19 června, 2024

Významná šance

V uplynulých týdnech jsem se poměrně hodně snažil burcovat Alternativu, aby se sjednotila. Napsal jsem na toto téma celou řadu článků, nastínil různé možnosti… ale také jsem sám za sebe odmítl dělat z Kydů jedenapadesátou politickou stranu, která by těm ostatním jen užrala pár hlasů, ale jinak k ničemu nebyla.

Tvrdil jsem, že je nutné zapomenout na minulost a není už možné poměřovat spojence podle toho, co dělali před deseti lety. Tvrdil jsem a tvrdím, že jediné, co zde máme společné, je právě tento blog a každý, kdo sem přijde s dobrou vůlí, ten je spojenec. Tvrdím, že spojenectví je třeba budovat přes další blogy a blogery.

Dneska bych chtěl popsat, proč jsem tak říčnej do hentoho sjednocování, odpouštění a urychleného formování skutečné politické síly, která by se opírala o skutečně masovou podporu voličů. Chci popsat, proč je na místě spěch. Podle mě máme totiž šanci, která do Kotlinky přijde jednou za 500 let.

Doba se fakt změnila. Přečtěte si něco od Ivana Davida a Miroslava Macka. Oba mají svůj mediální dosah a není problém si o nich udělat obrázek. Oni jsou už v podstatě stejní. Přitom jeden byl ČSSD a druhý byl ODS. Tváří v tvář největší krizi za třicet let se původně akademické debaty poměrně hodně zkonkretizovaly. Stejně jako se ve dvacátém století vyzkoušely takřka všechny utopické vize filozofů století devatenáctého. Vyzkoušel se Marx i Nietsche. Masaryk i Smith. Stejně tak už dneska víme, jak dopadly vize Klause i Zemana. Víme, jak si politici představují svobodu slova, víme, jaká je globalizace, vyzkoušeli jsme evropskou solidaritu, neviditelnou ruku trhu, vyzkoušeli jsme liberální demokracii i své transatlantické přátele. Rozdíl mezi Miroslavem Mackem a Ivanem Davidem se víceméně setřel a protože jsou oba dva chytří a a inteligentní lidé, není divu, že došli k velmi podobným závěrům.

Zároveň se také ukázalo, že u nás v republice prakticky není žádná proruská kolona. Není tu žádné hnutí starostů či politiků, kteří by bránili dodávkám zbraní na Ukrajinu. Nejsou tu stovky ruských neziskovek, které by učily ve školách, že jsou jen dvě pohlaví a Putin je frajer. Není tu žádná strana, která by chtěla přijmout jako měnu rubl. Neběží tu žádný stipendijní program pro tisíce českých studentů na Lomonosově univerzitě. Vrcholem proruskosti je konstatování, že Putin je pro Rusko dobrý prezident a vrcholem ruského vměšování do naší zemičky je Puškinova cena pro Nohavicu.

Mnohem víc lidí by si u nás přála českého Orbána než českého Putina. A toho ruského Putina tu nechce prakticky nikdo a málokdo si dělá iluze, že spojení s východní velmocí by bylo nějak kvalitativně lepší než spojení s velmocemi západními. Vítek Rakušan musí vyrábět ruské šváby z lidí, kteří si přejí korektní vztahy s Ruskem.

Nedávno jsem psal, že se tomu vlastně nedivím. Proč by Putin korumpoval Zemana, Salviniho nebo LePennovou, když se domluvil s indickým Módim a saúdským Salmánem? Tihle jsou terno, a ne nějací pofidérní politici, kteří už deset let nejsou schopni uchopit reálně moc. K čemu se zabývat Vyvadilem, když nic nezmůže a nikdy se to nezmění? Módi zařídí nákup ruské ropy. Vyvadil neudělá vůbec nic. Kamarádit s Chameneím, to je terno. Mít telefon na Erdogana, to je super. Ale k čemu je kamarádšoft s Marinou, která neustále prohrává prezidentské volby?

Zároveň sledujeme v přímém přenosu, jak se nám všechny ty západní neziskovky i se všemi Sorosy, Římskými kluby, Aspeny, politiky, novináři i Evropskými hodnotami, historicky znemožňují. Jak dokázali uvalit protiruské sankce na nás samotné, místo na Rusko, jak dokázali odzbrojit Evropu i USA v ohni ukrajinské války, jak nás zadlužují nad jakoukoliv míru a jak umějí jen mávat rukama a vysílat signály.

Celá ta obrovská síla soft power, kterou naši bratři USáci třicet let budovali, najednou generuje jeden průser za druhým.

Jasně, mají zatím všechno v rukách, ale nejsou schopni ničeho. Nejsou schopni dosáhnout ruského pádu, nejsou schopni snížit ceny energií a benzínu, nejsou schopni ani pořádně vypnout dezinformační weby. Nejvíc se jim teď daří vzbuzovat proti sobě nenávist a nedůvěru. Novináři, politici, Pánkové, Jandové, Kartouzové… mají fůru peněz, mají moc nad sociálními sítěmi, ale už jim to k ničemu není, protože nemají schopnosti. Rusko tváří v tvář Západu dokázalo přesněrovat dodávky ropy a plynu, dokázalo se domluvit na všech stranách, snížilo dodávky, vytvořilo nejistotu a Gazprom se topí v penězích. Nám naši politici doporučili, abychom se nemyli.

Tihle všichni teď dělají všechno pro to, aby se definitivně zdiskreditovali. Aby ukázali beze vší pochybnosti, že jsou neschopní, neznalí, hloupí, neschopní plánovat a vnímat souvislosti. Děje se to přímo před očima. Mávající premiér je už naprosto ikonický a dávno překonal Milouše Jakeše. Ale krásně zapadá do společnosti Leyenové, Trussové, Bidena a jim podobných.

Přátelé! V této zemi není žádné Putinovo bratrstvo, které jen čeká, až americkým neziskovkám a jejich českým přisluhovačům zakroutí krkem! Není tady nic. Pusto a prázdno. Rusko se zaměřovalo na jiné, důležitější hráče. Není tu ani žádná orbánovská neziskovka! Je tu jen hafo západních kašparů, kteří tu teď hromadně přicházejí o kredit! Rusko s budováním svého podhoubí ještě ani nezačalo! Čína se také moc neangažuje, zřejmě jsme pod její rozlišovací schopnost.

Je tu jeden Babiš, jehož ANO nejvíc připomíná politickou sílu, ale on má s Německem a USA společného víc, než je zdrávo. Spíš to vypadá, že ho do své zkázy strhnou sebou, než aby se od nich oddělil.

A pak je tu Okamura, pro kterého bylo před posledními volbami důležitější zabezpečit teplá místečka, než se pokusit ty volby vyhrát.

A pak nějaké nové (a možná i nadějné) strany.

Toť vše. Nikdo a nic víc.

Když končil Sovětský svaz, tak tady už dávno měl Západ svoje želízka v ohni. Dobře zaplacená želízka. Ale teď, když končí Západ, tak tady nikdo svoje koně nemá. Nikdo! Fakt nikdo! Není tu proruská kolona, není tu pročínská kolona, není tu nic a nikdo, kdo by chtěl ve jménu svého impéria uchvátit moc. Dokonce tu není ani žádná pročeská kolona. Ta se zatím hádá o detailech a pečlivě lustruje, kdo je dobrý Čech a kdo není.

Kdy byla v této zemi tak jedinečná příležitost, abychom se moci chopili my sami? Abychom předběhli všechny protektory z Arábie, Ruska, Číny nebo globálního byznysu? Až se Západ definitivně znemožní, vznikne krátké vakuum. Noví rektální alpinisté se brzy najdou a poběží na Moskvy, Dubaje i Pekingu, aby si nechali naší zemi udělit v léno. Ale při trošce štěstí by to nemuseli stihnout.

Jak často máme my tady uprostřed Evropy takovou šanci? Jednou za 500 let? Jak často jsou všichni naši sousedé tak slabí nebo nevšímaví, aby dali alespoň chvíli pokoj? Jak často se stane, že jde jedna velmoc do prdele a druhá má úplně jiné starosti v jiné části světa? Kdy naposled se impérium kymácelo, aniž by bylo nutné zařídit to pomocí cizích vojsk, přecházejících naše území?

V brzké budoucnosti nás čeká krátké období bezvládí. Západ bude na huntě a Východ bude mít jiné starosti. Máme šanci tu udělat Střed. Náš Střed. Budeme mít krátkou šanci na českou cestu dějinami. Už dvakrát nám nevyšla. Nepodařilo se husitským hnutím a nepodařilo se nainstalovat ani socialismus s lidskou tváří. Budeme mít novou příležitost.

A já bych chtěl, aby se jí tento národ chopil. Bez ohledu, že je to jen malá šance. Proto volám po sjednocení. Je to třetí či čtvrtá šance za celé naše dějiny. Tak ať to neprosereme.

416 thoughts on “Významná šance

 1. Myšlenka – udělat tu vlastní “Střed” je krásná, ale obávám se, že nereálná, protože k tomu času bezvládí tu dle mého nedojde. Právě proto, že v naší zemi už několik staletí dominují rektální alpinisté a lokajové. Ti, co slouží teď v domnění, že na (jediné) správné straně, budou schopni se překabátit během krátké chvíle. Kdo to zažil v roce 1989-1990 – ví, o čem píšu. A tehdy jsme měli všichni plus mínus stejně.

  Teď bude všem jasné, když se přidá do špatné party a nějaký majetek nashromáždil, že by o něj mohl přijít. V tom vidím brzdu.

  Brzdu toho, aby se dokázali zmobilizovat lidi, co mají majetek (tudíž jejich hlavním motivem pro angažovanost není vlastní vylepšení situace). Můžeme si o nich myslet cokoli, ale mají nezastupitelné místo – byť já osobně (a bude nás víc) těm bohatým jedincům nevěřím. Samozřejmě jde o definici toho, koho kdo z nás za bohatého (a nedůvěryhodného?🤔) považuje…

  Dlouhé roky – minimálně 10,12 let se pracuje u nás (v záp. světě také) na tříštění společnosti. Dávno už ta šikovně budovaná nenávist mezi lidmi nese ovoce. 😒

  To je důvod, proč se lidi – když o něco důležitého jde – neumějí sjednotit a vyvinout tlaky včetně občanské neposlušnosti. Když to dělá (v domnění že pro ostatní) jeden nebo malá skupina lidí, lehce se s ní zatočí. Jen masa má šanci něco změnit.
  Lidi jsou natlakovaní hodně – ale obávám se, že největší lákadlo k nějaké angažovanosti pro změnu to je zase pro lidi, kteří by zemi byli schopni zaprodat nebo zradit úplně stejně – jen na to v tom současném systému nedosáhli. 🤷‍♀️

  Nemluvíme sice o revoluci, ale z historie je známé, že každá radikální změna ve společnosti vynese na povrch “kal” zespodu. Proč to tak je, je na dlouhé diskuze.
  Každopádně to je jedno z velkých rizik.

  Jsme v náročné situaci, která bude gradovat, ale jak dlouho potrvá, než to v lidech bouchne, těžko říct. Nespokojení lidé mluví o začátku září – to si myslím, že je brzy. Zima prověří, jestli byly ovavy na místě a nespokojenost zřejmě prohloubí. Pokud mezi tím nebudou využité nějaké nástroje/represe, (nouzový stav, třeba?!) které budou lidem bránit protestovat, síla odporu asi začne růst.
  Jenomže – jestli bude zima tak krutá, jak je nám někde vykreslováno – lidi nebudou mít energii demonstrovat. Paradoxně i to může být nástrojem, který protesty a nespokojenost uspí.

  Charismatická osobnost by samozřejmě byla terno. Ale když v posledních letech vidím ty různé osůbky, co se pasují do spasitelské role, myslím, že by bylo na čase se vydat vzbudit Blanické rytíře. 😉 Těm by snad důvěřoval každý.

  1. Neuspí. Naopak. Čím člověk má méně ztratit, tím je odhodlanější ke vzpouře.
   Ovšem….jestliže není natolik ochromený strachem za smrti, že se nechá utratit než aby zemřel v boji. Ideologicky zmanipulovaný či kulturně vyselektovaný. Ke slepé poslušnosti – kolik lidí nosilo roušky, i když byli sami v autě, v přírodě mimo obec, v lese….protože bylo nařízeno nosit i na veřejných prostranstvích – neodporování zlu násilím. Takto vyselektované indoktrinované ovce, jak všednodenně pozorujeme, se navzájem hlídají. Ovce samy sobě pasákem, dojičem a nakonec i řezníkem. Vládnoucí nepotřebují občany odhodlané a naučené se bránit. Vládnoucí potřebují poddané. Kteří na základě jim předkládané ideologie žijí v iluzi, že jsou občany. Kteří i v každodenním životě jsou odrazováni od toho aby se účinně bránili násilí. Proto všechen kult o „přiměřenosti obrany“. Protože, tím to začíná. Protože, co kdyby občan, po vzoru Tomáše Masaryka, vládnoucími vzývaného jako modla jen tak jak se jim to hodí, ochotného „umlátit útočníka cihlou i kdyby ji ze zdi měl vyrvat“ se vzepřel i jim? Vládnoucí zatím zkoušejí jak daleko mohou zajít. Nejen „cancel culture“ ale všemožné kaceřování opozičních názorů, kolaborantské – jinak to nazvat neumím- protiprávní blokování nepohodlných internetových stránek těmi, kteří nemají exekutivbní pravomoc, dokonce trestání za pronášení pravdivých názorů, viz například trestní stíhání za výrok o invazívních druzích, jako by člově byl něco jiného než ostatní živá příroda, šest let vězení za pouhých sedm slov… tak se netrestá ani za znásilnění. Vládní výzva k udávání za nevhodné názory. Pokyny slídit diskusních fórech a blozích, stíhat, trestat. Došlo to tak daleko, že už i komunisti to přirovnávají nejen k sedmdesátým, ale i k padesátým létům. A takhle nás ohřívají v hrnci a vybízejí abychom sami foukali do ohně. Vzpomeňte si, kolik svobody bylo například ještě před dvaceti lety? Jen si vzpomeňte. Vzpomeňte si na například na diskuse na Neviditelném Psu, když ještě za něco stál, a diskuse za něco stály, jak jsme říkali „užijme si svobody, nebude to trvat dlouho“. Měli jsme dystopickou pravdu.

  2. Jj, to víš, všichni, včetně oněch spojovatelů alternativy, mají přebujelé ego, plní pýchy, že vědí, co ostatní mají podle nich dělat a neustoupí ani o píď. Jedem případ u Bystřice p. H. se i ukázal jako psychopat, sociopat, co bez důvodu i fyzicky napadá lidi a trpí paranoiou, že je někdo placený troll a neustále všechny považuje za hlupáky, jenže on je tak hloupý, že to dokonce i říká nahlas 🙂

   Nejsou na to připraveni, proto trpí a nemůžou se ani vyrovnat s realitou. Nechápu základní pravidla domluvy, proto se nesjednotí.

   Sionisti všechny ovládají skrze peníze a pedofilii svých loutek, takže se ani nemusí domlouvat, stačí rozkázat.

 2. Pěkně se to čte. Ale vážného nic. Jsme v jedné bublině a je nám tam dobře.
  Fakta: Hitler dělal propagandu po pivnicích. A fungovalo mu to. Jiní zase po továrnách. Taky to fungovalo. Spoléhat na zblblou mládež do 45-ti je marné. Pokud bude nějaká „revoluce“, bude to revoluce obyčejných lidí a starých strejců. Kteří vědí, pamatují i přes počínajícího Alhzeimera.
  Jenže: Bez masívní a táhlé, „kampaně“ to nepůjde. Mladí jsou hmotně zabezpečení, studují většinou humanitní obory které nejsou k ničemu praktickému dobré. Pak skončí v doplňovací službě v hypermarketech – z zlobí se na koho? No na lidi středního věku, kteří jim nechtějí dát příležitost. Atd. atp. Všichni víme.
  Moudří lidé jsou – stačí si poslechnout rádio Universum Martiny Kociánové. Spousta moudrých lidí tam mluví jazykem, kterému rozumí i nefilosofové. Materiál tedy je.
  Jenže jak ho dostat mezi lidi? Koupit si rozhlasovou stanici? To by nemuselo být tak drahé – ale jak donutit v té konkurenci desítek stanic mladé lidi, aby to poslouchali? Když oni chtějí tu „svoji muziku“a jakákoliv slova považují za zdržování. Napsat nějakou počítačovou hru? Musí přece být akční a neprodělečná.
  Youtubeři? Taký je moc různých, většinou narcisů. Ale jsou to lidi, kteří jsou schopni mladé zaujmout. Bulvár…?
  Festivaly a koncerty? Jak to tam vpašovat? Prostě ten Hitler v pivnicích to bylo terno. Chybí tu charismatický vůdce. Vůdce řízený moudrým člověkem. Aby to byl jeden a týž se neodvážím ani snít.

  Má někdo nápad, který by fungoval?

  Já ne. S vlastním synem (47, ajťák, ženatý, bezdětný, Praha) se nám dost ochladily vztahy, když mi vysvětlil, že jsem starý, hloupý a neúspěšný pracující důchodce. Od vlastního syna to dost zamrzí. Ale poučení pro mě to je dokonalé.

 3. Snad se nebudete zlobit dám sem znova co napsal Vidlák je to dole a škoda aby to zapadlo…………
  Geniálně popsáno……..bohužel ukazuje jak málo stačí aby to voliči sežrali i z navijákem

  Vidlák napsal:28 července, 2022 (16:28)
  Vítek Rakušan nepotřeboval program. Je to asi stejné, jako že Putin nepotřebuje Vyvadila, protože má Módiho. Kdo je tím Módim pro Rakušana? Ivan Bartoš!
  K čemu by Rakušanovi byl program, když se o to postarali Piráti? Ani prachy nepotřeboval, to taky zaplatili Piráti. Piráti udělali všechno. Vítek s nimi akorát vyjebal. To je celá ta genialita. Doporučuje jedenáct z deseti Gazdíků.
  Ale jinak pár silných nápadů u Starostů je. Třeba ten jejich název. Vypadá to, jako by zastupovali všechny starosty v republice.
  Pak ta neexistence programu – to předali Fialovi – kde není program, tam nejsou spory. Program netřeba, stačí otevřené dveře Rédlům a jejich zájmům.
  No a pak to, co jsem už řekl – schopnost s kýmkoliv vyjebat.

  Jinak si ale myslím, že Rakušan i Fiala byli zvoleni, protože se do kampaně proti Babišovi zapojili všichni. Novináři, pandora papers, mladý Babiš, a dokonce i alternativa, která nepostřehla, že budoucnost se nebude lámat na covidu, ale na úplně něčem jiném.
  Nechci se vytahovat, ale říkal jsem to ještě před volbami. Dodnes registruji tak 20% alternativců, kteří stále ještě vyhlížejí covidovou diktaturu a opevňují se proti ní.
  Kdybychom udělali podrobný rozbor, kolik lidí Starosty volilo, tak by to bylo překvapivě nízké číslo. Ale… kroužkovali a volební matematika tomu pomohla. Půl milionu hlasů dodala alternativa, protože přesně tolik propadlých hlasů připadlo na líbodémo.

  1. Tři ze sedmi Rajchlových kandidátů do Senátu v představení svého programu stále ještě bojují proti protiepidemickým opatřením.

    1. No, má to být ta alternativa, takže bych čekal něco k desateru základních tezí – KONKRÉTNÍHO. JAK hodlají těch 10 tezí realizovat.

     Je to špatně, protože v období chřipek a covidu reálně hrozí, že lidi v nemocnicích, důchoďácích, LDNkách a pod., i žáci a vyučující ve školách a školkách budou mrznout v 19°C max.
     Budeme mít úplně jiné starosti než dohadování se kdy roušky jo a kdy ne.

     1. Já se obávám, že žádných devatenáct nebude. Podle mě reálně hrozí, že řada škol jednoduše nebude mít na provozní náklady, protože peníze se přidělovaly na celý rok, a nikdo nepočítal s navýšením cen za elektriku a plyn v řádech stovek procent.

      1. I to je velmi pravděpodobné. A nebudou to „jenom“ školy a školky, ale PŘEDEVŠÍM právě ta různá sociální a sociálně-zdravotnická zařízení. Co bude s jejich „klienty“?
       Protože vyučovat se nakonec dá provizorně/nouzově i v domácnostech a jiných prostorách vybavených topidly na dřevo. Ale pečovat, ošetřovat a léčit vůbec nebo jen velmi omezený počet osob.

    2. Podle mě je to především plýtvání silami. Covid nebyl volebním tématem ani před rokem, kdy ještě platila opatření, nosily se roušky a jela očkovací kampaň. A už tenkrát se alternativa na covidu odvařila ve volbách. Kdepak je Lubošek Volný?
     Teď jede drahota a válka, lidé přicházejí úspory, vláda nekoná, EU z nás nepokrytě dělá lokaje, Amíci nám budou dodávat předražená letadla… a spousta politiků bojuje proti covidové diktatuře. Jen tak dál… málo jsme toho projebali.

  1. Turci zareagovali na to, ze jeden z Ukrajincu zacal po vstrelenem golu napodovat orla. Symbol Besiktas. Pro fanousky Fenerbahce neexistuje vetsi urazka.

   Takze jakkoliv je mi cela tahle fotbalova mela ukradena, jde o ukrajinskou klasiku. Nejdriv vysiram, pak brecim.

 4. Problém všech diskuzí je ten, že se rozpatlají. To je daň za svobodu slova. Příliš mnoho slov.
  Tedy:
  Každý může napsat svůj vlastní názor
  Musí to být k tématu
  Nesmí se opakovat. Obhajovat svůj do nekonečna. Nikdo nemá dokonalou a úplnou pravdu.
  Nesmí dávat příklady – max. dva
  Debata musí mít omezený čas nebo počet slov (ne literárním průjmům)
  Někdo, nějaký šéf, musí názory shrnout. Asi autor.
  Výsledek by pak mohl být k něčemu.
  Jinak je to velký chumel naprosto nepoužitelných slov. I když se debatuje slušně, o věci a ne osobně.
  Prostě se to musí „prostříhat“ jako každý pořad, který se má dá poslouchat.
  (Schumacher ví, o čem tu píši.)

  1. a ešte z komentov som sa dozvedel, že:
   Посадить укроп – zasadiť kôpor (kopr) znamená aj posadiť Ukropa (Ukrajinca) „do väzenia“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *