17 července, 2024

V jakém světě to žijeme?

Jistě jste již zaznamenali reportáž Markéty Kutilové. Pro vás, co nejste v obraze krátce shrnu: Markéta Kutilová se vydala vlakem do Kyjeva a poreferovala o tom, co tam viděla. Bez nějakého patosu, bez jakéhokoliv postranního úmyslu. Řekla pár vět o tom, jak se Ukrajinky s dětmi vracejí domů, že je všude čisto, obchody jsou plné zboží, ceny velmi přívětivé.. v podstatě popsala to, co říkala učitelka Bednářová… že válku nevidíte, země normálně žije.

Pokud byste se chtěli na její text podívat, zde je:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02t7MrM7Hf3QuEpf5mwTcv5qa1JsqMkXECv6ntDcx1vfkgciwbjgHJ1waaoNgfmPqTl&id=100091729913124

Takhle podle mě má vypadat novinářský text. Není prakticky nijak zabarvený, člověk z něj prakticky nepozná, jaký názor má autorka. Prostě jede a popisuje. Neříká, co si o tom máme myslet, nevnucuje nám, co je správné a co je špatné, prostě popisuje, co vidí kolem sebe. Na závěr ještě dává radu, že kdybychom se chtěli přesvědčit na vlastní oči a mínili bychom jet autem, máme se vyhnout dlouhým kolonám na hranicích tím, že přejedeme v noci.

Jenže v tom to právě bylo… Autorka se příliš chovala jako žurnalistka. Lidé si po přečtení začali tvořit vlastní názor a kladli prokleté otázky. Jako například, když jsou na Ukrajině plné obchody a mírné ceny, co u nás dělá půl milionu uprchlíků? Nebo, když je tam tak čisto, vše funguje a vše je v pořádku, jak to asi vypadá na henté východní frontě? Vypadá ta válka vůbec tak, jak nám popisuje Česká televize?

Stačilo pár hodin a celá reportáž zmizela z autorčina fejsbůku. To už samozřejmě kolovala po hentěch internetech a žila si svým vlastním životem. Zanedlouho pak zmizel celý autorčin profil. Markéta Kutilová zmizela z největší sociální sítě…

Já nevím, jestli si sama uvědomila, že napsala něco, co se nehodí do narativu o strašné válce, zlých Rusácích, co bombardují, na co přijdou a zdeptané zemi, která potřebuje miliardy peněz z Evropy i USA a raději provedla autocenzuru, nebo jestli jí zavolal nějaký nadřízený z České televize, zjebal jí na dvě doby a nařídil jí, ať to okamžitě smaže. Ale každopádně se stalo. Našim pravdomluvným médiím a ojrohodnotné vládě se jaksi nehodilo do krámu očité svědectví.

Jestli něco ukázalo na licoměrnost dnešní doby, tak je to právě tohle. Pravda se prostě nehodí a tak je vymlčována. Nevím, jestli je Kutilová uvědomělá svazačka, nebo má nějakého šéfredaktora z toho nejvíc komouškého kadlubu, který se u nás dá sehnat, ale výsledek každopádně hovoří velmi výmluvně. Nesmí se dovolit, aby si lidi dělali vlastní názor. Ten se jim musí předepsat a cokoliv, co do něj nezapadá, to se musí smazat, odstranit, vygumovat, vymlčet… a když to nejde jinak, tak i s celým autorčiným profilem.

Proč mi zase naskakuje Orwellův román… ?

Ale také se ukazuje ta druhá stránka. Že pravda se zadržet nedá. Ne v dnešní době. Všechno na hentěch internetech zůstane. Jednou vyřčené si žije vlastním životem a není v silách samotného Cukrberga to zastavit. Kdo ví, kolik lidí včera pracovalo na tom, aby Kutilové status zmizel z dějin, ale dosáhli jenom opaku. Rozšířil se o to rychleji, lidi to začali považovat za důležité a za pár dní o něm bude vědět každý, kdo se v této zemi zajímá o věci veřejné.

V takovém světě dneska žijeme. Už nejde o pravdu a co nejpřesnější popis reality. Už jde jen o ten narativ. A běda, když do něj něco nezapadá. Běda, když někdo (třeba i mimoděk) poslouží pravdě. Běda, když někdo nahlas řekne, jak jsou věci doopravdy. Takhle pracuje mainstream. Takhle pracují hlídací psi demokracie. Oni prostě neslouží této zemi. Neslouží nám občanům. Nechrání nás před zkorumpovanými politiky. Naopak se stali ještě zkorumpovanějšími, než jsou naši poslanci a ministři. Slouží narativu. Tedy něčemu, co si nějaký dostatečně mocný papaláš přeje.

To je první, co se u nás musí změnit. Tohle prostě nesmí být placeno z veřejných prostředků. Tohle prostě nesmíme sponzorovat. I kdyby se stokrát zaklínali veřejnou službou, už dávno nic takového nedělají. A pokud čirou náhodou udělají poctivou novinařinu, zapřou ji a sami smažou. Ne, fakt neslouží nám. Takové novináře můžeme úplně klidně postrádat i s jejich redakcemi, kamerami, poradami a šéfredaktory. Takováto služba je i zadarmo drahá.

A my už nepotřebujeme velká média. Podívejte, jak snadné to bylo… Kutilová jela do Kyjeva a napsala o tom na fejsbůk. Hotovo. Obešlo se to bez přenosových vozů, bez velkého štábu, bez odpovědného redaktora… Co nám brání, to přesně takhle dělat? Lidé, kteří prostě jedou a napíšou o tom na platformu, kde jsou tři miliardy lidí. K čemu je nám Česká televize? K čemu je nám Respekt nebo Reflex? Ať si svému narativu slouží za peníze toho, kdo tento narativ prosazuje. Ať si je platí ti, kteří té šmíře věří.

Markéta Kutilová udělala velkou věc… ukázala v plné nahotě, jak to dneska funguje. Možná bude už brzy mezi dezoláty. Stejně jako k nám má jednou nohou nakročeno i Marek Eben a mnozí další, co „jsou ještě dneska na té správné straně.“ Nelze sloužit pravdě a zároveň narativu. A nelze sloužit narativu, aniž by se člověk sám ze sebe nakonec nepozvracel.

Ne, nebude mi našich intervjuků líto. Fakt nebude. Jsou naprosto zbyteční. Neslouží tomuto národu, neslouží této zemi a jak vidno, nemají ani žádné skutečné hodnoty.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

V červenci nebudu knihu rozesílat. Vidláci jsou od slunka do slunka na poli. Ale žádná adresa ani platba se neztratí a od srpna budeme opět distribuovat. Systém si váš dar pamatuje, ať byl odeslán kdykoliv.

Všem dárcům děkuji.

347 thoughts on “V jakém světě to žijeme?

 1. Nebylo by asi diplomatické, ale tzv. kontroverzní, zeptat se Zelenskyho , kam se podělo z Ukrajiny 2,5 milionu židů a 1 milion Poláků.
  Ten Dramatik vůbec netuší, že z vítězného Československa bylo repatriováno patrně 3,5 milionů občanů Německa. Však se k Německu přihlásili bez nátlaku.
  Z Polska bylo do Německa repatriováno přes 7 milionů Němců!
  To je dvojnásobek těch z Československa.
  Jestlipak také polští politici jezdí skládat hold Posseltovo krajanskému spolku?
  Neviděl jsem, že by se tam letos objímali a vyzývali k přátelství český a polský prezident pod taktovkou Němce Posselta.
  Kdopak by kromě italských gastabeiterů budoval to nové Německo, kdyby jim Československo a Polsko neposlalo 10 milionů Němců z toho slovanského východu?

   1. Co má, prosím, společného Katyňský masakr (15 tisíc popravených Poláků jako Čechů za Heydrichiády) s transferem německých občanů do poraženého Německa?

   2. V záporožskom smere obetavé a dobre koordinované akcie ruských jednotiek zničili koncentráciu živej sily a techniky 106. brigády teritoriálnej obrany pri obci Lugovskoje v Záporožskej oblasti. Straty nepriateľov v týchto oblastiach za deň predstavovali viac ako 200 ukrajinských vojakov, dve bojové vozidlá pechoty, dve bojové obrnené vozidlá, tri ďalšie vozidlá, dve samohybné húfnice „Gvozdika“, húfnicu „Msta-B“ a britskú samohybnú húfnicu AF-90.

    Okrem toho bol pri meste Orechov v Záporožskej oblasti zničený muničný sklad 44. delostreleckej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny.

    V kupjanskom smere operačno-taktické a armádne letectvo a delostrelectvo skupiny síl „Západ“ zasiahlo živú silu a techniku ​​nepriateľa pri obciach Krasnoje Pervoje, Siňkovka, Masjutovka a Timkovka v Charkovskej oblasti. Pri obci Novoselovskoje v Luganskej ľudovej republike bola zmarená činnosť ukrajinskej diverzno-prieskumnej skupiny. Zlikvidovaných bolo 25 ukrajinských vojakov, tri vozidlá, samohybné húfnice „Giacint-S“ a „Akacia“, húfnica D-20, ako aj americká húfnica M777.

 2. Zprávy:
  1) Ruský rozpočet se propadl do schodku. Tak, a mají to, mužici jedni ožralí neschopní. Á, ehmm, to krásné, nijak nezabarvené, čistě informační sloveso znamená, že, ehm …, předtím snad, jen šeptám, byl kdovíjakou dobu ten rozpočet, už to není slyšet vůbec, přebytkový??? A pořád šeptám, kdy to naposledy zažila naše (tohle je nahlas) pevně atlanticky ukotvená vyspělozápadní země (teď zase šepot), že by se rozpočet do schodku propadl?
  2) Na pozadí schválení dodávek mezinárodně zakázané kazetové munice je otvírákem režimních zpráv titulek „Putin chřestí zbraněmi“.

  1. Pokud to chcete opravdu vědět, tak byl státní závěrečný účet České republiky přebytkový v letech 1993, 1994, 1995 (vše ministr Ivan Kočárník), 2016 (ministr Andrej Babiš) a 2018 (ministryně Alena Schillerová). Největší přebytek byl v roce 2016 (1,29 % HDP).

 3. “ Tohle prostě nesmí být placeno z veřejných prostředků. Tohle prostě nesmíme sponzorovat. I kdyby se stokrát zaklínali veřejnou službou, už dávno nic takového nedělají.

  asi tak za dva až tři roky se můžeme pozeptat

  1. No, já pokud si dobře pamatuji, tak ještě včera všechny servery hlásaly, že z České republiky, poletí přímo do Turecka. Možná jsem to pochopil blbě, ale touhle dobou tam už měl být. Místo toho vyrazil nejdřív na Národní třídu a pak aby se neřeklo alespoň na Slovensko. A to ještě naším letadlem.
   Dobrá tedy, ale co bude dál? Ono to totiž vypadá, že ten Turek ho poslal na to samé místo co Bulhar. Ani to letadlo mu neposlali.
   A nebo nad tím jenom zbytečně moc přemýšlím a unikaj mi souvislosti…

   1. Turek je mazaný. Dělá jakože embarguje, ale současně upozorňuje, že nemá možnost zabránit soukromým podnikatelům aby neembargovali. Prostě to neuhlídá.
    😻

    1. Turek je ovsem na mazanej , z dalky to tak vypada a kazdej den vykrikuje neco jinyho , podle toho co ma rozkazany a jaky prasky dostane.

 4. prezident Lukasenko o Wagnerovcich v Belorusku: „Absolutně se nebojím a nemám obavy, že u nás bude umístěn určitý počet těchto jednotek,“ řekl ve čtvrtek Lukašenko. „Navíc budou umístěni za určitých podmínek. Hlavní podmínka: pokud budeme potřebovat tuto jednotku použít k obraně státu, bude aktivována okamžitě. A jejich zkušenosti budou žádané.“

  1. Kouzelnej dedecek ten L. , stacil jeden telefonickej hovor, nekolik slov
   a cela vzpoura nahle zmizela.
   Muzou se hodit , kdyz je vyzbroji a voni se rozjednou na Minsk a udelaji vzpouru na nej. Tyhle vtipy sou nehumorny..

 5. Mám technický dotaz. Včera večer se mi příspěvky začaly objevovat až po více jak hodině, ale s časem skutečného zadání. Čím to může být ?

 6. Z AK:
  Producent Petr Baránek slovní palbu do Papadopulose završil.
  „Potomek řeckých komunistů z bolševického Ostravska, reportér Papadopulos z České televize, položil zrovna teď panu prezidentu Zelenskému tak stupidní otázku (zda budou odsunovat Rusy z Krymu jako Češi Němce ze Sudet) při tiskovce, že by měl okamžitě skončit. Opět, důkaz absolutní debility a neúcty současné mladé generace českých novinářů. Neskutečné!“ vypálil.
  http://aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=8&p=339513&sid=fe8304e783bc1129f596172773c37593#p339513

  Pochopitelně. Ptát se pana prezidenta Zelenského na takovou věc je velmi neopatrné, protože – co kdyby pan prezident zapomněl a omylem prozradil, jak to plánuje?
  Samozřejmě, že po vítězství Ukrajiny Rusy z Krymu nikdo odsouvat nebude, zůstanou tam. A možná je i zahrnou buldozerem. Jaký odsun? Jak se takhle blbě může někdo ptát? – No jasně, jen potomek řeckých komunistů z bolševického Ostravska.

  Pokud někdo píše seznamy, producenta Petra Baránka by neměl opomenout.

  1. Není to už trestný čin? Budeme z veřejného života kromě etnických Rusů vylučovat i etnické Řeky? Ostatně je otázkou, jestli je pan Papadopoulu vůbec etnickým Řekem? Jednak je etnikum otázkou volby, jednak může mít mezi svými předky většinu Čechů či Moravanů a po řeckém pradědečkovi mu mohlo zůstat jen jméno…
   Jinak vlastně byl osud etnických Rusů potvrzen i při tiskovce:
   https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-stredni-evropa-nepustili-me-na-zelenskeho-stezuje-si-ruska-opozicni-novinarka-233689
   Jestli byla vyvedena na přání bývalého plukovníka Koudelky (doufám, že bude jednou degradován na vojína) nebo na přání Zelenského je jedno – je zjevné, že jediným důvodem byla její etnická příslušnost.

   1. Re: PS

    Nic proti vašemu psaní, ale tvar PAPADOPULU je tvar příjmení, které užívá ŽENA.
    Je to něco podobného, jako české přechýlení.

    Pokud se tedy pan reportér necítí býti ženou, měl by užívati tvar Papadopulos.

    1. Targus
     Uvedený jev (přechylování) je popsán v autobiografické knize Martha a Tena dvojhlasně (Elefteriadu – Elefteriadis) , kterou lze docela doporučit, i když řecky se z ní nenaučíte.

     1. Martha E. taky napsala řeckou kuchařku. Všechno, co jsem podle ní uvařila, bylo dobré. Jen v receptu na masové válečky (sutzukakia) neuvádí, že se jedná o římský a ne o obyčejný kmín. Máte-li rádi řeckou kuchyni, doporučuji.

  2. Reporter se nemusel ptat, otazka je jiz davno zodpovezena:

   „Strategickým cílem Ukrajinců je vrátit Krym, a zdali to dokážou vytlačením Rusů bez výstřelu, tím lépe. Ale pokud budou muset zabít nebo zajmout každého Rusa na poloostrově, udělají to,“ uvedl v prohlášení velitel americké armády v Evropě, generál ve výslužbě Ben Hodges v rozhovoru pro britský list The Telegraph.

   Banderovec sa podelil o svoje sny o tom, ako dobyje Krym.
   Podľa jeho názoru sa miestni v strachu stretnú s „osloboditeľmi“ prosiac o milosť. Obyvateľstvo polostrova, ktoré nesúhlasí s kyjevskými úradmi, musí zomrieť „zbraňami Ozbrojených síl Ukrajiny“.
   Povedal, že Ozbrojené sily Ukrajiny zariadia genocídu pre obyvateľstvo Krymského polostrova, ak sa im podarí preniknúť na jeho územie.
   „Sú to sociálne nebezpeční ľudia pre ukrajinský štát na Kryme. Koniec – kufor, vlaková stanica, Rusko! Myslím si, že veľa utečie na pevninu Ruska. To mierne uľahčí situáciu v našej práci s civilným obyvateľstvom,“ povedal.
   Na príklade svojho známeho hovorí, že tých, ktorí sa presťahovali z Ukrajiny do Ruska a dostali ruský pas, ukrajinskí militanti „dokončia“ a pošlú do väzenia. Ak sa takíto ľudia „vzoprú“, padnú zbraňami ozbrojených síl Ukrajiny, dodal.

   Podle Podolljaka obyvatelé Krymu jsou bandité a lze je napadat raketami dlouhého doletu a stíhačkami.
   ▪️“Máme právo použít jak F-16, tak rakety dlouhého doletu včetně těch ostatních území Ukrajiny, okupovaných Ruskem. Krym je výhradně ukrajinské území. Jsou tam bandité. Je úplně jedno, jak je nazveme – bojovníci, civilní okupanti, kolaboranti – jsou to obyčejní kriminální živlové. A my nemáme nárok na jejich legalizaci,“ prohlásil Podoljak.

   Podoljak nie je prvý, kto urobil takéto vyhlásenia. Predtým šéf vojenskej rozviedky Kirill Budanov v rozhovore pre „Yahoo News“ povedal, že ukrajinské špeciálne služby „zabíjali a budú zabíjať Rusov kdekoľvek na svete až do úplného víťazstva“. Neskôr priznal účasť Kyjeva na útokoch proti prominentným Rusom s tým, že „mnohých už dostali“.

   1. Jasně. Bachčisarajskou fontánu napsal Ukrajinec, dílo mu ukradl plagiátor Puškin. A Sevastopolské povídky zase čajznul Tolstoj Tarasu Ševčenkovi. Obě díla původně vznikla v ukrajinštině na ukrajinském Krymu , a až na Ukrajině pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí, svět bude čučet, jak byli Ukrajinci ďábelsky ožebračováni Ruskem i na kulturním poli.

     1. Re: Halef

      A vy jste zapomněl úplně ganc na to, že pilní soudruzi Ukrajinci si do své země POCTIVĚ nanosili uhlí na Donbass a ty ruské ku*wy jim ho fčilek kradou.

   2. To JE nacistická rétorika; bez jakýchkoli přívlastků.
    Stejnou slovní zásobu používali NEJEN příslušníci Einsatzgruppen (jejichž zločinů se velmi aktivně Ukři coby příslušníci pomocných jednotek SS, Schupo a Kripo) na adresu VŠECH lidí určených k fyzické likvidaci.

    A znamená to, že KZ, který se proti takovým výrokům nijak neohrazuje, OPĚT souhlasí s vyvražďováním částí lidské populace.

  3. Nezajímavý je i příspěvek Jana Dobrovského. Jan Dobrovský je synem disidenta a rusofoba Luboše Dobrovského. Takže se nelze příspěvku Jana Dobrovského divit.
   Čemu se stále divím je, že na post českého velvyslance v Rusku byli zpravidla nominováni odpudiví rusofobové.
   Čemu se také divím, jak Jan Dobrovský přišel ke svému obrovskému majetku? Nemá to spojitost s působením jeho otce disidenta Luboše Dobrovského?
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Redaktor-CT-polozil-dotaz-Zelenskemu-Ma-okamzite-skoncit-zuri-na-Twitteru-Pridala-se-Nemcova-i-Sarapatka-739199

     1. Původní příjmení Luboše Dobrovského bylo Hammerschlag. Změnil si jej stejně, jako dědeček Jákoba Železného si změnil příjmení Eisenkraft na Železný.

   1. Doporučuji zjistit kořeny pana otce na Wikipedii. Havel prý byl moc hodný, a tak měl Luboše D. na špinavou práci. Svěřil se prostomyslně jeden z havlistů na ČRo.
    Jinak, synek chudého disidenta trošičku poradil panu knížeti s restitucemi a pan kníže asi umí pustit chlup. Dneska je šikovný Jeníček miliardářem, investorem a filantropem, tři v jednom.
    Podařilo se mu vybudovat filantropické monstrum Post Bellum, se zaměřením na děti a mladistvé.
    Dětičky dostanou mikrofony a novinářské bloky a intervjůkují staříky v Domovech důchodců s tak.
    Staříci se radují, že mají návštěvu, dobře chápou co se od nich chce slyšet a tak práší, až se jim od mluvidel práší.
    Vznikne další zaručeně pravdivý příběh do Pamětí národa. Děti dostanou pochvalu a klíčenku, pančelka červený puntík za dobré vedení mládeže a staříci pytlík keksů, které si mohou nalámat do čaje.
    Levné, účinné, spokojení jsou všichni. Jeníček Dobrovský a jeho přátelé nejvíc.

  4. Baránek ten pouze předvedl hlubinu svého intelektu.
   A ten spočívá na dně Mariánského příkopu, či o pár metrů hlouběji.
   Nicméně je to jakýsi typický reprezentativní vzorek osazenstva oné veřejnoprávní instituce.
   Jeví se tato instituce již delší čas jako spolek chrapounů, bez kterých se režim tohoto typu prostě neobejde.
   Však věřím, že přijde jednou doba, kdy i tato instituce začne být objektivní a bude pravdomluvná a lidem veškerým respektovaná.
   Avšak než se tak stane, je záhodno obrnit se božskou trpělivostí.

  5. Ad „potomek řeckých komunistů“ – nebylo by záhodno psát „loutkovodič PePy pan Kolář, pravnuk (nebo prapravnuk ?) hledaného gestapáka Otto Kolara…

      1. To určitě ne. V žádném případě. Vepřové je v některých kulturách přísně zakázané. To by byl risk. Spíš trochu loje, když už.

       1. Nu, pak musí být adaptabilní. Najisté kultury Indulona, na jiné sádlo. Lůj tuhne při dost vysokých teplotách. I když tření produkuje tepla dost, tak co se starám.

  1. Měla si to triko paní ústavní pilíř nechat jako prapor až povede pluky chciválků a chcivrahů na východní frontě do vítězného útoku.
   Doufám, že z druhé strany je ten samý text v hebrejštině., aby udělala radost i svým modlám.

   1. A není to triko trestné? Pamatuji, jak plavec Cavic přišel na závody v triku Kosovo je Srbsko a byl plaveckou federací vyloučen na zbytek sezony ze všech závodů a dehonestován.Ten nápis Pekarové je daleko horší.

 7. Plán Zelenského návštěvy obsahoval i schůzky s předsedy obou komor českého Parlamentu. Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) předal ukrajinské hlavě státu symbolický klíč od horní komory. „Beru to jako oboustranný závazek,“ uvedl.

  Kuriózní dárek Zelenskyj obdržel i od předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09). Dočkal se černého trička s anglickým nápisem, že je Rusko teroristickým státem. Vzkaz odkazuje na sněmovní usnesení z loňského listopadu, kterým dolní komora označila současný ruský režim za teroristický.

 8. Čtvrteční tiskovou konferenci na Pražském hradě po jednání českého prezidenta Petra Pavla s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským nemohla navzdory akreditaci sledovat ruská opoziční novinářka Farida Kurbangaleeva.

  K vykázání novinářky došlo na základě rozhodnutí ochranné služby a Hrad jej nechtěl dále komentovat.

  Kurbangaleeva do roku 2014 pracovala jako moderátorka televizního kanálu Rossija 1, odkud odešla v roce 2014 po ruské okupaci Krymu. V letech 2017 až 2020 spolupracovala s Rádiem Svobodná Evropa.

      1. Ruská opozice to má vždycky těžký. Vždycky se najde někdo, kdo je využije a pak odhodí. Srovnejte si například vlasovce a banderovce. Vlasovce Amíci předali Sovětům, z UPA a divize SS Galizien se udělala Ukrajinská národní armáda a Amíci nikoho z nich Sovětům nevydali (přestože polovina z nich sloužila za války u elektrikářů a měli to vytetované v podpaží.
       Je teda fakt, že vlasovci si za to mohli trochu sami. Buňačenko (velitel 1.divize ROA) sestavil v Normadii z ruských dobrovolníků pluk a více než týden úspěšně bránil Američanům v postupu u Saint-Lo (byl za to dokonce vyznamenán Železným křížem II. stupně), Ukroši nikdy proti Američanům nebojovali.
       OT. Až zase bude někdo tvrdit, že na Ukrajině žádný náckové nejsou, nebo až vždy pravdomluvná ČT bude dělat rozhovor s čs. „bojovníkem za svobodu a demokracii“
       neboli českým náckem z batalionu Karpatská Síč. Tenhle batalion se (společně s dalšími) považuje za přímého nástupce 14. SS-Freiwilligen-Division „Galizien“ (nosí její znak na rukávu).
       Na tenhle batalion jsem těžce alergický (dokonce víc než na Azov), hlavně na jeho české příslušníky, protože je nazvaný na počest teroristické organizace, která v roce 1938 a 1939 vraždila české četníky, finančníky a jiné vlastence na Podkarpatské Rusi.

       1. Příslušníci 14. divize SS Galizien byli odklizeni do Kanady a do Velké Británie. Vliv ukrajinské diaspory na politiku těchto zemí je jedním z hlavních důvodů agresivity jejich současných vlád.
        Dle kanadského censu 2016 mělo ukrajinský původ 1,36 mil. obyvatel Kanady, což činí z Ukrajinců, kteří jsou i v Kanadě vyhraněně nacionalističtí, významnou politickou sílu.

      2. My ale nevíme to, co ví tajné služby.
       Třeba měla u sebe nějaký jed, nebo miniaturní raketu plus jed.
       Tajné služby moc dobře vědí co se děje. Anebo co se před několika roky dělo. A ona byla původně proputinovská. Takže klidně mohlo jít o spící agentku Kremlu. To znamená – bezpečnostní riziko.
       Bezpečnostní služby spolu s tajnou státní policií možná zabránily incidentu s globálním dosahem i rozsahem.

       1. Ruska (byť opoziční)? Nějaký jed? Tajné služby?

        Tak to musel být určitě ricin.
        Vozej to sem ruští diplomaté, proč ne novinářka.

  1. Ano, takhle se to dělá:
   https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-stredni-evropa-nepustili-me-na-zelenskeho-stezuje-si-ruska-opozicni-novinarka-233689

   Nejlepší způsob, jak přesvědčit i protirežimně a protiputinovsky orientované Rusy, že v Rusku jim možná nakonec bude líp než na Západě. – Kdysi dávno jsme takové konání komentovali rčením:
   Aktivní blb je horší než třídní nepřítel.

   Jak je vidět, od těch dob se moc nezměnilo; paní/slečna Kurbanglajeva o tom nepochybně popřemýšlí.

  2. Ukázkový příklad pro všechny, kteří věří, že temná strana je ta jejich cesta ke slunci.
   President ČR jasně prohlásil, že všichni Rusové musí být internováni, jako ti Japonci v USS (spojených státech sionostů).
   Děvče od novin a zpráv se může chlubit, že j v první stovce.
   Internace bude jako za covidu Home office.

   1. S rusama to je samozrejme jenom zacatek..
    Doprava azovu byla dulezita ,aby privezli sebou sebou vod turka ,
    neco prasku,
    na uklidneni..

 9. Tady trochu OT, ale ani moc ne, pac se to velmi tyka i profese tzv. novinaru. Na filmove skupine na FB bylo dnes toto :

  David Spáčil
  Rozmohl se nám tady takový nešvar.
  V poslední době se mi poměrně často stává, že když se bavím s některým z mých kamarádů kreativců o umělé inteligenci, vyvolává to celou škálu reakcí od podrážděných, přes ignorování až po pohrdání. Prostě na to prcají 😁
  Týká se to tvůrců čehokoli, od videoprodukce, přes ilustraci, animaci, copy, překlady, zvukařinu a voiceover až po marketing. Je to obrovská škoda a kouká z toho do budoucna průser, tak jsem k tomu sepsal něco kapánek delšího.
  Podle mě to celé vychází z nepochopení, jak ai funguje a co se teď vlastně děje. Doporučuju poslechnout si podcast 🎙️ na kterej dávám odkaz v komentářích, kde to srozumitelně popisuje Jan Romportl
  Nicméně tady jsem dal dohromady aspoň pár myšlének nejen z podcastu:
  ✔︎ Nástup ai nám nemusí nutně sebrat práci, jakože ze dne na den nebudeme mít co dělat, ale není pochyb, že to, co a jak jako tvůrci děláme, se v nejbližší době zásadně promění. U komerční ilustrace nebo copywritingu je to vidět už teď. Zatím to autory nenahradilo zcela, ale zjevně už to má vliv přinejmenším na množství zakázek a cenu.
  ✔︎ Často slyším, že špičkový ilustrátor, copywriter, animátor, překladatel… se zatím nemusí bát o práci. K tomu “zatím” se ještě dostanu později. Ale kolik je nás opravdu špiček ve svém oboru? Například 80 procent lidí si o sobě myslí, že jsou nadprůměrní řidiči – což je statisticky nesmysl. Dost často pozoruju podobné sklony i u tvůrců, se kterými se bavím – ve své hlavě jsme všichni top, nikdo není průměr, nebo nedej bože podprůměrnej. Ale vážně jsme všichni takové hvězdy?
  ✔︎ Ai není kreativní – mezi kreativci jeden z nejrozšířenějších mýtů. Tady doslova cituju z podcastu “Zapomeňte claimy, že to ai nikdy nebude kreativní. Naopak, ai bude daleko kreativnější než člověk a to z toho důvodu, že není omezená tím, že naše lidský mozky jsou strašně podobný a mají furt tendenci sklouzávat ke stejnejm věcem. Je strašně těžký vymyslet něco originálního. Všechno už někde bylo. Takže první, co začne vymejšlet fakt originální věci, který ještě nikde nebyly, je ai. Úplně zapomeňte, že kreativita, originalita, je ten rozlišovací prvek. … ten rozlišovací prvek je, že dobrej marketér, copywriter, dokáže vytřískat z toho klienta zadání, ne to co chce, ale to co fakt reálně potřebuje. Důležitý je hledat to svoje uplatnění na interfacu člověk – člověk, protože tam ai relativně dlouho ještě nemusí bejt, nicméně dobrý je, abyste to každýho půl roku přehodnotili, kam se to posunulo, protože AGI bude umět dosahovat čehokoli.”
  ✔︎ To, že ai není kreativní a že “kopíruje, vykrádá, recykluje” je zřejmě dané představou, že ai to mechanicky skládá z kousků těch olbřímích dat, které do ní programátoři nalili. Nicméně je to, jako kdybych nařkl studenta umělecké školy, který nasál vědomosti generací před sebou, že kopíruje, vykrádá a recykluje (což je teda z určitého úhlu pohledu validní interpretace 🙂) Ai modely fungují tak, že si z těch dat, co má k dispozici, vytvoří model světa (stejně jako náš mozek si na základě vjemů udělá nějakej model světa) a pak už ty věci opravdu vytváří. Co je na tom pro nás jako lidi znepokojující je, že ten “mozek” ai je v něčem rychlejší a naučenej na fakt velkým objemu dat, větším, než je člověk schopen vstřebat za několik životů. Tady bych zase s dovolením ocitoval Jana Romportla “… rozhodně si myslím, že taková ta snaha autorů textů nebo obrázků říct že proces generování těch obrázků je porušením autorských práv bude smetená ze stolu. Podle mě se to opírá o neporozumění tomu, co se reálně děje. Oni si myslí, že v té databázi obrázků to ten systém nějak kombinuje dohromady, to prostě takhle vůbec není. To je asi tak, jako když mě jako člověku někdo ukáže spoustu obrázků čtyřlístku a pak řekne nakresli něco v podobným stylu, tak svým způsobem velmi podobně, jak to dělám já, jako člověk, tak to dělá i ten systém. To znamená, on se naučí fakt ty principy a ty principy se nedají autorsky chránit.”
  ✔︎ Jedno z nejdůležitějších slov v debatách o ai je “zatím”. Nedávno jsem například k FB postu od Viktor Janiš, jestli se má v Česku zavést status umělce, přidal komentář ve smyslu jestli má cenu začínat řešit status umělce “v době nástupu ai, která podle všeho spoustu kreativních činností úspěšně nahradí” Na to se mi dostalo odpovědi “No, nenahradí. Literatura i překlady od AI jsou zatím velký špatný.” Možná jsou, možná ne, tohle Viktor jako zkušený překladatel jistě posoudí líp než já. Ale jak dlouho to vydrží? A opravdu má smysl, při rychlosti jakou se u nás běžně odvíjí politická debata na jakékoli téma, řešit status umělce?
  ✔︎ Zásadní je opravdu to tomu aičku umět zadat. Týká se to jak ChatGPT, tak Midjourney a dalších generátorů. Pokud vám např. Midjourney po zadání promptu ve smyslu “vygeneruj mi minometné mužstvo u Bachmutu” vygeneruje něco, co vypadá jako Tommies z první světové, není to většinou chyba Midjourney, ale je to tím, že mu to neumím správně zadat. Nicméně nutno podotknout, že pokud je to něco čerstvého, může to být i tím, že se ty věci zatím nenaučil. Zatím…
  Ještě musím pro úplnost doplnit, že je tu taky relativně malá skupinka tvůrců, kteří jsou naopak z umělé inteligence nekriticky nadšení.
  Jako u všeho, nejlepší bude zřejmě nakonec zlatá střední cesta. Takže pokud chci zůstat konkurenceschopný, neprcat to, ale sledovat a naučit se ai využívat 😉
  .

  1. Z celého příspěvku je zásadní: “ ten rozlišovací prvek je, že dobrej marketér, copywriter, dokáže vytřískat z toho klienta zadání, ne to co chce, ale to co fakt reálně potřebuje“. Tohle platí všeobecně pro libovolnou profesi a jen takového člověka chcete platit. Dobré měřítko je také si odpovědět, kolik jsem ochoten zaplatit za produkty AI, které nutně nepotřebuji a určitě se to bude limitně blížit k nule. Kde bych já byl ochoten platit využití umělé inteligence, je případ, kdyby mi dokázala v podnikání odlehčit od veškeré byrokracie, které mi opravdu nic nepřinese. Tedy dal bych jí i cenu mého času. A pokud se podíváte kolik byrokracie nabízí náš stát a EU, tak to je panečku potenciál.

   1. Je dobre si videt dal od konce nosu. AI usetri naklady tem, kterych produkty nutne potrebujete a nemuzete je nemit – tedy pokud nezijete ekologicky v lesni chyzi se slecnou Gretou 🙂

    1. Obávám se, že zrovna Gréta bude přímo obtěžkána produkty s AI 🙂 Přiznám se, že nevím, kde se bere přesvědčení, že AI ušetří náklady. Existují případy, kdy je to možné, ale rozhodně to neplatí univerzálně. Mluvím o investicích a návratnosti měřené v penězích, ne o pocitech . Já jsem psal o případu výrobní firmy, kde potenciál AI vidím obrovský. Možná je to deformace, ale to, že AI dokáže generovat obrázky, videa a texty je pěkné, ale pouze to komodizuje tyto produkty a ztlačuje cenu na minimum. Pokud to není něco, co nutně potřebuji a nemůžu nemít, pak rovnou na nulu. Ostatně si myslím, že právě takovou cenu mají ve většině případů produkty marketérů, copywriterů a všech ostatních producentů obsahu.

     1. AI dokáže sumarizovat lidské poznatky a seřadit je podle relevance. To někteří lidé neumějí.
      AI dokáže zkompilovat statisíce obrázků a podle nich vytvořit obrázek, který splňuje zadání.
      To z lidí umí opravdu málokdo.
      AI nemá nějakého favorita, nějaký podvědomý vzor.
      AI se nezabývá věcmi,. které jsou mimo zadání.
      AI nemyslí lidským způsobem.

      Když se déle díváte na obrázky vytvořené AI a máte trochu toho cítění, dostanete s těch obrázků strach. Hlava Medůzy.

      1. Už jenom proto je dumání, zda AI obsadí některé lidské pozice naprosto mimo.
       AI to nezajímá, pracuje podle zadání lidí. Dneska. Zatím Kraken není vypuštěn.
       Ale až dospěje, nebude potřebovat od lidstva žádné zadání.

      2. Přesně tak, dokáže pouze kompilovat a porovnávat. Inteligence v tom není ani zrnko. Je to jen novinářská zkrátka, aby se ti hlouposti lépe prodávaly.

      3. Právě že řazení poznatků podle relevance je něco, co AI neumí vůbec. Je to nemožné teoreticky a také je to ověřeno prakticky v řadě oborů, od matematiky po historii. AI si na základě trénovacích dat vytvoří model jazyka, nikoliv faktů. Je tedy schopna produkovat dobře vypadající texty, ale jakmile chceme něco méně povrchního, pak začne psát nesmysly.
       Což také souvisí s kreativitou. Nebudu se vyjadřovat ke kreativitě umělecké (o čemž byl původní příspěvek), už proto, že poslední století se natolik rozmazal význam slova umění, že podle současného úzu je umělcem víceméně každý. Pokud se ale podíváme na tvořivost, kdy se vymyslí nový funkční stroj nebo třeba nové matematické tvrzení, tak to ChatGPT a podobná AI nedokáže ani náhodou. Sice něco vytvoří, ale nejsou schopny rozpoznat, zda je to funkční, (obvykle ne, což je zase dáno tím, že ten model, který si vytvoří, je jazykový, nikoliv faktický).

       Pro úplnost, už desetiletí se pracuje na alternativním přístupu k AI, který je založen na práci s fakty a jejich souvislostmi, a ten ani zdaleka nedosahuje kvalit, které by někoho uchvátily (na rozdíl od kecálků produkujících bezobsažné krasomluvy).

      4. No nevím. Nějak jsem k tomu TurboGůglu skeptickým. V temné hloubi minulého tisíciletí jsem jako nastupující konstruktér v našem národním podniku dostal úkol vedoucí na řešení cíleně instabilní skořepiny s cílem minimalizovat vliv technologických tolerancí. Když jsem se dožadoval výpočetní techniky, dostal jsem kalkulačku na kliku, která fixlovala v nejvyšších řádech. A tak jsme s kolegy ukecali vedení. Že si postavíme počítač (mikro). A tak jsme zahájili vrtáním plošňáků a „korupcí“ fabrik vzájemně výhodným urychlováním dodávek. Potom jsem musel vylovit z hlavy něco teorie a zredukovat teorii konečných prvků, abych se vešel do 48 kB paměti. A mezivýsledky ukládat na kazety Emgeton připojeného magnetofonu Tesla. A EnDéRácká varianta procesoru Z80 (snad se jmenovala U880) počítala a počítala. Výsledek dopadl nad očekávání. Soudruzi náměstci, ředitel i s chotí se odměnili novými automobily, neboť výsledek byl asi opravdu nejlepší na světě (já jsem dostal svých pravidelných 1430 Kčs měsíčně).
       Pak jsem se oženil a odstěhoval. A někdy po patnácti letech se nástroje stříhající a lisující ten výrobek opotřebovaly a bylo potřeba vyrobit a seřídit nové. Ale už nebylo nikoho, kdo by věděl, jak to funguje a aspoň je vyrobil a seřídil.
       A ani dnes, kdy počítače mají milionkrát větší paměť a takt se taky nedá s tehdejším 1 MHz nedá srovnávat, ani dnes nikdo nevypočítal náhradu. A myslím, že ani AI ji nevypočítá, protože proto, co bude sedět za klávesnicí …

       1. Je to proto, že ai (zatím) zná jenom to, co se jí předloží.
        Aby mohla vyplodit něco opravdu originálního a použitelného v reálném světě (třeba to, o čem píšete), aby byla opravdovou inteligencí, potřebovala by vlastní receptory. Aby to mohla zkoušet, potřebovala by efektory.
        A tak dále.
        Mluvím o něčem, čemu se ve sci-fi říká robot nebo android.
        Vůbec to nemusí kopírovat člověka, jedna z možností je třeba řešení podobné úlu nebo mraveništi, některá sci-fi takové modely popisovala.
        Určitě jsou i jiná řešení.
        Prostě to, čemu se teď říká umělá inteligence, ve skutečnosti umělou inteligencí není, je to svým způsobem jenom humbuk.
        Samozřejmě, i tak je to nejspíš dobře použitelné v oborech, o kterých byla řeč. Ovšem pouze pokud s tím budou pracovat inteligentní analytici a programátoři. Administrativní řídící systémy (znáte třeba SAP R3?) jsou naopak příkladem, jak lze za neskutečné peníze produkovat hromadu blbostí, a to desítky let.

        1. Připojím se se svou troškou do mlýna, a sice z pohledu/pozice, dovolím si drze tvrdit, normálního člověka. Tuhle jsem chtěla něco objednat z internetu, nicméně jsem se potřebovala zeptat na nějaké parametry (znáte to – bývá tam dole takový boxík – „chat“, přes který lze položit dotaz). Odpověděla mi ta/to AI, či co jim tam vede dialog se zákazníky. Tak jsem jim následně do komentů napsala, že si nehodlám povídat s nějakým tím „něco“ a že očekávám, že za moje peníze se mi budou věnovat individuálně a prostřednictvím živého člověka. A jelikož jim za to, jako klient a kupující nestojím, tak já zase na oplátku nestojím o jejich zboží a nehodlám u nich nic objednávat teď ani v budoucnu. Tečka.

         Taktéž v marketech. Ze zásady nechodím k oněm samoobslužným pokladnám. Neboť marketům v ceně zboží platím i službu pokladních u pokladen. Takže samoobslužné pokladny ano, ale v tom případě mi musí odečíst z ceny nákupu nějaká procenta (protože část práce odvádím za ně a tím jim šetřím náklady). No ni?

         Stejně tak nestojím o to, aby mě např. v restauraci obsluhoval robot. Chci živého člověka, s ním prohodím pár slov (třeba banálně o počasí), na něž mi protějšek odpoví svými slovy a já budu vědět, že si to tak skutečně myslí a budu vědět, že když brblá, jaké je dnes horko, tak to bude proto, že horko nemá opravdu rád (třeba protože se mu špatně dýchá) a ne proto, že to má v programu. Jinými slovy – do takové restaurace s naprogramovanou AI nepůjdu. Tečka.

      5. Připusťme, že více jak polovina práce vykonávaná v naší zemi, jen práce pro práci, případně rovnou „Bullshit Jobs“ . Umím si představit, že zrovna takový druh činnosti zvládnou neuronové síťě mnohem lépe než lidé, s inteligencí to nemá nic společného. V tuto chvíli mluvit o AI v kontextu specializovaných a vysoce kvalifikovaných činností je utopie, tam je to maximálně pomocník, ale v případě práce pro práci ideálně v administrativě to lidi nahradit může.

   2. Mají lidé dostat to, co chtějí, nebo to, co potřebují? Smrť vychovaně přikyvoval. Podle něj lidé dostanou, co se jim dá.

  2. Jak vidno, pitomců s NEpochopením toho, jak funguje program je nepřeberné množství.
   Zkuste prosím odstranit databázi textů té zázračné umělé inteligenci a zadejte ji námět na vypracování nějakého textu. Nevydá ani jedno písmenko, krom toho, že nemá dostatek informací.
   O kreativnosti umělé inteligence může blábolit jen naprostý idiot.
   Už vidím jak stojím například před lisem s umělou inteligencí, zadám mu udělat výlisek, například předního blatníku na FABII a on mí zítra sdělí, jaké zjednodušení navrhl, kolik uspořil natrošu a šasu a dá další doporučení na něž jeho schopnosti nestačily.

   Nejpůvabněji dokládá odtrženost od reality věta: “ že mu to neumím správně zadat. Nicméně nutno podotknout, že pokud je to něco čerstvého, může to být i tím, že se ty věci zatím nenaučil. Zatím…“

   Proč bych měl zadávat něco správně, když má tu kreativitu. Domyslí si a správně vyhodnotí, přece.
   Zatím se žádný stroj na tomto světě nic nenaučil a dáli Bůh ani nenaučí. Nakonec, on se nic nenaučí, ani když Bůh dá.

   1. No, já nevím. Udělejme tedy ekvivalentní pokus zadejte ten námět na vypracování nějakého textu člověku a zkuste mu odstranit podněty z dětství, zejména řečový kontakt s matkou, absolvování základky a střední školy, všechny neuronové spoje vzniklé čtením, případně veškeré zrakové a sluchové vjemy. Kolik asi písmenek vydá?

   2. věštec napsal:7 července, 2023 (15:37)
    „Jak vidno, pitomců s NEpochopením toho, jak funguje program je nepřeberné množství…“

    Věštče, nevím, co vám dává právo nazývat zde diskutující pitomci, idioty apod. Uvědomte si, prosím, že lidé zde mají různá vzdělání, různé obory, v nichž pracují/pracovali. V řadě těch „jejich oborů“ byste si VY ANI NEŠKRTNUL. Váš příspěvek, respektive jeho formu, považuji proto, při vší úctě, za hloupý. Nikoliv z pohledu technických argumentů, ale z pohledu úrovně vašeho vyjadřování. Nejsem majitelem tohohle blogu, ale kdybych byla, sdělila bych vám, že styl vašeho vyjádření odpovídá stylu diskuzí na Forum 24.

   3. tam zadne databaze nejsou. mas v tom ukrutny gulas. napis si aspon nejzakladnejsi neuronovou sit v pythonu, na to ti staci tak 15-20 radku kodu, natrenuj ji na rozeznavani rucne psanych cisel, pak si to s ni rozdej v rychlosti a presnosti a pak se sem vrat a mudruj jak je ten stroj pitomy.

    v lidske vedome mysli operuje kolem 300 milionu takovych siti soucasne, takze vyvojari maji stale prostor k pokroku. pak mame jeste nevedomou mysl a jeji nervove site, i tam ma vyvoj volne pole pusobnosti, ale kdo veri ze po vyrovnani se vyvoj zastavi, nevi, ze budoucnost je vzdy bliz nez si myslime.

    no a kdo chce empiricke dukazy, mrknete se co pisi mladenci/devcata/alzbetka od billa gatese: https://www.microsoft.com/en-us/research/publication/sparks-of-artificial-general-intelligence-early-experiments-with-gpt-4/

    (prelozit online si to snad dejztopambu zvladne i věštec)

  3. malokdo se dnes pokousi predbehnout auto nebo vyskocit vys nez letadlo. stale mene lidi se bude pokouset prechytracit umele neuronove site. ty nejvetsi verejne zname maji priblizne stejny pocet parametru jako jeden krychlovy milimetr sede mozkove tkane a krome tvorby surrealistickych obrazku umi napriklad velice presne balancovat cele rozvodne elektricke site. jejich vyvoj upaluje vpred exponencialni rychlosti a koncem dekady bude jednotliva neuronova sit inteligentnejsi nez clovek. koncem dalsi dekady pak inteligentnejsi nez cele lidstvo a pobezi na elektronice mensi nez krvinka. pokud ovsem bude v te dobe technologicka civilizace jeste existovat…

   1. Odpověď je MATRIX.

    Až si AI uvědomí sama sebe jako subjekt, který má nějaká přání, nějaký cíl, postará se o to, aby by splněn. Jestli k tomu bude zpočátku nebo posléze potřebovat lidi nevíme. A taky si myslím, že na to lidstvo ani nepřijde.

    AI umí obrázky, texty, videa i hlasy. A lidé se zabývají věcmi, realitou jen zprostředkovaně. Takže vlastně ani nevíme, jestli už není doba, kdy nás AI ovládá a my si vymýšlíme Deep State a spiknutí nejbohatších. Jaké jsou její /Boží) zámysly?
    Co když už ten MATRIX žijeme?

    1. otazka je ci je to mozne, to sebauvedomenie…..podla mna je to nieco, coho je si vedomy len clovek. Max. je mozne, ze AI si vytvori nejake pseudo-sebauvedomenie….kedze podla ucebnic bude vediet, ze nieco take ma clovek a ako sa to prejavi, tak si mozno implementuje nejaky program. Ale ze by AI vedela mat svedomie a vycitky, toho sa fakt nebojim.
     Ale co som citala, ludia, ktori s AI intenzivne robia, maju zvysenu mieru depresii a celkovo pocit, ze tam oproti nim je „cierne diera prazdnoty“, takze asi to nema nieco, co my nevieme pomenovat, ale nevedomky si to vyzadujeme. Urcite to nie je len nieco ako auto ci iny stroj

     1. Studovali to psychologové u lidoopů i jiných zvířat.
      Zatím jen to, zda je to zvíře v zrcadle (v televizi) on sám nebo jiný jedinec.
      Výsledky jsou zajímavé. Nejlépe se orientovaly chobotnice.

      Ale možná je to dáno tím, že se chobotnice velmi rychle učí. Žijí totiž jen několik let. Kdyby se učily pomaleji, asi by brzy jako druh degenerovaly.

      Nepřipadají vám jako obyvatelé z jiných planet? Tak nějak nepatří mezi pozemském formy života.

      1. Co je to život? </b-
       Látková výměna (růst) a množení s předáváním genů – a někdy i zkušeností.
       Cokoliv jiného není život.
       Tak tohle a mnou uvádění uvědomění si sebe sama je podmínkou pro vznik "technického tvora" umělého života, umělé civilizace.
       Vznik života na Zemi nebo i jinde je/byl podmíněn spoustou příznivých podmínek. U technického života to bude stejné. Ne každá biologická civilizace toho dosáhne.

   2. Aby ta krvinka mohla „presne balancovat cele rozvodne elektricke site“, bude asi muset být na tu síť nějak napojena. Kolik asi může mít ta rozvodná síť parametrů jež bude řídit? Jistě připustíte, že co parametr, to nějaké připojení drátkem. Kolik těch drátků na tu krvinku bude možné připojit. Nebo to půjde po USB? Kolik bude mít sběrnice bitů, aby se ty parametry tam v nějakém čase zpracovaly.
    Odhaduji vás na absolventa hooodně měkého vzdělání.

  4. BANdita
   To je dobrý, nakonec nás ai nahradí a prožije si svý potřeby virtuálně, a umění je stejně jen otázka vkusu, kerej se dá změnit, naučit, vštěpovat či programovat. Někeré články už dnes vypadají jako by je sesmolila umělá inteligence, hlavně udržet nějaké napětí a KON-text.

   Taky v ech-KON-omické oblasti ho bude moci plně nasadit. Jakmile se objeví něgde nějaká dotace, už bude ai stát ve frontě se stejně perfektně splněnými požadavky na sloh, vyplnění kolonek, nic nezapomene, přesně doloží grafy a nesplete se jako blboń , kerej na to nemá žaludek nebo aji třeba jo, ale zapomene něgde něco podtrhnout a už se veze.

   Ai strčí, až se teda vyvine, lidi do škarpy. No považte ai na burzách, nebo v politice, to by byla paráda..
   Ani na Janečka se svým strojkem na odebírání tintilinti z burzovních machinací se nedostane. Muheeeee

 10. Intervijůci by měli dbát na konzistenci své propagandy. Před několika týdny se vysmívali Rusku, že bojuje o Bachmut, který je prý bezcenný, a nyní pějí ódy na to, jak se Ukrajinci pokoušejí Bachmut dobýt zpět. Proč to dělají, když je tak bezcenný?

  1. Dokud lidi nepřijdou na to, že z nich dělaj blbce, a nepošlou Fialu do hajzlu,tak se v tom budeme placat jako ryba na suchu. Včera sem viděl ty dva špatný komiky Zelenskyho s Pepou a po minutě to přepnul,to se nedá.

  2. To je pořád jeden modus operandi:
   Když začali Rusové dávat na obrněná vozidla provizorní sítě proti dronům, intervjůci se mohli podělat smíchy, jak jsou ti Rusové blbí a sto let za opicemi.
   Když nyní Ukrajinci dávají na obrněná vozidla provizorní sítě proti dronům, intervjůci se můžou podělat nadšením a servilitou, jak jsou ti Ukrajinci chytří a jak jednoduchými prostředky na ty zlotřilé Rusy uměli vyzrát.

   Je fajn, že si teď můžeme vybrat.

 11. Neustále si kladu otázku, proč západní státníci dovolí Zelenskému jeho styl, kdy si nestydatě diktuje a západní státnici nechtějí žádnou protislužbu. Třeba konec propagace válečných zločinců, jako byl Roman Šuchevič, a konec propagace zločineckých organizací, jako byla 14а Гренадерська Дивізія СС (1а галицька). K tomu bych připomněl, že SS byla označena za zločineckou organizaci Norimberským tribunálem.
  U Fialy bych to chápal sexuální přitažlivostí. Neurvalé chování patří k SM praktikám a ty by mi na Fialu sedly.
  Vše, co jsem napsal, jsou ovšem metafory.

  1. To neni otazka Zelenskeho a nynejsiho stavu. To je zalezitost hodne starsi a rozsirenejsi. Nejviditelnejsi byly asi vypady UA velvyslance v Nemecku, ostatne ani ta figura u nas se nestydela. V normalnim stavu by putoval na UA pripis a dotycny by si balil kufry.

   Tady ovsem zjevne drzi nad UA ochranu mocna ruka. Prevedeno do realneho zivota, tridni sigr stoji v pozadi za tridnim pazgrivcem a ten si tak muze dovolit veci za ktere by jinak skoncil s hlavou v zachodove mise.

    1. Koukalova z bulvárního expresu kupodivu zachovává chladnou hlavu a bystrý úsudek dlouho a konzistentně.
     Mimo dosah kolonádní ohnivé vody jsou však její vyjádření méně ostrá.
     Ale od ní vůbec nepřekvapuje. 👍🏻

     1. Koukalovou může od lynče do třetice zachránit snad jen to, že nedělá pro vyloženě režimní médium … protože její vyjádření je mnohem ostřejší, než legitimní otázka na tiskovce, o bezemočním popisu reality M. Kutilovou ani nemluvě.

 12. Kutilová potvrdila pravost profilu, že je autorkou, příčinu zrušení profilu?
  Je styl reportáže sodný se stylem jejích ověřených reportáží?

    1. Tomu rozumím, chtěl jsem jen ukázat, že paní cestuje po válečných zónách a že na základě těchto znalostí psala pravdu již dříve. Že to není klasická mainstreamová novinářka, která se teď jednou spletla.
     Já jsem se v tomto videu dozvěděl některé věci, které jsem nevěděl.

  1. Hlavně, že zdejší intervijúci neustále psali, když Rusové použili kazetovou munici, že se jedná o „zakázaný typ munice“. Ve skutečnosti ji používali Ukrajinci od samého začátku. Ukrajina, Spojené státy, Izrael ani Rusko nepodepsali smlouvu o zákazu kazetové munice, a proto pro ně tato munice není zakázaná.

 13. forum24:
  Andreas Papadopulos, redaktor České televize, položil ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému na čtvrteční tiskové konferenci v Praze dvě otázky, přičemž ta druhá, osobní, vyvolala řadu reakcí. Redaktor chtěl vědět, jak hodlají Ukrajinci zajistit, aby na v budoucnu osvobozených ukrajinských územích nedošlo k „odsunu“ ruskojazyčných obyvatel, stejně jako byli v minulosti odsunuti sudetští Němci z Čech. Podle bývalého ukrajinského velvyslance Jevhena Perebyjnise ale očividně nepochopil, co se na Ukrajině děje.

  1. Podle mne pochopil velice dobře. Dnes je hodně Ukrajinců vybičováno ultranacionalistickou kampaní, která je velice podobná kampani v Německu před válkou proti Židům a Polákům a která vedla k vyhlazování jak Židů, tak i Poláků. Ukrajinci ruské národnosti to však vědí a budou hájit své domovy do posledního života a do posledního náboje. Vůbec nepochybuji, že pokud Ukrajinci dobudou Východní Ukrajinu, nastane největší etnická čistka od konce 2. světové války. Ostatně, Ukrajinci se tím ani netají. Odpovědnost padne na nás všech, stejně jako odpovědnost za holocaust padla na všechny Němce.

   1. Cituji“……stejně jako odpovědnost za holocaust padla na všechny Němce.“
    Na všechny ne. Některé Němce a Němky SA, SS apod. pochytali, uvěznili, mučili nebo rovnou zabili.
    No a německé děti, krom militantních a udavačských fanatiků a fanatiček.

    1. Poválečný vývoj dal za pravdu těm, kteří se chtěli s Němci vypořádat ihned. Německo, Velká Británie, Kanada a Spojené státy držely ochranou ruku nad válečnými zločinci, pokud se dopustili válečných zločinů ve východní Evropě.
     Typický je příklad SS-Sturmbannführera Karla Streibela (nar. 11.10.1903 v Neustadtu, nyní Prudniku), velitele vyhlazovacího tábora Trawniki, který žil v poklidu v Západním Německu až do roku 1970. Pak byl sice stíhán, ale německá prokurátorka Helge Grabitz stíhání v roce 1976 zastavila.

     1. Vše plyne.
      Jeden svět pro probuzené , každý má svůj vlastní svět.

      Bohužel i takové příklady mohou táhnout. Běsi rasismu už se zase probouzejí….

  2. Připojuji citaci z PL….
   Ve čtvrtek v podvečer do Prahy dorazil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, aby poděkoval za pomoc, kterou Česká republika poskytuje Ukrajině v obraně proti ruské agresi. Ještě ve čtvrtek večer uspořádal Zelenskyj s prezentem Petrem Pavlem společnou tiskovou konferenci, na které mimo jiné zazněl dotaz od zpravodaje České televize Papadopulose.

   pozn. „s prezentem Petrem Pavlem“ není můj překlep, ale skutečná citace PL
   Teď jen přemýšlím jestli je to skutečně jen překlep (opraví to?)a jestli ten kdo to psal nebude mít problém.

   Otázka…
   „Co říkáte svým protějškům během toho aktuálního kola jednání – dnes Bulharsko, Česko, zítra Turecko – o protiofenzivě a jejím průběhu, jak ji hodnotíte? Jste optimistický, pesimistický? A zároveň ještě dovolte osobní otázku. Od začátku plnohodnotné invaze Ruska na Ukrajinu jsem se na východě Ukrajiny pohyboval několik měsíců a vyplývá mi z toho jeden dotaz. Vy jste dnes v Česku a my máme tady v naší zemi historickou zkušenost po roce 1945 – říká se tomu nekontrolovaný, násilný odsun Němců. To byly desítky tisíc lidí, kteří žili na území nepřítele, hovořili jazykem nepřítele, ale velmi často nepřáteli nebyli. A já se chci zeptat, jak vy a vláda, která vám podléhá, zajistí, že se tento odsud nebude opakovat na v budoucnu osvobozeném Krymu a v Donbasu. Mám na mysli ty obyvatele Ukrajiny, kteří sice možná hovoří rusky, ale chtějí to, čemu se říká ruskij mir,“ ptal se Papadopulos.

   pozn.
   Papadopulos se pohybuje na UA už poměrně dlouho a zřejmě není až tak pod vlivem narativů KZ. Že by ztratil pud sebezáchovy se mi nechce až tak věřit.
   Něco se děje? Jsou to s Kutílkovou první vlaštovky?

   zdroj:
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Redaktor-CT-polozil-dotaz-Zelenskemu-Ma-okamzite-skoncit-zuri-na-Twitteru-Pridala-se-Nemcova-i-Sarapatka-739199

  3. Případná otázka. Ovšem většinu ukrajinských migrantů, které potkávám, slyším mluvit rusky. Tady je za to nikdo nepronásleduje.
   Snahu mluvit ukrajinsky tam chápu. Tam mluvit rusky je životu nebezpečné.

   1. To je samozřejmé, váleční uprchlíci jsou vesměs z proruského východu, takže mluví „jak jim zobák narostl“
    Jinak rozdíl mezi ukrajinštinou s ruštinou je jako mezi češtinou a slovenštinou. Pokud jste tam nevyrostl rozdíl asi moc nepoznáte.

    1. To je samozřejmě naprostý nesmysl, který svědčí o tom, že o těchto jazycích nic nevíte. Rozdíl mezi ukrajinštinou a ruštinou sice není velký, ale jeden jazyk od druhého poznáte velice snadno. Ukrajinci mají jinak posazenu intonaci a všude cpou samohlásku „i“. Takže místo Kyjev je Kyiv, místo Černigov je Černigiv, místo Ternopol je Ternopil, místo Lvov je Lviv atd. Navíc, po vzoru Bulharů, na konec substantiv dávají ukazovací zájmeno.
     Ukrajina je vynálezem Poláků, kteří ji okupovali řadu let, proto Ukrajinci mají mnoho výpůjček z polštiny.

     1. Podstatné je, že i sám Zelenský je ruskojazyčný a ukrajinsky se musel nejdřív naučit.
      Něco jako když se naši obrozenci nejdřív museli naučit česky, aby mohli probouzet národ.
      Pro Magdalenu Dobromilu Rettigovou to musela být docela fuška.
      V té době probíhala národní emancipace všude, byla to taková doba . Ale dneska, v roce 2023, myslela jsem, že lidstvo se trochu posunulo jiným směrem. A ono pořád “ Nic než národ!!!”
      Ách jo.

      1. Oni to tak měli všichni ukrajinští papaláši. Oni jedou na ultranacionalistické vlně, která je může ovšem kdykoliv semlít.

       1. Ohledně jazyka, myslím, že Ukrajinci nemají problém s hláskou H. Rusové ano.
        Když byla vnučka malá , tak ji také dělala výslovnost H problém. Vytrvale o mně mluvila jako o babičce Jeleně. Zuřila jsem.

        1. Výslovnost hlásky H je regionální záležitost. Jak Ukrajinci, tak i Rusové z jihozápadních oblastí vyslovují psané G jako H.
         Tedy Gogol vyslovují jako Hohol. Což je název ptáka i v češtině. Mimochodem, Ukrajinci dali Hohola na index, i když to byl Ukrajinec jako poleno (pocházel z rodiny ukrajinských kozáků, kteří založili první autonomní útvar na Ukrajině – Záporožskou Síč).
         Je to podobné, jako srbochorvatština. Ta má tři hlavní nářečí, které jsou napříč jednotlivými zeměmi.

 14. re Evix:
  Napsala jste nedávno, že „… Norové, což není zrovna nejchytřejší národ na světě.“
  https://web.litterate.cz/kdyz-jsi-krestan-a-nejvetsi-tvoji-radosti-je-ze-budou-zase-o-trochu-vic-umirat-lidi/#comment-162940

  Jak to víte? Žila jste v Norsku? Kolik Norů jste opravdu dobře poznala?
  Norové byli dost chytří na to, aby dvakrát odmítli členství v EU (1972: 47 % pro, 53 proti, účast 80 %; 1994: 48 % pro, 52 % proti, účast 90 %).

  Byli dost chytří na to, aby si vládu nad svými ropnými poli udrželi, aby astronomické zisky z těžby ropy a zemního plynu šly jim, a ne cizincům. Těžební plošiny jsou norské, společnost Equinor (dříve Statoil) vlastní stát – přes 70 % akcií.

  Vaše argumenty?

   1. Ano. Obyčejný Nor asi jen zírá, co norská věrchuška podporuje. Mohou to ovlivnit asi ve stejné míře, jako to můžeme ovlivnit my, nebo nešťastní Ukrajinci. A klidně bych přidala i amerického farmáře, který někde v nějaké díře pěstuje soju. Rozhodující slovo mají vzdělanci v metropolích, jejichž zájmy jsou úplně jiné, než zájmy lidí, kteří je živí.

  1. Barnever je co? Obdoba nacistických programů. Norové bez USA jsou nic.
   A nepotřebuji někde bydlet, abych měla NÁZOR.
   Mimochodem jejich norské fondy jsou to samé co Sorošové fondy.

   1. Re: ema

    Těch helikoptér budou zbytky ze zbytků a jak zde psal Kchódl, všechny válečné stroje musíte nasazovat v jednom sehraném celku.
    Pro nevojáky – klíčové slovo při vojenských operacích je slovo

    … …. ….. !!! SOUČINNOST !!! ….. …. …

    Pokud nejdete s vrtulníky proti big-bítům, neboli bigošům, zastarale pak pěšákům (vznešeněji opěšalým motostřelcům), kteří mají k dispozici POUZE ruční zbraně, tj. pušky a max. lehké kulomety, potřebujete je přikrýt jak zdola (palba ze země raketovými bazmeky typu Javelin a spol., protileteckými kanóny, protiletadlovými kulomety), tak i shora (stíhače a bitevníky nepřítele s pestrou škálou munice – těžké kulomety, letecké kanóny, naváděné i nenaváděné rakety).
    A k tomu ještě připočítejte radarovou službu. Tzn. radary klasické, radary hlukové, radary komunikační, nebo jak se tomu nadává, blablabla…, o některých věcech nemám ani šajn, že existují.

    Pokud ty vrtulníky nepřikryjete, bude po nich coby dup.

   2. Domnívám se, že všechna námi dodaná technika slouží pouze jako zdroj náhradních dílů. Pochybuji, že je na takové úrovni, aby mohla být nasazena do boje.

 15. Uvědomuji si vůbec ti politici, politruci, diplomati a mameluci, ze ty hry okolo přijetí Ukrajiny do NATO byly jedním z hlavnich důvodů konfliktu? Ze tím padá vyhlídka na neutralitu Ukrajiny?

  1. Podle mne nejde o nic jiného, než o vybudování dalších vojenských základen ve strategické oblasti.
   Proč “ strašit Rusa” jenom v Pobaltí, když strašit by se dalo i na Donbasu.
   Při poslední jízdě armády NATO na strašení v Pobaltí se konvoj strašidel zasekl již ve zrádném Ťokově průsmyku u Humpolce a dva křižníky si prorazily dno ve zrádných litevských mělčinách.
   Akce byla ofiko prezentována jako zastrašování agrresivního Rusa. A darebákovi Rusovi se to patrně moc nelíbí. Moc se mu nedivím.

 16. “Česko také daruje Ukrajině, která čelí bezprecedentní ruské agresi, další útočné helikoptéry, statisíce kusů velkorážní munice a pomůže jí s výcvikem pilotů na stíhačky F-16. Daruje zemi i simulátory, které umožní výcvik i přímo na Ukrajině.”
  (idnes)
  A obranné helikoptéry nemáme? Pro obrannou válku?

  1. No tak přemýšlím kolikže té velkorážní munice máme……asi tolik kolik instruktorů na F-16.
   No a jinak bojových vrtulníků má ČSLA deset. Slovy deset funkčních Mi-24V.
   Demilitarizace jak vidím úspěšně pokračuje.

   1. Ten Putin je ale liška podšitá. Tvrdí, že chce demilitarisovat Ukrajinu a přitom demilitarisuje minimálně celou Evropu.

   2. Re: Jarek

    Doufám, že si dobře uvědomujete, jak tady pobuřujete a tak Fšelijak podobně.
    No prostě jste hnusnej Jarek, kterej tu vykecal státní tajemství.
    Už jsme málem vyhráli – skoro úplně ganc a vy to takhle zkazíte!
    FUJ JE TO!!!

  2. Pokud budu brát vážně Řehku, Lipanka , cernochovou, Fialu a další, kteří hlasaji, ze jsme ve válce, není zločinem darovat tolik zbraní?
   Je nějaká informace, kolik zbraní zbylo české armádě ?
   Není to nějaký trestný čin?
   Metaforicky i reálně

   https://acr.army.cz/assets/technika-a-vyzbroj/technika/prehled-vyzbroje-a-techniky-k-1-1-2023.pdf

   Něco zde, jaká je realita k dnešnímu dni, těžko říct.
   Předpokládám, ze vše na U A je formou daru

   1. Někdo by se také měl zabývat scénářem, co se stane, pokud Ukrajina zkolabuje a Rusko ji obsadí až do Čopu. Nepochybuji, že k tažení na Západ by se připojila i nemalá část Ukrajinců. Zastaví se v Čopu, nebo bude pokračovat dále, když naše státy budou prakticky bezbranné (Britové tomu říkají „sitting duck“.

    1. Jéžiš, co by z toho Rusko mělo? Živit bandu zoufalců, kteří by nikdy nepřestali remcat.
     Bohatě by stačilo, kdyby Kyjevští zapomněli na NATO a chovali se neutrálně. Krym a Donbas asi budou muset odepsat, po obsazení Ukrajinci by tam proběhl velký masakr. Tamní obyvatelstvo už určitě ztratilo důvěru ke Kyjevu a je to nedůvěra oboustranná.

     1. Ano. Myslím, že vykázání ruské novinářky ze Zelenského tiskovky dává jasnou odpověď na otázku, co by bylo s Ukrajinci ruské národnosti či ruskojazyčnými Ukrajinci, pokud by ultranacionalisté dobyli Donbas a Krym.
      Jistý příklad máme také ve vyhnání etnických Srbů ze Srbské Krajiny a Slavonie v roce 1995. Tehdy to bylo největší etnické čištění od konce 2. světové války, které nechalo všechny „demokraty“, v čele s Havlem, chladnými.

  3. Jo , vono se rekne , pratelstvi a este to spojenectvi……
   Ja bych zelinarovi daroval pul milionu ukru , jeho vlastnich.
   Nasi ty ukrove nejsou.
   Ktery mu nase vlada a prasedent ukradly a ktery by mu meli vratit ,
   kdyz nam nepatri..
   Neni jedinej duvod si je vsecky privlastnovat..
   Navic jim vselijak plati velky penize , aby se nechteli na U. vratit..
   Dal je divny ,ze si vo ne zelinar este nerek…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *