28 února, 2024

Pro nás kritická chvíle

Když Rusko vpadlo na konci února na Ukrajinu a z našeho majnstrýmu se začaly sypat ty informace, jak Rusové prohrávají, jak jim Ukrajinci dávají na prdel a k tomu byly ty obrázky Javelinů, zničené techniky, apod, tak se mi tomu nechtělo uvěřit. Ne, že bych disponoval nějakými znalostmi vojenského analytika, stejně tak jsem neměl k dispozici žádné lepší zdroje informací a vlastně jsem neznal ani žádného „bývalého vojáka“, kterému bych mohl věřit natolik, abych se na jeho informace dokázal spolehnout. Mě prostě jen dráždily detaily.

Jednak jsem pořád nemohl uvěřit, že Putin, kterému posledních deset let vycházelo ausgerechnet úplně všechno, který byl schopen velmi sofistikovaných a složitých strategických úvah, který zachránil Asada, s Turky se od sestřeleného Suchoje dopracoval k Turkisch Streamu, zachránil Tokajeva během jednoho dne, zachránil Armény a přitom nenasral Azery, dopracoval se ke strategickému partnerství s velmi složitou konfuciánskou Čínou, umetl si cestičku do Afriky, v Mali za rok vyřešil to, co Francouzi nezvládli ani s českou pomocí za deset let, tak ten stejný Putin najednou šlápne vedle, vypne mozek, vypne tajné služby, vypne armádu, vypne informátory i dezinformátory, přestane z ničeho nic poslouchat lidi, kteří mu deset let radí dobře a udělá takhle velkou chybu.

Dál mi pak vadily ty staré obrněné šroty. Všechno tanky T-72 nebo horší. K tomu staré transportéry, stará letadla a vlastně i staré vrtulníky. Nemusel bych zrovna vidět Armaty, ale kurňa, Rusko má fakt hodně tanků T-90. Stejně tak se kolem Kyjeva motali jacísi záložáci nebo jednoročáci, kteří fanfaronsky vjížděli do ukrajinských pastí.

V té stejné době ale na jihu postupovaly ruské armády přímo ukázkově. Cherson dobyly z chodu, skok to Melitopolu, pak skok do Berďansku, pak skok do Mariupolu. Během prvního týdne byla Ukrajina odříznutá od Černého moře. Ukrajinská propaganda mluvila dokolečka dokola o Kyjevě a ruská zase mluvila o Donbase a Mariupolu.

Stejně tak nikoho v Rusku neštvala funkční železniční síť přivážející obrovské zásilky Javelinů. Nevadily jim rafinérie, sklady, nádraží a vlastně ani kasárna. V prvním měsíci války Rusové zničili plošně vlastně jen radary a různé komunikační prostředky.

V době, kdy jsem na tyto nesrovnalosti upozorňoval, tak byli všichni vojenští analytici na stejné vlně. Rusko přecenilo síly, Ukrajina má šanci vyhrát, stačí dodat těžké zbraně, Rusko vlastně žádnou moderní techniku nemá, za chvíli jim dojde jídlo, náboje, rozpadne se jim měna, svět je jednotný a na naší straně.

A pak to postupně přicházelo – Rusové byli schopni zničit hypersonickou střelou Kinžál i bunkr, který měl odolat jadernému výbuchu. K tomu začali „kalibrovat“ různá kasárna se zahraničními žoldnéři, celkem bez problémů eliminovali většinu z té západní vojenské pomoci, sotva se Javeliny dostaly do zákopů, ruské tanky zmizely a nastoupilo ruské dělostřelectvo.

Putin na přehlídce nevyhlásil mobilizaci, stejně tak nevyhlásil Ukrajině válku. Od začátku doteď vlastně vysílá signály, že Ukrajina je jen malá lapálie na hranicích kvůli které nestojí za to, dělat válku.

Targus tady ve shodě se mnou už dlouho upozorňoval, že Rusové válčí na půl plynu. Pak už začalo být zřejmé, že tam mají méně vojáků než Ukrajina a stejně postupují. Jen to dělali „divně“. Strašně pomalu. A v posledních dnech najednou celkem hravě pronikli přes ty nejopevněnější ukrajinské oblasti. V posledních dnech to vypadá jako na začátku v první půlce března. Najednou postupují fofrem, obkličují a uzavírají, že i pravdomluvný Arestovič musí prověřovat informace, které město to Rusové vlastně dobyli.

Šafrovo fórum po celou dobu dává ty nejoptimističtější zprávy, jak Západ s Ukrajinou slavně vítězí…

Mezitím zjistíte, že rubl stále posiluje, tamní centrální banka stále snižuje úrokové sazby a že Gazprom vyplatí dividendu, jakou svět neviděl. A největší fór je, že se mezitím z Gazpromu stáhli všichni zahraniční podílníci jejichž akcie koupil takřka zadarmo ruský stát. Takže nejenomže Gazprom vydělal neskutečný balík peněz, ale ještě z toho Putinovi zbude mnohem, mnohem víc.

Trvalo vlastně dva měsíce, než si všichni ti západní politici všimli, že odříznutí Ukrajiny od Černého moře vlastně splnilo Rusku ty nejbláznivější sny. Nejenže má pohádkové zisky z prodeje ropy a zemního plynu, ale bude mít i pohádkové zisky z prodeje obilí, přičemž prý letos oseli o milion hektarů víc než loni. To je dalších šest až deset milionů tun na kšeft. Připočítejte si, že už zabrané oblasti na Ukrajině přidají dalších deset milionů tun do ruské bilance a zjistíte, že Putin je schopen nakrmit Afriku a Afrika je schopná zatlačit na Evropu, aby s těmi sankcemi přestali.

Pak se dočtete, jak Gazprom platil všechny ty Gréty a grýdndýly… a užýiteční idioti ničili naši energetiku ze všech pozic a když jsme něco namítali, nadávali nám do ruských svábů. Nejlepší agent je ten, který ani neví, že slouží Putinovi. Jaké to asi je, když všichni ti Bursíci, Kateřinky Žak, Magdaleny Šipky, i ti energetičtní zmocněnci Bartuškové zjistí, že pracovali z plných sil pro Rusko? A s nimi všechny ty učitelky, co dětem vysvětlovaly ekologii, ty biomatky, které podepisovaly petice proti dostavbě Temelína a vybudování jaderného úložiště…

Štěpán Kotrba ve své analýze pro Parlementní listy jako první řekl, že Rusko na válce neprodělává, ale vydělává. A asi bude mít pravdu. I když vezmu za fakt západní zdroje, že Rusko stojí válka miliardu dolarů denně, tak to celkem vychází. Jen na těch dodatečných nákladech na všechny suroviny Rusko vydělává víc než miliardu denně. Do března jsme platbami za plyn zajišťovali chod ruského důchodového systému, zdravotnictví a financovali ty nové tanky a nové stíhačky. Teď tohle všechno financujeme dál jako by se nechumelilo, jen ještě navíc financujeme i ruské výrobní linky na veškerý válečný materiál. A Putinovi stále ještě zbývá i na odškodné pro matky padlých vojáků…

A jako nejlepší fór je to, že zároveň válku financujeme i Ukrajině, aby vytrvala v odporu co nejdéle a tím co nejdéle udržela bezprecedentní ruské zisky. On ten Kyril každý den slouží mše, abychom zůstali takhle blbí a udrželi co nejdéle v chodu tu mašinu na peníze. Skoro si myslím, že Putin každý den varuje Gerasimova, aby ještě počkal a nekazil vítězstvím ten krásný byznys.

A najednou je samotná válka opravdu jen malá patálie na ruských hranicích. Najednou hrozí v Africe hladomor a ten hajzl Putin je součástí řešení a my jsme součástí problému. Najednou Čína kupuje ruskou ropu se slevou, Indie kupuje ostošest, Saúdové si klidně dovolí nebrat Bidenovi telefon. Pak slyšíte, že se představitelé NATO neformálně dohodli, že raději některé zbraně na Ukrajinu dodávat nebudou. Kromě toho Ukrajincům nedodali ty skutečně moderní vychytávky, v podstatě jim dali stejné zbraně, jako už mají, jen v jiné ráži, aby to dělalo logistické problémy. A najednou to ruské nekonání dává smysl…

Hele, já fakt nevím, jestli jsem měl pravdu a jestli jsem to odhadl dobře. Válečná cenzura nám ty nejdůležitější věci neřekne. Když se ale teď podíváte ty tři měsíce zpátky na moje válečné úvahy, tak to do sebe celkem zapadá, ne?

Proč to všechno píšu…

Když se podíváte na situaci na frontě, tak zřejmě končí ruské ohledy. Zřejmě skončil ruský záměr dělat ze sebe neschopného a předstírat, že stačí ještě rychle zmobilizovat, rychle dodat nějaké zbraně, rychle nahnat na frontu co nejvíc vojclů a bude možné zahájit ofenzívu, které okupanta vytlačí ze země. Zřejmě už jsou všichni přesně tam, kde je Rusové chtějí mít. Ti ukrajinští i zahraniční, včetně americké techniky. Pěkně v několika hrncích, stačí zavřít pokličku a řádně podusit.

Informace za milion je, zda se Ukrajině může podařit vytvořit novou obrannou linii a pokračovat v odporu, nebo jestli se teď dali na útěk a už se to nedá zastavit…

Teď přichází pro nás ta skutečně nejkritičtější chvíle. Teď někde v centrále NATO a v Bílé chýši sedí ti, kteří tohle všechno spunktovali. Vrazili do toho desítky miliard dolarů, spojili s tím své politické kariéry, vyhrotili situaci skutečně na hranu atomové války. A všude vyhřezávají důsledky. Hrozí jim nový Afghanistán. Hrozí jim, že všechny ty oběti, které žádali po svých voličích, byly zbytečné. Hrozí jim poválečné důsledky.

Teď se tam někde v Bruseli rozhoduje, jestli nás do té války zatáhnou doopravdy. Protože jim začíná docházet ten průser. Teď se tam perou dvě úvahy. Vycouvat z toho pomalu ven a nechat Ukrajinu, ať si to vyžere sama a nebo do toho jít se vším všudy. Teď právě se tam rozhodují, jestli Rusové brzy udělají strašný chemický útok, protože tohle Putin dělá vždycky. Těsně před vítězstvím pustí plyn na bezbranné ženy a děti. Rozhodují se, jestli se nás všechny pokusí ještě jednou oblbnout a zatáhnout nás do opravdové války se všemi těmi dobry dálkového bombardování, poprav za zabělost a pronásledování nepohodlných názorů.

Teď se teprve opravdu rozhoduje o našem osudu a máme jen dvě špatné varianty. Buď snášet skutečnou válku a nebo snášet ten průser, který nám náš Petro Igorovič Fialenko nadrobil. Ten, kdo pojede jednat za Putinem o plyn a ropu, ten tam pojede jako poražený. Za všech okolností. Proto bych se přimlouval Fialu nesvrhnout, ale minimálně ho tam do Moskvy ještě poslat, ať si sype popel na svoji politologickou hlavičku. To si užiju.

Ale ať tak či onak, Západu se to podařilo. Udělali z regionální mocnosti opět velmoc první kategorie. Dali Rusku zadarmo všechno to, co tam za třicet let vybudovali. Automobilky, plynovody, ropovody, vrty, doly, farmy, továrny, vzácné prvky, všechno. K tomu zbavili Putina konkurence, semknuli kolem něj ruský lid a zrušili vliv Západniků. Zařídili mu skvělé ceny pro jeho suroviny, dali mu Afriku i Arábii. Zařídili, že Rusko nemusí dodržovat pravidla WTO…

Když si to tak vezmu, Putin sám tomu všemu přidal jen drobnost – několik přístavů v Černém moři, trochu té ukrajinské černozemě a pár dalších, poněkud rozstřílených, továren.

329 thoughts on “Pro nás kritická chvíle

 1. Ukři troubí k ústupu
  žehná jim sbor biskupů:
  Nezapomeň samopal
  by ti pánbu nakopal;
  nezapomeň malou polní
  nepoběžíš na Stodolní!
  Přesunem tě ke Lvovu
  tam se hlásí ke slovu
  ostré šavle polské jízdy
  pod vedením české pizdy
  a ministra Válka,
  to teď bude válka!

  1. Na čem brousíš, Bolku, šavli?
   V bílé chýši právě mávli
   že můžeme nandat sedla!
   Ukrajina strašně zbledla.
   Bolek s Lolkem v plné zbroji
   koně s pláty na postroji
   čerstvý obrok narván v pytli.
   Otče Pavle rychle špitli
   ostruhy jdou pod kůži.
   Ti se zase zadluží!

 2. Já si dovolí nesouhlasit.
  Stále mám pocit, že tohle je jen předehra. Tým kolem VVP ještě potřebuje bývalým vazalským státům ukázat, jak bylo hloupé vlézt do NATO. Myslím, že se teď čeká, kdo první překročí hranice. Zda si dřív Polsko vyrazí pro Lvov a okolí nebo Rumunsko pro další kousek černomořského pobřeží.
  Pak jim bude ruská armáda prášit kožich a v NATO se bude diskutovat nad článkem 5 a nikdo si kvůli novým členům nebude chtít pálit prsty. Gazprom zavře kohoutek, protože nepřátelům z NATO je možné nedodávat a nebude to vnímáno jako porušení smlouvy. Pak teprve nastane ta kritická chvíle, kdy vláda ČR bude muset rozhodnout o účasti ve válce. Jen tiše doufám, že bude ctít tradici a kapituluje s předstihem.

  1. Ukrajina je novotvar, který vznikl v podstatě až v roce 1991 po rozpadu SSSR. Takže pokud Poláci obsadí Lvov, tak se vrátí někam do 17.století. Rusové nemají důvod, proč by obsazovali území s nepřátelským obyvatelstvem tak to budou respektovat. Ukrajina zanikne.

   1. Ukrajina možná. Ale ukrajinismus asi sotva.
    Kampak se asi podějou všichni ti náckové (kteří tam vlastně stejně vůbec, ale vůbec nejsou)?

   2. No ale to se bavíme pouze o východní hranici. Jediným skutečným garantem poválečné hranice Polska na západě je Rusko. Takže pokud se Poláci pohnou s hranicemi jen o píď směr východ, lze považovat celé poválečné uspořádání střední a východní Evropy za mrtvou věc. A důsledky můžou být nedozírné nejen pro Poláky.

    1. Právě proto si myslím, že ta kritické chvíle pro nás nastane, až se Polák pohne.
     VB přikládá pod kotel, Kaczynski se chce pomstít za smrt bratra a Morawiecki chce nesmrtelnou slávu za připojení bývalých zemí a Duda plní dědečkův odkaz. Je v tom Polsku vůbec někdo, kdo tu část Ukrajiny nechce zabrat?

 3. Jeden z nesmrtelnych vtipov Fedora Vicu (Dereš) z 08. 08. 1969.

  Su to kreslene vtipy, takze trochu opisne.

  Za pňom (miesto stranickeho stola sudruhov) recni Janosik a hovori:

  „Dnes a denne musíme bojovť o lepší zajtrajšok, lebo keď dnes prestaneme bojovať, príde zajtrajšok a budeme visieť“

  Myslim ze to plati i dnes a pre vsetky strany konfliktu…

 4. K tématu Ukrajiny Xaver zmínil slova předsedy Přísahy Roberta Šlachty, který varoval, že experti na ukrajinské zločinné struktury už od policie odešli. Macinka přisvědčil, že zrovna toto by Šlachtovi věřil. Sám nedávno našel článek LN z roku 2008, ve kterém se psalo, že „brněnské podsvětí ovládají nejtvrdší ukrajinské mafie“. Jednalo se o varování ÚOOZ a BIS před ukrajinskými mafiemi, které prý už skoro prorůstaly do státní správy.
  /POZN: tehdy byly ukrajinské mafie pouhým semínkem těch dnešních/
  „Dokonce v tom článku srovnávali ukrajinské mafie a jejich praktiky s ruskými mafiemi a jejich praktikami v Brně. A došli k tomu, že ti Ukrajinci se absolutně ničeho neštítí. Že ti Rusáci alespoň uctívají nějaké zločinecké zákony, zatímco těm Ukrajincům fakt není svaté vůbec nic,“ sdělil Macinka, co se dočetl. A shledal, že výhledově bude s kriminalitou Ukrajinců problém.

  Komentoval také migraci do ČR, ale i jinam: „To já považuji za hluboce amorální, že tím, že tady ti lidé zůstávají, tak my vytahujeme tu inteligenci, to nejlepší, co v té společnosti je, a jak se má ta země po konci té války, jestli nějaký ten konec bude, jak se má znovu postavit na nohy, když všichni ti nejlepší, co mohli odejít, odešli sem a zůstanou tady?“

  1. Z malého nahlédnutí do ruské mafie pro mne vyplynulo, že je to stát ve státě s vlastními zákony, daleko přísnějšími a více dodržovanými než ty naše světské, protože za jejich porušení je obvykle jediný trest.

   1. Víte jak je to s odbory? Běžní členové kteří remcají označují jako TY odbory vlastně zvolené funkcionáře. Kolikrát to není ten nejlepší matroš ale zhusta jsou to lidi co si uvědomují, že v jednotě je nějaká aspoň hypotetická síla a bez opory v ZP by na tom byli zaměstnanci ještě hůře. Takže nakonec na to, aby šli s kůží na trh oni kývnou. Je to i můj případ. A lidi si myslí, že my budeme ti, kteří půjdou zaměstnavateli po krku. Jo, ale vzhledem k tomu, že zastupujete zrovna kolegy, kteří se tváří my nic my muzikanti, zastupujete i mnoho lidí, kteří v odborech nejsou- a vy se potřebujete o něco opřít!!Musíte cítit, nějaký rázný názor běžte tam za nás my vás podržíme. mnoho lidí si ani neuvědomuje jak složité je to dnes se stávkou, jaká rizika jsou pro ty, kteří ji vyhlásí,a kroky, které jí musí předcházet.Jak pak budou v mnohých případech reagovat zrovna ti lidi kteří po stávce volají, když budou muset ukázat sami o sobě vzdor, neposlušnost, a například s kolabujícím provozem neudělají nic pro zachování výroby ten den třeba..jestli by se vůbec byli schopni k té stávce připojit…
    Opravdu vím o čem teď píšu. Je to strašně složité dneska- kor když mají lidi půjčky, hypotéky apod.
    Až budu mít za sebou 3/4 zaměstnanců v odborech a ještě odhodlaných a nasraných, pak můžu jménem někoho jednat, pak ten mandát může vypadat.

    1. No je fakt, že v dobách zakládání a působení prvních odborů nic jako hypotéky neexistovalo. Zaměstnanci byli svým způsobem mnohem méně vydíratelní. Tak si kapitalismus našel páky a nástroje, jak to změnit. A ještě nás přesvědčil, že takhle je to jedině správně.

 5. „Jourová, Moravec, Klíma… Po víkendu bude akce. Petr Žantovský se obává jejích dopadů
  28.05.2022 8:08 | Glosa

  TÝDEN V MÉDIÍCH Sdružení CZ.NIC bere zpátečku a oznámilo, že tři měsíce po vypnutí odblokovalo weby, které považuje za dezinformační. Zdůvodňuje to tím, že nedostalo příkaz soudu ani policie, ale ten nedostalo nikdy. „Je mi značně odporné postavení a projevy lidí, kteří tento akt hájili. Myslím tím předsedu vlády a další, kteří dokonce říkali, že to bylo statečné. Nevím, jestli je statečné porušovat Ústavu,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský. V pravidelném mediálním přehledu dojde i na akci s účastí ústřední eurokomisařky pro cenzuru Věry Jourové a největšího novináře na světě Václava Moravce. “

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Jourova-Moravec-Klima-Po-vikendu-bude-akce-Petr-Zantovsky-se-obava-jejich-dopadu-703667

 6. Kommersant: velkoobchodní ceny pohanky (v RF) od konce března klesly o 13 %. Hlavním důvodem je pokles poptávky po masivních nákupech pro budoucí využití na začátku krize, píše Kommersant s odkazem na data Institutu pro studie zemědělského trhu (IKAR).

 7. „Teď se teprve opravdu rozhoduje o našem osudu a máme jen dvě špatné varianty. Buď snášet skutečnou válku a nebo snášet ten průser, který nám náš Petro Igorovič Fialenko nadrobil. Ten, kdo pojede jednat za Putinem o plyn a ropu, ten tam pojede jako poražený. Za všech okolností. Proto bych se přimlouval Fialu nesvrhnout, ale minimálně ho tam do Moskvy ještě poslat, ať si sype popel na svoji politologickou hlavičku. To si užiju.“

  No, neviem ako Vas konzervativny premier Fiala na tom je, ale nas liberalny minister, pre ktoreho hlavnou udalostou poslednych tyzdnov bolo robit tajtrlika Geissenovcom a bojovat proti „madarskemu“ modelu pomoci rodinam s detmi, ktory nakoniec Matovic presadil, tak ten sudruh vybavil aj nieco ine. Aspon sa teda s tym pochvalil, aj vraj da nejaku tlacovu besedu:

  https://www.tyzden.sk/politika/85116/slovensko-znizilo-zavislost-na-ruskom-plyne-o-66–oznamil-sulik/

  Mozno Cesku pomoze pri jednani o znizeni zavislosti, tak neviem:-).

  1. Poručíme větru, dešti, přírodním i ekonomickým zákonům. Takových idiotů máme i u nás něúrekom. Oni si myslí, že chleba roste v supermarketu…

   1. Najsrandovnejsie na tom je, ze Sulik to vyriesil za par dni a ostatne krajiny s tym maju velky problem. Cudujem sa, ze stiha dvihat telefony z Europy a sveta na ponuky stat sa ministrom, alebo aspon poradcom:-).

 8. Ještě jedno – nevím jestli to tu někdo nepsal, ale připadá mí, že bez jakýchkoliv smluv a jednání, vyjednávání a ústupků, různých vymyšlených a nikdy nesplněných podmínek- docela úspěšně komplet odzbrojuje – jak jurop, tak i angloamíky. Nezdá se Vám……

  1. Myslím, že se Vám to nezdá. Takový Scholz to řekl nahlas. Německo víc pomáhat nemůže, protože by ztratilo svou obranyschopnost. Tanky, které Němci slíbili Polákům, když ti svoje předají Ukrajině, musí být teprve vyrobeny. Nemám přehled, kolik je denní produkce zmíněných tanků v mírové době a pokud vím, tak bez objednávky ani vojensko-průmyslový komplex nevyrábí a z německé vlády ta zmíněná objednávka ještě neodešla.

  1. Nedá mi to článek lehce neokomentovat.
   1) A mohli by nepřenechat? Mají na výběr?
   2) Do Lisičansku přes řeku vedou 3 mosty – u jednoho vyhodila kus do vzduchu sama VSU už před pár dny, druhý ovládají Rusové a třetí, který ovládá VSU, neunese těžkou techniku. Takže když ustoupit, tak jen živá síla a když zásobovat, tak jen lehce.
   3) Před pár dny se objevila zpráva o 500 vojácích VSU, kteří se vzdali. Neobjevilo se žádné video, zpráva nepotvrzena. Za pár dní se objevilo dost zpráv o tom, že těch, co se vzdali je tolik, že je LNR nestačí přebírat. Předpokládám, že jste viděli, jak to přebírání probíhalo na Azovstali. Prý stíhají vzít do zajetí cca 200 osob denně, ostatní musí počkat.
   4) Potravinovou krizi vyřeší, když dostanou po čumáku burzovní hráči, kteří drží zásoby a ženou ceny nahoru s vidinou zisku. Většina loňské úrody určená na prodej byla z Ukrajiny už dávno vyvezena a prodána. To, o čem teď všichni melou a snaží se vyvézt, jsou poslední zbytky určené k vývozu a zásoby, které byly pro Ukrajinu.

 9. OT pro zájemce o zastaralé ruské zbraně, aneb termobarika v akci. Nebojte se, je to krátké a krev tam neteče. Kdo nemá Telegram, nechť klidně výzvu k jeho zapnutí vypne a pokračuje.

  https://t.me/NeoficialniyBeZsonoV/13611

  Ty bílé korony po explozi jsou tlakové vlny. Je to k nevíře, ale je to tak. Na obrázcích vidíte (rozvířený) vzduch, který normálně nevidíte. Co to dělá s dvounožci, kteří se nacházejí v dosahu, nechtějte vědět.
  Pozůstatky užití těchto „dobrot“ pak můžete vidět v šotech jedině správné ČT1 na výškových budovách (česky na panelácích), které mají v horních patrech černě očouzené omítky nad okny. Tam byli sejmuti bojechtiví soudruzi zbraní, zvanou Čmelák (a nejen).

  1. Dobře, TOS-1 Buratino se objevil v r.1988, vylepšený TOS-1A Solncepjok v r. 2003 a vymetl dost bojišť. A jen proto, že TOS-2 se ještě na frontě neobjevil, není třeba Solncepjokům říkat zastaralý, vždyť jsou věkem tak akorát branci.
   http://www.military-today.com/artillery/tos2.htm
   Jen tak mimochodem, na žádném z videí z Ukrajiny nebylo vidět, že by Solncepjok vypálil během jedné „seance“ všech 24 střel. Obvykle jsou 3 Solncepjoky na místě, pálí jeden po druhém jako štafeta, dají 3-4 výstřely každý a odjíždějí z místa střelby.
   https://www.youtube.com/watch?v=LLnmQJjt368&ab_channel=ArmiesPower

   1. Re: Králík62

    Já si jen dovolil zmínit ty k ničemu se nehodící T-72, které poskytly podvozkovou skupinu. Nic více a nic méně.

  2. Targusi,
   Mám na vás dotaz. Co si myslíte o včerejším schválení dodávek raketových systému MLRS na Ukrajinu? Jak toto dokáže ovlivnit průběh voj. operace?

    1. To: Králík1962
     Prý týden potrvá odvoz na UK, a další 2 týdny vyškolení obsluhy. No nevím…Střelba prý bude řízena přes satelity. Dosah prý až 500 km. Myslím že Ivan si to nenechá líbit.

   1. Re: Panda

    Já jsem sice mladý, chytrý a krásný a navíc mne těší váš zvýšený zájem o zastaralou ruskou vojenskou techniku, ale ZÁSADNĚ se řídím vlastní poučkou – NIKDY NEMYSLET!

    Ne, opravdu si netroufám vynášet soudy, neb má jediná životní kvalifikace je, pamatovat si naprosto všechno, co je v mém reálném životě zcela nepoužitelné.

    Co se týká raketových systémů s delší letovou délkou:
    1/nulová přidaná hdnota v klasickém boji (mám na mysli děj na Donbassu), tam by to byla jen drahá hračka
    2/ existuje něco jako protiraketová obrana RF
    3/ mají jediný možný cíl – napadení území RF, tam vytvořit paniku a vyprovokovat RF k odvetě – např. k útoku na nějakou aglomeraci, třeba Kyjev, Lvov, Oděssu, Charkov… blablabla…, takového rozsahu, že by bylo znovu vyburcováno veřejné mínění zbytku světa, které by následně tlačilo na další dodávky vojenského matroše, případně na invazi zahraničních vojsk

    Mnou neustále urážený a tupený hlodavý přítel správně upozornil na nutnost vycvičené obsluhy, jakož i na skutečnost, že za dva týdny se někdo naučí ovládat (nikoli obsluhovat) tyto zbraně jen velmi ztuha. Kromě toho naznačil i skutečnost, že pacholek Ivan může započít zkreslovat satelitní signály či přímo rovnou likvidovat satelity.
    Pokud si vzpomenete, věčně ožralý mužik asi tak před třičtvrtěrokem jeden satelit cvičně a ukázkově sejmul.
    Zkuste se oproti mému zákazu zcela výjimečně zamyslet, komu ten spektákl předváděl?
    Věčně ožralé Nataše?

    K tomu jen přidám vlastní malý postřeh, že třeba v oblasti Estonska bylo v jisté době ulovení správného signálu GPS opravdu oříškem k nerozlousknutí.

    1. Ještě si dovolím připojit poznámečku o raketometech Uragan a Grad.
     Mrkněte se na wikině na jejich dolet. Ukři jich měli a stále mají plné sklady. Tedy těch raket, s odpalovacími rampami to je kapánek horší.
     A položte si otázku, kde asi jsou a jak vypadají.
     Skončíme na vzdušné převaze RF a likvidaci všeho, co se Ivanovi nehodí do hry.

    2. Taky ryba zase smrdi vod hlavy.
     Vymenil bych neprodlene Zeli , za po cely zivot nejchytrejsiho Sorose a nebo aspon zahalejiciho Netanjahu , kterej kdyz promluvi v kongresu,nebo v Pentagonu ,v NATO , nejmin dve hodiny tam tleskaji ,hlucne souhlasi a jasaji..Kdyz.
     Udalosti si to neuprosne vyzaduji..

 10. Něco pro zaslání od P. Žantovského:
  Co je politika

  Přijde za otcem pětiletý synáček a ptá se, co je to politika.

  „Jak bych ti to vysvětlil,“ přemýšlí otec.

  „Podívej se, to je jako u nás doma. Já jsem kapitalismus. Já vydělávám peníze a nosím je domů. Maminka, to je vláda. Ta mi peníze vezme, něco si nechá a zbytek přerozdělí podle svého uvážení. Naše služebná, to je dělnická třída. Ta pracuje a my ji za to platíme. Dědeček, to jsou odbory. Ten dává pozor, aby dělnická třída nebyla vykořisťovaná. Ty sám jsi lid. Pro tebe to všechno všichni děláme. A tvůj malý roční bratříček, to je naše společná budoucnost. Rozumíš tomu?“

  Chlapeček se dlouze zamyslí a pak řekne: „Zatím ještě nevím, nechám si to přes noc projít hlavou.“

  V noci se probudí zápachem, protože jeho malý bratříček se pokakal. Zajde tedy do pokoje rodičů. Tam spí jenom maminka a nejde probudit. Chlapec jde tedy do pokoje služky. A tam vidí tatínka, jak si se služebnou právě hezky užívá. Ani jeden si malé postavičky nevšimne. Chlapeček se smutně otočí a za rohem vidí dědečka, jak se zájmem oknem pozoruje tatínka se služebnou. Ani dědeček si ho nevšimne. Chlapeček se rozpláče a jde si lehnout.

  Ráno se ho tatínek ptá: „Tak už víš, co je to ta politika?“

  A chlapec smutně odpoví: „Už to vím, ale je to trochu jinak, než jsi říkal včera.“

  „A jak, prosím tě?“

  „No, kapitalismus zneužívá dělnickou třídu. Odbory tomu nečinně přihlížejí, zatímco vláda tvrdě spí. Lid je všemi ignorován a naše společná budoucnost leží ve sračkách.“

  1. Moc pěkné.

   Našeptávač vám vyrobil překlep, všiml jste si? Určitě jste chtěl napsat „pro zasmání“, ale v textu stojí „pro zaslání“. To je dobře! Pamětliv toho pokynu rozešlu známým.

   1. Ad: zakladatel
    On to mozno aj skracovac dal dobre. V jednom slove dva vyznamy. Na zasmani+na zaslani. Teda zaslani na zasmani:-).

 11. Vidláku. Hezky umíte převést myšlenky do textu, dobře se to čte, je to taková pohádka před spaním. Kolikrát si říkám, kéž by.
  Ale už jen kroky poláků k jakési unii mohou vyhrotit tento konflikt , je docela možné, že na pravém břehu Dněpru budou rusové vítáni, ale čím dál víc na západ ne. Takže Otázka kterou jsem tady položil dříve a nikdy nedostal odpověď je, co dál? Dejme tomu že Rusové obsadí velkou část Ukrajiny, tak, že budou mít pozemní přístup k podněstří, zajímá mně co bude s Oděsou. Zajímá mně co bude se Lvovem apod, a prostě co bude dál? Možná, že část území ukrajiny bude chtít připojení k Rusku- bude to možné? Udělají to?Protože pak západ začne nekonečný boj za znovuobnovení Ukrajiny z toho co zbylo…A ještě dál- Jak si myslíte, že vytlačí NATO z pobaltí, balkánu, u Polska si nedělám naděje, co s Finskem a Švédskem? Představte si, kdyby se západu podařilo rozvrátit Bělorusko, Kazachstán, Kdyby byla válka mezi Ázerbajdžánem a Arménií? Až má z toho jeden husí kůži.
  No, vlastně bychom toto všechno měli nechat plavat a měli bychom se spojit v úsilí jak dál u nás protože to je ze všeho nejdůležitější. Sjednotit mnohonázorovou opozici s jedinou nosnou myšlenkou sundat tuto vládu a ty, kteří nemyslí na blaho lidí této země. Vyčistit augiášový chlív ČT udělat pořádek v zákonech v první řadě znemožněním provedení korespondenční volby, a dovést tuto zemi k volbám novým a takovým, kde budou soupeřit jednotlivé politické subjekty nikoliv koalice.
  Tady končí totiž veškerá sranda. Oni si nevšimli, že pro našince je magické slovo sleva, akce? Proč asi? Protože chceme mít vše co nejlevnější. Takže vypusťte mezi lidi informaci, že mohou mít elektřinu o polovinu levnější, plyn 4x levnější, benzín o 10 korun. A kroky které k tomu je třeba udělat a kdo tomu brání. Uvidíme kdo z koho pak. Ale to se musí opravdu spojit i třeba trikolora s komunisty včetně jejich příznivců.

  1. Re: Foligno

   Od teď vám občas budu nadávat jménem Foliš. Stejně jako tady nadávám svému ptačímu příteli, Halefovi, Homérovi a spol. Nikoli proto, že bych vás odmítal mít rád, nýbrž proto, aby si vás lépe zapamatoval.

   Foliš byl zkomoleninou příjmení jednoho pána, který se mnou vojančil. Za půl druhého roku společného plížení jsem ho tak zblbnul, že se touto zkomoleninou dokonce představoval svým služebním nadřízeným.

   Ptal jste se na Oděssu a Podněstří. Řekl bych, že co s vyjmenovanými lokalitami, neví ani Ivan. A kdyby věděl, nepoví, protože proto. Záleží na mnoha detailech a aspektech, které se budou posuzovat až v době, kdy to bude aktuální.

   Můj názor, který opravdu nemíním nikomu vnucovat – Ivanem obsazené oblasti budou nejen demilitarizovány a denacifikovány, nýbrž i deukrajinizovány.
   Vulgárně řečeno – buďto budeš náš ruský bratr (podle Rusy hlásané teorie, že Rusové, Ukrové a Bělouši jsou jeden národ o třech nářečích), anebo máš u Vladimírka ÚPPDKV (pokud jste nebyl na vojně – Úplně Po 3,14-či až Do Konce Vojny).
   Co znamená u Vladimírka tato zkratka, vidíme na Daněééckom Bassééjně. Prostě vypořádání s myšlenkami „nazi“ proběhne v komplexnějším měřítku, než po druhé válce.
   Jak se tak dívám na obrázky z Donbassu, přestávám mít jakékoli iluze.

   1. Mne iluze přešly poté, co se objevila informace, že pro ty dva zajaté britské legionáře+jednoho z Maroka už je připravena obžaloba tak rozsáhlá, že to směřuje k trestu smrti.
    Pokud jsou připraveni hrát takhle vysoko s cizími státními příslušníky, které budou bránit vlastní vlády + neziskovky, tak to vypadá na rozsudek smrti pro každého Ukrajince, ať azovce a nebo vojáka, komu prokáží, že zavinil smrt 3 civilů.

    1. Re: Králík62

     Pokud Ivani provedou rychle odsouzení i exekuci a hodí to na fejsbůk a telegram, ubyde něco málo zájemců o rychlé zbohatnutí v cizineckých batalionech tamtéž.

     1. Re: Targus
      Finta fň je v tom, ze trest smrti a jeho vykonani neaplikuje Ivan z Moskvy, ale Ivan ze svetem neuznavaneho Donbassu.
      Takovy zajimavy politicko-diplomaticky orisek …. 😉

      1. Re: Homér

       Čímž se dostáváme k otázce, s kým a zda vůbec jednat o záchraně libo demo soudruhů před ušmiknutím hlavy, když nemáme protějšek adekvátních rozměrů.

       Konečné resumé – jste ještě větší sfíííňa, než Vladimírek, protože si dovolujete klást zcela nevhodné otázky. Zavolám na aktuálního soudruha Fendrycha, ať vás plivne.

     2. proč hned exekuci – vždyť je potřeba dostavět tu nedostavěno za gorbojelcina – dálnici na sibíriu. A proč by tam šli mladí, když bude dostatek zajatců… národnosti v rusku nikdy nebyli problém, byli si všichni rovni.

      1. Soudit je budou v DNR, ta má trest smrti a RF ne.
       A ti šťastnější co dostanou doživotí nebo jen 20 let kolonie, tak ti vyrazí směr stavby za Uralem, hned jak bude opravená Ukrajina + DNR se stane součástí RF.
       Jak poznamenal Homér, je otázka s kým ty vlády budou vyjednávat, když DNR neuznávají a s RF nemohou, protože ta DNR uznala a přijmout ji do RF chce až po válce.
       A že neziskovky budou bouřit a nutit vlády do jednání, je jisté.

      2. Exekuce života bude pro ty velitele a těch je méně než těch druhých.
       Psali na readovka, že civilisti chtěli ty velitele lynčovat, museli je chranit nebo by je dav roztrahal.
       A v jednom videu už měsíc starém, byl veden nějaký velitel Azovu, co se nestačil uprchnout a i když video bylo rozostřené, bylo vidět, že místo očí měl temné čárky a opuchlou hubu. Lidé a to i ženy mu sprostě nadávali.

    1. Re: Homér

     Já myslím, že Ivanovi by stačilo vyklizení základen NATO až k Berlínu a dal by pak „na chvíli“ pokoj.

     1. Já myslím, že základny NATO budou ustupovat přímo úměrně tomu, jak bude z mezinárodní výměny ustupovat dolar.
      To víte, neny dengi neny laska … tedy neny dengi na provoz základny NATO ..

      1. Proto má Afročechová a ostatní demokratičtí váleční jestřábi takovej fofr s vybudováním USA vojenské základny u nás.

       1. na Slovensku to stihli este pred zaciatkom „specialnej operacie“
        a to sme sa vsetci divili ze preco sa tak ponahlaju hoci verejna mienka to nechcela a odmietala rovnako ako Cesi americky radar

      2. Někde to vyklízení proběhne ve zrychleném řízení. Zejména v zemích, kde zámořské soudruhy tak milují. Úplně vidím Srbsko. Základnu indiánobijci opustí rychleji než Afghánistán, pak nás budou média ujišťovat, jak jsou soudruzi z albánské mafie úplně v klidu, no a pak už jen budeme v TV sledovat návrat menšiny do původní vlasti, když se na návštěvě neuměli chovat.

      3. Jo uz se to deje v praxi , Filipinove maji novou vladu a usak dal asi 50 milionu a cinan 500 milionu ,koho asi budou vic ted milovat..

   2. Díky za váš nástřel. S tím vším. Když už foliš to radši folďas podle toho týpka z Asterixe- Vemtoďas.
    Na vojně jsem byl. První turnus, co přísahal věrnost české republice, takže uppdkv znám mimo jiné. jo, železniční vojsko ZnM. to byly časy.
    Ona ta Oděsa i podněstří k Rusku tíhnou- aspoň myslím, ale co pobaltí – jak odtamtud reálně vyhnat cizáky- pomocí cen komodit? Bude tam Nato – nu plyn a jídlo za 100, nebude, tak ok, za deset? Šlo by to?
    No a taky, ono vyhnat odtamtud cizáky, myšleno z Ukrajiny neznamená, že lidi hned přepnou myšlení a budou naráz bratři. Kdesi jsem slyšel takový příměr – že když někomu ukřivdíš, ublížíš, je to jako bys do dřeva zatloukl hřebík. a i když jej vytáhneš, ta díra po něm tam zůstane.

   3. Píšu sem prvně, tak začnu odpovědí Targusovi.
    Oděsa je důležitá sama o sobě. Nejen jako přístav, ale kromě dalšího i jako „středisková obec“.
    A podněstří? Tam zase mají Podněstří, táhnoucí se v Moldávii podél Dněstru, a ve kterém mají jak ruskojazyčnou menšinu či spíš většinu, tak vojenskou stanici s velkým muničákem. Z dob, kdy je Moldavané chtěli spravedlivě potrestat pro tu ruskojazyčnot. Tak aby to s tou spravedlností nepřeháněli. A v Moldávii teď obviňují bývalého, vůči Rusku neagresivního premiéra Dodona z různých korupcí a vlastizrad. Asi pro tu malou agresivitu. Místo něj tam je nějaká sympatizantka s NATO a EU. „Ruská propaganda“ se už zmiňovala o tom, že přes Rumunsko, člena NATO, už se tam houfují velmi se sobě podobající humanitární pracovníci. Kdoví, možná opravdu jimi jsou a chtějí humanitárně zachránit tu ruskou vojenskou stanici včetně toho ruskojazyčného obyvatelstva. Což Rusové nechtějí připustit. Jejich vojáci s muničákem a obyvatelstvo, mluvící jejich jazykem? Tam podle RF jakákoli humanitárnost nepřichází v úvahu!

    1. Re: piccolomini

     V Podněstří je ten muničák ještě z dob CCCP.

     Jinak ano, Oděssa bude v Ivanově zájmovém perimetru. Měl jsem na mysli to co dělá Ivan jinak, než UŠÁk. Tzn. nejen všecko rozmlátit a nic, nýbrž pomoci rozjet mírový život a podchytit všechny trendy – viz třeba ty neziskovky.

     A pochybuju, že by vám teď v Kremlu řekli, jestli bude Oděssa zvláštním městem v rámci RF, či bude vyhlášena Republika Oděssa. Myslím si, že to se neví ani v Kremlu a pokud ano, pečlivě se to tají.

     Abych byl ještě konkrétnější – Vladimírek prohásil – tuším v roce 06, že od této chvíle bude bránit zájmy, majetky a životy Rusů úplně stejně, jak to dělají UŠÁci. To jest všude na světě. Prvně byl z toho asi tak 5 minut poprask, než někdo řekl do fóra, že (parafrázuji) Putin je z národa věčně ožralých mužiků, takže „upelněfšeckogancfpohóóóděcype“.

     Přišla Osetie – Gruzie, přišel Krym A Donbass, přišlo Bělorusko, přišla Arménie, přišel Kazachstán – a ti idioti ještě pořád nepochopili, že to Vladimírek myslí smrtelně vážně…, … co to tam sedí za partu debilů?????

     1. Co udělají nebo neudělají Rusové, o tom se dá jen spekulovat. Ostatně, oni jak -fobům, tak -filům (kam díky „narativu“ ihned spadli i ti, kdo jen zkoušeli zůstat co možno objektivními) vypálili předpovědní rybník samotným spuštěním té věci. Od té doby opět jen co přesný předpovědní pokus, to ruský omyl, neboli vždycky udělají něco jiného a jinak, než analytici všeho druhu predikují.
      Já jsem si jednu predikci dovolil, ale víc ne. Tu o Podněstří. Právě kvůli ochraně svých lidí. Bezesporu taky z dalších důvodů, bližší specifikaci ale nechám na nich, tzn. až na tehdy, kdy se to stane. V Kremlu by mi na to nejspíš odpověděli „v principe da“, což ovšem v ruském podání znamená, že možná ano, možná ne, kdy možnost ano se ovšem nemusí realizovat tak, jak si myslím.

    2. V Moldavii taky vladne totalne soros a kissinger /+sluhove/ a straslivy lidsky prava..
     Odesa ma dulezitou strategickou polohu a rus si ji nesmi nechat uniknout.
     Aby prevladl v Cernem Mori..

    3. Ja bych neveril a vsadim se, ze Putin bude se snazit odlakat z EU nase vzacne obohacovaci uprchliky zpet do Ukrajiny s proradnou nabidkou daleko vetsiho krajice zradla..A s jeho spinavym ,smradlavym plynem..
     Urcite bude pomlouvat i nasi vladu ,ze sou to skrblici..
     A nekteri neuvedomneli obcane se taky snazi..
     Doufa , dale ,ze se zapomene na Novicok, Skripala a Vrbetice..
     Mi ,nykdi nezapomeneme.

  2. Myslím, že jste si i sám odpověděl. Ponecháním kousíčku Ukrajiny nedobytým, přenechá Rusko Západu možnost vést nekonečný boj o znovudobytí Ukrajiny.
   Zatím ruská armáda jede na půl plynu, a když chce, tak přidá. Zdá se, že ruská byrokracie vyřešila, co s dobytým územím – rozmohly se tzv. patronáty jednotlivých oblastí RF nad nově získaným územím. Nyní jde o humanitární pomoc, zapůjčení techniky, ale už se objevují i „zapůjčení“ pracovníci. Tohle si byrokracie nenechá ujít, v podstatě to bude znamenat dlouhodobou služební cestu státního zaměstnance na nová území a bude jedno, zda půjde o lékaře, učitele, výběrčího daní, policajta nebo popeláře. Pokud to podpoří financemi jako v Čečně, lidi se budou sami hlásit.

   Polsko-ukrajinská unie je lákavá vidinou, jak se utápí ve vnitrostranickém polsko-banderovském boji, prachy z VB ten boj jen rozdmýchají. A bude zárukou poklidné hranice.

  3. Foligno, na vaši otázku je jednoduchá odpověď. Oni (Rusové) to nechají být. Už nejméně od 15.století je západní část starobylé Rusi pod nadvládou Polska a východní pod je pod Moskvou. Rusové to nebudou hrozit, to by museli dobýt i Polsko. Prostě dobydou si svoje území, kde jim lidé fandí a spustí Ocelovou oponu, přes kterou neprojde nic. Ani vojáci, ani turisté, ani zboží a bohužel pro nás ani suroviny. Pokud se Poláci (s podporou USA) zblázní a zaútočí, tak potom ať je Pán Bůh s námi.

   1. Re: HvW

    Amíci dali jasně najevo, že i materiální podpora má své meze.

    Přeložím do ČJ.
    Amíci přestávají věřit, že se jim ta válka bude rentovat a jejich průmysl, rozebraný na prvočinitele a vyvezený do Asie stejně moc nestíhá. Ergo kladívko, není zájem bo už to nesype, jako kdysi.

   2. Vidíte Humprey, vaše odpověď je jiná, než Králíkova. A neříkám, která se stane skutečností, ale jde vidět že na tohle mohou být různé odpovědi.

  4. Ja tiez zdielam podobne uvahy. Hned na zaciatku napadnutia Ukrajiny som pisal, ze Putin urobil (z hladiska buducnosti) jednu obrovsku chybu, jednak uznanim „LLR“ a „DLR“, ale hlavne vojnou na Ukrajine. Miesto vsemoznej snahy mat s EÚ co najlepsie vztahy (a to by prizmurili oci i nad Krymom a nad uzemim stabilnej nestability na Ukrajine v hraniciach dovtedajsich odstiepeneckych uzemi) ako protipol proti rozpinani sa Cina na vychode Ruska, vybral si konfrontaciu s Europou. Podbrusok, najcitlivejsiu cast Ruska tym podstatne oslabil, aj keby niekto tvrdil cokolvek.Jjednoducho, cast sil bude musiet odteraz viazat v Europe a tie mu mozu v rozhodujucich momentoch v buducnosti chybat v podbrusku. A tam si na Rusko brusia zuby nielen kadejaki rezaci hlav (ved preto intervenoval v Syrii, aby sa mu neposuvali na sever), ale ani Turecko nikdy nebude spolahlivy partner. O Gruzincoch a byvalych republikach ZSSR na Kaukaze a na juhu Ruska by som si tiez nerobil iluzie. Noz vytiahnu kedykolvek, ked bude vhodna situacia.

   1. „Miesto vsemoznej snahy mat s EÚ co najlepsie vztahy (a to by prizmurili oci i nad Krymom a nad uzemim stabilnej nestability na Ukrajine v hraniciach dovtedajsich odstiepeneckych uzemi) ako protipol proti rozpinani sa Cina na vychode Ruska, vybral si konfrontaciu s Europou.“

    To jako fakt myslíte vážně? To jakože Putin několik let (až dvě desítky celkem, dávno před majdanem v UA) se nesnažil mít co nejlepší vztahy s EU? Kde jste proboha byl celou tu dobu? Já si pamatuji dobře, že upřednostňoval vztahy s EU, jak ekonomické tak politické, dokonce poměrně dlouho i před vztahy s Čínou. K těm byl arogancí západu vůči RF dotlačen až v posledních letech. Nemusím snad připomínat všechny ty podrazy a ubohosti, kterých se jim dostalo. A že jich bylo. A není důležité jestli jsme k tomu byli donuceni protože jistá velmoc měla z tohoto propojení EU+RF (technologie+zdroje) obavy, aby nepřestala být tou jedničkou anebo jsme tak konali pouze z vlastní namyšlenosti či dokonce jen z blbosti.

   2. Rusko ty snahy mělo 20 let a místo toho schytalo jen posměch a sankce. Je třeba se dívat na příčinu, důsledek se dostavil později.
    Nás učili už na základce, že akce vyvolává reakci.

  5. Asi před týdnem proběhla informace v ruském tisku, že Ukrové připravují Oděse stejný osud jako Mariuopolu, tedy desktrukce.
   Nevím zda je tam nějaké místo podobné Azovstalu, ale lidé budou živé štíty.

  1. Opicky v Nigerii se rozhodly ze si vybuduji biolaboratore .
   Jestlize na valce /ze strany NATO/, ve valce na vetsi zisky bohatnou bohaci ,oligarchove , je to zase jen ke zkaze nejen Usa. Zkazu zrychluji. Potom nasleduje zkaza jejich vlastni ,ale to jim prave pro zisky, nevadi.. To pro nekonecnou chamtivost neni videt..
   Napr. vlada a zisku v dolarech a jejich nezadrzitelny upadek..

 12. Ještě je třeba si všimnout, že se ta jednotná západní Evropa pod taktovkou VB-USA začíná drolit.
  Pobaltí s Polskem by moc rádi bojovali s Ukrajinou, podporu jim slibuje VB. Do téhle skupiny je třeba přistrčit Švédsko s Finskem, které hecované VB, se cpe do NATO.
  Zbytek NATO, včetně USA, se probral z válečného snu a začal počítat zisky a ztráty a uvědomil si, že se hraje vabank a do toho se jim nechce. Přikláním se k tomu, že průmyslová lobby začala tak tlačit na vládní a parlamentní kašpary, že dotyční začali mít obavy o svá teplá místa a začali válečnou show brzdit.
  OT: V republikánských interních kláních vítězí Trumpovi stoupenci. Uvidíme, jak se jim podaří ohlídat sčítání hlasů v podzimních volbách.

  1. Kéž by to tak bylo. Mně jen vrtá hlavou ten překotný zájem Švédska a Finska o NATO (jde opravdu o jejich nápad nebo jim snad byl vnuknut?) a nemůžu se zbavit obavy, že s tím souvisí zvýšený zájem Západu o Arktidu, kde má Rusko obrovské zdroje. Putin loni řekl, že Rusko se bude rozrůstat Arktidou a s nikým se o tamní zdroje nemíní dělit.
   Přes UA to moc nevychází, tak se to zkusí jinudy?

    1. Děkuji za odkaz. Ten poskytuje podrobné zdůvodnění. Já jsem jen přemýšlela co asi tak mohlo vést tyto dva neutrální státy k nápadu vstupovat do vojenské aliance, když neutralita je to co bych já osobně v našem případě brala všemi deseti. Ostatně může vůbec neutrální stát být členem vojenského uskupení? Jakéhokoliv? Není neutralita právě to, že nikoliv?

     1. A hele oni se snad chtějí vzdát neutrality?
      https://www.stoplusjednicka.cz/tise-sedet-nevalcit-vojenska-neutralita-v-dejinach-evropy-1
      Žádné vojenské aliance

      Trvalá neutralita oproti tomu předpokládá nejen neúčast na konkrétním konfliktu, ale ani na žádném konfliktu v budoucnosti. Stát má tedy povinnosti jak v době války, tak také v období míru. Trvale neutrální země ani v mírových dobách nesmí připustit na svém území přítomnost cizích vojenských jednotek, stejně tak je v rozporu s trvalou neutralitou vstup do mezinárodních vojenských či obranných organizací. K založení trvalé neutrality je nutná mezinárodní smlouva nebo deklarace neutrality, která je následně notifi kována dalšími státy.

   1. Tady má Rusko náskok několik desetiletí:
    – první ledoborce pro zabezpečení celoročního provozu Severní cesty už jsou v provozu, další se staví;
    na projektu se začalo pracovat ještě za Gorbačeva, pak zašel na úbytě, ale VVP ho obnovil brzy po nástupu do funkce
    – první atomový ledoborec, který funguje jako elektrárna je v plném provozu od r. 2020 a kromě elektřiny umí i odsolovat mořskou vodu https://cs.wikipedia.org/wiki/Akademik_Lomonosov
    na základě zkušeností s jeho provozem se upravují plány pro další
    – obrovské loděnice pro stavbu tankerů už mají dokončené, objednávky na tankery mají na 20 let dopředu – financoval Gazprom v rámci projektu na Tajmyru. Ty tankery jsou určeny pro bezpečnou plavbu na severu
    – projekty na Jamalu a Tajmyru jim zabezpečili dostatek odborníků se zkušenostmi pro práci za polárním kruhem
    – na závěr zmíním vojenskou námořní základnu v Murmansku a Severní loďstvo v ní

 13. Fialová zem.

  Dvouovasý lev
  sila plná plev
  národ prázdných střev
  fialová krev.

  Z polí zmizel len
  prapor pokálen
  mozek zastřelen
  fialový hlen.

  Televizní skřek
  vládne statný rek
  je to na pendrek
  fialový drek.

 14. Na koberci v Kremlu.

  Dej nám, svatý Vladimírku
  dej nám trochu metanu!
  Oholíme tisíc knírků
  jen ať máme smetanu.

  Požehnej ti, Vladimírku
  pánbu Tvoje kroky
  v opasku už nemám dírku
  blb jsem byl, jak troky.

  Nakopej nám, Vladimírku
  taky trochu uhlí
  přinesl jsem šperků sbírku
  moc jsme v zimě tuhli.

  1. Nakopu ti, milý Péťo!
   Nakopu ti prdel.
   Do Kremlu tě nikdo nezval,
   abys tady smrděl.
   Pobít čelem o zem musíš před tím, komu’s vazal –
   ber to jako jasný signál: je čas, abys mazal!

   A tak slavná deputace k caru Vladimíru
   plyn a ropu nepřivezla, jenom v kapse díru.

   1. … jen v řiti druhou díru.

    Vynikající obě dvě, pánové. Dokud se zpívá (a dělá sranda), ještě se neumřelo. Prostě, při vzpomínce na nesmyslný teroristický útok, jehož nevinnou oběť si včera čulíci všech listů s úctou připomínali, smějící se bestie.

 15. Fandíme Putinovi, leč on se patrně rozhodl odvrátit sankce na Rusko, zničením Evropy. Drobný kaz na této kráse je, že jsme součástí toho problému. I když se udává inflace kolem 15 procent, ve skutečnosti je tak třicetiprocentní. Mne nezajímá jak se zdražily lokomotivy, ale jak se zvedly energie, služby a jídlo a to je nejméně oněch 30%. Proste, spalujeme úspory. No a přichází okamžik, pokud budeme upřímní, jak kdo a jak dlouho ono 30% zdražení všeho, vydrží.

  Bude li chtít Putin dobytá území stabilizovat, bude muset být na těchto územích přítomen minimálně pět roků. Díky Bohu, že na větší Ukrajinské sousto nemá sil.

  Dnes tady doma bojujeme o to zdali se podaří odstavit neschopnou vlastizrádnou vládu Fialy dřív, než spálíme úspory a hotovost. Každý, komu je jeho peněženka milá MUSÍ přispět, aby se ta pakáž odporoučela co nejdříve!!!

  Potom musíme zvolit ty, co zřetelně deklarují, že se navážeme s energiemi a surovinami na Rusko. Jinak nám a našim peněženkám pomáhej Bůh.

  1. Detail: lokomotivy 380, zvané Emil Zátopek budou skutečně levnější, budou totiž prodány do Turecka, kde se stanou součástí tureckého hospodářství. Dále budou zlevněny chůdy, které
   vláda řadí mezi klimaticky neutrální dopravní prostředky.

  2. věštče co se divíte , vždyť – bližší košile než kabát . a proč by měl na nás brát ohledy. A proč by měl ukradinu stabilozovat – o to se postarají domácí a myslím že s gustem. Bude stačit pár kopjejek a …..

   1. Přirozeně, že návod znám.
    Jeden v současnosti neprůchodný, ale rychlý a jistě si domyslíte co je tím rychlý myšleno, nejsme schopni realizovat.
    Druhý je pomalejší, zato uskutečnitelný. Nejsme schopni vygenerovat společnou myšlenku, natož vůdce, tudíž musíme počkat, až se v toku času alespoň vytvoří ona jednotící myšlenka tak nějak sama od sebe. Ve vůdce nevěřím. No a ona jednotící myšlenka jež uvádí do pohybu masy je vždy jedno jediné: bída a hlad. Jsme dostatečně pohodlní na to, aby nás zvedlo z gaučů jednání současné nedemokratické fašistické vlády, tudíž si musíme protrpět čas něž onen hlad a bída zvedne dav z oněch pohodlných gaučů. Do té doby budeme planě žvanit a žvanit. Já svým psaním a tudíž postojem deklaruji, že jsem ochoten z toho gauče slézt dosti v předstihu. Víc za současnosti udělat nelze.

 16. Telegram:
  Šéf ministerstva školství a vědy Valerij Falkov prohlásil, že Rusko bude rozvíjet vlastní systém vysokoškolského vzdělávání.

   1. CERMAT je to úplně nejmenší v tomhle případě. My tu hlavně máme sorosovské neziskovky systematicky rozkládající školství ve jménu fantasmagorické ideologie „otevřené společnosti“, realizované samozvanými „experty“ (čti idioty) typu Kartouz, Štefl a další.

  1. Spíš ohlašují návrat ke svému původnímu. Jednotné osnovy, včetně vysokého školství – žádné sbírání kreditů a vybírání si kurzů či datumů zkoušek. Na VŠ to znamená, že je přesně předepsané jaké přednášky, praktika, samostatné práce, zkoušky a zápočty každý student daného oboru projde. Termín zkoušky je předepsaný, když nedáš, tak máš k dispozici jeden předepsaný opravný termín – nedáš, letíš. Pokud se ti podaří ukecat force majeure typu zásah meteoritem do hlavy, bude ti laskavě dovoleno zopakovat si ročník, pokud v něm bude místo.
   A pokud to bude znamenat, že VŠ budou opět nacpané špičkovou technikou, tak jenom dobře.
   A pokud to bude znamenat návrat k bývalé náplni praxí a diplomek, tak jenom dobře.

   1. Myslím, že zkouška se mohla opakovat 3x a poté ještě mohl být děkanský termín (případně rektorský). Ale je pravda, že žádné přenášení zkoušek do dalších semestrů, žádné kredity, žádné vybírání si různých předmětů. Myslím že ani nešlo opakovat ročník.
    Já v telce od 7 hodin večer, prostě jak přepínám abych nemusela koukat na zprávy, tak jsem objevila na CBS reality pořad, myslím že se jmenuje Judge Judy. Tak je to americké, ale několikrát jsem to skoukla. Jednak se bavím těmi opravdu pitomými amíky, ale co jsem vypozorovala je, že tam studuje na vysoké škole každý idiot, oni mají vysokou školu snad v každém městě o 50 tis. obyvatelích. Také mají, jasně, online vysoké školy. Neskuteční blbci. Vím že mají vysoké školy jako my střední, mají jiný systém, ale rozhodně tam může studovat každý blb, a to s podporou státu. Takže mají nejspíš několik desítek(asi)opravdu špičkových vysokých škol nebo univerzit a pak strašně moc šílených nalejváren, kam může opravdu kdokoliv, at je naprostý blbec nebo jen tak chce utrácet čas.

    1. Tři opravné a ještě děkanský a rektorský systém. Kdepak, technické školy v Moskvě, Leningradě, Charkově v dogorbačevovské době dva pokusy a šlus. Dokonce ani v tlačenkové MGIMO a injazu to nebylo víc.

     1. A este mozno snad pre pochopenie toho, aka ze to bola smiesna pripomienka
      „Jednak se bavím těmi opravdu pitomými amíky, ale co jsem vypozorovala je, že tam studuje na vysoké škole každý idiot, oni mají vysokou školu snad v každém městě o 50 tis. obyvatelích.“

      Pocet obyvatelov Ceska v 2020 10,7 mil.
      Pocet obyvatelov USA v 2020 329,5 mil.

      Eo ipso z toho vyplyva, ze ak v USA maju vysoku skolu v meste nad 50 tis., v Cesku by mali mat primerene v meste s 1 539 719,6 obyvatelmi. A to nepocitam rozlohu USA a CR. Ma Praha tolko obyvatelov, aby splnovala tieto Vase podmienky na moznost mat VS?

      1. Jeden by řekl, že počet obyvatel země by mohl částečně korelovat s počtem sídel nad nějakou hranici. Ale hle – on je ve skutečnosti přímo úměrný průměrné velikosti sídla :-)))
       A já pořád, kdo to jen elenskému píše ty každovečerní komické vložky. Tak teď už tuším …

    2. Není tam mejlka, že ušáci mají „high schoool“ = naše střední školy? Kdysi, těsně po převratu se nám ušáci smáli, když jsme v cv uváděli „High school“. Hodně rychle jsme to měnili na „University“.

    3. Re: kočka 9:49
     Oni mají mají vysoké školy různých úrovní (u nás nakonec už totéž) a nejprestižnější a zřejmě i nejlepší jsou v tzv. Ivy League (břečťanová liga) a je jich těchto 8…
     https://cs.wikipedia.org/wiki/Ivy_League
     ten zbytek jsou zřejmě na mnohem nižší úrovni např. jako nejspíš ta kde studoval Michal Hašek (exhejtman JM kraje) v šestitisícovém Sládkovičovu. No ale zase může tvrdit, že studoval v zahraničí.

    4. ..“temi opravdu pitomymi amiky..“, ,“ze tam studuje na vysoke skole , kazdy idiot“…Neskutecni blbci , doufam ,ze se vam s vasi vlastni genialitou ulevilo..
     „Kazdy blb“, ..“at je naprosty blbec“..
     Sledovanim popularniho televizniho serialu…Z Usa.
     Serial se nezabyva problemy vzdelavani a skolstvi..

   2. Re: králík62

    No vy jste teda dneska hnusnej hlodavec…
    Ještě že u nás zůstávají neziskovky soudruha Soróóše…

 17. Hlavní je teď dovolená u moře. Užít si naspořené peníze, než je inflace sežere. Přece by někdo v říjnu nevypnul teplo a elektřinu, ne? To by si nedovolil, to neměl ve volebním programu! Fiallah už vyřešil složitější věci, porazil babiše a nenechá nás ve štychu.

 18. Přátelé,
  a vy nevíte, že problém s cenami elektrické energie je definitivně vyřešen?
  Síkela v Davosu čerstvě domluvil, že u nás nedostatkovou elektrickou energii budeme dovážet z Ukrajiny!

  No a že nemáme jednak plyn, druhak že úložiště na našem území jsou v majetku a rukou zahraničních subjektů a budou v případě JEJICH potřeby použity na uskladnění JEJICH plynu?

  Žádný problém!
  Budeme několikanásobně předražený (původně ruský, poté poněmčený a posléze počeštěný český plyn uskladňovat na Ukrajině! Není problém jí jak za virtuální elektřinu, tak za uskladnění plynu předem zaplatit….
  ——————–

  Pořád mě trápí,že Vidlák se snad stále občas v záchvatech optimizmu(?) domnívá, že tuzemská vláda je tu od toho, aby se tu a tam snažila nějakým způsobem prospívat této zemi či dokonce jejím obyvatelům – nebo alespoň v budoucnosti nějak napravovat sofistikované nevratné průsery, které této zemi působí.

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-svetova-elita-v-davosu-resi-ceny-energii-pomoci-muze-elektrina-z-ukrajiny-203729

  1. „Ukrajina může pomoci Evropě s energetickou krizí. Má přebytky elektřiny, které by mohla dodávat do Evropy. Může nám také poskytnout skladovací kapacitu na plyn, říká ministr Jozef Síkela po jednání s ukrajinskou vicepremiérkou.
   Článek

   Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se ve středu vrátil ze Světového ekonomického fóra v Davosu, kde jednal především o energetické krizi a budoucnosti českého průmyslu. Klíčové podle něj byly schůzky s německým ministrem hospodářství a KLIMATU(!) Robertem Habeckem či s ukrajinskou viceprezidentkou pro ekonomiku Julií Svyrydenkovou. Detaily jednání popsal v telefonickém rozhovoru pro SZ Byznys.“

   1. Panebože. Tato vláda nás systematicky ožebračuje. Nebylo by možné její členy dodat darem na Ukrajinu jako zbraň hromadného ničení?

    1. Možná by stálo za to obnovit dávný zvyk každoročního vývozu 120 volů do zahraničí … pro začátek by se počty mohly zpětně dorovnat dejme tomu tak za posledních sto let, aby kvůli stanovené kvótě nevznikl hned zkraje přetlak exportního zboží.

   2. Anonyme, to jste mi po ránu neměl dělat, kadet Bigler plánuje českou energetiku, na to mám slabé prášky na tlak.

   3. NHo pokud to bude jak s těmi ztrátami před, tak asi bude levnější s německými přirážkami…. Kdysi jsem četla, když se mohlo, kde byly vyčíslené ?ztráty? během přepravy … byly to opravdu palety tuším skoro polovina. a to jim ještě za přepravu rusové platili. No a Družba už dosluhuje, na opravu prý není, tak se obávám — došlo by vůbec něco?

  2. Jsem z toho nejaky zmateny…

   1/ do dneska prece vsichni tvrdili, ze elektriny mame prebytky. Najednou je u nas nedostatkova?
   (Ponecham stranou, ze je draha, protoze ji chteji Nemci, a komplet nasi politici to pred lety odsouhlasili. Nutne zdrazeni pro vlastni lidi jim nedelalo vubec problem, klavne ze mohli jeste vic pumpovat CEZ na dividendach)

   2/ jeste dedavno Ukrajina elektrinu dovazela z Ruska a Beloruska. Najednou ji ma prebytky? To asi po te, co jim Rusove obsadili elektrarny na vychode.

   3/ o zasobniky na nasem uzemi vlada ani CEZ zajem nemaji, a (zatim) jsou tedy poloprazdne. Naproti tomu chteji plnit zasobniky na Ukrajine. To pekne smrdi.

   Aspon je videt, jaka jelita dneska jejzdi do kdysi slavneho Davosu.
   Vidim to na zamiku pro poslani penez do Kyjeva, vsak taky nekdo musi tamejsim oligarchum kompenzovat ztraty z okradani plynoveho tranzitu.
   Po te, co Ukrajina elektrinu a plyn nedoda, vsechno se svede na Rusko a valku.

   Nene, tahle valecna sarada se teprve rozjizdi.

   1. Já nestačím zírat. Tak tady se spekuluje jestli Putin obsadí jen východ UA nebo celou, nikdo (ani čučkaři) zřejmě netuší jak to celé skončí, ale Síkela už domlouvá kšefty s plynem a elektřinou na UA. Je to horší sebranka než jsem si kdy vůbec uměla představit. A od nás se čeká, že jim to budeme věřit.

  3. Tak největší jaderná elektrárna, záporožská, je na území ovládaném RF a o největší nejadernou se právě bojuje u Světlodarsku. Je pravda, že záporožská jaderka i nadále zásobuje elektřinou oblasti Ukrajiny spadající pod Kyjev. Ukrajinci mohou zkusit prodat třetím stranám a uvidí reakci Ruska. Finové se té rychlosti nestihli divit.

   1. Re: Králík

    Kuwa, jaké seno, jste to dneska snídal a čím jste ho zapil? Jaké zcela nevhodné bobky to z vás padají?

    Už nic nepište! Kdo má furt na vás klofat hlášení?

    1. Mám zadrženo, celý týden spousta práce, nebylo moc času na psaní příspěvků, občas ani na čtení. Doháním příspěvkový skluz.

  4. … plyn už je přeci vyřešen … viz https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ceske-zasobniky-plynu-jsou-uz-z-pulky-plne-stat-motivuje-obchodniky-aby-kupovali_2205271409_jip
   a navazující „“Změny v energetickém zákoně“
   Vláda tento týden schválila novelu energetického zákona, podle které by obchodníci mohli přijít o nevyužívanou kapacitu v zásobnících plynu. Jedná se o takzvaný princip zvaný „use it or lose it“.“
   Takže se již nebude opakovat situace z minulé topné sezony, kdy:
   „Ministr Síkela tento týden uvedl, že to nebyla náhoda, když si zásobníky s plynem napříč Evropou před minulou zimou pronajala ruská společnost Gazprom.
   Nechala je pak schválně prázdné, a tak zvýšila tlak na růst cen energií v Evropské unii a vystavila celou Evropu hrozbě nedostatku plynu. Právě tomu by měl předejít princip „use it or lose it“.“
   Vše je tedy již v naprostém pořádku … „přinejhorším ty zásobníky vláda znárodní“
   Tož asi tak, bo …

 19. Lidé jako Kissinger by už rádi couvli. Donbas a Krym jim nestojí za vyvolání problémů jinde, jako je hladomor v Africe a na Blízkém východě, ale Západ je chycen v pasti vlastní propagandy. Jak jakoukoli dohodu o příměří by měl vysvětlit voličům, když Rusko prý stejně zítra krachne a rozpadne se. Jestli nemá dojít na jaderné zbraně, jednou nějaké příměří bude muset být domluveno. Napětí nemůže růst navěky.

  Hlasy z Kyjeva i Bruselu tvrdí protichůdné věci, že válka musí hned skončit, aby se ušetřili životy a majetky, ekonomika, ale současně tvrdí, že je nutné bojovat až do znovuzískání celého Donbasu i Krymu, pokud to bude nutné i několik let a lidé na Krymu to chtít nebudou, protože je to věc principů, věc nedotknutelnosti státní hranice a oběti je nutné podstoupit. O Kosovu radši mlčet… Kdo vidí logický rozpor?

  Mainstreamový čtenář čte tohle a tomu stačí k vytvoření názoru. https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/americky-veteran-z-iraku-byt-ruskym-velitelem-poslu-vojaky-d/r~c792951cda7611ec82b7ac1f6b220ee8/

  Slova amerického majora a bezpečnostního experta: Ofenziva na Donbasu začala před více než měsícem. Jakou známku byste ruské armádě udělil za její výkony? Jednička znamená nejlepší, pětka nejhorší.
  „Dal bych jí 4,9. Ruská armáda selhala ve všech ohledech, což – abych byl upřímný – každého překvapilo.“

  Bere Američan v úvahu, že se bojuje v nejvíce opevněné linii v Evropě snad od roku 1945 a její obránci mají k dispozici informace ze satelitů i z letadel? Stejnou situaci každý expert popíše úplně jinak.

  1. Telegram:
   Deje sa niečo veľmi kuriózne. V prvom rade Británia spolupracuje so Zelenského kanceláriou.
   Pentagon si priamo podriadil generálny štáb a Zalužného, pričom v tejto schéme obchádza taký detail ako Zelenského.
   Londýn požaduje od banderovcov údery na územie Ruska, Washington žiada, aby sa od toho upustilo, aby sa predišlo eskalácii.
   Washington a Zalužnyj obhajujú stiahnutie jednotiek z Donbasu do „druhej línie“, pričom Londýn a Zelenskij žiadajú vydržať až do konca.
   Johnson vyzýva Zelenského, aby nevstupoval do žiadnych rokovaní s Moskvou, Washington prostredníctvom Kissingera a ďalších politikov hovorí o nevyhnutnosti územných ústupkov.
   Kremeľ dnes hovorí o absencii podmienok na rokovania so Zelenského tímom, pričom Vladimir Putin na začiatku špeciálnej vojenskej operácie upozornil, že s ukrajinskou armádou sa bude rokovať ľahšie ako s politikmi.
   To všetko naznačuje, že medzi Londýnom a Washingtonom existuje určitý rozpor, zatiaľ čo prví sa spoliehajú na Ze-Office a špeciálne služby, druhí na vojenské a nacistické prápory.
   Je známe, že Ze-kancelária pripravuje represálie proti „vojenskej opozícii“ – prvé hlavy generálov zletia hneď po porážke na Donbase, potom príde rad na Zalužného. Čo sa plánuje v opačnom tábore, nie je známe, no dá sa predpokladať, že prevrat je nepravdepodobný.
   Imidž Zelenského je príliš propagovaný a príliš veľa sa do neho investovalo. Oveľa pravdepodobnejší je „prílet“ po ňom alebo práca „ruských diverzantov“. V každom prípade si robíme zásoby pukancov a sledujeme súboj ropuchy a zmije.

   1. V posledních týdnech to začalo vyplouvat na povrch. Rozpory mezi Bankovou a generálním štábem, zda stáhnout nebo nechat bojovat do „vítězného“ konce, se už veřejně probírají na ukrajinských sítích. Zatím si na Zálužného Ze-office v Bankové netroufá a „žalobná“ videa ukrajinských vojáků z fronty se snaží využít obě strany ve svůj prospěch.

    1. Celé stažení VSU ze Světlodarsku mi připadá, jak partyzánská akce GŠ ve chvíli, kdy Banková nedávala pozor, protože řešila Liman + Severodoněck s Lisičanskem + Bachmut + Zolotoe s Gorskym + ofenzívu na sever od Charkova.
     Stejně tak si GŠ stáhnul vyšší důstojníky, v podstatě celé velení, jak z Limanu, tak ze Severodoněcku a nechal tam jen vojcly a občas nějakého starleja.

     1. Re: Králík62

      Což je ideální stav pro Vladimírka, protože zácharanou důstojnického sboru na účet granulovaných lopat totálně naserou všechny obyč lidi.
      Jen houšť a větší kapky.

      1. Však také všechny výpovědi „vojáčků“ z volksturmu zveřejněné na ruské straně jsou jedna jako druhá – přilepili je k nějaké části VSU, tam ně ně všichni hodili bobek, poslali je kamsi do zákopu a už neposlali ani jídlo, ani slíbenou rotaci. Většina nezná ani svého velícího.
       Videa ze Severodoněcku jsou ještě horší, tam dokonce ani nevěděli, kam je přivezli. Tady je post a ten braňte.
       Přidávají se i vyložené vzpoury částí VSU, odmítají bojovat – s puškou proti tankům nepůjdou. Stěžují si, že nemají dělostřeleckou podporu, nefunguje zdravotní služba, není doprava, nefunguje spojení, vyšší velení se vypařilo. První takhle vzbouřenou jednotku velení VSU zrušilo a lidi poslali do jiných jednotek, druhou vzbouřenou jednotku poslali celou za mříže, ještě to zveřejnili. Výsledkem bylo, že se začalo bouřit víc jednotek. Zvlášť když vidíte prapor, ze kterého zůstalo naživu 30 lidí, tak se jim nedivíte, proč se nevzdali. A pak narazíte na videa, kde jsou v ukrajinských zákopech nalezeni svázaní a zastřelení ranou do týla vojáci VSU, a dáte si to dohromady se zmínkami o zagradotrjadach a střelbě od vlastních.
       Musím přiznat, že i záložáci z poslední mobilizace v DNR mají na videích lepší výbavu než pravidelné jednotky VSU.

  2. no ale když on byl zvyklej válčit v pouští a případné osídlení planýrovat. hmm to se to pak vytahuje a vůbec proč vytahuje COPAK TAM DĚLAL, když je ze za velké louže. Rozséval demográcu po ememricku? I když teda pokud ta paměť, v době jeho vítězného tažení byla úplně jiná doba, Irák byl překvapen a nebyl připraven.. Za tu doba se lidstvo na modrá kuličce přesvědčilo, jaká je ta jejich ?pomoc?…
   Jestli pak už vrátili historické předměty z těch jejich muzeí… neví někdo?

  3. Kissinger doporucuje couvnout jen proto ,ze rus je silnej a neda se rozvratit. K.ma na rukou krev obeti statisicu,jako kazdej z nich.
   Ti ,z nich co jeste zadny zlocin nespachali ,se nemuzou dockat..
   Kdyz expert je netrpelivy aby dal vsem najevo ze ,stezi muze byt, uz jen imbecil.
   Jakou znamku by dal za Afganistan?

   1. paw: Kissinger má krev na rukou za bombardování Laosu a Kambodže v 70. letech, ale patří k nejzkušenějším myslitelům. Rozhoduje se rozumem, když hraje hru o moc, hru o svět, a ne ne módním blouzněním. Cítí pravděpodobnost za svět v tom smyslu, že se chce vyhnout jaderné válce. Je napojen na mocné zákulisní síly, potom přijde prezidentův poradce Arestovyč a pošle Kissingera do p*dele. Tihle poradci asi nevědí s kým si zahrávají a že tím ohrožují svou zemi ještě víc.

 20. Vidlak ma pravdu a ukazala to i reakce na Kissingera: bud odpor, anebo mlceni. Apokalyptika bych doplnil jen v tom, ze ona chvile muze trvat i nekolil mesicu. Dej je dynamicky a mocenske posuny mezi skupinami postupuji pomalu, stejne, jako Rusove na bojisti. Ti by v tomto smeru mohli byt nasim referencnim casovym ukazatelem nahlosti procesu.
  Dalsim momentem je vystoupeni dedka nad hrobem. Jasne, nemaji kadry, ale co je to potom za partu, ze si nedokaze vychovat nasledovniky a pokracovatele? Rozumny sazkar by od nich dal asi ruce pryc. Z tohoto pohledu by se sazky klonily spise k vitezstvi jestrabu, sazim tedy 2:1 na eskalaci a velkou valku za oficialni ucasti NATO.

  1. Výchova následníka a pokračovatele v současném vzdělávacím systému(u nás posledních 20 let, na západě déle) je v podstatě nemožná, protože je velmi omezena diskuze na všech úrovních vědecké práce. Všichni plavou v jednom proudu, důležité je nechat se poplácat po rameni a pochválit druhého. Vybočení z proudu vyvolá reakci „neziskovek“ a administrativy mateřské organizace => negativní reakce veřejnosti => ztráta grantů => ztráta pozice => autocenzura. A tak jsou tu jen solitéry, které si buď vybudovali neotřesitelnou pozici jako Kissinger nebo se stali pěstovanými „donQuijoty“ jako Jordan Peterson.

   1. Ja bych to spis videl v sebestrednosti to posledni „dobre“ generace.
    Zacnu u nas:
    podivejte se jakou tlupu podrztasku a budizknicemu si vychovali jak Klaus, tak Zeman.
    Nebo jake „nasledniky“ si vychovala Merkelova…

    Proste tyhle osobnostni a vudci typy kolem sebe nesnesou ani tu nejmensi konkurenci, takze se nakonec obklopi samymi prikyvovaci a po jejich odchodu tam krome te spodiny nidko jiny neni.

    1. A z čeho vyrostla ta sebestřednost? Připustil některý z nich diskuzi, ve které by obhajoval své názory? Svoje oponenty Klaus mistroval, Zeman zesměšňoval bonmoty a Merkelová zavčasu likvidovala.

  2. To maji zato, ze jim ze zenskych udelali feministky. Ani za 100let a nad hrobem ,nemaji do ceho pichnout..
   Tak aspon do tech schuzi.. Maji tam spoustu reci, jako zensky na pavlaci, ani neuvari vcas polivku na vobed.
   Uz do Brezneva cpali ty vopici zlazy a nepomohlo to..
   Mraz ,taky jeste porad prichazi z Kremlu.. A este si na to sundali tu Zeleznou Voponu..

 21. Vážení přátelé, jsem zde také jako propagátor strany PRO a pana doktora Rajchla. Strana PRO znamená Právo ,Respekt,Odbornost. Poslechněte si debatu připravenou panem doktorem s opravdovými Odborníky na energie. Poslechněte si kam nás dnešní vláda vede, co nás čeká a nemine. Věřte, že poslech toho všeho je děsivý ale pro to, aby jsme si přestali něco nalhávat naprosto důležitý. Pak si uvědomíte, že pro to, aby se něco změnilo již včera bylo pozdě. Udělejte vše co je ve vašich silách, aby se zabránilo nejhoršímu. https://www.facebook.com/rajchl.jindrich/videos/546492120393983

  Vidláku, s tím článkem máte pravdu. Putin to zvládl, ale přiznám se, že jsem taky někdy měl pocity smíšené.
  To žebrání Fialovo by sice bylo pěkné, ale až si jak doufám poslechnete debatu odborníků s panem doktorem, tak vám dojde, že by to byla neskutečná blbost. Tedy pakliže nechceme zmrznout a chcípnout hlady. Pro Fialu je již jediná cesta a ta ani náhodou nevede do Moskvy ale do kriminálu za vlastizradu.

  1. My ale vime, kam to vlada dotahla a uvedomujeme si, ze je pozde. Ale nic proti tomu neudelame, protoze musime do Kauface, kde je sleva na fazole a vecer davaji v televizi film.

  2. Jenže – kdo ho Fialenkova vypudí ze Strakovky?
   „Není lidí“ – známý výkřik z doby předminulé. Kolik lidí by na to bylo potřeba a kolik lidí je k dispozici? Takových, kteří nemají co ztratit, protože právě to bude v sázce. Dokud budou mít lidé co ztratit, nepůjdou do toho. Pěkně si tu notujete, ale pomněte, že teprve „…hlad vyžene vlky z lesa ven!“ (F. Villon)

   1. No, tak při současném tempu, které nasadila inflace, a při tempu, kterým to vláda řeší… hlad žádné vlky z lesů nevyžene, protože když je hlad, i vlk je dobrý.

  1. tdx: Zase je to ta metoda, že silné státy jako USA a Británie vystrčí vpřed nějaký malý stát, aby riskoval místo nich. Tentokrát je to Litva, která takovou konspirativní schůzku hostila. Litva už takto nejméně jednou byla zneužita, když navázala vztahy s Taiwanem a byla vystavena hněvu Pekingu. Vystrčilo ji vpřed Německo a další západněji ležící státy, které ale samy dělají s Čínou byznys na pevnině a ani nepomyslely na to, že by samy místo Čínské lidové republiky uznali Čínskou republiku, když nejde uznávat oba čínské státy současně. Ať Británie a Německo dělají svou politiku otevřeně a neschovávají se za menší a chudší spojence! Bláhová výzva, výkřik marnosti.

  2. Co dělají Čuk a Gek, že tohle „spřísahání“ vůbec dovolili … už to mělo být dávno „znovičokováno“ !!
   A jak se tam vůbec ti „účastníci“ dostali, kyž jim byly ty majetky Západem zmrazeny, … nebo opět „dvojí metr“? někomu ano a někomu ne? … podle toho jak vřelý je vztah k Západu?!!

 22. Ještě rozkopu bábovičky s těmi tanky.

  Ten starý, hnusný a blbý tank t-72 se dělá dodnes. Pochopitelně, že není ani náhodou identický s tím, který se dělal v době jeho uvedení na trh či nasazení do armády.
  Co se týká TTD (technicko-taktická data), je plně srovnatelný s T-90 (poměr výkon motoru/ hmotnost, výzbroj). Rozdíl bychom snad nalezli v kvalitě oceli na čelním pancíři a na věži, ale to jsou jen moje spekulace.
  Takže to není opravdu taková hrůza, jak nám tvrdili soudruzi analytici, soudruzi odborníci a soudruzi novináři.

  1. Tak jako… T-90 je určo o celých osmnáct lepčejší než nějaký obstarožní šrot T-72. To je úplně ložený. To nemůže vidět jen někdo starej a úplně hloupej. Takže jste se chytnul do pasti sám, soudruzi novináři to maj úplně dobře.

   1. Re: tdx

    Tak samozřejmě, je pravdou, že nějaké pitomé přírodní vědy, řízené debilními přírodními zákony, které stejně určitě neplatí, protože je beztak vymysleli nějací ohavní diktátoři, se nemohou rovnat ušlechtilým myšlenkám zakotveným ve vědách společenských. O tom žádná.
    Proto Ivan dostává na frak, kudy chodí.

   2. Tak on ten „obstarožní šrot“ T-72 zatím stačí. Dokonce ani trefa Javelinem ho nezastaví.
    Ruská armáda jede nejen na půl plynu, ale ani netahá na bojiště nové hračky, maximálně tak vyzkouší 1-2 exempláře a zase je stáhne zpět na ruské území. Zmeja Gorynyče použili v Popasné, nový REB v Mariupolu, laserové dělo pod Izjumem a zase se tahle udělátka vypařila – ani záběr na videjkách. Ostatně všechna videa z míst bojů se objevují na síti se značným zpožděním.

    Slavné analytiky možná ani nenapadlo, že prioritou ruské armády je levná válka. Pokud stačí „obstarožní šrot“, který by se stejně musel časem zlikvidovat, tak proč ho nepoužít. Po stažení od Kyjeva se zaměřili na minimální ztráty personálu. Vidím, že jim nedělá problém vyhlásit, že oblast dobyli a pak se z ní stáhnout, zmastit to dělostřelectvem a vrátit se. Oficiálně vyhlašují dobytí města až tak den-dva poté, co zprávy z míst bojů ohlásí dokončení začištění oblasti.
    Včera, dle zpráv, zaútočila VSU u Davidova brodu v Chersonské oblasti. Rusové je v klidu nechali postupovat do hloubky své obrany, pak za nimi zatáhli své jednotky. Ruské dělostřelectvo ukrajinskou techniku rozsekalo pod Bruskynským, protože se v klidu stihli připravit. Stahující se živá síla narazila na Rusy v místech, kde před tím nebyla jediná ruská noha. Jatka.

 23. Cituji: Putin na přehlídce nevyhlásil mobilizaci, stejně tak nevyhlásil Ukrajině válku
  Dodal bych, že také neumřel a hned 10. května nešel pod kudlu do nemocnice.
  A ještě drobnou poznámku, ta sladká a milovaná Francie jejíž atomové reaktory tak chceme i když rezatí jako škodovky za mého mládí, se jaksi dostala do elektrického problému. Místo vývozu bude elektřinu dovážet. Ale tu nám krávy nenaprdí jako jurečkův plyn a liščích ocasů je málo a nakonec se ukáže, že ebonit mají jen Rusové.
  Nějak se nám to opravdu, ale opravdu, sype.

  1. Jak by bylo užitečné mít v tuto chvíli v čele racionálně uvažující vládu, která v této situaci zcela legitimně opustí burzu a začne naši elektřinu nabízet uzavřením kontraktů se zahraničím, ať na tom naše zbídačená zemička trochu vydělá… (viz nedávné prohlášení Polska k Norsku , ze vydělává nehorazne za dodávky surovin… bližší kosile než kabát… jen my se necháme vždy zle ojebat)

 24. Myslím, že Amerika kvůli Ukrajině bojovat nepůjde.
  Možná do otevřené války dostrká Polsko a Litvu, ti se dlouho přemlouvat nenechají.
  Nakonec se NATO vrátí na hranice roku 1996, jak chtělo Rusko loni na podzim.
  Možná Rusko dojde na hranice které si dohodli na konferenci v Jaltě, to ale vidím jako méně pravděpodobné.
  Žebrání o plyn bych Fialovi také přál.

  1. Re: JzH a Vidlák

   Nic jiného bych si nepřál tak moc, jako bych si přál vidět Fijalláha, jak sebou mlátí na koberečku před Vladimírkem.
   Ovšem mám za to, že náš Petřík nám raději zajistí nákup chytrého, mladého a krásného plynu z německých trubek, který pochopitelně vůbec není ruský, a když, tak jen půl trošky.
   Demokracie něco stojí a my si rádi připlatíme!
   Cyk háj! Totiž sláma u kravína, baych byl aktuální.

   1. Sláma u kravína!

    Máte to špatně. Nepíše se “ cyk háj“, nýbrž cyp hajl. Pozdrav pochází ze starogermánštiny a znamená něco jako „zdar, cype“!

    Hnoji Sláma!

   2. Také si myslím ,že Fjája raději nakoupí draze jinde, než aby se staral o nějakou konkurenceschopnost.
    On už má určitě slíbený nějaký hezký post v Bruseli. Tak co, že?

    1. Uvidíme. Fiallah možná nakoupí draze, ale možná něco úplně jiného, než myslí.
     Odboroví předáci stále častěji mluví o sociálních nepokojích. Můj názor: pokud odbory svolají nějaké akce, vymkne se to a „hněv lidu se vylije do ulic“.
     Mezi lidmi to bublá, peněženka hovoří.
     Viděl jsem to video, jak Pekarová žvandala a lidi ji okřikovali. Odchod od mikrofonu připomínal uličku hanby.

     Pokud to video je ještě dostupné, doporučuju.
     Pekarová, Rakušan, tón hlasu, řeč těla, oční nekontakt s publikem.
     Mají strach. Nejsou mezi svými, cítí to.

     1. Ja bych si toho moc od odboru nesliboval. Staci se podivat na toho jejich sefa. Stredula z Aspenu… to je jedna tlupa.
      a co vlastne u nas kdy odbory predvedli? Je to jenom zasivarna pro ruzny nemakacenky a prevlikace kabatu.
      Namatkou: milicionar Stech, komunista Skromach, estebak Falbr…

      1. Já si toho od nich celkem moc neslibuju, ani toho od nich moc nežádám. Úplně bude stačit, když svolají na nějakou demonstraci hodně národa a lidi přijdou.
       Pak už bude starého kozla zajímat, že to svolali odboráři.

  2. Role skutecneho vudce ve svete , kdy fake media a spol. z nej udelali obra a z ostatnich bezmocne trpaslicky , kteri Putinovi okusuji kotniky..Posluhuji proti sve vuli atd.
   Kteri /vudcove/ se objevuji v pravou chvili a umi vsecko.
   Vcetne nemozneho…
   Sleduju ty zpravy tak jednim vokem, mam jen velmi povrchni povedomost ,co se tam deje..ale najednou se dostavam do mirnyho soku z toho , co se tam vlastne deje..
   Co ten Putin a jeho parta vyvadeji..Vod unora ,3 mesice.
   S velmi pokojnym a drzym sebevedomim ,s prehledem , s absolutni sebejistou duverou, ve svoji armadu a veleni ,napriklad poslou pocetne nedostatecnou, 3x mensi armadu na velky stat , 600 tisic vojaku ,vycvicenych ,vyzbrojenych a opevnenych..
   A chteji vyhrat.
   Jedna tretina ty armady je domobrana Donbasu a Luganska , tedy nema profesionalni veleni ,organizaci ,zkusenosti v bitvach atd. ,domobrana nam rika ,ze by nemeli umet zautocit a jeste na presilu a postupovat..To je otresny.. Uspesne utoci a postupuji denne..
   Ztraty jsou na zivotech a materialu minimalni..Vsechno zasobovani /logistic/,klape.
   A neni to vsecko..Strategie a taktika.
   Posilaji rusove do boje male mobilni jednotky ,ktere jako zajici pobihaji po polich Ukrajiny.
   Jsou vsude a nikde. Jednou se zjevi a cumi u Kyjeva a najednou zmizi a jsou v Mariupolu, kterej potom dobydou navzdory expertum , kdy utocnik ma mit na dobyti mesta aspon 5x vetsi presilu.. Zajici to zvladli jedna ku jedny !! Zase zmizi a najednou zautoci jinde ,na opevneneho nepritele ze tri stran , tak ze musi ustoupit. To neni vsecko.
   Musi mit ohledy na populaci a infrastrukturu zeme , kterou dobyvaji…To neni jeste vsecko.
   Pro nedostatek vojaku neni souvisla fronta. Takhle se nesmi valcit.!!!
   Kterej magor tohle navrhl a kterej to schvalil.. Diry ve fronte jsou desitky km a nepritel si tam muze udelat vylet a muze delat, co chce..
   Pravda jeste se nepodarilo ukrum zautocit z predu a zaroven z boku,nebo ze zadu.
   Zajic zatim umi odrazit s klidem a prehledem, vsecky utoky a protiutoky.
   Sem tam zajic dostane od ukru ,poradne krvavej cumak , ale zmizi , uplachne rychle a zautoci jinde. /Myslim ,ze v NATO se jim protaceji panenky z toho, uz ted/.
   Je pravda ,ze zajici maji podporu ze vzduchu a lepsi vyzbroj, ale nepritel je velmi pocetnej a opevnenej a s velmi vysokou bojovou moralkou..
   Nepritel neztraci hlavu v bitvach a pod tlakem umi vyuzit situace a prilezitosti a uskodit zajicum ,ubranit se a take jeste vytvorit prilezitosti k necekanym protiutokum..
   300 tisic je odmena za picnuti do letadla ,250 tisic je za helikopteru ,za tank, obrnene vozidlo a za zneskodneni skupiny nepritele je 50 tisic rublu..
   Za tri mesice Putinovi zajici ,trpelivym pobihanim vsude a nikde /aby si vytvorili rychle lokalni presilu ku utoku a postupu /, si vytvorili vyhodnou pozici k vitezstvi nad nepritelem..

   1. „Je pravda ,ze zajici maji podporu ze vzduchu a lepsi vyzbroj…“

    No, cudujem sa, aspon jeden, co si vsimol PODSTATNY rozdiel a neprirovnava pocty pesiakov. Plus ste este „pozabudli“ tiez na taku „drobnost“, ktoru Ukrajinci zatial nemaju a Rusi ich pouzivaju neustale. Napr. kvalitne delostrelectvo, strely dlheho doletu… O poskytnuti adekvatnych zbrani este Washington len medituje…

    1. Delostrelectvo ukrove maji. Neni pochyb. A kvalitni. Je potrebny na ty zmineny utoky a protiutoky/na delostreleckou pripravu k utokum , bez ni je kazdy utok masakr/ a na ten „krvavej cumak“..

   2. njn když se nebojuje podle jimi určených pravidel tak je marné se divit. Ačkoliv, proč by mělo, jsou to jejich pravidla.. ne?

  3. „“Možná do otevřené války dostrká Polsko a Litvu, ti se dlouho přemlouvat nenechají.““
   no A co potom, bude NATO aktivovat článek 5, napadení člena „obranného splečenství“ ?!
   Sláma u kravína, dobytku sláma.

   1. NATO bude aktivovat. Pošle helmy, neprůstřelné vesty, zdravotnický materiál, spacáky (bo už bude zima), možná i nějaké patrony, jestli zbydou po dodávkách na Ukradinu. No a milé Polsko a Pobaltí si to vyžerou hezky natvrdo.

  4. S armadou , kde vojaci chodi na tehotenskou dovolenou a bejvaly zeny jsou generalove ,vlastne opak, bejvaly muzi jsou zeny generaly roku, v Usa, ,zatim na valku neni cas, ani pomysleni..
   Neni jasne jestli chybi zeny a nebo muzi v armade. Se to casto, kazdej tejden meni..
   Zbytek jsou pred a po operacich ,vetsinou chteji byt muzi a zeny najednou a krasnejsi ,operace vseho druhu armadou placenych ,dalsi zbytek se soudi za tezke diskriminace …
   Jeste dalsi zbytek se nechali chytit na Ukrajine , kde radili jak valcit a porazit SSSR.
   Dalsi kradou v Syrii ropu a obili..Dalsi a tech je az 80%,jsou v armade s podminkou ,ze nevezmou zbran do ruky..Vrchni veleni zorganizovalo vitezne zakonceni valky v Afganistanu..
   Vedeni pak vyhrozuje vsem a denne telefonujou do Ruska , zadaji aby Putin vyhlasil primeri…A priznal se konecne, ze prohral..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *