18 července, 2024

Přeformátování světa

Homer Simpson volně převyprávěl Erica Arthura Blaira pro blog Saker.

Může být užitečné zamyslet se nad cíli různých geopolitických hráčů, ať už jsou vysloveny otevřeně nebo skrytě. To nám může umožnit kvalifikované odhady toho, jak se události nakonec mohou vyvíjet. To co vidíme není nic jiného než přeformátování světa, geopolitických zájmů, ve kterém hlavní roli hrají USA, Rusko a Čína a vedlejší role Ukrajina a Evropská Unie.


CO CHCE RUSKO

Zdá se, že stranou, jejíž otevřeně deklarované cíle se nejvíce shodují s jejich de facto cíli, je Rusko, které na začátku speciální vojenské operace prohlásilo, že chce

 • denacifikaci a demilitarizaci Ukrajiny,
 • zastavení bojů proti a autonomii Donbasu,
 • respektování práv rusky mluvících osob a
 • neutralitu Ukrajiny bez možnosti být součástí NATO, ať už de facto (jako v současnosti) nebo de jure.

V tom de jure je implicitně dána neoddělitelnost záruky, že rakety středního doletu USA/NATO nebo takzvané antibalistické střely (které ve skutečnosti mohou být vybaveny jadernými hlavicemi) nebudou nikdy umístěny na ukrajinském území.

O ruském statutu Krymu se Rusové odmítají bavit.

Současná situace:

Poté, co se Rusko pokusilo o jednání, ale bylo opakovaně odmítnuto ze strany oligarchických států Ameriky / Ukrajiny / NATO (dále jen OUN) ohledně všech výše uvedených obav a čelilo pokračující genocidní agresi ze strany OUN proti Donbasu, zahájilo Rusko vojenskou operaci. 

Následná referenda konaná ve čtyřech osvobozených oblastech (Doněck, Lugansk, Záporoží a Cherson) hlasovala pro připojení k Rusku. Zdá se pravděpodobné, že většinová populace v Rusku bude také požadovat osvobození Oděsy (ve které žije značné množství rusky mluvících obyvatel). Připomeňme, že 48 rusky mluvících lidí bylo zabito v Oděse v roce 2014.  Případný návrat Oděsy Rusku ovšem zmenšuje zbývající území Ukrajiny na zbídačený suchozemský stát, pokud vůbec bude existovat.

Nyní se Rusové se začali vážně zaměřovat na ukrajinskou infrastrukturu (elektřina, voda atd.) a to teprve nyní, osm měsíců po zahájení války a po teroristických útocích OUN na plynovody Nordstream a Kerčský most.

Velká otázka zní:
proč Rusko ještě nezničilo 100 % ukrajinské infrastruktury, což mohlo klidně udělat už před měsíci? Pro americké analytiky to byla hádanka, protože standardní praxí USA vždy bylo od prvního dne zcela zničit životně důležitou civilní infrastrukturu, jako v případě Jugoslávie, Iráku nebo Libye. Možné vysvětlení ruské zdrženlivosti je, že Rusko má mnohem větší zájem a úctu k životům civilistů než kdy měly USA.

Úplné přerušení dodávek elektřiny a vody na Ukrajině nevyhnutelně povede k opuštění ukrajinských měst a masivnímu exodu nejméně 8 milionů Ukrajinců do západních zemí. To spolu s ekonomickými a energetickými těžkostmi, které nyní sužují západní Evropu (v důsledku zpětných sankcí proti Rusku), povede k masivním sociálním nepokojům, možná dokonce ke kolapsu některých západoevropských zemí.

Tato děsivá vyhlídka je vyjednávacím žetonem, který Rusko drží nad Západem, a je obrovskou pobídkou pro OUN, aby požadovala mír, než nastanou nejhorší následky zimy.

CO CHCE EVROPSKÁ UNIE

„Evropany“ musíme rozlišovat mezi takzvanými „vůdci“ Evropy a obyčejnými lidmi v Evropě.

Ti první jsou ve službách USA.

Ti druzí jsou do značné míry bezradní a jejich mainstreamová média jim vymývají mozek, aby přijali bezduchou protiruskou nenávist a bigotnost. Jak je nyní vidět, i kdyby si Evropané dokázali sestavit nejasně koherentní představu o tom, co mohou nebo nechtějí, jejich přání jsou naprosto irelevantní.

Nemají žádnou možnost ovlivnit události, protože nemohou svrhnout své loutkové vlády kontrolované USA a dosadit vůdce, kteří by jednali v jejich zájmu.

Řešení evropských problémů jsou jednoduchá, patří mezi ně zrušit všechny sankce proti Rusku, a požadovat, aby jim byl plyn dodáván přes Nordstream 2B a aby byly opraveny další 3 plynovody.
Evropa by měla chtít mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou a naslouchat, jaké bezpečnostní záruky Rusko potřebuje.
To se jednoduše řekne, hůře se ale zajistí takoví vůdci EÚ, kteří by taková jednání chtěli.

To jsou nejlepší způsoby, jak zabránit Rusku otevřít stavidla ukrajinských uprchlíků na Západ. Je ale nepravděpodobné, že zvítězí zdravý rozum. Takže rada pro EU je tato: připravte se na bouři událostí: průmyslový a ekonomický kolaps a masivní příliv uprchlíků, které budete muset podporovat svým klesajícím daňovým základem, rostoucí inflací a rozvratem ekonomiky.


CO CHTĚJÍ UKRAJINCI

Bývaly doby, kdy měla Ukrajina jednu z největších vyhlídek ze všech evropských států,
s velkými, úrodnými poli produkujícími obrovské množství obilí na export,
s lukrativním statusem energetického centra pro distribuci ruského plynu do západní Evropy a
se základnou pro těžký průmysl. v Donbasu.

Bývalý chlebník Evropy je nyní košíkem Evropy.

Z pohledu zájmů USA a jejich evropských kolonií na tom, co chtějí Ukrajinci, vůbec nezáleží. Z pohledu prostých Ukrajinců by jim měli být ukradeni USA a vůdci EU. Ti lidé na Ukrajině jsou v této šachové partii mocných světa na tom nejhůře. Ale ani Ukrajinců, podobně jako Evropanů, se na jejich názor nikdo neptá.


CO CHTĚJÍ USA

Mezi oficiálně stanovenými cíli a skrytě sledovanými cíli USA existuje obrovský rozpor, jak se sluší na imperialistickou oligarchii „neschopnou dohody“.

Oficiální linie z USA zní, že se zapojují do ušlechtilého boje za osvobození Evropy od závislosti na nespolehlivém poskytovateli energie, Ruska, a že jde o globální konfrontaci mezi západními demokratickými a východními autoritářskými režimy pro budoucnost světa.

Ve skutečnosti platí pravý opak. Veškeré kroky USA vůči Rusku a Ukrajině, které se datují nejen od roku 2014, ale až do roku 1991, byly propočteny do detailu.

USA se nyní soustřeďují na zotročení, nikoli na osvobození Evropy (trvalé držení pod nadvládou USA) a aby Rusko bylo od Evropy zcela odříznuto.

Zdá se, že některé krátkodobé cíle Američanů, pokud jde o sabotáž prodeje ruské energie do Evropy a přimět Evropany k nákupu velmi drahého frakovaného amerického LNG, byly úspěšné. To však nebude fungovat ve střednědobém až dlouhodobém horizontu, protože drahý frakovaný LNG nikdy nemůže generovat průmyslové produkty ekonomicky konkurenceschopné s produkty vyráběnými s použitím mnohem levnější energie, např. v Číně pomocí potrubí z ruského plynu.

Střednědobý a dlouhodobý kolaps německé průmyslové ekonomiky je tedy jistý.

Střednědobá taktika a cíle USA byly tyto:

 • zabavit více než 300 miliard dolarů ruských zahraničních rezerv a
 • uvalit ekonomické sankce (zatím více než 10 tisíc), které by proměnily „rubl v trosky“ (jak uvedl ospalý Joe) a
 • vyvolat ruský ekonomický kolaps.

To by vyvolalo veřejné nepokoje v Rusku, které by umožnily barevné revoluci sponzorované USA sesadit Putina ve prospěch loutky určené USA.

Astroturfové (zelené pozn.HS) revoluce jsou starou taktikou převzatou přímo z příručky CIA, která sahá až do dovádění Kermita Roosevelta v Teheránu.
Lloyd „Raytheon“ Austin transparentně přiznal, zapletení Ruska do zdlouhavé války by mělo vést k oslabení Ruska.
Stinkin‘ Blinken také připustil, že situace na Ukrajině byla zástupnou válkou USA/NATO s Ruskem, stejně jako jásal o tom, jak bombardování Nordstreamu představuje obrovskou příležitost pro USA prodat LNG do Evropy.

Dlouhodobým cílem USA by nakonec bylo roztříštit Rusko na menší státy (stejně jako se předtím rozpadl SSSR po jeho zapletení do zdlouhavé války o vyčerpání zdrojů v Afghánistánu).
Každá z těchto menších post-ruských banánových republik by měla loutkové vůdce jmenované USA, kteří by pak zmařili iniciativu „pásu a cesty“ Číny, dalšího cíle USA.
Celá tato strategie byla nastíněna v mnoha dokumentech think-tanku Beltway, zejména od korporace Rand.

Většina cílů USA selže nebo již selhaly, ale napáchají na evropském kontinentu obrovské škody.
Obzvláště úsměvné je zavedení „stropu cen ropy“, kterou všichni ignorují.

Jedinou rozumnou strategií v této chvíli jsou diplomatická jednání.
Jedinou rozumným přáním v této chvíli je mír.

Postavení USA však v současnosti zůstává nezměněno: jakékoli mírové ekonomické vazby mezi Německem a Ruskem musí být za každou cenu sabotovány, protože by to vytvořilo ekonomické a průmyslové monstrum, které by spolu s Čínou odsunulo USA do bezvýznamnosti.

Jedinou omluvou, kterou dnes Německo má pro „sankcionování“ ruského plynu, je agrese Ruska na Ukrajině. Pokud bude dosaženo mírového výsledku na Ukrajině, nebude již existovat žádný důvod pro Německo, aby si odepíralo ruský plyn.

Míru na Ukrajině z pohledu USA je třeba se za každou cenu vyhnout.

Důsledkem odmítnutí dosáhnout mírového urovnání a zarputilého pokračování v lobování proti Rusům bude toto:

 • úplné a naprosté zničení Ukrajiny Ruskem spolu s 
 • masivním odlivem uprchlíků do západní Evropy.

Zajímá USA, zda v západní Evropě dochází k ekonomickým a humanitárním katastrofám? Rozhodně ne.

Nejen, že USA jsou rády, že bojují s Ruskem do posledního Ukrajince, USA jsou rády, že bojují s Ruskem do posledního Evropana.

ZVLÁŠTNÍ PŘÍPAD TURECKA

Turecko je dlouholetým členem NATO.

Čtenáři si z historie pamatují, že umístění amerických raket schopných jaderných zbraní v Turecku bylo katalyzátorem kubánské raketové krize v roce 1962.

USA vidí Turecko jako nespolehlivého spojence a zvláště je zneklidnilo turecké naléhání na nákup ruské energie v rublech, a jeho záměru stát se ruským uzlem zemního plynu, zásobujícím jihovýchodní Evropu prostřednictvím ropovodu Turkstream. Erdogan pevně věří, že pokus o puč proti němu v roce 2016 spáchali gulenisté sponzorovaní USA.

Nedávný teroristický útok v Istanbulu, který zabil 6 a zranil 81, byl vysledován k osobě, o níž Turci tvrdili, že je Kurd ze severní Sýrie, který byl zástupcem anglosionistů. Nevíme, jestli je to pravda, ale záleží na tom, že Turci věří, že je to pravda, a je to určitě v souladu s praxí USA v proxy terorismu. Když americký velvyslanec v Turecku vyjádřil soustrast k bombardování, turecký ministr vnitra to rozhodně odmítl s tím, že Turecko ví, kdo to udělal, a vyjádřil znechucení nad takovým americkým pokrytectvím.

Všechny interakce USA s Tureckem v posledních letech kontraproduktivně sloužily k tomu, aby se přiblížily Rusku a zemím BRICS+.


ZÁVĚR

USA jsou nebezpečím pro svět, pro každého z nás (včetně USA) představují největší hrozbu globální jaderné války – která by mohla způsobit vyhynutí lidstva.

Být nepřítelem USA je nebezpečné, ale být spojencem (zvláště pokud jste Němec nebo Ukrajinec) je fatální. Turci to ke své nelibosti zjišťují a moudří.

Tím kdo stojí vzadu a čeká na svou příležitost je Čína.

Ti, kdo stojí opodál, a jsou mimo zaklíněné státy, jsou ti, kdo mohou jen čekat buď na fatální vyústění tohoto přeformátování světa (jímž bude uveden do své velmi vzdálené doby bez lidí) nebo zklidnění válečných nálad v USA, Rusku, Evropě a na Ukrajině.

Svět ale nikdy nebude takový, jako býval.

28 thoughts on “Přeformátování světa

 1. Pěkný přehled situace, jen bych namítnul, že podle toho, co sám vidím a slyším (ač připouštím, že všichni vidíme jen malý výsek nekonečně složitého světa) se trochu mýlíte s těmi Ukrajinci. Vidím a slyším … řekněme nižší důstojníky jejich armády, plus lidi, kteří se motají kolem válečné logistiky, zásobování citlivějším materiálem, zdravotníky, šoféry, a spol.

  Podle všeho tam panuje mentalita „fanatického fatalismu“. Zdají se být smířeni s tím, že jsou obětováni, a sami se vědomě obětují, pro „slavu Ukrajiny“. Přičemž ta sláva =: „My teď ukážeme tomu skvělému pyšnému a nedostižnému západu, že jsme lepší zápaďané, než oni; nedáme ani metr naší země, poženeme Moskala až kdoví kam, a když ho nepoženeme, tak apoň hrdinsky padneme, a tím všem ukážeme, jak se to má dělat. A ten západ, nadšený a nás, párie Evropy, z ničeho nic milující a ctící, nás vezme mezi sebe … a podělí se o svou prosperitu a skvělost s našimi dětmi, a dětmi našich dětí.“

  Výraz „obětovat se“ je tam prý zatraceně častý, i v soukromých rozhovorech.

  Zdroj: Jedna taková sebe-obětovaná neukrajinská dobrovolnice.

  Jediné, co se na to dá říct, je, že se budou zatraceně divit.

 2. Mám zhruba 30 let starou, velkou rozvodnu na okraji Kyjeva, která už přestávala stačit.
  Rozstřílím ji těžkými zbraněmi – a Západ v rámci „vojenské pomoci“ dodá komplet nové, moderní a předimenzované vybavení té rozvodny..
  I takhle jednoduché to může být – myslím tím odpověď na otázku, proč nebyly energetické sítě 100% zlikvidovány už před mnoha měsíci, ale proč jsou ničeny až teď, postupně a skoro selektivně.

 3. Ještě vám to tu zkusím rozbít hezkým OT

  Dorazil ze školy vnuk a dcera, ana věrna novým eko- a bio- postupům v moderním vzdělávání vyhledala v jakési šílené aplikaci EDU-PAGE (bože, jak já toto slovo NESNÁŠÍM!!!) domácí úkoly (nejsem schopen pochopit, PROČ si děti 4. ročníku regulérní ZŠ neznačí DÚ do sešitů samy na konci hodiny).

  Pak dcerka předepsala na volný list papíru superjuniorovi nadpisy, které měl zhotovit do sešitu, a ona mu zatím tiskla nějaký vlastivědný pokec, který se měl vlepit pod nadpisy (dnes prý není možno děti unavovat psaním – O. K., beru na vědomí).
  Ponechám stranou kvalitu a efektivitu takového vzdělávání a zaměřím se na meritum. Syneček měl zhotovit nadpis VYSOČINA.

  I zhotovil slovo VISOČINA.
  Vyprskl jsem na stůl kávu značky Jihlavanka a začal ku*vovat, cože to mám za blbého vnoučka.
  Patří tam tvrdé „Y“, pitomče – sdělil jsem chlapci.
  Synek se snaživě zamyslel.
  „Kuwa, tak snad to opravíš, no ni?“ přestával jsem zvládat hlasovou modulaci.
  Syneček popadl propisku a než jsem se vzpamatoval, opravil grafiku na – VISOČYNA.
  Beze slova jsem si šel nalít štamprlu.
  VELKOU štamprlu.
  Ho*no, byl to decák…
  … to se FAKT nedalo…
  … a pak mi baba nemá říkat, že jsem ožralec…

  1. 🙂 🙂 🙂 Takových znám a ještě k tomu říkají, to je naposledy 🙂 🙂
   Pravda, některým to i vyšlo, už mám zásobu svíček v takových průhledných červených pouzdrech

  2. Tak to vidíte, to mají z toho (ti žáci), že je „neunavují“ psaním. Kdyby PSALI, tak si zapamatují grafickou podobu slova a uý vůbec nemusí zkomat, jaké „I“ se píše ve slově Sněhulák (nebo Vysočina). Já to tak mám pořád, Když to napíšu blbě, tak se mi to slovo prostě NELÍBÍ, a hned opravuji. A také ty dnešní děti NEČTOU! Stejný problém, neznají grafickou podobu slov. A další problém – nemusí se učit nazpaměť násobilku (třeba). NECVIČÍ paměť. Pak se nedivte, že si nic nepamatují. Prostě se to s tím „zvýhodňováním“ žáků přehnalo a výsledkem jsou žáci hloupější a hloupější. Tedy – oni nejsou hloupější, ale nenaučili je, jak tu hlavu používat. Chudáci děti.

 4. Homére, vy si vážně koledujete o to, že až vás potká nějaký soudruh, továrišč, Genosse, towarzysz, anebo dokonce comrade či elvtárs, tak vás ihned plivne a navrch ještě kousne.
  A ty konce, to nechci vidět…
  A Třešňák ze sakury, to je druhééj takovééj.

 5. Vsichni tu samozrejme vedi, ze na valce se predevsim vydelava. Tedy ti kluci, kteri spolu mluvi.

  Tady je hezky sumar o tom, do jakych kapes miri pomoc ukrajine, a taky ze Ukrajinci v Cechach, jsou vlaste jeste ti chudi. Je to dost pekelne cteni:

  https://www.rt.com/russia/566935-they-robbed-ukraine/

  No a vcera vysel u Vlka prevzaty clanek u ktereho mi spadla celist. Podle vseho to vypada, ze velka cast financni pomoci Ukrajine se po vyprani pres krypto FTX vracela zpet do USA. Tedy ne do rozpoctu, ale k Bidenovi a k Demokratum.
  „Zmizela“ priserna suma (vzdycky, kdyz slysim, ze zmizely nejake penize, tak si vzpomenu na Vondru, a pak taky na ceske vytunelovane podniky se zamestnanci na dlazbe a jejich majitele lebedici si v zahranici v luxusu)
  Takze proc vlasne nevalcit, v te hloupe Evrope:

  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/11/23/the-postmillennial-com-ukrajina-se-spojila-s-krypto-spolecnosti-ftx-od-hlavniho-darce-demokratu-zatimco-biden-financoval-valecne-usili/

 6. Do úvahy je třeba zahrnout i zájem velkých evropských společností, které investovaly do těžby plynu, zařízení na zkapalnění plynu a přístavů v řadě afrických zemí. Bohužel náklady jsou tak vysoké, že v Evropě nemohly konkurovat ruskému trubkovému plynu.
  Italské ENI patří mezi největší investory do vyhledávání a těžby uhlovodíků v Africe. Stojí například za prvním projektem na těžbu a zkapalňování zemního plynu v Mozambiku s kapacitou 3,4 milionu tun LNG ročně, který bude letos spustili do provozu. Francouzský koncern TotalEnergies spustí produkci LNG zřejmě až v roce 2024, jeho kapacita však bude výrazně větší – 12,8 milionu tun ročně. A to není všechno.
  https://www.offshore-energy.biz/six-major-lng-projects-to-watch-in-west-africa/

 7. Shrnutí perfektní, na 99% souhlas.
  K vyústění snad jen to, že Rusko se z donucení učí vhodně zacházet se svými oligarchy a gubernátory, toužícími po moci. Někdy to už zabíhá až do despocie (viz zákaz „reklamy“ na LGBT+), ale to je také reakce na tlak téhle nátlakové skupiny. Ostatně i to přišlo do Ruska ze Západu. Do té doby i u nás tolerováno, ale ne oslavováno.
  Nemám vůbec nic proti LKGBT+, mám mezi nimi přátele a spolupracovníky*, ale nesmí se vyvyšovat nad zbývajících 96% populace a ničit přirozené vztahy mezi lidmi propagací LGBT a transgender u dětí a mládeže. Pak se ze mě stává takový malý Putin, jenom bych zakazoval.

  Rusko je země nesmírně trpělivých a pracovitých lidí, kteří si jsou vědomi své síly a dokáží překonat i velmi velké nesnáze. Jsou to pro nás tak trochu patetičtí vlastenci. Lidé staří i středního věku. Nechtějí se vzdávat ruského občanství, ponechávají si ruský pas. Jejich děti sice mluví špatně rusky, ale vědí, odkud přišli jejich rodní.
  U mladých Rusů nemám přehled. Ti, kteří žijí tady si ale taky uvědomují, kam patří. A nás považují za trochu praštěné bráchy, které je třeba „dovychovat“. A velmi, velmi pečlivě rozlišují normální lidi, zmatené lidi a naši „americkou/EU věrchušku“. Zdá se mi, že v to mají jasněji než my sami.

  */ Mí přátelé a spolupracovníci patřící k LGBT se totiž chovají tak, že na nich není jejich orientace nijak poznat. Snad že líp voní a jsou upravenější než běžný chlapík. U leseb to, že se spíše odívají do „unisex“ módy. Ale na „Pride parade“ nechodí.

  1. Přeně tak. Autentičtí homosexuálové, transky a podobní jinak orientovaní lidé vůbec nemají potřebu ventilovat svoji sexualitu na veřejnosti.
   Jenom pár hysteriků a hlavně pomatení hetero aktivisté. Normální homosexuál by do průvodu Prague Pride v růžových tangách a pavím pérem zapíchnutým mezi půlkami nikdy nešel. Sedí doma a za ten tyátr se stydí.

 8. ZA mne perfektní zhodnocení situace. Budou na západ utíkat i lidé z Charkova a Sumy? Když to mají do Ruska snad 4x blíž než do Polska?
  Vše je o tom, že se ukazuje v plné nahotě, volení správci i ti nevolení z EK nepracují pro blaho lidu obecného a dělného. a jako takoví by v tom čemu se říká demokracie být rychle odvoláni a nahrazeni.
  Hlídací psi demokracie je měli uštvat.
  A tak se v tom marasu budeme plácat dál.

 9. „Pokud bude dosaženo mírového výsledku na Ukrajině, nebude již existovat žádný důvod pro Německo, aby si odepíralo ruský plyn.“

  Nemecka prerostla jitrnice uz pred casem prohlasila, ze sankce nejsou vazany na valku a budou v platnosti i po ni.
  Kdy a jestli vubec je ukonci zalezi na protektorech. – to uz nerekl.

  USA nejde jenom o odsunuti stranou novymi velmocemi, tam jde o preziti zevnitr. Protoze zadne imperium jeste neprezilo sve „zmenseni“.

  Cela leta jim do hlavy vtloukaji „americky sen“, „vyjimecny narod“, „nepostradatelny stat“….
  Zatim to v minimalne v poslednich 20 letech hlasil na potkani kazdy prezident.
  Ano zivotni uroven a cela spousta ukazatelu svedci o tom, ze se v USA zije velmi dobre. Proto je to taky cil spousty imigrantu.
  Ale vsechno neco stoji.
  Dlouho stacily nakupy na sekeru (coz bylo mozne jenom diky dolaru – svetore obchodni mene), ale uz Trump otevrene prohlasil, ze dluh je nesplatitelny, a USA jsou ochotny se bavit pouze o tom, jaka bude sleva.
  To urcite zazvonil budicek vsude, kde drzi baliky americkych dluhu…
  Takze co dal?

  Momentalni americky sen (vysoka zivotni uroven) totiz spociva v tom, ze si Americane, disponujici vysokou kupni silou, muzou nakoupit obrovske mozstvi levneho zbozi, vyrobeneho v Asii, diky tamejsi nizke kupni sile. (sice hudraji nad kvalitou, ale kupuji to porad vic a vic)
  A to po priznani, ze dluhy se platit nebudou, a se stoupajicimi platy v Asii uz dlouho nepujde.

  Bez americkeho snu bude americka obcanska valka. BLM byl jenom cajicek. Levne asijske zbozi a levny benzin je pro nizsi vrstvy neco jako u nas davky pro cikany.

  Takze po skonceni americkeho snu zalozeneho na nekonecnych pujckach a rozdilne kupni sile je na stole plan B:
  Navrat puvodniho americkeho snu, ktery byl zalozen na domaci produkci a vyvozu do celeho (zpustoseneho) sveta.
  Coz samozrejme v tom dnesnim svete nejde, to bylo mozne jenom par desetileti po valce.
  Takze to co vidime ted, je realizace planu „navrat puvodniho americkeho snu“.
  Evropa se deindustrializuje sama, a pokud to nepujde po dobrem, tak to pujde po zlem – Nordstrymy fuc, falesne vlajky s fatalnimi dusledky uz jsou ve hre taky…
  V Asii to nevyslo v HongKongu, tak se rozjizdi Taiwan a mozna ozivi i korejsky konflikt.
  Pritom si vsimete, jak vsechno pekne probiha mimo USA, s naprosto minimalnimi negativnimi dusledky pro ne. Dalo by se spis najit hodne pozitiv.

  Pokud vsechno klapne, a zatim to vse vychazi, tak mame z krku evropskou konkurenci, asijsou konkurenci, Rusko vycerpane a v Cine bude zase obcanska valka.

  No reknete sami, neni to ten pravy americky sen?

 10. Rusko chce dotlačit Ukrajinu k jednacímu stolu, proto ta postupná eskalace. Ukrajina je soused, je tedy logicky lépe dávat přednost dohodě, USA z pozice zámoří takovouto starost nemívají.

  Tím, že Putin nečekaně požadoval za ruský plyn ruble, stal se lokální konflikt globálním bojem proti hegemonii petrodolaru, tedy i možnosti USA generovat podle své potřeby dluh a umořovat jej vlastní inflací. Přestane-li být dolar základní transakční měnou, skončí svět, jak jej známe.

  1. S tim rublem si ale Americane nabehli na vidle sami.
   Takovych Nobelistu ekonomu tam maji, a tohle nenapadlo ANI JEDNOHO.
   Komplet vsichni predpovidali kolaps meny i ekonomiky v radu mesicu.

   Jinak ja si svet bez dolaru predstavit umim. Ale pro USA uz by to nebylo ono.

   1. Nebudou dolary, nebude na americké základny. Nezbude na neziskovky. Jo, můžeme jásat hurá.
    Ale je-li si nějaké společenství schopno zvolit do svého čela např. Černochovou (a to ještě v relativně klidných časech), pak je zřejmě nakonec lépe, má-li jí na obojku alespoň kdo není cvok.
    Že pohrobek Mao Ce Tunga bude psovod lepší…..? 🙂

    1. Ani nóta, ani protest, dokonce ani „ostrá prosba“. Apel. Ale do titulků v novinách dobrý. A do životopisu. Třeba tyto „zásadově nekompromisní postoje“ zaregistruje Kolář nebo dokonce jeho loutkovodiči a jednoho dne… Je třeba nemít malých cílů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *