18 července, 2024

Zemědělci s traktory tlačí europoslance k ústupu od podpory dovozů potravin

Včera v Evropském parlamentu sedláci vyhráli další bitvu. Koordinátoři, kteří v Zemědělském výboru zastupují jednotlivé politické frakce, zamítli návrh Evropské komise na zrychlené projednání prodloužení bezcelních dovozů potravin a zemědělských komodit z Ukrajiny a rozšíření stejného režimu i na dovozy z Moldávie. Při poradě koordinátorů, která se uskutečnila před výborovým jednáním, se zástupci vzbouřených sedláků a celounijní zemědělské organizace COPA COGECA se po zkušenostech s traktorovými blokádami najednou nikomu nechtělo si před volbami pálit prsty za nadnárodní korporace a ukrajinské oligarchy. O návrzích se bude jednat normálně, včetně možností předkládat pozměňovací návrhy. Hlasovat se na výboru bude veřejně.

Takto vidí souboj sedláků s eurokraty německý karikaturista

Normální způsob projednávání podpořili koordinátoři většiny frakcí. Zástupci zemědělských organizací na výsledky porady koordinátorů čekali před uzavřeným jednacím sálem, v němž jednání probíhalo bez přítomnosti veřejnosti. Už před jednáním z telefonátů od zemědělských předáků v členských státech všichni koordinátoři dobře věděli, že zemědělci vědí, co na ně Komise chystá. Věděli, že zástupci vzbouřených zemědělců se na to budou v diskusi se členy výboru ptát.

Všichni koordinátoři i členové výboru měli ještě v živé paměti traktorovou blokádu Štrasburku a průchody uličkami mezi traktory a demonstrujícími sedláky při cestě na každý den jednání pléna europarlamentu minulý týden. Bleskově se dohodli, že zrychlený režim nebude. Při cestě na rychlý oběd před jednání se selskými rebely jejich zástupcům čekajícím před dveřmi sálu s úlevou sdělili, že návrh nařízení, jímž Komise navrhuje udělit zemědělskému vývozu z Moldávie do EU bezkontrolní a bezcelní režim bude zpravodajovat europoslanec z frakce konzervativců (ECR). V ní mají většinu Poláci z bývalé vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Stanovisko k návrhu na prodloužení bezcelních dovozů z Ukrajiny bude zpravodajovat europoslanec od socialistů. Stanovisko k návrhu nařízení o prodloužení bezkontrolního režimu dovozů z Ukrajiny dostal jako zpravodaj sám německý předseda výboru Norbert Lins (CDU) z lidovecké frakce.

Všichni členové výboru dostanou možnost předložit své pozměňovací návrhy. Včetně návrhu na zamítnutí. Lhůty stanoví zpravodajové. Jde v podstatě o formalitu. Při odpolední diskusi zemědělci dali europoslancům jasně najevo, že nechtějí upravovat detaily těchto nařízení, ale že naopak chtějí ukončit všechny bezcelní dovozy potravin a zemědělských komodit, které nesplňují kvalitativní požadavky kladné právem EU na potraviny vyráběné v Unii.

Veřejné hlasování za přítomnosti zástupců sedláků v jednacím sále AGRI výboru v Bruseli proběhne 6. 3. 2023.

Při odpolední diskusi oznámila šéfka COPA COGECA Christiane Lambertová, že zemědělci ještě před hlasováním osvěží paměť nejen europoslanců celoevropskou blokádou dovozů potravin a zemědělských produktů ze třetích zemí. Akce, při níž na všechny hraniční přechody a přístavy na vnější Schengenské hranici i na hranice mezi členskými státy EU opět nastoupí zemědělská technika, proběhne ve čtvrtek 22. 2. 2024. K této celoevropské blokádě kolegy vyzvali polští zemědělci, kteří blokují hranice s Ukrajinou po celý únor. Na mimořádném výjezdním zasedání delegátů COPA COGECA v Polsku se k účasti na blokádě zavázaly organizace sdružující zemědělce ze všech členských států EU.

Společně s kolegy se sousedních zemí budou hranice proti dovozům z Ukrajiny blokovat traktory z firem, které jsou členy Zemědělského svazu. Při jednání AGRI výboru europoslancům selští rebelové sdělili, že při blokádě poletí z lodí do moře a z kamionů do škarp veškeré zemědělské komodity a potraviny ze třetích zemí, s nimiž by se někdo pokusil překročit hranice. Zemědělci europoslance ujistili, že na to zřejmě nebude muset dojít, protože žádnému kamionu, vlaku ani lodi s dováženými potravinami se příští čtvrtek nepodaří dostat do blízkosti hraniční čáry.

Do konce současného volebního období Evropského parlamentu zbývají už jen 2 plenární zasedání. První se uskuteční od 11. do 14. 3. 2023. K poslední schůzi se europarlament v současném složení sejde ve dnech 22. až 25. 4. 2024. Komise se bude určitě snažit ze všech sil na poslední chvíli protlačit schválení prodloužení bezcelních a bezkontrolních dovozů alespoň z Ukrajiny. Europoslanci však na obě dvě zasedání budou doprovázeni traktoristy minimálně z Francie. Opět je čekají průchody uličkami. Na galerii v horní části jednacího sálu budou akreditovaní vyslanci zemědělských organizací bedlivě sledovat, jak kdo bude hlasovat. A nejen výsledky hlasování budou hlásit sedlákům čekajícím před budovou. Opět bude vyžádáno veřejné hlasování po jménech.

Na listiny se zápisem, jak který poslanec bude hlasovat, budou čekat zástupci zemědělců ze všech členských států EU. Zemědělské organizace se netají tím, že před volbami budou nejen svým členům, ale i milovníkům dobrého jídla veřejně, a nejen na tiskových konferencích, doporučovat koho volit a koho v žádném případě.

Všichni europoslanci, kteří půjdou o dovozech do sálu hlasovat, budou vědět, že až budou mačkat hlasovací tlačítka „pro“ nebo „proti“ a zvedat ruce, budou je sledovat zemědělci z celé EU a hlavně u nich v zemi, za níž chtějí znovu kandidovat. Pokud návrh nařízení o prodloužení bezcelních a bezkontrolních dovozů nebude europoslanci schválen do 25. 4. 2024, platnost nařízení automaticky skončí 5. 6. 2024. Od dalšího dne by opět nastoupilo množstevní omezení dovozu, dále cla a fytosanitární a hygienické kontroly. Na hranice by se vrátili celníci, veterinární kontroly a orgány dohledu nad bezpečností polních plodin a výrobků z nich.

Vzbouření zemědělci jsou kousek od historického vítězství. Pomalu, ale jistě si pomocí traktorů razí cestu k cíli. Pokud máte rádi česká, moravská a slezská jídla vyrobená z potravin od českých, moravských a slezských zemědělců přijďte prosím spolu s #myzemedelci podpořit naše výrobce potravin 19. 2. 2024 před Ministerstvo zemědělství a 22. 2. 2024 na státní hranice.

26 thoughts on “Zemědělci s traktory tlačí europoslance k ústupu od podpory dovozů potravin

 1. BTW: Teologministr zemědělství Výborný prohlásil, že za pondělní stávkou zemědělců stojí dezinformační scéna. Dobré, ne?
  Toho bych, prosím, po napíchnutí na vidle nechal grilovat na hořící pneumatice.

  1. Vždyť je to pravda! Otázka je, čemu se říká informace a čemu desinformace.
   Nevadí mi, že si ti pánové a dámy myslí (jsou nuceni si myslet) něco jiného, než politikou nezasažení občané.

   Vadí mi ta jejich nebetyčná bohorovnost. To pohrdání zbytkem světa. Übermensch!

  2. SSoudruh Marek Výborný má přímé spojení na Satana?

   „EU je fantastická, jen tomu nerozumíme
   Brusel není pokažená značka, protože se spojuje se zahnutím banánů, ale protože prosazuje naprosté zhovadilosti, jako jsou bezuhlíková ekonomika, zákazy spalovacích motorů, společné záchody, genderové kvóty, měnění pohlaví podle nálady, OZE, neustálé regulace každého odvětví života, omezování spotřeby masa, zvyšující se náklady na živobytí, naprosto nezvládnutá ilegální imigrace, cenzura vydávající se za ochranu lidu před dezinformacemi, nákup vakcín proti covidu, nesmyslná zemědělská politika, euroval na ochranu Řecka, společné dluhy, emisní povolenky, otevřené hranice pro kohokoliv, neustálé bobtnání administrativy,“
   https://dfens-cz.com/eu-je-fantasticka-jen-tomu-nerozumime/

 2. To nám ta myšlénka volného obchodu dost deteriorovala.

  Ach jo.

  I když zrovna zemědělce v tomhle chápu; muset dodržovat idiotské předpisy a být vystaveni konkurenci ze zemí, kde idiotské předpisy nemají (a proto jejich fajn produkty mohou být levnější), není žádný med. A bohužel u politiků se spíš prosadí ochrana trhu nebo dotace, než volný trh a rušení idiotských předpisů.

 3. A co naši poslanci,jaký je jejich názor,abychom věděli koho volit.
  Pak mne zaráží,klid od velkých hráčů.
  Jenom poznatek,který si většina občanů neuvědomuje,nebude rostlina výroba,nebude živočišní výroba,nebudou řezníci,nebudou mlékárny,vajíčka,nebudou další služby,to snad bylo milion nezaměstnaných.

  1. Anonym napsal:
   14 února, 2024 (14:30)

   Ceny obilí ani jeho úroda nemají na ceny mouky nebo pečiva téměř žádný vliv

   …Nejdůležitější ale je, že cenu chleba a pečiva určují stále více jiné faktory, mezi které lze počítat především výrazně rostoucí cenu lidské práce, vícenáklady vznikající regulací zemědělského (i potravinářského) podnikání, rostoucí ceny technologií, energií, nájmů a celá řada dalších položek, letos navíc „obohacená“ o (doufejme) dočasné vícenáklady spojené s prevencí šíření koronaviru. Náklady samozřejmě rostou i mlynářům a pekařům, a je tak poměrně logické, že ceny pečiva a chleba mírně vzrostou. Ne však vinou zemědělců, kterým sice také rostou náklady, ale v cenách, za které svou úrodu prodávají, se to nijak neprojevuje.

   Mimochodem – nárůst ceny obilí o 1 000 korun za tunu se v ceně rohlíku projeví jen v řádu desetihaléře, přičemž současné ceny obilovin mají k tak razantní změně ceny opravdu hodně daleko…..
   https://www.asz.cz/clanek/6348/ceny-obili-ani-jeho-uroda-nemaji-na-ceny-mouky-nebo-peciva-temer-zadny-vliv/

   Marek Výborný
   @MarekVyborny
   7. 12. 2023
   Odložím si tady.
   Zisk (marže) obchodníků u chleba: 2014 – 3,60 – 16% z ceny
   2023 – 11,20 – 28 % z ceny
   Asi tak @ProuzaTomas
   https://twitter.com/hladikpe/status/1732827500961526146

 4. Nejvýhodnější by pro Staroevropany bylo Evropskou komisi rozpustit.Slouží Globalistickému parazitu. Je to škodná.

  1. Ne, to byla poznámka k diskuzi o akcích dezolátů proti vládě.
   O tom, že siné řeči jsou pro ty, kteří používají hlavy někdy dost legrační.
   Ale to nic, jsem zvyklý, že mě nepochopí všichni.

 5. „Pokud na nějakou nemoc, virus použiji tak silné léky, že pacienta poškodí nebo zabijí? Je to dobré řešení?“
  Jsou-li pacientem naši kormidelníci, pak je to výborné řešení.

 6. Nemoc a lék.
  Pokud na nějakou nemoc, virus použiji tak silné léky, že pacienta poškodí nebo zabijí?
  Je to dobré řešení?
  Poukazuji na silná slova a snad v budoucnu skutky opozice. Stanné právo, pozvání cizích vojenských sil k potlačení revoluce.

  Ale na druhé straně: Když budu používat dlouhou dobu léky slabé, virus se na ně adaptuje a ty se stanou neúčinné a tedy nepoužitelné.
  Takže „Babo, raď!“

  1. Re: Sk

   Ještě je jedna metoda, kterou všude a rád doporučuji a propaguji, za což mne veškeré příbuzenstvo a taktéž známí upřímně nenávidí.
   Ta metoda se nazývá posilování vlastní imunity.
   Nejlépe cvičením a studenou vodou.

   Před měsícem jsem schytal angínu. Bolest v krku převyšovala hranici snesitelnosti a nenápadně se stěhovala z krku do levého ucha. Tři výplachy slanou vodu v průběhu osmi hodin postačily k tomu, abych se během dalších osmi hodin dostal do normálu.
   Další týden moje Jahoda přitáhla ze školy úpornou rýmu. Tři dny mne svrbělo v nose a posmrkal jsem dva látkové kapesníky. Jahoda má tutéž rýmu do dneška.

   1. Čímž jsem chtěl sdělit, že by bylo dobré začít i s prevencí. Jakkoli.
    Třeba fyzickou přípravou, anebo přípravou na přítomnost nepřátelských jednotek. Každá taková jednotka, která má zebezpečit „klid na práci“, totiž postupuje podle určitých vzorců.

    1. V hraném filmu „Ať žije republika“ poslal Vlado Müller Zdeňka Lstibůrka pro vápno za několik desítek halířů.
     Tím vápnem pak na vrata svého domku napsal „Pozor – tyfus“ (nebo něco hodně obdobného, přesné znění si nepamatuji).
     Dnes by asi bylo jistější napsat “ Zde je covid 24″.
     Snad by to nepřátelští vojáci nepochopili tak, že v domku dlí rozvědčík s krycím jménem „covid 24“.
     Hmmmm….asi by byl rozumnější ten tyfus. Nebo ebola ?
     Plus vyvěšená bílá vlajka, pro jistotu.

   2. Pisou ze ockovani na covid znamena snizeni prirozene obrany organismu az o 30%.
    Dale casto anginy a nektera jina ,jsou casto onemocneni ,zvane psychosomaticke.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *