26 května, 2024

Zatím dobrý

Ozimy úspěšně přezimovaly. Déšť přišel sice na poslední chvíli, ale přišel. Zemědělské sucho se odkládá. V příštím týdnu má docela pršet, takže v této chvíli není úroda ohrožená. Ale… naše zásoby obilovin jsou rekordně nízké. A stále se intenzívně vyváží ven z republiky. Nemám žádný sumář, ale vsadím se, že kdyby to někdo spočítal, tak jsou naše současné zásoby na 50% loňského dubna.

Ceny hnojiv jsou astronomické. V některých případech až pětinásobné. Cena osiv se zdvojnásobila, značně narostla cena agrochemie i nafty. Ale stejně tak se zdvojnásobily výkupní ceny obilovin, takže český zemědělec jen najel na dvojnásobná čísla z hektaru. V této chvíli není zemědělství bezprostředně ohroženo.

Přesto bylo zemědělství touto novou cenovou hladinou vrženo dvacet let zpátky. Český zemědělec totiž dlouhá léta snil o tom, že postupně dá dohromady nějaký kapitál díky kterému nebude tak závislý na podnicích ZZN. Snil o tom, že si nebude muset půjčovat, že bude schopen hnojiva i naftu koupit za své a díky tomu bude mít lepší pozici při smlouvání o cenu úrody. Část zemědělců tohoto stavu už dosáhla. V posledních letech bylo běžné, že si takové tisícihektarové družstvo muselo zasmluvnit třetinu úrody. Dvě třetiny zůstaly volně k dispozici a zpravidla na tom vydělali o něco více, než kdyby měli vše pod smlouvou.

Teď jsme přesně tam, kde se před dvaceti lety začínalo. Cenová hladina se zvedla a zemědělci už teď musejí dávat pod smlouvu úrodu skoro celou. A jsou rádi, protože nikdy neví, jestli před žněmi nebude stát pšenice jako obvykle tři tisíce za tunu a současných jedenáct tisíc. Je prostě rozumnější podepsat smlouvu už teď a vědět, že z prodeje úrody budou pokryty náklady a něco snad i zbude.

Živočišná výroba je na tom hůř. V Německu i Polsku jsou prostě na chov masa lepší dotační (a jiné) podmínky. V Německu například pokrývají dotace dvě třetiny ceny vepřového. U nás je to sotva čtvrtina. Neberte mě zase přesně za slovo, živočišné dotace jsou komplikované a roli hrají i další faktory. A teď matematika pro základní školu… jestliže dotace pokryjí dvě třetiny nákladů a u nás pokryjí dotace jednu čtvrtinu nákladů, kdo na tom bude lépe, když náklady vzrostou na dvojnásobek? Už tak nerovné podmínky pro produkci masa jsou dvojnásobně nerovné. Podle toho to taky vypadá. V mém okolí ukončuje živočišnou výrobu jedno družstvo za druhým.

Vidět to začne být létě. Teď dojíždějí smlouvy z loňska a uzavírají se nové na novou úrodu. Cena potravin půjde hodně nahoru. Cenová hladina obilovin se zdvojnásobila, i cena potravin musí adekvátně stoupnout.

Mimochodem – kdyby si všechny ty Kauflandy přirážely „jen“ dvacetiprocentní marži, tak bychom cenový nárůst nejspíš pocítili jen u velmi specifických druhů potravin. Základní jídlo by stálo stejně jako doposud. Jen Kauflandy by akcionářům nevyplatily šťavnaté dividendy. Ale to je kapitalismus, takhle jsme tomu tleskali, takhle to teď máme. Rohlíky budou stát pět korun. A může to být i víc.

Vzhledem k tomu, že válka na Ukrajině pořád trvá a ukrajinské zemědělství bude mít rapidní výpadek, v této chvíli to vypadá, že na drahém plynu i drahých vstupech zemědělcům vlastně nemusí záležet. Cena za úrodu bude tak vysoká, že na tom i tak vydělají. Všichni to zaplatíme cenou rohlíků.

Já osobně jsem strašně zvědavý na ten plyn… Pokud ho Rusko zavře (a zatím Evropa dělá všechno pro to, aby se tak stalo), tak si nedovedu představit, jak a na čem se bude sušit úroda. Nedaleko od Vidlákova je jedno z největších moderních obilných sil, které vlastní Babišova konkurence. Dvě stě tisíc tun skladovací kapacity. Celý byznysplán je postavený na kukuřici a schopnosti ji usušit… samozřejmě pomocí levného ruského plynu. Pokud bude plyn drahý, prostě se to nevyplatí, kukuřice zůstane na poli do února, kdy kvalita bude sice mizerná, ale bude možné ji udržet v sile alespoň chvíli i bez sušení.

Jenže… na plyn jedou i pekárny. Na plyn jedou mlíkárny, na plyn jede všechno, kde musíte surovinu ohřát. Nikdo ani nezkoušel stavět nějakou jinou variantu na uhlí nebo elektriku. Plyn prostě není v Evropě čím nahradit. Všechny ty LNG budou dobré jen na nouzové zásobování strategicky nezbytných provozů… v Německu. Silně pochybuju, že plyn z Německa vůbec dojde k nám, protože oni tam mají tolik vlastních problémů, že i při maximálním šetření pro nás stejně nezbude.

Vzhledem k tomu, že prakticky všechny suroviny u nás byly z Ruska a prakticky žádnou nedovážíme napřímo, ale vždycky přes nějaké cizí prostředníky, tak to u nás vypadá na naprosto dokonalou bouři ve všem. Skoro mám chuť říci, že teď utíkají Ukrajinci před válkou k nám, ale jestli to takhle půjde dál, budou brzy Češi utíkat před bídou vlastně kamkoliv. Já marně přemýšlím, co tu u nás děláme od A do Z, aby to fungovalo. Ať se na to dívám jakkoliv, tak všechno, co se dělá u nás, se dělá i v Německu a při nouzovém zásobování budeme vždycky na konci fronty.

Tohle samozřejmě žádné domácí zásoby nespraví, protože se můžete připravit na krátký výpadek, ale nemůžete se připravit roční, nebo ještě delší, strádání. Můžete se připravit, že na týden vypadne elektrika. Můžete se připravit, že týden nepůjde nic koupit v obchodě. Můžete se připravit, že pár dní nepoteče voda. Ale nemůžete se připravit na dlouhodobou krizi z nedostatku prakticky všeho, co nám Rusko dodávalo. Na vesnicích samozřejmě lidi vydrží déle než ve městě. Ale i na vesnicích se žije městským životem a nikdo nemyje nádobí v lavoru a pro vodu se nechodí k obecní pumpě. Vesnice má výhodu spíš v tom, že kanalizace většinou ještě teče samospádem a pro vodu nemusíte běhat osm pater schodů.

Řekl bych, že zakrátko zjistíme, jak jsme na tom doopravdy s tou svobodou a suverenitou. O tom se mluví pořád dokolečka, když teď zdůvodňujeme, proč posílat na Ukrajinu granáty. Jsme suverénní, hrdá a nezávislá země. Brzy uvidíme, jestli ta slova něco znamenají. A jsem také hodně zvědavý, jestli my – co o tom dlouho mluvíme a snažíme se připravit, jestli to vůbec k něčemu bude.

Starý čínský stratég Sun´C už dávno radil, že pokud chceme rozložit nepřátelský stát, tak to je vždycky až priorita číslo dvě. Priorita číslo jedna, je nedopustit rozklad své vlastní země. Mám neodbytný pocit, že u nás to naše fialová vláda dělá přesně obráceně. Ve snaze rozložit Rusko zapomíná na to, že naší vlastní zemi rozkládá víc.

Máme nakročeno k dokonalé bouři.

268 thoughts on “Zatím dobrý

 1. Europe Elects
  @EuropeElects
  · 10 m
  Hungary, 86% counted:
  Seat distribution:
  Fidesz/KDNP-NI|EPP: 135 (+2)
  EM-S&D|RE|G/EFA|NI: 56 (-7)
  MH~NI: 7 (+7)
  MNOÖ-*: 1 (0)

  +/- vs. 2018 election
  Majority: 100

  http://europeelects.eu/hungary
  #Hungary #hungaryelections

 2. Orbán má o 4,5 % víc než ve volbách 2018.
  Přece jenom by mohl mít ústavní většinu, ale není to jisté.
  Mají tam dost komplikovaný systém…

 3. Opsáno z twitteru:
  3.4.1940 V Krakově skončil třídenní, podzemní 2 velký kongres ukrajinských nacionalistických organizací svolaný Banderovci, které vedlo k oficiálnímu rozdělení na 2 frakce: OUN-R (revoluční frakce Bandera) OUN-M (frakce Melnykowcy). Vraždily naprosto stejně…

 4. (…) Spojené štáty nútia Európu uvaliť sankcie na Moskvu, no zároveň zvyšujú import ruskej ropy a naďalej nakupujú minerálne hnojivá.

  „Príklady netreba hľadať ďaleko. Spojené štáty prinútili Európanov zaviesť protiruské sankcie, pričom oni sami nielenže pokračujú v dovoze ropy z Ruska, ale za posledný týždeň objem „čierneho zlata“ ešte zvýšili o 43% na 100 000 barelov denne!“….. (…)

  (…) Washington umožnil svojim spoločnostiam dovážať minerálne hnojivá z Ruska, pričom ich uznal za nevyhnutný tovar. ….. Washington však nateraz Európanom prijať podobné opatrenia nedovoľuje… (…)

 5. Tak prý na té Letné bylo 5000, tedy jako demonstrantů. Dobře tedy . Já říkám věřme jim , ale to tedy byla ostuda. Klus , Hrůza a další a nic? Začnu uvažovat a vychází mě reálně asi tak 1500 Ukrajinských matek s dětmi, bylo to zadarmo, žádná zima a nakonec po měsíci už stejně vše viděly, v ZOO je to nuda a na Letné ještě nebyli. Tak šli, ale zase nic moc. Nejspíše jim Hřib nedal vatu, příště se pirát jeden bude muset více plácnout přes kapsu, nebo tam už nikdo nepříjde. Na Ukrajince není spolehnutí a pražáci jak se zdá zas až tak podporovat Ukrajinu hold nechtějí a tak i tomu Klusovi řekli , jdi už někam. Třeba do, ale vždyť víte kam. a tak nepřišli, Ukrajinky zůstali sami s dětmi. takže 1500. Že by už Azov a náckové netáhly?

  1. Ne že bych chtěl nějak předvídat, ale napadá mě taková svérázná extrapolace zážitku z dětství. – Byla doba, kdy do mě byla tlačená koprová omáčka, horem dolem, minimálně 1x týdně. Následků to mělo víc, jeden z nich je ten, že koprovku nemůžu ani vidět dodnes…

  2. A já si říkal, proč na Novinkách uzavřeli diskusi 😂 A ani číslo „líbí se“ není nijak závratné.

 6. Europe Elects
  @EuropeElects
  ·
  4 m
  Hungary, 63% counted (list votes):

  Fidesz/KDNP-NI|EPP: 55.2% (+5.8)
  EM-S&D|RE|G/EFA|NI: 33.1% (-13.4)
  MH~NI: 6.5%
  MKKP-*: 3.0% (+1.3)

  +/- vs. 2018 election

  Threshold: 5%

  http://europeelects.eu/hungary
  #Hungary #hungaryelections

  1. Europe Elects
   @EuropeElects
   · 2 m
   Hungary, 71% counted (list votes):

   Fidesz/KDNP-NI|EPP: 54.7% (+5.3)
   EM-S&D|RE|G/EFA|NI: 33.6% (-12.9)
   MH~NI: 6.5%
   MKKP-*: 3.0% (+1.3)

   +/- vs. 2018 election
   Threshold: 5%
   http://europeelects.eu/hungary
   #Hungary #hungaryelections

 7. Kdopak nám to tu drží ten anglicky psaný plakát… https://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QL_q/6niBcL.jpeg

  Mimochodem, na tom koncertu za Uk muselo být narváno, když to fotili takhle. Jinak mě úplně fascinuje, kolik blbů je schopných si na sebe navěsit ty náckovské symboly a vůbec netušit, co znamenají. Jejich dědové a pradědové by museli zvracet, kdyby ty dnešní spratky takhle viděli. Tedy kromě těch, kteří mluvili německy a pravicí ukazovali, jak vysoká je jejich babička.

  1. Taky mám pocit, že těch svidomych tam zas až tak moc nebylo. Také by mě zajímalo kdo ušil a rozdával ty prapory bez té červené barvy. Že by ambasáda USA ?

   1. Je vidět, že na rozvratné blbosti mají stále dost peněz. Uvidíme za pár let. V okamžiku, kdy začnou vysychat penězovody, všichni tihle rádoby „aktivisté“ se náhle vypaří a půjdou parazitovat jinam.

   2. Zajímalo by mne, kolikže připrchlíků vlastněPraha vzala, když na takovém shromáždění jich bylo tak málo. Jedna by čekala, že tam bude plno a budou řečnit u plna hrdel…

   1. Taky jsu zvědavá, frantíci šílej, furt samé Maďarsko. NJN bylo by tam toho k privatizování docela dost a zase by jim to kapku pomohlo si vylepšit prozměnu na maďarský úkor svoje finance… Tož uvidíme

  1. Zpracováno 23%
   Fidesz 59,9%,
   Dk-Jobbik-Momentum 29% (to je asi ta opoziční unie)
   Mi Hazank (dle překladače „Náš domov“ 6,6%

   1. Zpracováno 43,26%
    Fidesz-KDNP: 57,22 procenta
    Koalice pro Maďarsko: 31,25 procenta
    Hnutí naší země: 6,56 procenta

    1. Zpracováno 53,19%

     Fidesz-KDNP: 56,11 procenta
     V jednotkách pro Maďarsko: 32,19 procenta
     Hnutí naší země: 6,53 procenta

 8. Proč na Zelenském nezáleží?!

  (Článek.)

  Pořád se mluví o Zelenském. Podepsal nepodepsal, rozhodl nerozhodl, řečnil neřečnil, co si myslí a co nemyslí, co udělal neudělal.

  Podle mne jsou tyto řeči naprosto irevelantní.
  Zelenský stejně nemůže nic podepsat, nic udělat nic rozhodnout.
  Proč?
  To pochopíme, pokud se podíváme na UA poměry a strukturu moci…

  V zemi jsou 3 centra moci. Paralelně.

  1. Státní správa. Tu ovládají oligarchové. Zelenský byl zvolen díky podpoře Igora Kolomojského, nejbohatšího oligarchy, s dvojím občanstvím. Oligarchové mají rozdělen trh a hlavně sosají zahraniční pomoc. Tozn rozkrádají stát a zároveň zahraniční pomoc. I díky benevolenci – tak na rovinu – přímé podpoře oligarchů USáckych. Z „pomoci“ , kterou budou muset splatit ukrajinští občané, je práve placen Biden junior a spol. Zatímco deficit demokracie a tržního prostředí (Zelenský zavřel opoziční média i opozici samotnou, teda, on, ale v zastoupení, nevládne. Je herec a přehrává roli prezidenta, kterou mu píšou jiní ) umožňuje monopoly domácích oligarchů.

  2. US oligarchové poskytují pomoc, ale skupují vše, co má hodnotu a dělají monopolní kšefty. US zbrojní komplex má odbytiště a militarizovaná země má sloužit jako nástupiště NATO na Rusko. Není v NATO, ale byly tam tisíce NATO instruktorů, kteří vycvicili ozbrojené síly a veleli jim a v zemi byly v podstatě NATO základny. Dokonce tam USáci vyvíjeli v rozsáhlém programu biologické zbraně, což, dle domácí legislativy nemohou. Stejně jako vězni zajatce na Guantanámu a ne v USA. Jde o to, že nástupiště proti Rusku, je svym způsobem, také dlouhodobá finanční investice, vzhledem k nerostnému bohatství a potenciálním nevolníkům.

  3. Fašistické formace. Jejich vznik a odkaz z II. světové vynecháme. Jde o to, že USA se snažily dlouhodobě proniknout do geopolitického prostoru Ukrajiny. Oranžová revoluce vyšuměla a ve volbách zase vyhrál Janukovič a zase zrovnoprávnil ruštinu a vůbec povolil poměry. Když chtějí USA někam proniknout, tak vsadí na nějakou menšinu. Ve Vietnamu jako na Balkáně nebo v Sýrii. V posledních dvou jmenovaných případech ( a v mnoha dalších!) USA vsázejí na agresivní islám. Kdy islámské formace působí jako pozemní armáda USA, kdy z nich
  US sdělovadla mediálně vyrobí oddané demokraty a z jejich odpůrců, kteří proti genocidě nemají právo na obranu, „nové Hitlery“. Za odměnu jim pak USA, které ovládnou finanční toky nebo umístí základny, nechají jimi etnicky vyčištěná území. Takováto formace, ochotná ihned válčit a vraždit jinověrce nebo jinak smýšlející, pokud má US finance a US garance, že jí to projde, je ideální na US destabilizaci určené země.
  Na Ukrajině islamisté nebyli, ale nabízela se jiná formace, z jejichž, zatím spíše folklorních představitelů, zafinancování 5 miliardami (přiznaných) $, následným ideovým školením a vojenským výcvikem se stala nelítostná síla, připravena kdykoliv a kohokoliv vraždit. K tomu se hodila banderovská ideologie, neboť praví, že Ukrajina je všude, kde žijí Ukrajinci, přičemž ostatní obyvatelstvo, často většinové, má být bez milosti likvidováno. Cestou k moci, během vládnutí a dosahování cílů, jsou povoleny všechny prostředky, jak k obyvatelstvu domácímu, tak cizímu.
  Během násilného převzetí moci a období po něm, byla pošlapána Ústava, lidská práva. Odpůrci byli lynčováni, vražděni i mučeni. Politici, novináři i obyčejní lidé. „Norimberské zákony“ k neukrajincům v zemi, kdy jazykový zákon je jen třešinka, byly a jsou v USA a EU široce tolerovány, přesto, že politici mají doma lidských práv a demokracie plné huby. Což DOKAZUJE, že jde o symbiózu s oligarchy domácími i zahraničními. Dokazuje to u to, že Ukronácci si dali do Ústavy znovudobytí LLR, DLR a Krymu a byli a jsou USA a EU široce vyzbrojovány. Dokonce, ústy Zelenského, chtěla UA atomové bomby.
  Po Majdanu dělaly banderovské bojůvky pořádek na ulicích, kdy zbily kohokoli, jsou se jim nelíbil, dělaly pořádek v redakcích, fabrikách, úřadech i ve vládě, dohlížely se samopaly na zasedání parlamentu. V následujících volbách byly demokratické strany zakázány. Nová státní správa se o tyto skupiny opírala a dostávaly finance doma i ze zahraničí. Začaly ideově působit, pronikly do škol a vzdělávacího systému. Mají svoje vlastní bojové tábory pro děti a dorost, kteří se zde učí nenávidět a zabíjet. Mají své vlastní výcvikové tábory pro dospělé muže i ženy, kde se učí boji a nenávidět. Pravý sektor, Donbas, Ajdar a dnes nejproslulejší, Azov. Právě tyto bojůvky, už od Majdanu hojně financované z USA, protože tehdy byla UA armáda v totálním rozkladu, nesly, zařazeny do armády, hlavní tíhu boje s opolčenci a právě tehdy obsadily, mimo jiné, i Mariupol. V řadách fašistů působí i zahraniční příznivci, fašisté. Kteří nesouhlasí se svými vládami, ctí sílu, ale jinak je domácí politika nezajímá.
  Banderovci, jako strana, nekandidují ve volbách, ale TÉMĚŘ KAŽDÝ z kandidujících politiků po roce 14 a mnozí předchozí, prošel jejich výcvikovými tábory. Třeba ten guvernér Nikolajeva. Tyto formace dosud mají moc na místní i na státní úrovni, unést nebo zavraždit nepohodlného člověka. Třeba toho vyjednávače z UA delegace, co chtěl ústupky Rusku a byl následně zavražděn. Policie incidenty tohoto typu už od Majdanu nevyšetřuje. Samozřejmě je dovolen teror v zemi a ostřelování Donbasu a jeho civilních obyvatel. Nějaké Minsky 1 nebo 2 nebyly myšleny od počátku vážně. Garanti Německo a Francie, nikdy nepožadovaly jejich plnění.
  Tyto formace, zařazené do státní armády, jako nezávislé nebo polonezavislé, jedou vlastní nacionalistickou vlnu, ale US oligarchům to vyhovuje, protože budou, v budoucím uvažovaném nástupu na Rusko, nezbytná bojová složka, ekvivalent islamistů. Domácí oligarchii pak zajišťují, za určitý profit, „stabilní poměry“ na rozkrádání státu.

  Jak do těchto mocenských vztahů zapadá Zelenský?
  Je herec. Za honorář hraje, co se mu poručí. Je to nejbohatší herec, minimálně v Euroasii. Dle Pandora Papers má, pěkně mastné, zahraniční konto.

  Proto na Zelenském, jako osobě, nezáleží. On plní zadání těchto tří, navzájem spolupracujících složek. Sám nemůže, nechce-li hazardovat se svou osobní bezpečností, nic rozhodnout…

  PS:
  Je fascinující i druhý fakt. Symbióza UA židovských oligarchů (ne Židů jako řadových občanů!) s Ukronácky. V zemi jsou pomníky holocaustu i pomníky Bandery a jeho souputníků, kteří ten holocaust prováděli. Což dali Zelenskému vypít v Izraeli, když tam škemral o pomoc. Samozřejmě nedostal ani vorla…

  1. Což mi připomnělo, jak „demokratický západ“ vřískal o „ruském antisemitismu“, když Putin vystartoval proti „ruským“ oligarchům. Zlatá víza jen pršela, banky se mohly přetrhnout s pomocí při praní peněz, realitní makléři v hlubokém předklonu nabízeli paláce, politici je takřka nosili na rukou.
   Teď si drbou hlavy a vymýšlejí, co s nimi.

  2. No, tak teď nám zrádci během měsíce vyrobili jednu menšinu s nacistickými konotacemi tady.

   Kreténi je se ještě dováželi, aby náhodou nezamířili jinam.

 9. OT.
  !!!!!! zkrátka tomu nemohu uvěřit !!!!!!

  „Obor „genderová studia“ se na Fakultě sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity otevře zájemcům v příštím akademickém roce naposledy.“

  Matně si vzpomínám, když se Fiala bránil nařčení, že nemá zkušenosti s řízením. Že prej jó, protože přece vedl (stejně jako Babiš) velkou instituci. Měl na mysli samozřejmě Masarykovu universitu Brno.

  Já jen okrajově podotýkám, že pouze mamlas typu fialláha se může tímhle obhajovat, když dopustil a hlavně strpěl, aby půdu týhle (?)slovutný(?) VŠ instituce zaneřádil /od roku 2004!!!!!!!!!/ naprosto neobhajitelnej a společnost parazitně vysávající, zcela zbytečnej, vlastně až nebezpečnej, studijní obor (=pavěda) „genderová studia“.

  Namátkou uvádím téma dipl. prací:
  – Osobnostní charakteristiky rizikových řidičů z pohledu genderu …to by mohlo zajímat našeho Targa
  – Konstrukce a struktura ženské herní identity… videohry jsou pořád vnímané jako mužská doména
  – Postavy v dramatu Její pastorkyňa z genderové perspektivy: stereotypy, archetypy
  – Inkluze dle sexuální orientace a genderové identity ve sportu
  – Kyselá jablka. Gender ve škole a ve výtvarné výchově
  – Analýza audiovizuálních prvků, herních mechanik a narativ z pohledu sexismu v herním titulu
  Overwatch
  – Konstrukce feminity ve vybraných pohádkách Walta Disneyho a její proměna v čase
  .
  .
  Ferdy Mravence a Brouky Pytlíky raději už vynechám!

  Už dobrou ½ hodinu se štípám do tváře a nevím, zda sním či bdím, když čtu tohle:
  https://g.cz/genderova-studia-v-brne-na-konci-trikrat-slava/
  Vzhledem k tomu webu http://www.g.cz se důvěřivej blbíš radši zeptá zdejších chytrejch lidí, jestli náhodou neví, jestli je to pravda?

  1. asi nějak není zájem, protože absolventi !sic! s titulem ale uplatnněí nenacházejí. Tak leda kasíří v Lidlu a pod. Praktické využití žádné, njn….

   1. 1)
    pravda = ten datum … ale zase ta občanovo akreditace?
    2)
    Já to ale psal spíš proto, že mi není fakt jasný, co asi museli očekávat voliči pětikolky, když premiér = profesor, tedy člověk, od kterého se očekává, že by měl rozpoznat, co je – či není prospěšný, užitečný, neškodící, zbytečný, tak on to ve skutečnosti vůbec nerozpozná a navíc to i řídí… tedy, jestli mi vůbec rozumíte?

    Já po (ne)výkonech týhle vlády si fakt myslím, že se jedná o hloupý lidi a o premiérovi, že je to jen produkt nahodilostí a postavení se ve správnej čas na správný místo. On, vážení, fakt toho moc neumí, prostě nemá na to, co by měl dělat. Nepoužitelnýho knihomola možná i s červeným diplomem si můžou strčit leda tak do prdele, takovejch jsem už viděl!

    A úplně nejvíc mi vadí, že až téměř podvodným zásahem Rychetskýho se tihle hloupý lidi dostali tak snadno k vládnutí. Ukažte mi alespoň jednoho z tý vlády, kterej alespoň trochu jiskří?

    P.S.
    … moje chyba, já to furt srovnávám se svou profesí, prostě takovejm bych urazil ruku i s tužkou, protože moc dobře ještě rozpoznávám lidi, který jsou sami sobě nebezpeční, natož jiným … prostě by se v ní neuživili!

 10. (…) Ministr zdravotnictví Válek má nového politického náměstka. V lednu se jím v tichosti, bez pozorností médií, stal Jakub Dvořáček. Předtím působil jako výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). Členy asociace jsou společnosti jako Janssen, AstraZeneca či Pfizer.

  Je skvělé, že člověk s úzkými kontakty na farmaceutické společnosti pomůže rozvoji našeho zdravotnictví. Další růst vlivu farmabyznysu na ministerstvu je jistě příkladnou cestou k transparentnosti celé státní správy v čele s předsedou vlády Petrem Fialou. (…)

  https://www.ac24.cz/zpravy-z-domova/kdo-je-novy-muz-na-ministerstvu-zdravotnictvi-pro-libertate-prinasi-odpovedi/

  1. Nedávno tady byla debata o tom, co je to fašismus. Odpověď je ve skutečnosti velmi jednoduchá, i když se leckomu líbit nemusí.

   Fašismus je prorůstání korporátu a státní správy.

   Hledáme-li příklady, netřeba chodit do dalekého Ruska nebo jezdit przemysleně do Kyjeva.

   1. To jsou věci.

    U nás byla do roku 1989 integrálně propojena státní správa s korporátem tmelem komunistické strany.

    Měli jsme tu tedy fašismus.

    Pochopil jsem vás dobře?

    1. Vážně? A mohl bych slyšet jména těch soukromých korporátů a monopolních firem, které společně s militantní politickou stranou ovládaly stát? Já jako chápu, že u nás vznikla dost debilní tendence dávat rovnítko mezi komunismem a fašismem, protože zkratkovité mozky nejsou schopny hlubšího náhledu a jednoduché teze a do zblbnutí opakovaná primitivní hesla jsou úplně nejvíc, ale tady s tím fakt neprorazíte. A pokud nechápete, že mezi minulým režimem a tím v Německu 30. let je diametrální rozdíl, tak vám dřív nebo později nějaký fašistický nebo (neo)nacistický režim vyroste přímo pod nosem, aniž byste si ho všiml. Tedy jo, až vás poženou třeba někam do plynu.

     Ty dva režimy měly společné pouze to, že jako nástroj ovládání společnosti používaly politický systém zvaný totalitní diktatura. Ale ta je naprosto univerzální a na politické ideologii zcela nezávislá. Její postupnou instalaci u nás můžeme v současné době sledovat v přímém přenosu.

     1. Jen Vás doplním. – názvů těch soukromých korporací, které u nás působily před rokem 89, se asi jen tak nedočkáte, ale nevadí, čo bolo, to bolo. Daleko zajímavější by ten seznam byl, kdybychom ho aktualizovali k dnešku; dodávat NIC (.CZ) dalšího asi není třeba…

 11. (…) Dne 1. července 2021 prezident Zelenský, který vyzbrojil „nacionalistické“ polovojenské oddíly a odmítl plnit minské dohody, vyhlásil zákon č. 38 „O původním obyvatelstvu“ [2]. Tento zákon zaručuje výkon práv Tatarů a Karaimů (tj. Židů, kteří neuznávají Talmud), včetně práva mluvit svým jazykem, nikoli však práva Slovanů. Ti totiž neexistují. Nejsou chráněni žádným zákonem. Jsou to Untermenschen, podlidé. Bylo to poprvé po 77 letech, kdy byl na evropském kontinentu přijat rasový zákon. (…)

  https://www.infovojna.bz/article/jak-je-to-doopravdy-usa-instalovaly-kyjevsky-rezim-ten-zavedl-rasove-zakony-vyrabel-biologicke-zbrane-chce-atomovou-bombu-pozval-100-000-nack-z-celeho-sveta-zastrilet-si-na-rusy-tenhle-rezim-podporujeme

  1. JO lujjzo, taky v tom mám hokej,
   ale pak je legitimní otázkou, zda se nejedná taky o ukázkovýho nácka!
   Kdyby po Porošenkovi zastavil genocidu Luhanska a Donbasu a snažil se to tam dát do richtigu, ani bych necekl, ale takhle?

 12. Autor psal: „Kdyby si Kaufland dával marži 20%“.

  Jenomže Kaufland není charita, ale obchodník.
  Já dělal skoro 20 let ve kšeftu. Tři zverimexy plus distribuce dál na krámy. Přirážka krámským, kteří to dál prodávali, cca 11%. Na svých obchodech bylo zboží, kde jsem i díky svým nízkým cenám si nemohl dovolit víc než těch 20% z nákupky. Ale byly věci, kde nebyl problém 100%.
  Pokud máte domácí mazlíčky, tak takové ty dobrůtky a pičičmundy, to je přesně sortiment, kde se dá kouzlit. Výrobci vymýšlejí stále nové a když přišla novinka a já to oceňoval, nezajímalo mě se podívat na fakturu, za kolik jsem to koupil. Vzal jsem to do ruky a díky dlouholetým zkušenostem odhadl, kolik lidi jsou za to ochotni dát. Pak jsem nasadil cenu a teprve potom se podíval kolik to stálo mě. Občas to byly dost zásadní rozdíly v cenách.
  A teď přijde zlatý hřeb večera.
  Dělal jsem distribuci baleného mraženého masa. A hitem byla krůtí křídla. Ale bylo jich málo. Takže pochopitelně většinu jsem si nechal pro své krámy, ale milostivě i něco usrkl dychtivým jiným obchodům. Velkoobchodní marže byla 40%. Je to víc než těch 11, ale zase třeba si uvědomit, že to bylo nedostatkové zboží a taky to jen tak nepřechováváte ve skladu, ale musíte to udržovat na -18.
  A před Vánoci, když se vyvražďovaly krůty a můj dodavatel měl s výrobcem podepsanou smlouvu, že odebere vše, mi zazvonil telefon a on: Pane berrnarde, pomoc! Já už nevím, kam s tím. Dám vám jeden kus balený a zmrzlý za 1 kč, ale musíte toho vzít tunu. Beru! Tak já do půl hodky vyjíždím.
  Věděl jsem, že to v pohodě prodám, tak proč bych snižoval cenu? Takže tam jsem vytvořil svůj osobní rekord, kdy má velkoobchodní marže byla 1600% a maloobchodní 3200%.
  A jak pak ještě byli všichni rádi, že jsou křídla.
  Jak jsem psal v úvodu, obchod není charita.

  1. Beru zpět, Alefe, smajlíci jsou asi nutný (=ale s*re mě to!)
   (humor a nadsázka je vzácný zboží, asi se to v apatyce nenakoupí)

   1. V pohodě. Až někdy posedíme na bloggerském srazu, ať už v hospodě nad vínem nebo v kriminále o chlebu s vodě, smajlíci nebudou potřeba. Emoce vyjádříme našimi šklebícími se xichty.

     1. Máte pravdu, tak by to opravdu mělo být. V písemném projevu chybí nonverbální komunikace, a psát bychom měli tak, abychom ji prostředky, které máme k dispozici, plně nahradili. – Nesnadný úkol.

 13. Jen tak prosba, neporadili byste mi nějaký bezpečnostní program. Od té doby, co mi odinstalace minulého komplet rozhasila Thunderbird, dělá mi psáí kusy. I když jej odinstaluji, při nově staženém a nainstalovaném je stejně zmršený jako ten po destrukci. Asi bere data z archivovaného a ne a ne to rozjet v normě. Dík
  Hlavně jednoduchý, příjem a odesílání. Ty vymoženosti“ co fšude uváději nepotřebuji. Až tak závislák nejsem a taky jsem zvyklá že já pán, nikoliv on.

   1. U koho máte účet, že používáte poštovního klienta? Dnes většina poskytovatelů mailu má i webové rozhraní a klienta netřeba. Na G-mailu a asi i Seznamu (ten nepoužívám) je klasický klientský program typu Outlook fakt zbytečný, libovolný prohlížeč stačí.

    1. njn já jsem ze staré školy, co do bedny dojde, je tam dokud nesmažu. Nechávat poštu někde v luftě to nee, a zvláš´t v dnešní době
     Ale dík, budu to zkoušet

  1. Myslíte tím, že vám zůstává zmršený ten Thunderbird? Někde zůstala nastavení ve vašem profilu. Bylo by potřeba vytvořit profil nový a vše si nastavit znovu.

   Nejbezpečnější řešení je přejít na Linux. Pak nepotřebujete žádný antivirus. Někteří sice budou tvrdit něco jiného, ale pro běžné použití fakt ne. Začít se dá tak, že si nainstalujete třeba VirtualBox, což je program, který vám v počítači dokáže vytvořit počítač virtuální. Do něj pak lze na pár kliknutí nainstalovat libovolnou linuxovou distribuci a vyzkoušet si, jak to funguje. Nebo stačí nějaká větší flashka, například prostřednictvím utilitky zvané Etcher na ni nainstalovat zvolenou distribuci a pak z té flashky spustit svůj počítač. Spustí se vám Linux, který vám vůbec nebude zasahovat do ničeho na počítači a zároveň vám umožní si vše vyzkoušet naživo.

  2. zkuste po odinstalaci Thunderbirdu smazat i C:\Users\uzivatel\AppData\Roaming\Thunderbird a C:\Users\uzivatel\AppData\Local\Thunderbird

   Jinak osobně také preferuji klienta než webové rozhraní…

    1. Jasně. Mně na tom vyhovuje rozhraní (z Gmailu jsem paf) a je fakt, že mám víc poskytovatelů, tak je pro mě jedna aplikace, kde si to sdružím, přehlednější…

  3. Tiez som chcela poradit linux .. mam dual boot, mint a win-10 … tie widle skrze fotokalendare babickam na vianoce, na linuxu som to nerozchodila … a tiez tam mam zalohu, kebyze sa linux rozbil, pac si donho hrabem, a potom manzel nadava, ze to neviem preinstalovat, a nadavam s kazdym spustenim widli O:)

   A zvlast ked si myslite, ze vy ste pan, a nie on … pac widle so mnou furt diskutuju, ze ci naozaj chcem urobit, co chcem urobit … linux mi povie ‚ako rozkazes pane‘

   1. Ideální konfigurace je na PC Linux a Widle ve virtuálu jen pro programy co nejsou v Linuxu. Přesouvání Widlí z jednoho stroje na druhý je pak dílem okamžiku a to se týká i celé zálohy.
    Dnes už Virtualbox umí „bezešvý“ režim celkem výborně, takže je možné mít de-facto k dispozici spuštěny oba systémy, resp. programy z obou systémů a tváří se to vše jako spuštěné z jednoho OS.
    Aby to fungovalo, je třeba mít nějaký výkon CPU a paměť – CPU min i3 lepé i5 a min. 6 GB RAM, lépe 8. Orientací pro výkon CPU je hodnota tzv. cpubenchmark – ta by měla být min. 2600 … což je právě min. starší i3.

 14. sorry za OT, ale padla mi sanka…co to? :
  https://t.me/swodki/58884
  Советник главы Офиса президента Михаил Подоляк: «Мы в войне с Россией один на один. Наши надежды, что кто-то будет стоять рядом, оказались иллюзиями. Потому ключевым на переговорах для нас было найти формулу безопасности Украины на долгие-долгие годы. Юридическую формулу, которая позволит нам получить другие страны, которые будут нам обеспечивать гарантии безопасности. Поэтому ключевое в том, как должна закончиться эта война – подписание гарантий безопасности для Украины»

  Крайне любопытное выступление советника руководителя Офиса Президента Украины Михаила Подоляка в эфире украинского ТВ.

  Главное:
  — Мы остались 1 на 1 в войне с Россией;
  — Все наши надежды на помощь от НАТО не оправдались, они даже небо над Украиной закрыть не могут;
  — Долго объясняет как должен работать новый механизм будущих гарантий безопасности для Украины, которые сейчас обсуждают (если будет, кому гарантировать безопасность);
  — Вернуть Крым военным путем невозможно, просим обсудить вопрос на переговорах.

  1. Válečná lest – Minsk 3, zrušení bezletové zóny, dozbrojení,….
   A pak konečně radostně a se vší silou hrrr na Rusa.

  2. Přečetl jsem a konstatuji :
   Přiznali to, že NATO na ně kašle a vojenské řešení je bezvýsledné.
   Takže až si to přečte komik Zelenskij, tak zjistí, že jediným východiskem bude diplomatické řešení.

  3. Myslím, že to je fake.
   Stejně jako ta „auta v Berlíně“.

   Podoljak naopak prohlásil toto:
   https://tsn.ua/ru/ukrayina/my-priderzhivaemsya-formuly-chto-granicy-priznany-mirom-na-1991-god-podolyak-2027395.html
   https://tsn.ua/ru/ato/podolyak-ocenil-ugrozu-voyny-v-krymu-2027377.html
   Hranice Ukrajiny, „uznané světem“ v r. 1991 (což je lež, neboť Ukrajina má dodnes nedořešené hraniční spory), jsou neoddiskutovatelné a o ničem jiném nebude Ukrajina s Ruskem jednat.
   Ocenil snahy o rozpoutání války o Krym, ale je si vědom, že by neměla smysl.

   1. fake to nie je pac je k tomu videjko.
    A pocuval som ho a rozprava to, co jest napisane. Len po ukrajinsky.

    Predpokladam, ze sa da dohladat na Uniane toto videjko.

    Jest take mozne, ze klabosi do kazdej svetovej strany nieco ine, aby pak mohol tvrditi, ze pravdu mal 🙂

  1. Podíval jsem se na to třikrát, i na rouře, a nejspíš to je fake.
   Jsou rozmlžené všechny SPZky, reklamy, silniční ukazatele.

   1. To ještě tak úplně nic neznamená, minimálně obličeje, RZ a různé reklamy automaticky umí rozmlžit Google (viz třeba jeho Google Street View či jak se to jmenuje). Zato jsem tam – zdá se mi – viděl všude symboly EU. Takže těžko říct.

     1. Signály, Alefe, signály. Už se to konečně naučte, ať nemáte problémy při bisvětlování svých narativů a nepostojů 😁

   2. Namátkově vybrané SPZ: B-JP-5970, B-DM-2277, B-RE-1151; zastávka autobusu č. 197, podívejte se na mapě, kudy jezdí; na reklamě nápis Schreib! Buch!

    1. Je to točené v Berlíně na ulici Märkische Allee, v čase 0:08 je v záběru pobočka Berliner Volksbank na adrese Märkische Allee 378, 12689 Berlin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *