Tak nám Petr Pavel podal kompetenční žalobu ve které žádá Ústavní soud, aby se ho zastal, nařídil vládě, že prezidenta musí vzít sebou do Ankary a aby určil, kdo rozhoduje o složení delegací pro zahraniční cesty. Zkrátka a dobře, prezident žádá jím jmenované ústavní soudce, aby mu na kompetencích přidali a vládě aby ubrali.
Andrej Babiš to komentoval velmi lakonicky, že sice respektuje prezidentovo rozhodnutí o podání žaloby, ale že to není dobré řešení. On sám se na Ústavní soud kvůli Filipu Turkovi se žalobou neobrátil… Říkal to zcela klidně a věcně a tvářil se u toho, jako když převzal kontrolu nad Kosteleckými uzeninami. Tenkrát se také tvářil naprosto klidně a držel poker face, zatímco se předchozím majitelům postupně rozpadalo pod rukama jejich úvěrové financování a oni zjišťovali, že ještě budou rádi, když si to Andrej koupí.
Upřímně, myslel jsem si, že prezident tu kompetenční žalobu spíš nepodá, protože Babiš nechodí do rizikových akcí a pokud rozhodl, že PePa fakt nepoletí, má to dozajista ošéfované z mnoha stran, úhlů i pohledů, protože tohle politicky prohrát, to by byla fakt velká rána pro Babišovu image, která by se na preferencích zaručeně projevila. Za takových okolností by bylo lepší prezidenta sebou vzít, sehrát jakousi remízu a nechat celé to neštěstí na hrbu Motoristům, protože to byla jejich agenda – posílat prezidenta do brusele.
Jestliže to Babiš neudělal a postavil se za Motoristy, něco tím sleduje a cítí, že v tomto případě to riziko za to stojí. Prosím, všimněte si, že ohledně Filipa Turka Babiš žádnou empatii pro Motoristy neprojevil. Nechal to celé trochu vyhnít, odsunul střet na později a rozmělnil ho na dílčí střety, minimalizoval škody, ale nešel ani do kompetenční žaloby ani do ničeho jiného. Hranatá legenda prostě bude mít smůlu a bude dělat zadarmo zmocněnce. Tečka.
Tentokrát je to jinak. Babiš to střetu s prezidentem jde. Nepochybuji o tom, že jeho marketéři už změřili a zprůzkumovali každé slovo i každou větu, kterou Andrej vyřkl či ještě vyřkne a muselo jim vyjít, že tento střet Veľkého Bociana minimálně neoslabí, ale vzhledem k závažnosti případu ho zřejmě i posílí. A nebo možná neposílí, ale uškodí Petru Pavlovi, který najednou není nová reinkarnace Chucka Norrise, ale vzteklé děcko, které musí jít žalovat tatínkovi Baxovi a žádat ho, aby zasáhl.
Babiš už měl víc takových triumfů, kdy to s ním vypadalo tak beznadějně, že i Tomio Okamura nevydržel s nervama a tři dny před vydáním rozsudku veřejně žádal Andreje, aby odstoupil ve prospěch Bašty z prezidentské volby. Pak přišlo pondělí předvolebního týdne, soudce Šott rozhodl o nevině a Babiš vstoupil do světel reflektorů celý v bílém. Tehdy měl nervy jak špagáty a musel hodně věřit advokátovi Bartončíkovi, že ho z toho vyseká.
A tak teď čekám, co z toho bude. Že by Andrej prostě jenom udělal Petru Pavlovi něco na truc a nebo Macinkovi z náklonnosti, tomu odmítám věřit. Babiš hraje jinou, vyšší, ligu. Má důvody, proč Petra Pavla do Ankary nebrat, má pro to i mlčenlivé souhlasy důležitých lidí. A nebo holt nechá ústavní soud dělat aktvistickou politiku, PePu na Baxův zákrok do Ankary vezme a tam si ho Trump podá. Babiš pak jen pokrčí rameny a řekne, že přesně této prezidentské ostudě chtěl zabránit, ale ústavní soudstvo a prezidentovo IQ to nepochopilo.
Je také klidně možné, že Babiš už má jméno, které nasadí do prezidentské volby proti jenerálovi a z průzkumů mu vychází, že má šanci. Jen je zapotřebí prezidenta natlačit do role vůdce opozice a ukázat jeho pravý charakter. Pokud za rok a půl Petr Pavel skončí, Babišovi vůbec nebude vadit, že nový (jeho) prezident bude mít víc pravomocí. Tuhle blbost už udělala Fialova vláda. Tak jim vadily Babišovy obstrukce, že změnili jednací řád a teď pořádně nemohou obstruovat sami. Mohou se teď zaklínat spacáky a bojem za demokracii, ale reálně ničeho nedosáhnou. Sami si to schválili.
Jestli chce Baxa posilovat prezidentský systém, prosím, směle do toho. Aby pak ale nezjistili, že to zařídili pro špatného prezidenta a Miki Minář bude muset už potřetí změnit názor na prezidentské pravomoci. Zemanovi je přiznat nechtěl, Petru Pavlovi ano a novému už zase ne. Tohle by mohla být ještě velká legrace.
Všeobecně platí, že v tomto volebním období se začne politika lámat právě na prezidentské volbě. V komunálních volbách si lidé spíš vybírají starosty a na velkou politiku moc nemyslí. Senátní volby budou letos jako obvykle zase na okraji zájmu a uspějí v nich známé tváře, nikoliv ideje. Pak bude úplně mrtvý rok 2027, kdy nebudou vůbec žádné volby. Až volby nového tatíčka Masaryka budou určitým středobodem, kdy všichni budou muset odkrýt karty a ukázat, na které straně stojí. Je velmi rozumné se na to připravovat už teď.
Babiš si střetem s prezidentem o pravomoci na něco chystá půdu. Nechci říkat, že jeho tahy jdou až k prezidentské volbě nebo ještě dál, ale prostě nevěřím, že by se do tohoto boje Babiš pouštěl jen tak, bez zajištěného týla, bez klamných manévrů a bez odvádění pozornosti jinam. Rozhodnutí se oddalovalo, aby se v zákulisí dala nachystat politická past, protože Ústavní soud zřejmě prezidenta ve štychu nenechá, když je skoro všechny jmenoval… a rozhodne promtně. Uplynulé dva měsíce Andrej nepochybně využil k přípavě pozic.
Tož teď uvidíme, co Andrej nachystal.
__________________________________________________________________________________
Přátelé, pokud mě chcete podpořit, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Vaše podpora bude do poslední koruny využita pro projekt „Vidlákovny“ . Každý, kdo pošle příslušnou částku, může si na oplátku vyžádat knihy z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.
Kdo preferuje jednoduché placení, nabízím možnost přes tuto platební bránu: https://donate.stripe.com/28E4gzekn7mlgjS0g3g3600
Co se v tuto chvíli kdo dozvěděl?:
1) Celý svět ví, že Petr Pavel do Ankary pojede na základě výroku soudu, ovšem v rozporu s politikou kabinetu Andreje Babiše. Pavel nereprezentuje vládní politiku, takže s ním není o čem jednat. Je trpěný spolucestující, který se vnucuje tam, kde ho nechtějí.
2) Čeští občané nyní vědí velmi dobře, čí je a čí není Pavel prezident. Ve volbách se tím mohou řídit.
3) Čeští občané vědí, kdy soudy rozhodují roky, a kdy ani nic zkoumat nemusejí, a mají jasno druhý den. Ani nemusí vyslechnout všechny zúčastněné strany.
Jakou hodnotu má ústava kolonie, jež je ovládaná Německem? Žádnou.
Vlk o KoZa:
Historicky se jim všude dařilo, jen na východě vždy dostali přes držku.
Světový vývoj posledních 40-ti let v jedné větě.
Čtyřicet let je historicky oka mžik.
Ústavní soud rozhodl, že president Petr Pavel má do Ankary jet. Co by měl udělat Babiš a vláda? Být na jejich místě, poslal bych do NATO zprávu, že rozhodnutím ÚS do Ankary jede president Petr Pavel. Zrušil bych vládní letadlo a uvolnil jej pro cestu Petra Pavla do Ankary. Pak bych jej nechal v Ankaře slibovat, a až by se zahraniční partneři v NATO domáhali plnění slibů, sdělil bych jim, že Petr Pavel je pouze president a nemůže slibovat věci, které přísluší k rozhodování vládě. A jestliže jim tam naslibuje hory doly, nechť si dle svých presidentských pravomocí sliby plní.
Rozsudek ÚS říká, že mu mají zajistit akreditaci a nebránit mu v cestě. Vláda mu má zajistit akreditaci, tedy je rozhodnutím ÚS v roli služebníka presidenta. Macinka tedy odešle dopis do NATO. Mají se zdržet jednání, kterým by mu bránili v cestě nebo jej zdržovali. Vláda tedy Petru Pavlovi poskytne vládní letadlo určené pro vládní cestu do Ankary.
Ale dál už vláda nemusí dělat nic. Prostě stačí nijak se k tureckému výletu nevyjadřovat, nekonat, neurgovat akreditaci. Odeslat dopis, poskytnout letadlo, nevyjadřovat se, nejet do Ankary, a po skončení schůzky NATO všem partnerům oznámit, že Petr Pavel neměl oprávnění slibovat, co nemůže splnit.
Všichni presidentovi poradci evidentně hrají na to, že se vláda neodhodlá udělat mezinárodní ostudu, a poslušně splní, co Petr Pavel naslibuje. Klidně bychom mezinárodní ostudu udělat měli. Kalusovu krádež protokolárního pera v Chile jsme také přežili.
I když by se měl rozhodně účastnit Turek, protože být v Ankaře má kvůli svému jménu větší nárok než Petr Pavel.
Zde je ten rozsudek ÚS, a překvapila mě rychlost české justice.
DOKUMENT: Předběžné opatření Ústavního soudu k účasti prezidenta na summitu NATO
Ústavní soud rozhodl v plénu složeném z předsedy soudu Josefa Baxy a soudkyň a soudců Michala Bartoně, Lucie Dolanské Bányaiové, Milana Hulmáka, Veroniky Křesťanové, Jiřího Přibáně, Dity Řepkové, Martina Smolka, Jana Svatoně, Pavla Šámala (soudce zpravodaje), Jana Wintra a Daniely Zemanové ve věci návrhu prezidenta republiky na rozhodnutí o sporu o rozsah kompetencí vztahujících se k účasti prezidenta republiky na summitech Organizace Severoatlantické smlouvy, za účasti vlády, ministra zahraničních věcí a ministerstva zahraničních věcí, jako účastníků řízení, o návrhu na předběžné opatření, takto:
Vládě, ministru zahraničních věcí a ministerstvu zahraničních věcí se ukládá: – aby bezodkladně notifikovali Organizaci Severoatlantické smlouvy (NATO) a organizátorům summitu Organizace Severoatlantické smlouvy (NATO) ve dnech 7. až 8. července 2026 v Ankaře, že součástí oficiální delegace České republiky je též prezident republiky, a zajistili jemu a jeho doprovodu příslušnou akreditaci, a – aby se zdrželi jednání, jímž by účasti prezidenta republiky a jeho doprovodu na summitu Organizace Severoatlantické smlouvy (NATO) ve dnech 7. až 8. července 2026 v Ankaře bránili či ji ztěžovali.
Odůvodnění:
1. Prezident republiky dne 22. 6. 2026 podal k Ústavnímu soudu návrh na rozhodnutí o sporu o rozsah kompetencí podle čl. 87 odst. 1 písm. k) Ústavy České republiky vztahujících se k účasti prezidenta republiky na summitech Organizace Severoatlantické smlouvy. Prezident republiky v návrhu namítá, že bráněním v účasti prezidenta republiky na summitech Organizace Severoatlantické smlouvy si vláda a další účastníci řízení osobují jeho pravomoc podle čl. 63 odst. 1 písm. a) Ústavy zastupovat stát navenek. Prezident republiky současně navrhuje nařízení předběžného opatření k zajištění své účasti na summitu Organizace Severoatlantické smlouvy (NATO) ve dnech 7. a 8. července 2026 v Ankaře podle § 63 zákona o Ústavním soudu ve spojení s § 102 a § 76 odst. 1 písm. e) občanského soudního řádu.
2. Předloženým návrhem usiluje prezident republiky o rozhodnutí ve dvou směrech. Prvním je zajištění své účasti na summitu NATO, který se koná ve dnech 7. a 8. července 2026 v Ankaře. Druhým je obecné vyjasnění otázky sporu o rozsah kompetencí vztahujících se k účasti prezidenta republiky na summitech NATO v rámci oficiální delegace České republiky. Co se týká druhé otázky, nevzniká potřeba přijetí okamžitého rozhodnutí Ústavního soudu. Jinak je tomu nicméně v případě první otázky, kdy je zjevné, že vydáním rozhodnutí až po konání summitu by se tento návrh prezidenta vyprázdnil. Ústavní soud proto zvažoval, zda v čase, který je do konání summitu NATO v červenci 2026 k dispozici, přednostně a bezodkladně rozhodovat o věci samé. Usoudil však, že rozhodovat o tak významné, složité a do značné míry mimořádné věci v takové časové tísni není zodpovědné. Proto, aniž by předjímal rozhodnutí o věci samé, rozhodl pouze o návrhu prezidenta republiky na předběžné opatření o jeho účasti na nadcházejícím summitu NATO v Ankaře.
3. Při rozhodování o zatímní úpravě zohlednil, že se blíží uplynutí konce lhůty pro notifikování složení oficiální delegace České republiky organizátorům summitu NATO dne 26. 6. 2026 a že se blíží konání summitu na počátku července tohoto roku. Z veřejně dostupných zdrojů je patrné, že podle dosavadní ustálené a dlouhodobé praxe, která existuje od vstupu České republiky do Organizace Severoatlantické smlouvy (NATO), vláda nekladla překážky účasti prezidenta republiky na summitech této organizace a zajistila jeho účast. Prezident republiky se zásadně účastnil české delegace na summitech NATO, s výjimkou mimořádného summitu v Bruselu v březnu 2022 a řádného summitu v Madridu v témže roce, kdy pro zdravotní komplikace tehdejšího prezidenta republiky vedl delegaci předseda vlády.
4. To Ústavnímu soudu značí, že podle dosavadní ustálené a dlouhodobé praxe prezident republiky je členem delegace České republiky na summitech NATO. Nejde přitom o praxi prima facie neústavní, která by ochrany Ústavního soudu nepožívala. Zároveň vzal Ústavní soud v úvahu, že touto zatímní úpravou poměrů nebude nepřiměřeně zasaženo do ústavního postavení vlády ve smyslu čl. 67 odst. 1 Ústavy.
5. Z těchto důvodů je do doby vydání rozhodnutí ve věci samé namístě zachování dosavadní praxe. Ústavní soud proto podle § 63 zákona o Ústavním soudu přistoupil k přiměřenému použití § 102 odst. 1, 3, § 75c odst. 1 a § 76 odst. 1 písm. e) občanského soudního řádu, a protože bylo třeba po zahájení řízení zatímně upravit poměry účastníků, nařídil předběžné opatření na základě návrhu prezidenta republiky. Tímto rozhodnutím Ústavní soud nepředjímá konečné rozhodnutí ve věci.
Poučení: Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné.
V Brně dne 24. června 2026
Josef Baxa, předseda Ústavního soudu
Takova rychla odpoved za jeden den, bez vahani.
To musel mit nekdo asi pripravenou sablonu.