27 května, 2024

Pro nás kritická chvíle

Když Rusko vpadlo na konci února na Ukrajinu a z našeho majnstrýmu se začaly sypat ty informace, jak Rusové prohrávají, jak jim Ukrajinci dávají na prdel a k tomu byly ty obrázky Javelinů, zničené techniky, apod, tak se mi tomu nechtělo uvěřit. Ne, že bych disponoval nějakými znalostmi vojenského analytika, stejně tak jsem neměl k dispozici žádné lepší zdroje informací a vlastně jsem neznal ani žádného „bývalého vojáka“, kterému bych mohl věřit natolik, abych se na jeho informace dokázal spolehnout. Mě prostě jen dráždily detaily.

Jednak jsem pořád nemohl uvěřit, že Putin, kterému posledních deset let vycházelo ausgerechnet úplně všechno, který byl schopen velmi sofistikovaných a složitých strategických úvah, který zachránil Asada, s Turky se od sestřeleného Suchoje dopracoval k Turkisch Streamu, zachránil Tokajeva během jednoho dne, zachránil Armény a přitom nenasral Azery, dopracoval se ke strategickému partnerství s velmi složitou konfuciánskou Čínou, umetl si cestičku do Afriky, v Mali za rok vyřešil to, co Francouzi nezvládli ani s českou pomocí za deset let, tak ten stejný Putin najednou šlápne vedle, vypne mozek, vypne tajné služby, vypne armádu, vypne informátory i dezinformátory, přestane z ničeho nic poslouchat lidi, kteří mu deset let radí dobře a udělá takhle velkou chybu.

Dál mi pak vadily ty staré obrněné šroty. Všechno tanky T-72 nebo horší. K tomu staré transportéry, stará letadla a vlastně i staré vrtulníky. Nemusel bych zrovna vidět Armaty, ale kurňa, Rusko má fakt hodně tanků T-90. Stejně tak se kolem Kyjeva motali jacísi záložáci nebo jednoročáci, kteří fanfaronsky vjížděli do ukrajinských pastí.

V té stejné době ale na jihu postupovaly ruské armády přímo ukázkově. Cherson dobyly z chodu, skok to Melitopolu, pak skok do Berďansku, pak skok do Mariupolu. Během prvního týdne byla Ukrajina odříznutá od Černého moře. Ukrajinská propaganda mluvila dokolečka dokola o Kyjevě a ruská zase mluvila o Donbase a Mariupolu.

Stejně tak nikoho v Rusku neštvala funkční železniční síť přivážející obrovské zásilky Javelinů. Nevadily jim rafinérie, sklady, nádraží a vlastně ani kasárna. V prvním měsíci války Rusové zničili plošně vlastně jen radary a různé komunikační prostředky.

V době, kdy jsem na tyto nesrovnalosti upozorňoval, tak byli všichni vojenští analytici na stejné vlně. Rusko přecenilo síly, Ukrajina má šanci vyhrát, stačí dodat těžké zbraně, Rusko vlastně žádnou moderní techniku nemá, za chvíli jim dojde jídlo, náboje, rozpadne se jim měna, svět je jednotný a na naší straně.

A pak to postupně přicházelo – Rusové byli schopni zničit hypersonickou střelou Kinžál i bunkr, který měl odolat jadernému výbuchu. K tomu začali „kalibrovat“ různá kasárna se zahraničními žoldnéři, celkem bez problémů eliminovali většinu z té západní vojenské pomoci, sotva se Javeliny dostaly do zákopů, ruské tanky zmizely a nastoupilo ruské dělostřelectvo.

Putin na přehlídce nevyhlásil mobilizaci, stejně tak nevyhlásil Ukrajině válku. Od začátku doteď vlastně vysílá signály, že Ukrajina je jen malá lapálie na hranicích kvůli které nestojí za to, dělat válku.

Targus tady ve shodě se mnou už dlouho upozorňoval, že Rusové válčí na půl plynu. Pak už začalo být zřejmé, že tam mají méně vojáků než Ukrajina a stejně postupují. Jen to dělali „divně“. Strašně pomalu. A v posledních dnech najednou celkem hravě pronikli přes ty nejopevněnější ukrajinské oblasti. V posledních dnech to vypadá jako na začátku v první půlce března. Najednou postupují fofrem, obkličují a uzavírají, že i pravdomluvný Arestovič musí prověřovat informace, které město to Rusové vlastně dobyli.

Šafrovo fórum po celou dobu dává ty nejoptimističtější zprávy, jak Západ s Ukrajinou slavně vítězí…

Mezitím zjistíte, že rubl stále posiluje, tamní centrální banka stále snižuje úrokové sazby a že Gazprom vyplatí dividendu, jakou svět neviděl. A největší fór je, že se mezitím z Gazpromu stáhli všichni zahraniční podílníci jejichž akcie koupil takřka zadarmo ruský stát. Takže nejenomže Gazprom vydělal neskutečný balík peněz, ale ještě z toho Putinovi zbude mnohem, mnohem víc.

Trvalo vlastně dva měsíce, než si všichni ti západní politici všimli, že odříznutí Ukrajiny od Černého moře vlastně splnilo Rusku ty nejbláznivější sny. Nejenže má pohádkové zisky z prodeje ropy a zemního plynu, ale bude mít i pohádkové zisky z prodeje obilí, přičemž prý letos oseli o milion hektarů víc než loni. To je dalších šest až deset milionů tun na kšeft. Připočítejte si, že už zabrané oblasti na Ukrajině přidají dalších deset milionů tun do ruské bilance a zjistíte, že Putin je schopen nakrmit Afriku a Afrika je schopná zatlačit na Evropu, aby s těmi sankcemi přestali.

Pak se dočtete, jak Gazprom platil všechny ty Gréty a grýdndýly… a užýiteční idioti ničili naši energetiku ze všech pozic a když jsme něco namítali, nadávali nám do ruských svábů. Nejlepší agent je ten, který ani neví, že slouží Putinovi. Jaké to asi je, když všichni ti Bursíci, Kateřinky Žak, Magdaleny Šipky, i ti energetičtní zmocněnci Bartuškové zjistí, že pracovali z plných sil pro Rusko? A s nimi všechny ty učitelky, co dětem vysvětlovaly ekologii, ty biomatky, které podepisovaly petice proti dostavbě Temelína a vybudování jaderného úložiště…

Štěpán Kotrba ve své analýze pro Parlementní listy jako první řekl, že Rusko na válce neprodělává, ale vydělává. A asi bude mít pravdu. I když vezmu za fakt západní zdroje, že Rusko stojí válka miliardu dolarů denně, tak to celkem vychází. Jen na těch dodatečných nákladech na všechny suroviny Rusko vydělává víc než miliardu denně. Do března jsme platbami za plyn zajišťovali chod ruského důchodového systému, zdravotnictví a financovali ty nové tanky a nové stíhačky. Teď tohle všechno financujeme dál jako by se nechumelilo, jen ještě navíc financujeme i ruské výrobní linky na veškerý válečný materiál. A Putinovi stále ještě zbývá i na odškodné pro matky padlých vojáků…

A jako nejlepší fór je to, že zároveň válku financujeme i Ukrajině, aby vytrvala v odporu co nejdéle a tím co nejdéle udržela bezprecedentní ruské zisky. On ten Kyril každý den slouží mše, abychom zůstali takhle blbí a udrželi co nejdéle v chodu tu mašinu na peníze. Skoro si myslím, že Putin každý den varuje Gerasimova, aby ještě počkal a nekazil vítězstvím ten krásný byznys.

A najednou je samotná válka opravdu jen malá patálie na ruských hranicích. Najednou hrozí v Africe hladomor a ten hajzl Putin je součástí řešení a my jsme součástí problému. Najednou Čína kupuje ruskou ropu se slevou, Indie kupuje ostošest, Saúdové si klidně dovolí nebrat Bidenovi telefon. Pak slyšíte, že se představitelé NATO neformálně dohodli, že raději některé zbraně na Ukrajinu dodávat nebudou. Kromě toho Ukrajincům nedodali ty skutečně moderní vychytávky, v podstatě jim dali stejné zbraně, jako už mají, jen v jiné ráži, aby to dělalo logistické problémy. A najednou to ruské nekonání dává smysl…

Hele, já fakt nevím, jestli jsem měl pravdu a jestli jsem to odhadl dobře. Válečná cenzura nám ty nejdůležitější věci neřekne. Když se ale teď podíváte ty tři měsíce zpátky na moje válečné úvahy, tak to do sebe celkem zapadá, ne?

Proč to všechno píšu…

Když se podíváte na situaci na frontě, tak zřejmě končí ruské ohledy. Zřejmě skončil ruský záměr dělat ze sebe neschopného a předstírat, že stačí ještě rychle zmobilizovat, rychle dodat nějaké zbraně, rychle nahnat na frontu co nejvíc vojclů a bude možné zahájit ofenzívu, které okupanta vytlačí ze země. Zřejmě už jsou všichni přesně tam, kde je Rusové chtějí mít. Ti ukrajinští i zahraniční, včetně americké techniky. Pěkně v několika hrncích, stačí zavřít pokličku a řádně podusit.

Informace za milion je, zda se Ukrajině může podařit vytvořit novou obrannou linii a pokračovat v odporu, nebo jestli se teď dali na útěk a už se to nedá zastavit…

Teď přichází pro nás ta skutečně nejkritičtější chvíle. Teď někde v centrále NATO a v Bílé chýši sedí ti, kteří tohle všechno spunktovali. Vrazili do toho desítky miliard dolarů, spojili s tím své politické kariéry, vyhrotili situaci skutečně na hranu atomové války. A všude vyhřezávají důsledky. Hrozí jim nový Afghanistán. Hrozí jim, že všechny ty oběti, které žádali po svých voličích, byly zbytečné. Hrozí jim poválečné důsledky.

Teď se tam někde v Bruseli rozhoduje, jestli nás do té války zatáhnou doopravdy. Protože jim začíná docházet ten průser. Teď se tam perou dvě úvahy. Vycouvat z toho pomalu ven a nechat Ukrajinu, ať si to vyžere sama a nebo do toho jít se vším všudy. Teď právě se tam rozhodují, jestli Rusové brzy udělají strašný chemický útok, protože tohle Putin dělá vždycky. Těsně před vítězstvím pustí plyn na bezbranné ženy a děti. Rozhodují se, jestli se nás všechny pokusí ještě jednou oblbnout a zatáhnout nás do opravdové války se všemi těmi dobry dálkového bombardování, poprav za zabělost a pronásledování nepohodlných názorů.

Teď se teprve opravdu rozhoduje o našem osudu a máme jen dvě špatné varianty. Buď snášet skutečnou válku a nebo snášet ten průser, který nám náš Petro Igorovič Fialenko nadrobil. Ten, kdo pojede jednat za Putinem o plyn a ropu, ten tam pojede jako poražený. Za všech okolností. Proto bych se přimlouval Fialu nesvrhnout, ale minimálně ho tam do Moskvy ještě poslat, ať si sype popel na svoji politologickou hlavičku. To si užiju.

Ale ať tak či onak, Západu se to podařilo. Udělali z regionální mocnosti opět velmoc první kategorie. Dali Rusku zadarmo všechno to, co tam za třicet let vybudovali. Automobilky, plynovody, ropovody, vrty, doly, farmy, továrny, vzácné prvky, všechno. K tomu zbavili Putina konkurence, semknuli kolem něj ruský lid a zrušili vliv Západniků. Zařídili mu skvělé ceny pro jeho suroviny, dali mu Afriku i Arábii. Zařídili, že Rusko nemusí dodržovat pravidla WTO…

Když si to tak vezmu, Putin sám tomu všemu přidal jen drobnost – několik přístavů v Černém moři, trochu té ukrajinské černozemě a pár dalších, poněkud rozstřílených, továren.

329 thoughts on “Pro nás kritická chvíle

 1. Jasně, ukrajinská armáda slavně vítězí, do zimy bude osvobozeno celé původní území, bo to říkal Zelenský. Stačí jen dodat ty super zbraně a bude to. Jó jó.

     1. Za to může Přemysl Oráč. – Ten, když dooral brázdu, zatnul otku (nebo zatknul Otku? Teď nevím) a propustil voly, s nimiž oral, takto k nim promluviv: „Jděte, volové, odkudž jste přišli.“

      Jenže si splnění svého příkazu nezkontroloval a nevynutil, a tak je teď máme tady.

 2. „20:12

  Ukrajinský prezident Zelenskyj propustil šéfa tajné služby SBU pro Charkovskou oblast. Dostatečně podle něj nebránil Charkov, uvedla agentura Unian.“
  ———————————
  Jak to může vědět?
  Šéf tajné služby přece mohl bránit Charkov pouze tajně!
  A dobře věděl, že Zelenský okamžitě všechno vykecá v televizi.

  1. SBU není armáda. Co potom znamená, že, dost nebránil? Nemyslí se tim náhodou, že neprováděl dost velké represe proti opozici s jiným názorem? Gumovým výkladem paragrafu o vlastizrade můžou trestat každého. Mimosoudní exekuce to jistí, když to někdy otevřeně nejde. Možná jen centrum moci potřebuje svést vinu za své chyby na provinční šéfy?

 3. Večerní svodka JP

  Podle britské rozvědky RA přeskupuje vojska v Popasné a v Limanu k útoku za účelem uzavření severodoněcko – lisičanské kapsy.
  Zvýšená aktivita – Bogorodičnoje, Dolgenkoje – SZ od Slavjanska. Dále severní předměstí Popasné, předměstí Ňů Jorku,
  Avdějevka – úspěšná obrana VSU
  Gorlovka, Makejevka – tvrdá dělostřelecká příprava ze strany VSU.

  Záporoží
  Pokus o protiútok VSU z lokality Davydov Brod směrem na Běrislav a Novuju Kachovku (přehrada a elektrárna). Ukrajinské jednotky byly vpuštěny do hloubi obrany RA a zlikvidovány z těžkých zbraní. RA hlásí 201 celých těl plus kusy několik desítek těl útočníků.

 4. https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Cernochova-v-CT-Rusko-chce-obnovit-SSSR-To-je-zrejme-Jak-komu-vmisil-se-Moravec-703772
  ***
  (…) V první hodině Otázek Václava Moravce se před kamerami ČT setkali ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis. Jsme ve fázi opotřebovávací války? Zbraně pro Ukrajinu – je a bude jich dostatek? (…)
  —–
  Týýýjo… to fakt nevymyslíš.

 5. 18:37
  Litevec Tomas Upskas vytvořil kolekci figurek zpodobňujících ruské vojáky a nabídl ji do dražby. Utržené peníze chce poslat na pomoc Ukrajině.
  17:42
  Ruský televizní 1. kanál přinesl reportáž z Chakaska, kde jistý šaman na podporu ruských vojsk na Ukrajině obětoval vyšším duchovním silám hlavu býka.

 6. Americká Hra na kuře:
  http://vasevec.parlamentnilisty.cz/komentare/zbynek-fiala-hra-na-kure

  Totální rozval mezinárodního práva, pravidel a důvěry.
  Osobně jsem znechucený, že Putin po letech, kdy mu USA močily mezi lopatky i na hlavu, přijal hru Veta za vetu a alespoň částečně – se chová jako se chovaly USA celé poválečné období.
  Nechat se vyprovokovat ke vstupu na Ukrajinu a k opovržlivému chování vúči Ukrajincům považuji za hloupé.

  Nechal se vyprovokovat/donutit ke ztrátě velké části vlastní důvěryhodnosti.
  To, že důvěryhodnost těch, co vládnou USA
  (ať už je to ve skutečnosti kdokoliv) klesla ještě o řád níže, nemůže být pro nikoho útěchou, alespoň pokud žije na této planetě a hodlá v tom žití ještě nějaký čas pokračovat.

  http://vasevec.parlamentnilisty.cz/komentare/zbynek-fiala-hra-na-kure

  1. Tomu nerozumím. Co měl Putin dělat, přihlížet tomu, jak ukrajinští banderovci vraždí ruské podlidi a čekat, až vyzbrojeni NATO zbraněmi vstooupí k němu? To začínáme dumat znovu od začátku?

   1. Putin byl vždy mistrem asymetrických odpovědí, v tom byla jeho hlavní síla.
    To, že si nechal vnutit symetrickou hru zkušenými a desítky let trénovanými válečnými zločinci zpoza oceánu, jeví se mi býti pro osud lidstva, včetně obyvatel naší kotlinky, poněkud nešťastným.

    1. Znovu – co by se stalo s Ruskem, kdyby si Putin tuto hru vnutit nenechal? Jak měl zabránit tomu nyní zcela jasně projevenému záměru západu znovu – už potolikáté – Rusko dobýt a se Slovany skoncovat?

     1. Je mi líto!
      Jsem nucen zkopírovat svou odpověď hulvathovi z 19.2. t.r., tedy těsně před vypuknutím války!
      Já tehdy pojal řešení mnohem globálněji.
      Jednalo se o reakci na mapu, dokazující tichou anexi Slovenska Českem.
      —–

      Mazani Cesi

      odpovědět

      Napsal uživatel Asfaltový holub (neověřeno) dne So, 19. 02. 2022, 19:47

      In reply to Mazani Cesi by hulvath
      Trvalý odkaz
      Hulvathe,

      já tušil, že Černochová s Fialou vytřou světu zrak!

      1) Tiše anektovali Slovensko!

      2) nyní probíhá nenápadná anexe podkarpatské, nadkarpatské i zakarpatské Ukrajiny

      3)po obsazení Kyjeva, ze kterého již uprchla většina členů NATO s méně vynikajícími morálně-volními vlastnostmi než má naše armáda, bude připojena k ČR i zbývající části Ukrajiny.

      4) Separátní nárazníkové zóny Doněck a Luhansk jako gesto dobré vůle darujeme Ruské federaci s tím, že veškeré jejich vytěžené nerostné zdroje budou nadále rozdělovány mezi naše přátele v NATO zbrani – Německo, Francii a Turecko – v poměru 1:1:3

      5) Ruská federace nám recipročně daruje své dávné nezpochybnitelné morální nároky na Aljašku a čtyřicet mezikontinentálních balistických raket s jadenou hlavicí k prosazení těchto morálních nároků.

      6) Bude svoláno mimořádné plenární zasedání OSN, na němž bude po fyzickém předvedení jedné z těchto jaderných hlavic navržen – a obratem jednomyslně schválen – jako jediný kandidát na post Generálního tajemníka OSN Vidlák.

 7. Rád věřím prověřeným informacím od prověřených zdrojů. Nejlépe vládou. Žilo se mně fajn, žádné starosti, vše jsem věděl a znal. Jen má šrajtofle nějak hubla. Byl jsem ideálním provládním Čechem. Ale dnes – nepřítel nikdy nespí – jsem se dostal do patu. Přečetl jsem si (proč čtu? to opravdu nemám nic lepšího na práci?):
  Putin je možná už dávno mrtvý a má dvojníka, spekulují agenti MI6
  in Novinky, 29.5.2022
  Dávám Putinovi rok, maximálně tři. Má rakovinu a ztrácí zrak, měl prozradit ruský agent
  CNN Prima News, 29.5.2022
  Kterým agentům mám věřit? Těm excelentním britským, kteří tak dobře zachránili Skřípala že ho pak již nikdo nikdy neviděl ani neslyšel, nebo ruskému? Vždyť Rus vždy jen lže a neustále se válí opilý ve své zemljance. Představuji si ho jako Pepka Vyskoče.
  Co s tím, přece jenom mně připadá divné, že mrtvý Putin má rakovinu a ztrácí zrak, to že také jednou umře mně naopak připadá normální.

  1. To je tím, strejdo, že nevěříte naší vládní psychiatričce Džamile Stehlíkové.
   Podle jejích spolehlivých diagnóz má například prezident Zeman nejen dvojníka, ale i trojníka a čtverníka, kteří se ve funkci střídají – vždy podle toho, který je momentálně v horším fyzickém a psychickém stavu.

   1. Tady je zrejma zavislost /vyroku, informaci , zarucenych pravdivych zprav/, na urovni intensity /casto prikazane/, nenavisti..
    Na druhe strane uplne ,nepochybne zdravi psychicke a fyzicke milovanych ,presidentu ,komisarek , bohacu ,celych vlad a jejich sluhu..

  2. Přesněji by diagnózu stanovila doktorka Džamila Stehlíková – ta to umí i na dálku.
   Ještě v tom vynikal Svatopluk Bartík – ten diagnostikoval rakovinu u Zemana a měl s tím úspěch, který ocenil i Krajský soud.

 8. Média: Eurokomise navrhla zemím EU odročení embarga na ruskou ropu
  09:42 29.05.2022

  Eurokomise zaslala vládám členských států EU návrh ohledně odložení zákazu na dodávky ruské ropy ropovodem Družba, píše agentura Reuters s odkazem na vlastní zdroje.
  „Evropská unie navrhla zakázat ruskou ropu dopravovanou po moři a odložit omezení importu klíčovým ropovodem ( poz. Družba), aby vyhověli námitkám Maďarska a bylo možné se domluvit o sankčním balíčku, jehož projednání se protáhlo,“ píše agentura.
  Dále se tvrdí, že tento návrh dokáže překonat problémy jiných zemí, jež nemají přístup k moři, včetně Slovenska a Česka.
  Agentura píše, že velvyslanci EU mají dnes schůzku, na které mohou projednat zrevidovaný balíček restrikcí. Některé členské země EU navrhují dospět ke shodě ještě před pondělní schůzkou lídrů EU.
  Státy EU již zavedly pět sankčních balíčků proti Moskvě kvůli speciální vojenské operaci na Ukrajině. V rámci připravovaného šestého baličku může být také odmítnutí ruské ropy. Některé členské státy, zejména Maďarsko, blokují jeho schválení kvůli obavám z negativních následků pro domácí ekonomiku.
  Západní země mají v důsledku protiruských sankcí ekonomické problémy, růst cen paliv a inflaci. Sankce se dotkly hlavně finančního sektoru a dodávek produkce vysokých technologií, avšak v Evropě zazněly stále hlasitější výzvy k snížení závislosti na ruských energetických zdrojích a četné značky oznámily, že opustí Rusko. V Kremlu to označili za ekonomickou válku, ale sdělili, že byli na tento vývoj událostí připraveni.
  https://cz.sputniknews.com/20220529/media-eurokomise-navrhla-zemim-eu-odroceni-embarga-na-ruskou-ropu-18329868.html

 9. Dějiny se opakují!

  Britské noviny telegraph píší:
  24. února. „Putinova krvavá vláda skončila.“
  3. dubna. „Rusko prohrává se Západem ve své vlastní hře.“
  21. dubna. „Putinova válka selhala, ale věci mohly být horší.“
  5. května. „Ponížené Rusko prohrává epochální bitvu.“
  12. května. „Porazit Putina nás bude stát vysokou cenu.“
  26. května. „Putin se chystá vyhrát šokující vítězství.“

  Když jsem to četl, myslel jsem, že jde o fiktivní napodobení úvodníků z dob Napoleona, převzaté z knihy akademika Tarleho.
  První zpráva: „Korsické monstrum přistálo v zátoce Juan.“
  Druhé upozornění:
  Třetí zpráva: „Uchvatitel vstoupil do Grenoblu.“
  Čtvrtá zpráva: „Bonaparte obsadil Lyon.“
  Pátá zpráva: „Napoleon se blíží k Fontainebleau.“
  Šestá zpráva: „Jeho císařské Veličenstvo je dnes očekáváno v jeho věrné Paříži.“

  https://aftershock.news/?…

  1. Re: berkowitz

   Se vám někde ztratila věta o lidožroutovi – druhé upozornění. Tohle nám kdysi dávno četl vyučující v dějepisu na střední škole… Si to pamatuju kvůli tomu lidožroutovi a uzurpátorovi, kterého jste vy přeložil jako uchvatitele.

   Ano, máte pravdu, nezměnilo se vůbec nic…

   1. Máte pravdu, pane Targusi, už neumím ani kopírovat.
    A taky ony britské noviny zapomněly napsat, že VVP pojídá třikráte denně pečená nemluvňata.

    A taky naše vládnoucí se chová jako cestující na Titaniku v první třídě. Do útrob lodě se hrne voda, ale na horní palubě se tančí dále.
    Pro obveselení vám pastuji jednu mapu :
    VOJENSKÁ SITUACE NA VÝCHODNÍ UKRAJINĚ 29. KVĚTNA 2022 (AKTUALIZACE MAPY)
    https://southfront.org/…-map-update/

    1. Re: berkowitz

     Opět vás zde musím před dámami znemožnit a vynadat vám do hlupáků.

     V Rusku došla francouzská hořčice i křen, takže Putin si ta pečená nemluvňata dává ke svačině už jen dvakrát. Zkoušel to taky s kari kořením, ale to mu nedělalo dobře na játra.

     1. Targusi,
      jestli ruští mužici už nejsou schopni vypěstovat ani křen a místo toho nesmyslně zvyšují produkci pšenice natolik, že celému národu hrozí obezita, pak je to s národem nahnuté.
      No a gasudar potřebuje nutně k nadprůměrné funkci svého mozku mladé živočišné bílkoviny a křenové vitaminy. Pouhá dvě nemluvňata denně brzy způsobí pokles jeho příčetnosti natolik rychle, že se během dvou-maximálně tří set let dostane na úroveň českého ministerského předsedy.

     2. Na francouzskou hořčici rusi kašlou, já si ruskou hořčici kupuji v Brně.
      Hořčice v prášku 200g – Ráj delikateshttps://www.rajdelikates.cz › 4833-horcice-v-prasku-20…
      Hořčice v prášku 200g. Výrobce: Rusko Dostupnost: . Cena: 49,00 Kč. Горчичный порошок 100%. Hořčičný prášek 100%. Složení: 100% hořčice v prášku …

      Je tak ostrá, že si ji ředím s naší plnotučnou 1:1. Někdy zkuste.

       1. Re: AH

        Milý ropně ptačí příteli,

        za provedení naprosto bezchybné analýzy Putinových nemocí a žracích potřeb zasílám své virtuální fusky značky
        X. Treme,
        kteréžto vám vřele doporučuji natáhnouti na hlavu při skoku do Macochy, abyste nedopadl nachlazen či ofouknut, a zejména aby se vám padalo lépe a radostněji!!!
        Abyste se za letu nedusil, věnují fusky užité, avšak stále bezpečně hřející, kteréžto mají na patách díry tak velkého rozsahu, že skrz ně úplně v poho prostrčíte svůj dýchací nos – totiž aparát, a tak budete míti dostatečný přívod kyslíku po celou dobu svého závěrečného letu.
        Tak to vidíte, jak moc velký jsem dobrák!

      1. Re: berkowitz

       Aha, tak to jsem něco pos*al…
       Kdysi dávno mi ji přivezl známý a říkal, ať ten hořčičný prášek rozmíchám s vodou.
       Jelikož byl ožralý tak moc, že špatně artikuloval, já mu nějak blbě rozuměl, tudíž jsem tu hořčici chtěl rozmíchat ve vodce.
       Průšvih spočíval v tom, že vodka mi právě došla, tak jsem míchal s polským špiritusem (96%). Chlast jako chlast.
       Vzniklo něco nepopsatelného.

 10. OT pro zájemce o dění na UA

  Alexej Leonkov: Po porážce na Donbasu zaútočí ozbrojené síly Ukrajiny s podporou USA a NATO na Cherson
  https://ukraina.ru/interview/20220527/1034045634.html

  Překlad na str. 623
  https://www.aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=14&t=5&start=12440

  Moc veselé čtení to není. Ivani jsou rozhodnuti v případě nasazení dalekonosných MLRS, které by měly dodat USA, použít ZHN. Jestli to do nynějška jakože byla pr*el, tak teď už fakt končí veškeré humory. Jsem ochoten věřit tomu, že první rána půjde na Kyjev s tím, že to je poslední výstraha před popravou a hned ta druhá půjde za moře.

  Ve spoileru překladu je pak popsáno, jak a proč Ukři vyfičeli ze Svitlodarska.
  Na vycvičení nové armády odhaduje Leonkov potřebu min. půl roku. Otázkou ovšem zůstává, kdo to všecko bude platit.

  Pak by ještě byla „lepší“ možnost, že po Doněcku Ivani plynule navážou válečnou nit na jihu a Ukrům jednoduše na budování nové armády nedají čas…

   1. Re: JAHA

    1/ Téčko nečtu, neumím poznávat písmenka.
    2/ na autě plném mrtvého masa nic moc vtipného nevidím. A dokonce ani neslyším.
    3/ zkuste si zítra kleknout před nejbližším řeznictvím, anebo v suproši v masném výseku a tiše čekejte, co se změní. Za týden pak podejte report, co všecko se změnilo, a svá otlačená kolena v něm vynechte.

 11. Europol: Existuje riziko, že se zbraně z Ukrajiny dostanou ke zločincům
  19:11 28.05.2022

  Ředitelka policejní služby EU Catherine de Bolleová v rozhovoru pro deník Welt am Sonntag uvedla, že Europol je znepokojen dalším osudem zbraní dodávaných na Ukrajinu. Podle ní je třeba zabránit tomu, aby po dokončení vojenské operace neskončily tyto zbraně v rukou kriminálních živlů.
  „Chceme zabránit opakování situace, k níž došlo před 30 lety během války v Jugoslávii. Zločinecké skupiny od té doby stále používají válečné zbraně,“ řekla de Bolleová.
  Europol plánuje vytvořit mezinárodní pracovní skupinu, která by vypracovala strategii, jak takovému vývoji zabránit. Ředitelka policejní služby dodala, že v Europolu sledují pohyb známých teroristů a extremistů mezi zeměmi Evropské unie a Ukrajinou.
  Po zahájení vojenské operace ze strany Ruska ukrajinské úřady oznámily, že budou vydávat zbraně veteránům orgánů ministerstva vnitra. Ministr obrany Alexej Reznikov navíc oznámil, že zbraně budou vydány také těm, kteří se připojí k silám územní obrany.
  Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v polovině dubna po kritice ze strany Kyjeva vyzvala země EU, aby dodávaly zbraně na Ukrajinu rychleji. Vedoucí kanceláře prezidenta Ukrajiny Mychajlo Podoljak si totiž stěžoval na dlouhé termíny dodávek a také na to, že „EU nedodává zbraně“, o které žádá ukrajinská strana.
  Šéf evropské diplomacie Josep Borrell slíbil, že EU bude v každém případě podporovat Kyjev zbraněmi.
  „Chceme, aby Ukrajina vyhrála,“ řekl Borrell. Zároveň ujistil, že Brusel „nepodněcuje válku“, a poukázal na „velká diplomatická úsilí“ ze strany Evropské unie.
  „Snažíme se omezit válku jak prostorově, aby to neovlivnilo ostatní země, tak i ve vertikální dimenzi, aby se nezačaly používat smrtící zbraně,“ zdůraznil šéf evropské diplomacie.
  Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v reakci na to vyzval západní země, aby se zamyslely a přestaly posílat zbraně na Ukrajinu, pokud mají zájem o vyřešení konfliktu. Varoval také před dodávkami zbraní, které jsou schopné dosáhnout ruského území a tím by způsobily nepřijatelnou eskalaci.

  https://cz.sputniknews.com/20220528/europol-existuje-riziko-ze-se-zbrane-z-ukrajiny-dostanou-ke-zlocincum-18328804.html

  1. Slovo „riziko“ je v tomto případě poněkud nepřípadné.
   Asi jako prohlásit, že „existuje riziko, že při skoku do Macochy si zlomíte nohu“.
   Jistě, je to pravda.
   Nicméně přitom existuje i „kolaterální jistota smrti“.
   ——————
   Jestliže byli (mimo jiné) na Ukrajině rozdávány z náklaďáků zbraně každému, kdo si o ně řekl, bylo předem jasné, že se muselo počítat počítalo s jejich nekontrolovatelnému předání zločineckým strukturám.
   Jistě, je to jen kapka v moři zbraní, které se nyní povalují na každé raketami rozorané mezi – stačí je sbírat jako houby a prodávat na černém trhu.

   1. Re: AH

    Jste velmi hloupý létavec.
    Každý, alespoň trochu chytrý živočich velmi dobře ví, že největší nebezpečí při seskoku do Macochy je průvan, neboli proudění chladného vzduchu při skoku samotném.
    No jen si představte tu bolest, když vám průvan ofoukne krk, anebo prochladí dutiny lebeční.
    To je, panečku, diagnóza!!!

    1. Já jsem proslulý tím, že ani při desetimetrovém pochodu pro dopis ve schránce při tropické letní teplotě 30,1°C si neopomenu nasadit jednu z deseti strategicky po baráku rozmístěných kšiltovek – protože jinak mám dva dny problémy s úpornou bolestí čelních dutin.

     Pokud v zimně v noci větrám průvanem či otevřením okna a spuštěním digestoře, natáhnu si vždy v posteli na hlavu alespoň podvlékačky a nos prostrčím poklopcem.

     Takže pokud se racionálně rozhodnu spáchat bilanční sebevraždu/autoeuthanasii skokem do Macochy, určitě neopomenu si pro jistotu upevnit kšiltovku k hlavě alespoň cukgumou.
     Náhoda je blbec – co kdyby nějaký sadista tajně nahnal do Macochy dvě nad sebou umístěná družstva ukrajinských hasičů s plachtami?

     Skok do Macochy s podvíkačkama na hlavě a s nosem prostrčeným poklopcem by mohlo nabourat kolektivní imidž Kydů. Což by si Vidlák, Ládik ani Apoštol nezasloužili (Ty jo!).

     Pochopitelně – Maneca by jako první objevitelka toho, že jsem mešuge profitovala, což by mě lákalo.

     Ale zde musím dát přednost zájmům zdejšího kolektivu před zájmem svým a Manečiným:
     V podvékačkach na hlavě a s nosem v poklopci do Macochy neskočím !!!

     1. Re: AH

      Tak fčilek jste mne zcela dostal, protože fakt nevím, jestli jste blbec, hazardující se svým zdravím i v okamžiku očekávané smrti, anebo jste hrdina z nejudatnějších, který i za cenu podlomení svého vlastního zdraví riskuje při vlastní auto-euto-euro-eutanázii pro pověst virtuálního plátku, navíc opředeného aurou sdílení a šíření nepravdivých zpráv.

  2. Nemám slov. Blbí nebo navedení, je to jedno, dělají z nás hlupáky. Ukrajinské velení přeprodává dodávky do třetích zemích jak na běžícím pásu. O tom, že na tajňačku prodávali vojenské dědictví po SSSR každému kdo měl zájem a prachy už před Majdanem, si cvrlikali vrabci. Když už se blížilo nějaké vyšetřování, tak začal sklad hořet a vybuchovat – známe z Vrbětic.
   Kolik jen těch Bushmasterů dodala Austrálie? Na frontě se objevily 2, slovy dva – jeden zničený Rusy a druhý na ukrajinské straně kdesi pod Charkovem. A to se Ukrajinci chlubí kde čím.

  3. Reditelska komasarka nejaky neznamy nam Bezpecnosti , nejak nevidi ty spousty teroristu dovazenych legalne a ubytovanych s prepychem a jejich kazdodenni „cinnost“ ,skoro v cele EU..
   Silne je diskriminuje na ucet tech ukrajinskych….

     1. Mimochodem napadá mě, že ač na tom vyjádření soudružky Lejnové makal celý PR tým, nějak nikdo z nich nedomyslel, že tím vlastně otevřeně přiznávají, že Rusko je celé roky úspěšně okrádáno Unií na svém oprávněném zisku, který by jinak Rusko mělo, kdyby suroviny prodávalo jinde ve světě. A ještě za to okrádání je EU schopná na Rusko uvalovat celé roky nejrůznější sankce. Taková ta typická anglosaská mentalita, tady máte korálky a my za ně chceme úplně všechno, i když bychom vás z fleku mohli naučit ty korálky snadno a levně vyrábět.

      1. Germani ale vedou s naskokem, neda se jim to uprit ,Scholz, Ley-uno c1 , Habek ,Burbock ,Schwabhimmler a spol.
       Scholz a Macarona zase zebrali Putina, aby vydal vsecko Azovy..
       Kdo si dneska koupi heroin , kdyz jsou na vyber ,na volnym trhu ,daleko drazsi a lepsi , Zeli a Ukrajina.

   1. Jako gynekolozka Leyno byla neurvalym Putinem pouzita /remote control / na dalku ,aby hodne pomahala zrodit novou Ukrajinu.
    A lepsi svet ,vo tom nevi a nikdy se zrejme nedovi..
    Jako zena je zase diskriminovana . Zjistilo se ,ze i jiny se pridali.
    Okolo 120 miliard pro Ukra a 43 miliard rocne na zbrojeni pro Rusko..
    To neni a nemuze bejt dost na cely nepratelsky NATO, na USA !!!
    Kdo a jak v tom Rusku takhle vladne !!!
    Votresny.
    Dobrej clanek ,uprimnej a normalni ,jak ma bejt..
    Putin si „koupil „celou Asii bez tech ucitelskych konfucianskych verbalnich teoretickych nauk a poucek. V Cine je snad vic, nez ten jejich hlavni.
    Malo mluvi. Je Master…. Master Skutku.
    Nesrozumitelny prostorem navic , zatracene metafyzicky, Rusko.
    Ten prostor je brainwashing na ne. Na jejich mysle a mentalitu.
    Vim vo co de , znal sem nektery.
    Roli prostoru a casu ,jakou roli to v nich u nich vubec hraje??
    Kdyz je nejakej problem my bezime a snazime se to spravit co nejdrive , odstranit,napravit a voni sedi jako by nic a jeste casto s chlastem.
    To je na nervy, uz jen je pozorovat a videt ,to napeti v kazdym z nas , jestli ,kdyz je to trpelive nezajima a vsimnou si trochu !!!??? ,ze je neco v neporadku, az dlouho potom???
    A zase nic. Jestli . Udelaji neco s tim problemem, nebo ne?
    Se nevi, to je na mrtvici..Lidskej zivot je kratkej a voni s nim mrhaji..A s casem..
    Davaj casy ,tak akorat.
    Pak se snazi neco udelat ,ale snazi se ledabyle ,aby se pomalu snad ani nezapotili ,nezadejchali ,neunavili a snaha porozumnet ty jejich siroky dusi posedly odcizenou trpelivosti ,nepomaha. Kdo se v tom ma vyznat..
    To by tak jeste schazelo.
    Jeste chteji takhle vodcizeny , bejt v Evrope.. A vubec jsou liny neco udelat, reagovat na sve okoli..
    Aby snad jeste nechteli neco tady zlepsovat..

   2. Re: blbíš

    Blbej jste vy, protože zcela neoprávněně přisuzujete Lejnové soudružce nadměrný intelekt!

    Mytí rukou souška zvládla, ovšem až po TŘÍLETÉM RYCHLOKURZU!!!

  1. Jak tohle mohlo vystudovat vysokou školu? Kvalita vzdělání na západě tedy nic moc a už výtah těhle blbců na takové posty je až urážející.

   1. Tohle je hlavně o tom „správném“ původu. Doporučuji zhlédnout přímo kousek toho rozhovoru na Twitteru. Je úplně vidět, že sama ví, že neuvěřitelně lže a přiohýbá pravdu, ale má takovou tu „aristokratickou školu“, takže se pokouší vypadat, že ani nehne brvou, když tak činí. Dokud se lidstvo nezbaví určitého typu parazitů s extrémními mocenskými ambicemi, ale nepodloženými jakýmikoli reálnými schopnostmi, bude se v tom plácat pořád dokolečka. Viz totálně neschopná vláda, aspenská líheň „kádrů“, jejichž jedinou schopností je úslužné lokajství cizí moci, sebevědomí senilové v senátu a u ústavního soudu atd.

    1. Tdx nejsem na Twitteru a ani nebudu, stačí mi Fejsbůček kvůliva příbuzným v zahraničí.
     Šanci máme na změnu jedině při změně režimu, vždy jak byly nějaké převraty se těchto nějak zbavili. Jenže tito jak píšete se tam vždy nějak protlačí a když pak dojde k zpětné změně, vylezou jak potkani z děr.

   2. Kromě toho, co píše tdx, tady působí ještě jedna zákonitost: služebním postupem se nakonec každý dostane na místo, které není schopen zastávat.

    Taky se tomu říká – vykopnout někoho směrem nahoru.

    1. Je to tak.
     Ale působí ještě jedna věc. V jakémkoliv byrokratickém aparátu. I poměrně rozumný člověk nasaje tamní atmosféru a přizpůsobí se stádu. Je to taková psychická obrana, aby se mohl stýkat s blbci a funkci vykonávat. Jinak by musel odejít. Stačí pár let ve funkci a poturčenec horší turka.

     Což vůbec nevylučuje, že Lejnová byla blbá už předtím, než šla do Brusele.

   3. Zrejme vam unika E. vyznam ,dulezitost,nezbytnost vychovy a poslani universit , i pro dnesni pomery.
    Stoji za povsim , ten pokrik akademiku vsude kolem, jak denne vykrikuji , MY musime tohle , MY vsichni musime tamhleto , coz znamena pouze , ze , vy to co se musi zaridte a MY /pockame az jak to dopadne/, aby jsme vas /a nikdo jinej/,az potom zase /a nikdo jinej/vedli..
    Klasickej pripad je tady zase Benes a spol..Od 1938-45. Nejdriv.
    Cesi at se pod vladou akademiku ,postaraji od 1918 ,o vsechny ty zubozeny valkama zapadu narodnosti ,co nemeli a nemaji ze zavisti ,nikdy dost a zivi je atd..
    Masaryk, Benes a vlady se dle rozkazu staraly , za nase penize.
    Az potom vyskocili ty kamosi demokratu sveta , Sudetsky teroristi..
    Akademici dodnes jsou nepricetny a jasaji z toho , jak Benes teroristy pozval a dal jim cistej papir ,aby si napsali uplne vsechny pozadavky a ze je uplne vsechny SPLNI !!!
    Jenom se nechce vedet a videt , ze nikdy nic takovyho nam Cechum, akademik nikdy neudelal ,vo zadnejch pozadavcich nechtel vedet a predevsim ani netouzil splnit..!!!!
    A potom zase z Londyna ,proradnej akademik kricel, delejte neco , brante se ,treba chcipnete ….
    A prave proto z nej britove udelali zase presidenta a jejich agenta ,jestliz davno nebyl.
    A kdo potom u nas vyrabel ty komunisty , ty kteri s nimi sympatizovali ,ochotou sudetnacistum a zapadnim spojencum vyplnit vsechny jejich pozadavky/ a mnozil do milionu…
    Zeptejte se akademika ,ale nedoufejte v kloudnou odpoved..

 12. Když se človék zamysli nad počínáním V. V. Putina, tak si musí uvědomit jednu věc.
  Že totiž zatímco Západ konflikty rozpoutává, Putin je ukončuje. Dobrý příklad byl Náhorní Karabach. Třaskavý region, mlít se to tam bude vždycky . Ale po zásahu Moskvy se situace rapidně zlepšila a aspoň na pár dalších let je tam zajištěný klid.
  Kdyby se do toho vložila nějaká západní mise, tak se tam mlátěj ještě dneska.
  Vleklý konflikt v Čečně , se kterým si nikdo neuměl poradit , vyřešil Putin rázně a rychle , i když cena byla v tomhle případě velká. Hromady mrtvol na obou stranách , ale výsledek stojí za to.
  Po vyhrané válce vrhli Kremelští do Čečny hromadu oběživa a dneska je Groznyj jako novyj.
  A co víc!!!
  V rámci možností mají místní vlastního vůdce, zbožného Kadyrova, syna mučedníka, alfasamce, z našeho hlediska sice trochu exot, ale evidentně chlapík na svém místě.
  Co mi přijde NEJHNUSNĚJŠÍ?
  Když někdo srovnává Putina s Hitlerem.
  Hitler byl magor a rasista, chtěl dobýt svět, v tomhle ohledu je VVP antihitler .
  Stará se výhradně o blaho vlastních občanů a rasismus je mu naprosto cizí.
  Rusko je plné cizokrajných přistěhovalců, jako každá byvší koloniální mocnost.
  Ale Putin umí se svými Orientálci zacházet, řídí se zásadou “ Já pán , ty pán “.
  Nechal postavit v Moskvě Velkou mešitu, všem národnostem i náboženským konfesím projevuje respekt a jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.
  Tohle se Západ nikdy nenaučí!
  Pro Evropana je muslim buď zaostalý chudáček, který se musí převychovat , anebo potencionální džihádista, který se musí všemožně potírat.
  Ách jo.

  1. Kolkoto rokov basovali Turci na Slovensku? 300? Tazko po tom prijat moslima sposobom ja pan ty pan …. myslim ze Ruska tolko ludi do zajatia neodvliekli ako od nas … niekde som citala, ze ked sa urobi DNA rozbor turkov, tak je tam viac europskych genov nez ich …. tolko ludi od nas nakradli.

    1. Bosorecka

     Turci odvlekli do otroctví z (dnešního) Ruska a bývalé Nové Rusi, kterou dali bolševici nově zřízené, sovětské UA, na počet, nejvíce lidí.
     „Jen“ z bývalého Novoruska, to bylo přes 2 miliony lidí. A 10 mega lidí, tam následně umřelo, buď při nájezdech nebo po nich, na hlad a nemoci. Což je na 16, 17 století, obrovské množství. Proto se oblast, po získání Kateřinou Velikou, musela osídlovat znovu.

     Ale, moc středoevropských genů v Arábii nebo Turecku, nenajdete. V Turecku jsou evropské geny hlavně z původních Řeků, Syřanů a Arménů, což byli dhimmi, ale ne otroci. A v Sýrii, kde nebylo moc pogromů původního obyvatelstva, jsou z Řeků a Syřanů a pak z obyvatel křižáckých států. Proto je část dnešních Syřanů a Libanonců, žijících u moře a v horách, k nerozeznání od Evropanů.

  2. Celkem souhlas až na tu koloniální mocnost. Kolonisté byli Turci a jejich Janičáři. Jak vznikli?
   Snadno, ukradli chlapce na Balkáně. Ti se už nikdy na domov nepodívali a jejich rodiče je už nikdy neviděli, prostě otroci.
   V naši Wikipedii je málo textu, údajně tento článek není dostatečně ozdrojován, a může tedy obsahovat informace, které je třeba ověřit.
   V angličtině je asi zdrojů více. Překlad anglická wiki: Devširme byla osmanská praxe násilného rekrutování vojáků a byrokratů z řad dětí jejich balkánských křesťanských poddaných. Ti pocházející z Balkánu pocházeli především z urozených balkánských rodin a rayah – byl členem nižší daně třídy osmanské společnosti, na rozdíl od askeri a kul . Raiyah tvořili více než 90 % obecné populace v prosa komunitách V muslimském světě je raiyah doslova předmětem vlády nebo suveréna. Raiyah (doslova „členové stáda“) zahrnovali křesťany, muslimy a Židy, kteří byli „ostříháni“ ( tj zdaněni), aby podporovali stát a přidruženou „profesionální osmanskou“ třídu.

   Janičáři ​​začínali jako elitní sbory vytvořené prostřednictvím systému dětského otroctví devširme.
   Ideální věk rekruta byl mezi 8 a 10 lety; nábor chlapců mladších 8 let byl zakázán. Mnoho zdrojů (včetně Paola Giovio ) zmiňuje pokusy křesťanských rodičů vyhnout se devşirme : pokusy podplatit důstojníky, vzít si chlapce v ve věku 12 let zmrzačit chlapce nebo oba, otec i syn konvertují k islámu.
   Balkánští rolníci se pokusili uniknout sběračům tributů, přičemž mnozí se pokoušeli nahradit své děti v Bosně, ale existují případy, kdy albánské rodiny nabízejí své děti dobrovolně, protože jim nabízely vyhlídky, které se jim jiným způsobem nedostávaly. Konverze k islámu byla v Bosně a Hercegovině únikem ze systému. Některé muslimské rodiny se snažily, aby náboráři vzali jejich syny, aby mohli dosáhnout profesního pokroku.
   Některé křesťanské rodiny byly nepopiratelně zlomeny srdcem, že jim byly odebrány děti, v Epiru tuto nelibost vyjadřovala tradiční lidová píseň, která proklínala sultána a napomínala proti únosům chlapců.
   Tavernier v roce 1678 poznamenal, že janičáři ​​vypadali spíše jako náboženský řád než jako vojenský sbor. Členům organizace nebylo zakázáno manželství, jak dále poznamenal Tavernier, ale bylo to pro ně velmi neobvyklé.
   Albertus Bobovius napsal v roce 1686, že nemoci byly mezi devşirme běžné a byla uplatňována přísná disciplína.
   Papoulia souhlasí s Hamiltonem Alexanderem Rosskeenem Gibbem a Haroldem Bowenem, autory Islámské společnosti a Západu , že devşirme byla penalizace uvalená na balkánské národy, protože jejich předci odolali osmanské invazi. Vladimír Minorskij uvádí: „Nejnápadnějším projevem této skutečnosti je bezprecedentní systém devshirme, tj. periodické odvody ‚tribute boys‘, kterými byly děti křesťanů vyždímány ze svých rodin, kostelů a komunit, aby byly zformované do osmanských pretoriánů díky své věrnosti sultánovi a oficiální víře islámu. Tento systém vysvětlil Çandarlı Kara Halil Hayreddin Pasha , zakladatel janičářů : „Dobytí jsou otroci dobyvatelů, jimž patří jejich zboží, jejich ženy a jejich děti jako zákonný majetek“. Podle Bernarda Lewise se janičáři ​​rekrutovali hlavně ze slovanských a albánských populací na Balkáně. Židé byli z této služby osvobozeni. Arméni byli osvobozeni od daně, ačkoli publikace z roku 1997, která zkoumala arménské kolofony od 15. do 17. století a zahraniční cestovatelé té doby, dospěla k závěru, že Arméni nejsou osvobozeni. Chlapci, kteří byli sirotci nebo kteří byli jediným synem jejich rodiny, byli osvobozeni.

   Primárním cílem Palace School bylo vycvičit nejschopnější děti na vedoucí pozice, ať už jako vojenští vůdci nebo jako vysocí správci sloužící Devletovi. I když existuje mnoho podobností mezi Enderûnem a jinými palácovými školami předchozích civilizací, jako jsou Abbásovci a Seldžukové. Ve fázi přísného návrhu byli studenti násilně odebráni křesťanské populaci Říše a byli konvertováni k islámu ; Židé a Cikáni byli osvobozeni od devşirme a tak byli všichni muslimové. Enderûnovští kandidáti neměli být sirotci nebo jediné dítě v jejich rodině (aby bylo zajištěno, že kandidáti mají silné rodinné hodnoty); nemuseli se již naučit mluvit turecky nebo řemeslu nebo obchodu.
   Mehmed Refik Beg zmínil, že mladík s tělesnou vadou, bez ohledu na to, jak lehká, nebyl nikdy přijat do palácové služby, protože Turci věřili, že silná duše a dobrá mysl mohou lze nalézt pouze v dokonalém těle.
   Vybrané děti byly oblečeny v červené barvě, aby nemohly snadno uniknout na cestě do Konstantinopole . Náklady na devşirme a jejich oblečení byly hrazeny jejich vesnicemi nebo komunitami. Chlapci byli shromážděni do kohort po stovce nebo více, aby šli do Konstantinopole, kde byli obřezáni a rozděleni mezi palácové školy a vojenský výcvik. Každý, kdo nebyl vybrán do paláce, strávil roky tvrdšími dřinami na anatolských farmách, dokud nebyl dostatečně starý pro armádu .
   Někdy byli bílí eunuchové rekrutováni z řad devşirme . Na rozdíl od černých eunuchů, kteří byli obvykle kastrováni v místě svého původu, devşirme kastrováni v paláci. eunuchové, kteří na ně dohlíželi, často pocházeli ze stejného prostředí jako devşirme (tj. Balkán).
   Podle historika Cemala Kafadara bylo jedním z hlavních důvodů úpadku systému devşirme to, že velikost janičářského sboru musela být rozšířena, aby se kompenzoval pokles významu sipáhských jízdních sil, které byly samy o sobě výsledek změn v raném novověkém válčení (jako je zavedení střelných zbraní a zvýšený význam pěchoty).
   V roce 1632 se janičáři ​​pokusili o neúspěšný puč proti Muradovi IV. Systém byl nakonec zrušen v rané fázi vlády Ahmeta III.
   Otroctví v Osmanské říši bylo legální a významnou součástí ekonomiky a tradiční společnosti Osmanské říše. Článek je pouze v angličtině, nebo blízké polštině, česky není https://en.wikipedia.org/wiki/Slavery_in_the_Ottoman_Empire#Ottoman_slavery_in_central_and_eastern_Europe

  3. VVP sice staví mešity, ale také si hlídá, kdo a co tam říká. Stále platí obdoba tzv. státního souhlasu. A školy při mešitách spadají pod Ministerstvo školství. V bleděmodrém to platí pro všechna náboženství.

 13. Samozřejmě, jsou tu jen ženy s malými dětmi…

  „Video ukazuje, jak Ukrajinci v Rakousku bijí taxikáře – média
  Jedna z obětí utrpěla zlomeninu lebky při surové rvačce, kterou vyvolal spor na parkovišti

  Dva muži byli před luxusním hotelem ve Vídni ošklivě zbiti skupinou zřejmě ukrajinských státních příslušníků. Incident se odehrál v centru rakouského hlavního města na začátku tohoto týdne, přičemž místní policie v sobotu poskytla novinám Heute některé podrobnosti.
  Rvačku zřejmě vyvolal spor na parkovišti, když před hotelem zastavily dva luxusní vozy SUV, BMW X5 a Toyota Land Cruiser, na místech vyhrazených pro taxíky. Přinejmenším jeden z vozů měl ukrajinskou poznávací značku, ukazují záběry incidentu dostupné na internetu. Politické motivy útoku jsou již vyloučeny, uvedl policejní mluvčí Christopher Verhnjak.“

  https://www.rt.com/news/556255-ukrainians-vienna-brawl-taxi/

 14. Večerní svodka JP

  Charkov – velké množství raněných bylo dnes sváženo do městských nemocnic. Dochází ke střetům v lokalitách Děrgači a Russkaja Lozovaja.

  Liman – pokračuje čištění města.

  Na Kamyševachu a Svjatogorsk míří dělostřelecké kolony RA, na řadě je Slavjansk

  Severský Doneck – bojuje se o centrum, žádné podrobnější zprávy se nepodařilo potvrdit.

  Vrubovka – jižně od Lisičanska – soustředění RA

  Zolotoje – VSU byly rozděleny na dvě skupiny.

  Avdějevka – boje se zintenzivnily, protiútok VSU, žádný potvrzený výsledek.

  Cherson – vyšší aktivita jednotek VSU, podnikly útok proti Chersonu, ale byly zastaveny pomocí letadel a dělostřelectva.

  1. Tohle je svodka od Michaila Podoljaka. Poměrně nejserióznější zprávy z fronty. Co se týče politiky, doporučuji Olexu Medveděvu. Oba Ukrajinci. Nehodnotí, nefandí, popisují.

   1. Michail Podoljak je poradce prezidenta, takže asi moc ne…

    JP je Jurij.
    Taky není úplně nezaujatý, ale jsou i horší, to je fakt…

    1. Nutno je odlišit. Oba novináři Michaljo Podoljak poradce prezidenta, patří ke skupině poradců, která je naprosto neochotná k jakémukoli kompromisu a ve jménu naprostého svého vítězství jsou připraveni celou zemi nechat zničit. Pokud to budou tlačit až k jaderným zbraním tak i celou Zemi. Jejich postoj zahání obyvatelstvo lidových republik k zoufalému boji, když vidí, že tito poradci nikdy žádnou dohodu neumožní podepsat. Poradce Arestovyč si teď troufl už hodně, když Kissingera poslal do p*dele. Kissinger je možná starý, ale pořád má vliv. Jurij Podoljaka rodák z města Sumy je na opačném břehu politicky a určitě je na seznamu cílů SBU.

   2. Olexa před 24.únorem a po něm jsou dvě různé osoby, obrat v názorech tak o 90°. Musí, chrání svou rodinu.
    Saša Semčenko musel zmizet, Dmitrij Vasilec komentuje bůhvíodkud a je vidět, že ani jeden moc interních informací z Ukrajiny už také nemá.

  1. Být Kalouskem tak raději držím pysk. Feri je jeho dítě on ho stvořil jako politika, on mu ukázal jak se to v politice dělá. Když začal tak mu bylo 18. Hodně z nás tady má děti a mnohým z nich už bylo těch 18 dávno a já si nedovedu představit svého syna nebo vnuka v tomto věku, že by se jeho uvedení do života ujal někdo jako Kalousek se svých charakterem. Nejen on, ale celá slavná TOPka s knížetem a MPA v čele má toho kluka na svědomí a on se teď bude pro něho dožadovat druhé šance…..vždyť je mu jen 26 let prý a tvářit se jako já nic já muzikant?

  2. Tady ale s Kalouskem musím souhlasit. Feri si zaslouží druhou šanci tu svou nepovedenou sebevraždu podruhé dokonat ke všeobecné spokojenosti.

   1. To by bylo příliš jednoduché, nesouhlasím.
    Feri za to, co dělal, potřebuje projít nějakou životní etapou odlišné polarity, než jakou zakoušel doposud. Ta jeho demonstrativní „sebevražda“ je ve skutečnosti úhybný manévr, aby nemusel do kameňa. – Patří mu zkopat prdel do špice a nechat ho, aby se živil skutečnou prací.

    To říkám jako neutrální pozorovatel děje. Kdybych byl, nedej bože, otcem některé z těch dívek, už by byly věci jinak.

      1. To se nazyva demonstracni sebevrazda ,to se deje furt.
       Hysterie verejneho utrpeni nevinneho ma vest k soucitu a porozumneni soudcu..A verejnosti ovsem.
       Vetsinou ty chytry poradi , co a jak je nejlepsi…

 15. Marie Divišová
  4 hod ·
  Hezká mapka – lety vojenských nákladních letadel mezi Ukrajinou a státy NATO.
  Za měsíc od poloviny ledna do poloviny února (tedy ještě před válkou) vyslalo NATO na Ukrajinu 43 vojenských nákladních letadel.
  Když je dokáže takto zmapovat jeden letecký fanoušek, jistě je také dobře zmapovaly ruské rozvědky.
  Otázky si položte sami.
  V článku další zajímavé info
  https://gerjon.substack.com/p/the-war-in-ukraine-irans-airlift?s=r&fbclid=IwAR0N27mHhLbpUXBa8UQMGo5NoBPn0XDOJ1B1ktqiuERPH4-9uIu1vCGMVdY

  1. „Ale myslím, že je to oko za oko.“
   Na to nemohl přijít nikdo menší, než nejmíň génius. To ostatně naznačuje i jedno ze slov názvu zdroje: intelligence.

 16. https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Uz-se-o-tom-otevrene-mluvi-Proc-ODS-a-TOP-09-nemaji-potrebu-pomahat-lidem-Libor-Roucek-to-prozradil-703702
  ***
  (…) „Když se podíváme na období pravicových vlád, nikdy nebyla zvyšována minimální mzda. Byla zvyšována jen tehdy, když byla ve vládě sociální demokracie. Dnes, když lidé chtějí přidat a v době 15% inflace, lidi viní, že roztáčejí tzv. inflační spirálu. Jsme v zajetí pochybné pravicové ideologie českých pravicových vlád,“ upozorňuje. A pro jistotu opakuje znovu: „Dal jsem příklad Brítánie. To, co máme u nás, není ani v nejkapitalističtějších zemích! Jdeme do slepé uličky,“ varuje. (…)

  (…) Mezitím u nás slyšíme, že ČEZ zdraží plyn o víc než 80 %. „Má enormní zisky. Ze 70 % jde o státem vlastněnou společnost. Přitom nebere ohledy na situaci jak podniků, tak domácností a masivně pro nové odběratele zdražuje. … Nevymlouvat se, že nám zákon něco neumožňuje. Zákony jsou od toho, aby umožnily co nejlepší fungování společnosti, a když to neumožňují, je potřeba zákon změnit,“ navrhuje zřetelně Rouček. (…)

  (…) Banky mají za uplynulý rok, za covidové období, rekordní zisky. Ostatní chudli, banky mají zásadní zisk. „Opět nevidím sebemenší důvod, proč by stát nemohl banky jednorázově zdanit. Navíc v zemi, kde jsou firemní daně neskutečně nízké v porovnání s ostatním světem. Srovnávám s nejkapitalističtějšími zeměmi, např. s Velkou Británií,“ doporučuje rozhlédnut se kolem Rouček. (…)

  1. Trump taky hned snizil dane bohacum a korporacim..
   Pro nas normalni svet ma vysvetleni nase Moudra Matka Priroda, jako vzdycky…
   Vetsi ryby poziraji mensi a nekdy i mensi sezerou ty vetsi , kdyz se treba zmonopolizuji do smecky hyen v konkurencnim boji o preziti, bez pravidel..
   Nazyva se to feeding frenzy , kdyz se zraloci vrhnou na korist a v zapalu zravosti si nevsimnou /ani nechteji/,ze se zerou taky navzajem, sami mezi sebou, navzajem.
   Nejak jim to nevadi.. Se to nazyva treba imperialni a treba demokratickej, fasismus..
   Kdyz je korist uz davno sezrana..Takova.
   Situace nastane ,kdyz je hodne velkych, hladovych a nenazranych zraloku a malo obeti a cast sveta se brani a nechce bejt obeti a se po dobrym ,nechat sezrat..
   V nasem pripade uz se malo nazerou, neni a nezbejva skoro nic, co sezrat..
   Oligarchu je malo a Rusko ,kde je co sezrat jeste ,nechce bejt obet..

 17. Jaroslav Plesl
  22 hod ·
  Ted uz je zcela jasny, ze Putin nevede konvencni valku o Ukrajinu. Vede ekonomickou valku a nesmyslny pohyby jeho vojáků po Ukrajine vlastne vubec nema smysl sledovat. Neni to valka rizena velenim armady, je to valka rizena rozvedkou. A posuny na fronte se ve skutecnosti odehravaji na burzach, na financnich trzich, na cenovkach v supermarketech. Jestli si ovsem ministri ceske vlady neuvedomi, ze svym vojakum ve valce s Ruskem (tj. obcanum teto zeme) musi pomahat, pak tu valku nemuzou nikdy vyhrat. To se tyka kazde jedne strany petikoalice, ktera si v tehle valce vyvolane Putinem, zatim vede mimoradne spatne.

 18. Chlapík chytí na zahradě zajíce.
  Hodí ho do kuchyně, aby jej jeho žena uvařila.
  – Jak ho mám uvařit, když nemáme plyn?
  – Tak ho upeč!
  – Jak ho mám upéct, když nemáme olej?
  Muž vstane, popadne zajíce a hodí ho přes plot.
  Zajíc vstane, oklepe se a vykřikne:
  Sláva Ukrajině!

 19. Včerejší Macek na PL:

  „Lidé v Jičíně v anketě odmítli přejmenování ulic Ruská a M. Koněva. Proti se vyslovilo 86 procent lidí a firem z dotčených ulic. Jména ulic zůstanou.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *