17 července, 2024

Smlouva o obranné spolupráci

Tak nám vláda schválila hentu smlouvu o obranné spolupráci mezi naší republikou a USA. A pro jistotu jí zatím raději nezveřejnili. Nikdo tedy neví, co je v ní ujednáno a jaké specialitky se dají očekávat. Očekával bych, že pro USA jsme na hraně rozlišovací schopnosti a tak půjde zřejmě o naprosto standardní smlouvu, kterou mají uzavřenou kupříkladu se Slovenskem. Budou tam takové ty obvyklé věci… jako že o vojácích rozhoduje americké právo a americký soud, že si sem mohou tahat zbraně jaké chtějí, kdy chtějí a v jakém množství chtějí, atd, atd. Prostě klasika.

Takovou smlouvu samozřejmě nemůže uzavřít vláda. To bude muset schválit parlament.

A tak bych předpokládal, že právě postoj k této smlouvě nám všechno a všechny ukáže. Každý poslanec, každá parlamentní strana, všichni budou muset zaujmout postoj a hlasovat. Tohle je něco víc, než „jen“ úprava branného zákona, kdy se zrychluje případné povolávaní rekrutů. Tohle je něco jiného než české hraní na vojáčky. Je to i něco jiného, než nákup americké vojenské techniky. Je to něco jiného než cvičení, kdy pár vojáků přijede a pak zase odjede.

Toto už je smlouva, která slušně zasahuje do naší suverenity.

Zároveň je to smlouva s někým, kdo už dávno není zvyklý na odmlouvání. Smlouva s těmi, kteří tu provozují hentu soft power. Jsou to právě Američané, kteří platí neziskovky a kteří školí novináře v tom správném psaní. Jsou to Američané, kteří si připravují budoucí kádry už na školách. To oni si tu už dávno vybudovali podpůrné struktury a hojně jich využívají. Americký velvyslanec není zvyklý na odpor ani v Rusku, jak jsme se nedávno dozvěděli. U nás se něco takového, jako odmlouvání naprosto nepředpokládá.

Je to smlouva s někým, kdo u nás dokáže zavařit každé veřejně působící osobě. Smlouva s těmi, kteří lusknutím prstu zajistí výrobu kauzy, kteří z blba udělají premiéra a z premiéra blba. Kteří se postarají, aby premiér letěl kvůli kabelkám, když začne přemýšlet, že by dostavbu Dukovan zadal Rosatomu.

Ale zároveň je to smlouva s těmi, kteří v posledních letech jdou od porážky k porážce. Kteří museli ustoupit z Afghanistánu, i Iráku, kteří neudrželi pozice v Sýrii, nedokázali změnit režim v Turecku, přišli o skvělé vztahy se Saúdskou Arábií, otřásá se jejich postavení v Africe, ztrácejí Indii v poslední době to vypadá, že ani Ukrajinu zřejmě neudrží. Je to smlouva s těmi, kteří už nedokáží udržet ani životní úroveň vlastního obyvatelstva a jejichž dolar už není všemocný. Je to smlouva s těmi, kteří si nechali utéct pupek světa do Dubaje, připravili Evropu o levné ruské suroviny, aniž by je dokázali nahradit, kteří vyhodili do povětří kritickou energetickou infrastrukturu svým spojencům a které vede senilní stařík, který chce ve svém úkolu zničit Ameriku pokračovat ještě další čtyři roky.

Je to samozřejmě jen metafora, každý správný liberální demokrat ví, že Amerika je nejlepší země na světě a její hodnoty jsou tak skvělé, že stojí za to je udržovat klidně i pomocí kriminalizace cizích názorů a cenzury. Americké úsilí o demokracii je třeba podporovat i pomocí humanitárního bombardování.

Tohle všechno všichni víme. Já jsem to prostě jen položil na misky vah. A nikdo z politiků, ať už těch stávajících i budoucích neunikne otázce, jestli je pro nebo proti této smlouvě. Text se brzy dozvíme. Budou toho plné noviny. A každý k tomu bude muset zaujmout postoj, protože tak velikou věc jsme tu už dlouho neměli. Tohle se nedá okecat ani vymlžit. Tady je to jednoduché – podporuješ tuto smlouvu a nebo nepodporuješ? Hlasuješ pro, nebo proti? Je tato smlouva správným krokem k lepší budoucnosti naší země a nebo není?

Málokdy se stává, že je něco takhle pěkně jednoznačné a jednoduché.

Jak bude hlasovat pětikolka, to je jasné. Nedivil bych se, kdyby to byl jejich poslední počin, než budou vyneseni v zubech za svoje hříchy proti ekonomice a rozpočtu. Než definitivně vyhřezne ta sekera, kterou zatnuli do futer. Ale bude zajímavé sledovat, jak bude hlasovat opozice. Tohle bude prubířský kámen budoucích voleb. Stejně tak se k této smlouvě budou muset postavit i ti mimo sněmovnu. Na této smlouvě se ukáže, jak na tom všichni jsou a za koho kopou. Z postoje k této smlouvě se pozná všechno.

Takže, vládo… kde je ten text?

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

221 thoughts on “Smlouva o obranné spolupráci

 1. hele Vidlaku proc jsi smazal muj dotaz zda s Rajchlem podporujete svarcsystem nebo jste proti nemu? bude chlap a odpovez 🙂

 2. 30x většÍ KORPORACE nedělá smlouvu s fialovýma náckama. Je jedno esli to schválí tlupa deseti, či dvaceti nebo dvěstě hňupů podělaných z hypoték rozlízajících se v parlamentní kantýně, gde mají za obědy eště socialistický ceny a všichni béééčíí, že z 250 000,- káčé, né ročně, měsíčně, neuživí rodinu.

  Pěti koalice je stejně podfuk na lidi, páč má vyhrávat jeden z nejlepších. Ale blboňům je to futrálanál jedno, klidně by odkvákali na mistrovství republiky v kulhání pět výtězících co by se mačkali na jednom stupínku.

  A na tom stupínku se mačkají všichni zbohatlíci, keří se plácají po zádech jak nás fšechny okradli.
  Ke svému udržení moci, používají zařízení, industrii a lidi aniž by tušili jak to vzniklo, jak to funguje. Parazitů se u nás urodilo přehršel a tady bude jistě mnoho imbecilů, keří je budou demosgráticky obhajovat. Hotové

 3. Já to vidím prostě. Jestli válka na UK něčemu pomohla , tak je to zejména prozření toho, že celá agenda zvoucí se Česká republika je dnes bohužel jen naprosto závislá banánová republika s loutkovým pseudovedením. Asi spousta z Vás zkušenějších to viděla před únorem 22, já to vstřebal holt až během toho roku. Ale nemyslete, to uvědomění si není zas málo…. Mě popravdě umožnilo přistup, kdy úplně ignoruju jako zcela nepodstatný lokální zprávy a děje z politiky a koukám se jen ven. Díky převážně ignoraci místní politické bramboračky a médií se mi daří udržovat mentálně/emocionálně na přijatelný úrovni.

  1. Oni to někteří věděli a na vlastní kůži pocítili již mnohem dříve.
   Jarda Nohavica, před 11 lety:
   https://www.youtube.com/watch?v=26JFB1Vo_f8

   Anebo ještě mnohem dříve:
   Josef Tomáš a Jaroslav Voříšek, před 29 lety:
   https://www.spiknuti-proti-cirkvi-a-lidstvu.com/literatura/Prazsky_politicky_proces_1994_ve_veci_Tydeniku_Politika.pdf

   A vlastně od prvopočátku – Miroslav Dolejší či Karel Kryl.

   Že smrdutá totalitní žumpa vyvřela naplno ven až v poslední době, že už ji cítí prakticky všichni?
   Jejich chyba, měli mít lepší nos, dokud byl ještě čas ji zasypat.

 4. blbíš napsal: 27 dubna, 2023 (17:56)
  „……2) včera sem se musel držet od těch „Lexových“ hodinových mezd učitelů hodně na uzdě a daleko, abych …“.

  Milý příteli,
  už se v tom nemíním moc angažovat, protože když se začne o penězích, je to nekonečné téma, jak jsou všichni – fakt všichni ZAMĚSTNANCI nedoceněni – a já tomu, samozřejmě, rozumím.
  Přesto jsem začal psát něco jako odpověď nebo reakci. Jenže když jsem chtěl, aby to bylo pochopitelné a podloženo odkazy, dostal jsem se už na dvě stránky, a to jsem byl tak někde v polovině potřebného textu.
  Takže to šlo do stoupy, a budu reagovat jen tím, že ve svém komentu, který anoncuji, nerozlišujete sféru „soukromou“ /např. soukromí lékaři, jejichž „odměňování“ se – jako všechno v soukromé sféře – řídí principy nabídky a poptávky/ a „veřejnou“ / např. zaměstnanci státu, krajů a obcí – včetně tam působících lékařů, ale i např. učitelů, kteří jsou odměňování podle legislativních předpisů/. Tím předpisem, který problematiku podrobně upravuje, je Nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě č. 341/2017 Sb., se svými přílohami, v nichž jsou stanoveny platové tarify
  https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2017-341
  A jen na okraj – pokud byste do těch tarifních tabulek „zabrousil“, zjistil byste, že pedagogičtí a akademičtí pracovníci jsou odměňováni podle tabulky s druhými nejvyššími tarify z celkem pěti tabulek /po lékařích/.
  Čeho je tenhle příjmový galimatyáš důsledkem, to si jistě dobře uvědomujete.
  PS
  Jakkoliv NMV 341 pochází z roku 2017, ty platové tarify jsou aktuální, tj. naposled novelizované v roce 2021.

  PPS
  Omlouvám se za OT, ale jde o reakci.

 5. Ještě taková perlička.e

  Asi před pěti šesti týdny jsem viděl naše vojenské soudruhy, kterak peláší k dojčlandské hranici – to neuhodnete – s českými pontony.
  Jelikož se násilné přechody v y vodního toku trénovaly vždy u obce Nučničky (Labe u Litoměřic), bylo mi to podivné.

  No a nyní prosáklo, že němečtí soudruzi školili Ukry ve skládání pontonových mostů.
  Jasně, Labe v Čechistánu se s Dněprem moc srovnávat nedá…
  Takže Ukři si nechají na Dněpru rozstřílet české pontony…
  … njn., to je život…
  Tímto zdravím všechny žijící známé z pontonové roty na SLovanech, ročníky 85-86…

 6. Pro Vlastimila Čecha – téma potravinových lístků na UA.

  Zažil jsem to, co vy ne.
  NA začátku 90. let po rozpadu SSSR se ocitlo Rusko bez potravin, protože v rámci Sajůzu to fungovalo tak, že Rus dával všem okolo plyn a ropu a ti okolo ho živili.
  Jediný, kdo Ivana nepodkopl, bylo Bělorusko, to jen tak na okraj. Jenže Bělorusko nemohlo utáhnout celou Ruskou federaci.
  Všechny ostatní státy bez výjimky na Ivana sraly a prodávaly kamkoli jinam, zatímco Ivan jim poctivě dodával elektriku, uhlí, plyn a ropu.

  Ivani tedy ve velkém vyfičeli do děrevní a na dáče, kde si dobývali chléb vezdejší, totiž brambory a zeleninu, zatímco západ se chechtal, skupoval z bývalého Sajůzu všecko, co se dalo, a to za pakatelní částky a občas Rusům poslal pár kamionů žrádla pro církev.

  NA téma dovozu žrádla ze západních přístavů za Ural bych dokázal napsat scénář k akčnímu velkofilmu. Kdybych tot tu popsal, stejně byste tomu nevěřil.

  Proto jsem ochoten věřit svému tvrzení, že ukrajinský venkov by dokázal totéž, co ruský před 30 lety za bačování Jelcina.

 7. „Ale bude zajímavé sledovat, jak bude hlasovat opozice. Tohle bude prubířský kámen budoucích voleb. …. Na této smlouvě se ukáže, jak na tom všichni jsou a za koho kopou. Z postoje k této smlouvě se pozná všechno.“

  Ty jsi tak naivní Vidláku…. Pořád nechápeš, že to je jen divadlo? Vše je dopředu dohodnuté. Ti, kteří budou hlasovat proti tak budou činit aby mohli příště v tomto směru řídit kormidlo dál. Aby se mohli za tento postoj schovat a měli tak alibi do dalších voleb. Prostě manipulace a lži. Tady už žádné skutečné opozici není dovoleno působit! Viz odsouzení Ládi Vrábela a podpora Rajchla. Vše je řízeno sionisticko-satanistickou mafií (Komise 300, Trilaterálni komise, Bilderberg group, B’nai B’rith, na politické úrovni tito pak ovládají OSN, WHO, WEF, EK, na ekonomické úrovni Blacko Rock, Wanguard, FED, ECB atd. atd.). Tohle je devídihlavá saň která si uzurpovala právo tiskonout nekrytou (fiat) měnu a za tuto faleš a pozlátko si pak skoupili a ovládli celý reálný svět.

  1. A ne snad? Tento vrcholný dezolát do slušné společně zjevně nepatří, může si založit novou stranu s kolegy Bobošíková, Volný, Hampl či Konvička. Uvidíme, kolik hlasů se svým programem získají ve volbách. Drulák je naprostý lhář a primitiv.

  1. https://mocr.army.cz/scripts/detail.php?id=243440

   Dotazy a odpovědi – píší:
   „Ministerstvo obrany ČR KONZULTOVALO obsah navrhované dohody DCA i se zástupci opozičních parlamentních stran…..
   Ustanovení DCA budou podle článku 10 Ústavy ČR po jejím vstupu v platnost přímo vykonatelná a budou mít přednost před zákonem.
   Stanoví-li tedy DCA něco jiného než zákon, použije se ustanovení DCA.“
   *********************
   Joóó, suverénní země jako prase,
   u které ty mezinárodní smlouvy jsou nad zákony státu a to dokonce i na jeho území…

   A hned platnost „deset let natvrdo“,
   takže zase dočasný pobyt a boty cizích „spřátelených“ vojsk, no bravo…

   A s kým to konzultovalo to ministerstvo války z té opozice?
   A co s takovou smlouvu na dobu 10 let s opakováním udělá další vláda?
   ********************

   Ono totiž vše okolo „obrany“ a branné povinnosti, i „dobrovolného předurčení“ souvisí se vším…

   Za sebe netuším, co chce dávat Rajchl zpět „na koleje“ ,
   když to staré a původní k Evropě
   cca „USA uvnitř, Rusko venku a Německo při zemi“ jede furt stejně…..

   Tato smlouva jen zajistí, že kdyby muselo NATO ne politicky, ale vojensky couvat,
   budou tu smrdět a roztahovat se (jako před tím jiní), zase vojáci a zbraně rovnou USA….

   A takto si tu žijeme!

   1. Dohodnutá zařízení a prostory
     Vojenské letiště Čáslav
     Vojenské letiště Náměšť
     Vojenské letiště Pardubice
     Logistické centrum Mošnov
     Vojenský výcvikový prostor Hradiště
     Vojenský výcvikový prostor Libavá
     Vojenský výcvikový prostor Boletice
     Vojenský výcvikový prostor Březina
     Vojenská posádka Vyškov
     Vojenská posádka Rančířov
     Vojenská posádka Stará Boleslav

  2. Čtu si tak hentu dohodu a hned na první stránce je napsáno:

   „….potvrzujíce, že přítomnost ozbrojených sil USA PŘISPÍVÁ k posilování bezpečnosti a stability České republiky a regionu… “

   Málem jsem se udávil.

   1. Vidlák 27 dubna, 2023 (18:58)

    Ano, Vidláku, při téhle větě ze mě vypadlo tolik sprostých slov, o kterých jsem netušila, že je vůbec znám. Plus další citace, které uvádí výše MAJKA.

    Smlouvu jsem před chvílí dočetla a teď tu sedím, koukám do zdi a říkám si: „až dosud jsem si myslela, že už snad nemůže být hůř“. Jak naivní! Může a bude!

    Nenapadlo by mě, že se ještě v životě znovu něčeho takového dočkám.

  3. Z uvedené smlouvy chápu, že u nás mou být umístěny i jaderné zbraně!
   Pročpak asi budeme kupovat bombardéry schopné je nést…?
   To je k zblití.

 8. Že by naši Lex, Samková, nebo snad Immanuel?

  1)
  Jako už značně zpozdilýmu starci mi uniká rozsudek o vyhazovu ze školy založený na tvrzení soudkyně Horákový (příznačný jméno, žejo?), že šlo o „ výroky neslučitelný se zásadami vzdělávání“ … tedy uniká, jak se to veme, ale z hlediska tý alegorie meče, vah a zavázaných očí tý sochy nad vratama soudů mi to tedy jasný moc není – viz:

  Viz …„Proti propuštění ze školy podala učitelka loni v srpnu žalobu. Civilní spor řešil Obvodní soud pro Prahu 6 na konci února. Rozhodl, že škola postupovala správně. „Porušila povinnosti pedagogického pracovníka, neboť jí pronesené výroky jsou zcela neslučitelné se zásadami vzdělávání. Výpověď soud shledává zcela důvodnou,“ uvedla soudkyně Lada Horáková.“

  https://zpravy.aktualne.cz/domaci/ucitelka-valka-obzaloba/r~f801195acd6211ed8c6f0cc47ab5f122/?utm_source=centrumHP&utm_medium=newsbox&utm_term=position-3&utm_campaign=Aktualne

  2) včera sem se musel držet od těch „Lexových“ hodinových mezd učitelů hodně na uzdě a daleko, abych … ale taková perlička. Už sem tady někde i psal, že sem někde četl, že v krajských K.Varech byla zrušena zubní pohotovost, protože hrabající zubaříci se zasekli, že prej je ani nenapadne sloužit o víkendech na pohotovosti za hejtmanem navržených 2.000,- Kč/hod. a … a včera sem se náhodou dozvěděl (/tedy bez záruky!), že za 5.500 Kč/hodinu by to prej tedy pro hejtmana udělali.

  Já vím, už držím pysk, vždyť už v krásných našich Devadesátkách mě Klausův ministr spravedlnosti (tuším že Novák) v bedně u Černýho a Bubílkový školil, že prej : …“jak si můžeme dovolit srovnávat práci učitele a soudce!!!…“ … ale myslím si svoje, když koukám jak dorazila domů ta moje zachránkyně českýho školství a z tašky začala vytahovat štůčky slohů, který třeba já nedokážu ani vyluštit, natož opravit, ale o kterých bezpečně vím, že na ně zase padnou víkendový nocovky, kdy třeba soudkyně Horáková po vyčerpávajících rozsudcích už spravedlivě spí.

     1. k Lexově fotografii:
      … asi takhle … jakýpak s váma Moravákama štráfy … my tady v našich kamenitých chudých horách máme svejch starostí nad hlavu. Houby spravedlnost, my tady to holt bereme tak, že takhle nějak si vy Moraváci představujete Jánošíka a … a tak to raději ani nekomentujeme a necháváme to bejt. Co je nám po vás, nám úplně stačí v Praze ti vaši brňáci, to je tedy maso!

      1. „…jakýpak s váma Moravákama štráfy…“.

       Nuže, „Moravákama“ – není „Moravák“ jako „Moravák“, že, tak nějak.
       Jako není „Čech“ jako „Čech“, a dokonce „Pražák“ není totéž jako „Pražan“…..
       Už ani nevím, jaký Vy jste vlastně Čech, jestli nejste třeba Krušnohorec, jako býval Josef Alois…
       Já tedy jsem narozen na Moravě a většinu života tam i bydlím, jen od roku roku 1948 do 1960 jsme bydleli na pravém břehu řeky, tedy ve Slezsku. Ale to Slezsko se nacházelo vzdušnou čarou ca 150 metrů od hranice Moravy a teď bydlím zase na Moravě ca 150 metrů od hranice Slezska.
       Pr§el, že.
       Takže bydlím spíše v Lašsku, což je místopisně přesnější, než na Moravě, protože nás Severomoraváky skuteční Moravané vlastně ani za Moravany nepovažují.
       Jo, a „za humny“ mám Valašsko, což zavání jistým příslibem substance s ničím nesrovnatelné chuti….

  1. Na Slovensku má pan exsoudce Harabin pro pracovníky justice, typu výše zmíněné soudkyně Horákové, přiléhavý termín – JURISTUTI. Produkují verdikty na objednávku režimu.
   Holt musíme vzít na vědomí, že v právním státě už dávno nežijeme. Pakliže kdy vůbec. Tento korporátní …… (dosaď co je libo) je prozatím v soft verzi, neboť přímé tresty smrti ještě nepadají. Což se pravděpodobně rychle změní, až ta mela na východě v červnu vypukne naplno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *