27 května, 2024

Ty proruská špíno…

…aneb, povolená nenávist po vidlákovsku.

Když jsem přednedávnem znovu otevřel Kydy a přihlásil se zpátky ke svému vidláckému nicku, neb jsme doma došli k názoru, že se stejně neskryjeme, osudu neutečeme a tak bude lepší, se alespoň pokusit stát rovně, tak jsem si říkal, kdypak si na mě ty místní demokratické a pravdomluvné síly došlápnou… Nebudu vás napínat, dlouho jsem čekat nemusel. Ale v podstatě to bylo tak typicky české, že se o to s vámi musím podělit.

Minulý týden přijíždím domů z práce a před vraty stojí plná igelitka. To je u nás běžný jev, sousedi vědí, že mám prasátka a tak mi čas od času nechají před barákem tvrdé pečivo nebo kýbl se zákusky z rodinné oslavy. Čapnu tu tašku a ejhle, to není žrádlo pro pašíky, to jsou knížky.

V pohodě, říkám si, všichni vědí, že hodně čtu, knihovnu mám přes celý obývák, to zase nějaký mladý mileniál zdědil dům po babičce a rozhodl se vyměnit knížky za televizi. Dokonce mi tam nechali i dopis.

„Vidím, že se nic nezměnilo ty proruská špíno,“ takhle začínalo několik řádek textu. Pak následovalo ještě pár urážek a nakonec i pár řádků vysvětlení – prý si mám nechat ty knížky plné ruské propagandy, že já si je užiju. Pak následovalo přání, ať se zalknu při spřádání svých hanebných plánů. Podpis tam samozřejmě nebyl, ale to nevadilo, v knížkách bylo věnování… Velmi rychle jsem se dopátral, kdo mi to poslal. Ve Vidlákově si všichni vidíme až do žaludku.

Ale knížky za to stály. Paměti Žukova, Koněva a dalších sovětských generálů z Druhé světové války. K tomu ještě Sevastopolská kronika od Petra Sažina, Pouchovova Léta zkoušek… Ano, přátelé, takhle vypadá vesnické pojetí boje za pravdu. Knížky prostě nemohli hodit do kontejneru nebo je spálit, správný venkovan nic nevyhodí a všechno zužitkuje a když už nechce mít doma ty zlé a diktátorské spisy, tak je alespoň odnese místnímu ruskému švábovi… Vlastně se mi to takhle líbí… místo aby mi do oken házeli kamení, nosí mi knížky, které je lepší v knihovničce nemít, protože připomínají časy, kdy byl jejich tatík důstojníkem v lidově demokratické armádě a žral komunismus až se zalykal a tyto knihy měl jako povinnou četbu při PŠM.

A vlastně i tak nějak chápu, proč se těch knížek museli doma zbavit… jejich progresivní a liberálně demokratické okolí by je za vlastnictví takové literatury odsoudilo.

Dal jsem si ty knížky doma hned vedle Havla a Peroutky… A takřka jedním dechem jsem je přečetl…

Hele, oni ti sovětští maršálové, to je velmi zajímavé čtení. Hodně mi to pomohlo k pochopení toho, co se tam na ukrajinské frontě děje teď.

Tak například Koněv si před Viselsko-oderskou operací pochvaloval, že všichni jeho důstojníci se důstojníky stali až za války, že všichni prošli bojovou zkušeností a že to je víc než deset let mírového výcviku. Vysloveně zdůrazňoval, že nemá na štábu žádného člověka, který se do toho místa dostal od psacího stolu.

Rybalko zase docela sáhodlouze popisoval, jak moc se tanková taktika během války změnila, jak moc se změnila válečná logistika, jak se měnil přístup k palebné přípravě i k vedení bojových operací, že se na to nedalo dopředu připravit a až válka rozlišila, kdo na to má a kdo na to nemá.

Žukov ten byl obzvlášť tvrďák – ten opravdu vojska kalil až v žáru bitev a nutil své podřízené k co největší tvrdosti, protože jen tvrdost a sebevražedná kázeň může jednotku zachránit. Jakýkoliv soucit není na místě, protože při střetu s nepřítelem se pak příliš rychle rozloží morálka a důstojník si ji už neuhlídá. Proto Žukov nejvíc trestal důstojníky za to, když byli k mužstvu benevolentní, protože takové jednotky pak selhávaly v boji. Na druhou stranu nesnášel, když se důstojník vymlouval na své podřízené – Za chyby mužstva může jejich velitel, protože jeho úkol je v tom, aby chyby nebyly.

Všichni tam také hodně řešili zázemí – aby měli dost paliva a munice, aby měli zajištěný přísun a přepravu. To muselo šlapat. Že jim nepřítel dělal v Berlíně problémy? Že uměl prolézt tunely ruským vojákům do zad? No a co? To je válka. Důležité je, aby fungovala koordinace, problémy jsou od toho, aby se řešily, proto tam také ti generálové jsou ne? Pokud zezadu přicházejí zálohy, pokud mají nepřerušený přísun střeliva, tak jsou diverzanti v týle jen dočasná nepříjemnost.

Ty knížky jsou samozřejmě plné hrdinských příběhů, je v tom spousta sentimentality a patosu, ale pokud se člověk oprostí od ruského krasořečení, tak dojde přesně k tomu, co se děje po celou dobu války na Ukrajině. Ano, můžeme si myslet, že je ruská armáda neschopná a ruští důstojníci stojí za houby, ale všechny tyhle knížky oni také měli jako povinnou četbu. I když se vojenská technika dost proměnila, Žukova nikdo z vojenské výuky nevynechá.

Pamatuju si – bylo to někdy v půlce března – Ukrajinci zveřejnili nějaký ten odposlechnutý rozhovor, jak jakýsi ruský velitel podává hlášení, že jeho tanky upadly do léčky, že několik tanků bylo zasaženo, velitel jednotky je mrtvý, že létají Bayraktary. Hlas byl docela vyděšený, že jsem to spíš považoval za práci ukrajinské propagandy. Ale na konci zazněla věta toho nadřízeného: „Rozumím, hlašte ztráty a další postup.“ Prostě smůla důstojníčku… ve válce se umírá, ztráty jsou plánovány, příště už do takové pasti nevjedete, protože nově povýšený velitel tankové jednotky si už dá pozor. Obzvlášť pokud osobně utíral kousky svého předchůdce z palubní desky.

V míru se prostě výcvik moc udělat nedá. Vždycky se cvičí na minulou válku. Je možné se naučit obsluhovat zbraně, ale taktika, ta se bude během bojů měnit tolikrát, že je to stejně jedno. Mnohem důležitější je, připravit zázemí. Nikdo neví, co bude fungovat, ale je důležité mít všeho dost. Výsledek vidíte. Rusko má v dělech převahu dvacet ku jedné. Ano, ruské obsluhy mohou střílet hůř než ty ukrajinské, ale rozhodně nebudou střílet dvacetkrát hůř.

Rusové prostě akceptují ztráty. Protože to jsou ty nejcennější bojové zkušenosti. Zbytek se nastaví. Od toho má armáda ten obrovský ansámbl nebojujících lidí, kteří se prostě naučí, jak a co zkordinovat s čím… Rusko nemá peníze, aby si na válku každý rok hrálo nějakým velkým cvičením. Ale může si dovolit ztráty.

Putin prostě počítal, že válka se může protáhnout. On připravil to zázemí, připravil prachy, techniku, munici, uniformy a kvéry v dostatečném množství a zbytek je jen otázka času. Oni se hoši naučí. Ti dole i ti nahoře. Každá benevolence bude potrestána bojovou činností nepřítele a každý mrtvý Rus někomu svým příkladem hlouposti zachrání život. To je ten skutečný výcvik, tohle armádu zocelí levněji než drahé cvičení. Vojáčkům se pak postaví pomník….

První fáze války byl prostě krví zaplacený výcvik. Až se to všichni naučí, pak se může jít za vítězstvím. Jinak to nejde, tohle žádný mír nezařídí. Hlavní je, aby bylo dost nábojů a raket, aby bylo dost peněz, aby bylo dost děl i náklaďáků… Jo, to byly ty šedesátikilometrové kolony, to byly ty tisíce vlaků, co vozily materiál ze Sibiře. To je ta skrytá mobilizace, která je schopná na frontu dodat nadbytek vojáků. Žádná krátká válka.

282 thoughts on “Ty proruská špíno…

 1. Vlaky u soudruhů v Číně:

  Peking-Šanghaj, 1350 km; 350 km/h (4 hodiny)

  2. třída, 550 juanů (80 USD)

  1. třída, 900 juanů (135 USD)

  Obchodní třída, 1700 (250 USD)

  D – vlak

  Kunming-​Lijiang, 500 km; 250 km/h (2 hodiny)

  2. třída, 220 RMB (30 $)

  1. třída, 350 RMB (50 $)

  A k nám přivezli do Brna na ukázku z Francie 40 let starý rychlovlak.

  A příště by nám mohli přivést na ukázku vyskakovací opékač topinek!

  https://aftershock.news/?…

  1. Díky za info. Ceny stejné jako u nás, ovšem kvalita je pro nás sci-fi. Za chvíli budeme Číňanům připadat jako afričtí domorodci.

  2. Rusko nemá peníze, aby si na válku každý rok hrálo nějakým velkým cvičením.

   Sibu(s Cinou)
   Indra(s Indii)
   Zapad(s Beloruskem)

   Papacko
   MAlbi

  3. Pro srovnání: na wikipédii je heslo ČS200. To je mašina taky přes 40 let stará, Franckové tenkrát neměli o zakázku zájem (stav tratí). Tenkrát byly v Moskvě OH.

 2. Ukrajinští bojovníci požádali, aby je pustili ze závodu Azot i s rukojmími
  12:04 11.06.2022

  Ukrajinští bojovníci, kteří zůstávají v závodu Azot v Severodoněcku, žádají, aby je pustili do sousedního města Lisičanska spolu s civilními rukojmími, to však není možné, oznámil Sputniku zdroj v silových strukturách, informovaný o průběhu jednání.
  „V Azotu je nyní kolem 300 bojovníků. Zahájili s námi jednání, jejich podmínkou je, abychom je pustili do sousedního Lisičanska společně s rukojmími – civilními obyvateli. Nám to samozřejmě nevyhovuje,“ oznámil zdroj Sputniku.
  Přitom všechny cesty odchodu ze závodu jsou pro bojovníky odříznuty.
  „Spojení s nimi bylo navázáno, v jednáních se bude podle všeho pokračovat,“ oznámil zdroj.
  Podle jeho informace se nachází v protileteckých krytech v Azotu přes tisíc civilistů včetně pracovníků závodu, jejich rodinných příslušníků a obyvatel sousedních čtvrtí.
  Velvyslanec LLR v RF Rodion Mirošnik dříve oznámil, že skupina bojovníků na závodě hledá kontakty pro jednání, a přitom mají všechny cesty odchodu uzavřeny. Oznámil rovněž, že je na závodě zablokováno 300 až 400 ukrajinských vojáků.

  1. To je zvláštní, podle jiných ukrajinských zdrojů byl Severodoněck městem duchů, odkud byli všichni civilisté už dávno evakuováni.

  2. Já bych s těmi teroristy vyjednával. Život jednoho jediného donbaského civilisty je cennější než životy stovky zločinců. Ale jednal bych VEŘEJNĚ. Aby celý svět viděl, že ukrajinská nacionalistická vláda používá teroristické metody.

  3. Jak jako „rukojmí“?
   To jsou přece jednou provždy „Civilisté, kteří se uchýlili do závodu pod ochranu statečných obránců v obavě před ruskými zvěrstvy“!
   Pečlivě si to opište a zítra Vás z toho vyzkouším. Já Vám ukážu „rukojmí“…

    1. No, vždyť jo – nitráty (ledky, dusičnany) , takže hnojiva. Ovšem také střelný prach :o)
     To by z toho mohla být docela pěkná řachanda; a ze Severodoněcka BÝVALÝ Severodoněck.
     A je to snad ještě větší než Azovstal – https://www.google.com/maps/place/Byuro+Perepustok+Syevyerodonets%CA%B9ke+Ob'yednannya+Azot/@48.9483276,38.4492913,2770m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x4120105bc071440d:0x744940bac65b4807!8m2!3d48.9408165!4d38.4729636

 3. @Targus (rovnou adresuji takto neb již máte rozepsáno víc příspěvků):

  Zdravím Targusi.
  Skutečně se vás nechci nijak zle ani nepříjemně dotknout, ale nečetl jste knihu ‚Nastává ráj pekla‘ od Bohuslava Hanuše?
  Není to moc tlustá knížka, je to z jedné části docela pěkný cestopis osvětlující i některé „modernější“ verze jak to chodí v tom rozpolceném jó-komoušovnu/ale-i-jó-kapitoloušovnu (páč s těmi hájtech udělátky je přeci jen fakt snažší život než s většími, těžšími a namáhavějšími verzemi srpů&kladiv natvrdo vepsaných třeba v rudé zástavě).

  Při pokecu s knihovnicí jsme narazili na vize o budoucnosti. Říkala že o tom čte nějakou zajímavou knížku takže si jí budu moci vypůjčit až jí dočte. Ono to chvíli trvalo, né že by četla tak pomalu, ale ten důvod dám až nakonec :-).

  Co se týká popisu těch vizí, je tam vysvětleno jak k nim autor knihy přišel.

  Co se týká Ukrajiny, tak samotné slovo Ukrajina má z lingvistického hlediska vícero možných kombinací, a to jsem zajisté nepřišel na všechny:
  Ukrajina = např.: „ukraj + ina“ -> to v češtině připomíná takové nějaké jaxi přesně nespecifikované třeba: „ukraj jinak“ neboli „ukroj jinak“, či by to mohlo být třeba se slovenštinou „ukraď inak“; také to může připomínat „u kraje jinak“ či „u kraje iná“ čili až třeba rozvinutější verzi „ale u okraje zase jinak“.
  Jistě byste byl schopen vymyslet nějaké další varianty, ale já se domnívám, že pokud se nepřejmenujou, tak z lingvistických důvodů to tam nikdy nedopadne jinak. Jak známo z různých spolků, když je víc těch co se neperou než těch co se perou, tak se v tom statisticky celkově žijívává různým momentálním většinám příjemnějš. Tudíž aby nedošlo hned k hádce o tom jak by se nový „neukrajovaný“ útvar měl jmenovat, mohl by se snad použít dočasný název který by vyhoval vždy alespoň nějaké části, např. „Svaz nyní-rádoby-kapitalistických Tak Různě Všelijak Historicky Pozukrájených Furt Ukrajin“. Ono se to možná zdá příliš dlouhé a složité, ale již první slovo by mohlo citelně obměkčit zase-zrovna-nyní-aktuálního ukrajovatele, s tím že následující malé popisuje o co že jako zrovna jde těm zase menším v konfliktu … a ani nakonci to nebere těm „z hlediska ještě rozvinuté technologické civilizace posledním od konce v žebříčku korupce“ žádnou naději :-).
  Ve velké vřavě bývá někdy každá sekunda kdy to ještě fakt neruplo dobrá :-), a celkový dlouhý název přeci jen nabízí jistou prodlevu, v níž by se to třeba mohlo alespoň trochu vymyslet přeci jen jinak :-).

  Ale velmi mě zarazil ten popis těch Vizí (knihovnici z toho až nějak přecházel úsměv neb jsem to vracel pár dní poté co to již „začlo“). Měl jsem skutečně co dělat, neboť z logického hlediska byly některé části pro mě takové bláboly, že se to téměř nedalo číst (různě jak prý funguje údajná ‚vesmírná rada zla‘ apod.). Ona tam nebyla ani nějaká dlouhá souvětí, ale jakmile bych zabředl do toho že to tak je, už z toho nebyla žádná cesta ven. Bralo to všechny ostatní „varianty“ a že prý je jen tohle a takhle! A nedalo se z toho dostat! Nevím jestli je to tou ruštinou, „geneticky“ to bylo mixlý snad s nějakou mongolštinou (snad tak nějak).

  Pak mě ještě zaujala věta (nějak tak to bylo), že „povolané vojenské jednotky budou situaci řešit bez jakýchkoliv kompromisů“, ale to mělo být až dál na Západ – a né od těch rudých ani od nějakých zámořských :-).

  ——-
  Knihovnici chvíli trvalo než mi mohla knihu půjčit, nebot jak říkala: „Já jí mám rozečtenou, ale on mi jí manžel sebral. On se zeptal (zvědavě a asi empaticky): „co to čteš?“, já mu to ukázala, on to zkoukl a normálně mi jí zabavil! Takže jsem musela počkat až mi jí vrátí abych to dočetla :-(„. Říkal jsem (poněkud zřejmě neempaticky): „Takže nasadil taktiku jeskynního muže :-)?“

  Vy jste takřka na druhém konci republiky, tak se nabízí možnost – a z toho co jste tak různě tak o svém „hnízdě“ popsal – že by to mohlo proběhnout i opačně :-(, a vaše „spolubydlící“, toho času třeba opět zřejmě první a jediná mezi nad-nadřízenými nejmoudřejšími, by teoreticky třeba mohla nasadit taktiku zvoucí „změna čtenářské priority“ :-).

   1. Čili nečetl, takže je to již v podstatě pasé. Ty vize jsou tam právě v takovém stylu jaký mi připadá že jste popsal v příspěvku „Situace se vyvíjí přesně podle scénáře, který jsem zde v diskuzích popsal již několikrát.“ 🙂
    Čili jsem si nějak „asi bláhově“ myslel že byste třeba k takovému „způsobu uvažování“ něco připsal :-(.
    Ale jak vidíte, už se na nic neptám, čili z mé strany asi vše.

  1. Šamanovy vize, bývalý lékař přivydělávající si k důchodu alternativním léčitelstvím – to fakt nepude.
   Podobných paperbacků jsou plná knihkupectví i obecní knihovny a většina nakonec končí v lepším případě „knihoboxech“ a v horším případě ve sběrnách nebo v kamnech.

   1. Cituji z hodnocení čtenáře:
    „…Ve druhé části knihy je vylíčeno poselství jakéhosi ochranného ducha lékaře a šamana a zároveň autorova přítele, ve kterém se píše o příčinách krize naší civilizace, o pradávném boji dobra se zlem a končí predikcí až do roku 2028, kdy bude na zpustošené Zemi pouhých 700 milionů lidí a Stvořitel konečně zasáhne. Bude to doslova za minutu dvanáct, protože svým zásahem zabrání jadernému zničení světa.
    Tento zápis byl údajně vytvořen v letech 1995 – 1996 a autor jej četl v roce 2000. Jeho úkolem prý bylo zachránit a probudit lidi. Proč knihu tedy vydal až o 19 let později?
    Samo poselství mi připadalo jako kompilace nejrůznější duchovní literatury, Anastasií počínaje a konče popisy výletů za ayahuascou. ..“
    🙂

    1. Ale hodně „realisticky“ tam (alespoň na mě) tam působily ty popisy vojenských mašinérií prodírajíc se z východu za obrovského krveprolití Evropou :-). Myslím že právě tyhle popisy by se panu Targusovi taky líbily :-).
     Ale některým je jistě dána možnost třeba i doufat, že jejich oblíbení „Vyvolení“ se přesto šťastně shledají 🙂
     http://imgway.cz/s/hjbI

      1. Já tipuju na trvalé následky ze čtení hovínek, lžidnes a podobných periodik včetně diskuzí. To v duševním zdraví přečká jen opravdu silný jedinec.

       1. To nebude kvalitní matroš…
        Soudím i podle „vtipů“, které si asi pan Landa vyrábí sám, stříhat dovede…

      2. Né, lysohlávky né, na těch bych vtípek ‚Země 2035‘ nevytvořil, tak „sofistikovaný“ to v tom Gimpu není (Gimp = grafický program) :-).

       Takhle; ta uváděná kniha je docela pěkný cestopis, není to tak dávno co autor na té Sibiři byl a bylo zajímavé se třeba dočíst, jak popisoval že v některých oblastech už ani nejsou školy natož zdravotní střediska, že už tam snad ani neznají azbuku jak odtamtud všichni „vzdělaní“ zdrhli do měst za penězi.

       Druhá část je také zajímavá, neboť jeho kamarád šaman byl za SSSR uznávaným vojenským lékařem a popisuje třeba některé projekty kterých se účastnil.

       No a třetí část jsou ty Vize. Ty dostal onen šaman myslím v roce 1995/6 a věřím že kdybyste se pustil do čtení, že byste zřejmě po chvíli prohlásil: „zlatý lysohlávky!“
       Nicméně jediná část těch Vizí – a to je ta vojenská – oproštěná fakt od idiotizmů typu „vesmírná rada zla i se svými náměstky“, může působit v dnešním pohledu pro někoho až „ajajaj :-(„.
       Co si vybavuji, tak to začínalo slovy: „Ve dvacátých letech 21.st. bude v Rusku silný vůdce který bude chtít učinit Rusko zase silné“ (či tak nějak), také popis „no-go“ zón ve Francii s problémy s islamáši atd. (prý to byly vize z roku 1995). A také jak to prý začne, což popisně dost sedělo na válku s Ukrajinou, ale fakt už si to nevybavuji přesně :-). To „bude to strašné krveprolití“ tam bylo zmíněno též vícekrát.

       Jak jsem uvedl, ani jako cestopis ani jako „historičtější“ zajímavost to není dle mého názoru vůbec špatná kniha, ale ty „Vize“ či jejich „vojenskou část“ – na to věřím že si každý čtenář dokáže udělat názor sám a být se svým názorem minimálně více než méně spokojen! 🙂

       Mě na tom popisu Vizí ale zaujal celkově ne úplně typický styl popisu, ovšem pro někoho dost chytlavý jako např. tzv. „ruské dezinformace“ a kdyby tomu člověk uvěřil, tak mi připadalo, že by mu to v podstatě eliminovalo všechny varianty okolo a musel by tomu věřit. A nevymluvil by mu to snad nikdo.

       http://imgway.cz/s/hjbK

       1. Napiste zase neco KL ,at mne Zakla-Datel , muze poradne a prikladne klofnout a zedrit ze mne kuzi , za sahodlouhe dlouhe prispevky.

  1. Shodou okolností téhož dne Katar uzavřel svůj největší závod na zkapalňování plynu až do srpna. Prý plánovaná údržba a ještě oznámil, že snižuje těžbu plynu o 5%.
   Zelenského tým oznámil, že příští zimu Ukrajina přežije díky nákupům zkapalněného plynu. Takové otázky jako kdo jim prodá? za kolik? jak ho dopraví na Ukrajinu? neřešil.

   1. Plyn prostě bude … co pořád řešíte?? Elektřina je v zásuvce, teplo jde z radiátorů a molekuly svobody prostě budou.
    Neotravujte s prkotinami typu odkud a za kolik … je třeba se na věci dívat politicky a vnímat signály

  2. Jo, Američané jsou kamarádi. Zavedou protievropské (pardon protiruské) sankce a pak podvodem tlačí cenu vzhůru. Vepři nenajedení !

  3. Je to tak. Večer jsem opakovaně projížděl videa, ale po žádném výbuchu nikde ani stopa.
   Pokud se něco stalo, tak na trubce povolil šev a lítala z ní horká pára. Takže to hasiči chladili vodou, dokud se to nepodařilo vypnout; a jinak se nestalo vůbec nic.
   Hezky s tím koreluje (pro Targuse – Vy čuně, to NENÍ o kopulaci papoušků rodu korela z čeledi kakaduovitých!!!) Hlodavcův příspěvek o „úplně náhodném“ omezení těžby Katarem.

   EU je v hajzlu, protože USA ten plyn nemají a Arabský poloostrov neprodá; přičemž Írán a Rusko si EU zakázala.
   Ovšem „Sláma u kravína!“ a „Volům sláma!“

 4. Jo, podle Bidena může Putin za to, že mají ve Státech inflaci. Je to od Ruska fakt hnusné, že na USA uvalilo tolik mezinárodních sankcí.

  1. Překvapivě v té reportáži zazní dokonce i pravda. Reportér ČT tam hrdě říká, že batalion (dneska možná pluk) Karpatská sič je náckovský (slovy ČT krajně pravicový). I kdybych věřil, že na Ukrajině bojují za svobodu, asi bych se jako Čech a vlastenec ptal, proč se jednotka jmenuje po teroristické organizaci, která v roce 1939 vraždila Čechy na Podkarpatské Rusi.

   1. Re: crusader

    Batalion odpovídá co do počtu a operačního nasazení velmi zhruba našemu názvu „prapor“, případně „rozšířený prapor“ (se službami, jestli víte, o čem je řeč).

    1. Vím, pluk je regiment. Jenže Ukrajinci všechny náckovské bataliony (Azov, Ajdar, Dnipr) po začlenění do armády zvětšili na pluky (např. u Azova přidali tankový prapor), jen nevím, jestli se to týkalo i Karpatské síče.

 5. V prvé řadě bych vyzval dárce, ať vysvětlí, kde se vůbec k podobné literatuře dostal, když zaujímá tak rozhodné postoje proti tomu, co představují. Zcela jistě celý život. A to nejen on, ale i celá jeho rodina, evidentně všichni příslušníci „třetího odboje“. Taky by stálo za otázku, zda si je doopravdy jistý, že už je nikdy nebude potřeba mít vystaveny v knihovničce.

  1. Takoví dárci by mohli mít i něco z války, po Němcích, anebo z divokého odsunu Němců. To ale asi Vidlákovi v igelitce nepřinesou.

   1. Většina knih po Němcích odešla ze světa s domy (po Němcích) , do nichž se nastěhovali novoosídlenci , převážně z hungarofonních oblastí Rumunska, Maďarska a Slovenska.
    V sedmdesátých létech byly domy vybydleny a srovnány se zemí.

  1. To jsem já, ale omylem jsem to odpálil předčasně.

   Pokračování příspěvku:
   A údajně provozoval na Donbasu „humanitární aktivity“.
   Úplně se mi udělalo šoufl, protože Ukři jasně řekli, že žoldnéře potřebují na nejšpinavější práci v rámci protiruských akcí na Donbase. A nevěřím, že by ti jeho kamarádi a blízcí byli tak blbí, aby nevěděli nebo alespoň netušili, co tam jede dělat.

   1. Ale novináři tím nechtějí urážet legionáře, kteří bojovali za Československo. O těch totiž ty naše prodejné novinářské děvky nic neví. Oni to myslí, že jsou to jako tvrďáci z Légion étrangère.
    Jen by si ti „legionáři“ měli dát bacha na to, aby Zelenskému někdo neprozradil citát francouzského generála de Négriera „Vy, legionáři, jste stvořeni pro smrt, a já vás posílám tam, kde se umírá.“

  2. Ano a ještě k tomu tam ti žoldáci „poskytují humanitární pomoc“, jak se píše na LžiDnes. No v tom mají ti žoldáci již příklad v „humanitárním bombardování Bělehradu“ jak sdělil Havel.

  3. Mohl byste prosím uvést zdroj o tom, kolik dostávají zaplaceno?

   A ještě jeden dotaz: byli podle Vás interbrigadisté žoldnéři?

   1. Ale to je špatný příměr, Skelope.
    Správný dotaz zní: Byli dobrovolníci z praporů SS žoldnéři?
    Ty stojíš za hovno i jako vysírač…

 6. Vidláku, tvůj místní bližní, který ti před vrata nadělal tu hromádku válečných knih se vzkazem „ty proruská špíno“, je ve skutečnosti naivní zoufalý dobrák.
  Kdyby tě chtěl opravdu zlomyslně zasáhnout, tak ti do té igelitky dá politický životopis Lejnové, sebrané projevy Cimmermanse, dokumentární knížku fotografií z prague pride festivalu, sebrané myšlenky Lipavského, Pekarové a Langšáglové, politologické rozbory Fialy, reportáže Mitrofanova, články Fedrycha, atd. … Na takovou nadílku bys pak potřeboval hygienické rukavice.

  1. A kdyby byl aktivistický dárce obzvlášť chytrý, mladý a krásný, přihodil by ještě zopár kilínek Justa, Karase a Fištejna.
   Bo na to už by si Vidlák musel pořídit atombordel :o))

  2. Sebrané myšlenky Lipavského, Pekarové a Langšáglové by asi byly problém, protože „Kde nic není ani smrt nebere“.

   1. To mě po přečtení taky napadlo, zejména u třetí jmenované. Její čistě vědecké uvažování je nepřenosné do populárního, tzn. běžným čtenářům sdělitelného tvaru…

  1. Ale je to lepší než u zubní pasty. Tu doporučuje 9 z 10. Tady se normálně tváří 3 z 8. Ale tvrzení může být subjektivní.

  2. Stát vedle mne to, co stojí vedle Fialláha, taky bych se zoufale rozhlížel po gardistech s jejich halapartnami.
   Ono tedy, z druhé strany to není o moc lepší…
   Chudák Franta.

    1. Tak jsem pogúglil a řekl bych, že to jeho chotice není. Jestli jo, musela by na sobě echt zamakat a přebarvit si hlavu.

  3. Díky uloženo. To je ale prezentace, i ti z pouště měli větší šmrnc ne tohle. A ty dělnice co chodívali na hrad jak by smet. Takobvá ostuda uff.

 7. Ad: autor
  Mozno trocha mimo, mozno nie. K tej prvej casti – knihy su vzdy dobre, aj ked ste sa k nim dostali takymto sposobom. Ak uz je dotycny taky frajer, mal Vam ich doniest osobne, povedat Vam, co chcel, osobne anie robit hrdinu poza buky…

  K dalsiemu textu o vojne.
  Neviem, ako Vy, ale ja som az teraz nadabil na nasledujce video. Tak asi od 23. minúty je celkom zaujimave komentovanie. Z toho pohladu vyzera jasnejsie, PRECO Rusko napadlo Ukrajinu a preco ma zaujem akurat o tie oblasti, o ktore zaujem ma. Na prvy pohlad (a deklarovany) – ochrana ruskojazycnych. No obrovske loziska plynu na Ukrajine a mozne suvislosti, ak by ich Ukrajina v buducnosti vyuzivala asi poukazuju na nieco ine…
  Ktovie.

  https://www.youtube.com/watch?v=Eo6w5R6Uo8Y&t=1505s

  1. Proč na něco jiné? Vždyt ochrana lidí na Donbase (a hlavně konec vraždění civilistů ukronácky od roku 2014) může být s přehledem spojena i s ekonomickou výhodou jako jsou ložiska plynu a ložiska třeba i dalších surovin.

   1. Kdo by je zivil..Kdyz rusove privezou potraviny ,leky ,vodu atd. a zacnou rozdavat tak zacne utok ukru prave na ty obcany,deti , co se v mestech shromazdi..
    Nekdy ukrove slavne zvitezi a informuje se o tom vsude..
    Cerny more je /jako cela Ukrajina/ plny obrovskych ukrajinskych morskych min volne plovouci vsude ,az do Bosporu a to je nejlepsi chvile obvinit Rusko ,ze nepreje transportu obili..
    Jinak nikdo z Zalobcu se nikdy nehlasi, aby pomohli , bojovali a nebo aspon miny odstranovaly. Tam se nestrili. To nechaji vzdycky na jiny..A sou jich cely divize..
    A coz aspon do tovarny ,vyrabet pro Zeli..
    Ani zadny miny sebevetsi ,nikdy nepomuzou aspon jednoho takovyho ,dostat z kancelare.
    Az ty miny odstrani , bude Cerny More patrit Rusku..Ani to neprozradi ,asi nevi..
    Cekaji az jim to nekdo zase nakuka..
    Jde zase o to nasmerovat spravne a jednoduche nazory jednoduchym masam..
    Putin uz je vetsi nez ten hollywoodskej Superman, ani nemusi vylezt z Kremlu.
    Uz neni ani prehled, co vsecko udelal..Denne pribejvaji dalsi skutky na seznamu…
    Uloz too..

  2. Ona to zase taková hitparáda není:
   https://en.wikipedia.org/wiki/Natural_gas_in_Ukraine
   Navíc, pokud začnou rejpat do země v Ivano-Frankovské nebo Lvovské oblasti, budou mít velké problémy s Maďary a Poláky.
   No, a zbytek ložisek leží velmi blízko hranic s Ruskem a Běloruskem: https://mapsontheweb.zoom-maps.com/post/85811067931/ukraines-gas-reserves-hitchinvertigo
   Kromě toho ty „ukrajinské“ zásoby dávno patří Shellu, Chevronu a dalším těžařským společnostem. PROTO ta zběsilá „obrana svobody a demokracie na Ukrajině“, proto ty lifrovky zbraní. Na Ukry sere Bílej tesák zvysoka, ale ty plynové a ropné claimy – to je to, oč se na Ukrajině bojuje. Dtto Krym a Azovskej rybník (nejhlubší místo má asi 7 m) – proto ten vřískot ze strany „demokratického západu“.

   Ukrům, milej JAHA, z toho plynu a ropy už dávno nepatří ani malej panák. To mají VŠECHNO rozclaimované hlavně anglosaské těžební společnosti nejpozději od té copaté zlodějky. Jo, Timošenková se jmenovala.
   Ukři si možná myslí, alespoň ti méně intelektuálně zdatní, že bojují za svou zemi. Ti chytřejší se snaží dostat co nejdál z dosahu odvodových úředníků .

 8. Vidláku závidím ti, že máš takové „havloidy“, takové knížky zdarma a hlavně je sehnat(nemyslím knihovnu) je problém.

  1. Pro jistotu si projděte knihy, které vyřazuje místní knihovna, zajděte na nádraží a do knihbudky . Odtamtud jsem si přinesl Renčína, Čapka, K.H.Borovského, Jiráska i Němcovou.

  2. Ted schazi ,aby si dal napis na plot ,ze provadi zaruceny odstranovani zavadnych knih.
   A muze mit dalsich nekolik knihoven zadara..

 9. Zdravím pana Targuse.
  Jako lidumil jste jistě „ulil“ trochu asfaltu Pro holuba z asfaltu, aby si mohl ošetřit olétaný rovnošat.

  1. Re: berkowitz

   Jeden kbelíček na opravu povrchového nátěru by už byl…
   (-:
   Případně mohu poskytnout týden jeté montérky. Půl kila by se už naškrábalo…

 10. “ Rusové akceptují ztráty. “
  Z téhle věty mě trochu mrazí. Rusové jistě. Ale ruské mámy a babičky a obecně všichni nerusové, kterých je ( myslím si) v RA většina…?
  Jinak čest a sláva panu sousedovi. 😀
  Igelitka plná knížek je rozhodně lepší, než lejno na rohožce.😀

  1. Mě by třeba zajímalo, co třeba říkají rodiče Afročechové své dceři, která lifruje bomby do dálky, aby tam trhaly nohy a ruce.

  2. Re: Helanov

   Nechápete ruské uvažování. Je velmi blízké uvažování muslimů, kteří jsou ochotni umřít za větší slávu Alláha.
   Rusové mají zase naopak menší odpor k heslu „pagibnuť za rodinu“, než by očekával běžný Evropan či Američan.
   Jen si dovolím připomenout starou tradici – v den svatby se jít poklonit padlým předkům na Mamajevovu mohylu ve Volgogradu (bývalý Stalingrad) – a novou tradici – pochod s fotografiemi svých předků, kteří padlí ve Velké vlastenecké válce, tzv. „nesmrtelný pluk“.
   To jsou dvě záležitosti, které my „ze zbytku světa“ chápeme poněkud obtížněji.

   1. Stačí se postát u věčného plamene v libovolném městě a počítat nevěsty, které tam kladou svou svatební kytici. Pochod „nesmrtelného pluku“ pořádají Rusové i v zahraničí.
    Letos 9.května 2022 ve Vídni
    https://www.youtube.com/watch?v=W4deh_-mlL8&ab_channel=DimitriKorenev
    V Sydney https://www.youtube.com/watch?v=dgKxxrbCazQ&ab_channel=KseniyaTrifonova
    Další si najdete sami, stačí zadat „бессмертный полк“ na trubce.

  3. Víte, válka je vůl. Je takový vůl, že se o tom těm, kteří si tohle heslo vymysleli ani nesnilo. No a když to dojde tak daleko, že není možné aby nebyla, je lepší vzít věci tak jak jsou. Rusové jsou jako celek zdravý národ.

   1. Premyslejte jestli mate cim , kdyz uz musite opakovat vymysly jinych.
    Nebo si rovnou zajedte s tim vasim volem neco poridit, jesli uz ted nejste posr ..nej.
    Proc byste se nejakyho „vola“ bal?
    Kdyz jste neco uplne stejnyho..Soude dle vaseho bukotu.
    Valka slouzi ucelu ,aby posilali miliony lidi na jatka , ti co se schovavaji..
    Aby mohli zacit planovat dalsi..
    A jestli neprestanete bucet ,tak taky pudete..A brzo..Kam? Inu do valky..
    Mozna pak vas prejde to poteseni sirit zhovadilosti ,na ktery se zadnej jinej vul nezmuze..
    Jenom jeste ,akademik.

 11. Navrhuji udělat sbírku mezi zdejšími čtenáři a soudruhům dárcům sovětské literatury zakoupit a zaslat knihu

  JAK JSEM VYHRÁL VÁLKU

  od Patricka Ryana. Jeho poručík Ernest Goodbody dle mého mínění prostě nemá chybu.
  Možná by se soudruh dárce zamyslel a pochopil by, jak se chová jedině správný soudruh, čímž by nastartoval svou další kariéru v zábavním průmyslu.

  Vidlákov by se pak stal takovým OJROPSKÝM Halyvůdem…
  … a Vidlák by měl větší odbyt na svá prasátka…

  1. Jak jsem vyhrál válku – má protekční místo v mé knihovně. Tu bych nikomu nedal.

   Vždy, když mám špatnou náladu, otevřu jí na libovolném místě.

    1. Na hřbitově plno duší
     věci jsou tam jednodušší
     až úplně jasné.
     Stačí, když se zhasne.
     Když se zhasne zčista jasna
     potom žádná trouba hlásná
     nemusí nic říkat,
     už nemusíš klikat.
     Mlha v horách na pozadí
     minulost ti upozadí…

     http://imgway.cz/s/d72h

     1. Nádherná fotečka – takové domácí žvýkání…, moc hezké…

      Jinak včera jsem přijel až pozdě večer, můžem se zkusit před-domluvit na příští pátek?

 12. VIDLÁK JE NEVYCHOVANÝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  A NAVÍC I LAKOMÝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Každý SLUŠNÝ člověk za poskytnutý dar PODĚKUJE!!!
  Tudíž Vidlák měl dárcům JMENOVITĚ poděkovat za poskytnuté dary, případně je obdařit jitrničkou či jelítkem (co knížka, to kousek flákoty) a popřát jim VŠE DOBRÉ, zejména pak zdůraznit, že on je velký chudák, že víc oplatit nemůže, ale že se bude DENNĚ modlit za to, aby dárcům Bůh vynahradil VŠECHNO jejich konání na jejich dětech.
  Tak by to bylo křesťanské a ZEJMÉNA ojropsky hodnotné!!!

  1. Ona by to hlavně byla asi celkem vtipná scéna, přijít za ANONYMEM a veřejně mu poděkovat případně i s citací z dopisu…
   Protože my Anonymové jsme z podstaty věci z veřejné pochvaly před nastoupenou jednotkou a rozvinutou zástavou nesví…

  1. Re: hulvát

   Ta válka je pro Ukrajinu prohraná už o dost dříve. Řekl bych, že od chvíle, kdy se Ukrové začali prsit na Majdanu.
   Na Majdanu totiž začal v r. 2013 závěrečný akt ukrajinské tragédie…

   1. Blbé je, že další Majdan se dá uspořádat prakticky kdekoli.
    S výhodou tam, kde žijí různé národy a kde mají pohnutou historii.
    Proto to nevyšlo v Bělorusku, chyběl mix rozličných národností a náboženských konfesí. Pohnutá historie nestačila.
    Ale takový Kavkaz… Mňam mňam…
    Spřátelení souzi Saúdi by jistě rádi vypomohli. Vždyť i je drží u moci spřátelený americký lid.
    ( Aby je nesvrhla naštvaná arabská ulice. Která by se chtěla drze dělit o petrodolary. )

    1. Bezjaderná Ukrajina neměla šanci porazit jadernou RF nikdy, nicméně výsledek konfliktu byl hned na začátku dán postojem Číny, která se nepřipojila k USA.
     Od začátku, kdy konflikt začal si myslím, že existuje dohoda RF ~ Čína nějak ve smyslu: vytlačit USA do prostoru Severní Ameriky, Evropa bude pod patronátem RF, Asie pod patronátem Číny, Jižní Amerika asi Brazílie a Severní Amerika USA. Na tomto odhadu zatím nic neměním. Nic jiného nedává celkem smysl, protože pokud Západ nebude zpacifikován, tak by se jednalo jen o odklad do doby, kdy se ctihodní pánové otřepou a začnou vysírat znova. A Putin mluví o tom, že je třeba práci dokončit, nikoliv získat oddechový čas.
     Teď už jde – dle mého – jen o to, jak moc bude Západ kolem sebe kopat, jako ta pověstná kobyla. A tohle období bude pár let, přičemž Evropa si asi musí projít pořádnou krizí, aby lidé procitli. Všimněte si co dnes dělá RF – zlevňuje pro přátelské státy, nepřátelské státy nechává, ať si sami šroubujeme ceny nahoru. Celkem dost dobrá taktika. Vidím to tak na 2-3 zimy s extra drahými energiemi a pak začne propaganda, že nic nebrání mít energie a suroviny za 1/10 ceny, tak jako státy, které se nechovají povýšeně, ale přátelsky. Lámal jsem si hlavu nad tím, jak chtějí )RF a Čína) zařídit, aby nebylo Euro nebo USD formálně hodnotnější než měny zemí, které mají suroviny nebo produkují reálné výrobky. Ta taktika zlevňování pro přátelské státy a prodej za vyšroubované ceny Západu ovšem do všeho kupodivu zapadá – dříve nebo později se najdou obchodníci, kteří najdou cestu, jak nakupovat ty levné suroviny … vtip bude v tom, že se nebudou nakupovat za USD nebo Eura, ale jiné měny, takže ti západní obchodníci budou sami aktivně oslabovat USD a Euro a posilovat měny prodávajících. Opět strategie na delší dobu, ale neporazitelná a nezastavitelná. Ostatně prodej plynu je takto nastaven „natvrdo“ už dnes, zbytek půjde přirozenou cestou.
     Nikde tady už nevidím prostor a sílu pro zorganizování nějaké barevné revoluce – možná nějaké dílčí úspěchy, to je tak asi vše.
     Dle mého nastupuje éra hodnoty surovin a práce, burzovní spekulace, nesmysly kolem genderu atd. budou out.Šéfem bude ten, kdo bude umět dodat suroviny nebo něco vyrobit. Bude to platit ve velkém, ale i v malém. To příživnictví založené na spekulacích, poradenství, zprostředkování atd. bude potlačeno na nezbytné minimum.

      1. Však se také Britové a Američani snaží Čínu zaměstnat, když nepůjde Majdan v Číně, tak alespoň ve státech kolem ní. Tolik snahy, aby Čína neměla klid na hranicích, až udivuje – Kazachstán v lednu jsme viděli, Pákistán se bouří, už i v takovém Nepálu propukají nepokoje. Téměř všude a současně.

    2. Pristi madam Majdan se chysta na osvedcenym balkane , uz tam dlouho nebyla a jeste kdyby se nezdaril /kdyz srbove zase nejak prezili/ , tak je potom v zaloze a se zadelava na Recko Tureckym, /hospodarstvi neklape nikde a to uz byl duvod pro Dolfa poradne besnit a padnej duvod ,aby nas britove ,ta vzdalena zeme o ktery my nic nevime, Dolfovi urychlene dodali, neni nad to davat neco, co ani se nevi co je a potom uznat vladu zeme, vo ktery vubec nic nevime a vzdaleny daleko,a nechat vojaky ty zeme o ktery se nic nevi , bojovat za brity a umirat a nauctovat si za vydaje za ne, ty zemi ktera je tak vzdalena ze se ,vo ni nic nevi , hned vedle Nemecka..,kdyz si nekdo mysli ze silenstvi je dnesni zalezitost /,
     dale za ukrajinou uz stoji frontu nedockavi polaci a vychodni EU ,lepsi je aby si vyzebrali predem aspon nejaky zbrane..
     Aby bylo mozny zase obvinit Putina z dalsi valky.
     Kde nic neni ani Cert a Putin neberou..
     Jedno je jisty, ze holy prdele pudou pesky..
     Nebesti jezdci a Evropska armada v cele.

 13. Nám, již historicky a rodinně proruským švábům, ovšem nikdo knížky nosit nemusí. My – tedy alespoň já – už ty knížky dávno máme. Na půdě mého rodného domu, což byla přiměřeně zchátralá prvorepubilková vila po Němcích, stojící asi dva bloky od vily Tugendhat, stávala obrovská secesní knihovna. Taková ta „americká“ – s odklápěcími dvířky. Byly v ní knížky, co se nějak tak už moc nečetly. Kromě jedné, která zase se nějak nehodila do knihoven mých rodičů (neb tam, jak praví klasik, Vejda vejda, okamžitě vidí…) a kterou jsem tam neustále chodila číst já. Byl to „Příběh opravdového člověka“. Boris Polevoj, autor jedné jediné knihy- této. Četla jsem ji asi stokrát a moji rodiče šíleli, že jsem propadla komunistické propagandě. Ani propagandě, ani komunistické. Byla to knížka o vůli. Rozumíte? O VŮLI! A vůle mne fascinovala už od útlého dětství. A taky nevyhnutnost osudu a to, že se má stát za svým, i když ztráty jsou nesnesitelné. Když hledám tři knížky, které mne v životě ovlivnily nejvíce, ona je rozhodně jednou z nich. (A kdybyste chtěli vědět, které byly ty dvě další, tak „Mipam – láma s paterou moudrostí“ od Alexandry David – Néelové a „Sedm sloupů moudrosti“ od T.E. Lawrence, jinak „Lawrence z Arábie“. Můžete dumat o tom, co mají společného…) Vím, že tady bylo zvykem se Meresjevovi posmívat a korunu jeho osudu dala šílená opera s neméně šílenou árijí, kde hlavní hrdina pěl „nemám nohy – nemám nohy“. Fakt už pro Rusko nemohli komouši udělat nic hůř. Ale když odhrnete ideologii (a to je nutno učinit vždy), zůstane příběh a vzkaz. A ten je stejný, jako v těch knížkách, co přistály Vidlákovi u vrat. Toho Žukova ale, kurňa fix, toho teda navalí. …

 14. Prostym pozorovanim nesmyslnosti vojenskych operaci a neplnokrevnych hospodarskych dopadu na treti staty zacina byt den ode dne jasnejsi, ze vyklad operace jako klasickeho ozbrojeneho stretu dvou uskupeni je neopodstatneny. V neviditelnem pocatku operace stoji tajemny symbol, jez na jedne strane konfliktu nesmi byt ani vysloven, na druhe je jeho vyznam zatajen. A na viditelnem konci je zas nekolik ruznych cilu, stanovenych tou samou oficialni osobou- od navratu k hranicim roku 1997, pres dobyti cele zeme, po obsazeni jeji casti. Avsak o zadnem z techto cilu se nesmi mluvit: Operace bude zavrsena tehdy, az se naplni jeji cile. Cilu bude dosazeno s ukoncenim operace.

  1. Stridor

   Prozatím jste STÁLE nepřijal jasný výklad významu slov, která vyřkl VVP:

   DENACIFIKACE
   DEMILITARIZACE

   Demilitarizace nemůže být provedena jinak, než naprostým zničením militárií, resp. eliminací „nevhodných“ výrobních kapacit.

   Při výkladu pojmu „denacifikace“ můžeme vyjíti z axiomu, že:
   „bývalý nacista“
   je totéž, jako
   „bývalý černoch“.

   Opět budu obviněn z rusofilství za každou cenu, ale podívejte se, co se děje na Donbassu. Situace se vyvíjí přesně podle scénáře, který jsem zde v diskuzích popsal již několikrát.
   Ukrům a jejich loutkovodičám se stále zdá, že k vítězství zbývá už OPRAVDU jen kousek. Ještě jeden prapor (batalion) na ucpání díry, ještě jedna rota na posílení útoku, ještě jedna četa na dobytí čtvrti, ještě jedno družstvo na závěrečnou zteč, ještě jeden jediný voják… … …, KUWA !!!!!!!!
   UŽ NEMÁME ANI JEDNOHO VOJÁKA…

   1. Princip popsaný v bajce „O komáru a koni“.
    Jen už nevím, zda na ní byl odkaz na těchto stránkách, nebo jsem na ní narazil jinde.

   2. Tak trochu mne překvapilo rychlé dobytí Svjatogorsku, zvlášť vysokého pravého břehu s lavrou, kde měli Ukrajinci nacpaná děla hned vedle kostelů. Zabralo to pár dní hledání, ale přece jen vyskočila i jiná zpráva než „pravděpodobně se dohodli na opuštění pozic“. To jako z ničeho nic? Ta drobná zpráva říkala, že ruské specnaz jednotky se v noci dostaly do pozic v kopcích nad lavrou pochodem z východu od Tatjanovky. Obsazení Tatjanovky ruskými jednotkami bylo ohlášeno o den později.

    1. Možná proto, že to byla právě „lavra“ – pravoslavná nebo v nejhorším případě řeckokatolická.
     Kdyby to byl katolický „konvent“, bylo by to podstatně horší.
     Nasrat patriarchy a papeže si ZATÍM netroufnou ani Ukři.

     Na druhou stranu, kdyby mniši nechtěli, specnazové by se do lavry taky jen tak nedostali. Jenže oni zjevně chtěli a ukří armáda jim z nějakého důvodu naopak vadila.

   3. Zniceni militarii mozne je, ale denacifikace? Jak poznat nacka? Podle tetovani? Mel jich Himmler hodne? Vemte to tak, ze diky pomalemu postupu se pomalu na Rusy nasira cela zapadni Ukrajina. Proti Rusum ted bojuji bezni tatove od rodin a mladi kluci, kteri vedi kulovy. Nacionalismus neni narodni socialismus, jak to vyresit? Vymlatit vsechny? Kazdy, jdo zdvihne ukrajinskou vlajku, pujde na prevychovu?
    Cteji obsadit 30 milionovou zemi, jejiz obyvatele je nenavidi, s 200 tisici vojaky?
    Mam tu hodne otazniku, termin nacista je jasny, jeho konkretni aplikace je nemozna.
    Hodne bych videl paralelu s nasim 68. Ukrajincum asi nevysvetlite, ze je Rusove prisli osvobodit, co tedy s nimi? Odpor k Rusum splyva Rusum s nacisnem, nechapou, proc Ukrajinci neprijimaji blaho ruskeho sveta.
    Byl byste vy schopen prumerne ukrajinske rodine ze zapadu vysvetlit, ze jejich syn padnul, protoze byl nacista a jeho vrahove jim ted prinasi vysvobozeni? Asi tezko, ze jo…
    Kdyz uz jsme u toho, pak Zelenskeho masomlejn je prave tahle taktika: cim vice mrtvych ve vice rodinach, tim mensi pravdepodobnost, ze by Ukrajinci mohli nekdy prijmout ruskou spravu, byt treba od svych lidi.
    Takze jak ja mohu prijmout absolutne nejasny termin denacifikace, pod nimz si nikdo nedovede nic konkretniho predstavit. Ani vy, Targusi, jinak byste to to napsal.
    Demilitarizaceje OK, tam jde jen o pocet zeleza, ten se da snizit a prepocitat, tady je to naprosto jasne.
    Donbass je jina kategorie, o nem rec neni, nebot tam ziji Rusove.

    1. Jeste paralela s Nemeckem, kde byla situace stoprocentne jasna, nebot slo o straniky s legitimaci, anebo vojaky s vojenskou knizkou. Denacifikovali 20 let, k tomu tak napul. Vyhodnoceni souvislosti s dnesnimi udalostmi 60 let po probehle nemecke denacifikaci prenecham konspirologum.

     1. Re: Stridor

      Bohužel nemám čas s Vámi vést jistě zajímavou debatu, proto se omezím pouze na vlkovu kosu a jeho článek převzatý ze západních novin, o soudruzích ukrajinských nacistech. Jestli chcete, mrkněte na to.
      V tomto pojetí pak není nic jednoduššícho se zeptati takové ukro-famílie, jak jde podle jejich mínění demokracie a lidská práva s obsahem tohoto článku.
      Btw. článků na toto téma je tam dnes více.

      https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/06/11/slava-ukrajine-slava-herojam-vame-jake-ukrajine-a-jakym-herojam/

      Tímto se z další debaty omlouvám, něco jsem slíbil a chci to dodržet. Děkuji za pochopení.

      1. To je v pohode, diky za rec.
       Nacisticke rodiny nezpochybnuji, jen se ptam, jak je poznate.
       A vidite, sam nevite…nechci vas zahnat do kouta, pouze demonstruji, jak nesmyslne je chtit denacifikova smisene obyvatelstvo bez jednoznacne prislusnosti k nejake nacisticke organizaci. Jiste, Ajdar a dalsi, par tisic lidi ve vojenskych seznamech, ale co zbytek, ten z Vlkova clanku?
       On to totiz sam Putin nevi, jinak by to rekl, anebo naznacil smer.

       1. Ona existuje i možnost, že přeživší dotyčný při myšlence na nacismus zbledne, na čele mu vyrazí studený pot a na zádech husí kůže jak struhadlo jen při pomyšlení na to, co by se mu dozajista mohlo taky stát. Pár generací by to mohlo fungovat.

        1. Jak prezivsi? Rec je o beznych rodinach, jdoucich obcas s detmi do pruvodu, takovych je vyznamna cast, az mozna vetsina.
         A co by se tatikovi mohlo stat a za co? Za to, ze by parkrat u pomniku Bandery? Co by mu asi udelali? Dva roky v base? A dalsich par set tisic s nim a dusevne s nimi dalsi miliony? No to by byla ocista spolecnosti jako rozpravka a rodiny by z ni byly uplne nadseny.
         Podle meho to je hluboke nepochopeni, militarizace je konkretni ukol, denacifikace je ideovy motivator, ale predevsim informace, smerujici nikoliv k vlastnim vojakum a obcanum.
         Slovo denacifika se opakuje stale dokola, ale staci se jen trosicku zamyslet a zjistite, ze to vubec nesedi, jako cela operace. Z hlediska oficialne stanovenych cilu je uplne mimo.

         1. Jste na omylu. I ten, kdo chodí k pomníku Bandery je z pohledu Rusů vinen stejně jako ten, kdo střílel na Rusy na Donbase nebo to svou nečinností umožnil. Takže ta denacifikace po rusky bude o tom, že někdo přežije tak, jak jsem to popsal výše, nebo bude prostě mrtvý. O tom to celé je.

         2. podľa mňa ide hlavne o odstránení nácikov z funkcií, z armády, polície a Porošenko, Zele a tak ďalej. Na začiatku sa postavilo mnoho ľudí proti nim, ale boli zmlátení, mučení, zavraždení, utiekli za hranice, ostali ticho a čakajú na svoju príležitosť. Zverstvá týchto sú zdokumentované a ľudia si pamätajú. Keď ľudia uvidia, že väčšina je preč a nehrozí masaker, vybojujú si to aj sami. Možno niekde ostanú nejaké hniezda, ale už nikdy sa nedostanú do prevahy ako 2014-2022. Západ sa snaží mnohých ukotviť v zahraničí a z tých 30 mil. „proti Rusom“ môžete ešte väčšinu odobrať. Keď pominie stav transu, tak človek vytriezvie. A súdy proti náckom nás ešte len očakávajú. Tam vylezie mnoho na svetlo.

    2. No, jestli měl Himmler tetování (třeba jestli si nechal vytetovat svou krevní skupinu na spodní straně paže u ramene) vám nepovím, ale jisté je, že minimálně ty náckoidně tetované právě podle té kérky nejspíš rozpoznat půjde…
     Nemusí pršet, pro začátek stačí že kape…

    3. Jasne ,mrtvi neprijimaji ! Cim vic jich ,tim vic neprijmou.
     Zelezna, zelenska logika..
     Ale kulha jako narucni kobyla, nez padne , kdyz vice mrtvych fasistu za druhy valky, tim byl delsi pokoj vod nich.
     Z SSSR se jich malo vratilo.
     Stalin prosadil ,co zapad nikdy nechtel , tedy rozdeleni Nemecka..
     Zahada, co ted asi udela VP.
     A co je jedine kloudne reseni. Ktery hrozilo „tragickym“ mirem na dlouho..
     Museli pak behat neprakticky az do Koreje a Vietnamu atd..
     Po slouceni Nemecka, uz to zase funguje..
     Coz striro nikdy jeste nevidel, NDR,NDR,NDR a Merkel.
     Merkel byla vychovavana prisne /jezdila si do SSSR a na zapad taky, mela tu duveru a byla fanaticky oddana/, jako NDR nejvyssi kadr nove generace ,co se ujme vlady v NDR , ale potom se to hnulo a tak stacila jedina navsteva, /se svym vychovatelem/,v ty zemi za morem ,aby se stala fanaticky oddana a kadrem jejich.
     Potom ji jeste porad hlidali…
     O.51 .Se tady mluvi o tajemstvich cilu ,vo kterych se mluvit nesmi..
     Strido zatajuje tajny cile, pac vo nich nic nevi, ale zaroven predstira ze vi..
     Kdo by na takovy detinsky triky zapomnel od skolnich let..?
     Jen pro uplnost , v Nemecku se vzdycky mluvilo o stejku ,ale nebylo to vo zradle , tedy ze, velkou vetsinu nacistu , tvorili prave ty stejkove , navrch hnedej a vespod uvnitr ,zase rudej…
     Museli se pak vic snazit jak to bejva ,aby se zapomnelo a ty minulosti zakamuflovali ,nejlepsi to bylo tou metodou a v soutezi ,bestialniho vyhlazovani…
     Nektery se znelibili ten druh stejku SA, pac se lisili a predbehli dobu..
     Spolecnou meli marxisti /v Rusku uz od asi 1860/ a nacisti nenavist na vsechno a i na sebe…

 15. Pozoruhodný z děl takových autorů jsou knihy od Šolochova už ty o občanské válce. Bylo jasné na čí straně je, když to psal, ale na rozdíl od některých propagandistů popisoval kriticky obě strany, jak chybovaly. Jako Azurová step, kde je popsaná tragédie kozáckých stanic rozdělených na bílé a rudé. Bratrovražedný boj. Šolochov sice byl rudý, ale revoluci nepopisuje jako něco dokonale radostného bezchybného, ale jako obtížný problematický přerod starého v nové, kde si všichni ušpiní ruce. Tichý Don taky končí úplnou deiluzí hlavní postavy, kterou zklamali rudí i bílí.

  Východní fronta 1941-1945 je do dnes zatížená mnoha mýty. Pořád se o tom vedou diskuze. Jak různé události hodnotit. Co napsali autoři angličtí, američtí, co ruští včetně těch kontroverzních (Suvorov, Solonin) a co němečtí. Paměti sovětských maršálů mají svou hodnotu, ale chce to je porovnat s novějšími knihami z doby až po rozpadu SSSR. Bohužel i paměti podléhaly dohledu cenzorů. V současnosti se objevilo plno bezpečnostních expertů hlásajících slabost invazní ruské armády, ale čistě teoreticky kolik armád NATO by bylo schopno vést velkou válku několik měsíců proti opevněným pozicím? Většina nemá ani dostatečné zásoby munice…vychvalovaných moderních zbraní je málo, není možné je vyrábět ve velkém dlouhodobě na Západě, kterému ubývají průmyslové kapacity. Ve 40. letech mohly vyrábět tanky a letadla po tisících. Dnes je všecko plné drahé složité elektroniky. Nějaký stát, když má 100 velmi drahých moderních a 200 starých tanků není schopen jich vyrobit několik stovek za rok, kdyby musel několik let intenzivně bojovat. Čím by se bojovalo, kdyby většina moderních zbraní byla ztracena v prvních týdnech a průmyslové kapacity by neumožnily vrátit se k velkosériové výrobě jednodušších starých zbraní téměř bez elektroniky jen z oceli?

  U ztrát je z toho člověku zle, když na to pomyslí. Kolik lidí bylo obětováno nebo se obětovalo na obou stranách. Z pohledu geopolitiky záleží, o co se bojuje. Ztráty kvůli dobytí několika měst jsou příliš vysoké, jenže jestli vrchní velení to chápe jako boj ne o města blízko od své hranice, ale jako boj o „přeformátování“ světa na úkor hegemonie USA a postavení dolaru, budou ochotni riskovat i obětovat mnohem víc, protože cena získaná vítězem bude nesmírná. Nové rozdělení se o vládu nad světem v nejvyšším patře moci… Odhaduju, že Mosva a Peking něco chystají na podzim a v zimě, kdy Evropa bude čelit mnoha problémům současně v ekonomice, energetice atd. Možná se do toho vrátí covid, přijdou neštovice nebo něco jiného. Nepůjde ustát všechno naráz a co na to EU?

  „Jen mrtví se dočkali konce války.“ Platón

  1. V prumyslovych kapacitach nic neni , de vo co ? vo kseft , tak se zbrane udelaji, co nejvic slozity a komplikovany ,aby byl poradnej a velkej vejvar , co je navrhuji, schvaluji ,vyrabi a za nas vyrobcum stedre zaplati , do valky nikdy nejdou..
   Vyroba soucastek se prestehuje jinam ,jen se to smontuje v Usa , nic nejde tak rychle, ale zisky se mnozi. Nejvic a nejlip se zisky mnozej ,kdyz se vlady ujme ,
   Ziskova korporacni organizace ,zvana Korupce..
   Vetsinou clenove nemusi vubec nic delat, staci kdyz jsou ve funkci a pak rovnou na prijmu..
   Se musi rozdelit taky. S jinejma ,aby nezavideli.
   Uverejnili ,ze nejakej poradce,/ jenom poradce a skromnej/,z Naftogaz si zakoupil Bentley , za 500 tisic, jeden kousek.
   Opravy se nedoplatite. Dalsi ,general policie byl chycenej s balikem milionu,nekde v Srbsku a zadrzenej..A jeste dalsi v Recku a v Turecku. Prece by nezustavali na Ukrajine..
   Slavnej presidentskej synacek chycenej nebude, ovsem..
   To by pak se to mohlo vsecko zabalit. By asi doslo na kazdyho..
   Brzy se to potom slozite poroucha musi se to opravit a nebo zahodit, aby se vyrobil novej treba tank, na zaucovani experty a delsi dobu ,se taky hodne vydela, na opravach zbytecne slozitych treba taky aut se vydela a je i trochu zamestnanost..
   Nekdy se v zajmu boje proti nesvarum nejaka obet nelitostne chyti , na dukaz nesmiritelnyho boje proti vsem spatnostem… I media vydelaji…

 16. Dnes jsem potkala člověka, kterému v různých válkách zahynul praděd, děd a bratranec i s manželkou.
  Takže jsme probrali mnohé, i to, jak se tato rodina – část na Balkáně, část v jedné ze zdejších „partizánských“ obcí – dívá na současnou válku.
  Zajímalo by mne, jestli onen dárce knih ve Vidlákově také přišel ve válce o některého ze svých příbuzných, nebo se teprve hrdinně chystá jít bojovat za slámu i kravína a také tam třeba i padnout za své přesvědčení,…

  1. Moh to bejt bejvalej funkcionar a nebo neco podobnyho podlezajicicho , komunista ,co mel ty knihy ,kdyz navsteva prisla na dukaz sve, angazovanosti. Nedivil bych se ..
   Takovy se nejrychleji a nejzlostneji otaci po smeru „vetru“..Maji co zakrejvat.
   Uvidime neco podobnyho na U. Je zde strach ,ale taky a predevsim, ten zbabelej strach.
   NATO prihlizi a krici ,ale az z uctive vzdalenosti..Rusove to je jina.
   My jsme prozili valku za pet minut dvanact a Meresjev a valka nas velmi nebavila ,bylo toho moc na nas ,chteli jsme zit..Snazivci a opera , podobne, jako „opera “ dneska..
   Videt zada prchajiciho nepritele je vic nez vsecky cviceni a valecny skoly.
   Vedomi ,za co bojuji je k nezaplaceni a k neporazeni..

   1. Nevím, netroufnu si říci, kdo to mohl být. I když může to být někdo z lidí, kteří mají zájem o starostenské křeslo a budou kandidovat v obecních volbách,… To, co se zde dělo před minulými volbami, nebylo nic příjemného a pokud se toto týká i voleb, začíná to ještě hůře.

 17. Castecne se k modelu efektivniho vycviku priblizila Japonska armada pred 2. sv. valkou. Treba jeden cas tam stihaci pri vycviku meli v kulometech jeden ostry naboj – to se pak sakra snazili… Kadeti ve vojenskych skolach byli poddustojniky muceni ubozaci – to se ale mavnutim proutku zmenilo, v den po skole kdy byli jmenovani dustojniky. Cenou za to vse byli ztraty, ktere si zapadni armady nemohli dovolit. Dyt proto zacatkem valky japoncici amikum poradne zatopili… Udolala je vlastne az drtiva ekonomicka prevaha USA, kterou si Jamamoto dobre uvedomoval. Nase propaganda velice zvelicuje protesty proti valce v Rusku – ve skutecnosti i velka vetsina moderni mladeze je tam hluboce nacionalisticka. To jsou fakta, ktere by nemohla poprit ani Klara Samkova.

  1. Hulvath: Japonská armáda potom doplatila na to, že zkušené piloty nasazovala pořád znovu až jich zbylo jen málo. Nestahovali je do týlu jako instruktory. V druhé půlce války měli jen málo veteránů v letectvu a současně měli mnoha nováčků, které neměl kdo cvičit. Měl to být i jeden z důvodů použití kamikaze, že u nezkušených pilotů stačilo, když uměli vzlétnout a nebylo nutné je učit nějaké složité manévry. Stahování veteránů na místa instruktorů pro letectvo jako celek je prospěšný, ale může to vadit některým individualistům, že esa nedosáhnou rekordních počtů sestřelů a letectvo nesmí být pod tak silným neustálým tlakem nepřítele, že by nemohlo nikoho postrádat v přední linii.

   V Rusku pravděpodobně hodně lidem vadí takové ztráty, ale nevzbouří se, protože nevidí východisko v dorozumění s NATO. Řeknou si, že i kdyby teď v něčem ustoupili, Západ si najde jiný důvod pro udržování sankcí. Posledních 10 let se vždycky nějaké obvinění z něčeho našlo. Proto posilují spolupráci s Čínou navzdory všemu západnímu varování, že je Čína skoupí. Už Alexandr Něvský se musel rozhodnout, jestli platit daň Mongolům a bojovat proti křižákům nebo se spojit s křižáky proti Mongolům. Evropan dnes z povrchního pohledu se diví, že se nespojil s křižáky za křesťanství. Kníže uvažoval jinak, že chánovi stačí, když vazalové uznají jeho moc a zaplatí daně, ale potom už jim do jejich víry, kultury, zákonů nezasahuje. Katolická církev a křižáci by Novgorodu mluvili do všeho do všech vnitřních záležitostí. Dnes Čína taky se nezabývá detaily vnitřní politiky svých obchodních partnerů a spojenců. Západ proměnil původně působivou ideu lidských práv ve šperhák, kterým může zasahovat úplně do všeho v zemích, kterým údajně chce pomoct.

 18. Ale to je naprosto, ale naprosto špatně. Jen si Vidláku přečti v diskuzích, jak by si to ti verbální válečníci s těmi „russáckými“ mužiky vyřídili.
  A při tom je to tak lehké. Na příští žlutomodré demonstraci na Václaváku vedle koně nainstalovat stany, vlez dovnitř, tady tě ostříháme, sundej civil, nasoukej se do maskáčů a hezky pěšky na Praha hl.n. a můžeš jet na „russáky“.
  Zatím ty vlaky jaksi nejedou(?). Asi je málo hrdinů.
  A kdyby vyrazili, je po problému. Je mi 74, ale tolik nenávisti (a tuposti), kolik je v diskuzích, jsem v životě neviděl/nečetl.
  A ty hrdiny asi taky neuvidím.

   1. Knihy daroval nejspíš anonym, dům podpálil taktéž anonym. Těžko takové lidi dohledat a světským právem potrestat. A že by je tížilo a trestalo svědomí? Tomu nevěřím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *