20 května, 2024

Žalozpěv

V záplavě komentářů na třídenní návštěvu čínského prezidenta v Rusku jsem zaznamenal maličkou zmínku o tom, že plnění obchodních dohod mezi Ruskem a dalšími státy se může napříště odehrávat v juanech. Zachytil jsem to jen jednou, byl jsem v časovém presu, ale dovolím si zaspekulovat, že právě tato věc signalizuje to hlavní na čem se medvěd s drakem domluvili. Prosím všechny ekonomy, kteří mě čtou, aby si vzali trochu nitroglycerinu proti infarktu, protože dneska mohu snadno něco plácnout, z čeho se jim přitíží… a samozřejmě ať mě v komentářích nešetří a uvedou na pravou míru všechno, co řeknu blbě… rád se také přiučím, ale mám z toho všeho pocit, že Sitting Ping si do Ruska přijel potvrdit novou rezervní měnu – tu svoji. Bez ohledu na to, že se to bude jmenovat jinak a bude to fungovat jinak než americký dolar.

Takhle to bylo i po Druhé světové – USA se staly světovým policajtem právě tím, že se dolar stal oním univerzálním měřítkem bohatství. Vše se měřilo dolarem. Světové komodity se oceňovaly v dolarech. Světový obchod jel v dolarech. Bankovní převody mezi státy se oceňovaly přes dolar, ostatní měny se přepočítávaly přes dolar. Situace Spojených států byla tenkrát asi mnohem výhodnější, než je dnes situace Číny, takže se jim to dobře zavádělo a v podstatě třicet let byl dolar pevnou a spolehlivou měnou. A všichni ostatní neměli na výběr, než se tomu podřídit. Dlouhá léta pak byl dolar neutrálním platidlem. Ať jsi diktátor nebo demokrat, tvému dolaru se v naší bance nic nestane.

Myslím, že právě tohle bylo leitmotivem současných rusko – čínských jednání. Rusko se stává pro Čínu tím, čím byla po Druhé světové Velká Británie pro USA. Ano, za takových podmínek se Čína do konfliktu na Ukrajině vloží a pomůže, aby to dopadlo, jak je potřeba. Našim transatlantickým bratrům se to podařilo. Spřátelily Rusko s Čínou tak moc, že se domluvily i v těch nejožehavějších věcech. Podle mě se dohodli především na privilegovaném postavení juanu.

Jak to řekl Sitting Ping? „Největší změna za posledních sto let… a řídíme ji my.“

Pojďme si říct nějaká fakta.

Čína za posledních dvacet let udělala neuvěřitelný skok dopředu. Dokonce i lidé, kteří tam jezdí za obchodem a tedy poměrně často, říkají, že pokaždé přijedou do úplně jiné Číny. Města jsou větší a modernější, koleje vedou do dalších oblastí, kam předtím nevedly, vlaky jsou rychlejší, restaurace luxusnější, z megatováren se stávají gigatovárny. Čínské válečné loďstvo je na počet lodí největší na světě. Čínské výdaje na zbrojení rostou, čínské investice do infrastruktury jsou ohromné. Každý den se prý v Číně spouští nová elektrárna, staví se přehrady, překonávají se přírodní překážky, obchod mezi Čínou a zbytkem světa roste před očima.

Má s tím někdo problém? Tedy kromě morálního rozhořčení, že zlí diktátoři to dělají na úkor lidských práv Tibetu? Má někdo problém s konstatováním, že za posledních dvacet let se z druhořadé mocnosti stal skutečný vyzyvatel dosavadního globálního hegemona?

Za posledních dvacet let udělalo velký skok dopředu i Rusko. Když si představíte, jak vypadalo kolem roku 2000 a jak vypadá dneska, tak je to také obrovský rozdíl. Jak do infrastruktury, tak do modernosti. A to i přesto, že v průběhu doby pořád čelilo nějakým těm sankcím Západu. I v Rusku se staví železnice, i v Rusku se staví dálnice a samozřejmě se v Rusku na prvním místě a s velkým předstihem staví armáda. Oni to tak mají rádi. Střely Kalibr, Kinžál, stíhačky čtvrté i páté generace. Rozvíjela se těžba surovin, probíhal bouřlivý rozvoj Arktidy. V Rusku se dělají megaprojekty k dosažení dalších nalezišť. Vezměte kteroukoliv nerostnou surovinu a mezi třemi největšími producenty bude Rusko.

Rusko se nezhroutilo pod současnými bezprecedentními sankcemi. Za mediálními fabulacemi o obrovi na hliněných nohou začíná vykukovat, že Rusko si za hubičku od Západu koupilo zpět podíly ve svých Gazpromech a Jukosech. Za podobnou hubičku si koupilo hentu stínovou flotilu tankerů. V ruských městech není hlad, regály jsou plné, zboží je dost, žádné pouliční bouře nejsou a různí Girkinové klidně mohou nadávat Putinovi.

Hele, fakt si někdo myslí, že ve vedení zemí, které tohle dokázaly, sedí nějací idioti? Že fakt stačí, aby se Putin zavřel do bunkru, někdo mu tam nosil divné knížky a ruský vládce se z toho zcvoknul? Ten stejný vládce, jehož armádě už rok docházejí rakety a pořád nedošly? A s tímto cvokem by se bavil čínský vůdce, který dostal Čínu na vrchol? Fakt tomu tady někdo věří?

Porovnejte to s naší Kotlinkou. Za posledních třicet let přibylo trochu dálnic, trochu se opravily některé koleje a hodně se jich zrušilo, nevznikla jediná nová elektrárna, žádná pořádná přehrada, neotevřel se jediný pořádný důl, ba ani kamenolom. Obyvatelstvo se z vesnic částečně přesunulo do Prahy, takže se tam trochu stavělo, ale nic moc. Konjunktura tu a tam byla… Za Babiše to chvíli vypadalo, že k nějakému tomu vzepětí modernity přece jenom dojde, ale čeští novináři v západním žoldu se postarali, aby z toho nic nebylo.

Naše vláda to vede od desíti k pěti, jak řekl Karel Havlíček, Vítek Rakušan za poslední rok stihl skoro položit Českou poštu, nechal uniknout data milionů uživatelů datových schránek, vyvěsil morbidní plakát s pytlem na mrtvoly, vymáchal se v Dozimetru a připravoval cenzurní zákony… ale těmto lidem máme věřit, že to Rus a Číňan brzy prohrají…

Saúdská Arábie a Írán obnovili diplomatické styky… Číňan to zprostředkoval.

Bašár Asad obnovil diplomatické styky se sunitským světem. Rus to zprostředkoval.

Erdogan je ochoten se s Asadem zase bavit… chudáci Kurdové.

Půlka Afriky se třese na to, až tam přijedou Wagnerovci, aby „udělali pořádek… “

Ne, já doopravdy nechápu, jak si někdo může myslet, že Číňan se sice dokázal stát velemocností, ale co se týče Ruska, tak dělá chybu za chybou. Rus se sice dokázal postavit na nohy a zmodernizovat hospodářství, dokázal ustát západní sankce, už rok mu ne a ne dojít munice, dokázal se s Číňanem domluvit na největších změnách za sto let, které alespoň trochu spoluřídí, ale na Ukrajině se rozhodl vypnout všechny mozky a dělá všechno špatně. To je prostě nesmysl. Buď jsou neschopní ve všem, nebo v ničem.

A tak mi dovolte tento žalozpěv… nad naší zemí, nad naším západem, nad vším, čemu jsme věřili. Největší změny za sto let a my se na ně budeme dívat. Nebo budeme využiti, abychom je pro hegemona ještě trochu oddálili.

432 thoughts on “Žalozpěv

 1. Přátelé, vřele bych Vám doporučoval nereagovat na ANONYMA, popř. jiné provokatéry až si změní přezdívku.
  Jeho poslání není diskutovat, což ani bez argumentačních faulů nejspíš neumí, ale jen rozbít diskusi a vytapetovat to tu svým světonázorem.

  Dopřejte mu lítost, kterou si plně zaslouží pro svůj omezený pohled na svět, ale ne prostor.
  Pravděpodobně pochází z těchto kruhů: https://www.okoun.cz/boards/russia_countdown
  (Před návštěvou užijte Kinderyl)

   1. Oni tihle hrdinní rusobijci mají všichni stejnou dikci a mezery ve výchově.
    Dřív by s tím samým gustem šli na Žida a jiné untermensch…

 2. Čtu si už dva dny Twitter.
  Mám tam ve sledování ministry vlády, premiéra, předsedkyni sněmovny, novináře a moderátory z ČT, Barboru Mercury, majitele Seznamu.cz, novináře z HN, Reflexu a pár modelek, herců sportovců a celebrit.
  Když si čtu některé názory o tom, jak by s námi naložili, tak pomalu chápu padesátá léta.

  1. Z Twitter :

   Dana Drábová #KeepCalmAndSmile
   @DrabovaDana
   ·
   16 h
   Munice s ochuzeným uranem pro zvýšení průraznosti nemá s jadernou zbraní nic společného. Radioaktivita uranu je velmi nízká. Vliv používání takové munice ve válečných zónách na zdraví civilistů se nikdy neprokázal.
   Radiační situace na Ukrajině zůstává normální.
   182
   141

   A takto smýšlí Evropská komise:

   https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/B-6-2008-0219_CS.html

   A ještě:

   https://www.euro.cz/clanky/zpusobuje-ochuzeny-uran-rakovinu-skodlivost-jaderne-munice-rozdeluje-vedce-1393038/

   Takže nevím, jestli te Daně tak docela věřit.

       1. Ano, jde o emoční oblast, podvědomí, o oblasti lidské duše, kde má „vášeň, emoce“ navrch nad rozumovou částí, popřípadě ovládá rozumové oblasti… Zlo, celá tisíciletí zmiňovaná vlastnost, stav, existuje v mnoha podobách, a ač na něj, především díky generačnímu odstupu od jeho projevu v našich končinách, nahlížíme jako na teologický pojem, nic to nemění na jeho existenci, přičemž se sami snažíme
        o jeho reinkarnaci. Jako živočišný druh jsme nepoučitelní, odsouzeni k opakovaným reprízám vlastního utrpení …

      1. Minorita
       Výrok pochází ze Slovenska, ale obsah je platný i v češtině: nejrychlejší způsob, jak se herec může znemožnit, je- politicky se vyprofilovat. Zřejmě to platí i mimo hereckou branži, protože paní Daně Drábové se to povedlo taky, ačkoli její citovaná tvrzení jsou pravdivá.
       Uran238 (ochuzený) má poločas rozpadu 4,4 miliardy let, tedy srovnatelný se stářím Země. Září tedy nemnoho a alfa-paprsky neprojdou ani košilí či papírem.Jediný případ , kdy můžete být atomy uranu ozářeni, je situace, kdy se dostane do kontaktu se živou tkání.To se stane, když se do potravy či vdechovaného vzduchu dostanou korozní zplodiny či spaliny. Ale i v tom případě převažuje poškození jater a ledvin, i když právě tato otrava vás může stát život , pokud jste o šanci na přežití nepřišli před tím proražením pancíře uranovou hlavicí.

       1. Jmenovaná není zdaleka sama, kdo ochotně zapracoval na svém znemožnění.
        Co se týče důsledků a následků masivního použití střel s obsahem ochuzeného uranu, tak jenom zde bylo uvedeno, že to s „tou“ neškodností tak zdaleka není. Proběhla přece vcelku bohatá diskuze, diskuzní vlákno, kde se právě reálná škodlivost použítí teto munice na eventuélní přeživší a okolí, problematika léčby jimi způsobených zranění, trvalé následky , rozebíraly.
        Nejde o samotnou radioaktitu střely samotné. Jde o to, jak střela působí po zásahu cíle, co po sobě zanechá, včetně kontaminace jak raněných přeživších, tak kontaminace půdy…
        BV, Irák budiž vykřičník . Nehumanizujme svinstvo.

  2. Mno jo, taky jsem koukala. Argumenty se tam nevedou, všem je jasné, jsk to preci je.
   Dezolat, makak, chcimír, Putinův troll …vysmívaní idioti, kteří měli potíže už s covidem. Prezentovaní jako nevzhledny bezzuby tvor s nižším vzděláním a na podpoře, který propadl konspiracnim teoriím a bezmezně miluje Putina.
   Čech proti Čechovi, tak to má bejt…

   1. Uran je skutečně radioaktivní málo, ale je to těžký kov a jako takový je jedovatý (ve formě solí se experimentálně používal k vyvolání poškození ledvin u pokusných zvířat). A ještě za socíku šlo soli uranylu koupit pro tónování fotografií, nyní je veškerý uran a thorium posuzován jako jaderný materiál dle zákona (s výjimkou jej obsahujících minerálů)
    Po zásahu pancíře uranovým penetrátorem (to je tyčka z kovového uranu v té střele, a je výrazně menšího průměru než je hlaveň – odtud podkaliberní střela) tento shoří. Aerosol oxidů uranu nebude dobré vdechovat, ale soudím, že to bude to poslední co by posádku zasaženého tanku zrovna trápilo, protože kinetická energie střely i hořící uran a střepiny z výtrže budou podstatně vražednější. Oxidy uranu (prachové částice) mají také velkou hustotu, takže rychle sednou k zemi. Tam už budou prakticky neškodné, vždyť uran je i poměrně hojným prvkem i v přírodě, a v tom penetrátoru ho není nějaké enormní množství.

   2. Omyl, dezolátství nijak nesouvisí s majetkem nebo dosaženým vzděláním. Vždyť hnojník je tvořen dobře zajištěnými jedinci, kteří si na chudobu fakt nestěžují.

  3. Re Jason
   Pozdě, ale přece… Je to horší, než si myslíme – u moci je ZLO … Nemá smysl se snažit o složité definice

 3. Jaké je zdejší mínění o nacházející ofenzivě AFU? Na Melitopol nebo Bachmut a Soledar nebo na Svatovo a Starobilsk nebo dokonce na Belgorod nebo nebude na jaře nic velkého? Strategicky nejdůležitější je Melitopol, ale těžko říct, jestli na to mají sílu a navíc tam by nedosáhli velkého překvapení.

  1. Mé mínění je, že je to jejich záležitost, na kterou mé mínění, ale ani protektorátní tisk nemají vliv.
   A protože jejich, netahat to sem. I v tomhle platí „Kibic drž klapajznu, nebo Tě přes ni majznu.“
   Natož zasahovat do hry. To je o židlí přes hlavu.

    1. To je zdejší národní sport. Fotbal a politika. Kdo jak to měl kopat.
     Nabírám to jen ve velkých vzorcích. A ve světových ukazatelích. Jinak škoda lépe využitelného času. Nejdůležitější a dokonce pravdivé informace koneckonců přináší i protektorátní tisk. Například „Vůdce padl“. A bylo jasno bez ohledu na pindy kolem.

  2. Hele, berme to čistě jako intelektuální konstrukci bez jakéhokoliv vlivu na realitu ani o snahu cokoliv předpovídat.
   Takže – potenciální ofenziva jinam než proti Bachmutu a Andějevce znamená pro Bachmut a Andějevku naději na úlevu (Rusové budou nuceni minimálně přeměrovat posily). Což by mohlo umožnit dílčí protiofenzivu aktuální ruské obranné linie nebudou ještě dost přichystané).
   Protiútok ve směru Bachmut a Andějevka (a nemyslím nějaké dílčí akce) povede k ještě větší koncentraci sil i na ruské straně – což by mohlo oslabit jiné směry a tedy zpětně umožnit skutečnou protiofenzivu tam, kde bude nejvíc volno.
   Výhoda Ukrajiny je v možnosti přesouvat vojska dle potřeby napříč, Rusové musejí po obvodu. Ukrajinci tak mohou teoreticky reagovat operativněji. (dávám stranou reálné možnosti jako počty a vycvičenost vojsk).

   A šotek někde v hlavě napovídá, že právě pro výše zmíněné přijde ten hlavní ukrajinský úder někde přes Don u Chersonu, tedy ve směru, který je médii vyloučený.

   Když zvážíme předchozí ofenzivu, probíhala zhruba tak, že nejprve byl mediálně vyvolán dojem o jednom směru, následně zaútočili tam, kde si to v danou chvíli vyhodnotili jako nejsnazší a v určitou chvíli přenesli váhu do směru třetího. Je to prostě taková „hra“ stojící v reálu životy i majetek. Pokud radí stále titíž z USA a UK, dá se předpokládat podobné vzorce provedení.
   Ale není na nás radit ani jedné ze stran. Máme navíc jen minimum pravdivých informací z jedné i ze druhé strany. Mně prostě na první dobou přijde, že urputná obrana Bachmutu a Andějevky v zásadě slouží záměru vázat ruské síly, aby nemohly být použité jindy a jinde. Ale to neznamená, že nevyužijí aktuální změny poměrů na frontách. A také nevylučuje klamné útoky, jež se nám z dálky budou jevit jako (ne)úspěšná ofenziva se všemi logicky chybnými důsledky pro další úvahy.

  1. Každopádně bude platit, rusové útokem na Bachmut usilují o mír, kdežto Ukrajinci útokem kamkoliv prodlužují válku.

   Vidlák je v tom průzračný jak studánka vodky.

   1. Za kolik špíno, a pro koho: vnitro, BIS, elf, nebo jiná jelita ? Z domova, nebo píchačky, volná pracovní doba, nebo směny ? Peníze za řádek nebo za smrad ? Minimální počet nicků a webů, kde zvracíš ? Sám nebo ve smečce ?

     1. Za kolik špíno, a pro koho: vnitro, BIS, elf, nebo jiná jelita ? Z domova, nebo píchačky, volná pracovní doba, nebo směny ? Peníze za řádek nebo za smrad ? Minimální počet nicků a webů, kde zvracíš ? Sám nebo ve smečce ?

  2. Užívej si plnými doušky těch korigovaných informací, na které máš plné právo. Ochranu před znepokojením nějakou realitou ti garantuje jasným signálem sám Nejblyštivější.

   1. Za kolik špíno, a pro koho: vnitro, BIS, elf, nebo jiná jelita ? Z domova, nebo píchačky, volná pracovní doba, nebo směny ? Peníze za řádek nebo za smrad ? Minimální počet nicků a webů, kde zvracíš ? Sám nebo ve smečce ?

  3. A obráceně…. Díky za podnět k připomínce informačních zdrojů.
   Naštěstí jsou světové zdroje ve světovém jazyce. Navíc, znalost ruštiny je výhodou. Nejen pro Internet.

   Třebaže nepodceňuji, protože mnozí už vědí…
   V pásmu středních vln je v noci velmi dobře zachytitelné ruské vysílání Věsti FM na 1413 kHz. Příjem sice někde rušený zdroji osvětlení, úsporek a jinými spínanými zdroji, ale dá se najít místo pro nerušený poslech. Vhodnou kombinací příjmu elektrické a magnetické složky signálu se dá zajistit čistý poslech. Výhodou je přijímač s dobrou selektivitou a anténním vstupem pro externí rámovou anténu.
   Příkladmo z mé sbírečky Sony ICF SW 7600G, malý ICF SW11, sice bez dvojího směšování ale dobrý, malý Grundig Yacht BOY 10, „historický“ Olympia ATS 803A… Obyčejná rádia Panasonic řady GX.
   V mém QTH to chodí i na mrňavém sluchátkovém Sony SRF. Na čemkoli co má dobrý středovlnný rozsah. Dobré nové přijímače jsou i u nás ke koupi, příkladmo Tecsun.
   Výhodou tohoto nemoderního způsobu šíření je, že se nedá zcenzurovat. Jen rušit tak jak to dělal bolševik. Což nyní si nikdo nedovolí. Politicky hrubě lidskoprávně neúnosné. Zatím nejsme až tak moc jako „Oni“. Třebaže v lecčem to začíná připomínat padesátá léta.

   Třeba vás napadne, proč není ruské vysílání do Evropy, navíc v národních jazycích? Odpověď je prostá. Rusku to za to nestojí. Zatím. Třeba to zatím nikoho nenapadlo, alespoň obnovit Golos Rassiji. Třeba se poměry rozvinou tak, že spustí „štvavé vysílání“. Budeme poslouchat tak jako kdysi Londýn, Hlas Ameriky…. Rád bych kdyby i na krátkých vlnách. Příjemné oživení. Cimperové a další šmokové internetové cenzury ať si trhnou hnátem.
   Ovšem, cedulku „Poslouchání zahraničního rozhlasu se trestá vězením nebo i smrtí“ mám staženou, stačí ji vytisknout..
   Při poslechu Věsti FM mám ozvěnu onoho pocitu co tenkrát.

   1. Za rozvinutého socialismu jsem velmi úspěšně chytal štvavé vysílačky (včetně radia Tirana – pod čínskou patronací) na radiu Talisman, byl osazen elektronkami řady „U“ UCH21 ……. a na antenor, ještě ho mám v garáži – žhavicí proud 0,1 A.

    1. Ježíš!
     Rádio Tirana:
     Dnes vás seznámíme s dalším vynikajícím úspěchem albánského lidu.
     Pod vedením soudruha xyz se podařilo zajistit, aby ve školce města mno dostávaly děti denně hrnek mléka zdarma.
     A na závěr internacionála.
     😂

     1. Tirana byla ryze čínská propaganda, to bylo v období, když se děly nepokoje na řece Ussuri, a Čína a Rusko spolu moc nemluvili.

      1. Potom odvrhli i Čínu a spolehli se jen na vlastní albánské myšlenky, že jen a pouze Albánie jediníá na světě prý nesešla z cesty k socialismu a neupadla do revizionismu.

      2. Pamatuji. Sověty mstivě nazývali “ sociálimperialisté “.
       🤣🤣🤣
       Z pravé leninské cesty nesešel jenom Envar Hodža.
       😂😂😂

   2. Jako obvykle jsem líný – zatím mám vše potřebné ve 100% kvalitě na netu. (radio.net, při začátku příjmu je třeba přetrpět několika sekundovou reklamu -českou!)

    Pokud by dosáhli blokaci tohoto portálu, mám slušný přijímač TECSUN PL-330 + smyčkovou anténu s předzesilovačem A -48x a ještě externí ferritku pro LW a MW. Zatím vyzkoušel, nabil, nechal projít všechna pásma a uložil do paměti a pak do skříně.. Není dost času na dobrodružný poslech.

    Kromě toho jak Polsko, tak Rusko se vyznačuje strašnou rozkecaností. V německé oblasti se moc neorientuji, v anglické čtu jen náhodně texty (přes překladač – neumím anglicky .)
    Získávání informací: Nejstřízlivější jsou blogeři – ukrajinští a ruští, Ale i ti občas místo podávaní informací žvaní, a žvaní. Například Nikotin.

    Dneska celý den žvaní Mišustin v parlamentu – zprávu o stavy „unie“. Kdyby četl telefonní seznam, bylo by ti zajímavější. . Neuvěřitelný projev. Fidel Castro hadr.

  4. No, nabízím jinou interpretaci:
   I na Seznamu se můžeme dočíst, že většinu svých vojáků naverbovali Wagnerovci v ruských věznicích mezi vězni. Pokud jsou vyfocení wagnerovci právě z této sorty lidí (a žádná informace neříká že nejsou a naopak), neznamená to náhodou, že v RF lidi vyznávající nacistickou ideologii reálně zavírají?
   Ale OK, tady je pustili k Wagnerovi. Hm, co vlastně znamená tohle? Nejde vlastně jen o jinou variantu trestu smrti, či chcete-li gladiátorských her? Má RF krmit nacistu ve vězení, když trest smrti je oficiálně nehumánní, nebo má onen nacista posloužit zájmům RF a umřít? Já vím, je to ošklivé a nehumánní, ale při sledování dějů kolem Bachmutu si až říkám, že si tam RF vědomě snižuje i silový potenciál samotných Wagnerovců dovnitř Ruska.
   Asi jako když na Dukle běželi v prvních liniích ti, kteří s díky odmítli nabídku vstupu do strany…

   Shrnuto – jistě nejde o hezké chování, ale při podobné interpretaci lze jistě hovořit o zabití dvou much jednou ranou. O denacifikaci Ukrajiny… skrze denacifikace živlů v Rusku…
   Tak to jen tak na okraj.

   1. Jen tak na okraj – co taková Cizinecká legie… Náckové u vesla mají poluce z Wagnerová, ovšem cudně drží pysk třeba právě o Cizinecké legii, o kvantu podobných us agentur, o tom, jak podstatnou, masivní roli hrály právě tyto agentury v napadení a okupaci Iráku po 11-tem září, o majetkové provázanosti na politiky nemluvě…
    Ale jde přece o vděčné téma, takové současné …

   2. Ovšem ukrajinský nacista se pozná podle toho, že… to je jedno, je to prostě nacistický banderovec a basta fidli.

  5. Za kolik špíno, a pro koho: vnitro, BIS, elf, nebo jiná jelita ? Z domova, nebo píchačky, volná pracovní doba, nebo směny ? Peníze za řádek nebo za smrad ? Minimální počet nicků a webů, kde zvracíš ? Sám nebo ve smečce ?

 4. Novináři se chválí, že si informace ověřují než je pustí ven.

  Rusové se stáhli z Nové Kachovky, předtím vyplenili domy
  in Novinky, 23.3.2023, 18:30
  Ukrajinci se spletli. Rusové z Nové Kachovky neodešli
  in Novinky, 23.3.2023, 19:30

  Málokteří informace nevydrží ani 60 minut. Nakonec Rusové neodešli, stačí se podívat na mapu a i dítě pochopí, že je to blbost. Ale novináři jsou zásadoví, to vyplenění domů neodvolali. Tam byla zpráva pravdivá. Ach jo.

  1. Nejen vyplenili domy, ale navíc ukradli obyvatelům i osobní cennosti a peníze. Nyní se dozvídáme, že se nestáhli. Prý to bylo uveřejněno podle nějakých nesprávných informací. Zapomněli nám říci, jak je to s tím pleněním, cennostmi a penězi? Tyto informace byly také nesprávné? Nebo byly správné a Rusové, alespoň prozatím vše vrátili? Mají v tom pomlouvání a lhaní zmatek. NA Novinkách je pláč. Takovou radost jim zkazili. Ti Rusové! Nestáhli se a ani neloupili. To je sprostota!

 5. Na mnoha mediálních webech už většina diskutérů nadšeně píšeeee….

  https://www.lidovky.cz/svet/putin-zatykac-icc-jihoafricka-republika-medvedev-valka.A230323_123627_ln_zahranici_atv?zdroj=LN_vybava_recombee

  Co by se stalo s mezinárodními vztahy kdyby si státy začaly vzájemně zatýkat politiky na návštěvách? Kdyby v budoucnu třeba nějaký panarabský soud někde nechal zatknout prezidenta USA?

  Jak může Římský statut ICC stát výše než Vídeňská úmluva o diplomacii? Pro stát, který ratifikoval jen tu druhou smlouvu. To je návrat někam do raného středověku diplomacie.

  V tomhle případě je to asi snaha rozdělit státy BRICS, když pohrozí JAR sankcemi. JAR je nejslabší v BRICS.

  1. Pokládám za vhodné rozlišovat , alespoň zde, vztahy mezinárodní od vztahů mezistátních.
   A vůbec, nepřijímat Newspeak.

   1. Schumacher: Je běžným zvykem používat mezinárodní vztahy pro označení vztahů mezi státy. Možná ne přesné, ale mám to rozlišovat, co téměř nikdo nikdy nedělá? Šlo o krátkou úvahu, nechci to tady plevelit definicemi a definicemi definic pojmů.

  2. Tzv.diskutéři v hnoji českého mediálního septiku jsou demonstrací nejen otřesné míry idiocie, stupidity a mentální nedostatečnosti, ale i děsivé hloubky a rozsahu zasažení plebsu fašisticko-nacistickou ideologií. Paradoxem dneška je, že nejhorlivějšími zastánci tohoto zvěrstva jsou příslušníci národů, většinou slovanských, jenž byly sami určeny k eliminaci, k vyhubení, k zotročení.
   Dnes fanaticky s krvavýma očima překonávají své německé předchůdce jak v míře, tak v množství a rozsahu „rasově-národnostní“ nenávisti vůči všemu ruskému, či s ním jakkoliv spojenému, sympatizujícímu, nedej bože souhlasícímu. Nejen vyhřezlá míra nenávisti vlastně vůči sama sobě, vlastnímu původu – to je cílená implantovaná nenávist jejích tvůrců do podvědomí původních obětí, cílů – jenž jsou a budou tak jako tak pro své „nové kamarády“ vždy pouze SLAVE…

 6. Všeobecně je známo, že Vladimír Putin již zemřel a nahrazuje se podle potřeby dvojníkem, trojníkem nebo čtvrtníkem. Zajímalo by mně na koho se zatykač vztahuje. Na již zesnulého Putina jistě ne. Jde to podle pořadí? Pokud ano, kdo pořadí zná. Přece v demokratickém světě nemůžeme někoho zatknout jen proto, že je někomu podobný.

 7. To je mi zas obdivu k moskevstánu. Není na čase napsat další obdivný dopis putinovi ?

  A pročpak se ten původní ztratil z kydů ? Ale kdo hledá, najde.

   1. No nevím…. Kchodl byl daleko „techničtější“, např. ohledně zbraňových systémů, včřetně leteckých, byl skutečný odborník.
    K42 dobrej, ale zda Kchodl… neřekl bych.

  1. Docela výživné pro mladší ročníky, neb velká část z nich o tom nemá páru. Už vidím dnešní „sněhové vločky“ … Když by jim bylo připomenuto, co dokázaly takové holky ze Sojůzu během VVV, část by nevěřila (neb propaganda), část by se ignorantsky ušklíbla …

  2. Byla to prý taková doba. Na subotniky chodily i herečky, zpěvačky. A vzpomínaly na to se smíchem.
   Jak byly blbé. Ale že to bylo vlastně docela fajn. A NHKG (nyní ACELOR MITTAL) stojí, vidím ji z okna. A prý je to zase Nová Huť, Mittal prý už utekl.
   Jak to bylo doopravdy nevím, já v té době dělal dě-dě-dě.

 8. Co ma dnes zaujalo je prihovor minfinky USA ku kongresmanom.
  Ta baba argumentovala prvykrat tak ako veci su.
  A su pre dolar nahovno.

  V minulosti, ked sa potreboval navysit dlhovy strop v USA sa argumentovalo, ze statni zamestnanci zostanu bez penez. A podobne klise.

  Cil to povedala napriamo, pac obcas sa dostanete do bodu, ked je treba vyjavit pravdu.

  A sice ze ak sa nenatlacia nove dolci, tak dolarovy svet sa zruti, a USA maju o cirkus vystarane. V hre je vela.

  Otazkou je, dokedy je mozne stavat nadstavbu na nadstavbu, by samotna stavba nerachla.

 9. …pustil jsem na sebe ruskou TV a hned jsem ji zase vypnul.
  Bylo tam pár záběrů z nějaké Blinkenovy tiskovky (čert ví proč mě napadá Blinken – blinkat) kam se vetřela jakási blondýna cca 50 kg i s botama, která vykřikovala cosi o nutnosti stopnutí války na Ukrajině a měla k tomu i jakýsi plakát. Já jsem stihl jenom konec epizody, kdy ji ze sálku vyvlékali dva udělaní policisté (cca 125 kg/ks). Vyhráli to, inu 250 : 50 kg.
  Ale účelu bylo dosaženo, protože zbývající kamery nemířily na toho pána, který vypadá jako neúspěšný hypnotizér, ale všechny snímaly ten nerovný zápas u dveří.

  Nicméně pan Blinken zopakuje se svým hadím pohledem pár vět před incidentem a pak se to střihne. Nic zvláštního se během press konference nepřihodilo, zapomeňte!

 10. Admirál: „… Unie ztrácí mezi svými občany na atraktivnosti, ačkoli ji považuji za jedinečný projekt …

  Myslíte, že nastane někdy doba, kdy EU bude možno považovat za nepoučitelnou či ku … ničemu?

    1. Za kolik špíno, a pro koho: vnitro, BIS, elf, nebo jiná jelita ? Z domova, nebo píchačky, volná pracovní doba, nebo směny ? Peníze za řádek nebo za smrad ? Minimální počet nicků a webů, kde zvracíš ? Sám nebo ve smečce ?

    2. Denně čtu Novinky. Projedu Hlídacího psa, Aktuálně. když mám dost prášků na tlak, kouknu i na zpravodajství ČT.

     Mír je válka a válka je mír.

     Zelený úúděl. LGBTM.

     Nějak to na mně nezabírá.

      1. Vy nechápete, že pokud se scallop nebude důsledně mazat, alespoň tak jako se mazal na původních kydech, bude lepší zasírat diskusi odpověďmi na něj. Protože tak jako tak je diskuse za přítomnosti scallopa rozbitá a spousta lidí znechucená. Což znamená, že scallop vyhrál.

       Pokud bude víc lidí dělat to, co dělá nick minorita, víc lidem dojde, že mazat scallopa je pro zachování smysluplné diskuse absolutně nezbytné.

     1. Trochu Vám závidím, neb jste asi odolnější. Mně některé zdroje dochtoři zakázali. Ale stejně ne vždy na to dbám. Kdo by té kvalitě důsledně odolával … 😉

 11. Slovenské úřady jsou připraveny zatknout Vladimira Putina na základě zatykače MTS.
  Stane se tak v případě, že se ruský prezident bude nacházet na území republiky, uvedl před summitem EU slovenský premiér Eduard Heger.

   1. A ne snad? Nejsou snad instituce? To kdyby se ten tamten rarach odvážil strčit nos k nám, to by všichni jen koukali, jak by na něj vlít instituce Rakušan osobně, jištěnej zezadu institucí Zdechovským v maskáčích! Normálně by rarach byl zatčenej a hotovo!

  1. Úplně vidím Putina, jak usilovně hledí do mapy a říká si: „Slovensko, Slovensko… kde to je?“ Až se ozve Zacharovová: „Musíte si vzít lupu, Vladimíre Vladimíroviči.“

  2. Eduard Heger – štátnik európskeho významu (toto nepovedal pacient z Bohníc, ale napísal Denník N!)
   Nedá sa povedať, že by európske štáty viedli nejakí lumeni (hoci niektorí majú, div sa svete, aj profesorské tituly), ale Slovensko je v tomto jedinečné. Slaboduchý Edko, ako znie plný titul slovenského premiéra, prekonal všetko, čo dosiaľ vo svete v premierskom kresle fungovalo. Profesiou predajca (a užívateľ) vodky a sektársky kazateľ). Tragická servilná postavička, ktorá za celé obdobie, čo je vo funkcii, nedokázala povedať jedinú vlastnú, nieto ešte originálnu myšlienku, ktorá by sa týkala riadenia štátu. Vždy je to len zmes tupých nekonkrétnych fráz, vždy tých istých – t.j. lebo Fico, my to robíme dobre, pomáhame ľudom, máme úspechy a na záver – nedovolíme návrat mafie. Najnovšie sa naučil nové cudzie slovo – vízia, ktoré v monológu dokázal zopakovať za 40 sekúnd osemkrát. Výrok, týkajúci sa Putina len dokresľuje jeho obraz. A aký premiér, taká vláda. Tá slovenská sa dá charakterizovať aj matematicky, platí nerovnosť – suma IQ jej členov je menšia ako priemerná januárová teplota za posledné desaťročie. Ale, aby sme boli objektívny, má aj jednu prednosť – je to prvá naša bezbariérová vláda. Chýbajúce vzdelanie a schopnosti prestali byť bariérou pri vstupe do nej.

   1. Na Slovensku jako v Česku.
    On ten náš Petro Fialenko není také žádný mislytel.
    ( Neplést s Russáky Pjotry! Ten náš je čistokrevný Petro. )

 12. Uf … nevím, jestli ta tady už někdo dával, ale jen pro silné žaludky

  https://www.modryjelen.com/rozbory-petra-bohuse/profesionalni-zakrok-pred-narodnim-muzeem/

  Rakušan onálepkuje video nahrávající reálný stav za dezinformační a je vymalováno. Šíření vide zachycující REÁLNOU situaci je dezinformace, jaké v demokratické společnosti nemá co dělat. Já myslím, že bolševik musí blednou závistí, kam jde až dojít a Geobbels se musí v pekle chechtat až poklice nad kotly nadskakují.
  Jednou větou – přece byste nevěřili více svým očím než tomu, co říká ministr vnitra. A jen tak mimochodem – tahle parta vůbec ani na vteřinu nepřipouští, že moc někomu předají.

  1. Já jednou dostal přes starou olysalou motorkovou helmu násadou od koštěte. Pěkně rozvášněnou, od mladýho, když mu bylo tak dvanáct. Jsme si hráli na bitvu rytířů. Skoro jsem z toho měl zvrtlej kotník jako ten helmič. Skoro. Kdybych dostal něčím pořádným, možná bych si jej zvrtnul doopravdy. Taky jsem skoro moh mít z toho otřes mozku. Jako, kdyby mě přetáh něčím pořádným. I krční páteř pohnutou, kdyby pořádným, i mladej mi mezi záchvaty smíchu říkal, že koupit to něčím pořádným, tak… Tak se chudákům helmám vůbec nedivím. Koupit to něčím pořádným, než násadou od praporu, klidně se jim mohlo stát to samý, co by se jinak bejvalo stalo mně.

   Jenomže ještě štěstí, že to soudruh ministr uved na pravou informační míru. I dutou plastovou tyčinkou od praporu je to totiž útok na veřejnou bezpečnost, když chrání zájmy veřejnosti. Teda, útok na veřejnýho činitele, chránícího veřejnost. Přesněji veřejnou instituci, co při chráněni veřejnosti potřebuje zastání. Se ani nedivím, když ten jeden zběsilej útočník dostal do držky a pak šli od něj pryč. Jednak to bylo dezinformační video jak prase, protože se jistě předtím dopustil minimálně přihlížení tyčinkou do helmy, možná dokonce schvalování (což tam ale dezinformátoři zákeřně nenatočili). A jednak samotnej s. ministr pravil, že to je stejně celý vymyšlený!

  2. S touto totalitní Rakušanovou demokraturou jdeme do prdele horší komunistické.Snad tam nebudeme dalších dvacet let.

  3. Myslím si, že to paní poslankyně, při vší úctě k její odvaze, medijálně nezvládla. Přitom neměla dva silné protivníky, spíš slabé.

   Především ti dva pustili ven emoce, kdyby je nepustila i ona, měla navrch. Podvědomí je sviňa.

   Vykládat, co měl ministr udělat, je úplně mimo. Mohla se jen s úsměvem opakovaně ptát, v klidu, v čem je ta dezinformace? Zda je to video sestříhané, nepravdivé, je na něm něco, co se nestalo? Je na něm něco, co se nestalo? Tak znovu, pane ministře. Je na něm něco, co se nestalo? Pokud ne, proč je to dezinformace? Vždyť se to stalo. Tak je to pravda, nebo lež?

   Stejně jako její protivníci stále dokola mleli o dezinformaci, mohla je s kamennou usměvavou tváří, velmi lehce umatovat opakováním těchto otázek. A závěru o pravdě. A jako třešničku, vždyť nechte lidi, ať si udělají názor sami (následuje klidný úsměv).

 13. Je tu nekde ten Anonym, ktery se rano smal, ze Putin za posluhovani Cinanovi nic nedostal?

  Nebo kdyz pravda a laska tvrdi, ze Temelin Rosatomu nedame, ze mame na „lepsi“?

  https://world-nuclear-news.org/Articles/China-and-Russia-to-cooperate-on-fast-neutron-reac

  „Russia’s Rosatom and China’s Atomic Energy Authority (CAEA) have signed a Comprehensive Programme for Long-Term Cooperation in the field of fast-neutron reactors and closing the nuclear fuel cycle.“

  A v Temeline se bude stavet prototyp zastaraleho reaktoru za nasobky ceny toho moderniho ruskeho…

  Loni zahajil Rosatom v Cine vystavbu dvou bloku, provozuschopne by mely byt do roku 2028.

  1. Rusko s množivým reaktorem BN800 jednak uzavřelo palivový cyklus a druhak odbouralo krok obohacování z výroby paliva, protože tenhle reaktor umí šlapat i na přírodní uran, takže náklady na provoz jsou někde úplně jinde než u ostatních reaktorů…

     1. Přírodní uran:

      99,3% izotopu 238U
      0,7% izotopu 235U (to je ten štěpný, který na díky kterému „topí“ palivo a bouchají atomové bomby)
      0,0X% dalších izotopů uranu, nepodstatné příměsi

      Ano, BN800 zvládá provoz jak na přírodním, tak na ochuzeném uranu.

 14. https://casopisargument.cz/?p=49315

  Opět se nikdo nedotknul toho podstatného. Z hlediska důchodů naprosto nezáleží na porodnosti, ale na objemu vybraných daní použitých na důchody. A to záleží především na výkonnosti ekonomiky. Poněvadž naše vláda je naprosto neschopným národohospodářem, jde výkonnost ekonomiky do háje, a na důchody proto nebude. Naopak, nízká porodnost je cesta k zachování životní úrovně i pro mizerně hospodařící stát. Je to drsné, ale až Vidlák zestárne a jeho děti dospějí, čtyři z nich nebudou mít kde bydlet a za celý život ani nevydělají dost peněz na to, aby si bydlení mohli pořídit. Anebo emigrují.

  1. Kurňa, teď je tady bydlení pro deset milionů lidí. Až ,oje děti dospějí, tak tu bude míň lidí kvůli nízké porodnosti. To si jako vezmou svoje byty do hrobu? Naopak… tady bude bytů… a za hubičku.

   1. Narodil jsem se v pěkné rodinné vile z 30. let. se stříbrnými smrky a ovocnými stromy.Vyrostlo tam 10 dětí. Roku 1978 sousedící fabrika (před znárodněním tentýž majitel) nechtěla platit za emise prachu, a tak dům koupila a nájemníky přestěhovala. Nestarala se o něj, v zimě zamrzla voda , následoval demoliční výměr a krach fabriky počátkem devadesátek. Na okraji města bylo ještě deset vilek po Němcích, do nichž se
    nastěhovali lidé z Rumunska, Maďarska a Slovenska. Postupně byly všechny vybydleny a srovnány se zemí. Není tedy překvapivé , že město mělo (Nýřany) mělo před 100 léty
    7 000 obyvatel a po 100 létech vývoje 6900. Není pravda, že je tu bytů pro deset miliónů. Na přidělení garsonky s výhledem na severozápad jsem čekal 10 let. Předtím jsem 5 let bydlel v dřevěné chatě bez elektřny a pouze s dešťovou vodou. Mezitím spadla spousta bytů po Němcích a ty chybějí.

   2. Tím bych si ale vůbec nebyl jist, vůbec. Jako placebo budiž, ovšem neupínal bych se k této vidině. Pokud nebudou realizovány valečnické choutky Fialenka a spol. ( ani tehdy bych s volným, nedej bože dostupným bydlením nepočítal ), smečka je připravena změnit poměr soukromého vlastnictví nemovitostí i bytů – ohledy netrpí, a trpět nebude. Nástrojů bude habaděj, a obávám se, že i spousta fanoušků… Ještě finacně a legislativně v tomto směru neudeřili, demoliční spojenci . Zatím se chystá předpolí – ceny energií, změny daňových sazeb, atd…

   3. Pane Vidlák.
    Přesně tak.
    Sleduji to také,mám tady v okruhu 100 metrů 5 vdov,jen u jedné bude bydlet syn s rodinou u těch čtyř to bude na prodej.

   4. Vidláku, bohatým se vyplatí mít i neobsazený byt jako investici.
    Tady v Praze majitelé bytů čile provozují Airbnb a mladé rodině by ten byt nepronajali ani za nic. Částečně je chápu. Ono zbavit se rodiny s dítětem není zrovna procházka růžovým sadem.
    Erár byty nemá, tak vždycky fandí neplatičích s děckem. Aby se nemusel o takovou vypečenou rodinku postarat sám.
    Chronický neplatič se přesune do kolonky klient a tím má vystaráno. ( Ten klient. Spořádaný občan má zase smůlu. )

    1. Navíc, teď je pronájem těch bytů úžasný kšeft. Taková 4 členná ukrajinská rodina, to je zlatý důl. Tolik, co dává stát, žádný nájemce nikdy nedá.

  2. Celková porodnost působí vylidnění a ne přelidnění. Jedna žena má 4 děti a několik jiných mají jedno nebo žádné. Vliv porodnosti je ale skutečný na množství budoucí pracovní síly. Budoucí senioři potřebují mít kolem sebe pracují lidí vyrábějící a poskytující služby a ne jen mít peníze. Nejde všecko robotizovat.

   1. Nezaměstnaná pracovní síla žádné peníze na důchody nevytvoří. Tak vyrábět se tady nebude nic, už jen suroviny + energie na výrobu budou v součtu vždy dražší než hotový finál dovezený z Číny. Budete moci pronajímat byty pro zahraniční turisty (pokud je ten Karlův most a Krumlov nepřestanou bavit), možná dělat přes internet software či hotline po boku Indů za indický plat napřímo pro zahraniční firmu, věnovat se samozásobitelství a drobnému zemědělství (což ovšem znamená snížení životní úrovně tak na 1/10 současného stavu), dělat v šoubiznisu, ti nadanější právníka nebo lékaře, ti méně nadaní ještě šikanovaného učitele divé zvěře. Možná prodejného novináře nebo politologa. Bankovního úředníka v cizí bance. A budete moct samozřejmě dělat v obchodní firmě dovážející zboží z číny, pokud to teda bude ještě někdo kupovat. Kolik pracovních míst v těchto oborech tady dohromady bude?

    1. To není optimistické. Tohle se už diskutuje v Japonsku, že k čemu jim bude bohatství, když nebude dost pracujících okolo seniorů v důchodu, aby společnost nějka rozumně fungovala. A to je Japonsko, kde už co šlo automatizovali.

     1. Jestli on lišák premiér Kišida nejel navštívit Kijiv s důvodu dovozu několika kontejnerů Ukrajinek. Klidně i s dětmi.
      Vdov bude na Ukrajině přebytek, erární kasa prázdná, v japonských domovech důchodců by po takové posile jistě rádi hrábli.
      🤔

 15. Kdo má šanci posadit se do křesal prezidenta USA za republikány?

  Ukazuje se, že EU, chudáček, za to nemůže. Je mentálně nedostatečný, V centrále je paralýza, nevidí skrz zelený zákal, každý si do něj může podle chuti kopnout (útoky na nordstrýmy). BOŽE! Kam jsme to zase vlezli! Do čeho jsme to zase šlápli!

  Našlápnuto má Trump. Měl by být ale velmi, velmi opatrný, aby se „nenachladil“ nebo nešikovně „neuklouznul“. Je hodně vsazeno.

  1. Admirále, to je úplně fuk. Oba staříci plní zadání, Trump ještě usilovněji, než Biden.
   Bílý dům musí za každou cenu zůstat světovým drábem. On už si zeťák tchána pohlídá, aby neseděl z oravé cesty. A šťastný děda pro svoje ortodoxní vnoučata udělá všecko.
   Na zahraniční politiku nemá obsazení prezidentského postu v USA vůbec žádný vliv. A vnitřní záležitosti se nás netýkají.

   1. Trump neumi byt „opatrny.“ 🙂
    Ja doufam, ze z toho vypadne zavcas. Deda Biden tvrdi, ze bude kandidovat znovu. Asi ho budou muset zavcas odsoupnout. Ono by asi stacilo prestat ho rvat medikamenty, aby vubec mohl fungovat.

 16. Fico komentuje Ukrajinu, setkání Rusko – Čína a postavení EU.

  https://vasevec.info/clanky/robert-fico-usa-eu-tlaci-rusko-do-spojenectvi-s-cinou-jeste-se-nam-z-toho-bude-tocit-hlava

  „Co bychom však jako malá suverénní země, členský stát Evropské unie, neměli mlčky tolerovat, je neexistence jakékoli samostatné zahraniční politiky Unie. Je to až ponižující pohled, jak Evropská unie slepě sleduje zahraničněpolitické a vojenské priority USA a jak nemá prakticky na žádnou zahraniční agendu vlastní svrchovaný názor. I to je důvod, proč Unie ztrácí mezi svými občany na atraktivnosti, ačkoli ji považuji za jedinečný projekt, který je třeba chránit. Evropská unie se dostala do rukou špatných lídrů.“

  Asi tak. Ukazuje se, že EU, chudáček, za to nemůže. Je mentálně nedostatečný, V centrále je paralýza, nevidí skrz zelený zákal, každý si do něj může podle chuti kopnout .
  BOŽE! Kam jsme to zase vlezli!
  Do čeho jsme to zase šlápli!

  1. Jsme jenom spolek evropských provincii USA.
   Příkazy se udělají via Brusel a všechno jede jako po másle.
   Historicky impéria rozšiřovala svoji říši pomocí válek. Dneska se to už umí zařídit tak, aby svobodné státy žebronily o přijetí do Říše.
   Na případné remcaly netřeba násilí, stačí jen pohrozit ztrátou dotací, anebo přiškrtit ňákou tou sankcí.

 17. „…nevznikla jediná nová elektrárna, žádná pořádná přehrada…“
  Byly spuštěny nějaké jaderné bloky v Temelíně a byla postavena velká přehrada na severní Moravě – Slezská Harta. To jen pro korektnost. I když tyto stavby se zahajovaly ještě za min. režimu.

  Ovšem za ty rozkradené a promrhané miliardy už mohlo být za těch 30 let Česko protkané dálnicemi včetně okruhů kolem každého města… Takto se nepostavil ani ten mizerný tunel pod Krušnými horami nebo Červenohorským sedlem v Jeseníkách.

  Číňané za tu dobu podvrtali celou východní Himaláj stovkami kilometrů tunelů pro expresní železnice. Stačí se podívat na mapy Google Earth Pro (vyznačeno černými čarami), anebo na https://www.openrailwaymap.org/ (značeno červeně, oranžově a žlutě).
  S vědomím, jak nesmírně obtížné bylo dříve stavění železnic ve velehorách, smekám v hlubokém předklonu.

  1. Kdopak asi platil od začátku všechny ziskovky, co bojovaly za: škeble u Děčínského jezu; za každý metr pozemku, stojícího v cestě budování dálnice; za lužní lesy u možné dálnice z Moravy do Rakous; za kůrovec; atd. atd.
   Němci a Rakušani, od počátku 90. let. Kdepak dovolit koloniím rozvoj?

 18. Kalousek zcela nepřekvapivě korupci obhajuje, Fiala korupci nazývá „modernizací“ a „odblokováním“. Scallopovi zatím nedodali notičky, tak se jen bavím představou toho kvikotu, kdyby se totéž stalo před dvěma lety.
  Wagenknecht dobrý, Najmon špatný! Kde je ten kolovrátek o pokrytectví?

  1. A po půl dni se rozhoupaly i novinky: ovšem je to „spor“ a ministr nevydíral, nýbrž „údajně nabízel.“ Inu, Lukačovič.

 19. ad Jan z Polovidlákova
  V jedné německé lokalitě ( Schwanenkirchen) dokázali znovuobnovit těžbu v dole bez tradičního kapitálu (finančního). Použili vlastní měnu – Německý systém Wära. https://sedmagenerace.cz/zkratky-3
  Vše zatrhla centrální banka, ještě předhitlerovská. Obdobně ve Wörgl, rakouská centrální banka roku 1933.
  V Křižánkách na Žďársku vlastní měnu mají, centrální banka (v čele stojí guvernér – jsme snad kolonií ?!?) ji toleruje, zřejmě proto, že jde víceméně jen o folklor.

  1. Kdo si chce udělat virtuální exkurzi po našich (i okolních států) dolech, nechť zadá do vyhledávání na YouTube heslo „Galbytour“.

   1. Galbytour je kokot, kterej díky zveřejnění dosáhl u několika lokalit konečného zabezpečení zalitím cementovo-popílkovou směsí…

 20. Jestli tomu někdo věří? Koukněte se na Novinky. Tam jsou jich desítky, ne-li stovky. A vždy v čele diskuze. Pro ně je Rus negramot, žijící v zemljance, napojený vodkou. Přesně tak je tam titulují. Rusko definují jako „Hordu“. Zajímalo by mně, jestli by to prošlo, kdyby někdo takto definoval Ukrajinu a Ukrajince. Rakušan hrozí, a ne jen hrozí vyhazovem z práce, stíháním i kriminálem za pouhé konstatování zcela zjevného faktu: Na Ukrajině vládne nacistický režim. Ne neonacistický. Ten echt nacistický. Ukrajinci jsou označováni jako Herenvolk. Nikdo nesmí mluvit jinou řečí. Ani doma! byly zbořeny pomníky osvoboditelů od nacismu a naopak postaveny nacistickým idolům. Bylo spáleno 19 mil. knih, jejichž jedinou vadou bylo, že byli v ruštině. Nikoliv Leninovy spisy, ale Puškin, Dostojevský, Tolstoj… Ukrajinské tanky mají označení kříže. Toho, pod kterým nacistický Wehrmacht napadl Polsko, speciální jednotka nese jméno Edelweis, jako její nacistický vzor – banda vraždící civilisty. Vše posvěceno zákony Ukrajiny! Ale nesmí se to říci. Jinak jdete sedět.

    1. No to asi jo, asi má být odstraněn. V tom máte svatou pravdu. Všecko tomu nasvědčuje a přesně k tomuto cíli, zdá se jsou řízeni a poháněni svými pány. A také náležitě vyzbrojováni různým šrotem, aby mohli pokračovat dál a dále, až do posledního.

     1. Za kolik špíno, a pro koho: vnitro, BIS, elf, nebo jiná jelita ? Z domova, nebo píchačky, volná pracovní doba, nebo směny ? Peníze za řádek nebo za smrad ? Minimální počet nicků a webů, kde zvracíš ? Sám nebo ve smečce ?

       1. Za kolik špíno, a pro koho: vnitro, BIS, elf, nebo jiná jelita ? Z domova, nebo píchačky, volná pracovní doba, nebo směny ? Peníze za řádek nebo za smrad ? Minimální počet nicků a webů, kde zvracíš ? Sám nebo ve smečce ?

     1. Za kolik špíno, a pro koho: vnitro, BIS, elf, nebo jiná jelita ? Z domova, nebo píchačky, volná pracovní doba, nebo směny ? Peníze za řádek nebo za smrad ? Minimální počet nicků a webů, kde zvracíš ? Sám nebo ve smečce ?

  1. Tak prostě tam asi řešej svý obtížný životní situace. Vždyť i toho jednoho hubenýho vytáhlýho hocha to tuhle potkalo na tom přechodu u Václaváku. Taková věc se hnedle jednomu přihodí…

 21. Na Sevastopolský přístav včera v noci zaútočily tři ukrajinské hladinové drony (dálkově řízené motorové čluny s náložemi). Byly rozstříleny hned u ústí přístavu dvěma námořnicemi. Dobrý zrak a kulomet. Jedna blondýna, jedna bruneta. Obě docela hezké, obě měly za předky vojenské „matrósy“. Myslím, že obě dostanou na dmoucí se hruď nějaký ten metál, Rusové si na to dost potrpí.
  Vážně si někdo myslí, že je ten národ porazitelný?

  Ukrajinské tajné služby nebo kdo ty drony vysílá budou mít vekou chuď tlouct hlavou zeď. Taková vysoká technologie – a rozstřílí jim to dvě mladé „děvušky“.
  Na válku to žádný pozorovatelný vliv asi nemá, ale pobavilo mě to velice.

  1. No, realita je možná trošičku jiná, ale propagandisticky to vypadá moc dobře.
   Jediné, čemu asi můžeme věřit, že tam došlo k nějakým výbuchům.
   Pravda ve válce umírá vždy první.

    1. Zni to moc dobre, aby to bylo cele pravda, hlavne dve vojacky u kulometu.
     Je to takove ruske a motivacni…
     Ale ja jim to za zle nemam, mozna ted chteji nabudit bojovou naladu, kdyz se Putin a Xi dohodli na dalsim postupu.

     1. Sakuro nepodceňujete kapku ženy?. Vždyť i u nás, jezdily na stavby mládeže a nijak se tam neflákali. I když jsme byli kapku v šoku , když jsem připrvní cestě vlakem po rusku, běžně viděly ženy s ?podbíječkama? jak opravovali tratě i mosty. Byla to a asi i je jiná generace. Když jde do tuhého zaberou a možná líp než muský. Vzpomeňte že za války přestěhovali výrobu na a za Ural a tam šly a pracovaly převážně ženy včetně mladistvých. Muži byli na frontě.
      Naši rozmazlenci si to nedokáží představit. Po téhle stránce je to tvrdý národ.
      Jste někde v Asii jak píšete a tam si myslím to funguje stále, alespoň co je semtam vidět na trubce.

      1. Jo vidět Číňanky, Vietnamky nebo Japonky jak omítají, zdí nebo třeba vyrábějí nábytek z bambusu.
       Nesmírně šikovné, 98% chlapů by to nezvládlo.

       Ad propaganda v Sevastopolu: Na propagandu to bylo příliš „neprvoplánové“.
       Tam mi jenom nesedí počty. Ty dvě květinky rozstřílely dva sebevražedné čluny.
       Co se stalo s třetím? Údajně byl taky zničen.
       Kým? Jak?

       1. Jak a kým? A nebylo to náhodou poškozením rozlétnuvšími se střepinami z těch dvou?
        Ve vzdušných bitvách je to v scifi tak popisováno když se trefili do jednoho létadla tak rozlétnuvší se střepiny dokonaly zkázu i na té vedlejšíí.
        POměrně často tento efekt vzdušných soubojů popisoval Doktor Garen v jeho serii Mark Stone

        1. On ten Krym není zase až tak velký, spíš taková nudla a letěli-li ty drony ze západu, tak musely být poměrně blízko u sebe

         1. Navíc – nevím jak včil, ale když jsme tam bloumali a koukali, krou vyčištěných pláží, b ylo celé pobřeží chráněno poměrně tlustými a vysokými barierami nalámaného kamene, takže není lehké se tam dostat. Něco jako je vidět v seriálu o Miami, tam taky jsou podobně chráněná pobřeží – taky krom pláží. Mimo ně tam nepřistane ani ň.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *