22 června, 2024

Už mají čas

Minulý pátek jsem se byl podívat ve Vracově na akci, kterou neorganizovala strana PRO. Tentokrát za lidmi přijela Rada národní obnovy, tedy Jirka Havel, Ivan Noveský, Vladimír Štěpán, Petr Bohuš, Zdeněk Jandejsek a další. Jak to jde Rajchlovi, to už jsem viděl hodněkrát, tož by nebylo od věci, mrknout i na někoho jiného a poreferovat. Navíc měli přijet i Peter Staněk a Martin Koller, to jsem si nemohl nechat ujít.

Hele, sál byl zase plný. Tentokrát se ode mě nečekal žádný proslov, takže jsem měl čas lidi spočítat. Bylo jich víc než tři sta. Obvyklé složení. Drtivá většina nad čtyřicet let. Nějací mladší tam byli také, už dávno v sálech nejsou jen důchodci, ale tátové a mámy od rodin jednoznačně převažovali. Někteří už si neměli kam sednout.

Asi začnu říkat, že plný sál už není příjemným překvapením, ale naprosto standardním atributem každého, kdo přináší do veřejného prostoru nějakou myšlenku. Kdo dneska nemá plno, jako by nebyl. Našlapat hlediště začíná být běžné. Už to neumí jen Lipánek a jemu podobní. Všichni ostatní už na to přišli. Už vědí, jak se dělá propagace a jaká jména je třeba dát na plakátek, aby lidi přišli.

Já vím, že se opakuju, ale nemohu si pomoci… něco se v tomto národě fakt pohnulo. Jako by lidé už viděli a nebo alespoň tušili, že se dosavadní společenská smlouva vyčerpala a mele z posledního. Cesta, kterou ukazuje Česká televize, už neláká. Západní způsob života ztratil svou přitažlivost. Koneckonců, koho by také bavilo se dívat na chlapy, co předvádějí dámské plavky? Kdo stojí o klekající fotbalisty? Kdo stojí o čtyřválcové Formule? Kdo touží po slabých, ale za to drahých autech? Kdo chce, aby mu něco jako Langšádlová kecalo do toho, co si dává k obědu? Kdo by toužil bydlet v amerických ulicích plných bezdomovců? Kdo by chtěl prodávat hamburgery za neprůstřelným sklem? Kdo touží po systematickém zakazování a ožebračování? Nota bene u nás? Český sen je vlastní dům s dvoumetrovým plotem okolo. Můj dům, můj hrad. Kdo by si přál o to přijít a být šťastný, že nic nevlastní?

Když pak český novinář každého, kdo takto smýšlí, rovnou označí za proruského trolla, tak to pak vypadá jako v hentom Vracově. Sál plný lidí, kteří se tu více, tu méně rozhlížejí po nových cestách a nových možnostech. Už na to prostě mají čas. Už zažili, že jim patnáct procent úspor sežrala inflace. Už vědí, že mohou makat jak chtějí, ale stejně půjdou do důchodu později. Už je jim jasné, že ať se budou chtít živit čímkoliv, stát jim bude házet klacky pod nohy. Už vědí, že jim vše bude zdaněno, zkomplikováno a Blyštivý Péťa tomu bude říkat: Česko ve formě. Už si nedělají iluze, že by snad konsolidační balíček pomohl. Vědí, že brzy přijde další a ještě horší.

Už mají večer čas na hledání lepšího světa. Už si jdou poslechnout, jestli pro ně někdo nemá nějaké řešení či východisko. Jsou zvědaví, jestli neuslyší nějakou použitelnou pravdu. Už vědí, že starý svět se rozpadá před očima a to mnohem rychleji, než by si před rokem dokázali představit. Už prokoukli tu propagandu, už Taberymu či Řezníčkovi na špek neskočí. Už také vědí, že nadáváním na gauči se to nevyřeší a tak jdou mezi sobě podobné a začínají hledat.

Víte, jaký je hlavní rozdíl mezi Jindrou Rajchlem a Radou národní obnovy? Jindra při svých vystoupeních mluví o věcech, kterým lze snadno uvěřit. Rada národní obnovy mluví o pravdách, kterým je těžké uvěřit. Jindra přináší svět, který všichni známe a máme na něj krásné vzpomínky. Rada národní obnovy přináší svět, který má být od základu nový. Jindra Rajchl říká, že řešením je návrat ke kořenům. Že tam někde za námi se nám vytratilo to, co udělalo náš svět velikým a je třeba se k tomu vrátit. Rada národní obnovy říká, že nový svět bude radikálně jiný, než ten starý. Jindra Rajchl je český Donald Trump. Rada národní obnovy jsou čeští Kataři. Kdo někdy slyšel mluvit profesora Staňka nebo Martina Kollera, ten mi dá jistě za pravdu.

Ale… na počet posluchačů už to nemá vliv. Už prostě přijdou, protože je třeba hledat. Blyštivý Péťa zachraňuje nezachranitelné. Možná právě proto mu to jde tak blbě. Táhne tuhle zemi někam, kde ji kromě pár hlupáků, nikdo nechce mít. Lidé už mají čas hledat a vědí, že musejí hledat. Jinak se ta vize Klause Švába naplní. Nebudou nic vlastnit… a dost pochybují, že z toho budou šťastní.

Naplnit sál začíná být snadné… tedy, pro opozici.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

286 thoughts on “Už mají čas

 1. Tak máme horemdolem probranou Ukrajinu, Rusko, vlády a úklady světových mocností a podmocností, proprané držďky pětikoalici a kapitalistům, brilantní rozbory situace na východní frontě, citace a odkazy na souhlasné politology, proprané držďky nesouhlasným politologům, zhodnocenou míru senility Joe Bidena, míru degenerovanosti Karla třetího, jak zde povstávají noví vůdci, kteří vás povedou ke světlým zítřkům tak jako mnohokrát v minulosti.

  Leč dobrých rad jak zabránit inflaci požírání úspor se řadovému dezolátstvu nedostalo. Ani rad jak co nejvíce omezit důsledky vládní politiky na sebe. Vyjma připomínek agrotechnických lhůt a postupů pro záhumenky a záhony, případně truhlíky. A kterému vůdci více naslouchat, kterého podpořit. Ovšem s největším efektem přerozdělení hlasů na straně opozice. Protože „my jsme tou opozicí nejopozičnější“.
  V konkurenčním boji o hlasy dezolátů.
  „S vaší podporou svrhneme vládu.. a pak se uvidí…“

  Jenže uceleného programu opozičního, civilizačního, a především reálného nemá nikdo. Zájem je o stát, o lid… To je dějinná konstanta v boji o moc. Jenže co lidé? Všednodenně se potýkající s dopady vládní a světové politiky?

  Chápu, že například ukrajinské vlajky leckoho dráždí, tak i podpora cizích zájmů z deficitního státního rozpočtu, idiocie vládních politiků. Ano.

  Jenže to co na lidi nejvíce dopadá, je co jíst, kde bydlet, čím topit, z čeho to zaplatit. Obavy z budoucnosti, jak inflace požírá jejich úspory, jejich životní čas v nich obsažený. Dnes. Zítra. Včera bylo pozdě.

  Je netrápí Zelenský, je jim lhostejné, kde po světě courá. Stejně jakou další smrtelnou nemoc má Putin. O kolik metrů sem, tam se komu podařilo posunout frontovou linii. Komu docházejí rakety, to vše propleteno „hlubokými lidskými příběhy“, senzacemi, vystavovanými přednostmi a zadnostmi, roztomilými či odpornými zvířátky a zločinci (bo sledovanost cype) prokládanými reklamou. Abyste tohle co nejochotněji živili.

  Veškeré daně, které jste zaplatili, jsou pryč. Nepočítejte s nimi. Jsou vaší ztrátou. Co vám z úspor sežrala inflace, je vaší ztrátou. Nenahraditelnou. Co jste neudělali včera, dnes nedoženete. Co neuděláte dne, zítra nedoženete.

  Jaký praktický význam měly desetitisícové kargoseance na náměstích? Jaký dopad na vládní politiku či dokonce světové dění? Na vaše poměry? Jakých informací alespoň rad se vám dostalo z rozjuchávajícího pódia? Něco co byste sami nevěděli? Co sami nepociťujete na účtech, které platíte, na ubývajícím obsahu nákupního košíku?

  Potřebujete pravidelné věroučné seance abyste věděli koho volit? Je to tak obtížné jít k volbám a podpořit kohokoli z opozice kdo prezentuje alespoň trochu rozumný a přijatelný názor a má šanci překročit hranici pro zvolení? Jestliže vám samotný se nechce vstoupit do politické arény?

  Potřebujete guru abyste byli schopni rozeznávat co pro vás je dobro a co zlo,a podle toho jednat? Vědí něco co sami nevíte nebo si sami nemůžete zjistit? Potřebujete k tomu společné juchání s vlajkoslávou aprocesími, s provoláváním manter spasitelů usilujících o vaši přízeň? Pohleďte zpět do dějin.

  Co dělat? Koho nevolit snad víte. Koho volit v naději, že je o něco lepší než dosavadní vláda víte také. Tak jako víte v jaké míře jsou zdejší poměry závislé na okolních. Tak jako víte, že výsledky voleb nezávisí jen na vás, ale i na spoluobčanech, které nezměníte.

  Co mezi tím? Učit se, učit se, učit se. To co z pódia nezní, to co se ani zde nedočtete. Prestaňte vysedávat před „lampou blbejch“. Učte se. Sami a jeden od druhého. Tohle nikdo jiný za vás neudělá.

  V poslední době mě zaujaly dvě knížky.
  Lidské jednání od Misese, a bulvárně ekonomická, leč praktická nalévárna „Fake“ od Kyiosakiho. Snad jsou i k ve veřejných knihovnách. Nedělám tu marketing.

  Že se opakuji, Ekonomické nepravidelníky a navazující texty na Neviditelném Psu. Též čtivo volně dostupné na Mises institutu.

  Učit se, učit se, učit se. A co nejlépe volit. Všednodenně i v politice. Bez spasitelských nadějí. Ty máte jen ve svých rukou. Ve skutečnosti v hlavě.

  1. re Schumacher:

   Zelensky a inflace spolu úzce souvisí. Já už jsem se smířil s tím, že inflaci porazím tím, že si koupím to co chci, nebo potřebuji a to co my Pětidemolice ukradla ji nezapomenu.

    1. Som prizemna – chcem sijaci stroj, chcem troubu co nepali, ale pecie …. a chcem istotu, ze mi chlapa neodvedu … jo, a po precitani vlkovho clanku o tragedii v polnoprodukcii (ktory mna az tak moc ako vlka neprekvapil) budem mat za co tych par penazi utratit …

     A o boje mocnych sa zas tak moc nezaujimam. Ale musim cestne prehlasit, ze to za to, ze este ani jedno z mojich deti nezistilo, ze jedine kastracia ucini ich zivot stastnym.

  2. Ba jó… Přinejmenším to není v žádném sporu s tím, co píšu níže.

   Ale jestliže jsme se tedy (aspoň v něčem) shodli, je to vhodný okamžik nabídnout pohled z opačné strany: Co jestli ta chronická, přes 20 let trvající neschopnost zformulovat a prosadit rozumnou politiku representující zájmy voličů není jen důsledkem přehnaných ambic samozvaných vůdců, tuposti davů na náměstích či pláních, ani rafinovaných intrik Dobra, nýbrž inherentní vlastností současné podoby systému? Inherentní vlastností, jíž můžeme dát jméno ireparabilita čili neopravitelnost.

   Příklad (před 40 či 50 lety mnou nezřídka vídaný, ač mi vzdálenější): Nedělní odpoledne na klidné ulici velkoměstské vnitřní periferie. Chlapi s charakteristickými zvuky vytáhnou zarezlou předválečnou roletu a rozpadající se prorezlý vehikl, jenž se za ní ukrývá, vytlačí na ulici. Otevřou kapotu, koukaj do rzivých zaprášených zaolejovaných temnot, škrábou se za uchem. Ve svých promaštěných outfitech se kupí kolem, rokují, pak jeden uléhá a s vercajkem i hekáním se souká pod vůz. Nedělní podvečer, poslední světlo se vytrácí. Opačná procedura, zavřít haubnu, vtlačit zpátky dovnitř domu (často do nějakého přestavěného krámku, ne do echtovní garáže), s klením pracně zatáhnout roletu. Nepořídili nic, pravděpodobně ani neočekávali, že pořídí. Když se to tak vezme, vlastně asi ani nechtěli.

   Příklad (mně bližší): Zdrojový text, v něm pasáže staré 10 let, pasáže staré 20 let, pasáže staré 30 let. Občas komentáře, často ve zjevném rozporu s tím, co kód vypadá, že dělá. Co přesně má dělat celý program, je jasné o to méně, oč je jasnější, že to nedělá. Program byl původně vystavěn kolem určitých principů, ty se vám v něm však nedaří leckdy identifikovat, a nikdy zjistit, jak se promítají do konkrétního kódu. Vrtáte se v tom, kousek opravíte, sype se to jinde, vrtáte se hlouběji a do větší šířky. Vlastně jen opakujete ten postup, který kód během let přivedl do popsaného stavu. Něco možná zlepšíte, ale prokázat to exaktně nelze. Zároveň se něco jiného v chování programu prokazatelně zhoršilo. Krom toho se jednoznačně, ač vidět to na první pohled být nemusí, opět zhoršila přehlednost a udržovatelnost kódu.

   Po letech či desetiletích chlapům ischias nedovolí v opravách pokračovat. Z důvodu zániku improvisované garáže auto nakonec skončí ve šrotu, výjimečně v museu či v rukou veteránisty. Programátoři odejdou do důchodu, do blázince či ze světa. Program skončí v zapomnění. Anebo, je-li jeho potřebnost skutečná, ne jen fiktivní, vyplývající z pouhé setrvačnosti jeho existence, jej někdo jiný zahodí a napíše celý znovu from schratch, od nuly.

   1. Já raději stavím domy a sadím stromy. Teď se dívám a mám radost. V některých z těch domů žijí děti s vnuky, v jednom i já a některé tak trochu vylepšují i skromný důchod, na jehož výši si ale nijak nestěžuju. Vím do čeho jsem šel. No a se stromy je to ještě lepší. Čím jsou starší, tím více radosti mi přinášejí. Včera jsem se díval na dub, (když jsem si poponášel lavičku do jeho stínu) a říkal si, jak krásně za těch 30 let vyrostl. No a těšil se jak krásně se pod ním bude sedět za dalších 30, nebo i 50 let… Stromy, to je jistota! Ty žádná inflace nesežere!

 2. Dobrý den Vidláku (Danieli),

  i když jsme za poslední rok názorově už úplně někde jinde, přeci jen bych rád se zapojil do diskuze na Kydech. Je nějaká možnost psát na tom správném hnojníku, který přeci jen je více „free“ oproti Litterate? Konkrétně i má původní reakce na tento článek by byla lepší, pokud by byla podrobena drsnější oponentuře na Kydech.

  Jak se u tebe může člověk registrovat na Kydy? Nejspíše mne jen minulu nějaké info.

  Díky za info

  1. a proto se dávají také roční odměny starostkám zastupitelstvem ve výši jednonásobku nebo dvojnásobku měsíčního platu.
   Ještě pár měsíců a veřejné shromáždění si jako za bolševiků neuděláte ani na soukromém pozemku.
   Samozřejmě na Bandera-party se města a obce budou předhánět v poskytnutí prostor zdarma.

 3. Nenávrat Asfsltového holuba.

  Přátelé.
  pochopitelně mi lichotí, že mnozí přivítali můj návrat na tyto stránky. Nemělo by, ale lichotí.

  Ale na vysvětlenou:
  Při svém opakaném pobytu v nemcnicijsem po dlohhé týdny nečetl jediný článek z internetu, tedy ani Vidláka či Litteratní variantu.
  Neměl jsem v tu dobu k dispozici rádio ami noviny, nekoukal na žádnou televizi.

  Považoval jsem to za test, zda test své závislosti na sdělovacích prostředcích oficiálních i alterntivních..
  Snažím se odpoutat a postupně se stáhnout.

  Po celou dobu jsem se místo toho snažil „dopsat “ dvě knížky, které mám už léta rozdělané. Dopsat v uvozovkách – psal jsem v duchu, výsledky okládal na paměťové médium uvnitř vlastní hlavy.

  Bouželj se po opakovyných narkózách a vlivem guláše předepsaných léků ukázalo, že patřičná oblast mozku byla – zdá se, že nevratně – vymazána a zresetována.

  Takže netuším, zda či jak rychle se z těchto stránek stáhnu.
  Nerad byc byl považován za zrádce či odpadlíka.
  Pravda je, že můj současný názor nas soudoboutuz tuzemskou , evropskou či euroatlantickou politiku je zcela mimoběžný nejen s VIdlákovým, ale i s názory jeho zdejších odpůrců., alespoŇ těch, kteří se účastníí diskuzí.

   1. Re: AH a Ládik!!!

    Tyto stránky ztratily zcela svou úroveň ihned poté co se nám náš Holoubek kamsi zalétl.
    Nemám komu nadávat, nemám koho ponižovat a nikdo mne tu nedovede tak elegantně utřít, jako náš létavec.
    Z toho důvodu bych se přimlouval na alespoň občasný výlet/ zálet/ přelet/ no prostě občasný průvan od holubích per, byť jsou lehce upatlaná…

    Btw. nevím, jak to kdo má, ale na mne působí krátký výlet do diskuze, jako vítaná duševní rozcvička před samotným psaním nějakého delšího textu.

   2. Pokud máte „vymazáno a resetováno“
    berte to tak, že zbylo hodně místa na nové „knihy“…
    a pokud ne, možná to tak mělo být.

    Tak koukejte být a ještě tu kapacitu naplnit!

    Stejně jako Ládik
    bych si ráda četla Váš současný údajně „mimoběžný“ názor na soudobou politiku,
    možná mi konečně bude něco bližší…, ačkoliv se nepovažuji ani za odpůrce Vidláka.

    Ostatní prosím, aby pak brali ohledy na zdravotní stav Holuba
    a nechali si případné razantní nesouhlasy hodně uzrát….

    A pokud nenechají kdekoho „mimochodné názory“ chladným
    a dokonce by Vás někdo měl i jen odchodem z „Kydů“ za zrádce a odpadlíka,
    co Vám na tom při té diagnoze ještě záleží, pusťte to milý AH ze zřetele.

    A naopak, cokoliv Vám lichotí,
    proč by nemělo, i lékaři Vám jistě (doufám, snad) doporučili užívat si drobné radosti …..

    Těším se a doufám, že ještě nějaký ten komentář napíšete a kdyby ne,
    tak vězte, že jsem Vás četla moc ráda a ačkoliv se neznáme,
    myslet na Vás v dobrém – budu i tak…

    1. Mimoběžné názory, tvl.
     Tak pokud je holub jediný, kdo je může psát, tak musí… Nebo tak nějak se to říká.
     A může je někdo číst? Pokud nemůže, tak nesmí. To je logika teda..

  1. Prodělala jsem rozsáhlejší mrtvici a nejhorším z následku bylo výrazné zhoršení kognitivních schopností. Nebyla jsem se schopna soustředit ani na krátký článeček v nějakém lifestylovém časopisu, o vybavování si slov ani nemluvím. Nicméně jsem nerezignovala a postupným tvrdohlavým tréninkem zahrnujícím mmj i překlady odborných článků z angličtiny jsem dosáhla výrazného zlepšení. Za tři roky jsem byla schopna opět začít pracovat ve svém oboru, byť na kratší úvazek (psychiatrie, psychoterapie).

   Nepíšu to, abych se chlubila, pokouším se dodat vám odvahy. Škody jistě jsou, ale celé je to příliš čerstvé a pustíte-li se do tréninku kognitivních schopností, jistě se to zlepší. Držím palce!

   1. Klobouk dolů a díky za upřímnost.
    Nikdy by mne při čtení Vašich příspěvků nenapadlo, že jste měla problém.

   2. Na to neni potreba mrtvice. Me stacil problem se stitnou zlazou (a nebylo mi ani 40). Udrzet v hlave ctyrmistne cislo dele nez pet vterin? Vpravde vyzva…

   3. Fandím Vám!

    Mozek a nervy se musí cvičit, stejně jako svaly, šlachy a koordinace.
    Pokud ne, tak vše ochabuje. Stačí ležet po zranění dva měsíce v nemocnici a člověk je jako moucha. Bez rehabilitace a odborného vedení je to ale většinou hodně těžké.

    Poslyšte hezký HLP (hluboký lidský příběh): známý pracuje kdesi v Německu, tam se seznámil s jednou slečnou, ze které se vyklubala mladá maminka s 12-ti letých klukem po sražení autem. Kluk kulhal, neměl koordinaci, a co horšího, měl kognitivní problémy – zapomínal, vypadávalo mu myšlení a tak. Co horšího, ve škole si ho všimli místní slimáčtí Mohamedové a začali ho šikanovat a mlátit.

    Známý se klukovi – protože píchal jeho krásnou maminku – začal věnovat, koupil mu boxovací pytel, činky, shotokan (škola karate) pomůcky, cvičil s ním asi 4 měsíce a klukovi „krmil hlavu“. No a jednoho dne, chlapeček rozsekal tlamy asi pěti mizerům ve škole najednou, stal se hvězdou – během měsíce se zlepšil ve všech předmětech o několik stupňů, a zdravotní postižení úplně přestalo. Jako zázrak.

    Negativní je, že ten můj známý, který to toho kluka naučil, teď čelí ze strany školy a zmlácených parchantů několika žalobám, hehehe.

    1. V člověku je zkrátka „Fšecko prodrátovaný dohromady“, v tom má holistický (celostní) medicína pravdu, i včetně takových pošuků jako je MUDr. Hnízdil. Jak zlobí hlava, zlobí pak cokoliv dalšího a naopak. Důležitá je motivace a psychika, bez toho to nejde.

     1. U nás nosíme 4. Šestka naposled u Jury, měl 150kg, 80 let, ruce lopaty. U evangelíků se ve dveřích kostela musí s rakví pokleknout a vstát.

     2. Jj. V Americe to mají jako nášivku na bundu, prodávají i taková trička a nálepky na auta, s tímto textem. Autor je neznámý, někde v dávných dobách anglosaské justice, kdy zavedli tyto porotní soudy s 12-ti porotci.

      Problém je, že libtardi za tohle už i zavírají: je to známka „pravicového extremismu“, bělošského supremacismu a toxické maskulinity – když jste bílý chlap.

      Když mi to známí líčili – shora uvedenou story – tak jsem se smál, že to je varianta na „Karate Kida“ film, ale skutečně se to stalo; s klukama jsme vybrali pár peněz a poslali to „Karate Helmutovi“, jak tomu klukovi říkáme. Bylo to dokonce v místní variantě bulváru, samozřejmě pod titulkem ve stylu „Bílý mladistvý násilník zaútočil na spolužáky, rasový motiv se prošetřuje“.

      1. Vlastně to „bílý tam nebylo“, ale z kontextu to bylo zřejmé. Stejně jako „Mohamedové“ na druhé straně sporu.

  2. Asfaltový holub:

   Každý má právo říci co se mu líbí, nebo nelíbí, když to řekne konkrétně. Lidé nikdy nebudou mít stejné názory na stejnou věc, ale Pětidemolice se vyhranila tak zřetelně, že sjednotila nesjednotitelné. Vidlák a Rajchl cítí (a právem), že pětidemoliční směr je naše záhuba a lézt jim do zadku nedává v dnešní situaci žádný smysl.
   Otázka pro Asfaltovýho holuba zní: Co dělá Vidlák blbě?

  3. Podle toho jak píšeš jsi v kondici. Mlha opadne.
   Gingo, Piracetam, Eleuterokok, Rozchodnice růžová, Parcha saflorová, Panthenol, Lecitin. Duševní a tělesný pohyb. Vyhýbej se nasíracím podnětům.

  4. Mimoběžníku, mimochodníku, asfaltový Holube. Nejsem rádce, jsem celoživotní bojovník s kde-čím…od blboňů až po nemoc srdeční, operovanou… Konstatuji osobní poznatek: Mozek, jakožto řídící centrum je žádoucí zaměstnávat. Přiznal jste se, že jste cosi psal v duchu. Teď je dobré hlavou i srdcem napsané dostat na papír či do jiného média. Opakované začátky mohou být těžké. Může to trvat déle. Pište! Postupně Vám to může pomoci nezabývat se minulostí, nemocí, prožitými útrapami.
   Vy dobře víte, že… není podstatné, co se nám přihodilo, ale jak to čteme, kognitivně vyhodnocujeme a tím emočně prožíváme. Pěstujte odolnost a buďte zdráv, přeje ZH

  1. Je načase užít si medikamentů jím samým prosazovaných kašparů. BL dnes jsou spíše…. Nebude jich škoda …

  2. Má to chlapec těžký. Přispívatelé, kterým zprostředkovával dění z vlasti se jaksi rozhodli se vrátit na důchod zpět, mladý co jsou tam zakotveni nezajímá, tož penízků ubývá. Nakonec na důchod čítám, že se tu taky objeví. Co myslíte

 4. frantisek vrabel je vykonny reditel online smirovaci firmy „semantic visions“. zakladatel/majitel semantic visions neni nikdo jiny nez jan barta, domenovy squatter, fetak, vytrznik a neuspesny kandidat za zelene. university college london vystudoval za stipendium od open society foundation george sorose. behem infekce u blbisovy vlady vyjednaval zakazku na trasovaci/smirovaci software populace. ve verejne sbirce na vyvoj plicniho ventilatoru „corovent“ vybral od duverivcu cca 10 milionu kc. po penizcich se slehla zem a o ventilatoru uz nikdo od te doby neslysel…

  1. Plicní ventilátor zabil stovky , možná tisíce, nemocných, které jejich – Kubekovo doktoři nechali dozrát do nevratného stadia covidu.
   Po první vlně boje s covidem si ty plicní ventilátory draze nakoupené začaly nemocnice mezi sebou darovat.
   Proč asi?

 5. Este mala uvaha – Hlada sa Nemo… ehm, teda Zaluznyj.

  Je niekolko variant.
  Prva, ze je dovci, pac to musi byt tlak a proste si zobral volno. Malo pravdepodobne.

  Druha, ze ho trafili Wagnerovci. Je to asi tak pravdepodobne, ako ked minuleho roka nebol chcvilu vidiet Sojgu a Gerasimov a sa tvrdilo, ze ich ukrajinci bacli niekde pri Charkove. Sa ukazalo, ze to nebolo celkom tak, len sedeli zasiti niekde a odskrtavali si prieseri, ktorych sa dopustili.

  Tretia, ze Zaluznyj nevydrzal tlak a klepla ho pepka. Ono to asi nie je med lizat, ked je sef narkoman a do kazdeho prdu sa seru bud anglani abo jenkiovia. Podla mna dost pravdepodobne.

  Stvrta je ta, ze na upravu tlaku a stresu pouzil Zaluznyj univezalnu medicinu Plumbum 0.9. Tiez dost pravdepodobna.

  Prigozin ma ten dar davat nepriatelovi odist so ctou. Aj nastupcovia Zaluzneho ocenia, ze budu pochovani ako vojnovi hrdinovia akoze trafeni na bojisku, ako uspesny pacient po aplikacii Plumbum 0.9.

  1. Zalužnyj leží v kyjevské nemocnici, má zranění od šrapnelu když byl na Donbasu a protože má cukrovku tak se mu zranění genitálu a okolí nechce hojit a přidal se k tomu zánět podbřišnice,je prý v ohrožení života i přesto ,že se mu věnují čtyři špičkoví plastik chirugové aby mu vylepšili jeho mužství,psali jinde.

    1. Bez ptáka se bude moci nastopro, bez rozptylování , věnovat velení a válčení.
     Což je u vojevůdce veliká výhoda.

      1. Já nevím, jestli koule jsou to, co pro výkon politické funkce je právě nezbytné. Koule totiž má, promiňte, (téměř) každý čurák. Já bych u politika preferoval jasnou mysl a rovnou páteř.

       Já vím, že to je můj soukromý problém; ale jak někde čtu/slyším o koulích v politice, pomyslím si o autorovi, že je to debil a příjem informace z daného zdroje okamžitě ukončuji. – Ostatně, jestli se nemýlím, tuto vpravdě slabomyslnou frázi zatáhl do tuzemského veřejného prostoru Topolánek, což debil par excelence.

       1. Topolánek je čurák, mohu potvrdit osobně.
        Ale používávalo se to tak nějak metaforicky, asi jako opak toho, že někdo nemá v kalhotech naděláno a dokáže se postavit postavit proti páníčkovi nebo hlavnímu proudu.
        Tak, když už jsme u těch modrých strak, Nečas koule neměl, u Klause bych spíše myslel že jo. Stejně tak Tlustý.
        Podobně u oranžových.
        Paroubek a Zeman – spíše jo.
        Sobotka – Bože, do čeho jsi to duši vrazil.
        Křišťálově čistý Gross kromě hezké tvářičky taky na politiku neměl.
        No a Šmarda – výsledek ve volbách mluví sám za sebe.
        U třešniček – z mého pohledu měl koule Ransdorf a kupodivu, i když je to ženská, tak Konečná. A Skála.

 6. Nejlepší dezinformace jsou celé pravdivé, říká František Vrabel. Rusové je posunuli na novou úroveň
  Ruská mašinerie, zejména pak po loňském 24. únoru, podle něj posunula dezinformační metody na novou úroveň. Na pravdivosti či nepravdivosti jejich výroků už nezáleží, důležitá je jejich hloubka a podprahové sdělení. K nejčastějším ruským narativům podle něj patří například to, že Ukrajinci žádný národ nejsou a že Krym byl vždy ruský.
  *
  https://cc.cz/nejlepsi-dezinformace-jsou-cele-pravdive-rika-frantisek-vrabel-rusove-je-posunuli-na-novou-uroven/
  *
  Když je to pravda, kde je problém? Kdyby to říkal někdo jiný než Rusové, tak by to byla akceptovatelná pravda?
  Chlapec se nám v těch dezinformacích trochu zamotal.

  1. pro Franta Jouda (8:10)

   Tak nějak…..

   Přečetla jsem si Váš odkaz. Zaujala mě tam mimo jiné podivná logika vyjádřená větou „…ti, co nás fakticky chtějí přivázat zpátky k Rusku, se ohánějí třeba nejvyšším symbolem státnosti, českou vlajkou…“

   To nevymyslíš 🤦‍♀️.

   PS – Nečeká nás chvíle, kdy budeme za nošení české trikolory předstupovat před soud?

   1. Ještě trikoloru nosím.
    Na občasné dotazy odpovídám, že naši vyvolení žádnou trikoloru nenosí, ale všelijaké znaky a odznaky, které s jejich povoláním veřejného činitele ČR nesovisí.
    Prahou vlají cizácké vlajky a tradiční Jidášovci je hájí a chrání.

  2. Nejlepší dezinformace je buď zcela pravdivá, nebo obsahuje velkou většinu pravdivých informací. Jde totiž o to výsledné vyznění, přetočení narativu na konci informace,“ vysvětluje expert.
   „Součastí toho je i takzvaný symbol hacking, také známý jako krádež symbolů. V praxi to vypadá třeba tak, že ti, co nás fakticky chtějí přivázat zpátky k Rusku, se ohánějí třeba nejvyšším symbolem státnosti, českou vlajkou. Zároveň používají slovník, který jsme ještě nedávno používali my – ohánějí se svobodou slova, zdůrazňují demokracii a pluralitu názorů,“ popisuje Vrabel některé mechanismy informační války.

   Konkrétně tyto techniky podle něj využívá například Jindřich Rajchl nebo jeho jmenovec Ladislav Vrabel. Ty ale nepovažuje za přesvědčené ruské propagandisty jako spíš čiré oportunisty, kteří vycítili, že je šance se dostat k moci. Nebo na ní alespoň získat podíl. Zároveň ale svými vystoupeními zesilují sdělení ruské propagandy – ať už vědomě, či nevědomě.

   Takže Vidlák sice napočítal 300 lidí a ono tam asi opravdu těch 300 lidí bylo – nicméně se oháněli posvátnými symboly hledání třetí cesty a tím nás chtěli přivázat zpátky k Rusku. Vidlák o tom ještě zpupně informuje.
   A to je po odsouzení Jakuba Jaška s půlroční podmínkou s odkladem na dva roky, kterého odsoudil ctihodný soudce Lukáš Svrček, dost na pováženou. Žalobkyně v závěrečné řeči uvedla, že muž není souzen kvůli svému názoru na ruskou invazi, musel ale vědět, že symboly, které nosil, jsou vnímány jako symboly podporující agresi a s ní spojené válečné zločiny. Upozornila také na to, že zmíněná symbolika nebyla trestná do doby, než Rusko Ukrajinu napadlo.

   Analogicky k tomu by Vidlák mohl vědět, že hledání třetí cesty je vnímáno jako vlastizrádné jednání nota bene páchané v organizované skupině 300lidí. Samozřejmě, že podobné myšlenky nebyly trestné do doby, než Rusko Ukrajinu napadlo a než se Péťa stal premiérem.

   1. Může ni někdo vysvětlit, jestli bych byl stíhaný např. za písmeno V vytvořené ze stuhy sv. Jiří? Ruská technika je kromě Z označená ještě písmeny V a O (asi podle uskupení jednotek). To V by navíc mohlo být chápáno jako Vítězství (Victory) nebo třeba jak říká známý film V jako Vendetta.

    1. Samozřejmě ano

     třeba u Kotleby – 1488 na šeku – mu vyneslo (nepravomocně) 4+4
     Všimněte si že u Kotleby je 1488 na odsouzení ale u soudu extremistické symbolika nevadí takže odsouzení na 44 je v tomto případě košér.
     Specializovaný soud ve slovenském Pezinku odsoudil předsedu Lidové strany Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotlebu na čtyři roky a čtyři měsíce za propagaci nacismu. Toho se měl podle soudu dopustit jako předseda Banskobystrického kraje rozdáváním šeků v hodnotě 1488 eur sociálně slabším rodinám.

     Tedy vaše V je úplně jiné V a 4+4 může být zcela nevinné nebo naprosto zrádné. Asi by záleželo na domovní důvěrnici a na výsledném vyznění, přetočení narativu na konci informace.

     Rozhodně se neptejte „Kam zmizel Mlíkař“. A když se zeptáte tak „Následky si přičti sám“.

    2. Re: křižák

     Doporučuji se vysr*t na písmenka „V“ a veškerý propagační materiál popsat písmenkem „O“.
     Nu a pokud se soudruzi přece jen ozvou, hbitě přikreslit další, to jest na tvar
     „OO“.
     Kdysi se tak označovaly záchodky.
     Problém je vyřešen.

   2. Proč nám chlapec popisuje libtardí praktiky, kterých jsme v posledních minimálně dvaceti letech svědci každý den v médiích či při činnosti spolků a agentur řízených US a zmetky typu Soros? Je vidět, že to mají zmáknuté. Na čích školeních to Vrábel asi tak pochytil.

   3. k tématu:
    Včera zde byl odkaz na video na YU o posádce ukrajinského tanku.
    na videu několikrát a zcela bez upejpání záběry na nastříkaný trámový kříž na tanku.
    K videu 2,6 tisíc kometářů zřejmě z různých částí světa – v azbuce, angličtině…. nepročítala jsem pochopitelně všechny, ale dost – A ANI JEDEN komentář se nepodivoval nad využitím nacistického znaku.
    Já nevím… jestli to lidi neví, neznají / mohli by aspoň z filmů/, nevadí to…

    1. Nemyslíte vy náhodou reportáž české televize o houfnici Dana dodané z Česka?
     https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/223411000100518/
     od 9min
     Nezapomínejte, že „Jde totiž o to výsledné vyznění“ a v tomto případě je vyznění jasné.
     1) Jedná se o hodnou houfnici
     2) Houfnice je používána tou správnou stranou
     3) Symbol , který vidíte nevyjadřuje to, na co jste zvyklá – neboť platí, jak pravila paní prokurátorka „Upozornila také na to, že zmíněná symbolika (ne)byla trestná do doby, než Rusko Ukrajinu napadlo“
     4) Se symboly se popasoval i např. Cemper u nové ukrajinské divize Edelweiss – https://manipulatori.cz/edelweiss-nebyl-jen-znakem-nacistu-ale-i-antifasistu/

     Závěr – pokud využijeme řeč paní prokurátorky – Žalobkyně v závěrečné řeči uvedla, že muž není souzen kvůli svému názoru na ruskou invazi, musel ale vědět, že symboly, které nosil, jsou vnímány jako symboly podporující agresi a s ní spojené válečné zločiny. A pokud za symboly propagované v reportáži na ČT není nikdo stíhaný, lze se domnívat, že uvedené symboly vyjadřují naši podporu dobré věci, samozřejmě záleží na „výsledném vyznění“. U ČT je jisté, že výsledné znění je v pořádku a nedochází tam k „přetočení narativu na konci informace“, tak jak jste to předvedla vy s vaším dotazem.
     Tam samozřejmě vaše informace i když byla pravdivá, naplnila veškeré znaky dezinformace.
     Až sem jsme se dostali.

      1. Děkuji. Jak je vidět je plodný. Takže paní Marie navštivte uvedený link a tam vám to slavný dezinfo bojovník vysvětlí.

     1. Ozdobím-li žlutomodrý lajntuch tím trámovým křížem, bude to taková jakási metafora.
      Štítím se napsat čeho.

  1. možná by se i ti zasvěcení polekali, že na Dolní Rusi bouchly 4 Černobyly.
   I ten vůdce národa lítá po světě od čerta k ďáblu a žebrá o půjčky na jeho aparát.
   Zvláštní je, že nežádá hostitele o návrat jeho poddaných ku obraně jejich vlasti na březích Dněpru.

 7. Hle! Chuck Norris či Muž z Ria?
  Jegorov a Kantaria
  do Bachmutu vetkli vlajku!
  Na myčce už leští Čajku.
  Co tam peněz dalo NATO!
  A pak řekli “serem na to”
  jsme v doupěti medvěda
  už jsme celí dohněda
  zachráníme holou kožku
  stopneme si první drožku
  vrátíme se do Berlína
  než nás tady polkne hlína.

 8. Jakoze off-topic:
  „Nyní by nás nemělo překvapit, že Ukrajinci používají Telegram, aby se dozvěděli skutečnou situaci v zemi, a ne aby sledovali jeden maraton.

  Na 60 % Ukrajinců získává zprávy z kanálů Telegramu, zatímco pouze 36 % jejich spoluobčanů konzumuje zprávy z televize.

  Většina Ukrajinců nedůvěřuje masmédiím, pokud jde o informování o událostech na frontě/korupci a činnosti vlády.

  Takové jsou výsledky průzkumu spotřeby médií agentury USAID-Internews zveřejněné na konci roku 2022.“

 9. Další fáze zeštíhlení
  to už asi pro mě není.
  Za havla jsem utáh pásek.
  V televizi zas rej masek –
  tlustý, tenký, vykulený,
  z prdelí jim trčí pleny
  co jim dali protektoři,
  třicet roku barák boří
  uvalují na něj daně.
  Přišla doba – seru na ně.
  Ti jsou zvyklí jenom dojit
  teď by chtěli ještě zbrojit,
  sviním není rovno,
  odevzdám jim hovno.

 10. Takže vládu se možná i podaří svrhnout dle účasti na akcích alternativy.
  Pak bude možná jako na Slovensku dlouhé bezvládí, bo ústavní soud i prezident, jakožto méédia v jednom šiku, samozřejmě ne nestranném.
  A pak, snad další volby. A tam bude otázka. Ten zakopaný pes. Jedna kandidátka a deset procent? Nebo několik a každý po třech?

 11. ANNA se ptá
  Proč zde zmizel dotaz na pana Vidláka,kde jsem kritizovala další sice pěkné,ale bohužel jen članky popisující
  amatérským zpusobem „po sociologicku“situaci,kterou známe ale prý se nesmí což je povinnost tzv sociologie nikdy navrhovat jakýkoli druh rešeni a to tam bylo💥!
  Nikde to tady nevidím,popisy nijak dobre situace republiky ať jsou sebelepší NIKDY nebudou rešenim!
  Smím se zeptat proč návrhy opravdového,řešení tady prý MUSI vždy zmizet anebo být pohrdavě ignorovány?

 12. Českým snem jsou pečení holubi, letící do huby a/nebo koláče bez práce. Příklady táhnou. Ví se obecně, že to jde. Žebříček hodnot už nemá šprušle.

  1. Sen si plní elita
   ostatní jsou jelita.
   K čemu jsou ti vědomosti!
   Nemáš za ně jídla dosti,
   nemáš za ně slušnou penzi,
   našetříš si na suspenzi
   s pár procenty masa,
   desítky let za mamlasa.
   Musíš umět rukou druhých
   vydělávat na svůj život,
   z cizích zdrojů dělat přívod
   do svých útrob, do svých statků,
   zapřít otce, zapřít matku.
   I když blbý, umět hrabat,
   po mrtvolách se vyškrábat
   na vrcholek svojí hroudy,
   koupit fízly, koupit soudy.

    1. Bezruč, Bezruč, kde jsem to jen slyšel? Není to ten pochybný pisálek, co už měl být dávno na indexu a jeho knihy spáleny na hranici, protože se mu nelíbilo soukromé vlastnictví ostravských dolů, které patřily židovským majitelům? Není to hen ten oný nějaký komunista? 😀😋

     1. On ten český rasista psal docela dost proti Židům, teda určitě je neměl rád. Stejně tak jako jiní významní Češi. Třeba Neruda, K.H.Borovský… Všechno vyhodit? Knihy těch antisemitů spálit? Stránky začernit, nebo vytrhat? Jako z Kocoura Mikeše?

       1. Doufám, že vám pánové ve svatém nadšení došlo, že to ode mne byla ironie, proto tam jsou smajlíci. Já žádné knihy pálit nechci (dokonce ani „Můj boj“ či sebrané spisy V.I.Lenina)

 13. Tady nejde o čas, ale o pud sebezáchovy.

  Jak nazvat společnost, která uzavřela smlouvy Minsk, o kterých věděla, že je nedodrží, a ještě se s tím chlubí.

  Můžeme věřit, že tato společnost lže pouze Ivanovi, ale Pepíkovi, Jožovi, … nelže?

  Je to pouhá metafora.

  Jiní to umí vyjádřit líp.

  Vladimír Štěpán – o co se hraje? Čím nás chtějí zničit?
  https://www.youtube.com/watch?v=pZIGQJJuEaU

  Petr Bohuš – jak manipuluje mainstream?
  https://www.youtube.com/watch?v=JmQ9Rg6O09Q

 14. A několik ohlasů z Twitteru na dobytí Bachmutu:
  „Takže NATO prohrálo se soukromou armádou. To ale NATO zná už z Afganistánu. Tam je porazili pastevci v sandálech“

  „Vítězství Ukrajiny v Bachmutu bychom mohli slavit jako státní svátek“

  „Prezident Václav Klaus by působení UA armády v Bachmutu vyjádřil jako
  „Nevýhra“

  „Váš výrok lze reformulovat i tak to – navzdory materiálně-technické, výcvikové, finanční, zpravodajské a bůh ví jaké ještě pomoci – UA a její spojenci nedokázali ubránit město „o něco málo větší než Karlovy Vary“… a bude to pravda“

  Podobných komentářů je tvitr plný.
  Bylo by to legrační, ale vzbuzuje to některý otázky, jako třeba:
  k čemu je nám NATO, když ani ve spolupráci s předimenzovanou zfanatizovanou ukrajinskou armádou nedokáže ubránit město velikosti Karlových varů proti soukromému spolku žoldáků?
  Opravdu vedou NATO ti nejschopnější?
  A EUropskou unii?
  Opravdu je nejschopnější silou NATO oddělení válečné propagandy?

  1. forum24 jeste nedostalo nove noty aneb zprava o vyvoji situace v Zelengradu:
   „Ukrajinská armáda částečně obklíčila město Bachmut. To jí umožnilo účinně zničit ruské síly v této oblasti. Na sociální síti telegram to v neděli napsala náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. O ukrajinském postupu na předměstí Bachmutu informoval i generálplukovník Oleksandr Syrskyj. Dobytí města na východě Ukrajiny oznámilo ruské ministerstvo obrany i šéf žoldácké skupiny wagnerovci. Kyjev to ale popírá, i když přiznává, že situace ve městě je pro ukrajinské síly kritická.

   „Rusku se nepodařilo obklíčit Bachmut a ztratilo dominantní postavení v okolí města. To znamená, že postup našich jednotek na předměstí, který stále pokračuje, velmi ztěžuje nepříteli setrvání ve městě,“ napsala na sociální síti náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Ukrajinské jednotky město prý částečně obklíčily, což jim umožňuje ničit ruské síly.

   „Přestože nyní kontrolujeme jen malou část Bachmutu, jeho obrana neztrácí na významu. Poskytuje nám to možnosti, jak do města vstoupit v případě změny okolností. A k tomu určitě dojde,“ popsal situaci ve městě na východě Ukrajiny, o které obě armády bojují již devět měsíců, generálplukovník Oleksandr Syrskyj.

   „Pokračujeme v postupu podél boků na předměstí Bachmutu a jsme skutečně blízko taktickému obklíčení města. Díky tomu budeme moci ovládnout všechny vícepodlažní budovy obsazené nepřítelem. Tím zbavíme nepřítele kontroly nad přístupy k městu a získáme určité taktické výhody,“ doplnil Syrskyj.“

   1. Jo.
    Ráno jsem projížděl Novinky, tiscali, Echo24 a Forum24 a hledal, co nám krychtálkové a vajtaueři řeknou o Bachmutu.
    Od 19. do 22. května ukrajinská armáda nezadržitelně postupuje o 700 až 1700 metrů denně a rusové v panice prchají. Nepomáhá ani, že přisunují veškeré zálohy a plánují stažení zdecimovaných wágnerovců.
    Protektorátní tisk vzorně podporuje říšské válečné snažení.

    Tady už neexistuje novinařina.
    Naši váleční propagandisti vytvořili virtuální realitu, ve které nám popisují imaginární děje a boje.
    Kdo tomu nevěří je desolát, chcimír, putinovec a měl by se do toho ruska odstěhovat.

      1. .. se tu objevila informace, proč dobývání Bachmutu…
       Vojenský spravodajca Simonov navštívil Arťomovskú továreň na výrobu šampanského, kde sa zachovalo plne funkčné zariadenie a viac ako 6 000 000 fliaš liehovín.
       😀

  1. V čele klaka, pak mocné rodiny, a nářuč chryzantém……
   K. Kryl, Píseň neznámého vojína

   Doba se opakuje…

  2. On hlavně řekl, že za zločiny NAŠICH předků musíme přijmout odpovědnost. V Terezíně to ten z..d vypustil z mordy, kde v Malé pevnosti bylo nacisty zavražděno několik tisíc Čechů a dalších národností!!!!!
   Mít toho sráče po ruce, dostal by po držce tak, že by do smrti žral brčkem a neřekl by už nikdy nic.

   1. To je dobytek a špína … A ještě jsem mírný… Bohužel, vymyká česká veřejnost drží pysk, a světe div se, souhlasí …

  3. Ti židé a Židé byli z mnoha zemí a mnoha různých občanství.
   Nacisté, nejen ti němečtí, je selektovali na základě náboženské a národnostní příslušnosti.
   Jak nazvat dnešní selektory:
   „Stejně jako v loňském roce, kdy vypukla válka na Ukrajině, Památník Terezín ani letos nepozval na akci představitele Ruska a Běloruska“. ???

   1. Slyšel sem, že židozednáři byli sami sobě ustát(d)něni jako národ. A jako každej „““národ“““ si vymysleli příběhy, mýty a pověsti. Všechny mýty mají ospravedlnit způsob jejich života. To dělají všechny vlády. Muheeeee

   1. Ono to není jednoduchá situace. Byl strach z provokatérů a Rajchl opakovaně vyhlašoval zákaz nečeskoslovenských symbolů na demonstraci, aby se to nezneužilo proti demonstraci. Říkal že hlásil policii tyto dva ( ale ani jeden z nich není Jaško a Popelku, který už před zahájením demonstrace běhal po Václaváku a svolával na akci u, dříve Národního, Musea ), přesto si všichni pamatujeme že žumpy nenapsaly o demonstraci téměř nic, ale Museum plnilo zprávy snad týden a vazbili ho na demonstraci i tak.

 15. Tak ve finále je použito toto podobenství – na jedné straně téměř „inkviziční“ ( paradoxně byla inkvizice vynález těch “ mírnějších“, co meli pochopení, nebo-li světské katolické církve ) Kataři, spíše Albigentští, versus milosrdný, velkorysý, k současným lidským slabostem i generálním pardónům nakloněný, téměř svatý Jindřich R.
  Pic kozu do vazu, to jsou mi věci. Zcela náhodou jsem třeba právě projev M.Kollera na trubce právě z oné besedy viděl, včetně ne celého P.Staňka. Už včera večer, hodně pozdě večer.
  Nemá smysl se dohadovat o detailech, nicméně právě ti Kataři hovoří právem o zásadních změnách – ve všech oblastech, protože pouze hluboké změny mohou změnit kurs společnosti, státu.
  Vidlák dobře ví, stejně jako mnozí další, že „základy “ , jakékoliv, ale především ideové, polistopadové existence ( jedno, jestli chvilku federální, nebo o něco později samostatné ) buď neexistují, nebo jsou doslova tristní, zločinné, křivé, mělké – prostě z gruntu k ničemu ( mimo zlodějiny a hospodářsko-finančně-majetkové gauneřiny ), a nelze na nich postavit NIC nejen stabilního, ale i trvalého, NIC, na co by běžný plebejec měl a byl hrdý, z čeho by měl on i další generace kladný, přínosný užitek a požitek ( mimo soutěží ve vaření a šaškovských výkřiků: Máme rádi Česko od placených poskoků ), nic, co by vnímal jako SVOJI nedílnou, samozřejmou SOUČÁST, jako SVŮJ SKUTEČNÝ DOMOV, nic, co mi mnoha způsoby dlouhodobě dává najevo, že právě pro mne tím DOMOVEM skutečně JE, nic, kvůli čemu by byl ochoten a připraven vzít do ruky zbraň, a bránit sebe, své blízké, svou VLAST, NIC, co by stálo za riziko vlastního utrpení a obětování se, naprosto NIC . Tedy pokud nejsem vlastně ztracený typ, kterému to, co se děje, mentálně, morálně-volně, finančně, etc.vyhovuje – samozřejmě, taková množina bude existovat vždy.
  Pokud tedy skutečně CHCI změnu, kvalitativní změnu, nově nabarvenou fasádou, přetřením střechy, plotu a vyleštěním oken ničeho nedosáhne – pokud touhu po změně pouze hubou nedeklaruju.
  Narovinu řečeno, stávající stav bude generovat stejné typy, stejné hajzly, a dnešní „čistí“ budou za chvíli zasvinění až za ušima.
  Otázka zní, zda uplatnit jiná, efektivnější, spravedlivější kritéria, pravidla, legislativu, nebo klasicky přetřít a přeleštit hnůj a šrot, a tvrdit, že je to OK .
  Zkušenosti s 33 lety vlády pravdy a lásky napovídají, že není důvod nevěřit a nezvolit Katary.
  S úpravci poplyšové fasády jsou myslím bohaté zkušenosti.
  Když to tedy pojmu ve Vidlákově terminologii, zvolím raději „radikály“ z Obnovy ( tak nějak je za nimi více zkušeností, profesionality ) , a velkorysé, pro tržně-liberální slabosti milosrdné lakýrníky stávajících „staveb“ a mnohých poměrů nechám třeba optimistům …

 16. Ve Vracově dělají velmi slušná bílá vína – vzpomínám na své moravské období víc než 30 let tomu nazád.

 17. Inu, víte… Nebyl bych takový optimista. Jedna věc jsou rozumné názory, druhá rozumná politika, třetí správní lidé.

  Dávno už bych se v dnešní všestranné, všeprostupující bídě nebránil rozumné politice prováděné i nesprávnými lidmi. Naopak ale není vyloučeno, že z rozumu se poslední dobou stává laciný artikl: Člověk totiž už hezky dlouho nepotřebuje žádnou zvláštní intelektuální zdatnost, aby pochopil, že snad veškeré cesty současného mainstreamu bez výjimky vedou leda do pekel, navíc s efektem vzájemné synergie; a že lepší (ač jistě ne nutně ta nejlepší) politika by byla přesně opačná. Jenže jedním z důsledků té snadnosti je, že říci to dnes nahlas ještě není zárukou jakýchkoliv politických kvalit. A bez nich rozumnou politiku detailně formulovat – a ovšem zejména ji prosadit v současném hostilním prostředí Dobra – naprosto nelze.

  Naopak stojí za povšimnutí, že i takový premiér Fiala před pár léty hlásal velmi odlišné názory než dnes. Copak by se asi dělo s názory protagonistů „alternativy“ během jejich hypotetické cesty do exekutivy?

  (Než jsem to mezi jinou korespondencí stačil nadatlovat, jiní napsali leccos podobného; ale i tak, ne-li tím spíše.)

 18. Píšete, že Český sen je vlastní dům s dvoumetrovým plotem okolo. Vám se to líbí? Není tohle opičení se po Západu? Na českém i moravském venkově býval plaňkový plot, aby se soused bavil se sousedem. To už ale dneska neplatí.
  Dále píšete, že Západní způsob života ztratil svou přitažlivost. Ani bych neřekl. Ano, nikoho nebaví se dívat na chlapy v ženských plavkách, ale jinak západní způsob života je a bude přitažlivý. Konzum a nekonečná povrchní zábava. Většina lidí chce jenom tohle.

  1. Souhlas, jsou státy (opravdu ne diktatury) , kde stavební předpisy ploty regulují do smysluplných rozměrů, i u nás jsou municipality, které v rámci stavebního povolení řeší i ploty.
   Dvoumetrový, navíc neprůhledný plot je totální chucpe a hnus.

   Západní způsob života, byť sí každý ten pojem vykládá trochu jinak, je v nás vrostlý a nelze ho jen tak měnit. Mao, Lenin a koneckonců Atatürk by mohly vzpomínat.

   Vidlák to asi myslel trochou jinak, ale dikce článku neni úplně to pravé ořechové.

  2. Nikdo nikomu nebrání mít plaňkový plot. Ale já spíš vidím ty dvoumetrové betonové zdi… Takže na to asi něco bude… Nejsem tu od toho, abych lidi vychovával. Prostě popisuju, co vidím. A já vidím betonové zdi mnohem častěji než plaňkové ploty.

   1. Pane Vidlák,ANNA z KSH se ptá proč už prý 5 let píšete jen popisy stávající situace republiky,které jsou líbivé ale NIKDY nebudou návrhem řešení a zajímavé,že tu takové návrhy mají být ignorovány ,anebo dokonce právě tu zmizel jeden z návrhu jak tuto nepěknou situaci řešit !
    Připomínám vám že i vy jste člen Společnosti volicu SV a podle ANNY je nesprávne bránit diskusi o řešení toho co se tady v neprospěch SV děje a brzy ještě bude dít,když to tady ostatní ne vy,ale ostatní .napíši!

   2. Tady se úplně přehlíží technický aspekt věci: dvoumetrový plot z prefa- betonu je bezúdržbový a pokud nedojde k jeho mechanickému poškození, v podstatě věčný. Plaňky, nemají-li za pár let shnít, vyžadují trvalou údržbu. Plot z prefy postavíte, a postavíte-li ho dobře, už na něj do smrti nemusíte sáhnout.

    Obě řešení mají výhody i nevýhody, záleží na tom, čemu kdo dá přednost.

     1. Re: jina a všichni předtím

      A dostáváme se k tradičnímu problému.

      SOUSEDSKÉ VZTAHY

      Nikdy bych si nepomyslel, že na hranici s jedním sousedem si tento betoňák budu muset pořídit.
      Proč?
      Protože kvůli sousedským rozmíškám jsme pravidelně končívali u soudu a soudruh soused se vydal dvakrát na „trestnou výpravu“. Karatelský batalion v českomoravské praxi…

      1. Já věřím. Vám ale i sousedovi.
       Nesnášenlivost a závist je tu tak nějak ve vzduchu – nebo je to vodou?
       Ne že by mě to těšilo, ale stejně jako Vidlák nezavírám oči před realitou.

       1. Nebylo tomu tak vždy. Jsme pamětníky dob, kdy žádné betonové ploty nebyly. A taky výplatní listiny byly hromadné a podepisovalo se veřejně.
        Až „nová doba“.
        HOMO MOMINI LUPUS

        1. Zde platí spíše homo homini agricola. 🙂 Ovšem u Petra Fialy mě už delší dobu napadá jiný latinský citát: Quaelibet vulpes caudam suam laudat.

        2. Jenže to byly také doby, kdy chlap mohl chlapovi dát přes držku a nic z toho nebylo. Takže se takové „sousedské“ věci řešily ručně a rychle.

         1. Stát se „maličkostmi“, pokud za tím nebylo těžké zranění či reálný důvod pracovní nepřítomnosti, odmítal zabývat svými represivními složkami.

  3. Opičení po západu je bytová jednotka nebo panelák na šířku, tzv. řadovka se zahradou 3x3m ve čtvrti, kde nelzennic koupit a není tu ani žádné komunitní centrum, tak se všude musí autem.

  4. Pane Iggy, k plotům:

   Kdysi, před skoro 30-ti lety, jsem byl kvůli práci na jakémsi „psychologickém prozkumu“ mého vnitřku hlavy – a součástí byla pakárna vpravdě od Monty Pythonů: jedním z úkolů bylo nakreslit „dům snů“, takže jsem jim namaloval barák mezi horami, kolem řeka, kravičky a koně, nad tím balony a dvojprošníky alá Kamil Lhoták – to asi neznali, takže se podivovali – a žádný plot, vůbec žádný. Což vyvolalo podezření: jak to?

   Objasnil jsem to tak, že namalovaná krajina je úplně celá moje. Až k těm horám na obzoru, včetně. Těžko by pojali myšlenku, že ne; třeba že 200m od baráku mám elektrický plot pro koně a za ním minové pole, kam dostřelím z baráku obyčejným samopalem na pistolové náboje. Heehehe.

   Další taková „záludná otázka“ těchto parodií na psychology byla, namalovat hada. Jelikož jsem v předvečer těchto událostí četl dětem Malého prince od Exuperyho, nakreslil jsem rovnou žížalu s hadí hlavou (žížala, která před chvílí sežrala slona by zajisté neprošla, to už bych cestoval s Arnoštem & Arnoštem do Bohnic k MUDr. Chocholouškovi, to mi bylo jasné už tehdy). Z toho bystře usoudili, že jsem přímý a nezáludný techidiot, jelikož Ing. FEL ČVUT bylo v mých papírech. Tudíž vhodný na vše, nebažící po moci a úkladech. Jinak bych přece nakreslil hada zamotaného, třeba kobru jako z Knihy džunglí.

   Co čekáte? To je pořád stejné.

   1. PS: každý by měl pochopit, že jako jsou špatní inženýři nebo krejčí či zedníci, jsou špatní lékaři. Blb či blbka na lékařské fakultě se většinou nestane kardiochirurgem nebo neurochirurgem, to by měli příliš mrtvých a moc práce s posuzováním; tudíž dostaneme nové posily stomatologie, a když je nebezpečí zabití pacoše akutní, nové psychiatry a klinické psychology s MUDr. nálepkou – i taková jsou, nejvíce nebezpeční.

    Člověk může být celkem klidný, když přijde do psychologické poradny – manželka vynutí, např. – a tam mu do soužití kecá přeučený kominík s falešnými papíry, o mnoho stupňů je horší vykopnutý „skorofelčar“.

    Posuzování, kdo má jaký plot, a jakou má povahu, podle stylu a typu plotu, je jedním z těch příznaků.

    1. PPS: To je ze stejného ranku, jako když utrhnete bleše nohy, tak uhluchne: protože na povel „Blecho skoč“ přestane skákat.

    2. A jinak sorry, tohle by vlastně patřilo pod původní Vidlákův článek, ne k Vám, který jste se proti tomuto „plotovému“ vulgárnímu zjednodušení ozval.

    3. No jen aby ti co mají ploty nebyli předvídaví – nejde o sousedy, ale o ty tvory co se sem cpou už nějaký ten rok a navíc – poslední přesídlenci.

 19. Vládnou nám tu podivné postavy a v médiích žumpách agresivní nevzdělanci ukřičí každý jen trochu rozumný hlas. Dlouho jsem hledal slovo, jak tyto zhovadilce nazvat: hodí se pro ně pěkné slovo „chátra“. Sice v oblecích s kravatami, ale chátra. Zapnete oblbovadlo či pustíte rádio: chátra.

  Směšné na tom je, že nejenom jejich duševno je ubohé: oni tak mizerně i vypadají. Přehlídka postaviček jak z cirkusového obludária, i ty ženské jsou jak z nejbližšího ošklivince. Nemají ani pěkné děvky, to je skutečně úpadek. Ani tu dekadenci neumí…

  Dnes lidé zajdou na Rajchla či na zmíněnou „Radu národní obnovy“, což se neliší od dávných dob, kdy si chodili poslechnout Husovo kázání někde v přírodě. Moderním ekvivalentem jsou různé blogy, jelikož centralizovanější médium by jistě velice rychle zatípli a zúčastněné kriminalizovali a obstruovali, jak mají více než dobře nacvičené.

  Jak se bude vše zahušťovat, nepochybně z nor vylezou různí „polepšení“ slouhové nynějšího kolaborantského režimu, kteří vsadí na rychlé obrácení kabátu. Jako třeba herci v 1989, kteří nenasytně tyli ze svých privilegií dvorních šašků za socialismu a najednou byli div ne partyzáni, protože v nějakém pitomém filmu kvákli jednu dvě pochybovačné věty „proti bolševikovi“.

  Každá revoluce je ukradena, skuteční bojovníci a oběti upozaděni kariéristy a převlékači. Různý póvl vyleze a chopí se příležitosti. Už se to blíží: kriticky hovoří bývalí prominenti, kteří všemi silami dnešní protistátní a protičeský fašismus dlouhá léta prosazovali, ačkoliv nemohli nevědět, čemu přesně slouží.

  S tím je nutné počítat, vždy to tak bylo a nejspíš i bude. Důležité je, zbavit se dnešní 5-ti demolice, další kroky se uvidí podle situace.

  Je to čím dál horší, tudíž to vypadá nadějně a dobře.

  1. K42: To tak bývá s revolucemi. Na počátku Majdanu tam taky demonstrovala spousta obyčejných lidí, kteří doufali v lepší život, snížení korupce a slibovaný blahobyt a mír pod křídly EU. Jenže nevěděli, kdo se dostane k moci a že o jejich zájmy už nepůjde v dalších etapách revoluce. V revoluci obvykle nerozhoduje umírněnější, masa ale disciplinovaná odhodlaná menšina s dostatkem financí jako profesionální předvoj v posledních letech tzv. barevných revolucí.

   V lepším případě zůstane po uklidnění revoluce aspoň část znově získaných práv a v horším případě jen ztráta iluzí a vyčerpaná země. Většinou něco mezi tím. Jako po Waterloo ve Francii.

   1. Přesně tak, historická geneze takových událostí je celkem jasná. Ale když se na to podíváme v rámci „Big Picture“, tyto historické změny nikdy nevyplynuly jen z místních poměrů: šlo o celkovou změnu paradigmatu, díky různým vnějším silám. Tím nemyslím jen nějaké mocenské poměry, ale především pokrok vědy a výroby, dopravy, vojenství a zbrojařství. A vzdělanosti, informovanosti, lepší sdílení informací – ať již šlo o knihtisk, vznik novin a velké náklady levných knih a jejich rozšíření. Dnes internet a počítače.

    To vše se dříve či později odrazí i v sociálním pokroku, i ve výrobním způsobu. Stačí se podívat na rostoucí direktivně-svobodné ekonomiky Číny a JV Asie nebo Rusko. Propaganda Západu úspěšně zamaskovala, jak byl reálný socialismus výrobně a vědecky velice úspěšný: přes neustálé útoky Západu, mnohem silnějšího ekonomicky, kulturně-propagačně, populačně, … vlastně ve všem kromě vojenství a zbrojařství.

    Třeba československá autarkie: řeklo by se, že v tak malé zemi s 10 miliony obyvatel, kterým navíc visí na krku zaostalé 5 milionové Slovensko, pro svůj nacionalismus mnoho věcí blokujících až sabotujících, je moderní vědecko-technická společnost nemožná. Ale šlo to: dokud to samotná vládnoucí vrstva nepoložila. Nebyli jsme v ničem příliš pozadu, přes Západní bláboly o opaku. A to v situaci „úplného obklíčení“: když začala výroba něčeho, a byla v tom jediná Západní součástka, nastala okamžitě její blokace Západem a bylo nutno ji vědecko-technicky vyzkoumat a zavést domácí výrobu. Samozřejmě, celému světu s jeho globální dělbou práce se konkurovat nedalo v cenách hromadné výroby, navíc při uzavřených světových trzích.

    Kdyby výše zmíněných blokací a „obklíčení“ nebylo, reálný socialismus by neuvěřitelně prosperoval, přes své zjevné chyby a nedostatky, kolikrát úplně hloupé, pramenící z bláznivé ideologické zaťatosti a blbství.

    Chci tím říci, že revoluce s výměnou vládních panáků neskončí, chystá se úplná změna paradigmatu, a to celosvětově. Z krachu USA a Západu, úspěchu Číny, JV Asie a Ruska vznikne něco úplně nového.

    1. A co nového vznikne? Jsem starý, škaredý, bez VŠ vzdělání a k tomu z venkova. Co nového ti chytří, mladí, krásní Pražáci vymyslili?

     1. Co nového vznikne? Ví Bůch, jak v Saturninovi odpověděl strýc František, a pak se divil, že dělníci proskakují okny továrny ven. Kdo ví…

      Každopádně, zánikem „komunismu“, jak tomu říkali na Západě, se zničilo skoro vše, co bylo v reálném kapitalismu vynikající: sociální koheze, vysoká životní úroveň, sociální výtah díky vzdělání a osobnímu úsilí, vláda meritokracie místo aristokracie, gangů a korupce. „Majitelé světa“ si přestali dávat pozor a rozhazovat dárečky, když se přestali bát „komunistické revoluce“ – že je vděční spoluobčané rozvěsí na kandelábry nebo upraví tím žabožroutským strojkem, nepěkně zvaným gilotina.

      Faktem je, že kapitalismus s jeho inherentní korupcí, neefektivitou díky soupeřící konkurenci a neustálým krysím bojem – většinou zbytečným a ničícím efektivitu a hodnoty jaksi v zárodku – je proti direktivně plánovaným ekonomickým systémům zoufalý chaos. Není to systém: je to antisystém. Každý za sebe, všichni proti všem.

      Problémem plánovaného rozvoje je na druhé straně neinformovanost, nedostatečný tok informací shora dolů a zdola nahoru, o potřebách a kapacitách. Což se do značné míry dá dnes odstranit díky počítačům a sítím: například je možné vyrábět přímo na koncovou objednávku, bez krizí z nadvýroby nebo nedostatku.

      Kyvadlo se v posledních 30+ letech prostě vychýlilo do extrémní polohy a začne se vracet zpátky. Jak výrobně, společensky, tak i sociálně. Dravčí, nelítostné ne-společnosti nenažraných a izolovaných individuí s miliardáři a bezdomovci zvoní hrana: Bim Bam…

     2. Akademicky derivaty abstrakticky , tyhle projevy chteji bejt a sou vo vsem a este vic vo nicem ,uplne vo nicem..
      Nektery pisou snadno o tech blabolech , ale jinych..
      „Zmena paradigmatu , diky ruznym vnejsim silam , Tim nemyslim jen nejake mocense pomery“…
      Me no fry ..Mozek to nebere a vypne se…

      Blaboly blaboli ,
      vubec potom nic neboli.
      jeden blabol a je mi hej,
      pomery mozek umrtvi..
      Az je studenej..
      A vnejsi sily,
      taky preboli.

    2. A není to nakonec z delšího historického hlediska jen návrat k tomu, co tu už bylo, ale jen v mnohém modernější hávu? Hedvábná stezka tu byla dávno, největší obchodní trasy vedly přes Indický oceán a bohatí z nich arabští obchodníci a to vše dávno předtím než se těžiště moci a vchodu přesunulo nad Atlantik. Nyní se nám opět vrátí kamsi pod Indii nebo do středu Asie…. Jenom to vše bude poháněn moderními technologiemi a střední Asie bude bezpečná. Stabilní střední Asie podporuje hedvábnou stezku a anuluje výhody z kontroly mořských úžin. Proto je třeba z anglosaského hlediska destabilizovat Rusko + Střední Asii + Blízký východ + Somálsko +Írán + Pákistán a do toho ještě srát v Číně Ujgury (de facto čínský výběžek do Střední Asie). Tyto země totiž budou tvořit budoucí těžiště na vytížených obchodních trasách. A ty trasy budou z větší části ignorovat moře, které tak pracně už více než 300 let kontrolovali Britové a pí nich Američané.

     1. Ano, geopoliticky to je více než jasné.

      Kuriózní na tom je, že přesně tohoto se Anglo-sasové – Britové a Amíci – nejvíce obávali, protože by to velice rychle zlomilo jejich nadvládu. Kontrola nad oceány a mořskými úžinami by byla zbytečná – i cenově by se taková doprava nemohla vyrovnat kontinentálnímu propojení v rámci Euro-Asie. Trubkový plyn je 2-4x levnější, přes to nejede vlak – a to je jenom příklad, podobně je to se vším.

      Sranda je, že Amíci a Britanistánci hodili do kanálu celé své staleté geopolitické výzkumy, Macinderem počínaje a třeba Kissingerem konče a udělali sebevražedně pravý opak: natlačili dvě kontinentální supervelmoci Čínu a Rusko do spojenectví. Čímž spáchali harakiri netušeného rozměru…

      Pro něco tak dementního a blbého ani neexistuje slovo: ani Darwinova cena v kategorii geopolitiky to nepokryje dostatečně.

     2. Kromě toho, amícká a britanistánská kontrola moří a úžin je dnes nemožná díky pokroku ve zbraních a navádění v Rusku – které to brzy bude plně sdílet s Čínou. Rusové jsou v tom o 20-40 let napřed, a taková technologická propast se při dnešním zoufalém stavu Západu nedá jen tak dohnat; naopak, zaostávání Západu v těchto věcech bude narůstat.

      S objevením se hypersonických zbraní je konec všem hladinovým lodím – jakoby se mocné svazy letadlových lodí jakýmsi zázrakem přes noc změnily v dřevěné plachetnice s bronzovými kanonky. Protilodní rakety z pobřeží s dalekým dosahem přes 1000 námořních mil, které jsou už natolik levné, že si je může dovolit každý trochu kulturnější bývalý lidojed z ostrovů. Pokud tedy Rusko a Čína uvolní jejich export…

      Tak jako tak jsou Amíci a Britanistánci s těmi jejich loďkami v čudu. Světu bude vládnout „Světový ostrov“, nebo-li „Hearthland“ dle Macindera a dalších – tedy EuroAsie.

      1. Já bych navíc Británistán mezi námořní mocnosti už ani nepočítal. Do Královny Bětky teče tak rychle, že to lodní pumpy pomalu nestíhají, Velškýho prince kanibalizují, aby stará Bětka mohla vůbec na moře. Když byli v poslední bitvě, co se dá nazvat jako námořní (u Falkland -Malvín) dostali pěkně na prdel, a to můžou ještě děkovat svým žabožroutským kámošům z Francie, kteří podtrhli své argentinské zákazníky střel Exocet.

       1. Přesně.

        Akce „Falklandy“ – svět tomu říká Malvíny – byla labutí píseň britského imperialismu, která skončila prohrou. Přes totální podraz Žabožroutů, kteří kódově vypnuli roznětky dodaných a luxusně zaplacených křídlatých protilodních Exocetů a jejich nosičů; také žabožroutských letounů, kterým se pokusili vypnout cílové navedení, to skončilo pro počínající Britanistán a změnu Londýna v Londonabád fatální prohrou. Sláva Maggie!

        To fakticky bylo fatální: a dnes má „Britská říše nad kterou slunce nezapadá“ asi 20+ lodí, které se ještě nepotápějí jaksi samy od sebe… a palubní letadla pro jedinou pseudo-letadlovku (bez katapultu) půjčená od Fašingotnu.

        Válku s Argentinou, kterou prohlásili arogantně za totální vítězství, to bylo na tom nejkrásnější. Ačkoliv dostali na květák od Argentinců, což byla jinak docela zhůvěřilá vojenská diktatura pod řízením z Fašingtonu; přes argentinské vlastenectví a skvělé výkony jejich pilotů a námořníků.

        A Žabožrouti měli s exportem těch svých hraček jako Exocet dlouhodobě totální utrum. Povýšili prohru ještě vypnutím iráckých sítí PVO za Saddámova panování v roce 1991, kdy „z ničeho nic“ přestala fungovat jednotná síť PVO, propojená žabožroutskými technologiemi ze Sagemu a Thompsonu – úplatky v řádech miliard dolarů Saddámovým generálům nepočítaje.

        Od Žabožoutů by si dnes nikdo soudný nekoupil ani zmrzlinu.

    3. K42: Pro revolucí nejdřív uzrává doba, objektivní předpoklady. Specifické pro barevné revoluce je řízení z vnějšku. U buržoazních revolucí v 17. a 18. století to začalo převážně z vnitřku společnosti v té zemi. Příčin pádu socialistické soustavy státu byli víc, to by bylo na delší diskuzi. Paradoxem je, že do dnes současný reálný kapitalismus v ČR funguje díky podpoře porodnosti za Husáka, která zajistila dnešní u režimu pracovní sílu, i když to těžko můžou liberální politici uznat. Šlo taky o to, že za studené války byl Západ na vrcholu sil, co se týká životní úrovně a vědeckotechnického optimismu. Byl i kulturně vlivný. Úspěch kapitalismu v kombinaci se sociálním státem, který ale po rozpadu SSSR a po industrializaci a otevření Číny trhu, už nepotřebovali. Proto zavedli neoliberalismus. Problém Československa byl, že jsme se mohli přidat k západní Evropě ve chvíli, kdy se zdálo, že je na vrcholu rozvoje, ale úpadkové trendy už tam byly přítomny. Je českým zvykem bohužel poslední století propadat nekriticky těm trendům, které už země vývojové napřed podrobily kritickému přezkoumání. V Anglii byl neoliberalismus kritizován už koncem 80. let, ale v ČSSR teprve začínalo neoliberální okouzlení touto ideologií. Druhý omyl byla představa, že stát, který se přidá k Západu, dožene jeho životní úroveň. Jako by polokolonie mohla dohnat kolonizují i země…ono se to vlastně splnit může ale naopak. Tím, že Západ upadne na naší ekonomickou úroveň dobrovolně skrz gryn dyly.

   2. „Na počátku Majdanu tam taky demonstrovala spousta obyčejných lidí, …“
    … ano, povětšinou „zaplacených, oligarchy a z fondu Nulandové“ … a na konci „demokratické odporování“ molotovovýmy koktejly, házení kamenů, najíždění auty do policajtů a obsazování úřadů těmi „demokraty“ z Pravého sektoru … a když toho „policajta“ vtáhli do davu, vypíchali mu oči, podřízly krk …
    No prostě klidné a pokojné odporování systému… a od západu „bububu“ nesmíš proti nim použít žádnou sílu … Děkuji, ale opravdu takto ne …

    1. To už popisujete další fázi té „Revoluce důstojnosti“. Psal jsem o jejím počátku. Lidé se chtěli mít jako v Polsku, které čerpá mohutné dotace po vstupu do EU. Idealizovala si EU. Nebyli všichni placenými aktivisty. Problém byl, že Janukovyč, aby mohl balancovat mezi mocenskými bloky, musel být zdrženlivý. Nemohl se vyjádřit pro skoro žádný názor a projekt. Musel zachovávat neutralitu a to i z vnitropolitickych důvodu, aby země vydržela pohromadě. Je jasné, že opatrná politika nenadchne tolik lidí oproti velkým vizím slibujícím velké reformy. Z roku mimického úhlu šlo i o rozpor mezi zemědělci v západních oblastech toužících po EU dotacích a taky tam žijícími lidmi, kteří chtěli volně cestovat po EU i za práci bez tolika povolení a víz. Ve východních oblastech naopak nechtěli, aby jim EU zavřela průmysl kvůli ekologii. Většina starých továren by normám EU nevyhověla. Nechtěli ani vznik mohutné celní bariéry mezi Donbasem, Charkovem a Ruskem. Byl to unitární stát rozdělený politicky přibližně na dvě poloviny a to mnohem intenzivněji než většina ostatních zemí Evropy.

  2. Restart na dalších 30 let, pak akumulace chyb, následuje 10 let úpadku, rozklad a další restart, přičemž se vždy totálně zneguje to, co bylo předtím. Když se to tak vezme, tak nejstabilnejší období bylo snad jen za Franze Josefa 😂. Blbý je, jen to, že tehdejší mocní jako Bach nebo ještě předtím Metternich naučili celou Střední Evropu práskat a donášet na sebe i za maličkosti.

   1. Jason: na druhou stranu tehdejší Metternichův policejní stát měl jen velmi malé možnosti oproti těm dnešním. Počty policistů byly nepatrné. Měli sice placené donašeče, ale neměli nahrávací zařízení a kamery. Jeden člověk mohl poslouchat v jednu chvíli jen v jedné místnosti. Reálné nešlo sledovat všechny všude. Zaměřovali se na nádraží lázně, hotely a politické schůze. Na víc jim nezbývaly prostředky.

  3. Pane k42
   Hned mne napadá V.Klaus st.přitom kritizuje Fialu,že jeho finanční opatření k napravě státního rozpočtu,jsou nedostatečné,mají být vyšší a tvrdší.
   Jinak musíme sledovat situaci v USA a na Ukrajině,od toho se dá odvodit změny politiky.

   1. Pane zemědělče, jistě znáte – protože spolu nejsme na blozích poprvé (předtím kchodl), můj kritický názor na Klause st. Jelikož ho v mnoha věcech obhajuji a jdu tak proti 20-ti+ letému honu „Klaus živý či mrtvý, Reward $$$ milion+++, je mi jasné, jak taková narážka skončí: protože Klaus je pro mnoho lidí zosobněním dnešního marastu, asi jako Dr. Evil z filmu; jako zloduch Putin v nejhorších žumpách Západu: novodobý Sauron či kníže pekel Lucifer. Ale to je jedno…

    Každopádně máte v tomhle pravdu: je od Klause st. naprostá debilita, že kritiku Fialenka zužuje na nějaká finanční opatření, když je Fšecko špatně; je to jako by říkal, že prasnici sluší jiná rtěnka a pak by to byla fakt pěkná holka.

    Ale Klause st. jsem přímo nemyslel, ve svém příspěvku: je mnoho dalších, kteří jsou s nynějším Západním amíckým a bruselským fašismem spojení mnohem více a příměji. Kteří už už otáčejí… a derou se zpět k veslu, jakmile bychom se jimi dali znovu oblbnout.

    Připomíná mi to jisté známé „disidenty“ z Charty 77 v létě 1989 – proti-bolševické aktivistky, které do roku 1968, kdy vsadily na špatného koně, byly v tako nevinných pozicích jako třeba „profesorky“ marxismu-leninismu na Filosofické fakultě UK. V padesátých létech dryáčnické bolševické stvůry, ve svých mladých letech, které posílaly své profesory na do dolů a podepisovaly petice za jejich odsouzení a pokud možno oběšení. Demokratky, vskutku.

    Takže takové jsem myslel.

     1. Přesný zásah. A ještě dokola kolem. Celé familie od nich. Bokovi třeba. Dnešní libo-demo současnost libtardně ovládá asi 200 familií, propletených všemi kolaborantskými strukturami. NGO’s, vládními i nevládními úřady, je to mafie.

      U koho například bydlel v létě 1989 po propuštění z Valdic – kriminálu pro úchylné vrahy – Jirka Wolf, odsouzený za to, že měl ve sklepě cyklostyl a tiskl pro Chartu77 letáky – vlastně ani netiskl, oni ho ti zmrdi naprášili STB ještě než začal.

      Amíčtí studenti v rámci akcí za svobodu, Amnesty International a jiné firmy na něj vybrali 2 miliony dolarů a Boková mu za to dala 4 měsíců bydlení v jejím volném bytě na Žižkově a polský lustr v ceně 500 Kčs tehdy. Zbytek „záhadně zmizel“.

      To bude furt stejné.

       1. Ano, mrazí.

        Bokových je hodně větví; měli v minulých generacích hodně dětí. Ta „moje“ baba (v roce 1989 zhruba 60+) měla jen syna, který z nich byl celkem fajn a vlastně i paradoxní: celá ta banda sráčů byla v Chartě77, ale on dělal lepšího průvodčího v expresu Praha-Moskva a pilně vexloval – dá se říci, že se jediný z nich živil poctivou prací. Přičemž netuším, jestli za tím ještě bylo pasení ruských kurev a obchod s heroinem, což je také možné; každopádně se od nich dost odlišoval a mámu ani ty další kreatury z rodiny neměl v lásce.

        Boková si v té době dostavěla velkolepou vilu na východ od Prahy, všude na zdech malby a grafiky od tehdejších prominentních „umělců“ jako třeba Anderle, v každém pokoji velká japonská televize a VHS video, heehehe, prostě „bohatství“. Viditelně trpěla, chudinka; holt to byl ten bolševický útlak.

        A to jim nezabraňovalo třeba totálním chudákovi Wolfovi ukrást úplně všechno, co mu soucitní američtí studenti poslali. Nebylo toho málo: ukazoval mi dopisy, kde mu posílaly účty z jednotlivých univerzit, součet přes 2 mega v dolarech. Byl chudák jenom ten pověstný „obětní kozel“.

        1. PS: Nedomnívám se, že přicházející změna bude moc jiná… Takže bacha, nebuďte naivními obětními kozami a kozly. Na základě vaší činosti si pak někdo spokojeně postaví vilu… a ne jednu.

  4. Abych odpověděl na všechny poznámky spoludiskutérů – všechny podnětné a chytré – myslel jsem to tak, že určující nakonec není politika ani nějaké „záměry Říší“, ale podstata: výroba a faktický pokrok. Věda a technologie.

   Edison byla propaganda a o ničem nakonec, Nikola Tesla změna totální – protože ten vymyslel většinu dnešní elektrotechnické silové soustavy, kterou dodnes používáme: proto máme světlo, dodávku energií na kontinentech a vše na elektriku. Jeden chlápek a jeho hlava; kámoš Marka Twaina, tehdejší „magor“ který se mimo jiné – protože ho nasrali – živil asi 10 let převážně kopáním kanalizace v New Yorku, jako poslední kopáč.

   Kdepak prezidenti, předsedové vlád, různí pseudo-intelektuálové typu Freuda nebo C.G. Junga, ti vývoj neurčují. Jenom jedou po kolejích, daných někým jiným. A to je podobné dnešku: je zbytečné, koumat kdo a kde, když je jasné, že věda na Západě došla do hajzlu. Když se inženýr a fyzik, řídídí sondu do Vesmírů musí idiotům omlouvat, že má na sobě havajské tričko s krásnými ženami v plavkách, tak je finito. S celou „Západní civilizací“ a hegemonií.

   Stačí jen počkat, ono to doběhne i k nám. Hlavní je, zbavit se 1,3 milionů bláznivých Ukrošů u nás, což za nás udělá Fialenko a jeho bláznivá grupa naším okradením do mrtě. Lepší než ty banderovce muset vystřílet jednoho po druhém.

   1. A když budou šít dámské plavky podle střihů na mužské postavy jako Adidas. To bude můj konec a nebudu moci na plovárnu, protože se do toho nevejdu. Prostor pro bouli mezi nohama mi je naprd, já mám boule dokonce 2, ale úplně jinde a na to ty plavky vyfocené na idnes na tom cernochovi vůbec nemyslí.

    1. Jj. Jinak to tričko s dvěma boulemi, co nosíte vy krásné ženy, se mi hrozně líbí. Ale mě by určitě neslušelo, ani nakonec nevím, kde tak něco skvělého kupuje – to je ženské tajemství. Nám mužům nedostupné.

   2. Až na ty banderovce.
    Ti, co znám jsou v pohodě. Jen jeden přijel do Kotlinky jako „hrdý Ukrajinec i když mluvil rusky (v devadesátkách), a asi do roka pochopil, že u nás „ukrajinská hrdost“ neplatí a začal dělat to, co měl a uměl – a uspěl. Už mluví téměř bez přízvuku a pořídil si tady slovenskou manželku. Rusů tady je několik, i Bělorus se najde ale nejsou s nimi žádné potíže. Mají své domy (pro Rusa dost důležité), předplacené místi na hřbitově a dospělé děti, které vypadají úplně jako Češi, jenom příjmení mají trochu zvláštní.

    1. Skvělý příběh s dobrým koncem, takové mám rád.
     Jenže většinou je to jinak: Ukroši jsou v jádru banderovci, i kdyby ne, ze 3 jeden maká a další dva okamžitě udělají alianci jak ho o výdělek ojebat. Nikdy s nimi není dohoda , ani v malém ani ve velkém, která by platila. A to říkám jako chlápek, který prodal ukrajinským železnicím v první polovině 90. let stovky tisíc počítačů, jejich instalace a školení. Byl to horor, naštěstí bez mrvých na naší straně. Nikdy více…

     Rusové, naproti tomu jsou ponejvíce čestní lidé: z mé zkušenosti. Od zločinců po špičky. Ruská mafie v Praze, milí kluci. Slušní, s úrovní a respektem, že nejsou doma. Dtto ajťáci a vědci. V Rusku samotném ani nemluvě: proti Amíkům, kteří jinak řvou docela veřejně, že co není jejich, si Anglosas „prostě vezme“ – viz. známý text Marka Twaina – je to nebe a dudy.

     Ukroše nebrat, prostě. Nechci, aby se naše země změnila v jejich: nejbohatší odštěpek Sojůzu, za který Rusko zaplatilo dluhy, plné nerostů, skvělého průmyslu a vědy, univerzit a nejlepšího strojírenství, nejvýnosnější půdy na světě, se dvěma moři okolo – dopravou kamkoliv – s továrnami na vesmírné technologie nejvyššího stupně – Južnoje třeba – a 52 miliony obyvatel, převážně skvěle vzdělaných, kdo mohl a chtěl.

     A dneska? Je jich tam ani ne 20 mega a podívejte se. O vyvraždění „Moskalů“ slyším už od začátku 90. let, od těch Ukrošů z Haliče, to je jejich „religia“. Mají co chtěli, netřeba je litovat.

     Hlavně ať z ČR vypadnou, na zelenější pastviny – přeji jim jen dobré. V Německu, Holansku, Britantistánu, USA a Kanadě – tam je zjevně milují, takže šup šup na letadlo: čemodan, vakzal/letiště.

   1. Žádná z Jandejskových firem není v likvidaci, insolvenci ani vyrovnání. Takže to s tím propadem asi nebude tak horké.

   1. Je statutárem 28 zemědělských společností, má 15 000 ha zem. půdy a říká se mu „Malý Babiš“.
    Byl presidentem AK ČR a na české zemědělství a potravinářství má docela velký vliv.

      1. Ano to jsem si myslela. Není to Havel? Tzv. zemědělský analytik, ale ve skutečnosti žádný analytik, jen řiťolezec co zejména přilnul k členům ODS. Když byli v opozici tak se pro jednou spletl a angažoval se u Robejška. Také proto jsem neměla důvěru k Robejškově projektu.
       Také se trochu informujte co je za organizaci ta ASZ. Založil to Stanislav Němec, odesák, a už si přesně nepamatuji, ale jeho podnikání nebylo úplně košer. Prostě ASZ je nedůvěryhodná organizace, která vždy podrývala jednotnou zemědělskou politiku v našem státě.
       Například vím, že tajili, kolik vlastně hektarů obhospodařované půdy mají jejich členové celkem. Nejspíš proto, že by se ukázalo, že jsou vlastně dost marginální. Ale řvát to umí, to ano. Takže ASZ našemu zemědělství mnoho neprospěla, ale netvrdím, že všichni její členové jsou zavrženíhodní..

 20. Tady a nejen tady kdekdo předvádí svoji politickou zdatnost. Jak velkým je stratégem. Co Rusko, co Ukrajina. Co zdejší vláda, co jiné vlády. Jak sám je chytrý, jak ostatní jsou hloupí. Jak sám je mravný, jak ostatní jsou nemravní. Jak on by vládl, kdyby vládl. Jak by řídil svět.
  Jenže, nakolik je zdatný ve vládnutí sobě?
  Abych nebyl nespravedlivý, platí to i o mně.

 21. „Sál plný lidí, kteří se tu více, tu méně rozhlížejí po nových cestách a nových možnostech. Už na to prostě mají čas. Už zažili, že jim patnáct procent úspor sežrala inflace…“
  Naprostá většina z nich má i televizi a tráví u ní spoustu času.

  Teď mají čas. Proč ho nevynaložili dřív na snahu zabránit inflaci v požírání jejich úspor? Počítače mají, Internet mají, i nějakou korunu aby si koupili pár knížek. Na Internetu spousta materiálu k samovzdělání. Bezplatně. Ne, nejde o úžasné nabídky „Žena v domácnosti pracuje jen hodinu denně a za měsíc vydělá sedmdesát tisíc Eur. A jiných podvodníků na úrovni „Když vypijete tohle, vylezou z vás červi“ jako na jednom „pravicovém webu“ To opravdu ne.

  Za celou dobu tady na Vidlákovi nebylo pojednání pro zvýšení ekonomické gramotnosti, ani odkaz.
  S výjimkou mého odkazu na Ekonomické nepravidelníky. Neteř, která před nedávnem konečně dokončila třetí vysokou školu humanitního směru, chytrá holka jenže s úplně vypláchnutým mozkem, pravila, že ekonomii nechce znát, že se nechce zajímat, že je to hnusné.

  Přitom osvěta by měla být oním základním tak jak bylo při „Národním obrození“. Pro ty, kteří chtějí vidět a naslouchat. Jenže, „můžeš velblouda dotáhnout k vodě, ale …..“
  Ostatně, co Ševčík, co udělal pro osvětu ve svých vystoupeních mezi Dezoláty? Jak nasměroval lidi? Jaké vědomosti jim zprostředkoval pro zvýšení jejich zdatnosti a úspěšnosti? Jak on sám využívá svého vzdělání a jak sám je úspěšný ve správě svého majetku?

  A co já? Správná otázka. Nemusí pršet, stačí když kape. Lepší pomoci si alespoň trochu, než vůbec. Každý se může víc snažit. I já….

  1. Opět… já popisuju, jaký je svět. Nepíšu o tom, jaký by být měl. Je zcela běžné, že většina ve společnosti prostě neviděla první varovné signály. Jednoduše proto, že se jich nedotýkaly. Teď se jich dotýkají a tak hledají.
   Je zapotřebí tomuto procesu pomoci a ne se jim vysmívat, že to měli vidět dřív.

  2. Víte, co ti lidé dělali? Pracovali. Většina určitě poctivě. A nějak tak čekali, že to samé dělají ti nahoře.
   A zapoměli je kontrolovat.
   To je celé, ano, můžeme si za to sami, že nahoře jsou takoví, jací jsou.

  3. Ono normální lidi nemají čas rozkoukávat se po nějaké finanční gramotnosti, jsou rádi, že jsou rádi. Včera mi tekl odpad, naštěstí samodomo opravil, týden už řeším propouštějící sprchový kout, rozpadá se mi septik, na dvoře by to chtělo i nový povrch, pod ním trubky kanalizace, okolo baráku obhrábnout proti vlhkosti, jak restaurovat staré, ještě celodřevěné dveře, za měsíc STK na 10 let staré auto, u káry za auto blikají směrovky opačně než na autě, sehnat někde servismena na plynový kotel, pro vnouče nějaké starší kolo, kolik by stála nová kuchyně, kde sehnat elektrikáře na připojení dalších zásuvek když barák z války, atd. atd. A výplaty naštěstí 2 ks, byť v českých mantinelech.

 22. Ano. Ale pořád budu psát to samé: Proniknout do mainstreamových médií.
  Pak to začne mít nějak rychlejší vývoj. Vlci si uvědomí, že přijde zima a nastane hlad.
  Le Bon: Psychologie davu
  Velmi doporučuji k přečtení. Psal to před II. světovou a ta mu pak dala za pravdu. Dnešek taky.

  1. Jenže majnstrým na ně není zvědavej. On slouží někomu jinému. Jak se tam dá proniknout? Přijde mi snazší získat větší dosah než majnstrým, než se u nich doprosit, dohrozit a nebo douplácet.

    1. Třeba Drulák v 360°. A mohl mluvit.
     Dobrá zprávička. Budou chtít zůstat u svého „fochu“ i když se změní situace.
     Ne všichni, někteří jsou zaťatí jak sekyra. Mluvím o novinářích.

    2. Pozoruji. Jenže nakolik je to oním nasliněným prstem ve větru, nakolik tím, že hledali a nalézají k okopávání jiného a jiné než příkladmo Babiše?
     Negativní zprávy, skandály, zločin, to přitahuje masy k míse plné reklamy. Aby za peníze, které nemají, kupovali zboží, které nepotřebují.

   1. Dá se. Ale člověk si musí říct o co mu jde, jestli chce psát pro přesvědčené, nebo pro všechny. To znamená i pro tradiční mejnstrýmové čtenáře(ti co hltají tu jedinou pravdy) a zasít semínko pochyb, jestli opravdu vše je tak krásné a růžovofialové.

    1. No jo, psát pro ně… Jakými slovy? Vyjadřujícími pochopení, vcgo jim, aby to bylo skutečně pro obě významové skupiny…

   1. >>> A výsledky buď budou tajné*,
    nebo závislé na vládním (či mezinárodním) hodnocení daného zkušebního komisaře či ústavu. **
    [;>))
    */ ochrana osobních údajů atd.
    **/ nutná bude atestace u vhodných institucí

   2. Inteligence merena inteligenty je jejich vynalez.
    Promalujou si sobe cisilka ,kdyz vedi nazpamet jaky je hlavni mesto Habese..a uz sou spokojeny.. Jeste vic , kdyz se toho dalsi chyti.

  2. Wiki : “ ….The Crowd: A Study of the Popular Mind (French: Psychologie des Foules; literally: Psychology of Crowds) is a book authored by Gustave Le Bon that was first published in 1895….“ (tj. skoro 20 let před První SV).
   Před WW2 (a během ) sepsal Hermann Broch soubor prací , později vydaných pod titulem „Teorie masového šílenství“.

   WW2 takřka přesně předpověděl Silvio Gesell. Mainstreamu i “ alternativě“ naprosto neznámá osoba. Velká chyba.

  3. Dav neovlivníš. Jde o to jak uniknout nepříznivým důsledkům. Zdejší vládní politiky, politik ostatních vlád a vládnoucích a ovládajících, i nakonec onomu davu.
   Dnes jsme byli a prohlídce Petschkova paláce. Poučné po více stránkách. I nakonec jak si Petschkovi zachránili život.

    1. Ty, na základě dějinných zkušeností jsou předvídatelné. Nezáleží čí hlava padá do koše pod gilotinou. Hlavně, že padá.

  4. Snaha proniknout do mainstreamových médií je jako snaha zmocnit se cizího podniku, místo založení svého a uspět v konkurenci. Ano, třeba můžeš nabídnout lepší zboží, jenže co naplat, většina dává přednost konkurenci.
   Kupujte zubní pastu „Tojevono!“

   1. Nemyslím, že by se mohl povést nějaký „útok na hlavní média“. Není čím.
    Co ale pozoruji je, že se v nerozborné ideologické jednotě objevují trhlinky. Protože v hlavním proudu nejde o skutečnou konkurenci, (není závislost mezi výsledky a odměnami) musí jít o výrobu alibi – „my už to dávno vysílali, když…“ Pamatuji si z roku 1989.

    1. První nadějná trhlinka byla Markéta Dobiášová.
     Ale nikdo ji neposlouchal a ten, kdo sleduje její web, jí skoro nechce věřit, stejně jako jiným podobným.
     Protože to, co předkládají, opravdu až neuvěřitelně vypadá.
     Jeden má potom pocit, že lidi ani nechtějí číst pravdu, notabene pravdu, co jim zrovna není po chuti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *