13 června, 2024

Situace v Kosovu se vyostřuje. Díl 2. Zase budeme mlčet a případně humanitárně válčit jako za starých dobrých časů?

Postup kosovské vlády důrazně odsoudil i ministr zahraničí USA Antony Blinken, KFOR má být posíleno o 700 dalších lidí, především z řad vojenské policie a radnice jsou obháněny ostnatými dráty.

Pro začátek bych chtěla ovšem ujasnit ne všem známý vztah České republiky k otázce Kosova. Ten se velmi často odvíjel od naprosté neznalosti regionu a problematiky. Asi největším odborníkem na toto téma byl Jiří Dienstbier starší, který varoval před tím, aby Kosovo dostalo status státu a velmi podrobně vysvětloval proč to není dobrý nápad. Od počátku varoval před snahou Albánců o vytvoření tzv. Velké Albánie. Budiž mu za toto vyseknuta poklona, nicméně nebylo to bohužel nic platné, instrukce po naší ostudné účasti ve válce v Jugoslávii byly jiné.

I mezi ostatními politiky byl názor spíše opatrný, většina aktivních politiků buď o problematice nemluvila, nebo zastávala negativní postoj, jako například Jan Kavan, svého času ministr zahraničí. Bohužel v době, kdy se rozhodovalo o tom, zda ČR podpoří vznik samostatného státu Kosovo, byl už ministrem Karel Schwarzenberg a ten v podstatě jen opakoval to, co říkaly Spojené státy americké. A právě za jeho úřadování Česká republika podpořila vznik tohoto „státu“. Státu, kde operovalo tolik drogových mafií, obchodníků s lidskými orgány a válečných zločinců jako snad nikde jinde. A tito zločinci se poté líbali s jednou z nejhnusnějších osob moderních dějin, původem Češkou Madeleine Albrightovou. No a tyto polibky a objetí předávala právě Karlovi a ostatním „českým“ politikům, kterým nic toho nevadilo, a jako pejsci a poskoci poslušně kývali a klaněli se americkému velkému bratrovi.

Další z našich politiků, kteří zásadně nesouhlasili s takovým postojem byl jak Václav Klaus starší, tak Miloš Zeman, který dokonce v úřadu prezidenta řekl, že by ČR měla oduznat existenci Kosova, jako to ostatně udělalo už několik dalších států. Patří jim za to můj hluboký respekt a úcta.

Jaký je současný názor vlády, inu odpovídající kvalitě ministra zahraničí vojína Jasánka Lipavského, který poslušně bleskově odsoudil útoky na členy KFOR, místo aby se vůbec obtěžoval zjistit, proč k celé eskalaci došlo. Zvláštní je to především proto, že ministr Lipavský moc rád opakuje rétoriku USA. Ovšem zde je v zásadním rozporu, kdy naopak Antony Blinken těžce odsoudil kroky Kosova a označil je za zbytečnou provokaci. Asi si ještě v té době nestihl otevřít ranní přísun instrukcí. A nebo možná otevřel, a máme to podle nich být zase my, kdo bude eskalovat, odsuzovat, případně platit a hrát roli užitečných idiotů. Nebylo by to v poslední době poprvé. I Jana Černochová by jistě mohla po svém zvacím a podepisovacím turné po Washingtonu vyprávět.

Takže jak můžeme v rámci našeho politického rybníčku vidět, je paleta názorů velmi pestrá, a to kdo za koho „kope“ je z ní zcela evidentní. Za Českou republiku a její zájmy se to s touto vládnoucí garniturou skokově minimalizuje. Se současným ministrem tedy těžko říct, kam se bude situace vyvíjet. Bylo by možná docela zajímavé udělat průzkum veřejného mínění na tuto otázku mezi lidmi, možná by se pan ministr a celá válekchtivá vláda nestačila divit.

26 thoughts on “Situace v Kosovu se vyostřuje. Díl 2. Zase budeme mlčet a případně humanitárně válčit jako za starých dobrých časů?

 1. 🤔 „Shodou okolností“ byl terorista a bývalý vůdce Kosovské osvobozenecké armády (KLA) a bývalý prezident Kosova Hashim Thaci včera propuštěn z Haagu a odjel do Kosova navštívit svou nemocnou matku ve stejný den, kdy se odehrála největší a nejnásilnější albánská provokace za posledních patnáct let!

 2. Jen 2 kratke poznamky ke Kosovu:

  1. Parlament CR prijal usneseni vyzyvajici a vlastne i zavazujici vladu CR aby Kosovo neuznala, ale Schwarzenberg s Kaldou a Topolem na to hodili bobek, cili chlapci konali proti vuli parlamentu. Takze diky nim CR porusuje rezoluci OSN c.1244.

  2. Kosovo neni uznane ze strany USA jako samostatny stat, protoze rezoluce OSN 1244.

   1. …“zase budeme mlcet ,pripadne humanitarne valcit, jako za starych dobrych casu“…
    Ted p.Markova , kdo je to ty my?
    Jste to vy? Nebo kdo humanitarne valcil?
    Mozna vy jste mela dobre casy ,ale zmeny postihly mnoho obcanu az do ztrat prumyslu a dolezani za sudetem. Valky.
    Jinak se zabyvate demagogii , nepresnostmi a odsuzovani anonymnich MY?
    Psani je remeslo . Truhlar nemuze vyrobit stul kterej ma jen dve nohy.
    Je dulezite napsat presne a jmenovat ,ale to mate strach z nasledku.
    „..ne vsem znamy vztah Ceske republiky“..Kdo to je ?
    …“instrukce ,po nasi ostudne ucast..“..
    Nevysvetlite ty instrukce a zacnete o opatrnych nazorech..
    Jake ucasti , kdo jsou to ty „nasi“, pocitate se taky mezi „nasi“?
    Predtim jste psala o starych znamych casech.
    Ironie o valkach neni na miste , to nikdy nemohou byt dobre , lide umiraji ,ale to zrejme je pro vas nepodstatne a vam to nevadi , snaha si zaironizovat na jejich ucet neni vyubec na miste , je to tragedia nas vsech , vsech lidi na celym svete.
    Jde zase o zodpovednost autor ke ctenari.
    Lehkomyslne hazeni vyrazu k te zodpovednosti nepatri a nikdy nepatrilo.
    Vedet a myslet a hledat spravne vyrazy a setrit s ironii , vsude kam nepatri.
    Vyraz humanitarni patri jen havlovi a davat prave ten za vinu „ze budeme“, nikdo z nas nemohl ozralu zastavit.
    Davat to do souvislosti s nami „MY“, a vasim „vztahem Ceske republiky“, je nehorazne..
    Urazite vsechny cestne a poctive Cechy. Obvinujete narod .
    Zarazovanim do jednoho pytle s napul silenym opilcem..
    Vasi komunisticko akademickou rozplizlou abstrakci .
    Nechte narod na pokoji.
    Muzete se klanet treba distbyrum , za nejaky kecy ,ve vasem soukromi treba kazdej den…
    A ta snaha albancu taky nebyla jenom jejich ,hlavni pachatele byli jinde.
    Mozna by jste si mohla povsimnout ,ale nepovsimla , jak se zapad snazi vyhladit srby uz od nepameti. Pomoci islamu.
    Znicenim yhlazenim Vychodni Rise, napr.
    Nez zacnete obvinovat nas , Ceskou republiku ,vite o nas neco?
    Narod nesouhlasil a vy vidite jenom Zemany a Klause.
    To je zase politicka „snobbery“ povysenost , ktera z vas jen cisi za kazdym slovem. Z vasich dobrych starych casu ….

    1. Jelikož neznám vaše jméno, nebudu vás oslovovat.
     Toto jsou moje politické i nepolitické glosy aktuální situace, kterou beru lehce s nadhledem, nehraju si na encyklopedii ani Ottův slovník naučný. To není analytický rozbor na dvacet stránek do odborného časopisu. Pokud toužíte po něm, musíte jinam. To je lehce odlehčený text pro běžného člověka s cílem, aby si dané problematiky všiml a ideálně se nad ní zamyslel.

     To, čeho jsem si povšimla nebo nepovšimla nechte prosím na mě, ideálně včetně toho, co si já myslím, nebo nemyslím. A vzhledem k tomu, že o mě naprosto nic nevíte, tak větu o povýšenosti budu už snad raději ignorovat.

     1. No jo, jenže přispěvatelé, tedy pokud nejsou štamgasti, jsou měřeni zcela jiným přísným metrem, případně jsou jím přetaženi přes hřbet, tak omluvte kolegu, že se takto kriticky vyjádřil k vám jako autorce….

     2. Jen poznamka… pawa muzete s klidem ignorovat. Po dlouhe zkusenosti s nim…on nepise, kdyz ma co psat, ale kdyz si zapomene vzit prasky.

     3. Paní Marková, nenechte se otrávit, myslím, že nás tu bude víc, kteří Vaše příspěvky vítají, já tedy ano, podobně i pana Šika,který je taktéž skvělý. Takže za mě dík Vidlákovi, že Vás pustil na dvorek. dík

     4. Re: JM

      Zřejmě nevíte, že jako největší místní fešák a seladon jsem zakázal většině diskutérů, jakož i přispěvatelů, myslet i jakkoli jinak používat rozum.
      Takže mi tu nezavádějte nějaké nové móóóresy.

 3. Sype se to ledaskde. Mnohé půjde do kytek. Já jsem se probírala mou sbírkou prezentací z celého světa a jsem smutná z té “ globalizace“. Svět byl různorodý, všude se lidičkové starali aby měli okolí pokud možno hezké a účelné a kdo ví jak je to teď. Já to sice neumím, ale kdyby se někde našel koutek a někdo, kdo by to seskládal, ty vzpomínky na to co bejvávalo , co dokázali naši i jejich předkové a jaký ten svět byl. Poslala bych mu je, aby to nějak seskládal – aby se i lidičkové po nás mohli kouknout.
  Nenutím, jen takový nápad.

 4. Co udělají USA, pokud se do toho zapojí srbská armáda? Vyhlásí speciální vojenskou operaci, aby Srbsko demilitarizovaly? Snad to tak daleko nedojde a ještě vyjednají aspoň zachovat status quo. Problém s uznáním nezávislosti Kosova v roce 2008, kdy už válka nebyla a mírově jednotky tam už byly několik let, je v tom, že se pravděpodobně poprvé uznalo právo na sebeurčení národa, který už měl svůj stát. To je rozdíl oproti Kurdům nebo Tamilům. Pokud jeden národ může vytvářet více států a to i na území jiných států, je to cesta ke světovému chaosu. Existuje argument o odlišnosti kosovských a albánských Albánců, ale vzpomněli si jeho zastánci na to, že potom je možné, že i jiné národy se účelové rozdělí na víc národů? Za událostmi února 2008 stojí víra, že jedině Západ může a navždy bude rozhodcem toho, co je přípustné. Už tenkrát měli ale počítat s růstem vlivu Číny, která postupně oslabuje západní převahu. K zajištění míru a zachování mezinárodního práva aspoň de iure by bylo lepší Kosovo ponechat Srbsku formálně a nechat tam vykonávat správu Poručenskou radu OSN dlouhodobě. Jenže v OSN asi nechtěli, aby to vyvolalo nekonečné protesty albánské většiny, která tíhla k úplné nezávislosti. Mírové jednotky by tam časem byly vnímány jako okupační. Další možností by bylo severní část Kosova se srbskou většinou připojit k Srbsku, ale tomu brání obavy diplomatů, že by to vyvolalo precedens vedoucí k rozpadu křehkého systému rovnováhy v Bosně. Kosovo je pravděpodobně v současnosti nejrizikovějším místem Balkánu. Ve vzdálenější budoucnosti až vliv USA bude slabší, může začít v nějaké podobě válka mezi Srbskem a Albánií. Je možný, že by s Kosovem ani jeden stát štěstí nedošel. Srbsko by neslo ohromné náklady na správu a dotace chudší oblasti a nevěřím, že by chtěli mít v srbském parlamentu pětinu albánských poslanců s jinou politikou a muset s nimi jednat o každý zákon. Teoretický vznik velké Albánie by zase mohl vést ke sporům o moc mezi elitou z Tirany a z Prištiny. Věčný rozpor mezi sebeurčení a celistvostí hranic pravděpodobně už v chartě OSN.

  1. To doopravdy doporučuji přečíst. Delší, ale nabyté informacemi. Mnoho technice a problémech okolo protiraketové obrany a hypersonických střel.

   Pokud by to bylo tak, jak směřují vývody autora, tak US mají vážný problém.

   A ještě k tomu přistupuje velmi zvláštní ruská informace, že jim nějací lotři z vývojového týmu kinžálu prodali info Číně.

   Je to takový jemný vzkaz US admirálům. Číňani mají kinžály taky.

   1. Udalost.
    Americky , valecny bojovy letadlo , mirumilovne letelo v Cinskym mori , nekolik minut od Ciny , 7 tisic mil od Ameriky a tu prileti provalecny antimirovy agresivni ,nebezpecny letadlo z Ciny na kontrolu. A leti blizko ..
    Vlada Usa si stezovala.
    Nebavime se , ozvalo se mlceni z Ciny.
    A velmi spravny, totiz ignorace a nezajem je velka zbran kazdeho. Proti hysterii.
    Kdo reaguje je s nima. Krmi taky media.
    Aby zase slavne zvitezili nad raketou, musel jim Putin hodne zpomalit Kinzaly.
    Dalsi pomerne silna zbran je ta ruska trpelivost , az nekonecna.
    Nehejbaji se z fleku skoro , ustoupili pred casem , dobyli jenom kousek Bachmut a zase skoro nic..
    To je ve valce problem ,nedostatek iniciativy a predani ji nepriteli.
    Snazivci zapadu se ale muzou prerazit a taky nic. A jeste hur s hospodarstvim..

  2. „Faktem je, že žádný člověkem vyrobený objekt se nemůže pohybovat nadzvukovou rychlostí na úrovni zemské atmosféry. Atmosféra je příliš hustá a jakýkoli objekt pohybující se takovou rychlostí by se rychle zahřál na astronomické úrovně a poté by se vypařil.“

   Zde jsem přestal číst…

   1. To muze byt chyba v prekladu, ja cetl original a rozlisuji tam dva typy „nadzvukoveho“ – supersonic (rychlejsi nez zvuk) a hypersonic (5x a vice rychlejsi nez zvuk). Kinzal se podle toho ma radit do kategorie hypersonic.

  1. James Bondsteel zavraždil hodně Vietnamců, tak se po něm pojmenovala základna. Kdo ví, po kterém vrahovi bude pojmenovaná ta v Mošnově?

 5. Je cíl a prostředek k dosažení cíle.
  Cílem vrahů z Volstrýtu bylo vybudovat si v tomto prostoru voj. základnu, jistě mírovou.
  A prostředkem bylo rozervat Srbsko na dvě části a Kosovana Hashima Thaciho vyškrtnout ze seznamu mez. teroristů a ten všechno podepíše, za přispění krvavé báby Madly Allbrightové.
  Camp Bondsteel – Wikipedie

  wikipedia.org
  https://cs.wikipedia.org › wiki › Camp_Bondsteel
  camp bondsteel kosovo z webu cs.wikipedia.org
  Camp Bondsteel je druhá největší americká vojenská základna v Evropě ležící v Kosovu, byla vybudovaná v roce 1999 po bombardování Srbska.
  Fotečka pro pokochání se:
  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRd6AIlU7RFRAIdQBQs4yZXxa4oW4IfjLLvZW3E4MrS6g&s

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *