Tak nám Petr Pavel podal kompetenční žalobu ve které žádá Ústavní soud, aby se ho zastal, nařídil vládě, že prezidenta musí vzít sebou do Ankary a aby určil, kdo rozhoduje o složení delegací pro zahraniční cesty. Zkrátka a dobře, prezident žádá jím jmenované ústavní soudce, aby mu na kompetencích přidali a vládě aby ubrali.
Andrej Babiš to komentoval velmi lakonicky, že sice respektuje prezidentovo rozhodnutí o podání žaloby, ale že to není dobré řešení. On sám se na Ústavní soud kvůli Filipu Turkovi se žalobou neobrátil… Říkal to zcela klidně a věcně a tvářil se u toho, jako když převzal kontrolu nad Kosteleckými uzeninami. Tenkrát se také tvářil naprosto klidně a držel poker face, zatímco se předchozím majitelům postupně rozpadalo pod rukama jejich úvěrové financování a oni zjišťovali, že ještě budou rádi, když si to Andrej koupí.
Upřímně, myslel jsem si, že prezident tu kompetenční žalobu spíš nepodá, protože Babiš nechodí do rizikových akcí a pokud rozhodl, že PePa fakt nepoletí, má to dozajista ošéfované z mnoha stran, úhlů i pohledů, protože tohle politicky prohrát, to by byla fakt velká rána pro Babišovu image, která by se na preferencích zaručeně projevila. Za takových okolností by bylo lepší prezidenta sebou vzít, sehrát jakousi remízu a nechat celé to neštěstí na hrbu Motoristům, protože to byla jejich agenda – posílat prezidenta do brusele.
Jestliže to Babiš neudělal a postavil se za Motoristy, něco tím sleduje a cítí, že v tomto případě to riziko za to stojí. Prosím, všimněte si, že ohledně Filipa Turka Babiš žádnou empatii pro Motoristy neprojevil. Nechal to celé trochu vyhnít, odsunul střet na později a rozmělnil ho na dílčí střety, minimalizoval škody, ale nešel ani do kompetenční žaloby ani do ničeho jiného. Hranatá legenda prostě bude mít smůlu a bude dělat zadarmo zmocněnce. Tečka.
Tentokrát je to jinak. Babiš to střetu s prezidentem jde. Nepochybuji o tom, že jeho marketéři už změřili a zprůzkumovali každé slovo i každou větu, kterou Andrej vyřkl či ještě vyřkne a muselo jim vyjít, že tento střet Veľkého Bociana minimálně neoslabí, ale vzhledem k závažnosti případu ho zřejmě i posílí. A nebo možná neposílí, ale uškodí Petru Pavlovi, který najednou není nová reinkarnace Chucka Norrise, ale vzteklé děcko, které musí jít žalovat tatínkovi Baxovi a žádat ho, aby zasáhl.
Babiš už měl víc takových triumfů, kdy to s ním vypadalo tak beznadějně, že i Tomio Okamura nevydržel s nervama a tři dny před vydáním rozsudku veřejně žádal Andreje, aby odstoupil ve prospěch Bašty z prezidentské volby. Pak přišlo pondělí předvolebního týdne, soudce Šott rozhodl o nevině a Babiš vstoupil do světel reflektorů celý v bílém. Tehdy měl nervy jak špagáty a musel hodně věřit advokátovi Bartončíkovi, že ho z toho vyseká.
A tak teď čekám, co z toho bude. Že by Andrej prostě jenom udělal Petru Pavlovi něco na truc a nebo Macinkovi z náklonnosti, tomu odmítám věřit. Babiš hraje jinou, vyšší, ligu. Má důvody, proč Petra Pavla do Ankary nebrat, má pro to i mlčenlivé souhlasy důležitých lidí. A nebo holt nechá ústavní soud dělat aktvistickou politiku, PePu na Baxův zákrok do Ankary vezme a tam si ho Trump podá. Babiš pak jen pokrčí rameny a řekne, že přesně této prezidentské ostudě chtěl zabránit, ale ústavní soudstvo a prezidentovo IQ to nepochopilo.
Je také klidně možné, že Babiš už má jméno, které nasadí do prezidentské volby proti jenerálovi a z průzkumů mu vychází, že má šanci. Jen je zapotřebí prezidenta natlačit do role vůdce opozice a ukázat jeho pravý charakter. Pokud za rok a půl Petr Pavel skončí, Babišovi vůbec nebude vadit, že nový (jeho) prezident bude mít víc pravomocí. Tuhle blbost už udělala Fialova vláda. Tak jim vadily Babišovy obstrukce, že změnili jednací řád a teď pořádně nemohou obstruovat sami. Mohou se teď zaklínat spacáky a bojem za demokracii, ale reálně ničeho nedosáhnou. Sami si to schválili.
Jestli chce Baxa posilovat prezidentský systém, prosím, směle do toho. Aby pak ale nezjistili, že to zařídili pro špatného prezidenta a Miki Minář bude muset už potřetí změnit názor na prezidentské pravomoci. Zemanovi je přiznat nechtěl, Petru Pavlovi ano a novému už zase ne. Tohle by mohla být ještě velká legrace.
Všeobecně platí, že v tomto volebním období se začne politika lámat právě na prezidentské volbě. V komunálních volbách si lidé spíš vybírají starosty a na velkou politiku moc nemyslí. Senátní volby budou letos jako obvykle zase na okraji zájmu a uspějí v nich známé tváře, nikoliv ideje. Pak bude úplně mrtvý rok 2027, kdy nebudou vůbec žádné volby. Až volby nového tatíčka Masaryka budou určitým středobodem, kdy všichni budou muset odkrýt karty a ukázat, na které straně stojí. Je velmi rozumné se na to připravovat už teď.
Babiš si střetem s prezidentem o pravomoci na něco chystá půdu. Nechci říkat, že jeho tahy jdou až k prezidentské volbě nebo ještě dál, ale prostě nevěřím, že by se do tohoto boje Babiš pouštěl jen tak, bez zajištěného týla, bez klamných manévrů a bez odvádění pozornosti jinam. Rozhodnutí se oddalovalo, aby se v zákulisí dala nachystat politická past, protože Ústavní soud zřejmě prezidenta ve štychu nenechá, když je skoro všechny jmenoval… a rozhodne promtně. Uplynulé dva měsíce Andrej nepochybně využil k přípavě pozic.
Tož teď uvidíme, co Andrej nachystal.
__________________________________________________________________________________
Přátelé, pokud mě chcete podpořit, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Vaše podpora bude do poslední koruny využita pro projekt „Vidlákovny“ . Každý, kdo pošle příslušnou částku, může si na oplátku vyžádat knihy z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.
Kdo preferuje jednoduché placení, nabízím možnost přes tuto platební bránu: https://donate.stripe.com/28E4gzekn7mlgjS0g3g3600
Tak jestli mě něco zajímá,tak to bude odůvodnění rozsudku ÚS,na to si skutečně rád počkám, že to fešákovi na mašině přihrají a to velice rychle,je nabíledni, vždyť je to 13 ku 2.
Někdy je bouřka prostě jenom bouřka.
Někdo uhne, někdo se ohne a někdo uklouzne nebo mu ujedou nohy. Tak to chodí v životě i ve vládách.
Pro doplnění do mozaiky: V4 je zpět.
Jinak:
1) Pavel rozděluje společnost mnohem více než prezident republiky, Miloš Zeman. Simulakrum nadstranického prezidenta, jímž Pavel nikdy nebyl, je totálně v čudu.
2) Pavel z kompetenčního sporu nemůže vyjít vítězně. Buď soud prohraje, nebo se ho soud zastane, ale tím jen posílí pozici svého nástupce, ne tu svou. Stačí jeho blamáž s údajným vyhrožováním, k němuž nikdy nedošlo…
3) Pavel okopává Babišově vládě kotníky k vůli výdajům na zbrojení, přitom podle NATO měl plísnit Fialu. Ten závazky nedodržel.
Pavel si právě zadělal na prohru v prezidentských volbách. Tedy v případě, že proti němu bude kandidovat Andrej Babiš…
Pokud nebude kvalitní protikandidát a denně cpaný do hlavních mééédií (což nebude), tak Pávkovi stačí dát na plakáty jeho použitý toaletní papír (obdoba tenisové rakety VK).
No jo ,ale kde vzít takového fešáka na motorce a nekrást.
Tak ten spor a hlavně jeho vyřešení nám hodně napoví. Je to totiž situace, kdy se dá velmi kvalitně zdůvodnit, proč se rozhodnutí nedá stihnout, ale taky se dá rozumně zdůvodnit, proč se to dá stihnout.
Pepa107 podal žalobu 23.6. a summit je 7.-8.7.2026 … to máme 9 pracovních dní. Během této doby se musí:
1. zprocesovat věc na straně ÚS => rozhodnout, kdo to bude řešit
2. žaloba musí být doručena k vyjádření protistraně
3. na straně vlády se musí zprocesovat příjem od ÚS => rozhodnout, kdo to bude řešit
4. pravděpodobně nastane otázka, který právník se tím bude zabývat … např. zda právník vlády nebo externí
5. po určení, který právník to bude řešit, tak ten musí mít dostatek času na prostudování žaloby a přípravu argumentů proti -> tady jde o prestiž osloveného právníka, představa, že ráno mu na stole přistane ústavní žaloba prezidenta a večer přes datovku zasílá vyjádření je mimo mísu. Tohle jsou spory, které se zapisují do ústavní historie, proto nějaký bleskový, povrchní přístup nepadá v úvahu (pokud není vše předem domluveno)
6. po vyjádření vlády se s tímto musí seznámit ústavní soudci – opět, představa, že ráno to mají v datovce a odpoledne rozhodují je mimo mísu … musí minimálně budit zdání, že si argumenty vlády důkladně prostudovali.
7. až následně může dojít k rozhodnutí.
Jak říkám, dá i nedá se to stihnout. Při seriózním přístupu nedá, pokud to je domluvená šaškárna, tak to stihnou. Je taky varianta, že to domluvené není, ale lepševici budou spěchat a pojedou „na silu, jak s motorovou pilou“.
A samotná otázka je, jaký bude nález – budou muset vyspinovat fakt, že prezident je z Ústavy bez odpovědnosti, ale za zahraniční politiku ZODPOVÍDÁ vláda. Svůj názor by tady mohl napsat Z. Koudelka. Já bych si tipnul, že nález bude jak od Chytré horákyně – že sice zodpovídá vláda, ale máme tady ústavní zvyklosti … Další věc je, že i ti ústavní soudci nebudou chtít být spojování s naprosto dementním nálezem – prostě musí to být alespoň trošku „jsoucí“ … počkáme, uvidíme, hodně nám to napoví.
Vždyť je úplně jedno, kdo na ten sjezd zločinců pojede… Leda se tam umazat. To babišovi nevadí a Pávek je od exkrementů permanentně. Já bych být babišem, nejezdila nikam. To by asi voliči – ovšemže ne to do Motoristů – asi ocenili nejvíc.
Vláda měla mnoho možností, jak situaci vyřešit, jedna je třeba následující:
1. určit, že pojede jenom PePa107
2. zveřejnit mu mandát vlády, kde ho zavazují k zastupování s tím, že preference výdajů na zbrojení znamená snížení sociálních výdajů … zkrátka, aby byl obětní beránek pro časy, které jsou před námi .
Kolik má ÚS divizí….
Tady pravdoláskaři píšou:
Nepřátelské převzetí
Babiš. Když Boček a družstvo řezníků, kteří společně podnik vlastnili, nechtěli Babišovi podnik prodat, přišla série nečekaných událostí. Banka zastavila úvěrování továrny, Boček a spol. byli obviněni ve vykonstruovaném procesu z tunelování podniku a odstaveni. Když byli po letech nakonec obvinění zproštěni, Kostelecké uzeniny už patřily do Babišova holdingu.
Předešlý článek byl lepší. Tohle je mlácení prázdné slámy. Ať soud rozhodne jakkoli, nebude to mít praktický význam.
Ústavní oud si může vydat co chce, ale vláda to může pouze vzít na vědomí a vysrat se na ně.
Já myslím, že AB na poslední chvíli uhne.
Jako obvykle.
Tady je pohled od Besta:
Erik Best: Teď jde o budoucnost. Pavel chce moc a příklon k Německu
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Erik-Best-Ted-jde-o-budoucnost-Pavel-chce-moc-a-priklon-k-Nemecku-793147
Nic moc.
Pokud by Babiš ale covnul, je u svých voličů (podle mého pozorování) mrtvý Homolka.