13 června, 2024

Byrokratická dystopie

Přátelé, po českých velvyslancích, vojácích, aktivních záložácích a jiných státních úřednících, kteří za mnou jezdili, aby mi poreferovali o fialovém šlendriánu, došlo i na podnikatele. Už je doopravdy zle. Jeníkovi Cemperovi rovnou hlásím, že jde o neexistující osoby a všechno jsem si vymyslel se sklenkou portského v ruce, protože jsem jasný dezinformátor… Ale vy ostatní si prosím vyslechněte velmi poučný příběh…

Žil byl jeden podnikatel. Budeme mu říkat Franta. Tento Franta měl firmu, která se zaměřovala na velmi movité klienty. Tito klienti si často pořizovali luxusní auta v ceně několika milionů korun a Franta brzy zjistil, že když si někdo kupuje luxusní auto, tak to chce mít bez starostí. Zpravidla si ho kupuje na firmu a na leasing, protože nechce řešit odpisy, ale prostě si dá do nákladů každoměsíční splátku. Franta postřehl obchodní příležitost a založil si firmu, která přesně tohle pro klienty řešila. Franta oběhal leasingové a úvěrové společnosti, vybral tu nejlepší, vzal si úvěr, koupil fáro a to pronajal klientovi. K tomu za klienta oběhal pojišťovny, přidal další různé VIP služby, klient prostě dostal klíčky a každý měsíc zaplatil fakturu za pronájem. Všechno za něj vyběhal a zařídil Franta.

Franta v tomto byl opravdu dobrý, poctivý, solventní a ještě má takový důvěryhodný ksicht, takže mu postupně klienti přibývali, časem získal i slevu na nákup aut, protože jich kupoval několik měsíčně, dostal slevu na pojistném a další výhody. Byl tak dobrý a solidní, že za dvacet let nepotřeboval žádnou reklamu. Jeho klienti ho doporučovali svým známým sami. Frantova firma nakonec měla v portfóliu několik stovek aut. Každý měsíc koupili několik luxusních vozů a také několik starších luxusních aut zase prodali. Zpravidla těm klientům, kteří v něm jezdili.

Samozřejmě, koupě a prodej aut firmám, tam se vrací DPH a když od státu DPH víc dostáváte než platíte, tak k vám posílají neustálé kontroly, jestli se neobohacujete na úkor eráru. V době covidové se zase zkrátila doba odpisů za auta a tam si stát také velmi přísně hlídá, abyste ho náhodou neokradli. Franta měl tím pádem trvale úředníky z finančáku na firmě a málokdo byl pod takovým drobnohledem, jako on. Naučil se dokládat i ty nejmenší drobnosti, musel být neuvěřitelně pečlivý na papíry, aby kdykoliv mohl doložit, jak auto nabyl, jak ho prodal, komu ho mezitím pronajal, na jakou smlouvu, co bylo součástí… Takhle podnikal dlouhá předlouhá léta.

Problémy měl jen tehdy, když se do problémů dostal nějaký jeho klient. To pak přestaly chodit peníze za pronájem auta, někdy také auto prostě „zmizelo,“ protože ho klient v zoufalství prodal nějakým gaunerům, on to pak dohledával, protože leasigové společnosti je jedno, že jste nedostali zaplaceno a auto nemáte. Oni po vás prostě chtějí splátku, ať se děje cokoliv. V poslední době se mu takových případů pár stalo. Inu.. krize. Dohledával auta po celé Evropě, měl problémy, aby je vůbec policie dala do registru hledaných vozů… a když je dohledal, tak je zase potřeboval co nejrychleji prodat, aby doplatil leasing. Ale to všechno znáte… druhotná platební neschopnost je častý způsob, jak přijít o všechno. Zároveň měl nakoupená nějaká auta, která klienti najednou nechtěli a tak se je snažil co nejrychleji prodat dál.

A pak najednou, ozval se mu úplně jiný finančák, než pod který spadal – z venkova. Z okresního města. Prý výpomoc Praze. Ne, nikdo nepřijel na kontrolu, prostě si jen zkontrolovali jeho papíry a z nich jakási úřednická teta zjistila, ze v poslední době nějak moc prodával auta a ještě s podezřele nízkou marží. A tak mu prostě doměřila daň. Fakt. To se může! Poslali mu elaborát, že v tomto segmentu je marže 10%, on prodával auta s marží asi 3%, to je určitě kartelová dohoda a tak mu prostě daň ze zisku navýší podle běžných procent. Ne, žádný specializovaný tým ministerstva financí. Normální úřednice odkudsi z jižních Čech.

Franta si okamžitě najal specializovanou právní a daňovou kancelář, která se zabývá takovými případy, ta mu za mnoho desítek tisíc sepsala odvolání, ale rovnou u řekli, že jeho šance je minimální. Taková úřednická teta je prostě silnější. Může se soudit, může cokoliv, ale zřejmě to nevyhraje.

Tohle je první půlka příběhu. Prostě mnoho let podnikáte pořád stejně, pak vás dostanou nesolventní klienti do problémů, vy je vyřešíte, aniž byste další klienty poškodili, jen vám prostě klesne zisk… a financ vám prostě doměří daň, protože prostě podle zákona může. Nikde se ničeho nedovoláte. Už dávno to prošlo sněmovnou a nikdo si toho ani nevšiml, aby protestoval. Bylo to myšleno proti těm velkým, aby státu neutíkaly miliardy, ale na ty velké to nikdo nikdy nepoužije. Použije se to na ty malé… Úřednická teta ty pravomoci prostě má…

Takové hytlermarkety mají marže 150% a obírají nás, kde mohou, peníze vyvedou do zahraničí, víceméně je to jeden velký kartel a oligopol, ale nedá se prý nic dělat… řekli Fiala i Výborný. Něco se dá dělat jen tehdy, když jste malí. To vám doměří daň aj cvaj a ani se nepřijdou zeptat, proč vaše faktury náhle vypadají jinak, než předchozích dvacet let. A to pozor… nemáte ztrátu. Jen menší zisk. Ničeho se nedovoláte. Úředník tu pravomoc má. Dali mu jí, aby zasáhl proti oligopolům. Dali mu jí, aby zasáhl proti vyvádění peněz a krácení daní. Jak to kdysi řekl Havel? Litera zákona je naplněna, ale duch zákona byl původně úplně jiný.

Takhle nějak to vypadalo před sto lety v USA. Dělali tam antitrustové zákony, ale ty se používaly takřka výhradně proti dělnickým organizacím. U nás dělají zákony proti praní špinavých peněz, ale používají se takřka výhradně proti těm, kteří nic špatného neudělali, jen se dostali do druhotných problémů.

Přemýšlím, co je horší… jestli to, jak macešsky se stát chová k vlastním podnikatelům a jak podlejzavě se chová k cizím drancířům a nebo to, že vlastně jsou k dispozici naprosto dostatečné nástroje, aby stát hytlermarkety srovnal do latě a nejspíš by mohl srovnat do latě i energobarony… jen prostě nechce. Drakonické nástroje sice vznikly pro boj se silnými, ale používají se výhradně proti slabým. Povoláte žoldnéře proti nepříteli, ale oni vám raději drancují vlastní vesnice. Je to jednodušší a bezpečnější.

Kéž by to bylo všechno… Náš příběh má ještě pokračování.

Franta se odvolává proti doměřené dani a doprodává auta, kterých se potřebuje zbavit, protože ho táhnou ke dnu. Jednoho dne mu přijdou od jeho klientsky nejpřívětivější banky roku dvě obálky a v nich jsou dva naprosto stejné dopisy, které byly odeslány ve stejný den a jsou podepsány stejnými pracovníky banky. V obou mu píší, že mu vypovídají smlouvu o bankovním účtu. Oba dopisy se liší v tom, že jeden mu účet vypovídá k únoru 2024 a druhý mu účet vypovídá v prosinci 2023. Takže má v tom horším případě necelý týden, aby se s tím nějak popasoval a podumal, která výpověď platí.

Jeho osobní bankéř v klientsky nejpřívětivější bance roku o tom neví. Nemůže nic zjistit. Jediné, co se dá, je zavolat na reklamační oddělení. Tam se dozvídá, že na vyřízení má oddělení třicet dní. Pracovníci banky, kteří podepsali dopis s výpovědí, na ně žádný kontakt není. V dopise není uvedeno, proč smlouvu o účtu vypovídají, jen odkazují na příslušný paragraf smluvních podmínek, kde je skutečně uvedeno, že banka vám může vypovědět smlouvu bez udání důvodu a takřka bez jakékoliv výpovědní lhůty.

Dvacet let používá stejný účet. Je na něm několik stovek trvalých příkazů k úhradě – leasingovkám za auta. Každý měsíc naopak přijde spousta plateb od klientů za pronájem aut. Franta nikdy nechytračil, prostě celý provoz firmy jel na jeden registrovaný účet u finančáku, který byl trvale pod zevrubnou kontrolou. Na účtě leží miliony korun a za celou dobu podnikání přes něj protekla nějaká ta miliarda. Franta nikdy nepotřeboval provozní úvěr, neměl žádný kontokorent, ba ani kreditní kartu.

Franta přemýšlí, co asi udělal špatně… a napadá ho jediná věc. Jedno z těch aut prodal člověku mimo EU. Balkán… Ten člověk mu zaplatil tak, že do klientsky nejpřívětivější banky roku přinesl hotovost a složil ji na přepážce ve prospěch Frantova firemního a registrovaného účtu. Franta s kupujícím podepsal smlouvu, dal mu fakturu, zkontroloval si, že platba přišla a dal mu klíčky.

Samozřejmě, platilo to prosincové datum… Účet je smazán. Klientsky nejpřívětivější banka roku zatím Frantovi ani nedokázala říct, jak to udělat, aby ty jeho peníze převedli do jiné banky, kde si tedy rychle účet založil. Nečekaně má finančák na registraci nového účtu také třicet dní. Blíží se začátek ledna, kdy Franta musí zaplatit úvěrové splátky za několik stovek aut. Bude muset obeslat několik set klientů, aby je upozornil, že mu mají poslat peníze na jiný účet, než byli vždycky zvyklí. Neví, kdy a jestli se vůbec dostane k penězům na starém účtu. A ať udělá cokoliv, bude se chovat protiprávně, protože jeho nový účet není zaregistrovaný u financů, ale úvěrové společnosti to nezajímá a chtějí svoje splátky.

Franta je jednou nohou v kriminále, ať udělá cokoliv, dokonce i když nic neudělá. Může si akorát tak koupit provaz a oběsit se. Byrokratické mašinérii je všechno jedno. Bankovní ombudsman klientsky nejpřívětivější banky roku se samozřejmě stále nevyjádřil k zaslané stížnosti. Bankéř s tím nemůže nic dělat, protože to je záležitost jiného oddělení, jiné oddělení nemá povinnost reagovat… všechno je zcela v souladu se zákony. Franz Kafka je břídil proti této skutečnosti.

Tohle je budoucnost, přátelé. Nepotřebují k tomu žádnou pandemickou smlouvu ani čipy pod kůži. Ba dokonce ani nepotřebují zrušit hotovost. Prostě vám jen zruší stávající účet bez udání důvodu a vy si prostě jen nestihnete zařídit nový a udělat všechny procedury, aby to bylo v souladu se zákonem. Můžete se jen rozhodnout, který zákon porušíte. V té chvíli vás mají… Donutí vás jednat protizákonně a pak vás jen patřičně potrestají. Kdo to zařídí? Nějaká anonymní pracovnice v oddělení proti finanční kriminalitě v bance, která nejspíš po práci přijde domů, tam si pohraje s dětmi a uvaří večeři. Žádný Koudelka z BISky… Pracovnice jednala nejspíš naprosto v souladu se svými pracovními povinnostmi. I ostatní budou jednat stejně… jen na konci bude zničený jeden člověk, jedna firma a poškodí to celou řadu dalších lidí.

Přemýšlím, jestli by něco takového dopustila nějaká diktatura nebo mafie. Nejspíš ne. Ti by se naopak postarali, aby byznys hladce běžel a oni si z něj jen vzali patřičné výpalné. Realita začíná být pěkně dystopická.

Jaké ponaučení z dnešního příběhu plyne?

1.Každá teta na finančáku má dost pravomocí, aby zaklekla jakoukoliv firmu. Akorát zaklekávají jen ty malé. Zákony se sice dělaly proti těm velkým, ale ti si ohlídají, aby se proti nim nikdy nepoužily.

2. Zvažte, jestli chcete mít vaše peníze v bankách… obzvlášť v těch klientsky nejpřívětivějších. Nevíte dne ani hodiny…

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

223 thoughts on “Byrokratická dystopie

 1. Pripad vetsi firmy, teda male ale velke dodnoty, delal obrat jen pres 300M kc / rok – pojistovna, kolga mel havarii, znici jen firemni auto, jinak nic, police se domnivala, ze pil, asi mel cukrovku, nebot nadychl pres 2 promile, nebo mel nejake zraneni, auto se koulelo po poli, nasledna krevni zkouska ale ukazala NULU – ted nastala ta sranda, nevedeli jak mu maji vratit zabveny ridicak, nebot mu jej odebrali NEZAKONE – domnivali se, ze prece pri 2promile musel mit – no nepil, nejedl, nepil ani vodu a nadychal aceton, zda mel cukrovku o ktere nevedel netusim, spise ten aceton a jak se kutalel v aute – pritom znamky opilosti nejevil, jen byl v soku.
  No a ac jsme nemeli prorad protokol, ten taky neumeli poslat, stravlo to 3 mesice nez dostal ridicak zapet, mezi tim jej tahali na vsulechy a jine blbiny pres pul republiky, nakonec je omdilt a resil to pravnik.

  No ale nekdo poslal pojistovne – NEZAKONNE – kdyz nebyl hotovy spis, ze tam byl alkohol a ze teda 40% skody z totalky auta musi uhradit firma – firma rekla, ze tam alhohol nebyl a kde na tu blbost prisli, kdyz jim police nechce dat vysledky krevni zkousky a tvrdi, ze neni hotova i kdyz musi byt.

  Pojistovna rekla, ze ji to NEZAJIMA a ze jestli to nezplatime, tak ze nam obstavi ucty a daji na nas exekuci – pak to sekretarka dala pravnikovi a ten si to vyslechl a rekl jim, ze firma ma obrat 300M / rok a cena znacky se pocita z prumeru obratu z 10 let a ten se pak vynasobi poctem let na thu, max 10 – a ze takovou skodu po nich pak bude vymahat + vsechny dlasi skody – ze 3/4 te skody bude vymahat po pojistovne a 1/4 po osobe co to vyrizuje a podepsie a ze ta se ma pripravit, ze prijde o veskery majetek ktery ma – tak jak se rozhodli – tak slecna predla telefon pravbnikovi co s ni sedel a ten se omluvil a rekl, ze teda pockaji na ten policejni protokol a podle nej budou postupovat – pojistovna vyresena.

  nasledne pravnik zjistil, ze kolega fur nema ridicak, tak zomail policii ze si ma pospisitm, nebo je hodla zalovat za usly zisk, ze nekomu ilegalne zabvaili zidciak a ze je to cca 10.000 / den – coz jsme si fakt uctovali – no pak jsme meli spis dokonce i kopii ze tam alkohol nebyl, vse hezky uzavreno – a jak dopadla zaloba na stat ? police omylem sesrotovala spis, cimz se ztratyily vsechny dukazy, takze pan je pry sice darebak, ale ma stesti — takze zaloba ani nezacala, nebot stat splail vsechny dukazy a podle nej se ani zadna nehoda nestala a zadne reseni police nebylo ;-))

  Jo pote co mu „vratili ridicak“ na ured urad rekl, ze na to maji dlasich 30 dni – to pravnik uz poslal navrh na exekuci za neopravene zabaveny ridicak – 2 den jej mel na poste a tam mel lejstra na podespani a i ofrankovanou obalku s telefonatem, kde se mu omlouvali a rekli, ze to ma podepsat, ze to neni pdoraz a je tam ze tena tedn den uz ridciak ma a ze obalka je ofrnakovana, tak ze ji muze na poste rovnou predat, ze tam ma i kopii a ze ji muze nechat klidne zkotrolovat pravnika, ale ta to hlavne udela co nejrychleji — pokud by jsme nemeli skveleho p[ravnika, tak s nami vsichni zametou jak s hardem

  1. Je to utrpení, něco takového číst..
   Když to nesvedeš, nepiš tak dlouhý bláboly. Je to hrůza. I lidi píšící z telefonů to mají lepší.
   Vypni si predikci a zapni auto-opravy.
   To s platem Pekarové a v zaměstnání u rejžáka svedeš, ne?

 2. Kolik ze členů místní jelity měli potřebu „objevit“, ze se vrah inspiroval v USA nebo že v tom mají prsty ukrajinci nebo něconěco gender studies?

  Zasloužíte si peklo, vidlácké svině.

  Tuhle nádheru schválně vyndám ze spamu – ať každý vidí, co jsi zač.
  Zařídíš nám to peklo ty, bastarde?
  Máš taky vystudovanou FF UK?
  Zakladatel

 3. Pripad 3:
  Kamos, pracuje v zahranici, vydelava velke penize ale aby to nedanil v zahranici, ma firmu v CR – platce dane a dane plati v CR, CR by mela byt rada a hyckat si jej, nebot prodava svoji praci do zahranici, plati jej mezinarodni firma a dane plati v CR – ale chyba lavky.

  U nej pokus o likvidaci probihal nasledovne, financak se domnival, ze nezplatil nejakych 20.000 – chyba ucetni, neco se zmenilo, nebo si to financak vymyslel, on by to neresil, na ucte mel pres 1M a vydelaval – jenze chyba lavky, misto aby mu rekli, ze to ma zpalatit do te a te doby, tak mu nejdrive obstavili UCET – jeho ucet byl fimreni i soukromy – presneji si znej vyplacel plat na jiny, ale to je jedno, temer vse mel tam – tak jim rekl, tak si to vemte – a oni ze pry ne, ze to nemuzou, ale on rikal, jak vam tomam poslat, kdyz jste mi obstvaili pres 1M a ja nikde jinde prachy nemam – nezajem, zaplate (dnes uz si pry muze financak rezervovat jen ty dluznou castku) – a jak to dopadlo, pravnik vedel, ze prachy ma, tak to zaplatil ze sveho – mezi tim si pujcil od spolu kolegu aby mela rodina na jidlo !!! – a az mu lqskave odblokovali ucet, tak vsem vse vratil – tak takhle vas ta teta z financaku dokaze znicit taky

 4. Pripad 2.:
  Zivnostnik prodaval PC a jednou ho postihla ta katastrofa ze dostal velkou zakazku, ta dopadla tak, ze mu nezplatili a jina firma ty dodane PC i servery ukradla – resila to police, ta ta mu dala zapravdu ze byl okraden, ale mel neskutecnou kravu ucetni a ta nahbonzovala na financak, ze firma asi nezplati dane, nebot prisla o velke penize a nebude j mit z ceho zaplatit – prvni jobovka, nebot financak mu vse obstavil jako zalohu !!!! – no popujcoval si v rodine a nakonec vse splatil a firmu zachranil a zacal znova – no ale po X ltech prisel financak a ten naznal, ze musi dodnait ty ukradene PC a servery, on na ne hledel, ze prece ma od police ze byl okraden – ale oni mu rekli, ze je to nezjima, ze z jejich strany je to danovy podvod a z nekdo tu DPH zaplatit musi – a ze firma co to objednala uz neexistuje a ta co to ukradla uz taky neni – tak ze DPH musi doplatit on a k tomu zisk a k tomu zdravotni a socilaku – a jako nezamesntatelny bezdomovec zije dodnes – nebot na podnikaji se pry nezvtahuje ani amnestie, nebo osobni bankrot – a kdo jej okradl nejvice ? – cesky stat – nebot chgce po okradenych aby mu zaplatili dan, proze stat dan chce a je mu jedno po kom, jednou mozna prijde doba, ze si to vylosuje v rodnych cislech

 5. Znam podbny pripoad, podnikatel s automaty na kavu, tam zauradovala konkurence s financakem, byl uspesny podnikatel s automaty na kafe, mel automaty jako vsichni, ale do nich daval vyrazne lepsi kavu, tim padem mene vydelaval a anvrch tu kavu prodaval jeste levnejsi nez konkurence smejdy, nalsedovalo vsemozne niceni automatu atd. az se spise dostavl na mista pod kamerami az uzavrenych mist, kde automaty nicit neslo – a to prisel financak, rekl, ze prodava moc levne, ze se pani zeptala a udelal „interni setreni“, podle mnetodicke prirucky financaku, tedy si zjistila minimalne 3 konkurencni nabidky a rekla, ze prodava pod cenou – on na to ale ze ma preci zisk, ktery dani, tedy pod naklady rozhodne neprodava, kdyz jej to zivi, nezajme, douctivali mu to zpetna – v CR je to myslim 5 let, nebo mozna 6 ale mozna i 10 let – a to je teprve sranda, nebot ne jen ze vam nauctuji domnely danovy nedoplatek, ale i PENALE – coz je pak palka v milionech – no a on byl zivnostnik, on si rikal, tak kdyz mam svoje automaty a do nich davam kafe, takze prece nemuzu udelat nespaltitelny dluh – chyba lavky, no a prtooze nemohl jako sro/as zkrachovat a poslat finncak nekam, tak zacal pasovat kafe po kamionech nacerno, zaplatil tu mega mastnou pokutu, vydelal jeste par mega nacerno uplacenim celniku a skutecneym podvadenim statu, zbalil si pak sve miliony, premenil je na v te dobe asi marky a USD a nekam odcestoval, neznamo kam, asi uz ma i obcanstvi v jine zemi, rekl ze v takovem mafianskem state zit nehodla – ja jsme mimochodem nikdy v CR podnikat nezacal, nebot jsme si to nastudoval a rekl jsme si, ze ruskou ruletu hrat nehodlam – a nakonec jsme dostal i skutecny rozum a emigroval pryc z CR – kdyz me vlada a urednici CR nechteji a nechteji ani moje dane, ja jim je nutit nebudu, i jako obcana se stat nezenyroval proti me zfalsovat dukazy, aby me mohli pokutovat, to si bajne mysleli, ze umru hlady – uja misto toho zmenil praci a vydelal jeste nasobne vice a nakonec to byl odrazovay mustek do mezinarodnich projektu, kde jsme se naucil tolik, ze me nakonec na zapad pretahovali – nastesti jsme nebyl takovy blbec, abych nesel, teda oni me chteli na zapad hned po skole – uz tenkrat jsem umel vic nez vetsina lidi – ale to jsme byl blby a neodesel jsem, naivne jsme si myslel, ze vybuduji tuhle zemi k prosperite – nakonec jsme zlomil na CR hul a rekl, budte dale vazlai a otroci, nikdy zapad nedozenete, ac na to technikcy mate, misto toho vyhanite nejvetsi talenty pryc z CR, urady je sikani a navrch si volite vlastizradce, kteri poksozuji CR v zajmu zapadu, hlavne D a USA – tak proto ti lepsi z vas budou mit platy 1/4 ja mel skoro 1/2 proti zapadu, tedy silny nadprumer – a na zapad me pretahli Cinani za plat ktery davate pani pekarove, jen nechapu, proc ji tolik platite, kdyz nemi zdalaka ani 1% toho co umim ja – v komerci se dostala na smesnou pozici s podprumernym platem

 6. Informace, jež nám serdceryvně Vidlák předestírá již proběhly asi přede dvěma léty televizní obrazovkou a bylo vydáno asi před půl rokem pokračování.
  Neměl jsem při sledování těch reportáží pocit, že šlo o pana čistého jež se ani náznakem nezaplete s všivárnou. Ono nakonec není obor jež by byl prolezlejší šmelinou, než jsou automobily.
  Vidlák nám tudíž jen na základě jednoho a jistě i sobě nakloněného příběhu, se snaží vnutit myšlenku čistoty podnikatele a zlého okolí a nepříznivého osudu.
  Ale budiž, tato část je vcelku politováni hodná, leč i tak taková nezajímavá.
  Druhá část o zlém FU je však již tak pitomá, že nelze více. To co Vidlák popisuje FU nemůže udělat. FU v žádném případě nemůže posuzovat výši marže, tudíž zisku. Je to trošku složitější leč, na to pochopení již Vidlák nemá.
  Nabízí se dle Occamovy břitva daleko jednodušší vysvětlení. FU vyzval pana čistého k podkladům pro ony transakce, pan čistá na výzvu schránkou nereagoval a tak FU použil vlastní pomůcky a daň doměřil. Najednou to již není špatný FU, ale pitomý podnikatel.

  Zase jsem musel Vidláka zdehonestovat. Pokud předkládá tak zhovadilé příběhy, dobře mu tak.

  1. Muze videl jsme metodicky pokyn, myslim ze mu stacilo porvant 3 jine ceny, nekteri jsou svedomiti a zjisti si 6, pokud je ale treba firmy obeslat, obeslou 3 nahodne firmy – no nemusi byt uplne nahodne 😉 a zepta se na cenu – z te pak udela prumer a nesmi vybocovat i vic nez nejake procenta – pokud ano, tak muze tuhle neprimerene malou marzi, kterou podle statu okradl stat na danich, nebot mel prodavat draze – a tak z toho neexistujiciho zisku nechaji vse dodnait a to zpetne i s penalem samozrejme, ktere je pak o rad vyssi nez samotna dan – pokud je zivnostnik, tak jeste siclani a zdravotni ;-)) – s penalem samozrejme – ano jednoho podobneho znam, jiny pripad –

  1. Protoze to psal rusky, ac rusky neumel, asi prekladac a telegram police sledovat nemuze ! – kanal nebyl verejny – ale jmeno mel – imho ani uzvatel neni snadno dohledatelny, bud jej musi prasknout telegram, nebo tam musi provest platbu – pokud neprovede platbu, nevi kdo to je https://t.me/s/Kozak_David

 7. v Praze na Filosofické fakultě řádí šílený střelec.
  asi nějaká obdoba těch amerických školních stříleček. U nás asi poprvé.

   1. Nemohli to ve vší slušnosti vybombardovat jako v tradičním a klidním Rusku? Proč nám vnucují furt americkou degeneraci?

    1. Nějak jste to spletl, díky kvalitě ruské PVO se Američanům vybombardování Ruska nepovedlo, ač se Ukruina snaží.

  1. Máte recht paní MarieP. U nás si žijeme klidně a spořádaně a proto český národ preferuje hromadné vraždy ohněm nebo nebo náklaďákem.

  2. No nazdar, i když jde o tábor spíše našich oponenů buďme lidmi na úrovni a projevme úctu mrtvým.
   A doufejme, že to nebude nějaký další pomatenec typu Baldy, to by libtardi snad začali na těch mrtvých radostí tančit.

   1. Rakušan jede v rádiu nepřetržitě a pojal to jako reklamu 🤮
    I teď varuje před dezinformacemi

    Mrtvých je 15. Strasne. Západní společnost se vším vsudy

    1. Todle vykulencovi přeju, jakkoli je mi líto těch mladých lidí.
     Tipuju si pro sebe, že ho fízlové odstřelili najisto a schválně, aby nemohl mluvit. Obvykle se to tak dělá ve světě – co kdyby vyšlo najevo něco, co se vládě nehodí do krámu.
     Předpokládám, že to bude na rezignaci vypleštěnce i policejního führera, protože poté, co zavraždil svého tátu, v podstatě nic nedělali.
     Všecko, co mělo u kriminálky ruce, nohy a hlavu, honilo Klánovice – přitom tamní vrah už je buď dávno v Karibiku, nebo zpátky na UA. Tohoto kluka nehledal skoro nikdo, přestože byl v pátrání a přestože už věděli, že měl doma ve sklepě malý muničák a že je studentem FFUK.
     Aby ses z těch dezinformací neposral, vykulenče. To jsou ty tvoje pytle na mrtvoly…

     1. Na rezignaci bude jen pokud policie věděla že držiteli zbraně přeskočilo a nedokázala mu je zabavit, jinak to preVítek použije jako propagaci a další argumentací proti svým oponentům a klidně do toho zamíchá dezinformace…

      Expres: 16:35
      Policie po pachateli v souvislosti s vraždou jeho otce od dnešního rána pátrala. Upozorňovala, že má psychické problémy, je majitelem několika dlouhých i krátkých zbraní a ve sklepě domu v Hostouni se našel nástražný výbušný systém z plynových bomb, munice a pyrotechniky

      1. Jistěže – sračkomety už prohlásily, že se „inspiroval“ střelbou v ruském Brjansku.
       Všecko se hodí..
       I ty „psychické problémy“ se hodí vždy, když to nemáme na co navléci. Student fildy s psychickými problémy a patrně zbrojákem, tak jistě, to vám budeme věřit, vy hovnometi.

       1. No, když jsem slyšela o takovýchto střelbách, vždy si kladu otázku, zda dotyčný bral antidepresiva.
        Kdysi jsem někde slyšela, že jejich náhlé vysazení má podobné agresivní účinky.

    2. Na cnn Prima news policejní prezident uvedl, ze dle neověřených zpráv se střelec inspiroval podobným masakrem na ruské škole !

     Takže vytváříme ruskou stopu.

      1. Jenomže už před tímhle Rakušanovým objevem propálil Andor Šándor na i-Prima:

       Titulek „Útoky ze Spojených států se dostaly i do ČR“. Bezpečnostní expert promluvil o masakru v Praze…. „Čekal jsem, kdy se hrůzy, které se dějí běžně v Americe, dostanou i k nám. Mám na mysli střelby v různých kampusech nebo obchodních domech. Moje první reakce byla taková, že to přišlo i do České republiky… “

       A Novinky šly ještě dál: “ Střelec se zřejmě inspiroval 14letou Ruskou…“

       Nebude trvat dlouho a z Rusky bude Putinova neteř, vyškolená k terorismu přímo Putinem.

       Platí i v těchto případech Rakušanova nařízení o dezinformacích?

   1. No, děsný. Tak asi rozšířená sebevražda. Říkal jsem si zda Klánovický případ nebude pro někoho inspirací, a bohužel asi ano. :/

     1. To by bylo smutným štěstím v neštěstí. Tohle ale vypadá na kluka co mu přeskočilo třeba z nešťastný lásky, a jestli ho dotyčná neopětující třeba navíc ponížila před ostatníma, tak by tam mohl být i nějaký motiv pomsty.
      Klánovice bych tipoval na náhodu, narkomana nebo hůř sériového vraha. A to by mohlo znamenat recidivu.

      Tyhle události mají potenciál inspirovat další pachatele, to spolu s předvánočním nervy a upadající společenskou smlouvou není věru optimistické…

    1. To je pravda. Klasický AK-47 v původním provedení „samopal“ koupíte v Polsku za ekvivalent našich 10.000.
     Opravenou, údajně předtím „znehodnocenou“ Sa.58, šlo koupit ze Slovenska za nějakých 15-17.000 i s plnou sumkou. Opravoval a upravoval je pro Slováky pan Sedlář st. ze Slopného, který na to dojel.

     Polští šmelináři to kradou ze stále pokračujících zásilek zbraní na UA, včetně munice a prodají to úplně komukoliv. Jen musíte na darknet, čímž se vystavujete riziku pozornosti čučkařů.
     Nevím, jestli je to technicky možné, ale prý registrují každé stažení a každé použití TOR prohlížeče – v podstatě jdou „dva kroky“ za jeho uživatelem a vidí, kde a co nakupuje.

   1. Pry ne, videl jsme fotku a dostal nejakou cenu za nejlepsi bakalarskou praci – ale nepostuji dale, nebot cekam na overeni, at tady nenaprasim nejakou cizi osobu.

 8. Já tedy nevím. Jasně teta z venkovského finančáku mohla udělat chybu ale existují opravné prostředky i když to samozřejmě hnusně zkomplikuje život. Znám i firmy, které to musely z důvodu „úřadu“ zabalit, ale ….

  Jen tak, z toho co jsem kde slyšel a četl …. u těhlech obchodníků s luxusními auty bych si nebyl úplně jistý že vše bylo liliově čisté…

  Tolik jen k tomu, že se nemá naskakovat na HLP …

    1. Myslíte dle toho vtípku? Nejde sem dát obrázek, tak to převyprávím:
     To dva synci popíjejí pívo a jeden se ptá: Koukáš ještě na válku na Ukrajině? A druhý mu na to – dal jsem celou první sérii, ale ta druhá už mě nějak nebavila 😎

   1. Hnojník fašismus miluje – ovšem jen ten ruský. Hnojník má sice fašismus a uctívání vůdce v krvi, ale také si z nabídky fašistů vybírá kvalitnější produkt.

 9. A teď pro objektivitu by stálo za to kontaktovat onu tetu z finančáku, aby i ona mohla sdělit svou verzi příběhu.
  Mám na finančáku velmi dobrou soudružku kamarádku a její verze příběhů jsou minimálně stejně dramatické jako ta verze od Franty. Jen jaksi z druhé strany barikády vypadají ouplně jinak.

  1. Re: FJ

   Nezpochybňuji, nicméně náhlá cukatura banky věští, že vítr by mohl váti i odjinud.
   To se tak dva potkají na golfu…
   … anebo v nějakém „rezortu“ (nemyslím ministerstvo, nýbrž „po novému“ rekreační lokaci)…
   To se pak dějí věci…

  2. No jo. Vona si za to znásilnění stejně může sama. Podívejte se, jak chodí oblečená. A vůbec, má dřepět doma a ne furt někde trajdat.

 10. Ano, to je skutečně možné. Já sice nejsem bohatý obchodník s luxusními auty, ale jednou jsem se nepohodl s úřednicí v bance protože postupovala protizákonně, změnil jsem kůli tomu i pobočku (taky nejpřívětivejší banka). Asi za měsíc mi přišla výpověď bez udání důvodu.

  Lidé jsou prostě nenapravitelné hloupé ovce, půjdou raději k té „neeeeeejvětší“ firmě, která si s nimi nepokrytě vytře … a ještě tupě poslechnou její vynucování si hlasování pro „nejpřívětivější banku“.

  Nebudu přece nakupovat u nějakého místního vola (ještě by si za moje prachy mohl koupit nové auto), pojedu do Kauflandu!

  1. Problémem ovšem je, že ten místní vůl nakupuje v tom Kaufu a Vám to přeprodá s jistým navýšením. A pokud mu to zboží prochází, tak zkouší nevyhodit, ale pořád nějak prodat.

   1. To je rákosnická strategie. Skoupit akční zboží, strhat samolepky, nalepit si svoje a šup s tím na krám. Kontroly jim nehrozí, protože je jeich tady dvacet na jedny papíry a na všechno řikají: “nececki”.

   2. Já bych v tom takový problém neviděl. Pokud mi někdo přiveze dobré zboží na náves 200m od baráku, rád mu za to zaplatím. Např. jedna paní si u nás stěžovala že v Neveklově ve Flopu jsou housky levnější. Jasně jsou, ale musíte si počkat a pak sednout na autobus, odjet do Neveklova, tak nakoupit a zase si počkat na autobus takže pěkných cca pět hodin času stráveného čekáním-nákupem plus jízdenky za autobus Vám vytvoří za pár housek velmi slušný náklad. Jistě určitě najdete spoustu synergických činností jak to udělat výhodněji, souhlas, ale ne vždy to klapne. Já mám třeba na práci zjímavější činnosti. A datum spotřeby je na obale, kupovat nic nemusíte. Myslím že si to prodejce rychle rozmyslí.

   3. No, ono je to mnohdy docela složité. Když vaše velkoobchodní nákupní cena je vyšší než prodejní cena v Kauflandu…
    Jste v problemu, ani nevíte jak. A za zloděje tuplem.

 11. „Právo na štěstí pro každého“ a „Stát, jako zaopatřovací ústav“ nese své plody. Zbytnělý státní aparát, úředník na každou prkotinu, násobně jištěný svými kontrolními úředníky.

  Opakem by byl malý stát garantující bezpečnost (armáda pro vnější, policie a soudnictví pro vnitřní). Nic víc.
  (Někde mezi stojí dopravní dostupnost, ale i ta se dá řešit přes PPP projekty)

  Levicové vers. pravicové vidění světa.

  1. Re: Eta

   Ano, ano, ty PPP proudžekty fungují naprosto skvěle. Pokud vám nestačí dvě ostudy v ČR, poptejte se v Itálii, kde se PPP dálnice doslova rozpadají, anebo na Slovensku, kde se cena PPP dálnice navýšila na jistotu desetinásobku, jak nám jej vychvaloval jistý soudruh Kožený.

   Co dalšího ještě dnes vyblijete?

   1. Jakože, když to staví firma pro sebe na 30 let, tak to odflákne a šetří na všem, a když to staví (třeba ta stejná) firma pro stát, přímo pro Kupku, tak si dá zaležet a vše je precizní?
    Postrádám logiku.

    1. Jakože, když realita opakovaně není v souladu s pravicovými ideologickými poučkami, pak jejich apologeta postrádá logiku? Jako může, co by nemohl, ale realitu nezmění: nefungují. V praxi prostě nefungují.

   2. Ale nemusite tak hrube. Eta to mysli dobre, ale ti stqarsi uz vedi, jak to dopadne.
    Prakticky vsechno, co tu Eta pise jsou poucky z vlad ODS z devadesatychle.
    Kolikrat ja jsem slysel tu pohadku o stihlem statu 🙂 🙂

    Placene skolstvi jako pres kopirak. Ja jsem v nekolika zemich, kde je skolstvi placene zil. Eta by se divil, ze to tam vedlo k uplne jinym koncum, nez to tady vysvetluje.
    Pozor, nemyslim si, ze soucasny stav, kdy „zadarmo“ (ono to as tak zadarmo neni) studen vystuduje a ihned se sebere a zmizi v zahranici, je v poradku.

    Vsak on taky Marxuv kapital ma papire vypada lakave, nez se do toho pusti lidsky (sobecky a zlodejsky) faktor.

    Bohuzel vsechny tyhle „zestihleni“ „otsourcing“, duchodove pilire, placene skolstvi… to vsechno ma za cil jenom jedno: vydojit z lidi vice penez za neco, co bylo predtim levne.
    Sliby a blaboleni o efektivite, osobni zodpovednosti a usporach nechavam dvacetiletym naivum, i oni si musi projit zivotem a zklamanim sami.

    1. Re: Sakura – třešňák

     Naprostý souhlas.
     Pouze připojím smutné konstatování, že je opravdové neštěstí, když je dvacetiletým naivou třeba takový čtyřicátník, případně chlapík směřující do starobáku.

    2. Ach, ano, všechny ideologizmy vypadají na papíře nádherně, než se do toho pustí lidský (sobecký a zlodějský) faktor.

     Nejlepší mantry jsou o podnikání, školství, zdravotnictví, kultuře a obraně.

     1. Eta je prepracovana , drina s logikou ,da taky zabrat , stat ,aparat ,
      moc je moc.A kazdej den.
      Vypada to zdalky na nezdravou posedlost ,honba na dve firmy ,stavitocojeto,
      odflaknout to nebo co..

   1. Nekdo nekde jednou cinkne a nekomu z toho cinka v hlave celej zivot.
    Lezi to v hlave jako cinka zatezuje a obtezuje a cink,cink musi porad cvicit.
    Az se z toho docista pomatne , cink,cink …Nic jinyho.

    Tady se casto zjevujou cely stada ,ruznych druhu ,poradnych pomatencu..
    Prosim vas vyzmizikujte si d este let stary ,ty levice a pravice z hlav, nema to zadnej smysl.
    Jde o vytvor vypatlanych akademiku na skatulkovanivyblblych abstrakci ,
    aby vynikali a zaslouzili se..Nejdrive si to zkuste definovat a rozlisit ,
    nez se zblaznite z toho.Voni na vas tajtrlikujou a pak za kulisama maji z toho radost.
    Zjistete si jejich aspon ty hlavni cinnosti a skutky…Pak vam dojde ,ze se
    predhaneji v tom , co nejhorsiho vam udelat.
    Taky cist jejich knihy neslouzi zdravi.. cink,cink..

  2. Ta vaše pravice představuje asociální zlo. Zaručíme vám, hypoteticky, bezpečnost, ale jinak si klidně třeba i pochcipejte hlady. Bravo. Máte úžasnou vizi.

   1. Trefné, ale pravičáci na to mají jen dvě odpovědi: „málo jste se učil a charita to řeší“. Nic jiného nemají.

    1. Přesně. S tím, že ona charita „vznikne sama“ (naprosto na to spoléhají), případně ji „nařídí církvi“. To už se tady taky dalo dočíst.

   2. Re: Rbertx

    Bezpečnost samozřejmě ano. Aby jim někdo za ty jejich rady po uvedení do praxe nezašel ustřelit hlavu u samé prdele.

 12. Marza nemoze byt vyssia nez 100% (to za pripadu ze sa tovar ukradne alebo ziska za nulovu cenu)… to co ste myslel je asi prirazka

  1. Podle mého se marže počítá ( tedy její základ je ) z nákupní ceny, ne prodejní. Jako že nákup+náklady+marže je prodejní cena.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *