18 dubna, 2024

Tak pozor vážení! Česká pošta začíná být stejně imaginární jako paní Colombová.

Poté, co ministerský úřední šiml rozhodl o zrušení 300 poboček napříč republikou a rozprodání jejich lukrativních budov, teď se chystá k omezení pracovních dnů u těch, které ještě zůstaly.

Ministerstvo průmyslu a obchodu by totiž rádo omezilo otevírací dobu, protože mít otevřeno pravidelně a předvídatelně zaručeně není efektivní. Otevírací čas se podle návrhu bude moci nastavit na základě hustoty (rozuměj aktuálně nehustoty) poboček v daném místě. „Upravuje to stávající stav otevíracích hodin tak, aby odpovídal místním podmínkám a umožňoval určitou flexibilitu,“ řekl mluvčí upadajícího molocha, Matyáš Vitík. Tenhle výrok mi trochu připomíná zdůvodnění dvojí kvality potravin, kdy Češi na rozdíl od Němců prý ty šmejdy a náhražky chtějí. Aha.

Už teď je hledání funkční pobočky adrenalinový sport a po vystání nekonečných front je třetina zákazníků a polovina řadových zaměstnanců zralá na Neurol. Co bude po této úpravě, kdy si milí manažeři chtějí na otevírací dobu prosadit výjimku třeba z pěti na čtyři dny, nebo taky třeba úplně jinak, těžko říct. Raději si vemte na návštěvu Pošty dovolenou a buzolu, v případě, že to máte daleko a jedete elektromobilem v zimě, můžete to spojit s pololetními prázdninami.

Pošta je všechno, jen ne takzvaně uživatelsky přátelská. Pošta je pouze manažersky přátelská, do mysli se mi vloudila myšlenka, že ten aparát vysokých úředníků, vyplácejících si statisícové odměny je vlastně jediný důvod, proč to drží ještě jakž takž při životě. Je jich extrémně moc a jsou extrémně drazí. Na rozdíl od obyčejných zaměstnanců, kteří tam berou almužnu, kdy i pokladní v supermarketu si vydělá víc. A to nemluvím o buzeraci na pracovišti. Třeba ředitel bral krásných 364 000,- měsíčně a ještě si k tomu na konci roku vyplatil bonus 1,25 milionu. To už stojí za to, ne? To byste se toho taky drželi jako veš státního kožichu. Jste velkorysí a tak si to vyplatíte i přes to, že máte miliardové ztráty.

To, že tu fungují různé přepravní služby, znamená jediné. Totiž že to fungovat může. Pošta měla nezastupitelné místo právě pro svou síť poboček a dostupnost široké veřejnosti i bez toho, abyste museli mít chytrý mobil, účet v bance, a já nevím kolik aplikací. To, že nefunguje, nebo nemá fungovat, je naprosté selhání nebo úmysl jejího provozovatele, tedy Ministerstva vnitra. Že bezcenzurní Vítku. Možná byste měl své oko hodit v mezičase píár debat i na toto. Ale to byste musel chtít pro lidi skutečně něco dělat. Pro ty nejslabší skupiny, které nefrčí na vlně Tik Toku a prázdných předvolebních „keců“.

Teď je tedy Pošta snad nejméně efektivní firma v ČR, heslo dnes podáte, zítra dodáme je spíš vtip než realita. (Zajímalo by mě ale, kolik jeho vytvoření stálo.) Spíš by sedlo dneska podám a draze zaplatím, a za týden se na dodání optám…

No a s tímhle vším má současná pětismečková vláda představu, že by přes Poštu měla jít korespondenční volba. Já nevím jak podle vás, ale podle mě to je fakt hodně špatnej (možná jak pro koho ovšem) nápad. To budeme volby sčítat měsíc, pak to půl roku hledat, další půlrok párovat, vyřazovat mrtvé a pak už nebudeme vědět, že nějaké volby vůbec byly. Bravo! Kombinace je to věru šalamounská.

43 thoughts on “Tak pozor vážení! Česká pošta začíná být stejně imaginární jako paní Colombová.

 1. Služby České pošty se staly luxusní záležitostí.
  Minulý týden jsem posílal doporučený dopis formátu A4, jen asi deset listů papíru, nic těžkého. Vnitrostátně.
  80,- Kč.
  Děkuju pěkně , příště to možná odvezu raději sám, nebo obsah sdělím dotyčnému telefonicky.

 2. K čemu dnes používat českou poštu?
  Od doby co jsem začal brát rozum bylo evidentní, že je to instituce zralá k zániku a likvidaci, utíkající pošťáci zvonící na zvonky tu byli za Klause, Sobotky, Zemana, Babiše, Nečase i Fialy, aniž by s tím kdokoliv něco udělal.

  Na peníze jsou tu banky a vkladové bankomaty. Na balíky Zásilkovna, na velké balíky od PPL přes DPD po UPS, Toptrans a další. Na úřední korespondenci datovka.
  Losy a cetky k životu nepotřebuju.
  Večer a o víkendu otevřený Czechpoint – ověřování podpisů – se občas hodí, ale kdyby byl ve spádové oblasti vždy jeden úředník a měl „noční službu“ 12 – 20, úplně by to stačilo a bylo by to nesrovnatelně levnější.

  Za mě, poštu zrušit.

  1. ono by bolo mozno rozumne to pospajat, povedzme s obchodom alebo krcmou, ak je v dedine, prip. s miestnym uradom. Pretoze inak vznika na vidieku pust,rovnako ako potravinova, kde kazdy potrebuje auto, aby tieto nutne veci vybavil a dochodcovia, ktori nemozu soferovat, maju smolu. Pretoze posty nie su az tak dolezite pre mesta, tie riesenia maju, ale dediny, tie casto az take moznosti nemaju

  2. Ano. Takový je pětidemoliční přístup. Místo toho aby to fungovalo, tak tu organizaci se staletou tradicí prostě zlikvidovat, baráky rozkrást a rozprodat a po nás potopa.

  3. Jo, a co budete dělat, až si ta úřední korespondence po 90 dnech z datovky zmizí a vy budete to úřední lejstro potřebovat třeba za rok?
   Jo, můžete si to digitálně zaslané lejstro nechat zkonvertovat do papíru.. a taky si můžete pořídit k datovce nějakou archivaci. A samozřejmě za obojí ze svého platit jak mourovatej. Stát „ušetřil“ tím, že část nákladů převedl na občana. A kupodivu, některému občanovi se to líbí,protože si vzal do hlavy že je to moderní, digitální, free, cool a in.
   A o „uživatelsky příjemném“ seznamu adresátů v datovkách raději ani nemluvím; to bych totiž musel být extrémně sprostý.
   Za mně, datovky zrušit, autory zastřelit a pak začít znova od čistého stolu. Tentokrát lépe. A trvat na tom, že používání musí být stejně jednoduché jako používání mailu a vybrané zprávy bude možno trvale archivovat v rámci systému, nikoli jen v placeném komerčním doplňku.

 3. moje zkušenost s poštou doznala největších změn loňský rok, kdy začali propouštět a u nás přestalo doručování fungovat. Balík do ruky se po x dnech objeví na poště, protože balíkovač nejezdí, neb byl vyhozen. Dopisy a spol chodí, až když se to na nadřízené poště nastřádá, pak sem do našich končin někoho pošlou. Když jsem se jednou na tu poštu ve vedlejším městě dovolal, paní mi řekla, že nemají lidi, a že už tam toho mám dost, tak tam doručovatele pošlou…

  Pošta určitě není efektivní, ale do doby, než se toho ujalo Organizované Drancování Státu s pětidemoliční suitou, tak aspoň fungovala. Dnes jsou její služby tragedie.

  1. Právě se vracím z Hradu… eh, čo to táram, z pošty, kde mi doručuje pošta do vlastních rukou fotoaparát a sděluje mi, že mne doma nezastihla. Leč ani na poště zásilka pod svým znakem není, na internetovém sledovači si mohu přečíst, že byla vydána
   adresátovi. Zdá se mi, jako by se mi odněkud uvolňoval adrenalin…

 4. S přepravními firmami nelze poštu srovnávat. Ty totiž doručují balíky. A na tom se vydělává snadno. I pošta na své Balíkovně vydělává. Ovšem pošta musí ještě k tomu vyřizovat různé agendy, které po nich chce stát a nemá z toho vůbec nic. Tyhle prodělečné sračky, které jim stát ukládá, jako je ověřování Czechpoint za pitomých 30 Kč znamenají, že je pošta celkově ve ztrátě. A to už vůbec nezmiňuju to, že si do pokladničky České pošty hrábnul stát pokaždé, když potřeboval prachy na důchody. Ať nechají Českou poštu opravdu jen doručovat a bude v pohodě.

 5. Včera: Pošťačka mě nezastihla v pátek doma – doručovala dopis do vlastních rukou. Tak ho (zjištěno včera na poště) hodila do schránky a k tomu výzvu k vyzvednutí zásilky s pátečním datem a jejím jménem. Jenže ve schránce byla jen výzva a šel jsem ihned na poštu pro ten dopis. Tam nebyl – že ho dala do schránky. Tam ale nebyl…. Dopis do vlastních rukou s modrým pruhem záhadně zmizel. Taková služba může jít celá do prdele, i s lidma, autama a barákama.

  1. Ale oni nemají Váš podpis ani číslo osobního dokladu, tak je jasné že nedoručili. Tady bych se nerozčiloval.

   1. Jasně. Jenomže tak mohla zadělat Ládikovi!!! i sobě na problémy.
    Dopis do vlastních rukou s modrým pruhem nebývá pro strandu králíkům, a na Ládikovi!!! teď asi bude prokazovat, že nebylo doručeno. To on zřejmě prokáže, ale úřad ho bude otravovat – zbytečná ztráta času a energie.

  2. Pokud na vás někdo šije boudu, do které zapojí orgány státu (příklad. policie), pak kontroluje i výzvy k odebrání doporučené pošty. Tedy i provedení schránky (nekontrolovatelná ,,náhodným kolemjdoucím“) má smysl.

 6. To je zamer.
  Nejdiv funkcni firmu znicit tak, aby na to vsichni nadavali a pak prohlasit, ze stat je neefektivni hospodar a vsechno prodat (nejlepe za korunu).
  Samozrejme vcetne nemovitosti.
  Pan Macek tomu rikal, ze penize lezi na ulici 🙂

  1. Přesně tak a já naprosto nechápu lidi zde, kdo nadávají na Poštu. Nechápete že děláte přesně to, co vláda chce, aby mohla zrušit celou Poštu jako takovou ? Od libtardů ten názor chápu, ale zde ne.

   1. Všechno záleží na lidech. V našem městě pošta funguje zatím dobře, přestože na cca 23000 obyvatel zůstala jen jedna pobočka. Tu, která měla bezbariérový přístup a dobrou dopravní dostupnost vedle autobusového nádraží, kam zajížděly všechny linky MHD, nám zrušili. Jsem jenom zvědavá, co v původním baráku bude a kdo na tom měl zájem.

 7. Je to smutné, ale ta „administrace“ se týká kdečeho, nejen pošty.

  Ale už jsem se někde zmínil: Máme ty docela dobře fungující zásilkové služby. Zásilkovna, PPL, DHL a podobně. Nechápu, proč se nevrhnou na tu nevyužívanou niku České pošty. Možná by se našla i služba,. která by totéž co s balíky dokázala i s listovními zásilkami.
  Proč má Česká pošta, nespolehlivá, drahá a proklínaná monopol na listovní zásilky?

  P.S.: Jít si koupit obálku na poštu? Není poblíž nějaké papírnictví?

     1. Existuje, jen za ni platíte cca 80kč. Je to podobné jako s vodou. Kubík stojí 60 hal, ale prodává se za 100+ kč. Máme nejen dvojí metry, ale také dvoje ceny. Nechce se mi věřit, že to neznáte.

 8. Situace po přemístění hlavní pošty v Brně, která byla ve velké funkcionalistické budově u nádraží, do čtvrtého patra naproti ležícího obchodního domu je hrozná. Pokud zrovna nejste sportovec, musíte si počkat na výtah. Pak je tam lístový systém. Pro každou činnost je úplně jiná číselná řada, takže moc netušíte, kolik času to bude trvat. Moje zkušenosti jsou tyto: podání obyčejného balíku dětem na tábor loni: 45 minut. Podání doporučeného dopisu na úřad letos: 1 hodina 10 minut. Otevírací dobu už upravili dávno. Dříve bývala tato pobočka otevřená na nádraží nonstop pro základní služby, od 6-ti hodin se dal podat balík nebo dopis. Pak za kovidu od 7 hodin. Nyní od 8 hodin ráno. Zkuste to před prací. Pak jsou tam do 18i, ale to je tam ještě čeká asi 20 klientů obsluhovaných rychlostí jeden za minutu. Stížnosti na služby nikam nevedou. Obsluhuje Vás částečně jinojazyčný personál s určitým problémem psaní na klávesnici.

  1. U nás musí i člověk, který si chce pouze zakoupit obálku, použít lístkového systému. A tak čeká třeba i půl hodiny.
   Ouřadové, od určitého stupně ouřední moci, by nejraděj nedělali nic. Znám takového jednoho, dokonce se tím chvástá – co všecko stihne v práci udělat, pro sebe, z hlediska svých osobních zájmů, dejme tomu že i koníčků.

  2. Původní pošta byla současně s nádražím prodána modrovtačí letkou koncem minulého stol. Akorát furt neměli místo kam. Do Letma, byť´už nějakou dobu ta zastavěná ve válce pořízená proluka už nějakou dobu existuje nijak moc se tam firmy necpou,. Jednak má po tom smrŤáku špatné renomé a druhak je to naprosto nevhodné na cokoliv. Stačí se jen kouknout.
   A stejně dopadnou pražáci jestli jim měěsto prodá tu jejich poštu. On z těch mladých nikdo nechápe, že to jsou prostory ne univerzální na kde co , ale specificky vyprojektované a postavené pro určitý druha provozu. Tak to bylo je a bude… jinak to nemůže fungovat.

   Fakt že mlaďoši si myslí že historie je až oni začalki vnímat svět a tím jediným se řídí neni nic nového. Před nimi přece nebylo nic.
   konečně mno počtěte si
   https://www.ac24.cz/blog/ladislav-vetvicka-marketka-nam-pekne-dezinformuje/

   1. Jen ještě pro smutřné pobavení… V naší pobočce Mahenovy knihovny dělají různé akce.- Nejnovější je, že mladý nový vedoucí vyhlásil: DEN DAROVÁNÍ KNIH ale…. napsala jsem mu, protože jsem jaxi taxi a dozvěděla jsem se že: “ knihy by měly být maximálně 20 let staré a v dobré stavu, tedy nezašlé, neponičené či nepopsané. Pokud chcete darovat starší knihy, tak můžete využít poličku za knihovnou, kam dáváme vyřazené knihy z fondu. Najdete ji u schodiště v naší budově a ta je přístupná kdykoliv.“
    Mno takže podle mladého nového chéfa mistní knihovny víc než 20 let stará kniha je zřejmě závadná, ať je od kohokoliv a o čemkoliv.
    Což potvrzuje i v závěru svého článku v místní drbně: “ Přeje nám únor plný radostí a příjemných chvil strávených v jejich knihovně, jak jinak než s dávkou toho správného čtení.“

    🙁

  3. Zvlášť když ty skoro nové jezdící schody jezdí jen občas a výtah je jen jeden.. Jo jo kam se hrabou na naše předky vymyšlené páternostery…které jezdily immervére furt njn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *