24 června, 2024

Tak jsme Rusko definitivně poslali do čínské náruče

Aneb proč se střelit jen do jedné nohy, když se můžeme z posledních sil ještě chvíli plazit, že? Vzhůru dolů dámy a pánové, jedeme z kopce.

Příjezd ruského premiéra do Číny

Takže zatímco my si tady úspěšně podřezáváme pod zadkem větev zeleným Green Dealem a ofrňováním se nad ruskými cenově dostupnými surovinami a zdroji, naše místo svižně zaujímá největší světový trh Čína. A protože my jsme uvědomělí frajeři, místo abychom se snažili si zachovat alespoň ten, ukazujeme prostřednictvím našich politiků dlouhý nos i na ni. My to prý dáme. Nevíme sice jak, ale napsaný to vypadá hezky.

Kromě toho, že se celkově prohlubuje spolupráce těchto velmocí v rámci společenství BRICS, kde jsou ještě další obří ekonomiky Indie, Brazílie a Jižní Afriky, hlásá Čína, že chce pozvednout pragmatickou spolupráci s Ruskem na zcela novou úroveň. Tak bodejť by ne, takové surovinové zásoby aby ve světě pohledal. Čína raketově roste, my ji už jako Evropané nesaháme ani na ten pomyslný ekonomický ocas, a zatímco ona zrychluje směrem kupředu, my statečně zrychlujeme směrem do zdi. Zřejmě podle hesla, když oni pragmaticky, my ideologicky.

A tak premiér Státní rady Čínské lidové republiky velkolepě uvítal ruského premiéra Mišustina a potvrdili si, že spolupráce mezi oběma zeměmi jde stále uspokojivě nahoru, trend vývoje vzájemných investic roste a nad šálkem čínského čaje se zasmáli nad tím, jak čínské firmy zaujímají místo na ruském trhu po těch evropských, které se z něho stáhly. Gratulky. Mimochodem příjmy Ruska z vývozu ropy se v dubnu dostaly na nejvyšší úroveň od listopadu loňského roku. Takže si klidně mohla dovolit dohodu s arabskými státy o snížení těžby, a tak ještě víc zaříznout už tak z vlastní blbosti zaříznutou Evropu.

O vstup do BRICS požádala Saúdská Arábie, Egypt, Írán, Alžír, Bahrajn a SAE. Pořád pohoda holky a kluci? Chápete vůbec, co to znamená? Oni nás dokonale odříznou. Tomu se říká diplomacie. Bravo. A co na to naše diplomacie v podobě vojína Jasánka Lipavského? V rozhovoru pro list China Morning Post vyjevil, že jelikož naše vize světového řádu neodpovídá jejich vizi, přisajeme se raději ještě více na krachující Spojené státy americké, a společně Čínu stoprocentně zlikvidujeme. Už začíná být v té rétorické likvidaci skoro stejně dobrej jako Danuše Nerudová, a její slavná čínská likvidace pomocí zákazu vývozu našich technologií (asi pěstní klíny a kyje). 🙂

Skoro si říkám, jestli jsou opravdu tak naivní, hloupí, nekompetentní a ideologicky zpitomělí, nebo to jen tak dokonale hrajou.

309 thoughts on “Tak jsme Rusko definitivně poslali do čínské náruče

 1. Se docela chechtám, jak tu jedna „vědkyně v oboru marxismu /leninismu/, napíše hovadinu ve větě – „Komunismus je taky diktatura. Diktatura proletariátu, jsme se učili..“ – a nic, klid po pěšině, žádný z reagujících ani „nepozdvihl obočí“.
  Nebudu to rozpitvávat, úsudek si může udělat každý sám, pro mne to znamená, že když „se to učili“, tak chodila za školu. Nebo zapomněla, co se ve skutečnosti učili.

  Jak to zněl ten blbý vtip?
  „Kdo umí, ten umí. Kdo neumí, ten to učí…“. Nebo tak nějak.
  L.

 2. Pavel Kantorek měl hezký kreslený vtip.Děti ,podívejte Blbost kvete( a já dodávám již 30let). Co se stalo z naší země? Syslové ,kteří okrádají stát a nejen dotacemi a dokonce mají helmu od Helmuta.

 3. Sice OT, ale neodpustím si to, i když by tyto řádky měly navíc patřit pod Samkovou… Jde o krystalický projev -budu slušný, pokrytectví, a to jsem diplomat.
  Tedy, na „vlastní“ demonstraci napráská, nařkne a obviní téměř z terorismu dva nositele nášivky na batohu, velkohubě se distancuje od všeho ruského – jeho apologeti píší vysvětlující články, napadají ty dva nestastníky za sabotáž díla velkého guru, a najednou se ten samý jedinec ani trochu nestydí pokrytecky tleskat R.Watersovi za „proruský“ akt na jeho koncertu v Berlíně ( kde je stíhán ) a v Praze .
  Ani okem nemrkne – jde přece o něco ouplně jiného, a ono to ani nikoho nezajímá, osobnostně-názorová metamorfoza leadera …
  Tak mně napadá, jak by reagovalo PRO, kdyby v té uniformě a s nějakým komentářem okořeníme vystoupení na demošce pořádané PRO pro blaho země…
  Také by ho „nahlásili“ ?
  Dilema, že , viz
  https://www.pokec24.cz/nezarazene/68707/

  1. Taky si neodpustím. A nebudu diplomat.
   Nášivky jsou idioti z mnohokrát racionálně popsaných důvodů. Bez ohledu na to, že to tak Rajchl podle mnohých neměl udělat (já se striktních morálních soudů neúčastním z důvodů nikoliv alibistických, myslet si může kdokoliv cokoliv). I kdyby je ale naopak vynášel do nebe, stejně je to pro vás ztracený případ. Nijak se tím netajíte. Už dávno před začátkem první demonstrace je podle vás podvodník, darebák, od samýho začátku chystá óbrpodvod, hraje vědomě do karet Fialovi. Věnujete se tomu zde prakticky exkluzivně. To jste vzal ale kde? Odkud? Není to posedlost a paranoia?

   Aniž byste si ověřil, co ve skutečnosti řekl, tak se má prý velkohubě distancovat. Samozřejmě se distancuje od toho, aby nejen mu, ale především celé věci bylo podsouváno cokoli s Ruskem společného. Podsouváno tak, jak to dělá právě Fiala a spol. proto, aby odvedli pozornost od podstaty. A proč distancuje? Přece proto, že on sám, ani celá věc s Ruskem jednoduše společného nic nemá. Jde v prvním kroku o tu podstatu. Tou je odstranění vlády. Dále pak o ještě těžší práci, totiž o odstraňování morální a mravní bídy v politice a společnosti, to ovšem tehdy, pokud se dostanou do parlamentu. Musely by totiž být volby. Znáte ten systém? Pozn. z vašeho psaní jsem si samozřejmě jistý, že podle vás jim (PRO) přece o nic takového nejde, jelikož přece ten podvod. Na to, kde jste to vzal, jsem se ale už ptal.
   Navíc mnohokrát mluvil o tom, že se tam nemají tahat žádné jiné, než české vlajky a další symboly. Což – pro jistotu vám to zkusím nějak vysvětlit – znamená ne ruské, ne ukrajinské, dokonce ani ne ugandské symboly. Pouze ty české. Stejně tak pro jistotu (i když v obou případech nejspíš mizivou) zkusím vysvětlit i to, proč pouze české – proto, že celá věc má čistě český charakter. Nejde o jakékoli vymezování se proti kterémukoli státu, protože s tím žádný nemá nic společného. Jde o odstranění české vlády, která vede českou zemi do katastrofy, jde tedy o čistě českou záležitost. To už sice mám výše uvedeno, ale gulomet je gulomet.
   Pokud navíc dnes představitel zejména a konkrétně PRO, neřekne, že nesouhlasí s ruskou agresí, je to automaticky konec (ale vždyť ano, vím, že právě to si toužebně přejete ještě víc, než samotná 5K). Vláda velmi chce ze mnohých důvodů tu stranu eliminovat, proto není jen mou „fandovskou“ spekulací, že by to jen těžko soustavně nepřekrucovala tak, že tím nevyslovením nesouhlasu de facto souhlasí. Rakušan tuším žvanil cosi o neslitování či kýho ďasa. A máme dnes soudy tak nepodléhající státní moci, jak jsme nikdy neměli.

   Stejně tak, pokud někdo vysvětluje slozitost cesty, jak ven z EU, není to vyslovení zaryté touhy tam zůstat. Jednak nikde není napsáno, že většina lidí vystoupit chce. Na ně ne, že není nutno brát ohled. Od toho je koneckonců slovo demokracie, po které se tolik volá. A co víc, někdo by nejprve musel vyhlásit k tomu referendum. Tato vláda snad?? Nevrací se to úplně úplně úplně zvláštní náhodou k té věci odstavení vlády? Co je kvůli času, ubíhajícímu přímo hnusně rychle, neidiotské? Zabývat tou cestou odstranění vlády, nebo – kdy právě u toho velkohubě – hlásat, že „nutno“, „ihned“, když je to naprosto nereálné?
   A v souvislosti s tou „reformací“ EU, nebylo by vhodnější nejprve si poslechnout autentická slova? Skoro bych řekl, že řeč byla spíše ve smyslu, že když to zvládne Maďarsko…

   Celé toto vaše olbřímí dílo tedy vede k čemu? Pokud by se vám i mělo podařit odradit takové množství lidí, že by se to fotbalovému podvodníkovi pokazilo. Což pevně věřím, že nepodaří, protože takový stihomam snad nemá jak postihnout ve stejné chvíli tolik lidí najednou. Pokud ale tedy by se podařilo. Fiala osobně by pak byl povinován osobně vás navštívit a věnovat vám děkovný dopis. Diplom. Do karet mu totiž hraje ne Rajchlova, nýbrž ta vaše urputná snaha zničit mu nepřítele.

   Na pouhých dvou příkladech jsem vám ukázal rozdíl mezi skutečností a posedlostí.
   To není apologetovo kázání či papouškování (jakousi představu o vaší sebevědomé eventuální odpovědi totiž mám) ve jménu jeho božského idolu. To je pane realita vaší existence. Tón jsem zvolil zcela vědomě.

   1. Názor přinejmenším blízký mému.

    Co Maďarska se týče, nejdeme stejnou cestou, protože…. nejdeme stejnou cestou. Už velmi dlouho. Odlišná kultura. Odlišná lokalita, odlišný vývoj. Proč dualismus Rakousko-Maďarsko. Proč ne Rakousko- „České země“. Čeští stavové a míra jejich (ne) soudržno. To platí i pro porovnání s ostatními, ostatních s ostatními. Jak obtížné je změnit cokoli u sebe, čím člověk je starší. Natož u rodu, kmene, národa, civilizačního okruhu. Staletí, tisíciletí .. evoluce člověka jako živočicha, jeho kultury, a obojího navzájem provázaného a podmiňujícího se.
    Proto nejsme Maďaři. Můžeme se inspirovat, i ostatními, ale nikdy nebudeme v úplnosti jako oni.
    Otázka k diskusi je, nakolik je toto významné a dlouhodobě určující.
    Bez ohledu na to, mám za dobré se i ono dobré z toho se snažit.
    Ovšem takováto pojednání nejsou masovým hybatelem. Pohledem do minulosti a rozhledem vidíme, že inspirovanými, v dobrém ale i ve zlém byly a jsou elity či „elity“, které jsou hybateli prostřednictvím napodobování i užitím brutální moci. Za hodno pozornosti pokládám všímat si toho v jaké míře je souladný jejich život s tím co hlásají. Víno a voda…
    Katarského emíra na letišti nevítal dav protestující proti uhlíkové stopě jeho Boeingu. Ani po něm není požadováno zaplacení uhlíkové daně, emisních povolenek. On patří mezi vyvolené. Takové jací se tak slétají na konference na ochranu klimatu, s elektromobily aby předváděli svoji ekologičnost.
    Zatím co my, nevyvolení, brzy už ani kamna na dřevo..
    Jen příklad z mnohých. Voda, víno.
    Hlávka zavěšená před osla aby usilovněji táhl. Nemusí vědět, že na ní nikdy nedosáhne, že si nekousne.

   2. Já tušil, kdo a jak zareaguje. Zjevný, až fanatický PR té strany ( kolik má vlastně členů, kdo jsou ti členové ) , jenž pravidelně prostřednictvím dlouhých statí vysvětluje „pomýleným“ ovečkám co a jak tím či oním guru myslel, sledoval, jak si mají vysvětlit to či ono zaručeně přelomové vyjádření „předsedy“ – de fakto apoštol PRO slova svatého.
    Vy, konkrétně Vy, s Vaší doslova grafomanskou PRO propagační tvorbou, pouze a jenom propagační, a značně rozsáhlou navíc, mně podsouváte svoje praktiky, které používáte pro PR řádky ve prospěch PRO. Jinak z Vás během delší doby k jiným tématům vlastně nic nevypadalo, jen cosi velmi podobné pravidelnému kázání o víře a spasení prostřednictvím činů vyvoleného.
    Vám v tom svatém nadšení, v tom svatém kázání ani neblikne, že je cosi ve státě dánském minimálně prapodivné.
    Kupodivu mne jako nestrannému ano, a fest. Nakonec fakt, že „omyvatelnost“ Vašeho apoštola začíná mít slušný rozměr dokázal on sám právě tím, na co jsem poukázal.
    Nezkoušejte na mne primitivní PŠM ve smyslu : za naše lapsy může Fiala, všichni nám ubližují, nechápou nás idioti a fanatici, musíme to či ono aby ti či oni neudělali tamto…
    Jinak: je v opozici, tvrdí , že má vláda odejít, kritizuje ji ? Čemu se diví – pokud vím, trénoval politiku v Trikolóře, ne.
    Nebo sice vládu kritizuje, ale klidně by vlastně některými členy Demolice vládl v koalici , což sám prohlásil ?
    Za další, dost dlouho, až podezřele dlouho jej hnojomety nechávali být, nevláčely ho bahnem, splašky, jako drtivou většinu tzv.opoziční sféry. Dokonce i v momentě pořádání či podílu na demonstracích byla a je intenzita dehonestačních aktivit taková vláčná .
    Okolo toho pána je podivná aura, nejasná minulost, a vyhraněné okolí. Je mi skutečně jedno, že je středobodem Vašeho vkusu, vnímání a vzorem pro budoucnost – pro mne NE.
    A netajím se tím, stejně jako jste pro mne Vy zapálený apologet s kazatelskýmia mesiášskými sklony. Já vycházím z více než 3 dekád existence v prostředí formování „demokraty“ ideologicky, společensky a názorově téměř identickými s Vaším guru.
    Proč jsem vůči Vašemu apoštolovi kritický jsem rozvedl jinde, a nebudu se opakovat – pokud většina klasifikuje podle řečí, keců, bezpohlavních výstupů a povrchnosti bez uplatnění zpětné vazby, bez oprávněných nároků na kvalitu, bez ochoty, schopnosti chápat, sledovat a vyhodnocovat souvislosti, není se Proč situaci v Bohemii divit.
    A co všechno verbálně i písemně deklarovali, naslibovali- ba přímo Na to se můžete spolehnout. Za tu dobu mne natolik využili, že kohokoliv budu hodnotit podle svých, i generacemi odzkoušených pravidel – nemusím nikomu pracně vysvětlovat , co tím pomazaný myslel. Komentování alá Záruba je mi silně proti srsti. Nemám potřebu patřit do fan klubu té partaje, dle mne jde o další verzi VV, nebo-li falešný mesiáš, nicméně proti gustu …
    Vaše přesvědčení Vám neberu, klidně se mnou nesouhlaste spolu se sympatizanty všeho ražení , ovšem na mém postoji vůči Vašemu mesiáši tím NIC nezměníte a nic nebude zapomenuto, obzvláště pokud naprosto neuvěřitelně páchá takové faux pas jako s tím ex Floydem.
    Naprosto zbytečná, jako pro dementa vedená politologická přednáška skutečně nebyla potřeba -nekrmili mne doma senem.
    Není na mne, ale na PRO, jestli někdy svůj názor změním – zatím skutečně není důvod.

    1. Minorito,
     je úsměvné, jak – Vy mnoha, jiný nemnoha – slovy reagujete na stav v naší zemi /vyberte si libovolnou jinou/, který je dnes víc než kdy jindy, protože jindy se to odvíjelo od ovládajícího státu, dnes od „kolektivního Západu na čele s USA“, důsledkem ryzího IPERIALISMU.
     Nejde o dnešní ptydepe, tím spíše „sprosté slovo“ /míněno „vulgární, protože svým obsahem je máloco „sprostšího“ než řečený imperialismus/.
     Porovnejte definici – „Imperialismus je pojem užívaný k označení velmocenské, dobyvačné, expanzivní a militantní politiky, vedené snahou o rozšíření vlivu jednoho státu nad jinými s cílem vytvoření velmoci nebo získání dominantního vlivu nad územím, na které si tento stát činí nárok z historických, nacionálních, náboženských, ekonomických nebo politických důvodů (přírodní bohatství, levné pracovní síly, strategické body).“
     Te definice sedí „ako riť na šerbeľ“ s tím dodatkem, jak jsem zmínil výše o tom „kolektivním Západu na čele s USA“ namísto „jednoho státu“.
     Ten současný imperialismus je o to nebezpečnější a zákeřnější, že jde ruku v ruce s globálním kapitálem“.
     Ale každý, každý diskutér tady se tomu termínu vyhýbá jako čert kříži. Přitom ten imperialismus je PODSTATA, a vše, jakým způsobem na nás a ostatní dopadá, je jeho neodmyslitelným JEVEM.

     Co z toho vyplývá, jaký závěr?
     Budu se opakovat posté. Nelze změnit jev, který vyplývá ze své podstaty, aniž dojde k negaci oné podstaty samé.
     Výměnou koalice za opozici v rámci systému jakž takž ještě vzešlého z voleb a v důsledku toho výměnou vlády a figur v nich nelze v politickém, ekonomickém ani jinak společenském systému v zemi dosáhnout žádné zásadní změny, jen snad to „OBRUŠOVÁNÍ HRAN“, nic víc. A to tím spíše, že se země prostřednictvím těch zvolených pajtášů /lhostejno za které vlády/ spoutala nerozbitnými obručemi mezinárodních závazků /a do dalších se hrne/. Závazků, které mají vyšší účinnost, než naše Ústava sama.

     Alles klar?
     To všechno kolem, ty spousty slovních obezliček, to je jen folklór.
     L.

      1. My jsme se to učili jednodušeji, podleLenina.

       Imperialismus je nejvyšší stadium kapitalismu.
       Znaky:
       1. koncentrace výroby a kapitálu, vznik monopolů.Monopoly omezují konkurenci a diktují vysoké ceny.
       2.Srůstání kapitálu bankovních a průmyslových monopolů- vznik nového druhu kapitalu- finančního k.Z buržoazie se vydeluje zvláštní skupina, která soustřeďuje veškeré rozhodování nad ekonomikou i politikou.
       3.Vývoz kapitálu převažuje nad vývozem zboží, největší monopoly se tak zmocňují surovin v cizichzemich, podřizují si cizí trhy.
       4.vznikají monopolistické mezinárodní svazy kapitalistů, které si rozdělují světové trhy ve sféry svého vlivu
       5. teritoriální rozdělení světa mezi největší kapitalistické mocnosti je dokončeno

       Připomíná vám to něco? Lenin toto zjistil a napsal v roce 1916.

    2. Začnu třeba tím, že píšu dlouze o čemkoli. I teď je to prakticky tutovka. Je to má vlastnost. A je to řekněme tak nějak velmi snadno zjistitelné zde v diskusích. Ještě snadněji, než si zjistit, co kdo ve skutečnosti řekl a udělal mimo toto fórum (což mmch zase taková dřina taky není). A konkrétně teď nepíšu pro dementa, nechce-li se za něj sám považovat. Mám tam slova posedlost, paranoia a stihomam, protože pro takového to píšu. To postihuje i takové, kteří mají k demenci daleko. Takže jen letmo první dva zásadní omyly: nepíšu dlouze kvůli někomu a nepíšu to dementovi. Kdyby to bylo obráceně a chtěl vám ukazovat omyly ve vašem fanatismu já, především bych se snažil nedopouštět takových věcí, které ukazují na absenci argumentační logiky . Nehledě k tomu, že jsem za příklad mohl použít i jiné věci, které tam máte uvedeny.
     Třeba ten peklem páchnoucí podvod, jasně zřetelný na transdimenzionálním epickém střetu pravdivého instantního vystoupení se lživým nevystoupením, sice teď nezmiňujete. Místo něj ale jiný, ještě hůře páchnoucí. Totiž, tu jeho proradnou ochotu spolupráce. Jde tam, pokud jste tím nemyslel jinou úskočnost a proradnost, o tý některý odsáky, vedle 5K taky anosáky.? Tím je ale jako rozhodně a definitivně praveno, že půjde právě za Fialou a Stanjurou? A že když sice ne rovnou tam, stejně jsou v ODS všichni Fiala a Stanjura? Tomu sice neříkám omyl, nicméně je to jako hádky o pravé křesťanství. Pravý křesťan se baví jen s jiným pravým. S nepravým se nebaví.
     Že byl v Trikolóře, ale odešel z ní, to je patrně fatální lapsus. Ale asi by bylo mnohem proradnější, pokud by byl a odešel z SPD. Já si vůbec říkám, že by někdo tomu Foldynovi měl konečně vysvětlit, že se zvrhlíky se kamarádit nebude, že to je hotová věc. Jak by k tomu přišel projekt instantního, což znamená nejlépe hned dnes vystoupení bez naprosto zbytečného ohledu na aktuální obsazení vlády a veškerou papírovou válku s tím spojenou?!

     Ještě bych psal další věci. Skutečně ale už opusťme tu absurdní myšlenku, že to snad může být můj nejapný pokus učit starého orla létat. Pokud by se místo toho odporného dobrodruha objevil další stejný, či dokonce lepší „mesiáš“ , třeba jménem Minorita, sympatizoval bych i s ním, podporoval i jej. Mesiáš ve smyslu takový někdo, kdo dělá něco viditelného a hmatatelného proti této vládě.
     Už jsem to chtěl ukončit, ale opravdu to neumím. Takže ještě – podporoval bych takového navzdory někomu, kdo by našel smysl svého bytí v jeho nekonečné lustraci a nacházel tam to „rozvedl jinde“, čti rozvedl prakticky všude. Rozvedl, že má „jasně důkazy“ o převleku arciďábla za toho mesiáše. A ano, takového bych „fanaticky“ upozorňoval třeba na to, že když „můj idol“ (pokud to tak nutně musíte do zmodrání nazývat) řekne, že Pandrholovi odstávají uši, skutečně mluví o těch Pandrholových uších. Že to skutečně nelze považovat za jasný důkaz toho, že ve skutečnosti mluví o Dařbujánově náušnici.

     Je to pořadí priorit. „Fanaticky“ chci, aby tato vláda zmizela v hloubi prdele. Jestli by se pak vrátila ta samá či jí podobná, tehdy bych si řekl, že není pomoci. Ale až tehdy. Nemusel by to být rytíř cti, se kterým bych je tam vyexpedoval. Ani si koneckonců nejsem zrovna jistej, jestli někdy někde nějaký vůbec existoval. Hlavně, abych „viděl a hmatal“. Nepřevypravoval bych to všem do tvaru spiknutí.
     Jestliže je ale někomu (tedy vám) okázale lhostejno, že zvoní hrana, nechť si pokračuje ve svém hledání a nacházení všech těch surových lstí, tolik průhledně převlečených za líbeznou pravdu.

  2. Obvinění Waterse je nálepkou stupidity německých úřadů. O nějakém zneužití symbolů k propagaci a ještě nacismu nemůže být řeči.
   Srovnáváte dva zcela irelevantní případy.
   A jen stručně a jasně: tak dlouho budeme vybírat křišťálově čisté vůdce opozice, až tam bude dále nadále a opět sedět… Fialenko :-//

   1. Zjevně já o voze, Vy o koze… Je mi srdečně jedno, že Teutoni, respektive jejich administrativa dopadli jak dopadli. Kde jste přišla na to, že se já někde zmiňuji o propagaci nacismu , naprosto nechápu, a Vy naprosto nechápete souvislosti, a co vlastně jde. Zkusím to polopaticky, ale pokud to nezabere…
    Pokud guru s užším vedením napráská obyčejné 2 „lopaty“ policajtům za dvě nášivky na batohu ( a klasifikují to jako schvalování genocidy ) , copak by asi dělal, kdyby R.Waters při vystoupení na tytéž demonstraci vylezl na pódium v černém, s páskou na ruce, a otevřeně odsoudil ukronácky plus je přirovnal k náckům, a zapěl patřičné songy … Co by s tím dělal někdo, kdo práskne kvůli dvoum nášivkám nechutný způsobem 2 lopaty za běžné písmeno, a najednou z pódia celebrita ukronácky peskuje veřejně, a přirovnává , srovnává s fašisty…
    Ty dva za ty dvě nášivky prásklo Rakouskému Vykulenci samo ( demolice přece nesnáší proruský postoj, ještě aby se na PRO zlobila ) , samo PRO upozornilo na prapodivné existence, aby jim NIKDO NEDISKREDITOVAL AKCI, aby NIKDO NEMOHL SPOJOVAT PRO S PRORUSKÝM POSTOJEM – z prý 100 tisíc 2 !!!
    A najednou celebrita se s tím nemáte, otevřeně ukronácky definuje a ještě – mimo hlasité produkce písní s jasným poselstvím – vyleze na pódium v černé s páskou na ruce symbolizující režim na té Ukradině, z které kakáme ježky proti srsti.
    A najednou oznamovatel, jenž si nenechá ničit renomé 2-mi lopatami a hroznou proruskou propagandou ve formě 2 nášivek, veřejně mediálně sám jásá nad zjevnou provokací tentokráte celebrity, a ještě ryje do Vykulence, že si tentokráte zatýkání nedovolí …
    To není vtip, kanadský humor ani absurdní dílo jistého konzumenta VH, ale projev osobnosti představitele tzv.alternativy, alternativní pol.strany, jenž sama ( předseda věděl ) naprášila za kravinu své vlastní sympatizanty někomu, něčemu, z čeho si teď schované za zády celebrity utahuje …
    Jestli Vám to ani teď nestalo, je to marný, a nejen s tímto lapsem.
    Kurva, to je přece chucpe jako prase …
    Vlastně není- splachovacího je v tomto státě podstatně více …

     1. Neměli by být stručnější všichni, tedy i piccolomini, když už tady napomínáte. Myslím ale, že zde zaměňujete chování někoho s nášivkou wágnerovců a písmenem Z s chováním Rajchla. Nejde přece o to jestli dotyčný pochopil výzvu Rajchla ale o to, že Rajchl ho udal. Nebo jak byste vy všichni nazvali chování Rajchla. To by mě opravdu zajímalo, stačí napsat jednou větou. Nemusíte k tomu psát jako piccolimini (a i Minorita) neskutečná vyprávění. Stačí pojmenovat chování Rajchla.

      1. Na můj vkus dosti razantni nicméně pochopitelná snaha distancovat celou demonstraci od zbytecne provokace (ať už míněné naivně upřímně nebo rajchlem asi předpokládaný event záměr o cílenou diskreditaci ze strany státních orgánů)
       Prominte, ale já Jakuba Jaška jako hrdinu nevidím. Průměrně inteligentní člověk domysli, ze wagnerovskymi symboly ničemu nepomůže .

       1. Nerozumím, tak znovu: Rajchl udělal co? To jde přece vyjádřit srozumitelně. Nebo jinak, to Vaše „snaha distancovat celou demonstraci od zbytecne provokace“, znamená že udělal…..? A jak distancoval tu demonstraci, jakým činem?
        A já nikde nepsala, že vidím Jaška jako hrdinu. To snad tu nenapsal nikdo. Nehodnotím chování Jaška ale Rajchla.

        1. Organizátoři demonstrace podali trestní oznámení na neznámou osobu – zřejmě v souvislosti s používáním symbolů spojovaných se schvalováním válečných zločinů. To já nevím, jsk to bylo formulovano.
         Nenapisu Vám, ze Rajchl udal, protože takovou informaci ani nemam. To trestní oznameni nikdo z nás ani neviděl.

         A poznámka o Jaskovi je moje iniciativa, nijak Vám to nepodsouvam, tak se neježte.

         1. Tohle přesně napsala p. Samková : “ A tak Rajchl podal trestní oznámení orkánům činným v trestním řízení, že teda je tady podezřelej týpek. “ Tak kdo tedy udal Jaška? Ano Rajchl byl jeden z organizátorů demonstrace takže kdo má pravdu, Vy nebo p. Samková? Já předpokládám, že p. Samková by nelhala 😉 . Nebo Vy si myslíte, že ano?
          Podat trestní oznámení na někoho (podotýkám že za nášivky, ne za okradení, napadení nebo jiný TČ) je co? Podle mého udání.
          Pokud jste to o hrdinovi nepsala mně, tak proč bych Vám měla něco promíjet? Tak jste to přece napsala.

          1. Kočko, svůj názor už jsem tu rozepsala detailně.
           Nepřu se s Vámi, jak je vidět, mám vůči Rajchlovi tolerantnější přístup.

      2. Co nejstručněji, šklíbo. Doplněk ke článku Samkový a komentáři Marie P.

       – Demonstrace neměla společného noc negativního ani pozitivního s Ruskem. Byla namířena proto vládě coby součást celé takto postavené kampaně. Proto vláda potřebovala odklonit pozornost veřejnosti. Tehdy bylo a pořád to je to dobře známo.
       – Organizátoři opakovaně žádali o nenošení, protože by to režim využil. Tehdy bylo a pořád je to dobře známo.
       – I režim velmi zřetelně avízoval tu tzv. proruskost chystané demonstrace, po ní pokračoval, že „samozřejmě“ byla. Tedy – využil. Tehdy bylo a pořád je to dobře známo.

       O Rajchlovi proto lže říct jen to, že pokud znal Jaškovu identitu a důvod jeho dekorace, práskač je. Pokud ne, tak není, protože musel reagovat na velmi pravděpodobnou provokaci.

       O Jaškovi v obou případech, že je idiot. A proč jej „do toho pořád tahám“? Dekoroval se znaky, účastnil se, nemohl proto „nevědět“. Jen idiot? Bždyť vědomě svým“svobodným činem “ doslovně všem ostatním nasral na hlavu. Fiala dluží děkovný dopis nejen Minoritovi a dalším superkritikům. I jemu.

     2. Vážená Aleno Z., když už Vás Minorita unavuje, tak ho nečtěte. JUDr. Rajchla začínám mít nerad. Proč, s tím se nevypisuju. Abych neunavoval. Mnohým to dojde samo.

     3. Mozna si nekdo povsim ,myho psani vo tech politickejch stranach a ted zrovna nas jedna ta strana rozdelila na pro nasivkovy, pro vladni a pro policejni ,na potrestani a proti nasivkovy.

    1. Pro Minorita 16:36

     Omluvte mě, Minorito, ale řekla bych, že paní Marie P souvislosti chápe v tomto případě lépe, než Vy (třeba proto, že dění dané pseudokauzy sledovala z blízka a tak, jak se odvinuly krok za krokem?). Nic ve zlém. Nebudu opakovat vysvětlení dějů – ty si můžete najít (či jste si jistě našel) sám. A tak jen k dané věci připodotknu – přečtěte si, prosím, velmi pečlivě Zákon č. 84/1990 Sb. o právu shromažďovacím, zejména ty pasáže, kde se hovoří, kdo je za co zodpovědný a co má kdo dodržovat. Jaké jsou povinnosti a práva svolavatele a povinnosti a práva účastníka.

     1. Zákon jsem si přečetla, nejsem právník ale mohla byste mně vysvětlit jak to souvisí s tím co Rajchl udělal pár dní po demonstraci? Ne během demonstrace, PO demonstraci.

  3. Zájem skupiny, strany, organizace, hnutí, je nad zájmem jednotlivce. Kriticky velkým nebezpečím jsou aktivní blbci. Od toho kdysi rčení, že aktivní blbec je horší třídního nepřítele. Proto je nutno se takových blbců zbavovat a bránit jim v diskreditaci. Za využití všech. Účelných prostředků včetně využití protivné moci. A vyvarovat se všeho ostatního podobného. Proto i obsahová změna rétoriky s odklonem od Rusko-ukrajinského, i kriminalizačně rizikového tématu, a příklon k tématům odrážejícím bezprostřední potřeby oslovovaných, a především k tématu jejich existenční nejistoty. Kdežto témata vzdálená natož abstraktní, odvádějí pozornost od důležitého. Proto i veškeré oslovující projevy tomuto nutno podřídit a vyhnout se filosofování. A to i za cenu zjednodušení. Většina oslovovaných nechce vědeckou politologickou či ekonomickou přednášku. Potřebuje jednoduchý návod “ co zmáčknout“.
   Tuto taktiku je nutno podřídit cíli, pro jehož dosažení je nutno na svoji stranu přetáhnout širokou většinu. Není určena k oslovení komplikovaných a o všem pochybujících „Schumacherů“. Ti jsou pro tento účel neužiteční ale i škodliví.

 4. Odpovím najednou, ať nepíšu každému štěk zvlášť.

  Vyhnání sudetských Němců považuju z pohledu poválečných Čechů za pochopitelné, oprávněné a asi i spravedlivé. Přeživší se neměli zač omlouvat, minimálně nečinností sudetských Němců (chtěli-li být součástí ČSR, měli ji bránit) bylo Čechům ublíženo až dost.
  Jenže se ukázalo, že karma platí a dosídlené primitivní obyvatelstvo změnilo tvář sudet. S Rakouskem, kde se vesměs nekrade, máme delší společnou historii než s kýmkoliv jiným a přesto jsou vidět právě v tom pořádku, důvěře, … obrovské rozdíly.
  Jednou z příčin je právě disrespekt k majetku, který začal vyhnáním sudetských a pokračoval pak známými zlodějinami 1946, 1948, 1953. Druhou příčinou je prudká změna obyvatelstva; aniž bych byl rasistou, byli to jiní lidé. Třetí důvod s druhým souvisí; na jižní Moravě nebo na Vysočině si dovolím (skoro) to co v Rakousku; nezamykat a důvěřovat, právě proto, že jsou tam stabilní poměry a nepřerušované rodové historie. Ti lidé mají docela jjný vztah k půdě, k věcem, ale i k jiným lidem.

  Jinými slovy, kdybychom místo vyhnání utvořili trojnárodnostní stát se třemi úředními jazyky a obyvatelstvo nepřesouvali, možná by nám bylo líp. Opravdu.
  To NIC nemění na tom, že nenávist a pomstu na agresorovi lze chápat a kdo nezažil tu dobu, nemá právo soudit. Ale stejně jako ti moji prarodiče lze seznat, že to byla chyba, která se vymstila (i) Čechům.

  1. Clovece, je treba si videt dale od konce nosu. K historii : V naprosto demokratických komunálních volbách v květnu v roce 1938 získala sudetoněmecká strana K. Henleina 92% všech německých hlasů. Proti ní stáli jen němečtí sociální demokraté, komunisté a někteří katoličtí kněží. Tim je receno vse, kdyz nechceme dodavat takove perlicky ze se tam stari lide nechavali pochovavat misto s krizkem s fotkou Vudce v rakvi… A k dnesku : Staci se podivat jaky bordel delali na Slovensku madarske nacionalisticke strany, opirajici se o silnejsiho soudeda, ktery si na Slovensko brousil zuby uz stovky let. Copak by se asi delo tady, kdyby jsme meli 12 % ni Sudetonemeckou stranu ?

  2. Zajímalo by mne, gdo je u nás tabákovej baron. Kerému hajzlovy teče do vačku 95% vejvar z listí.
   A přestaňte se rmoutit pěti koalicí, páč je to podvod pěti mafií, keré ovládají celej stát. Jejich děcka, sou rozlezlí všude pod jejich křídly a vnuci a vnučkině předvádějí třeba parfémy v neziskovkách. Děte do píče. Kokoti.

  3. Hele, tyhle tvoje sráčovský kecy mi docela začínají lízt krkem.
   Sudetští němci, kteří oproti nám prý nekradou, docela klidně vyhnali v 38-39 čechy a židy právě z těch zbídačelejch sudet. Copak se asi stalo se zanechaným majetkem čechů a židů? Odpustím si kecy o karmě – nejsem kretén jako ty, ale zadělali si.
   K zamykání – myslíš, že plynový komory se zamykaly? Aby ty lidi z těch komor náhodou někdo neukradl? Třeba nějakej hnusnej čech?
   Novodobí polonáckové jako ty mají problém, začínají s historií od poloviny, takže z dějin „krádeží“ jim vypadne masarykova pozemková reforma i německá arizace, z blouznění o třech národech jim vypadne ten čtvrtej – židovskej i to, že po židech jsme byli na řadě my, slovanští češi. Ale to je v pořádku – židi i češi tady koneckonců nemají co dělat.
   Ale pravda je, že z vagónu do Osvětimi by nás nikdo neukradl, plynová komora se asi nezamykala tak jako i sudetský domky a z pece krematoria tě už žádnej drahej krajan krást nebude – zlatý zuby už máš vytržený, vlasy a brejle už jsou ve skladu tak co by tě někdo kradl.
   Napsal bych víc, ale je to zbytečný. Doba ti přeje, nacismus zase přichází do módy a já snad včas umřu, tak se těch tvejch novejch pořádků nedožiju.
   Sig Heil! (abys neřekl, že se nesnažím)

  4. Ano, vyhnání Němců byla chyba. Měli být individuálně spravedlivě potrestáni. Za nemilé chování ke svým milým krajanům, za neoprávněné používání majetku krajanů vyhnaných z pohraničí, za účast v polovojenských i vojenských organisacích zaměřených proti ČSR, tedy i Wehrmachtu, ..
   A protože v autonomním Protektorátu došlo k redukci právníků české řeči, museli by si podezřelí z trestné činnosti na spravedlivý soud pár let počkat. A vzhledem k milionovému počtu, muselo by to být v něčem podobném, jako byly donedávna provozované a dnes údajně pietně navštěvované oplocené tábory.
   A vzhledem k množství podezřelých a charakteru předpokládané trestné činnosti by se ani charakter takových táborů neblížil rekreačním zařízením a pravděpodobně by jejich obyvatelé museli pracovat, aby si svůj pobyt nějak zabezpečili.
   A spravedlivé tresty by jistě zahrnovaly i propadnutí majetku a několik let dobrovolné i nedobrovolné práce.

   A nějaký ten milion otroků po deset let by se po válce jistě hodil.

   1. Re: Canoso a spol.

    Vyhnání Němců se nekonalo.
    Německá menšina byla ODSUNUTA na základě ROZHODNUTÍ VÍTĚZNÝCH MOCNOSTÍ.
    Viz postupimská konference.

    Pindy o tom, že spojenci byli postavení před hotovou věc, jsou opravdu jen pindy. Byli to vítězové války, mohli kdykoli říci – NE!

    Dále:
    1/ Genossen byli ODSUNOVÁNI nejen z ČSR, ale i mnoha dalších států.
    2/ k tzv. pogromům na německy mluvící menšiny docházelo i v jiných státech, postačí jen nebýt líný a hledat, protože o těchto záležitostech se dnes pilně mlčí.

    K individuálnímu hodnocení jakési hypotetické viny přes trestní či občanskoprávní soudy by mohlo dojít asi jen ztuha, když tzv. provinilců bylo cca 92% ze čtyřmilionové menšiny ve státě, který měl před válkou cca 14 mio obyvatel. Jaká je vaše představa – zavřít do vyšetřovací vazby 3 mio lidí a pro jejich děcka udělat z bývalých kasáren pasťáky?
    Dále za ohrožení existence republiky byly docela vysoké pálky. Kdyby vám z těch soudů vyšlo nějakých 0,5 mio trestů smrti (většina přeživších mužů v produktivním věku) a 1 mio rozsudků basy na 20 a více let, bylo by to podle vás O. K.?

    V Poválečném ČSR naprosto nereálná možnost.

    Neboli hledíte na minulost prizmatem dnešní pomatené doby přes optiku tzv. lidských práv a dalších podobných hoven.
    NIC TAKOVÉHO tenkrát nefungovalo.
    NELZE nasazovat dnešní měřítka na dobu minulou.

    1. Němci z říše ani ze sudet si nepoložili tu nejdůležitější otázku: „CO KDYŽ TO NEVYJDE?“
     Jakej měli plán B?
     Oni rozpoutají vyhlazovací válku proti východní polovině evropy a neví, co budou dělat když se to nepodaří?
     Jako že to nějak ukecají?
     Jako že Lický práva?
     Ty jejich?
     Twl,…

     1. Skoro to vypadá, že přesně takový plán B „sudeti“ měli:
      „Německý národ bude existovat i nadále a národ český zůstane jeho sousedem. Čím spravedlivěji budou obapolné zájmy vymezeny, tím bezpečněji se na dlouhou dobu utváří pokojný vývoj.“
      (SS-Obergruppenführer a generál policie, státní ministr pro Protektorát Čechy a Morava K. H. Frank, 30. dubna 1945)
      Nebo se ho aspoň pokusili na poslední chvíli spíchnout. Jo, když vám teče do bot, to se pak i spravedlnost hodí..

    2. Targus poněkud nezachytil nadsázku, ale neva. Samosebou, že ubytování milionů podezřelých za ostnatým drátem by neslo nějaké technické problémy. Zachránilo je to, že byli občany jiné země a ta změnila hranice. A tak se přesunuli do té své. Chca nechca.

    3. Na Vaclavaku chlap ceni zuby a kouse psa . Pes vyje..
     Lidi vokolo se ptaji , chlape , co vam ten pes udelal ?
     Chlap rika , kdyz von si zacal.
     Nejdrive tady byl zacatek a nejaky nas vsecky kousali a potom nas vsechny chteli poslat na turistickej zajezd na Sibir..
     Vo kterej sme ale nestali ..
     A potom zase my sme poslali ty nase posilatele domu , kdyz tak strasne kriceli ,domu, domuuu a upenlive dozadovali se..
     Ale ted sou doma a zase chteji , voni vlastne porad neco chteji a strasne vo tom kriceji. ..
     Tak nas zase vohryzavaji a zase planujou , aby nas vypravili a zase na turistickej zajezd a zase na nekam vychod..
     A za to vsechno na nas svadeji ,ze my sme zodpovedny pachatele..
     Mozna ze by neuskodil zajezd ty generalsky atrapy ,velitele kancelare s Posseltem a spol , poslat je na zajezd do Lidic , Lezaku, Oraduru ,do Volyne na Ukrajinu ,kde vypalili germani a benderove tisice mest a jeste vice vesnic s patricnym a podrobnym vykladem , ale mysli si nekdo ,ze by jim to aspon trochu pomohlo??

    4. Dyt je blbej jako necky canoso,
     kazdej sudet byl ceskoslovenskej obcan.
     Kazdyho sudeta pripad byl proto prosetrovan ohledne protistatni cinnosti , rozvratu ,zrady a aktivni cinnosti na zanik statu..
     Zeny a deti samozrejme vinu zadnou nemeli a nebyly a nemohli bejt ani vodsunuty , vodsunuty a odesli dobrovolne..
     Vsadim se ze pilnej generalisimo je s poser tem zapocitavaji, mezi vodsunuty.
     Nekdy se tady prezenou tsunami uzitecnych idiotu , ktery to myslej dobre ,ty sou nejhorsi. Do vseho musi zvanit..
     Madar chtel svoje Horni Uhry do 1918 , zpet. Slovaky.
     Slovaci se dobrovolne a s velkym nadsenim pridali k nacistum , milovali nacisty jako nenavideli Cechy a na SSSR ochotne bezeli , zidy dopravovali do koncentraku a kradli jim jejich kramy a zivnosti a za tyhle nehynouci zasluhy byli dosazeni v 68 do vlady v Praze.
     Dostali federalizaci v 69, aby 3 miliony slovaku meli v parlamente stejne hlasu jako 10 milionu Cechu..
     Bezvadna rovnopravnost ,vzor dnesku.
     To jsou ty „vyssi divci“ kterych si nikdo z akademiku nevsimne a potom ani ty chytry taky nevi..

     1. Byli /slovaci/, dosazeny do vlady , vyhozenim vlady Cesky ,s ukolem, aby /Dubcek ,blbcek /provedli kontrarevoluci ,srpen 68 a potom dostali dalsi slovenskou vladu na rozvrat , aby spolehlive vydlazdili pro Havla a spol cestu , do demokracie..
      Husak odpornej na prvni phled , uz tim ze byl vzdycky a za kazdyho rezimu snazivej ,plazivej sluha.
      Aby se zalibil , chorobne uzitecnej idiot a blbej dochtor , ale jeste vic ctizadostivej funkci..
      Pres mrtvoly ..Nejdrive byli slovaci pod Hitlerem a potom zase se dozadoval, aby nas stat byl dalsi sovetska republika , jako Uzbekistan..
      Jako vzdy, je na ne spoleh..Potom zase rozbili stat na Cesko a Slovensko.
      Nikdy nezklamou..
      Proto sme je s usilim TGM a jeho porucniku, taky dostali .
      Hlavni byli sudeti na nas rozvrat, ale , jistota je jistota a byli slovaci jeste na pomoc sudetskejm germanum.. Aby to klaplo.
      Dalsi vreckovy nozik do chrbata a za co.
      Byli samozrejme taky na vodsun.
      Porad nas vysavali z duvodu ,ze je madari zbidacovali a my jsme jim davali v miliardach a to bylo malo..
      Kdo ma komplexy menecennosti nema nikdy dost..Musi mit nejvic.
      Meli TGM a Benes je nechat madarum , ale v Parizi rozhodli dle svych planu…Oba byli velmi ziznivy po moci a souhlasili se vsim..
      S obcanstvim sudetu a slovaku , to zacalo , kdy germani predtim v Praze veseli na dvere kavaren cedulky.
      „Psum a cechum vstup zakazan , omlouvame se psum“.
      Konec koncu, kdyby sme v Cechach my Cesi nebyli ,nebylo by rasismu a nemocny nenavisti a rasismus germanu v Cechach na nas.
      Potom nas zacali zabijet ,za to ze je ceska vlada udelal ceskejma obcanama. Bezva.
      Za to se taky musime zpovidat a brat zodovednost.
      Pak sme my zase misto cedulek, veseli ty germansky vrahy.
      Co kdo nadela…
      Kazdej chvilku taha pilku.
      Ted se to zase vobraci..Cedulky taky budou..Uz sou…
      A co prej mas proti slovakum a slovenstine , psali kdyz sem napsal ze sem Cech a proto ctu Cesky.
      Idioti se mnozi exponentialne..

  5. Štěky , vlastizrádné štěky v blyštivém balení tu předvádíte pouze Vy. Kdo platí – vnitro, BIS, SDL, elf, nebo jiná verbež … Toto čím dál častější tolerované podrývání a zpochybňování průběhu, vysledku a důsledků II.WW vlastní pátou kolonou se krutě vymstí.
   Tyto kecy skoro 80 let po válce je třeba vykázat do patřičných mezí, stejně jako jejich nositele… Není to vůbec trivialita …
   Ale jsem ( zatím ) v Čechách, tady v klidu pomočíme pomník předků kvůli podrbání za uchem …

   1. Dalsi s touhama krute vymstivacima ,plnej nenavisti na nas , tech je taky hodne , musi kricet hystericky, ze pomocime ,kdo , to nerekne , nemoh by minorit vyhrozovat nam a povysovat se, jak vi vic nez my a jak mocime.
    Neco takovyho si zadnej takovej nenavistnej krveziznivej vymstivac po krutostech, aby se vymstili ,nemuze nenecha ujit..

  6. Milý Okolo jdoucí,
   jsem českým uprchlíkem ze „Sudet“ (30.09.1938, kdy z půlnoci byl „Ordnery“ zastřelen český voják střežící silniční most v místě). Dnem 18. května 1948 pak navrátilcem do rodného domu, ve kterém žiji dodnes (žádný „konfiskát“). Ono „morální zhroucení“, které jako důsledek až tříčtvrtinové výměny obyvatelstva popisujete, jsem nevypozoroval (netrvalo ani rok a život se stabilizoval), Zanikly ovšem mnohé předchozí zvyklosti, některé by zanikly i tak. Doba mění životní styl. Až do roku 1990 jsme dům nezamykali ani na noc. Rekreanti z objektů ROH (tehdejší odbory) ani z NDR nekradli. Zato dnes se nejen krade, ale i loupí (všelijaká ta zběř je navíc značně mobilní). Takže, vidím to krapet jinak.

  7. Můj otec nebyl primitiv, dorozuměl se třemi jazyky a česky ačkoliv se narodil v severním Řecku, uměl lépe než někteří Češi, Moraváci či Slezané.
   Spousta lidí tam udržovala krajinu a dělala co mohla i když tamní klimatické podmínky byly horší.
   To co dnes nazýváme zkáza pohraničí, začalo po revoluci, když tam zanikly výrobní prostředky, mzdy byly rekordně nízké a náklady mnohdy vyšší než v centru.
   Tak si ty zhovadilosti nechte od cesty.

   1. Samozrejme se u nas po valce !!/to zadnej tupej idiot nevi dodnes , ze byla valka a samozrejme se rozjizdeli prumysl a zemedelstvi atd ,dle dulezitosti pro stat a pro populaci. Pohranici nebylo asi nejdulezitejsi…
    Vsadim se ,ze ctenari dostavaji z nekterych prispevku komplex nadrazenosti.
    Je tezky odolat takovym svodum.

 5. Po delší době jsem měl dost času a přečetli si, co u píše Alef 0. A zjistil velkou shodu názorů. Včetně naivního nápadu vstoupit d Strany a dát ji do pořádku , před kterýmžto nerozvážným mladickým činem mě zachránila dlouholetá komunistka, která mi vysvětlila princip Strany. (Díky paní Marcelo!)

  Teorie, nebo lépe zkušenost, že primární skupina, kmen, čítá +/- 200 lidí** je uvedena i v jiných filosofických dílech* a co z toho plyne jsme kdysi diskutovali se Schumacherem. Demokracie je konstrukt, který funguje do určité velikosti skupiny, pak přestane být funkční. Komunismus ostatně také a domnívám se, že ten počet členů bude ještě menší než dvě stovky. (Komunismus se praktikuje třeba v rodině.)

  Jenže jak organizovat větší skupiny? Nakonec jsme usoudili, že snad nejvhodnější by by osvícený absolutismus. Jenže mezi vládcem a lidem je zase několik vrstev rádců a pyramida úředníků. Takže diktátor tímto přestane být osvícený a začíná se starat spíše o to, aby se udržel u moci, vyhnul se palácové revoluci a mohl si zvolit svého nástupce. Takže „co s tím“ mi zatím nikdo neřekl.

  */ Gustave Le Bon, psychologie davu
  **/ Podívejte se do mobilu a počítače, kolik tam máte zapsáno známých lidí a sečtěte ty aktivní.
  Zajímavé že?

   1. Proletariátu? To jako obyčejných lidiček? Kde? Kde na světě to tak funguje?
    Karel Čapek:
    Nemohu býti komunistou, protože jeho morálka není morálka pomoci. Protože, káže odstranění společenského řádu a nikoli odstranění společenského zlořádu, jímž je bída. Protože, chce-li vůbec pomoci chudým, činí to podmínečně: nejprve musíme vládnout, a pak (snad) na vás dojde.

    1. Lidi mají kolem sebe už tak velkej plot zákonů, že se podvědomě chovají jako ofce. Na fšecko se raději zeptaj, esli můžou, všechno mají zdaněný desetkrát a stále jim stačí jen ty základní životní potřeby, keré si pomenovali „svoboda“. Můžou se svobodně najíst, svobodně vychrápat, zašukat, jít na procházku

    2. Re: Sk

     V tomto se s Čapkem neshoduji.
     Bída je důsledkem, nikoli příčinou.
     Pokud neodstraníte příčinu, je boj s důsledky marný.

     Čímž vůbec nechci tvrdit, že komunisti postupovali vždy a všude JEDINĚ správně.

     Nicméně z dnešního pohledu lze uvažovat o tom, že komouši dělali některé věci stejně, anebo dokonce MÉNĚ blbě, jako je provádí dnešní věrchuška.
     Z čehož mi vychází poměrně neradostný závěr, že příčina marasmu jak minulého, tak současného tkví v něčem jiném, než v ideologii komančů.

     První bod „něčeho jiného“ lze pojmenovat – nekompetentní dvounožci u koryt i bez koryt a jejich ekonomická dotace.
     Koryta jsou jasná – funkce za erární prachy, „bezkorytnictví“ (to jsem vymyslel fčilek – heč!) jsou neziskovky, kterým je „nutno nebo radno“ naslouchat.

     1. Souhlasím v jednom: Dneska se provozuje něco velmi podobného „feudálnímu komunismu“, liberální demokracie, s tím, že „feudál“ je jinde a tady má jen své správce a dráby.
      Tři nadnárodní oligarchické skupiny: Zbrojaři, farmaceuti a bankéři. Neprůstřelné.
      Ne odsud. Ne hned. Rus a Číňan to pochopili a izolují se.
      (Ten Gott měl pravdu. Jenom tomu jinak říkal.)

     2. Nepochybuji o velikosti Karla Čapka jako estéta a jako literáta. Obávám se však, že – jak už to u „estétů, literátů i jiných umělců“ bývá, jejich duše je velmi široká a mnohdy rozháraná, jindy zamotaná /že mu byly, vystudovanému filozofovi, cizí „párové kategorie“, to už je ovšem na pováženou, on už i Hegel jako dialektik leccos v tomto smyslu napsal, když Marx se v době Čapkových studií jistě nestudoval…/
      Jak jinak v tomto případě chápat jeho „Proč nejsem komunistou“ publikované v Přítomnosti v roce 1924 v porovnání s tím, co napsal také, a na co upozorňuje Tomáš Krystlík –
      „K. Čapek V létech 1931–1932 ve své korespondenci s Tomášem Masarykem ho naléhavě nabádal, aby rozpustil parlament, zavedl diktaturu, stavy a fašistickou vládu jako v Itálii. Pak napsal 17. 6. 1936 v moskevské Pravdě v souvislosti s přípravou „stalinské“ ústavy SSSR: „Sovětský svaz není jen nejsvobodnější zemí: je to země vytvářející nový typ demokracie, Sovětský svaz vyzdvihuje vysoko nad štít demokratické zásady, popírané v některých zemích. Hned teď, po uveřejnění návrhu nové ústavy SSSR, možno říci, že v dějinách Evropy začíná nová éra. Nová sovětská ústava znamená pokrok pro celý svět. Zejména hluboce na mne působí, že v návrhu nové sovětské ústavy nejsou dělány žádné rozdíly mezi různými národy. Nová sovětská ústava nejenom uskutečňuje nejlepší hesla Velké francouzské revoluce, ale rozvíjí je i dále, ovšem na jiné sociální základně. Tím se SSSR stává dědicem rozvíjení evropské kultury.“ – „Nehodí se snad do krámu? Takto si budeme vykládat dějiny?“
      https://www.moderni-dejiny.cz/diskuse/view/?id_diskuze=2185
      L.
      PS
      Já vím, také u Krystlíka poněkud krčím nos….

      1. Nazory autoru ,umelcu , psavcu ,atd. se casto prikre oddeluji , od jejich tvorby.
       A my casto si myslime , ze jsou totozny s jejich tvorbou..

       Jiny zase tady porad melou a vnucujou do vomrzeni jejich zpitomely rady ,ucitelsky povyseny poucky , vo tom ,
       ze nejlip vedi , co kazdej musi cist…A co ne.
       A nikdo jinej a u nich podradnej ,jako zacek ve skole , nemuze vedet , co si chce precist a co ne..

   2. Komunistu dveste , jako ve veste a vic se jich tam nevejde.
    Takze hura do vosviceny Marie Terezie a Terezina , do nejvosvicenejsiho absolutismu ,kterej vosvitila a vycenila krvava revoluce a vrazednej teror ve Francii..
    Vosvecovanej Voltairem a Russou a ted navrch Le bonbonem i s bonbonierou.
    A vosvicenej absolutista a najednu diktator , zhasne.
    Jina komedie by tam nebyla?

 6. Přečetl jsem článek a myslel jsem, že pár myšlenek sesumíruju do několika vět.
  Jenže jsem se, žel, začetl do diskuse /jako na potvoru „rolované“ od nejnovější k nejstarší/. Četl jsem, přirozeně, tu nejnovější .
  Už mě přešla chuť nejen cokoliv psát, ale i číst.
  Tohle byl jediný blog, na který jsem ještě chodil číst a tu a tam něco připsat.
  Protože jsem se tu setkával s lidmi, o kterých jsem si myslel, že jsme vesměs podobného ražení, plus několik už poznaných trollů a provokatérů.

  Dnešní většinové komenty mě vyléčily.
  „Tekuji, nesci“
  L

  PS
  A je paradoxní, že moje sympatie zde vyvolávají primárně komenty Alefa a Sibyly, což jsou snad jediné dvě osoby, s nimiž jsem zde měl neskrývaný konflikt.
  Doufám, že se budou dále rvát s blbostí, i když nikdy nemají šanci zvítězit.

  1. Mohu se kolego zdvořile otázat, co vás na dnešní diskusi tak rozčílilo?

   Mimo tradičních off topic vláken, povícero nesrozumitelných příspěvků a výkřiků svědčících spíš o nekonzistenci osobnosti jsem nic mimořádného nenašel. Neptám se ironicky. Já jsem třeba u tohoto článku necítil potřebu cokoli komentovat, pouze jsem se na pár minut zamyslel…

    1. Možná už nemáte takovou paměť.
     Já ano.
     Tak jen pro osvěžení té Vaší /aniž byste mě musela prosit/ – https://web.litterate.cz/dalsi-kandidat/#comments
     „Sibyla napsal:
     25 dubna, 2023 (20:35)
     kolik v současnosti činí průměrný HODINOVÝ plat uvedených kategorií „pedagogických pracovníků“ přepočtený na skutečně odpracované hodiny v porovnání s dalšími kategoriemi zaměstnanců?“
     Je vidět, že jste opravdu outsider, navíc spadlý z višně.
     ODPOVĚDĚT
     Lex napsal:
     25 dubna, 2023 (20:46)
     OK!
     Takže se pochlubte. Jste jistě znalkyně.
     Na rozdíl ode mne, outsiedra, který se na tyto otázky dívá zvenčí, bez vlčí mlhy.
     ODPOVĚDĚT
     Sibyla napsal:
     25 dubna, 2023 (20:50)
     Učitel na maloměstě nebo vesnici je učitelem 24 hodin denně, 7 dní v týdnů a 365 dní v roce. Takže placen pod minimálkou.
     ODPOVĚDĚT
     Lex napsal:
     25 dubna, 2023 (20:55)
     Pajčtelko,
     tak tohle je odpověď skutečně hodna českého pedagoga.
     Do kamene tesat! Tohle budu šířit, kam zavítám!
     ODPOVĚDĚT
     Sibyla napsal:
     25 dubna, 2023 (21:10)
     Kdo si myslí, že učitel přijde do třídy, 45 minut tam něco odrmolí a padla, je vůl. Nemá cenu diskutovat s někým, kdo věří, že učitel nepracuje těch 42 hodin týdně. A závidět prázdniny? 5 týdnů dovči a týden sick days má už dnes kdejaký koporát a může si to vzít kdy chce, kdežto učitel musí čekat až na léto a přitom by třeba radši jel v lednu lyžovat, ale nemůže. A žádné benefity ve školství nejsou. Mimo toho benefitu letních prázdnin. Žádné stravenky, služební telefony, lístky do fitka, režijní jizdenky, zadarmo pitný režim, nic nic. I vlastní propisky.
     ODPOVĚDĚT
     Lex napsal:
     25 dubna, 2023 (21:27)
     Pajčtelko,
     Vaše expozé je přímou ukázkou, výkladní skříní průměrného českého pedagoga.
     Nebo „podprůměrného“?
     Včetně výraziva.
     ODPOVĚDĚT
     Sibyla napsal:
     25 dubna, 2023 (21:34)
     Kdo se povyšuje, bývá ponížen
     ODPOVĚDĚT
     Lex napsal:
     25 dubna, 2023 (21:49)
     Jediný, kdo se tu snaží povyšovat /svůj stav/, jste Vy – na rozdíl od ostatních zde zjevně také reagujících „insiderů“ z oblasti školství.
     A to „ponížení“?
     Také bingo.
     Toho se Vám dostalo dnešním rozhodnutím Poslanecké sněmovny.
     Blahopřeji.
     Myslím, že svůj prorocký nick jste si zvolila správně.“

     Příjemnou dobrou noc!
     L.

   1. Vám se /nevím, jestli jsme „kolegové“/ zdá, že mě „něco rozčílilo“?
    Z čeho usuzujete na „rozčílení“?
    Ale pokud jsem revidoval svůj úmysl utratit cos textu pod článkem, bylo to proto, že jsem nepovažoval za potřebné se k předmětu uvedenému v článku vyjadřovat mezi špínou tekoucí z některých příspěvků ohledně problematiky „sudetských Němců“ na český národ.

    Pokud by měl někdo nejistotu, proč některé texty označuji za špínu, dovolím si ho odkázat na možná poslední objektivní text na toto téma z pera /z rozhovoru/ historika Jindřicha Dejmka z Historického ústavu Akademie věd
    https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/historie/odsun-nemcu-angela-merkelova-jindrich-dejmek_1806211301_pj
    Ten text je pět roků starý a obsahuje podstatná vysvětlení.
    Samozřejmě ještě výmluvněji je problematika „transferu“ Němců z českého pohraničí pojednána v závěrech Postupimské konference a navazujících předpisů, ale to už je složitější materie.
    L.
    PS
    Myslíte si, že i v Polsku, odkud bylo „transferováno“ nějakých osm milionů Němců, nebo v jiných zemích, kde došlo k témuž /ne tak masivnímu/, se neustále vynořují další a další mluvící a píšící hlavy, které tyto události připisují na vrub vlastním národům?

    1. Myslel jsem kolegu diskutujiciho, ne profesního. Nemusíte na mne tak ostře.

     Mám na sudetoněmeckou „záležitost“ a současný landsmanšaft pravděpodobně stejný názor.

     Nesnáším relativizaci dějin a dost se obávám prolomení poválečného, vítěznými mocnostmi právně ukotveného, uspořádání Evropy.
     Začalo to sjednocením Německa (ať byla Thatcherová jakákoliv, tak v tomto byla jasnozřivá).
     Čím to skončí, je ve hvězdách, projevy politiků v Terezíně jsou čím dál tím víc nechutnější.

     Tak se na mne nezlobte, opravdu jsem se vás nechtěl dotknout.

    2. Vo co ti de , nadhero.
     Strc si dejmka akademie, vis kam..A nacpi petikilem.Ale.
     Jestli ti uklouzla a ujela prdel po vlastnich srackach pryc , tak si najdi jinou..
     Tady neni.

  2. Vydržte, příteli, sice jsem nečetla než paní Markovou, ale jste pro mne ten, koho stojí za to si přečíst. Udělejte mi to k vůli, prosím!
   Pracovala jsem celý týden, víkend byl vůbec hodně náročný, budu procházet postupně, co se dělo, zatím vím jen o malém dítěti, co bylo zabito, chudák malý. Tak hezký nedělní večer všem.

  3. Tento web je protijedem veřejnoprávní mediální žumpy. Včetně jisté názorové rozklíženosti, neboť zde je variabilita přínosná diskuzím.
   Taky se mi vaří krev a hlavně nechápu důvod, proč generální prezident a cernoprdelnici stojí frontu u maSSivního análu Berndta Poselta, holt jsme svědky přepisování historie a to nejen potichoučku, ale celkem ryčně a s hajlíčkem. Poslední pamětníci už vymírají.
   Suma sumárum si Adolf s potutelnym úsměvem může zamnout pracky.
   Nečilte se, den byl jinak pěkný, v ČT bylo možno zhlédnout 35 739. reprízu Léta s kovbojem… ještě ze to ti komouši před lety natočili 😝😝😝

   1. Re: Marie P

    … hlavně nechápu důvod, proč… blablabla…

    Už jsem to tu psal několikrát „Máňo“ – každý má svou cenu, zůstává jen otázkou, jak je vysoká…

    A za tu „Máňu“ se na mne nezlobte, měl jsem jednu pratetu a dvě spolužačky, každá z nich byla Máňa, tedy vlastně po našem kratko-cype „Maňa“ a na všechny vzpomínám…
    … tedy hlavně na pratetu – kupodivu…

  4. Paradoxni je, blabolexi ze se tady musis hystericky masturbovat a ukajet na kazdym z nas ,ze te presla nejaka chut .
   Nam je to u predele. U prdele. A vis kam s tim mas vycouvat. Mam to opakovat?
   Ani jako dalsi nevis tupce , neparadoxne , co se ti na clanku nelibi..
   Di se setkavat jinam a diky, ze tady jeste neinformujes nas pokazdy, kdyz se potrebujes a chces vysrat..

   1. OT:
    Příspěvky pana Průchy (paw) pod tímto článkem, ale i jinde, jsou praktickou odpovědí na otázku, zda v diskusích uklízet či neuklízet.

    Vy, pane Průcho, zvažte, jestli výplody jako tento váš, můžou být pro jakýkoli diskusní web přínosem. Žádný z trollů, které občas pro zábavu smažu, vás dosud nepřekonal. Tímhle jste fakt nastavil vysokou laťku. Nechlastejte tolik.

    1. Diky za zpravu. pane Alef Nulo ,
     mohl by jste laskave uvest aspon nektere vasi nelibost vzbuzujici konkretni priklady ,jiste dulezite pro orientaci v nastale situaci. Zvazit.
     Cim trham zminene rekordy.
     Po pripade dat mi nejake rady ,jake jine vyrazy pouzit a co ne.
     Mam dojem , ze to bude moje pravdiva uprimnost a bezprostrednost sdeleni , nad obyc trolly ve lhani napr., vynikajici.
     Niceho jineho vedom si nejsem.
     Mel by ste po ruce definici , co je Troll ?
     Ve vasich soudech a vasi moci nade mnou prisne a censurne ortelujici.
     Nikdy jsem nic jineho nezamyslel , jen myslet a myslene sdelovat.
     Vzdy jsem tak cinil.
     Dale meritka uklidu ,nebo neuklidu , nejsou mi zname.
     Nemohu je tak dodrzovat bez poruseni.
     A mec popravci nade mnou , nad hlavou , tak nezpozoroval jsem,
     ani nemohl. Pavel Prucha.

 7. Postupimská konference.
  XII. Spořádaný odsun německého obyvatelstva

  Konference dospěla k této dohod o odsunu Němců z Polska, Československa a Maďarska:

  Tři vlády prozkoumaly tuto otázku po všech stránkách a uznaly, že německé obyvatelstvo nebo jeho složky, které zůstávají v Polsku, Československu a v Maďarsku, bude třeba odsunout do Německa. Jsou zajedno v tom, že jakýkoli odsun musí byt prováděn spořádaně a lidsky.

  Podepsáni: J. V. Stalin, Harry S. Truman, C. R. Attlee, Berlín 2. srpna 1945.

  Celé znění : https://www.moderni-dejiny.cz/clanek/protokol-postupimske-konference-2-srpna-1945/

  1. Není rozhodující kdo rozhodl. Rozhodující jsou důsledky.
   Dějiny jsou řetězem navzájem navazujících událostí. Nezačínají vybraným datem.

    1. U nás po čtyřiceti letech nesvobody zůstalo české obyvatelstvo věrné komunismu.
     Ty nevěrné zlikvidovala Státní bezpečnost.
     Nelíbí? Hm….

     1. Komunismus u nás nikdy nebyl, já se náhodou na komunizmus těšil. Komanči nám slibovali, že si budeme moci večer půjčit ženskou z ohrady a ráno ji tam vrátit.
      Dnes už nemusíte hledat ohradu, ženskou přiveze k tomu specializovaná firma, jen za to požadují obolus.

      1. Zrovna jsem dopsala příspěvek. V Amsterodamu ženy za výlohou ve spodním prádle jako zboží. Západní hodnoty. Komunisti tvrdili, že žena je otrokyní otroků a chtěli zrušit manželství. O ohradach slyším poprvé. To nabízí kapitalismus ještě ve 21. století.Komunisti chtěli osvobodit ženu a nabízeli volnou lásku. Ale o vítězství patriarchatu i v dnešní době tu nedávno psala Samková. Že chlapi vždy něco hlásají a propagují tak, aby to hlavně vyhovovalo jim. Nějaký ismus za tím nehledejte.

       1. Vy si to vždycky vysvětlíte, aby to pasovalo do vašeho vidění.
        Když se vším, tak se vším!
        Komunisti přece jednoznačně učili (a dokonce z toho i zkoušeli a známkovali!), že konečným cílem je „každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb“.
        Jednoznačně se do komunismu nehodíte – jak byste chtěla obstát v systému, se svou možností jedenkrát měsíčně, kde jiný má potřebu dvakrát denně, ha? 😀

        1. Proto ta volná láska, v tom je svoboda a na své si přijde každý. Manželství je jen majetkoprávní vztah a pak jsou ty rozpory, že jeden jednou za měsíc a druhý 2x denně. V tomto to komunisti mysleli dobře. Ale nakonec, hlasali ho převážně muži. I když Naděžda Krupská měla zajímavé názory, ale nemohla mít děti, takže pro běžnou ženu nepoužitelné

         1. Hadali se chlapi v hospode , kdo ma vosklivejsi zenskou doma.
          Jeden ukecal vostatni a ze teda pudou s nim mazelku zkontrolovat.
          Kdyz k nemu prisli zarval, vylez stara ze sklepa…
          /Ve sklepe byla umistena porad , protoze ,nebylo mozny ji videt/.
          Zena kricela zpatky, mam si vzit pytel na hlavu?
          Nemusis odpovedel chlap , ja te nechci ……,
          ja te chci jenom ukazat !!!

          1. Lenin mel doma furt taky tu Nadezdu, utikal do knihoven , kde moh a tak taky byl vsema deseti, pro to znarodneni zen ..
           Mozna vic ,nez pro bolsevismus..Kdyz.
           Na navstevy bordelu nemel.
           Armanda a jiny , byly taky hodne pro.
           Ja sem byl taky pro ,v praxi nebylo nic lepsiho.
           Ale ten Stalin . Nadezda se mu taky znelibila ,ani nemohla jinak , jako Leninovi.
           A navic ,ucitelka , chtela Stalina poucovat co ma a nema delat.
           Stalin ji vzkazal , ze kdyz neprestane , zakaze ji bejt vdovou po Iljicovi a najde pro Ijice vdovu jinou..
           Stalin mel taky dostatek toho specifickyho ruskyho humoru.

          2. Proč by Lenin neměl na bordel?
           Na to jak se tehdy žilo běžným Rusům, se měl královsky, byl z rodiny bohatého profesora.
           Přestaňte už pindat n nesmysly o chudých revolucionářích, byli to ti z lepších rodin.

     2. Jednak laciné, ale především zákeřné. Tvrdit, podporovat, souhlasit s rovnítkem mezi obdobím 39-45 a 48-89 je exces, a řekněme narovinu, že pokud se bude ve velkém tím rovnítkem ( v současnosti je skutečná okupace vlastně přijatelnější než roky po válce ) šermovat, vznosně a zasvěceně mávat havloidním praporem bestiálních křivd, nemá vůbec cenu jakkoliv se protivit stávající věrchušce.
      V ten moment jde vlastně pouze o boj o moc mezi dvěma skupinami „demokratů“ , jenž mají téměř vše společné, jen se malinko nepohodli v míře, rychlosti, hloubce odrbání plebsu, včetně vykořenění plus národnostního rozpuštění v té nové Evropě.
      Rádoby vzletné širokotématické řeči jsou pouze projevem pokrytectví.
      Neexistuje v našem okolí „národ“, který by byl tak atomizován, tak rozdělen v otázce vlastní minulosti, který by se téměř permanentně nacházel 3 dekády v otázce vlastní identity, minulosti a předků na hranici občanské války, a který je ochoten a schopen v „rámci objektivity“ pochcat hroby vlastních obětí, zaprodat je i sebe komukoliv za ohlodanou kost poplácání po ramenou, za podrbání za uchem od od vraha a zločince – a dokonce dát svini za pravdu, konat v jejím zájmu .
      Není mi vůbec jasné, proč se mnozí vymezují vůči vlastní krevní skupině, kterou Demolice pro ně ve fundamentu vlastně je. Nespletli si náhodou v tom kalupu stranu, nebo na ně bylo v něčem někdy takzvaně kritizovanými zapomenuto ?
      Opravdu se Alternativa cítí na to cokoliv převzít a řídit, když anarchie, těžká anarchie běsní v jejich údajných řadách i v národnostně existenčních otázkách?
      Co má vlastně vlastně Alternativa s běžným voličem společného, kolik existuje styčných bodů, když sama mezi sebou toho není schopna .
      Jen tak dál…

    2. Ty důsledky neodsunutí by spočívaly v tom, že po válce by musel být každý spravedlivě souzen a za své válečné zločiny odsouzen a na tolik sudeťáků jsme neměli dost právníků ani věznice.

     1. Jak moc spravedlivě bylo ukázáno na domácím obyvatelstvu krátce poté. Což vydrželo až doposud. Ani cenzury není zapotřebí, stačí jen slušně požádat….

      1. Domácí obyvatelstvo dostalo na rok amnestii na válečné zločiny a pak už se začalo od nuly. A navíc, domácí obyvatelstvo, ať se historici starali, aby něco našli, tak České obyvatelstvo vyšlo s čistým štítem. Stačí přečíst román od historičky Tučkové. Kdo brněnské Němce Gertě Snirchové nejvíc ublížil, byl její vlastní otec. Němec jak poleno zblblý ideologií.

       1. Co člověk, to příběh. Co člověk, to jiná cesta jeho rodu. Co člověk, to jiné charaktery a příběhy jejích členů, to jiná historická zkušenost… Dobří i špatní – najdou se na obou stranách. Přesto považuji poválečný odsun sudetoněmecké menšiny za správný. Ba dokonce za spravedlivý. I přes to, že při tom děly třeba i některé nedobré věci. Kdoví, jak bychom se každý jeden z nás zachoval, kdyby nám někde na gestapu umlátili bratra, v koncentráku zplynovali ženu, bůhvíkam zašantročili naše děti…

        Nějakou dobu tomu nazad jsem četla jednu knížku zaměřenou na Lidice z úhlu pohledu žen. Jedna věta ve mně velmi zarezonovala (omlouvám se, už si ji nepamatuji doslovně, tak spíš napíši jen tak, jak se mi uložilo do hlavy a zanechalo vjem): „… ale nejvíc, úplně nejvíc, se pomstili lidickým ženám. Zastřelili jim muže, odvlekli děti a s tímto ty ženy pak zůstaly žít…“

        A tak, jakkoliv asi není cesta rozdmýchávat tyto bolesti a přenášet nevraživost dál z generace na generaci, tak naprosto nechápu, zcela odsuzuji a je pro mně nepřijatelné jakékoliv opakované poklonkování a omlouvání se Posseltovi a SL (Zvlášť, když z naší strany již omluva před lety zazněla). To vnímám jako zcela neopodstatněné. A jako neomluvitelné lokajství…

        (PS – a koneckonců, myslím, že ten odsun zachránil i některým z nich život…)

     2. Ono nešlo ani tak o válečné zločiny, jako o vojenskou zradu v období ohrožení republiky, vlastizradu a další trestné činy. Vesměs hrdelní.
      V podstatě by se to bylo týkalo většiny mužů v braneckém věku.
      A co potom s tolika vdovami a polosirotky.
      Odsun zachránil VĚTŠINĚ Němců život.
      Čas ukázal, že to byla chyba.

    3. Na ty udetaky , na ktery nedoslo s vodsunem , ty ktery samozrejme /nemuseli/ a taky nechteli do znicenyho Nemecka a bylo jich taky hodne , ty potom honem utikali v 68 do Nemecka , aby se meli zase daleko lepsi..
     Nejdrive tam jezdili a objizdeli mesta a dostavali vsude penize , za to ze v okupacnim protektoratu zili u nas a pracovali pro nacisty a potom tam utikali natrvalo ,taky proto ,ze dostavali slusny penize do zacatku , za to ze uz zase nebyli cesky obcani, ale honem zase zacali bejt a byli germani..

 8. Národ Český za celou dobu svého trvání neměl tak dobré podmínky k rozvoji jako v posledních více než třiceti letech.
  Vnitřní poměry, na které si nyní mnozí stěžují, nejsou ničím jiným spontánním projevem zdejší kultury, více než třiceti let svobodné volby. Jak se lidé navzájem k sobě chovají, jak jeden druhého olupují, okrádají, podvádějí, kaceřují, udávají, jak důsledky svých vlastních neřestí svalují na jiné, jaké si vybírají své zástupce, jak jejich země nevzkvétá, nezpůsobil někdo zvenčí. Nějaký okupant. Ne Jen oni sami.
  Ne Rusko, Čína, Ukrajina, Německo, Afrika, Ukrajina, Spojené státy…. Ne. Jen oni sami. Netřeba ono hledat ve „velké“ politice. Ale jak se navzájem k sobě chovají ve všednodenním životě. Jak zacházejí sami se sebou. Jak si sami nalhávají, jak se sami před sebou vymlouvají a omlouvají. Jak ve všem hledají kdo jiný za to může než oni sami.

     1. Jestliže to tak není, tak nač a proč si stěžujete? Na náměstích, tady….
      Hladem netrpíte, střechu nad hlavou máte, počítač máte, elektřinu máte, Internet máte, čas máte, rodnou češtinou se domluvíte, nikdo Vám ji nezakazuje, plná knihkupectví a plné knihovny českých knih, i zahraničních, pro toho kdo vládne cizím jazykem, kterému se nejen smí svobodně učit. Na nárožích nejsou vylepované cedule se sloupci jmen zastřelených….
      Svobodně volíte zástupce na všech úrovních, máte volební právo aktivní i pasivní, právo petiční, máte právo svobodně vycestovat a svobodně se vrátit…
      Máte pocit bezpečí, lidé okolo Vás jsou zdvořilí a poctiví…

       1. Já si stěžují. Že vládní darebáci usilují o zrušení Benešových dekretů a revizi výsledků 2. světové války.

        1. No a? „Nikdo nikdy nic nemá mít za definitivní.“
         „Státy se udržují těmi ideály, které je zrodily.“
         Jak dlouhé přetrvání by podle Vás měla mít Česká republika? Republika Československá vydržela dvacet let. V „socialistické“ podobě dalších jednačtyřicet let. Pak čtyři roky.
         Jak dlouho nyní? Dvacet let, padesát, sto, tisíc, deset tisíc, milión, miliardu, to už Země bude přibližně půl miliardy let neobyvatelná. Nehledě namezitímní geo a tektonické procesy.
         Benešovy dekrety, výsledky druhé světové války… na prahu třetí….
         Jaká je střední délka existence živočišného druhu, civilizace, technologické civilizace?
         Svatá prostoto!
         Kam vy lidé na takové své nápady chodíte?
         Tvorové relativně ještě nedávno vzešlí z opic si uhnali názor, že demokracie je docela dobrý nápad. Na věčné časy a nikdy jinak…

         1. No tak máme ty ideály, že tu bylo nějaké České království před tím kníže Přemysl a ještě před tím Sámo porazil Avary a sjednotil Slovanské kmeny. Jaký bychom měli zastávat ideál, abychom skousli, že musíme platit Germánům za nějakou křivdu?

         2. Prestante s tema vasema pitomejma predsudkama ,vy ste na nich zavislak a melete furt dokola.
          Pak mate ty klise , ktery nadelate, kdyz pouzivate zbytecne a dokola nejake vety..
          Zadny staty se neudrzujou… ,to vam zase nejakej akademik nakukal. Aby vas a kazdyho podved.
          Stekate jenom na nasledky .
          Nemate cas na obeznameni , kdyz musite porad grafomanovat , aspon povrchni , aby ste vedel aspon neco vo cem se snazite dokola rozpatlavat nejaky slova, a ty psat.
          Taky si pucujete vode mne.
          Ale, skoda , ze ste si neprecet nekolik prispevku vode mne.
          Vo politickych stranach byly .
          A uplny jednoduchosti a kazdej muze videt a vedet..
          Zrovna dneska je vsecko dobre videt , kdyz si prihrali zvysovani dluhu , jedna strana ty druhy , co maji usilovat, ktera ta politicka bude lepsi pro stat a obcany.
          Teda vybrany staty maji jen dve politicky strany.
          Za kulisama je to jedna strana.
          Opakuji za kulisama ,je to jen jedna strana.
          Akorat se ty vybrany mlatej vo koryta,jo.
          Mate to?
          Ted ostatni staty musi mit stran mnoho.
          Kdyz se zda ze jich je malo , vyskoci nova PRO strana , treba u nas..
          Mate to?
          A na co je takova nova strana potreba?
          Ty strany spolehlive rozkladaji vse , hospodarstvi, spolecnost , politickej system do anarchie , mezi sebou se stvou , intrikujou a nenavidi ,kujou na sebe pasti ,nasledky jsou uz pro deti ve skolach , ted, pro tyhle ucely vzdycky ty strany sou rizeny ze zahranici..A snadno.
          Mate to? Nebo to mam vopakovat?
          Uz sem vo tom psal jaky tohle bylo a je , nestesti a tragedie pro kazdej narod.
          Neni nahodou , ze dokonce jedna strana komunistu ,byla pro nas lepsi ,s problemama ,ale lepsi.
          Pred valkou sme meli na tragedii , nekolik stran ceskych , dve germansky , sudetsky a demokraticky a slovenskou stranu taky .Mozna jich bylo taky vic.
          Pak si Slovani neumi vladnout..
          A staty se udrzuji idealy…
          Cim vic pisete tim vice ze sebe delate posetilyho blazna..A jeste hur..
          Demokracie nema nic spolecnyho s vasima vopicema , politickej system demokracie je system vladnuti , kterej je vnucenej..
          Opakuji vnucenej.
          Jako drive nam byl vnucenej komunistickej system, to neni , ze nejakej havel si prihne z flasky a rekne budeme mit tu demokracii.
          Demokracii musime mit ,abychom neunikli z sparu selem…A NEPREZILI.

         1. Jde o Vaši reakci na Schumakerovu odpověď právě Vám o stěžování si … Defakto jste souhlasil s tím, co uvedl Schumacher, a distancoval jste se od „stěhování si“ … Dobrá, já se jen zeptal, pokud je je vše ok, proč tedy tento blog ?

          1. Původní zaměření bylo jiné – litterate mělo být tím, čím nyní je/jednou bude litterator.cz
           Vlivem jistých událostí se z tohoto webu ale stal azyl pro Vidlákovy kydy, čímž se zaměření webu zcela změnilo.

           Zalistujte webem zpět, až na sám začátek, pochopíte.

      1. lidé okolo mne jsou zdvořilí a poctiví…proč ne. Ale co tropí vládní sebranka. Nebudu moci otevřít noviny, pustit telku…

       1. Koho Vám ti zdvořilí poctiví lidé okolo Vás zvolili, toho tam máte. A to jste na tom ještě dobře, jestliže máte peníze a čas na noviny a „lampu blbejch“.

        1. Myslím, že se zde už velmi dlouhou dobu (i na Kydech) prokydává, že o nějakých spravedlivých volbách si můžeme nechat jen zdát. Lidé okolo nás nám zvolili to, co jim dnes a denně vtlouká do hlav ČT09, píše Seznam, iDnes.

         Fakt si nedělejte srandu, že si můžeme svobodně volit. Pokud tedy nemyslíte jen to, že nás za nesprávnou volbu rovnou nezavřou. Pak ano. Nebo jak to bylo na Ukrajině po r.2014. Udělal se převrat, stran přehršel, ale ty, které nekorespondovaly s fašistickým režimem, byly zakázané. A také se mohlo svobodně volit.

     2. Ono to ale od té reality tak daleko není. Jen se to samozřejmě nemůže brát, že dělali/dělají to vsichni. Ale nedělá jich to zrovna málo. A za stav země si do značné míry skutečně můžem sami. Kolik lidí se skutečně kdy zajímalo o politiku, počínaje regionální, kolík o společenské dění?Kdo vyprodal například vodu, kdo vydrancoval velkou část průmyslu, skladové zásoby, hmotné rezervy, kdo jel v lihu, v DPH kartelech? Devadesátky jak urvaný ze řetězu, nikdo nikomu neplatil, často i když mohl, což přetrvalo ještě notnou chvíli atd. atd? Ehm, kdo koho volil v senátních a komunálních volbách, když už to tu viditelně 5K destruovala? Kolik je tu těch správňáků, co jim tam přišlo říct svojí volbou, jaký na to mají pohled?

      Je to trochu pokrytecké, říkat tomu, že „to dělalo jen pár tamtěch, zbytek byl vždycky hodnej, poctivej a přátelskej“. A ať to komu zní urážlivě, tak alibistické. Jak to, že si dokola pak vždycky říkáme, že podívejte na Poláky, podívejte na Maďary, podívejte na támhlety, jak si uměj dupnout? Jak si taky uměj zvolit správný lidi? Bez vyjímky vše, což jistě víte, je gaussovsky rozloženou. A na čem záleží, je tvar tý křivky, kdy ta naše by, no jak to říct, mohla být o chloupek, fakt jen o chloupek jinak tvarovaná. Třeba o chloupek z mamuta…
      Aktuálně můžem na vlastní oči sledovat přístup skvělý aktivně se o dění starající obrovský většiny k dění v zemi, kde heslo dne (kdy ten „den“ beztak trvá od nepaměti) zní – Je to tu hrozný, ale co my zmůžem, ať s tím někdo něco udělá!

      Mohl bych to uvést na příkladu, že jistý subjekt by rád „něco udělal“. To by ovšem tato společnost musela hýbnout hýžděmi. Všichni ti poctiví a zdvořilí. Jenže ještě to tak! My, že hýbat??!!
      To by tu ale místo toho bylo politologických sdělení, že to tak ještě, tyhle tam pustit! My je máme přečtený, tam se to musí udělat 3J! A tady ten, co to furt vypisuje, to je jasnej fanatik, kterej neví, jak se tohle správně má dělat! Kdoví, jestli v tom nejede s nima! Ale bylo by to napsáno poctivě a zdvořile…

       1. Skoro se vším vaším tam celkem souhlasím. Navíc to stejně nebyla a není vůči vám má oponentura. Jen navazuju na tu „kvalitu“ lidí.
        U mý skepse vůči té české „lidské podstatě“ ovšem pořád pro sebe mám to – dobrá nebo špatná, je to má země. A právě to je, kromě mý neskrývaný nejen přítomnosti, ale i práci na věcech proti této zhůvěřilé vládě, pro mě i důvod, proč nejsem tzv. „shovívavý“. Chci totiž dobrou zemi, aspoň méně špatnou.

        Ten tolik vyžadovaný rytíř cti nepřijede. Ať si konečně všichni ti mudrci uvědomí, že zvoní hrana. Že to není zábava k rozebírání na internetu. Že víc šancí, než (pro některé fujky fujky) Rajchla a PRO mít ke všemu dlouho mit nebudeme. Jestli někdy, tak pak až příliš hrozí, že nám bude „zimník“. Spíš smrdí jistotou.
        Ano, třeba šance nevyjde. Třeba ale jo. A to za to stojí.
        Podruhé tu proto děkuji nicku „dols“, na kterýho jsem byl „flame“ – jak to nazval. Že to napsal. To, že i když má v něčem mnoho výhrad, tu věc podpoří.

  1. No ale kdyby tedy teoreticky se, řekněme, někomu zdàlo, že poměry zdejší jsou zatrachtělé a že by je bylo lepší trochu vylepšit, radil jste počkat do zimy, ony spadnou… někde ve světě, samozřejmě. A teď zase, že my jsme změnili svá chování bez ohledu na svět. A jak tedy? Je možné, že vzdělanější lidi se chovají slušněji, čti: lidé dlející ve škamnách déle a déle, nepořvávají po ulicích na druhé, jak utržení ze řetězu.
   Tolik asi k tomu lepšímu chování obyčejných lidí. Ale jak chcete změnit ten zbytek chování.. to kradení elit… tu prosíravost voleb.. když ne tlakem

  2. Národ Český za celou dobu svého trvání neměl tak dobré podmínky k rozvoji jako v posledních více než třiceti letech. — S tím nemohu vůbec souhlasit. Podle mého názoru byla mnohem lepší poslední třetina 19. století i dál až po Velkou válku, a pak skoro celá první republika. (Jak jsem ostatně opakovaně psal jinde.)

   Že nemáš pravdu, lze myslím nejsnáze demonstrovat takto: Co se dalo po roce 1989 zachránit kupříkladu z ČKD, Poldovky, Tesly, textilek, skláren? Co bylo nahrazeno fabrikami srovnatelných parametrů? (Co přesně míním adjektivem srovnatelný, si ponechám na jindy.) Často o tom přemýšlím, a vychází mi, že mnoho ne. Často se mnou mluvívá někdo naopak přesvědčený, že zachránit se dalo vše, ale nikdy neříká jak.

   Počáteční podmínky nebyly příznivé, vyplynuly prostě z porážky ve studené válce. Poprvé (1918) se Čechům povedlo přejít na vítěznou stranu s veškerou parádou, jakkoliv za cenu nepříliš rovnoprávného spojenectví se vždy problematickou Francií. Podruhé (1945) to zjevně nebylo nic moc, což si leckdo dobře uvědomoval už za války. A potřetí (1989) se změna strany nezdařila skoro vůbec.

   V relativně příznivém stavu byl roku 1990 leda lidský kapitál – kvalifikovaná, poměrně pracovitá, ač nepříliš podnikavá technická inteligence i dělnictvo –, školství, v technických a exaktních oborech dobré, a státní dluh. Ekonomika běžící (či markýrující činnost) na mezi či spíše za mezí svých možností. Zahraniční kontakty 20, 42 i 51 let přervány, politická organizovanost chaboučká, politické struktury prakticky žádné a/nebo nepoužitelné, politické schopnosti zanedbatelné (ještě tak nejlepší v KSČ, která však musela být smetena). Schopnost porozumět zahraniční politice a rozpoznat národní zájmy jen nepatrná; malá dokonce i ve srovnání s nerealistickými, poněkud blouznivými představami z 60. let (viz 4. sjezd Svazu československých spisovatelů a dále). Politická emigrace navzájem rozhádaná, bez většího přínosu.

   O mnoho lépe to dopadnout myslím nemohlo.

   1. Právě lidský kapitál, všeobecný. Kdyby byl v příznivém stavu, tak by to tady nepotento do dnešní podoby. Zpodoby.

    1. lidský kapitál, všeobecný — Existuje ale něco takového? To jest všeobecného? Ti lidé – totiž někteří z nich – bývali schopni například vyvíjet, konstruovat a vyrábět investiční celky nebo třeba letadla, i poměrně velká nebo poměrně rychlá. (Sice neefektivně, ale to jejich chyba byla jen zčásti.) Nedokázali to však propojit s managorováním, s právním ošetřením podnikání nebo s politikou. To by ale možná nedokázali nikde, v žádné zemi. Všude totiž tyhle věci, pro úspěch (a snad i pro pouhé fungování) ekonomiky nezbytné, dělává trochu jiný typ lidí než ti technici, a zjevně to potřebuje trochu jiné kvality, snad i poněkud skryté. Výsledkem pak bylo, že když se podnikání a jeho řízení ujali ať už ti technici, nebo staré struktůry (např. z personálu ministerstev), anebo případně mlamojové, zhusta, ne-li zpravidla to končilo nějakým průšvihem, lhostejno zda bankrotem, vytunelováním či obojím.

     Na tutéž otázku se ostatně můžeme podívat i z druhé strany: Co jsem měl počátkem 1990 udělat jinak, abychom zde dnes místo dnešní hniloby a marasmu hrozícího kolapsem či další degradací měli druhé Švýcarsko nebo přinejhorším druhé Rakousko? Nic mne nenapadá. Cos měl udělat jinak Ty?

  3. Schumacher
   Ke všem zmíněným zemím jedna ilustrace pro srovnání:
   1990, Zwiesel, Německo: kousek od nádraží nahlížíme do zahrady rodinného domu, kde u plotu stojí rodinný automobil s otevřeným zadním kufrem a v něm spí kolie (pes). Spí na zádech a nohy má vzhůru, je to tak asi nejpohodlnější. Za dvě hodiny se vracíme na vlak, kufr stále otevřen, pes se převalil na bok, ale po celou dobu se nikdo nenamáhal zavřít (natož zamknout) vjezdová vrata. Obrázek mluví srozumitelně: ke krádeži daleko.
   Když mi roku 2022 přivezla dopravní služba jízdní kolo do města Odry, bylo složeno pro snazší přepravu ze dvou částí. Když jej složili z auta, šel jsem si pro sadu nářadí, abych mohl jezdit. Dvě minuty nepřítomnosti stačily sousedům (neznámé národnosti), aby jej ukradli a zmizeli na tři dny pryč … V které zemi byste chtěli spíše bydlet?

   1. Inu, všechno má svoje… Už nevím, zda to byl strýčkův či kolegův spolužák, který emigroval do nějaké německy mluvící země (mohlo to být i Švýcarsko), získal tam ve svém technickém oboru (jakási přístrojařina, už jsem zapomněl co) pěkné postavení, a při setkání pak situaci komentoval takto: „Nemůžu si stěžovat. Akorát, když chci vyjít na předzahrádku, musím si uvázat kravatu.“

    Navíc (nic o nich ovšem nevím) kolie možná nejsou tak pitomé, jak se traduje. Vstup cizince na pozemek by asi i ve spánku dokázaly detekovat hravě.

    1. Á, vyslechnuté skoro pohádky staré více než 50 let … K tomu další o hodných, civilizovaných Sudeťácích, a bude to úplné… Za kolik ?

      1. Opravdu tomu věříte ? Opravdu věříte, že v dnešním, imigranty taktéž obohaceném Švýcarsku, si berou kravatu na pletí záhonů ? To je vtip, že. O konzervativnosti Švýcarské společnosti mi vyprávěl před mnoha lety tatínek, a že to už tedy sakra pár let je.
       Jestli před těmi lety mohly, a třeba i měly , některé tradované historky z minulosti reálné jádro, tak dnes se vraťte na zem. Švýcarsko je konzervativní země, zatím mnohé odvolává, ale kravata u kedluben, řepy nebo brambor to nebude.
       Světě div se, někteří pěstitelé v ČR v minulosti nosili kravatu do skleníku třeba k růžím také …

       1. K vlastnímu meritu: Ten spolužák si tehdy dávno nestýskal ani tak na konzervativnost, jako na koženost. V jeho podání dosahovala rozměrů, které by sice možná nevadily mým prarodičům a jistě ne jejich rodičům, ale kupříkladu mým rodičům by takováhle koženost a upjatost byla určitě vadila již před válkou. O sobě nemluvím vůbec.

        Nicméně z rodinných důvodů bych i o současném Švýcarsku mohl mít jakousi představu. Zřejmě se tam dosud dá vydržet.

   2. idiotronic, 28 května, 2023 (17:47)

    Připomněl jste mi jednu příhodu. Dovolená v Rakousku, ubytování v Salzburgu v pronajímaném apartmánu (cca 15 let tomu nazad). Pokyn od bytné – „až budete poslední den odjíždět, dejte klíč pod rohožku“. Podivila jsem se zda to stačí (přeci jen apartmán byl plně vybavený vč. televize, mikrovlnky, kávovaru atd., atd.). Pronajímatelka na mě koukla, a odpověděla: „samozřejmě, v tom není problém, tady jste v Rakousku…“ Pálilo to. Jako čert. Pálí to dodnes. Protože to tak je.

    1. U nás na plovárně se mi taky nikdy nic neztratilo. V Česku. A říkám si, až se jednou ztratí, bude u mne konec světa

    2. Zlodějina začala ve velkém kvést po plyši – malá i velká, přece demokracie, ne … začalo to stánkama PNS, kola, atd., najednou vzala své i jistota, pocit bezpečí…
     Aneb jak tvrdil už tehdy jistý gigant ducha Ruml při x-násobném nárůstu drobné a násilné ( o velké, finanční, hospodářské i násilné nehovorit )trestné činnosti Přece je všechny nezavřu, nebo- Vy byste je chtěli všechny zavřít, a to tedy ne, to je daň za demokracii…
     Nikdy se tady tak nekradlo, jako po plyši … Jako kdyby všichni tento fakt obstrouhli …

    3. Důchody, a zasílané peníze, mzdy, roznášela I ve městech doručovatelka v brašně na kole … Najednou přepadení, těžká zranění, pošťačky v v šachtách výtahů, do toho z oken skákající účetní, a k tomu strmý nárůst sebevražd …

      1. Bingo … I když pomalý nárust začal v druhé polovině 80-tých let, kdy „tály ledy“ a ono „uvolňování“ se začalo odrážet i v disciplíně vykrádání památek. Ono uvolnění bylo doprovázeno částečnou rezignací Policie na celkovou aktivitu při potírání kriminality. Spojité nádoby, a pomalé předávání sféry vlivu …

    4. Už dlouho jezdíme na řecký ostrovy a neokradli nás ani jednou. A půjčený auta se zásadně vracej s klíčkama pod koberečkem a někdy se tak i půjčej.

   3. Německo, to je ta země, kde na Silvestra imigranti houfně obohacují německé slečny a ženy, to je ta země, v jejímž hlavním městě je nejčastější jméno novorozence Mohamed, kde jsou čtvrti, kam německý policajt téměř nepáchne, to je ta země, kde se jen tak bez identifikace vcelku nedávno toulalo cca 1,2 mio čmoudů, afroturistů, atd., to je ta země, kde v mnoha městech ženy odmítají chodit ven a jezdit hromadnou dopravou kvůli neřešenému obtěžování a znásilňování, země, kde se při procházce městem čím dál častěji mohu stát pobodaným obohacený, totéž ve vlaku, země, kde do mne na ulici vjede stresovaný imigrant, atd. Tuto výspu evropské kultury máte na mysli ?
    V 70- těch letech jsem nechal kolo 3 dny na koupališti v sezóně, a po 3 dnech tam bylo, v 80-tych před Restaurantem přes noc novou Esku, a druhý den tam bylo.
    Představte si, že v těch 70- tých v tehdejší ČSSR jsem nezamykal zadní vchod do domu, a často zůstaly díky nedbalosti ony dveře přes noc dokořán – a NIC se neztratilo …
    V pohraničí …

   4. A teď to tam vypadá jak?
    Já jenom, že je tam hodně imigrantů, kterým je putna nějaké nápisy : Češi jezděte vpravo a podobně… Od té doby, co jsem ty nápisy viděla jsem v germánsky mluvících zemích nebyla.

 9. Príbuzní viacerých ukrajinských zajatcov žiadajú Rusko, aby ich nevracalo späť, aby neboli hnaní opäť do boja.

  Oznámil to na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN Dmitrij Poljanskij, prvý zástupca predstaviteľa Ruskej federácie.

  „Od samotných zajatých ukrajinských vojakov, ako aj od ich príbuzných, často dostávame hrozné odhalenia o podmienkach služby a postoji k nim od velenia Ozbrojených síl Ukrajiny. Ľudia sú využívaní ako potrava pre delá v bitke do posledného Ukrajinca,“ povedal Poľanskij. „Dochádza k tomu, že matky a manželky ukrajinských vojakov vo svojich výzvach komisárovi pre ľudské práva v Rusku žiadajú, aby nechali svojich blízkych na území našej krajiny, aby ich už nehnali do boja.“

  1. Ked to hlasa Poljanskij, tak to je samozrejme pravda cista ako kristal. Rusky (teda, cinsky asi), samozrejme😂.

   Verime, verime, verime vsetkemu, co pisu, hovoria, komenetuju…sovietski (teda, pfuj) putinovski ludia.

   Pravda je len jedan, samozrejme. Ta soviet…teda putinovska.

   Akurat, pozriet sa do svojej zemlianky, ako to tam vyzera, tak to nie.

 10. Čínský postoj je především jasně dán vědomím, že pokud Rusko v konfliktu se Západem padne, Čína je další na řadě.
  Zdánlivé změkčování čínského postoje k Západu je dáno tím, že Čína nemá zájem válčit, nýbrž obchodovat, a neustále dává najevo ochotu opustit konfrontační linii. Zatímco Západ neustále dává najevo, že opustit konfrontační linii v žádném případě nemá v úmyslu.

  Vidím reálné a nikoli malé nebezpečí v tom, že tak, jak se Západu podařilo rozpoutat zástupnou válku s Ruskem skrze Ukrajinu, podaří se mu rozpoutat i zástupnou válku s Čínou skrze Taiwan. – Naštěstí pro celý svět mají Taiwanci (čímž nemyslím Vystrčerčila) významně více rozumu a významně méně korupce, než mají u kravína.

  1. Nicméně v téhle válce by Američané zůstali s Brity sami, protože jinak než po moři či ze vzduchu se na Taiwan dostat nedá, případně tam chřestit zbraněmi či nedejbože válčit. Taky žádný jiný stát na světě nemá rozfrcané své vojenské základny po stovkách na výsostném území cizích států. Takže naše pomoc by maximálně spočívala v naložení Vystrčerčila, Dvojsvetrové, Chcíplovského, Lipánka a Řeporyjce do letadla a poslat je směr Čína jako zbraně hromadného ničení.

  2. Pane Alef Nula.
   Přesně tak,Rusko je klíčem k ovládnutí a nejen Číny a možná i bez zbraní.
   Čína je hodně závislá na dovozu plynu a ropy a to by jim USA z Ruska zastavili

  3. Vy tomu – zastupna vojna – Rusko obsadzuje cudzi stat od roku 2014 – naozaj verite? Nejaka pravda uprostred masirovania jednych i druhych, pre Vas neexistuje? Iba ta jedna, putinovska?

   1. Na takové a podobné dotazy od jisté doby odpovídám jednoduše: přijeď do Oděsy! Bude grilovačka.
    To proto, že obsáhlá argumentace, doložená posloupností příčin a následků, je zbytečná. Udělal jsem to několikrát, bez efektu. Opakovat stále totéž a očekávat kvalitativně odlišný výsledek nemusí být vždycky bláznovství; kapka vody, dopadající na kámen, má čas deset tisíc let. Já tolik času nemám.

 11. A sudeťákům snad ještě tato vláda a prezident v ČR uspořádají v 2024 sjezd nebo co …..

  Sociální demokrat Rouček děkuje za Karlovu cenu i za úžasnou a milou pohostinnost.

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Roucek-na-sjezdu-sudetskych-Nemcu-Mnozi-v-Cesku-nechteji-pochopit-736923
  Rouček:
  „A na brzkou viděnou! Příští měsíc v Brně na pochodu usmíření;
  a příští rok doufejme již konečně
  v některém českém, moravském či slezském městě – opět na Sudetoněmeckém sjezdu.“
  *****************************************

  A pak přijde další „náprava některých křivd…“ a válečné reparace od Němců to asi nebudou….

  A takto si tu – v blázinci ČR – žijeme!

  1. Minulé bitvy je dobré nechat spát a ne je bojovat znovu a znovu. Nehledě k tomu, že na vyhnání sudetských Němců jsme nakonec tratili víc my (občané ČR) než oni.

   1. Nikoliv. Vyhnání, přesněji řečeno – odeslání Němců do Říše, respektive do toho, co z ní zbylo, bylo správné a v pořádku.
    Kdyby k tomu nedošlo, dneska jsme na trajektorii Polabských Slovanů.

    Minulé bitvy je třeba nechat spát – ale tuhle bitvu otvírají Sudeťáci, a pořád to ještě není bitva minulá. Ta bitva (pro ně) nikdy neskončila, jen se přeskupili a právě zahájili ofenzivu.

    Tragické je, že nás zrazuje naše vlastní velení.

    1. Odpovím Vám názorem mých prarodičů z matčiny strany, kteří WW2 v Sudetech zažila a jejichž postoj k vyhnání sudetských Němců byl zprvu takový, že je jim to jedno. Zasloužili si to.
     V době, kdy jsme o tom mluvili spolu, bydleli stále v bývalých Sudetech a už věděli, že to byla pěkná blbost. Pro nás. Vyhnali jsme civilizované obyvatelstvo a nastěhovali jsme vykořeněnou svoloč. Následky neseme dodnes.

     Takže ano, vyhnání bylo pochopitelné, asi i spravedlivé, ale rozhodně neprozíravé a veskrze pitomé. Bohužel jsme neměli státníka, který by udržel oprávněný hněv občanů na uzdě, ale naopak ho hysteričtí politici přiživovali.

      1. BTW, ještě pamatuji doby, kdy tu byvší sudeťáci jezdili obhlížet své bývalé latifundie, nakradené za Hitlera či ty původní, a občas neopomínali připomínat svůj slib, že našimi hlavami budou dláždit náměstí.

      2. Stačí se podívat, jak to dnes vypadá v celém tom pásu od Kadaně po Liberec a jak to tam vypadalo za První republiky. Každý, kdo má oči, to musí vidět.
       Nicméně nejsem odkázán na zprostředkované informace.

        1. Případně německy mluvícím Židům. Obchodní jazyk. Příkladmo Petchek. Úředně pojmenovaný Peček. Podle Peček odkud pocházel. Aby měl příjmení. To musel mít každý. Začínal jako „Hadry, kosti, kůže…“ Pokračovatel byl na tom o něco lépe. Další generace…. Změna příjmení na německy znějící. Z obchodních důvodů. Velkoobchodník, magnát, bankéř. Petschkův palác… Filiálky po světě. Vynikající. Jenže to už se v Německu začalo nacisticky smrákat. Petchek projevil schopnost i v přežití, vše zde rozprodal za asi šest set milionů, a s rodinou, ceklem asi čtyricet lidí, emigroval přes Balkán a Británii do USA. Jeho bratr podnikající v Ústí čekal do poslední chvíle, utržil něco kolem jen šesti milionů, ale stihl to také. Kolben neodešel. „Co si vezmou na nemocném starci…“ Zemřel už při transportu. Kolik takových schopných tu bylo…. Fšššt komínem. Chybějí dosud. A budou chybět. Evropská, světová tragédie. K tomu ostatní oběti dvou světových válek. Zdraých schopných lidí nahnaných na jatka proti sobě. Za co? Za hovno.
         Jako nyní na Ukrajině. Co nás čeká…. Za něčí zájmy vydávané za ideály, za které stojí za to zemřít…
         Nasrat!

          1. Nevi vo cem zase place a stezuje si na nasledky ,protoze se musi vyplkat..Vyplakat.

           A

       1. Prostě další vlastizrádce…
        Vsadím se, že ČT už nikdy nebude dávat seriál Vlak dětství a naděje, ten pojednává totiž o německé okupaci ČSR, o vystěhování Čechů a Moravanů z pohraničí ze dne na den, o pochodujících Sudeťácích v bílých punčochách v roce 38 …
        kdežto dnes se řeší jen chudáčci odsunutí nácičci…

       2. Za první republiky to tam hajlovalo.
        Po odsunu do východní zóny se to změnilo k lepšínu – přestali hajlovat a začali soudruhovat s Waltrem Ulbrichtem.

        Ve skutečnosti to tam byl vždycky nejchudší kraj – už za rakouska, za první republiky a za komunistů taky. Nezměnilo se to k lepšímu ani k horšímu.

        1. souhlas Pitharte. Sudeťáci vlastnili schnilé chaloupky s jednou kozou, v lepším případě kravkou a za to by chtěli reparace? K smíchu. Pokud to otevřou, nedoplatí se za škody nakonec sami .

         1. Zase placou , trpi strasnym utrpenim a usedave , zase jako zkurvena zebracka , protoze sou, musi a chteji bejt vecny obeti a chteji si na jekotu, ze sou obeti vydelat a nahrabat ,loupit , okupovat jiny narody a porad vrazdit a masakrovat.
          Kazdej muze videt , ze kazdou chvilku chteji neco uplne jinyho..
          To je taktika prevzana z bible, vod jinejch..
          Bible je nekonecnej vycet ublizovani jim a nekonecny stiznosti na celej svet.
          A vo tom , jak se musej porad branit a porad maji nepratele,i kdyz se chovaji jako svaty andele.
          Naposled treba ty jejich podvodny Minsky Dohody.
          Za chvilku zase hura na rusa..To je furt..
          To je porad ta stejna odrhovacka, vedi ze najdou v tom podporu ,jejich porucnici je vybicujou a voni bezi treba az na Sibir ,delat nelidsky zverstva a zase si stezujou..
          Kolik se naslo blbcu ,akademiku , ktery furt vopakovali , jak jim Versajlsky dohody strasne ublizovali a hlasite s nima plakali … Dodnes.
          Donedavna se meli jako prasata v zite ,ale rikej jim nedelejte si sami sobe skodu.
          Ale to neznate germana .
          Ted sou blbci v recesi , opak pokroku a vyvoje.
          A zase placou a svadeji na jiny..Na nas taky.
          I nas president s nima place a beduje ,
          jako stara ku…a..
          Mezi valkama se meli jako nikdy u nas , velky zakazky do Nemecka a do celyho sveta , bohatli, meli nejsilnejsi stranu a mohli nam pres demokracii vladnout a koristit, jako nikdy ,ale to neznate germana , hitler na ne zacal krice a uz zase ochotne pospichali do nestesti a tragedii..
          Nikdy nezklamou v tom..

       3. : Okolojdoucí
        Za ty statisíce Cikánů může spíše polistopadová doba. To s Henlejnovci nemá nic společného. Vítězství Zdar !

      3. AD: txd

       „Ale nesmysl. Žiju v jedné z takových oblastí celý život a takový blábol tu neříká vůbec nikdo.“

       No, zalezi od toho, ci ste domaci (teda zili ste s Nemcami), alebo ste pristahovalci na majetky Nemcov. Teda – bez urazky, ale asi chapete ten rozdiel.

       P. S. Okolo jdouci ma, myslim pravdu. Do Sudet sa stahovalo VSETKO!!!, co sa do Sudet vystahovat CHCELO.

       Este dostavali i rozne naborove prispevky, lebo sluby obsadenia domov, poli, lesov…zdarma ani tak nestacili.

       Aj z mojej rodiny (a z vychodneho Slovenska vseobecne plno ludi) sa dalo nalakat na komunisticke dristy o super zivote na Sudetoch.

       Z rodiny sa tam vystahovali dve rodiny a asi po cca 4-5 rokoch (napriek problemom, ktore im sudruhovia robili), radsej odtial „zduchli“ spat. O tom, co tam vlasne zili za „ludia“ po „sudetakoch“ som sa ako mlady človek napocuval dost. Takze, mozno existovali v Sudetoch vynimky, ale podstatu PRESNE vystihol „okolo jdouci“….

       1. Vrat se na Slovensko, vse odpusteno..Tam si povidej vo Sudetech , ve ktery ja sem zil a projel snad cely ,pracoval , byl na vojne a velmi dobre vim z mych dlouhodobych zkusenosti ..
        Co vedet bylo treba.
        Marnis cas blabolama z treti ruky , sousedky taky vedi a nezavrou huby..A zasmradujes zbytecne prostor pro diskusi..
        Ja a ha.

     1. Jako jedinec s německými kořeny považuji hraní sudetskou kartou tolik let po válce za zločin, landsmanschaft by měl být zašlapaný do země, ostatně nejde o nic jiného než další restituce a vytahování „starých křivd“ dělalo vždy křivdy nové.

     2. Sudeťáci se k nám nechovali civilizovaně a nechová se tak ani landsmančaft. Jsou to revanšisti a jejich pochody v Mnichově ještě v 70. letech měli k civilizovanosti hodně hodně daleko.

     3. Zapomněl jste na jednu docela podstatnou věc: to obyvatelstvo bylo sice civilizované, ale většinově – a ta většina byla drtivá – nepřátelsky naladěno proti českému státu a národu. Taková civilizovaná, poměrně velká, sjednocená a organizovaná skupina obyvatelstva, nota bene v pohraničí (!), by zadělala na další průser v řadě. Zastávám názor, že dlouhodobého hlediska to bylo prozíravé velmi.

      Není čeho litovat (z pohledu českého; z pohledu německého je to přesně naopak). Benešovy dekrety by měly být součástí Ústavy ČR.

     4. Pěkná SDL masírka, jen se ouplně míjí s názorem mých předků a prapředků, kteří onu dobu – ne jen r.45 zažili. Sudeťácká civilizované horda řvali Heim ins Reich, vykloubená pravá ramena, fanatici, co aktivně s gestapem ničila odboj – *jejich „civilizovanost“ vysoce „oceňovali“ klienti nejen gestapa i z jiných zemí. Mimo jiná svinstva a zvěrstva.
      Nemluvite o tom, že např. v tom Liberci, ve „vnitřním městě “ nesměly bytí svého času české školy, atd., provokatére.
      Na stránkách SDL a ČSSD , KDU-ČSL, TOP09,,ODS, a mnoha jiných vlastizrádných,,kolaborantských hnízdech můžete své lži a překrucováni dějin předvádět jak je libo – jde stejně o placené kolaboranty, zrádce a všeho schopnou protičeskou verbež.
      Je načase tento havloidní způsob rozvratu státu, boje proti vlastnímu národu, a velebení vrahů, staletími ověřených nepřátel zarazit, a tvrdě vymezit. Drzost, s jakou tančí na hrobech obětí, na utrpení a strádání pro ně podřadné rasy alias untermensch, toho českého dobytku, přesáhla dávno míru velkorysosti.
      Stejně, jako obhajujete živel, který zrovna „říšští“ nemuseli ( ale kvůli rozvratu potřebovali ) , stejně budete Vy a Vám podobní kopat do vlastních kvůli novodobé, dokonce hrozivější variantě státních destruktorů – ukronácků, jenž sem natahala politická verbež.
      Množství „Jidášů“ a 107-ček v tomto národě je děsivé …

     5. Tenhle bych mohl delat generalovi poskoka.
      Vyhali sme civiizovane obyvatelstvo , boze ten je blbej..
      Skoda ze si na nej nemuzu zahrat na civilizovanyho sudetaka.
      Skoncil by prinejlepsim v nemocnici.

     6. Ad: okolo jdouci

      “ Vyhnali jsme civilizované obyvatelstvo a nastěhovali jsme vykořeněnou svoloč. Následky neseme dodnes.“

      Tesat do kamena. Ale, ako mozu ti nastahovani, vykoreneni, raubiri, rozmyslat inak, nez ako rozmyslaju?

      Ved ste ich presne charakterizovali.

      Potrva este generacie, kym si to ich potomkovia „zrovnaju“ v hlave…

    2. Omyl. Nezrazuje „nás“ naše vlastní velení. Zrazují se sami ti, kteří si ho už více než třicet let svobodně vybírají. Důkaz? Poslední troje volby nestačí? Parlamentní, obecní se senátními doplňovacími, volba Prezidenta?
     Počítání hlasů pro nynější obsazení Parlamentu, což ne na základě zákona schváleného před tím svobodně zvoleným Parlamentem?

      1. Jistě – pokud myslíte z toho samého regálu, který je pln konzerv z drůbežího separátu, tak to máte smůlu.
       Pokud ovšem formulací „z toho regálu“ mohu pojmout jako neadresné pojmenování jakéhokoliv regálu v té samé, či jiných provozovnách, jedná se o pole neorané, a můžete narazit klidně i na kvalitní hovězí … 😁 …
       Dobrá, blbý pokus o vtip …
       Volič je ten nahnilý separát – tzv.politik vzešel právě z jeho líhně, a právě díky němu. Volbou, nota bene opakovanou , Volič projevuje SOUHLAS s tím, co a jak volení činí …
       Nikdo v této gubernii za nic nemůže, Volič 3 dekády rozdává karty tak, jak rozdává ( nevím o tom, že by hromadně volili nesvéprávní ) – čemu se divíte.
       A pokud ten samý volič souhlasí s tím, jak volení informují, vychovávají, prezentují, jednají, s kým kamarádí – co proboha chcete a čekáte vlastně už od produktů snahy volených voličem, co chcete od těch, kteří vyrostli v atmosféře stvořené volnými, a stali se voličem, ba i voleným…

       1. Mám na to jiný názor, ten mám podložen důkazem, a nemám v úmyslu se přít. – Ale mohu se pokusit o vysvětlení.

        Vy můj příklad se separátem posouváte do jiné roviny; mohl jsem zvolit příklad jiný: třeba vybrat z deseti zlodějů morálně bezúhonného. Vybrat z hrsti černých kuliček jednu bílou.

        Vy chybně přenášíte vlastnost, pozorovanou na jistém vzorku populace (politici), na populaci celou (národ). Shledáváte-li to korektním, já s tím nemohu nic dělat; mohu jen upozornit, že jde o postup chybný – což činím.

         1. Otázka, kterou tu u vidlaka řešíme už dlouho. Že by slušní lidé do politiky nešli? A že procento Židů a kolaborantů ve sněmovně neodpovídá procentnimu zastoupeni v populaci? Jak z toho ven. To se tu řeší už dlouho, bohužel s výsledky neuspokojivými.

          1. Nejdřív si definujte kolaboranta a za jakých podmínek.
           Byly všecky vlády, které od roku 1991 obchodovaly s RF, kolaborantské?
           Pokud ano, tak celý ten, takzvaně porevoluční průmysl, vybudovaný na tradičně levných energetických nosičích a surovinách, je tedy dílem zatracených kolaborantů?
           Proto píšu, ať si nejprve definujete kolaboraci a za jakých podmínek.
           Nezdá se vám, že už běží „náprava“ – ale líbí se nám čím dál méně, protože vláda kolaboruje s nesprávnou stranou??

          2. Já vám (Sibyle i Schumacherovi) můžu popsat jednu konkrétní zkušenost, kterou udělal můj dobrý kamarád. Neměl důvod, aby si v rozhovoru se mnou vymýšlel. Je to krátké.

           Jako špičkový odborník s vynikající odbornou i lidskou reputací byl zvolen do městské rady. Za půl roku z toho odešel – s tím, že s blbci se hádat nebude, pravda se zřejmě zjišťuje hlasováním a když přijal nominaci, netušil, že jsme tady feudální městečko.

           Pořád dělá svou práci, podobně jako třeba Ládik!!! neví kam dřív a špatně se mu nevede. Proč by měl bojovat s větrnými mlýny v městské radě? Zdraví má jen jedno, jeho rodina je mu nade vše.

           Tak svět přichází nejen o básníky.

          3. Zakladatel serveru D-Fens by vám patrně odpověděl, že politika i veřejná správa, přitahuje ze všeho nejvíc zmrdy.

        1. Zakladateli, rozumím Vašemu pohledu na „věc“, kde já kvůli srozumitelnosti i rozsahu argumentace, a tím i pravděpodobnému zahlcení prostoru plus čitatelů volím obecnější, hrubší kategorizaci, která ale ve své podstatě, důsledcích a výstupech není ve při, s Vámi myšlenou jemnější, vícevrstvou, nebo spíše množstevně rozsáhlejší, členitější argumentaci.
         Víte, dostali bychom se do stavu, kdy budeme hodnotit individuální míru „viny“ u všech bojujících např.ve Staligradu, u Kurska, atd.,což je prostě zhola nemožné.
         Demokraté zbavují pravidelně odpovědnosti voliče poukazováním na prolhanost poraženého a „dobrou víru“ , naivitu voliče, jíž mu velkoryse vítěz odpouští .
         To se děje přes 3 dekády, stejně jako permanentní šturm vůči „nepříteli“ – ať jím byl či bylo cokoliv.
         Volič měl 3 dekády a nespočet příležitostí konfrontace s tím, co je verbálně i tištěné deklarováno, a realitou, měl 3 dekády čas vysledovat vzorce chování politického dobytku ( on tu hru velmi rychle pochopil ), většinově se ztotožnil s pragmatickou filosofií „úspěšných“ i když tvrdí, že ne, 3 dekády nechal nerušeně volený odpad budovat si neotřesitelné pozice, nechal tu verbež , aby se sama panovala za posvátné krávy společně s dalšími profesemi, a mnozí velmi hbitě v momentě možnosti naskočil do rozjeté vlaku „příležitostí“ na všech úrovních – jak té vysoké, tak především o nic méně špinavé místní úrovně. Všichni vědí…
         Vrcholem „nevinnosti“ českého voliče je v případě debaty o šméčkách pomazaných nejčastější a nejrozšířenější odpověď: Kdyby jsi tam byl, děláš to také …
         U minoritních skupin může docházet k rozdílným reakcím, projevům, a někteří jsou dokonce vůči pábení kapíku, libtardího kapíku, imunní, nebo z jeho projevů zděšení.
         Rozhlédněte se, kolik jich je – minimum, lid sice brblá, ale ve finále jde a volí „správně“, proti svým zájmům, proti budoucnosti své i potomstva.
         Ovšem pozor, víme vůbec něco o tom, jaká budoucnost je vlastně tím samým voličem obmyšlena jako přijatelná, světlá a žádoucí či akceptovatelné?
         Navíc v momentě, kdy byl vlastně úspěšně dokončen proces historického vykořenění a vyfutrování nenávisti k období 48-89, kdy ještě mnozí podvědomě vnímají pokřivení charakteru vzešlé z rovnítka s okupací, a faktickou omluvou vrahovi a podřízenosti vůči němu …

         1. „…lid sice brblá, ale ve finále jde a volí „správně“, proti svým zájmům, proti budoucnosti své i potomstva.“
          To je těžko soudit. My máme tendenci hovořit o lidu a o voliči jako o osobě a přisuzovat těmto entitám vlastnosti, motivace, atd., jako osobám; ony však osobami nejsou – a pak jsou naše vývody vadné.

          Já mám pořád pocit, že si v tomto bodě s většinou diskutujících nerozumím. Můj pohled na tyto a související věci jsem v dobách, kdy tento web byl na počátku a byl ještě můj, sepsal tady. A zatím jsem nenalezl důvod svůj názor změnit.

          Buddhisté říkají, že každá bytost činí to nejlepší, čeho je aktuálně schopna. Když někdo zrovna vraždí, znamená to, že jeho vývoj dospěl do stádia, kdy ničeho lepšího aktuálně není schopen. To samozřejmě zní trochu nadneseně, ale pojďme na zem, k osobní zkušenosti: já jsem si až do svých osmnáctin opravdu myslel, že komunistická ideologie je dobrá věc a jen špatné pochopení a nesprávný výklad je příčinou špatných poměrů. A opravdu jsem si myslel, že do KSČ jednou vstoupím a pokusím se špatné poměry poctivou aplikací těch správných idejí narovnat.

          Kdo chce, může se smát nebo ohrnovat nos, jak jsem byl hloupý a naivní. Ale můj tehdejší postoj nebyl nic než výslednice informací, které se ke mně do té doby dostaly, a událostí a dějů, které jsem do té doby zažil.

          A s touto osobní zkušeností těžko můžu vyčítat „voliči“ , že volí, jak vy píšete, proti svým zájmům: každý z nás jsme výslednicí své vlastní minulosti.

          A ještě něco: všimněte si, jak nás jazyk, jímž mluvíme, determinuje: voliče, jak o něm mnozí hovoří, nikdy fyzicky nepotkáte, protože reálně nejde o osobu. Přesto ale z čistě lexikálních důvodů této entitě osobnost přisoudíme a dále o ní uvažujeme, jako by ji měla – přesto, že nemá. Vycházíme z chybných předpokladů ===> docházíme k chybným závěrům.

          1. Jak mluvit o obyvatelstvu, a našlápnuto vedle ?
           Pokud zvolím terminus technicus „volič“ je to špatně , protože jim prisuzujeme vlastnosti, motivace, atd.jako osobám, kterými však údajně nejsou.
           Pokud zvolím terminus technicus „lid, plebs, atd.“ je to opět chyba, protože bych byl napaden za „kolektivní vinu“…
           Alefe, jak to tedy je, čím je tedy volič – je řízen obdobou CML neschopen vykonat i prostou vlastní volbu, nebo naopak „božskou individualitou“ nadanou nebeským intelektem, poznáním, velkorysostí, schopností prozřít nepravosti, stejně jako schopností bojovat s nepravostí, nebo jde o pytel blech, individuálně schopný téměř čehokoliv na komukoliv za cokoliv ve jménu čehokoliv ?

          2. Nooo, rozprostřel jste téma mnohovrstevně do spousty „větví“. Odkaz na Váš článek jsem samozřejmě využil, a klobouček dolů, smekám, brilantní.
           Nemám, co bych v tento moment, po rychlé konzumaci Vašich řádek, dodal, s čím bych nějak zásadně polemizoval.
           Velmi kvituji Vámi správné použití slova feudalismus ve Vašich řádcích – tendence v jistých oblastech, směrech jsou zřetelné, a zdaleka ne dva – tři roky …
           Slovo, pojem, výraz DEMOKRACIE, novodobé OPIUM lidstva, především „západní společnosti“ by mělo být na INDEXU, ZAKÁZÁNO, protože je nejen nevhodně az trestuhodně nadužíváno, především je používáno kýmkoliv kvůli čemukoliv.
           Vámi publikovaný skvělý článek o struktuře a formě řízení společnosti dle mne převyšuje schopnost mnohých, dnes politický aktivních person, jej vstřebat a mentálně obsáhnout.
           Vyvíjí se vše, a dle mne na své limity ona „demokracie“ narazila již několikráte – válečné konflikty v minulém století jsou toho důkazem. Co, respektive čím nahradit stávající eknomicko-politický systém, jenž se utvářet téměř 3 století , toť otázkou.

          3. Víte, Alefe, dostali jsme se vlastně tenký led metafyziky, jíž konfrontujeme s reálnou podobou, funkcí, stávajícího spol.systému. Ocitáme se v definičním prostředí, kde se vytrácí existenční ( ve fyzickém slova smyslu ) faktor, realita jednotlivce, kdy je jedinec, skupina, vrstva nadefinována , a je jí upřena možnost vlastního rozhodnutí, volby – ať už je jakákoliv, a uvědomění vlastní zodpovědnosti, což je jiná kategorie než tzv.zodpovědnost kýmsi mimo dosah zpětné vazby jen tak přidělená, novodobým náboženstvím tržně-individuální a navýsost přirozenou zvaná .
           I v systému, jenž je pregnantně popsán ve Vašem článku, není možné – bez vlastní, individuální rezignace, mentální nedostatečnosti, nepoučitelnosti, vědomé kolaborace, etc.odstranit, sebrat jednotlivci ( neexistujícímu )cugrunt možnost volby, možnost uvědomění si souvislostí, třeba vlastní odpovědnosti a především možnost se učit, nejen se adaptovat, ale aktivně se snažit o jinou variantu, řešení.
           To nepopírá Vámi popsanou funkci politicko-společenského systému, jeho atributy, jen doplňuje vlastně vyřešeno rovnici o jakousi proměnnou …
           Každý měl a má možnost i při uvědomění si jak obludnosti systému, tak své bezvýznamnosti , přispět svým zrakem písku k erozi defektního systému.
           Mnohá náboženství říkají, že skutky, jež konáme budou po zásluze „odměněny“ – ať už za pozemské existence ( karma ) , tak v té tolik diskutované, posmrtné.
           Pro úplnost dodám, že já byl zasažen idejemi komunismu, společenskou spravedlností …
           Realisticky řečeno – na aplikaci nikdy nedošlo, a jeho vzdálená odnož – socialismus, který v místních podmínkách měl z hlediska cizelace a opravných aktualizací k dispozici 40 let oproti téměř 3 stoletím na straně soupeře, a ještě za jeho trvalého ekonomicko-technologického embarga, trvalé mediálně-sociologické diskreditace, mimo vlastních ideologicko-technologických omylů. Malinko rozdíl.
           A i přes gejzíry krve jen za poslední 3 dekády po celé planetě-nemluvě o těch minulých, je demokracie ( se všemi limitami ) kánonizována – pozoruhodné.
           Zkušenosti , ano, individuální zkušenosti formují osobnost, světo názor, postoje, zásady, včetně způsobů řízení vozidla. To samé paměť.
           A 3 poslední dekády mne poskytly spousty materiálu k tomu, abych konstatoval, že jedinec je schopen popřít, zapřít, o 180° otočit, vybájit, modifikovat jak paměť, tak v jistých oblastech i zkušenosti …

          4. Je ještě jeden aspekt, který se mi do článku nevešel. Z pohledu degenerace demokracie zpět do feudalismu není snad podstatný, ale hledáme-li úlohu jedince v rámci celku, nelze ho pominout.

           Píšu z mobilu, je to otravné; podrobněji snad někdy jindy. Jádrem je poznání, zmíněné v Tao-te-ťingu:
           Věru: vyjmenuj všechny součásti vozu – a stále jsi neřekl, co je vůz.

           Mými vlastními slovy: řešíme, jak jedná jedinec v prostředí, které připravil Systém, ale o Systému nevíme téměř nic, téměř ho nevnímáme. A přitom jedinec může být k Systému v podobném vztahu, jako je buňka ve vztahu k tělu, které ji obsahuje.

           Vůz je něco víc než prostý souhrn svých částí. Tělo je něco víc než prostý souhrn buněk, které je tvoří. Systém je něco víc než prostý souhrn jedinců, kteří v něm participují. Vzpomeňte na Stanfordský experiment. V jistém smyslu možná máme svobody daleko méně, než jsme ochotni připustit.

        2. Skoda slov , tyhle se nikdy nespletou..
         Nikdy nezklamou.
         Skola na nich vyhrala.
         Ukaznene nemysli a opakujou kde co ,ale nevi co.
         Nekde si precetli neco poucek a opakujou to porad a bez trosky zamysleni.
         Porad je to , jednu hodinu hlavni mesto Habese, dalsi hodiny nervova sustava zizal. Naucit nazpamet.
         „Volic je nahnily separat a politk vysel z jeho lihne „..tak nejak si predstavuju psychiatrickej institut pro nevylecitelny pripady a jejich diskuse.

   2. Probírám se dějinami průmyslu v Českých zemích a na Moravě. Projevuje se absence židovsko-německého kapitálu.

 12. Ještě jeden přípodotek – optimismem mě naplňuje pozice Číny. Čína je velmi pragmatický a neemocionální stát, který nerad zaujímá pozice s rizikem ztrát, a to, že zprvu stála spíše při Rusku bylo dáno jednak nedůvěrou k Ukrajině a v pomoc Západu (přiznám se, že jsem si taky zprvu myslel, že Západ už je natolik shnilý, že se zmůže jen na proklamace, vlajky a žlutomodré svícení na památky) a taky tím, že tiše akceptovaný mezinárodní pořádek umožňující napadnout souseda Číně v podstatě vyhovuje.

  Současný příklon k neutrální a čím dál častěji Rusko varující pozici je moc fajn. 🙂

  1. Osobně se domnívám, že celé to bude ještě jinak. Pořád máme tendenci se na Čínu a Rusko dívat západníma očima a to je jedno zda pro nebo proti. My na Západě jim opravdu moc nerozumíme a těžko chápeme jejich dlouhodobé uvažování, stejně jako oni těžko chápou nás. Stejně tak máme tendenci přeceňovat některá jejich gesta, protože zapadají do našeho uvažování. Faktem je, že je to právě Západ, který prožívá svůj „Velký skok“ a opravdu nikde nevidím náznak na obrat. Naopak se v budování dementních vizí ještě více zocelujeme. Co je ovšem ještě horší, je adrorace války a dehumanizace protivníka. Pokud se tímto směrem bude pokračovat, výsledek se nebude líbit nikomu.

   1. Bylo by dobré začít uvědoměním si, že žádný západ nejsme, nikdy jsme nebyli a nebudeme. A že západ s námi podle toho jedná už od středověku a jinak se nikdy chovat nebude. Vždy pro něj budeme jen kolonie či protektorát. Teprve pak lze začít budovat nějakou suverénní politiku.

    1. I vzhledem k tomu, že jsme členy EU a NATO, je toto tvrzení mylné. A nakonec i historicky jsme vždy byli součástí Západu, krom té jedné komunistické epizodky.
     A Karel IV., Největší Čech, nemluvil česky. 🙂

     1. Aha, tak odtud vítr vane.

      Nu, řekněme, že se mýlíte: „…Potom dorazili jsme do Čech, kde jsme nebyli již jedenáct let. I zvěděli jsme, že před několika lety matka naše Eliška zemřela. […] A tak přišedše do Čech jsme nenalezli ani otce, ani matky, ani bratra, ani sester, ani nikoho známého. Také řeč
      českou jsme úplně zapomněli, jíž však jsme se znova naučili, takže jsme jí mluvili
      i rozuměli jako každý jiný Čech. Z boží milosti pak jsme znali psáti i mluviti nejen
      česky, ale i francouzsky, italsky, německy a latinsky, a to tak, že jedním jazykem
      jako druhým jsme dovedli čísti, psáti i mluviti…“ (Vita Caroli – autobiografie)

      1. Co byste chtěl po okolojdoucím? Je to magor nebo provokatér.Karel IV. se narodil v Praze a žil tu se svou matkou Eliškou Přemyslovnou až do 7 let. Čeština byla jeho rodnou řečí.

     2. V zásadě jsou obě tvrzení pravdivé. Jsme součástí Západu, jakožto člen EU a NATO a jsme Západem vnímaní jako kolonie, případně protektorát. Naše „suverénní“ zahraniční politika založená na „alpinismu“ neumožňuje výhledově měnit tento stav.

     3. Troll, jen si dal na chvilku pokoj, teda pod tímto nickem. Ale jinak starý známý … První písmenka jakoby signalizovala nadhled, ovšem většinou už poslední věty, formulace v drtivé většině tematicky sakra sporných věcech jasně deklaruje, obsahují s čím že máme tu čest.
      Tedy troll, provokatér – malinko sofistikovanější, ale nic víc. Navíc si dle mne povídá sám se sebou – multinick…

    2. Přesně.
     Všichni vyřvávají že patříme na západ, ale nikdo se západu nezeptal jestli nás vůbec chtějí jako partnery nebo jenom odběratele podřadnýho zboží a zbraní.

     1. Přesně, oni nás na něco chtějí. Ale patříme my jakousi mentalitou, přemýšlením na východ nebo na západ nebo jinam?

      1. Mentalitou patříme sem. Proto ten Švejk, musíme vyjít s každým, za cenu lavírování a pasivní rezistence. Mentalitou nejsme žádní ajťáci, buď jednička nebo nula. Takt
       mentalita nefunguje.

        1. Asi víc nás samozřejmě ovlivnila kultura západu, to je jasné, dřív se chodilo pěšky nebo na koni, do Paříže je vzdálenost poloviční než do Moskvy, tak je jasné, kam se asi lid vypravil přednostně na zkušenou nebo za prací.

         1. Koneckonců jsou to stovky let.. , to se přeci jenom uż pomalu vryje a morava je jen vzpomínka na nějaký název…
          (patříme sem, to je opravdu dobré)

     2. A jak to bude s tím naším vzorem a domovinou, až i tam bude řádit nouze s bídou, což pro bystrého“zápaďana“ v reálu ve zdejších končinách znamená ostrou, nemilosrdnou bídu, nedostatek a skok směrem k nevolnictví … Co potom, zápaďané, jak budete poslouchat a následovat „úspěšné“ domácí zápaďany, kteří budou profitovat z té místní bídy, a jak bude nadšením zápaďanovi v momentě, kdy jeho „bystrá“ hlava přijde na to, že zničené zdraví své i blízkých, nedostatek a represe musí snášet kvůli prospěch kohosi kdesi na Západě, třeba bohatého čmouda, dnes i zítra ctěného, skutečného zápaďana …

      1. Jo to budou západní hodnoty. Korán, burky a dětské sňatky.

       A dnes. Tuhle mě vyděsilo ve zprávách šot z Amsterodamu. Plná huba genderismu feminismu a lidských práv a tam, ve 21. století, v centru hlavního města, v metropoli, kudy chodí děti, mládež , ženy, tam ulička lásky a za výlohou mladé ženy ve spodním prádle lakajici vilné samce k uspokojení nízkých pudů. Kde to jsme? Středověku neskončil? Tohle to jsou ty západní hodnoty? Viděli jste něco podobného v Budapešti Praze Moskvě?

       1. Samozřejmě, bordely jsou všude, jen vy osobně je nevidíte, protože nízké pudy nemáte a nikdy jste ani neměla.
        Kolik vám proboha je – a jak se vám povedlo přežít až do dnešních dnů??

       2. Staveji si tam novej mega bordel , velkej a moderni vezak .
        Aby to meli vsecko uhledne ,organizovane a usporadane na jednom miste , aby byl prehled a ne bordel.
        Sofistikovanej , pragmaticky prakticky naplanovanej a „promyslenej“..
        Aby se tam Ursule, jourovy a sestram ve feminismu libilo..

    3. Zcela souhlasím se závěrem pana tdx.
     Západ, ten původní, s námi Čechy jako „zápaďany“, nikdy nejednal, nejedná a jednat nebude. Pokud to snad někdy takto vypadalo, tak to byla účelová záležitost ve stylu „když ptáčka lapají“.

     Například pro Brity jsme my, původní východoevropané (Češi, Slováci, Poláci…) až takový póvl a ksindl, že jsou jim dokonce mnohem milejší Marokánci, Pakistánci, Libyjci a kdejaká opice – však se podívejte, koho mají aktuálně za premiéra a starostu Londýna…
     Pro nás je to naprosto neuchopitelné, ale možná, že nějaká otevřenější anglická lady, by nám původ i důvod tohoto přístupu osvětlila.
     Jednu verzi jsem už slyšel – a ta zněla, že jsme myšlením i sociálně, po těch 40 letech pod komunisty tak hrozně zdeformovaní, že prý s námi není kloudná řeč a kromě toho, že máme otřesné zvyky a návyky.
     Pohrdají námi tak, že si to nedovedete představit a jen dobré vychování některých z nich jim brání, tento pohrdavý přístup dávat najevo víc, než už najevo dali – například v kauze „polský instalatér“.
     Dosti podobné to s námi mají původní občané západního Německa, resp. občané původní SRN, ačkoli i bývalí občané někdejší DDR se k nám postupně začali chovat odtažitě a rezervovaně, přestože jsme 40 roků žili ve stejných sračkách, jako oni. Ale možná, že ty jejich DDR sračky byly nějak voňavě árijské proti našim, to nevíme zcela jistě.

     Říkáme si Západ, ale nikdy skutečným Západem nebudeme. Ne ekonomicky, finančně, sociálně, nijak. Jen si na to hrajeme, resp. hrají si na to ve vládě – a také určitá část občanů, narozených těsně před, nebo až po r. 1989.

     1. Jedna z bezpočtu mých přítelkyň vyrazila do světa na zkušenou a začala tím, že ve starém dobrém Anglistánu dělala u jedné domorodé (=skutečně anglické) rodiny něco jako au-pair. Ačkoli pobývala v Anglii, své zkušenosti shrnula větou, která jako by vypadla ze slavné básně autora amerického, E.A. Poea: Never more!

      Jak jsem koupil, tak prodávám.

     2. Nevím, sám pro sebe si vysvětluji tu údajnou větší lásku od Anglánů k Pakis a ostatním přišedcům oproti východoevropanům jako Urban Legend. Myslím si, že na lidi od nás „bloody Eastern Europeans“ se tam nadávat, či alespoň vyjadřovat nechuť MůŽE.
      Naopak vyjádřit nějaký odpor vůči barevným, muslimům atd, tam už jde o vězení.

      Umíte si představit, kdyby parta bílých anglických dorostenců umlátila řetězem nějakého negroidního obyvatele ? Vždyť by byla pomalu občanská válka ! Už vidím denodenní protesty, hořící auta, štáby televizí celého západního světa…

     3. Tecocamp: To je jednoduché vysvětlení. Angličanům jsou bližší lidé z bývalých kolonií, kteří často umějí anglicky než Slovani s horší angličtinou. Už v 19. století toho Angličané z vyšších vrstev věděli víc o Indii a Malajsii než o zemích střední Evropy. Co leželo východně od Německa, je většinou nezajímalo. Bylo častější detailně znát, jaké jsou ulice a památky v Kalkatě než v jakémkoli středoevropském hlavním městě. Už před Brexitem taky Angličani ventilovali svůj odpor k cizincům vůči Slovanům, protože ten je tam společensky přípustný na rozdíl od takové islamofobie nebo zlehčování koloniální viny. Slovani jako obětní beránci, protože skandály s gangy jako v Rotherhamu páchali pachatelé z jiných zemích, ale o tom se mlčelo v Anglii.

    1. My… Kdo je to my?
     Já to nejsem. Já a nenávist, já a propaganda atd. Až pak je možné uvažovat i o hesle Já a zrcadlo.
     Slovíčko „my“ je naprosto matoucí. Není správného pojmu „my“, tak jak není pojmu „oni“.

    2. My… Kdo je to my?
     Já to nejsem. Já a nenávist, já a propaganda atd. Až pak je možné uvažovat i o hesle Já a zrcadlo.
     Slovíčko „my“ je naprosto matoucí. Není správného pojmu „my“, tak jak není pojmu „oni“.

 13. Velmi se mýlíte, paní Marková.

  Otázka stojí úplně jinak. Má Západ dost sil na to, aby společně s Ukrajinou udolal Rusko? Jako jadernou mocnost je udoláním míněno zostuzení, znevěrohodnění armády + návrat do původních hranic plus mínus Krym.

  Pokud ano, výhledově, po pár převratech a rostoucí nespokojenosti obyvatelstva bude Rusko de facto (a možná i de iure) rozsecírováno na zóny vlivu Západu, Islámu, Číny a možná i Indie. Výhodné pro všechny jmenované dlouhodobě, krátkodobě je Ukrajina patřící Západu výhodná pro Západ z řady důvodů.

  Pokud ne, můžete mít pravdu. Zostuzeným bude naopak Západ a tomu se to vymstí. Nicméně ani tak nesouzním s vašimi názory; Západ slábne a nebyla-li šance nyní, nebude už nikdy. A lepší konec hrůzy než hrůza bez konce.

  Jediné v čem se shodneme; greendeal je škodlivý, škodlivý stejně jako „vaše“ proruská či pročínská pátá kolona a ze sebezáchovných důvodů měl by být zesměšňován, ostrakizován či dokonce patřičně sankcionován. K tomu nenazrál zřejmě čas, nebo to možná není nutné, nedovedu posoudit.

  1. Okolojdoucí, co prakticky chodí jen okolo, tu zakroužil, nepřesvědčil a zase mizí okolo jinam.
   „Výhodné pro všechny jmenované bude dlouhodobě Rusko, rozsecírováno na zóny vlivu, krátkodobě je Ukrajina patřící Západu výhodná pro Západ z řady důvodů.“
   No, to jistě, to je a bude ohromně výhodné!

 14. No, ty se směješ, ale mohlo tě to zabít, bylo v jednom ftipu. Československo vybudovalo průmysl na levných surovinách z Ruska. Dnes se eště žije z podstaty a na dluh. Rusko, gdyby nemuselo, radějí se na celou čínu vysere, ale gdo chce nechce kam. Lidi vůbec nejsou připraveni na bídu velkých rozměrů, stále mají před očima nějaké domy, v kavárnách a v hospodách se nalejvá, sice draho, ale co by za to nedali, na dluh. Koho to dneska zajímá. napíše se článeček, přilepí fotečka, blboni nad tím pozvednou obočí a pokračují dál kolem lesa, kolem černých skal. My se umíme inteligentně postrašit, umíme na to i něco napsat, ale neumíme s tím nic rozumnýho udělat. Mezi tím, nám židlosoudruzi rozeberou půdu pod nohama na součástky, zadluží na tisíce let dopředu, zblbnou potomky, keří bez šukání s mobilem skončí na psychyni a zvednou nezaplatitelně nájem. Nečeká nás nic pěknýho.

  1. Základem československého průmyslu byl průmysl z doby Rakousko -Uherska. Spolu s kulturou, školstvím, základy legislativy, fungující státní správou. S lidským kapitálem spojeným s oním obdobím a v něm vytvořeným.

   1. No, gdyž k obuvníkům přestali chodit zákaz-níci smrdělo to mocí. Gdyž přestali chodit k pláteníkům zákaz-níci smrdělo to mocí, gdyž přestali chodit dráteníkům zákaz-níci smrdělo to mocí. To bylo za klondajku, gdy se začínalo z bankcetlovýma dluhama . Fabriky rostly jako po dešti, otroci je postavili, otroci do nich chodili robotovat na čtrnácty, co dím, šestnáctky včetně dětí a drhli bídu s nouzí.

 15. Re: Autorka

  „… jestli jsou opravdu tak naivní, hloupí, nekompetentní a ideologicky zpitomělí, nebo to jen tak dokonale hrajou.“

  Já vám odpovím.
  Na svých toulkách po Evropě jsem kdysi pozabloudil do uličky s názvem Sankt Pauli.
  A tam mi pravila jedna zmalovaná dáma okřídlenou větu:
  „Neny penýz, nený láska…“
  Neboli jak pravil jeden můj kolega – každý má svou cenu. Jde jen o to, jak je vysoká!

 16. Nasel jsem ale i tento text : Plánovaná návštěva ruské vládní delegace v Číně, která měla za úkol usilovat o větší ekonomické vazby a novou pomoc Pekingu v boji proti západním sankcím, se změnila ve studenou sprchu pro premiéra Michaila Mišustina a ministry, kteří ho doprovázeli.
  Podle Vedomosti se vrcholní představitelé čínské vlády a vrcholoví manažeři největších čínských společností odmítli setkat s ruskými představiteli a šéfy státních společností, z nichž téměř všichni se nacházejí na západních sankčních seznamech.
  Působivá delegace letěla z Moskvy do Šanghaje: čtyři místopředsedové vlády (Dmitrij Grigorenko, Dmitrij Černyšenko, Denis Manturov, Alexander Novak), několik ministrů, včetně Dmitrije Patruševa (ministerstvo zemědělství) a Vitalije Saveljeva (ministerstvo dopravy). Doprovázeli je šéfové Sberbank a VTB German Gref a Andrei Kostin, miliardáři Alexej Mordashov (Severstal) a Andrey Guryev (Phosagro). Ale neexistovala žádná vzájemná čínská zdvořilost.
  Mišustinův protějšek, předseda Státní rady Li Čchiang, se odmítl zúčastnit rusko-čínského fóra a místo toho poslal uvítací zprávu vicepremiéra He Lifena, aby ji přečetl.
  „Číňané jsou vřelí, ale velmi se bojí sankcí,“ vysvětluje zdroj z listu Vedomosti blízký organizátorům fóra. „Dokonce i velkým podnikatelům, kteří chtěli a byli připraveni na veřejný projev, oficiální orgány nedovolily setkání – nechtějí podstoupit ani minimální rizika.“
  Podle dalšího zdroje dosáhla opatrnost v souladu se sankcemi ze strany Číňanů takových rozměrů, že jeden z Rusů nemohl vyměnit 100 dolarů za jüan v místní směnárně. Byl jmenovcem sankcionovaného podnikatele. „Ani neporovnali iniciály,“ stěžuje si rozhořčený zdroj z Vedomosti.
  Na povrchu vypadala Mišustinova návštěva slavnostně. Na červeném koberci na letišti v Šanghaji se setkal s čínským prezidentem Xi Jinpingem, kterému „tlumočil pozdravy“ od Vladimira Putina a prohlásil „jednotu“ přístupů Moskvy a Pekingu „ve všech klíčových otázkách“.
  Si reagoval na ruského premiéra zdrženlivěji. „Čína je připravena pokračovat v pevné vzájemné podpoře spolu s Ruskem v otázkách týkajících se základních zájmů obou stran,“ řekl.
  „Ruští zemědělci jsou připraveni výrazně zvýšit vývoz svých výrobků na čínský trh a rozšířit sortiment dodávaného zboží,“ naznačil Mišustin. Ze strany Si Ťin-pchinga však nepřišla žádná veřejná odezva.
  Je extrémně obtížné vyjednávat s Číňany, stěžoval si zdroj blízký velkému ruskému byznysu v rozhovoru pro Vedomosti. „Číňané jsou tradičně choulostiví, ale jednání zjevně nejsou vedena ve formátu peer-to-peer. Zatím se Rusko bohužel chová spíše jako mladší partner,“ připustil.

  1. BANdita.
   Na každého dojde.
   Sice se těm Čínským vrcholním představitelům vlády a vrcholním manažerům nej.Čínských společností nedivím,že se nezúčastnili setkání s Mišuštinem,jsou hodně závislí na obchodu s USA.Už to někdo psal,že stačí z USA pohrozit o clu o zneplatnění USA dluhopisů,to by bylo pro Čínu dramatické.Proto asi ani nespěchají,ze zavedením jiné měny,co by nahradila dolar.Jenže,odebírat levní plyn,ropu z Ruska a nadbíhat USA,to dlouho neustojí.

   1. Ano, zatim laviruji, v tichosti rostou – treba v 2025 zacnou vyrabet novou generaci jadernych ponorek, v 2027 budou moct prohlizet deni kdekoliv na svete ze svych satelitu v realnem case, staveji nova mohutna raketova sila…

    1. A v hledáčku kolosu jménem Čína se ocitnou jak krysy z SŠA, tak samotné Rusko … Tupost kovbojů vykrmí otesánka, který má potenciál popřít všechny…

  2. Nejaky odkaz? Nejlepe na original, a ne cesky text, protoze rusove pisou tohle:
   https://www.vedomosti.ru/politics/articles/2023/05/25/976745-kak-mishustin-zavershil-pervii-vizit-v-kitai

   Ruský premiér Michail Mišustin a delegace složená z vedoucích představitelů ministerstev a státních podniků ukončili 24. května po účasti na podnikatelském fóru v Šanghaji svou cestu po Číně. Mišustin zde jednal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a měl možnost setkat se také se svým protějškem, premiérem Státní rady Li Čchiangem, který se ujal funkce v březnu 2023.

   Setkání s Li skončilo podpisem pěti meziresortních dohod, včetně memoranda mezi ruským ministerstvem hospodářského rozvoje a ministerstvem obchodu ČLR o investicích do obchodu se službami. Mišustin a Li se dohodli, že se budou v budoucnu pravidelně setkávat (další setkání je naplánováno na konec roku 2023) a aktivně spolupracovat na úrovni obou vicepremiérů a více než 80 pracovních skupin v odvětví.

   Si s odkazem na rozvoj spolupráce mezi oběma zeměmi vyzdvihl v této souvislosti oblast energetiky, obchodu a investic. „Čína je připravena pokračovat v interakci s Ruskem na základě pevné vzájemné podpory s přihlédnutím ke klíčovým zájmům druhé strany,“ uvedl čínský vůdce. Dodal, že bilaterální obchodní obrat za první čtyři měsíce roku 2023 přesáhl 73 miliard dolarů.
   Translated with http://www.DeepL.com/Translator (free version)

   Takze se zucastnili „podnikatelského fóra v Šanghaji“, kde se s nima „vrcholní představitelé čínské vlády a vrcholoví manažeři největších čínských společností odmítli setkat“?

 17. Ovšem na druhou stranu…
  S jakou váhou se toto aktuální „přimknutí“ příkladmo v podobě spojenecké smlouvy s USA projeví v kvalitě dosavadních výsledků spontánních projevů ve všech oblastech životní kultury Českého národa za dejme tomu za posledních více než třicet let?

 18. Opsáno z dnešního twitteru:
  „Pokud propadem vlastní životní úrovně oslabíme Putina a podpoříme Ukrajinu, proč to vnímat jako negativum?“

     1. Pokud jde o Víta Klímu, pak o ironii nejde ani omylem.
      Chodil provokovat na ACZ už dost dlouho před Disqusem, ale byl celkem čitelnej, takže neuspěl.

  1. To je tak: debilové neumějí počítat. Jakkoli nesdílím jejich vztah k Rusku, na jejich místě bych uvažoval takto (protože počítat trochu umím, počty mne vlastně živí):
   – když naše životní úroveň poklesne o 10% a Putina oslabíme – dejme tomu – o 70%, pak ano, lze to vnímat (z hlediska pisatele té úvahy) jako pozitivum
   – když naše životní úroveň poklesne o 70% a Putina oslabíme – dejme tomu – o 10%, pak o nějakých pozitivech vůbec nelze mluvit, protože za cenu mírného oslabení Putina směřujeme k sebezničení.

   Ale volovi nevysvětlíš, že je vůl; není síly, není moci, leč u Boha.

   1. Sebezniceni je ale rovnou katastrofa , kdyz nebude mit kdo pomahat ukrovi ,pucovat si miiardy ,aby se mel dobre a po valce budovat U.

 19. Dobře shrnutá, leč známá fakta.
  Známá tomu, kdo se stará, aby znal. Proti názor v podobně písemného průjmu jsem nedočetl – ty nabodeníčky mi tam chybí.

  Jen dodatek:
  „Spříznění ideologové“ to nezvládají. Věrchuška (USA) by si měla najmout profesionály, pokud nechce ztratit jakýkoliv vliv na masy, ne zcela zblblé. Už není doba, kdy stačilo u hranic postavit desítky rušiček a nedovážet tiskoviny. Internet je zlý sluha – ale dobrý pán. Vypnout ho nelze bez ztráty kontroly nad státem. To jsou paradoxy…

 20. Správa PMC „Wagner“ o výsledkoch práce na fronte za celý čas operácie

  ▪️ Zničená živá sila Ozbrojených síl Ukrajiny – 72.095

  ▪️ Zajatých — 509

  ▪️ Zničené tanky — 309

  ▪️ Zničené BMP — 566

  ▪️Zničené obrnené transportéry — 131

  ▪️ Zničené obrnené vozidlá — 1134

  ▪️ Zničené autá — 2075

  ▪️ Zničené mínomety a delá — 3155

  ▪️ Zničené ATGM/LNG — 300

  ▪️Zničené samohybné delá — 124

  ▪️ Zničené MLRS — 83

  ▪️ Zničené systémy protivzdušnej obrany — 45

  ▪️ Zničené UAV — 282

  ▪️ Zničené lietadlá — 5

  ▪️ Zničené vrtuľníky — 4

  ▪️ Zničené elektronické bojové/radarové systémy — 149

  1. Co po nás chcete? Já myslím, že vás nesmažou, ať děláte, co děláte, to byste musel spíš kazit seniory, aby se vám to povedlo.

    1. Prak je jedna z možností, v současnosti málo užívaná. Daleko častěji se na Ukrajině ke vzletu bez paliva užívá přesně naváděná munice z Ruska. Vzlet je pak na všechny strany zároveň, což nepřítele zmátne.

   1. A nejen to!

    Sinus elevačního úhlu u ruských dělostřelců se pohybuje v rozmezí (0;1), zatímco ukrajinští dělostřelci u sinu elevačního úhlu dosahují hodnot až 3,00 (slovy – tři celé).

    S takovým nasazením Ukrajina nemůže nezvítězit.

       1. Ale já jsem neřekl, že se bude střílet právě pod náměrem 90°. S tím nápadem přicházíte vy.

        Sinus není dvoustavová funkce, je to funkce reálná a může nabývat všech hodnot ze spojitého intervalu (0;1) *) Když vystřelíte například pod úhlem 30˚, sin(30°)=1/2, pořád platí, že se sinus elevačního úhlu nachází v rozmezí (0;1). Nebo třeba v rozmezí (1/3;2/3). Nebo (0,0001; 0,9999).

        Trvám na tom, že ať vystřelím pod jakýmkoli úhlem, pak sinus úhlu, sevřeného vodorovnou rovinou a tečnou k dráze střely vždy je v rozmezí, to jest v intervalu, (0;1).

        Jestli mi nevěříte, zkuste si to nakreslit.

        *) mohly by být i lomené závorky, ale WP je interpretuje jako kód a co je mezi nimi, nezobrazí

        1. Matematik (zdravím kolego) by se měl vyjadřovat jednoznačně – takže „sinus elevačního úhlu nachází v rozmezí (0;1)“ souhlas, „Sinus elevačního úhlu u ruských dělostřelců se pohybuje“ ne

         Ale v původním příspevku jsem udělal chybu já, měl jsem tam dát mnohem větší smajlíky, mea culpa mea maxima culpa

 21. Prosperita civilizace stojí a padá s levnou energií. ČR ani EU ji nemají. Buď přehodnotíme cíle Green Dealu nebo padneme. Takže to druhé, ale jistě naší obětí zachráníme klima.
  Lidstvo vždy propadá chimerám o konci světa. Ať už to mělo být v roce 1000, 2012, Covidem, růstem koncentrace CO2, jadernou apokalypsou. Asi se většina obyvatel ráda děsí, ale buďme bez obav. Byly v historii i horší katastrofy a lidstvo jako celek je vždy přežilo. Jedinci nikoliv.

  1. Zbývá jen rozhodnout je-li ČEZko jedinec, nebo lidstvo.
   PS: ČR má energii levnou, jen se za draho prodává. Jedinec, nebo lidstvo v ČEZku si to svobodně zvolilo.

 22. Super článek. Bravo paní Marková. Ano, naše vláda AI( absolutních idiotů) nás vede předepsanou cestou přímo proti zdi. Číňani jen počkají až se to tady vycuká vlastní debilitou do konce a pak levně koupi, to, co ještě nemají. Moc už toho není. Koneckonců lezeme jim s tou uhlíkovou pakárnou do chřtánu sami( Václav Smil- Hospodářské noviny, 24.5, bohužel placené). Jen doufám, že díky tomu, že inteligence a kreativita českých techniků je pořad ještě na vysoké úrovni a taky tady asi nebude tak moc ( diky fialové drahotě) pouštních inženýrů, tak si nás Číňani nechají aspoň na práci. Postaví silnice, nějaké fabriky, možná i trochu zemědělství nám nechají, třeba i na Jižní Moravě ( ve Francii skupují vinice jak diví).

  1. Václav Smil- Hospodářské noviny, 24.5, bohužel placené…

   Aha, to znamená, že informace v onom článku podávaná, má pro Vás nižší hodnotu než cena, kterou jste ochotný za ni zaplatit…

 23. Rusko se svými spojenci, s využitím souhrnné ekonomické globální převahy, najíždí na stejnou strategii jako USA se svými spojenci proti Sovětskému svazu.
  Uzbrojení. V čemž Západ ochotně vychází vstříc greendealem a deindustrializací

 24. A kdo bude platit dluhy vrahů z Volstrýtu? (copyright Jasánek z Č. baronů)
  Pokud bude $ požíván v mez. platbách, tak ty dluhy bude platit celičký svět. Začátkem června se sejdou zástupci BRICS a budou jednat o jiných mechanizmech mez. plateb. Jinak není šance :

  Americký prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy po sobotním telefonickém jednání potvrdili, že se dohodli na navýšení dluhového stropu USA. Pokud by se tak nestalo, již 5. června by se USA zřejmě dostaly do platební neschopnosti, což by mělo dopad na celosvětovou ekonomiku.

  https://www.parlamentnilisty.cz/…ohodu-736930

  1. Obávám se, že americký president brzy pronese něco v tom smyslu, jako u nás dr. Husák, v roce 1989.
   „Dělejte něco! Nevidíte, že to jde celé do hajzlu?“

 25. „I only dream of San Franciscouu….“ ,
  zpivali s patricnou zamilovanou procitenosti jeste nedavno ,ooh, v usaaa.
  Ted titulek oznamuje , ze je to snad nejvic zasrany mesto na svete. A.
  Dalsich 200 miliard do ukru ,za letadla.
  Na neco jinyho sotva uz zbejva.
  G7 v Hirosime prikazali Cine, aby porucila Rusku , co oni G7, si preji.
  A potom vodjeli vsichni neohrozene bojovat, vsichni , zase do Ramsteinu..
  Na U. bojovat zase nestihli a zdaleka se vyhnuli Ukrajine.
  General Houska z Ceska , ,Rehta nebo tak , vykrikuje, na celej svet z dalky svy kancelare , ze nanda Rusku poradnou protiofenzivu, na U..
  Na Krym , na Krym , krici zelinar a generalove , ofeeen zivaaaa….
  Poslal general tanky a obrnence. Obetuje a nevaha , posle vse a jiny.
  Sebe ? Jako dobrovolnik, aby pomoh, kde je treba nejvic ,dyz je kvalifikovanej nad jiny..Ani napad. Aspon cast svyho platu neda a president neda greslicku pro ukra?? Neda. At daji ty jiny , ja davam ukrum vsechno, co taky patri jinym.
  Vyznamenani ,rady ,odmeny a povyseni ,mne tak neminou.
  Vo to vic oba radi co ukr ma delat a co ne..
  Kdyz nadsene ,obetave a velmi hlasite pomoci se ukazou jako bezmocna podvodna obezlicka a bezohledne drancovani toho co patri jinym , vsem co pracovali..
  Radsi posle nejakyho neplacenyho poskoka..na U.
  Potrebujou generala jako sul ,nahradu za zaluznyho.
  Ale furt tam strileji..Problem.
  Voba valkychtive ubohe atrapy generalu z vykladni skrine , jeci unisono , jako dervisove , videli valku tak akorat z ponorky , kdyz byla potopena.
  Ted Rusko je zdaleka nejbohatsi zeme na svete , suroviny uz sou nad zlato i jejich zlato.diamanty ,sou taky nad zlato a vsechny prachy sveta.
  Jediny mozny je bejt s rusama nejvic kamosi.
  Nektery muzou svrhavat vladu na demonstracich u nas kazdej den , bejt nepratele nasivek , tri barevnych prouzku u nekoho na kecce , na batusku ,ale kdyz nepratelsky a zavile taky odmitaji suroviny z Ruska , jako dnesni vlada
  ,je konecna a drive nez pozdeji..
  Tedy zmenu vlady pro sebe a jinak nic.
  Takova sebevrazda celonarodni , celoevropska a tak chtena a za kazdou cenu a s neuveritelnou snahou a usilim , ze vsech stran ,tu snad jeste nebyla.
  Driv byl zalar narodu.
  Sveraci kazajka dnes , utazena, aby nikdo neunikl.
  Autorka textu clanku skace , kde se ji hodi neco nepravosti odhalovat a odsuzovat.
  Tu Cina, Brics, tu vyskoci nejaka Nerudova, zase usak krachuje, tu Green Deal, tu noviny Morning Post ,tu Indie a Brazilie ,zase vsecko spatny , Misustin v Cine , dobry ,rusko vydelalo na plynu rope,…..
  Verbalni povrchni anarchicky poletujici maglajz ,nicim nesvazanej a vode zdi ke zdi ,
  co se hodi to se odnekud vyrve a pouzije , hodne se toho vodsoudi , to kazdymu dela dobre , jak je poucne na nas chytrej, vic nez tamty , s patricnou povysenosti nad nima…
  Vycet obecnych udalosti spatlanych na jednu hromadu..
  Sberna surovosti ze sveta..
  A nic novyho , nebo aspon trochu zajimavyho..
  Myslenecka ,aspon mala originalni taky nikde.A.
  Naprava vseho temi , co nikdy nic sami neudelali a nedokazali .
  Psani bylo remeslo a s ohledem na ctenare..Snad nekdy zase bude…

 26. Dobrá práce, autorko. Fakta podaná v rozumném množství, úsměvnou ( pravda, jde o ironii, Černý humor ) formou. Potvrzují to, co zdejší komunita ví a vnímá.
  Není vlastně jedno, zda jsou to tak tupé cvičené opice, nebo vychcané cvičené opice – výsledek je stejný, a jejich provinění se nemění …
  Navíc, bohužel, existuje značné množství sympatizantů, a názory se různí i zde …
  Jak to tak bývá, nechme se „překvapit“ , neb v těchto končinách není nic nemožné…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *