18 července, 2024

Ruští švábi

Pamatujete, jak měl kdysi Robejšek jakousi přednášku o Rusku na Karlově univerzitě? Kolik to může být let…skoro deset. Tenkrát se tam řádně zviditelnil „katolická buzna“ Martin C. Putna. Na plakát mu napsal: proruský šváb“ a hned to postoval na fejsbůku, aby ukázal, jak se nám tady rozmáhá ruská hybridní válka a Putinova propaganda.

To samé měl Zeman. Těch výzev, aby byl souzen za vlastizradu pro své údajně proruské postoje… myslím, že ani mstivý stařec se sloní pamětí to nemá spočítané.

Každý v této zemi, který si dovolil upozornit, že Rusko se připravuje, že roste, že sílí, že už to není ta benzínka maskovaná za stát, ale že se rok od roku stále více stává velmocí, ten si to od mileniálních líbodémo schytal. Němci na to mají moc hezký výraz „Putinversteher“. Totéž platí i pro mě, jakmile se ve článku objevilo slovo Putin, okamžitě začaly nálety různých rozesíračů, kteří od první minuty chrlili připravené fráze o proruských trollech.

Nebo třeba takový Vrábel – ten si na tom dokonce založil živnost. Prohledává fejsbůk a hledá proruské narativy. To samé dělá Čulík, Kartouz, říká to celá Pětikolka, leta letoucí posloucháme o tom, jak tady ruská propagnada zapouští kořeny, jak tady sílí a jak je nutné se proti ní bránit, protože jinak tu těch Putinových přisluhovačů bude moc a zničí naši křehkou liberální demokracii.

A pak přišla válka. Rusko se pustilo do největšího dobrodružsví posledních třiceti let. Vyzvalo k duelu celý Západ. Zkřížilo zbraně s NATO. Pustilo se nejen do souboje kanónů a raket, ale také do ekonomického souboje sankcí a surovinové síly. Pustilo se do souboje zahraničních politik o Afriku i Asii. Pustil se do souboje nových aliancí Východu proti starým aliancím Západu. Pustil se do souboje v podmínkách globálních ekonomik, pustil se do souboje s těmi papírově nejvyspělejšími a nejsilnějšími zeměmi.

A nic. Žádná proruská klika se neobjevila. Naše vláda zcela hladce schválila vojenskou pomoc Ukrajině, nikde se neobjevil nějaký proruský sabotér, který by vyhodil do povětří muničák, v poslanecké sněmovně nebyla žádná klika proruských ranařů, kteří by na záchodě dávali do držky proamerickým poslancům, dokonce i ten proruský prezident, který měl přece už dávno sedět za vlastizradu, tak povolil českým občanům bojovat v ukrajinských řadách a nahlas mluví o tom, že Putin patří před soud. Nenašlo se žádné proruské sdružení CZ nick, které by mazalo proevropské zdroje informací, žádná proruská trolí farma se nesnaží hacknout vysílání České televize a přerušit ho Putinovým projevem. Nikdo nepronikl do vysílání ČT s proruským transparentem, nikdo neposlal proevropskému premiérovi bombu.

Považte, sto dní trvá válka, sto dní Rusko vede boje, ve kterých se jim prý nedaří, prohrávají a padají na hubu, přitom tady mají svoji kvalitní hybridní pátou kolonu, nejenže ta neudělala vůbec nic, ale dokonce za celé tři měsíce si Putin nenašel čas, aby natočil nějakou výzvu svým proruským bratrům v Evropě, aby povstali proti americké hydře a připojili se ke svobodnému Rusku. Za tři měsíce války Putin svojí hybridní sílu ani neaktivoval. Rusko tu válčí o svojí existenci, hraje nejvyšší hru za posledních třicet let… a celá ta údajná ruská propaganda tu nedokázala ani tak málo, jako kdysi protimigrační aktivisté. Ti alespoň vybudili k činu jednoho senilního důchodce, aby pokácel strom na koleje… Ale když na frontu jely české tanky, česká děla a české náboje, tak se na kolejích neobjevil ani jeden kamínek. Celá ta ruská hybridní válka se projevuje vlastně jen tím, že pár opakovaně smazávaných obskurních plátků a několik blogerů varuje před neuváženými kroky české vlády a upozorňuje, že Rusko neprohrává, ale vítězí.

Ovšem podívejte se na druhou stránku mince.

Česká republika se přidala k sankcím na Rusko. Díky tomu máme drahý benzín, drahý plyn, panuje všeobecná podnikatelská nejistota. Prohlubují se problémy s nedostatkem dalších strategických surovin. Stoupají úrokové sazby, energie začíná být nezaplatitelná. Země směřuje do krize, podnikatelské špičky věští ekonomický průser první kategorie. Na Západě už si vrabci cvrlikají o nefunkčních sankcích, o tom, že Afrika věří víc Rusku než EU a USA. Různé ratingové agentury mluví o recesi, inflaci a stagflaci. Stále častěji můžete slyšet hlasy o zcela sebevražedném jednání naší vlády i špiček EU. I včerejší fanoušci líbodémo pomaloučku vidí, co si na sebe upletli.

A přesto – vláda svůj kurz nemění ani o píď, novináři také táhnou za jeden provaz, na obzoru se shlukují nejtemnější mraky, ale všechny vyšší úrovně politiky jedou zcela jednotně. Stát jde do kytek. Reálně nám hrozí zima i hlad. Reálně nám hrozí obrovský pokles životní úrovně. Reálně nám hrozí nepokoje, možná i pouliční násilí, reálně nám hrozí masová nezaměstnanost, reálně nám hrozí likvidace posledního vyspělého průmyslu u nás, který tvoří značnou část HDP. To samé se v bledě modrém děje všude kolem nás. A na závěr se klidně schválí zákaz spalovacích motorů…

Ale naše vláda, naše neziskovky, naše novinářstvo… všichni bez problémů pokračují v sebevraždě a dokonce to ještě různě urychlují. Pro koho? Pro velikost USA a bezuhlíkovou EU. On i ten Západ je v podobně kritické situaci, jako Rusko. I Američanům jde o hodně. Bojují za udržení velmocenského statutu, za udržení významu dolaru, bojují za svoje unipolární postavení. Evropa zase bojuje za svoje zelené náboženství.

A ejhle, jak pěkně se jim to povedlo. Kolik mají přesvědčených na své straně, kolik jich mají rozstrkáno ve státní správě i v politickém vedení prakticky všech stran. Ejhle kolik mají politruků. A jsou tak moc přesvědčení a tak moc na americké straně, že klidně zničí celou naší zemi. To je ta skutečná hybridní válka – v kritické chvíli soudobých dějin pracuje celá naše země neúnavně pro západní narativ v podobě unipolárních USA a zelené Gréty. I když nás to ekonomicky zahubí, i když nás to nejspíš zničí víc než ústupové boje Wehrmachtu s Rudou armádou. I za cenu krize, i za cenu naprostého rozkladu, třicet let hybridní práce se vyplatilo. Vyplatilo se investovat do Aspenů, Římských klubů, vyplatilo se dávat stipendia novinářům i politikům, vyplatilo se založit tu školy politologie, vyplatilo se zaplatit neziskovky, díky kterým je možné organizovat masové protesty dle potřeby. Vyplatilo se vytvořit obrovskou a komplikovanou síť vztahů, vyplatilo se školit lidi s potenciálem v americkém pojetí hegemonie.

A teď všichni ti Tykačové, Křetínští, vysocí manažeři, politici i celá jejich služebná elita bez problémů odevzdávají všechno bohatství, kterého se jim za posledních třicet let dostalo, ve jménu pošahaných vizí. Bez jakýchkoliv protestů dají všechny své statky na oltář ojrohodnot.

Takhle se dělá opravdová hybridní válka. Rusové jsou žabaři. Už teď jsme Američanům na jejich válku s Ruskem dali možná bilion korun a ještě mnohem víc jim dáme. A nikdo mocný a bohatý ani nepípne. Nechají se připravit o všechno ve jménu morálních hodnot americké hegemonie. Nebojí se ani hladu ani zimy, nebojí se nepokojů, nebojí se výhledu, že tu nezůstane kámen na kameni. Nebojí se ani o své životy, tak silná je jejich víra.

Nakonec se ukazuje, že máme plnou republiku nikoliv ruských, ale amerických švábů. A většina z nich to dělá z přesvědčení. Skutečný ruský šváb tu nejspíš není ani jeden.

Máme jinou možnost, než padnout na úplné dno?

198 thoughts on “Ruští švábi

 1. Ale, ty brepto. A že žádný z těch západních análytiků nějak netušil, že Rusko je na tu válku setsakra připravené a že má nachystaných zbraní a munice tolik, že je schopno tu válku bez další vojenské výroby vést možná další dva roky. A že je až s podivem, jak málo zbraní a střeliva má západ. Protože je to nejen drahé, náročné na výrobu, ale on západ tak nějak průběžně všechnu tu techniku a materiál používá k válčení všude možně po světě, místo aby se připravoval na obranu vlastního území.

  1. Jen mu odpovězte … pokládá naprosto správné otázky, které si mimochodem pokládají i Rusové a lidi z Donbasu celých 8 let.
   JAK SE PODLE VÁS PŘIPRAVIL?

 2. Dnešní příspěvek Matouše Bulíře na FB.

  „Tak dnes probehl dalsi rusky utok. Ne pozemni, nybrz delostrelecky.
  Poslano pouze par tanku a BTR a zbytek delostrelectvo. Dobre zastrilene, takze tu jsou materialni skody.
  Aby toho nebylo malo, tak dnes padl dalsi Cech (Michal). Byl tu asi tyden. Dostal ho minomet.“

  V diskusi se ještě zmínil, že to je třetí Čech, o kterém ví, že padl na Ukrajině. Myslím na mámy těch kluků.

   1. Zjistěte si, proč k té válce došlo. Bohužel to neuděláte. A i kdyby, na Forum24, na Iděsu a na s*ačkoidním Seznamu to nenajdete.

   1. Taková máma dá klukovi život, vyměňuje plíny, učí chodit, chodí na třídní schůzky, prožívá pubertu a kdo ví co ještě a pak najednou se kluk zaplete do konfliktu a je pryč. Kdo ví, kde má hrob. Ani kytku mu tam máma nebude moct donést. Stokrát můžete říkat, že to byl žoldák, máma ho tam s největší pravděpodobností neposlala.

    Abych se přiznala, myslím na mámy všech „kluků“. Českých, ruských, ukrajinských…

    1. V tomhle Petře rozumím… vždyť nejlepší vojáci jsou adolescenti. Devatenáctiletá střeva, která jsou fyzicky namakaná a mají pocit, že jim patří svět… A pak udělají životní chybu…

     1. Tak to rozhodně žádný adolescent nebyl viz informace na LžiDnes. Jeho kamarád ho znal prý 25 let, mimochodem kamarád z neziskovky, to už také o něčem vypovídá. Byl to žoldák a tedy s tím jak skončil musel jak on tak jeho rodina a známí počítat. A pro Petru, asi matku neměl podle FB toho neziskového kámoše.

    2. Ale já proti jejich mámám nic nenamítám, jenom mě zarazila Vaše charakteristika těch žoldáků. Kluci mi na ně vůbec nesedí, s Vaším bekgraundem bych ještě bral soldiers of fortune, ale kluci? To jako oni tam šli provádět klukoviny? A pokud padnou do zajetí a odsoudí je na smrt, tak budem lkát nad tou nespravedlností, dyť to byli kluci vod mámy?

   2. Aspoň někdo na ně myslí. Nebuďme jako američtí švábové – pro ně jsou ti lidi jen použitý materiál. To jsou opravdoví zabijáci.

   3. A je zabiják ten, kdo poslal armádu bombardovat vlastní obyvatelstvo? Mrtví na Donbasu ale na Západě nikoho nedojimali. Stejně tak statisíce mrtvých v Iráku, Afghánistánu, Lybii, Jemenu, Sýrii – o těchto mrtvých nás média neinformovali každý den, takže prostě „nejsou“.

  1. Já to na jednu stranu chápu, ale nezapomeňte že ti Češi tam vůbec nemuseli být. A oni tam nejeli na poznávací zájezd, ale zabíjet, to je jasné. A ty jejich případné oběti měly také mámy a na rozdíl od těchto nenormálních kluků(těch Čechů, protože to nemohli být úplně normální lidé), nejsou v této válce úplně dobrovolně.

   1. Tak si to zjisti chytroline. Treba aby mohli znasilnovat kocky a psi po te co rozflakaji prikladnou demokracii na Ukrajine, ne?

   2. Vím. Jeli řešit následky oděsské grilovačky. A jen že zvědavosti se ptám, jestli víš, kdo tu Oděsu spískal…

    Na slunce už nechoď, zdá se, že máš úžeh.

  2. Je to smutná zpráva. Umírat se tam ale asi hned tak nepřestane. Když se na to dívám zpětně, tak Západu tahle proxy válka proti Rusku od rok 2014 zřejmě vyhovovala – jinak si nedovedu vysvětlit, proč netlačil Ukrajinu do mírového řešení, ale naopak podporoval „dráždění“ Ruska na jeho hranicích.

  3. Mńo, já se na něj koukla a nevím, jestli je tak obrovský hlupák. pokrytec nebo naiva, který si snad myslí, že ukroši tam natahaly za ty poslední roky mraky všech možných zbraní, spoustu amerických chemických laboratoří, jen proto, aby z ukradiny vybudovali jakýsi skanzen světa zbraňového či válečného….
   šmárjá Petro, to už Vás ta emerika tak přejinačila?

   1. Já s tím klukem (pro mě bude každý muž pod 40 kluk) nesouhlasím. Nicméně, jeho posty ukazují skutečnou syrovost války. Oni ti kluci tam jeli za „ideály“ prezentovanými mainstreamem. Přesto si dovoluji cítit lítost s mámami těch kluků. Nepředpokládám, že se mládenci mámě „pochlubili“, kam se chystají. Zkuste se vžít do kůže těch mám.

    S Amerikou to nemá nic společného. Už jsem to někde zmínila, obyčejní redneckové vnímají konflikt na Ukrajině jen okrajově. Mají jiné starosti. Vládní garnitura Ameriky je něco jiného než obyčejní lidé. Zkusím vám to přiblížit. V Jemenu se také válčí. Jenže o tom se moc nepíše. A tak o tom moc nepřemýšlíte. Je to pro vás okrajové. Máte jiné starosti, třeba tu Ukrajinu, která je „za bukem“, zprávám z Ukrajiny (je jedno ze které strany) nejde uniknout, ovlivňuje to život v ČR, a tak vás to pálí.

    1. mně čílí to neustálé ukradina. Jdete na kanastu, kam chodím léta a modrobílé vlaječky, jiné logické/ty těžší/ vlaječky, ruská zmrzlina v Bille o víc než půlku dražší za vlaječku v tisku. Jak u blbejch. …. jestli to dělají schválně aby se lidi naštvali, nebo jestli si fakt myslí že všechny lidi přeformátují jak mladý nevím ,ale už mám téhle šarády plný zuby.

    2. Vy ste rovnou zesilela a zerete ty jejich nakazeny h..na, na kila, z toho jaky bestialni zlociny ti vasi kluci tam pachaji, na lidech ,nemocnych a detech ,nevinnych a jeste neozbrojenych..

    3. Petro, neberte si to tak.
     Škoda je každého lidského života a taky mívám tendenci všeobjímající lítosti ve jménu lásky mateřské. Tak jste to asi myslela.

     Jak se tam ti vojáci , dobrovolníci a všichni na frontě ocitli, to je věc druhá.
     A bude to pestrá škála od psychopatů, kteří si legálně šli lovit, nájemných žoldnéřů a jistě se tam najde i totálně vymytý snílek, který jde bojovat za spravedlivé vítězství ukrajiny, protože tady v tom státě už se snad ani ničím jiným nežije.

     Určitě by nám mělo být líto i těch chudáků na ukrajinské straně, které někdo odchytil, mizerně vycvičil a poslat jako obětní kus, aby se mohl popyšnit titulkem o úspěšné protiofenzívě.

     Neměli bychom zapomínat na lidskost, ikdyž je jí málo a můžete poukazovat na to, že ve válce se to psychopaty jen hemží, neznamená to, že i my musíme rezignovat na soucit.

  4. Jo to je ten co postoval selficka v nazehlenym munduru bez jedine skvrnky kazdy den:D Bulir je velice diskutabilni. Takovy turista – influencer.

 3. Zajímavý (z mého pohledu) komentář ex-CIA důstojníka k tomu, jak „si lehce poradíme s rusáky, kteří maj poměrně malou ekonomiku, vysoce závislou na vývozu energie“ je k pročtení v angličtině zde
  https://sonar21.com/operation-z-whose-quagmire/
  Závěr článku je poměrně optimistický:
  „…Na konci, až bude veškerá výzbroj NATO odeslána na Ukrajinu, kde bude ukradena, ukořistěna nebo zničena, budou moci tito mazaní Afghánci (zaškrtnuto) Rusové jednoduše projíždět dálnicí do Varšavy, Berlína a Paříže. Cestu znají, už tam předtím byli.

  A pokud si přivezou teplo a jídlo, budou pravděpodobně vítáni.“

 4. ОТ:
  Celý týden se ruské centrální bance s Naibulinou v čele dařilo držet stabilní kurz dolaru cca 61 RUB za 1 USD.
  Před 3 dny vypukly divoké turbulence nejen na moskevské burze, kdy chvílemi je kurz na 56 RUB za 1 USD. Vypadá to na mohutné nákupy rublů na západní polokouli.

  1. Centrální banka snížila základní sazbu z 11% na 9,5%, na kurzu se to v podstatě neprojevilo. Průmysl čeká na pokles k 7%, obyvatelstvo zvyšuje úspory, inflace klesá.
   Ministerstvo financí zrušilo příkaz na povinný odprodej 50% valuty získané exportem státu, takže exportéři si mohou ponechat celý výnos z prodeje ve valutě.
   Uvidíme, zda se podaří stabilizovat kurz, dnes zavíral na 56,75RUB za 1 USD.

     1. 😀 Pobavilo… Jinak za presdileni tohoto clanu jsem vyfasla na Fuckbooku tricitku a zakaz postovani do skupin, a to i tech, ktere mam placene:D

      At zije svoboda slova a nazoru!

    1. Bude to spise naopak. Posilovani rublu je pri omezenem exportu na nic a jeho oslavovani jako znak vitezstvi neni na miste. Hromadi se jim dolary, za ktere nemuzou nakupovat a banka snizuje urok, aby zlevnila pujcky, cimz chce podporit domaci podnikani. Pomalu se blizi konec vyprodavani domacich zasob a teprve ted se zacne ukazovat dopad pozdejsich sankci. Starsi sankce pusobily blahodarne, nebot slo o produkty jednoduchych technologii, ted to bude problem. Vcera jsem videl video, Lada zacina kompletovat co nejjednodussi auta bez airbagu a dalsich udelatek, protoze cipy. Utkvela predstava, ze VSECHNY sankce budou pro Rusko prinosne je najivni. Do jiste miry ty jednoduche ano, ted zacina jit z tlustych do tenkych. Bud budou muset najet rychle na samovyrobu (proto snizeni uroku), anebo si to nechat delat ve spriznenych zemi, vcetne Ciny, coz ale muze byt problem, nebot v tomto smeru uz neni zadna zeme na svete sobestacna a US sankce maji siroky dopad. Rusove sice nejake vlastni cipy uz maji a vyrabi i vlastni notebooky, ale ty jsou zatim pomale a drahe.
     Jeste mesic a Rusove se ocitnou pred velmi vaznou volbou, zda-li se pokusit vydat nazpet smerem k Zapadu (pravdepodobne s natlakem skrz zavedeni vlastnich sankci), anebo postavit vlastni valecnou ekonomiku, ovsem s tim souvisejicimi ideologickymi dopady (konec liberalismu a zacatek „stalinskeho“ direktivniho rizeni).

     1. Zajímalo by mě, k čemu podobné „temné“ předpovědi, které jaksi nikdy nevycházejí, jsou. Není to poprvé, co tu píšete něco v podobném duchu. Tohle věštění má zhruba stejnou hodnotu, jako předchozí čtení z křišťálové koule, že sankce Rusko totálně položí a rozloží. No a když to nezabralo, tak se jaksi upraví „narativ“ tak, aby výsledek byl pořád stejný: západ drtivě zvítězil.

      On je Rus fakt úplně blbej, že o možných rizicích neví a nepřipravil se na ně, i když mu jde úplně o všechno. On totiž vůbec nemá k dispozici celou armádu stratégů, skutečných odborníků a nedělá soustavně žádné analýzy toho, co se děje, včetně všech možných scénářů případného vývoje. Ne, on tam prostě jen tak bez rozmyslu vletěl, no a teď čeká, jestli se dřív pos… nepřítel, nebo ruská ekonomika a armáda. Má už jen měsíc, jak jste to úplně přesně zanalyzoval. Já být Putin, tak už si to jdu hodit.

      Žádné takové dilema, jaké tu předestíráte, neexistuje. Události byly rozhodnuty dávno předtím, než nastane to vaše „ještě měsíc“, a hraje se úplně jiná hra.

      1. Posilování rublu je opravdu problém, podle interních zpráv chtěli kurz udržet někde kolem 70 RUB/1 USD. Zrušení povinnosti exportérů prodat státu 50% příjmu valuty je nejspíš poslední zbraní, jak rychlé posilování rublu zastavit. Pak už zbývá zrušit veškerá omezení pro nákup valut fyzickou osobou(tady se vůbec nedají předpovídat důsledky) nebo uvolnit vývoz zisku za hranice(to jde proti všem ekonomickým zájmům Ruska).
       Silný kurz rublu totiž výrazně snižuje příjmy státu a dost negativně ovlivňuje vývoz výrobků, surovin se to netýká.

       1. Reagoval jsem na něco jiného, a to na ten údajný měsíc, po němž budou Rusové buď klečet a žebrat směr západ, nebo východ. Že je posilování měny problém chápu, on to klidně může být i spekulativní útok, například někoho jako soudruh Soros.

        1. Co ja vim , zavislost je na nejakejch mikrovodicich / v micronech velky /, ty umi a patlaji pouze na Tajwanu.
         Ten je hned u Ciny a soucast Ciny.
         Nema Ha vanu a jeste chce taky tu, Taj wanu..Zatim..
         Lita a plave vokolo mlsnej pes ,ale uz hloda stezi kosti doma..
         Steka na U. dava tam prvni posledni ,ale z toho nic dobryho a hlavne prospesnyho ,nekouka.
         Tak nevi co chce.
         Vsichni se shodujou ,ze ta ruska banka musi snizit urok na nanejvys 3% /ta baba je tam ropucha na prameni/,aby se povzbudila domaci vyroba a muzou ted i zadarmo vsechno vopajcovat. Nemaj dovoleno ani platit za patenty ze zapadu.
         Himmel hergot,proc tak furt Putinovi nadrzujou a ve vsem..!!
         Tak jak vsude vitaji rusy na Ukrajine, podobne si myslim budou vitat vsude ruskej plyn a ropu a s ulevou /oboji zakazany/a radi menit za vyrobky ,co rus potrebuje..
         „Ze vsecky sankce budou ,pro Rusko prinosne“..Je Najyvni..
         Obili je dalsi, Golem problem.
         Z jednoduchyho duvodu ,ze Nuland kolacky uz nebudou..
         To bude pocitam horsi, nez kdyz v2014, byly…
         Rad se ale ,prepocitam.
         Cinu uz nepremluvi ,udelali vsechno, aby to neslo a Tajwan bude dulezitej, co nevidet…
         Hlavolam ; cim sou ty motory valecnych lodi pohaneny…

 5. Biden napočítal na Zemi více než dvě polokoule
  10:15 10.06.2022
  Prezident USA Joe Biden prohlásil, že se v nejbližším desetiletí stane západní polokoule nejdemokratičtější a že už nyní předhání v počtu demokracií „všechny ostatní polokoule“.
  „Nevidím žádný důvod k tomu, aby se západní polokoule nestala v příštích deseti letech nejdemokratičtější polokoulí na světě… Máme k tomu všechno. Máme lidi, máme zdroje, máme na této polokouli více demokracií než na kterékoli jiné polokouli,“ řekl ve svém projevu na summitu Amerik.
  Na summitu se sešli vedoucí představitelé Severní, Střední a Jižní Ameriky a také Karibského moře. Kromě tradiční schůzky hlav států se konají v Los Angeles fóra představitelů občanské společnosti, mládeže a šéfů společností zastoupených v tomto regionu.
  Řada vedoucích představitelů latinskoamerických zemí včetně prezidenta Mexika Andrése Manuela Lópeze Obradora buď odmítla se summitu zúčastnit, nebo na něj nebyla pozvána.

     1. Protoze boj proti zlym lidem a blbum je nevyhratelny – ale nesmi se nikdy prestat bojovat. Pac jak vime z fyziky, byl by pak jejich pohyb neomezeny 🙂

       1. Hulvathe, už jste to tu vysvětlil, paní Samková sem nepíše, tak proč se máme pořád zabývat fiktivní možností?

  1. Dnešní Al Jazeera:

   Nikaragua povoluje rozmístění ruských vojenských sil

   Rusko říká, že opatření je „rutinní“ a vojáci budou v Nikaragui za účelem výcviku, vymáhání práva nebo reakce na mimořádné události.

   1. V ruských médiích je to popsáno jinak.
    Jde o vyhlášku, kterou Nikaragua reviduje každého půl roku. Tahle platí od 1.7.2022 do 31.12.2022.

    Seznam zemí, jejichž armáda smí být přítomna v Nikaragui, zahrnuje Rusko, Spojené státy americké, Mexiko, Venezuelu, Kubu a několik středoamerických států – Honduras, Salvador, Guatemalu a Dominikánskou republiku. Ze seznamu zemí vypadl Tajwan.

    Pokud jde o Spojené státy, podle vyhlášky je vstup vojenského personálu, lodí a letadel USA povolen pouze po předchozím plánování a koordinaci s nikaragujskou armádou pro operace a humanitární mise, pátrání, záchranu a záchranu v mimořádných situacích nebo přírodních katastrofách, ve vzduchu, na zemi a na moři na podporu vlády Republiky Nikaragua.
    Co se týče Ruska, platí totéž, co pro USA + získalo 3 nové pravomoci:
    🔹 Provádění operací proti nezákonným činům v Karibském moři a jurisdikčních vodách Nikaraguy v Tichém oceánu.
    🔹 Operační spolupráce s nikaragujskou armádou v boji proti obchodu s drogami a nadnárodnímu zločinu.
    🔹Vstup ruského vojenského personálu, lodí a letadel na rotačním základě. Takové právo měly v poslední polovině roku pouze Kuba, Venezuela a Mexiko.

    Nejvýznamnější pro RF je poslední bod. O žádném výcviku zde není zmínka, všechny body jsou možné pouze se souhlasem Nikaragui, tj. RF nejprve musí požádat úřady a počkat na souhlas.

  2. Já nevím, ale já mu tak nějak rozumím. Má holt větší rozhled. Nachází se totiž na severní polokouli. No a pak logicky existuje i jižní. A jestliže existuje severní a jižní, tak musí přece existovat i východní a západní. Páč máme přece čtyři světové strany. To dá rozum.

   1. Podle mého je polokoulí ještě většíí počet než pohlaví.
    Namátkou se dopouštíte dikriminace např. polokoule severozápadní či jihovýchodní.
    Záleží, kde a kterým směrem zabodnete do globálního melounu vojenskopolitickou kudlu.

    Geografii bych zrušil – hned po fyzice a matematice.

    1. Co je (jsou) polokoule? Je to koule rozdělená na dvě poloviny (polo), a to rovinou procházející středem té koule. Je zřejmé, že kouli lze rozdělit vždy jen na dvě polokoule, ovšem nekonečně mnoha způsoby.

     Z definice je ovšem rovněž zřejmé, že určením jedné z nich je jednoznačně definovaná i ta druhá (párová).

     Která je východní a která západní záleží na volbě libovolného referenčního bodu (neplatí pro dělení rovníkem a referenčním bodě na pólech) nacházejícím se na povrchu koule a zároveň na dělící rovině (tuším, že se to jmenuje hlavní kružnice). Stojíme-li na referenčním bodě, ta polokoule, nad kterou slunce zapadá, je západní.

     Proto i západních polokoulí může být nekonečně mnoho, avšak jaždá z nich má jen jedinu „ostatní“ polokouli.

     1. Ak má koule (guľa) presný rozmer, naozaj existuje nekonečné množstvo polokoulí? Ja to neviem, len sa pýtam. To by znamenalo, že napríklad cm niečoho sa dá tiež rozdeliť na nekonečný počet malých kúskov. Zdá sa my to divné, je to tak?

      1. Asi bych to napsal jinak: Prochází-li ona dělící rovina oběma póly, lze Zeměkouli rozdělit na dvě protilehlé polokoule nekonečným MNOŽSTVÍM způsobů. Pro představu:
       Vezměte jablko a přiložte na ně nůž, jako byste je chtěl rozkrojit stopku a bubáka (tedy vytvořit dvě západovýchodní polojablka) No, jenže když to jablko lehce pootočíte, půjde řez jinudy a přesto vytvoříte zase dvě západovýchodní polojablka. A vtip je v tom, že to jablko můžete otočit třeba o 1 úhlový stupeň, nebo o 1 úhlovou vteřinu, nebo desetinu, nebo tisícinu, nebo miliontinu…

       Sever a jih, oddělené rovníkem, to mají snazší – tam totiž ta rovina dělení prochází vždy nejširším místem Zeměkoule – tedy rovníkem.

       Jednoduše, zatímco se dělení na sever a jih odvolává na jedinečnou reálnou vlastnost, dělení na západ a východ – tedy kudy povede ona dělící linie (0° a 180° zeměpisné délky) je veskrze záležitostí dohody.

       Ale aby to nebylo severu s jihem líto, zobrazování na mapách je věcí dohody taktéž – není to tak dávno, jen pár staletí, co se jih kreslil „nahoře“ a sever „dole“. Však i naše země mají takto orientované mapy 😉

      2. Hm… asi jsem to řekl špatně – prostě NEDĚLÍME Zemi na nekonečně malé dílky, ale existuje NEKONEČNĚ MOŽNOSTÍ, jak Zemi daným způsobem rozdělit NA DVĚ stejně velké polokoule nazvané „západní“ a „východní“.
       Kudy povedeme daný řez (tedy dnes Greenwichem a protilehlým 180°) je věcí dohody.

       Lze tedy rozdělit Zemi právě tak, aby se Amerika vešla jako celek na východní polokouli – stačilo by například přejmenovat 180°na 0°a dnešní 0°na 180°.

       (Reálně by bylo přesnější umístit 0°zeměpisné délky při západním pobřeží nejzápadnějšího z ostrovů Aleut, 180° by pak vedl západněji od Londýna. Dnes totiž Aleuty přesahují na východní polokouli).)

       1. No prosím a pak že je dotyčný rozumu mdlého. Jak tvrdí zlé jazyky. Stačí vzít rozum do hrsti a zjistíme, že je vlastně ženiální.

  3. „“To je v pořádku, když vzpoměl západní polokouli, tak jako „protipól“ je ta východní; … ale nemůžeme zapomenout ani na tu severní a jižní polokouli, ty světové strany by se zlobily !!““
   Tož asi tak …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *