19 června, 2024

Ukrajinské obilí

V posledních dnech se množí zprávy o tom, jak do EU přichází velké množství ukrajinského obilí, které nesplňuje evropské předpisy, kazí ceny zdejším zemědělcům a vůbec tu převrací naruby trh a nikdo vlastně neví, co z toho bude. Nedávno se objevila zpráva, že Maďarsko zadrželo náklad, který byl plný pesticidů a vrátili ho zpátky. Množí se mi dotazy, co o tom vím a jestli bych se k tomu mohl vyjádřit. Dnešní sobota se pro to hodí a tak se dnes pokusím vysvětlit, co se na společném evropském trhu (který zvýhodňuje velké hráče) vlastně děje.

Musím začít loni ve žních. To válka na Ukrajině jela na plné obrátky a nikdo doopravdy nevěděl, jak budou vypadat protiruské sankce. Nikdo netušil, co se bude moci vozit a co naopak ne, nevědělo se, jestli přes Černé moře bude někdo vozit obilniny, hledaly se cesty, jak komodity vozit pomocí vlaků do Evropy, jistě si vzpomenete na obrázky čekajících lodí u dunajských přístavů… do toho se nevědělo, jak to doopravdy bude s ruským plynem, Nordstrýmy ještě jely… také klidně mohla být Třetí světová válka, Putin i Biden se mohli blbě vyspat… Prostě ceny obilnin byly vysoké.

Ceny byly tak vysoké, že po žních se pšenice dala prodat i za devět tisíc korun tuna. Jen pro srovnání, o rok dřív to byly sotva čtyři tisíce za tunu. Zároveň ceny hnojiv byly skoro čtyřnásobné, nikdo nevěděl, jestli jeho výrobní linka nejede poslední sezónu a většina zemědělců se připravovala, že na hnojiva prostě nebudou mít.

V takové atmosféře ne nakupovalo a prodávalo. Na jednu stranu to bylo opojné. Obilí vyrostlo za staré nízké ceny a prodávalo se za nové vysoké ceny. Téměř všichni na tom v podstatě vydělali a v jejich účetní uzávěrce se to projevilo. To jsou ty vysoké zisky, kterých zemědělství dosáhlo. Ale na druhou stranu, nikdo nejásal, protože nevěděl, kolik doopravdy budou letos hnojiva stát. Dopadlo to nakonec tak, že ti, co opravdu dobře vydělali, ti nakoupili hnojiva loni a za velmi vysoké ceny, protože reálně hrozilo, že budou ještě dražší. Ti, kteří tolik nevydělali, ti počkali do letoška a měli štěstí, ceny začaly klesat, protože trhy si zvykly a přestaly věřit na Třetí světovou válku.

Zhruba od prosince vysoké ceny klesají. Podařilo se to vymyslet s plynem i elektřinou, napojily se nové logistické řetězce a od února se ceny komodit i hnojiv začaly přibližovat předválečným cenám. Jsou pořád ještě o něco vyšší, ale už ne o tolik.

Jenže… u zemědělců i u výkupců stále leží pšenice, kterou koupili loni za hentěch devět tisíc korun za tunu, ale nikdo to od nich teď nechce koupit a zpracovat. Kšeft je vždycky ýbr ales a když máte kousek za hranicemi EU obrovskou obilnářskou velmoc, která má velmi solidní úrodu a nemá úplně kam vyvážet, protože sice udělala s Ruskem dohodu o vývozu obilí, ale zároveň Lavrov jezdil po Africe a nabízel ruskou pšenici místo ukrajinské, tak jí prostě hodně zbylo. Rusové loni měli tak rekordní úrodu, že dokonce budou Africe nějakou pšenici dávat darem, aby vůbec měli skladovací místo na letošní úrodu.

Ukrajinská pšenice tak nakonec šla do světa o dost méně, než se plánovalo. A protože je levná, kšeft nakonec vždycky zvítězí nad předpisy a tak nám teď ta nadbytečná pšenice jde do EU. K nám do ČR jí moc nepřijde, ale hodně jí jde do Polska i Německa. Německo má velkou mlynářskou kapacitu a teď s moukou v podstatě podtrhli celý východounijní trh. Německá mouka je teď podstatně levnější než česká, protože se dělá z levné ukrajinské pšenice.

Na Ukrajině se nedodržují unijní předpisy pro pěstování, hnojení i agrochemii. Ale když jde o kšeft, tak jdou nakonec předpisy stranou a „nějak se to udělá.“ Zpravidla tak, že se ta nadlimitní pšenice smíchá s nějakou jinou a voila, už to vyhovuje. Navíc i na Ukrajině umějí pěstovat pšenici tak, aby unijním předpisům vyhovovala. Není to tak, že bychom byli zaplaveni nějakým sajrajtem, jsme prostě zahlceni levným zbožím, které nevyhovuje ve větší míře, než jak jsme tady zvyklí.

Evropský trh samozřejmě stojí. Drahou evropskou pšenici nikdo nechce. Té ukrajinské je tolik, že cena neustále klesá. Většina obchodníků to řeší tak, že také kupují ukrajinskou pšenici a míchají ji s tou naší, aby výsledná cena nebyla tak ztrátová nebo dokonce byla trochu zisková. Když smícháte pšenici za devět tisíc s pšenicí za tři tisíce, dostanete pšenici za šest tisíc a to se už třeba prodat dá… Na nějaké pesticidy se kašle, protože to se naředí.

Většiny českých zemědělců se to netýká… oni prodali už loni v období vysokých cen a teď jsou až do žní v klidu. Ceny hnojiv klesly, nakonec všichni svojí situaci víceméně vyřešili. Ale pokud někdo svojí úrodu ještě neprodal, tak splakal nad výdělkem. U nás mají Černého Petra obchodníci. Ti draze nakoupili a teď musejí levně prodávat. Tak jak loni pohádkově vydělali, tak letos zase podobně pohádkově prodělávají. Nedokážu zatím říci, jestli letošní ztráta bude větší nebo menší než loňský zisk.

Hůř jsou na tom třeba Poláci. Tam vypadá zemědělská struktura trochu jinak a tamní polský ministr zemědělství loni radil, aby producenti obilí neprodávali, že půjde nahoru. Teď skončil, protože ho poslechlo nadkritické množství zemědělců a mají teď existenční problémy. Obdobná situace je prý i v Maďarsku, ale neberte mě úplně za slovo.

Já osobně tvrdím, že do žní je to víceméně jedno. Kšefty nějak dopadly, prvovýroby mají svoje jisté, obchodníci letošní ztráty vyrovnávají loňskými zisky, ceny hnojiv se alespoň trochu ustálily a to, co bylo zapotřebí pro budoucí úrodu, to už bylo vykonáno i zaplaceno. Do žní se už nic významného nestane. Ukrajinská pšenice sem bude proudit dál a záležet bude na tom, co bude v létě. Až žně ukáží, co se bude dál. Tam se bude lámat situace.

Revoluční situace nastane až tím, jestli nízké ceny obilnin budou trvat i dál. Jestli je ukrajinské obilí novou stálicí, nebo jen dalším výkyvem, jakých jsme loni zažili celou řadu. Ale ať tak či tak, my u nás na to nebudeme mít vliv. Tohle bude boj Polska s Německem.

166 thoughts on “Ukrajinské obilí

 1. aby nezapadlo – od VLKA

  Flash: Deutsche Welle- v nejméně 70 německých městech se v sobotu konaly velikonoční mírové pochody a proti dodávkám zbraní Ukrajině!

 2. Jo – všimli jste si, že Ukrajinci vedou válku podle ruské povídky o vojákovi, který vařil polévku ze sekery? A pak že Ukrajinci nejsou Rusové.

  1. Ne tak docela, protože při tom „vaření polévky“ značný počet Ukrošů zhebne – což v té pohádce/povídce nebylo.

   Až vyjdou ztráty veřejně najevo, tak budou všichni koukat. Podle posledních zpráv z Ruiny už se na hroby vojclů nesmí dávat ukrošské vlajky, je jich zkrátka moc a i v banderonacistické Ruině to vyvolává veřejné pohoršení. I když třeba z toho Artěmovska/Bachmutu mrtvoly ani neodvážejí. Jednak nemá kdo a nemá čím, jednak není kudy, protože jediné cesty Rusové ostřelují, a hlavně – zmizelí vojclové dále berou žold, což krade velení a stát nemusí vyplácet kompenzace za padlé.

   Navíc Rusové ve velkém začali používat přesně řízené klouzavé bomby velkých ráží, které na Ukroše hází až ze 70 km vzdáleností, takže zcela bezpečně mimo dosah zbytků ukrošské PVO. Což se děje kolem Doněcku, kde mají Ukroši velice festové železobetonové bunkry, které doposud odolávaly – ale těmto velkým bombám už ne.

   Takže tam je padlých také velice hodně, prý podobná čísla jako na těch jatkách u Artěmovsku/Bachmutu; odhadem přes tisícovku denně na každém tom místě. Životnost čerstvého masa je odhadována jen na dny nasazení, někde jen na hodiny. Dokud budou Ukroši hnát na porážku nové a nové oběti, Rusové se nehnou, protože jim to takhle maximálně vyhovuje.

   Ruské letectvo tyto zbraně mělo dávno, především Grom-1 a Grom-2, používali je už v Sýrii, ale to jsou stále dost drahé hračky – i když levnější než amícké JDAM kity. Nyní udělali přídavný klouzavý bazmek na staré „hloupé“ bomby, kterých mají plné sklady, který je ještě mnohem levnější a funguje uspokojivě, takže to házejí naprosto všude.

   A v tom samotném Bachmutu i jinde silně nasazují termobarické TOS-1A a termobariku z dálkových raketometů BM-27/BM-30 i nových Tornado-S. Masakr…

   Sekyrové polévka to fakt není…

   1. K hrobům:
    Je přece už dlouho znám princip hrobu „Neznámého vojína“. Tam jich vejde… Bratskaja mogila.
    Po válce.
    O ostatním toho moc nevím, jen trošinku chápu problémy PVO. Z taktiky jsem taktak prolezl.
    A i tak už je to přes padesát roků.

    OT: Dělal se tehdy (1970) výzkum, kolik vojáků ZS by bylo ochotno bránit svou vlast a případně zemřít při konfliktu se Západem. Magické číslo: 8 %. Otázky pochopitelně nebyly přímočaré a spolu s jedním kolegou jsme byli převeleni na zpracování dotazníků. Vím, že se pak hledal způsob, jak výsledky před vyšším velením (VVO) utajit. Jestli se to povedlo nevím, šel jsem do civilu, odmítnuv zářnou kariéru v armádě.
    Myslím, že by podobný dotazník u dnešních mladých lidí (ne žoldáků!), zaměřující se na schopnost obětovat se ve válce proti Rusku by byl podobný. A to je přitom nezanedbatelná část z nich silně protiruská. Brutální komplexní propaganda funguje. Nejméně protiruští jsou asi lidé, kteří zažili sovětskou okupaci v roce 1968 a následující „normalizaci“. Divné…

    1. Rok 1970, to mluví za všechno – protože v té době panovala v armádě obrovská deziluze z toho obsazení Sovětčíky a dalšími „bratry ve zbrani“, což sdíleli samozřejmě záklaďáci, vlastně ještě více než lampasáci.

     Tyto „záludné otázky“ jsou ale v zásadě nesmyslné: až by Západ při svém útoku vyvraždil jadernými zbraněmi větší města v ČSSR, vše by bylo úplně jiné: lidé by se změnili ve zvířata a pomsta je mohutný impuls… Protože přesně takovou útočnou a vyhlazovací válku proti nám měli Amíci a Západ na programu…

     Je celkem jisté, že občany ČR ani SR do války proti Rusku nikdo nenažene: zkušenost loutkářů s Československými legiemi je legendární. Ani náckové si na nic takového netroufli, takže nebyly ani žádné české oddíly SS ani Wermachtu. A slovenská Rychlá divize také rychle skončila – počet dezertérů, kteří potom bojovali ve Svobodově východní armádě, byl tak značný, že nácky rychle přešla chuť na pokračování.

     Ale jinak ano, propaganda je silná: obří množství lidí má úplně vymleto. I takových, od kterých by to nikdo nečekal – třeba osobně mě překvapil dneska jeden bývalý kolega, do kterého bych to nikdy neřekl, vždy byl dost rozumný a měl všech 5 pohromadě… no a už nemá.

     1. Ono je to prostě složité. Proč k nám vlastně v tom roce 1968 vlítli? Jednak proto, že to byla sovětská nomenklatura – v ostatních soc.dem. zemích vazalská kamarila, jako dneska jen místo Fašingtonu se kořili Moskvě; jednak proto, že v sovětském politbyru „demokraticky a národnostně vyváženě“ seděli většinově Ukroši a další pronárody Sojůzu, ale snad jenom jeden Rus, protože i Sověti si hráli na tyhle blbosti, jako dneska na Západě.

      Ale mělo to jeden hlavní důvod, který nám raději neříkají a pokouší se ho tajit: šílení Amíků s jadernými zbraněmi v Evropě. Sovětčíci prostě ze strategických vojenských důvodů potřebovali do ČSSR dostat jaderné zbraně, aby vyrovnali paritu a zabránili útočné válce Amíků a Západu. Protože jestli někdo myslí, že Amíci zešíleli až po roce 1991, kdy se rozpadl Sojůz Něrušimij, no tak ne: byli takhle šílení vždy.

      Prezident Novotný sovětské operativní sklady JZ v ČSSR odmítl, ačkoliv předtím podepsal tajné mezinárodní smlouvy se Sojůzem na stavbu speciálních úložišť sovětských jaderných hlavic pro operačně-taktické a taktické rakety a bomby pro letadla; to byla takzvaná „Akce Javor“. Takových hloubkových bunkrů bylo několik, stavěných čs. podniky pod sovětskou supervizí a hotové to bylo někdy asi 1966-7. Jenže pak Novotný cuknul a odmítal další kroky realizovat. Takže ho odinstalovali a šoupli tam Dubčeka, ale s tím také nebyla řeč.

      Takže, zhruba od začátku 70. let byly v ČSSR připravené sklady pro tyto věci: zda tady skutečně byly nebo nebyly, je tajné dodnes. Ale spíše ano: v případě války se měly předat ČSLA a naše jednotky byly cvičené na zasazování jaderných úderů, převážně v oblasti NSR (Západního Německa), kudy měla postupovat v protiútoku ČSLA. Viděl jsem plány, bylo to asi 300 jaderných úderů operačně-taktickými raketami a kolem 200 leteckých úderů bombami.

      Vypadá to hrozně, ale vezměte si, že Amíci měli ještě hrůznější plány, a chtěli to začít. Tohle byla až reakce… a mělo se to spustit, až většina ČSSR bude už fakticky zničená, ztráty obyvatelstva 40-70%.

      Takže asi tolik k mírumilovnosti Amíků a Západní demokracie.

      1. Ale tohle přece naši vojenští papaláši tehdy věděli nebo tušili.
       Ale neměli šanci se vzbouřit – Rusko bylo hned za Slovenskem.
       My jsme s lokátorem měli předpokládanou životnost ve válce sedm minut. A ukazovali nám filmy z Vietnamu, jak fungují protiradarové rakety USA. Dobře. Měl jsem odbornost na přehledový lokátor a na rádiový výškoměr (jako velitel přístroje). Jako třetí odbornost jsme byli cvičení na diverzní boj – zničit při ústupu co se dá. Kdybychom náhodou likvidaci radaru přežili. Ještě vím, jak na stožár VVN, jak na železniční trať a jak na vodovod/plynovod.

       1. Ale začít si to Západ netroufl, protože už tehdy měl SSSR jadernou převahu. Pokud vím, převaha Ruska v jaderných zbraních se zvýšila násobně a přibyla Čína. Která sice Rusko extra moc nemusí, (chtěla by Sibiř) ale kdyby se s ním nespojila, strejda Sam by si na ni (záminka Tchaj-wan) možná troufl. Postupně: Na Rusko a na Čínu nebo opačně.
        Takže to „škaredé jádro“ vlastně zabraňuje III.WW tak jako před půl stoletím.

        1. Přesně tak. Jaderné parity Sojůz dosáhl někdy začátkem 70. let. Ale už v 60. letech byli natolik vyzbrojení, že USA by utrpěly fatální škody. Jadernou převahu získali Sovětčíci pak v 80. letech, a to že značnou. Jednak v počtech, jednak v raketových technologiích – už tehdy v tom předstihovali USA, hodně.

         Čína je z hlediska jaderných zbraní na úplně minimálních počtech, asi 200 strategických hlavic, o taktických není mnoho známo. Ale už jim to nestačí, vzhledem k tomu, že USA je berou jako nepřítele, kterého musí zničit, až bude ovládnuté Rusko. Takže pilně kopou a betonují nová sila – několik set jich bude. A budují nové raketonosné strategické jaderné ponorky, dálkové bombardéry – zkrátka plnou jadernou triádu. Do deseti let by měli mít asi 1000+ strategických hlavic v operačním nasazení.

         USA mají strategické zbraně velmi zastaralé: pozemní rakety 40+ let, námořní ponorkové rakety 20+ let. Vývoj nových selhává a navíc, peníze docházejí – takže je otázka, jak to s nimi bude.

       2. Jistě, souhlasím.
        Jen jsem navázal na těch 8% ochotných bránit vlast. Prostě záleží na okolnostech…

   2. Jinak jak jsem už psal, Rusové mnoho typů klouzavých bomb neměli, jelikož proti vyspělému protivníkovi s PVO/PRO to mnoho škody nenadělá – lze to snadno sestřelit, i zastaralým systémem. Letí to příliš pomalu a předvídatelně. Proto měli i ty relativně levné Grom-1/2 (vychází ze starší protizemní letecké střely Ch-38M) i ve verzi s raketovým pohonem, který tomu uděluje nadzvukovou rychlost a možnost ofenzívního manévrování, takže už to tak jednoduchý cíl není. Grom-1/2 jsou modulární a lze to sestavit podle požadavků.

    Ale tyto nové přídavné klouzavé kity ke starým bombám ze skladů (výroba od 50. a 60. let) jsou mnohem jednodušší: jen malá velice laciná elektronická jednotka s GNSS Glonass satelitním přijímačem, laciná serva a výklopná křídla, toť vše. Na ubohé protivníky bez funkčního PVO/PRO aspoň středního dosahu to ale úplně stačí. Což je zrovna případ Ukrošů. Jelikož ruské letectvo má absolutní převahu, je to pro Ukroše opravdu zdrcující upgrade…

    Hrozné bude také větší nasazení těch MLRS raketometů Tornado-S, které zatím skoro nepoužívali. Už staré BM-27/BM-30 předčily ve všem bájné amícké „Wunderwaffen“ HiMARSy (kromě operativnosti v zadávání cílů), protože kromě neřízených raket – což na většinu použití stačí, protože se střílí na hromadné cíle – od 80. let do toho mají přehršel přesných řízených raket s několika systémy přesného koncového navedení: satelitním, IR/termovizním, laserovým, radarovým. Jen to neměli integrované do ostatních systémů, takže cílová data se musela zadávat ručně před odpalem, nebylo to propojené do průzkumu. Ale v ničivosti, doletu, rozmanitosti munice to Západní systémy předčilo dost významně.

    Jenže tyhle nové Tornado-S jsou plně integrované do digitálních sítí a systému jednotného digitálního bojiště, takže vše jde úplně samo. „Seamless Integration“ (bezešvá integrace), tomu říkají Amíci. Takže cíle to dostává samo pomocí řídících sítí s umělou inteligencí, podle povahy a vzdálenosti cílů, které to může brát z čehokoliv, během okamžiku, i úplně automaticky přes ty AI velící systémy, člověk to jenom potvrzuje – mačká ten červený knoflík odpalu. Z dronů, dělostřeleckých radarů, zahorizontálních radarů, SAR leteckých a dronových mapovacích a vyhledávacích platforem, zvukových a seismických proti-baterijních prostředků, leteckého průzkumu a satelitů.

    Rusové jich tam mají několik stovek… prostě až to trochu spustí, tak to pojede…

    1. Zatím, co vidím v ruské TV ty koordináty zadávají většinou ručně. Naštěstí už přestali trvat na subordinaci, takže to jde přímo, nikoliv přes velení. Ruská armáda se musela odbyrokratizovat.
     ===
     Co se týče války, která nebyla:
     Západ nás v roce 1968 upustil jako horký brambor – nebyli schopni nebo ochotni na zábor ČSSR reagovat jinak, než diplomatickými nótami. Řekl bych, že měli z SSSR strach.
     Pak si to Rusové poněkud pohnojili rozpadem SSSR, Rusko velmi oslabilo a my se překlopili na prozápadní politiku. O.K. Jenže Ani Čína ani Rusko už její tím, čím byli před 30-ti lety. A nechat celosvětovou politiku jenom na USA není možné. Dělají si pak co sami chtějí. No zachtělo se jim Ruského území.
     No a dál už to každý zná. Ukrajina v roli klacku, na němž nezáleží a který se po použití odohdí, EU v roli pitomého strejce, který to všechno platí a strýček Sam, kterému to nese prachy.

     https://www.youtube.com/watch?v=1eXJiUPyesY&ab_channel=PetrBure%C5%A1
     Už to tu někde bylo, ale doporučuji k poslechu. Poklidné zhodnocení současného stavu propagandy. Koukat tam není co, jde tam o to, co se říká a kdo to říká.

   3. Ať je to, Kchodle, jak chce, ale máte tohle zapotřebí:
    „životnost čerstvého masa“?
    Stejně jako Targus s těmi svejma:
    „kusy“?

    Je mi odporný tohle číst, vždyť de o lidský životy.

    Nevěřím, že většina toho vašeho „č.m“ a těch „k.“ tam je dobrovolně a z přesvědčení! Věřím, že s tím jejich Zelenským a tím vším to maj úplně stejný, jako my s Fialou a jeho nás všechny všeobjímající ideologickou inkluzí. jenže na rozdíl od nás oni UŽ nemají volbu! Co když je tam většina těch kluků z donucení, nebo z prachobyčejný mladický blbosti vycházející z tý jejich současný ideologický výchovy! Co můžou mít ti mladí kluci proboha za rozhled a zkušenosti, když byli a sou vychováváni k nenávisti, kdy jim je jako vzor předkládán třeba Bandera s tím vším svinstvem, který napáchal.

    A když ani to né, tak snad máte taky děti, aby vám to snad mělo dojít, né? Kurva už!

    1. Válka je zločin – ten největší, tím je řečeno vše.
     Já jsem si to nevymyslel. Cyničnost pomáhá abstrahovat od té hrůzy. Proto ten odporný slovník.

     Ale buďte v klidu, milý blbíši. Rusové je stále vnímají jako lidské bytosti: proto také dělají SMO, ne válku. Protože kdyby to brali jako válku, do měsíce nejvýše dvou by Ruina byla úplně na padrť a počet obětí by šel do stovek tisíc – což už stejně je, ale jen mezi uniformovanými Ukroši – ale včetně obřích ztrát civilistů, kterých dosud zahynulo velice málo – na to co se děje. V plnotučné válce by to klidně mohly být miliony – jako to udělali Amíci v Iráku, předtím ve Vietnamu, Laosu a jinde. Třeba v Severní Koreji vyhladili 1/3 obyvatelstva… Inu, mírotvorci.

     Bohužel, zjevně nejsou Ukroši lidé pro své loutkáře z Fašingtonu a Londonabádu. Jen kanonenfutter proti Rusku. Pominutelný, ztratný, zbytečný.

   4. Je to hrozné, jedna generace zmizí a další jsou těžce redukované. Prý už půl milionu vojáků a údajně z toho 20% žen.
    Ukrajinský národ mizí. A to chtějí opět mobilizaci

    1. Ano, podle kvalifikovaných odhadů z vojenských zdrojů, úniků informací i analýz to tak nějak zřejmě bude. Západní propaganda ohledně ztrát Ukrošů neomaleně lže úplně příšerným způsobem. Až psychiatricky vyšinutě: v režimu „psychologické projekce“ vydávají faktické nízké ruské ztráty za ukrošské a ukrošské za ruské. První obětí války je vždy pravda, ale…

     V prosinci 2022 velitel GŠ Ukrošů gen. Zálužnyj na návštěvě Pentagonu tvrdil, že Ukroši mají 250+ tisíc mrtvých a „zmizelých“ a příslušný další počet raněných a zmrzačených. Jen za armádu, teritoriální jednotky územní obrany počítány zvlášť – kde ztráty jsou také obří, jelikož oni tyto síly používají ne územně, na což byli vybavení a vycvičení, ale přímo na frontě jako kanonenfutter.

     Odhady jsou tedy celkově od cirka 300-500 tisíc mrtvých na ukrošské straně. Ruská armáda celkově 20-30 tisíc, PMC (Wagneři a další) + Čečenská Národní garda, kozáci etc dalších 30-50 tisíc – ti se přímo účastní kontaktních bojů s ručními zbraněmi ve městech a zákopech, takže tam jsou ztráty větší.

     Nepoměr ztrát je způsoben především ruskou převahou v technice, v šetření životů vojclů, převahou letectva a hlavně dělostřelectva; mají dost munice. Rusové stříleli až 60 tisíc granátů a raket denně, Ukroši maximálně 4-6 tisíc; v klidnějších časech a úsecích fronty je ten poměr menší, ale i tam měly ruské síly 3-5x větší spotřebu. Čemuž odpovídá poměr ztrát…

     20% padlých na Ukrošské straně nejsou ženy – nejsou na frontě, mimo zdravotnic a evakuačních sanitek, ale v přífrontovém zázemí a týlu. Ukrošskou armádu tvoří sice z asi 20% ženy, ale ty samozřejmě nebojují přímo na frontě.

     Je to samozřejmě národní genocida – řízená z Fašingtonu a Londoabádu a celým tím banderonacistickým zločinným režimem. Dle fotek a videí z fronty už téměř zmizela střední generace vojáků, 20-30 let, jsou vidět buď úplní mlaďoši nebo 40+ pánové až dědci.

     Takže je otázka času, než ukrošský kanonenfutter dojde – už od toho nejsou moc daleko. Další vlna mobilizace – 10. nebo 11. – už nemá kde brát. I když chudáky odchytávají kde to jen jde.
     Mluvilo se i o tajných dohodách s okolními státy, na odchyt uprchlých Ukrošů – nejvíce to probleskovalo s Polskem. Že by lokální státní policie, třeba polská, odchytávaly uteklé Ukroše a posílaly je do Ruiny na jatka.

     1. To je velmi zajímavá informace. Myslíte, že Rakušanostapo bude pořádat hon na uprchlé ukrajinské brance?

      1. Nevylučoval bych to. V Polsku to už vážně chystali/chystají – a tak bych předpokládal, že o podobné dohody se snažili i s českou a slovenskou vládou.

       Být Ukrošem v ČR a v jatečním věku, už mizím minimálně do Německa, Francie, Itálie. Ještě lépe někam dál, třeba do Brazílie, Srí Lanky, …

   5. Opravdu Vám nepřipadá, že parta kolem Zelenského si váží vlastních lidí podobně, jako ten voják sekyry? Ta představa, že lidé jsou jejich soukromým vlastnictvím, se kterým mohou libovolně zacházet – kterou s nimi západ sdílí – je ovšem opravdu neruská.

 3. Takže někdy se keťasení nevyplácí.
  On ale hen ten anonymní daňový poplatník pomůže – kdyby přišlo na nejhorší.

 4. ale to byl ještě „holobrádek“ …. a „reklama před x volbama“ … po posledních volbách už to neplatí …

  1. To je fakt. Vidláku, řešte to už.

   Tupost místních trollů sice nevybočuje z jejich běžného „IQ“, které předvádějí na jiných webech, ale aby si na sebe ještě navlékli cizí nick, to už je tedy síla…

   Viz. např. :

   „konflikt zahájil Putin vyzbrojováním proruských separatistů na Donbase. Kdyby se do toho Putin nesral, tak by bylo všechno v pořádku a hlavně méně mrtvých“.

   To snad píše nějaký robot. Tohle přece nemůže živý člověk napsat ani za prachy.

    1. Konečně rozumná řeč. Za ty blbosti by jim přece neplatila ani kavárna. Snaží se dráždit, protože tady můžou. V hospodě by poznali platnost hesla „za hubu přes hubu“.

  1. Nešiřte bludy …

   Společenská zodpovědnost

   V prosinci 2016 se Česká spořitelna připojila k think-tanku Evropské hodnoty, který se zaměřuje na zmapování PROKREMELSKY orientovaných dezinformačních zpravodajských webů, a stáhla z těchto stránek svoji online inzerci. Stala se tak první velkou českou společností, která přistoupila k tomuto kroku. Česká spořitelna k tomu uvedla, že věří, že slouží lidem také jako kompas, který je bezpečně provádí světem mediálních informací. Kvůli této zodpovědnosti vůči společnosti, která překračuje hranice bankovního světa, je pro banku nepřijatelné financovat zdroje nepodložených a někdy i záměrně lživých informací.

   Kolik lidí od té doby opustilo Českou Spořitelnu ?
   Odpovím za Vás, od roku 2016 má česká spořitelna o 240 000 klientů z Česka více…

   To je to vaše „distancování“…
   Dost lidí přešlo do české spořky kvůli chytrému internetovému bankovnictví George a kvůli vám proruským budou odcházet ne, ti by se vám akorát vysmáli do ksichtu leda tak…

   Ono totiž měnit banku je docela otrava i když to jde dnes už on-line ale i tak úspěšný člověk, který si cení každé minuty svého času, na to nemá čas…

   Vy se klidně distancujte, v tom Vám nikdo nebrání.

   1. no má to háček nesli školu ti inteligentní patře nevadí že v České spořitelny je český akorát název a pak. Naše peníze.

     1. EMA: nevadí, že slovník z odpovědi vyrobil nesmysl, ono na ten LEXův příspěvek je to dobré až až … stejně jako na další HUPy, Anonymy a jiné troly
      Člověk v plísni – za maskou humanity odporná vlivová mafie, přímo rezidentura cizí mocnosti. (I ten Pánek do toho naprosto dokonale zapadá). Angažují se také v dovozu nekompatibilních kultur deklarovaných jako Syrské inženýry v pravdě však analfabetů z rovníkové Afriky nebo Kábulu.

      1. Šimon Pánek je jedním z největších Čechů, hrdina který celý svůj život zasvětil pomoci potřebným, charitě a lidským právům, pomlouvat ho může jen ubožák, který sám nic nedokázal.
       Na takové lidi jako je Šimon může být celý náš národ hrdý, díky nim si uvědomujeme , že jsme Češi a že máme být na koho hrdí.

     2. A Vy to před odesláním nečtete?
      Prostě to tam napráskáte, mobil Vám tam viditelně, už během psaní navrhuje hovadiny – a případný čtenář ať si trhne?
      Zvláštní přístup

  2. Jan z Povidlákova.
   Ono je to služba za službu.
   Co když dostává Spořitelna od této fakulty určité informace.

   1. Informace asi ne, ale když si tam dík reklamě za sponzoring povedou účty studentíci a možná i fakulta sama, tak to bude dobrý kauf…

 5. https://www.michalapetr.com/map-1647-pilatuv-vybor-nejvyssi-tajny-organ-eu-ve-kterem-se-rozhoduje-o-vsech-kseftech-a-narizenich/
  Zajímavá analýza, no spíš děsivá, kde a kdo řídí €sojuz:
  učasnou Drahotu způsobila finanční politika EU, a ta je, ačkoli budete překvapeni a nikdy jste o něm neslyšeli, výlučně řízena tzv. Hospodářským výborem EU. Ještě překvapenější budete, když se dozvíte, že v čele tohoto výboru stojí nejvyšší evropský úředník se jménem Pilát. A že utajení existence tohoto Pilátova výboru řídícího EU, a utajení veškerých jednání, která Pilátův výbor vede, je podle nejvyšších diplomatických zdrojů, jediným způsobem, jak lze v EU uzavřít všechny politické obchody i pakty! Jak proradil Pilátův předchůdce v úřadu Američan s rakouským pasem Thomas Wieser:  když vlády Evropy pracují na citlivých tématech, je životně důležité, aby se Pilát a jeho lidé vyhýbali záři veřejné publicity. Ve skutečnosti je to jediný způsob, jak lze v Bruselu uzavřít jakýkoli politický, či finanční kšeft, nebo vydat nařízení!

  1. Evix.
   Někdo je na polici,obílí se bude pálit a nám budou cpát červy.
   Jak to sleduji,ono bude i problém jíst kvalitní potraviny,všechno ochuceno chemii.
   Proto i tolik nemocí zvířat,hustí do nich chemii také,co potom i člověk.
   Pokud se ta chemie neomezí,zlikvidujeme se postupně.

    1. Antibiotika.
     Růstové hormony.
     Do drůbeže ještě mimo jiných kokcidiostatika.
     A spousta dalších sr@ček kakanců, o kterých psát by vydalo na několik odborných článků.
     Zkuste si doma vychovat kuře od vylíhnutí z vajíčka do zpracování v masokombinátu za 5 týdnů.

      1. Hlavně že tam vyrábějí šunku pro východní Evropu a ne pro Italy, ti prý mají rádi přírodní. Ten pán je komik.

    2. Výkrm kuřecích brojlerů BR1, skrmuje se asi 3 týdny, pak BR2 a asi týden před porážkou už BR3 aby se játra vyčistila.
     Směs obsahuje antikokcidiostaika a jiné šmakulády, můžete se pokusit krmit kopřivami se šroty, dřívější hybridní kombinace málo rostly, ty nové uhynou. Nejsou schopny na běžném krmení přežít.

 6. Obilí pěstované za jiných norem a u nás posléze prodávané je co?
  Snad trestný čin, nebo jen přestupek? Každopádně by se měl někdo za to zodpovídat a okamžitě takový prodej zastavit. Nejde jen o pesticidy , ale také mnohé obilí na Ukrajině je kontaminované toxiny a je upravované geneticky modifikovanými organizmy(GMO) a tudíž mimořádně škodlivé pro náš organizmus.
  Co by nás ale dále mělo zajímat je novinka na našem a potažmo na evropském trhu a to jsou červy a hmyz v naší potravě. Schváleno EU od ledna letošního roku.
  Otázka zní, zda je to pro náš zažívací trakt vhodné , či nikoliv. Koho to zajímá a já si myslím, že by to mělo zajímat všechny , tak vše na toto téma vám zodpoví v rozhovoru Martina Valachová s odbornicí na stravování s vysokoškolsky vzdělanou mikrobioložkou Ivanou Stenzlovou.

  Kdo se na pořad nechce dívat tak jen rychle . Nežerte to, zabije vás to.

  Ivana Stenzlová Hmyz a červy v potravě

  http://yotub.be/PZWYRemLhBs

  1. Těchto článků a videí je více. Nikde se moc nemluví, že pojídání hmyzu u člověka způsobuje oslabování imunity.

   1. Evix,
    mě je jedno, že vy to budete žrát(omlouvám se za tento výraz, ale slůvko jíst se zde opravdu nehodí). Mě o takové lidi jako jste vy nejde, mě jde o ty již probuzené ze snu o skvělé EU a která to s náma myslí dobře. Vy klidně to svinstvo konzumujte a já vám k tomu přeji dobrou chuť a proboha , jen si to video nepouštějte, vždyť takových rozhovorů a článků je více.

     1. V mase je železo, to člověk potřebuje, hmyz nemá krev, ale hemolymfu a tam kyslík přenáší měď.Těžký kov lidem způsobuje otravu, ale ne hned až po čase, kdy se nahromadí, neb člověk ho neumí vyloučit. Už tohle by mne vystrašilo.

       1. Když budete mít opravdu hlad, budete to, i daleko horší věci ještě rádi „žrát“.
        Červy, kobylky, krysy, psy, mršiny koní, lidské mrtvoly…
        Podstatné je přežít. Když nechcete, nemusíte. Jiní chtějí.

       2. Kdepak, u zdravého člověka je otrava mědí témeř vyloučená nebude-li chroupat modrou skalici po lžících.
        Leda, lidé s Wilsonovi nemocí se mědí otráví, a stačí jim k tomu i příjem mědi z běžné potravy (pár miligramů je v každém jídle, hodně například v játrech).

        Modrají lidé při nadměrném příjmu stříbra.

       3. Neschopnost udržet nízkou hladinu Cu se zove Wilsonova nemoc.
        Letální dávka modré skalice je přes 10 gramů.
        Jinak je Cu biogenní prvek.

         1. Co rozporujete? Wilsonova nemoc se to opravdu jmenuje, a u té modré skalice je jediný problém, a to jak ji požít, neboť má i dávivé účinky.

          1. Sibylo, měď, jak píšete, je stopový prvek, což ovšem není nijak v rozporu s tím, co napsali idiotronic a Jan z Polovidlákova.

           Měď je esenciální (nepostradatelný) biogenní (životatvorný) prvek. Kdyby Vám nějakým kouzlem naráz z těla zmizla všecka měď, tak jste v mžiku mrtvá. Měď je součástí mnoha různých enzymů, výčtem nebudu zdržovat, stačí ale zmínit, že bez mědi nemůžou fungovat mitochondrie, což jsou („energii vyrábějící“) součásti každé buňky lidského těla. Detailně, s barevnými obrázky (byť v angličtině a pro laika patrně složitě), je to popsáno např. zde
           https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0167488920302251/pdfft?isDTMRedir=true&download=true

           Měď si tělo neumí „vyrobit“, takže ji musí přijímat v potravě. U dospělých je doporučený přívod 900 mikrogramů denně. Obsah mědi v různých potravinách je sepsán například zde https://www.atsdr.cdc.gov/toxprofiles/tp132.pdf (od strany 211, v prohlížeči 223).

           Malá množství mědi jsou nezbytně potřebná k životu, nadměrná množství jsou jedovatá – to už tak bývá, jak pradávno vyjevil Paracelsus, což již bylo zmíněno v kapitole o Vašich obavách z natamycinu v sejru https://web.litterate.cz/petrarcuv-sonet/comment-page-2/#comment-128191

      1. Ale tam nejde o tu měď, hmyz má přece to tělíčko tvořené z chitinu a to je pro člověka nestravitelné… Chitin je polysacharid složený z molekul N-acetyl-D-glukosaminu, které jsou spojeny 1,4-β-glykosidickou vazbou, vedle celulózy je nejrozšířenějším polysacharidem na Zemi. Chitin je hlavní složkou kutikuly členovců, která je u některých pomocí minerálních látek zpevněna a přeměněna v exoskelet.
       A pak i hmyz má parazity. Dřív se před hmyzem v obilnicích bojovalo, představoval poškozování potravin. Já nevím, ale v mouce mohou být červi a tu mouku znehodnocují…
       Potemník moučný (Tenebrio molitor) je 10-18 mm dlouhý brouk černé barvy, jehož larvě se říká moučný červ. Dospělci jsou schopni létat a jsou aktivní v noci. Larvy jsou zhruba 2,5-4 cm dlouhé a zlatohnědé barvy s tmavými kroužky kolem těla. Larvy potemníka moučného slouží jako krmivo pro hmyzožravé plazy chované doma. V roce 2018 dokonce Evropská agentura pro bezpečnost potravin schválila prodej a přípravu larev potemníka moučného, jako potravinu určenou ke konzumaci. Pokud se však potemník moučný nebo jeho larvy vyskytnou v našich zásobách potravin, rozhodně není určen ke konzumaci. Jedná se o škůdce, který znehodnocuje potraviny svými výkaly a může být hostitelem tasemnice dětské (Hymenolepis nana) nebo tasemnice krysí (Hymenolepis diminuta)😡🙊🙊😠

  1. Ve skutečnosti je to tak, že Brusel platí ruskou naftu do dieselů, které krmí menší část Kyjeva, včetně vládní čtvrti. Větší část Kyjeva a okrajové oblasti, jsou celou zimu bez elektřiny a tepla, nebo jen 2-3h denně, údajně na nabití telefonů.
   Tyhle propagandistické žvásty o vývozu jsou už trapné. Rusové tam raketami zničili všechno, co bylo jen trochu důležité – a někdo se tu chvástá vývozem. Tak jistě.

 7. A kdepak že končí „ukrajinské“ (protože Ukrům z toho nepatří ani zrno) obiloviny?
  https://www.aa.com.tr/en/russia-ukraine-war/over-12m-tons-of-grain-exported-from-ukraine-in-last-2-weeks/2860287

  At least 40% of the grain carried via the corridor was transported to Europe,
  30% to Asia,
  13% to Türkiye,
  12% to Africa, and
  5% to the Middle East.

  Takže 53% se skrmí v EU a Turecku a hladovějícím v Africe a na BV nejde skoro nic.
  Rusko by přitom dokázalo pokrýt potřeby hladovějících samo, ale to nelze připustit, protože by US firmy a dva ukr. oligarchové, vlastnící více než 90% ukrajinské úrody, byli tratní.

 8. Jenže,ta cena Ukrajinské pšenice,byla 3.000 kč za t. i dříve.
  Díky spekulantům,tuto levnější pšenici vrhli na Evropský trh.
  K vůli sankcím a znesnadnění vývozu z Ukrajiny,přeci tvrdili,že hladoví Afrika,přitom tam vyvezli malé množství,většinou do Evropy.Tak jako vždycky,škody zaplatí zákazníci.

 9. Nado zatopiť!
  Pro domácnost stačí pět tun!

  Podíl spalování biomasy v západní Evropě je relativně vysoký. V Dánsku a ve Švédsku se na celkové spotřebě podílí 30 procenty, v Rakousku pak 17 procenty.
  Česká republika zatím výrazně pokulhává. Přitom se v naší zemi ročně vyprodukují dva miliony tun obilí, které se nakonec ukáže jako přebytečné. Toto nadbytečné obilí pak vykupuje Státní zemědělský intervenční fond. A jen pro srovnání, ony dva miliony tun obilí vydají stejné množství energie, jako čtvrtina energie vyrobené v Temelíně. Jednomu rodinnému domku postačí pak na celý rok pět tun obilí, přičemž odhadovaná cena jedné tuny by se pohybovala kolem 3 500 korun. Takže ročně by rodina za otop zaplatila 17 500 korun.
  https://21stoleti.cz/2006/05/19/budeme-topit-obilim/

   1. berkowitz

    Nezapomeňte, že ceny uhlí jsou tvořené uměle a stejně by to dopadlo s obilím a biomasou obecně. Navíc ti zelení šílenci považují jakékoliv spalování za neekologické, už jim vadí i pálení dřeva. Oni uvažují jiným směrem. Zeměkoule má patřit vyvoleným a všichni ti idioti co se zabývají ekologií jsou pro ně pouze užiteční idioti, kteří po konečném vítězství zmizí.

   2. Od insiderů vím, že pokud se do kotlů v TE přidává na spálení pšenice, k dosažení stejného tepelného výkonu je třeba přidat i více uhlí. Výsledkem je vyšší spotřeba základního paliva i větší množství emisí, než kdyby se obilí nepálilo.
    Báječný nový zelený svět…

  1. Vida vida, jeste nedavno zly Rus hodlal vyhladovet svet zablokovanim ukrajinskeho obili a ted bude masivni kampan za spalovani toho sameho ukrajinskeho obili.
   Nikdy jsem si nemyslel, ze to kdy reknu, ale zlati komunisti.

  2. Pamatujete na V+W?
   „je to divnej svět, divné věci
   když je pro lidi třeba
   pálit laciné žito v peci
   aby zdražil chleba“

    1. Jj, USA v tom mají takovou hezkou tradici. Za Velké recese tam beze stopy zmizelo (neemigrovali, ani nezemřeli) cca 3 000 000 lidí a odhaduje se, že zemřeli hladem neevidováni.
     Paul de Kruif o tom napsal ošklivou knížku.

     1. Nedavno se zacalo pouzivat potravin na vyrobu lihu jako prisady do benzinovych motoru , min to znecistuje ovzdusi a ceny,kdyz mene potravin utesene stoupaji..

 10. ‼️Konečne dobrá správa pre Jemen.

  🇸🇦 Saudská Arábia sa rozhodla ukončiť vojnu v Jemene

  Saudsko-ománska delegácia plánuje budúci týždeň cestovať do jemenského hlavného mesta Saná, aby uzavrela trvalé prímerie s predstaviteľmi húsíov a ukončila osem rokov trvajúci konflikt v krajine , uviedli dva zdroje zapojené do rozhovorov.

  1. Tak to se bude Bílý dům + jeho malý přítel hodně zlobit. Taková zrada od přátelských Saúdů.
   🤔

 11. Myšlenky se míjí s časem
  realitou i rozhlasem
  s mladými i s televizí
  nová doba je mi cizí
  stará v nenávratnu mizí.
  Držím se jí za šosy
  unavený a bosý,
  šlapají mi na ruce
  nahoru se derúce.
  Otáčím se, kdo je za mnou
  jestli nemám mysl klamnou..
  jsou tam ještě davy lidí
  co nechodí, blbě vidí
  samý mozol, kriky,
  zkouší na nich triky.

  1. Ze sněhu tu zbyly zbytky
   nikde neuvidíš kytky
   nenaběhly pupeny,
   žebrák s kárkou u Penny
   přehrabuje kontejnery.
   Ten nepůjde do Opery.
   Tři stupně na teploměru
   jaké léky ještě beru?
   Blokátor a kortikoid
   neměl bych ten stát tak dojit
   měl bych zajít do pustiny
   nevrhat tu blbě stíny.

 12. Vidlák :
  „My u nás na to nebudeme mít vliv. Tohle bude boj Polska s Německem.“
  ****************************************
  Jenomže NA NÁS to vliv mít bude v tom propojeném EU i světovém trhu, o tom žádná.

  Kde se asi vezmou všechny ty kompenzace Polákům …na akce levné obilí z Ukrajiny ?

  A kdo to vše zaplatí i na dluh?

  A za kolik se bude pak nakupovat od českých producentů z nové sklizně,
  když nabízí pod cenou i Ukrajina?

  Zaplatí se naším zemědělcům náklady na sklizeň 2023?

  A co krmiva -obilniny a cena masa?
  (Obiloviny musíme prý vyvážet, protože maso „nevyrábíme“, ale zase dovážíme)

  A jak budou konkurovat čeští zbylí mlynáři těm cenám „naředěné“ mouky i z Německa….?

  Vše má na VŠE vliv, a budou i „naše“ sila do nové sklizně fyzicky prázdná?

  A už má někdo v ČR prodanou letošní sklizeň a za jaké ceny, nebudou zemědělci prodávat v 2023 pod cenou?

  A není Zelený úkol snížit produkci u nás jako u všeho a pak nakupovat od méně blbých?

  A dalo by se ptát a odpovědi by přinášely jen další otázky…..
  ****************************************

  A ano u nás na tom vydělá málokdo, to bude boj a kšeft jiných,
  naším údělem (dolních) je jen platit, platit, doplatit…

  1. Stravne, jak pise adx nize, Nemci podle sve dobre tradice predaji to hovno k nam, a Fiala jeste ponizene podekuje.
   Pokud budou nejake namitky, tak budou umlceny tim, ze prece musime podporovat Ukrajinu, ktera byla bezduvodne napadena agresorem. A vsichni zastanci ceske produkce budou prohlaseni za rusofily a agenry Kremlu.

   Na ceske zemedelce, nebo dokonce budouci sklizen vsichni kaslou. Stejne jako kaslali na ceske pestitele jablek, kdyz byl trh zaplaven polskou nadprodukci.
   Takze Nemci to budou nejak rovnomerne distribuovat v ramci volneho evropskeho trhu, Polaci z toho vyklouznou (maji prece tu armadu) a Cesi to bez odmlouvani zaplati.

   A to jeste pockejte, az zacne Putin dodavat Africe obili zadarmo.
   Pry ze Rusko zbankrotuje.

 13. Obilí je zajebané
  všecky lesy vyrubané
  jabloně s kácejí
  památníky ztrácejí.
  I Bystruška už je z plastu
  metyl klidně najdeš v chlastu
  co si koupíš v obchodě.
  Ryby plavou ve vodě
  často břichem vzhůru
  a vodňanskú kuru
  musíš tahat z huby suchů.
  Muničák je po výbuchu.
  Všichni tančí kvapík.
  Tohle bude kapík.

 14. Dvojí metr: někdy fakticky milimetr, někdy kilometr až světelný rok; prostě „co se babě chtělo, to se babě snilo“ – jak o tom psal Vidlák nedávno – platí fakticky i v zemědělství a potravinářství.

  Když se chce, je pěstitel/dodavatel při nalezení minimálních nedostatků pokutován, veřejně očerněn, vezmou mu dotace a je málem doživotně vyloučen z trhu. A když se naopak nechce, nevadí snad vůbec nic. Asi by prošlo, i kdyby do zrní sypali jed na krysy nebo podobné chuťovky. „Ono se to naředí“…

  EUhnije toho nažvanila a naschůzovala na tisíciletí ohledně ochrany a regulace zemědělských trhů, vyváženosti dotací a podobných kokotin, ale když ve finále přijde na věc, v rámci podpory ukrošského nacismu a za zničení Ruska najednou vůbec nic neplatí: Ukroši mohou svou výprodejovou produkcí dumpingově likvidovat zemědělce v EUhniji dle libosti.

  Dvojí metr: už nejen ve výkladu zákonů; někdo šel do kriminálu natvrdo na pět let za větičku s otazníky, jiní na Ksichtoknihu či v diskusích Der Stürmerů píší zcela nacistické genocidní morytáty zcela volně. Justiční bohyně Themis není už jen občasně slepá: je to odporná prodejná kurva všech kurev futrál.

  Takový mor se ale rozlezl téměř všeobecně, například i v technice a technologiích. Jak to, že jsou do běžného silničního provozu povolená elektročuda s akumulátory, které nejen že intenzivně a vysokoteplotně hoří, ale dokonce za jistých okolností téměř explodují? Která jsou při větší silniční nehodě životu nebezpečná, dokonce i při likvidaci a odvozu trosek? Řádově více než auta na benzín a naftu.

  V normálních, příčetných časech, by se nic z výše uvedeného nemohlo stát.
  Je to šílené. A co horší, že čím dál horší. Je to rakovina, která se postupně prožírá vším a všude.

  Co s tím? Já bych věděl, ale za většinu pravd je dneska vězení jisté.
  Jako hudební doprovod mě napadá skvělá deska „Rakovina“ od Karla Kryla.

  1. Ano, Karel Kryl byl v podstatě vizionář. Ani se nedivím, že ho skolil infarkt tak brzo – když už tehdy viděl, kam to všechno spěje…. :o(

    1. Milan44
     Hodí, vždycky před 21 srpnem do nás hustí ze všech rádií Bratříčku zavírej vrátka.
     Je otázka, jestli to bude pokračovat, až na Mošnově budou Amíci.

  2. Drobný doplněk k elektro vehiklům. Ve velkých městech jezdí po chodnících elektro samohyby. Jezdit tím po silnici by byla sebevražda, na chodnících to je dost rychlé a otravuje to. To samé cyklostezky. Ani se už nesnaží předělávat zákony, aby to bylo možné. „Právo“ končí odkliknutím nějakého varování v aplikaci v mobilu, které nikdo nečte. Že prý města jednají s provozovateli. Ale do té doby platí že si každý dělá co chce. Přitom ty krámy mají GPS, ví se kde jezdily, měšťáci to nemusejí ignorovat.

   Ale protože to je „elektromobilita“ tak vše je dovoleno. Kdyby někdo rozjel podobnou půjčovnu malými motorkami na benzín, stát či město by s ním zatočili do 24 hodin.

   1. A ještě kdyby ty malé motorky jezdily po chodníku , řidiči na nich bez helmy a na klíně vnoučata batolecího věku bez ochranných pomůcek to by bylo řevu.

   2. adx

    Vy jste nepochopil, že oni si z nás dělají pudel, že cokoliv by nám v něčem mohlo být i prospěšné, tak je to ihned zakázáno, zdaněno, smeteno ze stolu. Cílem je otrok, který neremcá a dělá, když mu dojdou síly je ekologicky využit.

   3. Už jsem ty elektrovehikly z půjčovny několikrát viděl i odhozené v řece. Asi někomu došla „šťáva“…

    1. To někdo projevil kus rozumu. Pravé místo je samozřejmě správně vedený šroťák – kde dají akumulátory zvlášť, lamináty zvlášť, motorek a převody také kam patří. Ale řeka, to je skoro správně… protože na ten šroťák to pak už někdo odveze.

   4. Přesně tak. Jak je tam tohle „magické“ slovo elektromobilita, tak už zákony a vyhlášky reálně neplatí, protože je nikdo nevymáhá.

 15. Pokrok nezastavíš… Lze očekávat, že spotřeba krmných obilovin nápadně poklesne:

  „Španělé jako první na světě přišli s technologií, jak dělat rostlinné maso tak, aby co nejvíc chutnalo jako opravdové, a nově ho tisknou i sériově. Spotřeba živočišného totiž roste, ale chov zabírá moc půdy a zhoršuje oteplování.“ (https://1url.cz/wrn97).

  Fujtajbl… Pánbůh s námi, a zlé pryč…

  1. Bez esencialních mastných kyselin , které jsou jen v živočišných bilkovinach, lidstvo onemocní a hlavně dětem se přestane vyvíjet mozek. Bude jim chybět také vitamín B12, jehož nedostatek též vede k mentálním postižením. Když se nebudou pěstovat krávy, nebude ani mléko, které ještě může pomoci lidem odmitajicim maso. A příští rok začne platit zákaz klecového chovu slepic v celé Evropě, co to udělá s cenou vajec, když už teď je na 7 Kč za kus? Navíc s vejci se to nemá přehánět, ale hrách to nenahradí, v tom jsou bílkoviny neplnohodnotné, neb jim chybí právě určité esenciální kyseliny. Mléko se sojou tež nenahradí, to zkoušela na svém batoleti aktivistka Pixová a batole skončilo ve špitále, kde týden trvalo, než lékaři ptiski ba to, co dítěti je ( avitaninóza B12) neb nepredpokládali, že by profesorka na sociálně humanitní fakultě nedala děcku pořádně najist. Ta se však nepoučila a pořád mele ty své nesmysly o škodlivosti chovu krav a vnucuje je druhým.

   1. Ale jak vznešeně to zní “profesorka, a z Fakulty”, a pak už nesejde, že se vyjadřuje k něčemu o čem namáhání ani ánung, že nejen, že netuší co jsou mastné kyseliny (nedej Bože kyseliny nasycené a nenasycené, cis a trans) ba dokonce, že jsou nějaké (esenciální) aminokyseliny. A vitamíny, to jsou přece ty tabletky co šumí!
    Takový člověk dostane prostor v médiích, přidá se pár obrázků z jatek (to, že i v ČR máme mučivé halal porážky, se přejde -muslimská tradice), a Lidl zakáže tradiční prodej živých kaprů na Vánoce.

    Člověk je všežravec, a když nebude jíst všechno nebo naopak něčeho příliš, pak se to logicky na jeho kondici projeví. I ten křeček, když pozná nedostatek jedné z aminokyselin v potravě, sežere vlastní mláďata. Například viz: https://www.osel.cz/9222-kukuricna-dieta-dela-ze-samicek-kanibaly.html

    1. Pardon, zase automatický slovník opravil: “o čem namáhání” bylo zamýšleno: “o čem nemá ani ánung”.

     1. To je ta tragédie, že dřív se ekologie studovala na prirodovedeckych fakultách, byla to samá chemie biologie fyzika vzorecky a vypocty a dnes se studuje na humanitních fakultách v rámci jakéhosi radikálního zeměpisu. Jak může byt zeměpis radikální nechápu

      1. Falešných proroků zažilo lidstvo celé zástupy, ale s rozmachem soc. sítí, aktivismem a hloupostí redaktorů masmédií a i jejich zneužitím stran politiků (lobistů) dostávají tihle blouznivci nebývalý veřejný prostor.
       Je spousta variant přísloví ”Nestálé jak počasí” a hle, nyní proti jeho nestálosti bojujeme snižováním produkce CO2. Produkujeme ho sice 1/10 světové produkce, ale Grétě, Al Gorovi a dalším by praskla žilka. Ve výsledku eko-bussinesmanum (a napojených politikům a jejich úplatkářům – vznešeně přezdívaným lobisté) praskají peněženky (soláry, elektroauta a jiné EU hovadiny).

   2. Tak to je pekne.
    O tom jsem nemel tuseni, vsichni mluvi o nasledcich pri nedostatku ovoce a zeleniny, o mase ani zminka.
    Dekuji za info.

    Vegetarianstvi se tu kolem me pekne rozmaha, soused Anglican vegetarian, syn ve ctvrte tride, a i kdyz zbytek rodiny z vlastni vule vegetariani nejsou, tak rodina samozrejme nema cas varit dvakrat.
    De fakto jsou tedy vegetariani vsichni.

    1. Být vegetatiánem někde na sídlišti a mít rostlinnou nabídku jen v místním supermarketu, je zdraví škodlivé, to si mohou dovolit tak Indičtí zemědělci, co mají potravu z vlastní zahrádky, rozmanitou a 100% bio plus 100% čerstvou.

     1. By si „myslitelka“ měla zajít mezi rodiče dětí s poruchou příjmu B12. Pokud se na ni nepřijde do dvou let věku, nastává nevratná degenerace mozku a mentální vývoj se trvale zastaví zhruba na úrovni 18 měsíců. Plus pozoruhodná soupravička dalších metabolických a orgánových poruch.

      Než byly zrušeny diskuse na ACZ, říkali jí někteří přispěvatelé „Vypsaná Pixa“.

     2. Za poctivost 1.
      Jinak pořádně profackovat, fakt tohle nechápu.
      Tyhle problémy byly v naší covilizacii po dlouhou dobu a říkalo se tomu hladomor, či chudoba. Hladomor je od slova hlad, ale hladem většinou nikdo nezemře, dřív ho zabije právě ten problém s deficitem různých živin. Zvláště děti.
      Opravdu dnešní dobu nechápu. Z historie jsou známy vysoká dětská úmrtnost, různé pandemie, které ani nemusel vyvolat žádný bacil, stačilo k tomu oslabení imunity z důvodů hladovění.
      Proč v ČR někdo bojuje proti velkochovům, když jsme živočišnou výrobu zredukovali na 30% dřívějších stavů dobytka?
      Za 30 let ubylo 70% hmyzu, on na hladovém poli nedokáže žít. Po redukci hmyzu, došlo k redukci ptactva, protože to potřebuje právě hmyz aby zdárně vyvedlo ptáčata.
      Je dnes opravdu někdo takto hloupý aby to nevěděl, nebo jde o pomalé vaření žáby do kýženého stavu, že tu pomalu pomřem.
      Nemoci, které jsou známé :
      Beri-beri (též beriberi nebo beri beri) je onemocnění nervového systému způsobené nedostatkem thiaminu, tedy vitaminu B1. Thiamin je potřeba pro štěpení energetických molekul, například glukózy, a je obsažen též v membránách neuronů. Mezi symptomy beri-beri patří těžká letargie a únava, též různé komplikace postihující kardiovaskulární, nervový, svalový a trávicí systém. Beri-beri vzniká při nedostatku thiaminu (vitaminu B1). Ten se vyskytuje přirozeně v nerafinovaných obilninách a v čerstvých potravinách, zejména v celozrnném pečivu, čerstvém masu, luštěninách, zelenině, ovoci, mléku apod. Nemoc beri-beri je častá u lidí, z jejichž výživy jsou uvedené potraviny vyloučeny, například při hladomoru.

      Pellagra [1] (česky také pelagra, lombardské či červené malomocenství) je systémové onemocnění vznikající na podkladě avitaminózy, tj. nedostatku vitaminu niacinu (angl.zkr. NIcotinic ACid vitamIN[2]; rovněž známého jako vitamin B3 či kyselina nikotinová, dříve „vitamin PP“ – z angl. Pellagra Preventive factor[3]) a bílkovin obsahujících aminokokyselinu tryptofan (ze které si tělo niacin vyrábí).

      V oblastech jako je Afrika, Mexiko, Indonésie či Čína jde i v dnešní době o poměrně častou chorobu, přičemž většinu nemocných tvoří lidé z chudších společenských vrstev, často jde o bezdomovce, alkoholiky, někdy také o duševně nemocné, kteří odmítají potravu. Tryptofan, jenž je tělem metabolizován v niacin, je obsažen především v mase, vejcích a rovněž v sóje. Nejrozšířenější je pellagra v komunitách, u kterých majoritní složku potravy tvoří kukuřice, např. na jihoamerickém venkově.

      nedostatek vitamínu A způsobuje nyktalopii (šeroslepost, noční slepota).
      nedostatek thiaminu (vitamínu B1) způsobuje beri-beri
      nedostatek niacinu (vitamínu B3) způsobuje pelagru
      nedostatek kobalaminu (vitamínu B12) vede ke zhoubné anémii (zhoubné chudokrevnosti)
      nedostatek vitamínu C způsobuje kurděje (skorbut)
      nedostatek kalciferolu (vitamínu D) způsobuje rachitidu (křivice)
      nedostatek vitamínu K způsobuje krvácení

     3. Marie P.
      Ale pozor, ona nepíše o návratu k normální stravě, ona píše o nutnosti dodávat do organismu B12. Což lze z jejího pohledu třeba injekcemi nebo tabletami, nikoli normální stravou. Velkochovy hospodářských zvířat přece ničí životní prostředí.
      To co udělala, by normální ženskou (pokud by nebyla snědá) stálo minimálně několik návštěv pracovnic OSPODu s výhrůžkou odebrání dítěte do náhradní péče. Tohle samozřejmě téhle ekologické aktivistce s titulem a postavením nehrozilo.

    1. Jen pro někoho. Platí jen pro normální heterosexuální bílé ženy. Neplatí pro hnědočešky, lesbičky ekologické aktivistky a podobnou chamraď.

   3. Africkým dětem mozky zvětšit,
    evropským dětem mozky zmenšit.
    Místo masa jim naservírujeme brouky,
    ve škole z nich uděláme nedouky.

    1. Ano, jinak si to taky nedovedu vysvětlit. Zásady správné výživy jsou všeobecně známé a praxí potvrzené, navíc není žádný důvod jist náhražky. Jen ta ideologie.

  2. Maso je nové náboženství. Lidem prostě nestačí trochu se omezit ve spotřebě a proto vymýšlejí stále nové pitomosti, jako je umělé maso, aby se mohli cpát masem (sajrajtem) od rána do večera. Zatím se tam moc nehovoří o složení toho hnusu, pouze se tam vychvaluje chuť. Ano, lidé chtějí být klamáni a žít si svůj „šťastný“ život.
   Nakonec někteří z nás budou žrát červy. Dnešní doba je absurdní a ztrácím se v ni.

   1. Umělé maso? Hádám: tkáňová kultur z hovězích fibroblastů, pěstovaná v médiu s fetálním albuminem a kotli antibiotik, aby to nepřerostla bakteriální kontaminace.
    To musí být “mňamka”, a laciné ani vegetariánské nebo ekologické ani omylem…

    Člověk nemusí mít maso každý den, to asi také není dobře, ale dobře není ani když ho nemá vůbec nebo jen jednoho druhu (známé jsou potíže po konzumaci příliš netučného králičí masa, medvědích jater (asi karotenoidy) a snad i krůtího, kdy o něm byla tuším s Soudním lékařství (nebo Obecné toxikologie) nějaká zmínka.
    A naopak ani zelenina jako mrkev nebo zelí, kapusta nejsou vhodné konzumovat neustále ve velkých množstvích.

 16. Vzpomenete si ještě na ten loňský povyk, dle něhož měla bez ukrajinského obilí především Afrika umírat na následky hladomoru? Schválně, jaká část ukrajinských obilovin zamířila skutečně ku africkým břehům, a jaká část sloužila a ještě poslouží ku zkrmení dobytkem v Evropě (a pokud se někdo domníváte, že tím nemyslím jen skutečný dobytek, ale též obyvatelstvo EU, zejména z původně socialistického bloklu, třeba jsem to tak nemyslel… Třeba…).

  1. Ale no tak, viz výše – Vidlák přeci píše, že Afriku nasytili Rusové, tak proč by brečela pro ukrajinské obilí.

   1. Cynik asi stejně jako já vzpomíná na kampaň, ze blokáda lodní dopravy Ruskem nedovolí Ukrajině nasytit Afriku obilím.
    Dohodu dojednaval Erdogan. 3 lodě s UA obilím doplavaly do Afriky a zbytek do Evropy.
    Afriku v tichosti dokrmil Rus.

    1. Pamatuju si to stejně.
     Obviňovali Rusy, že tou blokádou zaviní hladomor v Africe a že kvůli Rusům bude plná Evropa „uprchlíků před hladem“.
     Tak jistě.
     Doteď jsem z těch černých „uprclíků“ viděl jenom statné, dobře oblečené, vybavené a hlavně podle figur dobře živené mládence. Vystupovali z těch člunů na jedno poslední použití a do objektivů novinářů ukazovali fakáče.
     Tak to asi nebylo z toho ukravínského obilí, že?

  2. Velmi málo, už jsem zapomněla to %, ale leze mi na mozek 14 % z celkového množství. Oni to Rusové zveřejnili. Zbytek skončil v západní Evropě.

 17. Pokud budou mít nějaký problém v Německu, tak bych se bál. Protože Němci umějí velmi dobře své problémy poslat Fialovi a ten ještě zasalutuje a poděkuje.

 18. Jen malou technickou : Že by byla hnojiva levná, tak z mého pohledy tedy moc né.
  Koupila jsem si Floria prémium produkt, kapalné hnojivo na pokojové rostliny. Údajně omezuje i výskyt smutnic a snad by i mělo omezovat tvorbu plísní na substrátu.
  Cena 115 Kč za 0,5 litru té zázračné vodičky se mi zdá hódně přemrštěná.
  Rostliny pěstují hydroponicky, hnojivo pro hydroponiii snad ani není na trhu. Jen č sypké formě, které se ale špatně dávkuje a musí se 14 dní máčet, aby se rozpustilo.
  ☹️

  1. To máte jako s velikostí pejska. Čím menší tím vyšší cena. Nebo s dámským omlazováním vizáže. Čím menší krabička s ovoněným vepřovým sádlem, tím vyšší cena. Atd, atd.

  2. Tak to není zrovna dobrý příklad, v těchto minibaleních kapalných hnojiv kupujete především vodu, pěkný obal, marketing a dopravu vody, kdy sušina, tedy podstatný obsah představuje jen zlomek ceny. Ty podstatné chemikálie (močovina, dusičnan amonný, draselný, síran hořečnatý nebo fosforečnany) jsou obchodovány v cenách několika desetikorun za kilogram čisté látky.

 19. A pročpak cena krmiv neklesá? Ani ta nafta nemá větší cenu než loni a přesto krmná směs podražila zase.
  Objednala jsem na internetu levnější krmnou směs, ovšem doprava je vyšší než loni.

  1. odpověd je v článku. protože na skladech VKSek je drahé obilí, které se přes směs musí prohnat zvířaty

 20. „Není to tak, že bychom byli zaplaveni nějakým sajrajtem, jsme prostě zahlceni levným zbožím, které nevyhovuje ve větší míře, než jak jsme tady zvyklí.“

  Ano? Kde je ta hranice, kde levne zbozi konci, a sajrajt zacina?

      1. Kam se podely sankce.
       Pamatuju jak se kricelo ,ze umely hnojiva vyrabi jen rus. A ze nebudou.
       A nebo to byla Ukrajina?

   1. mykotoxiny JSOU letos obrovský problém, ovšem u kukuřic a vše, co se z ní dělá a zkrmuje. a země jako HU ale také Slovinsko či Srbsko jsou tak za.ebané toxinama, které se tady vyskytovaly sporadicky – například aflatoxiny.

     1. V Hradci Králové bylo specializované pracoviště, které se zabývalo rakovinou jater. Přes Aspergillus flavus je zavedla cesta k arašídám a oříškům kešu. Obojí jsem zkoušel, ale zatím žádné výsledky. Zaplaťpánbůh, jak říkáme my, ateisti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *