16 dubna, 2024

Jak nezatknout Putina

Jihoafrická republika chce vystoupit z Mezinárodního trestního soudu (ICC), oznámil na tiskové konferenci jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

Prezident Cyril Ramaphosa řekl, že chce svou zemi vyvést z Mezinárodního trestního soudu před summitem BRICS, kvůli tomu, že soud vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Jihoafrická republika je v záležitosti pod velkým tlakem, protože v JAR bude v srpnu probíhat multilaterální setkání šéfů zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a JAR), kterého se má Putin účastnit. Jihoafrická republika je smluvní stranou Římského statutu a členem ICC, země by tak byla povinna zatknout Putina, pokud by v zemi přistál.

„I když jsme přátelé s mnoha lidmi po celém světě, nemůžeme se stát náhlými nepřáteli s jinými na žádost ostatních,“ řekl minulý měsíc jihoafrický ministr pro mezinárodní vztahy a spolupráci Naledi Pandor.

V únoru Jižní Afrika hostila vojenské lodě z Číny a Ruska při společném vojenském námořním cvičení u svého pobřeží.

Jihoafrická republika se vytrvale odmítá připojit k odsouzení Ruska za jeho válku na Ukrajině, aniž by přitom chtěla být vnímána jako plně podporující invazi Moskvy.

Zdá se však, že JAR udržováním dobrých vztahů s Ruskem, členem BRICS, může získat více, než by ztratila odchodem z ICC.

Což se týká vztahů všech členů BRICS s Ruskem, na jednu stranu neschvalují ruskou speciální operaci na Ukrajině a vyzývají k míru, na druhé straně se ale odmítají připojit k ostrakizaci a sankcím západu.

83 thoughts on “Jak nezatknout Putina

 1. Azovci navrhují obsadit několik menších měst asi v okolí Belgorodu a potom se je pokusit vyměnit za města na jihu jako Melitopol. Tím by se vyhnuli opevnění na jihu. Co bude potom? O překvapení nouze nebude z obou stran.

 2. Také Rajchl pochválen jak je politicky obratný. Začíná být brán vážně.
  Všiml jsem si rezonance s rostoucími obavami zvyšujícího se podílu voličů.
  Odpoutání se od toxického tématu Rusko-Ukrajina. Důraz na všednodenní zájmy, potřeby občanů.

  1. S tím plynem to přehnali. Žádnou nenávist k Rusku nevylají tím, když lidi z roku na rok zaplatí za topení 3x tolik. Tak leda nenávist jak debilně to ta vláda vede.

   1. Este demokrati riskujou ,ze jim Putin zavre i ten plyn utajenej a tak podvodnej /to ovsem vyzaduje , aby fanatici sankci podvadeli taky sami sebe/, kterej vsichni berou horem dolem ,aby si nikdo nevsim..
    Hadky ,ty nynejsi se z diskusi brzy rozproudi do velkych rozbroju. Protoze v cele EU je ta osoba s kterou si uz vsude vytiraji..
    Delat si z ty ubozacky legracky neni mozny ,aby to bylo humorny jako obvykle.
    Se objevilo a prej sou dokonce dukazy ,ze dalsi bejvalej komunista a skutecnej agent Ruska , velici generalni tajemnik NATO, je a nebo byl ,taky ruskej KGB agent..
    Vubec bych se nedivil , kdy by nejakej president ty velky zeme byl taky.
    Nektery z nich udelali pro Rusko prvni posledni…
    Napr. souhlas ,aby Putina udelali presidenta Ruska…

    1. Re: Šumi

     Já nic, páč na hulení mi nezbejvaj prašule. Všecko hned zkapalním. Úplně ganc.
     Domácí tabák „vyráběl“ můj děda, když byl na zdravotní dovolené poté, co přežil nálet amerických letadel na vojenskou kolonu.
     Když jsem se ho na to ptal už jako dospělák, nabídl mi Vatru. Vatra bylo prodejní jméno laciného doutníku. Myslím, že jich bylo pět v červené krabičce.

      1. Ale jestli Piráti prosadí legalizaci, tak vypěstuju. Na mazání.
       Na čaj jsou daleko lepší byliny. Například Gingko. Čerstvé jarní lístky. K tomu Klanopraška čínská, Eleuterokok ostnitý, Rhodiola rosea, Kotvičník….

       1. Eleuterokok aka sibiřský ženšen je super, taky mohu doporučit, kupuji si v kapslích. Čaj jsem ještě nezkoušel.

       2. Clarkia tinktura 3 bylin Ořešák hřebíčkovec pelyněk to z tebe vyžene všechny červy a parazity. Zrovna mi zachránila palec pravé ruky. Předevčírem sem ho nechal v ocelových dveřích, tak tak že mi dveře necvakli první článek. Jednak Clarkia zastavila krvácení a pak vyčistila ránu. Opakovaně jsme zafasovany palec prokapaval clarkii a propolisem. Dnes po 48 hodinách je tkáň přirostla a rana čistá. Doporučuji vnitřně i vně kdo umí nechť si vyrobí doma

  1. Zajímavé. Světská moc dala do klatby církevní osobu.
   Anebo, možným vysvětlením je, že Fiala se cítí být zástupcem Božím. Universálním, protože tohle si vůči představiteli jiné církve nedovolil ani papež.

   1. Na Wimbledon pustí Rusy i Bělorusy, neb si Britové spočítali, že jejich neúčast by jim vlezla do peněz. To jen tady šašci budou sankcionovat až zkrachujeme.

   2. Hmm já mám s těmi „filozofy“ kapku problém. Evropští a předněvýchodní, co bydleli v sudech či vysedávali na tržištích mleli to oné a jen zepár jejich “ mouder “ se pořád používá jako axiom. Ti čínští a východní dokázali jinak reagovat na dění , protože chodili po zemi, pozorovali život a spousta jejich mouder tím sedí i na dnešní dobu. protože on ten základní život se tak nějak nemění, ač se moderní doba snaží co může, bohužel pro ni, základ potřebný životu je stejný.
    Z toho vyplývají i omyly dnešních „filozofů“.

  2. Pokud mu seberou nějaké zdejší majetky, tak mu fakticky pomohou. Dostat se blíže ke Kristu.
   Co vše by za to místní prelátstvo nedalo….:-D
   Dokonce berou úroky (lichva). Nebo provozují hotely a směnárny. Nehledě na to ostatní.
   Přitom Syn člověka neměl mnohdy ani kde hlavu složit.

 3. A co když se o zatčení pokusí,cizí bezpečnostní služby,za přispění někoho z JAR.
  Skutečně,musí JAR vystoupit z ICC,jinak není záruka něčeho nepředvidatelného.

 4. President JAR to o vystoupeni z ICC rekl.
  Dokonce dvakrat.
  Prezidentska kancelar ho pak opravila.
  Pry „nedorozumeni“.
  Kazdy at domysli to sve.
  Jenom mistni anonymove maji po velmi dlouhe dobe svatek.

  1. Tim se dokazalo , ze zminenej president , je neco jako kojenec , nikdo nevi co zvatla a kterej sam taky nevi co zvatla..
   Rus se zucastni pres video konferenci..

 5. Umění diplomacie spočívá v poslání někoho do prdele tak šikovně aby se sám snažil aby už tam byl.

  Vidláctvu & dezolátstvu: platí i pro politiku.

  Protože jsem líný abych sepisoval sáhodlouhý traktát, v největší stručnosti:

  Nedoporučuji usilovat o převzetí vlády. Doporučuji vystříhat se všeho diskreditujícího opozici před voliči.

  Vhodná doba pro převzetí vlády nastane až voliči, sami dosavadní příznivci nynější vlády, pod tíhou důsledků její politiky budou požadovat její „hlavy a krev“. Nebude to pohyb výlučně zdejší, ale součást pohybu okolního. Tak jako kdykoli v minulosti. A tak jako kdykoli v minulosti, změna nemusí být nutně změnou k lepšímu.

  Nejen opozici důrazně připomínám politiku a osud „Českých stavů“.

  Nezáleží na tom, že co píšu, čte leckdo, i ti „odtamtud“. Není v administrativní moci oněch sloužících tento dějinný proces zastavit. Tak jako kdykoli v minulosti. Ostatně vetšina z nich je dostatečně oportunní aby se přizpůsobili a přičinlivě sloužili novým poměrům jako slouží nynějším, tak jako sami a jejich předchůdci sloužili dřívějším.

   1. Četl. Snažím se rozlišovat. Mezi zastupováním státu a zastupováním konkrétní vlády, která je jen jeho dočasným správcem. Stát a vláda není totéž. Třebaže leckdo to za totéž považuje. Jenže vlády se mění, kdežto stát, „res publica“, zůstává. Alespoň po nějakou delší dobu, a z mého, uznávám, že nominálního a naivního pohledu.

 6. Já se bavím, jak mistrně Vidlák rozbouřil v posledních dvou článcích usínající hladinu přispívatelů. Asi bude dneska s mudrci veselo. Kam na ty nápady chodíte? Gratuluji

  1. JAR nemusí vystoupit. Stačí zůstanou -li její příslušné úřední složky nečinné.
   A to zůstanou, protože vědí co pro ně je dobré. Že o jejich platech a postech nerozhodují úředníci kdesi daleko v Evropě, ale ti mocní doma, držitelé reálné moci, sami podléhající zájmům hráčů globální ekonomiky. Nehledě na to, že nikdo příčetný si nedovolí zatknout vládce jaderné velmoci.
   Jak se z toho vykroutit probere předseda vlády s hlavním prokurátorem.

    1. Nó… Čtu Rozpaky ještě dřív než napíšeš. Ještě s dostatečným předstihem zmáknout Sportku, burzu…

  2. Zatloukam a zatloukam , vsecko zatloukam a kdyz se to provali zatloukam dal , to co sem zatloukal..Jinak nemuzu bejt poradnej poblitik a dyplo mat..
   Asi spravne nazvanej.
   Automat .Do kteryho hodis mince a von ze sebe vyda to ,co si ty /nebo vlada vod dyplomata/, vod nej porucis..

 7. Lavrov se obul do prezidenta Pavla: Takhle se nechová normální politik.
  Nesahejte nám na pana presidenta generála Petra Pavla! Je krásný!
  P.S.: Vidíte někdo kolem nějakého normálního politika?

  1. Jan Lipavský

   Výroky klauna Lavrova na adresu našeho prezidenta @prezidentpavel jsou k smíchu. Rusko je teroristický stát a jeho vedení patří před mezinárodní tribunál.

     1. Dřív takoví kluci neexistovali: i když byl kluk malý, slabý, ne moc chytrý a ne moc odvážný, tak měl vždy určitou svou důstojnost. Lipavský je onuce. A propos: Co dělá Lipavská / Lipovská? Taková hvjezda alternativy?

   1. myslela jsem si, že kouzlo a síla diplomacie spočívá v tom, že libým slovem lze poslat do prdele. Ale dobrý diplomat toto neudělá, protože bůhví, kdy se nám bude protějšek hodit….

    jenže on Lipavský je takový zapařený úderný svazák

     1. Příklad vzdělaného, proto nebezpečného blba.
      Ovšem na druhou stranu, jeho destrukční činnost pod čarou ponoru vládního člunu je mi, svým způsobem, sympatická.

      1. Vzdělaného? No to jste přehnal. I když vzdělání nezaručuje, že člověk je inteligentní, tak u tohoto obtloustlého blbce není jak vzdělání (Fakulta sociálních věd UK není zrovna to pravé ořechové) tak ani přirozená inteligence. Za to ví do jaké řitě zalézt, to ano.

  2. Re: Sk

   Jelikož máte zablešený kožich, neustále se musíte drbat a zapomněl jste, že náš soudruh je i mladý a chytrý. Zbavte se cizopasníků a hned budete o jeden level výše!

   Teď poslouchám na Rááádyjožumpálu ukradinské soudruhy a soudruh Stefančuk pravil, že ještě jeden LITAK z USA a vojna je vyhraná úplně ganc.
   Z toho důvodu pro jistotu zrušili podzimní volby, protože co už, když vojna bude vyhraná a Ivan bude spráskaný jak pes, zalezlý někde v koutě.

   1. „Nejvíc utrpení způsobil člověk člověku proto, že byl přesvědčen o věcech, které se ukázaly být nepravdivé.“ — Bertrand Russell

    S těma ruskýma vlajkama….to je výmysl nějakých bláznů, ne ? Čeho tím chcete dosáhnout ? Jakože vyvážit to vyvěšování a mávání ukrajinskýma vlajkama ?
    To je pitomost, tady nejde o fotbálek, jde o válku. Kterou vede Rusko převážně na ukrajinském území.
    Mi taky vadí ty noční pochody s loučemi, vylučování menšin ze společenského a kulturního života, “ židaizace“ všeho ruského, obracení se k masovým vrahům coby národním hrdinům atd. a pod.
    Ale ta válka – ze strany Ruska, není spravedlivou válkou.
    Možná neměli jinou volbu (srovnej Japonsko a jeho dvě možnosti – buď hladovět a zmítat se v krizích, “ díky“ embargům, blokádám atd…..anebo si potřebné komodity zajistit pomocí války), kdo z nás se v těch geopolitických čachrech machrech vyzná, nicméně jsou agresory (což ovšem není nic výjimečného – srovnej s Irákem, Srbskem, Afghanistanem, Syrií…). A místo demilitarizace Ukrajiny vyvolali její hypermilitarizaci a místo denacifikace se Rusku dostalo upevnění národního uvědomění Ukrajinců a Ukrajinek.
    Já to vidím na ruský “ Vietnam“, na podobnou dohodu , které byl významným spoluautorem Kissinger (dokázal kdysi dostat Čínu do mezinárodního obchodu, paradoxně má podíl na obrovském odstranění chudoby v Číně). Možná na americký “ Texas“, co se týče Krymu.

    „Historie světa je souhrn událostí, kterým se bylo možno vyhnout.“ — Bertrand Russell

    1. šestidenní byla „spravedlivá“ nebo ne?
     [zatímco my jsme vřeštěli, že rusko má 200k vojclů hranice s ukr, ukr měla těch samých 200k našlapaných kolem daleo kratších hranic s ldnr, jenom se čekalo na hvízdnutí]

    2. Re: Tenco

     Co jste měl k obědu, soudruhu?
     Minské protokoly, předtím pronásledování ruské menšiny, která byla fakticky většinou, zákaz vysílání v ruštině, systematické ostřelování vzbouřených území z těžkých zbraní, daleko předtím kradení ruského plynu z tranzitních trubek, blablabla…

     Co mohl kdo čekat po slovech Putina zhruba okolo r. 2007, když prohlásil, že přebírají od USA politiku ochrany všech ruských menšin, ať je to kdekoli?

     1. Pásovče, myslíte že má smysl tady něco vysvětlovat? Kdo chtěl, zjistil si realitu. Tehdy to ještě šlo poměrně bez násilí.
      Kdo dnes nechce, nikdy jinou než tu Svoji Pravdu nepřijme.

      Dneska jsme během generálky poslouchal dva své (bývalé) kolegy – z nepochopitelných důvodů místních politiků ve svých vesnicích. Po deseti minutách jejich hovoru sem dostal neodolatelnou chuť na velkou vodku. Nebyla, tak jsem si aspoň šel zakouřit. Nechápu, jak nacházejí čas se tímhle bavit. Mně stačila moje profese, pořádně dělaná, sportovní oddíl a focení. Jsem starý kocour a proto mi nevyhovuje se účastnit neškodných šarvátek těch mladých, sotva odrostlých.

    3. Vyhnout se je jednoduchy , zavre se cela demokraticka vlada ,prave zvolena a prave za to , co prve udela..
     A stat bez vlady funguje a s daleko mensimi problemy..

  3. Docela by mne zajímalo jak přišel na toho normálního politika… Copak nás pořád vidí v tom lepším světle?

  4. Krásný…. To jsem se několik dní neholil, a manželka pravila, že vypadám jako…Tak jsem se hned oholil.

 8. Pěkně v klidu napsaný článek. Žádné emoce, informace.
  Země BRICS docela chápu, chápu tu jejich „rozpolcenost“, jedná se o pragmatické řešení.
  Takhle bychom se měli chovat i my. Nedělat si nepřátel e- pokud to je možné.

  1. Re: Sk

   Použiji slova svého někdejšího učitele fyziky:
   VY TOMU ALE VŮŮŮŮBEC NEROZUMÍTE!

   To mi vždycky řekl, když jsem mu namísto složitého vysvětlování postupu řešení zadané úlohy otráveně hlásil výsledek.
   Já jsem byl vždycky protivné děcko…

   1. Ja sem byl zase ve vsem pozadu a nejvic ze vsech, tim sem beznadejne vynikal …
    Napr. pri pisemce z matiky ,kdyz sem neco nevedel tak sem se zeptal ,kdyz se objevilo treba neco, jako zlomek , zeptal sem se, jak se zlomek nasobi , nebo deli a kupodivu ucitel mi vzdycky poradil a spravne..
    Tak sem zase nepropad , coz sem si zaslouzil a kazdej rok..Dokonce i z kresleni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *