27 května, 2024

Sputnik

My, dezoláti, rádi čteme zprávy z celého světa. Oficiální, neoficiální, vládní i opoziční. Děláme si obrázek o situaci na základě co největší škály informací a zdrojů. Vyznáváme krédo, že média tu nejsou od toho, aby se jim věřilo, ale aby jejich informace byly podrobovány zkouškám. Je třeba trpělivě hledat, porovnávat, přemýšlet a pak je teprve možné si udělat obrázek, který se blíží realitě víc, než zprávy v České televizi.

Ostatně… Rusům pořád ještě nedošly ani rakety, ani jídlo, ani vojáci… ani peníze. Stejně tak Rusko není izolované, neprohrává a navzdory zbožným přáním stepního orákula Džamily Stehlíkové, Putin vypadá docela čile.

Když mluvím před lidmi, tak vždycky říkám, že největší lží posledních třiceti let je zdání veřejnoprávnosti. Já ve veřejnoprávní média prostě nevěřím. Můžete mít kodex jaký chcete, můžete na to mít mediální zákon, můžete si hrát na objektivitu, ale skutečně veřejnorpávní bývá médium jen na krátkou dobu. Pak se ho vždycky zmocní nějaká skupina a začne onu veřejnoprávnost využívat ke svému prospěchu. Je úplně jedno, jestli to dělají redaktoři sami, nebo to vodí nějací neziskovkáři, americká ambasáda, tajné služby, Marek Dalík či Tomáš Halík… Už z podstaty uspořádání lidského mozku je trvalá objektivita prostě nemožná.

Já věřím v pluralitu médií. Věřím ve velké množství neobjektivních, ale dostupných informací. Jakmile se nějaké médium začne označovat za důvěryhodné na základě ankety, je to vždycky začátek konce. Ostatně… odkdy to jde s Respektem z kopce? Ano, od doby, kdy o sobě začali říkat, jak jsou pravdomluvní a objektivní. Chci svět, kde se dostanu k Al Jazeere, protože chci znát muslimský pohled na izraelsko-palestinský konflikt. Chci si přečíst Eretz, který do češtiny překládá izraelské zpravodajství. Přál bych si, aby každá politická strana u nás měla své noviny, nebo alespoň svůj blog, kde se bude každodenně a běžně vyjadřovat k aktuálním událostem. Leckterý politik to tak už má… proto také lidé přestávají potřebovat majnstrýmové intervjuky.

Nechci veřejnoprávní média. Chci pluralitu médií. Nevadí mi, že existuje státní, či vládní televize, pokud bude existovat i nějaké opoziční médium. Nevadí mi, že mi Fiala prostřednictvím CNN Prima bude vysvětlovat, jak musíme být na straně Západu, když budu mít možnost si přečíst, jak to vidí Východ. Nesnáším, když novináři kádrují a dělají ze sebe nějaké arbitry pravdy a objektivity. Ať klidně někomu nebo něčemu fandí, ať si stojí za nějakou svojí hodnotou, ale ať ji nevydávají za absolutní dobro a cokoliv jiného za absolutní zlo. Nevadí mi, když má šéfredaktor nějaký světonázor, ale vadí mi, když ho chce protlačit jako jediný správný. Nevadilo by mi, kdyby Česká televize pěkně papouškovala stanovisko vlády, která je zrovna u moci, vadí mi, když se označuje za etalon pravdivosti a objektivity.

Mám rubriku na Parlamentních listech, Prvních zprávách… a na Sputniku. Ve všech případech je to stejné. Prostě mi napíší mail s otázkami a já je po Vidlácku zodpovím. Mluvím hlasem těch, kterých se novináři z České televize či Respektu neptají. Mluvím hlasem těch, které lepšolidé označují za hlupáky. Díky za tato média. Nekádrují, neradí, nevyvracejí se z mých odpovědí. Jen se ptají a nechají mě odpovědět.

V minulém týdnu jsem měl zajímavou komunikaci právě se Sputnikem. Tedy… oni už nejsou Sputnik, protože ho u nás naši demograti zablokovali, abychom náhodou nebyli ovlivňováni ruským názorem… To víte, po třiceti letech budování západních hodnot a toho nejlepšího západního školství, stačí jeden internetový web oficiálně provozovaný Ruskem a všechny evropské hodnoty jsou v háji… Zablokování udělalo Sputniku výbornou reklamu a tak spustili svoje zpravodajství jako telegramový kanál a jmenují se teď NeČt 24…

Minulý týden jsem položil otázku já jim. Zajímalo mě, když jsou henten oficiální ruský kanál pro svět, jak vlastně myslel mluvčí Kremlu Dimitrij Peskov svůj komentář ohledně informace, že nový slovenský premiér zastavuje dodávky zbraní na Ukrajinu. Peskov totiž řekl, že pomoc Slovenska Ukrajině byla vždycky malá a tak jak jejich pomáhání neovlivnilo situaci na frontě, neovlivní ji ani jejich nepomáhání.

U nás se toho totiž hned chytli chciválkové a začali halasně křičet, že Rus se k Slovákovi chová jako k onuci. Fico oznámí zastavení pomoci Ukrajině a oni mu ani nepoděkují a jen bagatelizují význam Slovenska. Hned z toho byla čilá diskuse o tom, jak nás Rusko vlastně vidí… a já si řekl, že se prostě zeptám přímo u zdroje.

A tak jsem jim položil následující otázku: Jak to Peskov myslel? Byla to bagatelizace významu Slovenska, nebo tím mezi řádky Kreml naznačuje, že slovenský podíl na této válce je od začátku tak malý, že v případné normalizaci vztahů to vlastně nebude hrát roli?

Redaktoři položili tuto otázku ruskému politologovi a bohemistovi Vadimu Truchačovovi. Jeho odpověď zněla následovně:

Peskov měl zřejmě na mysli, že Slovensku téměř došly vlastní zbraně a Ukrajině nijak zvlášť pomoci nemůže.

Zůstávají zde dvě otázky. První je ta, zda Slovensko zůstane i nadále opravárenskou základnou pro Ozbrojené síly Ukrajiny. Druhou otázkou je, zda bude pokračovat tranzit zbraní pro Ukrajinu přes slovenské území. (Především zbraně z ČR). Noví slovenští ministři na tyto otázky zatím jasné odpovědi nedali.

A konečně třetí moment. Protiruská prezidentka Čaputová nikam neodešla. A právě ona bude zpomalovat obnovu vztahů s Ruskem. A ještě jedna otázka – kdo ji na jaře 2024 nahradí v prezidentském křesle.

Je nyní možné, aby Bratislava a Moskva normalizovaly vztahy alespoň na úroveň rusko-maďarských vztahů, to znamená návštěvy slovenských představitelů v Moskvě, setkání nejvyšších představitelů států?

S největší pravděpodobností to zatím není možné. Ficova vláda není tak plnohodnotným pánem situace na Slovensku jako Orbán v Maďarsku. Pravděpodobně může do Ruska přijet někdo ze Slovenské národní strany, nejvíce proruské ze všech stran nové koalice.

Setkání slovenských ministrů se zástupci Ruska jsou přitom možná někde na neutrálním území – v Číně, Indii, Turecku nebo Srbsku. Nebo ještě někde jinde.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák tento týden prohlásil, že dohoda o obranné spolupráci se Spojenými státy bude revidována. Co to může znamenat v praxi?

To může znamenat, že na Slovensku nebudou vytvářeny americké vojenské základny – ani dočasné. Stejně jako nevznikají v České republice. Znovu se však nabízí otázka tranzitu amerických vojáků a průletu amerických vojenských letadel slovenským vzdušným prostorem. To vyžaduje doplňující vysvětlení.

S největší pravděpodobností si Slovensko zachová jak tranzit českých zbraní na Ukrajinu, tak tranzit amerických vojáků. Slováci však odmítnou dislokaci na svém území amerických vojáků a roli opravárenské základny pro ukrajinské ozbrojené síly.

Tady máte v podstatě oficiální ruskou odpověď. Stačilo se zeptat… Kdo by chtěl vědět víc, může se podívat přímo na jejich web:

https://42tcen.com/

Dovolte mi k tomu pár poznámek:

Rusové válčí. I když tomu říkají speciální vojenská operace, je to plnotučná válka kvůli které Rusko rozjelo válečnou výrobu a poskládalo válečný státní rozpočet. Nijak se netají tím, že válčí proti NATO a Západu jako celku. Možná se snaží před obyvatelstvem prezentovat mírový stav, ale všechny úřady a státní struktury jsou ve válce až po uši. Pořád slyšíme o tamní cenzuře a o tom, jak je nebezpečné v Rusku promluvit.

Ale…

Dovedete si představit nějaké české médium, které by Rusům zprostředkovalo odpovědi na jejich otázky v podobně nehysterické podobě? Dovedete si představit Moláčka, Taberyho nebo Wolnera, jak zařizují odpověď pro ruského blogera, aby se Rusové dozvěděli český pohled na tuto válku? Dovedete si představit nějakého českého politologa a rusistu, který by neproložil svoje odpovědi invektivami, že ruský režim je teroristický a nezaslouží si slitování? Dovedli byste jmenovat nějakého českého vládního představitele, který by na diplomacii nahlížel v podstatě technicky – dodávky zbraní, tranzity zbraní, opravárenské základny a hodnotil by diplomatické možnosti podobně přímočaře, ale bez urážek?

Kdyby se podobné odpovědi nějakého českého politologa objevily v ruských médiích, tak ho naši objektivní a pravdomluvní novináři rovnou ukoušou…

Ne, nedozvěděli jsme se pravdu. Dozvěděli jsme se jeden ruský pohled na věc. Za mě je to pohled užitečný a předpokládám, že slovenská vláda má k dispozici celou řadu dalších, mnohem oficiálnějších ruských pohledů na různé otázky. Rusové nevidí Fica jako proruského. Jen vidí, že není tak hr do válčení a obzvlášť ne do válčení zadarmo. Ale také vidí, že Slovensko nebude dělat žádnou velkou roztržku s USA. Člověk musí být hodně hysterický, aby v tom viděl něco jiného, než jen čirý pragmatismus. U Orbána to není jiné.

Možná, kdybychom dostávali stejně střízlivé odpovědi i z americké strany, mohli bychom také střízlivě porovnávat výhody a nevýhody každého zahraničně politického kroku naší vlády . Kdyby Jan Moláček z Deníku N (N jako nenávist) nedělal ze všeho hned vlastizradu, nehrál by si na pravdu a nechal mluvit i Rusy, nejspíš by nekritičtí nadšenci do všeho ruského trochu vystřízlivěli a začali se dívat na svět poněkud realističtějšíma očima. Viděli by skutečné, nikoliv vysněné, Rusko. Našim majnstrýmovým médiím se z každého jiného pohledu podařilo udělat lákavé zakázané ovoce. Všimněte si, že se liberálům propagandisticky dařilo mnohem lépe, když se pohybovali v informačním mišmaši, který byl svobodný, ale tak velký a komplikovaný, že se v něm nikdo nevyznal.

Je to stejné, jako v roce 89… Největší chyba komunistů byla v tom, že lidi nepouštěli na Západ. Místo aby si tady všichni udělali reálný obrázek o tamních výhodách i nevýhodách, snili o západním ráji, který nikdy neexistoval.

Zkrátka a dobře, nepotřebujeme aktivistické novináře, kteří si hrají na pravdu a objektivitu. Potřebujeme pluralitu, potřebujeme různé pohledy, včetně těch pomýlených. Potřebujeme pohledy všech stran, protože jen tak si najdeme vlastní pohled a vlastní cestu. Rozhodně nepotřebujeme „nejdůvěryhodnější zpravodajský web.“ Nepotřebujeme novináře, maskující svůj aktivismus veřejnoprávností.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle agentovné alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička nebo placky z nabídky.

253 thoughts on “Sputnik

 1. Pripravuje sa poda na zdovodnovanie,com sa na UA prestane s Ruskom bojovat.

  Nejaky americky platok:
  https://www.usnews.com/news/best-countries/rankings/strong-military

  nam totiz neguje rok a nieco trvajice tezy, ze ruska armada je druha najlepsie… na UA. A vsetky tie blaboly od vymeny vojenskeho benzinu za vodku az po strielanie vojcov co nechcu sluzit…..

  A cil je to zrazu najsilnejsia army. No a logish – ak je raz niekto najsilnejsi, tak je najsilnejsi. A UA armada nema sancu pac je az siesta.

  Len som zvedavy, com je slovenska armada na krasnom 68. mieste, ked nemame ziadne aero ani PVO a mame jeden nemecky tank.
  To znamena, ze umiestnenie SK na 68. mieste len ukazuje, ze to nema s realitou nic spolocne. Ergo – je to presne za tymto ucelom, ako zdovodnovat tvale uspechy UA army na bojisku a ako nasledne zdovodnit, ze tudy cesta nevede…..takze po rocnom spasovani sa do toho hodia vidle….

    1. Že jo? Macgregor se fakt pochlapil. On někdy ukazuje, jak je amíckým způsobem – přes svou inteligenci a vojenskou vzdělanost – omezený, hlavně v tom, že do něj 50+ let prali ty amícké/anglosaské bláboly a falšovanou historii, ale je solidní a nelže… a jak jsem koukal, reaguje na námitky v diskusích a když plácne nějakou úplnou pitomost, tak si to pak dostuduje a příště už takové věci nekecá. Tím nemyslím nic špatného – jen že v USA se rutinně lže třeba o průběhu VVV – války mezi Sojůzem a III. říší… oni o tom nevědí vůbec nic.

     1. Je třeba pochopit, že amíckou válečnou historiografii, stejně jako jejich operační a taktické postupy, silně ovlivnili náckové, kteří tam emigrovali a vydávali ty své prolhané memoáry. Jak proti Rusku vítězili a vyhráli by, kdyby nepřišel „generál Zima“ a tak dále… Stejné lži, jako blábolili Frantíci, poté co dostali přes prdel a z jejich Grand Armee 600+ tisíc se z Ruska vrátilo stěží 40 tisíc… a za nimi přijeli Rusové až do Paříže.

      1. Jak se dívátr na tažení Cahalu? Zdá se mi, že Hamás se pokusí napodobit Čečeny v první válce o Groznyj v roce 1994, kdy nejprve obránci nekladli odpor a vtáhli Rusy s kolonami těžké techniky do města, aby následně uzavřeli přístupy a začali těžkou ruskou techniku likvidovat pomocí lehce vyzbrojených mobilních útočných skupin. Co myslíte?

       1. Přesně tak: to už dělají.

        Bylo to jasné od samého začátku, takové operační postupy. Stejně jako krytí se civilisty, tudíž donutit IDF úplně nacisticky vraždit. To není nic nového, dělali to třeba CIA/MI6 placení Čečenci nebo ISIL/ISIS či Al-Kajda/Al-Nusra v Sýrii a Iráku.

        Nakonec Ukroši v Ruině to dělají úplně stejně – ale Rusové na civilisty neútočí, stačí si srovnat počet civilních obětí v Gaze a Ruině. Úplně mimo je, kolik civilistů bylo zavražděno Amíky v Mosulu nebo Rakka… to šlo do stovek tisíc.

        Rozdíl je pouze v tom, že dnes díky rozmachu placek s kamerami a internetového připojení to je hned na netu… Za takových podmínek se PR „bitva“ vyhrát nedá…

        Proto je to válečnými způsoby nevyhratelné.

        1. Nebo ano, ale za obrovských obětí Izraelců.
         Jako Rusové dnes dobývají Ruinu – mohli by to udělat za 1/10 ztrát, ale museli by přitom zabít 10-100x více civilistů.

         To máte podobné, jako když za osvobození Československa padlo na našem území 140+ tisíc Sovětčíků. Proč? No protože se chovali jako ve spojenecké zemi a dobývali každý barák „ručně“, místo toho, aby ho zničili z dálky dělostřelectvem nebo bombardováním.

         Zkuste to srovnat, jak Amíci za WWII „osvobozovali“ třeba Normandii – to zničili bombardéry celá města, byly tam stovky tisíc civilních obětí a vše úplně na sračky. Měli nízké ztráty, no díky tomu všemu…

         1. Bohužel, Izrael si vysoké ztráty vojclů nemůže dovolit. Jejich mobilizační základna je 5 mega populace, a možná seženou dalších pár stovek tisíc „dobrovolníků“ ze světa z diaspory. Ale jakmile nejde o „safari“, ale boj s perspektivou jistého úmrtí, no tak to moc veselé nebude.

          Tudíž jim zbývá v podstatě jediná věc: vše utlumit a hledat vhodné podmínky příměří. Jinak prohrají… Ani USA neudělají nic proti 500+ milionům Arabů kolem; 1,8 miliardy slimáků…

          1. Což jinými slovy říká i plukovník Macgregor a není sám, říká to prakticky „každý“. Pro Izrael je to úplně zoufalá situace – dostali se do ní sami činy svého šíleného vedení.

           Co dodat. Viděl jsem to léta předem, když jsem tam pořád jezdil. Viděli to místní lidé – původem z ČSR – už v 80. letech. Slyšel jsem o tom pořád, že to takhle dopadne a že jsou to blázni. No a dopadlo to přesně tak…

          2. Posledního normálního politika, který měl trochu rozumu v makovici – Rabina – zavraždili. Zločinec a usvědčený masový vrah – už z války 1956 – Ariel Šaron se dokonce v televizi prohlásil za nácka… zcela veřejně a nic. Mají za sebou to svoje „Šoa“ (holocaust), no asi to chtějí zažít znovu, jinak se to nedá vysvětlit…

           Tragické je, když si jejich OSN zástupci připínají žluté hvězdy: v organizaci, kterou v nejmenším neuznávají. To je „pozdní lítost“.

           Co dodat.

          3. Komické je sledovat jak dobroseři a humanisti, kteří se mohli zbláznit z Putinovi SVO trapně mlčí, protože nácci z Likudu celému světu demonstrovali jaký je rozdíl mezi SVO a plnotučným bombením aglomerace bez ohledu na civily. Putin a Rusko jsou jasní vítězové celé té šarády. Nejen morálně, ale především na ekonomickostrategické úrovni, kdy se stálo více států odvrací od euroatlanťanů směrem na východ.

          4. Přesně.

           Je celkem legrační – kdyby to nebylo zároveň tak tragické – že Izrael je pořád prohlašován za demokracii – nebo aspoň za demokratůru – přičemž v Knessetu mají cápky jménem „Židovská síla“, prostě ultra-mega-plnotučné super-nacisty. Jejichž na Férofku vyhlašovaným programem je genocida. Genocida kohokoliv totálně nežidovského…

           To vše, takříkajíc v „přímém přenosu“.

   1. Zapnete si titulky. Ty jsou primárně anglické – automaticky tvořené z odposlechu pomocí AI rozpoznávání, takže někdy nepřesné. V dalším kroku se Vám objeví možnost, zapnout si jejich automatický překlad – rovněž přes AI, tudíž „tak nějak“ – do češtiny. Jsou to dva kroky, v tom prvním se to neukáže. Dostanete se na to přes „nastavení“: ikona ozubeného kolečka (na mobilu/placce) nebo kliknutím na ikonu titulků vpravo pod videem.

    V případě nejasností si najděte přes Google „jak zapnout titulky a jejich překlad v YT“…

    1. Jen technická, ty titulky podle mého nejsou AI, protože CC bylo v Americe na TV už před dvaceti lety. Podle chyb, které to dělalo a pořád dělá, si spíše myslím, že je to nabušené nejen slovníkem, ale i některými základnímí spojeními.

     1. Dělá na tom jeden můj bývalý kolega – pro Google/YT – a skutečně, jak říkáte, je to směska technologií. Oni mají obří databáze a slovníky, no a to se kombinuje s novějšími „AI“ postupy. Třeba rozpoznáváni přirozené řeči se jinak než pomocí AI technologií dnes nedělá. Ovšem na výstupu se pouští i procedurální postupy – kontrola slovníky a gramatikami etc… Je to prostě… složité.

  1. Děkuji za odkaz. Teď jsem se dodíval. Je to chytrý chlap ten MacGregor. Škoda, že tyto názory nejsou více v Česku publikovány.

 2. https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Rakusanuv-migracni-Mnichov-Je-jeho-podpis-vubec-pro-CR-zavazny-Pravnik-a-byvaly-diplomat-si-to-nemysli-745235

  (…) Právník a bývalý diplomat Petr Vacek v souvislosti s posledním děním kolem migrace do Evropy vyjadřuje názor, že závazek spolupráce při přijímání uprchlíků, který podepsal Vít Rakušan, a Vacek jej považuje za politický zločin, byl podepsán bez řádného zmocnění. Ze své zkušenosti diplomata i právníka proto vyjadřuje názor, že Rakušanův podpis je třeba považovat za nulitní. (…)

  (…) Izrael krátce po útoku spustil totální blokádu Pásma Gazy, skončily tak dodávky vody, jídla, paliv či elektřiny. Pak přišly letecké údery na Gazu. Mohl Izrael postupovat jinak, nebo takováto pomsta byla v danou chvíli jediným řešením?

  Zda mohl postupovat jinak, nevím. Zdržel bych se však užívání takových pojmů, jakým je „pomsta“, neboť primárním cílem Izraele vždy bylo a je zajištění bezpečnosti vlastních obyvatel. Zmiňované odstávky vody, jídla a energií jsou z mého pohledu vždy mírnějším prostředkem než užití přímé vojenské síly. (…)

   1. Petr Vacek – to je ten Rajchlův oblíbený kamarád…?
    Ten, co říkal, že zlo vždycky přišlo z východu (nebo tak nějak)…?
    Na bývalého diplomata má dost zajímavé názory (ten článek jsem přečetla celej)…

 3. Telegram Sputnik
  🇸🇰Šéf poradců nového premiéra Slovenska radí Robertu Ficovi. Zbaví se novinářů?

  Erik Kaliňák (Směr SSD) prostřednictvím videa oznámil, že se stal šéfem poradců premiéra Fica ve vládním aparátu. Ve videu také řekl, že jeho první radou Ficovi bude, aby s sebou na zahraniční cesty nebral novináře z nějakých „seriózních médií“.

  Kaliňák na začátku videa vysvětluje, že bude v Bruselu prosazovat suverénní politiku Slovenska a už nikdy nebude hlasovat například pro protiruské sankce, které by poškodily i Slovensko.

  Poté hovořil o tom, jak přední novináři v Bruselu hledali někoho, kdo by jim řekl, že Robert Fico dělá věci špatně. Dokud nenarazili na estonskou premiérku, oblíbenou liberály a chválenou Alexem Sorosem.

  „No, není to úžasné, jak jsou nádherné propojeni,“ říká Kaliňák o postavení Sorosova syna.

  Kaliňák tvrdí, že „nešťastné“ výroky estonské premiérky o Robertu Ficovi byly výsledkem novinářského tlaku. Premiérka Kaja Kallasová po jednání svá vyjádření upravila.

  „O tom jsme se však z korporátních médií nedozvěděli,“ řekl Kaliňák.

  Na závěr řekl, že by jako nově jmenovaný šéf premiérových poradců doporučil Robertu Ficovi zvážit, zda má smysl, aby ho na důležitých zahraničních cestách doprovázela takzvaná „seriózní média“.

 4. Německo po válce bohatlo mimo jiné i proto, že neplatilo a dodnes nezaplatilo válečné reparace třeba nám a Polákům.

   1. Přesně, jedno jídlo v menze stálo celých 2,60 Kčs.! Taková to byla drahota.

    Prostě hladomory. A měsíční taxa za pokoj na koleji 44 Kčs na „trojáku“, respektive 56 Kčs na „dvojáku“
    Syn studoval poměrně nedávno v Brně. Tam byly koleje jenom pro prvňáky, takže byl zbytek studia na privátu, – obyčejně se složilo na bydlení v jednom bytě 4-5 studentů. Na každého vyšel nájem na 2500 – 3000 měsíčně. I když to podělím vzhledem k inflaci deseti, pořád vychází zajímavé srovnání, že.
    A to zatím neplatíme školné.

    A to jsem bral od 150 do 250 Kč měsíčně prospěchového a 450 Kč sociálního stipendia (maminka totiž byla rozvedená).
    Prostě bída a hlad, s dneškem se to nedá srovnat.

    Ještě jedno zajímavé srovnání se nabízí. Studoval jsem na VŠB, Hutnickou fakultu. V mém prvním kruhu (26 lidí) byla jenom jedna dívka, která se na obor hlásila – ostatní neuspěli na právech, na medicíně, na architektuře a podobně. O gender studiích nemluvím, takové sračky se tehdy nenosily.
    Takže školné nebylo, náklady na živobytí minimální, ale pozor – studovalo se na oborech, které stát potřeboval, tzn. hlavně na technických oborech. Ne jako teď.

    Když se podívám na Fialu a vím, že dělal vysokoškolského profesora, tak tomu dokážu jenom stěží uvěřit. Když tohle dělalo profesora, jaká je potom úroveň studentů?

    1. No hlavně za stejnou cenu byla i večeře, která se dala vybrat i v surovinách jako bochnák chleba, konzervy ( třeba vepřovka ), mega kusy sýra a podobně.

     A to jídlo bylo super, jak kvalita tak porce.

    2. Nene, na ČVUT 1985-1990 fakt v menze byl jeden lístek za 2,60 Kčs. Za oběd tuším byly dva, snídaně a večeře jeden. „Polívkové hyeny“ dostaly polévku zadara a k tomu si mohly nabrat chleba co se ráčilo…

 5. ja sitipnu tema zitrejsiho clanku 🙂

  Regulovaná část elektřiny domácnostem zdraží o 71 procent, navrhuje úřad

  https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/ceny-plyn-elektrina-regulovana-cast-energeticky-regulacni-urad-firmy-domacnosti.A231031_104728_ekonomika_ihal?zdroj=vybava_idnes

  to uz ten Fiala jako fakt chce aby Babis udelal pres 50% ve volbach, napalit 70% v krizi a inflaci jako prase kdy krachujou firmy a socky nemaj na elektrinu a plyn, to je vrchol umeni vladnout 🙂

  1. Martin Vávra
   31. 10. 2023 12:35
   Cenu navýšil ERU, ne Fiala a vláda. Naprostou většinu členů ERU jmenovala vláda Andreje Babiše, včetně jeho předsedy.

   takze uz zname tvoje jmeno, anonyme, to same jsi napsal na idnes 🙂

   Jinak samozrejme, my vime ze Fiala nevladne je neschopny cokoliv udelat. A svede se to na Babise.

   1. hele, tohle, prosím, nedělejte. já si uvědomuju, že tohle ještě není úplná identifikace, ale stejně. doxxing milujou libtardi, když pořádají hony na svý „nepřátele“ … fakt jsme úplně stejný jako oni?

  2. Marine Vávro, nejsi ty příbuzný toho Daniela Vávry, vámi označovaného za proruskou filcku. To je pěkné být příbuzný ruské filcky, co na to váš nebinární partner?

 6. Největší majstrštyk mainstreamových médií za posledních 30 let je v tom, že přes seriály a filmy přinutili Čechy a Slováky slavit svojí geopolitickou porážku v roce 89 a rozkradení svého průmyslu. Vnutit ten emoční náboj zdánlivé svobody- to byl ten pravý kunšt. Když slavíme rok 89, tak nejde vůbec o komunisty – ti jsou až druhotní a jejich odchod má zbytečně emoční náboj, který je daný úpadkovým trendem ke konci jejich ideologie. Jde hlavně o to, že slavíme fakt, že se náš stát mocensky a geopoliticky smrsknul na úroveň, kde byl naposled snad jen za Spytihněva I. nebo za rozhádaných Přemyslovců. Je to něco podobného ,jakoby třeba takoví Francouzi slavili bitvu u Waterloo, Švédové bitvu u Poltavy nebo Angličané nástup Olivera Cromwella. Nesmysl.
  Za úspěch bych proto považoval, až si lidé uvědomí svoji historii, fakt, že jsou člen osobitého národa, že se můžou vztahovat k celku, a že v žádném případě nejsou provinční. Právě taková „uměle pěstovaná“ provinčnost přímo uvozuje nihilismus, který nutí lidi myslet, že „nic nemá smysl“ – a to mají Fialovci rádi.

  1. Máte zcela pravdu, na jedince, co se neumějí podepsat a v náhlém krátkém osvícení nazvou svůj výplod správně demagogií, nehleďte,

  2. České země od Sámovy Říše vždy patřily na západ, tam je naše místo, a ne mezi ruskými hrdlořezy a necivilizovanými barbary.

   Tusis vubec ty troubo s kym ten Samo bojoval? A kazdy dalsi jeho nastupce rovnez?

  3. Rusové by první místo mezi hrdlořezy a necivilizovanými barbary ve své třídě rozhodně v historické soutěži nezískalo.
   Zkušenost s jejich bačováním v našem prostoru – co jsem zažil a mohu zhodnotit – nebyla ve srovnání zas až tak špatná. Za mne – měli by jsme se vrátit k obdobě RU – schází nám.
   Když slavíte 17. listopad, proč sakra nenavrhnete vyznamenat Zivčáka alias studenta Šmída, ten na tom se svými soudruhy má největší zásluhu. To by to Pávkovi slušelo, když by mu připínal Řád bílého lva.

   1. Marta K. dostala metál od PePa 107 rozvědčíka a při předávací ceremonii mu šeptla do ouška :
    „omlouvám se, že jsem podepsala Chátru 77“.

  4. Autore, přečti si to ještě jednou a zamysli se. Opravdu se námi naši „spojenci“ zacházejí jako s rovnocennými partnery ? Fakt, že jsou obchody plné spotřebního zboží nezastíní to, že prodáváme naše energie a základní suroviny pod cenou. Jak jinak než koloniálním merkantilismem z 18. století by se dalo nazvat, když ze Stříbra odjíždí nákladní cisterna s českým mlékem jako surovinou a do našeho Lidlu putují na oplátku jogurty Meegle za 5x takovou cenu. A to není všechno.
   Zkrátka jsem nucen konstatovat, že Východní blok nebyl dokonalý a Rus nebyl svatý ani kdoví jak morální, ale nechal nás vydělávat na vlastní pěst a hubu si otevíral jen v zásadních politických otázkách. Tady tito západní „partneři“ se snaží kontrolovat každý aspekt života, požadují výpalné za to, že (obrazně řečeno) roznášíme víno v jejich klubu gentlemanů a do toho umožňují jen vývoj „vocáď pocáď“ – jak jinak než „vývojem v mezích zákona“ nazvat okamžitou buzeraci od našich spojendů při pokusech o samostatnou politiku ?
   Ne, anonyme, nemáme tady totalitu, ale jen takový plíživý úpadek a omezování, hodiny tikají, propast se prohlubuje a vlaky odjíždějí. A nám už možná ujel .

   1. Ano, ale důležitý aspekt jsou „nezamýšlené důsledky“: vykrádají nás tak mocně, že naše životní úroveň je odpuzujícím faktorem při „obohacení“ slimáky, plus o nás za posledních 30+ let (+ vlastně i 100 let předtím) nalhali tolik věcí, že kozomrd u nás nezůstane, i kdyby ho tady přikovali – ihned se všemi způsoby pokusí dostat do „Západního ráje“.

    To je nesmírně důležitý obranný faktor, který převýší cokoliv jiného…

 7. Vyvozovat z jednotlivosti obecnost je hloupé a demagogické. V podstatě i prototalitní a xenofobní (např. když by mladého Hitlera nějak ošálil nějaký Judaejec a Hitler by z toho abstrahoval svou nenávist vůči těm, které jeho nacistický a rasistický režim označil slovem “ Jude“).

  Nic není černoobílé, vezměme např. v potaz dvě obdobné záležitosti (informací je především rozdíl, porovnání – jinak je celkem trapné hodnotit) , zhruba stejné doby. Okupaci Československa vojsky VS a americké vojenské angažmá ve Vietnamu.
  Bombardovaly zde letadla VS československé vesnice či města ? Používali okupanti z VS napalm ? Mučili zajatce ? Používali Agent Orange či něco podobného ? Byla zde obdoba My Lai ?

  Já jsem všemi deseti pro to, aby zločiny, kterých se zde ojediněle okupanti z VS dopustili, byly potrestány. Minimálně tak tvrdě :-(((((( jako byl potrestán Calley – kvůli svému angažmá v My Lai, souhlasíte ?

  1. Onanyme, vy jste neprcal, nemaje tvrdou měnu v portmonce.
   Takový Jasánek prcal s uvědomělou svazačkou při soudružské návštěvě v kamenolomu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *