28 května, 2024

Úcta, pokora a pieta při pietním aktu ke konci 2. světové války?

Ve včerejších projevech prezidenta a premiéra jsem ji hledala opravdu těžko. Propagandy, poklonkování a „šturmování“ (ať jsme doboví) veřejnosti jsem tam ale viděla srovnatelně s režimem minulým.

Což třeba v osobě prezidenta Pavla, protekčního synka komunistického rozvědčíka, s dosahem daleko do východních tajných služeb, který sám hrdě dostudoval a sloužil pod Varšavskou smlouvou, působí dost příznačně. Řekla bych komicky, protože ho tam nejdříve nikdo poslat nechtěl, dokonce většina našich generálů včetně velitele západního okruhu Mojmíra Zachariáše byla proti jeho působení v rozvědce ČSLA, ale on se tam nakonec na přímou přímluvu přece jen nějak vecpal. Ale ono to komické není, takoví lidé se totiž nemění. Mění se jen pozadí, do kterých směřují sebe i nás.

Nyní se pýchou a perfektně střiženým vousem dme u hrobů ztělesňujících miliony padlých. Hned potom (nebo předtím), co si zase možná zajede na sraz Sudetoněmeckého landsmanšaftu zamotorkařit a potřást pravicí s Berndem Posseltem, pohrobkem těch, co to peklo u nás začali. Vedle sebe přitom bude možná mít svou perfektně ideologicky ukotvenou manželku, a to včera i dnes. A asi i zítra, ať už to bude znamenat cokoliv. Manželku, která též studovala elitní komunistickou školu na elitní politručku. Školu, kde správně nesmýšlející jedinec nedělal ani vrátného. Školu pro vybrané soudružské děti vybraných soudruhů.

Petr Pavel asi vědom si své chvíle, kterou tentokrát neokořenil tím, že by sejmul kohokoliv z přítomných vojáků čímkoliv, prohlásil, že nyní je to Rusko, které: „Rozpoutalo válku, která si nezadá s druhou světovou válkou“. Aniž bych chtěla současný konflikt jakkoliv bagatelizovat, ráda bych připomněla, že 2. světová válka stála životy 72 milionů lidí po celém světě. Zůstalo po ní 35 milionů invalidů a 20 milionů sirotků. K tomuto přirovnává náš prezident současný konflikt na Ukrajině? Zeptala bych se řečnicky jestli mu to přijde normální, ale bylo by to v nástinu jeho kariéry zbytečné. Nepochybně ano.

Pokud už by ho chtěl k něčemu přirovnávat, měl by ho přirovnat nejspíš k válce v Iráku, kde zahynulo cca 500 tisíc lidí. I za naší pochybné účasti, kdy Václav Havel jako dosluhující prezident podepsal spolu se sedmi premiéry jiných evropských zemí takzvaný „Dopis osmi“, který Američany v jejich fejkovém protichemickém boji podpořil. Udělal to však pro jistotu bez vědomí a souhlasu naší vlády, kterou válka v Iráku rozdělila. No nic, to zapomeňme.

Na závěr ještě taková perlička, kdy samozřejmě nezapomněl prezident pochválit Němce za to, jak báječným a demokratickým národem jsou dnes. To, že nás ve svém sebezničujícím migračním, zeleném a mnohém dalším šílenství opět berou sebou, to je samozřejmě jen nepodstatná drobnost.

Jak říkám, lidé se nemění. Myslíte, že se mění národy? Já si to nemyslím. A je zajímavé, jak moc se to dnes snažíme demokraticky popřít. Klidně za cenu totalitních manýrů těch minulých režimů. Asi náhoda….. 🙂

43 thoughts on “Úcta, pokora a pieta při pietním aktu ke konci 2. světové války?

    1. Vlastni obcani ,ukrove maji pri bombardovani vod ukru ,vzdycky prednost..
     Nektery ty prednosti nechteji..To sou pomery..Se vsem nezavdecis..

  1. A co jako?Viděl jste někdy fotky z osvobozených Dráždan nebo Hamburku?Tam mimochodem zahynul bratr mého dědy .Ani zničene města v Iráku nevypadaly líp.Ovšem je pravda,že po zásahu izraelských mírotvůrců nestojí ani ty trosky.Jen planina.To je tak asi vše vy moralní májaku .

   1. Cinan se zase vyznamenal , mluvil vo bombardovani , jeho cinsky ambasady ,
    to vodsoudil , ale bombardovani srbu a Belehradu je zase, az potom..
    Ty poucky z Konfucia zavedeny na poucovani ucitelu na kazdyho , je taky dodelaji brzy , z tech sou tak navykly ze potom dalsi poucovatel Mao, byl automaticky nejvic popularni ,jinej nepoucitelskej Cankajsek nemel sanci..

  2. 9. mája 2014 zastrelili ukrajinské poriadkové sily obyvateľov Mariupolu, ktorí prišli osláviť Deň víťazstva.

   V tento deň veliteľ mestskej polície Valerij Androščuk, novovymenovaný kyjevským režimom, nariadil svojim podriadeným, aby rozohnali účastníkov slávnostného sprievodu, medzi ktorými boli veteráni Veľkej vlasteneckej vojny, ženy a deti. Presný počet obetí tohto masakru stále nie je známy.

   https://mariupol-news.ru/society/2024/05/09/81537.html
   https://t.me/casusbellilive/162523
   https://youtu.be/poiAe8Wl824?si=D6ECyq1-T2mHHRMQ

  3. Fučíku, už jste viděl záběry z Allepa?
   Nacisté moc dobře vědí, že o území přijdou. Tak se děje to co se děje.

   Pamatujete, jak spojenci nám shazovali na konci II. světové války bomby na hlavy?

  4. Pane Fučíku, že vy budete ten slavný skladatel? Jako bych z toho vašeho výpotku přímo slyšel tu cirkusovou hudbu, klauni vybíhají mezi lid, snaží se o ftip… a ono nic.

   Kdybyste byl, dejme tomu, něco jako novinář, tak byste si mohl zjistit i to, čemu třeba vaši kolegové v žoldu, různí fact-checkeři a jiní klávesnicoví bojovníci, říkají „kontext“ – třeba že z Časiv Jaru si udělala ukrajinská armáda opevněný opěrný bod, v podstatě by se dalo i říci, že pevnost. No a tu musejí Rusové dobýt, vzhledem k marnému, ale vytrvalému odporu vlastně i dobít. Pak mohou v klidu osvobozovat.

   Tady se můžete podívat, jak vypadá třeba osvobozený Mariupol:

   https://youtube.com/@VideosfromMariupol

   – a za pár měsíců bude nejspíš podobně vypadat i ten Časiv Jar. Ale chápu, vy byste raději Hirošimu (nebo Nagasaki) – nebojte, vytrvejte, a když nepolevíte, tak se dočkáte a ani nebudete muset nikam jezdit.

 1. Aniž bych chtěla současný konflikt jakkoliv bagatelizovat, ráda bych připomněla, že 2. světová válka stála životy 72 milionů lidí po celém světě. Zůstalo po ní 35 milionů invalidů a 20 milionů sirotků. K tomuto přirovnává náš prezident současný konflikt na Ukrajině?
  No, však to peklo ještě neskončilo. Třeba vidí dál než my.

   1. „Inteligence se dělí na tři druhy. Inteligence lidská, inteligence zvířecí a inteligence vojenská.“ Aldous Huxley v románu Kontrapunkt.

    1. U nekoho zbyl jenom vlezdoprdelismus. Nekdo kdo lez doprdele celej zivot komunistum a tad zase antikomunistum , neni a nemuze bejt clovek, natoz president. V clancich by se meli vyjadrovat presneji. Kdyz na funkci daji vopici taky budou psat vo presidentovi.

  1. Re:JDK

   Vy tu zmatkujete, jak lesní včela na pasece!
   Soudruh rozvědčík se učil matematiku jen do té míry, do jaké si myslel, že ji bude potřebovat.
   Tedy mladě, chytře a KRÁÁÁÁSNĚ!!! Neboli M-O-D-E-R-N-Ě!!!

   Takže miliony na rozvědčické škole neprobírali, protože dobře věděli, že tak velké výplaty nikdymít nebudou a úplatky tehdy povoleny nebyly.

 2. Já jen takové drobné doplnění k článku. S převelení PePa107 do zpravodajského kurzu nesouhlasili přímí nadřízení PePa107, velitel 22. výsadkové brigády podplukovník Hudský, předseda ZO KSČ brigády major Kopecký a zastupující náčelník politického oddělení brigády major Útly.
  Naopak náčelník ZS/ZVO generálmajor Červášek a velitel ZVO generálporučík Zachariáš souhlasili.
  Oběma určitě otcovsky domluvil agent vojenské kontrarozvědky plukovník Josef Pavel, čirou náhodou otec výše jmenovaného.

  1. Jestliže nebyl doporučen předsedou ZO KSČ, což je čistě politická funkce, tak musely již tehdy být obavy o stabilitu jeho světového názoru a ideové ukotvení vůbec. Což se, po převratu, potvrdilo jako zcela oprávněné.
   Anebo, je to přesně naopak, ale pak si ani tady nedovolím napsat, pro koho by mohl nyní doopravdy pracovat.

   1. Politruci měli v ČSLA velkou moc, minimálně celá 60. a 70.léta, pak už to možná vadlo, v těch 80.letech.
    ZVP našeho útvaru, tehdy pouhý major Aubrecht, toho tenkrát svedl víc, než NŠ a VÚ dohromady.
    Polo-invalidní mladý major, tam měl mnohem větší vliv na cokoliv, nežli podplukovník a plukovník, oba přesluhující staří mazáci, co už v uniformě prošli válkou.
    Jen tak se mohlo např. stát, že momentálně sloužící, v civilu kandidát na členství ve straně, sice obdržel čtrnáctku od velitele útvaru, ale zašel si za ZVP – a světe div se, za 2 měsíce zahlazeno.
    Dostal tu čtrnáctku za celoútvarový oberprůser, proto ho taky trestal velitel útvaru osobně, řešil to štáb a náčelník autoparku, kapitán, vyfasoval taky nějaký trest.
    Průser s bojeschopností tří štábních bévépéček, za který by ho za válečného stavu jistě zastřelili.
    Strana měla moc nade všemi, fronťák nefronťák.

 3. lidem pod 30 let to nic neříká, což s úspěchem zneužívají různí politšíbři, tak příznačně ztělesněným naším prezidentčíkem

  1. Byl jsem tam od 11:15 do 12:15. Pár lidí, jeden cyklista. Někteří jen projeli na kolobutach, někteří prošli kolem. Několik se jich zastavilo. Žádné květiny. Asi je tam dali už ráno. Nikdo, NIKDO se mě nezeptal, co znamená ta oranžovo-žlutá stužka na mé košili. Vyhulil jsem na lavičce dvě cigára. Pak jsem si dal kafe v Palouku a jel jsem domů.
   Ostatně – dneska přece není státní svátek a osvobodili nás “Spojenci”, žádní Rusové.
   [;>/

   P.S.: Metař tam byl i po návštěvě Nočních vlků kteří tam dávali květiny k výročí osvobození Ostravy. Vozík nechal stát na okraji prostranství. Stál tam pak tiše před těmi kytkami a nic neříkal. Přitočil se k němu jeden ze tří policistů, kteří to tam hlídali a polohlasem pravil, že ty kytky nemá uklízet, když už, tak až zítra.
   Metař mu odpověděl, že se modlí.
   Není tohle všechno dokonalé DADA?

   1. Stáli jsme u kytek se čtvrtkou asi 10 minut. Přišel, zaparkoval a stál. Kytky byly zvadlé, 1 nové, 2 svíčky. Neuklidil nic a odešel.

  2. Já byla ve Znojmě na hřbitově, zapálila jsem svíčku, horelo jich tam 20-30 a snad 10 věnců s trikolorami , jeden větší byl opřený o památník, ostatní na zemi.
   Ale co mě šokovalo, že nejen Rakušané, ale i Švédové slaví konec války 9.5. Tohle se Zemanovi hodně nepovedlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *