12 června, 2024

Příměří v Súdánu

V Džiddě v Saudské Arábii byla podepsána dohoda o příměří mezi bojujícími stranami v Súdánu.

Válčící strany v Súdánu se dohodly na krátkodobém příměří (na sedm dnů), které vstoupí v platnost v pondělí 22. května večer v 22 hodin místního času. Dvoudenní časový interval mezi podepsáním příměří a jeho vstupem v platnost využijí obě znesvářené strany k informování o příměří všech svých frakcí a ozbrojených jednotek.

Příměří podpoří mezinárodní americko-saúdský mechanismus kontroly příměří, aby bylo zajištěno, že obě strany dodržují své závazky. Výbor pro sledování a koordinaci příměří bude sestaven po třech zástupcích za Saúdskou Arábii a za USA a ze tří zástupců za každou válčící stranu. Na sledování se budou podílet také pracovníci Mezinárodního červeného kříže a OSN.

Obě strany umožní poskytnutí humanitárních služeb všem, kteří to potřebují. Bojující strany se zavázaly opustit všechna obsazená veřejná zařízení, jako jsou nemocnice, elektrárenská a vodní zařízení a zdržet se jejich použití pro vojenské účely. Strany nebudou provádět žádné bojové akce. Civilisté se budou moci volně pohybovat po celém území státu.

Strany se také dohodly, že pokud budou souhlasit s prodloužením příměří, měly by informovat monitorovací výbor o svých záměrech tak učinit 48 hodin před uplynutím lhůty.

Ze Saudské Arábie se nám vyvinul docela úspěšný chcimír.

14 thoughts on “Příměří v Súdánu

 1. Nejen SA,ale asi víc Čína,pro ní je výhodnější klid zbraní a možnost obchodování.
  Také lze z toho vyvodit o snížení vlivu a rozhodování USA.
  Také lze říci,SA byla vtažena USA do války v Sudánu,Jemenu v Sýrii a na to nemají lidi.

 2. Jedna strana , jejda, že přesně vím která. Zvlášť když neznámo proč je taky součástí příměří. Obávám se že bude další rachot

    1. Tam, kde nejsou zásoby ropy ovládané tou demokratickou stranou světa, musí být demokracie zavedena, i kdyby při tom humanitární bomby měly padat.

  1. V Sudáne chceli Rusi základnu a ak sa dohodli s vládou. Amici to odmietali. Takze sa dá čakať, že ti určite neskončí len tak, alebo že vláda stiahne suhlas

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *