18 dubna, 2024

Traktorová opona podél celé schengenské hranice EU s Ukrajinou

Předsedovi Zemědělského družstva Ostaš Jaroslavu Ládovi, bývalému prezidentovi Agrární komory a řediteli agrokombinátu Rabbit Trhový Štěpánov Zdeňku Jandejskovi a blogeru Vidlákovi a už nikdo nevezme prvenství v zorganizování traktorových protestů v ČR. Nyní po nich přebírají štafetu další organizace. Pod hlavičkou Zemědělského svazu a Agrární komory dnes míří traktory na hranice s Německem, Polskem a Slovenskem. Čeští, moravští a slezští zemědělci spolu s kolegy z Německa, Polska, Slovenska i Maďarska požadují ukončení bezcelních dovozů potravin a zemědělských komodit z Ukrajiny. Z polské, slovenské, maďarské, rumunské a bulharské strany je traktory hranice s Ukrajinou kompletně uzavřena. Polský, slovenský a maďarský ministr jedou své zemědělce podpořit v blokádě přímo na čáru.

Další traktorová demonstrace probíhá dnes. K blokádě hranic proti dovozům z Ukrajiny svolal polní techniku Zemědělský svaz. Jde o celounijní akci koordinovanou COPA COGECA

Jaroslav Lád před více než měsícem zorganizoval první protestní kolonu traktorů v ČR. Přivedl ji na hranici s Německem jako výraz sounáležitosti českých zemědělců s protesty německých farmářů. Zděnek Jandejsek a Vidlák jako první dokázali uspořádat celostátní traktorový protest zemědělců v Praze. I přes sračkomet od členů vlády, jejich poslanců a senátorů a mejnstrýmu traktoriády pokračují.

Nyní k blokádě hranic vyzvaly všechny zemědělské organizace v Unii federace zemědělských svazů COPA a sdružení družstevních organizací COGECA. Pomocí traktorů jsou blokovány nejen všechny přístavy v EU a všechny hraničních přechody na schengenské vnější hranici. Zátarasy ze zemědělské techniky jsou i na hranicích mezi členskými státy uvnitř EU. Nejmohutnější blokády probíhají na vnější schengenské hranici v zemích, které sousedí s Ukrajinou. K zatarasení hranic vyrazili i sedláci v pobaltských zemích Litvě a Lotyšsku. 

COPA COGECA celoevropskou traktoriádu zorganizovala na žádost polských zemědělců, kteří již několik týdnů zemědělskou technikou brání vjezdu do Polska kamionům a vlakům s potravinami a zemědělskými produkty z Ukrajiny.  Každému, kdo se někde pokusí projet hranici s ukrajinskou produkcí, je náklad vysypán do škarpy. 

V Polsku, v Maďarsku, na Slovensku a na Litvě jedou protestující zemědělce na hranice podpořit na i ministři zemědělství. Zemědělci po celé EU dnes protestují kvůli ekonomickým škodám, které jim způsobuje již 2 roky trvající režim bezcelního a bezkontrolního dovozu potravin a zemědělských produktů z Ukrajiny v kombinaci se zákazy a omezeními, jež na ně v rámci grýndýlu uvalil Brusel v nařízeních, jimiž je prováděna Společná zemědělská politika.  

Premiér Petr Fiala (ODS) i ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) by čuměli jak péro z gauče, pokud by se dnes na hranice odvážili. V ČR se do organizace celounijní blokády zapojily Zemědělský svaz a Agrární komora, které oba papaláši označili za ty správné zemědělce. Za to, že se jejich nejvyšší funkcionáři v pondělí nepřidali k traktorovému protestu, jež k budově Ministerstva zemědělství svolali bloger Vidlák, bývalý prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek a předseda Odborového svazu zemědělství, potravinářství a výživy Bohumír Dufek.  

Na hranice vyrazily traktory nejen z firem, jejichž traktoristé se v pondělí účastnili akce na pražské magistrále, ale i z podniků, které čekaly, jak dopadne jednání mezi Zemědělským svazem, ministrem zemědělství a předsedou vlády o požadavku na vrácení výše redistribuce dotací z celoevropsky rekordní výše 23% zpět na únosnou míru, zrušení daně ze zemědělských dotací a zrušení povinnosti nechávat 5% polí a pastvin nevyužitých jako úhor. Podle požadavků grýndýlem zaplevelené verze Společné zemědělské politiky EU.

Úplně zamotané hlavy by Fiala i Výborný měli v okamžiku, kdy předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha bude v Hodoníně na hranici se Slovenskem veřejně žádat o ukončení bezcelních a bezkontrolních dovozů potravin a zemědělských produktů z Ukrajiny. A on bude, protože už včera dopisem vyzval europoslance za ČR, aby v Zemědělském výboru EP hlasovali pro zamítnutí návrhu nařízení, jímž chce Evropská komise o další rok prodloužit bezcelní a bezkontrolní dovozy.  

Europoslanci budou o návrhu prodlužovacího nařízení hlasovat v pondělí 26. 2. 2024 od 19 hodin na mimořádném zasedání Zemědělského výboru. Dnešní akce jim má požadavky zemědělců z celé Unie důrazně připomenout. K hlasování se europoslanci sejdou ve štrasburské budově europarlamentu, nazývané Hemicycle. Při minulém plenárním zasedání francouzští traktoristé důsledným obléháním europarlamentních budov donutili europoslance několikrát k hlasování proti požadavkům Evropské komise.

Dnes traktory českých, moravských a slezských zemědělců vyjely na hranici s Polskem, Slovenskem a Německem. Akce jsou na všech hraničních přechodech. Na polsko-českou hranici přijede na krátkou návštěvu polský ministr zemědělství Czeslaw Siekierski (PSL). Většinu dne lidovecký ministr stráví se svými zemědělci na hranici s Ukrajinou. 

V ČR je největší demonstrace zorganizována na hraniční přechod se Slovenskem v Hodoníně. Protestující zemědělce z ČR i Slovenska přijede pozdravit a podpořit slovenský ministr zemědělství Richard Takáč (SMER) a legendární polský zemědělský rebel Michal Kolodziejczak (AgroUnie), který je od loňska poslancem polského Sejmu a náměstkem ministra zemědělství. V tisku se tvrdě obouvá do ukrajinského prezidenta Zelenského, celého Bruselu včetně polského komisaře pro zemědělství Janusze Wojciechowského, jehož za spoluúčast na grýndýlové reformě Společné zemědělské politiky v tisku označil za zrádce polských zemědělců.

V Hodoníně je ohlášen také jeden z náměstků ministra zemědělství Maďarska. Jeho šéf István Nagy (FIDESZ) s maďarskými zemědělci blokuje ukrajinskou hranici.

47 thoughts on “Traktorová opona podél celé schengenské hranice EU s Ukrajinou

 1. Kdy se na takovem programu začne konečně tady opravdu pracovat a ne jen donekonečna kecat a nikdo se nesmí dát sjednotit na žádnem pro voliče i zemědělce nutném sjednocujicim plánu.

 2. Dnes se objevilo video jedné blogerky z Ukrajiny, kterou sleduji už několik let. Narodila se jim dcera, byla ráda, protože má 2 kluky a šije hlavně holčičí šaty pro německé taneční sdružení.
  Překvapila mě, žvanila ukrajinsky, něco jsem rozumněla, něco né, v diskuzi ji to také někteří napsali, hlavně ti co žijí v zahraničí a mateřský jazyk mají ruský.
  Druhé překvapení bylo, že se opět vystěhovala do Polska, moc jsem tomu nerozumněla, ale asi znovu k Baltu, tentokrát i s manželem. Proč se naučila ukrajinsky a vyjela do Polska, z kterého v červnu 2022 utekla, bo chtěli aby mluvila polsky. Hlava mi to nebere.
  Tady popisují jak na Telegramu našli kanál, který jim pomohl utéci podruhé z Ukrajiny. On tedy poprvé, jsou z Krivoj Rogu a asi tam bude časem ruské území. https://www.youtube.com/watch?v=7XZT3MkPsBo

  1. Re: Evix

   Jsem dalek toho, abych vás tady a teď nějak urážel, anebo tupil.
   Ale zkuste si aspoň TROCHU představit, že byste musela odejít z Čechistánu. Ze dne na den. A třeba jen s několika igelitkami v rukou a dvěma, třemi malými dětmi.
   Není to jednoduché sbalit se v řádu desítek minut, když jste nebyla na vojně a tam jste nechrápala s nabalenou velkou polní (VP je batoh) v hotovosti, protože jste nevěděla, kdy vás někam pošlou a kdy se vrátíte (neměli to tak zdaleka všichni vojáci, spíš jen pár řidičů na divizním štábu).
   Vypadnete z baráku a první týden pořád řešíte, co všecko jste zapomněla, další týdny řešíte, kdo vám TAM zůstal, jestli ještě žije a co se doma děje.
   Za měsíc zjistíte, že jste raději měla umřít, než byste odešla…

   1. Klidně mě můžete urážet, se z toho nepos.eru. Projela jsem několik videí jejího muže a před dvěma měsíci kupovali kuchyň. Co je přimělo k odchodu nevím, že by v Krivoj Rogu byla válka jako v Avdijevce, to nepíše ani Rybar na Telegramu, spíše prchli před mobilizací.
    A měli mikrobus plný šicí techniky, který ona potřebuje k šití kostýmu pro Němce. Fakt když utíkáte před válkou, tak první sbalíte šicí stroj?
    Jo a měla sebou tři mašiny (kromě klasického overlock, covewrlock), v jednom videu ukazovala ty pruhované tašky z tržnic, plné knih o konstrukci střihů a šicích technik. K tomu pravítka, nezapomněla střihový papír, nůžky.
    Já bych tedy prvně balila dětem oblečení, dokumenty, těch tedy měli hodně podle toho co tam překladač přeložil.
    Ale já už jsem stará baba, 62 let a vím ho.vno jak se dnes utíká.
    Druhá blogerka je v Dnipru a dál bloguje jak by se nechumelilo a mele rusky.

 3. Jak u blbých na dvorečku, to máme pomáhat Ukrajině tím, že si zlikvidujeme vlastní zemědělství. A to ani nekomentuji , že se dováží z Ukrajiny prokazatelné „sračky“ ,produkty, které nesplňují naše normy a jsou zdraví škodlivé.

  1. Jo chtěli jsme a chtěli jsme cestovat, volit si koho chceme a Vašek nám sliboval, že nás budou strašit nezaměstnaností a že to určitě nebude. Pak byla v některých krajích i více než 10%.

 4. Zemědělská technika ukrajinských zemědělců zničená během ostřelování a bojů je převážena z Ukrajiny na hranice s Polskem.
  Tímto způsobem chtějí ukrajinští zemědělci Polákům blokujícím hranice ukázat, kolik za obilí platí.

 5. Je to takové absurdní,
  na E15 se dnes o těch „hodných“ protestujících k večeru píše:
  „Čeští zemědělci protestovali proti byrokracii
  a ekologickým požadavkům v zemědělství
  a proti dovozu ze zemí MIMO Evropskou unii…..
  Ministr zemědělství Marek Výborný uvedl, že s výhradami farmářů souhlasí….“
  *****************hmmm*****

  Ale „Výborný“ ministr pro CNN dnes souhlasí JEN
  -s nadměrnou byrokracií, kterou ale zřejmě i jeho ministerstvo po zemědělcích tu byrokracii vyžaduje,
  -u Green dealu hovoří jen o údajných hypotetických kompenzacích (a kde na ně asi tak vezmou) a „cílech“ rozložených v čase,
  ale dovoz z Ukrajiny „bezcelný“ chce zachovat
  „Dohoda vyprší v červnu a myslím, že BY MĚLA BÝT PRODLOUŽENA,“ popsal ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na tiskové konferenci.“
  **********
  https://budejovice.rozhlas.cz/ukrajinska-psenice-zahltila-trh-obili-vypestovane-v-cesku-nejde-na-odbyt-zrejme-9160567
  Odtud:
  „Podle vedení Agrární komory je nutné, aby Evropská komise zrušila bezcelní dovoz produkce z Ukrajiny. Jinak se problémy českých zemědělců ještě prohloubí.“
  **************************
  Takže bude zřejmě lidovecký a 5K ministr v pondělí na Radě ministrů hlasovat PRO další prodloužení
  „bezcelního“ dovozu produkce z Ukrajiny a dělá si zřejmě ze zemědělců, i těch čtvrtečních „hodných“ ,
  i ze zástupců agrárních komor žerty…

  Pokud člen vlády (či vláda celá) je PRO něco,
  proti čemu jsou protesty VŠECH zemědělců, pak chca nechca
  budou muset i zástupci agrárních komor ….přiznat, že jsou a budou PROTI vládě ČR…..

  Sledujte tedy nejen Evropský parlament, ale i hlasování (zmocněného kolektivním orgánem – vládou) Výborného…

 6. Situace v Brně:
  Kamarád, který pracuje u policie ČR mne v posilovně říkal, že traktory budou v Brně před budovou Ministerstva zemědělství – detašované pracoviště na Kotlářské 53.
  Kdo zná Brno, ví, že tam je velká křižovatka ulic Pionýrská, Kotlářská a Lidická, kde je obrovský provoz včetně tramvají a autobusů.¨
  Nedovedu si představit, že by tam se blokovalo, to by byla určitá část Brna opravdu paralyzovaná.
  Někdy před 11 hod. křižovatkou projela kolona protestujících, napočítal jsem asi 15 traktorů a uzavíral to jeden valník. Kolona doprovázena jedním autem policie ČR mířila směr Moravské náměstí a před ním uhnula po ulici Koliště. Zda-li se jednalo pouze o demonstrativní projetí kolem budovy ministerstva a pak pokračují na další protest někde v Brně – nevím.
  Mával jsem na traktoristy a ukazoval jim zdvižený palec, odpovídali mne troubením, jinak lidi na ulicích neteční, vypadá to, že je to nezajímá, pouze dvě studentky se slovy: To je hustý natáčely kolonu do mobilu.
  V Brně je dnes odpoledne na adrese Křenové v sídle KSČM beseda s Josefem Skálou, v pátek beseda v restauraci U Emila, Hybešova 13 s názvem Multipolární svět se Standou Balíkem a v neděli v restaurací Baroko na Orlí ulici bude beseda s Ladislavem Vrábelem.

 7. K tomu obilí ze zcela demokratické Ukradiny.
  Obilí vypěstované na tomto území je ve vlastnictví tří US korporací a jedné domácí oligarchistické.
  Co s tím obilím? Dodávat to černouškům do Afriky je problematické, kvůli dopravě A tak se rozhodly ony korporace :
  pomocí „grýndýlu“ snížíme produkci potravin na území EUhnije a to by v tom byl čert (a Putin), aby nepohrdli naším plesnivým obilím. Black Rock a Monsanto na to mají prachy, aby zlobovali EU poslance,
  kteří živoří za mrzké peníze. To není plán na jeden rok, ale na delší období.
  Třeba to není pravda a vše je vedeno nejčistějšími úmysly a je to jen můj názor, coby kmeta.

  1. Re: berkowitz

   To, co jste vymyslel, samozřejmě NENÍ žádná pravda, protože jste málo chytrý, málo mladý a málo krásný.

   A kromě toho plíseň na potravinách je žádoucí, podívejte se třaba na Hermelín.

 8. „Kyjev se proto rozhodl protlačit zrní do Evropy jinou cestou. Podle agentury Bloomberg chce vozit obilí po Dunaji a to až do Německa. Současně ve středu se má hlasovat v orgánech EU o návrhu EK prosloužit liberalizaci ukrajinského dovozu do EU o další rok.
  Navrhovaná nová trasa povede z ukrajinského přístavu Izmail v deltě Dunaje do rumunské Konstanci a proti toku řeky až do přístavů v Německu.“

  https://cz24.news/bloomberg-kdyz-to-nejde-pres-polsko-dotlaci-ukrajinci-obili-do-evropy-po-dunaji-az-do-nemecka/

  1. Myslíte si, že když Poláci dokázali vysypat obilí z kamiónů a železničních vagónů, že Rumuni nebo Maďaři či Bulhaři nebudou schopni sabotovat lodě na Dunaji?

  1. Nic fungovat nebude. Není infrastruktura, nejsou vojenští školitelé, nejsou zbraně, nejsou náboje.

   Museli by postavit stanový tábor s latrinou v lese a rozdat automatické zbraně vyřezané z překližky.

   Jo a do kanad by fasovali onuce.

   Ale za mě. Ať mladí kluci jdou!

  2. Re: ema

   Řeknu to řečí svého kmene – soudruh Řehka a spol. MELOU HOVNA.

   V aktuálně nastavených zákonných rámcích je katastrofálně malá možnost vybudovat:

   1/ infrastrukturu – kasárny, vojenské sklady, ale ZEJMÉNA bytový fond (služební byty) pro voj. z povol.

   2/ definovat doktrínu (směřování a jasné cíle) pro AČR.

   3/ sehnat prachy na výzbroj ruského typu, tzn. řečeno po gorolsku – łacne, fajne a kupa, česky – levné, provozně nenáročné, ale HODNĚ.

   Dvacet letadel typu F35 je nám k hovnu, protože jsou vedeny jako taktická zásoba pro US army na poloostrově EVROPA. K obraně Čechistánu by bylo daleko vhodnější mít např. 200 prastarých strojů SU-25, kterým se pro jednoduchost a odolnost v boji přezdívalo – HRÁBĚ, pochopitelně s modernizovanou avionikou a novějšími zbraňovými systémy.
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Suchoj_Su-25

   4/ sehnat dostatečný počet FYZICKY i PSYCHICKY schopných jedinců, kteří by tvořili páteř armády.

   5/ prosadit starý systém povinné vojenské služby, jejíž trvání bych podle zařazení k určité zbrani viděl od 6 do 36 měsíců – pochopitelně s adekvátními ekonomickými výhodami a adekvátním počtem opakovacích cvičení.

   To všechno je ovšem utopie, protože NENÍ ŠKVÁÁÁÁRA!!!!!!!!!!!!!!!

   Čímž vůbec nechci tvrdit, že naše ministryně útoku s Řehkou nejsou schopni nahnat třeba půl mega mužů v jatečném věku to ukráckých zákopů s lego-flintami z Čajny a deseti náboji na hlavu, protože většina z nich před závěrečnou granulací stejně nevystřelí ani jednou.

 9. Fialovi nezbývá, než i tento celoevropský protest označit jako proruský.
  Koneckonců včera na polské hranici vysypávali ukrajinskou pšenici z vlaku a vyzývali Putina, ať udělá pořádek…

    1. Re: Anonym, Občan

     Velmi dobrá otázka. U nás už mají uklízet soušky včelky. Z původních deseti uklízeček bylo nejříve osm, pak šest, bo titul – manažér roku, teď zbyly tři a ty jsou všechny na nemocenské. Neboli nevyhlášená stávka.
     Za deset – čistá ruka bych ovšem do práce nechodil rovněž.

     1. Pořádek ve třídách si udržujeme sami. Paní školníková a uklizečky vytírají, vynášejí pytle s odpadky a myjí okna.

    2. Úklid – zatím dobrý
     Pro školu, školku a pečovák vaří místní restaurace. V jídelně je výdejna s možností nouzového vaření.

 10. Nehynoucí sláva
  v sále Vladislava:
  “Tak přísahám!”-
  hřímá Vidlák jasně.
  Třesou se i třásně
  na obleku šaška Šáši,
  který volá:
  “To jsou naši!”

 11. Celkem vím o zemědělství prdlajs, ale snad mi tu odpoví někdo kvalifikovaný.
  Není ono to „ukrajinské obilí“ vlastně už obilím „americkým“, resp. ukrajinským v americkém vlastnictví?
  Děkuji za případné poučení (bez ironie).

  1. Já bych otázku rozšířil. Je krmné obilí určeno i pro lidi? Proč se má filtrovat přes druhé živočichy?

   1. Re: Ládik!!!

    Krmné obilí je tu proto, aby do tebe narvali ještě více šmakulád, než kdybys ho žral rovnou ty osobně.

   2. Krmné obilí lze udělat z jakékoli pšenice – vytřídím největší zrna pro mletí a co propadne sítem (menší zrna, zlomky…), se sešrotuje zvířatům.
    Mohu také třídit podle škrobnatosti, zrno s vyšším obsahem lepku je vhodné k výrobě těsta, zatímco zrno s vyšším obsahem škrobu je vhodné k výrobě masa, mléka, vajec nebo lihu.
    Nebo mohu třídit podle druhu – pšenice pro lidi, ječmen pro zvířata.

  2. Ve smyslu probíhající diskuse je Ukrajina země původu, nikoli sídla vlastníka produktu či obchodníka.
   Ve stejném smyslu je české obilí vypěstováno v ČR třeba i rakouským státním občanem (například na Znojemsku) a jím prodávané.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *