19 června, 2024

Tunel jménem Lety

Aneb paradoxně největší zneužití Romů pro soukromé zisky od doby jeho válečného provozování. Podepsán sudeťátský kámoš a tehdejší ministr kultury Daniel Herman.

Téměř půl miliardy nás stálo vykoupení pozemků pod památník bývalého romského pracovního tábora v Letech. Šestkrát víc jsme museli zaplatit za to, co na sílu protlačil tehdejší státní aparát. Za pomoci médií, za pomoci romských organizací, za pomocí celého arsenálu neziskovek. Za areál s třinácti halami pro chov prasat jsme všichni zaplatili soukromé firmě Agpi 450,8 milionu korun. Podle znaleckého posudku však byla jeho cena jen 77,2 milionu korun.

A víte za co? Za pozemky které z části patřili státu. I za pozemky, na kterých stálo 10 ze 13 hal! Ty patřily České republice a firma Agpi je pouze užívala na základě nájemní smlouvy z roku 1999 uzavřené s Pozemkovým fondem ČR. A co firma Agpi, které se musely naše peníze nasypat? Tak ta sama byla v té době už skoro na hranici krachu. Počet prasat chovaných v Česku na výkrm dlouhodobě kvůli levnějšímu masu z dovozu klesal, a s tím klesal i počet prasat v Letech. Za posledních 20 let měla společnost kumulovanou ztrátu 118 milionů korun, a ačkoliv měla v daném roce tržby ve výši 392 milionů korun, zisk jí meziročně klesl o téměř tři čtvrtiny na pouhé dva miliony. Tudíž v podstatě nic v tom objemu dluhů, které nasekala.

A co na to ti, kteří tohle neuvěřitelné chucpe schválili? Co na to prosudeťák Herman? Nevzpomíná si. Cituji: „Na ministerstvu jsem skončil před šesti lety. Na jednotlivosti této záležitosti si již nevzpomínám.“ Ani tehdejší ministr pro lidská práva Jan Chvojka z ČSSD si nevzpomíná. Ten, který se tak zaštiťoval Romy a jejich památkou, až z toho Romové neměli nic, kromě toho, že ti pracující si svůj památníček formou daní pěkně zaplatili. A zaplatili ho soukromé, krachující firmě, která si tím pěkně zasanovala své dluhy a kdoví, komu všemu ještě a co zatáhly tyto peníze. Ale to samozřejmě jen spekuluji, mohlo to být křišťálově čisté, stejně, jako u Standy Grosse.

Takže po nás potopa, jednání byla tajná, všichni zúčastnění mají selektivního Alzheimra, a tehdejší socanský premiér nebere telefon. Proč taky. Tady to takhle chodí. Nulová zodpovědnost a vztyčený prostředníček občanům. Nutno podotknout, že zcela zásadní roli v tomto sehrála média, která okamžitě dehonestovala každého, kdo si dovolil na toto poukázat. Neváhala využít všech prostředků aby každého takového člověka zastrašila a nikdo aby ani necekl. Ti, kdo s tím měli problém byli označení za nácky a rasisty. Ty peníze bylo prostě potřeba zdůvodnit a bylo úplně jedno jakými prostředky.

Osobně to považuji za jednu z nejnechutnějších kauz a zneužití válečné historie v našich novodobých dějinách. Vládními úředníky, poplatnými médii, poslušnými, státem dotovanými neziskovkami a všemi těmi, kterým o památník, ani o Romy evidentně nešlo. On tam totiž celou tu dobu už památník stál…….

49 thoughts on “Tunel jménem Lety

 1. Poslanec Rozměr to schytal
  V dubnu 2022 byl za své výroky zpochybňující existenci koncentračního tábora Lety odsouzen k půlročnímu podmíněnému trestu odnětí svobody za trestný čin popírání genocidy. Půlroční trest odnětí svobody podmíněně odložený na jeden rok je pravomocný.

 2. Smlouvou odsouhlasila vláda, kde měli lidovci jen pár hlasů. Takže je to jinak než nam Jana „lžu, kudy chodím“ Marková tvrdí: o prodeji za 450 míčů rozhli socani a ANO.

  Co tehdy o prodejci říkal Andrej, kterého hnojník volil? To už jste raději zapomněli, že?

  1. To uz je u nas tradice , Masaryk byl slovak , Benes nebyl , Gottwald a Novotny nebyli ,ale hned nabehli Dubcek a Hnusak..A hned vsecko slo do hajzlu.
   Tsunami politiku slovaku nekonci ,Babis je zase po ruce …

   1. Titulky rikaji , ze nejakej humanistickej , pedagogicko akademickej a vysokym humanismem zavedenej expert
    u nas, nejakej Misik a slovak , zase vola po zabijeni a na to ukrutny zabijeni si vymyslel nejakyho zraloka..
    No nic. Nekdo jinej ma zabit zraloka ,nejakyho akademika..
    Kterej zase burcuje na jeho zraloky ale posila jiny..
    Dalsi , tentokrat bejvalej ministr zahranici a titulovanje akademik zase ,
    nakej Drulak , se rozkrikl v Mlady fronte ,
    ze nase demokracie u nas potrebuje branit , pred diktatory EU a Francie , kde vladnou ku podivu taky demokrati ..
    Jde zrejme o hysterickej proces zmrtvych vstani , davno zesnulych a zkrachovanych idolu , ktery uz dnes nevydelavaji ani vyhody , ktery ve skutecnosti nemohli a nestacily se ani zmaterializovat.
    Vsecko se rozkradlo vcas a predem ,pokazdy , nez k necemu doslo.
    Vono se rika spojenci, ale votocis se a zlaty hodinky sou v prdeli , potom uplne vsecko a potom malokdo to predstirany spojenectvi vsezravych,
    demochrtu, vubec prezije..Nez se zacnou mezi sebou kanibalizovat..
    Vypada to zdalky , ze nase planeta ma ty zarucenen nejhorsi pomery a zaruceny a vynikajici experty , nato nejhorsi z celyho vesmiru..

  2. A Daniel Hermann a Marián Jurečka a další z KDU svolávali demonstrace, aby tomu prodeji zabránili. Aby ochránili naše společné peníze. Na vládě i v médiích. Takhle to tehdy bylo? To chcete sdělit?

   Anonyme, vy vážně nejste Scallop, Scallop měl rád fakta. Vy jste jen prudič. Má reakce zde tak není v prvé řadě reakcí na vás, nýbrž doplnění článku.

   Vláda rozhoduje v kolektivu, koupě vepřína státem a proměna na památník byla v gesci Ministerstva kultury (KDU-ČSL – Hermann) a Pro lidská práva (ČSSD – Dienstbier, v době hlasování Chvojka), premiérem byl Sobotka (ČSSD). Pilný (Ministerstvo financí, za ANO) pro koupi nehlasoval (dle svého vyjádření), z důvodu nepřiměřené ceny, byť byl rád, že se s věc už nějak uzavřela.

   Hermann: „Podle mého názoru je to korektně vyjednaná částka, která odpovídá všem parametrům,“ uvedl s tím, že firma AGPI neměla důvod svůj areál prodávat a stát ji musel přesvědčit.
   Pilný: “ Odůvodnění, že jde o veřejný zájem, mi úplně nesedí, protože tady jde především o veřejné peníze. A já si myslím, že pan ministr kultury by je dokázal utratit jiným způsobem než dávat bonifikaci někomu, kdo si postavil prasečák na místě, kde nikdy stát neměl.“

   Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/lety-veprin-koncentracni-tabor-odkup-stat-pamatnik.A171023_151259_domaci_pmk

   Záznam ze zasedání vlády 21.8.2017 (57. bod programu):
   Schválení záměru nabytí areálu velkovýkrmny prasat v bezprostřední blízkosti pietního místa v Letech u Písku ve veřejném zájmu státem včetně schválení výše ceny a následných kroků při naložení s tímto majetkem čj. V395/2017

   Vláda projednala materiál předložený ministrem kultury, schválila záměr nabytí velkovýkrmny prasat v bezprostřední blízkosti pietního místa v Letech u Písku ve veřejném zájmu do vlastnictví státu a přijala
   usnesení č. 609.

   Z 13 přítomných členů vlády hlasovalo pro 13.“
   Zdroj: https://odok.cz/portal/zvlady/jednani-detail/2017-08-21/
   Vládu k 21.8.2017 tvořili:

   21.8.2017 tvořili vládu tito lidé:

   ČSSD: 7 (Sobotka, Chvojka, Chovanec, Ludvík, Zaorálek, J.Havlíček, Štech)
   ANO: 6 (Šlechtová, Pilný, Pelikán, Stropnický, Ťok, Brabec)
   KDU-ČSL: 3 (Bělobrádek, Hermann, Jurečka)

   Na zasedání se počet přítomných během dne měnil při hlasováních mezi 10-14 přítomnými, u tohoto bodu bylo přítomných 13 (všichni pro).

   Matematicky se tak MOHLO stát, že celá KDU-ČSL o daném bodu nehlasovala, že dva toho dne nebyli vůbec a ten třetí na hlasování odešel (jmenovitý seznam přítomných se mi dohledat nepodařilo – a vzhledem k tomu, že vláda přijímá usnesení jako celek, kdo ví, zda se jmenovitý soupis vůbec zveřejňuje), zároveň může být pravda i to, že z hlasování o tomto bodě odešel právě Pilný – a pak by nejméně 1 člen KDU-ČSL hlasoval pro.

   I z veřejně dohledatelných zdrojů je každopádně zřejmé, že nejvíce angažovaná byla ministerstva 2 a jejich šéfové (už ze samotné předmětné logiky věci: v době hlasování Hermann a Chvojka), protože památník spadá do kompetence kultury (Hermann) a jeho zaměření se pak týkalo i lidských práv (Chvojka). Jelikož šlo o soukromou firmu a prasečák se plánoval zrušit, je angažovanost ministerstva zemědělství nejspíš stejně druhotná, jako ministerstev ostatních). Hermann pak záměr výkupu a proměny v památník obhajoval veřejně vždy.

   Jednoduše, vyviňovat KDU-ČSL, je možná takové křesťansko-demokratické a československy lidové, le typicky pokrytecké. Už z toho důvodu, že se proti rozhodnutí následně nijak nevymezili a součástí vlády byli. Spolu chyceni, spolu pověšeni. S Anonymovou logikou by byli vyviněni z každého rozhodnutí vlády, protože vždy matematicky rozhodly hlasy početnějších partnerů. Chce snad Anonym tvrdit, že Piráti nemají žádnou odpovědnost ve Fialově vládě, protože jsou vždy přehlasovváni ostatními čtyřmi členy koalice?

   To by mělo zajímavé důsledky – protože v současné vládě Petra Fialy má každá ze stran dost málo mandátů na to, aby mohla v budoucnu podobně tvrdit, že byla vždy přehlasovaná. A to i ODS…

   Ale zpět k meritu věci: V samotném hlasování rozhodly samozřejmě hlasy členů vlády za ANO a ČSSD , což paní Marková nikde nerozporuje. Ona pouze ANO nezmiňuje, což má jednoduchou logiku – agenda spadala pod resorty KDU-ČSL a ČSSD a předsedou vlády byl Bohuslav Sobotka za ČSSD.

   Nebo snad chce Anonym světu sdělit, že se ministerstvo kultury vedené Danielem Hermannem proti záměru vlády vykoupit Lety za tuto cenu stavělo a že vláda ministerstvu (a celé KDU-ČSL) celou agendu vnutila?

   To urputné tváření se KDU-ČSL že se na vládě ČSSD a ANO nepodílela, je dojemné.

  1. ema.
   Toto jsem předpokládal, ze by se o to Ukrajinci mohli pokusit.
   V prvé řadě, bylo by to na pokyn pomoc USA,jim by to neuškodilo,ale zásadní vina by byla kladena na Rusko.Na 99 procent budu tvrdit,že tomu Černobylu někdo pomohl ze západu.Už je to dlouho,některý pamětníci jsou už mrtví a mnozí umřeli brzy a nějaké záznami byly zničené.

   1. Víte něco o bezpečnosti jaderných elektráren? Já něco ano, byť zprostředkovaně.
    Ne však o ruských, ale o našich. Reaktorovna vydrží pád dopravního letadla a přesto neztratí hermetičnost. Skaldy vyhořelého paliva však tak dobře zabezpečené nejsou.

    1. Pane Starý kocour.
     Já toho vím také málo,ohledně bezpečnosti JE.
     Něco bylo napsáno a něco vím od Ruského občana.
     Jistě k porušení hermetičnosti obalu bloku nedošlo,ale došlo k poruše ovládání řízení jaderné reakce .

     1. …tak by spadly moderátorové tyče a jaderná reakce by se utlumila. Tak by reagovaly reaktory VVR zvané veverky. U Černobylu to bylo trestuhodné porušení všech možných předpisů (vypnutí ochran) právě při testování. A navíc to nebyla veverka.

    2. Bohužel reaktory RBMK jsou zcela jiné konstrukce díky moderátoru – grafit. A rovněž i odolnost proti přímému útoku zvnějšku je diskutabilní

 3. Grüss Gott!
  Pane kancléři, ono by asi nebylo vhodné žádat o ten pozemek pracovního tábora vašich soukrvníků.
  To by mohl někdo prudit, že na vás museli otročit a ještě ve prospěch Říše.
  Musíme to nějak zaonačit.

 4. Já někde četla, že si holt Romové, tedy dříve Cikáni, dovolili, když se vyhranili proti utkáčkům , a to se nedělá. Tak přestali být chráněným etnikem. Proto i tento článek…

 5. Tuhle kauzu jsem sledoval velmi okrajově. Jenom to, co mi média vnutila.
  Článek je pravděpodobně dobře „ozdrojovaný“ a tudíž i pravdivý.

  *Ano, Cikáni byli zneužití jako symbol. Běžného Cikána nějaké Lety vůbec nezajímají – ani o nich neví.
  *Boj o zbourání vepřínů byl nejspíš přesně tím, co popisuje autorka. Prachy, prachy, prachy.
  *Bude prakticky nemožné to aktérům dokázat. O potrestání nemluvě.
  *Celá kauza by se bez přispění „libodémo“ a jejich médií nemohla tak rozvinout. Čili je to „produkt doby“.
  *Doby, která zatím trvá, protože nikdo nemá odvahu/sílu se stavem, ve kterém je naše společnost pohnout.

  A tak se ptám: Proč vlastně do toho vrtáme, když výsledek bude NULA.
  (Bohužel ne Alef…)

  1. To je stejně moudrá otázka jako se ptát, proč se vůbec kdysi sepisovaly kroniky. Proč lidi psali svoje paměti ?

   K čemu jsou vůbec fotky, žurnalistika, investigativnost ?

   A ta nejlepší otázka :

   Komu tím prospějete, když budou lidé ke zlu mlčet ?

   ( Čekají, až začne kamení křičet ? )

   1. Jako kronika? Nic proti tomu.
    Ale jako živá causa je to jen mlácení prázdné slámy. Zapnutí starého hnojometu?

    Ale víte co je velmi zajímavé? Šel jsem kolem TV pro kafe do kuchyně a v TV (nevím, která to byla stanice) rozebírali právě kauzu Lety. Stejné výchozí informace, stejné argumenty. Tak dumám, kdo od koho opisoval.
    Nebo kdo dostal zadání tuhle kauzu vyhrabat na světlo.
    Má snad paní Marková nějaké spojení s TV?

   2. Hele , koncentraky sou na to aby se zakladaly a zase stehovali tam ,
    kde sou zrovna potreba. Kde nejsou se zrusi ..
    Zalezi na rezimech a jejich hu , hu, manismu..
    Ve spolecnosti narodu..
    A co neni potreba jako zradlo, taky s nima.

  2. Kdyby jen nula. Výsledek bude jen další naštvání majority vůči romské minoritě.
   Všichni vědí, že existují už rodiny, kde jsou ti generace trvale na sociálních dávkách. Sice jich není mnoho, ale běžný občan je na tohle dost citlivý. Ono vidět tlustého kikána se zlatým řetězem, jak si jede Mercedesem pro dávky , zkrátka hodně bílých to těžce nese. Hlavně těch chudých.
   Když potom vidí opuletní pohřeb mladého Kočky, který zastavil dopravu a v průvodu šli mafiáni z celé republiky, tak to zrovna Romům moc velkou reklamu neudělá. Policie byla v pozoru, starý Kočka byl asi dobrý sponzor Paroubkovy ČSSD.
   Možná by to chtělo víc citlivosti na obou stranách.

    1. Za největší trubky v našem kolektivním Západě je běžný, pracující,svědomíbojný občan.Sanuje všechny nesmysly, ptákoviny a debility nesvéprávné věrchušky a za to se mu dostává odměnou právo držet hubu a krok,jinak hrozí převýchova na Libavé.A po dalších volbách znovu a znovu a …

    2. Starý kocour 2306
     Zvedl jej například zaoceánský autor knihy A NIKDO VÁM TO NEBUDE VĚŘIT Markus Pape. Podotýkám, že za Protektorátu platila pracovní povinnost,byť forma vymáhání zákona se časem měnila..

      1. Jo a máma zase byla „totálně nasazená“. Tolik té pracovní povinnosti.
       A rodinu během války podporoval německý důstojník – nosil občas olejovky, máslo, cukr. Hrával s mým dědou šachy. Naše rodina nebyla německá, podotýkám, ale česko-polská.

   1. „Všichni vědí, že existují už rodiny, kde jsou ti generace trvale na sociálních dávkách. Sice jich není mnoho“
    Crusader uděluje 100 bodov a sošku Miša vtipkára za fór soutěžící Helanov.
    Vy asi budete mít informace o našich rómských spoluobčanech pouze zprostředkované českým mainstreamem, protože jinak byste takový nesmysl nemohla napsat. Romáci přestali pracovat okamžitě po zrušení zákona o příživě v roce 1990. Většina romáků, tak 98% od té doby nepracuje. Výsledkem je, že převážná většina Romale neví už 33let, co je to práce. Proč by taky pracovali za mrzký peníz, který by vydělali bez ukončeného základního vzdělání, když pod nimi leží peřina neomezených sociálních dávek.
    Jsme asi jediná evropská země, kde neplatí strop na sociální dávky a dávky se nepočítají do příjmů.
    A věřte mi, že vím o čem mluvím. U nás ve městě jich žije docela dost.

 6. Nejsou to Lety, ale proč vlastně kupovali Němci tu Škodu:
  Kdyby AZNP nemělo kvalitní výrobní program a vývojovou základnu, rozhodně by o ně VW tolik nestál. Ostatně druhý nejvážnější zájemce byl Renault a ten se netajil tím, že chce vývoj zrušit a nadirigovat sem výrobu výběhových typů renaultů, aby si uvolnil své kapacity…
  https://www.idnes.cz/auto/historie/petr-hrdlicka-o-skode-favorit.A131001_112634_auto_ojetiny_fdv/diskuse
  To je odpověď ohledně privatizace Škody Mladá Boleslav.
  Ještě jsem tam v diskuzi viděla příspěvek o Rakoně, výroba pracích prášků. Tehdy vláda spěchala s privatizací ještě před zákonem, aby mohli Rakonu koupit z Procter & Gamble a restituenti utřeli nos.
  No a Zetor koupil JD a málem Zetor nepřežil, o Tatře kterou tunelovali Američané, jsou zase jiné články. Diskuze je zajímavá, článek 10 let starý, hodně příspěvatelů už asi nežije.

  1. Byla jsem svědkem, jak místní OF hbitě vytunelovalo závod Laktos – Nerez. Byl to závod, který vyráběl různá zařízení pro provoz mateřského Laktosu. Ve vysoké kvalitě, sklad byl plný nerezových plechů, různého materiálu, mosaz a teflon byly už tenkrát drahé. Po všem se jen zaprášilo. Laktos v Radlicích je zbouraný, jogurty máme z Polska, jak to dopadlo se zbylými Laktosy nevím. Byl to opravdu rozsáhlý a moderní podnik.
   Co asi dneska dělají ti tři darebové, kteří založili OF, sundali ředitele, a nastolili revoluční vládu závodní buňky OF.
   😻

 7. 1) Tábor zasahoval do areálu vepřína sotva 10%.
  2) V Letech už jeden památník JE. Rozsáhlý, se zcela nevyužitým amfiteátrem.
  Jednou za rok se tam sejde pár aktivistů a položí věnec.
  3) To už Vám napsala paní Alena. Schwarzenbergovic pozemky.
  4) Za tou kašpařinou s DALŠÍM památníkem stojí tohle: https://www.rommuz.cz/cs/lety-u-pisku/aktuality/2023-01-31-na-tiskove-konferenci-v-letech-u-pisku-predstavilo-muzeum-dodavatele-stavby-pamatniku/
  Zejména Liechtensteinové!
  5) Podle toho norského centra Falstad má být hotovo v srpnu 2023: https://falstadsenteret.no/en/hva-skjer/eng-lety-u-pisku-memorial-to-the-holocaust-of-the-roma-and-sinti
  Doteď tam nebylo, vyjma zbourání vepřína, hrábnuto.

 8. V článku mi chybí zmínka o roli Schwarzenbergů při zřizování tábora pro nepřizpůsobivé a jejich pracovní využití.

 9. A on se tomu někdo diví, dokud budou média všechno jen ne psi demokracie, nic se nezmění.
  Kolik Romů ví, že tam je nějaký památník? Zatím jen chtějí mít bezpečnost, aby v klidu mohli útočit na gadže, jsem zapomněla to jejich slovo.

  1. No, zkušenost říká, že to „jednou“, znamená: „před soudem Božím…“ dřív ne. A naše prachy jsou stejně v prachu. Jako už mockrát. Jako vždycky.

   1. A Khárl se taky vesele směje, protože Schwarzenbergerové teď mohou/mohli prodat pozemky, které vlastnili v okolí vepřína, bez stigmatu zápachu z provozu, a o to především šlo.

     1. Má pravdu, jen dva lesní pozemku hned na východ od bývalého vepřína mají téměř 2000000 metrů čtverečních a majitelem je „Fürstlich Schwarzenberg´sche Familienstiftung, Lettstrasse 10, 9490 Vaduz, Lichtenštejnské knížectví“.

      1. Podílníkem na půdě by asi nebyl, těžko by doložil náš rodokmen. Mohl by ale klidně tu půdu používat souhlasem podílníků, za 99, 9 % daně.

       1. Šmarjá, já neříkám, že pozemky vlastnil přímo Khárl, ale rod Schwarzenbergů. A ..prostě se vylepšil stav jejich majetků…

        1. Znarodneni vseho ,jsme vsem majitelum davno zaplatili ,
         prikazem komunistu , aby vyhoveli zapadu ,
         vlady soudruhu splacely , az do roku 1959 .
         Od 89 dostali puvodni majitele vse znarodnene a uz davno zaplacene nami i s uroky a peclive nami udrzovane a opravovane v miliardach ,uz jednou vyplaceni majitele zase ,zpet.
         Casto se dokonce vo to soudili ..

        2. Sasin zastává docela rozumný názor, že veškerá půda by měla patřit domácím. Proto píše, že by Khárl „Podílníkem na půdě by asi nebyl, těžko by doložil náš rodokmen.“. Nerozporuje Váš výrok.

        3. Ale ano. O Letech vyšly knihy amerického novináře Paula Polanského:
         Polansky, Paul: Tíživé mlčení : svědectví těch, kteří přežili Lety. ISBN 80-86103-13-7
         Polansky, Paul: Tábor smrti Lety : vyšetřování začíná : 1992-1995. ISBN 978-80-260-7200-3
         Polansky, Paul: Black silence : the Lety survivors speak. ISBN 80-86103-08-0
         Polansky dokládá, že otec Schwarzenberga (mimochodem, polorodný bratr Radslava a Norberta Kinských, kteří restituovali obrovské majekty ve východních Čechách a na Vysočině) kolaboroval s protektorátní správou a požádal o zřízení pracovního tábora v Letech za účelem likvidace polomů v lesích Schwarzenberského panství. Je otázkou, jestli by neměly být uplatněny Benešovy dekrety a neměl být majetek Schwarzebergům pro kolaboraci odebrán.

         1. Jenže spolupráce s protektorátní vládou se bohužel za kolaboraci nepovažuje. On jeho otec Karel VI. Schwarzenberg byl taky zajímavý ptáček. Napřed člen Vlajky, pak na radu svého otčíma Zdenko Radslava Kinského sepsal a podepsal Deklaraci české šlechty v letech 1938 a 1939 a Národnostní prohlášení české šlechty v září 1939,
          čímž se ze Schwarzenbergů a části Kinských stali odbojáři, protože jim za to Němci zabavili hlavní sídla.

        4. Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena Fürst zu Schwarzenberg je hlavou rodu, takže je jediným, kdo o pozemcích rozhoduje.
         Ta švarcemberg family foundation se sídlem v Lichtenštejnsku je jen kvůli daním a eventuálním soudům, protože ta jeho adopce v dospělosti (v roce 1960) neodpovídá českým zákonům. Na základě této a adopce totiž přišel podle československého práva o dědická práva po svých rodičích (orlická větev) a dědil by jen po svém strýci majetek hlubocko-krumlovské větve. Jenže ten byl zabavený zákonem z roku 1947 a restituce se na něj nevztahují.

   2. Byl a zil jednou ,
    jeden Jan..
    A siril vsude dojeti
    vo neposkrvnenym
    poceti..
    A s nim vsecky svaty..

    A takhle jednou v baru ,
    jindy a jinde..
    Upijel chlast zase jinej ,
    Jan.
    Aby odpustil ,blby nalady paru.
    Nalady , kdyz nejdou do paru.
    A dama, nahle stala u pijana.

    Nejsem damo zadnej ladic ,
    ale pijan melodii ,obsluha .
    Prohlasil ,hudebnik ,
    na prosbu, aby zahral,
    hraju na pijano..
    Kazdy druhy kalny rano..
    Andiamo..

    Odveti dama , opravdu?
    Pijan a nehraje /si/na pijana ,
    kdyz po paty whisky ,
    zjisti si hudebni naladu.
    Dosti bylo, tech
    neposkvrnenosti.
    Opravdu.

    Zmylena ta ,neplati
    Vy nebudete zadnej Jan..
    Ani dalsi vasi svati ..
    Ja, dama ,nikdy vic,
    napozadam pijana ,
    by zahraval mi na pijana.
    Zmylena a poceti uz neplati
    adije , pijane..
    Tvoje sou ty kalny rana..
    Pijane, uz davno bez pijana…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *