24 června, 2024

Už nás nesponzorují

Tak se nám republikáni a demokrati v kongresu dohodli na zvýšení dluhového stropu a celý Západ jásá. Vše je vyřešeno. Spojené státy dostojí svým závazkům, propad akcií skončí, vše se vrátí do normálních kolejí, nikdo se nemusí ničeho bát. Demokraté mluví o odvrácení katastrofálního scénáře, který by měl dopad na miliony pracovních míst. Republikáni zase mluví o bezprecedentních škrtech, které se jim podařilo prosadit. Prezident Biden vyzval obě komory, aby zvýšení dluhového stropu schválily…

Jsem jediný, kdo v tom vidí především to, že se Spojené státy zase více zadluží?

Ono se totiž vůbec nic nezměnilo. Už vícekrát se v kongresu hádali o dluhový strop a využívali to jako nátlak na protistranu. Vždycky se nakonec dohodli a i tentokrát bylo víceméně jasné, že se dohodnou. Jen to hrotili až do poslední chvíle, aby ještě trochu zatlačili. Kdyby se totiž nedohodli, Američané by je nejspíš vynesli v zubech. Oni jsou na podobné věci docela hákliví…

Trend je ovšem jasný… největší světový dlužník se zase více zadluží. Zase se vytiskne víc dolarů, aby se to zadlužení nějak pokrylo. Takhle to dělali dlouhá desetiletí. Prostě natiskli další dolary, ty se rozptýlily do světové dolarové ekonomiky, různí diktátoři si henty dolary uložili na švýcarská konta a všichni byli spokojení.

Tedy… do loňského roku. To se najednou ukázalo, že ve jménu západní civilizace je možné různá dolarová konta zamrazit nebo rovnou ukrást. Ano, dělo se to i předtím, ale ve velmi omezené míře a ve velmi křiklavých případech. Od chvíle, kdy Rusko vpadlo na Ukrajinu, se takřka skokově změnil západní přístup k soukromému majetku. Najednou je možné zabavovat oligarchické jachty i oligarchické dolary.

Oligarchové s tučnými konty ovšem nekoukali jako vrány, nenechali se obírat a ejhle… najednou tu máme dedolarizaci. Byli to právě ti bohatí, kteří zatlačili na svoje vlády, diskrétně se začali domlouvat s Čínou či Dubají a začali přesměrovávat svoje penízky. A k nim se přidali i běžní podnikatelé a investoři, kteří zjistili, že je nic nechrání a nevědí dne ani hodiny, kdy si někdo někde vymyslí nové sankce, které se budou týkat právě jejich byznysu. Ne, oni neopustí kšefty s USA. To by byla hloupost. Ale budou diverzifikovat. V situaci, kdy jste postavili továrnu a nevíte, jestli to za rok už nebude na indexu, nemáte jinou volbu.

Všímáte si, že nám žádný pravdomluvný intervjuk nikdy ani nenaznačil, kolik ruských oligarchů se pěkně vrátilo domů a začali utrácet v Moskvě místo v Londýně?

A tak najednou vidíme, že ruská ropa přiteče do naší země nikoliv přes ropovod Družba, ale přes Indii i Itálii. Proč? Protože na jedné straně jsou sankce, na druhé straně prostě není nadbytek ropy a na třetí straně se kšeft musí hýbat. Dobře, v Evropě jsou idioti, ale Saúdové najednou prodávají Číňanům ropu za juany! Indové se nepřiklonili k Západu, ale využili svého postavení jako skvělého nástroje k vlastnímu obohacení. Koneckonců je jich už víc než Číňanů a skoro všichni tam umí anglicky. Stále více zemí dává přihlášku do BRICS a hlavním důvodem jsou kšefty v národních měnách a nebo alespoň v jiné měně, než je dolar.

Ano, dluhový strop se v USA jako obvykle zvedne, jako obvykle to Kongres nakonec schválí, příslušné penízky se na FEDu natisknou (vygenerují v počítači), ale jedna věc je jiná… už zůstanou doma v USA. Místo dolarů míří do světové ekonomiky juany a další měny. A tak mají v USA nezvykle vysokou inflaci. Ale čím více zvedají úrokové sazby, tím víc jim krachují banky. Když nebudou zvedat sazby, bude inflace, protože se zadlužují a tisknou peníze. Na tom se nic nezmění, i kdyby se republikáni s demokraty na dluhovém stropu dohodli úplně hladce.

Stejně tak se nic nezmění na tom, že celou EU stahuje válka Ukrajiny a Ruska ke dnu. Fiala si může vykřikovat co chce a může si na fejsbůku platit jakoukoliv reklamu, ale nic to nemění na tom, že z peněz, které z nás vláda vydře, se nic nového nepostaví. Nakoupí se za ně zbraně, něco půjde na Ukrajinu, něco se zadotuje ČEZu, ale nebudou z toho ani továrny ani silnice ani přehrady či elektrárny.

Navíc si Evropa dobrovolně a radostně otevřela vedle ruské fronty ještě jednu – grýndýlovou. A jak známe z historie… když bojujete na dvou frontách, tak většinou prohrajete.

NATO stále existuje a tváří se velkolepě… ale ani tady se nemění nic na tom, že bez USA by nevydrželo ani pět minut. A je to drahé… to nejvíc vadilo Trumpovi. Ale když se nad tím zamyslíte, je Turecko ještě v NATO? Je Maďarsko ještě v NATO? A hraje NATO v Evropě spíše podle německo – francouzských, nebo spíš podle polských not? Zajímá někoho Stoltenberg? Na české noty se neptám, ty tam nehrají roli. Fiala vždycky udělá, co mu řeknou.

Ať se na to díváte z kterékoliv stránky, přišlo k nám zlomové období dějin, které je ještě urychlováno hloupostí našich elit. Jsme spíš na začátku tohoto procesu, než na jeho konci. Ještě pořád je co promrhat, ještě pořád je co obětovat, ještě pořád je kde brát. Na dluh se to dělá už dvacet let, ale teprve teď se tři čtvrtiny planety rozhodly, že přestanou Západu půjčovat. Obrazně řečeno, předchozí vlády si ještě mohly „napůjčovat“ v Africe. Ty dnešní už musejí obírat vlastní občany. Ještě nedávno mohla EU drancovat zdroje v Rusku v podobě nákupu levné ropy a plynu. Ještě tomu Gazpromu dělali různé arbitráže a podobně. Teď už EU musí drancovat český Temelín, protože ruské zdroje si sama odepsala. Hromadě lidí u nás to ještě nedochází… myslí, že patříme na Západ… ale nevědí, že Západ si to nemyslí. Patříme na Západ asi tak stejně, jako tam patří Bangladéš.

V nejbližší budoucnosti to bude stále markantnější. Dluhová jízda USA, kterou tam zřejmě už nedokáží zvrátit a do toho rostoucí nechuť světa, tuto jízdu sponzorovat. Grýndýlová jízda Evropy, kterou nezastavila ani válka na Ukrajině. Do toho stále rostoucí a neomalenější obírání vlastních občanů, protože černoši i žluťáci už dělají všechno pro to, aby se obírat nenechali. Ne, nestane se to naráz. Ale každý rok teď uvidíme stále hlubší zásek do našich peněženek, protože zbytek světa naopak svoje vrecka postupně přesouvá jinam. Je samozřejmě jasné, že nám budou říkat, že je to pro naše dobro a najdou si spoustu zdůvodnění… koneckonců posledních třicet let se tu investovalo především do propagandy.

Nic to ale nezmění na tom, že Východ už nás nesponzoruje. My se teď jen budeme dívat, jak to dochází i našim ojrohujerským spoluobčanům.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

127 thoughts on “Už nás nesponzorují

 1. Kerry, zvláštní prezidentský vyslanec pro klima režimu Joea Bidena, nedávno na summitu AIM for Climate, který pořádalo ministerstvo zemědělství (USDA), řekl, že „nemůžeme dosáhnout čisté nuly, nedokážeme tuto práci udělat, pokud nebude zemědělství v popředí a nebude součástí řešení“.

  Podle Kerryho „životy jeho i dalších světových lídrů závisí“ na tom, zda zemědělci přestanou provozovat svou činnost. Tím se sníží „emise“ ze zemědělství, dodal Kerry s tím, že on sám už tomu ani neříká změna klimatu – „není to změna, je to krize“.

  „Zmírnění emisí metanu je nejrychlejší způsob, jak v krátkodobém horizontu snížit oteplování,“ prohlásil Kerry před publikem s odkazem na plynatost, kterou produkuje dobytek při přežvykování trávy – nebo v případě chemického zemědělství na plyn, který tato zvířata vylučují po konzumaci geneticky modifikované (GMO) kukuřice a dalších průmyslových krmiv.

  „Potraviny a zemědělství mohou přispět k budoucnosti s nízkými emisemi metanu tím, že zlepší produktivitu a odolnost zemědělců,“ uvedl dále. „Vítáme, že se ministři zemědělství podílejí na realizaci Globálního metanového závazku.“

  Pokud nepřestane jíst mnohem více lidí, planeta se do roku 2050 oteplí o dalšího půl stupně, tvrdí Kerry.

  1. Jeden Američan toho sežere za 5 Afričanů. Bylo to v National Geographic i s obrázkem. Co a kolik sežere Američan a Afričan za měsíc.

  2. Už v sedmdesátých letech minulého století vědci a vládci tvrdili, že za oteplování planety může ten freon a jeho ozonová díra.
   I po desítkách let boje s freony si ozonova díra dělá co chce. Vědci mlčí.
   Vynalezli tedy CO2! Desítky let boje proti CO2 bez výsledku.
   A tak začíná boj s metanem! Už to není ropa a její zpracování a spalování.
   Jsou to zvířata k obživě a po nich, po jsou to lidé! Je nastartováno! A jako ty neočkované budou nahánět a likvidovat ty Nežádoucí a Nebezpečné. Kdo z nás, kdo z vás to bude?

   1. Freony sice způsobují ozonovou díru, ale užitečná informace je, že tyto freony pocházejí z amerických klimatizačních systémů automobilů , uvážíme -li objem a životnost auta. Například lednička CALEX , obsahující CCl2F2 funguje v mé domácnosti od roku 1968, takže freon je stále uvnitř.

  3. Kerry ted prorok a vedec , za tejden ,uz prestal jist , de prikladem.?.
   Nejdriv vadil co2 ze sodovky , potom metan z mocalu se plizi ,ty se musi zrusit , potom zacal vadit dusik z pestovanim rostlinne potravy ,taky zrusit a zbejva uz jen vodik a dalsi je kyslik..
   Oba sou voda a ta se taky nejdrive zprivatizuje a potom hned zakaze.
   Lidi a zvirata vadi strasne.
   Kerry byl kapitanek a byl poslanej do kancelare ve Vietnamu ,dostal medajle .
   Potom vo valce vypravel nahlas Kongresu , valecny veterani se smali a hned si vzal dedicku korporace Heinz , tu prodali za 25 miliard , aby meli na zradlo, ktery jinejm zakazuje…
   jako kazdej vedec ted vi vsechno. Co bude vedet zejtra to zalezi comu nakukaji.

 2. Ekonomika Západu je vážne oslabená, takže Rusko robí správnu vec a dáva si načas. Po prvé, šetrí svoje sily. Po druhé, čas pracuje preň. Západ je každým dňom slabší, takže pomer síl je teraz v prospech Ruska. Procesy, ktoré pozorujeme v rôznych častiach sveta – v Južnej Amerike, Afrike a Ázii – naznačujú, že Rusko urobilo správnu stávku na globálnu konfrontáciu so Západom.

  1. Chcípající kobylka kope. Teď zrovna v Srbsku a hlavně v Srby obývané části Kosova. Srbská armáda v bojové pohotovosti v příhraničí, v samotném Kosovu velké demonstrace, dva lidé zranění, jeden těžce. Srbský prezident Alexandar Vučić by měl každou chvíli vystoupit v televizi. Uvidíme.
   Třeba ZDE: http://zultv.com/rts1-uzivo/

   1. Takže raněných už 52. Ti dva (jeden vážně) byli rovnou střeleni albánskými policejními snipery. Si říkám, jestli si Srbové nevezmou jako příklad boj za demokracii v Kijevě. Zasypat kosovské policajty molotovými koktejly…Abych byl spravedlivý, tak na jeden, alespoň na videu ve zprávách, opravdu i došlo.

    1. Re: Auto

     Soudruzi v Rádyjožumpááálu odpoledne pravili, že je raněno 25 kusů ušlechtilých soudruhů Modrých přileb (asi KááFor).
     Kdo jim „rožnul“, to soudruzi nepravili.

     Řekl bych, že Ivan přikládá pod kotel na dvou a více frontách.

  2. Nezvyseni stropu dluhu neni mozny , vsichni , co s tim maji co delat , sou placeny konglomeratama.
   Tedy pres jeden trilion , natistenejch penez rocne je na zbrojeni , ale velka castka z toho /proto davaji tak hodne na zbrojeni/, protoze potom vice z toho jde zpet na „podekovani“ tem, co rozhoduji a mediim.
   Miliardy na U. , z tech jdou zase odmeny tem, co miliardy dodavaji.
   Protoze valcit za mir a porazit nepratele , je svata povinnost.
   Nepritel je a musi bejt porad na ty miliardovy odmeny tem co vedou , za zbrojeni a za vedeni valek proti strasnymu a jeste horsimu neriteli , /vem kde vem nepritele, to porizujou politici , media a velky organizace akademiku /..
   Vic miliard vice spokojenosti pro ty udelujici , ale daleko mene spokojenosti tech, co to vsechno plati. Ani nevedi, co vsechno porad plati a co je jim do toho..
   Ale na tech nezalezi a nikdy nezalezelo..Drive byli potreba na nepritele ,ale dnes uz jsou potreba jen na vyroby zbrani ,do armady atd. a kdyz se tisknou penize , tak ani jejich dane nejsou treba, tak co s nima.
   A tak neco jako mir na svete je neco neprestavitelnyho a nemoznyho..
   Valka je jedna ze zbrani jak totalne umrtvit a zneutralizovat taky valkami znepratelene populace..
   Protoze sou na ne plany, co s nima
   Prestat neni mozny a zbejva jenom jedna cesta …

 3. Další OT, Vidláku, omlouvám se..
  Na blozích IDnes vyhlašují každoročně titul Blogger/bloggerka roku.
  Letos je v mužích velká konkurence, navíc tam propašovali zase kopírovače Trčálka…
  Myslím si, že největším bojovníkem za pravdu je pan Nožička, ten dokonce otevírá diskusi a nechává na sebe útočit místní nenávistnou letku „gaučových bojovníků za Ukrajinu“…
  Já mu dala hlas, ale je na vás, koho vyvolíte, pokud chcete někoho podpořit.
  https://blog.idnes.cz/Ankety.aspx?idanketa=A20230523_bng_791

   1. Trčálek býval bloggerem v Lidovkách. Před tamním zrušením blogosféry (2016) svým připitomělým způsobem, např. zkopírováním diskusí čtenářů sestavoval své VIPácké srágory; ano Trčálek byl VIPbloger. V iDNES, kam přešel, se zakrátko VIPákem hned zase stal. Jednou na čísi podnět z diskuse napsal administraci, že VIPblogerem být už nechce. Administrace vyhověla a Trčálek čuměl, že ho poslechli (on to totiž chápal jako legraci).

    1. Tu historii okrajově znám; na Lidovkách jsem si krátce před zrušením tamních blogů taky otevřel „okénko“.
     Nechápu, že si redakce mezi bloggery drží takového blba – druhého takového do páru aby člověk pohledal.

     Jinak – máte mou hlubokou úctu za to, že v prostředí iDNESu vydržíte. Taky jsem tam – v období svého bloggerského tápání – zkoušel založit blog. Během zakládací procedury po mně soudruh Banga žádal občanku – i byli jsme spolu rychle hotovi.
     Nakonec samozřejmě vše dobře dopadlo: litterate se stalo pobočkou Vidlákových kydů a provoz tady je plně srovnatelný s blogy, na nichž jsem byl dříve. I bez Trčálka, bez Hrebenára a jiných exotických postaviček.

     1. Alefe, exoti se najdou všude. Ale Trčálek je extra h.jzl, patří k partičce tzv. lepšobloggerů. Ti se pod heslem Kdo nejde s námi, jde proti nám.. vytrvale snaží otrávit bloggery jiného názoru. Paní Valíkovou dokonce někdo udal ve škole, kde učí….
      Vsadím se, že proto tito prosadili do desítky nej bloggerů taky Trčálka, podobně jako jiní kdysi trapáka Pavláska ve Stardance, někdo má takový pokleslý humor rád.

  1. Na tom femokratistickém Idnes chtějí po mně fotokopii občanského průkazu.
   To jim to nemůže poslat ministerstvo vnitra?
   Jakou tam mají záruku ( klidně jim ji urazím) proti zneužití?

    1. Pane Tergus, nemá to s Gagarinem kromě vřídla v Karlových Varech nic společného.
     A to karlovarské vřídlo tady bylo dřív než po něm uvědomělí občané pojmenovali nevzhlednou betonovou kolonádu.
     Agara je keltský název řeky Ohře, které se také po staletí jmenovalo Eger.
     Po celý svůj život prakticky piju vodu ze zdrojů, které do Ohře – Agary tečou.
     Co je to, prosím, zánoha?

  1. Rifle byly vždy unisex, proč to tak divně zdůrazňovat. Ale když ženy chtěly nosit kalhoty, byly ostrakizovány u nás ještě v 50. letech, muži si tím procházejí s podporou médií,mají to ulehčené nosit sukně bude pro ně třeba za sto let též běžné.

   1. Jako často, Gaio, těsně vedle.
    Ať si chlapi nosí sukně, o tom přece není? Skotové v kiltu bývali pořádní chlapáci.
    Cituji jeden koment:
    „To, co se dnes děje v euroatlantické civilizaci, je kastrace mladých mužů v přímém přenosu. Macho maskulinita je toxická, moderní je být buzna, nebo aspoň bezpohlavní hermafrodit. Chlapů se elity bojí… Chlap je totiž schopnej postavit se útlaku… tyhle měkoty budou jen brečet…“

   2. Rifle mozno hej, ale tieto modelky su taki uchylaci, ze radsej nahata, nez v handrach ako oni (nee, nahata nee, mam mindrak aj z tricka bez podprdy, to radsej v pytli made by bosorecka)

  2. Pamatuji Levisky, Super Rifle, Wrangler, a mnohé další – Levisky byly o něco vzácnější , ale zase tak vzácné a výjimečné nebyly … Vždy to bylo o preferencích …

  1. Admirál: Kissingera respektují i jeho protivníci, protože je chytrý. Ví toho hodně o historii. Jaký rozdíl oproti mnoha dnešním hloupým aktivistickym diplomatům. Samozřejmě patří ke globální elite, ale k těm rozumnějším, kteří se dlouhou dobu snažili jaderné válce zabránit. Vždycky mi připadal takový nad věcí oproti Brzezinskemu, který své protivníky nesnášel osobně. Současná válka je něco čemu by možná mohl předejít, kdyby byl mladší. Ono by stačilo, i kdyby Trump vyhrál druhé volební období, aby válce předešel. A to Trump žádný génius není. Jenže v porovnání se senilním dědou Joem….vzbuzuje větší respekt. Trump by střídavě nabízel ústupky a vyvolával nátlak na Rusko. Pravděpodobně by tlačil Kyjev k udělení autonomní republiky Donbasu a k prodeji právního nároku na Krym a současně by varoval Kreml, že může na obranu de facto ukrajinských hranic z doby minskych dohod poslat i přímo americkou armádu a dohnat svět těsně k jaderné válce. Trump by děsil nepředvídatelností. Proč asi Kreml si troufne k vojenským akcím v době, kdy je prezident demokrat a za republikána udržuje status quo? Jsem to předvídal, když vyhrál Biden, že zatracování Trumpa kvůli covidu přijde Američany i svět draho, jen nebylo jasné jakým přesně způsobem. Zajímá mě, jestli se někdy dozvíme, jak to bylo na obou stranách s plány a myšlenkami nejvyššího velení v lednu a únoru 2022. Protože je tam spousta záhad. Bude práce pro historiky.

   1. Bude to velká práce. Ještě se nedohodli na hodnocení Husa, Žižky a husitů. Naprostý rozkol je v hodnocení II. světové války a jejím výsledku.
    Haníme Masaryka, Beneše a český president v Terezíně (!) mluví o zločinech našich předků.
    Manueli, pokud zvládnete ještě nejméně sto let, tak se některá fakta dovíte. Ovšem generál Řehka tvrdí, že válka s Rusem bude a tak nás historie zajímat nemusí. Snad se mýlí, u Kábulu bojoval za Prahu a tam jsme prohráli. Je zřejmé, že Praha je ztracena. A my?

   2. S Vaším hodnocení Kissingera souhlasím, jen jsem chtěl upozornit, že ani on nebyl schopen dohlédnout ve vzdáleném časovém horizontu doppady svých aktivit.

    Oddálil od sebe v 70. letech Rusko a Čínu, což znamenalo velký okamžitý strategický úspěch a zároveň nastartoval změnu Číny ve velmoc 1. řádu.

    V porovnání se svými následovníky je to ale nesporně velikán.

   3. Moje pamet je trochu jina:

    (demokrat) Obama odmitl zbrane Ukrajine.
    (republikan) Trump je tam zacal futrovat bez problemu.

    Taky si vubec nemyslim, ze by US army na Ukrajine pristup Rusu nejak zmenila.
    Rus nema kam ustoupit.
    Urcite by si odpustili ten pocatecni vypad na Kyjev a jednani o kapitupaci.
    No a pradepodobne by taky spadlo par taktickych atomovek smerem k poslke hranici, to aby si v USA/EU uvedomili, ze to Rusove mysli vazne.

    Ale mozna by opravdu valka neyla, protoze by Trump Ukrajinu zobchodoval (nechal ji Rusum), protoze presne to same udelal Trump s Kurdy.
    Asi by se misto na Rusa ted tahlo na Cinu, protoze neplatila dostatecne imperialni dane. Tech lzi z spiny co Trump na Cinu nahazel bylo nepricetne.

    V kazdem pripade podobne dohady jsou ztrata casu.
    Podobne jako si myslet, ze president Babis by smlouvu s USA nepodepsal, nebo nesmysly, jako ze Rajchl je cesky Trump.

    1. Jen k těm taktickým atomovkám.
     Jednak to vychází z už chybné premisy – otevřené přítomnosti americké armády na ukrajinské hranici s Ruskem. Už to by nešlo, viz Krym.

     A je stejně tak nereálné, aby Rusové či USA něco někam – kamkoliv, natožpak ke hranici příslušného vojensko-politického „světa“, poslali. Třeba i jen něco „malinkého“, třeba tonáž Hirošimy. Ano, malinkého, když se to vezme z druhého konce, ruská car bomba je ekvivalent tuším 4000 Hirošim. V lepším (to slovo ovšem by v takovém případě znělo velmi morbidně) případě by to vyvolalo nejprve možná zatím jen plusmínus symetrickou odpověď. Což by ovšem už dál nebylo zastavitelné. Přišla by odpověď na odpověď, další protiodpověď, nakonec hejno „car bomb“ coby odpověď na hejno „president bomb“ (či obráceně pořadí). Nějaké horké telefonáty, že odteď teda už konec blbin, to by už nemělo jak proběhnout. Morbidita toho tzv. lepšího případu spočívá v oddálení fatální apokalypsy o max. desítky minut.

     Spekulovat o jaderné taktice je tedy skutečně neslučitelné s realitou. Právě oboustranná kapacita mnohonásobně zničit celý svět „může ta to“, že už dávno nedošlo ke světovému konfliktu. Stačilo, že SSSR tehdy ty zbraně jen přivezl na Kubu, a málem bylo hotovo. I pouhé harašení jádrem je mimořádně citlivá věc.

     1. Co si pamatuju, vyjádření Američanů, co by se stalo, kdyby Rusové použili taktickou jadernou zbraň na Ukradině bylo, že by provedli výstražný jaderný výbuch v Arktidě, nebo by potopili ruskou loď(?), ze které by raketa s jadernou hlavicí byla odpálená.
      Ukrajina pro ně není důležitá tak, aby riskovali jaderné hříbky nad americkými městy nebo radioaktivní tsunami po výbuchu několika Poseidonů

      1. Nepletu se do vašich politologických úvah, ale věcně, to poseidonové tsunami by nebylo radioaktivní. Radioaktivita zůstane v místě, kde to bouchne. Vlna se pak šíří „obyčejnou“ vodou. Pohyb hmoty ve vlně je (na rozdíl od energie a hybnosti) nahoru dolů. Nikoli ve směru pohybu vlny.

   4. Vyvoleny museji bejt vynaseny az do nebe vsema mediama ,politikama ,organizacema vsude na svete a to je kazdodenni povinnost, tak dlouho, az sou z nich geniove a nic jinyho, ani bejt nemuzou..
    At udelaji cokoliv vsecko je predem oslavovany s miliardovejma odmenama.
    Zaroven jsou porad obeti nacistu a dneska zase rasistu ..
    Jsou taky jediny obeti nacismu , s kterym kseftovali ,ale aby si nikdo nevsim, jeden v Argentine moh mluvit , tak se taky nedozil..
    Proto dostavaji pres noc miliardy , jsou samozrejme financni geniove , filmove a medialni hvezdy ,politici ,miliardovy bohaci a totalne a nejvic americky nulandy, albrichty ,kissindy ,jenom ty su pravy americani a vsecko co je potreba , aby zase porouceli a dalsi vykonavali co je v planech.
    A platili na realizace planu.
    Kazdej jim musi ustoupit jinak krici anti , anti ,zavrete a terorizujte ty anti zlocince .
    Poslusne a ochotne vykonavali rozkazy , aby se prestehovali treba do Terezina a jinam , kde bylo potreba budovat tovarny na valky.
    Na rozdil od chudych , meli na zakoupeni spousty zbrani a pripravit se a zorganizovat odpor proti nacistum od 33. Ale ukaznene se podrizovali instrukcim nejen nacistu.
    Na rozdil od treba ihned po valace okupace Palestiny.
    Tam najednou na rozdil velice bojovali. Celej svet jim dodaval penize a zbrane , jako dnes ukrum..Nacistovi ,predtim se , ani trochu nebranili .
    Ja nevim , asi jim zaroven nekteri vysvetlili , proc je to docasne treba.
    My sme zato plne zodpovedny za to , ze jsou a budou dlouho nase obeti , protoze se to zase hodi do planu..
    Pred valkou jsme byli , taky nejhorsi valecny zlocinci , jak jejich politikove a media vsude hystericky kriceli , kdyz sme nechteli Hitlera…..
    Nas jednoduse vsechny odsoudi, my nesmime bejt obeti ,ale zase agresori a smytec. A zase hysterikove sveta spojte se..

  2. Pane Admirál.
   Proč to udělal Kissinger a Nissonem,Čína měla vyrábět a USA obchodovat.
   Jistě Vám něco říkají demonstrace v Pekingu a potlačení této barevné revoluce.
   Můžu říci,tímto činem Čína zachránila Rusko,ale i více států od chomoutu USA.

  1. Bojovat proti systému (nejen proti Fialoví nebo Babišovi) by šlo přesvědčováním občanů, aby nechodili k žádným volbám.

   Senátoři jsou terčem posměchu, když je volební účast v senátních volbách kolem 10%. Kdyby podobná účast byla i v sněmovních volbách, těžko by se takto zvolení poslanci mohli dovolávat nějaké legitimity.

   1. vypotit takovou pitomost (že poslanec zvolený byť i jen svými rodinnými příslušníky, a ti by jistě přišli i při všeobecném bojkotu voleb, který je ale nereálný), to už fakt chce přemýšlet dlouho a dlouho. nebo že bych genialitu příspěvku nepochopil já? nu což, také možné…

  2. Má-li antipětikol uspoět, MUSÍ se skládat ze tří subjektů. Babiš a spol, Okamura a spol, Raichl a spol. Tyto 3 subjekty budou mít odlišné programy a preference, ale musí se být schopny dohodnout na dočasném kompromisu podle preferencí ve volbách. Jediná alternativa je pokračování pětikolky.

   Nikdo z nich nikdy nezvítězí s takovou převahou, aby převálcoval pětikol i druhé dva.

   Amen.

 4. Čekal někdo příčetný, že USA vyhlásí bankrot a rozpustí se?
  Balíky akcií změnily držitele, bohatí zbohatli, chudí zchudli, svět je v pořádku, dál se jede kočárem bílým kolem černých skal.

  1. samosebou, že to tak muselo dopadnout. i republikáni chtějí v příštích volbách hlasy lidí závislých na platatech/dávkách od státu.

 5. Na vrcholu moci je údajně cca několik tisíc nejbohatších lidí, to přece nemůže být tak těžký těch několik tisíc lidí pochytat a zavřít do lochu, a byl by klid.

  1. Milióny podržtašků, někteří dostávají drobky z bohatě prostřeného stolu, jiní doufají, že je taky budou dostávat, to je ten problém.

  2. To jde velmi obtížně. Protože, máte na to zaplatit chytače, soudce, bachaře, případně popravčí…?
   A, budete-li se velmi snažit, a budete-li na to mít, což neopadne někdejší Váš takový zájem? Což se nepřidáte k nim? Anebo i kdyby, což je nenahradíte v jejich pozicích a nebudete obhajovat i silou, prostřednictvím stejných chytačů, soudců, bachařů, popravčích, nyní stejně oddané sloužících Vám, své pozice, své výhody? Ach, život je tak krátký, jenže může-li být alespoň příjemný….

 6. V Bratislave začína sabat militaristických globalistov a nacistov

  V Bratislave sa dnes otvára medzinárodná „bezpečnostná“ konferencia „Globsec Bratislava Forum 2023“.

  Hlavnými témami diskusie budú konflikt na Ukrajine a jeho vplyv na situáciu v Európe, ako aj perspektívy rozvoja „globálneho dialógu“.

  „V diskusii na konferencii Globsec, ktorá sa bude konať už po 18. raz v Bratislave od 29. do 31. mája, bude dominovať vojna na Ukrajine a jej dôsledky pre Európu, ako aj [rozvoj] globálneho dialógu. Hlavným motívom [fóra bude túžba] prekonať globálnu nestabilitu. Zúčastní sa ho 1300 hostí zo 63 krajín. Vystúpi viac ako 160 rečníkov,“ povedal už skôr novinárom prezident výročného zhromaždenia v Bratislave Robert Vaas.

  Medzi rečníkmi ohlásenými na fóre budú aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, srbský prezident Aleksandar Vučić, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsola. Do Bratislavy pricestuje aj ukrajinská delegácia. Slovensko bude na konferencii zastupovať prezidentka Zuzana Čaputová a členovia vlády.

  „Na konferencii privítame desať premiérov a prezidentov, 20 ministrov zahraničných vecí a obrany, ako aj ministrov pre digitálnu transformáciu, šéfov medzinárodných organizácií a ďalších VIP hostí,“ povedal Vaas.

  Organizátori konštatujú, že prípravy na konferenciu prebiehali v zložitom období negatívneho dopadu na svetové spoločenstvo, predovšetkým na Európu, konfliktu na Ukrajine a v čase energetickej krízy. Tieto faktory majú vážny vplyv na zhoršenie bezpečnostnej situácie.

  Na Slovensku v súvislosti s blížiacou sa konferenciou a účasťou veľkého počtu vládnych predstaviteľov na nej pristúpili k zvýšeným bezpečnostným opatreniam. Boli dočasne obnovené hraničné kontroly s Českom, Maďarskom, Rakúskom a Poľskom, ako aj na medzinárodných letiskách. Obmedzenia potrvajú do 8. júna.

  1. ujistí se, semknou se, odsoudí a vyšlou signál
   trochu je tam pozlobí Vucic, ale kromě něho všichni Kosovo milují a uznávají

  2. a nebylo by mání, jaká bude ta stopa CO2 a metanu?
   a kolik jich přijede aku-auty, aku -vlaky a aku -letadly?
   Nebyl by na škodu nějaký bovid 23, aby si pokecali jen tak že svých paláců jako za covida.

  3. Velky divadlo pro nas a zatim dalsi plany proti nam.
   Aby caput, kaput zarila a na dalsi vyssi funkce mohla bejt za zasuhy procpana..
   A tisice ochranaru, aby se na ne nekdo nahodou spatne nepodival.

 7. A este pridam dve male a nesuvisiace infosky, ktore vsak maju znacny vyznam:

  Prva je, ze Luky navrhol Kazachstanu, aby sa pripojil s zvazu Rusko Bielorusko. Luky tiez neplaca do vetra a myslienka sa zrodila a moze sa rozvijat.

  Druha je, ze podla gubernatora Belgorodskej oblasti klud v Belgorode zabezpeci len integrovanie Charkova do stavu RF. Cize ten konflikt na UA bude este na dlhy cas.

  1. Re: Zvedavec

   O těsnějším spojení RUS, BY a KAZ se hodně nahlas mluvilo už před cca 20 lety, pak z toho sešlo. Měla to být nejdřív celní unie, pak konfederace, společná měna, blablabla…

   1. Targus: Protože to Kazachstán zcela logicky hraje i s Čínou. Proč by se vázal jen na RF nebo jen na ČLR, když leží uprostřed Asie? Prezident Tokajev umí i čínsky.

 8. Bolo by dobre zalozit nejaku stranku s evidenciou vystrelov do vlastnej nohy zo strany Zapadu.
  Urcite to bude skvele ctivo i po par rokoch, mimoriadne uzitocne pre ludi na rozcvicenie krcnej chrbtice, jak pri tom zozname budu krutit hlavou neveriac, ze na zapade boli taki debilni lidri.

  Po skvelom priklade VISA a Mastercard sa pridali automobilky. A hned v zavese je letecky priemysel.
  https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/cinske-letadlo-c919-od-vyrobce-comac-prvni-komercni-let.A230528_091939_eko-doprava_jan

  Po tom ako amici spolu s EU blokli nahradne diely na letaky, budu mat male spolocnosti prevadzkujuce hlavne vnutrostatne linky problem odovodnit v Rusku a Cine akykolvek pokus o nakup cohokolvek od Airbusu ci Boeningu.

  Vykladna skrina „bhladkej bezproblemovej“ spoluprace so zapadniarmi je projekt Suchoj SuperJet 100
  https://www.trend.sk/spravy/lietadlo-suchoj-superjet-zrejme-caka-zmena-rusi-nechcu-anglicky-nazov

 9. Ale ano, stane se to naráz. Nejspíše po srazu BRICSu přijdou s Číňané s nějakým novým platebním vyrovnáním. Možná s nějakou novou platební měnou, nejspíše surovinami podloženou. Saudi by nekývli na smír s Iránem a Asadem jen kvůli šikmým očím Číňana. Za tím musí být nějaká obrovská finanční páka. Nový svět. Nový světový řád.
  A v době internetového bankovnictví není třeba run na banku. Poběží se k mobilu.

  Evropské společenství uhlí a oceli vzniklo na popud průmyslníků. Dnešní Volkswagen musí falšovat emise, Bayer se kvůli drahým surovinám musí stěhovat do Číny. Krach systému a nové uspořádání je pro evropské průmyslníky žádoucí. Což není možné bez tvrdého nárazu. Který novodobou lůzou otřese, podobně jako otřásla Němci porážka ve WWII.

  1. Zapomínáte na jednu věc. Tou pákou může být i něco úplně jiného než peníze. Američané dlouho namyšleně vytrubovali do světa, že nemají spojence, pouze své zájmy. A dle toho se i chovali. U nás to tak nepociťujeme, ale svět kolem bude chtít všechna ta americká „dobrodiní“ splatit i s úroky.

   1. Nezapomínám. Neboť splatit musí být čím. Čímsi hmatatelně krytým. Co je profitabilně společné Arabům, Rusku, Persii i Číně, jinak by se rivalové tak ochotně nesčuchli.
    A to něco rozdrtí dobré slovo FEDu napadrť.

    1. Nejen. Ono jde spíš o to permanentní vměšování do politiky všech ostatních, neustálé financování oněch „demokratických opozic“, podpora rozvracení států zevnitř, tedy všechny ty barevné revoluce, přítomnost US vojsk všude ve světě apod. Kdyby šlo čistě jen o dolar, nikdy by neměl zájem s tím něco dělat, když to relativně funguje.

     1. Číňan, Rus, Saud… jsou pragmatici. Udělají jen nezbytně nutné pro maximalizaci efektu a minimalizaci následků. To tady v kotlince děláme zahraniční politiku podle hesla „Zabili jste mně strejčka, tak tady máte přes držku!“

        1. Atentat na srbskeho krale a francouzskeho ministra zahranici, kdyz projizdeli statitisici divaky v Parizi /a utok na Kennedyho bylo neco novyho?/, provedeny chorvatskymi banderovci ,fanatickymi teroristickymi fasisty rizenymi z Vatikanu , utok na Francii a vladu Francie , neco takovyho samozrejme nezasluhovalo ani zadnej trest a nebo utok na Chorvatsko.
         Nejaky sankce,takova blbost..
         Meli ceske pasy.
         Ovsem atentat na germanskyho zbytecnyho okupacniho parasita, to je jina , byl tam poslanej a vedelo se co bude a vcetne nasledku strasny a vyhlaseny valky..
         Protoze se ublizovalo germanovi.
         20 milionu zmasakrovanych , utoky silenych barbaru plynem, odmenenych Obelovou cenou , 2o milionu vyhlazenych epidiemii ,vo ktery se nic nezjistilo ,proc taky zajem nebyl a neni/,hladomory vsude , invalidi, nasili, revoluce , rozvraty pomoci politickych stran atd..Pokracovani….

         1. Kdyz zase v dalsim pokracovani , serialu , president nejmocnejsiho statu byl zavrazdenej a zase se nevi dodnes nic , svedku mraky ,filmy a zase se nevi , to je nedulezitejsi , nic se nedozvedet a to se opakuje /see no evil , hear no evil/, dokumenty se taji a zase se nevi a atentatnikem byl KGB agent , dovezenej na to a rovnou od nejvetsiho nepritele , z SSSR.
          Jako ty devet a jedenact potom , nezajem vo agenta..Az potom, byl uzvanenej.
          Co je pozoruhodny a nikdo vam nerekne , ze usaci z toho nevytezili nic , ani aspon svest to na Castra a prepadeni a okupaci jeste snad vetsiho nepritele Kuby. Kdyz.
          Tajny plany se musi obe strany tajne dodrzovat..
          Tajny dokumentu o dohodach britu s nacisty , az prilit ten Hess ,sou tajny a vi se dopredu , ze budou tajny jeste nejmin pristich padesat let..
          A nesmi se , je zakaz autorum ,lziakademikum hojnych knihy vo tom , nikdo posmivat …
          Z neceho zit musi a chce snad nekdo aby pracovali..

 10. Dneska se věnujete zásadnějšímu problému, než obvykle… A pojímáte ho realističtěji, než obvykle.

  K tomu, že ztrácíme výhody, které jsme měli proti zemím třetího světa – není to tak správně? Zkuste si představit televizní debatu nebo soudní řízení, kde byste hájíl, že bychom na tom měli být lépe než Laos nebo Chile… Protistranu by mohl zastupovat třeba Ježíš.

  Důležité je, že Temelín je pro nás stejnou výhodou jako pro chilský lid naleziště mědi a že v konkurenčním boji s jinými národy máme úplně stejné zbraně – lidi.
  Proto by prvním krokem při stavění se na nohy mělo být (i) sjednocení a časové ukotvení učiva v povinném stupni vzdělávání a (ii) zavedení povinné maturity z matematiky i cizího jazyka (na úrovni odpovídající typu školy).

  1. Průměrná doba setrvání ministra tzv. školství není ani mizerné 2 roky !
   Za dobu existence ČR jich excelovalo a reformátovalo 22 ! Dvacet dva ministrů reformátorů a zlepšovatelů?
   A vidíte, co každý z nich řeší? Platy učitelek a personálu.
   Protože čím vyšší plat, tím chytřejší a lepší žáci!
   To je přece logické.
   Kdo nemá štěstí na učitelku jazyka, neumí jazyk ani český , ani cizí. (Takových už jsou plná média a ještě jim někdo platí.)
   Kdo nemá štěstí na učitelku matiky, může klidně dělat ministra financí a průvan v kase řešit stříháním ovcí každý měsíc, místo šetření a šetření. 30 milionů ředitele ČEZ a jeho náměstků republice nový tank nezaplatí, ale zvýšení daně na pitnou vodu ANO?
   Jako cizí jazyk jedině latinu, ostatní jazyky dobrovolně.

  1. A ještě: Talibán právě vyhlásil Íránu válku a zaútočil na něj.
   Teď nevím, jakou vlajku vyvěsí vedení národního musea. Íránskou? To snad ne, byl sice napaden agreSSorem, ale je to fuj fuj írán.
   Talibánskou? Talibán dělá správnou věc – útočí na spojence ruSSáků, to se potom ta agreSSe tak nebere, ale ještě nedávno se u Kábulu bojovalo za Prahu.
   Vejdou se na průčelí musea dvě vlajky?
   Nebo snad sundají tu ukrajinSSkou (bože mě netrestej) aby se tam vešla vlajka nové, dozajista také nevyprovokované agreSSe?

   1. pithart.
    Kdo pak vycvičil Talibán,kdo jim tam ponechal tolik zbraní.
    Toto jr něco podobného jak na Ukrajině,Talibánci bojují za zájmy USA.
    Bylo jen otázkou času,kdy a kdo vyrazí na Irán.
    Každopádně jde o nadělání starostí Rusku a Číně.

    1. Zemědělec: Talibance nikdo úkolovat nemusel. Ti se jednoduše nudí svými pokusy o relativně mírovou správu území. Nějaká frakce už nevydržela sedět v kancelářích a dávat pokuty řidičům a šla do boje na hranice. Možná je za tím i snaha vymoct ze sousedních států výkupné za neútočení v podobě humanitární pomoci, protože ekonomika je tam v katastrofickém stavu. Případně ještě můžou hrozit, že pustí do EU třeba 10 milionů migrantů, když nedostanou peníze. Tohle je pro jakoukoli strategii ekonomické spolupráce v Eurasii problém, že vždycky vznikne nějaký konflikt mezi státy na pevnině. Angloamericane mají výhodu, že jsou za mořem nebo oceánem izolováni od takových problémů.

 11. usa je největší zlo na zeměkouli a platí jen tištěným hovnem. A všichni kolaboranti ve všech zemích jím za ty dluhy lízaj prdel. To je ubohost a ve všech zemích jim nigdo není schopnej zakroutit krkem. U nás je to o to horší, že se jedná o kolaboranty za každé války. Lidi to raději za ta stovky let vytěsnili z hlavy a chovají se raději jako imbecilové a povídají si raději o tem jak bylo u doktora, co bylo na sociálce nebo „hele jakej ti vypočítali důchod, no já nevím musím sehnat eště deset let papírů, a furt melou o tem jak končí v práci ráno nebo večer, že nemůže bejt v té knajpě, že musí jet do banky pro úvěr nebo že jede stovky kilometrů nějakámu debilovi pověsit poličku na zeď. A jak to mají s tím přísaháním v bance? Přísahám, že zaplatím mnohonásobně víc než mně tady vymyslíte čísel, páč su stachanovec a žiju v čekolandu. Bankster brnkne malému bendovi, hele máte tam eště na vypodložení dluhů, “ no jasný, půčujte jim co se do nich vende“, a tak a podobně.

  ..“Jsem jediný, kdo v tom vidí především to, že se Spojené státy zase více zadluží? „..
  Né nejste, ale lidi to berou jako fotbal, usa zase vyhrála svět v tombole. Koupili si zase hráče, rozhodčího, hřiště i diváky. Heh

 12. Položil jste si někdy, Vidláku, otázku, u koho že se to USA zadlužily? Kdo ovládá světový finanční systém?
  Jaké etnikum dřepí ve výboru guvernérů FEDu? To jsou skuteční vládci světa, majitelé Zeměkoule.

  1. Je mi víceméně jedno, kdo tomu velí. Protože mezi majitelem zeměkoule a mnou jsou jeho divize. Žukov s Koněvem také neřešili, jestli velí Hitler generálům a nebo generálové Hitlerovi. Řešili nepřítele, kterého měli hmatatelně před sebou – německé divize.
   Stejně tak já neřeším abstraktního nepřítele – je mi cekem jedno, jestli velí Soros, židovská lobby, deep state nebo reptiliáni. Jejich moc tvoří reálné a hmatatelné struktury. V našem případě velká média.
   Můj boj je boj proti České televizi a dalším pravdomluným intervjukům, protože oni jsou to, co na na nás dotírá. Soros bude bez médií jen stařík. Deep state bude bez dolaru jen nesmyslná úřednická struktura. Atd, atd.
   Já si dal za úkol dělat konkurenci velkým médiím. Zvýšit dosah, přnášet jiné myšlenky, mluvit za lidi, za které nikdo nemluví. Buduju spojenectví s politiky, kteří mají podobný zájem – zbavit se těch, kteří jim nasazují psí hlavu a nedovolí jím obhajobu. To dělám a dělat budu. Číňané zatím lámou moc dolaru a Rajchl zatím láme moc líbodémo politikům. Každý má své úkoly. Pokud uspějeme, půjdeme vstříc větším úkolům.

   1. Přesně tak, Danieli!
    Nenechat to rozpatlat do detailů kdo, proč, čí prachy atd. Nebo dokonce etnikum.
    Úkol: Mainstream donutit, aby se o nás (ve vlastním zájmu) zajímal.

   2. Ano, to je reálný strategický cíl. Esence podstatného.
    Že by včera k obědu místo vepřové flákoty měl rybu?

    Ovšem… Sebrat závislákům jejich mediální drogu a převést je na něco jiného není na hned.

   3. Si myslíte, že blboně dneska zajímá televize? Tušíte vůbec, jaká média vymazávaj lidem hlavy? Víte do čeho čumí celej den psychopati s mobilními krabičkami?

      1. Díky za váš pohled k věci. Že si teho všímáte. A to je to, co nás nakonec odrovná. Ti jejich pajďuláci, smajlíci a růžoví poníci.

 13. Vidlaku, mate tam chybu …
  Ne: …. že se Spojené státy zase více zadluží?
  Ale: … že NÁS Spojené státy zase více zadluží?
  😉

  1. Návrat ke zlatému standardu a deflační ekonomika? Obtížné si to představit, jak by to v moderní ekonomice služeb fungovalo.

    1. Zlatý standard se nikdy úplně nevrátí. Protože světového zlata je o dost méně než světové potřeby peněz. Vyrábíme příliš mnoho zboží, než aby se dalo zaplatit zlatem. Násobně víc. Proto bude jakákoliv měna vždycky tak trochu „nepodložená.“

      1. Re: Foundryman

       Stříbro je moc levné. Bylo by jej potřeba obrovské množství.
       Platina se cpe do katalyzátorů, takže taky nic.
       Drahokamy nic moc, dají se průmyslově plácat ve velkém a laik je nepozná od skla.
       Vzácné zeminy pro výrobu polovodičů. Cena dobrá, ale spotřeba roste doslova raketově.

       Úloha nebude mít jednoduché řešení.

      2. Foundry, obávám se, že zdejší úhor neobděláš. Sice je lepší zapálit svíčku… jenže zdejší tma je tuze hustá.
       Argument, že vzácnost zboží, příkladmo zlata, stříbra, ho diskvalifikuje pro použití jako peněz, to je platidla, oběživa, míry hodnot, pokladu, mě dostala do kolen. „Nářez podle všech pravidel,“ pravil by Modrej.

       1. Zlata je omezeně, těžba krajně neekologická( kyanidové loužení) ničicí krajinu, vy byste to ve jménu ekonomie držel toto přírodní bohatství v trezoru? Jděte někam. Král Midas by též mohl vyprávět o zlatě. Je potřeba najít jiný mechanismus, než zlatý standart.

        1. Rozumím. Funkci peněz by měl mít statek laciný a všeobecně dostupný.
         Navrhuji vzduch, kamení, anebo .. kosmické vakuum. To zatím není levné,zato je nevyčerpatelné.
         Bylo by uchováváno v zatavených baňkách opatřených značkou státní zkušebny.

     1. Proto píšu „cosi jako návrat ke zlatému standardu“, měna, která bude svou centrální bankou „jištěna“ tunami kovu (a je nakonec docela jedno, jestli to bude Au, Ag, U, nebo lanthanoidy) je jištěna skutečnou hodnotou – a domnívám se, že tomu nemusí být v plné výši.
      Ale už nebude nikdy stačit krytí pouhou „důvěrou“.
      Až do začátku první světové války byl americký dolar byl definován jako 1/20 unce zlata, po Brettonwoodu byl dolar krytý obchody s ropou, důvěrou v ekonomiku USA (+armádu) i fakt, že je rezervní měnou (tedy je v oběhu i zhruba ekvivalentní objem zboží/protihodnoty).
      Jenže tyto atributy dolaru nyní vyprchávají, jen robustnost světové ekonomiky i fakt, že náhlý pád dolaru by poškodil i RF, Čínu a další, nám dopřává iluzi, že se nic neděje.

       1. „Cerny neboztiku , mas to ale kliku , ze do cerny hliny ,budes pochovan“…se taky u nas zpivalo..
        Psal sem predtim , ze nepratelsky suroviny, ty hlavne rusky ,proti kterym se musi bojovat a ktery zpusobujou hodne surovosti a musi se bojovat za jejich nejvetsi nedostatek. .
        Bych si myslel , ze se nova mena jima klidne podlozi , pac sou nad zlato a ze zlata se nikdo nenazere ani neprezije..v zime kazdej akorat zmrzne a hned …
        A ropy a plyn porizujou a zjistujou zivot a jeho pokracovani .
        Bez nich je a bude co?

     2. Doporučuji základy ekonomie.
      Peníze (zlato) jsou zboží.
      Cena je vyjádřením směnného poměru mezi zbožími. Na základě nabídky a poptávky. Kolik jabátů za hrnec, kolik zlatých za krávu.

     3. Vidlák: Je i teorie, že v případě obnovení zlatého standardu by se jednoduše cena zlata přizpůsobila množství práce, zboží a služeb na světovém trhu. Zlato by mnohonásobně zdražilo a místo cihličkou by se platilo jen malým zrnickem. Potom by zlata už byl dostatek. Problém je spíš u nepraktičnosti platit fyzickým zlatem, takže by asi zlato zůstalo v trezorech a platilo by se jen penězi papírovými nebo kartou krytou zlatem. Potom by se mohla historie opakovat, že by se buď tajné nebo přiznaně krytí snižovalo. Předstíral by se dostatek fyzického zlata tam, kde by už nebyl. Až by jednoho dne bublina praskla.

     1. Starý kocour: potom by stačilo vymyslet, jak platit jen penězi krytými energií a její výrobou místo nošení baterie se šťávou do supermarketu v peněžence. Časem lidstvo něco vymyslí a FED půjde na smetiště dějin.

      1. Nebo žít úplně jinak. Jak předpověděl V.Páral v románu Pokušení AZ 2000. Hromadit štěstí a ne předměty. Na rok dostat balíček materiálu k uspokojení hmotných potřeb, všichni stejné a stejně, to by vyrobili roboti a jinak žít ve štěstí a pěstovat vztahy. Mimochodem v tomto románu Pátral předpověděl chytré hodinky. Před 50 lety!

  2. Americani dovazeli lidi , jako jinde se dovazi dobytek na porazku.
   V prumeru pres sto tisic jich zhynulo , rocne na prumysolvy urazy a dalsi desitky tisic vymirali na podvyzivu a nedostatek drahy a tak nedostupny lekarsky pece.
   Dneska zase podobne na drogy.
   Krize zavinila nedostatek vojacku , z podvyzivy na dalsi valku
   Z toho duvodu zacali na zapade lidi dostavat nazrat. I ty co nedelali.
   Dalsi valka s SSSR byla od 45 na spadnuti..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *