18 července, 2024

Aktuálně o Kosovu. Díl první

Situace v Kosovu a Metochiji se nadále vyostřuje, albánská vláda v rozporu s mezinárodní smlouvou o Kosovu obsadila úřední budovy v Srby obývané části země.

– Úředníci a zaměstnanci byli vyvedeni a do budovy přišly neidentifikované osoby, které úředníky nahradily. Místní samospráva je to totiž to poslední, co si smí srbská menšina spravovat sama. Tedy přesněji, do teď směla.

– To zcela pochopitelně zvedlo obrovskou vlnu nevole místního obyvatelstva, které se shromáždilo k protestům, které se zvrhly až k vrhání kamenů a násilné střety. O vážnosti střetů svědčí více než 50 civilistů, kteří vyhledali ošetření a bylo zraněno více než čtyřicet příslušníků mezinárodních sil KFOR. Počet zraněných albánských úředníků a příslušníků bezpečnostních složek není znám.

– Prezident Vučić již absolvoval setkání s pěti velvyslanci největších zemí světa, včetně USA a Číny, dnes v 11 hodin se setkal s velvyslancem Ruské federace, tohoto jednání se zúčastnil i ministr obrany spolu s náčelníkem generálního štábu armády Srbské republiky.

Od neděle 14 hodin je vyhlášen v Srbsku stav nejvyšší vojenské pohotovosti, na hranicích Kosova a Metochije je víc než 20 tisíc vojáků srbské armády. Dále bude srbský parlament jednat o aktivaci vojenských záloh a aktivaci stavu ohrožení země.

Jak bude na tuto situaci nahlížet Česká republika? Počká si na instrukce ze zahraničí nebo Lipavský vyšťourá poslední zbytky diplomatické odvahy a postoj kosovské strany odsoudí? Jak moc i tady uvidíme dvojí metr? Byli jsme jedni z mála, kteří tento nelegitimní státní konstrukt pod vládou válečných zločinců zvaný Kosovo mezinárodně uznal, tak si moc naděje nedávám. Jako perličku na závěr dodávám, že si s touto stále napůl válečně a mafií vyzbrojenou zemí hodlá EU včetně nás zřídit bezvízový styk.

24 thoughts on “Aktuálně o Kosovu. Díl první

 1. On opravdu někdo od Česka čeká nějakou pomoc? Výdyť my se tady neumíme vypořádat ani s místními problémy!

  1. Autorku po vyctu zprav opakovanych odjinud a zajima pouze , jeden nejakej Lipavsky. Velmi omezenej zajem ,snoba.
   Zejtra to bude zase jinej poskok ,ministr. Ministr je hlupak navic.
   Proc zajem vo to co rekne a nebo vystoura , co udela hlupak a jeho reakce se daji predpokladat.
   Napise o udalostech autorka nejakej vlastni nazor?
   Aspon jeden? Nenapise.
   Co si myslime my vsichni , ignorujici nezajem. Jenom ministr.
   Kdo jsou to ty kdo, „uznali“, proc nenapsat a vyjmenovat konkretne , kdo byli ty „uznavaci“? Je tady potreba neco vedet? Je!
   Ceska republika nenahlizi ani nemuze , nazev je akademicka ,rudopravni ,komunisticka nekonkretni abstrakce..
   Pro autorku neodbytna snobska atrakce…, vzdy ,
   jsou to obcane kteri si budou tvorit nazory a jednat treba protestem..
   Jsou velke a casto nepreklenutelne rozdily mezi jednanim jednotlivych ministru a vlady a nazory nas vsech na situaci v zahranici..
   Co presne autorka oznacuje s nazvem Ceska republika?
   Nevysvetleni zde mluvi .
   Mozna by stalo jeste za upresneni, ze oficialni nazev zmenili politici do Cechie..
   Je treba neco vedet a zminit se , nez nekdo ,autorka neco napise ? Je!

 2. Za mě nic jiného než další polínko k vyhrocení mezinárodní situace blíž ke globálnímu konfliktu, ze kterého bude někdo profitovat. Holt i přes provokace s drony, mezinárodními zatykači atp Ivan zalehnul v pozici jako medvěd a na potvoru se ani nehne. Tak ho zkusíme z brlohu vyšťourat z jiný strany. A horkokrevný jižní slovani jsou ideální prostředek…. Tak jen doufám, že jsou chytřejší než Ukrajinci….

 3. Přeložím do jazyka českého.

  Ivan je zaměstnán a jako poslední se nyní dá očekávat, že by mohl krmit Srby válečným matrošem.

  Šiptaři usoudili, že je ten správný čas vzbudit SPRAVEDLIVÉ ROZHOŘČENÍ KOSOVSKÉHO LIDU nad proradností hnusných a starých Srbů (že jsou blbí, to víme my mladí a chytří už dávno).
  A spravedlivým rozhořčením budou omlouvat DALŠÍ POGROM NA SRBY, který se už chystá.
  Soudruhy Modré přilby tam mají jako NEZAUJATÉ POZOROVATELE, aby snadno dokázali, že těch pár srbských mrtvol je pouze politováníhodná náhoda.

  Jediná záchrana při otevřeném střetu kyne od Ivana, pokud by přepustil srbskému Damirovi něco málo ze svého protiletadlového a protiraketového arzenálu.
  Jinak se nám zopakuje rok 1999.

  1. Ivan by Damirovi určitě něco ze svého arsenálu přepustil.
   Ale kudy to do Srbska dodat?
   Ktery okolní stát přepravu umožní?

   1. Re: JzH

    Diplomatická pošta v civilním letadlíčku? Ve
    Anebo po moříčku přes Nebílou Horu? Páky a páčky se najdou, zejména když korouhvičky nejsou už tak pevně nasměrovány. A pošta v letícím letadélku se v kontroluje dost blbě.
    Pak jsou ještě strojní součásti a aerolinky ze spřátelených zemí, bo ropné kontrakty…

    1. Targusi, ohledně Nebílé Hory, tam už se léta provádí ukrajinský scénář. Vyrábí se nové „národnosti“ a řeči. Černohorci bývali v podstatě Srby, jenže po válkách je jim vysvětlováno, že jsou „svébytní“ a se Srby nemají nic moc společného. Země je tak trochu rozpolcena, řekl bych já. Kdy nám začnou vysvětlovat o svébytných Jihočečích v kontrastu s hrdými Ostraváky atp. ? Dříve jsem se smál filmu „Díky za každé nové ráno“, kdy tatínek Pawlowské musel stále vysvětlovat, zda byl nebo nebyl „buržoazním nacionalistou“. Teď chápu, o jaké svinstvo se jednalo a jedná.

     Koncert pro černohorské Srby, kteří se stále cítí být Srby navzdory všeobecné masáži:
     https://www.youtube.com/watch?v=-t7juCNmZKc

     Podobnost s echt Ukrajinci se surdžikem a ukrajinštinou v kontrastu s ukrajinskými Rusy čistě náhodná. U nich se alespoň dá mluvit o rozdílu v mluvené řeči. V postYugo už prakticky vymyslel každý státeček jeho vlastní verzi „srbochorvatštiny“, ačkoliv se liší jen v pár slovech nebo výslovnosti. Samozřejmě neplatí pro Slovince a Makedonce, ti mají opravdu své jazyky.

     1. Re: Auto

      Naprostý souhlas.
      Abych byl ještě konkrétnější, velmi mne baví „chorvatský jazyk“, pokud porovnám pobřežní jih a „zbytek světa“.

     2. Auto: Černá Hora byla samostatně knize tví a potom království v době, kdy Srbsko bylo taky království. Až do roku 1918. Ještě v 1. světové bojovali a měli vlastní armádu. Nemusejí si svou tradici vymýšlet. To že toho využívá NATO je zase další věc.

  2. Zaskodnici, sabotaze ,soudruzi.
   Dodavanim zbrani vseho druhu a vybaveni ukru , se zjistilo ve veleni /Stoltenberg a generalove ,kongres ,senat a vysoky veleni EU ,
   nikym nezvoleny a presto nejvice demokraticky a kdo to nevi, ten dostane nahubek , od 25.srpna 23/, ze zaludny medvedi se seznamuji a cvici se na nich i na tech prisne tajnych zbranich , utoci na ne a nauci se je zneskodnovat ve valce.
   Kdyz to maji zakazany, tajnosti se nesmi dozvidat. Takova neslusnost.
   Nic jim neni svaty..
   Ani velmi zpomalene kinzaly, jak uvadeji media , neni mozne pak vsechny Patriotama picnout dolu.

 4. Myslím, že účelem tlaku na Srbsko je buď jeho podvolení ,,západu“, aby pokud se válka z Ukrajiny rozšíří dále do Evropy nebyl nepřítel v týlu,
  nebo pokus o zapojení do konfliktu v Srbsku Ruska aby bojovalo na více frontách.

  Se Srbskem nesouvisející, ale dám to sem:
  https://bavorv4.wixsite.com/bavorovy-poznamky/post/thierry-meyssan-z%C3%A1pad-odm%C3%ADt%C3%A1-m%C3%ADr-na-ukrajin%C4%9B

  Čínský vyjednavač o míru na Ukrajině Li Hui upozornil při jednání Kyjev, Varšavu, Berlín, Paříž a Brusel o tom, že:,,- Rusko má podle mezinárodního práva právo podniknout svou speciální vojenskou operaci proti ukrajinským „integrálním nacionalistům“. Nejenže to není v rozporu s Chartou OSN, ale je to legitimní uplatnění jeho „odpovědnosti za ochranu“ ruskojazyčného obyvatelstva.
  – Krym, Donbas a východní část Novorossie se legitimně připojily k Ruské federaci na základě referenda. Tito bývalí Ukrajinci byli po staletí zcela jiným národem než dnešní Ukrajinci.“

  Dále řekl, že Rusko není bez viny a že na vině je do značné míry Západ.
  Také že USA nechtějí aby Ukrajina zvítězila.
  Nikdo přesně neví, jaké zbraně má Rusko k dispozici. Všichni si však uvědomují, že se stalo mnohem mocnějším než Spojené státy, jejichž arzenál se od rozpadu SSSR celkově nezlepšil.

  Pro Evropany byl tento rozumný projev psychologicky nepřijatelný. Zločiny spáchané Spojenými státy v posledním čtvrtstoletí neuznali a nadále je popírají.

  1. Re: JzH

   Taky by to mohl být tlak Ivana na přidržení US techniky v Camp Bond Steel.
   No prostě my – gaučoví diplomaté máme – na rozdíl od diplomatů kariérních – naprosto jasno.

  2. Rusko ma pravo a odpovednost za ochranu ruske mensiny ,ale
   Rusko neni bez viny a na vine je do znacne miry zapad.
   Takze vsichni muzou za vsechno.
   Diplomat na kecy automat.
   Kolik let studoval na tohle. Asi hodne dlouho.
   Novinka ,usaci chteji valky , vod svyho vzniku je vedou a maji radi kdyz jiny valci a ubejvaji za ne.

 5. Nic jiného v tom není,jen dloubnout do Ruska,vytvořit další místo pro vojenský zásah.
  Jak jsem zaznamenal,USA posilují vojenské síly v Kosovu o 200 vojáků.
  Vypadá to,že to rozjedou na více místech najednou,hlavně na Ukrajině.

 6. Svět se zatajeným dechem čeká na vyjádření něčeho takového, jako je bakalář Lipavský – alias kadet Biegler?

  1. Vatikan , Benatky a celej zapad , vsichni silenci , vyhlazenim a vyplundrovanim Vychodni Rise Rimske , zaroven usnadnili a pomohli uz tenkrat , castecnou okupaci islamu, stredni Evropy.
   A nekonecne zase obranne a krvave valky s islamem , tam nasledovaly .
   „Otce nas , jenz jsi na nebesich“…
   Nahore pod Baltem , zase chteli rozpinavou kolonizaci nas vyhlazovat , taky plny neuveritelny zboznosti a lasky , Teutonsky germani to byli , pomahat tak islamu..
   „Otce nas , jenz jsi na nebesich“..Ktery je vlastne to kralovstvi a koho..
   Zase valky na jejich vyhnani a pak je to dodnes vo tom , ze nas nechteji ,nazivu..
   Madarsko drzeli islamove 150 let a jen nepruchodnost terenu dal je zastavila.
   Nemeli nas radi a pocitali , ze nas islam a teuton sprovodi ze sveta..
   Napoleona a jeho velkou armadu germanu , taky vyhnali .
   Vsechno spatny s nima?
   Potom Bismark zacal kricet vo sudu dynamitu na Balkane..Srbove a dalsi narody tam vadily hodne , nechteli a nechteji zmizet.
   Mysli si nekdo ,ze je to preslo?
   Na pomoc zase islamu , budoval cisar , vlada a german zeleznici Berlin do Turecka v 1900 , aby armady islamu nemusely na nas pesky..
   Na pomoc islamu a turkovi , francouzi a britove,predtim napadli ruskej Krym.
   Miliony mrtvych ,epidemie. Vychodni Rise zase ublizovala islamu..
   Ta zloba, kdyz jim“ jejich a tureckej “ Krym Putin vyfouk.
   Jeste se ted kamosi s turkem.
   Dneska cele flotily , taky usnadnuji , kdyz vadi uz vsichni evropani…
   Kdy napise nejakej geopolitickej akademik ,50 let studujici , trochu neco vo tom?
   Nenapise.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *