16 dubna, 2024

Krasořečnění

Od té chvíle, kdy Wagnerovci obsadili celý Bachmut (a Prigožin začal na všechny strany dávat rozhovory) objevila se u nás celá řada reakcí, které si podle mě zaslouží komentář. Ať už jde třeba o Marii Divišovou, která poukázala na to, jak se Wagnerovci dlouhé týdny snažili budit dojem, že jsou slabí a Ukrajině stačí poslat tam ještě další brigádu a další techniku a vítězství bude jejich…. nebo třeba Lucii Sulovskou, která zdůrazňovala démonickou povahu Prigožina, který si nebere servítky, ale je dokonalý psychopat. Maršál Petrla zase sdílel jakoukoliv nadějnou a nepotvrzenou drobnost, že ukrajinská ofenzíva už už začne a vyžene okupanty ze svého území.

Česká média bombasticky psala, jak v Rusku začala občanská válka, kvůli nájezdu diverzní skupiny opozičních Rusů do oblastí u Bělgorodu, kde chvíli jezdili džípy a pak je ruské jednotky rozstřílely. Nikdo z našich intervjuků nepostřehl, že si řežou vlastní větev… Ti „opoziční Rusové“ byli náckové první třídy a nedalo se jaksi úplně zakamuflovat, že jim výzbroj i výstroj dala Ukrajina či Západ. Vidlácky bych mohl říct, že ukrajinští náckové se spojili s ruskými nácky proti současnému ruskému režimu a nebudu zřejmě daleko od pravdy. Majnstrým byl samozřejmě plný informací, jak tito diverzanti ovládají div ne půl Ruska a s Putinem bude brzy konec.

Já se nad tím vším vlastně jen usmívám. Mám na Ukrajině i v celém postsovětském prostoru příbuzné a něco vím o ruské i ukrajinské národní povaze. V poslední době mám pocit, že většina ukrajinistů, které si zvou do televize, na Ukrajině nejspíš nikdy nebyla, byť umějí ukrajinsky číst a psát. Vždycky, když se někdo tady za Západu snaží posuzovat tamní informace, tak se mi prsty u nohou zatínají v pěst, jaké vývody jim z toho vznikají.

Já se nejvíc asi shodnu s Marií Divišovou, která tam má skutečné kontakty a ví stejně jako já, že na východ od Slovenska nastává svět, ve kterém se krasořečí. Vzhledem k tomu, co lze dnes najít na sociálních sítích, řekl jsem si, že se vám pokusím tuto východní povahu trochu přiblížit.

Začnu příhodou z loňského léta. To jsme s mojí skupinou historického šermu měli dětský den a nabízeli tam lukostřelbu. Moje dcera se schovankou to tam organizovaly, děti i dospělí si chodili zastřílet, bylo to zdarma, takže fronta byla dlouhá. V jednu chvíli přišla větší skupina ukrajinských uprchlíků, vzali luky a jali se střílet. Ale… po pěti šípech neodešli. Prostě stříleli dál. Fronta rostla, lidi čekali, ale oni stále neodcházeli. Moje vynervovaná dcera přišla za mnou, že neví, co má dělat. Že se jí tam hromadí lidi a ona je nemůže dostat pryč.

Přišel jsem tam, trochu jsem zvedl hlas a na české poměry jsem jim poměrně hodně vynadal. Jsou tu další lidi, copak nevidí, že už to stačilo?

V klidu odložili luky, předali je dalším a za půl hodiny přišli k našemu stanu si s námi připít. Dodnes se přátelíme. Já jsem si pak ale vyslechl od svých uvědomělých spoluobčanů, jak jsem zlý na ukrajinské uprchlíky a je to další důkaz mé věrolomnosti a kolaborantské povahy…

Ne, není to tak. To co je u nás už hádání a nadávání, to je na Ukrajině (i v Rusku) ještě úplně normální nekonfliktní úroveň dialogu. Oni prostě kolem všeho mají víc řečí a projevují víc emocí. Naléhavost se vyjadřuje hlasitostí a nejistota se překrývá množstvím slov. Předabovaný ruský film je nekoukatelný. Jakmile ruský herec promluví slovy českého dabéra, je 70% hereckého výkonu v tahu. Na ruské filmy je třeba umět rusky a nebo zapnout titulky. Dabing to dokonale zkazí.

Moje žena se mi po letech soužití svěřila, že měla vždycky skoro strach, když jsme se všichni potkali u rodičů doma a pustili se do debaty… Za chvíli to bylo velmi hlasité, vypadali jsme, že v příštím okamžiku se chytneme pod krkem… a překvapivě pak najednou, jako když otočíte vypínačem, hádka skončila a začali jsme se bavit o nedělním obědě. Nehádali jsme se, jen to byla jiná úroveň emocí a všichni jsme to o sobě věděli. Prostě v sobě máme krev ze stepí….

Můj bratr byl před několika lety v Kyjevě. Nevyznal se tam, měl sebou sice průvodce, ale ten se tam nevyznal o nic lépe. Kyjevské metro pro ně byla španělská vesnice. A tak se ptali místních. Každý jim velmi ochotně poradil, kam se mají vydat, doprovodil to spoustou gest i slov, ale nikdo jim už neřekl, že sám také neví. Prostě jim podle svého nejlepšího vědomí a svědomí poradil, co by na jejich místě udělal on, ale každý říkal něco jiného. Bratrův průvodce tohle dokonale znal a bráchu brzdil, aby se nadšeně nerozeběhl prvním naznačeným směrem, protože mu bylo jasné, že se takhle nikam nedostanou. Prostě tam nějakou dobu chodili, ptali se a filtrovali 90% nepoužitelného bájesloví.

Ukrajinci jsou prostě kecky… A Rusové jsou namachrované kecky. Machistická povaha je tam základní atribut a kdo ji nemá, ten to má v životě těžké a je považován za babu. Všichni tam na východě to vědí. Slova jsou víc o emocích než o informaci a je třeba k tomu takhle přistupovat.

Myslím, že Američany čeká spousta ošklivých překvapení, až zjistí, že ti, kterým dali prachy i zbraně, jim vlastně bohapustě kecali, vůbec se u toho nezačervenali a budou navíc strašně naštvaní, až je Amíci obviní ze lži. Oni podle svého folklóru nekecali, jen prostě udělali všechno pro to, aby dostali, co chtějí.

Prigožin v Rusku dělá to samé – on prostě křičí, mluví bájí, kecá, lže i mluví pravdu, aby tím Putinovi vysvětlil, že je lepší než ruská armáda a když Putin nasype peníze do Wagnera, dostane lepší výsledky, než když nasype do armády. Akorát Putin to ví a přirozeně si tyto velké řeči filtruje. Svým způsobem dělá Prigožin přesně totéž, co dělal generál Patton, který se na všechny strany dožadoval většího podílu vojenského materiálu, protože je lepší než Montgomery. Patton zfackoval vojáky trpící válečnou neurózou, Prigožin dělá něco podobného ruským způsobem.

Někde jinde zase podobně košatě hovoří Šojgu i Gerasimov a Putin si i z jejich hlášek rovněž odfiltrovává 90% balastu.

Přidejte si do tohoto mišmaše ještě i snahu o záměrné vojenské dezinformování, vytváření válečné mlhy, snahu o oklamání nepřítele a máte z toho takovou omáčku, ve které se nikdo z větší vzdálenosti nevyzná. Tam na východě se musí dlouho předlouho trpělivě mluvit a ještě trpělivěji posuzovat, než se z toho dá vytáhnout něco použitelného. Číňané správně říkají, že jediné, co je na této válce pravdivé, je vlajka na radnici. Vše ostatní jsou kecy, lhaní, mlha, dezinformace… dělají to tak všichni a pořád. Navíc se to děje v prostředí, které je bájím dokonale nakloněno a ruský i ukrajinský národ je v tom mistr nad mistry.

Hele, já neříkám, že jsou blbí, já jen říkám, že to tam prostě funguje jinak a je zapotřebí tak k tomu přistupovat.

Jistá je jediná věc… pokud je něco špatně, nikdo vám to nepřizná. Nikdy a nijak. Ano, to je ten důvod, proč mají ruské křižníky častější požáry a ruské ponorky horší nehody, než západní plavidla. Tam na východě se průser vždycky pokoušejí ututlat. Tohle bude vždycky do jisté míry ruská achilova pata. Ale průsery se dneska tutlají i na Západě, takže se nám to poněkud vyrovnává.

Čím déle poslouchám ukrajinské představitele ohledně ofenzívy, tím méně v ní věřím. Slyším v tom krasořečení stále více výmluv a ujišťování, že situace je nadmíru skvělá, což byla vždycky neklamná známka, že je všechno špatně. Na druhé straně se vůbec nedivím tomu, že Kreml je skoupý na slovo. Oni tam vědí, že když se moc kecá, tak se moc rozkecá. Vědí, že to tak mají. Vědí, že jediný způsob, jak nic neprozradit, je nic nevědět.

Ne, nevím, jestli to tak doopravdy je. Nevím, jestli se něco spustí a co z toho bude. Ale vím, že to, co se pouští ven a co si můžeme poslechnout na sociálních sítích, to je prostě jen východní krasořečnění a je velmi obtížné si z toho udělat použitelný obraz o tamní realitě. Je ošidné, posuzovat Rusy a Ukrajince podle našich měřítek. To platí i pro ruské vojenské blogery, Girkina, Pjakina a vůbec všechny, na východ od Slovenska.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

172 thoughts on “Krasořečnění

 1. Přátelé,
  jedonu z hlavních logicých námitek proti našim odpůrům bylo a je, že se chovají asymetricky k příznivcům a odpůrcům, že nepoužívají stejný metr.

  Dumnívám se, že by totéž mělo platitve všech oblastech, že musíme přiznávat i ptioritunápadů, byť je původcem nápadu osoba sebenepřátelštější a sebeodpudivější.

  Jednoznačným autorem nápadu -“ kostýmu“ i kampaně – který používá Vidlákův perazitický “ přítel“ Olda Šetrhend – je nesp orně ¨, ať se to komu líbí či nikoliv.
  Stopařův průvodce po po českém hospodském vesmíru si vybral kostým dobře – podle populáíhoí člana
  Řeporryjce Novotného…
  ———-
  Mimochodm, všicni, kdož se Novotným osobně setkali, tvrdí, že jde o velmi inteligentního člověka.
  Byl by to výborný tip na návštěvu, Vidláku.
  On by tě nesporrně rád uvítal a recipročně by tě rávd vyžral při někteé ze zabíjaček.

 2. https://m.facebook.com/rajchl.jindrich/videos/990058838806721/?extid=NS-UNK-UNK-UNK-IOS_GK0T-GK1C&mibextid=2Rb1fB&ref=sharing&wtsid=rdr_0gThuxhwxJrizAkl6

  Je to zase ten fb, tak to ne každý otevře. Ale na ytb jsem to nenašel. Rajchl je tu značně přetřásaná osoba, já zase některými považován za jeho fanatického stoupence. Tak můj fanatismus teda je tento – kdo chce a komu se to otevře, ať si poslechne ne to, co se o něm říká (třeba vynikajícími znalci, kteří četli to, co někdo o něm psal, jelikož to o něm četl) ale co ve skutečnosti on sám říká. Kdo nechce, ať tak nečiní. Ve druhé půlce mluví o Řehkovi a Koudelkovi. Pak taky „odpověď“ Okamurovi, jak to teda je s tou jeho proúnijností, když jej Okamura tak nazývá.

  1. Aha? Když jsem to pro kontrolu rozklik, je tam těch videí víc. Takže tohle je hned to nejvýš.
   A kdo nemá fb, ale poslechl by si, nejspíš by to taky mohlo být na stránkách PRO.

 3. Tak prý se nám z henté velké drtivé jarní ofenzívy nově stala letní. Lze očekávat, že pak bude podzimní, zimní, ’24, ’25… No, důležité je, že naše zbraně vítězí.

 4. Tak jsem si přečet(l) to vaše krasopindání a mám dojem, že nikdo nečet(l) dál než Vidlákovo nadpis a poenta jeho článku byla úspěšně utopena společným úsilím místních linguistů.

 5. OT
  Omlovám se za Off topic, ale dlouho se tady neobjevil komentář od Helanov. Nějakou dobu tomu nazad zmiňovala nějaké zdravotní problémy. Nevíte někdo něco bližšího?

  1. Taky se vomlouvam..
   Bude nejlip, kdyz se ji zeptate , urcite se dozvite , tady nejsou ani lekari, za kterejma by zasla vo radu a pomoc.
   Nezjevovani muze bejt z vice pricin.

 6. k42 napsal:31 května, 2023 (9:41)
  Nemáte zač a díky za pochvalu; válka prostě nebude, protože by ji Západ prohrál – to je jediný důvod, jinak by jistě „vyřešili“ své ekonomické a společenské „potíže“ otevřeným válečným tažením na Rusko. A na Čínu.

  Tady se podle mě mýlíte, myšleno že válka prostě nebude .Je tolik proměnných že v tomto i největší expert muže jen tipovat. Bohužel vládnou nám blbci a u těch je vše možné .U blbce nemůžete argumentovat s fakty.

  1. Válka bude, dokud na tom bude někdo vydělávat.
   Ukrajinští oligarchové ruku v ruce s vojenskoprůmyslovým komplexem SSA.

   1. Na PL z rozhovoru se Zemanem
    Válka mezi Ruskem a NATO je možná, není nemožná. Rusko je na trajektorii konfliktu s Aliancí. Pokud by válka vypukla, od první chvíle jsme aktivním účastníkem.“ Taková slova použil náčelník generálního štábu Karel Řehka. Jde o konstatování možné reality, nebo strašení?

    Pan generál Řehka je poměrně mladý, radikální a i o něm platí slavný Goethův výrok Junge Revolutionäre, alte Hofräte (mladí revolucionáři, staří dvorní radové, pozn. red.) a myslím si, že jeho výrok není třeba přeceňovat. Podle mého názoru válka mezi NATO a Ruskem je krajně nepravděpodobná.

    1. V USA mají 44 nejvyšších, 4-hvězdičkových generálů/admirálů, přičemž ozbrojené síly mají asi 1,5 mega lidí. Za WWII měli 7 nejvyšších 4* generálů, ozbrojené síly přes 12 milionů lidí. Přičemž tehdy měli tito nejvyšší lampasáci skromné platy, dneska je platí jak hrabata za Ludvíka XIV.

     A podle toho to vypadá. V roce 1991 za „Pouštní bouře“ Patriot nesestřelil ani jednu balistickou raketu Scud „od Saddáma“, ačkoliv trvdili, že zasahoval 100%. Myslíte, že je to dnes lepší? Není, jak bylo vidět třeba u Saudů proti jemenským raketám nebo nyní v Kyjevě (kde je skóre 1 Kinžál na jeden Patriot). Za celých 30+ let od první války v Iráku jsou Patrioty stále stejně špatné, ale Amíci je „prodávají“ (kupte nebo vás vybombardujeme) dál… S ostatními zbraněmi to není o moc lepší, pokud ne horší.

     NATO není schopné války. I kdyby chtěli, nemohou.

     1. Nuland , krvavej prevrat a valka na U. , Bidenovi , nejvetsi nepritel je Cina , jeste nestacila nic udelat /akorat nejaky jejich letadlo nekde lita/ a Grahamovi , penize nejlip utraci a miluje ty vydaje , na vyhlazovani rusu..
      Jestli tohle vede k miru …V.
      Politicko industrialnim systemu ,nastavenymu na nezadrzitelny valky..Zvanymu demokracie. Porad vyhravaji .
      Kazdej je pak jejich sluha , mozna nektery mluvi jinak , ale to nevadi.
      Trump vyzbrojoval U. a ted tam chce zaridit mir..
      Srbove, uz provokujou valku. MIr nechteji nikdy.
      Zapad musi furt bojovat a je zase prinucenej , valcit za mir..
      Porad vyhrava ..Okupovat taky musi.
      Zelinar ma problemy , dopousti se nejtezsich hrichu mafii , krade a nechce se delit. Behem valky vede narod ze Saudsky arabie , nebo z Hirosimy , nespokojenost vzrusta a prohrava vsecko.
      Jenom 60 tanku ,za megamiliardy nakoupil a ma ted na ofenzivu.
      Drzel armady v nevyznamnym Bachmutu. Vyhodnym pro rusa.
      Dluh se nebezpecne zvetsuje a je jasny, ze je tez nepritel a beda , navic spojenec Putina./Krach Usa hrozi/.
      Zoufalstvi vladne, ze prijde mir a spravedlnost a tresty !!
      Nadeje ze v bunkrech najdou zachranu..?
      Jak se ten velkej spojenec /dluh/ Putina ted porazi.
      Jedine pucovanim , za jeste vetsi dluh . A.
      Zbrojenim za mir a valkami za mir?
      Maji zdaleka se pise ,nejvic vsech zbrani , snad vic nez celej svet dohromady a rozpocet na zbrojeni vic nez vetsina sveta taky dohromady.

   2. Nebude, protože USA a Západ už nejsou schopní vydělat ani na válce, natolik je jejich společnost korupční a rozložená. Ani na tom jejich finančním loupežnictví: vydělají jen nejvyšší loupežníci, zbytek ještě více zchudne. Ano, ve zbraních a vojenských službách se točí obří peníze, ale komu jdou? Jen jednomu procentu nejbohatších, zbytek utře hubu. USA a Západ, přes obří válečné zisky a loupežení, neustále prudce chudnou – což nebylo tolik vidět, protože jeli na dluh dlouhá léta.

    NATO je vykradený papírový tygr: má sice 30x vyšší výdaje „na obranu“ (USA+Evropa) než Rusko, ale 90% z toho se prostě rozkrade, hodně padne na vysoké platy lampasáků a na vydržování 700+ vojenských základen po světě. Vyrobené zbraně jsou z konkurenčních důvodů nekompatibilní, mají předrahý servis a jsou nevhodné pro skutečnou válku. Nesplňují zadané parametry – jelikož výrobní korporáty jsou úplně vyhnilé…

    Příklad: ČSSR vyrábělo pásové obrněné transportéry BVP-1, tehdy špičkové, v ceně zhruba 1 milion Kčs/kus. Takže dnes by to stálo řekněme x15, s lepšími doplňky x2, tedy 30 mega. A ČR kupuje obdobný verk za 300 mega, v čemž není započítán servis a maintenance (updaty, ladění nedostatků a chyb etc), takže to zdaleka není konečná cena.

    Tudíž, jak vidíte, nejméně 10x předražené. Je to 10x lepší? Jistěže ne, ani náhodou. A tak to je se vším. Netřeba uvádět katastrofu s F-35: vlastní ministr obrany USA o tom prohlásil, že to má hodnotu hovna. Nejdražší masově nasazený letoun historie, nejdražší zbrojní projekt historie… a provozuschopných je stěží 30% nasazených letounů, vady a chyby jsou zcela zásadní.

    Vlastně to ani není letadlo 5. generace, protože to neumí „supercruise“ – let nadzvukovou rychlostí bez přídavného spalování. I když to umět mělo… ale v průběhu korupčního vývoje se jim to „poněkud zvětšilo, poněkud to ztěžklo“, tudíž projektovaný motor výkonem nestačil – tak mu zvedli výkon zvýšením teplot spalování v turbíně, ale…

    To způsobilo, že letoun se nedokáže uchladit a proto nemůže letět na plný plyn, jinak se přeruší chlazení elektronických systémů a celé se to vypne (nevypne, ale musí se snížit výkon a přerušit operace, dokud to nevychladne). Je to stealth, ale kvůli chlazení to musí při vyšší rychlosti letět s otevřenou pumovnicí, kde jsou tepelné radiátory chlazení. Nemůže to mít puštěný radar na výkonné vysílání, protože chlazení… leda jenom když je otevřená pumovnice a motor je na menším výkonu… no a tak dále. Jojo, „pár chybiček“.

    Kromě toho je to letadlo s nejdražší letovou hodinou (mezi stíhacími/útočnými letadly), největšími požadavky na údržbu a servis, nejvíce poruchami, s poměrně zoufalými bojově-technickými parametry…

    Prostě takhle to funguje, takže 30x vyšší „obranný“ rozpočet je úplně k ničemu. Ale jedna věc je jasná: všichni jsou spokojení. Tedy kromě daňových otroků, kteří to platí – ale ti do toho nemají co kecat.

    1. Víte co je nejlegračnější, Káčko?
     Že v kultuře je to stejné, jenom ty částky jsou ve zlomku promile. A to jak v platbách tvůrcům a interpretům (tam se ale těžko porovnává kvalita), tak v technickém zabezpečení.
     Label – to je oč tu běží. Mám pocit, že zbrojaři to mají stejné…

     1. 😀

      Řekl bych, že vlády nad „světem“ (USA+vazalové) se zmocnila nějaká partička jako byli Monty Pythoni a dělají si z nás všech neskutečnou prdel.

      A jinak, k těm Wunderwaffen amíckým leteckým čudům F-35: stealth to vlastně moc není, když pro chlazení to musí otevírat pumovnici a kromě toho, ten obří motor s extra vysokou teplotou spalin září v infračerveném spektru jako hvězdný obr, takže to vidí každá termovizní hlavice rakety na stovky kilometrů… IRST (infračervená a termovizní) čidla stíhaček samozřejmě také.

      Žluťák dneska dává vyhovující termovizní čip i do laciných mobilů za $300, takže asi tak. I ubohý jemenský inženýr to zvládne nějak přidrátovat na starou sovětskou nebo čínskou raketu, takže být Amík, kolem Jemenu (nebo jinde) bych se v tom F-35 čudu moc neometal.
      🙂

    2. K42: To jsou letadla a jak je to s raketomety? To se zdá nejasné. Má nějaká armáda Východu nějakou obdobu systému HIMARS?? Raketomet s delším dostřelem než většina děl, ale přesnější než balistické rakety o dostřelu stovek kilometrů. Na neopevněné cíle je dost účinný, když projde PVO. Polsko chce koupit cca 500 HIMARS a s dostatkem raket by to už znělo jako odstrašující síla. AČR by udělala líp koupit tisíce dronů a raket země-vzduch než pár předražených stíhaček F35. S drony je neuvěřitelně pozadu dokonce i za Ázerbájdžánem, abychom se srovnávali se státem podobné velikosti místo třeba s Tureckem s půlmilionovou armádou.

     1. No jistě.

      HiMARS/M270 (a další názvy téhož systému, podle výrobce) nejsou ničím výjimečné. Sojůz vyráběl BM-27 Uragan, a BM-30 Smerš což jsou také větší raketomety (220 a 300 mm průměr raket), do kterých měli už Sovětčíci v 80. letech přesné dálkové (až 120 km) rakety s přesným koncovým navedením, dokonce toho měli celou plejádu – s různým způsobem navedení.

      Satelitním přes GNSS Glonass (pro vývoz amíckým NAVSTAR GPS), radarovým, laserovým, optickým/televizním… dokonce do toho měli i dronové rakety, které nad cílem vypustí průzkumné optické/IR drony pro průzkum cílů (většinou se to používá pro zjištění zničení cílů předešlými údery). Ty amícké/Západní HiMARSy nejsou nic výjimečného – spíše jsou proti těm sovětským/ruským ve většině parametrů horší.

      Rusové na bázi těch BM-27/BM-30 udělali modernizovanou verzi Tornádo-S, která má ještě větší dolet, lepší navádění a větší ničivost. Hlavně nové rakety umí letět semi-balisticky, pro překonání PRO manévrují, na cíl útočí z 90° a vyšší rychlostí – takže to není snadné sestřelit (neumí to spolehlivě žádný Západní PRO systém).

      A také je to lépe integrované do „síťových systémů bojiště“, takže se nic nemusí před střelbou nastavovat, samo to tam „proteče“ z nadřazených bojových sítí. Na těch starých BM-27/BM-30 se musela opisovat čísílka z displejů velících terminálů nebo psát podle diktátu přes spojovací systémy a pak to naklofat do klávesnic programování těch raket (v kabině na to byl bazmek) – což chvilku trvalo, ale ne zase moc, nejvýš pár minut; ale dnešní ruské systémy to mají ihned.

      Kromě toho, Rusové mají další bojišťové raketové systémy s přesným navedením a dlouhým doletem, navíc s větší náloží a téměř nesestřelitelné, což Amíkům a Západu úplně chybí. Třeba Iskander-M: 500 kg hlavice (i jaderná), dolet 500+ km. Přesnost je taková, že se tím trefí do větrací šachty bunkru…

      Amíci už 10+ let vyvíjejí něco jako Iskander-M, ale neúspěšně, jmenuje se to PrSM – zatím vyrobili ověřovací sérii 100 raket. V tomhle jsou 20 let pozadu, nejméně…

     2. A jinak, Čína kopíruje sovětské/ruské systémy.

      Ale zajímaví jsou Korejci, a to obojí:
      Jižní Korea má v tomhle vývojové partnerství s Ruskem, takže mají svou verzi BM-27/30/Tornado-S, dokonce si koupili od Ruska i licenci/patenty ohledně Iskanderu-M, a vyrábějí vlastní analogický systém (ne stejný, ale vlastní vývoj na bázi toho ruského).

      Severní Korea je v raketometech velice vyspělá – mají toho více než kdokoliv jiný, dokonce ještě větší ráže než 300 mm s doletem i přes 300 km. A také vyrábějí vlastní verzi Iskanderu-M (kterou jim Rusové nejspíše předali v rámci „odvety“ proti Amíkům). Což není nic výjimečného: zázračné úspěchy severokorejských raketových programů jsou proč asi?

      BTW, severokorejská strategická mezikontinentální mobilní raketa na tuhé pohonné látky Hwasong-18 jakoby z oka vypadla ruskému Topolu, možná dokonce i modernizovanému Topolu-M. Což žumpy zatím úplně ignorují, asi na befel z Fašingtonu, protože by museli přiznat fatální prohru a strategický malér obřích rozměrů… k čemu všemu vedlo to dráždění medvěda…

      1. K42: Díky za odpověď. Vývoj jde rychle vpřed a některé věci včetně těch o technice je v záplavě propagandy těžké vůbec zjistit. KLDR má i děla s dostřelem asi 60 až 70 km v pohraničí v opevněných postech Soul mají v dostřelu. Děl je tolik, že by tisíce granátů nešlo sestřelit. Je to větší nebezpečí než kdyby tam měli desítky raket. Je otázka, jestli bylo chytrý rozšiřovat tolik Soul místo jiných měst víc na jihu. V Soulu mají už hodně let v ulicích sloupy s plynovými maskami pro rychlé použití v případě chemického poplachu. Pro Jižní Koreu je dnes myslím největší riziko jinde. Nejnižší porodnost na světě.

 7. Myslím, a nevím, jestli to tu už od někoho nezaznělo, že oba výrazy, tedy jak „krasořečení“, tak „krasořečnění“ jsou možné, byť ten první termín hodně zavání archaismem /není asi také náhodou, že hlídač pravopisu word mi ho podtrhuje červeně jako nespisovný/.
  Já ovšem – a zase, možná tady něco podobného mohlo být naznačeno – vidím v obou výrazech zásadní rozdíl. Ten rozdíl je viditelný na podobně složených slovech jako „krasořečení“ – viz „zlořečení“, „svatořečení“, „blahořečení“ apod. – od slov, kde druhou polovinu tvoří „řečnění“. Zatímco „řečení“ představuje určitou verbální aktivitu směřující k připsání nějaké vlastnosti nebo dokonce postavení někoho nebo něčeho samým slovem nevyjádřeného do určité role spojené s významem oné předpony /zlo-, blaho-, svato-, kraso-/, v případě „řečnění“ předpona charakterizuje onen samotný mluvený projev – vlastně ani nevím, jestli v českém jazyce existuje pro ten případ ještě jiná obvyklá předpona /no, ono vlastně i to kraso- je asi dost málo frekventované, ani nevím, jestli jsem ho do dneška vůbec někdy slyšel nebo četl, podle hodnocení mnoha slovních projevů ať už ústních nebo písemných, by se, podle mého názoru, daleko více měla uplatnit předpon jako blbo-, lži-, sprosto-, apod., leč slovník asi nezná/.
  L.

  PS
  Plná podpora, Godote“ Tvých názorů na tento lingvistický fenomén. Nezapřeš, čím ses kdysi živil a co jsi k tomu, aby to bylo „k světu“ musel pobrat, především přečíst…. A jak patrno, pochopil i VIdlák. Patří mu za to uznání.

  1. Lexi, nepochlebujte Godotovi, nebo zpychne. 🙂
   Vašemu a jeho jazykovému citu rozumím, ba ho i sdílím. Totiž že dnes se slova blahořečit, zlořečit, svatořečit používají s vazbou komu nebo koho.
   Jenže, řečit kdysiznamenalo prostě „mluvit“.
   Nemohu tu opakovat všechny odkazy, které jsem tu dal dnes dříve (automat by to hodil do spamu), např. „w čembychom mohli kráſněgj řečiti“ (Brus jazyka českého, 1667), katecheta by neměl před dítky prudce krasořečit (Slovenský národný učiteľ v roce, 1860),

   tak ode mě už k této věci naposled:

   sprechen = rozpráwěti, řečiti
   Josef Dobrovský: Deutsch-böhmisches Wörterbuch. Praha 1821 https://vokabular.ujc.cas.cz/nezapojene.aspx?idz=DDBW1821 (do vyhledávacího pole zadejte „sprechen“)

   nachdrücklich reden = gadrňe, dúkladňe řečiti
   J.V.Pohl Slovník řeči české, 1783 https://vokabular.ujc.cas.cz/nezapojene.aspx?idz=PohlSlov1783 (do vyhledávacího pole zadejte „řečiti“)

   declamare = krásno řečiti
   https://vokabular.ujc.cas.cz/banka.aspx?idz=STB (do vyhledávacího pole zadejte „declamare“)

   Zkrátka a dobře, řečit znamenalo mluvit, řečnit – a krasořečení znamenalo totéž co krasořečnění. Že to dnes vyciťujeme jinak, nezpochybňuji. Ale jako archaický výraz použitý k ozvláštnění textu to není chybně, na tom trvám. A už jdu od toho pryč.

   1. Nezpochybňuji a chápu.
    Jen si myslím, že DNES to „řečení“ vyjadřuje to, co píšu já, kdežto to „řečnění“ je definováno onou předponou.

    Vše dobré!
    L.

  2. Když Lex, tak já taky! Netvrdím, že to tak skutečně bylo, ale nějak takhle to mohlo bejt:

   Blbíš a pravda aneb K R A S Onekrásný vzpomínky na mládí.

   Jen JEDNOU (to už nám táta umřel) se mi v jistý věci stalo, že sem přišel ze školy domů a říkám mojí mamince, která se v polední pauze zdravotní sestřičky jako obvykle při obědě odbejvala něčím rychlým.

   „Tak si představ, zase sem dostal nespravedlivě poznámku za to moje prej neustálý vyrušování a ř e č n ě n í “, věřila bys tomu?“

   Maminka na mě upřela ten její nádherně zmučenej pohled řkouc:

   „Za co to tentokrát bylo?“

   Tak sem jí řek, co sem řek. Maminčin zrak se upřel k oknu do tam někde tušených nekonečných dálav a noblesně pronesla:

   „Aspoň že tak, za ř e č e n í pravdy se i věšelo“… a pak jakoby pro sebe tiše dodala … „pak už se JENOM odváželo v noci k výslechům,“… povzdechla si … „dej sem žákajdu, podepíšu se.“

   Ještě dneska si živě pamatuju, že když mi tu podepsanou žákajdu podávala, tak se mi dlouze dívala do očí …u nás doma totiž vždycky platilo:“Chytrýmu napověz, hloupýho trkni)!

   1. To je tak krásné, jak se bála, že budete pravdomluvný a jak byla šťastná, že budete. To je tak těžký úděl dospělých, tedy rodičů neb prarodičů

   2. Příteli blbíši,
    dneska se mi při čtení Vašich řádků /reakce na můj koment/ zarosily oči.
    Hodně.
    Díky.
    Kdo by to byl řekl, že trulant, který „neumí nic, než čáry na pauzáku, co prý jsou baráky“ má v duši a v srdci „poetično“ – vlastně ani nevím, zda „poetično“, zda to není ještě více – „srdečno“.
    Díky.
    Ukázal jste své opravdické ledví.

    Ještě jednou, dík!

    A úctou a kloboukem v ruce –
    Lex

    1. Re: Lex

     Já chci taky klobouk!
     Jinak vás a Godota napráším, že vám výše zmíněný soudruh slíbil za sepsání filipiky na jeho obranu demižón špumante, ze kterého vyrábí po nocích v sousedově garáži ty jeho francouzské výběrovky, které ani neumím přečíst.

     Tak! A máte to!

     1. Targusi,
      je nás tady několik jedné „krve“ a jednoho „srdce“.
      Abyste neřekl, máte taky „klobouk“. Bez „tří ran“ do něj.
      Já ale spíše „Pálavu“, a ještě spíše slivovici z Velkých Karlovic. Díky příteli, co odtamtud pochází a má tam bratra, tu slivovici lemtám ve množství větším než malém, o té „Pálavě“, co je k mání, nejsem až tak přesvědčen, že je skutečně PÁLAVOU.
      Jo, a taky cognac „odtamtud“ nebo brandy „odjinud“, a taky rum z Karibiku. Whiskey nebo bourbon, to už jen tak „na odvyknutí“.
      Fakt už máme možnost preferovat kvalitu nad kvantitou.
      L.

 8. OT
  Rajchl: Černochová je jako rozmazlené dítě v hračkářství
  Rajchl se hodlá domluvit na celorepublikové nátlakové akci se zemědělci, dopravci a odboráři. Chystá zorganizovat akci, která podle něj ukáže, kolik je v Česku lidí nespokojených se současnou vládou. Na odborového předáka Josefa Středulu však podle Rajchla spoleh není, protože mu jde o jeho kariéru a o jeho plat. Proto chce vše Rajchl řešit s odboráři v jednotlivých krajích. Upozornil také, že kdo se z jakéhokoli důvodu nepřipojí, přispívá tomu, aby Petr Fiala vládl dál.
  https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/rajchl-cernochova-je-jako-rozmazlene-dite-v-hrackarstvi/

 9. Nu vida, nikdy bych nečekal, že na moje dvě (necelé) řádky bude tolik reakcí. Děkuji za ně.
  Rád si často dělám legraci, když je obojí možné, že to je jako v pravidlech českého pravopisu. Ale to, myslím, není tento případ.
  Zastánci „krasořečení“ vytahují více než sto let staré příklady, které ze současné běžné i spisovné řeči vymizely, ale to jistě nijak nebrání se „krasomluvně použít“.
  Souzním se Sibylou:
  „Řečnit má podle mne pejorativní nádech“
  Tak jsem také pochopil „pejorativní“ obsah Vidlákova textu a proto jsem ho (myslím, že jemně a přátelsky) upozornil na možný omyl, chybu.

  Děkuji nicku nemesis, že mě za to označil za stárnoucího zlodědka a ožralu, tak je to spravne a tak to ma byt.

  Celá ta diskuse je vlastně roztomilá.

   1. Nemesis – tak, jak to dělávala Rektorova Kačenka, děvka švihlé podstaty , černých očiček, boubelatých tvářinek a malých ručinek, co bohabojná, cnostná a sličná sklepnice po celém městě vykřičená – Godotovi odfiknul , aby mu nenapadlo, aby něco podobného po druhé prostořečil !
    Významy slov uvedených kursivou jsou k nalezení zde https://books.google.cz/books?id=5cRoAAAAcAAJ&lpg=PA94&ots=O_pg487jum&dq=%22prosto%C5%99e%C4%8Dil%22&hl=cs&pg=PA92#v=onepage&q&f=false

  1. Mrzí mě, že z krasořečení je krasořečnění. Já to večer bral “po vzoru” svatořečení. Takhle mi vymizel původní význam. To nebyla chyba. Chyba se stala v Godotovi.

    1. To je jisté. Já bych si stál za svým. Krasopsaní a krasopis jsou také dvě rozdílné věci. Krasokosení a krasokos taky.

   1. Ale to jsou dvě různé věci: krasořečení je obdoba svatořečení, tj. někoho vychválit; krasořečnění je výraz pro „krasnomluvu“, tj. lehce pejorativní označení slovního projevu – jako „lakování na růžovo“ apod. Takže oba výrazy jsou správně, jen mají úplně jiný význam; nejde jen o pravopis.

    V tomhle má Godot pravdu… i kdyby byl zlodědek ožrala.
    😀

    1. Nikoli. Výrazy krasořečit a krasořečnit nemají (neměly) úplně jiný význam, byla to synonyma. Psal jsem to tu na jiném místě. Krasořečit je starý tvar pocházející od slovesa řečit(i)
     řečiti = rozprávěti
     doloženo např. zde https://bara.ujc.cas.cz/slovniky/dobrovsky/dobrovsky590.html u hesla Sprechen
     die Leute ſprechen = lidé rozpráwěgj, řečj (rozprávějí = řečí)
     Také např. zde https://theses.cz/id/fu97sq/24887728

     Od staročeského řéci https://vokabular.ujc.cas.cz/hledani.aspx?hw=%C5%99%C3%A9ci

  1. Včera jsem si vyjel na kole k severním sousedům. Je to oblast kde probíhala stará Německopolská hranice.
   Tudíž na několika vsích dvojjazyčné nápisy i krásně udržované památníčky obětem válek. dvojjazyčně zhotovené.
   Když jsem ale projížděl centrem Ratiborze (mimochodem ode dneška až do neděle mají v tomto městě svátek), Jel jsem okolo trosek pomníku rudoarmějcům. Hvězdy i tabule odstraněny, zůstaly prakticky jen betonové sloupy a desky.Nikde květiny lavičky apod.
   To je to křesťanské láska k bližnímu. Jinak ale je to na sever od toho města moc pěkné pro cykloturistiku. Hodně lesů, říčka Ruda..jo. A co mně opravdu překvapilo vzhledem např. k rychlosti polských kamioňáků, kteří mimo ves plný kotel a ve vsi 80, je jak důsledně dávají přednost chodcům a cyklistům na přechodech. Tam tedy klobouček.

 10. Hm, na intraku pocas studia, (aj ked to bolo uz davno) som spoznal niekolkych ukrajincov, aj sme obcas zasli na pivo, a vsetci boli skor mlcanlivy flegmatici. Mozno ze boli zo severu ukrajiny, neviem. Tie povahove crty o ktorych pise vidlak su typicke pre južanov (taliani, turci, spanieli, mozno aj pre „kozakov“ z juhu ukrajiny). No pochybujem, ze to delenie povah je v smere východ/zapad ako pise vidlak. Skor myslim, ze v smere sever/juh.

  1. Také jsme měli na intru na výměnné praxi ty ukrajinské soudruhy. Byli nějak starší na třetí ročník .
   Voni byli kluci už po vojně! Moc výřeční nebyli. Jistojistě hlídali jeden druhého, co říká a neříká a denně podávali hlášení svým vedoucím.
   Děvčata byla mladší a sdílnější. Jedna se pochlubila, že její bratr bojuje v Afghánistánu. Tak jsme ji pochválili a doufali, že dozvíme více. Druhý den už nám bratra zapřela a přestala s námi komunikovat.
   Dnešní uprchlíci před oligarchickou fašistickou bídou jsou daleko sdílnější.
   A jak píše pan Vidlák, jsou pohádkáři a věšiči bulíků přeborníci.

 11. Je zaujimave, ze na rozdiel od roznych kecalkov VVP nekeca.

  Precedens Krymskeho mostu malicko rozviril hladinu energetickej stability v EU.

  Precedens vpadu na zapadnej technike do RF pri Belgorode a pouzivanie zapadnych dronov na ostrelovanie panelakov v Moskve bude mat tiez nejake nasledky.
  Preto EU aj amici vyzyvaju Rusko, aby neblblo a neeskalovalo.

  Pri Krymskom moste to bolo dost zvlastne bum, ked sa mostu v podstate nic vazne nestalo, zato elektrarnam v UA sa nasledne stalo dost. Moskve sa tiez nic nestalo a aj tu ten utok vyzera hodne cinknuto. Vsetko co malo vybuchnut vybuchlo vo vzduchu ci pri poli.
  Kto bude s kamerou cakat pri systeme Pancir, by zachytil uspesne zostrelenie dronu nad Moskvou? Kolkoze dni tam cakal?
  A zrovna tie male bezvyznamne drony co trafili panelaky zabudli vybuchnut.
  Cinknutie ci nie – utok sa stal. Zapad potlapkal ukrajincov po pleci. A opat viac rozviazal rusom ruky.

  Ukrajinci su v pasci. Najskor vyhlasuju ze idu bit rusa az za Ural. Ze budu robit bordel, by to rusa bolelo. Ale ku kazdej akcii sa nie a nie prihlasit.
  Budanov z HUR uz vie, ze je na neho polovacka.

  1. cituji Viláka: Oni tam vědí, že když se moc kecá, tak se moc rozkecá. Vědí, že to tak mají. Vědí, že jediný způsob, jak nic neprozradit, je nic nevědět.
   Kriegmuter se diví, že na chudinku vyrukovaly zrovna při její tajné misi do Libanonu vojenským náklaďákem CASA. O misi prý nikdo nesměl vědět. Možná premiér a bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny by to měl minimálně vědět! A k tomu ještě, co tam našim spojencům Libanoncům veze a s čím se vrátí.
   Co kdyby ji někdo trefil jako ten humanitární vrtulník s naší vojačkou misionářkou?
   Je to běžné, že si ministryně války takhle létá po válčících zónách bez vědomí zodpovědných voličům?
   Škoda toho tajení. Mohla to být taková sláva, jako cesta vlády ČR do bojujícího Kyjeva.
   Voliči Pétiparazitů by plesali a vládci Evropských států by záviděli tu odvahu.
   V Kosovu se to teď docela mele. Tak se letělo pro matroš do země zaslíbené?

 12. Vidláku, krasořečení není nic.
  Nejspíš jste měl na mysli krasořečnění (viz všechny slovníky českého jazyka).

   1. Možná vás to oba překvapí, ale on se český jazyk vyvíjí. Zda správným směrem, o tom lze diskutovat, ale samotný ten fakt zpochybnit či pominout nelze.
    Ústav pro jazyk český AV je v tomto směru arbitrem nejpovolanějším, ať už ho vedl Oliva nebo ten současný Prošek.
    Možná Vidlák žije v obrozeneckých časech se vzpomínkou na své emigrovavší evangelické předky či co.
    Faktem zůstává, že v současných slovnících češtiny kasořečení nenaleznete, krasořečnění ano.

    Ostatně Nemesis je svou poslední větou klasickým úkazem – úpadku zdejších diskusí.

    1. Úplně se mi při čtení těch reakcí nemesis a Občana vybavil nedávný absurdní spor ohledně maturitní otázky z českého jazyka, kde měli maturanti doplnit slovo do ustáleného českého rčení „… růže přináší“.

     Z generace odchované na slovní zásobě počítačových her to samozřejmě spousta budoucích členů „elity národa“ nevěděla, a tak prostě tipovali, mimo jiné třeba „čas růže přináší“, což bylo pochopitelně (a správně) vyhodnoceno jako nesprávná odpověď, neboť žádné ustálené české rčení tohoto znění neexistuje. To ovšem některým rodičům nebránilo v tom chtít hnát kauzu snad až k soudu, protože kdesi na internetu (kde se dá najít opravdu všechno) našli pár výskytů, načež nastala obrovská bouře ve sklenici vody a nakonec sám ministr školství (na radu jakési nezávislé komise) svým výnosem zavedl „čas růže přináší“ jako ustálené české rčení. Cermat se omluvil, výsledky maturit se přehodnotily a rázem máme o více než stovku „vzdělanců“ víc…

     A tak je to tady poslední dobou se vším. Takže zazvonil konec a pohádce o vzdělaném a sečtělém národě je konec.

     1. vzdělaném, sečtělém.. V kolika knihách to rčení je? V nějaké určitě.. Kolik lidí to v běžné řeči použije..? Lidovou slovesností.. Čas, trpělivost.. pochopena logika byla. Jakokdyż by úloha zněla… Doplňte… Mlčeti.. (sůl)

      1. To ale nebyl test z logiky, ale znalosti českého jazyka, což na střední škole obnáší zejména znalost literatury (je poměrně obsáhlý seznam povinné četby, tam by se to snad někde dalo vyčíst) a schopnost vyjadřování. Že se to málo používá? Měli jim tam snad dát určit význam zkratek LOL nebo ROFL, nebo co přesně?

       U maturity mi to až tak těžká otázka nepřipadá. Ale je fakt, že já jsem maturoval před čtyřiceti lety, a od té doby se nároky – jak to říct kulantně – změnily, dejme tomu.

       1. Je to pravda, co říkáte a aspoň, kdyby se to děcka nedozvěděla do maturity, alespoň po maturitě by byla zas o něco chytřejší.. a češtinu, krasočeštinu a lidovou moudrost by nesla dál.. je to fakt

      2. Prevzdelanym a presectelym. Pretelevizovanym ,masam , nikoliv narode. Tyhle kritici sou rychly se svejma soudama. Jako s…….!
       Kazdej je preplnenej vedomostma , ktery sou na nic.
       Ty vedomosti si potom prisvoji a zapomenou myslet.
       A potom se lidi lidem vzdalujou..
       Pak sou tady ty neurosis.
       To sou vsecky negativity. Strach ,bez konce z permanentniho nebezpeci ,ohrozeni , z nedostatku jidla pro rodiny a deti, z nezamestnanosti v krizi, ze zbidaceni v demokracii , z valky /to je porad/ ,z nemoci , ze ztraty pristresi i pro deti a rodinu atd..
       My jsme navic dostali besneni komunistu , dalsi okupaci atd.
       Nechci nikoho zastavat , ale germani prosli ,
       /jako dalsi narody /, tvrdym deformujicim protestantismem po staleti , asi na urovni nacismus a tak sou jiny nez katolici.
       Vic se hodej tvrde zukaznenovany protestanti na demokracie.
       Pro nacismus a jeho vyvoj museli germani projit masakry v prvni a prohrany valce , hladomorem, inflaci , zaplatit miliardu za rohlik, okupaci casti zeme Francii , platiti reparace ze bestie ktery vyvolali lehkomyslne valku ,ztratou uzemi ktery ukradli v 1870,
       masovymi nepokoji , dalsi svetovou krizi , terorem ruznych gangu , Hitlerovskymi a komunistickymi bojuvkami , pokusem o ozbrojeny prevrat v23 , udesnou hysterii revu Dolfa..
       Vynechal sem neco?
       Asi kazdej byl zralej na cvokarnu a trvalo to skoro 20 let..
       Pak si mysleli , ze si muzou oddechnout ,precpany slibama , ze z nejhorsiho vyvazli. Verit chteli a hodne , se vsadim.
       A byli hnany za chvili ,do dalsi valky.
       Tim nechci nic omlouvat .Mozna trochu vysvetleni…
       Ani my sme nebyli usetreny podobnych soku..
       Evropani sou vodedavna ve vselijakym silenstvi jako doma..
       Dneska je to teror hrozeb , vydirani a hysterie vseho druhu vladne a utoci ,ze vsech stran.
       Ignorace je zbran , kdyz vlada rika , ze sme ve valce , je treba vlade durazne odpovedet , vy ste ve valce a my ne!!
       Odejdete do valky.
       Nemusime chodit daleko , vcera sem byl napaden tady a obzalovan a zacalo vyhrozovani , lide se tomu uci a kopiruji vlady, media ve vyhrozovani a varovani , stavaji se obeti a pouzivaji vyhruzky a hysterii na kazdyho, kdo se jim znelibi….
       A nevi a hlavne si neuvedomuji , ani co delaji.
       Ani jeden, co musi taky navic srolovat , neni schopen neceho lepsiho , nez pisu ja.
       Prevzdelany, prepouckovany a pretelevizovany……..

       1. To je zřejmě pravda, proto se mi nelíbí pořekadlo, že kdo se nepoučí z historie, musí si.. Ale jak se poučit z teorie a totiž hlavně, jak učinit lepší kroky..? jen tím, že je vyzkouším jsa přesvědčen, že jsou opravdu dobré /a pak ještě pro koho/ a tak se lidé nemají čeho jiného přidržet než svých vlastností. Je to snad to jediné, co mají a snad nejsou vůbec tímpádem učenlivé opice

        1. Bych jen pro uplnost pridal , ze misto poucek nazpamet vo hlavnim meste Habese a podobne vybrakovat a nicit detskou mysl , meli by pedagogove a studenti /a kazdej/ se nejvic zajimat , aspon zacit , proc neni pouceni z historie a hlavne se poucovat , kdo jsou narody, masy lidi a kazdej jednotlivej clovek.
         Co skutecne vobnasi.
         Ktery tu historii vykonavaji.
         Potom hledat jak z ven z kase.
         By to ty historii pomohlo k nejakymu zlepseni?..Urcite.

         1. Jen umět dokázat učit spravedlivě důstojnosti člověka, jak říkáte, jenže jakou měrou by to zase jen člověk dokázal… Tak se vztáhnem k těm letopočtům ve školách raději, což je psáno a dáno a spravedlnosti je učiněno zadost, alespoň myslí člověka, kam až dohlédne

         1. Bacha na písmenka, kt. se nesmí užívat zvlášť, jak jsem pochopil. Po zetkách došlo k zákazům i dalších.. Tak aby se nakonec nezačalo od A., což já stejně ani nejsem, jak mnozí ví. Písmena by se zkrátka měla shlukovat, ale shlukovat vhodně, o čemž je celý humanismus

     2. Přitom nechápu, v čem je problém. Úplně se začalo ignorovat odvozování.

      Jestliže někdo „řeční“, může být nazván „řečníkem“ – jedná se o „řečnění“, případně tedy „krasořečnění“.

      1. Zase na druhou stranu, když někdo vede řeči, pak může vést také „krasořeči“ a jejich únavný proud (tok krasořečí) je pak samozřejmě „krasořečení“…

       1. Plamenná diskuse ohledně krasořečení/krasořečnění budiž uzavřena smírně.
        Obojí je možné. Tvar krasořečení je sice archaický, ale není nesprávný.
        Dodnes dochováno ve složeninách „blahořečit“, „zlořečit“, bývalo sloveso „řečiti“.
        Pro takowé tedy Cžeſkého gazyka zuby a pro popuzenj dobře mluwjcých k lepſſjmu a oſtřegſſjmu mluwenj bude tento Brus. Že pak tak krátce pſáti minjm ažby se w ginſſjch hodnegſſjch wěcech pilně zanepráždněnému Cžtenáři toho Spiſu ohlédati neobtjžilo toliko drobet obſſjrněgi to předložjm w čem neyčaſtěgi a neyhanebněgi chybugeme mluwic, pjſſic a tisknauc y to w čembychom mohli kráſněgj řečiti: giné wſſechno krátce a samé to bez čeho nemůže býti; přidáwage ſwého zdánj přjčiny kde mi k wjře podobné na mysl připadnau.
        [Jiří Konstanc: Lima Linguae Bohemicae. To gest: Brus Gazyka Cžeského Neb Spis O pooprawenj a naostřenj Ržeči Cžeské. Wytiſſtěný K ljbosti Milownjkůw čistoty a dokonalosti Cžeſſtiny : K vžitku a newyhnutedlné potřebě Impresſorůw a Pjſařůw Cžeſkých. S powolenjm Wrchnosti. Wytiſſtěný w Praze : w Impresſy Akademické 1667]

        A tak např. Slovenský národný učiteľ v roce 1860 nabádá katechety:
        Přednášení musí býti živé a vřelé. Katecheta musí ve slovu i tváři ukazovati, za jak svaté považuje to, čemu dítky vyučuje. To však žádným činem nevymáhá, aby při vyučování křičel, pohyby těla činil a prudce krasořečil .
        https://1url.cz/iutX4

     3. Jo, ještě jsem zapomněl na happyend celého příběhu, totiž že ředitele Cermatu stála ta kauza místo. Holt, jak se zpívá ve známé písni Spirituál kvintetu, neměl za svou pravdou stát, za svou pravdou stát…

       1. Než byl Cermat, bylo nepřítelem číslo 1 všech rodičů zneuznaných géniů Scio. Až se vybijou všichni z Cermatu, budovy spálí a spáleniště posype solí, budou jejich genialitu potlačovat zase jiní pazgřivci, dokud se konečně nezačnou vydávat vysokoškolské diplomy rovnou při narození…

    2. Celý život jsem netrpěl úctou k autoritám a na stará kolena s tím začínat nebudu. Jen bych podotkl, že například utřonosoplenka JE součástí českého jazyka, byť se už léta nepoužívá a víceméně každý jen trochu vzdělaný při jejím použití v projevu ví, o čem je řeč a o jejím zařazení do souřasných slovníků pochybuji, leč hledat to nebudu.
     Existuje přece celkem zásadní sémantický rozdíl mezi krasořečením a krásnořečněním, není-liž pravda?
     Maně jsem si připomenul slova p.Wericha z kterési forbíny, že „autor byl vůl a překladatel není“. Výklad toho, co chtěl autor říct, je pro mne vrcholem arogance, neb toto je na každém čtenáři. Takový bohorovný výklad, navíc bez kvalifikovaé oponentury, to je podle mne úpadek diskuze a takový ten pohled z hlediska pseudointelektuální nadřazenosti a když se to někomu nelíbí, jeho věc. Na svůj názor má právo každý. Vykladači cizích názorů jsme dostatečně zásobeni. I soudy na ně dají.
     Na své poslední větě nemám co měnit.

     1. Ciste ze srandy… zajimalo by mne, kolik lidi se stejne jako ja podivalo na titulek a precetlo „krasorecneni“ 🙂

      1. Mě hned naopak po přečtení titulku napadlo, že tam Vidlák právě zapomněl naťuknout to „n“. 🙂
       Ale zase mi tam chyběl háček nad e, takže jsem si řekl, že to tak autor napsal záměrně (i když i pro mé oko jaksi chybně. 😉 )
       A teď teprve koukám, že už je to vlastně opraveno …

      2. Re Jozka: Máte pravdu, já jsem si to uvědomila, až když se tu rozvinula tato vysoce odborná debata. Vzhledem k tomu, že několik diskutérů tu píše jazykem pouze vzdáleně připomínajícím češtinu, považuji tento spor za zbytečný.

    3. „Ústav pro jazyk český AV je v tomto směru arbitrem nejpovolanějším. “ Ano, Godote, je to tak, bohužel.
     Proč bohužel? Třeba proto, že ctihodný ústav nedávno připustil i tvar „hranolka“, pokrm XY „s hranolkami“ je teď tedy česky úplně správně a spisovně. Prý to nebylo pod tlakem veřejnosti… no, osobně mám dojem opačný, pojetí autorů jídelníčků a nápisů na tabulích před stravovadlem asi rozhodlo a převálcovalo logiku a cit pro češtinu.

     https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ustav-pro-jazyk-cesky-hranolek-hranolka-zensky-rod-prirucka.A230314_105855_domaci_pukk

   2. Ad „Co vyvoslil ÚJČ není relevantní minimálně od té doby, co „vyložil“ Odolena Vodu.“

    Ano! Děkuji Vám, Občane, že jste připomněl přelomový jazykový zločin Ústavu pro jazyk český AV ČR.

    Odolen
    Odolena Voda = Voda Odolenova
    obdobně by bylo
    Martin
    Martina Voda = Voda Martinova

    Skloňovat se správně musí Odolena Voda, Odolena Vody, Odolena Vodě, Odolena Vodu…
    (tak jako by bylo Martina Voda, Martina Vody, Martina Vodě, Martina Vodu…

    Dle ÚJČ ovšem „Původní podoba názvu Odolenova Voda se vzhledem ke složité hláskové stavbě postupně zjednodušila na podobu Odolena Voda. Obě části skloňujeme podle vzoru „žena“: 2. p. Odoleny Vody –⁠⁠ 3., 6. p. Odoleně Vodě –⁠⁠ 7. p. Odolenou Vodou.“ https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=390

    Kdybychom to dle „logiky“ ÚJČ převedli na hypotetickou Martina Vodu, bylo by podle Ústavu Martiny Vody, Martině Vodě, Martinou Vodou.
    [Martina (od muže Martina) podle vzoru žena.]
    Což jaksi, ehm, k panu Marinovi nepasuje (kdyby místo vody byla tužka, tak by se podle ÚJČ o tužce pana Martina mluvilo o Martině Tužce…). No hrůza. Od těch dob (nikdy nezapomeneme) ÚJČ tkví na háku!

     1. Vím. Pradávno jsem tam nějakou dobu pobýval (za vším hledej ženu).
      Správně je první slovo nesklonné. 1.p. Odolena Voda, 2.p. Odolena Vody, 3.p. Odolena Vodě, 4.p. Odolena Vodu, 5.p. Odolena Vodo!, 6.p. Odolena Vodě, 7.p. Odolena Vodou.
      Místní tak vždy (správně) mluvili. Teda běžně mluvili jednoslovně „Vodolka“, ale když už musili dvouslovně, tak způsobem, jak napsáno výše.

    1. Oni takových výkladových perel mají víc, třeba nedokonavé „vypočítává“ ve smyslu „počítá“.

   3. Godot má samozřejmě pravdu. Dnes už v češtině existuje jen svatoŘEČENÍ.

    Podstata článku je ale zajímavá, možná to souvisí s byzantskou tradicí (v podobném smyslu se taky užíval výraz byzantinismus)

    1. Obojí je možné. Bývalo sloveso „řečiti“. Od něj dodnes dochovány složeniny dobrořečit, zlořečit, svatořečit, blahořečit https://slovnikcestiny.cz/heslo/blaho%C5%99e%C4%8Dit/0/1891

     O nevěstkách babylonských: „Běda vám, když dobrořečiti budau vám lidé, totiž chváléce vás, ale vnitř pajcháte, a které věci mé sau, k marné chvále obracujete.“
     …. O svých volených die, že zlé jméno mají, ale vnitř, které věci sau Kristovy, zachovávají. „Blahoslavení budete, když zlořečiti budau vám lidé ale vnitř ste Jeruzalém, nebo pro mne a pro pravdu trpíte pohaněnie a trápenie …
     https://nlp.fi.muni.cz/projekty/ahisto/portal/book/1158?page=82

     Krasořečit viz též https://web.litterate.cz/krasoreceni/comment-page-1/#comment-150732

    1. Jak vyloženo např. zde https://books.google.cz/books?id=F8yBPtfwpU4C&lpg=PA54&dq=%22kraso%C5%99e%C4%8Dil%22&hl=cs&pg=PA54#v=onepage&q&f=false (str. 54 dole)
     krasořečiti = krasomluviti, přednašeti, deklamovati

     Tj. krasořečiti je totéž co krasořečniti
     synonyma: deklamovat, recitovat, mluvit bombasticky, mluvit formálně krásně, vzletně, uhlazeně

     hanlivě: mluvit jen se zřetelem k formě, ale bez zřetele k obsahu
     https://ssjc.ujc.cas.cz/search.php?heslo=kraso%C5%99e%C4%8D&sti=29954&where=full_text

  1. Řečníci, ale těch už je málo, řeční.
   Kecalové mluví a vedou řeči.
   Většina političek, redaktorek, politologů, preesparazitů pouze „mluví“. Spolu mluví, s médii mluví, s cizími politiky mluví a navíc se vlastně jenom baví.
   Přiletí z třídenní mezistátní návštěvy a mluví o něčem. Řečnit a krasořečnit jim fakt není dáno.
   Kriegmuter dokonce kecá do médií, jak na ni někdo spáchal útok, když letěla někam pro něco pro někoho…

 13. Proč nenapíšete, co ste dojednali před barákem „““vlády“““ a s Reichlem v hospodě?
  Tak gdy ten barák odstřelíte, nebo se spojíte se žlutým špendlíkem jezdícím na Šemíkovi nebo s kulturní frontou, kerá bude považovat ten barák za kulturní dědictví? Nebo začnete chodit na školení malého Bendy, relikvii tohoto zlodějstánu?

  Proč, na co jitříte emoce, kór lidí, o kerých víte, že nic nezmohou. Na co vám to je. Tož esli myslíte na nějaké pozice, jaké to sou? Chcete si nadrbat půlmilionovou vejplatu jako keller, co se jako nechal do cizákova ukecat, ale jinak to byl čupr závozník ve Slezanu. Jaké potřeby byste začal plnit lidem jako první?

  Tak se dovíme opět kolik kulek stačí na Sarajevo, kolik kilotun zabije tank a kolik vojclů zhebne za pět minut.
  Na co vám to je, co tím sledujete?

 14. Připadá mi, že každý český blog s diskutéry jsou vlastně Rusové/Ukrajinci, kteří píší česky. Strašně mnoho slov, slov velikášských, zdánlivě poučených, podávaných s naprostým přesvědčením, že oni mají pravdu.
  Ale poslouchám-li Poláky, je to to samé. Nebo Němce – ti mají snad jen méně expresivní výrazivo. A to jsem poloviční Polák a čtvrtinový Němec. Takže to není ani slovanská vlastnost. Ono stačí třeba pracovat chvilku v Itálii. Tam se ještě k tomu křičí.
  Po představení jsme na hotelu nemohli mít otevřené okno přestože bylo horké léto, protože kolem půlnoci se na místním náměstíčku shromáždili Italové v černých oblecích, s deštníku zavěšenými přes ruku a řvali na sebe. Nebyla to revoluce – jen si o něčem povídali. V uctivém odstupu tam byly i Italky s kočárky. Děti v nich klidně spaly. Takže ten povrchní pohled mate. Znám se s několika Rusy, Bělorusy i Ukrajinci a jsou to z 95% prima lidi. Dokonce ani v Rusku jsem neměl pocit, že mě chtějí okrást nebo zabít. Anmi v Německu, Rakousku i jinde kde jsem chvilku pracoval.

  Možná je ten můj odstup od „italské povahy“ dán dvěma věcmi: Celý život (53 let)pracuji s umělci, zpěváky činoherci, tanečníky a tak jsem na jejich emotivní výlevy zvyklý, neberu je tak absolutně. Překládám si to.

  Druhý důvod je v tom, že mi moje polská babička (hodnějšího člověka jsem doposud nepoznal) prozradila jednu moudrost: „S kloboukem v ruce projdeš celý svět!“ Vyzkoušel jsem to mockrát – a v devadesáti pěti procentech to funguje.

  Jistě, i já umím vést hodně emotivní řeč. Nakonec – jsem syn operní zpěvačky. Ale vždy je za tím mým amatérským „hereckým výkonem“ chladný kalkul. Něčeho chci u daného člověka nebo kolektivu dosáhnout. Tak hraji rozhořčení, vztek, zdrcení.
  Není to o nic větší neupřímnost, než ty plamenné řeči – jenom si to na rozdíl od mnohých uvědomuji.

   1. Re: Targus 30 května, 2023 (23:59)

    Víte, Targusi, co je zvláštní? Jako malá jsem medvědy od Kolína neměla vůbec ráda. Vždycky mi bylo strašně líto toho malého, jak ho ten velký „přečůral“. Jo, ten velký si ho sice pak „udobřil“ a byl na něj hodný, ale nevydrželo mu to a v dalším díle toho malého zase vypekl… Přišlo mi to nefér a bylo to zklamání, protože jsem čekala, že se ten velký už polepšil….

   2. Napadlo mě, že současná mizérie národa byla dlouhodobě budována už od dětských let. Medvědi u Kolína – hajzlík a blbeček. A je to! Kluk Radovan. Krkonošské pohádky. Popleta Rákosníček. Metrosexuál Emanuel. Atd.

    Bez jediného kladného hrdiny, bez jediného pozitivního vzoru.

    Maximálně občas deus ex machina: Krakonoš, děda Lebeda, ale s deusem se neztotožníte.

    Snad jedině Kocour v botách se z toho trochu vymyká.

    1. Tak už asi vím, proč zmizel Čtvrtkův Rumcajs, Manka i Cipísek.
     Knížepánovi vzpurný, třebas i bývalý a polepšený loupežník – to je špatný příklad.
     Přitom střílel jenom žaludama! A Terminátor to dneska klidně valí z rotačního kulometu!

     1. No a hlavně to byla kompletní rodina…Třebas loupežnická a v jeskyni, ale kompletní.
      A Manka byla myslím bývalá prodavačka. Rumcajs ji sbalil v nějakém jičínském krámě, kde sháněl cosi pro lesní víly, bylo to tak?

  1. Už tomu rozumím. Vy jako syn operní zpěvačky, asi kulisák, nebo můzikant, mladší kocour, serete na volby potřeb a podíly na neprodejné půdě, rozpočtu, nedej bože šmarjá pano, rozhodovat o tem všem společně se všemi našimi rodnými syny a dcerami, jako ostatní tady, co si sedli buď do kanceláře nebo za volant korporátních hajzlů. No, sou tady aji blbky co prodávají blboňům psychofarmaka, ale z huby se jim taky práší doláre z fed-erální tiskárny, „““cenin“““, jako za katolíků, gdyž pálili naše lidi. No a po veškeré církevní, politické a ekonomické genocidě, zbylo tady několik pozůstalých, keří jim „““dou“““ na ruku.

  2. Jsem si vzpomnel, jak jsem pred cca 25 lety nemohl spat a pustil si na dvojce nejake kino narocneho divaka. Japonsky film. Chvili jsem si rikal, co asi ta slecna provedla, ze na ni ten samuraj tak vyhruzne (vcetne vyrazu tvare) chropti. Pak jsem se zacetl do titulku a zjistil, ze ji vyznava lasku.

 15. Vidlák, stejně jako do značné míry my všichni, podléhá dojmu, že co dělá a jak se chová on nebo jeho blízcí, je jakási „národní charakteristika“, v čemž nemá pravdu: je to falešná generalizace a psychologická projekce. Lidé jsou různí, zkrátka; a jiné je také jejich vychování, společenské a kulturní normy – které opět nejsou všeobecné, ale jen lokální, profesní, sociálně třídní a tak podobně.

  Ano, Ukrajinci často řvou, jsou sprostí, nadávají, nesmírně přehánějí a lžou. Přičemž to tak vůbec nemyslí – je to jen řvaní nejistého opičáka, což jsme všichni my lysé opice druhu homo sapiens sapiens, ale každý to prostě dělá jinak. Každý je mačo trochu jinak.

  A kdo jsou to ti Ukrajinci? Banderonáckové od Lvova nebo lidé z Donbassu? Nebo rusky mluvící Chazaři (aka „židi“) z Oděsy? Každý z nich se totiž chová úplně jinak – ale zase, jak kdo… i lidé z jednoho města mají více rozdílného než společného.

  Rusové opravdu na sebe většinově neřvou a neurážejí se – ale záleží odkud jsou, kdo jsou, jaké mají geny – protože ruská společnost je jednak totálně etnicky promíchaná, jednak i kulturně: kdo je „čistý Rus“? Do značné míry jsou to všichni totiž spíše „Rosijani“, tj. maglajz ze všech etnik a kultur ruské civilizace.

  Jinak se chová „ruský Viking“, který má v sobě více Vagjagů a jinak někdo s kořeny od Tatarů a Mongolů. Jiný je takový ten ruský „Slovan“, modrooký ze severu, jak z pohádky „Finist jasný sokol“, který připlul kdysi do Novgorodu na drakkaru. I sociálně je to jiné: ruští vědci na sebe fakt neřvou a nebuší se v prsa jako šimpanzi – kdo zvýší v diskusi hlas nebo použije nadávku, je odkecaný a nikdo ho dál nebere vážně.

  Někdo považuje takové exhaltované projevy za ztrátu sebekontroly a sebeovládání, která je přímo ostudná. Což je v Rusku většinový názor: od toho je ruské slovo „kulturnoje“ – což znamená něco jako slušný, ale v širším smyslu; také vzdělaný, s určitou vyšší úrovní jednání a chování. Společenská tolerance k takovým výstřelkům se také liší…

  Fakt, než se někdo vrhne na výrobu „typického Ukrajince“ nebo „typického Rusa“, měl by to zkusit třeba s „typickým Američanem“, to je možná snažší, jelikož Amíci jsou aspoň dost podobně vygumovaní televizí a tím jejich školstvím a popkulturou.

  1. Jistě, Rus z Pitěru a Rus od Bajkalu bývají, myslím si tak, obvykle dost rozdílní.
   Proč by ne, když se může tak moc lišit Chod od Ostravaka?

  2. Rusí sou ti, co nezdegenerovali. Gdyž zápaďáci vylezli z jeskyní a začali objevovat svět, pojmenovávali si okolí podle toho co viděli. Rusovlásky a rusé chlápky s bílou pletí a modrýma očima pojmenovávali sobě jako rusy. Můžu si vymyslet, že jich byla plná malá asie od severu, východu, i jih a západ, ale učej nás ve škole, pohádky katolíků a církevních mafiánů, keří dodnes pečou doláre ve fed-erální pekárně falšovaných dějin. Na to ale malej Reichel se svým vysokoškolským haprpagondechujckým vzděláním stačit nebude, igdyby tisíckrát chtěl. Ale Putin, to je jiný kafe, igdyž si lidi myslí, že peče s Čínou. Řekl, že teho nenechá dokud nezmizí z jevropy fašizmus a nacizmus.

  3. Ovšem je třeba zcela nezaujatě podotknout, že oficiální informátoři a politici z ruiny jsou notoričtí lháři.
   Notoričtí lháři se sice vyskytují všude na světě a jsou všude stejní, nicméně tam je jich nějak moc pohromadě. Vysoká koncentrace.

  4. Clanek je velmi uprimnej ,autentickej a zajimavej , nadprumer.
   Je vo necem. Nekdo ,kdo neco vi , o tom neco napsal a mne to zajimalo.
   A dobre napsany,ctivy.
   Abych byl konkretni o tom co se mi jako ctenari libi a co ne.
   A obvineni zalozene na spekulacich se vyrojilo jako pesticky na irske svatbe.
   Zase nepodlozene necim a nicim konkretnim.
   Jako treba urazlive a verejne obvineni z alkoholismu , bez jedineho faktu.
   Jaky obvineni se vymrsti priste?
   Zase cokoliv. Omluva od poucujiciho ,z pozice nadrazenosti nade mnou , co a jak mam psat a samozrejme nebude.
   A kdyz rusove nejsou rusove a ukrajinci nejsou a nesmeji bejt ukrajinci.
   Vedi to lip nez Vidlak. To je ta ponekud zase hystericka yntelygence.
   Vidlak psal jenom o zkusenostech v praktickem zivote.
   A pokusil se z nich udelat nejake zavery .
   Clanek se nejevi jako nejaky vedecko analyticky rozbor zahranicnich populaci.
   Vidlak se soukrome bavil s R. vo necem . A prej spatne .
   To se nazyva predsudek a rany „pod pas“, ty se mnozi..
   Dokonce se vytahly neTrollovane soudy vo americanech a udajne“ podobne vygumovanych „.
   Ktery sou jako vsichni lide v celym svete a normalni lide v celym svete se snadno domluvi a dorozumi.
   A nemusi ani mluvit spolecnym jazykem..
   Moje emoce nejsou ani trochu zjitrene ,teplota a tlak na normalu.
   Cetl bych dal , kdyby clanek byl delsi a neroloval , to necham jinym povysenym nad jine expertum , bych ani trochu.
   Tak si ten clanek zase prectu.

  5. Děkuji Vám, k42, za včerejší hřejivá slova, která rozptýlila mé obavy z otevřeného konfliktu (=války) NATO vs. Rusko zaseté Vidlákem. Nebylo by od věci, kdybyste věčně pesimistického pana domácího na pár dní vystřídal a okysličil stojaté vody „Kydů.“ Jste vynikající spisovatel a specialista na vojenskou techniku. Daniela nepodezírám z úmyslného balamucení čtenářů, ale poslední dobou plácá pesimistické blbosti. Pár dní odpočinku by mu utřídilo myšlenky a projasnilo hlavu…

   1. Život mne naučil, že je lepší být umírněný pesimista (pozor, nezaměňovat se škarohlídstvím) a pak být (třeba) příjemně překvapen. Navíc je hodně pravdy na tom, že pesimista je jen dobře informovaný optimista.

   2. Nemáte zač a díky za pochvalu; válka prostě nebude, protože by ji Západ prohrál – to je jediný důvod, jinak by jistě „vyřešili“ své ekonomické a společenské „potíže“ otevřeným válečným tažením na Rusko. A na Čínu.

    Všechno mírnější totiž úplně selhalo, a proxy válka přes Ukroše dopadla pro USA a Západ – a hlavně Ukroše samotné – přímo katastrofálně; ačkoliv to ještě neskončilo, výsledek je více než jasný. Politici sice budou stále lhát, jak proti Rusku zvítězili a chtěli by ještě více, ale jejich vlastní vojáci jim to rychle vysvětlí, že to nejde.

    Realita je realita: v tom propaganda vůbec nepomůže.

    1. Na zapade se uz davno neridi rozumem a uvahami , z nasledku a ze valku mohou prohrat.
     A nebo badanim o nasledcich valky.
     Nejaky okolnosti se mnozi …
     Nedelal bych si iluze vo Bidenovi /opakuje se tvrzeni o jeho senilite/ , dale je ve vladach a uradech spousta tech schopnych vallku dalsi vyprovokovat nejakym cinem.
     Kolik je Grahamu v senate , kteri tvrdi , ze penize na masakry rusu sou nejlip utraceny.. V mediich.
     Ruskou atomovou ponorku kdysi bombardovali usaci a kapitan se rozhod nezautocit proti prikazu..A zacit treti svetovou.
     Tech prikladu je hodne a usaci radi ztraceji nukl. bomby ,aby je nenasli.
     Snad kazdej tejden Putin varuje , aby se uklidnili.
     Ale to je privadi do zurivosti a snahy konflikt zacit.
     Dalsi krok je napeti s Cinou a dalsi konflikt na spadnuti.
     Cina ted prerusila kontakt s Usa.
     Prekypuji na zapade agresivitou a snahou jeden druheho trumfnout , kdo udela horsi provokaci na konflikt…
     .Vybuch potrubi , je teroristicky cin .
     Bez rozumu a s velkou davku provalecneho silenstvi ..
     Doufam ze to postaci k ilustraci.
     Mozna tez vzit v uvahu, co porad tvrdi ten snazivej Rehka a spol..
     Ukrove ted bombarduji Moskvu a nejdrive Lukasenko prohlasil neco vo rozdavani nukl. zbrani , spratelenym statum..
     Putin potom vyhlasil , ze kdyz drony na Moskvu budou utocit , pouzije takticky nuklearni zbrane ,na ukra.
     General Milley rika ,ze Usa ,nepomaha U. Neveri se tomu …

  6. k42: Přesně tak. Je to naprosto stejně pitomě krátkozraká generalizace, jako tvrdit, že každý Valach je tupý slivovicový vychlastanec, každý Hanák má umaštěnou bradu od špeku a je lakomec, každý Pražák je namyšlený a neschopný pičus, každý Slezan smrdí jako hovno a pojďme detailněji: Každý Uherskohradišťák je líný kokot, každý Topolák je inbrední debil, každý Kroměřížák je magor přeléčený místním blázincem (skoro ano)… No, je to zkrátka stejná blbost, jako tvrdit, že dominantní vlastností Rusů, resp. Ukrajinců je uřvanost a exaltovaná gestika.

   1. Ano, navíc zatímco my Češi jsme etnicky a kulturně většinově národně „stejní“ (až na romskou menšinu), o Ukrajincích se to říci nedá, stejně jako ne o Rusech. Ukrajina byla multinárodní stát, zrovna jako Ruská federace. Bohužel, Ukrajina tento aspekt pominula a Ukroši chtěli všechny „ukrajinizovat“, takže už není Ukrajina, ale Ruina…

    1. k42: Přemýšlel jsem, jaká pravidla změny národních charakteristik (jsou-li ovšem národní charakteristiky validně definovány) jsou alespoň částečně účinná. Mám ovšem na mysli charakteristiku ve smyslu národního cítění, resp. vlastenectví, nikoliv kolik tun páchnoucího sýra sežere průměrný „žabožrout“. Jsou to obdobné vlivy jako pravidla „převýchovy“ osobnostní strukturu jednotlivce? A jsou funkční? Myslím že jen částečně a síla k restrukturalizaci musí být mocná. U jednotlivce, ovšem dospělého, se již nedá hovořit o převýchově, to již nelze. Je to zřejmě jen silný zážitek, motivace s disciplínou, těžká nemoc. U národa mne těch převýchovných-národ modulujících-vlivů moc nenapadá. Snad jen korupce, moc, vliv médií,genocida. A i tak je to silně neúčinné. Chci tím říci, že jisté vlastnosti souboru obyvatel-národa, lze modulovat, ne však přetvořit. Je ale možné, že pokud je národ vytvořen systémem PEL-MELu, vlastenectví nebude nosnou charakteristikou. V případě Ukrajinců jsou hlavní vlivy dva: těžká korupce a s tím spojené sociální nůžky, rozevřené jak při konizaci čípku u gynekologa, a média. Fašizace je jen důsledek, Amerikou podporovaný symptom.

    2. Co vam nikdo nerekne….
     Snahy byly a velky, od zacatku 1918 , „nasi Cesky vlady , vsemoznejch dochtoru , akademiku „,
     nas Cechy mezi valkama , zmultikulturnit /do zmultikulturnovat , asi spravnejsi vyraz/ s germanama , /pokracovanim s nima od 1550 a pres Bilou Horu a Temno zaniku / dale a dukladne , slovakama , rusinama, madarama ,polakama a taky vyvolencema..A spojenectvim s brity a franzouzi a odmitnutim rusu..
     A vysledek se nad ocekavani dostavil a pro velkej uspech se opakuje..

 16. ad „Číňané správně říkají, že jediné, co je na této válce pravdivé, je vlajka na radnici.“

  Fakt to musí být radnice? Nestačilo by třebas muzeum?

  1. Nestačí. Radnice je symbol města, vlajka nad radnicí, obecně nad sídlem samosprávy znamená symbolické dobytí města. A je jedno, jestli se v něm další týden bojuje, město je dobyto.

    1. Muzeum by asi nestačilo (ani to Národní v Praze), spíš by to musela být nějaká památka, co symbolizuje dané město nebo stát.
     Eifelova věž, Empire State Building, White house, Reichstag (dnes Bundestag), Pražský hrad, Kreml v Moskvě.
     Z těch symbolů vlaje ukradinská vlajka jen nad Pražským hradem (přímo na chrámu sv. Víta)
     Prostě ČUR česko ukrajinská republika a její obyvatelé -áci (alespoň ti, co volili pětikolku a PEPA na hrad)

     1. Muzeum je na hlavním českém náměstí nedaleko symbolu státnosti Václava od Myslbeka( ikonický umělec podílel se na Národním divadle) , to místo symbolizuje vše.
      Mně i uráží, že z Václaváku udělali střelnici ( ve smyslu nevkusu)

      1. Socha sv. Václava je možná pro někoho symbol státnosti (pro mě ne), ovšem symbolem vlády nad Čechami (Československem) je vlajka nad Pražským hradem. Proto nad Hradem vlála celý Protentokrát vlajka s hákovým křížem. Větší urážkou je tedy ukradinská vlajka na Týnském chrámu na Hradě než na Národním muzeu.
       A propó svatý Václav. Jsme asi jediný národ na světě, který má za světce kolaboranta s nepřítelem. Oslavujeme Václava, který se ničím o český stát nezasloužil a zatracujeme jeho bratra Boleslava I, který český stát vybudoval (dobyl Slezsko, severní Moravu a Krakovsko, razil první mince (denáry), založil mj. Žatec, Plzeň a Kouřim a usiloval o založení pražského biskupství). Navíc svatováclavskou tradici nejvíc podporovali Habsburkové a nacisté za Protentokrátu.
       Je přímo ukázkové že jeden z praporů AČR, 42. mechanizovaný prapor má čestný název „Svatováclavský“. Skoro bych to viděl jako provokaci, tím spíš že prapor sídlí v husitském Táboře. Ale co se divím, když 1. mechanizovaná divize porevoluční armády měla „čestný“ název „Albrechta z Valdštejna“. Asi na paměť člověka, který několikrát zradil. Nebo to bylo možná na paměť bojové skupiny SS (SS-Kampfgruppe) Wallenstein, co zabíjela české vlastence v posledních dnech války.

       1. Máte pravdu. Trochu zvláštní jsou cesty a atributy vlastenectví. Častěji jsou založené spíše na emocích, než historických faktech.

        1. Ten Václav i ta jeho babička jsou kontroverzní ale byl první tak se nedá nic dělat mně seděl ukrošská vlajka u nas na gymplu a před městským úřadem

   1. Ta města ovšem nebyla dobyta ale s nepřítelem kolaborují.
    Jednoduché to mají v Teplicích, tam jedněm tvrdí, že jsou to městské barvy, druhé straně tvrdí, že je to na podporu Ukraruiny.
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Teplice
    Samozřejmě to ale je na podporu Ukraruiny, co by se taky dalo čekat ve městě, kde je ODSácký primátor (již od dob Kubery). Barvy vlajky jsou sice stejné, ale vlajka Teplic je úplně jiná, než ukradinská.

   1. Úplně ne. Občas mrknu na stránky Topwar-ru, kde, kromě článků na téma horkého dneška, jsou články o historii válek a především o zbraních. A někdo tam píše takový občasný mini seriál o českých zbraních, používaných za 2. světové války Německem. A tak si říkám, že jen tak pro historické bádání to nemusí být.

   1. Zdravím,

    Ne, ne. Jste v omylu. Od té doby, co legionáři “hodili přes palubu” Kolčaka, tak jsme “Чекосабаки”. A domnívám se, že si na to v Rusku velmi brzo vzpomenou (možná že se už tak stalo).

    1. Ano, tehdy to možná bylo výstižné, pes dokáže někdy rafnout, když se naštve… Kéž bychom to přece jenom měli opravdu v genech!

     1. Vám to připadá jako pochvalné označení? Mně tedy ani trochu (a ta historická událost, ze které to mělo vzejít, svědčí spíše pro můj výklad).

    2. Nasi Legionari nikdy nemeli umysl ani snahu se montovat do vnitrnich veci Ruska. Pouze odjet na zapad a kdyz tomu Trockij branil ,tak se probojovat.
     Tak je Kolcak, nebo kdokoliv jinej nikdy nezajimal.
     Ani zadny hazeni pres palubu ..
     Ovsem prilezitost spinit ,spinavejma pomluva je zde a pro nektery se nesmi vynechat. Spinavy spini ..

   1. Pěkné.
    Byli to ale asi tanečníci – jestli profesionálové nevím, ale spolu už určitě nejednou tancovali.

    Viděl jsem kdysi takhle tancovat a zpívat „divoké“ (kočovné) Cikány v jejich vozovém táboře v lese na Východním Slovensku. Nádherný zážitek. Dal jsem jejich vajdovi sto korun československých (víc jsem neměl) a pak jsme seděli u ohně, pili rum a kecali hatmatilkou o všem možném, až jsem se opil.
    Vzbudil jsem se za svítání, byl jsem přikrytý dekou a neztratilo se mi vůbec nic. Ostatní spali ve vozech.
    Tak jsem složil tu půjčenou deku a vydal se zpátky do civilizace – tedy k autobusu, který nás vojáky odvezl do kasáren v Mikuláši.

    1. Re: Sk

     Co by se vám mělo ztratit, když jste byl socprc vojcl? Vycházková knížka nebo hřeben? Anebo dokonce šití, které jsme museli nosit na vycházku?

     1. Například přenosný magneťák Uher, který byl tenkrát dost drahý. Mě ale dojala ta deka.
      „Dostal jsem od Cikánů deku.“ To nemůže říct každý…[;>D)

      P.S.: K čemu by mi byl hřeben?

      1. Oni na Vás použili deku? Já myslím, že oni to nepotřebují, útočí vždy v tlupě na férovku (1:10) a pro bělocha vypadají všichni dost podobně. Navíc většinou to bývá ve tmě.
       Ale to byste je tak nechválil.
       Ale obecně cikáni v blízké okolí svého bydliště nekradou, to by každému bylo jasné, („kdo to byl, cikán černý cikán“). Jako nekradou přímo v malých obcích, pokud v dané obci nějaká cikánská rodina bydlí.
       Tím ale urážím slušné cikány, protože hajzlové se schovávají za označení Róm.
       Jak říkal jeden můj známý cikán „ja niesu žiaden rom, ja som a buděm cigáň“

    1. Jasně, byli to když ne profíci, tak ochotníci… Dal jsem ten odkaz kvůli té atmosféře, která z toho čiší – hudba, pohyb, spontánnost… To na Karlově mostě neucítím – kšeft zabalený do kýče… Myslím, že to o něčem vypovídá, tož tak…

     1. Zvysene emoce , to bude ten problem.
      Namet k zamysleni.
      Naproti tomu je vedet, kdy prestat..
      Neco uvah vo nadprumerne hysterickym Prigozinovi.
      V kazdy valce se vyskytnou neuveritelny chyby a prusery.
      Ale je treba videt taky usili poctivych lidi ,v anonymite , kteri ve dne v noci vyrabeji spousty vseho a zasobuji armady,
      pres prekazky , ktere prekonavaji /a nejsou treba ani placeni poradne /, resi problemy na pochodu, aby nasytili to vecne hladovy monstr..Mega usili.
      Casto ani nemaji cas , ani chut , se najist.
      Tohle ale nas P. videt nechce a nezminuje se, nepodekuje a to je spatne , uplne spatne. Vdeci jim hajzl , za hodne .
      Jako soucast cele masinerie armady , chce vynikat na ukor celku.
      Kdyz jeho nadprumerne uspechy jsou zase nejen jeho ..
      To z nej dela zbohatlika , kterej ma schopnosti administrativne organizacni a zrejme na vyssi urovni , ale neni sam.
      Vedeni obrovskyho statu je nesnadne.
      A vedeni prokazalo ,ze hodne zvladne i za zmenenych pdminek ,neuveritelne komplikovane zapoceti akci..
      A treba ,ze umi se poucit z chyb.
      V atmosfere nepravdivych a hlucnych tvrzenich megamedii , neni treba „prat spinave pradlo“ , verejne , kdyz jde o hodne a jeste vic.
      A nas Prigozin krici jako nejakej ubrecenej , ukrivdenej ulicnik a z dalky , misto aby jako chlap, vlit do Kremlu , rozkopnul dvere a chyt ty pravy pod krkem a vyrikal si to s nima.
      A treba na duraz , prohodil neco vetsiho , jako stul , zavrenym voknem.
      Treba aby odevzdal presnej seznam , co potrebuje , to by urcite bylo dulezity aspon vedet a positivni ,kdyz sou urednici daleko ,
      se slovy , vynesu te jinak vodsud v zubech .
      Tak nejak se zachazi s bojacnymi byrokraty.
      Kricet z dalky zavani , treba nestatecnosti a osobni bezmoci jednat.
      A co ze verejnost ma s tim co delat. Reagovat ,jak a jakej ucel tohle melo splnit.
      Na hrubej pytel , hruba zaplata , se rika..

    1. Ale kdež, chtěl jsem tím odkazem na video poukázat na spontaneitu okamžiku… Schopnost něčeho podobného, bez ohledu na jakoukoliv profesionální průpravu, se u naší mládeže (postižené stupňující se digitální demencí) stále víc a víc vytrácí – viz. třeba (ne)kreativita (až na výjimky) nedávných majáles…

     1. Re Jirka a Matzurka :

      Ráda jsem se na to podívala. Díky, Jirko, za sdílení. Vnímala jsem z toho prostou jednoduchou radost. Radost z mládí, radost z toho, že něco umí, radost z toho, to někomu ukázat. Proč ne? Proč tomu podsouvat nějakou politickou či ideologickou nálepku… Na internetu je spousta takovýchto uličních představení, a to i od profesionálních hudebníků nebo hudebních těles, či tanečníků. Proč ne? Je to příjemné se podívat, když někdo něco umí a dělá s entuziazmem.

  1. Myslím si, že ještě před pár lety by bylo pozitivní. Překvapilo mě, kolik ruských spisovatelů Čechy znalo a psalo o nich nějaké zmínky. Většinou znali Prahu, někteří i jiná města, všichni znali naše pivo … Prakticky všichni se vyjadřovali pozitivně.
   Pokud máte náladu, mrkněte se na klip skupiny Leningrad „Ně Pariž“. Hrdina se tam vybelhá s bandaskou k jakési samoobslužné pípě pro pivo. Úplně nahoře seznamu je pivo „Češskoje“.
   https://www.youtube.com/watch?v=b2RHgyH-Nxo
   Obávám se, že teď to může být jinak. Četl jsem hanlivé vyjádření Girkina, který vzpomenul na to, jak jsme celou druhou světovou válku pilně pracovali a vyráběli zbraně pro Reich, takže není třeba se divit, že se teď chováme stejně…
   Byl jsem právě v nemocnici na menší operaci. Spolupacient se chtěl dívat na televizi, tak jsem se taky trochu díval . Doma mám televizi odpojenou asi deset let. Žasl jsem, jak máme moudrého premiéra i ministry. Všichni komentující se o všem vyjadřovali pozitivně… Náčelník štábu Řehka mluvil o válce NATO versus Rusko. Tímhle se živí duše (skoro) celého našeho národa. Nedivím se, že zvolili Pětikolku. A že si o nás řada Rusů zkorigovala názor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *