29 dubna, 2024

Dočasně výhodná likvidace zemědělců

Pamatuji dobu začátkem 90. let, kdy mrkev v Supermarketech stála 3 koruny. V té době měli rodiče na chatě (V Goroliji) takovou malou zahrádku, kde pěstovali opravdu drobnosti, mj. mrkev. Jako správní odchovanci města se všechno pracně museli učit a moc se nedařilo, protože i zeměpisné umístění pěstování moc nepřálo – vše tam vyrostlo o hodně později než jinde v Česku a na Moravě, zkrátka drsná Gorolija. Taky si pamatuji výrok máti, která řekla: „ … tož na to bych se mohla vybodnout, když v supermarketu tu mrkev mám umytou a krásnou za 3 kačky. Tohle se prostě už neoplatí“. Potíž je, že dnes ta mrkev nestojí už 3,- Kč, ale 10x více.

Z té doby si taky pamatuji na situaci v Tescu, kde jsem stál před bedýnkou s pečivem a nevěřícně koukal na rohlíky „v akci“ za 10 haléřů. Mimo akci stály 20-25 haléřů. Potíž je, že dnes ty samé rohlíky stojí 12x více.

Taky si pamatuji na rozhovor s chlapem, který v Ostravě byl jako jeden z hlavních manažerů při vzniku 1. ostravského Kauflandu. Jeho vyprávění by bylo na samostatný článek, ale ve stručnosti: „… ti Němci ten Kaufland tady postavili za peníze svých dodavatelů. Oni do toho v podstatě nevrazili nic. Musím uznat, že to měli perfektně vymyšlené a hlavně zorganizované. Zkrátka měli své know-how. Vše bylo rozepsáno do nejmenšího detailu, každá činnost měla svůj termín a principem bylo, že první tržby od zákazníků inkasovali těsně před splatností prvních faktur od dodavatelů„. Nevím, jak je to dnes, ale tenkrát nějaká splatnost 6 měsíců byla v podstatě výhra. Všichni si pochvalovali. Němci – jak s námi vydrbali a dodavatelé, že konečně mají solventního odběratele … sice splatnost dlouhá, ale za to je to JISTOTA. Potíž je, že dnes už si dodavatelé spolupráci nepochvalují.

Bylo to v době, kdy jsme těm chrámům konzumu říkali „Supermarkety“ a nadšením hýkali, jak je fajn, že vše je na jednom místě, ohromná nabídka a ty ceny … navíc v AKCI!. Dnes jim říkáme posměšně „Hytlermartkety“, na ceny nadáváme kudy chodíme a všichni taky už ví, že v Tescu jsou šmejdy nejvyšší kvality. Ne nadarmo je zkratka: „ Hned jsou levné šunty jen v Tescu“ … na kvalitní produkt je třeba si připlatit a někdy i počkat. Když nástup supermarketů začal, tak tady ještě byly organizace jako SD Budoucnost – což byl v podstatě mezičlánek mezi dodavatelem-výrobcem a koncovým zákazníkem, do kterého mohly chodit nakupovat za „velkoobchodní ceny“ i malí prodejci. Tento mezičlánek globální hráči zlikvidovali a dnes malí prodejci nemají kam chodit nakupovat za „velkoobchodní ceny“ … samozřejmě, není to absolutní, existuje pár velkoskladů, kde maloprodejci nějaký sortiment nakupovat mohou. Zničení tohoto středního článku stojí za likvidací maloprodejen.

Někdo může namítnout, že vývoj nejde zastavit, že nestačí srovnávat násobky cen, ale je nutno zohlednit i nárůst platů. Ano, máte pravdu, ale je třeba taky srovnávat nějak komplexně – nestačí srovnat kolik stálo máslo v r. 1992 a dnes a k tomu průměrný plat v r. 1992 a dnes, ale je nutno srovnat jaksi opravdu vše. A to srovnání nevychází lichotivě a pokud tvrdíme, že dnes se máme nejlépe v historii, pak by mělo platit, že platy se zvedly např. 10x, ale ceny jenom5x … zkrátka, abychom měli věci levnější a tedy dostupnější. Ale tak tomu není.

Do r. 1989 měl každý svého zubaře, děti až do konce středního vzdělání chodili 2x ročně k svému zubaři. Dnes oficiální statistika říká, že 1 milion lidí zubaře nemá. Tedy jednoznačné zhoršení. Do r., 1989 každé dítě mělo svého pediatra. Dnešní statistiky uvádějí, že 300.000 dětí pediatra nemá. Tedy jednoznačné zhoršení. Do r. 1989 byly k dispozici velmi levně základní léky, pravda špičkové léky ze Západu byly na sankčním seznamu a tedy nedostupné, ale dnes nejsou ani ty základní léky a všeobecně jsou léky drahé. Tedy pro většinu jednoznačné zhoršení. Do r. 1989 jsme měli velmi vysokou úroveň školství a výbornou úroveň absolventů škol. Dnes, po mnoha reformách se o vysoké úrovni nedá hovořit ani omylem. Tedy jednoznačné zhoršení. Do r. 1989 jsme byli jedna ze 6. zemí, která byla schopna dodávat celé investiční jaderné celky, dnes naprosté sci-fi. Tedy jednoznačné zhoršení. Do r. 1989 si byli manželé „Pepa soustružník a Máňa prodavačka“ schopni postavit svépomocí podsklepený RD a celoživotně se nezadlužit – dnes sci-fi, tedy opět jednoznačné zhoršení. Do r. 1989 se masivně stavěly „králíkárny“ a ty byty se pak ZADARMO přidělovaly. Dnes sci-fi, tedy jednoznačné zhoršení. Do r. 1989 se odcházleo do důchodu v 60 letech věku a ženy měly odpočet za každé narozené dítě 2 roky – tedy, žene se 3 dětmi, šla do důchodu v 54 letech věku. A dnes … škoda mluvit, hanba psát … Tedy opět jednoznačné zhoršení.

Ale uvedu i některé zlepšení – do r. 1989 jsme neznali bezdomovce, v tomto jsme se tedy „zlepšili“, dnes je máme. Narkomané nebyli v tak velkém počtu jako dnes – tedy opět „zlepšení“ stavu. Nezaměstnaní neexistovali, dnes jsou. Dokonce bych řekl, že jsme se zlepšili i v lokajství, česky „vlezdoprdelství“ – do r. 1989 jsme se skřípějícími zuby podporovali „směr SSSR“, což bylo vtipně vyjádřeno bonmotem „Se Sovětským svazem na věčné časy, ale ani o vteřinu déle“, dnes radostně, jako vzorní lokajové, sloužíme globalistické mafii v čele s USA s radostným úsměvem a proamerickou písní na rtech.

Faktem taky je, že máme na výběr jak z celoročně dostupného ovoce a zeleniny, tak z nepřeberného množství dříve nedostupných spotřebních zbytečností, hlavně elektroniky. V těch opravdu pro život důležitých položkách je na tom většina ale hůře.

Taková jsou dnes fakta.

Delší dobu tvrdím, že základem té globální moci jsou dvě věci – tiskařský lis na USD a média. Pravdou taky je, že za ty natištěné USD si ta média skoupili a nadále za bezcenné zelené papírky skupují reálné statky.

Dnes jsme ve fázi, kdy likvidují zemědělce – pomalu, ale jistě. Za správné se vydává, když na zdejší producenty uvalíme tisíce drobných povinností, čímž se zdražuje jejich produkt a pak s jásotem vítáme dovoz levnějšího zboží, které je levnější, protože producent nemusel dodržovat naše drahé standardy, bezpečnost, zdravotní nezávadnost a byrokracii. Tento přístup s dvojím metrem je prasárna do nebe volající, ale spotřebitel to vítá a národní zemědělce vidí jako zbytečné a drahé … jj moje máti (a další) viděla zahrádku jako zbytečnou, když mrkev stála 3 kačky a ještě UMYTÁ!! Jen připomenu, že dnes stojí těch kaček 30 a když budou mít globalisté pro sebe málo, tak nic jim nezabrání, aby stála ze dne na den 50 kaček.

Aktuální situace je tedy ve zkratce taková, že nám novodobá vrchnost močí na hlavu a tvrdí, že je to déšť. Takových 10% jejich slouhů jim ukazuje na koho močit více, na koho močit méně a to vše při vědomí, že na ně se močit nebude, protože oni jsou ti potřební pomocníci a mají z toho lokajství výhody. Z té skupiny na které močí pak dnes zhruba 10% si říká, že něco není v pořádku – to co na ně dopadá je totiž žluté jako moč a smrdí to jako moč a tedy začínají odvážně a čím dál hlasitěji na veřejnosti říkat, že vrchnost na všechny močí. Zbylí pomočení lidé si taky už říkají, že něco bude asi blbě, protože už začínají smrdět jako pomočení, ale „předseda přece říkal …“, že to je déšť a navíc i v tisku přece všichni píšou, že to je déšť … a přece by nám nelhali v tak velkém měřítku … takže není třeba věřit svým smyslům a uznat, že to je déšť. Ovšem, kdo se srovná s fakty a konečně uzná, že to co na něho padá seshora je moč, ten se dá na naší stranu. Jde to pomalu, ale na druhou stranu to je opět proces jednosměrný. Vrchnost to samozřejmě ví, proto ve školství vyrábí nové „naivní věřící“.

Pondělní akce traktoristů nebyla marná. Chyba nebyla, že na Malostranském náměstí bylo málo zemědělců, chyby byla, že tam bylo málo ne-zemědělců. Chyba nebyla, že spořádaně stáli se svými traktory na krajích, chyba byla v tom, že ne-zemědělci jim tam nenosili kafe, svačinky nebo jim jinak VEŘEJNĚ a MASIVNĚ vyjadřovali podporu. To, že se zemědělci chovali spořádaně a hlavně mírumilovně zinkasují v budoucnu, stejně tak jako v budoucnu bude přítěží pro vrchnost fakt, jak se s pomocí extrémního počtu nasazených policistů, mediálních manipulátorů, lží a dalších podpásovek s protestem vypořádala. Z akce traktoristů může být malé zklamání, ale první základy byly položeny. Poprvé se stalo, že naše strana byla schopna nastolit v mediální prostoru téma – Green deal je „na stole“ a začíná se ukazovat kdo na které straně stojí. Vrchnost měla očividně strach, protože se ukázalo, že je tady síla, která se dokázala rychle zformovat, zorganizovat a hlavně byla to disciplinovaná síla. Ještě to není není rozhodující síla, ale základy byly položeny a formování začalo. Dnes taky už všichni ví, že vrchnost od Green dealu neodstoupí a pro udržení své moci jsou schopni kdejaké špinavosti. V tomhle byl tedy přínos akce zemědělců – určuje se „kdo s kým a za kolik“

Otázka zní co dělat dál. …

Tiskařský lis na USD nemáme a mít nebudeme, tedy kupovat si přízeň lidí nebudeme moci. Nemáme ani převahu v mediálním prostoru, přestože tady se situace zlepšuje. Čeká nás dlouhá systematická práce, žádná zkratka přes „hulákání pod okny Strakovky“ nebo s traktory v centru Pepíkova prostě neexistuje.

To hlavní co nám chybí je totiž společná vize. Vize, kdy se s vytyčenými cíli ztotožní většina národa. Tohle zatím není.

Nicméně tvrdím, že už dnes se na něčem takovém pracuje. Uvedu nejviditelnější skupiny, které pracují systematicky a v podstatě formují budoucí centra reálné moci … vzpomeňte na Prognostický ústav a jaké posty pak obsadili ti, kteří z Ústavu vyšli nebo se kolem něj „motali“. Takže, Drulák dává dohromady lidi ve spolku „Svatoplukovy pruty“, Hampl formuje vlastence kolem „Jungmannovy národní akademie“, R. Valenčík pak pěstuje svou VIZI pro ČR … uvedl jsem nejviditelnější a tvrdím, že tohle jsou zárodky budoucí reálné moci. Činí se i Skalický a další …

Vedle toho aktivně pracují i jiní a to na mediálním poli – TV Petr Bureš, ABJ Bobošíkové, Modrý jelen od P. Bureše, KTV a další. Tady tvrdím, že tohle jsou základní kameny budoucí NAŠÍ mediální mašinérie.

Ke každému z uvedených můžeme mít výhrady, ale jak se říká: není člověk ten, který by se zavděčil lidem všem. Lidi prostě jsou k dispozici jací jsou, jiní k dispozici nejsou. Můžeme taky po vzoru Židů čekat na Mesiáše, protože Ježíš nám bude málo …

Dále tvrdím, že pokud by Vidlák se svým Institutem venkova napřel síly např. k vyřešení odbytu zemědělců tak, aby s obešly supermarkety (nějaká forma e-shopu, informací kde, kdo a co nabízí a organizací tržišť) tak získá násobně větší reálnou moc než organizováním protestů. Jediná nevýhoda je, že výsledek nebude vidět hned. Je jasné, že „každý špendlík“ pod globální nehet se počítá, tedy i ty demonstrace, ale to co jsem napsal výše vede k trvalému oslabení moci globalistů a posílení naší reálné moci. Demonstrace jsou jednorázové záležitosti. Tady jako IT veřejně nabízím pomoc – nepotřebuje platit žádné servery, protože už je máme, nepotřebuje žádné speciálně vyvinuté aplikace, protože to co je zdarma legálně k dispozici bude dostačující … zkrátka stačí začít spolupracovat.

94 thoughts on “Dočasně výhodná likvidace zemědělců

  1. Kdyby měli přistup do masových médií CT , Nova, Prima a tisk,… lidé by pochopili proč stávkují:
    ničí je nízké výkupní ceny a dovozy z Ameriky, Brazilie, Argentiny, Konga…. Země, které nemají byrokracii a nedodržují ochranné zásady pri chovu a můžou používat hormony, pesticidy a uvažuji i o vakcinaci dobytka. Maso po porážce se v USA myje v chlorů nebo v SAVU a obsahuje hormony. A nicit zdraví bude i GMO !!!

    Jandejsek o Ukr. Obilí
    https://t.me/neCT24/50665

    1. Nebo kdyby alternativa měla vlastní seriózní média, že ano. Mohli by lidi informovat, že ano.

      Ono když se jen kydá a nedělá, pak jste závislí na to, co vám protistrana / nepřítel pustí za drobky z pánova stolu. Třeba co pustí do svých médií.

  2. Když ony se věci nezmění tím, že se dělají projevy a společné vize. Pak se vám progresivisti do toho strefí nějakým rozdělujícím tématem – a máte po společné vize.

    Věci se mění seriózní prací. Ne poplácáváním se po ramenou, jak jste skvělí a vláda se vás bojí. (Velmi se tím Vidlákovy kydy podobají řvaní médií, jak Ukrajina vyhrává.)

    Kde jsou seriózní média pro alternativu, aby lidé mohli čerpat seriózní informace? (A ne, Vidlákovy kydy jsou jen kydy, rozhovory, pocity – do seriózního média to má velmi daleko.)

    Kde jsou nějaké směry a cíle, na kterých se bude pracovat? Tak jako třeba Sdružení pro svobodu projevu (nebo jak se to jmenuje) pod vedením Daniela Vávry – prostě dělají a získávají si respekt strategií, výsledky, ne kydy. Nebo jako sdružení pro lidi se zbrojním průkazem.

    Hledáte chiméru – pořád – v jednotném názoru a vizi. Typická strategie beta samců, ovšem lídr jedná trochu jinak. Ten tu chybí.

    Já vlastně ani netuším, jaký cíl mají třeba Vidlákovy kydy. Kromě kecání a drbání. A kromě zajištění budoucí kariéry Sterzika. Problém je, že takto se jen čeká na jiné lidi a jiné sdružení, které půjde po výsledcích – jako ten Daniel Vávra nebo další. A které prostě nebude kecat, kydat, hledat společné vize, ale prostě to udělají.

    Když budete něco seriózně a profesionálně dělat, zlepšovat se, a mít výsledky – najdete obrovské množství lidí, kteří se k vám přidají. Taková je lidská psychika.

    Když budete filozofovat, sociologovat a hledat teorie a jen teorie – tak do konce vesmíru ničím nepohnete.

      1. Měl jsem dojem, že autorovi článku panu Dvořákovi záleží na výsledcích. Ale asi nezáleží, protože pak by svou energii dával do jiné organizace, kde se jen planě nekydá.

        1. Vždyť taky že dává! A mě rozčiluje, kolik toho ta opoziční Alternativa málo ví o sobě sakra navzájem, a pak tomu říká tříštěnost, ale ona to bude jen a jen ta nevědomost zpropadená.

  3. Dobrý článek, už ani nevím kolik stál kubík vody, kolik se platilo za kilowathodinu. Cena plynu z 90.let vyletěla tak, že topíme opravdu málo a hodláme dál topení upravit nějakou akumulační nádobou na vodu, skoro zeťák to má a ušetří. Má to i jeho otec a také přikládá jednou denně, ten má dřevo, tak ušetří víc a navíc čistí les.
    Začínám mít stejný názor jako onen polský traktorista, který si na plakát napsal a totálně nas.ral polské představitele, Putine udělej pořádek s Ukrajinou, Bruselem a i polskými úředníky.

    1. Jestli si to dobře pamatuji. 1kWh stála 0,70 Kčs a stálý měsíční poplatek byl 1,80 Kčs v sazbě pro nízké odběry, to odpovídá dnešní D01. Pro vyšší odběry bylo možno zvolit sazbu, odpovídající dnešní D02. To 1kWh stála 0,35 Kčs a stálý poplatek ( tzv. za hodiny) byl 22,50 Kčs . Hranice, kdy se sazby vyplatily byla spotřeba cca 60 kWh měsíčně. Měli jsme tenkrát sazby obě. Jednu doma, druhou na chatě.

      1. Vezmeme-li v potaz kubík vody za 60 hal, rohlík 20 hal, houska 45 hal,… lze říci že za „totáče“ se platby prováděli v haléřích a dnes v demokratických sumách. Konečně se nám tak podařilo narovnat pokřivenou totalitní ekonomiku.

  4. Pekny clanek…
    Spolecnou vizi zajistuji media (drive pan farar), vizi vysvetlujici, dale skola, v souladu s vizi vychovavajici a soudy, ktere podle vize soudi. Bez toho zadna vize neni mozna, vse s rozpadne na prach.
    A predevsim: vize vetsiny musi byt (nasilim) vymahatelna na mensine.
    Dale pak: „…chyba byla v tom, že ne-zemědělci jim tam nenosili kafe, svačinky nebo jim jinak VEŘEJNĚ a MASIVNĚ vyjadřovali podporu…“
    To neni chyba, to je podstata neuspechu.
    Vcera jsem to tu napsal: Demonstrace selhala, protoze zemedelci nemaji podporu verejnosti.
    Ano- termosky a kolacky a spalir pri najezdu do mesta.

    1. Navezeni hnoje bez podpory verejnosti by byl uplny konec.
      Zemedelci nemusi komunikovat vladu, nybrz obcany a presvedcit je, ze je i v jejich zajmu zemedelce podporovat.
      Dokonce poukazovat na chyby a ztotoznovat je s vladou, by bylo velmi spatne, ve svem PR musi zemedelci Petikolku uplne vynechat. Neoslovovat ji, neukazovat na ni prstem, nedavat ji explicitne vinu, nepozadovat demisi, ale drzet se vyhradne predmetnych otazek. Ani slovo o vlade.
      Pak muze prijit na radu hnuj.

        1. Problem je ovsem v tom, ze hnuti zemedelcu je prezentovano jako apoliticke.
          Coz obcan pochopi jako odborne- profesni.
          Profesi zemedelce je vyrabet, profesi obcana nakoupit co nejlevneji.
          Obe skupiny se proto nemohou potkat- kazda ma jine cile.
          Proto akce skoncila, jak skoncila: Klidne si demonstrujte, ale neobtezujte nas s tim, vas problem neni nasim problemem.
          Obchodnim partnerem obcana je prodejce, nikoliv vyrobce.
          Od zemedelcu (jejich radikalizovane casti) ovsem ocekavam jeste vetsi tlak na vladu, cimz se jenom zvysi jejich odstup od obcanu.
          Pak vlada udela nejakou estetickou dohodu s oligopoly o snizeni cen a zemedelec, coby obcana otravujici element, skoncil.
          Nevidim zadne pouceni, jen tlaceni na pilu tam, kde je uz davno zrejme, ze to nema smysl.

          1. Více občanů musí pochopit. že prodejce je škůdce jak výrobce tak spotřebitele. Pokud nedodají v obvyklé kvalitě a ceně zemědělci, vezme prodejce odjinud, ale za vyšší ceny s nižší kvalitou.

  5. Pane Dvořáku, moc děkuji za tento Váš článek – konkrétní počin na téma sjednocování alternativy a malých kroků odporu vůči zlu a k budoucí nápravě.
    I já si při četbě diskuse o uvědomělém Rohlíku a možnostech nákupu masa od Rabittu pomyslela jak dobré by bylo vybudovat mapu možností nákupů našich zemědělských komodit přímo od sedláků – ať již prodejů ze dvora,samosběrů, družstevních prodejen, automatů na mléko, brambory…. či mimořádných akcí (trhy, festivaly….). Tak abychom my všichni nespokojení a hledající cesty jak se ubránit vládě šílenců měli možnost oslabovat jeden z pilířů této moci – globální supermarkety. Jistě by možnost zviditelnění uvítali i sami zemědělci. A nevěřím, že by neměli zájem prodávat například brambory, česnek,okurky,jablka, vejce ……za o něco nižší ceny než nabízí supermarkety ve slevách. Zákazníci by museli překonat trochu nepohodlí, například si dojet pro zboží přímo na statek nebo si sami sklidit,ale útrapy přináší každý boj a tyhle by byly ty nejmenší.
    Vím, že existují již teď mnohé weby, které podobné informace poskytují,ale bylo by dobré vytvořit nějaký sjednocující, ,,vidlácký“, který by byl aktualizovaný a dodával kuráž a podporu i těm zemědělcům, kteří zatím nenašli odvahu svou úrodu nabízet.
    Moje představa je, že jako základ by mohla sloužit nově vytvořená rubrika zde na Vidlákovych kydech ( podobně jako třeba ta o vaření ),kam by každý mohl napsat co kde v jeho okolí lze aktuálně koupit . A lidé toho schopní by potom mohli vybudovat stránky buď v rámci Institutu venkova nebo jinde,to už je bohužel mimo mé technické znalosti. Byla bych velmi ráda,kdyby se toho někdo z počítačových odborníků z těchto našich řad ujal a založil prozatím alespoň tu rubriku . Ráda přispěji vyhledáváním a zveřejňováním informací , vlastními nákupy i propojováním lidí z mého okolí , aby raději než každý sám v supermarketu dovezli společně dostupné potraviny od našich zemědělců.

    1. Problém je v tom, že dle mé zkušenosti všechny tyto alternativní prodeje – mlékomaty, vejcomaty, bedýnky, farmářské trhy a kdovíco nabízí zemědělské produkty za cenu asi tak o 1/3 vyšší než ty hypermarkety i bez akce, takže zamýšlený účel to naprosto neplní. Je to asi jako když jste nakupovali za socialismu v Esu. Ale jako nápad dobrý.

      1. No, já viděla na podzim ve zprávách davy lidí na polích při samosběrech za ceny velmi mírné. Nezobecňujte, Kadlasi. Někdo raději úrodu prodá za slušnou cenu než zaorá.

        1. A ta rubrika zde na Kydech by se mohla jmenovat Vidláci sobě a to už by svým způsobem určovalo i cenovou hladinu prodejů. Nic pro lepšolidi.

          1. Jo, stačila by tabulka, kde by byl seznam adres, webů, případně telefonních čísel a co se tam dá koupit – a kdyby se toho ujal někdo šikovnej, tak třeba i nějaká možnost přidávání recenzí formou takovéto diskuse. Já třeba nakupuju koncem října na uskladnění brambory tady: http://www.farmajesenice.cz/ ještě teď, když je vyndám ze sklepa, je to kvalita, o které se Albertu ani nezdá a za poloviční cenu.

        2. Ano samosběr je velmi levný, až se divím proč tak moc.
          Ale ceny na vánočních trzích nebo na farmářském trhu jsou nehorázně vysoké . Prostě sedláci se rozhodli nás zákazníky sedřít z kůže. Pritom jim zůstává zisk co mají dopravci a hytlermarkety
          Ted o vanocích jsem nevěřila prodavači z farmy, kolik chtěl za sekanou (pres 300kc/kg). a Jelita. Na vanocnim trhu. Uz jsem podruhé k němu nešla nakupovat.

          1. Samosběr – u sedláka či zemědělského družstva – vhodný pro nýmandy a dezoláty.
            Farmářské a vánoční farmářské trhy – produkce od ekobiofarmářů a také podivných překupníků, vydávajících třeba v Praze na Andělu v dubnu zralá rajčata za ekobiosklizeň ze Slovenska ( viděno vlastníma očima) – jediné vhodné pro městského lepšočlověka.
            Jak prosté,milý Watsone . ☺️

          2. „… na farmářském trhu jsou nehorázně vysoké . Prostě sedláci …“

            Nebude to tím, že na farmářských trzích jsou samí farmáři a žádný sedlák ?

            1. Spíš to bude tím, že tam je hodně překupníků. Ač se tam mají prodávat farmářské produkty, tam mnohdy se překupník ani nesnaží maskovat přepravky z velkoobchodu. Pobavil mne jeden, co v květnu prodával český česnek. Kdybych nevěděl, jak tou dobou vypadá česnek na záhonech. Jenže každý ve městě zahrádku nemá, nebo si zeleninu nepěstuje.

              1. Jednou někde měli na trhu burčák, v listopadu.
                Ptal jsem se, co je to za druh a „farmář“ říkal: to je archivní…

      2. No jasně, v tomhle máte pravdu. Běžný zemědělec nemá čas, chuť a většinou ani schopnosti provozovat nějaký e-shop nebo větší výdej „ze dvora“. Podle mého soudu je maximum možného, aby pravidelně dodával nějakou excelovskou tabulku toho, co má na prodej a za kolik, ale ještě lépe to dodal do nějakého lokálního skladovacího-prodejního centra.
        Chtělo by to je objet a probrat – ostatně Vidlák bude vědět z nás asi nejvíce. Musí to být výhodné pro všechny. I zákazník nebude chtít objíždět jednotlivé zemědělce, ale na jedno místo, kde by centrálně nakoupil ovoce nebo zeleniny by snad dojet mohl.

        1. Důležité je ,pane Dvořáku, hlavně mít možnost se dozvědět – kdo,kde,kdy,co,za kolik. Spousta lidí si dojede, hlavně jednorázově třeba pro brambory, jablka,cibuli …na uskladnění, okurky, meruňky, jahody na zavaření. Zvláště pokud by se mohlo třeba i prostřednictvím těch stránek domluvit několik lidí z okolí, že pro všechny doveze nákup jedno auto a podělí se o náklady. Hodně lidí ve městech má sklepy v rodinných domcích na uskladnění úrody….

        2. Odbytová družstva nebo spolky.

          Všechny pokusy byly doposud rázně zašmiknuty a vždy u toho byli lidovci.
          Takže se to děje formou FB platforem.

  6. K článku bych doplnil, že sice každé dítě mělo zubaře, ale kvalita práce těch zubařů byla otřesná. Zuby se pod plombami běžně kazily a po revoluci celé redině soukromý špičkově vybavený zubař předělával prakticky všechno. Bylo to pěkně drahé, ale teprve od té doby nikdo nemá se zubama potíže. Další věc, na kterou článek zapomíná, je možnost volného cestování na západ a nákupu věcí tam a možnosti trávení dovolené tam. Možnost srovnání, kam to dopracovala východní Evropa a kam západní Evropa, je dodnes všeříkající. Na východě všeobecná nefunkčnost, všechno odfláknuté, škaredé, rozbité, zanedbané. Srovnejte si třeba Rakousko a Bulharsko a to zejména mimo turistická letoviska. Rozdíl pohledů je daný tím, že ti „libtardi“ mají obyčejně dnes 20x větší plat než měli v tom roce 1991 a k tomu příjmy z pronájmů všeho možného, k čemu se za těch 30 let dostali. To je potom prostě jiná perspektiva a je jim zcela lhostejné, jestli rohlík stojí dvacetník nebo pětikorunu – oni si dají po obědě kávičku za 80. A pak se na ty traktoristy dívají z pohledu: “ Co je to za debily, že jsou ochotní 4 hodiny sedět na traktoru a prd prd dvacítkou jet do Prahy.“ Něco TAKOVÉHO by prostě oni v životě nedělal. Už není národ. Jsou tu společenské kasty jak někde v Indii. A to sem nepíšu proto, že se mi to líbí, ale proto, že to tak je a máme-li se něčeho dobrat, nesmíme před realitou zavírat oči a namlouvat si, jak jsou všichni natěšení na revoluci. Ale jinak rozhodně hezký článek a všechny ty v něm uvedené věci jsou pravda – ovšem je to tak torchu výběr toho, co se hodí pro podpoření názoru autora. Já k tomu proto dodávám tu chybějící část.

    1. Zevšeobecňujete… a kecáte.

      Že Vaše rodina MOŽNÁ spadala pod nedbalého zubaře, ANI NÁHODOU neznamená, že takoví byli ti zubaři všichni.
      My jsme měli zubaře, obvoďáky a další lékaře výborné a pečlivé.

      1. Re: Lujjza
        Souhlas, jsou to kecy.

        Samozřejmě se technika za 30+ let zlepšila, samozřejmě mohli/mohou být někteří zubaři nešikovní.
        Jenomže ještě před pár lety byli lidé s výrazně (tj. na první pohled) zkaženými zuby raritou. Teď už je to mezi méně movitými občany běžné.
        Dcera mého kamaráda byla před pár lety jako studentka v USA. Překvapilo ji, jak se všichni divili, jaké má krásné zuby. Říkali: „To muselo stát peněz!“ Nestálo, bylo to zadarmo.

        Zubařství, stejně jako celá řada dalších oborů, funguje od roku 1989 na principu „zlato za skleněné korálky „. Zpočátku se řada lidí nadchla lepšími plombami, bezbolestnými zákroky a podobně. Pak začalo zubařů ubývat a ti co zbyli se začali chovat různě. Někteří plombovali za peníze zdravotní pojišťovny, někteří přišli s lepšími plombami za peníze. Postupně se platilo i za amalgámové plomby a tak dále. Legislativa vycházela zubařům vstříc, takže bylo postupně víc a víc zákroků za úhradu, ale „progresivní“ zubaři byli vždycky rychlejší, než legislativa. Reagovaly na to nějak státní orgány? Ne, proč by měly?

        Co chcete dělat? Má-li něco řešit tržní síla, funguje to neomylně. Pokud je služby nebo jiného zboží nadbytek, přizpůsobuje se prodávající zákazníkovi. Pokud je ovšem nedostatek, musí se zákazník přizpůsobit dodavateli. Je málo zubařů? Zkuste něco vyžadovat podle legislativy. Zjistíte, že je ordinace přetížená a nemůže vám pomoci. Jak to chcete vyřešit? Nijak. Prostě zuby bude mít ošetřené jenom ten, kdo si to může dovolit. Ve skutečnosti to je předobraz našeho budoucího zdravotnictví. Jak se stát dostává do astronomických dluhů, takzvané „bezplatné zdravotnictví“ vymizí úplně, stejně jako v USA.

        Například před nějakou dobou jsem si ověřil na stránkách zdravotní pojišťovny, že podle legislativy je zubař povinen v rámci preventivních prohlídek odstraňovat zubní kámen (teď už to může být jinak), ale už tehdy byla řada „ordinací“, kde se to provádělo za tučnou úplatu, jako jediná služba (Netuším, jestli tihle oškrabovači zubního kamane musí mít nějaké speciální vzdělání. Asi ne. Zubař musí.).
        Byli i zubaři, kteří odmítali ošetření, pokud nebyl předběžně odstraněn zubní kámen. Cena za tuto akci je nemalá – 800-1000 Kč. Najde se nemálo lidí, kteří si pochvalují, jak mají zuby mnohem čistší, když si to nechají dvakrát za rok odstranit. Tito lidé si asi budou libovat i v případě, že bude zpoplatněna extrakce slepého střeva. Uniká jim, že je podstatný rozdíl, jestli máte měsíčně 25 tisíc, nebo 85 tisíc hrubého. Respektive podobné myšlenky si ani moc nepřipouštějí. Konečně, každý si za to může sám, že si nedokáže vydělat sto tisíc měsíčně, že? Měl se líp učit, měl se víc snažit.
        Tady je diskuse zbytečná, lidé s vyššími příjmy se ve skutečnosti cítí být něčím lepším a nechápou, proč by se měli zabývat problémy chudé lůzy. Budou překvapení, až se se stotisíci měsíčně ocitnou v situaci dnešních páriů. Konečně, inflace dokáže zázraky, že.

    2. No, sháněli jsme zubaře pro tchýni z domu Alzheimerova. Naprosto bez šance. Stejně, jako zaměstnanci tamtéž. Takže jsme nakonec skončili na pohotovosti, hodinu autem a po pěti hodinách v čekárně. S inkontinentním vzteklým Alzheimerem. Ordinační doba jedenkrát týdně v sobotu 8 – 13 hod. Ráno v osm hodin 25 lidí před barákem. Průběh ošetření standardní – injekce, počkat čtvrt hoďky v čekárně, extrakce, zakousnout tampon a domů. Na křeslo nastupuje umrtvený čekatel.
      Na konci ordinační doby v čekárně stále dvacet lidí. Lékař a sestra odchází zadním vchodem.

      Nakonec jsme sehnali registraci u nově nastupojícího stomatologa íránského jména. Termín za rok. Toho se už nedožila.

  7. Léky na sankčním seznamu? Které konkrétně?

    Západní léky nebyly k mání prostě proto, že na jejich dovoz chyběly devizy. O žádných „sankčních seznamech“, pokud jde o léky, nic nevím.

    1. Kde byste se k té informaci byla dostala ? Já vím zcela jistě, že byly sankční seznamy na počítače, proč by nemohly být na léky ?

      1. Naprostá pitomina a dezinformace z Vaší strany. Koncem 80. let jsem vyřizoval pro náš strojírenský podnik dodávku PC z Francie. Musel jsem vyplnit spoustu papírů s hodnotícími kritérií, nač a proč je chceme apod. Ty pak posuzoval COCOM, což byl Coordinating Committee for Multilateral Export Controls (Koordinační výbor pro kontroly vývozů), zda výpočetní technika (ale i jiné věci v té době) nelze použít pro vojenské účely. Vyjadřujte se příště, prosím, pouze k tomu, o čem máte alespoň nějakou šajnu.

          1. Re: Black

            TVL, sankční seznamy nebyly a bylo omezené použití.
            To nejsou sandály, to jsou střevíce.
            Do dalšího tu ještě vyserete?

            1. Uvedl jsem fakta, která je možno si snadno dohledat a která jsem na rozdíl od Vás i zažil. Podle úrovně vyjadřování bych tipoval na fanatika zpitomělého současnou propagandou.

              1. Zaprvé pokud moje počítače přeložíte jako PC, tak byste měl pochopit, že píšeme každý o něčem jiném.

                Zadruhé Vy jste nikdy neviděl, hned na začátku licenčních podmínek amerických firem po roce devadesát, seznam zemí obsahující Kubu, Irán, Irák, Lybii, Syrii a něco jsem zapomněl, kam se software nesmí dostat ? Nejmenovaná firma v Praze měla ve svém centru počítač obsluhující některé z těchto zemí, obcházela tak zákaz vývozu železa do nich.

                Zatřetí, pokud něco nepochopíte a začnete na mne útočit slovy „Naprostá pitomina a dezinformace z Vaší strany.“, tak se nejen chováte jako ukázkový libtard, ale dokonce používáte i jejich slovník.

                1. Součástí toho, co jsem musel dokládat, byl samozřejmě SW a další IT, měl jsem zato, že je jasné, že se to netýká pouze PC. A neoperujte Kubou, Irákem a pod, protože řeč je o ČR (ČSR) a té se příspěvek p. Mileny na začátku týkal. Řeč byla o sankčních seznamech v naší zemi, tak co do toho taháte Kubu?

                  1. Aha, už je to s vámi docela k smíchu, ale ještě jednou uvedu na pravou míru. Netuším, zda vaše „další IT“ jsou manuály, školení, pásky či co, ale já psal na rozdíl od vás o počítačích, to jste nějak pořád nepobral. Asi těžko tam v devadesátých letech mohlo být Československo, ale ty mnou uvedené země dokazují existenci sankčních seznamů. Já samozřejmě nevím, zda tam před rokem 1989 byly i jiné státy včetně nás, ale s jistotou vím, že počítače sem nesměly, výjimkou tehdy byly snad jen ICL a IBM.

                    1. Jedna drobnost:
                      Před r. 89 a docela dlouho po něm, tehdejší výpočetní technice nikdo neříkal IT.
                      Vůbec nikdo. Pán žvaní.

          1. Bylo, ale šlo obejít, když byly peníze a asi i vyšší zájem. Nakupovalo se přes třetí země samozřejmě za podstatně víc. My např. první 2 kusy PC italské zn. Olivetti z Hamburku v polovině 80tých.

            1. I když se opravdu nebavíme o PC, máte pravdu. Také jsme měli DEC koupený Vámi popsaným způsobem. I to je ale opět důkaz, že embargo bylo.

    2. Vy toho Mileno nevíte víc. Embargo vůči jednotlivým státům „Tábora míru a socializmu“ bylo diferencováno jak místně, tak v čase i druhu blokací. Snad netřeba vysvětlovat proč. Podobně politika cel, politika licencí, přístupu k technologiím a tak. Ti kolem Gorbačova mysleli, že když to tak nějak mocensky zabalí, že všechna ta omezení povolí a ruskému státu , s jeho zdroji, bude hej. A ono nic. Pak vojensko mocenský tlak a hospodářské sankce. A nakonec, máme tu válečný konflikt. Na to bílá civilizace dojede daleko dřív, než jako přežilá skutečně musí.

      1. Máte pravdu. Poté co Západ začal šířit nenávist k SSSR a rozpoutal studenou válku, začal škodit socialistickým státům ze všech sil. Sankce nejsou dnešním vynálezem.

      2. Přesně tak a co začali dělat s Ruskem nejen před 2 lety. Začaly sankce a hle, Rusko si to dovezlo z Číny a Indie. No a teď uvažují jak to udělat, aby potrestali Čínu, a nepodělali si úplně ekonomiku.
        Navíc, když se začne obchodovat v jiných měnách než v dolarech, dolar půjde dolů a bude další problém západu.

        1. Dolar nepůjde dolů. Dolů jde o té doby co si ti blbci v usa nechávají tisknou dolary židovskými soukromníky. Přechodem na jiné měny půjde dolar konečně do prdele.

    3. Ale byly sankce, jo po 34 letech se zapomíná. Ale spousta léků se začala dovážet až po revoluci.
      Když by nebyly ty sankce, tak proč se dnes nevyrábí léky u nás a musí se dovážet?
      Dyť nemá vláda vůbec žádné peníze, když už si začala půjčovat na důchody. Dováží se potraviny, dováží se léky…

  8. Neviděl bych to tak pesimistický.
    Například neziskovky, plné jinak na trhu práce neuplatitelných lidí, „aktivisté“, prezidenti různých svazů si rozhodně polepšili. O disidentech, kteří dostávají speciálně pro ně nastavenou výši důchodů nemluvě.

    Všechno je tak nějak relativní.

      1. Vždyť komunisti se nezmohli ani na plastové chutné samolepky na jablka. Dnes jsem na jednom plodu našel tři.
        Ale s tou účastí veřejnosti to bude slabší. Jediné, co se podařilo zvýšit je cena elektřiny. Za teplotu 6°C
        v garsonce platím v samotné elektřině 11 000 korun (Topení elektřinou vymyslela firma MITASCH). Je logické, že na jízdenku na demonstraci, na rozdíl od minulých let, už nemám peníze . Ale pokud se hospodářství zvedne a s ním i můj důchod, zapojím se.

  9. Řekl bych, že toto je jeden z nejhodnotnějších nápadů za posledních pár měsíců. Ano, je třeba obejít supermarkety a po nějaké době budou krotcí jako pipinky. Ale s řadou soukromých farmářů nelze počítat. Protože na hovězí maso za 750 – 1000 Kč „s příběhem“ nebo na mléko za 45 Kč mají pouze „lepšolidi“ (lidé, kteří se jimi cítí být) a podporovatelé 5K., běžná populace nikoliv.

    1. Kvalitní hovězí stojí spíše více. Samozřejmě závisí, zda kupujete stařené, nebo mladé, a na typu. Špičkový vysoký roštěnec/svíčková nutně více stojí, naopak jiné části i méně. Mléko nevidím tolik přidané hodnoty v dražším se přiznám, stejně to není pro starší lidi tak zdravé. Asi do jídla normální supermarketové stačí.

      1. Souhlasím, špičkové maso nejíme každý den, ba ani každý týden. Občas si ale chceme dopřát a pak ty peníze ráda zaplatím.

      2. Můj příspěvek nebyl o cenách a druzích masa, to nebylo jeho účelem. Vedle souhlasu s autorem článku jsem pouze konstatoval, že větší část občanů na zboží s cenami některých farmářů nedosáhne. Takže je úplně šumafuk a vyjde nastejno, zda stojí hovězí mnou zmiňovaných 750 – 1000 Kč nebo Vámi zmiňované vyšší ceny, nemyslíte?

        1. Uvádějte své příspěvky standardním úvodem – o čem příspěvek není a co jím chcete ve skutečnosti říci. Děvčata budou mít jasno a nebudou zmatená.

          1. Rozumím a polepším se. Některá generace dokáže pochopit obsah a smysl psaného textu a některá ne. Té druhé se to musí předem předžvýkat a vysvětlit.

        2. Re: Black

          Drobný prodej NEMŮŽE být z pricipu fungování NIKDY levnější, než potraviny z korporátu.
          Jediný problém je, že v aktuálních podmínkách nemůžeme vytvořit kroporát SVŮJ.
          Co je to „svůj“ korporát?
          Ano, je to státní obchod a státní regulace. Garantované výkupní ceny, garantované prodejní ceny, garantovaný odbyt.

          Kde už jsem to slyšel…, … a četl…

          V principu jde o to, že prachy, o které nás korporát okrade, jdou do zádele.
          Komouši nás taky „jakože“ okradli, ale dostali jsme to vráceno v lékařské péči, bytech na příděl, starobních důchodech od 60/55 let věku, blablabla…

          1. Byty na příděl byly jenom pro někoho.Ti, na které se nedostalo, nebyli zastoupeni mezi hrdiny – jinak dramaturgicky dobře zvládnutých- Dietlových seriálů a řada z nich prostě skončila v zahraničí. Samozřejmě , inadaptibilní byli upřednostňováni, a tak jich i v našem malém městečku máme celé ulice. Před měsícem mi v noci (samí nezletilí) vtrhli v noci do bytu a dožadovali se peněz.

            1. Re: idio…

              Tak jste byl asi na nesprávném místě v nesprávný čas. Já si mohl vybírat dokonce ze dvou nabídek.
              A byl zcela můj problém, že jsem jich nakonec nevyužil a byt jsem si koupil za svoje penízky v jiné loalitě.

              1. Dodatek
                Když jste mamlas a pouštíte si do bytu kofoly, je to problém výlučně váš a minulý režim s tím nic nemá, protože NEEXISTUJE již pětatřicátý rok.

                Spěte dál, případně okusujte vzteky tužku, že na vás ta soc prc krrrálíkárrrna nezbyla.

            2. To Idiotronic: samozřejmě, že se nedostalo na každého, ale stavělo se velkým tempem. A všechny byty se PŘIDĚLOVALY. Konkrétně Havířov postavili komunisti tzv. na zelené louce a bytů tam mohlo na konci být >10.000.
              Já nechválím, že se za bolševika nedostalo na všechny, jenom konstatuji, že dnes se byty tímto způsobem nestaví a nepřidělují … tedy zhoršení stavu.
              Zlepšení by přece bylo, kdyby noví mocipáni řekli, že bolševik byl břídil, protože nebyl schopen postavit a přidělit byt každému zájemci … a oni jsou dnes lepší, proto staví a přidělují x-krát více bytů …

            3. Idiotronicu, byty byly pro všechny, ale s různou čekací dobou (vím, že i deset let tak, jak se dařilo ty králikárny stavět), v závislosti na sociální situaci žadatele, významu zaměstnavatele, jeho pracovním postavení i místu bydliště (já dal „rozvázačku“ s potvrzením, že můžu nastoupit jinde s podnikovým bytem, no a ta moje fabrika zrovna dostala převodem kmenového jmění dva paneláky, takže bydleli jsme s novorozenětem za dva měsíce. Dílem klika, dílem to, že jsem dobře uměl žádané řemeslo).
              Ti inadaptibilní byli korigováni značně účinně. Pokračovat to, mohly stačit tak dvě další generace, aby problém ztratil na významu. Dnes je tomu obráceně. Může za to kdo?

              1. Ano, máte pravdu. Pamatuju.A když jsme my, obyčejí lidi, chtěli si postavit, tož jsme mohli dostat (a většinou dostali), půjčky a všelijaké výhody od svých zaměstnavatelů…

          2. Já se s Vámi přece vůbec nehádám – ano, drobná výroba a prodej nemohou být levnější. Pouze tvrdím, že většina naší populace na produkty farmářů s jejich cenami nemá peníze a musí tedy volit supermarkety, protože jim nic jiného nezbývá.

            1. Ano! Probatum est.
              Proč by dobráci zemědělci, sedlíci, či farmáři měli dávat své produkty zbytečně lacino?
              Cena za kapitalismu je právě ta nejvyšší částka, kterou je dostatečné množství hejlů za ten šmejd dát!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *