12 června, 2024

Moltke by měl radost

Ruská armáda bojuje stejně jako cvičí – i přes rozsáhlé modernizační programy nejsou ruští vojáci na dostatečné úrovni. V armádě vládne rozsáhlá korupce, nad kterou přivírá vedení státu oči. Ruská armáda je papírový tygr, Rusko je velmoc na dvě hvězdičky z pěti – Takhle vidí situaci Marian Kechlibar.

Ruské vedení fatálně podcenilo situaci na Ukrajině, ruská armáda trestuhodně podcenila nepřítele, ruské velení nebylo v prvních dnech schopno zabezpečit svůj týl a dodnes má velké problémy s moderními ukrajinskými zbraněmi. Po pěti týdnech bojů Rusko stále zcela neovládlo vzdušný prostor a nedokázalo zabránit dodávkám zbraní Ukrajině ze Západu – Takhle to vidí Štěpán Kotrba.

Ruská armáda prohrává, není pořádně bojeschopná, ruský tlak se už zcela vyčerpal, Ukrajina přechází na mnoha místech do útoku. Ruská ekonomika je před kolapsem, během krátké doby Rusku dojde po všech stránkách dech – Takhle to vidí Lukáš Visingr.

Ukrajinská armáda používá taktiku Islámského státu, využívá civilisty jako živé štíty a Rusko se proto nemůže úplně prosadit, protože se snaží vést válku ohleduplně. Rusko ale i přesto dosáhlo toho, co proklamovalo, protože obklíčilo ukrajinskou armádu na Donbasu a ničí ukrajinské nácky v Mariupolu – Takhle to vidí Martin Koller.

Poměr sil mezi silami Ruska a Ukrajiny se od začátku války prakticky nezměnil. Rusko je nadále schopno tlaku, Ukrajina je nadále schopna obrany. Rusko nedosáhlo cílů svého plánu A – v krátké době zvítězit, nedosáhlo ani plánu B – úspěšně útočit na široké frontě, dosáhlo ale plánu C – Rusové znehybnili jádro ukrajinské armády na Donbasu, i když ji ještě zcela neobklíčili, a vytvoření pozemního koridoru na Krym je v podstatě hotové. Válka se rozhodne u Kramatorsku, nebo v jeho okolí, podle toho, kde zrovna budou ukrajinské síly – to říkám já.

Samozřejmě si v našich mééédiích můžete přečíst spoustu dalších přání, co jsou otcem myšlenky. Od toho, jak ruští vojáci hladoví, jak se Ukrajina sbírá k velkému protiútoku, jak už Rusko morálně i fakticky prohrálo, jak je Putin šílenec, jak ruská armáda stojí před kolapsem zásobování, jak jsou ruští vojáci neschopní a Ukrajinci jsou gerojové, co pomocí traktorů vítězí nad tanky, atd. atd.

Když se podíváte na všechny výše uvedené názory, tak můžeme celou otázku rusko – ukrajinského konfliktu zredukovat na otázku – jak moc ruské vedení plánovalo současný stav na bojišti. Protože skutečně nevidíme žádný parádemarš proti rozpadajícímu se státu. Nevidíme ani rychlý a rozhodný postup pláněmi Ukrajiny, kdy se ruské divize za cenu krve a železa probíjejí proti nepříteli, podporovaném státy NATO. Nevidíme ani masivní bombardovací kampaň, dodnes se nijak dramaticky neútočí proti nádražím, a s výjimkou Mariupolu nevidíme ani žádné velké boje o města. Na obou stranách samozřejmě panuje tuhá vojenská cenzura, takže se dozvíme jenom to, co obě strany chtějí, abychom se dozvěděli.

V podstatě tu máme dva krajní názory:

 1. Ruské vedení tohle všechno plánovalo, je si vědomo možností své armády, současný postup je promyšlená taktika, která sice někdy narazí, protože žádný válečný plán nepřežije první minutu střetu s nepřítelem. Rychlý postup Rusům naplánovala naše mééédia, nikoliv jejich generální štáb, který má situaci pevně v rukou a dělá to tak, jak to dělat chce. Že tomu nerozumímr, to je náš problém.
 2. Ruské vedení situaci rapidně podcenilo, doufalo v rychlý postup, přání bylo otcem myšlenky, ruská armáda dostala strašně na budku a bude dostávat ještě víc. Rusové nedosáhli ani zdaleka svých cílů a sledujeme jejich zoufalé improvizování, nikoliv promyšlený postup. Ruské síly jsou v rozkladu, ruská ekonomika se brzy zasekne, ruští vojáci nechtějí bojovat a zabíjejí své velitele. Putin je nervózní, dělá čistky, invaze byla fatální chyba. Že tomu nevěříme, to je náš problém.

Všechno ostatní se mezi tyto krajní postoje schová.

Já bych řekl, že realita musí tyto krajnosti poměrně brzy ukázat. Pokud Rusové tohle všechno víceméně plánovali, tak brzy musíme vidět, jak Rusové rozdrtí ukrajinskou armádu na Donbasu, protože těch předchozích pět týdnů byla příprava na grandiózní finále. Pokud bude ukrajinská armáda obklíčena a postupně zničena podle ruského plánu, tak zřejmě na východní Ukrajině nezůstanou žádné relevantní ukrajinské vojenské síly, ruské jednotky si pak na východě hladce zaberou, co budou chtít, šok bude obrovský, Putin předvede obrovské množství zajatců a bude si diktovat podmínky. V té chvíli bude úplně jedno, jestli to tak doopravdy plánoval, nebo jestli se jen včas poučil z chyb, napravil je a zvítězil. Ve vítězném Rusku se nikdo nebude ptát, jestli ta cena na mrtvých a mrzácích za to stála, protože vítězství se nezpochybňuje takovými prkotinami, jako jsou ztráty. Stejně tak se tento šok z „nečekaného“ ruského vítězství projeví i u nás na Západě, mééédím zase klesne důvěryhodnost, politikům taktéž, a všichni se s tím nadělením budeme muset vyrovnat. Putin bude v té chvíli na koni, Čína zřejmě také, hodně to povzbudí Írán i ostatní nezápadní země, a když si pak v Moskvě budou dávat dostaveníčko všichni autoritáři světa, tak to možná pochopí i Macron se Scholzem a budou rychle narovnávat vztahy, protože jakmile zajatci dostaví Sílu Sibiře 2, bude Putin vůči Evropě působit naprosto nesnesitelně.

Pokud je pravda opačná, tak Rusové nedosáhnou obklíčení ukrajinských jednotek, válka bude na obou stranách spotřebovávat materiál i životy a vítězství připadne tomu, kdo bude více ochoten zaplatit jeho nehorázně vysokou cenu. Ukrajina zůstane víceméně celistvá, územní zisky dosažené Ruskem budou postupně vyměňovány za výhody, Kyjev se už nedostane do ohrožení, Ukrajina se prostě ubrání za cenu pádu do doby kamenné. V takovém případě bude úplně jedno, jak to Rusové na začátku plánovali, protože ničeho podstatného nedosáhnou a ti, co k Putinovi vzhlíželi jako k zachránci před USA, ti si to začnou zvolna rozmýšlet. Rusko zůstane dlouho pod sankcemi a na dlouhou dobu bude podkopána jeho ekonomika. V takovém případě se nikdo tady na Západě nebude ptát, jestli ten propad životní úrovně stál za to, protože si nebudeme kazit vítězství takovými prkotinami, jako je svobodný občan, který si žije nejlíp v historii, v tom nejlepší zřízení světa, kde je třeba cenzurovat internet, aby byla ochráněna svoboda slova.

Pokud je pravda někde uprostřed, tak ruské vítězství bude více či méně smrdět a ukrajinská prohra bude více či méně snesitelná.

Já si teď dovolím jednu předpověď… Pokud to, co teď Rusové předvádějí se svým „taktickým ústupem“, není něco strategicky geniálního (jako třeba že se vyprázdní Kyjev od armády a pak zpoza hranic přijde nový útok na hlavní město), tak Ivani dostanou na prdel i na Donbasu. Oni skoro úplně opouštějí postavení u Kyjeva a umožňují ukrajinským silám dělat to samé, co dělá ruská armáda – jít na východ. Ukrajinci se prý soustřeďují kolem Dnipra (Dněpropetrovsk) a ruské obkličující jednotky se tak samy mohou dostat mezi kladivo a kovadlinu.

Ono to skoro vypadá jako za Moltkeho – schyluje se ke generální bitvě, po níž vítěz bere vše. Jen doufám, že tam – na budoucím bojišti – už nejsou žádné ženské a děti. Tam se na civilní infrastrukturu koukat nebude, tam se bude vraždit ve velkém. Tam to bude jako u Stalingradu. Zřejmě brzy přijde rozuzlení a realita se prosadí sama.

Pár dní před začátkem ruské invaze jsem psal, že mi to štengrování začíná připadat, že Rusové chtějí Ukrajinu vyprovokovat k útoku, aby pak mohli zaútočit sami. Ukrajina se vyprovokovat nenechala ani uznáním Doněcké a Luhanské republiky. Jen dál střílela přes hranice. Tak to Rusové spustili sami…

Teď začínám mít pocit, že Rusové si sami chystají past a nebo v tom lepším případě krvavou lázeň pro všechny. Ze všech stran míří na Donbas dávno neviděné síly. Zdá se, že se tam střetnou všichni v jednom obrovském mlýnku na maso. Nevidím žádné náznaky toho, že by ukrajinské síly byly rozdělené a nemohly si navzájem přijít na pomoc. Buď teď uvidíme něco neskutečně chytrého, nebo neskutečně blbého.

Připouštím ovšem, že jedna věc u Rusů je teď jinak. Doteď pět týdnů o svých záměrech mlčeli, byli skoupí na slovo, neříkali o svých plánech vůbec, ale vůbec nic. A teď najednou celému světu roztrubují, že „omezují tlak na Kyjev, že začíná druhá fáze na Donbase, že prioritou je východ Ukrajiny…“. Aby to věděli všichni. Aby každý novinář, analytik, gaučový bloger, ukrajinský generál i prezident Zelenský věděli, co Rusové budou dělat… to skoro vypadá jako záměr. Třeba přijde nečekaný útok na západní Ukrajinu z Běloruska, nebo se bude šturmovat na Oděsu…

Ale pokud se ukáže, že Rusové prozradili svoje záměry a pak to ještě i pravdomluvně začnou naplňovat, tak se přikloním k variantě, že i v Moskvě se už usadila mentalita Hitlerova bunkru.

256 thoughts on “Moltke by měl radost

 1. Na AK právě zveřejnili ofocený dokument, obsahující odpovědi tureckého výrobce dronů na otázky ukrajinské strany ohledně provozu bezpilotních letadel. Jedna z otázek směřovala na maximální zátěž a druhá obzvlášť zajímavá na mechanismus rozptylu aerosolu o objemu větším než 20 litrů. Pokud si dá člověk dvě a dvě dohromady, je evidentní, co se chystalo.

  1. To vysvětluje Bidenovy kecy o tom, že se Rusové připravují použít chemické zbraně, i US dodávku protichemické výstroje na Ukrajinu.
   „Demokratický západ“ k tomu samozřejmě nic.

 2. Svodka za dnešek od JP

  Tvrdost bojů na Donbassu roste.
  Barvěnkovo – dělostřelecká příprava ze strany RF, podpořená ruskými bitevníky.
  V případě dobytí by se otevřela cesta k obchvatu Slavjanska a Kramatorska.
  Síly DNR se tlačí na Avdějevku ze severu.
  Velká Novoselka – probíhá pokus o obejití bodu ze severu a přechodu k silnici Doněck – Záporoží.
  Dnes začalo letectvo vojsk RF pracovat na železnicích. Podařil se úder na jeden ešalon (e. je pochodový proud, taky může znamenat vlak naložený vojenskou technikou a vojáky).
  Často dostávám otázku, proč RA více neútočí na ukrajinské ešalony. Ukrajinské kolony se pohybují tak, že vykonávají tzv. „žabí skoky“. Přejíždějí v krátkých kolonách z města do města. Optimální vzdálenost je okolo 30 – 40 km. Tam udělají potřebnou přestávku a následuje další skok. Nyní jsou pod časovým tlakem, takže se vrátili k obvyklému způsobu, přejezdu na delší trasu.
  Bombardovány byly ještě železniční stanice Sinělnikova a Lozovaja.
  Ruské letectvo postupně napadá rovněž další silniční tahy na Levobřežné Ukrajině a snaží se časově rozmělnit nástup ukrajinských posil.

  Chersonská oblast – RA odrazila útok VSU z Krivého Rogu, nikolajevská posádka se chystá na protiútok RA, který prý předpověděla britská rozvědka. Měl by mít za úkol dobýt Nikolajev.

  1. Počítá se ajťák státní střední školy mezi státní ajťáky? Pokud mám mluvit za sebe: 350 lidí (studenti+personál), cca 120 PC, několik serverů Windows + Linux, síťové tiskárny a další infrastruktura LAN, WIFI pro všechny po celé škole. 2 roky před důchodem, tedy max. tabulkový plat -> cca 33 K hrubého. Přijde vám to hodně? Kdybych k tomu nemohl učit IT, už tam dávno nejsem – takhle to s tím částečným úvazkem jde.
   PS. Nejsem žádný příznivec Bartoše, ale konkrétně ve školství jsou platy provozních zaměstnanců (ne učitelů) trága.

   1. To měla být jen taková poznámka k platům ajťáků, toho Bartoše jsem ani nečetl. On ne každý ajťák je programátor 🙂 – ty jsou platově jinde.

 3. Jakési ani ne minutové střípky JP, není to svodka.
  Bělgorod – zásah zásobníku s palivem ukrajinským vrtulníkem.
  Taková operace se sama nabízela. B-rod je důležitým týlovým střediskem na „hlavním dopravním tahu“ a střet, který se chystá na Donbassu, bude ovlivňovat i dostatek PHM.
  Pravděpodobnost úspěchu takové nepřátelské operace lze vhodnými opatřeními snížit, ale operaci samotnou nelze eliminovat.

  Další – na doněcký front směřuje cca 200 tis. vojáků RA. To nestačí na adekvátní pokrytí všech úseků na UA, kde se bojuje.
  Bylo by potřeba rozvíjet útok z východu, ale jednotky L/DNR jsou na maximálních stavech. Proto se stahují jednotky z Kyjeva,Č-gova, Sum. O totéž se snaží i Kyjev.
  Jen připomenu, že Ivan už trefil koleje, jestli se nepletu u Dn-petrovska.

  A včilek ještě valím do dílny. Pokud bude něco do půlnoci, zkusím to sem hodit.

 4. Pro val: fotky Mariupolu

  https://www.google.com/search?q=mariupol&client=firefox-b-d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjW6YqI1vX2AhVY8LsIHd3rDOcQ_AUoAXoECAIQAw&biw=1152&bih=536&dpr=1.67#imgrc=bFu06jTqM77e5M

  Neprohlížel jsem vše, jen začátek.
  Opravdu vybombardované místo jsem na prvních fotkách nenašel, takže jsem to vzdal.

  Letecká puma dělá z výškoveho domu hromadu bývalého stavebního materiálu ve výši bungalovu. Případně vyorá do země parádní kráter o hloubce několika metrů, pokud se střelec netrefí.
  Zase nic.
  Ty hrůzostrašně se tvářící paneláky s horními patry ozdobenými sazemi – saze jsou okolo oken, do nichž byla podle mne vpálena termobarická munice.
  To znamená, že z těch oken musel na Ivana někdo vést SOUSTŘEDĚNOU PALBU.
  Nemyslím si, že by byly tyto domy tak poškozeny, aby musely být strženy. Mají střechy a stojí rovně. Pokud jsou stavěny stejně, jako u nás, neměl by být problém umýt saze a zasklít okna.

  Co se týká mariupolského divadla, Ivan prohlašoval už dva tři dny před jeho „shozem“, co se tam chystá – dole štáb Azovu, nad nimi stovky lidí. Zajisté samí zapálení divadelníci, když ani na noc nechodili domů.

  Čímž vůbec nechci tvdit, že M-pol je ideálem pro letošní dovču.

  1. Ještě než mi vynadáte. Mrkněte na střechy nad těmi zakouřenými stěnami. Pokud nejsou poškozeny, opravdový požár se nekonal. Teplo jde nahoru a nemilosrdně ničí naprosto vše. I beton, i železo.

 5. Tramtadadadadááá

  To je jen fanfára. 200 komentářů za den, to byla kdysi moje norma na Kydech. Když jich článek měl víc, byl úspěšný, když neměl, hledal jsem chybu.
  Tož mám radost, že jsem po měsíci psaní v exilu dostal příslib lepší budoucnosti.
  Alefe, docela by mě zajímalo, jakou má teď Váš blog čtenost…

 6. Francie je v NATO? Co vy na to??
  V Mariupolu byly sestřeleny dva ukrajinské vrtulníky, kterými se pokusili evakuovat vedení praporu Azov
  Řada francouzských zdrojů uvádí, že se v jednom z vrtulníků Mi-8, který měl evakuovat některé vysoce postavené důstojníky Ozbrojených sil Ukrajiny a nacionalistického pluku Azov, nacházeli dva francouzští 🇫🇷 důstojníci zpravodajských služeb. Pracovníci Generálního ředitelství pro vnější bezpečnost Ministerstva obrany Francie (DGSE) se mohli nacházet na palubě ukrajinského vrtulníku Mi-8, který byl sestřelen protiletadlovým kompletem Stinger, sdělila ruská služba čínské televizní stanice CGTN. Pouhá zmínka o této skutečnosti způsobila bouřlivé reakce. Někteří tvrdí, že tento fakt může vysvětlit příčiny neustálých pokusů Francie zařídit humanitární operaci v Mariupolu.
  Ke dni 1.4.2022 musel odstoupit šéf francouzské vojenské špionáže generál Eric Vidaud. Toto odstoupení může být velmi pravděpodobně spojeno s fiaskem důstojníků francouzských tajných služeb (DGSE).
  V současné době potenciální skandál tohoto druhu může mít negativní dopad na rating stávajícího prezidenta Emanuela Macrona před blížícími se prezidentskými volbami, kam znovu kandiduje.

  1. Pak že chybí humor :
   To takhle jede ruský tank po Ukrajině. Smrádek a bordel v něm jako v tanku, řidič má na palubní desce láhev vodky, je ožralý jako Rus, ale to nevadí, tank jede sám od sebe pořád rovně a každý se mu raději vyhne. Velitel je lepší sorta, tedy je ožralý jako Dán, nabíječ vzadu nabíjí sténající Oksanu, válečnou kořist, a vedle něj se místo nábojnic válí hromada nakradených věcí (český tisk: znásilňují, ustupují a kradou všechno). Sténání doplňuje tikot stovek hodinek, shromážděných při speciální vojenské operaci „Davaj časy!“. Jakžtakž po kupě je z posádky pouze střelec, což se projeví fatálně později.

   Všechno ostatní zde :

   https://taras2.wordpress.com/…robnohledem/

   1. Ukrajinský:
    https://t.me/s/boris_rozhin?q=%D1%88%D0%B5%D0%BF%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%BA%D0%B0
    Fotka plná kouře stoupajícího ze zasaženého zásobníku paliva a k ní titulek
    Šepetovka – mlčíme а nic nešíříme
    Pod tím komentář: Rozejděte se, tady není nic k vidění
    Pro neznalé: v Šepetovce dnes Rusové střelili po skladu zásobníku paliva, fotku udělali místní a je důkazem, že se Rusové trefili. Ukrajinci mají zákonem zakázáno mluvit o důsledcích ostřelování a cokoliv fotit nebo natáčet pod hrozbou 3-2řlet vězení, ve zvláštních případech trest smrti

  1. V laboratoři na Zmijím ostrově byl prý zaháčkovaný Izraele a prováděl tam jakési testy.
   Hned potom, co se objevila zpráva, že pohraničníci nejsou mrtvi, ale zachráněni, a co se nepovedl jejich přepad, tak vyrazil izraelský ministerský předseda na neohlášenou spěšnou návštěvu Kremlu.

 7. Tak jsem se vrátil z výletu a aby zde nebyly pouze texty o válkách a plynech, dám pár turistických poznatků ze života. Budou určeny místním mužům, takže genderově nekorektně, Sybila, Maneka, aga a ostatní zdejší satorie – odchod!

  Může se vám stát, že vám jednoho dne žena oznámí, že se jede na výlet. Zbystřete a pokuste se zjistit, kam to bude. Pokud uslyšíte slova, jako jezero, zámek, je to v poho. Pokud uslyšíte slovo hrad, máte průser. Oni totiž ty hrady v minulosti (dnes už se nestavěj), vyráběli zásadně někde na kopci. Takže, pokud se žena rozhodne, že tam musíte bejt, nezbyde vám nic jiného, než to vyšplhat. Tak šplháte do vrchu, cestu si můžete krátit kocháním se přírody, ale, pokud jste kuřák, za chvíli s kocháním přestanete a budete se soustředit na to, abyste to nahoru vydýchal naživu.
  Nakonec to dáte, jste šťastný, že jste to přežil a manželka zatím dělá och a ach a ukazuje vám, jak je odsud krásně vidět do dále. Tak vám to přijde logické, že když jste vylezl až nahoru, tak bude dobře vidět dolu. Ale zase víte, že kdybyste tak moc toužil po těch záběrech, tak to se dá v poho obýváku najít na netu. Ale šel jste do toho, tak aby měla žena radost, tak taky děláte och a ach a jak tak švenkujete pohledem, tak uděláte jedno „a dop…“.
  Úplně dole vidíte takové maliličkaťoučké parkoviště, vy tam máte auťák, takže je jasný, co vás ještě čeká.
  Tam mě okamžitě vjel do hlavy podnikatelský nápad, postavit tobogán z té věže na to parkoviště. Pochopitelně zatočený, abyste dole nevyletěli jak z pušky. Jsem si jistý, že většina mužů, dovlečených nahoru, by ho ocenila. Památkáři by asi byli proti.

  Každopádně výlet je za námi, udělal jsem něco pro rodinu a toto nebezpečí na příští víkend jsem eliminoval tím, že jsem ženě oznámil, že toho mám teď fakt moc, nevím, kam dřív skočit, takže příští týden o víkendu půjdu radši do lesa se svou skoro osmikilovou motorovkou si odpočinout.

  A rada na závěr. Muž v tomto případě se nesmí pouze poddat a odfunět to, ale měl by být aktivní. Takže jsem převzal iniciativu a když má takovou chuť na výlety, plánuji do budoucna taky výlety. Krapet jsem profičeltyhlencty intérnety a zaujaly mě gastroakce, folklórní festivaly, keramika mě sice moc neříká, ale ženskejm se to líbí, není to do kopce, tak tam taky pojedem.
  A pak, když se v sobotu vrátíme domů, řeknu, že mě z toho výletu vyprahlo, že zaskočím za kamarády na dvě a přijdu ve tři v neděli. A všichni budeme spokojení.

 8. V našem mejnstrýmu je už tak přeukrajinováno, že se cítím jako nežádoucí etnikum v nové česko-ukrajinské republice. Vláda, která se fanaticky hlásí k novému státu ČUR, tedy čur…i, naprosto nezkrývaně kašle na jakési původní obyvatele – Čechy, Moravany a Slezany.

  Nicméně, nejenom Ukrajinou žije svět. Zítra, tedy 3.4. mají v Maďarsku proběhnout (podle mě historicky důležité) parlamentní volby a naši jantaři z mejnstrýmu píšou takové kravské články jako „Další jachta oligarchy zabavena. I když byla maskována jinou vlajkou“ a o Maďarsku skoro nic.

  Jediné trochu seriozní články, co jsem našla:
  – Volby v Maďarsku rozhodnou, zda Orbán zůstane u moci další čtyři roky
  https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/volby-v-madarsku-rozhodnou-zda-orban-zustane-u-moci-dalsi-ctyri-roky/2186412
  – Jiří Paroubek: Maďarsko – klíčové volby pro středoevropský region?
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Jiri-Paroubek-Madarsko-klicove-volby-pro-stredoevropsky-region-697889

  Doufám, že se výsledků parlamentních voleb v Maďarsku tradičně zavěnuje Vlk a my to tady také prokydáme.

  1. Nepíšou protože už serou bobky. Někde jsem totiž zahlédl nicku z posledního průzkumu a Orbán měl nad padsát procent a tudíž by měl být vítězem voleb. Śestikoalice( to je tedy síla) by nakonec tímto utřela nos. No uvidíme, ale popravdě si nedovedu představit Maďara, který by dnes měl volit dražší energie, válku, inflaci , větší příliv uprchlíků a další vymoženosti co máme dnes my v ČUR.
   Tak snad tak blbě nedopadnou.

   1. Co jsem stačila v médiích zachytit, tak ta jejich maďarská šestikoalice je zoufalá účelová sestava.
    Zatímco naše B5 je 5 odstínů šedi, tak maďarská šestka je jak dort od kočičky a pejska. Jsou tam fašisti, radikální levice, sorošovci, zelení, červení….

    Ale ta taktika je stejná jako u našich voleb. U nás spousta tupanů, kteří když například vždycky volili ODS, tak jim to znovu ze setrvačnosti hodili a vůbec jim nedošlo nebo jim to bylo jedno, že zároveň volili TOP09 a černoprdelníky. Podobné to bylo u Pirstanu.

    Já strašně doufám, že maďarští voliči zvolí s převahou Orbána. V Maďarsku se bude volit i naše budoucnost.

   2. Posledně podle titulků našich pravdomluvných mééédií Orbán v podstatě prohrál – v textu pak vyložili, v čem ta prohra spočívala: jeho ústavní většina byla totiž velmi těsná. Nyní ho bezpochyby čeká ještě drtivější porážka – je možné, že ústavní většinu ztratí a udrží pouhopouhou nadpoloviční. Takže se od mééédií můžeme nadít nejen „rázné odpovědi voličů Orbánovi“, ale dokonce lze důvodně očekávat i „jasný signál“.

 9. Homer na AK: „Bitva, na kterou probíhají přípravy již několik dní, bude největší a bohužel i nejkrvavější v jednadvacátém století.
  Uskupení AFU, které může být zapojeno, čítá asi 90 000 mužů. V souladu s tím Rusko přisune nejméně stejný počet.
  V tomto století ještě nedošlo k bitvě takového rozsahu a v Evropě k ní nedošlo od druhé světové války.
  Bitva by byla co do počtu účastníků srovnatelná s bitvou u Borodina. Tam bylo po 120 000, ale někteří se nezúčastnili.
  Z hlediska historického významu lze budoucí bitvu jen těžko hodnotit. Právě výsledek této bitvy určí směr vyjednávacího procesu a budoucnost obou zemí.
  Úkol Ukrajiny: způsobit ruské armádě nenapravitelné škody, co nejvíce ji vyčerpat, získat nové informační důvody k protiofenzívě proti Ruské federaci, které podpoří spojence v jejich odhodlání pomoci Ukrajině, zatímco v Ruské federaci vyvolá zklamání obyvatelstva.
  Cíl Ruska: obklíčit a zničit uskupení v Donbasu s co nejmenšími ztrátami na ruských silách a infrastruktuře Donbasu.“

 10. „ZE ZAHRANIČÍ: Společnost Shell nemůže nakupovat ruský plyn za žádnou měnu, protože Londýn uvalil sankce i na Gazprombanku, informoval Dmitrij Peskov, mluvčí Kremlu“

  1. Já myslím, že to má jednoduché řešení. 1. Shell si objedná u Bezose a Muska výrobu obřího vesmírného tankeru a těžařské lodi v jednom. 2. Následně jej vystřelí do vesmíru k nejbližšímu asteroidu napumpovanému ropou. 3. Pak už budou jen zisky. Máš to spočítané, Putine!

  2. Shellu nezbude než si najmout prostředníka a obchodovat přes něj. V Čechách stačí koupit ruský plyn na burze od překupníka a už není ruský.

 11. @ Godot: Alef je pro každou špatnost, takže s výměnou adres určitě rád pomůže.

  Nemá někdo zájem o Viagru? Třeba berrnard? Teď jsem jí ze složky „Spam“ vyhodil asi tunu.

  1. Hlásím návrat z výletu.

   Alefe, děkuji za nabídku, ale Viagru nepotřebuji. Letos mi bude 55 a když mě poprvé postihlo to, že jsem chtěl dělat něco a s údivem zjistil, že to najednou nejde, naklusal jsem k obvoďákovi a on mi napsal nějaká generika. Je to za slušnou cenu, bylo jich tam osm, dva jsem už použil a šest jich ještě mám zašitých, tzv. pro případ ztroskotání.

   Každopádně, když už jste tady načal toto téma, tak mám kámoše, který se mi svěřil, totálně ožralej, že mu to poslední dobou moc nejde. Se ho ptám, proč si teda neskočí k doktorovi, když už na to jsou dnes funkční tablety? Že by se styděl. On prostě musí zachovat tvář tvrďáka.
   Tam už má ale na výběr pouze on.
   Buďto bude mít výraz tvrďáka a metr pod tím bude měkkej, nebo na chvíli potlačí svou hrdost a dole bude tvrdej.

   No nic, teď jdu napsat o dnešním výletu. To prdnu samostatně nahoru.

 12. Ekonom a hlavní analytik Trinity Bank Lukáš (Aspen) Kovanda radí a informuje:
  „„Kdo by na to měl nervy, může vydělat.“ Expert opatrně ukázal, kam dát během války na Ukrajině peníze“
  ***
  Pár střípků z článku:
  (…) „Myslím, že vláda se snaží spíše dostávat svým předvolebním slibům. Slíbila, že bude klást důraz na střídmost ve veřejných výdajích, což dodržuje,… (…)
  (…) Hovořit proto o Babišově drahotě nebylo korektní, většina inflace už loni přišla ze zahraničí – a ani nyní není korektní mluvit o Fialově drahotě, protože většina inflačních tlaků přichází ze zahraniční a vláda s tím nemůže nic dělat,“ vysvětlil Lukáš Kovanda. (…)

  (…) Lidé by sami měli začít činit kroky, aby se s inflací utkali, a ještě jsme nedošli k tomu nejhoršímu. Samozřejmě, že inflace je děsivá, ale pokud má někdo stálou mzdu, je to schůdné. (…)
  (…) Ekonomické zákonitosti jsou neúprosné a to nejhorší teprve přijde,“ řekl Kovanda s tím, že vláda postupuje pragmaticky a prozíravě. (…)

  (…) Měla by zvážit omezení vývozu pšenice, jako to už udělaly jiné země. Je to sporné, protože zemědělci mají právo inkasovat vyšší ceny v zahraničí, když vyvezou pšenici třeba do Libanonu nebo do Egypta, kde se jí nedostává…… A ač bych za normální situace taková opatření nepodporoval, protože zemědělec má mít svobodu prodat za nejvyšší cenu, tak v tuto chvíli je celospolečensky žádoucí, aby pšenice zůstávala tady,“ … (…)

  (…) V této souvislosti upozornil na zbrojařské společnosti, jejichž akcie od 24. února, kdy odstartovala válka na Ukrajině, vylétly o desítky procent. „Kdo s tím nemá morální problém, tak pokud investuje do zbrojařských firem, jde o dobře investovaný peníz. Nyní budou navíc evropské země dávat daleko více peněz na zbrojení, a nejen Německo, ale také Polsko, Nizozemsko i Česká republika. A jak budou státy nakupovat zbraně, porostou zisky zbrojařů a tyto finance se budou zhodnocovat,“ řekl. (…)

  (…) „A pak je zde otázka pro otrlé. V uplynulém týdnu nejvíce z burz rostla burza moskevská. Samozřejmě ruské akcie jsou velké riziko, ale kdo je ochoten riskovat, může mít velmi vysoký výnos – pokud by se situace začala zlepšovat, co se týká války na Ukrajině a možného odstřižení dodávek plynu. Pokud by na to nedošlo, tak se mohou investice hodně zhodnotit. To je jedna z možností. Kdo by na to měl nervy, může nakupovat ve slevě,“ zauvažoval Lukáš Kovanda. (…)

  (…) Je to určitá nátlaková hra, kdy se (Putin) snaží ukázat, jak moc má v hrsti své evropské odběratele. Ale nevím, zda bude opravdu ochoten odpojit Evropu od svého plynu, protože by tím přišel o podstatnou část svého příjmu……. Spíše vidím kompromis; možná chtěl zkusit, zda evropští odběratelé budou ochotni platit v rublech, ale zatím se shodli jednotně, že nikoliv,“ dodal Lukáš Kovanda. (…)

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Kdo-by-na-to-mel-nervy-muze-vydelat-Expert-opatrne-ukazal-kam-dat-behem-valky-na-Ukrajine-penize-697893

 13. inflace

  spousta optimistu rika ze jen 25 procent inflace

  Kechlibar minuly rok
  Sečtu-li toto všechno a podtrhnu, vychází mi, že odhadům inflace na rok 2022 věřím ještě podstatně méně než obvykle. A jelikož nejsem v pozici veleváženého odborníka, který by svým pesimismem mohl skutečnou situaci ovlivnit, zakončím tento první díl článku svým soukromým, nepřesným, nespolehlivým odhadem. Co se inflace příští rok týče, doufám v osm procent, ale duševně se raději připravuji na pětadvacet.
  14.12.2021 https://kechlibar.net/2021/12/14/inflace-ta-neosobni-lez-i/

  Optimiste Vlk a Kovanda
  Na Čechy se valí obrovská krize, kterou si jen těžko dovedou představit, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. V souvislosti s tím považuje za rozumné, že si vláda nechce „vystřílet veškerou munici“ s pomocí okamžitě, protože kritická situace teprve přijde a bude potřeba lidi ukonejšit. Pokud dojde ke smíru na Ukrajině, očekává letní inflaci kolem 16 procent, pokud ne, tak může podle něj vystřelit až k 25 procentům a lidé by si museli zvyknout na to, že zchudnou. Měli bychom tedy začít šetřit a skupovat potraviny?
  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/04/02/flash-cesi-netusi-co-je-ceka-vlada-ted-nemuze-pomoci-krize-teprve-prijde-varuje-ekonom/

  Nebojte pomuzeme
  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/04/02/inflace-minimalni-davky-a-kapesne-pro-ukrajince/

 14. Marie Divišová
  5 hod ·

  🧐🧐🧐🧐
  Cena plynu dnes:
  125 000 rublů za kcm
  🧐🧐🧐🧐
  ———–
  z komentářů na FB:
  – To je prvni nastrel novych cen v rublech – 1505 USD * 83 rbl = 125000 rbl
  – … nemáme zásoby plynu na měsíc, zásobníky jsou vyčerpané, ČR jako jediná země (střední a východní ) EU nemá samostatné smlouvy s Ruskem (měli jsme), plyn bereme od Němců, kteří ho kupují za 7,-Kč a nám prodávají za 25,- Kč. Ročně tedy Němcům platíme NAVÍC cca 150 miliard Kč. Tedy my jako jediní nemáme přímý kontrakt a jsme závislí na burze v Lipsku, kde už ale neplatí zákon nabídky a poptávky, ale do hry vstupují spekulanti. Takže na tom obrovsky proděláváme.“
  – ..my obchodujeme za tech 125 tisic rublu. Presneji nemecke firmy, od kterych kupujeme. Kdo ma dlouhodobou smlouvu s Gazpromem, toho ted plyn stoji kolem 70 000 rublu a Madary dokonce jenom asi 30 000 rublu.

  1. Dnes tu to proběhlo, tak to jen připomenu. V ČR je stále skupina osob, co má vazby na Gazprom a je schopná vyjednat smlouvu, vláda ČR nemá zájem o její služby. Já doufám, že se najde někdo, kdo zájem mít bude. Třeba Pražská plynárenská, o které jde drb, že je před krachem.

   1. my se nikdy nesklonime, rekl fiala, to radsi at vsichni ti prorusti chudaci chcipnou hlady a zimou, proste musime dodrzovat zasady (americke noticky) ( navic kdyz to jeste rok dohrajeme tak mame slibenou exilovou vladu/pekny solich v USA)

   2. 100% Pražské plynárenské vlastní město Praha. Nějak si nedovedu představit Hřiba, jak podepisuje smlouvu s Gazpromem…

    1. Třeba až na nej začnou útočit antivaxeři jako útočili na doktory, tak se pohne.

     Zatím je to pro ně méně důležité než odmítání roušek a očkování.

     Třeba se jim v zimě a chladu srovnají priority.

 15. Peskov: „Až Evropané vystřízliví z amerického bourbonu a až si začnou myslet, že bychom se měli sami postarat o osud našeho kontingentu – Evropy, dokonce i Eurasie – pak přijde čas přehodnotit naše vztahy.“

  1. Byla by legrace ,kdyby ale rus nevystrizlivel a kdyz prijde na vyzebrani plynu a ropy , rekl: nedam ,nechteli jste, tak nedam.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *