19 června, 2024

Old Shooterhand

Přátelé, tímto krátkým článečkem chci přivítat nového autora zde na Litterate. Je jím Old Shooterhand – člověk, který z jiné strany došel k tomu stejnému, co já. Vymyslel pro to termín „agroanarchie“ a napsal knihu Majn Kochbuch. V zimě jsme se potkali u mě na zabijačce a porozuměli si. 

Tenkrát jsme se domluvili, že by mohl psát pro Litterate. Ale on to má se psaním vůbec složité, protože je víc filozof než spisovatel a tak jeho myšlenky dává na papír jeho dobrý přítel Dan Šustr. Proto nám chvíli trvalo, než jsme vymysleli, jak se to bude dělat. 

Teď, když mám Institut českého venkova, je Old Shooterhand tím, kdo vlasfně jako první otestuje moje zemědělské rady v praxi a pak o tom tady na Litterate napíše. Zpravidla formou dialogu s Vidlákem a Danem Šustrem. 

Můžete se také těšit na Shootterhandovy originální recepty. Druhá polovina jeho knihy je totiž opravdová kuchařka rozdělená netradičně do kategorií CHLEBA (vše z mouky – pečivo, přílohy), ŠPEK (maso), ZELÍ (zelenina a ovoce) a CHLAST (domácí pálenky atd.), jak zní ostatně i jeden její podtitul.

Zítra vyjde jeho první článek. 

18 thoughts on “Old Shooterhand

 1. Tužka napíše,…taky přidám svou favoritku,….v zimě není nad horkou bramboračku,….v létě mám oblíbené ovoce v šampaňském,….maliny v růžovém,….jo, už se těším.
  No,….uvidím, zda překvapí,….
  Tužka.

 2. Když se promítali filmy s indiány, tak jsem říkal Olda Šetrný, tak od pokračovatele jeho jména můžu čekat něco podobného, chrabrost,odvahu, spravedlnost.

  1. Ten „filozof“ nebude asi premrstene mirumilovnej , kdyz si rika ,“Strilejici ruka“.
   „Shooterhand“. Nebo ruka strelce.
   Puvodni byl „Shatterhand“, tedy ruka ktera znici, /break,smash, demolish/.
   Tim jak na neco , na nekoho , pic, pic, strilel.
   Zbejva kde a na co, nebo na koho , chce tenhle taky pic, pic ,strilet a jak..
   A proc musi bejt jeste taky slozitej akademickej filosof, kterej se nezabejva psanim..
   Na to ma poskoky..Strilejici ruka, ale sama nenapise ani radku .
   Jak tohle muze bejt..Jak zvlastni.
   Rady asi bude radit rovnou von sam.
   /To svede mezi nami kazdej , moc lepsi nez neco udelat , s tim sou potize , casto neprekonatelny , jeden musi vylezt z kancelare, z pracovny , z university, plny filozofu /co tam vi vsechno a se vsim si vi rady/, a venku je to samej surovej lopata, bez spetky IQ/.
   /Nemuze takovej neurvalec ocenit plne, ty vyssi sfery vedeni a ucennosti/.
   Oh , filosof tez pise, vlastne diktuje jinejm , neco jako diktator na knihy /uvidi se jak je na tom s radama , doufejme nediktatorskejma/, jak smele neotrele , jak je ta kniha samozrejme nekonvecne originalni. Uz ten nazev..
   A jak umi ty recepty strilet /chlast/, uplne jako nepratele..
   Jako ten predeslej Old, kterej se vzdycky pic,pic trefil , svoji medvedobijkou , henryovkou , uctyhodnyho kalibru..
   Filosof ovsem jako kazdej akademik rajtuje na cizich slovech a vyrazech ,z latiny ,anglictiny , ktery ale skoro zadnej z nich neovlada a kdyz tak bidne..
   I kdyz se castou najdou vyrazy cesky a lepsi..
   Bude prubnutej , jestli umi shoot ,pic , pic tu English?
   Ale to by nemoh bejt proslulej jako yntelfilozof. Tak to nejde..
   K.May psal , kdyz ve vezeni mel dlouhou chvili , pro kseft a na divokozapadni propagandu , ted ma zdivocelyho zapadu kazdej plny zuby
   a jeste neco dalsiho , na zadni casti tela..
   Se zabejvam necim co vznesene a akademicky nazyvam „prakticka psychoanalyza“. Ta lyza sem a tam. Podminenej reflex, potom.
   Vyvoj a prubeh sveta urcil , ze je tezky , nebo nemozny vzit neco z tohodle sveta, jako trochu dulezity, pravdivy a skutecny a tak zbejva to, co zbejva.
   Nahore jde jen o mechanickou ukazku a hratky ,jako predsudkova reakce , na nejakej podnet , z popisu nekoho a jeho cinnosti, tedy nebrat nejak osobne a nebo adresne..Asi takhle.
   Uvidi se, rekl slepej a sel do kina.

    1. To je roztomilá interpretace, nicméně v knize je přímo kapitola Kterak Old Shootterhand k přezdívce přišel a s trochou námahy to lze i vygooglit. 🙂

     1. Já gůglit neumím, musel bych říct manželce. Umím vymýšlet 3.14čoviny, to mi jde jak na běžícím páse.

      Nadto – před cca šedesáti lety jsem viděl někoho, kdo tenkrát byl hoden přezdívky Young Šutrhend – myslím, že jsem ho krátce zahlédl v odrazu okna, které se pak vzápětí vysypalo.

 3. Máme po babičce Santnerku. Teplou a studenou kuchyni od Vrabce. I protektorátní kuchařku, zvláště nyní vhodnou. Pro mě základem je polívka jak říká Pohlreich. V sobotu uklohnil kulajdu. Čtyři a půl litru. V kvalitě „nekonečné žrádlo“.
  “ Ježišmarjá lidi to je tak dobrý!“ Volal pan pan Marysko.“
  Včera dojedli. Náklady? Jako na jedno meníčko s hamburgerem. Mě to baví. A vím co jím.

   1. Vařil jsem kdysi týden pro nějaký seminář, cca 60 lidí. Vydal jsem předem dokonce i jídelníček. Byla tam i „lopatová polévka“. Což byla hrstková pro 60 lidí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *