27 května, 2024

Udělej si sám…

Dnešní zemědělsko politický článek začnu zcela příznačně. Antipomonolní úřad nám zkoumal, kdo může za drahé potraviny. A co úředníci zjistili? Nic. Nikdo za to nemůže, nikdo nemá dominantní postavení na trhu, nezjistil se žádný kartel, nenašly se žádné nepřiměřené marže, všechno je v nejlepším pořádku, tržní prostředí funguje, garantem je ministr Nekula… Super, že? Libtardi už jsou mnohem klidnější. Jejich oblíbaná vláda za to nemůže, jejich oblíbené nadnárodní korporace, které jim platí bakšiš do neziskovek za to také nemůžou, zemědělci za to také nemůžou, protože ti hajzli mají volební právo a mohli by se Nekulovi ve volbách pomstít a kupodivu za to nemůže ani Babiš a jeho Agrofert.

Akorát Vidlák bude dál kverulovat, že tohle všechno je sice moc hezké, ale nic to nemění na tom, že v Polsku i Německu jsou potraviny levnější… A zase jsme o u toho, co říkám už nějakou dobu… mysleli jsme si, že všechny ty antimonopolní úřady, nezávislá média a neziskovky na ochranu spotřebitele, jsou tu pro nás… ale nejsou. Stalo by se něco, kdybycom celý ten úřad škrtli? Stalo by se něco, kdybychom zrušili všechny ty ochrany spotřebitele? Stalo by se něco, kdybychom Nekulu vynesli v zubech? Nestalo, bylo by to pořád stejné, jen bychom nevyhazovali peníze oknem.

Považuju se za levičáka, ale když si přečtu článek o tom, jak antimonopolní úřad nic nezjistil, i když se chyba evidentně stala, protože žrádlo je drahé jak sviňa, i když máme henten jednotný unijní trh, tak se ze mě stává texaský redneck, který vlastně raději žádný stát ani nechce a začnu toužit po pušce pověšené nad krbem. Samozřejmě přeháním. Chci veřejné zdravotnictví a státem garantovaný důchodový systém. Ale jestli se stanu v této zemi osvíceným diktátorem, tak všechny tyhle zbytečné antimonopolní instituce bez milosti zruším.

Vůbec mám v poslední době pocit, že rozumný politik by si mohl založit dlouholetou premiérskou kariéru jen na tom, že bude rušit nepotřebné úřady a neziskovky… a přimlouval bych se, aby zrušil i Českou televizi, případně aby nechal zbořit budovu zpravodajství. Pokud z úst příštího premiéra často uslyším větu: „Tohle dělat nebudeme,“ tak mi to zřejmě bude stačit ke štěstí.

A když už teda henten antimonopolní úřad nic nezjistil, co kdyby nás seznámil s detaily? To by nešlo, že? To bychom se mohli dozvědět, jak velké ty marže jsou a to by se hytlermarketům moc nelíbilo… lidi by to mohli považovat za zlodějnu.

Musím ovšem Nekulu pochválit, jak názorně lidem vysvětluje, k čemu je dobré samozásobitelství a co nejširší soběstačnost. Na to se totiž nedá uvalit DPH a spotřební daň. Když si se sousedem vyměňujete marmeládu za med a sádlo za víno, stát z toho nemá ani korunu a vy oproti hentomu globálnímu trhu docela slušně ušetříte.

Přátelé, vězte, že se nám jaro přehoupává v léto. Ledoví muži jsou za námi, v teplých částech kotlinky je nejvyšší čas dát ven rajčata, papriky, cukety, dýně a podobné teplomilné rostlinky. Ve studenějších částech kotlinky se dávají do skleníku, ale to se mohlo už dřív. Už by vám ze země měly vykukovat brambory… Zřejmě ještě nebudou nijak velké, protože byla dlouho zima a i když takové počasí snášejí, nerady v něm rostou. Teď to ovšem doženou a během čtrnácti dnů zakryjí půdu pod sebou.

Je vhodné k bramborové nati přihrnout půdu. Barmbory dělají hlízy v kypré půdě a čím více kypré půdy kolem nich, tím víc hlíz. Zároveň je vhodné právě teď s půdou kolem brambor pohnout, protože vyschne a s ní vyschne i plevel, který se také začíná klubat. Pokud se na to teď nevykašlete, ušetříte si hodně práce za měsíc. Doporučuji počkat si na déšť a udělat to hned poté, co pak půda trochu oschne. Vláha zůstane v zemi, plevel bude vytržen z kořenů a než se znovu vzpamatuje, budou mít brambory už navrch.

Také je nejvyšší čas začít bojovat proti imperialistickému broukovi – mandelince. Kdo jste EKO, BIO a dělá se vám šoufl ze slova chemie, začněte sbírat. Až vysbíráte mandelinky z celého řádku, znovu ho projděte. Pokud ještě najdete alespoň jednu mandelinku na jednom metru, tak jste to udělali blbě a začněte znovu. Většina lidí to rozumně vzdá po třech bezvýsledných směnách s bolavými zády a dojede si pro postřik, BIO neBIO.

My vinaři už kontrolujeme, jestli se nám na zelených vinohradech nemnoží svilušky a jiní roztoči. Já osobně už je ve vinohradu mám a tak prorokuji, že letos bude i dost plísní a dalších problémů. Réva byla dlouho studená, pupeny si dávaly načas a škůdci dostali čas se připravit.

Každou chvíli už budou ředkvičky. Ale nedivte se, když budou dřevnaté. Dny jsou už dlouhé a ony začínají nasazovat na květ. Ředkvičkám vyhovuje teplé jaro za krátkých dní. To letos nebylo.

Ze země by vám měla už vykukovat červená řepa a až rostlinky trochu zesílí, je zapotřebí je vyjednotit. To znamená protrhat, aby každá budoucí hlíza měla dost místa kolem sebe.

Letos dost prší, takže se vám do kapustiček, zelíčka a dalších rostlin pustí slimáci. Je vlhko, to oni mají rádi a když mají podmínky jako letos, tak se pohybují o dost rychleji, než byste si mysleli. Já používám osvědčený trik. Mezi řádky zeleniny pokládám stará prkna. slimáci se pod ně přes den stáhnou, večer stačí jen odklopit, posbírat a hodit slepicím nebo prasatům. Je to rychlé, účinné a neumřelo kvůli tomu žádné koťátko.

Letos opravdu dost pršelo, takže pokud opravdu nemusíte, tak zahrádku nezalévejte. Jak s tím jednou začnete, už nemůžete přestat, protože rostliny si zvyknou, že nemusejí kořínky tahat dolů. I když to třeba vypadá, že teď zelenina málo roste, ona si poradí. Sbírá živiny a až zaprší, tak vystřelí vzhůru. Samozřejmě, pokud máte lehkou písčitou půdu a opírá se vám do ní sluníčko, tak už zalévat třeba musíte, ale pokud je zem v pěti centimetrech ještě mokrá, tak máte čas.

Kdo nic nepěstuje a chce mít krásný anglický trávník, ten může letos při neustálém sekání přemýšlet, o kolik míň by se nadřel, kdyby se staral jen o zeleninové záhonky.

Přeji vám krásné chvíle při zahrádkaření, protože skutečné prepperství je normální vesnický život, kdy každý využívá tu půdu, kterou má k dispozici a umí přírodu přesvědčit, aby pracovala pro člověka. A vždycky, když vás budou bolet záda z ohýbání nad hlínou, říkejte si: „žádné DPH, žádná spotřební daň, žádné evropské hodnoty, žádné emisní povolenky.“

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

179 thoughts on “Udělej si sám…

 1. Čekal snad někdo něco jiného ? Čekal snad někdo jiný verdikt, nota bene od tak místně „renomovaného“ úřadu, který by sochu sv.Václava před budovou Nár.Muzea nenašel …

 2. Trochu off topic, ale přemýšlím, jak mám rozumět tomu, když píšou na novinkách o tom, že se Aero-Vodochody začalo dařit. Jako jsem rád, že se „naší“ česko-maďarské firmě, která obsahuje české know-how daří, ale jak tomu rozumět? Budeme zbrojit? Chystá se něco? Já myslel, že naše země má techniku přijímat pouze od svých úhlavních přátel a „spojenců“. To byl ostatně důvod, proč se Aero muselo zašít k Maďarům. Jinak by mu naši dobří přátelé a vzorové přistřihli křidýlka. Nebo snad naší spojenci povolili uzdu výrobě nechtěného lehkého bitevníku, který je o polovinu rychlejší než brazilské Embraier-Tucano a chtějí , abychom byli výzbrojení až budeme šturmovat? 🤔

 3. Komunistický státník a prezident jedno jsou
  Naši němečtí přátelé se díky prezidentu Pavlovi konečně dočkali dalšího kroku k nápravě křivd a dalšího kroku ke konečné satisfakci. Není to pravda satisfakce ještě zcela úplná (vzpomeňme jen na majetek vyhnaných sudetských Němců po druhé světové válce), ale Česko každopádně vykročilo správným směrem ke konečnému smíření a uznání historických nároků německých občanů. Cesta správným směrem začala už za Václava Havla, ale pohříchu za nacionalistických a proruských prezidentů Klause a Zemana se Česko na této cestě zastavilo, ba troufáme si říci, že udělalo téměř krok zpět. To je však naštěstí díky moudrosti a státnickému přístupu Petra Pavla dnes již minulostí.

  Zdroj: https://ladislavpokorny.blog.idnes.cz/blog.aspx?…

  1. Odkaz jsem si přečetla. No, to je tedy síla!
   Pisálek tohohle zblitku se sám charakterizuje jako: „Příležitostný komentátor politických i jiných událostí a samozvaný znalec Osudů dobrého vojáka Švejka“
   Myslím, že kdyby ho Hašek potkal, tak by mu musel dát (s prominutím) přes hubu, a to s obou stran.

     1. už jenom ty titulky:
      Marek Benda by měl být ústavním soudcem! Společnost mu to dluží
      Češi. Ti, s nimiž mluví pan premiér, a ti, s nimiž si bude muset promluvit ministr Rakušan
      Vláda umožní seniorům podílet se na Putinově porážce

     2. : Marie P
      Vždyť je to držka Fialy !

      ————————————————————————————————-
      On takto vypadal daleko dříve, než Fiala. To je, holt, úděl nás mužů, kteří jsme kolem třicítky vypadali moc mladě. Kde je těm dnům konec…
      A on si asi na tu vizáž zvykl.

    1. pro Petr313

     Ále jóó… Nicméně přiznávám, nastartovala jsem na první dobrou, pak teprve jsem si přečetla těch článků víc (předtím jsem žádný z nich neznala) a až pak to teprve docvaklo… (se zpožděním – holt někdy trochu delší vedení, no 😅)

  2. Dle fotografie se zdá, že jsem zhruba před pětadvaceti lety autora blogu znal osobně. Tehdy býval učitelem ČJ a myslím, že i dějepisu. Také byl členem ČSSD. A kdo byl tehdy předsedou strany ?

   Takže doufám, Láďo, že šlo o ironii.

 4. https://www.youtube.com/watch?v=v-rHBRwdql8

  zaujimave…..

  popisok:
  Bidenova administratíva sa zaplietla do ohromujúco drahého bláznovstva na Ukrajine, ktoré nemá žiadne dobré výsledky. Výbor hostil profesora Chicagskej univerzity Johna Mearsheimera týždeň po ruskej invázii pred štrnástimi mesiacmi. Tento salón mal 1 136 000 pozretí. Výbor pozval Johna, aby sa vrátil – tentoraz osobne.

  John bude obhajovať dve témy: Po prvé, sme vo vojne, v ktorej obe strany – Ukrajina a Západ proti Rusku – považujú tú druhú za existenčnú hrozbu. To spôsobuje, že funkčná mierová dohoda je nedosiahnuteľná. Najlepším možným výsledkom je zmrazený konflikt, ktorý bude mať pravdepodobne rôzne hrozné následky. Najhorším možným výsledkom je jadrová vojna, ktorá je nepravdepodobná, ale nemožno ju vylúčiť. Po druhé, Rusko vojnu vyhrá, hoci Ukrajinu definitívne neporazí. Skončí však tak, že dobyje veľký kus ukrajinského územia a urobí z neho súčasť Ruska, pričom zároveň premení Ukrajinu na nefunkčný štát-neštát.

  Výbor by nedržal tento salón nad Ukrajinou, keby sme boli verní ústavným procesom. Systematické poskytovanie vojenskej pomoci vo výške 113 miliárd dolárov Ukrajine v jej vojne s Ruskom robí zo Spojených štátov spolubojovníka, čo si vyžaduje vyhlásenie Kongresu. Kongres však žiadne vyhlásenie o spolubojovníctve neinicioval, ani oň neusiloval prezident Joe Biden. Ak by sa od Kongresu vyžadovalo, aby hlasoval, odmietol by spolubojovníctvo, ako to urobil v roku 2013, keď prezident Barack Obama požiadal o vyhlásenie vojny proti Sýrii, a ako to urobil v roku 1999, keď prezident Bill Clinton požiadal o vyhlásenie vojny proti Srbsku.

 5. Udělej si sám…
  Vláda si sama udělala radost a koupila nám ze Švédska 246 ks BVP za bratru 60 miliard kaček. Doufám, že se jí proti Rusku (na ukrajině) budou hodit. Za moje daně.

 6. Decka, bude zle … komunisti padli, ze bol tvrdy hajzlak .. tito navrhuju zit BEZ hajzlaku …
  Zákaz všech produktů na jedno použití.

  https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/helge-peukert-aktivista-posledni-generace.A230522_223930_automoto_fdv/7#space-a

  Nebudete nic vlastnit, a budete stastni … nevolnictvo 2.0 to bude, alebo rovno otroctvo? Ja tipujem nevolnictvo, pretoze nevolnik je zodpovedny sam za seba, kym za otroka je zodpovedny jeho pan, a to je pritaz … pre toho pana

  1. Komunisti padli páč hajzl papír nejen, že byl tuhý , tvrdý ( především ten skládací ), ale on přece vůbec nebyl. Navíc nebyly banány, mandarinky a tvořily se fronty.
   Tohle je ok, páč n8kdo nezmiňuje banány, mandarinky a fronty …

 7. Tipuju, ze vysledky budou bez chuti a zapachu ….

  Farmaření budoucnosti? Bez půdy a s umělým deštěm.
  Česká společnost Future Farming ve spolupráci s holandskými specialisty představila nejnovější technologii farmaření známou jako Aztécká zahrada
  Jedná se o koncept, který umožňuje pěstování bylin a zeleniny bez půdy. Živiny a kyslík přijímají rostliny přímo z živného roztoku ve vodě
  Firma má za sebou úspěšný rok s rekordními tržbami. Ty se vyšplhaly na 225 milionů korun

  1. Rozdíl je hlavně v tom, že když si koupíte ledový salát v Albertu (pěstovaný právě v roztoku), tak z něj odlomíte pár okrajových listů a můžete ho hned nakrájet a jíst. Když si vezmete salát z domácího skleníku, tak ho musíte ve dřezu rozebrat a pečlivě lístek po lístku umývat pod vodovodem, abyste z něj vymyli hlínu a slimáky. A to ten salát z Alberta není čistej proto, že by na něm byla nějaká jedovatá chemie, ale právě proto, že je pěstovanej v čistém roztoku bez hlíny a slimáků.

  2. Brutál šméčko. Podle ARES to je matka – s.r.o. – plus 17 dceřiných společností. Všechno různé „business“, „asstet“, „development“, „finance“, „capital“ a pod.
   Jediný zemědělský podnik – Future farming Kaly, s.r.o. – nevykazuje žádné tržby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *