30 května, 2024

Petrarcův sonet

Dnešní článek bude syntezí předchozích dvou. A sonet máme hotový. Renesanční. Teze, antiteze a synteze… není náhodou že právě takhle se psalo v době, kdy se lidský duch po dlouhé temnotě středověku poprvé rozepjal k novému poznání. Kdy lidé nepřemýšleli jen o posmrtném ráji, ale i o životě tady na zemi. Byla to doba, kdy se také hojně bojovalo proti dezinformacím pomocí soudů a hořících hranic. Ale i když byla inkvizice stokrát svatá, Země stejně byla kulatá bez ohledu na to, co vyčetli v Bibli. Tehdejší masmediální fronta kazatelen byla stejně silná, jako ta dnešní a ti, co hlásali něco jiného, byli podobně slabí, jako dneska. Jan Hus nikdy nehrál rovnocennou hru s koncilem. Ale původní jednoty už církev nedosáhla, i když do toho dala všechno. Dnes to bude stejné.

Dnešní článek by se klidně mohl jmenovat „Válečné paradoxy,“ protože přesně o tom to dneska bude. Včera jsem psal o utrpení, předevčírem jsem psal o příčinách v podobě dávného démona, kterého dlouho vzývali, na Majdanu mu pomohli znovu na svět, řádně ho nakrmili osmiletým střílením na Doněck a teď sledují, jak vyrostl a hraje stále větší roli.

Prosím všimněte si prvního paradoxu… na jedné straně tu máme největší válku za posledních osmdesát let se všemi proprietami z toho plynoucími… a utrpení těsně za frontou zmírňuje pár nadšenců, kteří tam jedou a čekají na případy, které by válečná medicína zabila. Ta válka je už tak hluboko v nás, že se našlo dost diskutérů, kteří to vlastně považovali za skoro nevhodné. Protože přece důležitější je ta spravedlnost… Kde byli neziskovkáři, když lítaly ukrajinské šrapnely na Doněck?

Na opačné straně to mají stejné, hned se našel někdo, kdo se zmíněných neziskovkářů zastal nekompromisním postojem, že veškerým zlem je Rusko a nic jiného za tím není. Říkat tohle v sociální skupině, která řeší ukrajinský konflikt od roku 2014, ale většinou od roku 2007 a myslet, že nekompromisní morální postoj něčemu pomůže… sákryš.

Hned přidám druhý paradox… nejvíce celou válkou trpí ti, kteří měli být osvobozeni od banderovského zla. Těm hoří domy, jejich děti šlapou na miny, z každého sklepa je vojenská skrýš. Ti, kteří prý brání svojí zem, jsou k jejich osudu zcela lhostejní, protože jsou přece proruští a místo aby se evakuovali někam do vnitrozemí, tak tam čekají až přijdou ruská vojska a osvobodí je.

Vy, co jste včera tak příkře odsuzovali humanitu na ukrajinské straně, zvážili jste, že to dítě s prostřelenou pánví a poraněným močovodem přišlo ke svému zranění dost možná proto, protože jeho rodiče nechtěli odejít a chtěli počkat, až přijde Rus? Že tam v blízkosti fronty už nezbylo moc proukrajinských? Ti jsou dávno ve vnitrozemí. Zůstali tam ti, kteří v Rusech nevidí nepřátele. Proč myslíte, že třicet kilometrů od frontové linie ještě najdete zraněné (a mrtvé) civilisty?

To je totiž synteze obou předchozích článků. Že válka nejvíc zabíjí ty, kteří nechtějí utéct někam do Kyjeva, ale raději snášejí frontu než dobrodiní ukrajinského zázemí. Válka se nejvíc dotýká těch, kteří tam na východní Ukrajině mluví rusky a pošilhávají po vyšší životní úrovni pod putinovým jhem. Válka se nejvíc dotýká těch, kteří volili Janukovyče a nechtěli konfrontaci se svými ruskými bratry za hranicemi.

Na jejich zahradách jsou zaparkovány ukrajinské raketomety, v jejich školách a školkách jsou ubytováni vojáci, mezi těmito lidmi běhají tajné služby a bedlivě pátrají po každém náznaku závadného chování či zrady. A aby toho nebylo málo, jsou to jejich domy, které jsou zasaženy, když ukrajinská houfnice vystřelí a odjede. Válečné hrůzy jsou už sto let součástí taktiky, víme? Takhle se to dělá. Bojovat pomocí zobrazování civilního utrpení. Každá slabší strana vždycky bojuje ve městech, protože to jinak nejde.

Kdo zbyl v Bachmutu nebo Vuhledaru? Ti, kteří před Rusem nechtěli utéct, kteří naopak čekají, až přijde. A dostávají to teď z obou stran. Protože takhle funguje válka. Šrapnely si nevybírají. A ne, není v tom žádná spravedlnost, jen příšerné paradoxy.

Ti, co se prezentují jako osvoboditelé, při svém postupu v podstatě rozboří všechno, co mají před sebou. V této válce nejsou žádné pohyblivé operace. Jen strašné množství granátů.

Ti, kteří brání svou vlast a své bratry, využívají města jako dobré krytí, které funguje, i když je to už jen hromada suti. Můžeme se jen dohadovat, nakolik jim vadí, že se někdo nechce evakuovat… každý mrtvý civilista poslouží jako důkaz zvěrstev protistrany. Mrtví nemluví, ale dají se naaranžovat. Mnohdy to ani není nutné.

Ti kteří nechtějí být s Ukrajinou, ti jsou uprostřed tohoto pomalého mlýnku na maso, který na ně nebere pražádný ohled, protože to nejde. Jejich utrpení není krátké. U Bachmutu se bojuje už od léta. Žijí ve sklepích a občas se někdo připlete do cesty šrapnelu.

Ti, kteří jedou zachraňovat životy právě těch, kteří po všech těch hrůzách ještě neodešli, ti mají morální škraloup, protože zachraňovali životy místo aby halasně dělali politiku. Oni se na politické přesvědčení samozřejmě neptali, protože průstřel si nevybírá. Zachraňovali, kdo to potřeboval.

Právě proto jsem Chcimír za každou cenu. Ano, vím, co této válce předcházelo, ale především vidím, jak to na frontě vypadá. Válka kašle na naše předpoklady i hodnocení. Válka kašle na to, kdo je osvoboditel a kdo je obránce. Válka kašle na to, kdo má pravdu. A v této válce to nejvíc schytávají ti, v jejichž jménu je vedená. Nejvíc to schytávají proruští obyvatelé východní Ukrajiny. Ti mají utržené nohy a prostřelené páteře. Železná logika této války…. V Bachmutu teď nejvíc umírají ti, kteří nechtěli na Ukrajinu… Uvědomte si to všichni, prosím!

A když napíšu o těch, kteří se tam dostali, aby jich alespoň pár zachránili, tak je to také špatně. Přitom kdo jiný by si zasloužil peníze nás, kteří této válce nefandíme? Přece ti, kteří vytahují střepiny z těch, co chtěli počkat, až přijde Rus. Kdo zachraňují ty, co nechtěli být s těmi kyjevskými. Proto museli až téměř na frontu. Humanita a politika fakt nemají stejnou logiku. Kdo dojede k frontě, ten zachraňuje civilisty, které si obě strany berou do huby, ale obě strany do nich střílí, protože plánování vojenských operací se jaksi neohlíží na to, že tam někdo měl svůj domov.

Já vím, není to vůbec hezký sonet. Ale takhle to vypadá, když démon války pije krev a krmí se lidským masem. Takhle to vypadá, když velcí kluci hrají imperiální hry. Takhle to vypadá, když generální štáby zahrnují do svých plánů vesnice a města. Takhle to vypadá, když je bojiště extrémně široké a postup velmi pomalý. Válka nemá zábrany a nejvíc na ni doplácejí ti, co za ni nejméně mohou.

Do války nepatří morální rozhořčení. Že něco, není tak, jak by mělo být. Ve válce není nic normálního. Nikdy. Jediné, co se dá dělat, je apelovat na její ukončení a pokud to jde, zmírňovat utrpení těch, kteří to schytávají nejvíc. Pokud někdo zachraňuje zraněné civilisty na frontě, tak je mi jeho politický postoj ukradený a strašně bych chtěl, aby jednou přijel i pro mě, kdyby to bylo nutné.

298 thoughts on “Petrarcův sonet

 1. off topic:
  „Putin také uvedl, že Rusko možná neprodlouží dohodu o obilí po 18. květnu (tj. 60 dní po jejím vypršení).

  „Otázka další účasti Ruska na dohodě o obilí bude rozhodnuta v závislosti na tom, jak bude naše pozice vzata v úvahu,“ řekl ruský prezident.

  Navíc tuto otázku spojil nejen se zrušením sankcí na ruský zemědělský export, ale také s Afrikou – vystoupil na rusko-africké parlamentní konferenci, kam přijelo více než 40 delegací ze zemí tohoto kontinentu.

  Ruská federace podle ruského prezidenta trvá na tom, aby se obilí posílalo „ne do dobře živených zemí“, ale do Afriky, kam „teď směřují jen 3 %. „Pokud se rozhodneme neobnovit dohodu o obilí, dodáme toto obilí do Afriky zdarma,“ řekl Putin.
  https://t.me/stranaua/96256

 2. Tak jsem ztratil jedno dopoledne „diskusí“ s několika hovadnými trolly.
  Hlásím, že už jsem očkovanej, mám protilátky a nejsem už nesnášenlivej severní korejec.
  Sice jsem se mohl napít ze žumpy nebo olíznout prasečí prdel, ale co už.
  Teď sem pár dní nepůjdu, ten hnůj už je horší než jsem ochotnej vydržet.
  Diskutujte s těmi dobytky, ať o vás někdo náhodou neřekne že nesnesete jinej názor.

  1. No ale diskutovat jste nemusel, nejlepší je ignorovat je. Nechápu proč to neděláte, Targus už vysvětlil proč to nedělá on, ale myslím, že je to nejlepší: ignorovat. Nenechat se těmi idioty zatáhnout do hnoje a pak si stěžovat. Úplně nejlepší to tady bylo za Zakladatele protože je docela rychle lifroval do Lampárny. Tam také oni patří. A nevím proč to vidlák nedělá.

    1. Ano to by šlo. Je fakt že Vidlák asi nemá čas každý den se tady zabývat těmi idioty. Kdyby jsme se střídali tak bychom alespoň část těchto blbečků eliminovali.

     1. „kdyby jsme “
      Pravopisně správně je pouze tvar kdybychom
      Pro kočku šklíbu. Kdo je zde ten „blbeček“?

      1. Jo to máte pravdu, v tomto případě jsem udělala chybu, ale trvám na tom, že blbečci jsou tu jiní. Zřejmě i vy (to malé písmeno je záměrně). Gramar nazi jste tu totiž vy. Když nemáte nic jiného, že?

        1. Jo to máte také pravdu, sypu si popel na hlavu. A abych tedy začala se správnou češtinou, správný vlastenec se vyjadřuje česky, takže měla jsem napsat gramatický nacista, to na vás sedí lépe. A kdoví jestli jen gramatický 😉 .

     2. Před časem se o tom tuším i uvažovalo. Ještě na Kydech. Stéla věrných, vzpomínáte?Moderátorem diskuse (cenzorem, hlídačem … atd.) měl být, domnívám se, i Admirál a nebožtík Mandalan. Tuším i Maneca měla mít nějakou úlohu. Tak jsem tomu tehdy rozuměl. Třeba to bylo jinak, nechám se poučit.

   1. Vidlak rekl, ze i diskuze i blbem je diskuze. (pry si behem ni muzou zajemci brousit savle jako nacvik do eventualniho vstupu do politiky)
    Nevim kdo mu to rekl, ale muj blog to neni.

    Osobne bych spis videl problem v tom, ze moderovat diskuzi je casove a hlavne psychicky narocne.

   1. Tak mně to tak zase nevadí, roluji, ale množí se viditelně, pak to tu už nebude taková oáza informací a klidu.

  2. Přece by Vás jeden placený troll nerozhodil. Aspoň to tady nebylo jednostranně nudné jako na mainstreamu, kde už dávno jakýkoliv odlišný názor zlikvidovali.

 3. Takže jsem to pochopil, na východě jsou Rusové. Ti Rusové, co se o nich na začátku SVO říkalo, že Putin čekal, že ruskou armádu budou vítat a oni je nevítali.

  Putinova armáda tehdy tyhle Rusy nenašla žádné, neziskovkáři nacházejí jenom je.

  Všichni ty Rusy máme rádi a jsme rádi, když jim neziskovka nezištně pomáhá za naše prachy. Jen když přijdeme protestovat na Václavák, že už nemáme pomalu nic k jídlu, tak jsme jen čistě pročeští a PRO nás za vyjádření sympatií k Rusku ztrestá jako zavilé provokatéry.

  Mám nějaké povinnosti vůči Ukrajině a Rusku nebo si můžu brečet nad Laosánkem, kterýmu mina utrhla nožičku ?

 4. Gogo mi tu chybí, protože jeho názory byly podnětné a zajímavé. A často pravdivé. Na rozdíl od většiny tlachalů tady, kteří jen mlátí prázdnou slámu.
  Tak nám Vidlák od názoru „vše je geniální plán Putina, kdy to má rozmyšlené na několik tahů dopředu“, přes názor „Rusové válčí jen na půl plynu, proč?“, došel až k postřehu „to nejvíc schytávají ti, v jejichž jménu je vedená. Nejvíc to schytávají proruští obyvatelé východní Ukrajiny“… Každý má právo změnit názor. Ale jen tak mimochodem, nad tímto se pozastavoval Gogo už minimálně před půl rokem…

  1. Re: Pes

   Gogo měl někdy zajímavé postřehy, nicméně nebyl ochoten akceptovat jednu jedinou skutečnost.
   Tou skutečností je faktum, že lidí je jako sraček a kadí na ně Bílý Tesák. A na východ od řeky Moravy, kde už vlastně začíná Asie, to platí desetinásobně. Anebo nikdo se ani nesnaží předstírat, že mu o lidi jde, tak jak se nám to snaží vnucovat náš Blyštivý Signalista.

   Další věc – jen tak pro vaši orientaci.
   Jak dlouho si budete pamatovat, že jste si pořezal ruku takovým způsobem, že jste si šel k doktorovi pro tři stehy?
   A jak dlouho si budete pamatovat na problémy, když se rozsekáte na motorce tak, že strávíte půl roku na operačních sálech a potom rok na vozíku a pak o berlích?
   Odpovězte si a zapište si to na papír. A pak o tom můžete dlouze přemýšlet.

   Ukry, ani ostatní soudruhy neproberou tři stehy na ruce, tak jak si původně mysleli Ivani.
   To, co se Ivani snažili provést zpočátku, byly ty tři stehy. 100 000 kusů druhořadých jednotek (popsal nám to tady můj oblíbenec Králík´62, resp. k42) s prakticky vyřazeným týlovým zabezpečením, proti ukráckému vojsku o síle 270 000 kusů.
   To myslíte vážně, že je Ivan tak blbý a šel by s tímhle do regulérní vojny?

   Co provádí Ivan nyní.
   Znova – rozbouráním infrastruktury, potažmo logistických uzlů, potažmo frontových měst by Ivan položil Ukrajinu – dejme tomu – do tří měsíců.
   Jenže za pět let by Ukrům otrnulo a začali by OPĚT vymýšlet hovna.
   Ano – i proto, že většina nácků by jednoduše pořežila, tak jak přežili Němci potupnou prohru v roce 1918, kdy jim vlastně bylo vítězství ukradeno – prohráli zhroucením týlových služeb, nikoli špatným vedením boje.

   PROTO Ivan nechává Bachmut dýchat a kyjevské idioty tam nechává cpát další a další maso. Nebo jste opravdu takový mamlas, že budete věřit gogošovi, že Ivan nezavře přehradnou palbou zásobovací koridor široký 3 km s JEDINOU zpevněnou silnicí širokou nějakých 6 metrů, kdy se mu zlíbí?
   Byl jste vůbec na vojně? Tušíte alespoň vzdáleně, jakou plochu „ošetří“ jediná salva z Gradu (BM-21)?

   1. Jste magor, ale Vaše postřehy, obzvlášť dnes, jsou brilantní. Bohužel pro velmi výraznou většinu populace jsou myšlenkově nedostupné. Není nic pohodlnějšího než věřit propagandě, dnes té a zítra jiné.
    Pište, přináší to přidanou hodnotu.

   2. Ano, souhlasím s Vámi v tom, že opotřebovací válka Rusům asi vyhovuje. Celkem to popisuje tento článek: https://www.securitymagazin.cz/defence/vzhledem-k-rozmerum-konfliktu-by-obe-strany-mely-okamzite-prestat-bojovat-a-zahajit-jednani-rika-k-valce-na-ukrajine-general-pelz-1404070396.html
    Všimněte si, kdo je autorem.

    S tou lekcí pro Ukrajince nevím. Jedna možnost je, že si opravdu v budoucnu dají pozor. Druhá možnost ale je, že se naopak zatvrdí a i v budoucnu budou přemýšlet, jak to Rusku vrátit. Pokud víte, jak vychovávají někteří Arabové své děti, tak tušíte, o čem mluvím.

    Už nevím přesně, jak to Gogo říkal, ale namítal, že pokud chcete ochránit své lidi, nedává smysl bojovat na jejich (těch lidí) území. Že ta fronta měla být hned od začátku víc na západě. To si myslím, že není nic proti tomu, co tvrdíte Vy. Navíc se v jednu chvíli ruská armáda stáhla a nechala Ukrajincům napospas všechny ty, co měla chránit. Potom už to dělala lépe a snažila se nejdřív evakuovat. Ale i tak, stále to nedává smysl. Tedy dává to smysl, pokud máte v plánu z části území Doněcka a Luhanska udělat spálenou zónu u svých hranic a lidi si odvézt k sobě… Ale to podle mě není nejlepší přístup…

    1. A co Čečna, jak se podařilo to pevné bratrství, že dnes bojují vedle Rusů po boku? Jak to, že oni se nezatvrdili? Je to odlišná mentalita, ještě mnohem bojovnější národ s jiným náboženským vyznáním. Stejný recept by nešel aplikovat na Ukrajince?

     1. Cecensky pripad je vyjimecny.
      Cecenci funguji na kmenove/rodinne strukture.
      Rodina Kadyrovcu se pridala k Rusum, tim se zachranili od vlivu ruznych Pakistanu a jinych -stanu, ktere jsou pod vlivem CIA.
      Niz z toho na Ukrajine nefunguje.

      1. Nesouhlasím. Čečenský případ je modelový. Našli na druhé straně někoho, kdo pochopil, že pokračováním války zničí svůj národ. Nejenže se s ním spojili, ale poskytli mu obrovskou podporu, nejen materiální.
       Tady se objeví námitka, že Kadyrov je neomezeným pánem Čečny. S tím lze souhlasit pouze částečně, stejně neomezenými pány jsou i jiní gubernátoři, kteří prosazují plány VVP, jen my to z té dálky nevidíme. Podívejte se na Surgut, najděte si ho na mapě a vyhledejte pár obrázku z r. 2000. V té době to bylo ospalé opelichané město, kde lišky dávali dobrou noc. Končila zde železnice, vše se muselo po přívozu přepravit na druhý břeh a pak pokračovat. A dnes https://gelio.livejournal.com/248878.html
       Podle modelu Čečny zpracovali i Krym, kde jsou jedny z nejnižších poplatků za bydlení(nájem+vodné+stočné+ elektřina+plyn), dlouhodobě se rekonstruuje kde co.
       Donbas a zvlášť Mariupol jede podle stejného scénáře. Je otevřena nové čtyřproudá silnice spojující Doněck s Mariupolem. Krátkých videí o proměně Mariupolu jsou mraky, akorát v poslední době v diskuzích pod nimi trollí ukrajinské boty stále to samé. Vyberte si video tady – ukázky nových bytů, procházka po nových blocích domů.
       https://www.youtube.com/@walkandtalk_

       1. Nahlížím na to stejně jako Králík1962.
        Obyčejní Ukrajinci žili i před válkou, i před Majdanem otřesně. Ve chvíli, kdy se jim začne zvedat životní úroveň, opraví se infrastruktura, začne se budovat a najde se lídr který bude schopný s Ruskem komunikovat a přitom ponechá svému národu důstojnost a vytěží pro své maximum, karta se začne obracet.

    2. „Ale i tak, stále to nedává smysl. “

     Nedava vam to smysl, protoze se na to porad divate pres gogovy bryle.
     Takze vidite velmi rozmazane a navic silhate.

     Gogovi jsem to nekolikrat zkusil rict, ale on mel jenom svou pravdu a jenom pravdu.
     Odmital i jiny pohled, neb se ukrajinou zabyva uz 8 let…
     A navic cerpa z lokalnich zdroju. Tim myslel Strelkova, ktery ma za sebou na Donbase uzasne uspechy…

     Gogo se na to nikdy ani nepokusil podivat ocima Rusa zijicim v Rusku. Odmital pouzit cokoli jine, nez pohled Rusa zijiciho na Donbase, a jeste pokriveny.
     Podle vaseho prispevku soudim, ze jste na tom stejne.

    3. „… fronta měla být hned od začátku víc na západě.“:

     Logiku to má, ale to se nejdřív musíte „víc západně“ dostat přes linie po osm let pečlivě budovaného opevnění v otevřené krajině a městy proměněnými na pevnosti. Pokud je mi známo, tak právě propracovaný systém obrany na hranicích mezi UA a DLR v Doněcké oblasti byl právě ten důvod, proč tam postupují od počátku tak pomalu a s obtížemi. Tomu se dalo předejít jen v tom roce 2014.

     1. Re: Anonym

      V roce neměl Ivan žádnou šanci vyhrát konflikt TĚCHTO rozměrů.
      Tzn. postupně zgranulovat 1 mio vojska s materiální podporou „celého“ (= US + vlezdoprdelistů) světa.
      Dřív totiž Ukry ani nenapadne, že by mohli NEVYHRÁT. Postupně se začnou probírat, až mladé baby zjistí, že je nemá kdo šukat a na baterky do robertků nemají prachy.
      Zatím bych odhadoval, že jsme zhruba v třetině, až polovině…

      1. To mě zajímá. Vcelku mi bylo jasné, že ruský „nepostup“ je (byl) do určité doby strategií či taktikou [viz jak jste napsal výše „Ivan nechává Bachmut dýchat a kyjevské idioty tam nechává cpát další a další maso“], a to, že by zneprůjezdnit jednu-dvě silnice opravdu bylo snadno možné během jediného dne (stačily by na to houfnice 152mm), jasně svědčí o tom, že neudělat to byl (je) ruský „zámysl“.
       ALE, já i jiní primitivové (včetně jednoho nejmenovaného generála) jsme očekávali, cca někdy před výročím (řekněme letos 10.-15. února), buď přímo průlom obranných linií a následný postup Rusů do hloubky, nebo alespoň nějaký „demonstrativní lokální úspěch“ přinejmenším pro ruské veřejné mínění. I byly už na přelomu ledna/února zprávy o soustředění ruských sil a prostředků v množství větším než na začátku „operace“.
       Nic takového se ale dosud neděje. Proč? (vstup a názor k42 vítán).

       1. Re: ZH

        Já nevím, jak vám to mám vysvětlit.
        PREDIKCE
        Uděláte si firmu a jelikož jste malý a pitomý soukromníček, budete dělat zisk na JEDNOM drahém a snadno se kazícím stroji.

        OTÁZKA
        Vykadíte se na plánovanou údržbu a preventivní výměny kritických součástí s možností těžkého poškození mašiny, abyste měl na hostinu při příležitosti kulatého jubilea své manželky, anebo manželku pošlete s její žádostí do … „někam“ a namísto trdlování, chlastu a luxusní žranice půjdete v sobotu dělat na mašině potřebné opravy, aby vám od pondělka snesla další zlaté vejce?

        Znovu zopakuju.
        Ivani si sami a předem zvolili body dotyku s nepřítelem.
        Jak?
        Jednoduchým ústupem do míst, kde výhodně přeorganizovali obranu, vybudovali potřebnou logistiku, napojili na to své dopravní toky.

        Momentálně více či méně stagnují a nechávají podstatnou část práce Wagnerovi, který POTŘEBUJE cvičit mančaft na PRÁCI V AFRICE!!!

        Kromě toho se učí bojovat proti novým zbraním – drony, obrazy ze satelitů, inteligentní munice,nová úroveň komunikace nepřítele, blablabla…
        A samozřejmě testuje SVÉ NOVÉ zbraně a zkouší různé taktiky jejich použití. Modernizované tanky, termobarickou munici, drony, zbraně proti dronům, rušení komunikačních kanálů, blablabla…
        Psal tu o tom Králík i já.

        Ruské ztráty zřejmě PROZATÍM nejsou tak vysoké, aby je musely vyvažovat PRONIKAVÉ úspěchy na frontě.
        A nezapomínejte, že Ivani se tvrdě brání označení této situace jako válce.
        Proč? No protože NEMUSEJÍ MÍT VÁLEČNÉ ÚSPĚCHY!!!

        Další věc – PROČ nemusí Putin dobývat vítězství k nějakému výročí?
        Protože „celý svět“ (ten, který s Ivanem válčí) dal do klatby celý ruský národ. Namísto aby se pokoušel rozbít jednotu Rusů, ukázkově je stmelil, jako už dlouho nikdo ne.
        Ano, mám na mysli vymazání ruských sportovců a umělců z našeho světa.
        Opravdu si myslíte, že nějaký Ivan, který se živil sportem či kulturou v zahraničí, bude nasraný na Putina za to, že mu Angláni obstavili účet a on musí zalézt někam na Sibiř, protože ho nikam nechtěli pustit už dávno před válkou?
        Ne, takto se národ nerozštěpuje. Putin nemusí zařizovat žádné vítězství.
        Víte proč?

        Putin protlačil už před invazí na UA zákon, podle kterého mu spadly do klína fabriky postavené zahraničním kapitálem.
        Btw. myslím, že jsem to slyšel dnes, jak naši soudruzi v RÁÁÁDYJOŽUMPÁLU hlásil, že VW prodává za poněkud směšné prachy své montovny v Rusku, protože jeho dluhy vůči státu jsou gigantické.
        Jak vznikly?
        VW zastavil výrobu, aniž by k tomu byl dotlačen nedostatečností odbytu produkce.
        Takže platí SMLUVNÍ PENÁLE!!!

        Uznejte sám – OPRAVDU potřebuje Putin nějaké vítězství, když mu v telce stačí oznámit, že VW je v Rasíji v prdeli??

        1. Děkuji Vám za obsáhlou odpověď.
         A – nejspíš máte pravdu.
         Nicméně připomenu, že počátkem února byly zprávy (zdroj: https://foreignpolicy.com/2023/02/08/ukraine-russia-counteroffensive-abrams-tanks-putin-war/ )
         že Rusko soustředilo
         400 letadel
         300 vrtulníků
         2 700 děl
         810 raketometů
         1 800 tanků a 3 950 obrněných vozidel
         k použití v nové ofenzivě. Odhadovaný počet ruských vojáků, kteří mohou být nasazeni do boje, byl v součtu až půl milionu.

         Pokud to jsou (byly) korektní údaje, tak bych očekával, že bude spuštěná nějaká větší akce. Udržovat tolik techniky a živit tolik vojáků jen jako demonstraci síly? Poněkud drahé, ne?

         1. Re: ZH

          Jsem sice generál, avšak gaučový. Se mnou to zaručeně prohrajete.

          Pojďme se podívat, co víme o dění na Donbassu.

          1/ UŠÁci tam cpou, co se dá i co se nedá. Viz fotky z Vlissingenu a z Gdaňsku. server AK).

          2/ Zelí zuřivě shání kusy vhodné k další granulaci. Dokonce šel tak daleko, že osekává počty soudruhů verbířů a sestavuje z nich bojovou jednotku (odpíraného chleba největší kus) a ti prý už berou i kusy, které budoumít 18. narozky za 3 měsíce.

          3/ Ivan kope druhá a třetí pásma polních opevnění od Dněpru směrem k Melitopolu.

          4/ Ivan už nabral kusy k obsazení těchto čar, takže se zřejmě nehodlá nechat zaskočit nějakým razantním útokem z Kyjeva.

          5/ Mrkněte do kalendáře na datum. Ano, za pár hodin končí zima a začne jaro. Mrazy povolily, rozpouští se led a sníh – naši soudruzi z údržby cest by řekli kouzelné zaklínadlo – NEČEKANĚ! – a na Donbassu začíná co?
          Správně rasputica. Tedy období, kdy postačí i s terénním autem vjet na málo zpevněnou krajnici a ono to přestane jet nejdříve dopředu a pak už i dozadu. O pohybu takové techniky v rozmoklém terénu je naprosto zbytečné byť jen uvažovat.

          Z toho vyplývá co?
          Že si Ivan zabydlí svá opevnění a ruský štáb bude vymýšlet, jak s Vasilem vysouložit, ovšem kdy?
          Správně – až se zvedne průměrná denní teplota a ze země odejdou kvanta vod, která výrazně omezují možnost pohybu těžší techniky.
          Neboli až skončí rasputica.

          Takže se bude zabydlovat a odpočívat, nikoli bojovat.

   3. To jsou ale jen zástupné skutečnosti.

    Rusko dnes s Čínou v zádech je analogie SSSR s USA v zádech za WWII. Stačí ještě chvíli prodlužovat UA konflikt a máme tu hospodářské zemětřesení, které bude znamenat nový pořádek. Kterému nebudou mít anglosasové sílu oponovat.

   4. Kolego Targusi,
    vývoj spěje, myslím si já, k tomu, že se Ukrajina v podstatě vylidní (nadsázka), což se už intenzivně děje.
    Podle některých údajů už tam zbývá jen nějakých 20 miliónů obyvatel.
    Ukrajinské fašisty Rusové dílem vybijí (děje se), dílem se po prohře (kterou předpokládám) vyvraždí sami mezi sebou.
    Zbudou tam jen staří lidé, žádná sláva, mladí prchají.
    Ruští Ukrajinci dílem prchají do Ruska (odhadem už asi přes 5 miliónů), dílem čekají a doufají. Ti v Rusku Putinovi jistě nevadí, tam je místa a příležitostí dost, ostatně trochu náplast na demografický vývoj.
    Kojím se (asi marnou) nadějí, že naše českoukrajinská vláda se ocitne před soudem. Trest smrti nežádám (…. i když…?), dlouholeté vězení postačí.

  2. Mrcasíkovo zasírání propagandou, tady vůbec nechybí.
   Nechybí sebeméně, neboť napráskání 50-60 postů, někdy i dost dlouhých, do diskuse s celkovými asi 300-350 posty, to je silné kafe i pro mě.
   Tohle dělával tenhle Mrcasík naprosto běžně, když se dostal do ráže a stejně to dělal i jinde.
   Zkuste zapřemýšlet třeba nad tím, kde takový člověk bere čas – na těch svých 50 postů, třeba do té 300-post diskuse. Podle času vkládání bylo dobře vidět, že u toho sedí celý Boží den.
   Nic tím nenaznačuju :D, jen mi to přijde zajímavé, že nemá na práci nic důležitějšího, než lapět u PC a zasírat „svými“ teoriemi, vyčtenými z různých míst internetu, prakticky každou diskusi – na libovolné téma.

 5. Nejnovější zprávy z Dluhový unie:
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-vyreseni-problemu-credit-suisse-nepomohlo-akcie-evropskych-bank-padaji-228034

  K tomu Kovanda: „Podle banky Morgan Stanley je nyní třeba připravit se na prudký a plošný pád světových akciových trhů. Půjde o finální, nejhorší fázi medvědího trhu. Bankovní pády a otřesy fatálně omezí dostupnost úvěru, což zničí ekonomický růst, ale s tím také inflaci“
  „Akcie poslední velké švýcarské banky, která po včerejšku zbývá, UBS, dnes po otevření burzy padají o 13 %, za měsíc jsou dole o 23 %. Investoři se obávají, že jí problémy nuceně a nouzově převzaté Credit Suisse stáhnou také“
  „Všechny bankovní tituly pražské burzy hned po ránu zalila výrazná červeň. I na ně doléhají pády a otřesy euroamerických bank. Nejvíce na ně doplácejí akcie matky České spořitelny, ty za posledních čtrnáct dní ztratily přes 22 %“

  Už děláte na zahrádce?
  Rychle, čas se krátí…

  1. Celkem jistota dnes s horizontem pár týdnů tedy nakupovat akcie evropských bank, sázet proti Kovandovi je typicky nejprofitabilnější byznys.

   1. Nakupuj, mládenče, nakupuj!
    Jen… opravdu se vzpamatujou VŠECHNY banky?
    Nebo jen některý?
    A který?
    Akcie u kravína!
    Dluhům sláva!

    1. Na horizont pár týdnů je nejlepší nakoupit buď samotnou IBS řekl bych, nebo košík 5-10 z různých zemí. Eventuální další problémy jsou reálné, ale spíše až v horizontu měsíců.

     Nejlepším vodítkem je za mě rok 2008, kdy po pádu Bear Sterns byl několik měsíců klid a teprve pak přišel problém Lehman Brothers a celý průser. Nyní ještě není situace (pravděpodobně) tak dramatická, aby se spustil nějaký dominový efekt, ale uvidíme za pár měsíců samozřejmě.

 6. Zdravím všechny, ktěm trolům, nebylo by dobré mít možnost u přispěvků dát ignoruji? Myslím, že to má takto uděláno D-fens.

 7. Pane Vidláku, tož tento článek- to je Váš majsterštyk! Foltrefa! BINGO! Kopfšus! Není co dodat.
  Kde to smím podepsat?

  1. Tu dominanci si podkopali sami.
   Po vítězství ve studené válce se jim ta hegemonie vrazila do hlavy a od radosti se zbláznili.
   Každému musí být jasné, že bez vítězství ve studené válce by se mnoho událostí neodehrálo.
   Nikdo by si nedovolil zplanýrovat Bělehrad a vytvořit umělý, neživotaschopný útvar Kosovo. Nešlo o nic jiného, než pořídit si další vojenskou základnu NATO na Balkáně. Jsem zvědavá, jak dlouho si ještě budou Kosovští libovat, že žijí pod kuratelou USA. Asi jenom tak dlouho, dokud budou pobírat mohutnou podporu v dolarech.
   O rozvrácení Iráku a dalších zvěrstvech , v přímém rozporu s mezinárodním právem, je zbytečné mluvit.
   Z mého pohledu už dneska Spojené státy nemají přátele, jen nepřátele a vazaly. A ti vazalové skočí Amíkům po krku, jakmile ucítí, že se role světového drába hroutí.
   ( Pro pořádek, jednoho malinkého přítele Amerika doopravdy má. K vlastní škodě. Že by krvavá Madeleine Albrightová , která vodila blbečka Clintona něčím prospěla Americe , to si fakt nemyslím. )

 8. Chcete si pocist v protektoratnich dobovych novinach na tema kupr. Žid kontra Arijec? Nemusite chodit do studovny, staci si dnes otevrit Seznam medium. Je opravdu priserne, kam az kleslo medium ktere je tzv. mainstreamove, registrovane, s profesionalni redakci… Zda se ze Rajchla vidi jako opravdu nebezpecneho. A Syndikat novinaru CR hlucne mlci… https://medium.seznam.cz/clanek/vlachovina-ryba-smrdi-od-hlavy-rajchl-smrdi-od-hlavy-po-paty-5016?utm_campaign=abtest217_krokovy_redesign_feedu_varBB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz#dop_ab_variant=905341&dop_source_zone_name=blogy.sznhp.box&dop_vert_ab=&dop_vert_id=&source=hp&seq_no=1

  1. BANdita napsal:20 března, 2023 (7:41)
   ………staci si dnes otevrit Seznam medium. Je opravdu priserne, kam az kleslo medium ktere je tzv. mainstreamove, registrovane, s profesionalni redakci… Zda se ze Rajchla vidi jako opravdu nebezpecneho….. (+odkaz na článek)

   Aktuální stav: cca před 2 hodinami autor toho zblitku na Seznam média, jakýsi Patrik Vlach, v reakci na komentáře v diskuzi pod jeho článkem napsal (zkopírováno i s chybami):

   „Děkuji seznamu, že mi dal prostor vyjádřit článkem svůj názor. Ano, je možná trochu drsný, ale dokresluje můj pocit o nebezpečném člověku jménem Rajchl. Je tady mnoho komentářů, kteří mě hned dokážou odsoudit na základě článku. Každopádně vyhráli jste jelikož už to bylo moc i na editory seznamu a můj článek byl stažen z newsfeedu hlavní stránky seznam. I tak seznamu děkuju, že měl odvahu mě tam nechat skoro 24 hodin. Tolik nenávistných komentářů na moji osobu jsem v životě nezažil a byla to zajímá zkušenost. Děkuji všem a s dalším článkem naschledanou…..“

   Užil si svých „5 minut slávy“ (resp. 1 den), bych to tak nějak viděla…😏

  2. Když jsem si myslel, že jsem na dně, zaťukal někdo zespoda … Definice nejen mnohých lidských lapálií, ale dnes masivně šířené, především mluvené, psané, hlásané demagogie , nenávisti, arogance, stupidity, čistého zla… Šiřitelé a nositelé výše zmíněného ve zrychlující frekvenci umožňují objevování nová dna jak na běžícím páse…
   Jde pouze o důsledek velkorysosti, a zanedbané, zcela zdestruované školní výchovy …

 9. Démon z Fašingtonu etc zjevně předpokládá, že jsme všichni blbí jak pučtok, na čele nosíme jitrnici a naběhneme si radostně na vidle, kdykoliv nějaké uvidíme. Mrtvý chlapeček na pláži, desetkrát z trosek vykopaná syrská holčička a nyní tedy prostřílení civilisté z Bachmutu.

  Operační schéma je vždy stejné, jen se liší aktéři, případně rovnou herci. Pokud hrají až tak moc věrně, že „metoda Stanislavského“ je proti tomu nic – tj. dělají to skutečně, jsou rychle odstranění. Profláklé kusy jsou promptně nahrazeny novější inkarnací.

  „Lékaři bez hranic“ to vzali moc opravdově, tak dostali do své nemocnice v Afghoši nadílku, ale ne od Ježíška, nýbrž z amíckého bombardéru B-1 Lancer; a také s nimi spadlo pár vrtulníků. Opačný extrém je Čolek v plísni – za ta léta se stal synonymem temných aktivit CIA a dalších zločineckých skupin, takže je operativně nahrazen volně organizovanými a placenými skupinami „dobrovolnických andělů“, jakoby bez centrálního řízení.

  Pomoc není podvod, je opravdová – zcela v duchu teze, že v nejlepší lži a manipulaci je aspoň 90% pravdy. Politické a propagační výsledky jsou ovšem hnány stachanovsky na 140% – není žumpy, která by nad tím dojatě neplakala a neukazovala to „f plný palbě“. Dokonce i Der Stürmer nad tím onanuje téměř každodenně.

  Přitom je to odpornost na n-tou, když se nad tím zamyslíte. Je to jako hasit požár domu hrnečky vody, zatímco znemožníme příjezd profesionálních hasičů s velkou hasící technikou. Zcela v duchu „svobodné solidarity“ a Západního „milosrdného altruismu“: místo aby zavedli plošný sociální a zdravotní systém, nechají ubožáky v bídě; umírání na banální nemoci „řeší“ milodary superbohatých, kteří tak „zachraňují společnost“, ne-li rovnou celý svět. Několik procent všeho, co dotyčným ukradli, jim velkoryse darují…

  Tohle je stejné, ne-li násobně horší, protože je to skutečně vymakané.
  Zneužívá to lidské dobroty a entuziasmu, k maskování zločinu. Toho největšího zločinu: války.

   1. Děkuji, ale spíše je to smutné.

    Znovu, po pár hodinách, jsem si přečetl Vidlákův článek: dostali ho přes jeho široké a ušlechtilé srdce, toužící každému pomoci. Není to naivita, je to prostě tak: každý jsme takoví, dokud si nenaběhneme na vidle opakovaně; pak se nám možná trochu rozjasní, místo vzteku jak nás zase dostali, a zatvrzení.

    Kupříkladu, Vidlákova neinformované poznámka, jak dotyční „andělé“ dělají levněji záchranářství.
    Izolovaně od systému – který je ale všemožně podporuje a nese zásadní náklady – možná ano. Ale je třeba domýšlet důsledky.

    Je to proti Vidlákovu přesvědčení a zkušenosti – ale co platí v pěstování brambor a chovu domácího prasete, platí bohužel i v tomto. Bramborový velkolán a obří prasečák bude vždy lepší a levnější.

    Ve finále by to dopadlo tak, že jakási „soukromá“ záchranná služba z Ééémeriky by vytunelovala naše systémové záležitosti. A pak by nepřiletěl ten „ošklivý státní a neefektivní záchranný vrtulník“ ani pozemní sanitka, kdepak. Za 10x takové peníze by přiletěl ten jejich, globální záchranné služby. Asi jako by si kterýkoliv vidlák nedal fastfood jídlo v mlíčňáku protože mlíčňáky zmizely, ale za 5x takové peníze by musel do McDonaldu požírat chemické hnusy, které nežere ani plíseň.

    Je to tristní a kdo to nezažil, asi těžko pochopí. Moje krásná sekretářka kdysi měla velkou rodinu kdesi v amíckém redneck zapadákově: holčičku tam namáčkl býk na ohradu. Přiletěl pro ni soukromý vrtulník záchranné služby, 10+ operací, zachránili ji; a celý úspěšně podnikající rodinný klan byl zadlužen na 15+ let. Už to splatili… ale rozpadli se. Zachráněné dítě je už dospělé a nesneslo tu vděčnost a city ostatních, tak se odstěhovala někam jinam a nestýká se s nimi. Místo aby záchranka byla státní a fungovala, tak to je výdělečný podnik pro „investory“.

    Chceme to také? Asi jo, soudě podle toho, jak to Vidlák vychvaluje.

    1. PS. Domácí brambory a prase jsou jakoby „lepčí“. Jenže: nikdy nemáte dost peněz a času na rozbory, na veterinární kontroly a tak dále. Nemůžete mít mechanizaci a produktivity – to přichází až s množstvím a hromadností „výroby“. Domácí prase může být na produkty skutečně lepší, ale z podstaty je dražší, pokud to neděláte „zadarmo“ po práci. A nevadí vám, že může obsahovat rozličné parazity.

     Kupříkladu, kousek ode mě jsou soukromá jatka, odkud kupuji od známých maso. Zabíjejí od malých chovatelů a občas to dopadá skutečně hrozně: produkty neprojdou veterinární kontrolou.

     1. No a stejné to bohužel je s těmi „soukromými anděli“. Standardy, profesní „normy“, státní dohled – když není státní, není většinou žádný: protože korporátní je jenom o zisku.

       1. Přesně. Anděl jedná andělsky, protože to jde z jeho podstaty, tak o tom nikomu říkat ani nemusí. Drží hubu a je v klidu.

    2. Jeden „skoro-mlíčňák“ ještě zbyl v Ostravě, u někdejšího kina Dukla. Občas si tam z nostalgie zajdu. Chlebíčky, saláty a vlastně cokoli mají pořád lepší, než v nějakém nádražním nebo hitlermarketovém bufáči.

     Jinak s tím zdravotnictvím… Je to tak. V kapitalismu to vlastně nemá žádné, etické řešení. Viz také film Sicko.

     Vybavuje se mi i jedno staré, již asi nedohledatelné, video s Milošem Zemanem, kde označuje charitu za svinstvo. Byl jsem tehdy v šoku, když to říkal, ale až časem mi došlo, že je to vlastně pravda. Charita je jen občasné, kosmetické retušování některých důsledků selhávajícího a sobeckého systému. Lidé, kterým pak bylo nějak pomoženo jsou jistě rádi, ale skutečné řešení to není. Přece není možné pořádat sbírky dětem na operace… To je civilizační fiasko.

     1. Souhlas. Přijde mi to vše jako regrese: návrat k prehistorii.
      Největší vynález lidstva byl totiž hned po ohni a kole stát.

      To jest vyšší organizace a vyladěná spolupráce, v ekonomice, obraně, právu, sociální společnosti… To vše se snaží nynější moc ukrást a učinit „soukromým“, to jest jenom jejich. Akciově „všeobecným“, pokud tedy budete akcionář.

      Absurdní jsou v tomhle třeba ti přetočení „pravicoví“ super-bolševici „libertariáni“: ti by si libovali i v soukromě „sdílené“ policii a armádě, idioti.

      Ano, charita je obří svinstvo. Je to nesystémové, jak za prvobytně-pospolné společnosti. Je to odmítání civilizace, nic menšího. Každý si budeme vyrábět vlastní elektřinu, poskytovat sociální a bezpečnostní pomoc, a také sami šít boty. Tak by to nutně skončilo, všeobecně.

      Aplikované šílenstí…

        1. Filipika proti odporu k charitě.
         Milosrdenství, osobní, soukromé je jeden z nejsprávnějších citů.
         Dokonce existují zvířata, která zachraňují jiná zvířata, zvířata jiného druhu.
         Ba i zvířata rodu Homo Sapiens. A ta nahá opice zase pomáhá zvířatům – i lidem.
         Charita jako taková je něco, co prostě odsoudit nemohu. Naopak.

         Já nechci být „Mravencem Z“.
         Ani jiným. Dobře namazaný stroj – stát – to je přece to mraveniště. Poznámka na konci tohoto článku.

         1. Rozbít a roztlouct na kusy, co máme. Jako když zbouráte dům, protože na kousku pod komínem odpadlo pár střešních tašek. Vše tudíž špatně!
          Zbourat a stavět znovu, lhostejno, že to bude trvat pár desítek tisíc let, jako posledně, co jsme to udělali. Možná s pár chybami, které by šlo snadno korigovat…

          Eeeechhh, bourat! Fšecko blbě!
          Mraveniččččtě…
          😀

          1. Chyby, které by šly korigovat? Takové jsou? Proč už nejsou korigované?
           Myslím, že chyba toho stroje je to, že ho za chodu rozumně korigovat nelze. Ne bez zásahu do chodu stroje, pauzy na opravu.
           Technická přestávka? Revoluce a pak anarchie, než to naběhne do správného režimu?
           Restart?
           A naběhne to nebo to zůstane v modré obrazovce?

          2. Technické systémy korigovat jdou: například že od toho vyženete maníky z Maloměku (geniální překlad slova Microsoft od mého kolegy) a necháte to opravit někoho příčetného. Netechnické chyby lze většinou korigovat zastřelením chybujících.

           Nic nového, jak v tom vtipu o lordech…

         2. A jinak, Old Felixi, při vší úctě…
          Se pletete. Či mýlíte.

          Protože, dle našich společných a jistě všeobecně sdílených proroků Bastiata, Misese, Heyka, Clintona, Stiglice nebo jak se ten pra*urák z MFF jmenuje, Bideta, Nulandovic, Dvojsvetrovic, …

          Pomáhat není jen tak, musíte hlavně vědět, že ten který upadl do bláta do škarpy vedle silnice tam upadl ze své vlastní viny a nedostatečnosti, a možná protože chtěl. Tahat ho nahoru je marná práce, no a navíc to není na Vaší svaté zodpovědnosti a Bůh za to zřejmě platí někoho úplně jiného….

          To kdyby bylo něco nejasné…

          1. Prášek na úplatné debily.
           Jedna malá pochyba: Zůstane po jeho aplikaci něco živého?
           Nebo to necháme na chobotnicích nebo delfínech?

          1. A máte recht, kocourku.
           Co se nehýbe, musí pod zem. Válenim na kanapi se ještě nikdo neuzdravil.
           😻

          2. Nebo jak se mohla rozšířit taková blbost, jako svazování nohou v Číně, 10 století musely mít ženy nohu jen 7 cm dlouhou, jinak se nevdaly a to za cenu, že nemohly chodit.

          3. Samozřejmě to není možné, to by Žluťáci do dnešního dne nepřežili.
           Ale mrkněte na naši dnešní 5-ti demolici: ti jsou tak blbí a současně lační po moci, že svazování nohou by pro ně byla maličkost… takže kdo ví… 😀

          4. Ruskou ofenzívu si vysnili na Západě. Protože pořád uvažují ve stylu „blitzkriegu“, jinak jim to hlava nebere. Už jsem to psal kolikrát, že tahle gaučová „logika“ je mylná.

           Jen se na to mrkněte: čas rozhodne. Dnes/zítra je schůze Rusko/Čína na nejvyšší úrovni, a Západ pitomě čeká něco – ale s vysokou pravděpodobností budou zklamaní, protože se nedozvědí jakoby „nic“.

           To samé se týká Ruiny. Jistě, Rusko tam má 500 tisíc vojáků navíc, připravených vyrazit. Navezli tam 1800+ tanků, asi 4000 BVP a mají tam okolo hafo další techniky. Co s tím?

           Nejlepší válka je, která není. Nejlepší armáda je, která bojovat nemusí – protože svou existencí protivníka odradí od útoku.

           To psal ten přemoudřelý Žluťák už 2000+ let před námi… a tak to je. NATO se neodváží vystrčit prdel z gatí, když tohle vidí… a wotomtoje.

         1. Souhlasím s Targusem, ačkoliv mě zve králíkem, mizera 😀
          Má prostě pravdu.

          Mně se zdá směšné, že si nějaký šílenec nebo skupina bláznů může myslet, že by mohli Rusko porazit. Nebo „Rusáky“ nějak rozklížit, aby se jako sami rozpadli. Proboha svatého, to nebyli nikdy v Pitěru? Neviděli ty hroby obránců města? Kam ještě dnes nosí vnuci – protože jejich rodiče už zemřeli – mrtvým dětem hračky a bonbony? Nebo neviděli památník na Mamajově mohyle u Stalingradu?

          Rusko je prostě neporazitelné, tečka. Kdo si myslí něco jiného, je regulérně na Arnošta & Arnošta s houkačkou.

          A to není jenom o tom, že Rusové jsou ochotní chcípat za vlast do posledního, oni také mají hardware a software. Jsou na špičce ve většině kategoií výzbroje, a v čem ne, to obešli jinak. Například letectvo, to má USAF a NATO jakoby větší – jenže jenom jako, protože Rusové mají PVO/PRO prostě grandiózní, s ničím nesouměřitelné. Takže letecká síla Západu je proti nim nulová, v zásadě – přes obří náklady, které do toho Západ utopil a utápí. Dtto loďstvo – ruské hypersonické rakety nulují vše…

          Oni to prostě nechápou. Je to mimo jejich obzor, že by někdo mohl bojovat až tak do krajnosti. Že 12-ti leté malé holky stojí v minus 20°C u soustruhu a vyrábějí munici pro tanky a jejich 14-ti letí bráškové je ve vedlejší hale montují, a těší se, až jim bude 15+ a pojedou zabíjet nácky. To je mimo jejich obzor…

          1. Abych dodal, pro Amíky, jak je znám… jim se prostě nedá vysvětlit, že se někdo vzdá dobrovolně a nadšeně osobního života, auta, baráku, prostě úplně Fšeho a pojede někam do pustiny za Ural makat do zbrojního výzkumu a výroby. Nechápou…

           Je mimo jejich obzor, že Rusové tohle udělají kdykoliv úplně dobrovolně, a navíc organizovaně bez toho aby se nějak bouřili. Nikdo je nutit nemusí. Žádná strašná „Stalinova diktatura“… udělají to rádi, s entuziasmem a vynalézavostí, vzdělaně a skvěle.

           Jako za necelý rok evakuovali průmysl za Ural. Desítky tisíc nákladních vlaků… velel tomu ten tzv. „kat lidu“ Berija.

           Jinak špičkový manažer, borec 1. class, jinak také ruská verze Oppenhemiera křížená s generálem Grovesem, kteří udělali jadernou bombu, no jako Berija a jeho kluci.

           Západ se zmohl akorát na bláboly, jak Berija lapal děvenky po Moskvě a znásilňoval je. Blbečkové – kdyby Berija chtěl, stačilo vylézt a každá kunda by mu vlítla do postele tryskem s nadšením. Idioti, prostě…

          2. Zase musím souhlasit.
           Putin je car , který rozumí ruské duši. Třeba ten jeho výlet do Mariupolu. Který z presidentů si dovolí nečekaně přijet do města, osobně si řídit auto, projít se tam a promluvit s několika lidmi, kteří si všimli, že se jim pod okny jejich nových domů něco děje. A on s nimi promluví, pak se jde na pozvání podívat do bytu člověka, který dostal nový byt místo toho vybombardovaného a zase jede dál, na letiště a do vrtulníku, protože má další den v Kremlu schůzku s Si Tin Pchingem.
           Propaganda? Jistě. Bodygardi? Ano, tři tam byli, kolem té skupinky. A z oken se ozvaly výkřiky „Putin je tu!“. Báťuška přijel. A člověk chápe, že tohle Rusko nelze porazit.
           Kdo viděl na Kronštatu před Mořským chrámem věčný oheň na památku obránců z II. světové, kde jde kolem pravoslavný mnich a jen tak, mimochodem, položí k němu jeden karafiát. A jde dál, do chrámu. Když chcete ve stánku koupit dva krajíčky chleba „bez ničeho“ pro ptáčky a prodavačka odmítne rublíky, protože je to „pro ptáčky“. Detaily, které mi zapadají do obrazu, který jsem si udělal při rozhovorech s Rusy, Bělorusy, Ukrajinci tady, v Kotlince. Tu sílu, kterou čerpají s těch 150 000 000stejně smýšlejících jim závidím. Rusko nelze porazit právě pro ty dva krajíčky chleba a pro ten karafiát.
           Nejsem Rus, nemám tam žádné příbuzné, ale mám velkou víru v sílu Ruska.
           Nejen proto, že jsem se začal zajímat o Rusko už při Majdanu, abych pochopil, co se tam děje a proč. Do té doby nic, obsadili nás v roce 1968, neměl jsem sověty rád. Ruské klasiky ano.
           Neidealizuji si Rusko. Jsou tam zloději, podvodníci i děvky a je jich hodně, procentuálně asi tak jako u nás. Ale dokážete se tam domluvit i s třemi chuligány na opuštěném místě pod mostem, když nejste agresivní. Ale totéž se mi stalo s Cikány v jejich vozovém táboře na Východním Slovensku. Nic neukradli, pro rum jsme poslali (za mé peníze pochopitelně), popili jsme. Když jsem se nad ránem probudil, byl jsem u doutnajícího ohně přikrytý dekou a neztratilo se mi nic. A to jsem tam byl v uniformě absíka.
           Já mám pocit, že kdo je silný a ví to o sobě, není agresivní. Proč by to dělal, nebojí se.
           ===
           A toho cara Putina jim docela závidím. Jenže – my tady máme jinou letoru a nebyl by nám k ničemu, leda bychom se mu posmívali.

          3. Jinak teda, abych to ještě přiblížil, co je na výkladu tzv. „historie“ špatně. Ohledně prvních jaderných zbraní – protože dnes, po 70+ letech, je to absurdně jednoduché, co bylo tehdy snové – místo géniů by Vám stačili nadprůměrní běžní inženýři a pár peněz… hodně, ale minimum proti tomu co to stálo tenkrát.

           No takže, recept alá 1943 je celkem jednoduchý: vezmete asi 25 milionů lidí a vytvoříte dosud neexistující „jaderný průmysl“. Těžbu uranu a dalších nutných prvků. Jejich rafinaci, čištění, obohacování. K tomu asi tisíc výzkumných ústavů, v každém asi 10 tisíc vědců a špičkových inženýrů. Protože ta práce je prostě titánská.

           Uvědomte si, že v té chvíli nevíte, kam to povede. Takže musíte jet a platit desítky různých slepých uliček. Bez záruky výsledku… To není úkol pro slabé a nejisté… alibisty a blbečky.

           No a to Rusáci dokázali, bez Amíků, protože vyzvědači jim přinesli v roce 1945 to samé, co Kurčatov a jeho maníci už měli. Pomohlo to, jistě, ale nic nového to nebylo… Nakonec, Rusko mělo termojadernou – aka „vodíkovou“ – bombu první. Jak ten první design – „slojka“ nebo-li „vrstvená“, tak ten další „suchý“ alias Teller-Ulam na Západě, Sacharovův tým v Sojůzu… kteří v realizaci byli první.

           Byli první, proto jsme dosud naživu a můžeme si tak hezky psát po netu, to Vám garantuji – na delší vysvětlování není prostor.

      1. Spíše by to skončilo nějakou organizací podobnou té dnešní.
       Rozbít a znovu vybudovat, známe např. ze zdejších některých privatizací.
       Náklady by ale byly nesmírné, kapsy promile (i např. na Íráku si namastilo kapsy zlomek promile rodin)populace však nabité k prasknutí.
       Prostě business as usual.

       Charita coby doplněk ano, ale i tak přiměřená. Pomáhat …ale nezvyšovat luxus. Maimonides rozlišoval několik skupin dárců. Nejníže stojí ti, kteří váhají s obdarovávaním, nejvyšší stupeň dobročinnosti je pomoc, která člověku v nouzi vytvoří podmínky pro jeho vlastní obživu(což působí dnes komicky – ve vztahu k některým tkzv. neziskovkám).

     2. Nutnost existencie charity je zlyhanim systemu … od revolucie nam opakuju, ze system je len tak silny, ako dobre sa dokaze postarat o najslabsich … a ako sa dokaze postarat o najslabsich, ked potrebuje charitu, aby o velkych sviatkoch kompenzovala jeho (ne)starostlivost o tych najslabsich?

      Alebo inak – som cez prazdniny zistila, ze moja prostredna je totalne tupelo … po jednom dni zurenia sme zacali hladat moznosti, ako doviest tupelo do zdarneho zivota v dospelosti – to je spravne fungujuci system – alebo sme mohli zalozit na charitu, tupelo nechat na pokoji, vsak ma dvoch surodencov, a ti v ramci charity, az budu dospeli, ju budu pozyvat od vyberania popelnic aspon k stedrovecernemu stolu.

  1. Pobavilo mě to konstatovaní, že jedeme podle plánu „Nehasit, uhasíme sami!“ I když k smíchu to není.
   Je to jako zaťatý mastičkář, který svého pacienta nepustí do rukou jiných lékařů s tvrzením, že jsou to ještě horší mastičkáři než on sám.

 10. Dnes přijede Sitting Pink
  dají s Vláďou dobrý drink.
  Obě kopí hrotem k nebi
  proberou si svoje bebí
  najdou dobrou meducínu.
  Zavolaj do Debrecínu
  pro pikantní klobásu
  do Kremlu na terasu.
  Děda bidet zpoza buka
  (hle, jak se mu třepe ruka)
  odezírá, naslouchá.
  Pořád hraje padoucha.

  1. Tak ňák.
   😀
   Děda Biden nejspíš řekne : Drž hubu a kos, já jsem tady boss.
   ***
   Narážka na Ládikovu :
   Není rosa,
   říká kosa.
   Drž hubu a kos,
   já jsem tady boss.

 11. Vsak toto cele je proti Rusku a rusom … ako chcete dohodnut mier, ked je na Putina vydany zatykac? Ako sa dohaduje mier so zlocincom na uteku, pripadne zlocincom za mrezami?

  A az by Putina v Rusku nakrasne zhodili, a vydali – aky mier sa vyjedna z pozicie statu, ktoreho predstavitel je zatknuty a sudeny skorej nez vojna skoncila?

  Vsak toto cele je uplne presne jak v ktorejsi diskusii som citala od spravne demokratickeho trolla … Rusko slabe, na kolenach, platiace nam nas zivot … nic ine neakceptujeme … rus, ktory ma s tym problem je fujtajbl, a kludne mu na hlavu mozeme tie bomby hadzat …

  CO SI MAME UVEDOMOVAT, ked je situacia postavena takto? Od samotneho zaciatku, od prvej sankcie to je o ‚vyhladoveni Rusa‘, o nicom inom … no a pretoze ten Rus nechce pojst hladom, tak mu musime pomoct nejakou tou bombou.

  1. Bosorečka Keď mi syn povedal, že Rusa treba vyhnať za Ural a použiť ako lacnú pracovnú silu, čo bude pracovať pre humánnu západnú civilizáciu, normálne som stratil všetky ilúzie o mojej výchove 🙁 Dostalo sa mi len nadávok, že som dezolát a proruská sviňa, čo zabíja deti na Ukrajine. To som len apeloval na mier a diplomaciu pred cca rokom. Som sklamaný, ale čoraz viac ma presvedčuje , že Rus je hnaný do kúta a kopú do neho ako prašivého psa. Odskočím do Fallúdže kde USA „mierotvorci“ vraždili civilistov ako zmyslov zbavení. 70 ročnú ženu s bielou vlajkou, US odstrelovač jednoducho zastrelil 🙁 ……. hnus,hnus,hnus všetko v akomsi mene demokracie, západných hodnôt kurwa fix 🙁

    1. Tomu se nedá zabránit. Dneska jede propaganda už v mateřských školkách. Tihle se nezakecaj.
     Berte v úvahu, že junioři nechtějí vybočovat, hodně jim záleží na tom, aby splynuli s vrstevníky.
     U nás je také jedna vnučka slunče a pevně přesvědčená o škodlivosti těch buranů na východě.
     V padesátých měl také bolševismus mohutnou podporu mezi mládeží. A stačilo pár let, většina z nich dostala rozum.
     Jen kdyby teď právě tolik nechyběl ten čas.

     1. Jenže tehdy ta mládež nová, mládež Gottwaldova, pracovala na stavbách mládeže a leccos postavila! Ta dnešní se v záchvatu aktivity tak leda přilepí někde k makadamu.

      1. Noo, moje sestra pamatuje ještě česemáky, v těch tmavomodrých košilích a s planoucími pohledy. Ano, jezdili na stavby, dokonce i na některé vyjmenované „stavby mládeže“.
       Jenže za ty mlaďochy tam tehdy skutečně stavěli jenom učni z různých oborů, nebo studenti různých průmyslovek, stavebních a technických oborů.
       Česemáci prý převážně jen agitovali a zajišťovali ideologický dohled, ale k práci se moc neměli. A tam, kde je ke skutečné práci pustili, pak řemeslníci museli ledacos předělávat.
       Takže už tehdy to bylo tak, že ti s hlavou vypláchnutou propagandou, toho moc nenadělali, stejně jako dneska.

     2. Jenže ono bylo chvíli po největších jatkách v dějinách, všichni si pamatovali tu realitu, stejně jako drtivá většina skutečné poměry té dnes opěvované první republiky – nešlo o vymyté mozky, jenž jsou produktem DOSTATKU a komfortu, o kterém se drtivé většině tehdejší mládeži ani nesnilo…
      Klasicky děláme machry, ale módně obstrouháváme skutečné důvody tehdejší volby …
      Dnešní mladí jsou mnohdy větší fanatici než jejich tehdejší předchůdci.

    2. Já se o této válce bavím jen s dcerou.
     Prodává investiční kovy a kupující setsakramensky ví co se děje. A kupodivu Poláci taky, doma drží hubu a krok, u nás kupují zlato, bo v Polsku musí předložit při koupi občanku. Bojí se, že by jim to zlato vláda sebrala, kdyby se něco podělalo.
     Se synem a zetěm se nebavím , nemá to cenu, i když je vyděsilo vyjádření generála Řehky.

   1. Ten z Rajky.
    Mám podobný problém,jeden syn je tak,druhý jinak.
    Přitom i Váš syn,už je levnou pracovní silou,jen si to neuvědomuje.
    To je ten problém,třeba v malém porovnání,pokud považuji souseda za grázla,zničit ho,tak jsem vlastně já grázl.

    1. Abych to ujasnil u mne je grázlem Ukrajina,bohužel,naverbovaná,vyzbrojena vše možně podporována USA.Jak i uvádí Evix,USA stačí do EU zavolat a s pomocí se politici můžou přetrhnout.

   2. Nejste v tom sam, mam podobne problemy, i kdyz (zatim) ne vyhrocene na hranu „hnat Rusa za Ural ..“
    Tlak skolstvi, socialniho okoli a medii je na potomky tak velky, ze rodic skoro nema sanci 🙁

    1. Moje dcera zatím drží, bohužel je ve třídě jediná. Otázka je, jak dlouho jí to vydrží. Propaganda a vymývání mozků tam jede naplno, tak se děsím toho, s čím nám jednou přijde domů. Co tam se u nich dělo, když se volil generál.

     1. My bychom snad měli zorganizovat setkání rodičů – vyměnit si zkušenosti – co jsme udělali dobře, co zvrtali, abychom našli nějaké společné body výchovy, kterých se držet. Pro nás už to nebude, ale třeba další generaci by to pomoct mohlo.

   3. https://cs.wikipedia.org/wiki/Generalplan_Ost
    Vyjmu : „….Plán se zrodil v plánovacím štábu Říšského komisaře pro upevňování němectví (RKF), jímž byl Heinrich Himmler. Tento přísně tajný dokument, který znali jen nejvyšší představitelé nacistického Německa, se v originále nedochoval, ale po válce byl (ve dvou verzích) rekonstruován z různých navazujících memorand a dokumentů. Plán předpokládal, že dojde k vysídlení na východ až za Ural či částečnému vyhlazení asi 50 milionů obyvatel východní Evropy – Rusů, Poláků, Bělorusů, Ukrajinců, Židů i příslušníků pobaltských národů. Existence plánu byla potvrzena SS-Standartenführerem Dr. Hansem Ehlichem, který byl jako vysoký úředník RSHA odpovědný za zpracování návrhů plánu.

    Finální verze této etnické čistky byla rozdělen do dvou částí: Kleine Planung (“malý plán”), který plánoval akce, které měly být uskutečněny během války, a Grosse Planung (“velký plán”), který plánoval akce, jenž měly být podniknuty po vítězné válce v dlouhodobém časovém horizontu do 30 let.

    Malý plán měl být uveden do praxe ihned, jakmile Němci obsadí území na východě. Tímto způsobem byla připravena jako jedna z prvních realizace germanizace polského území. V časovém horizontu 10 let mělo dojít k úplnému zničení polského národa formou vyhlazení nebo vystěhování za Ural. Stejný osud čekal i další slovanské národy, přičemž v případě vystěhování byla u jednotlivých národů stanovena rozdílná procenta:

    80-85 % Poláci
    50-75 % Češi
    75 % Bělorusové
    65 % Ukrajinci
    50-60 % Rusové v evropské části Sovětského svazu
    Do plánů na vystěhování měly být zahrnuty i ostatní slovanské národy a také např. Litevci. U Slovanů, kteří podle německých plánů směli zůstat v „německém životním prostoru“, bylo počítáno s tím, že budou sloužit jako otroci v německých továrnách či na zemědělských velkostatcích německých majitelů, přičemž nebudou moci mít děti a dojde tak k jejich přirozenému vymizení. U části tzv. „rasově vhodných“ Slovanů mělo dojít k jejich poněmčení……“

    Takže nic nového.

   4. Tomu z Rajky:
    Asi proto si tak dobře rozumíme. Můj pomatenec naštěstí bydlí v Praze, tak se nemusíme vidět. Nazval mě hlupákem, který nemá přehled o životě a který vydržel celý život u jednoho povolání. Má 48 roků a myslím, že jeho „prozření“ bude bolestivější než to moje.
    Ani dědka ze mě neudělá, prý nebude přivádět děti na „takový svět“. Tím se zbavil jakékoliv možnosti , aby mu někdy někdo v budoucnosti řekl řekl „Dědo!“ Ani oslovení „Táto!“ se nedočká.
    No, jeho volba. Až bude jednou umírat v Domově důchodců, nikdo za ním nepřijde. O jeho zkušenosti nebude nikdo stát. Zavře se voda nad jedním rodem.

    1. Třeba děti mít nemůže a nechtěl vám to říkat.Nesuďte, abyste nebyli souzen- citát z Bible. Nebo jste mu dal v dětství tak podprahové signály, třeba věčně uštvaný otec, co nestíhá a na nic nemá čas , tak tak nechtěl taky dopadnout tak.

     1. Adoptovat je mohli.
      Mají dost peněz na to, aby mohli. Je spousta dětí které „zbyly“.
      Riziko, že se výchova nepovede je vždycky. Znám dva manželské páry které se „rozmnožily“ takto. A jejich děti docela přežily fakt, že nejsou jejich vlastní. V jednom případě se poněkud odcizil, v druhém se chová ke zbylé „mamince“ líp, než většina vlastních dcer.
      ===
      U primátů taky existuje kategorie „tetiček“, které vlastní mláďata nemají a pomáhají s výchovou těm samicí, které je mají.
      Ono porodit – na to potřebujete jen patřičné orgány. Ale vychovat – to je zásluha.
      Ale – nevíte o tom nic a vysvětlovat to tu nebudu.

  2. Haagský zatykač vyšachoval z mírových dohod Macrona a představitele ostatních zemí , které uznávají Haagský tribunál. Tedy Evropa je již odstavena od možných „kolaborantských jednání“.
   Čína neuznává, tedy se může s Putinem bavit… Amerika také neuznává , tedy by teoreticky mohl být mírotvorcem děda Biden.

   1. Bílý dům nic takového ani uznávat nemůže. To by byly v base stovky Američanů, za rozvrácení Iráku, jen z náhlého hnutí mysli. Za Sýrii, Libyi, za Jemen… I když v Jemenu jde o proxy válku, za Amíky dělají špinavou práci spřátelení Saúdi. Američané jenom hlídají, aby se genocida dařila a do Jemenu nepronikla k hladovým dětem ani krabice sušeného mléka, nebo, nedejbože, lék proti choleře.
    To všechno bez jakéhokoli zájmu tzv. demokratického světa.

    1. A v tomhle měl prstíky také Joe Biden, kdesi jsem viděla foto jak se hlasovalo jestli uznat či neuznat. On už to nepamatuje, jeho zdravotní stav není dobrý.

     1. Vzpomněla jsem si na ten vtip o Brežněvovi :
      Tak Brežněv je zase nemocný.
      A co se mu stalo?
      Vypadnul z ledničky a zlámal si ruku.

   2. Afrika už vůbec ne, ti jsou navíc na Evropu a USA naštvaní a hodlají hegemona potrestat.
    Jen aby západní myslitelné mohli časem někam jezdit.
    Ten co vyhlásil ten zatykač, má bratra pedofila, kterému byl zkrácen trest, či byl propuštěn, to už nevím.

  3. Já nechápu, proč jim nedochází že to není jen Putin, vždyť to je celé vedení státu co má podporu obyčejných lidí. A myslím, že většinu z toho velení ani zápaďáci neznají. Putin a Lavrov jsou jako ti mluvčí. A to zázemí je kdo ví kdo.
   A to přesto že to tak funguje všude, kde nejsou monarchové/a i ti mají své poradce/. Své deepstate mají/má většina. Ale zažité „zkratky, njn. A kdo ví kdo by je nahradil, počítám že by byl o dost ostřejší a ne tak trpělivý. A pořád jim to ne a ne dojít….

   1. Ale oni to velmi dobre vedi.
    Ten zatykac je sarada pro zblble lidi. Proste dosly sankce, tak musi ukazat nejakou jinou aktivitu.
    A taky aby v Kyjeve nezacali brblat, ze pro ne zapad nic nedela, kdyz uz za ne chodi poslesne na jatka.

  1. Dobroději, generál Pezl už umřel, toto píše zcela jiný generál, Petr Pelz. Pro radost, také jsem se nachytal, kdo se má v generálech vyznat. Jeden je Petr, jiný Pavel a další i Šavel.

   1. Já se takhle nachytal na Visingera a Visingra, oba „váleční drahouškové“ a vykukové. Jeden píše vojenské pseudoanalýzy a druhý vysedává (byl odložen, dost draze) do Brusele.

 12. A místo toho, aby byli diplomaté nastoupeni v prvním šiku (asi vychcípali), tak se chrstá olej do ohně a ještě se rozfoukává. Ve Vrběticích se má vyrábět deset tisíc granátů měsíčně. I přes velký odpor místních.
  Tribunál v Haagu vydal zatykač na Putina. Slovenská vláda schválila darování stíhaček MiG-29 Ukrajině. Vláda, která padla, si tohle dovolí. Poláci, ti se už nadobro zbláznili.
  Tohle neskončí dobře.
  Nejde o to jak války dopadnou, ale kdo je vyvolal. Nemusí to pokaždé být ten, kdo první vystřelil a
  nemusí být ani mezi těmi, co po sobě metají šrapnely.

  1. Není se čemu divit. Hlavy lidí jsou zahlcemy dlouhodobou propagandou našich médií, hollywoodských trháků o primitivnosti Rusa a uplakaných českých filmů o roce 68, takže si myslí, že taková válka je hračka, a že se vlastně Rusku mstíme za rok 68. Jiné rozměry tohoto problému jim, ake nedochází. Třeba to, že to není jak střílečka, co hraju na steamu nebo Age of Empires 3. Není to prostě hra, co se dá pozastavit a pak „loadnout“, když se nedaří a začít znova. Hraje se stále, bez přestávky a co se ztratí nelze vrátit zpátky. To platí pro majetek, předražené kosti, skončení na vozíku bez rukou a nohou a stejně tak to platí pro smrt. Žádné „load game“ tahle partie se nedařila, NE. Pěkně hezky jednosměrná jízdenka.
   A toto si lidi a musí uvědomit, že to není žádná hra typu skákačka, střílečka nebo arkáda, ale realita, kde když něco skončí, tak definitivně. Vlastně se divím, že společnost, která si tak zakládá na kvalitě života je schopná tu válku takhle podporovat.
   Zkuste nahlédnout třeba na Twitter a přečtěte si vývržky lidí jako Barbora Mercury, Jan Lipavský nebo Pavel Novotný. Oni si snad myslí, že je to hra.

   1. Pred par lety jsem cetla dobry komentar v podobnem „pocitacovem“ stylu. Ze zivot nema tlacitko zpet, a kdyz udelas velkou chybu, je to game over. Parkrat jsem to pouzila v diskuzi s „mlaďochy“, a jejich vyjevene vyrazy, kdyz si ten „fakt“ uvedomili, stal za to. Nekteri jsou vazne skalopevne presvedceni, ze kdyz se neco nepovede, je mozne se vratit k „ulozene pozici“.

 13. Anketa:

  Urcite si vsichni vsimli, ze mame noveho trolla.
  Taky si vsimli, ze je o malinko jiny/lepsi, nez ti predchozi.
  Hlavne na rozdil od tech minulych ma nejake znalosti o vychodnim konfliktu a jeho minulosti, a pak se taky obcas naivne zepta: „Jak to tedy vlastne je?“ Aby rozpumpoval tu pravou lavinu prispevku vysvetlujicich, ze je zeme opravdu kulata.

  Nekteri si ale take vsimli, ze hned jak se odmlcel gogo, vzapeti se objevil hop.

  Mozna jsem paranoidni, ale mysli si tu jeste nekdo dalsi, ze je to gogo?

  ps. hlavne na nej proboha nereagujte. Vubec.
  Targusi, proc to proboha delate??

  1. Gogo byl nesmírně užvaněnej grafomaniak a demagog, ale nebyl blbec.
   Tohle je už několikátá reinkarnace skelopa…

   1. Jenom aby to nebyla reinkarnace civilního strážníka Bretschnaidra. Když už dokázali uvést do užívání dějebis a zde nám ho hop servíruje, proč by nevymysleli skutkovou podstatu v nejlepších tradicích střední evropy (urážka majestátu, schvalování atentátu, podvracení republiky) a nezrušili nositele jiných názorů soudně. Ochotných a všehoschopných soudců mají přehršel.

  2. Šup-šup, go -go, -Sakurovi zábavná vzpomínka : Tak jsem druhdy, a je to dávno, vybídl synka k spěchu u veřejného záchodku na pláži v Bulharsku. Seděla tam u dveří stařena, celá zahalená, shrbená a netečná, reagující jen, když necinkly mince do misky. Od nás cinkly, takže klid. Ale když jsem pobídl synka slovy „šup-šup, go-go“, stařena se hlasitě zasmála a s potěšením opakovala „šup-šup, go-go“ a když jsme vycházeli, přátelsky na nás zakývala a zdravila „šup-šup, go-go“.

 14. „V Bachmutu teď nejvíc umírají ti, kteří nechtěli na Ukrajinu… Uvědomte si to všichni, prosím!“

  Tak ja nezapiram, na Ukrajine jsou civilni obeti.
  Ale podivejte se na zabery z Bachmutu.
  Opravdu si myslite, ze tam nekdo jeste je?
  Ze i ti, kteri nechteli jit do Ukrajinskeho zazemi nekam neutekli?
  Po ostude ukrajinske armady a drzeni zivych stitu v Mariupolu uz snad civily nechavaji odejit, aspon nikde nic o zivych stitech neni.

  Nebudu tady rozebirat, ze kdo mel mozek, tak je davno v Rusku.

  Ani to, ze jak je mozne, ze Rusove, kteri chteli do Ruska, se nechali naverbovat a bojuji proti Ruskum…
  (ta udajna proruskost mi zavani uz pekne dlouho, staci pripomenout, jak „uspel“ jeden pomatenec s organizovanim proruskeho povstani v Luhansku, ale to je na jiny clanek)

  Proste se mi dost silne nezda, ze v Bachmutu a jinych klicovych bodech, o ktere se krvave bojuje hlavne delostrelectvem jeste jsou nejaci civilove.
  A nadto jeste hned za bukem ciha nejaka ceska neziskovka, aby zachranila umirajici dite.
  Tim nechci snizovat jejich zasluhy na zachranenych detech, ktere k nam privezli, ale opravdu jsou z toho Bachmutu, kde uz nejakou chvili neni kamen na kameni?
  Nebo si to ta neziskovka, pripadne Vidlak, trochu pribarvili?

  Vzpominate na to mrtve dite na plazi?
  Nikdo nerozporoval, ze je to dite, nebo ze bylo mrtve.
  Presto to ale byla jasna propaganda, ktera mela za cil ovlivnit verejne mineni, a o to dite ani ty ostatni vubec neslo.

  1. Re: Sakura

   Souhlas.
   Nechtěl jsem se míchat do diskuze a „perlit“ tu svými moudry. Ale že by v posledních dejme tomu třech měsících si někdo jen tak jezdil s civilním autem a zahraniční RZ na výlet do Bachmutu, tomu moc nevěřím.

   Obecná praxe je držet cizí civily mimo perimetr zbraní s nejdelším dostřelem v čase a místě. Což např. těžký kulomet má 5 000 metrů, nemluvě o dělostřeleckých a raketových systémech. Tam se bavíme už o desítkách km.

   Pindy našeho slavného Marti Dorazína, který denně reportážně bloumá po sklepeních v Bachmutu tedy beru jako poněkud silnou kávu, abych se probral ze spánku za jakéhokoli počasí.

   Samozřejmě, že ranění se průběžně odvážejí do týlu a že mohou býti přeloženi a odvezeni až do Čechistánu za účelem záchrany života. Jenže to by vám vcelku spolehlivě vyvrátil každý doktor, který má odmakaných pár směn na záchrance.
   Ale nic jsem neřekl a nic jsem nenapsal…

 15. Jo. Bandita prastil hreb do hlavicky.
  Vidlak se rozhorcuje nad rozhorcovanim.
  Ja jsem se postavila proti recem o tom, jak ty hrozne ruske srapnely. A bylo mi trapne, ze Vidlak, kdyz ty reci o tech ruskych srapnelech slysel, nebyl schopen rozhorcene odpovedi. Aspon zpetne, kdyz to popisoval nam.

  A ted tomu jeste pridava toudle rozhorcenou tiradou.

  Jinak pochopitelne to, co ti zachranari delaji, je skvele. O tom zadna. A doufam, ze by zachranili i ty zle Rusy s jejich unikatne zlymi srapnely.

  1. Re: Vevča

   Rusy by nezachránili ani náhodou, ani omylem. Dokonce ani kdyby omylem chtěli.
   Byl by to jejich poslední hrdinský čin.
   Válka převrací veškeré hodnoty a lidi jsou jak utržení z řetězu. Kopat je do prdele, nejlépe tam i zpět. Buďte ráda, že jste ji nezažila.

    1. Re: Helanov

     Pohyboval jsem se po celou dobu válek v bývalé Jugošce tamtéž.
     Pak jsem ještě byl párkrát s humanitárkami – pardon – humanitární pomocí pro válečné uprchlíky na různých místech z toho důvodu, že jsem potřeboval prachy a ostatní se posrali.
     Lokality nemá cenu vypisovat, stejně by vám to nic neřeklo.
     Dvakrát jsem přijel domů s prostříleným autem.
     A fčilek jsem trénoval i ten posraný Kyjev. Kdybyste měla zájem, za osm pětek měsíčně (víc si jako nováček nevyjezdíte) se můžete zapojit a poznávat. Potkával jsem tam i jednu babu, mohly byste si občas v krytu pokecat.
     No a za nějakého půl roku dáme pokec, jak se vám ti zúčastnění soudruzi jeví.
     Stačí vám to takto?

     1. Vycházím z vlastních poznatků. Napíši jenom jeden.
      Jistá Kristýna Höschlová je lékařka a pracuje v urgentní medicíně pro Lékaře bez hranic.
      Je to dcera režimniho Höschla, který je miláčkem fašistoidního Reflexu.
      Byla na misi i v Jemenu. Teoreticky by vůbec neměla do Jemenu vyrazit, protože tam žijí hnusní šiíté, kámoši Íránců, a ti jsou přeci fůůj. Takže by jí utrpení hnusných vzbouřených Hútiů vůbec nemělo rvát játra, spíš naopak. Měla by si libovat, že s každým chcíplým Hútiem stoupne bezpečí jejího lidu v Izraeli.
      Přesto tam byla a za opravdu děsných podmínek dělala všechno pro záchranu každého života.
      A vůbec jí nenapadlo řešit, koho má zrovna na operačním stole. Viděla jenom pacienta.
      Napsala o tom zajímavou knížku a je z ní jasné, že jí opravdu nejde o žádnou pos@anou politiku, ale vysloveně jenom a pouze o pomoc bezmocným lidem.
      Ono asi není všechno tak černobílé, jak byste to rád viděl.

      1. Re: Helanov

       Váš problém je, že jste četla knížku od paní pracující u operačního stolu.
       Můj problém je, že jsem se pohyboval mezi kusy, které JEŠTĚ na ten stůl nemusely.

       Najdi deset rozdílů…

       Prostě mi posíláte signály z jiného světa a nevěříte, že by mohl existovat ten můj.

       1. Váš názor vám neberu, uznávám že píšete o tom, co jste sám zažil.
        Ozvala jsem se vlastně jen proto, že jsem háklivá na to, když někdo strká všechny lidi z nějaké skupiny do jednoho pytle.
        Jistě jste i vy slyšel, že gestapák zahodil udání, které sepsal Čech na souseda.
        Takových případů bylo určitě víc. Jenom se o tom nehodí mluvit. Kdo o tom promluví, prokáže velkou odvahu, protože hodně lidí tohle moc nerado slyší. Lidi mají rádi jasno.
        Prostě támhle jsou zlí, tady dobří, a šmytec.

         1. Já nejednou. I ho bachařích ve vězeních a dozorcích v koncentrácích, kteří vězňům pomohli. Asi se v nich hnulo svědomí.

          1. Tak povídejte. Alespoň tak 2-3 jména, události. Tohle je totiž jedna paní povídala. Nebo že by mainstream povídal? 😀 A prosím ne Schindlera.

          2. A slysela jste taky o tom, ze Dr. Mengele jednou vylecil dvojcatkum rymicku?
           Proste se v nem neco hnulo 🙂

          3. Jména si nepamatuji.
           Obecné známé je jméno gestapáka Adolfa Kolínského. Pomohl mnoha lidem, což dosvědčila m. j. i paní Eliášová, manželka popraveného generála.
           Po roce 45 po něm šla SťB a otravovala ho až do konce života. Dožil se roku 1973 a zemřel v 68 letech.

          4. Ano Kolínský a dál? To máte 1 člověka z těch tisíců nebo možná desetitisíců německých gestapáků a dozorcův německých koncentračních táborech. Takže možná výjimka potvrzující pravidlo těch stvůr, které byly v gestapu.

          5. A mimochodem zapomněla jste, že také mimo jiné svědčila ve prospěch Kolínského Gusta Fučíková. A ani na wikipedii není že by nějak po roce 1948 strádal. Takže si nevymýšlejte. Čekám na další hodné gestapáky a esesáky. Ale i kdybyste někde vyhrabala 10 jmen, tak pořád jsou to výjimky. Ale zřejmě jste jedna z těch která by možná nakonec došla k tomu, že vlastně ten nacismus nebyl tak špatný že?

        1. Re: Helanov

         Já dávám do jednoho pytle všecky kusy ze zásady.
         U nás hodní gestapáci nebyli. Osvětim se fasovala za nenahlášené prase, protože Reich a ne protektorát.
         Diskuze byla povolena až před vraty grilovacích pecí. Těch osvětimských.
         Konec, tečka.

 16. “ Pokud někdo zachraňuje zraněné civilisty na frontě, tak je mi jeho politický postoj ukradený a strašně bych chtěl, aby jednou přijel i pro mě, kdyby to bylo nutné. “
  ***
  Klidně bych doplnila, že i zachraňováni vojáků , jedno ze které strany, je dobrá věc. V naprosté většině byli do války nahnáni a všichni mají doma někoho, komu budou chybět
  Vůbec si nedovedu představit člověka , kterému vytéká krev z rány, jak říká lékaři z opačného tábora : Jdi do h@jzlu, od tebe ošetřit nechci.
  ***
  Tenhle článek považuji za jeden z nejlepších, které kdy Vidlák napsal.

  1. ano, naozaj velmi vystizny
   skoda ze si ho neprecita ani general Pavel ani premier Fiala
   a uz vobec nie taky Zelensky a spol

   1. 😢 Tak tihle určitě ne. Nemají žádný důvod. Jsou v pohodě a nic jim nehrozí.
    “ Válka je , když se zabíjejí lidé, kteří se vzájemně neznají, na rozkaz lidí, kteří se dobře znají, ale vzájemně se nezabíjejí. “
    Albert Einstein

   2. Re: KM

    Feťák myslí jen na příští dávku, na nic jiného.
    Guma je guma, umí jen poslouchat ty nad sebou a řvát na ty pod sebou, nic jiného. Zapomeňte.
    A Fialenko ještě nepochopil, že ať si bude zapisovat domácí úkoly sebepečlivěji, vždy bude za selského hňupa, který může po ránu akorát přiběhnout s čerstvými novinami z nejbližšího kiosku.
    A k tomu pochopitelně přibrat čtyři vypečené protekční rohlíčky loupáčky.

    1. Pozor, nepodceňoval bych Fialenka především v míře schopnosti vědomé gauneřiny v mnoha oblastech, konspirace, přetvářky a bezohledného kariérismu.
     Fialenko všechno chápe – hry na idiota, spíše však na umakartovou desku či poker face nepolíbeného patří k českému politickému kolorit a nezbytné výbavě, že se vše děje tak jak děje právě proto, že ví, vědí…
     Konečně by si měli diskutéři uvědomit, že jsou to oni, kdo by měl pochopit co má před sebou, s čím má co dočinění – na své prozření měl než celé 3 dekády …

 17. Nějak se mi to nepříjemně synchronizuje …
  Někdo tady psal, že se známý připravuje na misi, Poláci žádají už veřejně o nové dělení Polska, v Bělorusku se secvičuje celkem dost vojáků, Řehka tady mluví o nezbytnost mobilizace před velkým nepřítelem, 5demolice se chová, jako by už na příštích volbách nezáleželo a před schválením je zákon proti dezinformacím … a čas tlačí, protože bankovní krize.
  Já bych to celkem i viděl tak, že až začnou umlčovat weby, tak už je známo datum, kdy to spustí ve velkém … tedy nastoupí „východní křídlo NATO“, resp. užiteční idioti z koalice ochotných proti zlému Rusovi za zájmy hodných anglosasů.

  1. Ono s tím umlčovánim to asi zase tak divoké nebude. I mezi lepšolidmi se vyskytuje hodně takových, kterým zní slovo cenzura odpudivě.
   Asi to bude tak, jak zpívá Nohavica : Až jak řeknou v USA.
   A ve Spojených státech se , zatím, k eliminaci škodlivých webů nerozhoupali.

   1. Na to by spis mela odpovedet Vevca, jak je to s hrozici cenzurou v USA.
    Ale me staci, jak pekne vyplavala cenzura na Twitteru, Facebooku, youtube… a vlastne vsude.
    Potrebuji na to vubec nejaky zakon? Vzdyt jim to jde moc pekne i bez nej.

    Ja mam za to, ze je tam mezi lidmi moc kveru, aby si mohli oficialne dovolit prosazovat sracky, jake si vymysli Rakusan a spol.

    Jinak je fakt, ze proruske a protivalecne clanky, ktere jsou na americkch webech by byly v Cechach nemyslitelne.
    A take to, ze jejich autori jsou vesmes vzdelani, uspesni a respektovani lide.
    I to je v Cechach nemyslitelne.
    Mainstream se samozrejme ubira tou samou zumpou, jako v Cechach.

    1. Podívejte, vypnutí webů, resp zamezení informací je technická nutnost při vedení útočné války. A já si myslím, že jsem už velice blízko, protože anglosasům se nedostává času.

     1. Tak to máte sice pravdu, ale blbě by se to vysvětlovalo občanům. A v tomhle případě nejenom dezolátům.
      Ne všichni by potom chápali rozdíl mezi svobodou na kolektivním Západě a útlakem v KLDR, Číně , Rusku a jinde. Okecat se toho dá hodně, ale né zase úplně všecko.

      1. Vaše starosti s vysvětlováním občanům se vyřeší vyhlášení stavu ohrožení, válečného stavu nebo něco na ten způsob … a weby se vypnou, protože se musí zamezit přílivu informací podkopávající vládní narativ. Nehledejte v tom žádnou vědu nebo demokracii.
       Řeknou, že zahraniční informace dostupné jsou – např. z USA atd. a vše ostatní znepřístupní. Příprava na to už byla udělána – viz rozhodnutí soudu, že nezakazují publikování, ale na druhou stranu není nikde zakotveno právo mít dostupný nějaký server … nebo tak nějak to bylo.

      2. Vysvetlovat obcanum?

       Aspon jsem se zasmal 🙂

       Videla jste nejake vysvetleni, ze politici si pridaji podle zakona, ale duchodci si nepridaji podle zakona?
       Videla jste nejake vysvetleni, ze vlada si za pochodu klidne predela vladni prohlaseni, se kterym ziskal duveru?
       A ostatne, videla jste nejake vysvetleni, jak vypli nepohodlne informace behem korony?

       Probudte se a rozhlednete se.
       Povidani Severni Koreji sem nepatri.

      3. Je čas opustit floskule o té demokracii a svobodě, ty samé o tom, jak jsme nedílnou součástí Západu ( cha chá, to je vtip roku ), stejně jako stereotypní seznamy zemí s údajnou šikanou – zkuste otevřít otázku černošské rasismu na kterékoliv US universitě… Jako by zavál duch pravdy, lásky a tržní nirvány …

   2. V USA není vládní cenzura vzhledem k tradici svobody slova zakořeněná. Vzhledem k respektu soukromého vlastnictví (můj dům můj hrad) u soukromých sociálních sítí prošla.

    Tudíž by se česká vláda ocitla trochu mimo americké zvyklosti a taky překáží komunistický resentiment.

    Každopádně bych ale raději vygeneroval další litterate doménu umístěnou mimo NIC cz chapadla.

  1. Rusové to taky dobře vědí a koneckonců každý, kdo se nespoléhá jen na korigované a schválené informace.

 18. “ na jedné straně tu máme největší válku za posledních osmdesát let “
  Přesněji, máme tu válku za humny. Ty předchozí, daleko strašnější, s daleko větším počtem obětí a zničenou infrastrukturou, ty se nás netýkaly. Tam umírali jenom čmoudi a dobře jim tak.
  Statečně tam ty škodlivé zaostalé domorodce pobíjela a pobíjí i dneska, i armáda ČR. Na jedné takové mírové misi měl podíl i generál PePa. A vedl si tak statečně, že za svoje umění dostal i metál.

  1. „Za humny“ je dost relativní pojem.
   Do Bělehradu je to 750 km.
   Do Bachmutu je to 1750 km.
   V každém případě je válka fuj, ať je blízko nebo daleko.

 19. Válka skončí až v momentě kdy Ukrajina získá kontrolu nad celým svým územím, což jsou slova prezidenta Zelenského, do té doby se holt bude válčit no, Ukrajina je nadále schopná ve válce pokračovat, pokud by tomu tak nebylo, dávno by to skončilo…
  Dokud bude Ukrajina moct, bude se válčit, teď je to o tom, kdy vydrží déle…, západ je ekonomicky silnější, což by mělo rozhodnout.

  1. A už se podařilo Rusku zjistit, kde má – momentálně – své hranice?

   Nemusí to vědět přesně, stačí přibližně 🙂

   1. Ukroši by si měli svoje hranice dořešit právně – dodnes to tak myslím nemají dotažené z hlediska mezinárodního práva ( to je ta zapomenutá disciplína ) . Tedy spíše – kde má hranice Ukrostán …

  2. Re: hopík

   Ano, zcela správně.
   BY mělo…
   Zatím to BY ale moc nefunguje, že ano…

   Jestli my nemáme menší bordel v premisách a dogmatech, Hopíčku…

 20. Kde byli neziskovkáři, když lítaly ukrajinské šrapnely na Doněck? A kde jsou dneska?
  Válka se nejvíc dotýká těch, kteří tam na východní Ukrajině mluví rusky a pošilhávají po vyšší životní úrovni pod putinovým jhem.
  Válka se nejvíc dotýká těch, kteří volili Janukovyče a nechtěli konfrontaci se svými ruskými bratry za hranicemi.

  Vytrženo z kontextu? Jistě!
  Je jasné, kam Vidlák srdcem a patří a není se čemu divit.
  ===
  Jenže dneska přišlo z Polska zpráva, že kdyby to Ukrajina prohrála, zahájí válku s Ruskem oni, Poláci.
  Co k tomu dodat?
  Když někdo mermomocí chce skočit z okna, přistavil bych mu židličku. Ať už přestane nenávidět okolí a vyřídí si to hned, když jsou mu lhostejné osudy vlastních lidí!
  Neměli by takoví rozfoukávači války viset na náměstí?
  Za mě – UŽ MĚLI DÁVNO!

  1. Re: Sk

   Berte to tak, že vládní sebranka v Pšonkostánu je velmi podobná té naší. Takže něco blbého říct musejí…
   … nemyslím si, že by řadoví Antci byli tak moc zapálení, jak si představují jejich fýrerové…

   1. Targusi, tady se, myslím, hodně pletete.
    Poláci opravdu strašně nenávidí Rusy. Někdo tady jednou napsal, že Polák si nechá rád uříznout nohu, když bude smět zabít Rusa. Má to historické důvody. Katyň, ale i před tím měli s Ruskem mnoho konfliktů. Už za cara.
    Podobně, ale ne tak vyhroceně, nenávidí i Němce. Tím pádem jsou Poláci zažraní amerikofilové a Bílý dům s tím obratně pracuje.

    1. Tak neblaznete zase.

     Polak nenavidi Rusy.
     Polak nenavidi Nemce.
     Polak nenavidi Ukrajince.

     Takze ja jim tu pripadnou vlaku preju.
     Podivejte se, jak dopadly jejich predesle imperialisticke ambice.
     Vzhledem k vyse uvedenemu, maji hodne pratel a USA jak znamo pratele nema.

     1. Dyť říkám, že mají před sebou další dělení Polska.
      Zatím to vždy bylo tak, že vyrukovali na zlého Rusa, poprvé došli se Švédy dokonce až do Moskvy, ale nakonec bylo v odvetu 1. dělení Polska. Naposledy uvěřili, že mohou být evropská velmoc a smočili zobáky do Mnichovské dohody – obsadili Těšínsko … no a jak to skončilo? … správně, skutečné mocnosti jim vysvětlili, kde (ne)mají místo.
      Obdivuji jejich schopnost nabíhat si stále na ty samé hrábě … ale teď se tu už určitě povede 🙂 … si opět říkají.

    2. Re: Helanov

     Jestli jste nezaregistrovala, bydlím na polských hranicích a v Pšonkostánu jsem co pět minut.
     Nic takového, o čem píšete, jsem nezaznamenal.
     Polský Antek má stejné starosti, jako my.
     Vydělat nějaké kroupy v háku, splácet hypošku a leasingy, semo tamo něco dobrého vypít a přefiknout aktuální postelovou kamarádku.
     Ti, kteří prošli klasickou vojenskou přípravou, vědí své. Sedlat koně můžou jenom ti, kteří na vojně nikdy nebyli, anebo si vysloužili generálskou frčku.

     1. Takhle zblízka je zase neznám. Ale když slyším Tuska, nebo Morawieckiho, jdou na mě mrákoty.
      To jako že běžný Polák neprahne po základnách NATO v jeho zemi?

      1. Re: Helanov

       Na polského Antka zase jdou mrákoty, když slyší ty české zm*dy, jak denodenně sedlají koně a táhnou na Moskvu. To je úplně stejná písnička, jako u nás.
       Běžný Polák má úplně stejné starosti, jako běžný Čech. Sehnat jakž takž placenou práci, zařídit si bydlení a do něj nějakou aspoň polonormální babu, která bude ochotná mít s ním aspoň jedno děcko.
       Tedy pokud je aspoň polonormální on sám.

       Kdo z Antků chtěl, ten už na Ivana šel. A jakási zpětná vazba tam určitě bude, páč už se jich pěkných pár kousků vrátilo v zinkových spacákách.

       1. Targusi, tady ve vyhlášených trzích kousek od Ovy jsem jo zaregistroval bojovně naladěné polské trhovce. A ty žlutomodré praporky tu a tam taky jsou, stejně tak i hodně ukrajinských prodavaček a prodavačů v obchodech.
        Na Sczyrku při jízdě lanovkou nahoru jsem taky poslouchal žvanění jednoho akčního Antka jak je dobré že to Pawel vyhrál, že Babiš je proevropský. Ale chcu věřit tomu co píšete, že mají úplně stejné ganz obyčejné starosti i radosti jako my.
        Ano, ten příměr o té noze jsem použil já na základě těch jejich výlevů.
        Ale snad, snad je přivedou obyčejní lidi, kteří potřebují obdělávat zem a dělat kšefty k rozumu.

        1. Re: Folďas

         Mrkněte se, co napsal do diskuze nick „ten z Rajky“.
         Ztratil iluze o své výchově…

         Ještě jinak. Z Ukrů, kteří žili u nás, dosti početná skupina těch MLADŠÍCH odjela domů bránit svou vlast. Je sice faktem, že jim slíbili docela velké prachy a v telefonních hrách pořád vyhrávali, ale měli výstrahu dvou masakrů – Ilovajsk, Debalcevo.
         Stejně odjeli a už jsou asi v černých pytlích.

         A ještě jinak. Celkem pravidelně chodím do Biedronky. Jednu dobu pořád otravovali, aby Pšonci nechávali drobné z nákupu ukrajinské armádě. Nezaregistroval jsem NIKDY ANI JEDNOHO platícího, který by jim ty drobáky nechal…
         (dost možná chodím do blbých obchodů…)

         Jedna věc je vyřvávat a prsit se za prodejním pultem, druhá věc je oblíknout mundůr a jít se nechat zgranulovat.

         1. Re: Targus
          To je sice pravda, že jedna věc je vyřvávat a druhá bojovat, ale averze vůči Rusům v Polsku je a ne že není. A tak podle toho budou Poláci volit politiky. A tak to podle toho bude vypadat – Ukrajinci docházejí a není moc na výběr.

        2. Re Folďas
         Shodou okolností jsem byl ve Sczyrku před 14ti dny. Ukrajinské vlajky jsem neviděl, místní lidi se plně věnují podnikání v turismu, což je většina zdejších, a o válce s Rusem se nehodlají bavit, ta škodí jejich podnikání.
         Názory lyžařů ze severu Polska jsou samozřejmě různé, jako tady. Vymývání mozků je v tamní státní TV taky stejné, jako tady.
         Z internetu vyčtená moudra o válečných náladách běžných Poláků, jak to tu někdo tvrdí, je velká pitomost.

 21. Jednoduchá otázka, pane Vidláku. Na čí straně konfliktu vlastně stojíte? Ptám se, abych měl jasno. Po Bachmutu logika války velí obsadit Wagnerovcům v kooperaci s RA Oděsu a odříznout tak banderovcům přístup k Černému moři. Jakákoliv mírová jednání za současného územního (ne)uspořádání postrádají smysl. Vyhlaste příměří, Ukrajina a Západ budou deset let zbrojit a boj se rozjede nanovo s daleko vyššími ztrátami na životech a materiálu než jak je tomu doposud ve SVO. Poraněné neonacistické zvíře je třeba ihned dorazit, aby nemělo čas se vzpamatovat, bez ohledu na lidské oběti. Stručně, až se propojí Ruská federace s Moldavskem, pak teprve budou (mohou) potentáti jednat o míru. Každý jeden zabitý voják dnes, ušetří dva životy svým následovníkům…

  1. S Podněstřím, které je většinově ruské.
   Moldavsko je nesmyslný života neschopný pastát, odtržený od Rumunska.

   1. Ale taky do Podněsteří může své jednotky poslat NATO, na výslovně požádání Moldavska…, protože Podněsteří je součást Moldavské republiky, a nemusí to být ani jednotky NATO, stačila by rumunská armáda, přece jen takové sousedské vojenské cvičení… ne, jako to dělá rusko s běloruskem že… však v Moldavsku už jsou také poradci EU, aby Moldavsko ochránili před ruským pučem o kterém svět informovala moldavská prezidentka.
    Ono to moskal tak jednoduché mít nebude…

   2. Re: Občan

    Nevím, jestli jste to zachytil. V Moldávii si už prý soudruzi odhlasovali, že mluví rumunsky, nikoli moldavsky.
    Asi první vlaštovka.

  2. Re: ciki

   Dovolím si odpovědět za Vidláka.
   Řekl bych, že stojí na straně ukončení konfliktu a započetí vyjednávání o nových pravidlech a budoucím uspořádání jak území bývalého státu Ukrajina, tak i střední Ojropy a Pobaltí, zejména co se týče vojenské angažovanosti.
   Současné pozice, které Ivan nehodlá dále snášet jsou jasné. Bývalý stav je dán rokem 1991.
   Ivan dal jasně najevo svou nevoli v r. 2007 a samozřejmě i loni v únoru.
   Může se nám to nelíbit, můžeme s jeho náhledem na věc nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co můžem udělat.
   Došly už i ty ruské tanky z Maroka, které jsme měli opravit a namísto vrácení do Afriky jsme je ukradli a poslali na Donbass. Bez Ivana neuděláme vůbec nic, leda zmrznout a ještě před tím zavřít všechny fabriky, které ještě omylem nějak fungují.

   1. Mimochodem do Mošnova se teďkom slítávají letadla z různých destinací.
    Z Rzeszowa, a prostě různě….Libavá, Nový Jičín, Šternberk doslova za bukem.

    1. Re: Folďas

     Ano, taky mi soudruzi pořád vyvolávají a píšou, jak si můžu namastit kapsy ve vojenských opravnách. Nový Jičín, Zábřeh, Šternberk, Olomouc…
     Plat přes dvě kila na hodinu netto, ubytko v penziónu, sleva na bufáč, čtyřdenní pracovní týden…
     Jeden by skoro uvěřil…

  3. Já s dovolením stojím vedle konfliktu. Jsem už příliš starý na to, abych si myslel, že jedni nebo druzí vedou válku nějak slušně a že to neschytávají nevinní.
   Ale abych uspokojil vaší zvědavost – myslím si, že tento konflikt vypukl, protože se NATO stále přibližovalo k ruským hranicím. Vypukl proto, protože Ukrajina chtěla do NATO a NATO chtělo Ukrajinu. Vypukl, protože to pro Rusko byla červená čára. Vypukl, protože logika této války jede od roku 2007.
   Nemusel vypuknout, kdyby Ukrajina zůstala neutrální a Američani v ní nepodnítili Majdan. Nemusel vypuknout, kdyby se NATO dál nešířilo.
   Stačí?
   Ale nebudu tvrdit, že válka, která vypadá jak u Verdunu se vede nějak humánně a s ohledem na civilisty.

   1. Re: Vidlák

    Ta logika stupňující se konfrontace jede ještě mnohem dříve, než od r. 07. Tehdy se pouze Putin osmělil upozornit, že ty červené lajny pro Ivana existují.
    Bohužel pro nás to všichni SOUDRUZI brali jako velmi dobrý vtip.
    TVL, on to vtip nebyl a SOUDRUZI teď čumí jak puci s otevřenými chlebárnami.

  1. Re: Hopíček

   Petro Ivanovič Phyjalláh je putinovec? No to se podívejme, jakého hada si hřejeme na prsou…
   Dobře, že jste na to upozornil!

   1. Jednou z velkých zbraní moderních válek jsou ranění a uprchlíci, kteří zatěžují nepřítele. Podle toho, komu nejvíc škodí, Fiala, Jurečka a Rakušan vypadají jako putinovci.

    Důchodci to už brzy poznají ve vlastní peněžence.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *