13 června, 2024

Tak jsme opět o kousek blíže naší krásné bezemisní budoucnosti.

Bude ale nejspíš i bez dalších věcí, protože zatímco my tu blbneme s ESG certifikáty a dalšími kádrovými posudky, stala se Čína leaderem v produkci oceli. Takže zatímco my budeme končit na pracáku se státní almužnou, dokud na ní bude, Východ nás přejede jako shnilou malinu.

A bohužel průmysl se bez oceli neobejde a naše ekonomika se zase neobejde bez průmyslu.

A ne, clo na ocel uvalit nemůžeme – kdyby udělala Čína to samé, přijdeme o polovinu spotřebních věcí. Zbudou nám jen politické neziskovky, levicoví extremisté z ekologických organizací a obří propad hospodářství.

A jen tak pro dokreslení situace, Síkela právě oznámil, že potom, co stát sejmul ostravské hutě Liberty covidem, sankcemi a předraženými energiemi, prý není jejich kasička a půjčené peníze chce zpátky. Zajímavé je, že třeba po Ukrajině je nikdo hned teď zpátky nechce, že. Energie přestává dodávat hutím firma Tameh po dohodě se státem v podstatě okamžitě. „Proces vypínání začne dnes večer a k úplnému zastavení dodávek všech energií do Liberty Ostrava dojde zítra odpoledne tak, jak bylo domluveno v pátek s představiteli vlády,“ řekl ve středu odpoledne mediální zástupce Tamehu Patrik Schober.

„Zastaveny budou dodávky tepla, teplé vody, páry, stlačeného a dmýchaného vzduchu. Z vlastních zdrojů nahradíme dodávku stlačeného vzduchu, ale ostatní media nelze nahradit. Společnost Veolia s námi spolupracuje na zajištění dodávek tepla pro Vratimov, polikliniku a ubytovací zařízení Kovák,“ vyjmenovala mluvčí hutě Kateřina Zajíčková.

Síkela též řekl, že: Za krajní možnost pak považuje podání insolvenčního návrhu na huť, pokud by nechtěla platit své závazky vůči státu. Současně ujistil, že v případě potřeby se stát postará o 6000 zaměstnanců. To znamená, že je pošle na pracák. Na Ostravsku. Ano. Tohle je dokonalé vládní řešení. Tahle vláda je tak protičeská, antisociální a stupidní, že to snad už víc nejde.

Kolik lidí ještě bude muset kvůli Fialovi a jeho nekompetentním poskokům končit v bídě a na pracáku? Kolil lidí a životů ještě ti idioti zničí, než konečně půjdou tam, kam patří?

63 thoughts on “Tak jsme opět o kousek blíže naší krásné bezemisní budoucnosti.

  1. Ono studovat světové dějiny, což ten hoch studoval,to musí být na bednu samo o sobě. Samé války, násilí , vykořisťování, zotročování, krádeže ..

 1. FF Praha
  Pokud se zatím stříli jen v Praze jsem klidný…Máme přece výborného ministra vnitra který má o všem velký přehled…Jestli mu tento další průser nezlomí váz, tak potom už nevím…Na Slovensku po zastřelení Kucjaka a jeho ženy odstoupila celá vláda ,ale tipuju že u nás si poldové ještě řeknou o zvýšení platů…

  1. by to chtělo uspořádat velkou demonstraci za demisi vlády, že další vraždění v ČR nechceme.
   Snižování životní úrovně a vzdělávání podle neziskovek také ne .
   Valecnou Štvavou vládu do válek také ne. Teď by to posloužilo jako skvělá rozbuška. Shodit vládu jako největší dárek k vánocům a do nového roku.

   PS: kde si koupil zbraně ? Rakušan prý nechtěl vyšetřovat zda mají hosté zbraně. Nejspíš je nemá na papíry a legálně.
   Napadá vás otázka na Klanovicky les. ?

  1. aby bylo jasno , je to tak, ale skutečnost je přece jenom složitější, což v komentáři není uvedeno. A tak můžeme pokračovat do stále větších detailů….

  2. Zatímco brutálně zdražené energie musely firmy platit ihned, své dlouhodobé závazky měly postaveny na pevných cenách, tedy nárůst cen energií sanovaly ze zisku či došlo ke ztrátě. Až firmy skončí, noví dodavatelé už vysoké ceny energií promítnou do cen výrobku plně. Mnohé firmy už nové ceny stanovují s energetickým příplatkem, který se odvíjí od cen na trhu. To znamená, že jsou zde inflační tlaky, které ještě ekonomové nezaznamenali.
   Hospodářská situace ČR se zlepší s koncem Green Dealu, ale ještě předtím dojde k natolik razantnímu ekonomickému poklesu, až to dojde i Fialovi, jaká je Green Deal hovadina.

   1. Poníženě opakuji, co jsem zde na Litterate již uvedl. Sice jsem nestávkoval v den stávky, ale až od pár dnů poté, ale dodnes. Zaměstnavatel – dodavatel pro automoto, 90% strojů stojí a prozatímní výhled na tento stav je „někdy“ do jara. Pak se PRÝ uvidí. Vivat elektrogreténismus + levné energie.

 2. Slovenský premiér Robert Fico mezitím v posledním vystoupení na slovenské InfoVojně prohlásil, že Slovensko se nepřipojí k modelu České republiky a neprovede konfiskaci ruského majetku na území Slovenska.
  Vystoupení Roberta Fica (premiéra) a Roberta Kaliňáka (ministra obrany) na slovenském alternativním rádiu si všimla i ruská média….

  https://www.infovojna.bz/article/video-ukrajinsky-general-v-uniklem-odposlechu-priznal-ze-ukrajinska-armada-je-na-pokraji-kolapsu

  1. Dobře dělá a hlavně ví co dělá protože tato banda diletantů nechápe že tohle jednou skončí a někdo by se měl zodpovídat za své činy.

   1. Nechci Vám brát iluze, ale ti, co to způsobují to nebudou. Otázkou nyní je, jak dlouho ještě republika bude existovat.

 3. Nechcem byť zlým prorokom ale ešte vás dorazia lichtenštajni a budete totálne v riti, taký okroupeček oproti ČSR a ČSSR…. dobro došli 🙁

 4. „Kolil lidí a životů ještě ti idioti zničí, než konečně půjdou tam, kam patří?“
  No, sami od sebe nikam nepůjdou, samozřejmě:-)
  To vy se tomu divíte, protože nevíte, jaké noty oni dostali a podle nich hrají. A, hrají velmi dobře.

 5. Při tavení železa ve vysokých pecích vzniká vysokopecní plyn. Ten se dá spalovat a z něj vzniká teplo, co posílá ve formě horkého vzduchu (1000 stupňů) zpátky do pece. Nebo se jimi pohání motory co stlačují vzduch a podobně.

  Ohromné toky energie tečou v nějaké formě tam a zpátky (hořlavý plyn, teplý vzduch, teplo, stlačený vzduch …).

  Hala Gong ve Vítkovicích je bývalý plynojem na ten plyn (když ho bylo občas více než bylo třeba aktuálně někde spotřebovávat). Vedle pece stojí „ohřívače větrů“. Což jsou věže se šamotu (zhruba) cca 30 metrů vysoké co v nich hoří plyn, aby se nahřály na stovky stupňů (akumulace tepla) a to teplo se až když je třeba pošle zpátky do pece v podobě horkého vzduchu.

  Při privatizaci a následných „byznisech“ se stalo, že tento cyklus se oddělil od hutí a kus jej patří jiné společnosti. Smysl to nedává, to je jako by kliková hřídel patřila jinému vlastníkovi než zbytek motoru.

   1. To bylo ve všech fabrikách. Hutě měly vždy svoje elekrárny a další. V Třinci energetiku koupila Moravia steel a tak se to dalo a dá. Však pamatujejte na toho premiéra, co to myslel upřímně a výhodně koupil pár akcií Třinecké energetiky. Ohřívače větru obvykle jedou na směsný plyn (směs vysokopecního a koksárenského). Pro zvýšení účinosti se ještě spalovací vzduch předehřívá pomocí odpadního tepla spalin.

   2. Pokud si to dobře pamatuji, „privatizátor“ Energetického centra Kladno zkoušel stejný privatizační fígl i v Liazce a mladoboleslavské Škodovce. Ale odtamtud ho s tím Nápadem bůhvíproč vyrazili.

 6. ☝️Evropská komise vyčlenila dalších 690 milionů eur České republice, Finsku, Francii, Litvě, Polsku, Portugalsku a Rumunsku na vytvoření rezerv pro mimořádné události v chemické, biologické a jaderné oblasti.
  Sledujte @neCT24  | 42TČen

  Co to znamená? … Postavit bio laboratoře ????‼️‼️

  1. Že by US potřebovali přesunout své laby pro špinavý výzkum UA více na západ? Rus se odejít nechystá, ba naopak. Kromě Francie je to seznam druhořadých až třetiřadých zemí s minimálním dopadem na mezinárodní politiku a řešení.
   By mohli na UA vyprávět o podezřelých vlnách podezřelých onemocnění v okolí labů…. .

 7. Česká republika dostala letos stejné množství ruské ropy jako loni. Objem dodávek se nezmenšil.

  Celkový objem dodávek ropy z Ruska do ČR na konci roku zůstane na úrovni 4,2 milionu tun, na Slovensko se sníží o 10% a v příštím roce by měly být objemy stejné, uvedl šéf ruské společnosti Transnefť Nikolaj Tokarev.
  „Příští rok budou objednávky přibližně stejné, protože Česká republika i Slovensko se nyní obrátily na Brusel s žádostí o zachování těchto objemů dodávek ruské ropy,“ dodal Tokarev.

  Sledujte @neCT24  | 42TČen

  Tak proč mame nejdražší ropu ‼️‼️‼️ fialo vysvetli. ANI ZA SOCIKU JSME SE NEPLAZILI V MOSKVĚ ZDA SI MÚŽEME KOUPIT ZBOŽÍ TAM A TAM. Jsme otroci ve vlastnim statě‼️‼️‼️

  Dalsi firma krachuje, ale pry ekonomika poroste . Je to výprodej zbytku českých firem do kolporaci. A pak nám jako zázrakem zlevní elektřina i ropa, aby tu kolporoce měli zisky z našich firem.

  A ČEŠI ČIMI Z GAUČE NA TELEVIZI

  1. „Budete otroky ve vlastní zemi.“ Miroslav Štěpán.
   Až nebudou mít co žrát, restituce řešit nebudou. To, prý, měl prohlásit kníže.
   Všechno jde podle plánu.

   1. Prohlásil, bylo to i v telce a řekl to té jedné šlechtičně, co u něj urgovala svoje restitucekteré jí sliboval, když jeho se povedly. Jen tak zač asi njn

    1. A my, plebs, tady sedíme a vyléváme si srdce, a oni „pracují“ dnem i nocí a plnou parou, aby na jejich slova došla. A pracují a pracují…… .
     A my to vidíme a nevíme, co proti tomu dělat. A čas běží a je to horší a horší…. . A to uvědomování si to bolí. Dezoláti to mají těžké, vidět, jak nás vaří, vidět, kam to dojde a nemoci s tím nic udělat. Já se za to aspoň modlím.

 8. Tak se to soudruhům přece jenom podařilo. Nejdříve rozjebali Vítkovice a teď i Novou Huť. Vždyť stát je přece špatný hospodář.
  A šestadvacet tisíců lidí na dlažbě.
  To prostě nevymyslíš.
  Teď ještě poslední mohykán – bývalá koksovna Eduarda Urxe, dnes BoršódChem, bo stát je OPRAVDU špatný hospodář – tak pravil soudruh malá sova – pardon – Kalousek.
  A máme po komouších uklizíno.

  Nicméně podám návrh na zlepšovák.
  Ostraváci už Pětihrůzu volit nebudou, takže by je soudruzi mohli při posledním odchodu za brány závodů rovnou střílet. vyšlo by to daleko levněji, než se s blbými chachary trápit na pracáku. A těch uvolněných bytů…!

  1. Klaus (ne ten Santa, nýbrž tunelděda) kdysi říkal, že zrušení těchto nelibých těžkých provozů vůbec, ale opravdu vůbec neva, páč síť, kam měkce dopadnou ti propuštění a pak mohou se zaměstnat ve službách, začít podnikat a vůbec, čím nastane jim ráj na zemi.
   Takže vo co go?
   Budoucnost zářná se jasně rýsuje.

   1. Emerická snová ekonomika znalostní a služeb. Jenže, to musíte něco vyvézt tam, kde to za pět kaček vyrobí pod palmou dítě a pak to prodat na mezinárodním trhu za cenu původní – tržní. A z vývaru si platíte ty služby a neziskovky a důchody a tak.
    Pokud nemáte (nesmíte) outsoursovat, tak se takovým ekonomikám říká deindustrializovaná ekonomika a stáváte se pouhými spotřebiteli. A chudnete, bo nemáte co vyvézt ven a dovézt peníze. Služby peníze jen točí a stát pokaždé odškrábne daněmi, takže se koláček zmenšuje a zmenšuje až… .

    1. No právě. Ale to tak nějak hen ten tunelděda tenkrát zapomněl zmínit, v těch dnech rozjásaných, neboť měl té práce s tím vším moc, s budováním vlastní kariéry ještě víc a předpokládal, že lid obecný si to domyslí. Nebo se modlil, aby nedomyslel.
     I nedomyslel. Jen leštil klíče.
     Takže dnes probíhá finalizace plánu, který rozjeli tam ti, co této zemi nadělili jinou budoucnost než si nemyslící původně představovali.
     Že by škola života?

    1. re: dub
     1/ nevím, co je VIL
     2/ projeďte si ze záznamu všechny dostupné reportáže s Klausem. Žvanil o tom na každém rohu.

   2. Ekonomika služeb – to že si bývalí huťasové budou navzájem prát fusekle a trencle. A tím vzniknou rohlíky, maso, auta, televizory ..

    1. Ano, tak nějak si to naši noví a neziskoví a sluníčkoví představují. Nemusíme to vyrábět, ani železo, fuj, ten smrad. Si to přece koupíme, ne?
     Za co? to už je složité. Anebo, to se nám to hoduje, když nám jiní pučujou! Jenže toto se bude muset platit!

 9. Viděl jsem grafy s tím, jak v EU a v dalších „pokrokových zemích“ klesají emise CO2, zatímco v té prožluklé Číně emise CO2 rostou.
  Ty grafy jsou skoro stejné, jako graf v článku.
  Čím to, sakra, může být?

  Babička mě učila, že lež má krátké nohy. Bohužel se zdá, že grýndýlové lži mají delší životnost.

 10. Co udělal Síkela dobře?

  @JozefSikela Až pět minut po dvanácté řeší
  vážný problém v Liberty.

  My jsme do fungování firmy nezasahovali, ale byli jsme v průběžném kontaktu s majiteli.
  @mpo_tweetuje mělo také svého člověka v dozorčí radě, jednali jsme s odbory, a když hrozil problém, včas jsme to řešili.

  Takto jsme zabránili třeba vyvedení emisních povolenek do zahraničí za jednu miliardu Kč.

  Klíčová firma regionu tehdy fungovala a plnila své závazky.

  Kdyby se ministr průmyslu místo toho, aby vymetal společenské akce po světě, staral o domácí průmysl, nemusel by se dnes překvapeně dívat, že tato firma vyvedla na půjčkách 7 miliard, a hlavně by nemuselo být ohroženo 6 tisíc pracovních míst.
  9:16 odp. · 20. 12. 2023
  https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/liberty-rozhovor-karel-havlicek-reseni-vlada-kritika_2312202302_trs?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=1222260&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

  1. Josef původní napsal:21 prosince, 2023 (9:51)

   V době, kdy já jsem byl ministrem, tak jsme v Liberty měli dozorčí rady, což byl člověk z ministerstva průmyslu a obchodu. A jednali jsme průběžně s (majitelem Sandžívem) Guptou a s odboráři. Kdykoliv tam hrozila jakákoliv kolizní situace – například když se vyváděly emisní povolenky – tak jsme s nimi jednali a nenastala takováto situace.

   Pan ministr Síkela první věc, co udělal, odvolal člena dozorčí rady jakožto zaměstnance ministerstva průmyslu z Liberty.

   Nechal to zcela volně a nyní se diví, že sedm miliard korun je pryč. Proč tedy odvolávali ty lidi? Proč neměli ty informace? Proč proti tomu něco neudělali?

   https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/liberty-rozhovor-karel-havlicek-reseni-vlada-kritika_2312202302_trs?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=1222260&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

   1. Josef původní napsal:21 prosince, 2023 (9:54)

    Ne, Síkelo. Už říkejte pravdu. Pád huti Liberty: Tvrdé slovo
    21.12.2023 10:31

    Nesvalovat pád ostravské huti Liberty na jejího akcionáře Guptu, varuje ekonom Lukáš Kovanda. Indického miliardáře za hrozící krach významného zaměstnavatele viní ministr průmyslu Jozef Síkela.

    Prý neprávem. „Hutím škodí drahé energie, drahé emisní povolenky a vůbec celá zelená agenda EU,“ uvádí ekonom.
    „Už říkejte pravdu a nahlas,“ vyzývá. Sám ministr je pod tvrdou palbou opozice.

    1. Josef původní napsal:21 prosince, 2023 (11:21)

     Lubomír Zaorálek
     @ZaoralekL

     Ministr Síkela škemrá o výjimku na dovoz oceli z Ruska.

     Zároveň vzkazuje ocelářům huti Liberty, že nebude jejich peněženka.

     Ocel je pro nás nyní z hlediska bezpečnosti strategická surovina, Putin masivně zvyšuje její výrobu a panu Síkelovi ocelárna nestojí ani za cestu do Ostravy

 11. Když se tenkrát zašprajcla ta loď u Suezu, tak najednou nebyly k mání hřebíky. Do řiti nejdeme, protože tam už dávno jsme.

  1. Pche, hrebik, to je sofistikovany vyrobek.
   To ja jsem v hytlermarketu koupil kuchynske drevene prkynko na krajeni potravin.
   Doma jsem zjistil, ze dotycne prkynko bylo vyrobeno v Cine 🙁

   1. Ach, stanete se terčem závisti, že máte ještě na tom prkýnku co krájet.
    Za mých mladých let jsme s podobnými prkýnky hráli pinec.

    1. A pamatujou si berkowitz ještě ještě proč hráli pinec s prkénky a ne s pálkami jak je to normální? Protože v té skvělé době pálky nebyly k dostání.

      1. Já měl boty, tzv. „konnvisňáky“. Celokoženné, výborně klouzaly na sněhu, držely na nich kačenky na klíček a pasovaly i do vázání zn, Kandahar.

         1. Děcko mělo jedny univerzální boty na zimu a Dnes? Jedny do školy, dalšína na brusle na lyže sjezdové běžecké, minimálně čtvery.

          1. Já si nestěžuji a jazykem pana Targuse jsem stále mladý a krásný, i když jsem již kmet.

     1. To je rozhodně zvláštní, protože já jsem v té skvělé době coby dítě školou povinné na pinčes používal pálky naprosto běžně. Tedy pokud jsme ho zrovna neprovozovali o přestávce ve škole – to jsme srazili několik stolů dohromady, síťku nahradily učebnice.. a pálky někdy také. Především ovšem proto, že tohle šlo snadno a rychle složit i rozložit do původního stavu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *