13 června, 2024

Tak už patříme na Západ, paní Millerová?

Zatímco se média předhánějí v uveřejňování korektně upravených fotek střelce z Filozofické fakulty UK Praha (ve Windows Kreslení dej černou čáru, aby mu náhodou nebylo vidět do vočiček) a pan ministr vnitra se tváří tak, že by pod ním mohl být titulek „Žal kněžny Libuše – dějství druhé“,

– já jsem si přečetl bakalářskou práci „nějakého“ Davida Kozáka s názvem „Problematika revolučních událostí roku 1846 v Krakově a rakouské Haliči“, kterou bez potíží obhájil tento rok na jaře a dle všeho za ni dostal i ocenění – cenu Mariana Szyjkowského v kategorii nejlepší bakalářské práce od Polského institutu v Praze.

Kdo je, tedy – spíše byl – David Kozák, to již jistě víte. A že jde o totožnou osobu s tou, která psala uvedenou bakalářskou práci, to uvádí Seznam Zprávy:

Na bakaláře vysoce nadprůměrná práce psaná inteligentním jazykem se značnou dávkou zápalu. Autor cituje zejména z polských zdrojů – cituje často, rád a zejména dramatické pasáže. Na první pohled zaujme, jak autor vnímá polskou společnost první poloviny 19. století ostře třídně, ba až kastovně. Například: „Polská společnost se dle ideologické koncepce demokratů dělila na dva stavy – privilegovaný a neprivilegovaný, čili šlechtu a lid. Podle ní je privilegovaný stav výlučným majitelem veškeré polické moci a bohatství, a stejně tak i vykonává dohled nad všemi vzdělávacími institucemi a vzdělávacím procesem v zemi obecně, zatímco stav neprivilegovaný je „odtržený od vlády, ponořený do chudoby, obraný o majetek, zbavený osvěty, plně závislý prvním [tj. privilegovaném stavu]“. Výlučnému a zvláštnímu postavení se těšil stav městský, balancující na hraně takto chápané sociální dichotomie, byť nutno podotknout, že valnou většinu jeho členské základny tvořil neprivilegovaný lid.“
Místy se zdá, že David se víc než „studiu“ věnuje „hodnocení“ situace v Polsku před rokem 1850. Je to však psáno se spádem, energií a nikoliv nezajímavě. Nepřekvapí tedy pasáže jako: „Šlechta, pro níž výroba a prodej lihovin představovaly podstatný zdroj příjmu, a krčmáři, kterým držba výčepního práva zajišťovala obživu, se agitaci spolků aktivně bránili a šířili vlastní propagandu o škodlivosti abstinence na lidské zdraví. Ze vzniklé vlny nenávisti nakonec nejvíce těžila rakouská byrokracie. Církev si svojí agresivní rétorikou vůči propinátorům znepřátelila šlechtické kruhy, rolníci dění vnímali jako panské spiknutí a židovští krčmáři, zděšení nebezpečím vypuknutí antisemitských bouří pod vlivem štvavé církevní kampaně a neochotou panstva poskytnout jim podporu, hledali ochranu u státního aparátu, pro který se stali velmi užitečným nástrojem šíření rakouské propagandy“.

V závěru hodnotí autor neúspěch povstání například takto: „Závažný problém plánu na získání podpory rolnictva pro revoluční věc spočíval v naprostém podcenění kritického stavu socioekonomických poměrů panujících v rakouské Haliči. Chudí a vykořisťovaní rolníci své pány nenáviděli a nechuť místní šlechty přistoupit k jakýmkoliv reformním krokům antagonismus panující mezi vsí a dvorem jen prohluboval. Naprostého vrcholu situace dosáhla v první polovině čtyřicátých let 19. století, kdy v důsledku vlny přírodních katastrof vypukl v provincii hladomor a nespokojenost venkovského obyvatelstva s nastalým stavem místy dokonce přerostla v násilnosti, které musely být zpacifikovány armádou. V kontextu těchto událostí pak není nijak překvapující, že rolníky zůstali k propagandě šířené šlechtici a dvorskými úředníky zcela lhostejní a revolučních aktivit panstva se spíše obávali.“
V poslední větě udělal překvapivě chybu, když místo „rolníci“ v evidentním zápalu zapomněl správně skloňovat.
Tuto práci psal inteligentní, avšak deprimovaný či spíše frustrovaný člověk. Píše o revoltě, o bídě, o masách, o osvobození, o hladomoru, o nečinné šlechtě, o nečinném poddanstvu a hlavně o neporozumění.
Systémy vysokých škol dnes testují každou práci na plagiátorství, umělá inteligence dokáže napsat práci bez studenta – tady však student byl, ale chyběla inteligence, která by vyhodnotila psýché.
Tohle nebudou moc veselé Vánoce.
R.I.P. a hlubokou soustrast všem pozůstalým.

P.S.: Ale konečně „patříme na Západ“, ne?!

90 thoughts on “Tak už patříme na Západ, paní Millerová?

 1. Samochvala pachne a v tomto pripade ta z tiskovek tuplem.

  1. Kazda budova (akademickou pudu/instituce nevyjimaje) ma bytelne vstupni dvere (pochopitelne i bytelny zamek) do budovy/vnitrobloku.
  A policie ma problem cca hodinu pred masakrem naridit dekanatum (pro jistotu vsech, protoze nemohou logicky vyklidit a obsadit vsecky objekty) fakult, aby nechaly hlavni dvere zamknout !
  Proc kvuli sebevrahovi vyklizeli objekt (Celetnou)? Pri smyslech rovnez nebyli, anebo to byl zamer kvuli zpozdeni prejet jinam, aby bylo vice „cisel“ ?
  Cisla mluvi – za kovidu jsme to videli.

  2. Jestlize je strelec na terase/strese/ochozu smerem ke kolejim na Palachovo namesti, je dementni rozhodnuti vyhanet lidi z budovy, protoze strelec uz se nemuze proti policejni presile do budovy vratit, a lidi by uvnitr byli ve vetsim bezpeci, nez na jeho musce/od pasu venku !

  3. Kdyz uz lidi psychoticky vyvadi z budovy, tak jedine do Kaprovvy ulice (kterou paradozne uzavreli – asi proc?) tj. podloubim fakulty, aby strelec vubec nemel sanci videt a trefit zadny cil tech, kteri museli mit zvednute ruce ! A hnat je jako dobytek na porazku Krizovnickou, nebo k Rudolfinu, kde je mel strelec jako na dlani a ani nemusel mirit, protoze pravdepodobnost, ze trefi 2 lidi jedinou kulkou byla na jistotu i od pasu !
  Je potreba rozlisovat demenci od zameru !

  4. Rikaji, ze to nebyl teroristicky cin, protoze nemel politicke cile. Omyl ! Zapadni hodnoty s jistotou dorazily nejen do skol, ale uz i do policie !
  A jestli jim na zapade nejde zmenit zakony ani po „folklornim“ strileni na skolach po desitky roku (vysoke nepohodlne politiky v to ted nepocitam), pak tady na to staci jeden „uspesny“ pokus. Nejenze jsme je uspesne dohnali, ale uz je i razantne predhanime; maji se od nas ted co ucit !

  5. A vy studenti, kteri jste to prezili (gratuluju k zivotnimu uspechu, prezili jste velmi podivnou peci policie), vas vytezili/vytezi vicekrat – jako dobytek na porazku a jeste jim to odhlasujete peticema, ktere si jako za vas vyrobi, a vy jim to posvetite.

  6. Thomas Jefferson prohlasil: „Demokracie zustava jeste tam, kde ma chlap u postele zbran“.
  V Izraeli se zbrani cvici i starsi holky – protoze tam ciha nebezpeci na kazdem kroku. Verbalne jako stat jsou nas vzor, ale proc ne i to drzeni zbrani, kdyz tu mame zapadni hodnoty s jejich vydobytky?
  Tady ted ciha nebezpeci – od vlastni vlady – aby po opakovanych amnestiich zabavila, co legalne zbylo ! Uplne pomijim centralni registr zbrani, ktery ma pod palcem policie a jejich schopnosti/motiv (ne)selektovat abnormality zdravi drzitelu vs. casy/mnozstvi nakupu.

  7. Zakon o trestni a hmotne odpovednosti politiku tady neprojde ani za tu dobu, co v US strili deti ve skolach jako zver. Ale plebs obrat o jedinou jistotu, to pravdolaska protlaci napoprve, protoze „lid“ (slunickari) si to preje !

 2. Paní Müllerová, pamatujete si, jak nějaká bestie nedávno na Slovači zastřelila nějakého novináře a jeho partnerku? A jak se kvůli tomu musela pakovat vláda Róberta Fica? No, u nás i kdyby nějaký idiot vystřílel půl UK, náš pan premiér vyšle jasný signál, že se ho to netýká. Před médii zkroušeně projeví k pozůstalým hlubokou soustrast a finíto. A paní Müllerová, já teď jdu k Palivcům na jedno, snad tam zase nebudou ti študáci z fildy. Mně ty genderpindy o 72. pohlavích, gryndýlech, lepení se k silnici, prostě všechny ty bláboly, co jim do palice presují ti různí Halíkové a Putnové už lezou krkem. Samej budoucí politolog, politický geograf, sociolog, novinář a mraky dalších mudrlantů, kteří ověšení titulem zjistí, že lid obecný potřebuje elektrikáře, nebo instalatéra. A tak, paní Müllerová, založí s kamarády neziskovku. Pověsí se na státní vemeno a strpčuje lidu dělnému život. Dokonce do škol chodí vymývat fakanům hlavy. No, tak já jdu. Spánembohem.

 3. Ano, už patříme na Západ.
  Patnáct zmařených životů je tragédie.
  Ale protože patříme na západ, podporujeme tragédii, kde těch zmařených životů je tisíckrát víc.
  A zbraně posíláme tam, kde jich je stotisíckrát víc.
  Patříme na Západ, máme jeho morálku.

 4. Paní Millerová, sme na západě. Nedá se s tím moc dělat.
  Gdo mohl s nakradenými penězi utýct už tam utekl, možná tady pomáhá blboňům se svými západními radami, a gdo neměl nakradeno dost, tak o západě nějak imbecilně sní. Touží po emerickém zázraku, (i have dream) po velkých autech a obchodech přetékající zbóžím. Sme prostě v prdeli paní Millerová.

  1. Nejdrive je tady vypatlanej a rychle vnucovanej nazor autora , ze patrime k zapadu
   a este slabomyslny napatlani do tragedie , p.MIlerove./Ze Svejka a nebo vodjinud/?
   Prinasi ale nejake informace. Oceneni studentu , akademiku udesny abstrakce…
   „Textova ekvivalence vybranych polskych adjektiv ; korpusova analyza“.

   Takovejm co se babraji v tom , se vzdycky a rad vyhnu..
   S nima musi bejt zabava jako vo pulnoci a na Sibenicnim vrchu. Takovej geniu je dost a v Bohnicich. Studujou tohle ve dne a v noci.
   Takze se budou zivit a dal studovat a badat vo textovejch ekfi falencich ..
   Uz takovy studia vo vymyslech chorych mozku pedagogu a akademiku,
   /korpusova analyza/ , nemuze bejt normalni..A vocenovani navrch..
   Polaci zrejme nemaji cas na nic jinyho , nez dopodrobna studovat cetne vylevy
   studujicich u nas.
   A badat a schuzovat vo tom , aby dostali voceneni..Vo tech korpusech ekvi dulezitosti..

   Dale tady mame rychost s jakou byly objeveny spoluzacky s jejich dulezitymi nazory a dojmy. /Mimo necekane zjeveni a zapleteni do veci ,p.MIlerove/.
   Jedna se s nim potkala jednou za deset tejdnu asi nekde na chodbe ve skole a uz vedela ,
   „nevyrazny clovek a se nebavil a ta druha , tichy kluk ,introvert se /zase/ ,nebavil .
   Takze opakovane presvedcovanej a potvrzenej samotar.
   NIc jinyho. Na kluka se nepouziva vyraz,
   „nevyrazny clovek“ asi nekdo napovidal..
   Ale nevyrazne , nebavice se , vrah shanel zbrane , kde vzal penize , musel se hojne vyptavat a hledat informace , kontakty ,kde a vod koho koupit zbrane strelivo..
   Tim to nekonci, pisu jinde , naucit se vod nekoho s nimi zachazet a strilet. Nezajem.
   Ale se s nikym nestykal ,je dulezity aby sme vedeli../Nikdo kolem nebyl/.

   Vo pozivani alkoholu je velka propaganda. Chudy na to nemeli a tak meli vodku jako na osetreni zraneni a ulehceni v nemocich ,z podvyzivy ,tam se hojne vyskytujicich.
   Muzik skoro vodku nepil , byla predrazena temi, co ji prodavali na zisky.

   Autor posuzuje akademicky ty prace . Nevidime na prvni pohled praci,
   zadne vztahy mezi jednotlivymi skupinami populace..Z ceho zili kde pracovali ,
   zivotni podminky, atd.
   Vliv nescetnych a nekonecnych tragedii ,utlak ,zotroceni ,na jejich psychiku atd.
   „Nechut slechty , nenavist „,sou zase abstraktni a povrchni pitomosti.
   Co je to nechut , nekdo nerad zelnacku. Povrchni yntelygence vo nicem.
   Co je revolucni aktivita slechty. Slechta mela taky tu nechut. A co este..
   To neni ani k smichu..
   Spekulace se mnozi a samozrejme hlouposti ..Kdybove se taky abstraktne neudrzi..
   Sou ty mechanismy atd..

 5. Na CNN se pochlapili a dali celý závěr situace se střelcem i s nadávkami chlapů u policejní kamery. Nestříhaný, nemaskovaný. Takhle má vypadat žurnalistika! Svět opravdu není decentně rozostřený, rozčtverečkovaný a nadává se tam opravdu hodně sprostě.
  Už vidím, jak se do toho ráno jemnostpáni libtardi opřou. “Lidská práva vraha!”
  A už dopoledne se začnu vytvářet alternativní děje a teorie. Odpoledne už nebude nikdo vědět, co se stalo, proč a kdo za to může.
  Právě tahle přetvářka médií mě zlobí stejně jako jejich lži. Kašlu jim na to, aby mě vychovávali, na to už je pozdě. Jediné co po nich chci je, aby mě pravdivě informovali
  P.S.: Snacha tam měla mít dopoledne přednášku, která naštěstí odpadla pro velkou nemocnost.

  1. „Žurnalistika“ plná detailů neštěstí, emocí a sprostých slov je dle mého názoru v lepším případě nechutná reality show namířená na ty nejprimitivnější emoce. Já osobně bych ocenil investigativní žurnalistiku ve stylu, jak vypadal řetězec událostí, který vedl až k tomu to hrůznému činu, kde se stala chyba, proč selhaly všechny mechanismy varování a jaká opatření jsou doporučená přijmout, aby se podobná situace v budoucnu již s velkou pravděpodobností nemohla opakovat (záměrně neříkám nikdy). Pro mnoho rodin to budou nejhorší Vánoce a opravdu nevím, proč by měli různí žurnalisté a bohužel i politici neustále blábolit do světa ještě více detailů této události. Normální by v tomto čase bylo projevit těm lidem účast, poskytnout maximální pomoc a třeba za ně udělat i celonárodní mši.

   1. Re: Pepík

    Jak chcete zajistit, že se to nebude opakovat?
    – Větším policejním dohledem
    – Ozbrojení strážci ve školách
    – apod.
    To je typické západní řešení, které bude mít stejnou účinnost, jako v USA a jinde, to znamená nulovou

    To, co ten kluk udělal, je v podstatě sebevražda spojená s pomstou společnosti.
    Proč lidé takové věci dělají?
    Z deprese.
    V současném hlavně západním světě je ovšem deprese široce rozšířená. Méně inteligentní a méně cílevědomí lidé to řeší opíjením, drogami, rvačkami, vyhledáváním krvavých zábav.
    Část lidí se zbavuje depresí vírou v nadpřirozeno. Rozvoj nejrůznějších náboženských sekt je toho svědectvím.
    Ti přemýšlivější mají deprese ještě hlubší. Určité procento z nich volí sebevraždu současně s pomstou společnosti, která v něm deprese vyvolala.

    Jediné skutečně efektivní řešení je změna společnosti tak, aby nevyvolávala deprese ale naopak naději v lepší život.
    – Rusko/čínská cesta je návratem ke státnímu kapitalismu, který se proti současnému marasmu jeví jako podstatně lepší řešení. Zatím se buduje, šíří se optimismus, existují vize dobré budoucnosti. Státní politika posiluje sounáležitost, posiluje optimistické vize budoucnosti. Posiluje se i postavební církví, čili opět udržování optimismu vírou v nadpřirozenou spravedlnoust. Já jsem k tomuto modelu dost skeptický. Současný marasmus se vyvinul z původního kapitalismu a je, podle mého názoru způsoben definitvním vítězstvím nejvyšších finančních kruhů, které se snaží své postavení upevnit „na věčné časy“. Vzhledem k tomu, že kapitalismus funguje podle hesla „vyhrát může jen jeden“, rusko/čínské řešení, pokud zvítězí, bude pravděpodobně kopírovat současnou situaci se zpožděním několika/více desítek let.
    – Muslimské země se snaží o něco podobného. Pozitivismus je posilován silnou všeobecnou vírou v Aláha.
    Obecně se nejedná o pokrok, ale o určitý regres, který je ovšem v daném okamžiku skutečně něcím lepším.
    Pokud to budeme brát jako rok zpátky, jako přípravu pro něco nového, lepšího, můžeme být možná optrně optimističtí. Ovšem pouhé kopírování minulosti problém nevyřeší.

    Lidstvo má v podstatě jenom dvě možnosti:
    – Najít cestu k mírovému vývoji, rozvoji vědy, techniky, řešení ekologie, rozšíření možností lidstva osvojováním blízkého kosmu a hlubších vrstev planety
    – Vyhynout, ať už v nějakém náhlém velkém konfliktu, nebo postupným skomíráním

    1. Záměrně jsem napsal, tu pravděpodobnost neopakování. Každá taková událost má příčiny a je to řetězec událostí, které pak vedou k následkům, v daném případě k více jak deseti mrtvým. Ne řešením není zakazování a další laciné politické hurá akce. Řetězec událostí nezačal včera dopoledne, ale mnohem dříve. A pokud se celý nepojmenuje a nepopíše, včetně chyb, které se staly, tak všechna řešení budou jen hurá akce. A znova opakuji, přicházet s řešením typu zákazy, pokud nemáte pojmenované příčiny a chyby je řešení hodné omezence nebo blba.

   2. máte naprostou pravdu. já tedy neviděl CNN, nemohu posoudit, ale z ČT24 jsem byl rozčilený: novinářka se naštelovala před policejní auto, modré majáky blikaly celým naším obývacím pokojem a během 1 hodiny stihli všechno, co už řekli zopakovat asi 50x, pořád mleli dokola totéž a do toho ty řeči politiků od SPD po Svobodu, který do kamery ohlásil že přišel všem podávat horký čaj.

  1. Ano. Nějakej vůl postřílí i s Klánovicema 18 lidí, ale stát za to potrestá lidi, který s tím nemaj nic společnýho. To by mě vůbec nepřekvapilo.

   1. Moje podvědomí mi hned přineslo.. nekupujte sirky, aby děti nepodpálily barák..a v zápětí.. proč se děti stále baví o koksu, když máme ústřední topení

   1. Ne.
    Kdyby ten člověk nebyl magor, taky by ti lidi byli naživu.
    V Česku je asi 300 T držitelů zbraní (tady mne nekamenujte, nečtu statistiky policajtů).
    Udělá to někdo normální? Ne.
    Když nemáš zbraň, tak použiješ něco jiného.
    Kamion v Nice (aka Hepnarová s náklaďákem).
    Kel z narvala.
    Nebo jen kudla. Či mačeta.
    Zákaz zbraní nic neřeší.
    Třeba útočníci v Charlie Hebdo nebo Bataclan. Ti lidé měli zbraně nelegálně.
    A vadilo jim to? Ne.

   2. Kdyby neměl zbraň, tak by si půjčil dodávku a rozjezdil lidi autem, jako ten vůl, co nedávno v Německu zabil 13 lidí. Hepnarová zbraň nepotřebovala a stejně spáchala masakr.

     1. Myslím, že nejsme jediný. V zemích kde je pro civilistu nemožný dostat se legálně ke zbrani si ji buď koupí na černym trhu a nebo použije jinej prostředek, než střelnou zbraň.

      1. Kdyby Hepnarová celé dětství koukala na stupidní střílečky, které sleduje dnešní mládež, asi by taky spíš volila zbraň než náklaďák.

          1. Ve vasem pripade se prekvapeni nekona. Polo..
           Ani tragicka udalost vase zpraseny eklhafty nezastavi..

           Vetsina tech v Usa pozivala antidepresivni leky,
           bude zajimava pitva , co mel v sobe.
           Mel treba psychiatricke vysetreni a leceni?
           Kde vzal zbrane a kde vzal na ne? Vod koho?
           Zrejme byly znacne rozpory v rodine.
           A ty zbrane skladoval doma?
           Ptal se nekdo ,zajimal se nekdo ,na co ty zbrane shromazduje?
           Kde se ucil s nima spravne zachazet a strilet?
           Kdo byl jeho pripadnej instruktor ?
           Je nejaka souvislost se schvalenim EU pridelu uprchliku do zemi ,kde jeste nejsou ?
           /Kde je treba udelat zakony ,opatreni a naklepat obcany a pripravit, na jejich uvitani a aby byli svolny se vsim/.
           Tedy nasledky v jednani vlady a medii nam ukazou ty zamery a plany , jestli nejake jsou..
           /Ma ten pripad nejakou souvislost s mezinarodni situaci/?
           S kym se stykal ?
           Pilnej student a musel hodne studovat ve dne v noci na pomerne nezajimavy a vodlehly tema ..
           Moh se z toho studia zcvoknout?
           Co je moc to je prilis.

           Halic a cela ta rozlehla oblast zazila porad valky ,revoluce, fronta a nepratelsky armady se tam ,nekolikrat vystridali , silenou bidy ,vykoristovani ,podvyzivu alkoholismus , mistni psychopaticky a krveziznivy vudci , Bandera nebyl jedinej, stridani vlad a uradu a jejich bezohlednost a teror..Nekonecny nasili a bezvychodna situace .

           Velka tolerance nynejsi vlady, uradu a policie a jeste vetsi zakonu ,k nasili vseho druhu , mame pripad toho zurivyho silence Novotnyho a jeho verejnyho hysterickyho jekotu
           a hrozby masakru..nas Cechu.
           Ministr vesi na verejnost pytel s mrtvolou.
           Vlada vyjadruje prani smrti lyncovanim a bez soudu nekoho , nikoliv spravedlive posouzeni a trest.
           Ne to nynejsi vlada nechce .
           Chce a preje si skutecny mrtvoly v pytlich , masakry bez soudu a tyhle skutky neomezuje ale povoluje propaguje.
           Pytle a mrtvoly ,zlociny rovnou a bez soudu..
           Ohlasy ukazaly , negativni reakce lidi na tyhle vladou a ministrem vytouzene zlocinne skutky a propagandu..
           Tedy tech veci je vic..

   3. když zločinci budou mít jistotu, že oběti nemohou vlastnit zbraň, budou jednat bezohledněji a bez obav. lepší je být souzen dvanácti než nesen šesti. zkuste mi vysvětlit jak ozbrojení policisté dokázali ochránit bezuhonné občany? a jak to dokáží někdy příště? je lepší spoléhat na policejní ochranu nebo na sebe?

  2. 🍥jozka

   i sekyru, kladívko, trubky, klacky, ba i šroubovák.

   Jestli by nebylo výhodnější zakázat filmy naplněné vraždícími „hrdiny“. Americké krváky. Takové dlouhodobé vymývání mozků zanechává stopy. Jestli v tomto šílenství nebylo ještě něco jiného. V bakalářské práci mu unikaly příčiny revoluční propagandy. Tady zase mně uniká motivace toho pokrokového studenta.

    1. Správně. Některé počítačové hry obsahují násilí a pokud na nich někdo tráví hodiny každý den, může se nakazit.

   1. Hele gojime, já jsem v životě viděl ledacos a nenapadlo by mě to napodobovat. Asi je to věc inteligence. Kupříkladu vlastním Mosin-Nagant a i přesto že jsem kdysi hrál COD 1 a 2 tak nestřílim Němce. Fakt jako pokleslá kultura není důvod. Ten důvod je pokleslá morálka.

  3. no jak vidíte, když rupne v hlavě někomu, kdo má doma zbran, ke všemu takovouhle, tak nastane megaprůser. Když rupne v hlavě někomu, kdo zbraně nemá, tak toho bordelu moc nenadělá.

    1. No a preto zakazeme plyn, vsak je este aj neekologicky, a budeme tu mat krasnu, slnieckovu zem, kde sa maju vsetci radi 😛

 6. No v Parlamentkách je to tvrzení dost kritizováno, Tu děvčice se mi už ve vyhledávači objevila, ale nesedí mi
  – před pár lety byl taky nějaký rambajs se střílením tuším na vysočině a všechn y školy se tenkrát dušovali že ty rámy zavedou – dokonce na ně byly uvolněny nějaké peníze.
  – taky studoval polskou histroii a výborně – nač potom ptřeboval perfektní ruštinu?

  No a taky ty americké a jiné krbváky… kdo ví
  ach jo…
  I takové tragedie dokáží zneužít – že jim není hanba.

  1. Při studiu polské historie je ruština a němčina velmi potřebná. Neb Polsko jednak často posouvalo hranice do / z těchto států.

   Nemluvě o tom, že Polsko před rokem 1918 neexistovalo.

  2. rámy jsou na nic. to by musely být všude. nádraží, supermarkety, na ulicích, na náměstích. dáte je do divadla a šílenec postřílí dav, co stojí před divadlem— ano s tou ruštinou je to trošku podivné, podle všeho ten 2.post z 10.12.2023 byl skutečně napsán se jménem střelce David, byl napsán v Česku a nebyl nikdy zpětně změněn, narozdíl od prvního postu. U posledního postu je divné, že byl vypublikován udajne až 15 po strelcove smrti…. Jinak excelentní znalost ruštiny by mne u studenta Filosofické fakulty nepřekvapila, studenti měli do války na Ukrajině prece možnosti stáží, spousty rusky mluvících spolužáků… A hlavně: máme přeci umělou inteligenci: do checkGPT ci jak se to jmenuje, jde přeci zadat: napiš tento text jako rodilý mluvčí…

 7. V čase 37minut a něco jsou záběry, kdy ten střelec v klidu chodí a vybírá si cíle a střílí. Opravdu mě zaráží, že prvosledové hlídky PČR – a že jich tam bylo – nemají ani jednu pušku. Nikdo po něm několik minut nestřílí, předpokládám, že mají pouze služební pistole – a on mezitím přesně pálí a mění pozici, dost se odhaluje…. Opravdu nechápu. To by měl být snad základ, ne? V TV a na úřadech tolik placených bezpečnostních expertů a takováto základní věc, že prvosledové hlídky nemají žádnou pušku v autě, se evidentně dosud neřešila. Střelec byl vybaven tedy slušně – viz odkaz níže a to je ještě bez puškohledu a dalšího vybavení – vrahova puška v základu 92 tisíc.

  https://www.youtube.com/watch?v=hZXQJc7DyiI

  https://www.top-guns.eu/samonabijeci-puska-zev-ar-10-large-frame-billet-rifle

  1. Taky si myslím, že po něm měli začít dřív střílet. Vždyť bylo zřejmé, že střílí po lidech! A ještě jsem nepochopil, proč museli vybíhat z fakulty s rukama nahoře.

  2. Z toho videa je jasné, že policajti dokážou akorát buzerovat řidiče a důchodce na přechodu. Hlavně že se drží hesla: „Každému policajtovi fáro!“. Pachatel se zasebevraždil ránou do krku? Tak to jo, sebevražda docela jasná.

  3. Re: asdf

   K tomu, abyste na 50 metrů přinutil osobu ke krytí, anebo převedl pozornost na sebe, vám postačí slušná pistole. Flinta je úplně zbytečná. To je jedna věc.

   Druhá věc – znění zákonů, kdy může policajt OPRAVDU vytáhnout zbraň a použít ji.

   Třetí věc, jestli to ten poliš aspoň trochu umí.

   Čtvrtá věc – prachy. Není jich potřeba nějak moc, tady na toho čípka by stačila na jeho přibrzdění stará paragánská kosa – tedy Sa58 se sklopnou pažbou. Má to efektivní dostřel dávkou na 800 m. Ale střelby, zbrojáky, blablabla. A nemůže mít jednu flintu osádka v autě. Každá zbraň musí mít svého pána.
   A kulka má dolet 3 km. To víte, že by se to nikomu nechtělo zmáčknout.

  4. Jo, to bolo na Slovensku … policajti na kohosi strielali, ale ze na take situacie nie su zvyknuti, tak strielali panu Bohu do okien, snad okolo nejakej pani s kociarikom? Bolo z toho halo, a skoncilo to nejak tak, ze prosto na Slovensku nie su policajti, co v krizovej situacii a prekvapeni dokazu presne ovladat zbran, ak sa nemylim.

  5. ano. prvosledové hlídky mají jen pistole, zato 314000 lidí v ČR má zbrojní pas a 1 milion zbraní. Mezi nimi i takové, které umožní zabíjet desítky lidí v krátkém čase a velmi přesně…

 8. Toš reda já si myslím, že už konečně tímto na západ patříme, až inspiraci poskytla nějaká děvočka z Ruska, jak píší ve sdělovadlech.

  1. tak on ten fenomén zoufalství, zmaru, neporozumění, frustrace, žádné budoucnosti, nespravedlnosti a bezmocnosti vůči mocných je přítomný ve všech tzv.moderních zemích. nenechme se zmást – v Rusku je mladez frustrovaná podobne jako na zapade, koneckonců vzdyt i tam spolecnost ovlada a vlastní v podstate oligarchové, cirkev a jak vidíme, i jako u nás, ve stredni Evrope, to není jiné. a psychologové a psychiatri nejsou dnes mladezi dostupní nikde, nebo jsou finančně nedostupní anebo, jako v pripade Ruska – je psychiatrie v podstate gulag. pritom roste počet sebevrazd a psychických onemocnení obecne – obzvlast v mladé generaci.

 9. Snad se pletu, ale obávám se, že se mohl inspirovat filmem Zabiják, který je už pár týdnů hitem na Netflixu a adoruje profesi (nájemného) zabijáka: https://www.csfd.cz/film/994138-zabijak/prehled/. Film začíná dlouhou scénou s přípravou na vraždění ostřelovačskou puškou: https://www.youtube.com/watch?v=mlav39TDA_8.

  Celá věc povede nejspíš k zavedení hodně šikanujících bezpečnostních pravidel ve veřejných institucích a k dalšímu pokusu o omezení držby zbraní. A současná pětikoalice se to pokusí beze zbytku vytěžit ve svůj prospěch, i když by měl Rakušan okamžitě letět. Stejně tak Koudelka. Zřizují se tu centra neexistujících hybridních hrozeb, honí se ruští agenti a sledují ruské stopy (předtím totéž čínští agenti a čínské stopy, ale Čína teď je asi zase kámoš), sleduje se kde kdo a trestně stíhá kvůli pár slovům někde na internetu, ale pak se stane něco takového. Ano, jsou věci, které se nedají předpovědět, ale je-li pravda, že vrah svůj úmysl veřejně deklaroval a policie ho snad i sledovala, je tohle totální selhání celé bezpečnostní funkce státu. Nikdy předtím za žádného jiného ministra vnitra se nic podobného nestalo.

  Nejhorší je, že ti mrtví vposledku budou skutečně zajímat jen jejich rodiny. Absolutně si nedovedu představit pár dní před Vánoci něco podobného.

  1. ano máte pravdu v celem textu, nesouhlasím jen ohledne tech zbraní. když rupne v bedně člověku, který má zbraně doma, ma to uplne jiny dosah, nez kdyz se zblazni ten, kdo zbraně nemá – jinak řečeno, pokud zbrane nejsou propagovany ve společnosti jako populární koníček, pokud není společnost vychovaná masmediálním tlakem i politickou propagandou k jejich držení, je jich obecně méně.
   za mnohem podstatnejsi nez, to, ze videl strílecku, ale povazuju zkoumání motivů a ano, také to, že vsude v modernich zemich vcetnd nás rostou velmi rychle počty psychických onemocneni, zejmena mezi mladymi a zaroven je naprosto nedostatečný počet psychologů a psychiatrů a uz vubec ne financne dostupnych prave pro mladé. Ten hlavní odstavec vašeho textu prijimam bez vyjimky, skvele popsane. Co se týče zkazenych vanoc, tak ty já mám letos beztak zkazené kvůli Gaze, vloni kvuli Ukrajine, ale i Sýrie a Jemen a hlavně to, jak se ke vsemu stavíme my, jako zapad, jako krestane jako lidé obecně, v roli tech, co to dopustí a také samozrejme krestanské Rusko v roli agresora… Já Vánoce uz s ohledem na to vše uz ani neslavím, vlastne vsude vladne zabíjení. A vanoce jako dárky a obžerství- to pro mne nikdy nebylo.

 10. Dôsledok rozosierania spoločnosti…vrecia s živými mŕtvolami a nenávisť na jednu krajinu prinášajú trpké ovocie 😟😟

    1. No schválně, jaký myslíte vy, že je důvod psát tu PREVIOUS POST.
     Já si myslím, že tentýž jako READ MORE.
     Pokud vás nic horšího netrápí, pak jste vskutku šťastný člověk.

    2. Já si to nemyslím, já to vím. Já jsem tento web kdysi ve WordPressu napsal.

     Ten důvod je jednoduchý:

     1. Navigační pokyny jsou součástí šablony, ta je primárně psaná v angličtině. Je zdarma. WordPress je mezinárodní záležitost, v angličtině psanou šablonu může beze změny využít kdokoli od Araba až po Eskymáka.
     2. Změnit navigační hlášky lze v placené verzi.
     3. Web původně sloužil jinému účelu, než k jakému je využíván teď. Pro onen původní účel mně to zcela postačovalo i s anglickou hláškou.
     4. I nyní, když už má web ve správě někdo jiný, řeší web daleko akutnější záležitosti, než jsou navigační hlášky v angličině.
     5. Buďte rád, že je to anglicky. Kdyby to šablona umožňovala, možná jsem je napsal v čínštině.

     Vidlák se konstruktivním návrhům bránit jistě nebude, napište mu a nabídněte své služby.

       1. značně dlouho existuje plugin „Loco translate“ – to je právě pro tyto situace, kdy je něco neúplně nebo špatně přeloženo. Pomocí Loco translate jde vše napravit~ doplnit. Dokonce to funguje tak, že ani update překládaného pluginu nebo šablony se nepřepisuje – Loco translate si drží změny zvlášť pro každý překládaný plugin nebo šablonu.
        Používám to celkem často.

  1. Alef:
   Pozdě……………..už i Klimeš Jeroným: “Dá se říci, že je to americký folklór, který po mnoha letech dorazil do Prahy.”

  2. Na novinkách jeden z prvních článků co o tom byl obsahoval seznam obdobných činů v zahraničí. Ale fikaně to pojali jako „seznam masových vražd ve školách v Evropě“ a v něm byly na prvních místech dva případy z Ruska a pak nějaké další v Německu a Švédsku(?). Ale řada stejných či horších tragedií z USA tam nebyla, protože to přeci není Evropa. Teď ten článek nyní neumím najít, možná bude v historii na druhém počítači co ho nemám po ruce.

   Intervjuci ze Seznamu drží stranickou linii i v takových těžkých chvílích.

   Jinak loni po Novém roce tu byla ta šílenost s vraždou dítěte v Krkonoších vlastní matkou. Dnes tohle. Kam to bude gradovat příště?

  1. mně připadá, že pokud se porovnají dostupné fotky D.K. se záběry kluka, který se pohybuje po terase školy .. ale i povaham ráznost, sebevědomá rozodnost, způsob a rychlost chůze ..

   vlasy.. kluk na terase fakultě má bujnou kštici, vlasy má velmi husté , vrstvy hustých vlasů a mírně i zvlněné..
   vlasy Davida jsou naopak velmi prořídlé, s viditelnými kouty , splihlé nijaké vrstvení

   Styl chůze .. ta ráznost, mužnost, ..nenapovídá nesmělému utlačovanému introvertovi.. tady je zkušený člověk co ví dobře co a jak dělá a taky že mu nic nehrozí ..

   mimochodem.. v závěru už jen sedí a střílí dokonce jen do vzduchu..
   zř se ani nesnaží po lidech, sedí a čeká pár ran jen do vzduchu

   pak háže flintu dolů
   a bohužel se zmasakruje chudák tak, že ho nikdo v obličeji není schopen identifikovat

   1. Ad nick Alice

    Je mi to nepříjemné v dnešní sváteční den, v období, kdy si z nás udělaly cíl snad všechny trable světa, ale musím….

    Buďte tak laskavá „Alice“ a zvolte si jiný nick. Pod tímto nickem sem píši od začátku Vidlákových kydů, myslím, že mne tu všichni znají, i když píši poslední dobou méně, spíš jen čtu.
    Nejspíš bych to přešla a počkala na jinou příležitost, ale Váš příspěvek je mi nemilý především tím, že konspirace nemám ráda a nikdy je nepoužívám. Klidně si konspirujte dál, ale prosím pod jiným jménem. Děkuji
    ————————————————————————–

    Vídlákovi, Alefovi i všem zdejším diskutérům přeji hezké vánoční svátky ve zdraví a pospolitosti a aby přicházející rok 2024 byl rokem mírovým. Teprve pak si budeme moci navzájem přát štěstí s reálnější nadějí, že všechno ostatní už zvládneme. Hodně sil na cestě k cíli v roce příštím i těch dalších přeje Alice

  1. No a co? Mohl klidně střílet třeba pod českou nebo bulharskou.

   A jakou optiku tam měl je opravdu naprosto jedno. Ten člověk, který to tu uvádí je jenom takový (cenzurováno), který předvádí jak se v tom vyzná. Nejspíš kecá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *