18 července, 2024

To jako fakt?

O víkendu jsem měl napilno a v hlavě jsem měl samé příjemné věci, jako udírnu, masíčko, vínečko, pálenku a dobrou společnost. Málo jsem se věnoval budoucnosti a pohyboval jsem se mezi přítomností a vzpomínkami na minulost. Čas krásně plynul, řeči se vedly, pivo teklo proudem… O to víc jsem se divil, když jsem se v neděli zase vrátil do reality… Prosím berte to jako jednorázový a neumělý pokus o Terezu Spencerovou.

EU se dohodla na zpřísnění fungování trhu s emisními povolenkami... Naše vláda se k tomu s chutí přidala, protože to prý pomůže klimatu a nízkopříjmovým rodinám…. Já vážně žiju v jiném světě.

Hele vládo, jak si mám pod vašimi snahami představit něco jiného, než cílenou likvidaci tohoto státu? Jak si mám myslet, že to co děláte, má nějakou logiku? Elektřina je drahá, protože Helmuti si řekli, že budou žít z větru a sluníčka (a pro jistotu z elektráren na ruský plyn a z ČEZu). Plyn je nedostatkový, protože nám Amíci zničili potrubí na ruský plyn. Obojí j drahé, protože se musejí platit emisní povolenky ze kterých bohatnou především velké investiční fondy.

Jako fakt čekáte, že rozšíření systému povolenek povede k něčemu jinému, než k dalšímu zdražení? Fakt jako máte pocit, že je v tomto státě všechno v pořádku a všichni mají tolik peněz, že si s tím nemusíme dělat hlavu? Fakt jako myslíte, že se lidi nepropadají do bídy a nepřicházejí už teď o všechno? Jak dlouho myslíte, že to lidi snesou? Nestačilo vám jedno varování v podobě sto padesáti tisíc lidí na Václaváku? Fakt toužíte po tom, aby se organizace chopil někdo schopnější, kdo se nezakecá a z pódia zavelí k činům? Chuť demonstrovat neopadá, to jen opadá chuť věřit současným organizátorům. On se toho praporu chopí brzy někdo šikovnější.

Zeman prý bude volit Babiše. Asi ho ten Rychetský fakt naštval a rozhodl se, že předsedovi ÚS tímto způsobem ještě pomstí. Babiš na Hradě bude chtít úplně jiný ústavní soud, než by chtěl Rychetský. A také má Rychetskému co oplácet, jak ho poškodil změnou volebního zákona chvíli před volbami.

Navíc mi to celé smrdí docela jednoduchou dohodou – Zeman ještě vybere nového předsedu ústavního soudu, podpoří Babiše a Andrejko si nebude hrát na Nerudovou a potvrdí Zemanovou volbu, bez ohledu na hemžení, které kolem toho bude. Hodlám si počkat, s jakým jménem Zeman přijde. To dost naznačí.

Ve Francii zemřel ruský oligarcha Zelenov. Přepadl prý přes zábradlí. Jo to se teď ruským oligarchům děje nějak často. Furt někde padají z balkonů, páchají sebevraždy, dělá se jim špatně se smrtelnými následky…

Prostě je vidět, že válka se nevede jen na bojišti, ale zasahuje i do nejvyšších pater byznysu. Podle mě nejsem daleko od pravdy, když řeknu, že nám podezřele umírají ti, kteří měli spoustu důvodů, aby se Rusko a Evropa od sebe byznysově neoddělily. Nevšiml jsem si, že by podezřele skákali z oken ruští oligarchové podnikající v Indii a Číně… Ale to je tak, když si ruský zapadnik myslí, že se zavděčí Anglosasům tím, že peníze za ruské suroviny bude utrácet v Londýně…

Schwarzenberg dal rozhovor ve kterém se domnívá, že se Rusko brzy rozpadne, protože je to impérium a to si musí projít svojí velkou porážkou, aby se s ním dalo mluvit. Používal tam moc hezká slovíčka jako dekolonizační proces a podobně. Nevím, jak moc je Schwarzenberg v hledáčku moskevských analytiků, podle mě tam nebude zastávat důležitější místo než takový Strelkov, ale pravda je, že podobné větičky lze slyšet i britských a amerických zdrojů, kterých si Putin velmi bedlivě všímá.

Možná proto teď dávají ruské televize tolik záběrů z prověrek jaderných sil Ruské federace…

Takže si znovu zopakujeme Vidlákovu základní geopolitickou tezi. Válka na Ukrajině může skončit buďto vítězně pro Rusko – pokud Západu dojdou zbraně a Ukrajině dojdou vojáci. Nebo může skončit patem – to znamená, že si obě strany uvědomí, že se nedokáží hnout z místa a dál je válka jen drahá a nebude mít žádný výsledek a ukáže se, co říkali dezoláti a proruští trollové už před půl rokem – že se musí jednat. Výsledek by byl stejný, jen by to nevyrabovalo půlku Evropy a nezničilo půlku Ukrajiny. A nebo válka skončí jadernou prohrou pro všechny, protože pokud se ruský režim dostane do neřešitelné situace, k čemu by mu byl celý svět, kdyby v něm Rusko nemělo mít své místo?

Ruským oligarchům sáhli na majetky a stejně je Putin u moci. Zavedly se sankce, aby to podrylo sociální situaci běžných Rusů, ale stejně je Putin u moci. Válka se vyeskalovala, aby to nemohli odbojovat sami profíci a Rusko muselo mobilizovat, ale Putin je stejně u moci a pokud by nebyl, přijde ještě větší drsňák. Vážně někdo po všech těchto těšínských jablíčkách předpokládá, že Putinovi někdo nedovolí zmáčknout jaderný knoflík?

A na závěr jeden příklad, jak se dá z války udělat radostná událost:

Válka znásobila tržby českých zbrojařů. Ve článku se dočtete, jak skvěle si vedou naše firmy vyrábějící nástroje na smrt. Mohli bychom přidat další optimistické články o tom, jaký skvělý zisk má ČEZ, nebo jak skvěle se daří obchodním řetězcům. Manažeři se mohou těšit na tučné prémie.

Takže budu ten, kdo to pojme z opačné strany… Viděl bych ten titulek asi takto: Válka na Ukrajině zbídačila české obyvatelstvo… Ale to by bylo nejspíš špatně. Řeknu to lépe: Vláda zbídačila české obyvatelstvo.

PS.

Stále pokračuje možnost si předplatit mojí knihu o zemědělství, která půjde do tisku kolem 15. ledna a hotová bude na konci února. Od března zahájím distribuci. Máte možnost mi pomoci tím, že si teď předplatíte knihu i s mým podpisem i s mým úsměvem, až vám ji budu vydávat při osobním setkání ve vašem kraji. Kdo nestojíte o přidanou hodnotu mého úsměvu ani o můj podpis na knize ani o podporu Vidlákovi, vy si nic nepředplácejte. Kniha bude k mání i v běžné distribuci. Cena knihy bude 350,- Kč

Číslo účtu: 164 883 276 / 0300. IBAN: CZ61 0300 0000 0001 6488 3276

Pro snazší distribuci prosím napište do zprávy příjemci váš e-mail. Děkuji všem.

157 thoughts on “To jako fakt?

 1. z diskuze – CO2 odpustky nove zelene cirkve

  Emisní povolenky je něco podobného jako ve středověku tzv. „odpustky“ (zaplať a můžeš hřešit). Nejde o vyřešení problému s CO2, protože v Číně se bude CO2 vypouštět dál a s úpadkem průmyslu v EU vlastně ještě mnohem více. Takže globálně to nic moc neřeší. (naplňují se prognózy p. Lomborga) Ono vlastně jde jen o způsob, jak si někteří přijdou k ještě větším penězům.

  Pokud si pamatuji na školní dějepis, ve středověku proti odpustkům kázal Jan Hus. Sice ho upálili, ale lidi se stejně naštvali. Vzali co měli po ruce a následovala vlna husitských válek, kdy si nikdo nebyl ničím jistý. Nemyslím, že by někdo stál o to, něco podobného, v modernější verzi, zažít dnes. (Kdo ví, v Bruselu se možná na školách o českém kazateli neučí 😉 a pak to vypadá, jak to vypadá.)
  https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=296374#p296374

  1. Re: Brouk

   Spojení grilování soudruha Husa a následujících nepokojů – chcete-li válek – je poněkud umělým konstruktem.
   Česky řečeno – tehdejší soudruzi měli v podstatě klasickou a nijak neobvyklou „eliminaci nevhodného kusu“ ve své většině u výfuku.
   Jiná doba, jiný mrav.

   Počátek kvasu v českých državách byl rozhodně zapříčiněn jinými událostmi a ději, než nám bylo, je a bude podsouváno.

   Když se ovšem lidi nas*ali a začali dělat bordel, bylo učení Husovo velmi vhodnou ideologickou vycpávkou pro jejich následné činy.

   V konečné fázi byli ze soudruha Žižky doslova na prášky, neboť to byl starý protivný dědek, který hodlal bojem ve jménu kalicha napravit všecky své hříchy (bylo jich nemálo), aby si to u pánbíčka vyžehlil.

   Jinak řečeno, soudruzi šlechtici by se domluvili mnohem dříve, ne na poli u Lipan, kdyby jim do toho bratr Žižka neházel vidle.

   Tyto své frky čerpám mimo jiné i z monografie Jan Žižka od Petra Čorneje. Bylo toho kdysi víc, ale z této knihy jsem zapomněl nejméně.

   1. Ještě dodatek.
    Úmrtí Žižkovo (+1424) se samozřejmě nekryje s datem bitvy u Lipan (1434), ale bratr Jan stihl do své smrti jaksi předat své znalosti vojenského řemesla svým nástupcům, kteří neváhali pokračovat v započatém způsobu obživy.

 2. Tereza Spencer mela jednu veselou zpravicku na zaver. Tak jak to dela dnes Ben Kuras. Za me kazdopadne palec nahoru za tento format pane Vidlaku i tak.

  1. Promyšlená past od pana Vidláka…nevím. Ale už jenom touto konkrétní formulací, hned na začátku, se dává najevo, že nejde přímo o ČEZ jako takový, ale distribuční firmu:

   „Náš bývalý elektrikář tam zdolává smažák… Odešel od nás před dvěma roky v té nejlepší době k ČEZu. Respektive k jejich distribuční firmě.“

   Tato uvozená věta je rozhodující.
   Je řeč o distribuční firmě elektřiny ČEZu, kterých je přece několik.
   To, že dále v textu to vypadá, jako by pan Vidlák psal přímo o ČEZu, není rozhodující. Má na mysli toho distributora a jeho zaměstnance-elektrikáře. Proto je důležitá ta uvozená věta na začátku.
   Osobně si myslím, že v tomto případě, měl pan Vidlák spíš víc štěstí, než rozumu 😀
   Ale vyšlo to a to se počítá.
   Kdo je pan Ftorek z ČT, že jsem o něm nikdy neslyšel? Nějaký řadový redaktor z jedné z kójí televizního open-space, kterému nejspíš nehrozí padák za to, že píše texty, přebírané i parlamentkami?

   1. treba psal vidlak o byvalem Státním podniku České energetické závody a nejak si nevsiml ze se prejmenoval a ze nektere jeho casti nekdo zasantrocil

    to vite na morave jsme nejak mimo a spousta novinek vcetne diakritiky k nam jeste nedorazila

    takze pravnickych osob/fondu vlastnicich akcie je min nez 18% ???

    Ministerstvo financí ČR – 69,78 %
    ČEZ, a. s. – 0,47 %
    Ostatní právnické osoby – 17,19 %
    Fyzické osoby – 12,56 %
    https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8CEZ

     1. Nie som si uplne ista, ale je pravdepodobnost, ze to su skor vyrovnavacie spolocnosti pre obchodovanie v zahranici. Teda oni su skor „pseudovlastnici“, na ich majetkovych poductoch sa vysporiadavaju obchody s akciami Cez v zahranici

 3. Myslim, ze muzeme v klidu spat ….

  „Během společného cvičení NATO došlo k vyřazení celého praporu obrněnců bundeswehru Puma. Obrněnce Puma mají přitom od ledna být součástí jednotek rychlé reakce NATO. Německá armáda ujišťuje, že do ledna budou vozidla opět bojeschopná. Informuje například Der Spiegel.

  Během několika dní, kdy probíhalo cvičení klesla bojeschopnost na nulu, uvedl k poruchám 18 vozidel Der Spiegel. Podle jeho zjištění by se mělo jednat o selhání elektroniky vozidel. Připravuje se setkání armády s dodavateli, účastnit se jednání má i německá ministryně obrany Christine Lambrechtová“

  1. Že tanky nejezdí, to je prkotina. Doufám, že je dost uniforem pro těhotné tankystky.

   Nikdy jsem si nemyslel, že bude důvod si dělat legraci z bojové schopnosti Němců a jejich armády…

   1. Admirále,
    dívejte se na to z té lepší stránky:
    Je vysoce pravděpodobné, že česká armáda nyní vykoupí veškeré zásoby téměř nepoužitých obrněnců Puma.
    Špatná zpráva je, že náš potenciální protivník potom nenakoupí naše nadnormativní zásoby osvědčených českých bojových Fabií, protože by měl neférovou převahu.
    Pumy jsou, zdá se , preventivně autodestrukční..

    1. Re: AH

     Doplněk
     A pronikavě se zvýší zaměstnanost, protože firma Excalibur Army nebude mít nouzi o další a další zakázky.

     Jen ještě malá OT – soudruzi z Arábie stále žádají pitomé, staré a hnusné Tatry s motorem zn. Tatra bez jakékoli elektroniky a s ohavnými a blbými ukazateli s rafikami a ne s mladými, chytrými a krásnými displeji.

     Je jasné, že v budoucí bitvě jsme jasnými vítězi již nyní.

 4. Čtu diskuzi a vidím, že spousta lidí tady hodnotí stav našeho průmyslu a zamýšlí se nad takřka merkantikiatickým vztahem, který máme s našimi „partnery.“
  Možná by nebylo na škodu, kdyby někdo, kdo se v tom vyzná udělal tady v diskuzi analýzu toho, jak si vedou ekonomiky Německa, Francie, Holandska, Británie, Španělska atd. a to mimo velké korporace. Zdali tam skutečně všechno vlastní fůra malých bohatých soukromníků a zatraceně dobře se tam podniká a ekonomika je tedy ( jak s oblibou říkají) zdravější než ta (post)komumistická, diverzifikovaná a kdoví co ještě . Anebo jestli to není třeba tak, že tato představa odpovídá možná tak 70. letům 20.století nebo současnému ospalémubalpskémunúdolí, kde si místní komunita švýcarských /rakouských farmářů hraje na ekologii, přičemž stejně těží stát ? Hádám, že mezi těmito tovarníky nebo farmáři se stejně už v té době vyprofiloval nějaký větší továrník nebo zemědělec, který je postupně zkanibalizoval, vyrostl a vytvořil svůj vlastní korporát, který je tak velký, že de facto simuluje plánovanou ekonomiku.
  Existuje v této diskuzi někdo, kdo má o tomto páru? Já to nejsem, ale velice mě to zajímá a myslím, že spoustu z vás tady taky.

  1. V obecné rovině, příroda vždy nachází stav s co nejmenším množstvím energie. Kulička vždy spadne na dno důlku, neb tam má nejmenší polohovou energii.
   Kapitalismus je stejný mechanismus, jen s tím rozdílem, že to není tak přímočaré, tudíž i obtížně pochopitelné. Proto třeba je zde i ta globalizace, jež při minimu vložené energie získává nejvíce. Zjednodušeně, kapitalismus ve svém genetickém přírodním kódu má tendenci ke koncentraci, tudíž není jiné cesty než aby v každém společenském systému došlo ke koncentraci majetku a to tak daleko, že zbudou jen dva konkurenti.
   Dělat analýzu toho co požadujete je zbytečnost, neb vždy a za každých okolností bude docházet ke koncentraci, tedy vzniku velkých ekonomických hráčů.

   Ještě drobnost jenž s tím souvisí a to k Hamplovi a jeho změně pravidel. V současnosti jsme změny pravidel dokonce svědky a to v podobě Ruska na Ukrajině. Ony změny pravidel jsou doprovázeny lidským neštěstím a potoky krve s tím, že není jisté, zdali se to zdaří. Vzhledem k tomu, že se zatím ona pravidla zadrhávají, dá se očekávat, že změny nastanou po dlouhé době a mnohých krutostech. Západu se v těch starých pravidlech tůze dobře žilo. Nevzdá se jich bez litého boje.

   1. Věštče 🧙‍♂️, patřím také k vyznavačům entropie. A to je důvod, proč si říkám, že když se to posouvá k bohatým, že to musí tak jít i k chudým, respektive méně majetným.

   2. zrovna jsem sledoval poslední díl 3tí série yellowstonu – indiánská právnička tam říká indiánskému náčelníkovi něco v tomto smyslu:

    Když budeš hrát podle pravidel těch, co ta pravidla vytvořili, nikdy je neporazíš, jsou to pravidla pro otroky. Ti, co je tvoří, sami je nedodržují. Vzpomeň si, jak porušili smlouvy s Francouzi, jak potom neustále porušovali smlouvy s námi, nyní s Iránem…

    Na to, že jde o moderní US produkci, hodně odvážné a ani homopropagandu jsem tam ještě nezaznamenal, rasovej mix je asi nutnost, ale nepůsobí to násilně jako uvětšiny ostatní „moderní“ tvorby. samozřejmě že největší záporáci jsou běloši a některé zápletky jsou buď hodně přitažené za vlasy anebo úplně mimo, ale není to faktografický dokument, a pobavit umí.

    Dovolil jsem si tu významnou a vlastně klíčovou myšlenku svévolně zdůraznit, snad se nebudete zlobit. Ta myšlenka by klidně mohla viset v každé škole, v každé třídě místo fotky prezidenta.

    Zakladatel

   3. Si pamatam, jak sa nadavalo po revolucii, ze sa ceny tvorili v Prahe, pre cele Ceskoslovensko, co bolo spatne, a to bol dovod, ze sa vsetky podniky rozpredali … dnes sa pozrite na cenovku … je tam cena aspon pre 6 krajin, zvlast ked handry kupujete (mam tri deti, co rastu, v hadrarni som co tyzden) … asi boli komunisti strasne fuj, ked centralne planovali z Prahy do Michaloviec … demokrati su supr-cupr, ti planuju pre cely vychodny blok (urcite pre kazdeho jedneho malickeho samostatneho vyrobcu :P)

  2. Zaradoval jsem se, že si rozšířím pasivní zásobu cizozemských slov o „merkantikiatický“.
   Google ho ale nezná, předpokládám, že se jedná o neologizmus vlastní výroby…. mající něco společného s prachama. Dál jsem se nedostal. Poučte, prosím, nevědomce! Dík!

    1. Ládiku, merkantilizmus je mi pochopitelně jasný, merkantilistický taky, ale „merkantikiatický“ ňák nechápu…
     Ale třeba máš pravu, třeba je to merkantilizmus, co smrdící jako merkaptan.
     Třeba je to počeštěno z merkantiCIAtický. Nebo v tom jedou Kýňani.

     1. Sorry, hoši, překlep na dotykovém displayi. Měl jsem na mysli „merkantilistický“ čili vycházející z merkantilismu. Tento přístup, jehož průkopníkem byl fr. ministr Colbert se vyznačuje koupí laciných surovin nebo tovarů v zemi nižšího řadu, jejich zpracováním a následným odesláním výrobků zpět do původní země s přidanou hodnotou, vše s orientací na export. Z hlediska této doktríny je importdedinitivního výrobků špatný. V podstatě je to varianta kolonialismu.

 5. https://brnensky.denik.cz/prezidentske-volby/kandidati-v-podhradi-petr-pavel.html

  uff
  ale

  https://www.denik.cz/z_domova/debata-deniku-fiala-vyznamenani-zeman-pavel-20221027.html

  akorát mne udivuje, že po něm chce minulost vysvětlit a sám se nemá k tomu aby vysvětlit ty své kontakty a jistými němci a markantní rozdí mezi tím co říkal před pár lety a co dělá včil….

  JInak jen sbírám jednotlivosti a nikomu neradím koho. To si stejně musí přebrat každý sám, protože ač výsledek ovlivní kde co, nejvíc špatnou volbu odnesou sami.

  1. No hlavně, že je soudružka manželka Petra Pavla připravená na roli první dámy (viz. 1 odkaz). To soudružka je opravdu na místě, také byla členkou KSČ (asi taky mladická nerozvážnost, jak se to vlastně říká u ženy? Holčičí?). Aby nám na Hradě nezaložili místní organizaci KSČ.

 6. Prezident a kolovací pořádek:
  https://casopisargument.cz/
  —–
  Doporučuji.
  Pro mnohé nic nového, mnicméně pro některé inteligentní, leč poněkud stále sugestibilnější jedince pěkně formulovaná politologická úvaha k zamyšlení.
  —–
  Pro mne osobně je už otázka voleb osoby, která bude symbolicky posedávat na místě českého prezidenta dříve jakžtakž částečně samostatného Česka či Československa záležitostí asi tak šesnáctého řádu.

  Jsou zásadnější věci – například budoucí možnost soběstačnosti zbytků česky mluvícího obyvatelstva při výrobě náhražek kávy z praženého žita či pražených žaludů.

  Nebo otázka barterového dovozu bramborové natě z Patagonie (coby náhražkového kuřiva) výměnou za dvojnásobné množství brambor ze zbytku našich polí,na nichž ještě nebylo pěstování brambor zakázáno.
  —-
  Už před lety, ještě za panování C.K Stejskala jsem navrhoval na místo prezidenta svůj robotický vysavač.
  Hovoří dvanácti jazyky (česky neumí, ale co s tak bezperspektivním, téměř už mrtvým jazykem?)a dá se programovat.

  1. Ale fuj!
   to je trapné! Oprava:
   PREZIDENT A KLOVACÍ (!!!) POŘÁDEK.
   (Pokud někdo neví, co to je „klovací pořádek“ – je to sociálně psychologický a etologický termín.
   Odvozený od sociálního postavení té které slepice v hejnu.)

 7. Ať už je ten na Hradě jaký chce, jedno se mu musí nechat. Je velmi vyvážený a rozvážný.
  Rychetského a jeho partu sice naštval, ale současně potěšil svým záměrem přestěhovat ambasádu z Tel Avivu do nedělitelného Svatého města Jeruzaléma. ( A současně podniknout cestu do proruského Srbska. )
  A včil mudruj.
  🤔

   1. „Zahraniční politika ve prospěch ČR a mluví se všema?“
    —–
    Nejsem si jistý, zda něco takového jako česká „res publica“ v původním významu slova dosud existuje.

    Rozlišoval bych „ve prospěch vládců ČR“ – ať už je to kdokoliv a sídlí kdekoliv) a „ve prospěch zájmů 90% obyvatelstva Kotlinky“ – (ať už si většina z nich/nás dnes o svém postavení a fiktivním vlivu na vlastní blízký osud myslí cokoliv).

 8. Vidlák píše (rozumím-li dobře, tak ironicky), že „cizí firmy, které na naší ekonomice hodují, se zasloužily o její pronikavou modernizaci“… Zkusím k tomu podotknout: jj., někdy ji zmodernizovaly až tak důkladně, že ji zničily. Nedaleko nás byl cukrovar. Založený už za první republiky. Vyráběl cukr. Úspěšně. Jezdili jsme si tam pro velkobalení pro krmení včeliček. Také toho využívali zemědělci v okolí, kteří do osevních plánů rádi zařazovali cukrovku – protože odbyt v blízce dojezdové vzdálenosti. Cukrovka, jak známo patří mezi okopaniny a významně se podílí na udržení dobrého stavu půdy. Po sametu cukrovar koupili Francouzi. Po velmi krátké době v něm zastavili výrobu (protože konkurence). Posléze byly postupně chátrající budovy srovnány se zemí. Na polích se teď střídá hlavně řepka (nic proti ní) s obilninami. Modernizace v praxi.

  1. Omlouvám se, Vidláku, tohle měla být reakce na Asfaltového holuba a jeho citaci páně Kellera – to je tak, když se někdo „rozohní na první dobrou“ se zbrklou reakcí 🙁
   Díky za pochopení.

  2. Onehdy byl v TV nějaký dokument o cukrovarniství a k ilustraci byl použit osud nějakého cukrovaru v severních Čechách.
   Tam byste slyšela, že „komunistický režim do cukrovarnictví neinvestoval a centrálně plánovaná ekonomika neumožňovala rozvoj tohoto odvětví, a proto se počet cukrovarů snížil z 200 na asi 50“, zatímco „po pádu totality došlo dík zefektivnění výroby a dík zdravějšímu životnímu stylu a snížení spotřeby cukru“ k dalšímu snížení počtu provozů na těch dnešních 9…

   1. Hlavně že jsme cukrovary vyváželi jako technologické celky a školili v cizině zaměstnance.
    Stačí se podívat jen na Hrochův Týnec – největší a nejmodernější cukrovar.
    Dnes je tam sídliště.
    A takhle bych mohl pokračovat. jen tak namátkově okolo práglu:
    Zvoleněves – na konci osmdesátek zainvestovaná miliarda tehdejších peněz.
    Tam aspoň nějaká výroba zůstala – dělají tam nějaké vitamíny a nějaké glukózo-fruktózové sirupy.
    Klobuky, Velvary, Úžice, Modřany, Čakovice, Český Brod, Benátky n. Jizerou, Doksany.
    Kaput.
    Jediný cukrovar ve středních Čechách zůstal v Dobrovici a tam je to ještě zčásti lihovar a muzeum.
    A Orion, vaše čokoládová hvězda – stojí tam luxusní byty. A ta čokoládová hvězda se vyrábí převážně v Turecku a něco ještě na Moravě.

    A takhle by se dalo pokračovat až do úplného zblbnutí, nebo nasrštvání.

    1. Přidejte cukrovar Kopidlno. Ten se začal kompletně modernizovat v roce 1987, práce byly po roce 1990 zastaveny a nyní po něm není ani stopa.

     1. jenom v Praze – kolik zbourali fabrik dávajících obživu a výrobky
      místo toho jen ouřady nebo si můžem navzájem „poskytovat služby „

   2. A kterých je těch 9? Už někdy v roce 2015 jsem někde četl, že jich je už jen 7. No a od té doby už uběhl nějaký pátek.
    Schválně.
    Dobrovice, České Meziříčí (obě Tedeos, francouzská firma, ale 1/3 vlastní Nordzucker z Německa),
    Hrušovany, Opava (Moravskoslezské cukrovary, majitel rakouská Agrana)
    a poslední 3, tentokrát v českých rukou (snad) Prosenice, Vrbátky a Litovel.
    Ale třeba jsem na nějaký zapomněl?

   3. Kopidlno ve východních Čechách.
    Postaven největší a nejmodernější cukrovar v Evropě, dokončeno už po převratu, zkolaudováno a rozběhnuto… Koupili Francouzi a zlikvidovali. Dnes brownfield… městečko dodnes „omotáno“ vybudovanými teplovody a produktovody, jejichž likvidace byla příliš drahá… vytápění města a okolí z cukrovaru nikdy nespuštěno, ačkoliv bylo již hotové a zkolaudované. Státní dotace na celou akci byly přes 20 miliard Kč.

     1. Úplně ne, třeba zmíněné teplovody a vytápění města.
      Ale samotná technologie cukrovaru ano, vlastní energetika (byla tam obří kotelna) také. Firma, se kterou jsem tenkrát spolupracoval, tam dodávala měření a regulaci – od projektu po realizaci.

  3. Uz pred mnoha lety jsem videl dokument na seznamu (prvni a posledni), jak to probihalo na Sumave pred valkou.
   Jak tam cesti cetnici a vojaci utlacovali a okradali sudetske Nemce, kteri to tam zurodnovali za pomoci prazskych nemeckych financniku.
   O ordnerech ani slovo, a kdyz se znimili o utocich na ceskeho postaka, nebo cetnika, tak to bylo same udajne, nepodlozene, nikomu se nic nestalo…
   Po pulhodine toho vyplachu ukazal vypravec kus talire z jednoho doboveho dotelu, kde byl hakovy kriz. Bez jedineho slova pokrcil rameny a dokument skoncil.
   Pak se nedivte, ze studentske volby vyhrava Caputova.

   1. Nevím jak na Šumavě. Jsem ale držitelem originálu dobového dokumentu z první republiky , kdy městská školní rada v Aši píše rodičům českého žáka – německy. Takže na žádné velké utlačování nevěřím. Spíše to bylo stejné jako dnes. Věrchnuška okrádala spodních 12 milionů lidí, ale protože Němci žili v horších podmínkách (na kopcích), tak to odnášeli více.
    Ovšem, na druhou stranu, když vidím, jak se k etnickým Rusům chovají v Pobaltí či na Ukrajině, tak bych se ani nedivil buzeracím ze strany českých nacionalistů.

 9. Milí spoluobčané,
  vše má svou cenu i zazvonění klíči. Je to stejné jako na konci pohádky. (Pro mládež co čte pouze taťkovu vkladní knížku – na konci pohádky obvykle zazvoní zvonec a pohádky je konec.)
  Díky úsilí českého ministra Mariána Jurečky z KDÚ-ČSL, uvalí od příštího roku na všechny Evropany nové mastné poplatky za bydlení, za potraviny, a za dopravu do práce i do školy! Z každého Čecha, včetně dětí a důchodců se bude vybírat 2 618 korun ročně.
  Holení hlav bude na pořadu příště.

  1. A co mají chudáci ve vládě dělat, když vidí jak domácnostem (lidem) stále stoupají úspory? Určitě si říkají ,, My jim tak krásně pouštíme žilou a oni si ještě spoří? Tak to ne, musíme přitvrdit. Zdroje jsou, přece, kdyby jim to vadlo, tak se ozvou, ne?“

   1. Máte pravdu. Domácnosti (lidi) se chovají krajně nezodpovědně. Nevidí, že hromadění úspor vede pouze k jejich zapařování. Naštěstí svou nezodpovědnost alespoň částečně kompenzují svou vytrvalou volbou oblíbených idiotů.

 10. O zastropování cen na naftu v širších souvislostech; také o osudu Evropy, velice výstižně.
  Chazin – Krutakov… v ruštině
  00:00 Вступление
  00:50 Утечка проекта судьбоносного указа
  05:55 Почему мы увидим разложение мировых рынков
  08:58 Механизм процентного регулирования мировой экономики
  12:19 Причём Ротшильды к текущим показателям рынков
  14:35 Как Россия может перевернуть стол на котором идёт игра
  19:00 Что приходит на место кредитной экономики
  25:16 Почему Европа станет третьим миром
  31:12 Кто перехватывает инициативу управления мировой экономикой у США
  35:54 Как на западе придумали обуздать Россию
  39:44 Единственная возможность выиграть противостояние с западом

  https://www.youtube.com/watch?v=_fboiCCADNg

  1. O zastropování cen jsem četl něco jako:
   „Zastropujeme ceny vajec v hytlermarketech. Strop bude 2,- Kč. Zastropujeme ceny másla. Strop bude 30,- Kč za čtvrtku.
   A dáme hroznou ránu inflaci a hytlermarketům!“ 🙂

 11. Dnešní Jan Keller:
  (Nemá cenu smolit příspěvek, který někdo chytřejší napsal lépe než bych to dokázal já)
  ———

  „To, že jsme národ neobyčejně štědrý, se mezi lidmi ví už delší dobu. Oficiálně je to potvrzeno přinejmenším od roku 2016, kdy analýza Úřadu vlády upozornila na neobvykle vysoký objem dividend, který z naší země vyvádějí do zahraničí cizí společnosti.

  Již léta se diskutuje nejen o tom, zda se jedná o tři sta či čtyři sta miliard korun ročně, ale též o tom, jakými kanály odtékají od nás další peníze například v podobě důmyslných her s vnitropodnikovými cenami.

  Tento penězovod odčerpávající ve srovnání s jinými zeměmi neúměrné množství prostředků bývá hájen s poukazem na to, že cizí firmy, které na naší ekonomice hodují, se zasloužily o její pronikavou modernizaci. Teprve v souvislosti s aktuální krizí jsme se dozvěděli, že výsledkem pronikavé modernizace je ekonomika zastaralá a zoufale energeticky náročná.

  To však nebyla zdaleka jediná informace, kterou nám probíhající krize poskytla. Dozvěděli jsme se také, že právě v oblasti energetiky je naše vstřícnost ke druhým zcela bezkonkurenční. To, co lacino vyrobíme, výhodně poskytneme druhým a pak si to od nich s pořádnou přirážkou zase koupíme zpátky k nám domů.

  Naštěstí to není žádná anomálie, za kterou by někdo zodpovídal, takhle funguje naše ekonomika i v mnoha dalších oblastech.
  Vyrábíme laciné krmivo, abychom si pak od sousedů koupili drahé maso.
  Vyvážíme lacinou masokostní moučku, kterou pak za vysoké ceny dovážíme přeměněnu na hnojivo.

  Tímto způsobem zahraniční firmy zmodernizovaly u nás spoustu věcí. Vždy podle zásady, že je třeba napřed co nejlaciněji pro druhé vyrobit, aby to pak bylo možno co nejdráž od nich koupit. Říká se tomu svobodný trh a funguje to jako jedna z nejbohatýrštějších forem mecenášství, jimiž se může naše jinak malá země před světem pochlubit.

  Ani zde však česká velkorysost nekončí. Soustředili jsme se na státy, které procházejí ekonomicky složitým obdobím, a pomáháme jim, jak jen můžem. Kam jinam než mezi nejušlechtilejší formy rozvojové pomoci zařadit to, že vypomůžeme s odkupováním břidlicového plynu zemi, jejíž banky vložily příliš mnoho peněz do půjček na jeho průzkum a těžbu?

  Vložily tolik peněz, že se výslednou cenu této suroviny ostýchají prodejci nabízet svým vlastním firmám a domácnostem. Protože naše domácnosti by její nákup také obtížně zvládaly, pomůže jim nezištně daňový poplatník, za jehož anonymitou jsme spolehlivě skryti my všichni. Jelikož nákup tak drahé energie by nebyly schopny či ochotny hradit ani velké zahraniční firmy působící na našem územní, zaskočí opět český daňový poplatník a uhradí jim rozdíl mezi úředně stanoveným stropem cen a jejich skutečnou výší.

  Protože všem se musí měřit stejně, bude to daňový poplatník zajisté hradit i firmám, které si od nás rok co rok odnášejí tučnou výslužku za to, že tak příhodně zmodernizovaly českou ekonomiku. Přece tady nenecháme naše dobrodince mrznout. Bude vzrušující sledovat, v jaké míře tuto formu sponzorování pokryje daň z neočekávaných zisků.

  Podle posledních zpráv více než čtvrtina českých domácností má jen na základní potraviny.
  Mezi kategoriemi, které trpí nouzí nejvíce, jsou zvlášť četně zastoupeny domácnosti seniorů.

  Neberme to jako výraz neochoty vlády postarat se o ty, kdo jsou nejzranitelnější a za nimiž – na rozdíl od některých ostatních – nestojí žádné lobbistické skupiny. Pohlédněme na to jako na další z projevů naší národní velkorysosti. Nemají senioři peníze na placení záloh za energie?

  Není možno s tím nic dělat třeba proto, že mezi hlavními minoritními akcionáři našeho hlavního výrobce energie figurují americké penzijní fondy? Pokud by náhodou uvízli někteří naši senioři v energetické chudobě, může nás všechny hřát pomyšlení, že v astronomických cenách za svícení a topení ve svém důsledku mimo jiné pomáháme aspoň trošku vylepšovat životní úroveň důchodců amerických. Není to v dnešním světě sebestřednosti a egoismu docela hezký příklad solidarity?

  Díky tomu všemu se dnes už můžeme dívat s odstupem na minulou dobu, kdy heslem našich zaostalých předků bylo podezřelé „Národ sobě“. Jsme už mnohem dále a současná vláda je spolehlivou zárukou toho, že z nastoupené cesty neuhneme.

  Ať chlad našich domovů letos o Vánocích prohřeje mnohem progresivnější heslo – „Klidně každému, jenom ne sobě!“

  1. Re: AH

   Jste škaredý a hloupý pták, který neví, že o naše seniory se příkladně starají soukromí investoři, kteří si utrhli od úst a narvali prachy do budování center a domovů, v nichž mohou naši KLIENTI krásně prožívat podzim života, (pokud se na to složí celé jejich potomstvo a oni sami do toho vrazí každý měsíc celý důchod).

     1. Cesta zpět neexistuje, navzdory tomu, že místní optimisté si to nehodlají připustit. Tedy pokud neuvažují o tom, že by smlouvy jednostranně vypověděli, prodané znárodnili, a začali jako stát fungovat mimo EU.

       1. Jenže pokud ČR někdy začne vypovídat smlouvy (mezinárodní či v rámci ČR), pokud začne znárodňovat již prodané, tak nás svět a Evropa zvlášť poženou na stamiliardové arbitráže. Přestanou s námi obchodovat. Nasadí embarga. To by jsme museli oplotit hranice a zkusit být soběstační, což v současném světě země o velikosti ČR nemůže ustát.

        1. Zkratka a dobre, nelze nez vyckavat, nez se to posere uplne vsude (mysleno v nasi casti sveta). Timto uhlem nazirano, malokdo u nas pro to dela vic, nez soucasna vlada.

         Oni vlastne pracuji „pro nas“…

        2. Ti stejní to dělají běžně .. ale chápu, že je rozdíl, jestli to udělá USA, Německo, anebo otroci v ČR.
         Já netvrdím, že bych to jako premiér určitě provedl, ale minimálně bych o tom mluvil jako o běžném kroku, který vidíme těch zmíněných. Prostě nalívat lidem čistého vína a trochu zmírňovat projevy otrocké mentality.

      1. Re: Eta

       Právě to jsem měl na mysli.
       Buď přijde Jánošík a nechá se pro blaho tohoto hříšného lidu pověsit za krk, anebo bude tento národ viset za žebro a bude postupně hezky porcován.
       Pochopitelně zaživa, aby bylo masíčko čerstvé…
       … a ani to nebude moc bolet, slibuji na svou … ééé, … čest nemám, … co bych vám jen slíbil…

       1. Takže si myslíte, že tohle je to správné chápání slov naší vlády?

        Z toho porcovacího háku vás nenecháme padnout…
        ?

 12. Vidláku,
  Green Deal je ideologie. Proto není možné akceptovat jakýkoliv kompromis. Kupředu levá, zpátky ni krok.
  Jinak ožebračení obyvatel EU a likvidace národních států je dle mého názoru základní agendou od dob Lisabonské smlouvy, aby z trosek vybudovali nové Spojené státy evropské.

  1. Re: Gerd

   Ááá, zase jeden hloupý exemplář, který neumí poznávat slova.
   Nikoli Spojené státy evropské, nýbrž Spojené trosky evropské.

   1. Targusi,
    trosky to budou fakticky, ale honosně nazývané Spojené státy evropské. Naším vývozním artiklem nebude demokracie a lidská práva (tam nají monopol na vývoz jiní), ale klimatická agenda a Green Deal. Jen jestli o takové dobrodiní bude v zaostalém světě zájem.

    1. Re: Gerd

     Kdo nebude mít o naše JEDINĚ SPRÁVNÉ artikly zájem, tomu zkroutí soudruh Obama přední nohy.

     A navrhuji modernizovat pitomé slovo „stát“ na ležet. Kdo by furt stál, když z toho bolej nohy?

     Takže finální název by byl Spojené Lehy Ojropské Dojčerských Národů, nebo tak něco.

     To už by šlo, ne?

     Hej, hola, Holube, kde jste, abyste vycídil můj jedině správný název budoucího souloží, tedy prozatím soustátí?

  1. Jenže zbídačené je i obyvatelstvo, které „vědělo“ a samo volilo jinak (= nefialově). Jeho chybou je, že bylo líné šířit informace mezi ostatní. Ukázalo se to za kovidu. Kolik jste v offline světě potkali apoštolů, kteří šířili pravdu a bojovali proti očkování?

   1. Bojovat proti očkování?
    Proč? Kdo chtěl tak se nechal, kdo nechtěl tak se nenechal a přijal důsledky. Smlouvy na vakcíny byly už stejně uzavřeny a zaplaceny. Takže o co tu vlastně jde? Pláč nad rozlitým mlékem ať už C-19 bylla tak nebezpečná nebo ne. Ale ti mrtví nejsou nafalšovaní. Možná zveličení, ale křivky úmrtnosti jsou neúprosné.
    ===
    Neboli – covid se mi zdá být náhradním cílem, fackovacím panákem, o který se budeme rvát a zapomeneme na současné problémy. Elektřina, plyn, dodávky zbraní na Ukrajinu, výcvik Ukrajinců na našem území, vyvádění zisků z republiky atd., atd.
    Je třeba se dívat dopředu a ne plakat nad tím, co už bylo.

     1. Starý Kocour

      Kdo se nechal vystrašit, ten se nechal. Důsledky přijali nejen ti, co se nenechali, ale i ti, co se nechali očkovat. Ze svého okolí znám několik případů velmi mladých lidí (20-25) s mrtvicí a infarktem. Za mých mladých let věc nevídaná. V kombinaci se současným řízením auta dokonce se smrtelnými důsledky.

      Jistě, jsou jen tvrdá data zfalšovaná našimi vládami. V některých zemích jsou naproti tomu tvrdá data o účinnosti Ivermectinu, oxidu chloričitého atd. Mně stačí ty stovky, jak píšete „podezření“, kterých je plný internet. Dělal jsem si sám měsíční statistiku úmrtí v naší hodně velké obci a během Covidu byla úmrtnost dokonce nižší, než v letech předchozích. Zvyšovat se začala až po nástupu očkování.

      K tomu, abych se nenechal očkovat proti čemukoliv, mi stačí křivka sestrojená z tvrdých dat u tuberkulózy. Očkovat se začalo, až tuberkulóza téměř zmizela. Zdroj: Jean-Claude Alix – Jde o váš život.

      Než náhradní cíl byl Covid test poslušnosti, blbosti a (ne)schopnosti vzdoru obyvatelstva.

    1. “ Kdo chtěl tak se nechal, kdo nechtěl tak se nenechal a přijal důsledky.“
     To myslíte vážně?

     V tom případě prostě přijměte rozhodnutí vlády, Brusele, USA .. anebo přijměte důsledky.

     1. Měl jsem trochu menší problém s tím, že se do počtu přímo zemřelých na čínskou bolševickou chřipečku covid započítávaly například i oběti dopravních nehod, u kterých se během ohledání ukázala pozitivita.
      Stařečkové, zemřelí smutkem a samotou – sice pozitivní, ale umřeli na něco úplně jiného.
      Už během těch dvou let jsem měl intenzívní pocit zbytečného nafukování věci, co pak zacházelo až do takových extrémů, jako potřebné mrazáky v ulicích a chybějící dřevo na rakve.
      Skutečně přímo zemřelých na komplikace z téhle chřipečky, je podle všeho 2/3 udávaného počtu. Když nic jiného, tak vládou a následně médii šířená hrůza, měla ospravedlnit gigantické utrácení vlády. Pokud se dobře pamatuju na Schillerovou, tak to mělo být půl bilionu korun, 500 miliard. Nikdo pokud vím, nepátrá po tom, kde tyto gigantické miliardy skončily, případně za co byly utraceny.
      I proto si myslím, že čbch ještě nebyla uzavřena a média dále vymýšlejí spektákly o virových onemocněních záhadného původu, se nimiž si lékaři nevědí rady jak po diagnostické, tak po léčebné stránce.
      Dokud to někdo sračkometům nezatrhne direktivně, budou metat stále. Protože „čísla táhnou“ a na hlavní straně Seznamu zase bude viset lišta s měnícími se počty „záhadných úmrtí“.
      Přežil jsem ve svých letech celou tu chřipečku jen s desetidenní ztrátou chuti a čichu, bez teplot a komplikací, pochopitelně i bez očkování a respirátorů.
      Hadr jsem si nasadil symbolicky pod nos, jen párkrát a jen do několika málo připodělaných obchodů, co i počítaly lidi. Neměl jsem totiž nejmenší chuti, hádat se s militantními uctívači preemiéra, kteří až do poslední chvíle věřili, že co činí, dobře činí.
      „Řekněte mi gdě a já tam tie roušky dovezu“..
      Následky očkování, se mohou projevit klidně až po 5 letech a něčím, co by se zapomenutým očkováním, jakýmsi neznámým sajrajtem, už nikdo nespojoval.

      1. Nelíbí se mi, jakým způsobem dehonestujete tragedie, ke kterým v rodinách došlo. Samozřejmě, že kovid zabíjel a samozřejmě, že se do statistik nezapočítávali zemřelí na dopravní nehody. To jsou hrozné nesmysly, které si vymýšlí někdo, kdo problematice vůbec nerozumí.
       Ve skutečnosti na kovid zemřelo hodně lidí, kteří se do statistik vůbec nedostali, například proto, že byli hovada a neudělali si ani texst.
       Samozřejmě, že roušky v situaci, kdy nemáte nic jiného k dispozici, mají smysl. Je to dávno vyzkoušená a osvědčená metoda. Kterou praktikují na Dálném Východě už desítky let, byť třeba jen s ohledem na ty druhé. Kdo je nakažen čímkoliv a roznáší to mezi lidi, je bezohledný.
       Kdo má problémy nosit roušku, pokud nemá nějakou zdravotní indispozici, tak je primadona a bolestín. Na nošení roušky nic není. Personál v nemocnicích nosí roušky už 100 let a nikdo se jich na jejich pocity neptá.

       1. Na Kydech bych vám hodil plnou paletu slepic … tady jen konstatuji, že tak nějak podobně bych odpověděl i já. Přesto uznávám, že CoVid je minulá válka .. nechala své oběti na obou stranách, přispěla k rozdělení společnosti a zabila spoustu vztahů … a bohužel i lidí, kteří by tu bez něj ještě byli. Za sebe jsem rozpolcen. Ač přijímač očkování, tak odmítač paniky a hysterie, kterou tu media a vlády rozpoutaly. První co jsem kritizoval bylo, že se nepostupovalo podle pandemických a epidemiologických plánů … dneska u nás zuří epidemie chřipky. spolu s ní přišly průjmy a místy pár exotických případů spály, záškrtu, a ti chudáci, co musí cvičit naše soudruhy z ukrajiny, si domů nosí svrab a další mlsky. Přesto nikdo nenařizuje karantény, nikdo nevolá po zavírání škol a fabrik, nikdo neomezuje cestování ani nenařizuje uzavření vybraných měst a krajů … Tehdy čísla neodpovídala nastaveným metodikám, ale hodně se křičelo a strašilo. Dnes by čísla seděla, ale zase jsou jiné problémy, než nějaké nemoci ….

        Není to zajímavé?

  1. a pekne to soli
   ————
   A zase ten zlý Maďar

   Jakási americká civilní filiálka CIA nasypala před volbami do maďarské opozice přes sto milionů dolarů a stejně vyhrál Orbán. Vida. Někdy to holt hned nevyjde, ale opakování pokusů o převrat je matka liberální demokracie. Zkouším si představit, že by nějaká ruská „neziskovka“ před volbami nasypala sto milionů dolarů například do našeho Pitomia nebo do německé AfD a že bych se to následně taky musel dozvědět až pokoutně z nějakého dezinformačního média….

   Drony asi nedošly

   Po náletech ruských dronů íránské výroby je Oděsa bez proudu. Hm. Jsem trochu zmaten. Mediální narativ přece zní, že poté, co Rusku už dávno došlo jídlo a palivo, granáty, rakety, tanky a bojová morálka, mu došly i íránské drony. Mimochodem, ten mediální důraz na zahraniční výrobce Ruskem používaných zbraní je zábavný. Jakože se tím, fuj fuj, podporuje agrese. Hm. Jakoby ukrajinské rakety a granáty, léta zabíjející ukrajinské civilisty na Donbasu, nikdo cizí nevyráběl. Jakoby saúdské rakety americké výroby, léta zabíjející v Jemenu děti, nikdo cizí nevyráběl a nedodával Saúdské Arábii.

   Ještěže má svět osobnosti

   Časopis Time zvolil osobností roku ukrajinského prezidenta. Správně. Díky tomu, že redakce tohoto slovutného média má proslulý čich na obdivuhodné osobnosti se tak pan prezident ocitne v opravdu dobré společnosti. Osobností roku podle Time byli zvoleni například i Adolf Hitler, Josif Stalin – ten pro velký úspěch dokonce dvakrát – či největší francouzský kolaborant Pierre Laval. Myslím, že Zelenskij mezi tyhle velikány opravdu celkem pěkně zapadne.
   http://nonserviam.cz/medialni-hovinka-lxviii/

   1. Sláma Ukravína! Máte samozřejmě pravdu, sám se už poměrně dlouho bavím „ruským“ narativem mediálního mainstreamu. To neustále opakování lží a polopravd, které už zřejmě spoustu lidí udolalo a začali mu věřit. Články jsou občas až humorné, kdy různí experti apod. přesně ví, co si Putin myslí, co měl k snídani, že už to není on ale mimozemšťan, že už nic nemají, že už tohle a tamto… je to opravdu ubohé, kam až může angažovaná novinařina klesnout. Co se děje jinde ve světě se nedozvíme, ale lží jsou plné stránky novin i internetu.

   2. Re: Brouk

    Jste ubohý Brouk, který je beztak Pytlík, nebo tak něco, a který vůbec netuší, že zahraniční rakety adoptované soudruhem Zelenským a mířící na Donbass jsou povoleny, protože na svých křidélkách nesou svobodu a demokracii a všeobecnou prosperitu a tak všelijak podobně.
    Prostě něco jako dámské vložky s křidélky. Ty jsou také našimi soudružkami velmi oblíbeny a hojně využívány.

 13. K těm emisním povolenkám:
  Německo začalo aktivně spalovat uhlí v tepelných elektrárnách vzhledem ke stávajícímu bezvětří. V důsledku toho se emise CO2 v zemi prudce zvýšily na 745 g/kWh, což je více než v Jižní Africe a Indii.
  Mapa aktuálního stavu emisí zde
  https://imgway.cz/s/902f

  Žijem si jak na zámku, ať to trvá věčně…

  1. Podle Grety mame jenom uz 10 let snizit produkci CO2.
   Pak uz bude navdy pozde.
   Jak to, ze ji uz nezvou do Europarlamentu?
   Nebo jakto, ze nerecni v OSN.
   Novinari mlci, asi ted hlidaji tu demokracii.
   A to jeste k tomu spalovani uhli pribydou exhalace z dopravy, nebot to uhli pochazi z Indonesie a Australie 🙂

  2. Osobně si myslím, že o emise vůbec nejde, jen je pod jakoukoliv záminkou potřeba nakrást co nejvíce peněz do bruselské pokladničky. Co když země nebudou mít peníze a nebudou ochotny platit? Proto je třeba přijmout jakýkoliv vhodný zákon, záminku apod. aby se dali otroci v EU dál ždímat a v EU bylo na prebendy. O klima vůbec nejde, je to jen zástupný problém pro ty parazity v Bruselu.

    1. Tak jsem to precet. Nemam slov.
     A Jurecka to prezentuje jako dalsi viteztvi…

     z lidi nejdrive udelaji zebraky, a pak jim hazou zbytky:
     „dopady na spotřebitele, jako je například růst nákladů na vytápění, by měl kompenzovat klimatický sociální fond“

    2. Je pěkné, že se víc než naplňují napůl žertem míněná proroctví. Ještě jsem taky říkal, že budeme platit odpustky CO2 z dýchání a CH4 z prdění.
     Dnes to vypadá jako docela přirozený další krok k eurobolševickému blahobytu.

   1. Vlk dal asi pred 14 dny zdroj na reportaz Bloombergu, ktera odkazovala na interni zpravu z Brusele, ze EU za pulrok valky s Ruskem vycerpala polovinu rozpoctu, ktery ma na 7 let.
    Tenkrat jsem si rikal, co asi budou delat.
    Po zebrote nepujdou, to uz je ted jasne.

 14. Zpravodajská agenda většiny západních médií byla poslední týdny plná diskusí o zavedení cenového stropu na ruskou ropu a možných důsledcích takového kroku. Cenový strop byl odsouhlasen a přijat po vzrušené debatě a diskuzi. V tomto článku se pokusím nastínit, co se děje a určit možné důsledky tohoto rozhodnutí. 

  Na první pohled by limit 60 dolarů neměl mít významný dopad na příjmy z ruské ropy, i když v rozhodnutí odsouhlasené Západem je záměr upravovat cenové limity každé dva měsíce. Vedení Ruska ale podle prohlášení ministra energetiky Alexandra Novaka oznámilo, že Moskva nebude dodávat ropu zemím, které přijaly takové omezení, bez ohledu jak vysoko bude tento limit stanoven. 

  Tohle není vyjádření blogera Realisty, ale Alexandra Novaka, který bez důkladného rozmyslu neřekne ani slovo. Abychom pochopili, proč k takovému rozhodnutí došlo, začnu jako vždy zpovzdálí a popíšu možnou logiku procesu.

  Hegemonie USA se opírá o dva pilíře: jedná se o kontrolu nad globálním finančním systémem, kterou zajišťuje tiskárna a o vojenskou moc, která v posledních letech slábne. 

  Pozornost světového společenství je upoutána na různé konflikty, které Američané podněcují v různých částech světa, ale nejkrutější a nejnebezpečnější konfrontace pro Spojené státy se odehrává v ekonomické sféře. Je to silná ekonomika založená na kontrole nad globálním finančním systémem, která umožňuje Američanům ovlivňovat jiné země, aby tyto země přijímaly taková rozhodnutí, která Američané potřebují. 

  Americká ekonomika je nejúčinnější a možná i jedinou zbraní, kterou USA v současnosti mají. Abychom Spojené státy zbavili jejich hegemonického postavení, je nutné zbavit je této zbraně, což znamená zasadit ránu jejich ekonomice. To je místo, kde ve skutečnosti dochází k nejtvrdším konfrontacím.

  Na webu je článek, jehož podstatou je, že ruské vedení zastoupené Putinem se rozhodlo způsobit nenapravitelné škody a svrhnout ekonomiku Západu. Rusko samo se s takovým úkolem nedokáže vyrovnat, a proto je třeba se podívat na klíčové ekonomické hráče a na to, s kým z nich mělo ruské vedení obecně a Putin konkrétně v poslední době kontakty. 

  Se všemi, dámy a pánové, se všemi. Jde o Čínu, Indii, Írán, Saúdskou Arábii a další země, které mohou pomoci v konfrontaci se Spojenými státy.

  Na 20. sjezdu Komunistické strany Číny Si Ťin-pching oznámil, že Čína se postaví proti hegemonii ve všech jejích projevech. Hegemona nekonkretizoval, ale byla to přímá výzva hegemonii USA.

  Pokusme se rozebrat důvody, proč soudruh Si učinil takové prohlášení, existují dva důvody: čínské vedení si uvědomilo, že Američané nikdy nedovolí spolupráci na rovnocenném základě a s největší pravděpodobností soudruh Si předem získal podporu klíčových hráčů: Ruska, Íránu, Indie, Turecka a Saúdská Arábie. 

  Nepřímo tomu nasvědčuje skutečnost, že Putin před předložením návrhů NATO o návratu k hranicím z roku 1997 také aktivně spolupracoval s představiteli těchto zemí. Ani Putin, ani soudruh Si Ťin-pching by nevyzvali Američany, aniž by získali podporu klíčových hráčů.

  Pokud se podíváme na podporu a interakci těchto zemí, uvidíme vzájemnou odpovědnost. Ano, Západ si vytvořil svůj blok a Východ si vytvořil svůj a Východ má na rozdíl od Západu skutečné zdroje, z nichž hlavní jsou plyn a ropa. Po uvalení protiruských sankcí tyto země nadále nakupovaly ruskou ropu a spolupracovaly jak s Ruskem, tak mezi sebou navzájem. 

  I proto OPEC+ přes přesvědčování a hrozby USA snížil těžbu o 2 miliony barelů a své rozhodnutí na nedávném zasedání nezměnil. USA a Západ ropu potřebují a téměř veškerá produkce ropy je soustředěna a kontrolována zeměmi OPEC+. Kromě toho země BRICS ve spolupráci se ŠOS přecházejí na vzájemné vypořádání v národních měnách a rozvíjejí svůj vlastní platební systém nezávislý na dolaru, což je přímá a zjevná hrozba pro dominanci dolaru, na kterém je založena hegemonie USA.

  Nyní se podívejme, co se děje na Západě. 

  Po ztrátě ruských energetických zdrojů zažívá EU těžkou energetickou krizi. Inflace trhá rekordy, ceny rostou doslova u všeho, primárně u plynu a pohonných hmot. Také ve Spojených státech inflace nabírá na síle a je stále obtížnější ji kontrolovat. Problém již nelze vyřešit tištěním peněz, protože finanční bubliny jsou nafouknuté do kritických rozměrů a již není možné šířit inflaci po celém světě kvůli obrovskému množství nezajištěných peněz, které světová ekonomika již není schopna asimilovat. 

  V Evropě a Spojených státech rostou ceny benzínu a nafty je nedostatek, a to se netýká jenom dopravy a zásobování, ale také tepla v domácnostech. V USA mnoho domácností používá k vytápění naftu.

  Již nejednou jsem psal o vznikajícím deficitu snadno dostupných zdrojů a zdražování jejich těžby, což je důvodem růstu jejich cen. Čína je motorem světové ekonomiky, ale v Číně se ekonomický růst zpomalil a výsledkem byl pokles cen ropy, kvůli poklesu její spotřeby. Takové zpomalení ekonomické aktivity Číny nemůže být věčné a s největší pravděpodobností v roce 2023 začne čínská ekonomika aktivně pracovat, aby kompenzovala ztráty z roku 2022. Ekonomika a výroba Číny, spuštěná na plný výkon, začne doslova jako vysavač stahovat ropu z trhu, což vytvoří deficit na trhu s ropou a povede k výraznému nárůstu cen. Čína může začít spotřebovávat více než 1 milion barelů denně. Účelem zavedení stropu na ruskou ropu bylo nejen poškodit ruskou ekonomiku, ale také snížit ceny tohoto zdroje, a na tom mají zásadní zájem Spojené státy, které vyčerpaly polovinu svých strategických zásob.

  Ruské vedení s největší pravděpodobností odmítlo dodávat ropu zemím bez ohledu na výšku cenového stropu z prostého důvodu – ropa by měla brzy prudce zdražit. Jakmile si vedení ČLR zvolí ekonomiku jako prioritu, ceny porostou.

  Ale jenom v tom to není. 

  32 zemí souhlasilo s přijetím cenových omezení a v případě zastavení dodávek ruské ropy do těchto zemí, na pozadí deficitu na ropném trhu vytvořeném Čínou a členskými zeměmi OPEC +, ekonomiky těchto 32 zemí zažijí obrovské otřesy a není pravda, že všechny budou schopny tuto krizi překonat. Již ceny plynu tvrdě zasáhly jejich ekonomiky a teď ještě ropy. 

  Spojené státy budou schopny tuto krizi překonat, i když s velkými ztrátami, ale Američané mohou ztratit země EU. Jaká může být opozice vůči Číně a Rusku bez účasti zemí EU, které utrpí ekonomické otřesy a vstoupí do recese? Poslední 2 měsíce je již ve Spojených státech pozorována recese, která je pečlivě skryta a prezentována jako krátkodobý výkyv a lze snadno odhadnout, co se s hegemonem stane s výrazným nárůstem cen ropy.

  Každý ví, že kolektivní Západ má dohodu postavit se proti Rusku a Číně, kterou ani neskrývá, ale kdo může s jistotou říci, že země Východu a Rusko nemají takovou nevyslovenou dohodu, pokud jde o konfrontaci proti kolektivnímu Západu v čele se Spojenými státy? 

  Setkání lídrů Ruska a zemí Asie a Blízkého východu jsem se nezúčastnil, blogeři tam nesmí, ale jsem si jistý, že takové tiché dohody byly uzavřeny. Témata projednávaná na takovýchto setkáních většinou nejsou veřejně prezentována a nejčastěji jsou veřejně vyjádřena „povinná“ témata a faktem je, že nikdo neví co všechno se na jednání projednávalo. Lídři by mohli diskutovat o čemkoli a my se to nikdy nedozvíme. 

  Jak jinak lze vysvětlit tak dobře koordinované chování zemí BRICS a zemí Blízkého východu v konfrontaci se Západem obecně a se Spojenými státy konkrétně? 

  Hegemon prezentovaný Spojenými státy americkými brzdí a zpomaluje rozvoj téměř všech zemí až na vzácné výjimky a my teď pozorujeme, jak je on i se svými vazaly metodicky zbavován přístupu ke zdrojům, což v těchto zemích způsobuje ekonomické otřesy. 

  Nejjednodušší způsob, jak se zbavit parazita, je připravit ho o výživu, což se v současnosti děje. 

  S největší pravděpodobností je odmítnutí Ruska dodávat ropu zemím, které se připojily k cenovému stropu, jedním z bodů plánu zbavit USA hegemonie. Plánu, který vypracovaly země kolektivního Východu. Pokud se podíváme na to, co se děje ve světě z tohoto úhlu, pak se mnohé z toho, čeho jsme svědky, stane pochopitelným a vysvětlitelným.
  Zdroj:pokec24

  1. Výborná analýza, naprosto souhlasím. Otázkou zůstává, kam až budou mocnosti ochotny zajít.
   Tak jako pro Rusko nemá budoucí svět bez (suverénního) Ruska žádnou cenu, tak pro atlantské-koloniální země není možná představa budoucí existence bez vysávání podřízeních států.
   „Nejjednodušší způsob, jak se zbavit parazita, je připravit ho o výživu, což se v současnosti děje.“
   Jenomže chcípající kobyla nejvíce kope, jak známo.
   Malé středoevropské státečky budou vždycky hříčkou na světové šachovnici mocností. Pro ně by samozřejmě bylo ekonomicky nejvýhodnější stát se součástí euroasijského „světového ostrova“ s přístupem k levným ruským energiím. To je ovšem přesně to, co jim již není dovoleno. Zabránit jim za KAŽDOU CENU v přístupu k nim. Ukrajina je ukázkový příklad – majdan byl západem vyvolán a zafinancován právě kvůli tomu, že Rusko nabídlo Ukrům výhodnější obchodní podmínky než EU a USA.
   Takže Ukrajina byla Západem obětována jako celek. Obávám se, že až půjde příští rok do tuhého, nebude mít zaoceánská koloniální mocnost problém obětovat ve stejném stylu i celou střední Evropu.
   A šašci (loutky), kteří jí nyní vládnou, budou obětováni i s ní.

 15. Včera galského kohouta
  zahnali plebejci do kouta.
  Nějaký Messi, María
  na frak dostala šaría.
  Pláče makron pláče mbape
  slza za slzou z nich kape.
  Ten kokot byl málo pestrý.
  Zřím tam příběh Klytaimestry.

 16. Zubit se a hajdy s kosou
  odraní a s nohou bosou
  na stráži války a kapíku
  v kočárku hlaveň sapíku.

  Utrhneme si od huby
  ženeme je do záhuby
  pomodlíme se k bohu
  ať jim to urve nohu.

  Vedeme válku na dálku
  k doutnáku dáváme zápalku
  jásáme, jak to hoří
  jiným se domov boří.

  Pochvala stíhá pochvalu
  protektor hladí fialu
  šimrá ho prstem za uchem
  tady to nehrozí výbuchem.

 17. „Ruským oligarchům sáhli na majetky a stejně je Putin u moci. Zavedly se sankce, aby to podrylo sociální situaci běžných Rusů, ale stejně je Putin u moci.“

  Je třeba si uvědomit, že totéž by se dalo říct o naší vyšší střední třídě (sám se k ní řadím). Jsem nucen konstatovat, že tolik spokojených a klidných naivků než mezi svými kolegy jsem v jiné vrstvě neviděl. Ti opravdu bohatí ví, že mají finanční polštář a dělníci zase ví, že se budou mít hůř a nic s tím neudělají . Jen moje kasta, která si říká vyšší střední je stále tak nějak tupá a vzývá Fialláha. Asi si myslíme, že jsme jako ti nejbohatší nebo co, ale fakticky bych nás popsal jako „o něco sofistikovanější konzumenty.“
  Dokud se tito lidi neproberou, tak se nic nezmění. Ledaže by je tíživá finanční situace degradovala na nižší střední třídu nebo dělníky.

  1. „Jsem nucen konstatovat, že tolik spokojených a klidných naivků než mezi svými kolegy jsem v jiné vrstvě neviděl.“
   Až se jednou ráno vzbudí a zjistí, že si za své poctivě nakradené peníze nic nekoupí?

   1. Sauersack 2:40
    … že si za své poctivě nakradené peníze…
    Myslím že omyl, středňáci nekradou.( samozřejmě neřešíme 100% ale statistickou jistotu tedy 95%) na rozdíl od oligarchů nemají příležitost krást fabriky a na rozdíl od chudiny nepotřebují krást šroubováky. Připomínám ze začátku devadesátek termín lumpen buržoasie Strašně rád bych věděl kdo ho uvedl do vědomí tipoval bych to na Jana Kellera Ale můžu se jako obvykle mýlit.
    K těm třídám: je taková scénka u Monty Python letadlem se hrne skupina My jsme střední třída Pusťte nás tady jsou sedadla pro střední třídu. Ne ne tady jsou sedadla pro nižší střední třídu Vy jste střední třída tak jděte tamhle na ta místa která vám obsadila vyšší střední třída. Letadlo se kymácí komika je podle mého svobodného nikoli však směroplatného názoru vysoká.
    Tož si tak myslím tady jsou někteří šikovní lidi že kdyby to třeba někdo našel tu scénku a dal to sem že by to mohlo být obohaceníM vlastnost na byt a nebo přechodná že zdejšího prostředí.
    Ale k věci: Ostatně si myslím že problém středňáků vůbec ale vůbec není kradení. Že je to zduřelé sebevědomí. Oni se přece vyšvihli. z nišostředu do středostředu, někteří až do vyšostředu.

  2. U nižší střední, kam zatím ještě patřím já, je to podobné. Tak nějak vidí, že současná vláda je pro třetinu národa soubor kreténů, takže neslyším přímou chválu Fialy či Rakušana, ale o to víc je tam rozhořčení nad zlými Rusy a nad Babišem, Okamurou či systémovou i mimosystémovou alternativou.
   Je to něco na způsob švédského syndromu, nebo vymytými mozky generace 45-?
   Asi oboje…

  3. Re: Jason

   Nikoli, princi Jasoni.
   Tzv. střední třída musí spadnout na úroveň bezďáků.
   Ke žrádlu plesnivé zbytky z vypáčené popelnice za Lidlem, ubytovna pod nejvzdálenějším mostem, protože blíž je už plno a obsazeno.

   Btw., zajiste jste si všiml, že pečlivě dbám na to, aby zdejší diskutéry nasíral co nejefektivněji.
   Jsem na rozpacích, jak vás co nejsprávněji urazit.
   Chcete býti princem Jasoněm, anebo Iásónem, takto dědičným předsedou soudruhů argonautů?

    1. Re: Jason

     Obrá, ode dneška vám budu spílati do pitomců neznalých námořní navigace podle hvězd, a to nikoli hokejových, či bejzbólových, ba dokonce ani popových.

     Teď mne napadlo, zdali mají své žebříčky popularity i nastojaščijští popové – boží služebníci církve pravoslavné.

     Takže shánějte si laskavě nějaký chronometr, sextant a navigační tabulky, hned příště vám položím záludnou otázku.
     A nebude to nic o sexu! Sextantem se neměří délky a šířky pohlavních orgánů, nýbrž délky a šířky zeměpisné, vy prase jedno chlípnické!

  4. Já, jak tak pozoruji lidi z okolí (bez ohledu na to, z jaké jsou třídy), mám pocit, že jsou všichni naprosto spokojeni. Vypadá to, že ani smrt by jim nevadila. A zažil jsem, že v jednom případě to tak opravdu bylo! K jaké třídě patřím, nevím.

   1. Jj, něco na tom je. Je to jeden z aspektů, co mě děsí. Takhle spokojeně vypadali lidi naposledy před první světovou, když šli, slovy Švejka:“Padnout za císaře pána a jeho rodinu.“ A nikdo se nad tím nepozastavoval. Lidi, co pak byli legionáři nebo i CS politici byli podle předválečných měřítek totální pankáči, jako teď my….máníci mimo mainstream.

    1. Také si všímám okolí. Ano, střední třída se domnívá, že je třeba nejprve „umravnit Putina“. Oni si myslí, že to je možné a že to je jenom otázka času. Do detailních diskusí se „naživo“ už nepouštím, přišel jsem tím v posledním roce o dost známých. Těžko se vyrovnávám s naivními názory, takže jejich nositele jaksi nadále nevyhledávám.

     Zajímavé je, že prostí venkovští lidé chápou realitu zcela přesně a správně. Obecně mám zkušenost, že čím je dotyčný intelektuálně blíže fyzikální realitě (asi by se dalo říci „hroudě“), tím má víc rozumu, v těchto otázkách. Platí to například i v technice – čím blíže je programátor k procesoru, tím je víc v reálu i politicky.
     Berte to jenom jako čistě subjektivní pozorování, ale něco na tom je! Třeba takový pan Cimbál programuje v assembleru :).

 18. Snad není přespříliš velká chyba zkopírovat sem ze včerejška kousek od Hampla… Poslední odstavec možná bude konvenovat spíše levicově zaměřeným čtenářům:

  Kolikrát jste slyšeli, že Zelený úděl je mrtvý? Kolikrát jste slyšeli, že válka na Ukrajině zabila emisní povolenky? Tak to tu máme. Evropská unie všechno ještě zpřísnila. Energie bude ještě dražší a ještě nedostupnější. Fabriky budou kolabovat ještě rychleji, lidé budou ještě chudší. Těch, kdo spadli do nesnesitelné bídy, bude ještě víc. Česká vláda to stihla ještě za svého předsednictví. Bravo! Škoda, že nebylo delší. Petr Fiala by byl možná prosadil odpálení jaderné nálože v centru Prahy.

  Pořád to ukazuje, jak nesmírně jsou naivní lidé, kteří doufají, že současná mocenská elita nakonec dojde k rozumu. Že ty lidi dostihne realita a že budou jednat aspoň maličko rozumně. Nebo, že udělají nějaký kompromis. Neudělají. Vládnou nám šílenci. A statisíce dalších lidí to šílenství podporují a soutěží, kdo vymyslí zběsilejší šílenost – v naději, že je to vynese mezi elitu.

  To už není něco, co by se dalo vyřešit drobnou reformou, přijetím nového zákona nebo zrušením nějaké blbé vyhlášky. Nepomůže nic menšího než výměna mocenské, finanční a mediální elity. A vlastně ani to by nepomohlo. Jak kdysi napsal Joseph Schumpeter, sociální třídy jsou jako autobusy. Můžete v nich vyměnit cestující a pořád to bude ten stejný autobus. Je zapotřebí zcela změnit pravidla, podle kterých se určuje, kdo bude bohatý a kdo chudý, kdo bude v úctě a kdo v pohrdání. Nejde o konkrétní lidi. Nicméně mnozí konkrétní lidé budou stávající systém bránit až do úplného konce, protože mu vděčí za to, že je vytáhl nahoru.

  1. Hampl, skvěle.

   Zbývá snad jen dodat, že k dočasnému zmoudření lidí a dočasné, byť radikální, změně systému nedochází prostřednictvím petic, demonstrací ani voleb.

  2. Hampl, skvěle.

   Je zapotřebí zcela změnit pravidla, podle kterých se určuje, kdo bude bohatý a kdo chudý, kdo bude v úctě a kdo v pohrdání.

   Konečně někdo prozřel a nastínil jak na to. Změníme pravidla. Tak jednoduché to je a nikdo za tu celou dobu po sameťáku na to nepřišel.
   Jen by mne zajímalo, jak bude změněno pravidlo o bohatství. Třeba tomu pravidlu budu vyhovovat a hned bych se mohl cítit bohatý. Pane Bože, tak jednoduše to jde. Ještě jednou díky pane Hample.

 19. Snad není přespříliš velká chyba zkopírovat sem ze včerejška kousek od Hampla (https://www.petrhampl.com/aktuality/)… Poslední odstavec možná bude konvenovat spíše levicově zaměřeným čtenářům:

  Kolikrát jste slyšeli, že Zelený úděl je mrtvý? Kolikrát jste slyšeli, že válka na Ukrajině zabila emisní povolenky? Tak to tu máme. Evropská unie všechno ještě zpřísnila. Energie bude ještě dražší a ještě nedostupnější. Fabriky budou kolabovat ještě rychleji, lidé budou ještě chudší. Těch, kdo spadli do nesnesitelné bídy, bude ještě víc. Česká vláda to stihla ještě za svého předsednictví. Bravo! Škoda, že nebylo delší. Petr Fiala by byl možná prosadil odpálení jaderné nálože v centru Prahy.

  Pořád to ukazuje, jak nesmírně jsou naivní lidé, kteří doufají, že současná mocenská elita nakonec dojde k rozumu. Že ty lidi dostihne realita a že budou jednat aspoň maličko rozumně. Nebo, že udělají nějaký kompromis. Neudělají. Vládnou nám šílenci. A statisíce dalších lidí to šílenství podporují a soutěží, kdo vymyslí zběsilejší šílenost – v naději, že je to vynese mezi elitu.

  To už není něco, co by se dalo vyřešit drobnou reformou, přijetím nového zákona nebo zrušením nějaké blbé vyhlášky. Nepomůže nic menšího než výměna mocenské, finanční a mediální elity. A vlastně ani to by nepomohlo. Jak kdysi napsal Joseph Schumpeter, sociální třídy jsou jako autobusy. Můžete v nich vyměnit cestující a pořád to bude ten stejný autobus. Je zapotřebí zcela změnit pravidla, podle kterých se určuje, kdo bude bohatý a kdo chudý, kdo bude v úctě a kdo v pohrdání. Nejde o konkrétní lidi. Nicméně mnozí konkrétní lidé budou stávající systém bránit až do úplného konce, protože mu vděčí za to, že je vytáhl nahoru.

 20. Poslanec FVD Marcel de Graaff – projev v EP žumpě:
  – „Katar podplatil poslance Evropského parlamentu. Ursula von der Leyen stále skrývá komunikaci se společností Pfizer ohledně miliardových obchodů za falešné vakcíny Covid. Musí zůstat skryto, že za útokem na plynovody z Ruska do Německa stály USA.“
  – „E-maily ukazují, že Světové ekonomické fórum nařídilo nizozemské vládě, aby implementovala agendu WEF, aniž by o tom věděli parlament nebo voliči.“
  – „Evropská komise a Evropský parlament kryjí své lži, volební podvody, úplatky a korupci a vedou kampaň za cenzuru na sociálních sítích. Všichni tito lidé musí být zatčeni a odsouzeni.“

  1. Pisou naTelegramu, takze to bude fejk a ruska propaganda:
   „Ursula von der Leyen, rozená Albecht.
   Její otec byl premiérem v Dolním Sasku.
   Její bratr Hans-Holger Albrecht je hlavou Deezeru.
   Její bratr Donatus Albrecht byl bývalým členem představenstva mnichovské holdingové společnosti Aurelius.

   Její americká prababička Mary Ladson Robertson byla potomkem Jamese H. Ladsona.
   Ladson patřil k jedné z nejvýznamnějších rodin v politice a (HANDELELETITEN/OBCHODNÍ ELITY)
   v Charlestonu.
   Hráli důležitou roli v britské kolonizaci Severní Ameriky a v (OBCHODU S OTROKY).
   Byl synem guvernéra, nadporučíka v Jižní Karolíně Jamese Ladsona a vnukem BANKÉŘE a OBCHODNÍKA S OTROKY Benjamina Smithe.
   Jeho pradědeček Joseph Wragg byl po desetiletí největším OBCHODNÍKEM S OTROKY na území dnešních Spojených států.

   Navíc 43 % její diplomové práce je plagiát“

 21. Žvásty o „dekolonizaci Ruska“ vedou Západní žumpy a politologové už nějaký čas, to není nic nového. Přitom situace je jasná: USA a Západ ztratili vojenskou dominanci nad Ruskem, takže jediná – byť i tak nereálná – šance na udržení hegemonie Západu nad světem o něco déle je Rusko vnitřně rozložit, aby prohrálo samo.

  Což je švihlý nápad sám o sobě, nabuzený zcela chybným vyhodnocením historických událostí, jako např. ruských revolucí začátkem 20. století a kolapsu Sojůzu v roce 1991. Které měly zásadní vnitřní příčiny, které Západ vůbec nechápe. Místo reality si k tomu vymyslel a vylhal různé legendy až mystéria, třeba tu o „uzbrojení SSSR“. Nebo o zásadní roli disentu. Nebo jak „vyhráli Studenou válku“…

  Syrová skutečnost je taková, že USA a Západ ztratili vojenskou dominanci nad Ruskem v oblastech, kde ji skutečně a nezpochybnitelně vždy měli: v námořnictvu a letectvu. Dominanci v pozemních silách neměli nad Ruskem/Sojůzem nikdy, tam neměli co ztratit; nicméně i v pozemní válce jsou nyní řádově neschopnější proti Rusku, než byli před 30+ lety: tehdy totiž své mizerné pozemní síly dorovnávali silným nasazením letectva a případně taktickými jadernými zbraněmi.

  To vše v posledních letech padlo: USA a Západ prohráli ve zbrojení. A zábavné je, že primárně v inovacích, v moderních technologiích. V analýze a řešení. Nikoliv tedy v množství, ale v kvalitě – což se vždy vytahovali, jak je to jejich výsadní dominanta.

  Válka USA proti Evropě a Rusku do posledního Ukrajince – protože nic jiného to není – brzy skončí. Protože Západu docházejí zbraně a munice, dokonce ještě rychleji než jatečně zralí Ukroši. Skončí to prohrou USA a Západu, bez ohledu na mediální blábolení. Nástup míru se sice může vléci ještě hodně let, jelikož „ukrošský ISIL“, stvořený Západem na bázi banderovců, ukrošského a Západního nacismu, jen tak zázrakem nezmizí a jeho úplné vykořenění z Ruiny bude trvat léta.

  Hlavní je, že USA a Západ již nemají výrobní kapacity ve zbrojní výrobě, aby mohli nějak kompenzovat svou zbrojní zaostalost dle Stalinovy poučky „kvantita je kvalitou sama o sobě“. Mohou si natisknout žabích kůží, kolik chtějí, ale tanky, děla, letadla, rakety a granáty si za to nekoupí – ty nevznikají zázračně z ničeho, jako fiat dolary/eura ťuknutím do Enteru počítače v bance nebo provozem tiskařské linky v tiskárně cenin.

  Jediná vojenská možnost Západu ohledně Ruiny je použití taktických jaderných zbraní. Proto o tom stále mluví – a „psychologicky projektují“ do Ruska, jako pacienti blázince přenášejí své představy do jiných.

  Naštěstí i v tomhle je Západ zaostalý a tahá za notně kratší kus provazu než Rusko: taktických JZ má proti Rusku sotva třetinu, a hlavně chybí možnosti nasazení/dopravy na cíl, které by byly schopné proti ruskému obrannému PVO a PRO něčeho dosáhnout. Úderná letadla F-35 i starší generace jaderných leteckých nosičů jsou dnes proti modernímu mnohavrstvému PVO téměř k ničemu, a taktické rakety, schopné proletět ruským PRO, USA ani Západ žádné nemá… vše je „sto let za opicemi“.

  Kromě toho, USA ani Západ si taktické jaderné zbraně proti Rusku za žádných okolností netroufnou použít, jelikož by to znamenalo absolutní jistotu porážky Západu. I kdyby se jaderná válka nerozšířila do globálního jaderného konfliktu, Západní Evropa by byla ruskými odvetnými údery spolehlivě zničena, přičemž Rusko by díky své PVO/PRO a zaostalosti Západních zbraní utrpělo o mnoho řádů nižší škody.

  Tudíž nemějte obavy, větší válka nebude: „Oni“ by ji prohráli…

  1. A pak jsi se probudil…

   Jedna věc je sledovat ČT a vidět „neporazitelné západní armády“, ale fakt chceš psát stejné žvásty o „neporazitelných armádách východu“?
   Hlavně 1:3 v jaderných je blud sám o sobě, chce to víc reality i pro nadšence na druhém extrému spektra jak je ČT…

   1. Hele, anonymní trolle, když máš prázdnou makovici, víš to tom všem naprosto kulové, tak raději mlč.

    Také jak vidím, nejsi funkčně gramotný, takže ti uniká rozdíl mezi „JZ“ a „taktické JZ“ – to jsou dvě značně rozdílné kategorie. Strategické JZ, v tom jsou USA a Rusko na tom stejně – cirka 1850 hlavic velké mocnosti >150 kt na nosičích každá strana, což je dáno dohodami START/START2, ale taktické JZ dnes neomezuje žádná funkční smlouva. Rusko si ponechalo asi 5000 náloží, dnes mají na nosičích asi 3000; v USA tuto kategorii téměř zrušili, mimo námořnictvo – které má stále taktické JZ miny a torpéda plus taktické bojové části pro některé křídlaté rakety – mají zhruba 800 leteckých pum B61-12 a to je vše. Důvodem je, kromě finančních a zrušení jaderného průmyslu – takže kapacita na obnovování JZ je zlomkem původní – že nemají nosiče: zrušili je s koncem Studené války, když „vyhráli“ a usoudili, že nic takového už nepotřebují.

  2. Znamená dekolonizace Ruska, to, že Rusko přestane být kolonií – tj. ztrátu vlivu USA/Británie v Rusku? Tomu by se Rusové bránit neměli, navrátit svoje zdroje a majetky zpět do ruských rukou.

  1. Již vzhůru, psanci této země,
   již vzhůru všichni, jež hlad zhnět.
   Teď duní právo v jícnu temně
   a výbuch zahřmí naposled.
   Od minulosti spějme zpátky,
   otroci, vzhůru k cílům svým.
   Již chví se světa základ vratký,
   my ničím nejsme, buďme vším.

   Tak jak to máme…..
   – hlad (zatím) nemáme
   – v jícnu možná něco duní, ale zatím potichu. Že by to bylo zrovna právo, tomu moc nevěřím.
   – jo, ten výbuch může opravdu zaznít naposled
   – tady tomu nerozumím – od minulosti spějme zpátky…. autor asi ve své době myslel k feudalismu? My spíš k tomu socialismu asi… nebo ne?
   – otroci… nová doba, nová definice otroctví. Komu nestačí normální práce k normálnímu uživení se, není on to vlastně taky otrok?
   – že se chví vratký základ světa, to asi platí dnes stejně jako kdykoliv dříve – občas.

   Nu, tak nevím co s tím. A tak to mám skoro se vším.

    1. No jasně. Máme přece nárok. Na všechno.
     Nová doba. Nové nároky.
     Hlavně klima, volba pohlaví, ochrana zvířat (vegetariánství), svobodná migrace odkudkoliv kamkoliv a tak.
     Nemůžu vědět všechno, ostatní jistě rádi doplní a své vlastní nároky (elektromobilita).

    2. chybí tam jedno slovo, já si to z mládí pamatuju jako:
     My, kdo ničím nejsme, buďme vším
     Je to trošku kostrbatější při zpěvu, ale dává to zmysl

   1. Jazykový koutek.

    „od minulosti spějme zpátky“ je zavádějící překlad,
    protože „To má jediný možný výklad, ještě hloub do minula, ne?“ citát odtud https://web2.mlp.cz/koweb/00/04/55/17/41/me_detstvi_v_socialismu.pdf strana 32

    originální text „du passé faisons table rase“

    má význam „smeťme minulost“

    z minulosti udělejme (pojďme udělat) (si vezměme) čistý stůl
    of the past let us make a clean state

    ruský „převod“ byl Весь мир насилья мы разрушим – zboříme svět násilí

 22. k tomu Rajchl:
  „To bude rodeo. Od 5. února a pak na jaře.“ Rajchl sepsal: Titanic Česko
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-To-bude-rodeo-Od-5-unora-a-pak-na-jare-Rajchl-sepsal-Titanic-Cesko-723828
  „…„Zastropování u domácností a malých podnikatelů přijde náš rozpočet na 320–350 miliard Kč. Zastropování u velkých firem si pak vyžádá na výdajích 300–700 miliard (podle vývoje ceny na spotu). Při nejlepším tak za příští rok nasypeme výrobcům a zejména obchodníkům s energiemi z našich kapes půl bilionu. Přinejhorším to bude zhruba bilion. To samozřejmě bude znamenat naprostý rozvrat našich veřejných rozpočtů, jakož i zásadní znehodnocení naší měny. Mimochodem – kdybychom odkoupili oněch 30 % akcií ČEZ, což by nám umožnilo okamžitě snížit cenu elektřiny pro všechny subjekty v ČR zhruba na pětinu současné hodnoty, tak by nás to nestálo ani třetinu toho, co příští rok vyhodíme v rámci kompenzace za zastropování cen doslova z okna,“…
  …jak přesně přispěje okradení našich podnikatelů a obyčejných lidí ve formě přesunu jejich těžce vydělaných peněz do kapes energetických gigantů k vítězství Ukrajiny nad Ruskem? Mně to nějak pořád uniká.“
  …Je pak už jen otázkou času, kdy politici pod tlakem rostoucího zadlužování sáhnou i k dramatickému zvýšení daně z nemovitostí, což bude další morovou ranou zejména pro naše seniory. ..“

  1. V česku se kdysi podařilo, že zkrachovala firma s monopolem na číselné loterie (operace „změna vlastníka“ Sazky). Možná se chystá něco podobného ve větším.

   Tady stát nasype na dluh nesmysly spekulantům s elektřinou. A pak se řekne – dluhy se musí platit – stát má lesy, stát má ČEZ … A začne se „léčit“. Jako onehdy v Řecku. A takový Budvar(co ho bláznivá Markéta letos už plánovala privatizovat) bude jen „dýško“ v konečném účtu. Nový velvyslanec USA je finanční spekulant. Ten by na takový plán uměl dohlédnout.

   Ve světle tohoto plánu má každé zdražení (jako ty emisní povolenky) smysl a urychluje operaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *