28 května, 2024

Petrarcův sonet

Dnešní článek bude syntezí předchozích dvou. A sonet máme hotový. Renesanční. Teze, antiteze a synteze… není náhodou že právě takhle se psalo v době, kdy se lidský duch po dlouhé temnotě středověku poprvé rozepjal k novému poznání. Kdy lidé nepřemýšleli jen o posmrtném ráji, ale i o životě tady na zemi. Byla to doba, kdy se také hojně bojovalo proti dezinformacím pomocí soudů a hořících hranic. Ale i když byla inkvizice stokrát svatá, Země stejně byla kulatá bez ohledu na to, co vyčetli v Bibli. Tehdejší masmediální fronta kazatelen byla stejně silná, jako ta dnešní a ti, co hlásali něco jiného, byli podobně slabí, jako dneska. Jan Hus nikdy nehrál rovnocennou hru s koncilem. Ale původní jednoty už církev nedosáhla, i když do toho dala všechno. Dnes to bude stejné.

Dnešní článek by se klidně mohl jmenovat „Válečné paradoxy,“ protože přesně o tom to dneska bude. Včera jsem psal o utrpení, předevčírem jsem psal o příčinách v podobě dávného démona, kterého dlouho vzývali, na Majdanu mu pomohli znovu na svět, řádně ho nakrmili osmiletým střílením na Doněck a teď sledují, jak vyrostl a hraje stále větší roli.

Prosím všimněte si prvního paradoxu… na jedné straně tu máme největší válku za posledních osmdesát let se všemi proprietami z toho plynoucími… a utrpení těsně za frontou zmírňuje pár nadšenců, kteří tam jedou a čekají na případy, které by válečná medicína zabila. Ta válka je už tak hluboko v nás, že se našlo dost diskutérů, kteří to vlastně považovali za skoro nevhodné. Protože přece důležitější je ta spravedlnost… Kde byli neziskovkáři, když lítaly ukrajinské šrapnely na Doněck?

Na opačné straně to mají stejné, hned se našel někdo, kdo se zmíněných neziskovkářů zastal nekompromisním postojem, že veškerým zlem je Rusko a nic jiného za tím není. Říkat tohle v sociální skupině, která řeší ukrajinský konflikt od roku 2014, ale většinou od roku 2007 a myslet, že nekompromisní morální postoj něčemu pomůže… sákryš.

Hned přidám druhý paradox… nejvíce celou válkou trpí ti, kteří měli být osvobozeni od banderovského zla. Těm hoří domy, jejich děti šlapou na miny, z každého sklepa je vojenská skrýš. Ti, kteří prý brání svojí zem, jsou k jejich osudu zcela lhostejní, protože jsou přece proruští a místo aby se evakuovali někam do vnitrozemí, tak tam čekají až přijdou ruská vojska a osvobodí je.

Vy, co jste včera tak příkře odsuzovali humanitu na ukrajinské straně, zvážili jste, že to dítě s prostřelenou pánví a poraněným močovodem přišlo ke svému zranění dost možná proto, protože jeho rodiče nechtěli odejít a chtěli počkat, až přijde Rus? Že tam v blízkosti fronty už nezbylo moc proukrajinských? Ti jsou dávno ve vnitrozemí. Zůstali tam ti, kteří v Rusech nevidí nepřátele. Proč myslíte, že třicet kilometrů od frontové linie ještě najdete zraněné (a mrtvé) civilisty?

To je totiž synteze obou předchozích článků. Že válka nejvíc zabíjí ty, kteří nechtějí utéct někam do Kyjeva, ale raději snášejí frontu než dobrodiní ukrajinského zázemí. Válka se nejvíc dotýká těch, kteří tam na východní Ukrajině mluví rusky a pošilhávají po vyšší životní úrovni pod putinovým jhem. Válka se nejvíc dotýká těch, kteří volili Janukovyče a nechtěli konfrontaci se svými ruskými bratry za hranicemi.

Na jejich zahradách jsou zaparkovány ukrajinské raketomety, v jejich školách a školkách jsou ubytováni vojáci, mezi těmito lidmi běhají tajné služby a bedlivě pátrají po každém náznaku závadného chování či zrady. A aby toho nebylo málo, jsou to jejich domy, které jsou zasaženy, když ukrajinská houfnice vystřelí a odjede. Válečné hrůzy jsou už sto let součástí taktiky, víme? Takhle se to dělá. Bojovat pomocí zobrazování civilního utrpení. Každá slabší strana vždycky bojuje ve městech, protože to jinak nejde.

Kdo zbyl v Bachmutu nebo Vuhledaru? Ti, kteří před Rusem nechtěli utéct, kteří naopak čekají, až přijde. A dostávají to teď z obou stran. Protože takhle funguje válka. Šrapnely si nevybírají. A ne, není v tom žádná spravedlnost, jen příšerné paradoxy.

Ti, co se prezentují jako osvoboditelé, při svém postupu v podstatě rozboří všechno, co mají před sebou. V této válce nejsou žádné pohyblivé operace. Jen strašné množství granátů.

Ti, kteří brání svou vlast a své bratry, využívají města jako dobré krytí, které funguje, i když je to už jen hromada suti. Můžeme se jen dohadovat, nakolik jim vadí, že se někdo nechce evakuovat… každý mrtvý civilista poslouží jako důkaz zvěrstev protistrany. Mrtví nemluví, ale dají se naaranžovat. Mnohdy to ani není nutné.

Ti kteří nechtějí být s Ukrajinou, ti jsou uprostřed tohoto pomalého mlýnku na maso, který na ně nebere pražádný ohled, protože to nejde. Jejich utrpení není krátké. U Bachmutu se bojuje už od léta. Žijí ve sklepích a občas se někdo připlete do cesty šrapnelu.

Ti, kteří jedou zachraňovat životy právě těch, kteří po všech těch hrůzách ještě neodešli, ti mají morální škraloup, protože zachraňovali životy místo aby halasně dělali politiku. Oni se na politické přesvědčení samozřejmě neptali, protože průstřel si nevybírá. Zachraňovali, kdo to potřeboval.

Právě proto jsem Chcimír za každou cenu. Ano, vím, co této válce předcházelo, ale především vidím, jak to na frontě vypadá. Válka kašle na naše předpoklady i hodnocení. Válka kašle na to, kdo je osvoboditel a kdo je obránce. Válka kašle na to, kdo má pravdu. A v této válce to nejvíc schytávají ti, v jejichž jménu je vedená. Nejvíc to schytávají proruští obyvatelé východní Ukrajiny. Ti mají utržené nohy a prostřelené páteře. Železná logika této války…. V Bachmutu teď nejvíc umírají ti, kteří nechtěli na Ukrajinu… Uvědomte si to všichni, prosím!

A když napíšu o těch, kteří se tam dostali, aby jich alespoň pár zachránili, tak je to také špatně. Přitom kdo jiný by si zasloužil peníze nás, kteří této válce nefandíme? Přece ti, kteří vytahují střepiny z těch, co chtěli počkat, až přijde Rus. Kdo zachraňují ty, co nechtěli být s těmi kyjevskými. Proto museli až téměř na frontu. Humanita a politika fakt nemají stejnou logiku. Kdo dojede k frontě, ten zachraňuje civilisty, které si obě strany berou do huby, ale obě strany do nich střílí, protože plánování vojenských operací se jaksi neohlíží na to, že tam někdo měl svůj domov.

Já vím, není to vůbec hezký sonet. Ale takhle to vypadá, když démon války pije krev a krmí se lidským masem. Takhle to vypadá, když velcí kluci hrají imperiální hry. Takhle to vypadá, když generální štáby zahrnují do svých plánů vesnice a města. Takhle to vypadá, když je bojiště extrémně široké a postup velmi pomalý. Válka nemá zábrany a nejvíc na ni doplácejí ti, co za ni nejméně mohou.

Do války nepatří morální rozhořčení. Že něco, není tak, jak by mělo být. Ve válce není nic normálního. Nikdy. Jediné, co se dá dělat, je apelovat na její ukončení a pokud to jde, zmírňovat utrpení těch, kteří to schytávají nejvíc. Pokud někdo zachraňuje zraněné civilisty na frontě, tak je mi jeho politický postoj ukradený a strašně bych chtěl, aby jednou přijel i pro mě, kdyby to bylo nutné.

298 thoughts on “Petrarcův sonet

  1. To jsme ale šikovní.
   Země která (skoro) nemá armádu, jen expediční sbor, která nemá moře, provede profesionální vojenskou operaci v moři 120 m hluboko, bez dekompresních komor za desetinu potřebného času. A k tomu nepozorovaně propašuje do nejstřeženějšího místa Evropy cca 3000 kg vojenské výbušniny…
   To vše na jachtě 15 m dlouhé. Respektive na té jachtě musely být dekompresní komory pro minimálně 2 lidi minimálně na 3 dny dekomprese a spousta tlakových lahví.
   Rusové prý dělali nějaké testy s potrubím (v Baltském moři je spousta min z 2.sv. války) a 600 kg výbušnina to potrubí ani neohnula.
   Tak to muselo být o pár deka víc. Na 3 rourách. Tři tuny C4 se taky nevejdou do krabice od bot.
   No tak jo. Pohádka na dobrou noc a zazvonil zvonec a kdo tomu věří, ať si dělá co chce.
   Já jdu spát.

   1. Ale máme rybník Svět, a to je teprve něco, panečku… S takovou vodní plochou ty vybavené a vycvičené potápníky dozajista máme – je otázkou času, kdy dojde k založení ponorkového loďstva – odhodlanou a kvalifikovanou válečníci v čele resortu už disponujeme…

 1. „Si“ v Moskvě.
  Dnes se moc toho nedozvíme, Si a VVP spolu mluvili face to face.

  Zítra je jednání na širším půdorysu (emisaři obou zemí na tom pracovali delší dobu).

  Myslím si, že výstupem všeho bude :

  Říše středu dostane suroviny a nosiče energie a Rusko bude zahrnuto zbožím všeho druhu a taky dostane ujištění, že na postojích proti vrahům z Volstrýtu budou spolu stát na jedné straně pomyslné barikády.

  1. Já si myslím, že to tak úplně nebude.
   Čína zatím není připravena se od SSA úplně odstřihnout. Musí to hrát na obě strany. Tedy oficiálně.
   Vlastní poměrně dost jejich dluhů a dodávají tam dost zboží na to, aby do toho hodili vidle.
   Takže něco jako princezna Koloběžka – oblečená a neoblečená (atd).
   Nebo aby se vlk nažral a koza tam vůbec nebyla.
   Samozřejmě se něco upeče neoficiálně, ale to se nikdy nedozvíme.

   1. Já vím, že Čína má ve svých dev. rezervách kolem 3 bilionů $ a nepotřebuje, aby kurz $ mnoho ztratil, za ony $ kupuje přírodní bohatství Afriky a jiných zemí, dokud se za ně platba akceptuje.
    Kdyby ony $ vrhl na světový trh, tak by $ okamžitě oslabil.

   2. Naprostý souhlas s PivoJem. Skoro nic se nedozvíme.
    S jistotou jen to, že se Bidenova administrativa teď pořádně drbe za ušima a je silně neklidná.
    😀

  2. Čína nedodá zbraně a munici, ale dodá továrny na jejich výrobu. Nahradí vývozem výpadky civilní výroby, které v Rusku nastanou přechodem na zbrojní výrobu. Dodají polotovary, plechy, dráty, kabely atd. Dodají zpracované chemikálie a polovodiče. Vagony, lokomotivy, nákladní auta, traktory. Tím vším Rusku uvolní ruce.
   Stroje a vybavení má Čína okamžitě k dodání, ostatní zvládne téměř okamžitě.
   1 400 000 000 pracovitých lidí se dokáže postarat o pouhých 140 000 000 lidí. To je 10:1.

   1. Blinken naléhal na Čínu, aby se přidala na sankce uvalené na Rusko.
    Odpověď MZV Číny byla (tak nějak) : my se přidáme a vy si to vyřídíte s Ruskem a pak jsme na řadě my!

    1. Tak to snad chápe i absolvent praktické školy. Hlavní nepřítel je Čína, jako předkrm je potřeba eliminovat Rusko.

  1. Trochu strach, trochu peníze, trochu nevyčnívat. Novináři jsou vzorkem populace. A českou populaci známe, láme se snadno.

   1. Jak kdo.
    Naopak snad Heydrich (ale ruku do ohně za to nedám) řekl, že Češi jsou jak tráva ve větru. Ohnou se, ale pak se zase narovnají.

 2. OT:
  Nevíte někdo, jaký je osud těch 70 mld. Kč, které stát „půjčil“ ČEZu na marže, aby mohl dál obchodovat na Lipské burze? Už tu půjčku ČEZ státu vrátil nebo je to půjčka na neurčitou dobu?
  Neshání teď Staňůra zrovna 70 mld. do rozpočtu?
  Babiš říkal, že je v ČEZu pořád 200 mld. nerozděleného zisku. Rozumí někdo tomu, proč si tedy ČEZ musel půjčovat od státu na obchodování na burze?

  1. Re: Maneca

   Ženská, vy jste zešílela? To chcete KRÁST soudruhům akcionářům jejich zasloužený zisk a něco za něj kupovat?
   No FUJ!!!
   S takovou bychom se těch zářivých zítřků nedočkali NIKDY!

   1. Soudruzi akcionáři nechť se chytnou za ruce a odkráčí do prdele.

    A soudruzi ve vládě je mohou následovat, ale až vrátí ty desítky a stovky miliard v podobě rozdělěného zisku ČEZu zpátky lidem této země.

    Jediný důvod, proč se najednou chystají brutální ořezy mandatorních výdajů pro české obyvatele je ten, že ti pitomci s IQ 107 a méně zjistili, že nebudou mít dostatek miliard na zbraně pro Ukrajinu.

    Jak jste říkával, Targusi, – sednout a brečet.

     1. Sibylo, přiznejte se. Požila jste ten sýr s jedovatými éčky, teď je vám špatně a potřebujete se vyzvracet.
      Jinak si neumím vysvětlit, proč jste zašla na Forum 24.

 3. Tak to promáznutí diskusí bylo tentokrát velmi důkladné, jestli dobře vidím. Zmizela i spousta zajímavých příspěvků, nejen trollení. Poučení číslo jedna, nereagovat na trolla, protože bude smazáno úplně vše na něj navázané.

 4. Tak jsem si chtěla v Lidlu koupit sejra a zjistila, že všechny obsahují natamycin, antibiotikum zamezující sejru zplesnivět a zezelenat. Tohle nás zabije, ne válka.

  1. Kdyby potravináři nepoužívali různá Ečka atd., tak jste mrtvá už dávno. Řada z nich, coby konzervant, Vás totiž chrání před plísněmi. Myslel jsem, že to kdekdo ví.

   1. „Na rozdíl od mnoha jiných konzervačních látek E235 nemá natamycin (pimaricin) toxické ani karcinogenní účinky. Biologicky aktivní látka natamycin nebo pimaricin, která je součástí chemického složení konzervačního přípravku E235 Natamycin (pimaricin), má však tak silné antibakteriální vlastnosti, že ničí nejen patogenní, ale i prospěšné bakterie a mikroorganismy.“

    „Mezitím lékaři tvrdí, že natamycin je také antibiotikum. Podle jejich názoru může nepřiměřené užívání natamycinu vyvolat u člověka vznik rezistence na toto antibiotikum a v budoucnu, pokud se u člověka objeví onemocnění, které vyžaduje léčbu antibakteriálními léky, bude nutné zvolit jiné, „obtížnější“ léky.“

    https://boned.ru/en/blyuda-iz-moreproduktov/natamicin-v-pishchevoi-promyshlennosti-pishchevoi-konservant-e235-natamicin.html

    1. Ad „natamycin má však tak silnéantibakteriální vlastnosti, že ničí nejen patogenní, ale i prospěšné bakterie“

     Natamycin nemá žádné antibakteriální vlastnosti, proti bakteriím je zcela neúčinný. Mechanismus účinku natamycinu je ten, že váže ergosterol, což je látka potřebná k výstavbě plazmatické membrány plísní, ale nikoli bakterií.
     Přirozená střevní mikroflóra je tvořena bakteriemi, ne plísněmi, a proto natamycin nepoškozuje střevní mikroflóru.

     Sýry jsou natamycinem chráněny proti plísním, které jednak mohou měnit senzorické vlastnosti (chuť, aroma), jednak produkovat karcinogenní mykotoxiny.

     Kdo by si snad chtěl počíst podrobněji, může např. zde https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8595390/pdf/10068_2021_Article_981.pdf

   1. Přes Google najdete ,,seznam éček“
    V klidu si jej můžete pročíst, je systematický, ale určitě si všimnete řady vitamínů (E300, vitamín C), látek tělu zcela cizích (hliník, zlato, stříbro,TiO2) a například kuchyňská sůl NaCl žádné označení nemá, ačkoliv kilové balení může zahubit celou vaši rodinu.

    1. Tak, za určitých okolností se dá zabít i čistou vodou.

     Alle Dinge sind Gift, und nichts ist ohne Gift. Allein die Dosis macht, daß ein Ding kein Gift ist.
     (Všecko je jed, a nic není bez jedu. Toliko dávka určuje, že něco není jed.)

     Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim,
     zvaný Paracelsus
     🙂

 5. „V Bruselu se jedná o munici pro Ukrajinu za dvě miliardy eur.“ Ještě víc dětí, ještě víc krve, ještě víc hrůzy. Hezky kolektivně, aby jednou, až se bude účtovat a vono se bude, někdo nemohl ukázat prstem.
  Spolu polapeni, spolu popraveni.

  1. Jasl aj s Irakom to tak bolo, aj Juhosláviu sme nechali rozjebať …. spoločné rozhodnutie a tak sme anglosasom verili. Veď oni nikdy neklamali ….. Mám plné zuby tých farizejských západných hodnôt a pravidiel. Nech tiahnú do psej matere ……

   1. ten z Rajky.
    Několikrát se to podařilo,beztrestně,bez tlaku světa na USA,tak počítali s tím i na Ukrajině.
    Když ono žití nad poměry je tak lákavé,příjemné.

 6. Vcera Prigozin hlasil, ze dnes zverejni senzaciu.
  Dnes to vyzera, ze sa Wagnerovci skusia spojit – chyba im uz len 2 km do kruhu.

  Vcera bol VVP na Kryme , v Mariupole a v riadiacom centre v Rostove n.D.
  Dnes zrejme na neoficialnom tete a tete so sediacim Pingom podava hlasenie. Ping zase podava hlasenie, kolko casu zostava este Tchajwanu.

  Vcera poliaci ustami nejakeho nevyznamneho velvyslanca oznamili, ze sadnu do tankoch a pojdu na Moskvu.
  Dnes zverejnil Biden zaujimavy twitter , ze oznami nieco zajtra.

  Vobec by som sa nedivil, ak by – podobne ako osladili Putinovi jeho navstevu olympiady v 2008 v Cine extempore s Gruzinskom – tak pre zmenu skusia nejaky ten cukor pre navstevu Pinga v Moskve.
  Vobec, ale vobec z toho nemam dobry pocit.

  Rus predlzil dohodu o zrne len na 60 dni – asi uz im nezostava vela na vyvoz minulej nadurody.

  By ma zaujimalo, ci EU vobec rata s tym, co bude, ak teda rus neprehra.
  Pac uz teraz su zname nejake kalkulacie na obnovu UA a ak to nebude calovat rus, ale EU, tak to aby sme si pritiahli opasky a zarazili klobucky poriadne na plesinu, pac to bude drahy spas. Pre porazeneho.

  1. Zvedavec.
   Četl jsem to jinde,Přigožin tvrdí,že se mu daří nakupovat USA voj.techniku od Ukrajinců a že mu s obsluhou pomáhají Afghánci,vycvičeni USA na jejich zbraně.

  2. https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-je-to-jen-na-oko-v-zaznamu-putinovy-podivne-navstevy-mariupolu-se-ozve-nevitany-vykrik-40426303

   Všichni se hrozně diví, že je nemožné, aby se ruský president procházel a projížděl v civilním autě po Mariupolu. Zatracení sráči na sociálkách a v diskusích hlavních hnojometů se předhánějí, kolik dvojníků asi má, jak to vypadá a kdesi cosi. Že by porovnali ofiko fotky ze schůzek s politiky s fotkami z Mariupolu, to je ani nenapadne. Prostě to není on a basta, my máme pravdu a vy dezoláti dokažte, že se mýlíme…
   Jak typické pro dnešní způsoby komunikace a diskutování – křivárny, podsouvání, napadání, nálepkování a chytání za slovíčka, nebo překlepy. Vidíme to i tady.

   Já na tom videu a na fotkách vidím origoš VVP. Pohyb těla při chůzi, mimika i způsob komunikace s lidmi má VVP nezaměnitelnou s nikým jiným.
   Kurvapráce, uvědomil si někdo z těch hnojometů, jakou má VVP v Rusku, ale i u ruskojazyčných ukravínců podporu? Proč by na něj někdo útočil, když všichni kromě Navalného vidí, že vede zemi dobře, občané se mají líp, v Mariupolu získalo práci na obnově domovního fondu přes 150.000 stavebních dělníků a techniků – proč by na člověka, který tohle inicioval a o svoje území se stará, někdo útočil?
   Leda blázen.

   Ten malý velký chlap, tím myslím VVP, má u Rusů podporu přibližně takovou, jako měla reformní vláda v čele s Dubčekem na jaře 1968 – naprosto bezprecedentně vysokou od roku 1948.
   Na jaře 1968, by lidé za generálem Svobodou, Dubčekem, Černíkem, Smrkovským, Šikem, MUDr. Kriegelem a dalšími představiteli reformního křídla KSČ, šli v tehdejší atmosféře viditelné naděje, snad i do pekel, kdyby tahle vláda lidi požádala..
   Viděl a slyšel jsem to, na vlastní oči i uši, nejen všude jinde, ale i doma, nebo u rodičů kamarádů, byť jsem byl mladý. A přestože mě zajímaly úplně jiné věci (krásné načesané holky v minisukýnkách), tak tu tehdejší atmosféru prostě nešlo nevnímat! Lidi se na sebe přestali mračit, byli usměvaví, dokonce i naše tehdejší domovnice-sekernice, asi předtím bachařka či tak něco, ta řádně ubrala na držkování – a dokonce už jsem ani nedostával mokrým hadrem přes záda, kdykoliv jsem letěl šúsem po zábradlí, abych jí jakože nepošlapal čerstvě setřené schody 😀

   V Rusku je to jiné o to, že lidi od nástupu VVP na vlastní oči, kůži, peněženky i v obchodech a průmyslu vidí, že to jde stále k lepšímu. Myslím, že toho malého velkého chlapa, všecko tohle stojí nezměrné úsilí, pokud přihlédneme ke specifickým podmínkám té země.
   Jistěže to tam jde všechno pomaleji, než v kterékoli jiné zemi, protože jde o cca 150M lidí (s uprchlíky z ukraviny možná víc) a rozlohou největší stát na světě, kde do některých míst dostanete informace jen rádiem, či radiostanicemi.
   Nemůže to jít tak rychle, jak by to mohlo jít třeba v naší, 10M zemičce, kdyby ovšem byla vůle.

   Omlouvám se za dlouhý příspěvek. Ten titulek z hnojometu mi prostě nedal..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *