27 května, 2024

Vyčištěný politický vzduch

Dnešním textem ukončím tento válečný týden, který byl pro mě pozitivnější, než jsem si ještě v pondělí myslel. Svět alespoň na chvíli nebalancuje na okraji jaderného armagedonu, Ukrajina byla vykázána do patřičných mezí… ne, svět se nestal lepším místem, ale naši papaláši alespoň na chvíli přestali hasit oheň benzínem a ukázali touhu ty nasyslené miliardy pěkně prožrat, propít a proinvestovat. A to by se v jaderné zimě dělalo poněkud obtížně.

Druhým pozitivem bylo, že se všichni během posledního roku a půl pěkně odkopali. Válka už je taková. Extrémní situace vás donutí se jasně vymezit. Když se střílí, umírají lidé, dodávají se zbraně a maršálové plánují velkolepé strategie, tak můžete těžko slibovat na obě strany a velmi špatně se vám mlží o vašich záměrech. Ano, můžete změnit prapor, můžete přeběhnout k nepříteli, ale nemůžete to utajit. Všechno se ukáže.

A tak jsme dneska v situaci, kdy o našich politicích víme to důležité. Kam a jak se postavili, když šlo o jednu z největších bezpečnostních krizí od Druhé světové války. Už nejde všem nabízet všechno. Už nelze dělat marketing pomocí příslibů, jak všechno bude, dokonce i to, co si navzájem protiřečí. Každý nějak jednal a teď si voliči budou rozmýšlet, jestli to skutečně bylo v jejich zájmu. Nikdo u nás nezůstal stranou, nikdo se svému jasnému vymezení nevyhnul i když třeba chtěl.

V dalších volbách budou voličské preference vypadat úplně jinak.

V mezičase se ještě hodně stane. Hospodářské problémy naší země nijak neskončily. Ještě se projeví nákupy nových zbraní, čeká nás další zima „bez ruských energií,“ která nemusí být vůbec mírná, čekají nás překvápka po návratu z dovolených, čeká nás summit BRICS v Jižní Africe, nejspíš vypovězená obilná dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou a další a další.

Například se ještě vůbec nezačalo mluvit o tom, že NATO chce mít na východních hranicích prý až 300 tisíc vojáků v pohotovosti. To je podle mě také ten důvod, proč jsme museli s USA rychle uzavřít hentu obrannou dohodu, která přece vůbec nic neznamená… Proto se z Mošnova začalo dělat logistické centrum. Jestli má mít NATO na východních hranicích takovou armádu, tak to sežere materiálu, že si to nedovedeme představit. Ostrava kdysi vyráběla ocel, teď bude překládat americké zbraně. Jak dlouho ještě Ukrajina vydrží? Půl roku? Nic bych za to nedal, že ve chvíli, kdy se její obrana začne sypat, tak si pěkně „pozveme americké vojáky“ a nic bych za to nedal, kdyby to už zařizovala nová vláda. O Péťovi totiž začal majnstrým psát opravdu ošklivé věci. Předčasné volby nebudou, chraň Bůh, prostě nám prezident PePa najmenuje nějakou úřednickou vládu, která se bude opírat o zbytky Pětikolky a hnutí ANO. A než se dopracujeme k volbám, bude nad Mošnovem vlát americká vlajka a kolony americké techniky se stanou běžným koloritem.

Jediné, co teď ještě nevíme, jestli bude hranice NATO tam, kde je teď, nebo jestli bude na Dněpru. Opět je to tak trochu účet bez hostinského… nevíme, co mají v plánu Rusové a Číňané. Ale slovo dedolarizace se (s půlročním zpožděním) začalo objevovat i na Novinkách.

Podle mě ale už vláda propásla tu nejlepší chvíli k odchodu. Vsadili na vítězné tažení, ale že nevítězí, zjistili o půl roku později, než dezoláti. Vsadili na podporu Ukrajiny a teď už nejspíš Stanjura ví, že bude muset platit henty garance za ukrajinské půjčky. Ukážou se vybrakované armádní sklady, ještě víc vyhřeznou chybějící léky i doktoři. A pokud mají dezinformátoři pravdu, nejspíš nás čeká ještě jedna pořádná uprchlická vlna z Ukrajiny. To až Rusové přejdou do ofenzívy…

Měli bychom začít přemýšlet nad podzimem. Ještě se nic z toho nestalo, ještě nám tu americké vlajky nevlají, ještě tu nesedí úřednická vláda, které bude náš osud úplně ukradený a bude ještě víc než Péťa dělat to, co jí nařídí někdo zvenčí.

Myslím, že je v zájmu nás všech, vyřvat si předčasné volby. Žádné obměny kabinetu, žádné úřednické vlády. Žádná legitimita vzešlá ze sněmovny, kterou jsme navolili za úplně jiné geopolitické konstelace. Za poslední rok a půl jsme „my dole“ ušli slušný kus cesty. Máme vlastní média, máme vlastní politiky, máme vlastní nezávislé komunikační kanály. I u nás se teď ukáže, jestli takhle práce k něčemu byla. Pokud máme mít alespoň podíl na budoucnosti, nesmíme se spokojit s kosmetickými změnami.

Každý politik ukázal, kde stojí. Ať ve sněmovně nebo mimo sněmovnu. Už dlouho nebyli všichni tak dokonale nasvícení, jak jsou teď. V příštích měsících navíc dojdou svého naplnění takřka všechny politické činy posledních dvou let. Spektrum je široké. Je z čeho vybírat. Henty internety jsou plné rozhovorů, videí, rozborů, komentářů i chyb a hloupostí. Na každého politika i každý politický směr se dá kouknout z mnoha stran a úhlů. Česká televize není vůbec zapotřebí, její novinářská práce je jedna z nejhorších a nejslabších. Každý si může nechat poradit, každý se může rozhodnout sám. Kdo dnes nemluví přímo k voličům, ten jako by nebyl.

Podle jednoho z posledních průzkumů tři čtvrtiny lidí neschvalují, kam se naše země ubírá. Máme znovu společný zájem demonstrovat – za předčasné volby. Ať se vše jasně ukáže. Nikdo teď nesedí na dvou židlích a každý jasně ukázal, jak si představuje budoucnost a všechno se zhmotňuje přímo před očima. Nedovolme, aby tuto politicky vyjasněnou situaci začala maskovat nějaká (prezidentem najmenovaná) banda nikým nevolených Kolářů. Presstituti nás už nevymlčí.

Kolem nás se bude dít to samé. Slováci, Rakušani… Ukrajinská bouřka slušně vyčistila politický vzduch.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

V červenci nebudu knihu rozesílat. Vidláci jsou od slunka do slunka na poli. Ale žádná adresa ani platba se neztratí a od srpna budeme opět distribuovat. Systém si váš dar pamatuje, ať byl odeslán kdykoliv.

Všem dárcům děkuji.

388 thoughts on “Vyčištěný politický vzduch

 1. „Kdyby posílali do minového pole třeba koně, bylo by to pokládáno za extrémně neetické. Ale “úkáček” zjevně škoda není“
  Petr Hampl

  1. Jako obvykle naprosto precizní. Ti, co na Ukrajině vládnou zjevně považují lidi za svůj sokromý majetek, se kterým mohou libovolně zacházet.

 2. „Ukrajina trvá na válce a Evropa vše platí, šokoval bulharský prezident“
  Dovolil si říct, že král je nahý.
  Co mi to jen připomíná? Orbánův plot proti náplavě. Orbán se urval z řetězu, byl popliván, povláčen bahnem a následně hezky pokrytecky a tichounce, se začalo stavět i jinde.
  No, není to na poblití?

 3. U případu ruské novinářky, která byla vyvedena z Hradu v době návštěvy Zelenského se potvrdilo, že to byla akce bývalého plukovníka Koudelky:
  https://hlidacipes.org/proc-nesmela-ruska-novinarka-na-tiskovku-prezidentu-prislo-echo-tajnych-sluzeb/
  Je to velká ostuda. Tajné služby by neměly vůbec zasahovat do jakýchkoliv podobných akcí, protože z principu by měla být jejich práce tajná, ale postižené osoby by měly mít právo, aby jim byly sděleny konkrétní důvody, stejně tak jako veřejnost. Jinak by si někdo mohl myslet, že BIS zasahuje neoprávněně do politického života v naší zemi.

 4. Ano, je třeba vnějšího, významného podnětu. Zhroucení říše, nebo financí, nebo… nebo…
  ———————————————
  Takže vlastně nezbývá, než trpělivě čekat… nebo číhat, je to stejné, ale zní to bojověji.

  1. Jenže hoši srovnávají pražské ceny a ceny v Bavorsku. Bydlím kilometr od německé hranice a nevím, o nikom, kdo by si jezdil pro svačinku do Německa. A to v Sasku budou určitě nižší ceny než v bohatém Bavorsku. Ano, obecně se vyplatí jezdit na velké nákupy, jsou věci, co jsou levnější, nebo nejhůř stejně drahé ale kvalitnější. Nevyplatí se alkohol (tedy pokud vaším oblíbeným pivem není Plzeň, ta je v Česku tak předražená, že se vyplatí koupit v Německu).
   A tomu, že němečtí restauratéři budou jednou levnější než v Česku zase až tak moc nevěřím. Stále totiž vidím německé rodiny, jak jezdí na obědy a večeře sem do Čech. Obecně se jim vyplatí právě gastronomie, návštěva kadeřnictví (služby jsou v Německu několikanásobně dražší) a právě nákup alkoholu.
   Za kočičkami už se dávno nejezdí, skoro všechny bordely v širokém okolí jsou dávno zavřené a jediný, co existuje má ukrajinský personál (dávno před válkou). Navíc německý důchodce si může dopřát letecky Thajsko, tak pro by lezl na nějakou vyžilou Romku nebo na Ukrajinku. Doby, kdy stály u silnice z Teplic na Dubí studentky pedagogické fakulty z Ústí jsou dávno pryč.
   Ano lidi si pronajímají byty v Německu, protože třeba v Žitavě je levnější pronájem než v Liberci, protože Žitava je takový zapomenutý kout Německa, a v Liberci neví, co za byt chtít. Rozesmává mě vždycky reklama na nové byty v Liberci (projekt zahrada Gallas), družstevní výstavba v Liberci, „nepotřebujete hypotéku stačí položit jen 20% z ceny bytu a zbytek splácet“. Jen nevím, kolik lidí má běžně milion na 1/5 bytu, když 2+kk (65m2) stojí 5.5 mega.
   Tady je porovnání Zittau a Liberec, je to z října 2022.
   https://www.vzitave.info/rijen-2022-pronajem-liberec-vs-pronajem-zitava/

 5. Nu nevím, aktuálních průzkumů neznám, ale tipuju dvě věci.

  Zaprvé větší demonstrace, než tehdy uspořádal Vrábel, se neuskuteční. 50 tisíc lidí je strop. Mediálně bude nepokrytá a jo, máte fejsbůčky a tvítry, ale ty bubliny jsou notně uzavřené. Inlace klesá, z UA už taky víc migráčků nepřijde a ukazuje se, že se do ekonomiky dobře zapojí, nadto se jim snížily výkrmné dotace, což bylo obecenstvem dobře přijato. AČR už dodala co se dalo a odvody nejsou na pořadu dne. Plyn na zimu bude a bude zhruba tak drahý jako loni. Takže pro většinu lidí bussines as usual.

  Zadruhé i kdyby si demonstranti vymrčeli změnu vlády, jsou dvě možnosti. Buď strany původního půdorysu 5K složí většinu, pak bude vláda v zásadě stejná (akorát STANaři se nedají už tak lacino vyšplouchnout lidovci) a nebo složí většinu ANO + některá z 5K, nejspíše ODS. V obou situacích zůstane zahraniční politika stejná, domácí v zásadě taky, jen ANO rozhází víc peněz na doochodce, samoživky a zejména big agro a utáhne u huby živnostníky a malé agro. Z pochopitelného důvodu.

  PRO a Okamůra tvoří spojené nádoby a spíš PRO Okamuře ubere pár hlasů, aniž by se samo do PSP dostalo.

  1. Vidím stejně. Absence objektivních podmínek jak jsem psal loni na podzim. A nepřekročení schopnosti adaptace.
   Zatím.
   Co dělat? Být konstruktivní pozitivní opozicí. Zvyšovat svoji všeobecnou zdatnost. Neplýtvat časem a nevystavovat se nebezpečí planými tlachy a prázdnými činy. Je dostatek svobody pro navázání na cestu někdejších obrozenců. Klíčové jsou vzdělání, kritický rozum a pravdivé informace. Ne instantní názory. Názor si udělá každý sám. Podle toho co sám pro sebe považuje za dobro, co za zlo.
   Nejmocnější zbraní jsou pravda a kritický rozum. Nejde o to jestli to či ono je dobré či zlé. Jde o to, že jestli A pak nutným důsledkem je B. Myslet věcně, logicky. Jsou uznávané osobnosti i našich dějin, politiky,o jejichž dílo se lze opřít. Jsou štítem i mečem.

   1. Možná lidé někteří vztahují přeměnu politického smýšlení k prázdným regálům v obchodě, jenž to když nenastane a ani lidé nepoměří různá období politickospolečenské mezi sebou, neboť v tomto směru dlouhodobém principu lidská paměť, v podobě pocitû, selhává, mohlo by zasít semínko pochyby o úspěšném ujímání se směru vývoje alespoň nějaká frustrace. Pokud začne být lidem na obtíž nečeho běžného nedosažitelnost. Bohužel v dnešní době se prodavačky usmívají, na úřadech jsou nány ochotné, průvodčí ve vlaku ještě jak debil pomůže s kolem, učitelé se nechají třískat. Naučí vás kriticky myslet a logicky ve škole případně v kurzu (aby se jim to nevymstilo). A aby se jim to nevymstilo ukážou jména a řeknou prstem a v to doufám, že lidem to bude přiházet časem nelogické a frustrující…

    1. Nejen krátkodobá poměť většiny lidí, ale generační výměna těch, kteří zažili a mají možnost kritického porovnání za ty, kteří si pamatovat nemohou, protože nemají co.
     Mezigenerační přenos informací nefunguje v důsledku dílem atomizaci a dysfunkčnosti rodin, dílem vysoké konkurenceschopnosti (dez) informačních médií, školní indoktrinaci a „intelektuální proletarizaci“ Tak dochází k tomu, že pamětníci se od nepamětníků dozvídají, že to bylo jinak než sami pamatují.

  2. Kdo ví; v ČR žádná politika není, jen politikaření.

   Dokud se nezmění vnější poměry, nic zvláštního se nestane. Kromě osvěty, informovanosti, publicistiky a „národního obrození 2.0“ je celkem zbytečné se o cokoliv většího pokoušet. Žumpy a 5-ti demolice se snaží všechny – povětšině pro ně silně negativní – vnější události vymlčet a přelhat, takže panuje „bezčasí“ jako před pádem bolševika koncem normalizace v 80. letech. Přičemž „spodní proudy“ pomalu ale jistě nabírají sílu tsunami, která vše smete, až to vypukne.

   Kdy to vypukne, je plně v režii vnějších aktérů. Ruska, Číny především – protože USA jsou slabá strana, v reaktivním módu bez eskalačního potenciálu: všechny své karty již vynesly a ukázalo se, že jsou plonkové. Cokoliv USA udělají – kromě radikálního ústupu a přiznání porážky – jen dále zhorší jejich situaci ještě více než ústup a přiznání porážky. USA a Západ zaseli co zaseli, no a teď přichází sklizeň.

   Kolaps Ruiny a tím celé současné USA/NATO agresivní politiky si regulují Rusové, jak jim to vyhovuje: kdyby chtěli, bude to zítra, ale zjevně nechtějí – dávají přednost vyprázdnění NATO a ekonomickému zničení EUhnije, které ukončí bezmezné panování Fašingtonu a Londonabádu nad Západní Evropou. Vojenská převaha Ruska je taková, že mohou Ruinu i s celou „podporou NATO“ zamáčknout jako štěnici a nikdo proti tomu nemůže udělat nic.

   Ekonomická situace zemí EUhnije je neopravitelně katastrofální: konec levných energií z Ruska a výpadek levných surovin se neprojeví hned, protože firmy mají zásoby a establišment bude katastrofickou situaci popírat a zakrývat tiskem eura a půjčkami, ale výsledkem nemůže být nic jiného, než krach a odchod celého evropského průmyslu do přívětivějších destinací – v nastupující konkurenci Číny a JV Asie, také zemí Středního východu a severní Afriky; tam všude se totiž staví nové továrny – navíc pod útokem „spojenců“ z USA, kteří chtějí celý evropský průmysl vyžrat do mrtě, aby zničili konkurenci a „přežili další den“, protože jsou v krachu také, sice jiného druhu, ale mnohem hlubším – v bortící se „finanční ekonomice“.

   Do toho všeho v EUhniji může vybuchnout vybuchne časovaná bomba slimácké a jiné nepřátelské imigrace ve větším rozsahu – vypukne interní válka nízké intenzity na sociálním, náboženském a nakonec hlavně rasovém základě. Něco takového se nedá zastavit, jen zpomalit a utlumit, za značných nákladů. Jakmile se s tlumením – penězi a ústupky, jak jinak – přestane, rozhoří se to ještě silněji než kdykoliv předtím. Nemá to řešení, kromě vyhrané RAHOWA… ke které nezbytně časem dojde, pokud se nepovede o mnoho méně krvavý „odsun“ nepůvodního obyvatelstva.

   V delší perspektivě je nutné nové bezpečnostní zakotvení ČR – situace si možná vynutí opakování „středoevropského soustátí“ ve stylu Rakouské říše, případně opřené ještě o bezpečnostní vazby s Ruskem: tedy „nové Rakousko“ křížené s „novou Varšavskou smlouvou“.

   Ať tak či onak, českou politiku čeká nemalé „přeformátování“, když se to vyjádří jemně.

   1. Jistěže. To jsou objektivní podmínky. Úsilí těch kteří to tu sledují, sledují a odposlouchávají (zdravíčko, víme o vás) Vidláka, Rajchla a další, slídí po fejsbuku, tvitru, diskusních fórech, a plní seznamy nepřátel státu (ve skutečnosti aktuální vlády), je marné. Protože změny, pokud, nebudou způsobeny spiknutím „dezolátů“, ale objektivními podmínkami, které jsou hybateli vývoje a lidských dějin.

   2. Politika tady kvete jako nigdy.

    Ale s .. „Ať tak či onak, českou politiku čeká nemalé „přeformátování“, když se to vyjádří jemně.“ … s tím lze souhlasit.

    A obyčejní blboni si Kinžálu ani nevšimnou, gdyž tak zalezou v hospodě do toaletní mísy.

    1. Mimochodem, je nekde ke shlédnutí video letícího Kinžálu?
     Jestli to teda u cíle letí někde u 7-8 Mach, tak to video asi nebude dlouhé 😀 ale chtěl bych to vidět v chodu..Zatím bylo na záznamech vidět jen velké zablesknutí a obrovský výbuch, ten mžik přilétajícího Kinžalu jakoby ani nebyl zaznamenán.

     1. Podle toho, co jsem si o Kinžálech přečetl, tak v poslední fázi letu již letí pomaleji. Mimochodem, na záběrech údajně sestřelených Kinžálů nebyly Kinžály, protože ty jsou podstaně větší, než předváděné zbytky raket.

      1. Přesně tak, blbec Kličko ze sebe udělal ještě většího blbce, focením se u zbytku protibunkrové bomby.Zatím jsem viděl jen fotky klamných cílů, které Kinžal za letu vypouští, zbytky rakety nebyly vidět nikde.
       A nemělo by být pravidlem, že pokud chci sestřelit něco, co letí rychlostí třeba těch 7M, tak ten prostředek by měl být o něco rychlejší, než sestřelovaný objekt?

  3. Všechno je marnost
   2Marnost nad marnost! řekl Kazatel. Marnost nad marnost, všechno je marnost! 3K čemu je člověku všechno to pachtění, kterým se pachtí pod sluncem?
   4Jedno pokolení odchází a jiné přichází,
   země však nehnutě trvá navěky.
   5Slunce vychází a znovu zapadá,
   aby chvátalo tam, odkud vyjít má.
   6Severní vítr se mění v jižní,
   sem a tam točí se, tam a sem,
   kolem dokola stále vrací se.
   7Veškeré řeky do moře míří,
   moře se ale nepřeplní.
   Tam, odkud pramení, se řeky vrací,
   aby pak odtamtud znovu plynuly.
   8Jak jen jsou úmorné všechny ty věci,
   člověk to ani nemůže vyslovit!
   Oko se pohledem nikdy nenasytí,
   ucho se nenaplní slyšením!
   9Co bylo dříve, to zase bude,
   to, co se dělo, se bude dít.
   Není nic nového pod sluncem.
   10Copak je něco, o čem se dá říci:
   Pojď se podívat na něco nového?
   Vždyť to tu bylo už celé věky,
   bylo to na světě dávno před námi!
   11Není památky po našich předcích,
   tak jako nebude po našich potomcích:
   Ani památky nezbude po nich
   mezi těmi, kdo je nahradí.

  4. no a pak je tu jeste moznost ze se stane neco nepredvidaneho. a nelze ani odhadnout ceho by se to melo tykat, prave proto je to nepredvidatelne a tim padem to bude nepredvidane.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *