27 května, 2024

Ty proruská špíno…

…aneb, povolená nenávist po vidlákovsku.

Když jsem přednedávnem znovu otevřel Kydy a přihlásil se zpátky ke svému vidláckému nicku, neb jsme doma došli k názoru, že se stejně neskryjeme, osudu neutečeme a tak bude lepší, se alespoň pokusit stát rovně, tak jsem si říkal, kdypak si na mě ty místní demokratické a pravdomluvné síly došlápnou… Nebudu vás napínat, dlouho jsem čekat nemusel. Ale v podstatě to bylo tak typicky české, že se o to s vámi musím podělit.

Minulý týden přijíždím domů z práce a před vraty stojí plná igelitka. To je u nás běžný jev, sousedi vědí, že mám prasátka a tak mi čas od času nechají před barákem tvrdé pečivo nebo kýbl se zákusky z rodinné oslavy. Čapnu tu tašku a ejhle, to není žrádlo pro pašíky, to jsou knížky.

V pohodě, říkám si, všichni vědí, že hodně čtu, knihovnu mám přes celý obývák, to zase nějaký mladý mileniál zdědil dům po babičce a rozhodl se vyměnit knížky za televizi. Dokonce mi tam nechali i dopis.

„Vidím, že se nic nezměnilo ty proruská špíno,“ takhle začínalo několik řádek textu. Pak následovalo ještě pár urážek a nakonec i pár řádků vysvětlení – prý si mám nechat ty knížky plné ruské propagandy, že já si je užiju. Pak následovalo přání, ať se zalknu při spřádání svých hanebných plánů. Podpis tam samozřejmě nebyl, ale to nevadilo, v knížkách bylo věnování… Velmi rychle jsem se dopátral, kdo mi to poslal. Ve Vidlákově si všichni vidíme až do žaludku.

Ale knížky za to stály. Paměti Žukova, Koněva a dalších sovětských generálů z Druhé světové války. K tomu ještě Sevastopolská kronika od Petra Sažina, Pouchovova Léta zkoušek… Ano, přátelé, takhle vypadá vesnické pojetí boje za pravdu. Knížky prostě nemohli hodit do kontejneru nebo je spálit, správný venkovan nic nevyhodí a všechno zužitkuje a když už nechce mít doma ty zlé a diktátorské spisy, tak je alespoň odnese místnímu ruskému švábovi… Vlastně se mi to takhle líbí… místo aby mi do oken házeli kamení, nosí mi knížky, které je lepší v knihovničce nemít, protože připomínají časy, kdy byl jejich tatík důstojníkem v lidově demokratické armádě a žral komunismus až se zalykal a tyto knihy měl jako povinnou četbu při PŠM.

A vlastně i tak nějak chápu, proč se těch knížek museli doma zbavit… jejich progresivní a liberálně demokratické okolí by je za vlastnictví takové literatury odsoudilo.

Dal jsem si ty knížky doma hned vedle Havla a Peroutky… A takřka jedním dechem jsem je přečetl…

Hele, oni ti sovětští maršálové, to je velmi zajímavé čtení. Hodně mi to pomohlo k pochopení toho, co se tam na ukrajinské frontě děje teď.

Tak například Koněv si před Viselsko-oderskou operací pochvaloval, že všichni jeho důstojníci se důstojníky stali až za války, že všichni prošli bojovou zkušeností a že to je víc než deset let mírového výcviku. Vysloveně zdůrazňoval, že nemá na štábu žádného člověka, který se do toho místa dostal od psacího stolu.

Rybalko zase docela sáhodlouze popisoval, jak moc se tanková taktika během války změnila, jak moc se změnila válečná logistika, jak se měnil přístup k palebné přípravě i k vedení bojových operací, že se na to nedalo dopředu připravit a až válka rozlišila, kdo na to má a kdo na to nemá.

Žukov ten byl obzvlášť tvrďák – ten opravdu vojska kalil až v žáru bitev a nutil své podřízené k co největší tvrdosti, protože jen tvrdost a sebevražedná kázeň může jednotku zachránit. Jakýkoliv soucit není na místě, protože při střetu s nepřítelem se pak příliš rychle rozloží morálka a důstojník si ji už neuhlídá. Proto Žukov nejvíc trestal důstojníky za to, když byli k mužstvu benevolentní, protože takové jednotky pak selhávaly v boji. Na druhou stranu nesnášel, když se důstojník vymlouval na své podřízené – Za chyby mužstva může jejich velitel, protože jeho úkol je v tom, aby chyby nebyly.

Všichni tam také hodně řešili zázemí – aby měli dost paliva a munice, aby měli zajištěný přísun a přepravu. To muselo šlapat. Že jim nepřítel dělal v Berlíně problémy? Že uměl prolézt tunely ruským vojákům do zad? No a co? To je válka. Důležité je, aby fungovala koordinace, problémy jsou od toho, aby se řešily, proto tam také ti generálové jsou ne? Pokud zezadu přicházejí zálohy, pokud mají nepřerušený přísun střeliva, tak jsou diverzanti v týle jen dočasná nepříjemnost.

Ty knížky jsou samozřejmě plné hrdinských příběhů, je v tom spousta sentimentality a patosu, ale pokud se člověk oprostí od ruského krasořečení, tak dojde přesně k tomu, co se děje po celou dobu války na Ukrajině. Ano, můžeme si myslet, že je ruská armáda neschopná a ruští důstojníci stojí za houby, ale všechny tyhle knížky oni také měli jako povinnou četbu. I když se vojenská technika dost proměnila, Žukova nikdo z vojenské výuky nevynechá.

Pamatuju si – bylo to někdy v půlce března – Ukrajinci zveřejnili nějaký ten odposlechnutý rozhovor, jak jakýsi ruský velitel podává hlášení, že jeho tanky upadly do léčky, že několik tanků bylo zasaženo, velitel jednotky je mrtvý, že létají Bayraktary. Hlas byl docela vyděšený, že jsem to spíš považoval za práci ukrajinské propagandy. Ale na konci zazněla věta toho nadřízeného: „Rozumím, hlašte ztráty a další postup.“ Prostě smůla důstojníčku… ve válce se umírá, ztráty jsou plánovány, příště už do takové pasti nevjedete, protože nově povýšený velitel tankové jednotky si už dá pozor. Obzvlášť pokud osobně utíral kousky svého předchůdce z palubní desky.

V míru se prostě výcvik moc udělat nedá. Vždycky se cvičí na minulou válku. Je možné se naučit obsluhovat zbraně, ale taktika, ta se bude během bojů měnit tolikrát, že je to stejně jedno. Mnohem důležitější je, připravit zázemí. Nikdo neví, co bude fungovat, ale je důležité mít všeho dost. Výsledek vidíte. Rusko má v dělech převahu dvacet ku jedné. Ano, ruské obsluhy mohou střílet hůř než ty ukrajinské, ale rozhodně nebudou střílet dvacetkrát hůř.

Rusové prostě akceptují ztráty. Protože to jsou ty nejcennější bojové zkušenosti. Zbytek se nastaví. Od toho má armáda ten obrovský ansámbl nebojujících lidí, kteří se prostě naučí, jak a co zkordinovat s čím… Rusko nemá peníze, aby si na válku každý rok hrálo nějakým velkým cvičením. Ale může si dovolit ztráty.

Putin prostě počítal, že válka se může protáhnout. On připravil to zázemí, připravil prachy, techniku, munici, uniformy a kvéry v dostatečném množství a zbytek je jen otázka času. Oni se hoši naučí. Ti dole i ti nahoře. Každá benevolence bude potrestána bojovou činností nepřítele a každý mrtvý Rus někomu svým příkladem hlouposti zachrání život. To je ten skutečný výcvik, tohle armádu zocelí levněji než drahé cvičení. Vojáčkům se pak postaví pomník….

První fáze války byl prostě krví zaplacený výcvik. Až se to všichni naučí, pak se může jít za vítězstvím. Jinak to nejde, tohle žádný mír nezařídí. Hlavní je, aby bylo dost nábojů a raket, aby bylo dost peněz, aby bylo dost děl i náklaďáků… Jo, to byly ty šedesátikilometrové kolony, to byly ty tisíce vlaků, co vozily materiál ze Sibiře. To je ta skrytá mobilizace, která je schopná na frontu dodat nadbytek vojáků. Žádná krátká válka.

282 thoughts on “Ty proruská špíno…

 1. Vás Vidláku nezajímá reálný stav na bojišti a to, co tomu říkají lidé zúčastnění?
  Jak se podle vás Rusko připravilo na konflikt s Ukrajinou? Podle mě se Kyjev připravil násobně lépe. V roce 2014 by to byla jen vojenská přehlídka s občasným výstřelem od Kyjeva do Oděsy, dnes nejsou schopni vzít pod kontrolu ani 20km od Doněcka, aby jim nestříleli do měst.
  Ta operace je totální průser a dá jim práci to zlomit.

  Měl byste odvahu okomentovat toto a ukázat, kde se pánové pletou?
  https://t.me/strelkovii/2724

 2. Boje na Ukrajině končí. Jak uvedl jakýsi, prý vojenský, analytik Lukáš Visinger:
  „Aktuálně západní služby odhadují, že Rusové přišli o polovinu vojáků, které do bojů vyslali, některé specializované a nepříliš početné profese už možná vymřely a jejich schopnosti už ruská armáda efektivně vůbec nemá,“
  a dodává, že ruská armáda je na tom jako Wehrmacht na jaře 1945.
  Pak se nedivme, že bakalář troubí do boje. Vidí se na stupni vítězů.

  1. Mně jen vrtá hlavou, jak budou jednou tihle lidi – „analytici“ a „novináři“ – chtít dosáhnout, aby jim zase někdo uvěřil.
   Musí přece vědět, že touhle válkou končí.
   Vždyť je všichni vidí?

   1. To je jen propagandista. Ten je placený za to, že „mu to správně politicky myslí“. A že mu přdpovědi nevyjdou ? Tak přijde nová akce, třeba slepičí chřipka.
    Hlavní je valit propagandu do lidí hlava nehlava, až neví čí jsou. Vzdorovat tomu, to vydrží jen málokdo.

   2. Skončil jediný novinář za to jak říkal že Afgánská vláda podporovaná skvěle vyzbrojenou a vycvičenou armádou bude v pohodě vládnou i po odchodu US Army? Nevím o jediném.

    To mimo ukazuje že měřítkem kvality dnešního novináře není co spokojenost čtenáře, ale jen a pouze spokojenost toho, kdo mu zadává úkoly.

 3. „V Brjanské oblasti na západě Ruska se kdosi pokusil vyhodit do povětří část ropovodu Družba, který přepravuje ruskou ropu do Evropy. O sobotním útoku dnes informoval server Meduza s odvoláním na informační kanál Baza v aplikaci Telegram. Ropovod nicméně poškozen nebyl, ropa neunikla. Podle společnosti Transněfť ropovod funguje normálně.

  Útok se odehrál ráno 11.června u vsi Gulevka, ležící asi 40 kilometrů od hranic s Ukrajinou. Zahřměly tři výbuchy. Poškodily objekty spojené s ropovodem: trafostanici, kabel a jedno potrubí. Poškozen ale nebyl sám ropovod, ropa z něj neunikla, uvedl server, který operuje z lotyšské Rigy vzhledem k zásahům ruských úřadů proti nezávislým médiím.“

   1. Tam je blbě ten server Meduza.io
    To je dezinformační server, kterej platíme ruský opozici.
    Je to stejně pochybnej server jako NEXTA – ten zase platíme běloruský opozici.
    To chce počkat na nějakej rozumnější zdroj.

    Tipnul bych si, že to bude jako ten „výbuch“ LNG v americe – někdo se pokouší ještě trochu vyšponovat ceny…

      1. Jeden jeho (ich) zdroj o znásilňovaní všetkého živého ruskými vojakmi,
       súdružku sadomaso ombudsmanku, už odvolali.
       Tá krásavica bola tiež nádherná a sympatická škeblička ako tu ten.

       1. Dle Vlka si svými sexuálními fantaziemi vydělala na novou daču ve Švýcarech.
        Myslím, ze vše od počátku bylo součástí PR, akorát se to pak vymklo… ale odměněna byla.

 4. PL:
  „Vládu drží „nepopsatelný hlad po korytech“. Nosy nahoru, vlaječky a gesta, práce nikde. Informace z blízkého okolí Strakovky
  11.06.2022 5:20 | Komentář

  Kontroverzní novela služebního zákona, zničující inflace, s tím rostoucí kritika uvnitř některých vládních stran a úvahy, zda vláda přečká Vánoce. ParlamentníListy.cz však v těchto dnech hovořily se zdroji, které mají blízko špičkám vlády a některých ministerstev, a ty jsou přesvědčené, že naopak Fialův kabinet může dokončit volební období. „Podívejte se na Slovensko, kde si sekají hlavy v přímém přenosu, ale touha po moci je nakonec vždy udrží pohromadě. Vláda nepracuje. Možná se jí povede jediné, udělá z Česka Ukrajinu,“ dozvěděli jsme se. „

  1. Služební zákon – jaká kontroverze? Neomezený počet politických náměstků, degradace náměstků odborných. Tady se Pětidemolice cpe našimi daněmi co nenažrané hrdlo ráčí.
   To se to hoduje, když je lidi pořád volí – ožebračení lidé nechť se jdou pást.
   Mor nechť padne na ty kobylky !

 5. Tak prý už přes rok nemáme u nás amerického velvyslance. Nevšiml jsem si, mea culpa. Zdálo se mi, že všechno jede, jak má.

  https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/velvyslanectvi-usa-praha-velvyslanec-biden-ministerstvo-zahranicnich-veci-lipavsky.A220606_104241_domaci_lre

  Ale VELMI se mi ulevilo, když jsem si přečetl, že to VŮBEC neznamená ochlazení vztahů mezi oběma zeměmi. Kdyby se vztahy ochladily, asi bych si zoufal. Ještě že obětavě zaskočí náhradníci z lavičky.

  1. Američané nás jeb… Nedůležitá země, která šlape podle amerických not jako hodinky. Proč se obtěžovat.

  2. Aě-li to neznamená, že už není potřeba, protože předávání postupů u různých akcí už převzal někdo jiný a tudíž není třeba plýtvat kvalitními lidmi. Doba červených kartiček je už dááávno pryč. Akorát – kdo asi.

 6. OT: Delší dobu tvrdím, že růst cen na zemědělské produkty je způsoben spekulacemi na burze, protože to, co zbývalo vyvézt z Ukrajiny bylo v řádu 1-2% obratu na burzách, navíc už bylo vykoupeno za loňské ceny. Tady je detailnější info: http://casopisargument.cz/?p=43254
  Proto pokud chceme návrat k normálu, je jedním z úkolů zabezpečení dostatečné produkce potravin pro obyvatele ČR. Jak na to nevím, nejsem odborník, ale pár do očí bijících nesmyslů vidím i já.

  1. Re: Králík62

   Jak na to, nevíte, páč jste hloupej a navíc ušatej hlodavec, to je přece jednoduché.

   Dost trapné srandy – jednou z cest by mohla být Orbánizace Čechistánu, případně VĚDOMÉHO neumenšování tlaku na co nejrychlejší rozklížení Německé uhnije.

   Samozřejmě ovšem vyvstává otázka, kde vzít a nekrást.
   Když se podíváte na „produkty“ českého školství…

   1. Nerikam, ze vzor Orbana neni hodnej nasledovani , ale jen z casti.
    Ale musi taky bejt neco nase.
    Navrhoval bych napr. aspon prodiskutovat..
    Zalozit celonarodni organizaci s nazvem LIDICE. S heslem.
    /Za Cesky Cechy , jiny nas vrazdi/.
    Namirenou aspon na bezprostredni nebezpeci , ktery na nas ciha..
    A postihovat Anti Cechismus. Taky jsme byli masakrovany nacisty.Jsme taky mensina.

 7. OT: Cítíte tu aroganci?
  „Po nich (události na Ukrajině) musíme najít místo pro Ukrajinu a musíme najít místo pro Rusko, pokud nechceme, aby se Rusko stalo čínskou výspou v Evropě,“ řekl Kissinger.
  https://news.mail.ru/politics/51727846/?frommail=1 (originál v The Sunday Times je placený)
  přeloženo tady https://bavorovy-poznmky.tribe.so/post/kissinger-vyzval-k-nalezeni-mista-pro-rusko-po-udalostech-na-ukrajine-62a5ad3acb628c707cff45df
  Rusko určitě čeká, až mu někdo za Západu ukáže, kde je jeho místo. A to Kissinger je považován za realistu. Pokud si tohle myslí on, tak těm Rusům fakt nezbude nic jiného než dojít až do Normandie, aby si vynutili respekt.

  1. Myslim na neco podobnyho ,/jako K./, lepsi neco nez nic.
   Urvany akademici si neuvedomujou ,ze u nas Nesmi vzniknout politicky vakuum ,ktery jiny mozna odjinud ,zaplni..
   Snad by lepsi taktika byla, se zamerit vyrvat je postupne , jednoho za druhym a nahrazovat.
   /Myslim za Caubise se to delo s tema nezdravejma a toxickejma ministrama zdravi.
   Co chlastali na Vysehrade na zdravi . Jejich ,nebo naroda?/.
   A mozna na tom prave, nekde ,pracujou ,pripravami na kolackovej maidan….
   Kdyz nebude Okamura kdo a co bude? Pozor na tyhle ukvapenosti..
   V Eu a ve vetsim , hrouceni uz taky zacalo a fandenim Zeli , to vakuum nevyplni..
   Muze ta rusa nalakat i kdyz neni na co..
   Vyklada, VP, ze ted bude vosvobozovat radsi tu Asii..
   Maji tam takovy slusny chovani..
   /A Kissinger je idiot a hloupej ,jen z medii upatlanej/.
   Kdyz skonci ta akce na Ukrajine …Ale bitva pokracuje..
   Pro rusy bude brzy dulezity a nesnadny vedet, co delat a je to taky zahada, co dal !!!
   Jedno je jisty !!
   Se nesmi zastavit a pustit z ruky Iniciaitivu…Za zadnou cenu..

 8. Z čersvé Kosy – překlad z německého časopisu a Vkovo shrnutí.
  (Přesto doporučují přečíst si článek pro jistotu celý:)
  ——————-
  „Zkusím to transferovat do jednoduché češtiny:

  Byl to Západ, kdo přišel s globalizací. Jako prvkem upevnění své nadvlády. Znamenalo to pro něj celosvětový přístup ke zdrojům surovin všeho druhu, zemědělské půdě, laciné pracovní síle a kontrolu nad nutnými, stále se rozšiřujícími finančními toky. Ovládal tak skoro úplně všechno. A kdo se pokusil nějak vzpříčit, ten zažil rychlý úprk západního kapitálu ze země a jestli to nepomohlo, pak sankce, jež jej ochromovaly.

  Problém vznikl v okamžiku, kdy tentýž Západ zjistil dva nové fenomeny:

  -Rusko není ochotno poslušně hrát podle jeho not a hodlá postupovat dle svých vlastních národních zájmů

  -Čína , pro mne dosud naprosto nepochopitelně ignorována všemocným Západem, se díky globalizaci proměnila v celoplanetárního obra, s jakým se Západ zatím ještě nikdy nepotkal

  S Ruskem, protože nikdo nebyl ochoten mu naslouchat, natož aspoň trochu vyjít vstříc, už vypukl přímý tvrdý a dlouhý střet. Kdy cílem je ho zničit nebo politicky, vojensky a hospodářsky zmrzačit tak, že už se nikdy nepostaví na nohy a přestane být subjektem světové zahraniční politiky, tedy oné geopolitiky a stane se jejím pouhým a více méně bezmocným objektem.

  Čína je dalším na řadě, až bude vyřízeno Rusko. Jenže tahle země je prostě jiná váhová kategorie. A kdyby disponovala ruskými přírodními zdroji, byla by v podstatě neporazitelná už dnes.“
  —————————–
  Jakákoliv snaha zhustit sručně a jednoduše příčiny a následky současné světové války do jednoho článku – nebo třeba i do tlusté knihy – vyžaduje drastickou redukci. Nemám ambice stát se nejschopnějším politologem této planety a konečně udeřít celoplanetární hřebík na hlavu.

  Nicméně bych zdůraznil, že ať už nás přeformátovává cokoliv, ať to „cokoliv“ má vědomí nebo se jedná o něco jako virová infekce či neviditelný pařát trhu, úradek některého z desetitisíc registrovaných bohů, ďáblů či démonů, program iluminátské centrály , agresivní mimozemšťané či spojeného globálního velitelství TOP09 (plus jeho pobočky zvaní stále ještě ČSSD)
  zřetelně se“ to ono“ logicky hrdý ozhodlo postupovat při globální destrukci od nejslabšího článku – to jest Evropy.
  A nejslabším a nejlépe ovladatelným článkem Evropy je zjevně ČR – hrdý vlakový Titanik Evropy. S transatlantickým dálkovým ovládáním.

 9. V pátek jsme měli v práci míting a na něm nám vedení výroby vysvětlovalo proč běháme po linkách jak zajíci a občas zaskočíme i do skladu.
  Že přes Rusko už nejezdí ani materiál vlaky, vše se lifruje po moři do Hamburku a ten tězce nestíhá. A že se tam hromadí i vojenský a humanitární materiál a ten má přednost. Chtěla bych vidět ten humanitární materiál a hlavně jeho počet v porovnání s vojenským materiálem.
  Jeden kolega zavtipkoval, co se stane až se v přístavu spletou a pošlou kontejner s vojenským materiálem? Vedení nevědělo.

  1. A teď si představte, že nějaký šikula v Suezském průplavu zaparkuje loď na štorc?
   A protože se minulý týden usneslo společenství pro využití Arktiky vyhodit z něho Rusko, tak ani severní mořská cesta nebude k dispozici.

   1. Některé věci by byly k smíchu, kdyby nebyly ještě víc k politování sankcionalistů. Ještě že neexistuje spolek pro využití zdrojů Sibiře, určitě by z něho už Rusko bylo taky venku.

    1. Náhodou, to není úplně marný nápad: založme ten spolek! Rusko bychom z něj mohli vyloučit už v rámci stanov! – Při vhodné propagaci se vyrovnáme slavné Haškově Straně mírného pokroku v mezích zákona.

   1. Re: Evix

    Už jsem to tu psal. Všichni Ukři bez výjimky jsou pos*aní z fungování jejich tajné služby SBU.
    Paní rozmluvíte až poté, co do ní napumpujete půl litru samohonky. Dříve ani ho*no.

    1. Já vám Targusi věřím, slyšela jsem že tam Ukrajinky máme, jen jsem se žádnou nepřišla do styku. teď už vím která to je a i její sestra.
     Nemám teď moc času, počasí si hraje na Medarda a seno pro králíky je třeba usušit.

 10. Polsko evidentně usiluje o to, aby bylo na mapě hledáno lupou…

  Z AK: „Rusko porušilo Budapešťské memorandum, a proto může Západ „darovat“ Ukrajině jaderné hlavice, aby „mohla bránit svou nezávislost,“ řekl Espressu polský europoslanec Radosław Sikorski.“

  1. Jak velká škoda bude Polska?
   Udělá Putin po vzoru Stalina nějaké jiné Polsko někde jinde s jinými lidmi?
   Rozdělí si současné Polsko s němci jako v roce 1939?
   A bude proto někdo opravdu upřímně brečet? Nemyslím pokrytecky fňukat, ale upřímně bulit?

   1. Bude mít radost Velká Británie a celkově Anglosasové .
    Totiž hodně Poláků drží hubu a krok a co si opravdu myslí nikoho nezajímá. Je to stejné jako u nás i na Slovensku. A když jde do tuhého, tito lidé promluví u voleb apak se elita a novináři diví.
    Já se stejně jako Vlk divím teď, že se nenajde 100 000 lidí a nevyrazí protestovat jako proti Babišovi.
    No hold Milion blbců alijas chvilek pro demokracii má teď asi jiné starosti.

    Tito lidé budou nasraní až běda a bude zaděláno na další Majdan. A já se jim nebudu divit, pochybuji, že jim Němci budou tolerovat polštinu na úřadech, stejně jako tolerovali Lužické Srby.
    Takže nebudu bulit, ale budu se snažit mlaďochům vysvětlit, že to skončí dalším konfliktem. Nemyslím své děti – syn už je starý cyp, ten snad někdy pochopí.

    1. Každá taková taškařice musí mít:

     1) Dost (hodně peněz) do začátku a pak ještě mnohem větší zisk/prospěch z toho musí kápnout (nemusí to nutně být peníze).
     2) Nějaký „cíl “ (asi jako kdyzž se mezkovi dá před držku na klacku mrkvička, ale skutečný cíl ten mezek nevidí).
     3) Nějakou držtičku/bílého koně v popředí (aka „lídr“), kterému jsou ovce, pardon, mezci, schopni alespoň na chvíli uvěřit.
     Zkuste se podívat těmito hledisky třeba na ruskou bolševickou revoluci.
     Na vznik Československé republiky.
     Na převzetí moci Hitlerem.
     Převzetí moci komunisty po válce (nejen tady).
     Rok 89 (nejen u nás). Cožpak tu „mrkvičku“ nikdo nevidí? Zacinkáme klíči a zlej socialismus se sám zhroutí a pak už tady nastane jen mír a trvalá prosperita a budem na stejné životní úrovni, jako v Německu a budeme spolupracovat a budeme rovnoprávní partneři a vůbec, všude na světě zavládne ráj.
     No a pak tzv. „Arabské jaro“.
     A také tzv. „Oranžová revoluce“ v UA (tam to na první ani na druhý pokus nevyšlo), tak následoval tzv. „Majdan“. To už vyšlo.

     A co? Máme se tak nějak líp? Zavládla všude prosperita a mír? Všude demokracie a spolupráce?
     Tak leda merde.

     Zatím jsou plné níkupní košíky.
     Na nasranost lidí sere pes. Ti, co mají nejspíše nějaké cíle současná situace vyhovuje

 11. Na zasedání vlády byl podán návrh, aby se z úsporných a praktických důvodů sloučila ministerstva kultury a zemědělství v jedno.
  Odůvodnění: Zakrátko bude v Česku umění se najíst.
  (Nalezeno na Telegramu)

 12. Příhoz do diskuze o denacifikaci.
  Podle webu Readovka

  https://readovka.news/

  se soudruh Arestovič obtěžoval kvantifikací ztrát. Vyšlo mu to na 10 000 kusů.

  V tomto případě bych se opět držel svého oblíbeného koeficientu – krát 10. Jinak by Slámoví soudruzi nezkoušeli další vlnu mobilizace a necpali do zákopů jednotky teritoriální obrany vyzbrojené pouze rčními zbraněmi.

  A ještě si opět dovolím zopakovat svůj náhled na liknavý a neúspěšný postup vojsk RF. Čímž vůbec nechci nějak rozmělňovat prokazatelné parciální neúspěchy RA, potažmo jejich spojenců z LNR a DNR.

  PROČ by měl Ivan někam spěchat, když mu Vasil dobrovolně přisunuje potravu pro děla a minomety až k vybudovaným palpostům?
  PROČ by měl zkracovat logistický řetězec svým nepřátelům – od polských a rumunských hranic až k linii dotyku vojsk???
  A znovu odkážu na TENTO článek, v němž se Vidlák zmiňuje o nezastupitelné úloze logistiky, která většinově OBECNĚ většinou rozhoduje o konečném výsledku jak jednotlivé bitvy, tak i celé války.

  Prvoplánově NEJDE o dobytí území (ať už Donbass, levobřežní Ukradinu, anebo celé území tohoto státu), nýbrž o denacifikaci.

  Po takto vedené – byť i třeba jakože vyhrané válce (čti Pyrrhově vítězství Ukradiny) – by mne zajímalo KDO bude pochodovat v v průvodech s pochodněmi a prapory a KDO bude hajlovat a provolávat hesla o slámě u kravína?
  Váleční polosirotci?
  Vdovy?
  Matky padlých?
  Dědci bez zubů a bez penzí?
  Váleční nvalidé?
  Jedinci, kteří se zbláznili a vrátili se na zničenou Ukradinu ze zahraničí?

   1. Re: Mndldn

    Charkov je ruskojazyčný a značně průmyslově rozvinutý.
    Charkovščina – stejně jako – Luhansk a Doněck – žádal o připojení po vzoru Krymu k RF v r. 2014. Když to Putin zamítl, rebelie byla na rozdíl od Donbassu ukončena, radikálové buď uprchli, anebo byli vyhubeni jako obtížní hlodavci.
    Co vymyslí a hlavně provede Putin, je obtížně predikovatelné. Používá neobvyklé postupy jak v myšlení, tak i v politice samotné.
    A samozřejmě neznám reálie, což mi naprosto znemožňuje provést racionání rozbor typu – co za co, nic za nic. Reáliemi myslím personální sestavu v Charkově, aktuální úroveň tamějších průmyslových podniků, jejich podrobnou specializaci, blablabla…

  1. K tomu logistickému řetězci.
   Tento týden Šojgu oficiálně oznámil existenci pevninského spojení Moskvy s Krymem, tj. funguje jak železnice, tak silnice bez hrozby ostřelování. Tohle je myslím slavnostní ukončení první fáze SVO – Krym je dostatečně zásobován vodou i elektřinou a má silniční i železniční spojení s velkou zemí.
   Posily a zásobování jižní části fronty už běží jak po másle, ony ty ešalony s technikou se po železnici směrem na jih přepravují už cca 2 týdny.

   K čerstvým ukrajinským posilám.
   Vzhledem k tomu, že v zajetí je víc jak 7 tisíc osob, tak číslo pana Arestovyče je z říše bajek.
   Západní zpravodajské služby se prý nemohou dopočítat 200 tisíc členů AFU. Část jich může být klasickými mrtvými dušemi, kdy se vyplácí žold na správné účty, část mohou být nepřiznané ztráty, část může být klasické „nadřízení dostanou čísla, jaká si přejí“.
   Dle ukrajinských zdrojů byla na frontu přesunuta třetina oddílů volksturmu. Další vlna mobilizace má pokrýt všechny muže ve věku 18-60, agentura JPP tvrdí 16-63 a zaregistrovat pro případ mobilizace se mají všechny ženy ve věku 18-60, které se nestarají o nezletilé( používají výraz maloletnyje, což se používá pro děti než jdou do školy – 7 let) а vyjmenované profese by měly být mobilizované teď v létě.
   Existuje dost videí, kde se povolávací rozkazy rozdávají ve frontě u benzinek, v obchodech, na plovárnách.

   1. Re: Králík62

    Neboli totaleinsatz v novém slova smyslu.
    Neboli po dalším výprasku typu Donbass nezbyde na UA nikdo použitelný.
    A Ivani to nechají tak, protože Vasil se musí vyléčit ze své lásky k panu komikovi a k Ojro-Usáckým hodnotám.

    1. No jo, ale „elita“ (ti, co na to mají) se z totálního nasazení může vykoupit pěti tisícovkama doláčů (nebo čeho), odjede si za hranice a „potom“ se (třebas) zase vrátí a ojro-usácké hodnoty jsou zase zpátky doma.

     1. V dobe Lincolnovy obcanske valky se bohac moh vykoupit z valky ,za 300 dolaru. Proto se valka jmenuje obcanska ,kdyz obcan na to nemel a musel do obcansky valky….
      Jako jiny obcansky valky..Nikdo jeste nevidel behat bohace a jejich rodiny na poli s kverem..Bohac taky neni zadnej obcan..

  1. Já už jsem vděčný i za to, že ta trikolóra za tou slečnou policajtkou, ze které jde asi takový strach, jako z jorkšíra, není duhová.

   1. Já myslám, že to není policajtka.
    Vězeňská stráž (nebo jak se to jmenuje) je snad pod spramini (alespoň dle nášivky na rukávu).
    Tzv. „vychovatelé“ (kterých je v kriminálech většina) jsou civilové za poloviční prachy.

    to pithart: vy jste z Olmíku?

  2. Re: pithart

   Jelikož jsem dočasně odsouzen poslouchat denodenně cinty na Rádiožurnálu (dopravní zpravodajství), mohu podotknout, že se provalila celkem nechutná aférka z prostředí věznic – šikana vězňů a vězenkyň ze strany dozorců.
   A zde vyplynulo na povrch, že v tomto segmentu panuje dosti šílený personální podstav (ve kterém oboru tento podstav není, že ano…).

   1. A před pár dny hlásili ve zprávách, že přijmou asi 500! nových bachařů.
    „Bohužel ve Vězeňské službě chybí téměř 900 zaměstnanců a z toho 600 příslušníků. A tak jako je situace na pracovním trhu zatím neutěšená téměř ve všech odvětvích a ve všech bezpečnostních sborech je obdobný problém, tak je také u nás. Snažíme se příslušníkům nabídnout všechny výhody služebního poměru…“
    https://radiozurnal.rozhlas.cz/nasilne-chovani-ve-veznicich-sluzba-je-extremne-narocna-zavadime-kamery-na-8764783
    A pak že nejde najít práci! 🙂

   2. To je udel byrokratu od vlady dolu, ,co maji delat jinyho, nez zneuzivat sve uredni povinnosti a moc jim udelenou , kdyz se obcan nemuze branit.

  3. a co když pobyt v base bude na zimu jediná jistota, jak být v teple a trochu se nažrat?

   Podle fotky soudím, že je o budovu soudu v OL

   1. Z boku budovy na trávníku rostou dva zajímavé stromy.
    Znalci Foglarových Rychlých šípů asi budou znát listy jednoho stromu jako vstupenka do jedné zahrady s tajným společenstvím.
    Tyto dva stromy před soudem v OL jsou už docela staré a plodí. Plodem je něco, co připomíná špendlík, ale jíst se to nedá a strašně to smrdí.
    Doma mi z pecky roste malinký (zatím tak 50 cm, po třech letech pěstování) stroměček s krásnými dvojlaločnými listy ☺

  1. Doufám, že to není typický mladý Ukrajinec.
   Působí na mne, jako by byl „pod vlivem“. Zmatený, neschopný soustředění, nezvládá odpověď na jednoduchou otázku.

   1. Re: Občan

    Takových je dnes naprostá většina. A nejen na Ukradině. Včera jsme s klukem dělali jednu rychlovku v garáži. Asi tak 10 metrů od garáže teče řeka, na níž je splav a u něj se v daném čase válela omladina, asi tak od 10 do 30 let.
    … z několika letmých pohledů na tuto „společnost“ mi bylo opravdu smutno…

    1. To byl jeden z cílů, s jakým sem západ přicházel po revoluci. Z kluků vyrobit povalující se závisláky (drogy, počítače atd.) nebo konzumentská hovádka, kterým je všechno jedno, z holek lehké děvy nabízející se na „trhu“, jejichž jedinou starostí je vypadat „sexy“. Stačí si srovnat někdejší třeba ABC s nějakým časopisem pro mládež dnes.

     1. Máte pravdu. Už v devadesátkách bylo ABC slabým odrazem doplyšákových vydání. Pro potomka jsme snesli z půdy Junáka z poválečných let po dědovi, potěšení bylo na obou stranách.

 13. https://protiproud.info/politika/6527-utok-vrcholi-vakcinacni-diktatura-energeticky-kolaps-a-ted-potraviny-na-scene-opet-velky-bill-chemicke-maso-zabije-co-injekce-nestihly-brante-sve-narodni-producenty-fiala-v-nemeckych-sluzbach-ne-potravinove-sobestacnosti.htm
  ***
  (…) … bývalého amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera: „Kdo ovládá dodávky potravin, ovládá státy; kdo ovládá energie, může ovládat celé kontinenty; kdo ovládá peníze, může ovládat svět.“ (…)

  (…) S přívalem požárů, které „zničehonic“ ničí tradiční závody na zpracování potravin, masa a hnojiv, v době, kdy zemědělci trpí „nečekanými problémi“ s dodávkami hnojiv a setby, byl již v mnoha městech vybudován systém „sledovatelné potravinové infrastruktury“. A nyní si tato zásadní potravinová kontrola krok za krokem razí cestu po celém světě. (…)

  (…) Globalisté se aktuálně pokoušejí o dobytí další „kóty“: Snaží se zabránit lidem i menším státům v pěstování vlastních potravin – tedy plně ovládnout potravinovou produkci. Kontrolovat co jíme, a poskytnout nám jen takovou potravu, kterou údajně „potřebujeme“ k přežití. (…)

  (…) „Je zřejmé, že jde o globální plán kontroly všech produktů a ingrediencí, které se dostávají do všech potravinářských výrobků,“ říká Lynn. (…)

  1. Kdyby jen potravinářské závody, teď jim bouchl i závod na stlačený zemní plyn, má to mít vážný dopad na Evropu.

  2. No on ten Hájek s jeho protiproudem jsou podivné existence. Nevím, jestli nemají ty jeho fantasmagorie za úkol zakrýt fakt, že se coby spolupracovník taťky Klauze se podílel na likvidaci všeho, co tu bylo za ta léta vybudováno , všeho co bylo privatizačně předáno do zahraničních rukou.
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Petr_H%C3%A1jek_(novin%C3%A1%C5%99)
   co kdyby si lidi na to až bude ouvej vzpomněli. Proto ty „evoluční fantasmagorie“ a vyvolávání paniky.
   sorry

   1. Změnil názor, v jednom pořadu po zákazu řekl, že komunisté v 70.letech vlastně vybudovali bohatou společnost, kdy každý kdo chtěl bydlet v novém, dostal buď byt nebo za levný peníz si postavil.
    Že se tehdy měli lidé daleko lépe než doby předtím.

 14. https://bavorovy-poznmky.tribe.so/post/inventura-v-nejvyssich-patrech-statni-vykonne-moci-rf-62a4fc552a637f0d28a157b9

  (pozn. omlouvám se, že za odkazem kopíruji jeho obsah, ale ten překlad od hrocha mi přijde natolik důležitý pro věci příští, že se obávám jeho zapadnutí)

  Inventura v nejvyšších patrech státní výkonné moci RF …
  … blíží se dlouho očekávaná čistka liberastů?

  Zdroje uvádějí, že Ruská bezpečnostní rada a Ruský ústav strategických výzkumů (RISI) připravily na žádost Administrace prezidenta RF a vlády RF analytický přehled toho, jak efektivně fungovaly klíčové federální výkonné orgány a jejich vedoucí představitelé v období od února do května 2022. Závěry a personální doporučení tohoto dokumentu budou zohledněny při optimalizaci aparátu státní správy v návaznosti na Speciální vojenskou operaci na Ukrajině (SVO) a při potírání hybridní agrese USA a jejich spojenců.

  Činnost prvního místopředsedy vlády Bělousova, kterému se podařilo v tandemu s místopředsedou vlády Grigorenkem vytvořit organizační strukturu „rozšířeného finančního a hospodářského bloku“, která umožnila rychlé a vysoce účinné provedení souboru protisankčních opatření, stabilizovat rubl, zablokovat vyvádění devizových zisků z Ruska, potlačit měnově spekulativní bankovní operace navzdory otevřenému odporu centrální banky a skrytému odporu ministerstva financí a v důsledku toho do značné míry utlumit pokles HDP tím, že se jeho odhady osvobodí od účtování fiktivní hodnoty. Vládě se podařilo rozšířit přístup k financování navýšením rezervního fondu a dotováním úvěrů klíčovým odvětvím, a to i přes příliš vysokou klíčovou sazbu. Systematické působení exekutivy bylo umožněno odmítnutím primitivní liberálně-monetaristické politiky, která zastřešovala přerozdělování národního důchodu ve prospěch oligarchických skupin a následné vyvádění velké části zisků do zahraničí. V důsledku toho inflace již pět měsíců prudce klesá, HDP a průmyslová výroba mají pozitivní trend a víceletý investiční cyklus se udržuje v souladu s národními cíli.
  Činnost ministerstva financí (Siluanov) a ministerstva hospodářství (Rešetnikov) v první fázi SVO se vyznačovala nedostatkem iniciativy, srozumitelně formulovaných návrhů a omezovala se na fixaci západních sankcí při zachování liberální monetaristické rétoriky. Stále byla konstatována nutnost „dostát svým dluhovým závazkům vůči západním věřitelům“, a to navzdory bezprecedentním nezákonným akcím proti ruskému státnímu i soukromému majetku. Společným paradigmatem jednání výše zmíněných agentur se následně stala snaha o zachování dlouhodobých vzorců interakce se světovými měnovými spekulativními centry, včetně WTO, jejíž role na pozadí západních sankcí stále směřuje k potlačení konkurenceschopnosti ruských společností omezením rozvoje základních high-tech odvětví ruské ekonomiky prostřednictvím systému diskriminačních předpisů.
  Žádosti o SVO odhalily extrémně vysokou závislost ruské ekonomiky na dovozu, včetně jejího obranného segmentu. Štědře financované příslušné programy zůstaly podle slov předsedkyně Rady Ruské federace Valentiny Matvijenko z velké části „na papíře“, což lze přičíst odpovědnosti „trojúhelníku Borisov-Manturov-Čemezov“.
  Dostupné rezervy ruských ozbrojených sil umožnily provádět denacifikační a demilitarizační aktivity téměř bez omezení, ale slabá, převážně reaktivní politika vojensko-průmyslového komplexu zatím nedává důvod počítat s podobnou situací i v budoucnu. Přetrvává setrvačnost z předchozích let, kdy se naděje na časovou rezervu a zjevná absence vážných vnějších hrozeb staly základem pro uvolnění, odložení zásadních rozhodnutí a vynucení prací v oblasti stavby vojenských lodí, náhrady dovozu komponentů při výrobě těžkých zbraní pro pozemní síly a v menší míře i bojového letectva. Důvodem této situace je kromě personálních problémů v některých případech střet zájmů a komercializace strategických rozhodnutí ve prospěch dovozu na úkor obranných priorit.
  Je naléhavě nutné aktualizovat kulturní, ideologickou a vzdělávací politiku vlády. Ministerstvo kultury (Ljubimov) zůstává pod značným vlivem liberální lobby, přestože její velká část odešla do zahraničí. Ve veřejném prostoru převládají názory „kulturních aktivistů“, kteří SVO odsuzují. Současně zůstává zachován přístup k rozpočtovým prostředkům a k zájezdové, výstavní a publikační činnosti zmíněných postav, zatímco ministerstvo kultury, které tváří v tvář hybridní agresi nutně potřebuje jiný pohled, tento pohled nepodporuje a ignoruje přímé pokyny Vladimíra Tolstého, poradce prezidenta Putina pro kulturu, že je nepřijatelný.
  Ministerstvo školství (Kravcov) a ministerstvo školství a vědy (Falkov), která se dohodla na odmítnutí boloňského systému, později skutečně odmítla zintenzivnit práci v tomto směru a ponechala si financování, témata a realizátory příslušných západně orientovaných programů, které byly vypracovány v rámci Národního projektu, včetně „tolerantních“ témat „sexuální výchovy“ a „nadnárodních motivů vlastenectví a univerzálních lidských hodnot“.

  1. Výměna úředníků se už se rozběhla, ne v nejvyšších patrech, ale na úrovní nejrůznějších „zamů“ – zástupců se škatulata hejbou už delší dobu. Sice si myslím, že řada výměn byla ve stylu obětování pěšáka, aby se hlava zachránila.
   Tohle je dle mého jeden z důvodů, proč se SVO tak vleče. Tři měsíce je dost dlouhá doba, aby se jednotlivý úředník projevil tak, aby veřejnosti mohly být předloženy důkazy. Tady se projevuje snaha VVP, aby vše bylo správně v rámci legislativy.

   1. Zřejmě kremelští analytici dospěli k názoru, že situace uzrála a lidé tyto kroky většinově podpoří (nejen proto, že dosud mají v živé paměti „zlatá devadesátá léta“), protože vidí i současné události ve světě a věří, že Rusku jde dnes o přežití. Důležité podle mne je i to, že i za pomoci různých programů (Lídr Rossii a jiné) jsou už postupně vychovávány kádry, kterými bude možné stávající činovníky a úředníky průběžně nahrazovat, aniž by se zhroutil státní aparát jako celek. Také se asi dělá čistka a nastoluje se pořádek v silových složkách včetně prokuratury a začínají se lovit různí úplatkáři a jim podobní na všech stupních řízení. Už se tak delší dobu děje na úrovni regionů a teď ta vlna holt stoupne výš.
    Jedná se jen o můj názor.

  2. Však Falkov také veřejně prezentoval, že zůstanou zachována bakalářská a magisterská studia. No jsem zvědav, co se z toho vyvrbí.

 15. odjinud
  Podle statistické analýzy se loni do Prahy přistěhovalo 18 000 cizinců a 22 tisíc Čechů. Bytů se postavilo jenom 7 000. To znamená, že se postavil 1 byt na 5,7 přistěhovalců. Stejná zpráva přitom tvrdí, že za zoufalým nedostatkem bytů v celém Česku stojí zahraniční investoři, kteří skupují byty, a zahraniční dělníci, kteří je obývají. Tento trend už začal dávno před ukrajinskou válkou a ta jej jen urychlila. V čísle 5,7 nového přistěhovalce na jeden nový český byt máte odpověď – zahraniční investoři skupují české byty a ubytovávají v nich cizince po větších počtech než představuje průměrná česká rodina
  https://www.michalapetr.com/

  1. trochu starší ☺
   Ono nestačí, že Češi musejí vyrábět ve svých elektrárnách levnou energii pro Němce, kterou si pak od nich musejí kupovat zpátky za Německou cenu. Ono už nestačí, že si Češi nebudou smět kupovat levný ruský plyn a ropu. Ono už nestačí, že Češi už nemají peníze na české potraviny a na české byty. Ono se ještě chce, aby Češi a Slováci ze svých daní zaplatili západním boháčům jejich drahá neekologická elektro-auta, a sami se po tom po jejich výrobě šli pěšky napást trávy na pole!

   1. Vono mezi nami ty auta nestaci. Sou nevyhody .Musi se predelat rozvodny el.site na vetsi kapacity. To neni zadarmo..Z tech el. aut se da lecos taky ukradnout..na kseft.
    .Pak se kabel vede k pumpe a odtud se pripoji k autu a dobiji se .
    Ale casto se taky nedobiji , protoze se ty kabely v noci kradou a dobre prodavaji..
    Nebo se prijede k pumpe s autem s ukradenou SPZ ,nabere se drahej benzin zadarmo a vodjede se a potom se SPZ zase zmeni..V obojim ,nikdo nepatra, je toho vic a vic.

 16. Pro Stridora

  Jak si představuji naplnění výrazu „denacifikace“ na Ukrajině.

  Již jsem napsal, že bývalý nacista je totéž, jako bývalý černoch.
  Jak z této premisy vyvodit naplnění pojmu „DE-nacifikace“?

  Odpovím kulturně – denacifikace již proběhla a i nadále probíhá.
  Chcete vědět, kde se tak děje?
  Odpověď je stručná – Na Donbassu, pod mnou vymyšlenými termíny – GRANULACE a BIOMASIZACE.

  1. Dekuji za odpoved, Targusi, ale zda se, ze jsme dospeli do stadia diskusniho zmaru 😎
   Vychazim ze slov VVP o denacifikaci Ukrajiny, ne Donbassu. Tedy zbylych odhadem 2/3 uzemi s obyvatelstvem, jez nema Rusy rado stale vice a vice, protoze mu zabijeji syny a muze. To popisuji ciste neturalne, o emocni argumentaci se nesnazim.
   Na Vidlakove priklade: Kdyby se nepodarilo vyplatit toho kluka z uplne normalni rodiny, odvedli by ho, poslali na Donbass a tam denacifikovali? A zbytek rodiny by poslali na prevychovu, nebot nacek v rodine neni nahoda? Kdyby ho zabili, stal by se z Vidlaka v ruskych ocich pomahac nacistu?
   To je ciste teoreticky priklad, ktery zname, vlastne temer idealni, takovych rodin bude na Ukrajine naprosta vetsina. Mrtvych Ukrajincu bude treba 50 tisic, z toho 49 tisic uplne nahodnych, nedobrovolnych obeti.
   O cisla se muzeme hadat, ale s casem bude, diky vlnam novych mobilizaci, tech nevinnych procentualne jenom pribyvat.
   Jeste podotykam, ze valecny zlocin nerovna se nacismus. To prve je vymknuti se agrese zpod kontroly, anebo cisty sadismus, to druhe je aplikovana rasova teorie. Rozdil je tedy nikoliv v zlocinu samem, ale v jeho motivu.
   Dustojnici rozkazujici ostrelovat obytne ctvrti se svedecky identifikovat daji, k tomu clenove batalionu. Pak jeste vlada a nekolik poradcu a tim to konci.
   V Donbassu vznika za postupujici frontovou linii spontanne proruska samosprava, ovsem na pravem brehu Dnepru, kde nezije rusky mluvici obyvatelstvo, s necim takovym nelze pocitat ani nahodou, navic mate-li k dispozici pohych 200 tisic muzu.
   Ale ja nerikam vubec nic, jen to, ze zamery a cile operace se naprosto neshoduji s jejim prubehem, coz je, dle meho, ocividne az neprehlednutelne.

   1. Nežije rusky mluvící obyvatelstvo?
    Rusky mluví i Arestovič, který je v týmu Zelenskeho.
    Rusky mluvila Ukrajinka, se kterou jsem ve čtvrtek pracovala.
    Rusky mluvili Ukrajinci, které jsem potkala v obchodech. 70% Ukrajinců mluví rusky.

    1. Rusky bude mluvit spis 100% Ukrajincu. Ale ja znam Cecha, co je Slovak, tezko se v tom vyznat.
     Bud si rozumime, nebo to nema smysl.

     1. „kde nezije rusky mluvici obyvatelstvo“ „Rusky bude mluvit spis 100% Ukrajincu“ – je těžké si sám sobě odporovat v rámci několika odstavců? Má na to vliv vaše schizofrenie nebo je to alzheimer?

      1. Tady se musím Stridora zastat.
       „Rusky mluvící“ znamená „s mateřskou řečí ruštinou“, pro něž je ukrajinština druhým jazykem. Což je skoro celý Donbas, nemalá část (spíš většina) Ivano-Frankovské oblasti, Oděská oblast a všechny oblasti při severní hranici s Ruskem.
       V Zakarpatské oblasti převažuje rusínština a ve Lvovské polština.
       Čistě ukrajinskojazyčných oblastí je na Ukrajině vlastně menšina. PROTO ta násilná ukrajinizace, obnovená po r. 2013 (první vlna proběhla v letech 1914-1920 a byla hodně krvavá).

       1. „Rusky mluvící“ znamená „s mateřskou řečí ruštinou“ – to je v lingvistice nóvum. Tady na Kydech je několik diskutérů které podezřívám že jsou rusky mluvící, neměli by si nechat změnit rodný list? /sarkazmus/

   2. Re: Stridor

    Na Donbassu probíhá denacifikace CELÉ Ukrajiny. Zanedbal jste uvedením příkladu Vidlákova příbuzného jinou skutečnost.
    Armáda, která se chystala nejpozději do poloviny března tohoto roku napadnout proruský území Donbassu a Krym, byla stavěna na dobrovolném základu (zdůrazňuji slovo „základ“). Biomasizace této množiny dvounožců dozajista významně umenší počet kusů chápajících „historickou úlohu“ Ukrajiny.
    Samozřejmě, že můžeme vésti dalekosáhlé debaty o tom, jak jinak a efektivněji mohla postupovat RF proti nespornému a snadno prokazatelnému územnímu tlaku ze strany pořadatelů „barevných revolucí“.
    To ale nic nezmění na prekérnosti situace, v níž se, coby „dvorní dodavatel“ vojenské techniky pro Ukrajinu, nacházíme.
    Tám nemám na mysli těch pár „zbytků ze zbytků“, které jsme na UA poslali ze skladů AČR, nýbrž poměrně rozsáhlé působení privátního sektoru v tomto oboru.

    1. Já si tady dovolím připomenout tzv. vlaky družby, které vozili Ukrajince ze Lvovské a Ivano-frankovské oblasti na Krym, kde pravověrní Ukrajinci pořádali pochody městy pod heslem „Krym bude ukrajinský nebo liduprázdný“ .

  2. Já měl tuhle diskuzi se Stridorem včera odpoledně v tomhle vláknu. Asi už neměl čas, ale jak čtu, myslí si pořád to stejné, takže své tvrzení zparafrázuji a trochu rozvedu.
   Řekl bych, že z pohledu Rusů i ten, kdo třeba „jen“ (podle Stridora) chodí k pomníku Bandery, je vinen stejně jako ten, kdo střílel na své spoluobčany na Donbase nebo to svou nečinností umožnil. Takže ta denacifikace po rusky bude podle mne o tom, že z těch (z pohledu rusů vinných) někdo přežije, nebo bude prostě mrtvý, přičemž ti přeživší jen při myšlence na nacismus či fašizmus zblednou, na čele jim vyrazí studený pot a na zádech husí kůže jak struhadlo jen při pomyšlení na to, co by se jim dozajista mohlo taky stát. Pár generací by to mohlo fungovat.
   Dodám, že podle mne z pohledu Rusů oni už nehodlají stejnou chybu opakovat dvakrát. Viz VVV a zapomínání na její výsledky v dnešní době v části světa. Rusové však nezapomínají. Na to jich ve VVV umřelo až až.

   1. Pro oStříží zrak jen dodám, že zde prezentuji mou laickou analýzu situace, aniž bych s čímkoli vyjadřoval souhlas či nesouhlas. Pěkný den.

   2. Ještě rozvedu – Němci poznali „denacifikaci“ na vlastní kůži v intervalu let 1945 – 1948.
    Měli tři roky na to, aby pochopili, kdo je zavedl na místo, v němž žili ze stejných přídělů jídla, jako vězni v koncentrácích.

  3. Panove, dekuji za rec, ale uz se opakujeme stale dokola. Co nas rozsoudi, je cas.
   Pamatujme si proto sva vychodiska:
   Vy tvrdite (tak jsem to pochopil), ze zaklady denacifikace jsou jiz polozeny na Donbassu a to natolik zasadnim zpusobem, ze s casem probehne denacifikace „autonomnim“ zpusobem na celem uzemi.
   Ja tvrdim, ze ruska vojska neprekroci Dnepr a ze zapadniho uzemi Ukrajiny se stane jeste zatrvrzelejsi protiruska enklava, nezli je dnes.
   Pro jednoduchost jsem schvalne polozil nase stanoviska radikalne i kdyz vim, ze ruzne kombinace jsou pravdepodobnejsi.
   Jeste to mohu rici jinak:
   Vy tvrdite, ze vse bezi podle zverejneneho planu a ze k denacifikaci celeho uzemi dojde.
   Ja tvrdim, ze o denacifikaci vubec nejde, ale ze operace je pouhym projevem (nastrojem) mocenskych boju uvnitr Kremlu. Realne cile operace se budou postupne menit podle toho, ktera z mocenskych klik ruske tiche obcanske valky nabyde na prevaze.
   Takze diky a pockame si….

   1. Měl byste si uvědomit rozdíl mezi cíli, které byly ruskou stranou opakovaně deklarovány a jak je uvádíme i my a způsoby či metodami, jakými má být těch cílů dosaženo, o čemž ruská strana nikdy pokud vím ani nepípla, ale vy si je bez reálného základu vydedukujete a pak o svých konstrukcích spekulujete. Možná se posunete v myšlení dál.

     1. Nemohl byste mi ty plány ukázat?
      Rusové o žádných svých plánech nemluví a Putin už vůbec ne.
      Nejčastěji o ruských plánech mluví naše propaganda.
      Pokud opravdu něco víte o ruských plánech, jste asi jediný v EU a jeden z mála v NATO.
      Nejste tady služebně, že ne?

      1. „Nejste tady služebně, že ne?“ Skoro bych se vsadil, že jste to trefil. Většina výstupů tohoto nicku působí opravdu zvláštně.

       1. To spíš jsou načtený fráze z českejch sociálních sítí.
        Naštěstí se ovládá, nepíše o Putlerovi ani o RuSSku, tak je mi to buřt.

        „Zaplať si pivo a žvaň si, co chceš“

        1. Nemyslim, ze by Stridor byl troll, nebo tu dokonce byl pracovne.
         Proste se na vec nediva ruzovyma brylema. Spis vice realisticky.
         Rad si jeho pohled prectu.
         Nesdili ani nadseny pohledm ze vsechno jde podle planu, a ze se zapad uz sype, ale ani nadsene hykani druhe strany, ze Rusum uz dochazi rakety, Putin to ma za sebou a Rusove masove dezertuji…

         1. Myslím si to samé co Vy. Přece neznamená, že každý kdo má trochu jiný pohled je hned troll. Samozřejmě, že se tu vyskytují ale převážně pod nickem „anonym“ a nebo „scallop“.

         2. Kdyz jste na me takovej hodnej, tak se dodatecne omluvim za ty vase Cinany (a Asiaty obecne). Ano, z pedagogickych duvodu jsem postavil otazku prilis vyhrocene. Zrejme mne nevhodne premohlo prislovi „chytremu napovez…..trkni“.

      2. Rikal to Putin ve svem projevu, cituji z ceskeho prekladu:
       “ Za tímto účelem budeme usilovat o demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny a postavíme před soud ty, kdo se dopustili četných krvavých zločinů proti civilnímu obyvatelstvu, včetně občanů Ruské federace. Naše plány zároveň nepočítají s okupací ukrajinských území.“
       https://kob-forum.eu/2022/02/24/projev-prezidenta-putina-24-unora-2022/
       Vite, neinformovaneho cloveka, prekvapeneho nejakou informaci poznate podle toho, ze hned zacne podezirat, ci urazet. Nekdy to lze pochopit, jindy, jako v tomhle pripade, je to na povazenou. Bavime se zde o planech Kremlu, projev VVP je bezne dostupny na netu, ale oponenti se ani nenamahaji si to precist a radsi dale argumentuji svymi iluzemi.
       Zrejme je to jednodussi, ale diskuzi to neprida.
       Jak pise Sakura dole, pohled na operaci neni jednoznacny, a to objektivne. Nektere zamysly naprosto nekoresponduji s tim, co vidime.
       Nejde o to, ze se plany meni, k tomu dochazi pokazde po prvnim kontaktu s protivnikem, ale dulezite jsou dve veci: snazit se vysledovat zmeny a jejich duvody a pokusit se tak vysledovat trend. Druha vec je stav loajality zucastnenych na operaci (vojaku i neprimo obyvatel). Moralka klesa s nejasnosti cilu a s neochotou vysvetlit zmeny planu. Loajalita se tezko ziskava, ale lehce ztraci.

       1. Už jsme to tady probírali několikrát. Zdá se, že tým VVP a spol. předpokládali vzpouru prorusky naladěných Ukrajinců a že bude stačit krátkodobá pomoc ruské armády, aby se ta proruská část v čele s Medvedčukem chopila moci, a tomu odpovídal projev VVP. Plán nevyšel, chvíli to trvalo než začaly v Chersonské a Záporožské oblasti fungovat VGA, vojensko-civilní správy. Proto si myslím, že projev VVP odrážel situaci v únoru nikoliv v červnu. Pak také můžeme diskutovat o tom, co je okupace. Rozhodně ani VVP nepředpokládal, že ruská armáda se do týdne stáhne zpět na ruské území.

        1. No jasne, z toho take vychazim. Fatalni selhani rozvedky (plany invaze se tvori na zaklade zprav rozvedky) melo dalekosahle dusledky na celou strukturu operace a tedy i dilci cile. Pokud byl v planu nenasilny prechod obyvatel na ruskou stranu, coz se nepodarilo, lze predpokladat, ze i dalsi cile operace nebudou prvotnim chybnym vyhodnocenim zasazeny a to tak, ze radikalne?
         Plany denacifikace vychazely z predpokladu spolupracujiciho obyvatelstva, coz je neco naprosto odlisneho od realne situace.
         No ale prijmeme tezi, ze vse jde podle dynamicky se menicich planu a cilu
         operace bude dosazeno. Ovsem je tu jeden silny faktor: ocekavani ruskeho lidu, ten je v tomhle nesmlouvavy. Takze osobne ocekavam vnitrni politicke cistky, na uklidnenou. Delalo se tak vzdycky, bude se delat i nadale. Mohli by zacit liberaly a prejit pozdeji na vahave kadry, jejichz vahavost nejde presne definovat, to funguje na veskery lid. Ted je tedy na tahu Kreml s vnitrni politikou.

        2. Jiste taky chovani zapadu se ponekud nepredpokladalo v unoru.. Kob Forum a ten nahore ,nejak zapomneli ,ze Rusko musi predevsim zabranit Ukrajine ,vstoupit do NATO..
         Dale zabranit rozmnozeni valecnych armad zoldaku ,na cele Ukrajine.
         A budovani dalsich laboratori ,ziskani atomovych zbrani,atd.
         Taky aby Ukrajinci prezili , aby Ukrajina nezahynula hladem o coz se Zeli pokousi..
         Jo a rusove neplanuji zustat na U. na veky..Na ty , ktera uz nebude nacisticka..

       2. Já s rím nemám problém. O tom vyjádření VVP samozřejmě vím. Ono okupovat znamená taky živit žejo a to Rusko zase nee. To ale přece nevylučuje, že sem tam někam nepřiletí nějaká raketka nebo se něco vybombí. Podle mne bude v budoucnu denacifikovaná a demilitarizovaná Ukrajina žít chudě za své a běda jí, jak udělá něco, co se nebude Rusku líbit.

        1. tak ono je ešte možné, že to bude podobne ako Pjakin hovoril pred operáciou, že Donecké republiky sú ako jediní právoplatní nástupcovia Ukrajiny, vyhlásia sa vlády, zákony a pôžičky vlády prišlej k moci pučom za neplatné a ostatní utrú nos. Keby Ukrajina stratila prístup k moru tak aj jeho cena by klesla. A to nehovorím o tom, že sa nedá počítať s rovnakou situáciou ako pred operáciou. Západ bude mať čo robiť sám so sebou, aby prežil a nie ešte pchať peniaze Ukrajincom. Zdroje dochádzajú, pôžičky a zbrane nikto nezaplatí. Preto im (nám) ide o všetko. Putin nemusí nič obsadzovať, zvládnu to v kooperácií s opoľčencami. a čistky už bežia celú dobu, teraz sa dokonca oficiálne vyhlásili, tož niet čo očakávať.

        2. Vy jste S. jeden z tech ,co musi ukajet svy /petty/ nenavisti.
         Za kazdou cenu. A podhryzavat..
         A planovat je na nejmin 50 let dopredu..
         Rusove denne dodavaji potraviny a leky a vse potrebne na Ukrajinu, prozatim 25-30 tisic tun..

 17. Opět velmi přínosný rozhovor Xavera s Vladimírem Štěpánem o plynu a elektřině u nás.
  https://xtv.cz/x-talk/na-podzim-se-v-cesku-zastavi-zivot-a-vlada-nedela-nic-vysledek-sankci-je-obrovsky-narust-ruske-ekonomiky-americane-se-jezdi-ucit-od-orbana-vladimir-stepan

  Je to podle mě povinnost si tento rozhovor poslechnout, protože pan Štěpán opakovaně říká, že je schopen a ochoten sjednat dodávky plynu do ČR napřímo s Gaspromem tak, jak to mají jiné okolní státy, což by znamenalo násobně nižší ceny plynu pro české domácnosti a firmy.

  Myslím, že je čas na to, aby byl tento pán v tomto úsilí masově podpořen zezdola a vytvořil se tlak na současnou ignorantskou ukrajinskou vládu v ČR, která se soustředí pouze na svou ideologickou aktivistickou pózu a na české občany kašle.

  Prosím Vidláka, aby se nad propagací záměru pana Štěpána zamyslel. Když umí organizovat revoluci, tak tohle by mohl také nějak vymyslet.

  1. A co vy na to Antone Pavloviči, myslíte, že Česko zapsané na seznamu škodičů uspěje? Nebude lepší Antone Pavloviči ten plyn zkusit bez drátů?

  2. To jako pan Stepan vazne mysli, ze muzeme mit stejne levny plyn. jako Nemci?
   A na kom by pak ti Nemci vydelavali?
   Stejne jako Francouzi maji doma elektrinu za sve ceny a vyvoz za trzni.
   To nam taky Nemci dovoli? Kdo by jim pak vyrovnaval ty jejich eko nesmysly…
   Vysoka zivotni uroven proste neco stoji, nekdo to prose musi platit. Kolonie odjakziva odvadely svuj vydelek do imperialniho centra.
   Vsak je to taky do dneska videt: Londyn, Rim, Amsterdam…
   30 let jsme se Nemcum omlouvali, a Vasik rikal, ze pry jim to dluzime, CNB investovala 2 bliony do snizeni hodnoty ceske meny, aby jsme zustali „malou Cinou“ vedle Nemecka, I pamatecni historicke zlate mince jsem jim „prodali“ za jejich masove tistene dluhopisy, takze cemu se vsichni divi.

  3. Maneco, počkáme jednu zimu a pokud to pan Štěpán umí, tak mu to bude umožněno i s jásotem a průvodem.
   Pokud to ale neumí a jen se chlubil, tak za to bude zastřelen… Měl by si to sám ještě raději promyslet. To je na revolucích to nejhorší – jakmile neuspějete, jste mrtví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *