21 dubna, 2024

Aktuální situace na Záporožské jaderné elektrárně

Ukrajinský prezident Zelenský vypustil alarmující prohlášení o údajném připravovaném výbuchu v Záporožské jaderné elektrárně. Ruské velení obvinění odmítlo a zdůraznili, že elektrárna je ohrožena výhradně tím, že ukrajinská armáda ji pravidelně ostřeluje z protějšího břehu Dněpru.

V návaznosti na apokalyptické proslovy Zelenského vydala Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) následující prohlášení:
1) Odborníci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) přítomní v ukrajinské Záporožské jaderné elektrárně (ZNPP) v posledních dnech a týdnech kontrolovali části zařízení – včetně některých částí obvodu velké chladicí nádrže – a také prováděli pravidelné prohlídky.
2) Generální ředitel IAEA Rafael Mariano Grossi dnes uvedl, že elektrárna je zatím bez viditelných známek výskytu min nebo výbušnin.
3) Experti IAEA požádali o další přístup, který je nezbytný k potvrzení nepřítomnosti min nebo výbušnin na místě. Zásadní je zejména přístup na střechy reaktorových bloků 3 a 4, stejně jako přístup do částí strojoven a některých částí chladicího systému elektrárny.
4) Generální ředitel Grossi zdůraznil, že je důležité, aby tým IAEA kontroloval všechny části ZNPP, aby monitoroval plné dodržování pěti základních principů ochrany největší evropské jaderné elektrárny během současného vojenského konfliktu, po protichůdných prohlášeních a obviněních z posledních dnů ohledně vojenské situace. „S narůstajícím vojenským napětím a aktivitami v regionu, kde se tato velká jaderná elektrárna nachází, musí být naši experti schopni ověřit fakta na místě. Jejich nezávislé a objektivní hlášení by pomohlo objasnit současnou situaci na místě, což je zásadní v době, jako je tato, s nepotvrzenými obviněními a protiobviněními“ řekl generální ředitel Grossi.
6) Jak již bylo uvedeno, IAEA si je vědoma zpráv, že v ZNPP a v jeho okolí byly umístěny miny a jiné výbušniny. Pět základních principů ochrany ZNPP, které generální ředitel Grossi stanovil 30. května v Radě bezpečnosti OSN, uvádí, že by nemělo docházet k žádnému útoku z nebo proti elektrárně a že by areál neměl být používán jako základna nebo sklad pro těžké zbraně – vícenásobné raketomety, dělostřelecké systémy, munice a tanky.
7) Generální ředitel Grossi řekl, že tým IAEA nehlásil žádné nedávné ostřelování nebo výbuchy, a dodal, že vojenská přítomnost na místě se nezměnila.
8) Samostatně tým IAEA oznámil, že jediné zbývající hlavní vnější elektrické vedení 750 kV (kV) bylo včera odpoledne znovu připojeno k ZNPP, asi 12 hodin poté, co bylo náhle přerušeno, takže elektrárna byla závislá na záložních zdrojích energie.

Záporožská jaderná elektrárna kdysi byla největší jadernou elektrárnou v Evropě se 6 reaktory VVER1000 a celkovým instalovaným výkonem 6×950 MWe. Byla postavena v letech 1980-1996.

V současnosti žádný reaktor nepracuje, čtyři ze šesti reaktorů byly odstavené dlouho před současnými boji na Ukrajině a jsou už v režimu chladné odstávky, tedy teplota v nich je pod 100 °C. Další dva reaktory jsou v režimu horké odstávky, hlavní štěpná reakce byla přerušená a už neběží, ale v reaktorech i po několika měsících vzniká určité teplo zbytkovým radioaktivním rozpadem jiných látek. Tepelný výkon reaktorů je nyní řádově menší než v plném provozu (méně než 100x oproti běžnému provozu). Chlazení na elektrárně zajišťuje voda ze zásobní nádrže. Voda na chlazení z nádrže by měla stačit na mnoho měsíců krizového provozu. U elektrárny jsou navíc vyhloubené krizové záložní studny. Po havárii na Kachovské přehradě dopravili pracovníci Rosatomu na jadernou elektrárnu speciální čerpadla z rezervních zásob jiných ruských JE, které dokáží čerpat vodu z řeky Dněpr do zásobní nádrže až na vzdálenost 1,5 kilometru.

V areálu jaderné elektrárny je umístěný dočasný sklad vyhořelého paliva (postavený americkou firmou Holtec), kam jsou svážené zbytky vyhořelého paliva také z ostatních ukrajinských jaderných elektráren, tento sklad není nijak speciálně zabezpečený, je zakrytý jenom běžnou střechou. Jeho zásah během ostřelování by představoval skutečnou ekologickou katastrofu.

Odkaz: Update 171 – IAEA Director General Statement on Situation in Ukraine | IAEA

Sklad vyhořelého paliva na JE

48 thoughts on “Aktuální situace na Záporožské jaderné elektrárně

 1. Bulhaři poslali Khakimana „do někam“
  V Bulharsku mu nedali nic, kromě pár dobrých rad od prezidenta Radeva:

  Tento konflikt nemá vojenské řešení, dodávky dalších a dalších zbraní nepomáhají,
  Já jako vrchní velitel bulharské armády jsem kategoricky proti zasílání munice;
  Slyšíme od vás pouze slovo „vítězství“, ale neslyšíme slovo mír, a to bychom chtěli, pane Zelenský;
  Válkou své problémy nevyřešíte, musíme zasednout k jednacímu stolu. Ztráty na obou stranách rostou a vy o míru nemluvíte.

   1. Asi je moc zoufalej , bulhari sou ted ve pri, president je proruskej a predseda je vyskolenej vod chorosu..
    Co chce vyzebrat vod vobeti , 30ti let vlady klepto kapitalismu..
    A sou takovy , hochstapleri , ktery sou schopny ho jeste pripravit vo nejaky miliardy , co ma ulity nekde v bankach a nebo vo naky residence..
    Nevypada , ze by oplyval praktickou yntel../se to nazyva streetwise/.

  1. Re: berkowitz

   To jste odněkud překopíroval, volně parafrázujete, anebo to mám brát jako váš osobní vzkaz Vrchnímu Zelňákovi?
   Čistě jen pro orientaci, nemám čas sedět na netu a pročítat novinářská hovna. Vy mi přijdete jako – ehm – poněkud serióznější zdroj.

   1. Našel jsem jen tohle.

    https://t.me/legitimniy/15788

    Podle našich zpráv se Zelenskyj vydal/vypravuje do regionálních států, jako je Bulharsko, Česká republika a dokonce i Turecko, aby vyjednal přímé vojenské půjčky pro Ukrajinu.

    Schéma je jednoduché. Vy nám dáte zbraně (výcvik našich vojáků, munici atd.) na úvěr a my vám to později vrátíme i s úroky, až zvítězíme.

    Dříve všechny tyto země prodávaly (veřejně, neveřejně, nebo prostřednictvím třetích zemí, nebo přes firmy na černém trhu s polštářky) zbraně Ukrajině, ale platba byla okamžitě „hotově“ z peněz z půjček, které Západ Ukrajině poskytl „na živobytí“, nebo byla vybírána prostřednictvím nějakých fondů. Nyní Západ pomoc omezuje, náklady Kyjeva rostou, stejně jako potřeba dalších dodávek zbraní. Ale lidí ochotných dodávat je stále méně…

    Ze uvažuje o tom, že tyto země přesvědčí, aby zbraně půjčily za „dobrý úrok“.

    Uvidíme, zda se mu to podaří.
    Vždyť Zelenský minule předběhl Bidena v otázce zbraní pro úspěšnou ofenzívu, která neexistuje, ale je tu neúspěch, který chce Ze svést na „důchodce“.
    Nicméně ani v tomto případě něco takového nevychází.

    1. Jen bych připomněl, že nejen že rostou náklady, ale také klesají domácí příjmy s tím, jak upadá ekonomika. Ukrajina je v podstatě zkrachovalý stát, který je plně závislý na dodávkách zbraní, léčiv, pohonných hmot a peněz ze zahraničí.

 2. Aby příspěvek nebyl úplně OT…v ZAE bylo řádově v desítkách tun skladován materiál, který se hodil na výrobu „špinavé bomby“, na kterou angláni „zelenému Vůdci“ nabídli plány na její výrobu.
  Je do nebe volající, že při předchozí návštěvě si „Účastníci zájezdu“ z bezpečnostní komise fotili zátarasy přístupových cest místo zabezpečovacího zařízení elektrárny!
  Dneska jsem s mrazením v zádech hledal zmínku o nočním útoku, kterým se měl odehrát prostřednictvím Točky naplněné jaderným odpadem. Naštěstí jsem nic nenašel a doufám, že ještě dlouho nenajdu…
  Při tom hledání jsem ale konečně našel, co jsem před týdnem nemohl najít. A to rozborku a zborku situace ohledně Prigožinovy vzpoury od V.V. Pjakina ze dne 26.6.. Mluví o tom, co to bylo, kdo byl v zákulisí a že to nebyla finta ale událost, která měla přijít až příští rok a proč.
  Jelikož je Pjakin zastáncem a propagátorem KOB a většinou mluví v historických souvislostech, je to bráno jak do šířky, tak i do hloubky. Takže mi není líto času, který jsem „obětoval“ na hledání.
  Je to sice 1 a půl hodiny čtení titulků, ale stojí to za to….
  https://pjakin.blogspot.com/2023/07/otazka-odpoved-vv-pjakina-ze-dne.html

   1. Ne ,ze by na tom nejak zalezelo , ale rusove chteji terorizovat sami sebe.
    Prave ted. To se ted tvrdi vsude a na to prave si poridili tu elektrarnu.
    A jiny zase tvrdi, ze ukrove je v tom utoku na elektarnu chteji predbehnout..

   2. Re: Robert Palivec
    pro příště….překlad Pjakinova videa v textové podobě
    https://bavorv4.wixsite.com/bavorovy-poznamky/post/ot%C3%A1zka-odpov%C4%9B%C4%8F-v-v-pjakina-ze-dne-26-06-2023
    je to lepší než video s titulky, protože to nemusí jeden dát najednou a také se lze vracet, což je při jeho celkem obvyklé rozvleklosti výhoda.
    A dnes už je tam další ze 3.7.23 kde pokračuje k Prigožinovi a navíc se vyjadřuje k událostem ve Francii. Vidí souvislost.
    https://bavorv4.wixsite.com/bavorovy-poznamky/post/ot%C3%A1zka-odpov%C4%9B%C4%8F-v-v-pjakina-ze-dne-03-07-2023

 3. No, jak to jenom napsat právně nenapadnutelně?
  Kdyby čistě teoretický nějaký novodobý Gabčík s Kubišem v zatáčce, kde projede Zelí s Fijaláhem upustil po selhání samopalu nějakou výbušinu, nebylo by všem mnohem, ale mnohem lépe?
  To je samozřejmě jen nadsázka, hyperbola, metafora atp.

  Značka: na právníky přispěji, svolám celonárodní sbírku (na obranu nespravedlivě stíhaných).

 4. Tak dnes do Prahy zavítá sám velký Zelenina.. o co tady ještě muže podojit??
  Napadá mě už jen biomasa. A fet v Duplexu.

   1. Je otázka zda tam ještě jsou. Ale uklidňuje mne, ta legenda…..snad mu ji řeknou, když už ten druhej nejvyšší je/měl by být, vzdělanej v historii

    1. Skvělý nápad, ale není rok moc pozdě ? To ten nový Kubiš a Gabčík jak píše JzP … Samozřejmě čistě metaforicky.

  1. A co když přijel domluvit odvody zde žijících Ukrajinců do ukrajinské armády? Tedy spolupráci českých a ukrajinských odvodních komisařů. To si zajedou do nějaké firmy, rozdají zaměstnaným Ukrajincům povolávací rozkazy a rovnou je dovezou na frontu.
   Je to jistě jen čirá spekulace, ale polský generál Skrzypczak https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Platte-nebo-jdete-vojakovat-Pro-Ukrajince-se-meni-podminky-Ale-v-Polsku-by-je-poslali-do-valky-i-tak-739082

   1. To bych jim nepřál.
    Valná část jich je tady, protože nechce válčit.
    Jsou mezi nimi různí lumpové, ale jsou tady, protože nechtějí bojovat a to je dobře…

     1. Co když věděli proč? Ona ta hystoryje je prevít a příklady táhnou. Byť v zabezpečení prý budou těm pár vojclům co máme pomáhat i navrátilci z černého kontinentu a cajti maj pohotovost. Jedna neví, vzhledem k tomu že sami ti oní, nejsou vyzbrojeni jen noži . Kdesi jsem četla, že válčení jim ohrožuje kšefty. Já bych do práglu nejela ani kdyby mi platili. Navíc – poslední zprávy z hrdého albionu nijak příznivé vůči němu nebyly. Ach jo.

     2. Ale kdepak. Většina z nich na dovolenou prostě nemůže, sebrali by je už na hranicích. Za těmi naopak přijíždí rodiny z okrajiny.

   2. Něco tak složitého na naší straně nikdo nezvládne domluvit. Ti naši (nevím jak to slušně nazvat) jsou schopní jen vysílat signály. Zajímalo by mě jestli se nějaký „novinář“ zeptá na výsledek té návštěvy. Tedy kolik to daňové poplatníky stálo, ten zbytečný tyjátr a co se domluvilo, co za výhody to občanům ČR přineslo?

   3. Kolik by asi z ČR zmizelo těch urostlých chlapíků, které rozesmáté denně potkáváme v českých koloniálních prodejnách?
    Ty, co v hadrech hodinaří na stavbách, ty budeme potkávat asi pořád.
    Ale, co dělají tady ti v Audinách a Bavorácích, či pozlacených Mercedesech?
    Vezme si je Zelenyskřet se sebou na východní bojiště?
    Kdyby se nestavěli do front na vlaky směr Kyjev, mohou je dozajista nahradit všicni ti, kteří své diskusní příspěvky značkují tou žluto slavaukraina modrou vlaječkou. (Vědí, že v evropském parlamentu jsou národní vlajky přísně zakázány?)
    Mohou nám svou víru šířit i z východních nížin Kyjevské Rusi.
    Pevně věřím, že z Prahy ten „vlak do Kyjeva“ bude zase narvaný jako za bolševiků, když se naši okupanti vydávali na ty kanikuly.

 5. Gauleiter je v luftě.
  Khakiman Zelenáč přiletí do tej Prahe, teď jsem na pochybách, jestli přijede žebrat, nebo rozkazovat.
  Je to náš Gauleiter z pověření vrahů z Volstrýtu (copyright Jasánek).

  To bude v naší stověžaté matičce radosti.

  1. Re: berkowitz

   Jelikož jste obojí trefil správně na první dobrou, bohužel vám musím odepsat, že jste starej a hloupej.

  2. Co si ten lump asi odveze?
   Tanky už nemáme, letadla nejsou naše, výstroj si kupujou „naši“ vojáci za svý, prachy si půjčujeme.
   Tady už je vyžráno…

   Proč jsem dal NAŠI do uvozovek?
   Jsou vojáci, kteří bojují v Afghanistánu, Mali nebo slouží v pobaltí opravdu naši?

    1. No jo, ale co ten všivák zase chystá?
     Všichni mu už všechno odevzdali, už si pro něj i vypůjčili.
     Ten je mimořádně nechutnej…

     1. Chce do NATO, myslí si, že pak by mu šli všichni napomoci. Zřejmě nezná dějepis, jak dlouho trvalo, než Američani otevřeli druhou frontu. A kdo nezná historii, musí si ji zopakovat.

   1. Jistěže jsou naši. Protože je platíme.
    Kdybychom je neplatili, byli by přece nezávislí jako stovky podobných neziskovek v ČR.
    Nikdo by přece nepotil krev jenom pro pár desítek tisíc někde v Mohametánii.
    Dělají to pro nás. Pro naši Prahu a její obyvatele, aby mohli v klidu pracovat a v noci klidně spát, aby ráno zase mohli šťastně do práce.
    Zajisté by raději každé ráno nebo v noci stáli u stroje a mačkali těch šest knoflíků s obrázkem a podporovali růst HDP a blahobyt svých zaměstnavatelů.

 6. Sklad vyhořelého paliva tedy představuje značný potenciál a je kryt pouze střechou 😵‍💫😵‍💫😵‍💫
  To zní skoro jako návod na instantní katastrofu .

  1. Pokud se dobře pamatuju, ve Fukušimě bylo vyhořelé palivo skladováno v bazénech s vodou přímo někde na nádvoří.
   Při projektování atomových elektráren asi nikoho nenapadlo, že existujou ukrajinci.

  2. Když bouchnul ten Černobyl, přežili jsme to. I můj syn v ten rok donošený a narozený.
   Mám neblahé tušení, že kuřecí maso z dvouměsíčních brojlerů a kukuřičné potraviny společně s výrobky z plastů všude kolem nás jsou daleko nebezpečnější, než radioaktivní odpad na ukrajinských lánech.
   Ale to obilí a luštěniny z Černobylu tady už dávno všichni žereme.

 7. Tohle mne zaujalo
  .. že by areál neměl být používán jako základna nebo sklad pro těžké zbraně – vícenásobné raketomety, dělostřelecké systémy, munice a tanky.
  7) Generální ředitel Grossi řekl, že tým IAEA nehlásil žádné nedávné ostřelování nebo výbuchy, a dodal, že vojenská přítomnost na místě se nezměnila….

  Hmm tak copak tam asi našli, když tohleto zmínil a pak že rusové,,, aj, aj

 8. Jednomu Ukrajinci, co už čas pracuje u nás ve firmě, zemřel (ne na válku) v neděli táta. Poblíž Oděsy. Jeho žena, která je taky tu, tam chtěla hned jet. První autobus obsazený, druhý taky, až do třetího se jí sehnal lístek, místo v pondělí až brzy ráno v ú…, počkat, ony jezdí jen z Brna několikrát denně autobusy na Ukrajinu a jsou plné? Nu, éto paňátno, kaníkuly načális, pravila ta žena. Co? Začaly kaníkuly, tak se je jezdí trávit domů? Asi teda ano. Škoda jen, že vytekla přehrada, mohlo se jezdit trávit prázdniny na přehradu…

 9. Všichni se soustřeďují na Záporožskou elektrárnu a ono to může někde jinde.
  Medvěděv to řekl dobře,ukončení války na Ukrajině,může nastat rychle,buď mírová dohoda,nebo napadení Ruska jadernou bombou.

 10. TVL, zastavím, abych natočil povinnou pauzu, vytáhnu gáblík, pustím komp – a na Kydech straší dezolátní Diviška.
  Fčilek abych ji zas vyvěsil na nástěnku s černým puntíkem, protože ona FURT nechápe, že Vrchní Zelí potřebuje nutně vyhrát, a to nejdýl za dvacet minut.
  A ještě si tam dovoluje věšet odkazy!

  Vy jedna Diviško! Jak vám fčilek může konkurovat soudruh Doražený Martin v Rááádyjožumpálu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *