19 června, 2024

Poslední z Prognosťáku

Včera měl svůj poslední prezidentský projev Miloš Zeman, kterému skončí mandát v březnu roku 2023. Samozřejmě jsem si ho poslechl, protože Bimbo dokázal z prezidentské role udělat skutečnou sílu, která ovlivňovala směřování české politiky v posledních deseti letech, ačkoliv je u nás prezidentská funkce spíše formální. Byl to právě náš první přímo zvolený prezident, který po deset let dokázal využívat mezer v ústavě a slabosti politických protivníků k realizaci svých záměrů, které mnohokrát značně překračovaly možnosti prezidentského úřadu. Přesto toho byl schopen, protože většinu českých politiků převyšoval o hlavu. Myslel bych si, že si tedy zaslouží pár slov.

Byl to Zeman, který v roce 2013 přijal demisi Petra Nečase, čímž ukončil velmi neúspěšné období vládnutí ODS. Byl to Zeman, který po čtyři další roky „umravňoval k obrazu svému“ premiéra Sobotku a s chutí pomáhal ČSSD do politického záhrobí, protože to už nebyla ta ČSSD, kterou vydupal ze země. Byl to Zeman, který si za politickou podporu otevřel u Veľkého Bociana neomezený kredit služeb, ze kterého čerpal až do loňských voleb. Byl to Zeman, který se jediný postavil čučkaři Koudelkovi, byl to Zeman, který aktivně zasahoval do výběru ministrů i soudců, byl to Zeman, který vyhrál i druhou prezidentskou volbu svojí politickou intuicí, kdy ve správnou chvíli věděl, co má před kamerami říci. Byl to Zeman, který své odpůrce štval tím, že sice byl „prolezlý“ lecjakou nemocí, ale tvrdošíjně odmítal (a stále odmítá) umřít. Byl to Zeman, kterého už loni na podzim všichni odepisovali, ale on ještě přímo z nemocnice dokázal odhadnout, jakého budeme mít ministra zahraničí a vlastně docela přesně odhadl celou naší vládu. Byl to Zeman, kterého už odepisovali (i Babiš ho měl za odepsaného), ale on se vrátil a včerejším projevem ukázal, že sice tělesně schází, ale zdaleka ne tolik, jak by mu to přáli jeho nepřátelé.

Hele, já myslím, že Zeman z funkce odejde ve velkém stylu. On ještě něco chystá. Jeho „sbohem a šáteček“ znělo hodně potměšile. Já myslím, že ještě bude nějaké překvapení. Větší, než bychom všichni čekali. Bimbo má sloní paměť a má ještě leckomu co oplácet. On si to ujít nenechá, to by prostě nebyl on, aby jen předal úřad a zmizel. On se postará, aby jeho odkaz žil ještě celé jedno prezidentské období.

Nebýt války na Ukrajině, Zeman by nejspíš doprezidentoval zcela konzistentně. I ve včerejším projevu řekl, že upřednostnil bezpečnostní zájmy nad těmi obchodními. Nevím, co přesně tím myslel, ale ten tlak letos zjara musel být šílený. Já osobně nemám moc rád, když se v politice vynášejí absolutní soudy. Jako že někdo definitivně zradil, že se konečně odkopal a podobně. Na to jsem v životě viděl příliš mnoho názorových veletočů. Politika není daná. Mění se ze dne na den. Mění se zájmy, mění se tlaky, mění se možnosti, mění se postoje. Většina politiků se dostává do situace, kdy si vybírá mezi dvěma zly. Až dávno zpětně se zjistí, že jejich rozhodnutí v kontextu doby třeba dávalo smysl.

Zeman je pořád stejný. Včerejší projev se nijak nelišil od těch deseti předchozích. Zeman má pořád ten stejný mozek a tak si hodnocení jeho veletoče ohledně vztahů s Ruskem nechám na později. Zeman je u mě v kategorii lidí „když to říkám já, tak mě poslouchej.“ Je tam vedle Mariana Kechlibara, Jana Kellera, Václava Bělohradského, Davida Martínka a dalších. Nemusí se mi vždycky líbit, co tito pánové říkají, ale vždycky stojí za to si je poslechnout a zamyslet se.

Včera jsem tak poslouchal henten projev a říkal jsem si, že se Zemanem tak nějak symbolicky končí sametová revoluce. On je poslední z prognosťáku. Klaus, Ježek, Komárek, Dlouhý, Dyba, Kocher, Ransdorf… Tihle všichni se podíleli na formování nových poměrů po roce 89. Skoro všichni se potkali v OF, každý z nich měl v určité chvíli otevřené dveře, aby udělal něco zásadního, co bylo tak nějak mimo zákony… Zeman je poslední. Třiatřicet let od plyšáku… Kdybych měl dost fantazie, abych si uměl představit že by se novým prezidentem stal Bašta, tak by se nám vliv sametovky protáhl skutečně na dvě generace.

A to je ten důvod, milé děti, proč Židé po exodu z Egypta chodili čtyřicet let pouští… dokud nezemřel poslední, kdo si ještě pamatoval egyptské manýry…

Nebo máme ve vrcholové politice ještě někoho, kdo pamatuje staré časy a kdo formoval devadesátky? Možná ještě Marek Benda, ale ten se vždycky staral o to, aby nic neudělal. Kdo nic nedělá, nic nezkazí… Mimo politiku patří do staré garnitury ještě možná Šimon Pánek… všichni ostatní jsou už produkty nové doby. Se všemi pozitivy a hlavně negativy.

Až teď s odchodem Zemana začnou skutečně nové časy. V politice už není nikdo, kdo by vzpomínal na Československo. Není tam už nikdo, kdo by trpěl nostalgií po starých časech, kdy naše strojírenství mělo zvuk a využívali jsme všechny suroviny, které se na našem území nacházely. V politice už není nikdo, kdo by stříhal pásku u atomové elektrárny, kdo by zažil výstavbu přehrady, otevírání (ale i uzavírání) nějaké šachty, kdo by s nejmocnějšími tohoto světa podepisoval kontrakt na plyn nebo železnou rudu. To všechno je už minulost.

Ti všichni noví, to už budou jen servisáci, co dodělají kousek koordinační práce práce pro nějakou korporaci. Uniper je už dávno důležitější než Transgas. Rafinérie v Litvínově patří polskému Orlenu. Místo Slušovic máme Agrofert. O spotřebním zboží rozhodují nadnárodní obchodní řetězce. České banky? To neexistuje, stejně jako dost často neexistuje ani česká voda. Svět se prostě změnil. Porovnejte si Zemana a Fialu… Je zbytečné cokoliv dodávat. Vezměte libovolný zemanův projev a srovnejte ho s libovolým projevem našeho derniéra.

Nevím, jak bude jednou Zeman hodnocen. Nevím, jestli se jednou historici shodnou, zda byl úspěšný nebo neúspěšný, ať už jako premiér či v nejvyšší funkci. Nevím, jak bude jednou hodnoceno uplynulých třicet let. Nemáme odstup a těžko říci, jaké existovaly jiné alternativy. Ale myslím, že mohu s klidným svědomím říci, že se Zemanem symbolicky končí celá jedno období. Éra lidí, kteří to tady vzali po komunistech a dovedli to tam, kde je to teď. Je vlastně docela příznačné, že právě v tuto dobu začínáme pociťovat problémy s elektřinou, máme za humny válku a s rozšířenými zorničkami zjišťujeme, jak to s námi ta Evropská unie vlastně myslí. To dochází ke svému vyvrcholení celá tato doba. Doba, kdy jsme věřili Západu, že nás skutečně chce přijmout, že nám chce dovolit vyrůst na jejich úroveň a že nám nabízí něco víc, než jen konzumní pozlátko. Je vlastně zcela logické, že Zeman odchází a nám padají šupiny z očí. S odchodem Zemana teprve začne diskuse nad tím, co nám změna poměrů dala a vzala. Až dořešíme tuto otázku, pak teprve budeme moci začít hodnotit i všechny ty politiky z Prognosťáku.

Zeman byl na začátku této doby a zřejmě bude i na jejím konci. Je ještě předčasné se dohadovat, jak tento konec bude vypadat, ale jako by právě Miloš byl jejím barometrem v tom dobrém i špatném.

Hele, nemáte někdo číslo na Ovčáčka? Docela rád bych se se Zemanem na deset minut potkal. Měl bych na něj několik otázek, které mu ještě nikdo nepoložil a než definitivně odejde na odpočinek, rád bych znal odpovědi. Pokud byste nás někdo mohli propojit, potěšilo by mě to.

263 thoughts on “Poslední z Prognosťáku

 1. I dnes jsem jaksi rozpačitý a posmutnělý …

  Proč? Asi z té jistoty, která z mnohých vyzařuje, když namistrovaně tvrdí, že je někdo nevolitelný, neboť například nemluví zcela plynně a co by na to vzdělaná omladina, jíž přece patří svět.

  Zdá se mi, že forma vítězí nad obsahem a že povrchnost tomu v této uspěchané době vydatně pomáhá. A nejde zde pouze o tu touhu uspět, zvítězit a prosadit svou pravdu za každou cenu.

  A tak se mi nějak vybavila vzpomínka na dobu před jistým referendem, když jsem s několika přáteli seděl u oroseného (škopku), opustilo se téma volant, sport a rybaření a došla řeč na politiku. A po chvíli jsem se stal terčem všeobjímajícího zaklínadla „Seš blbé? Všichni by se na nás vybodli, nikdo by s nama nechtěl obchodovat a všechno by šlo do kytek …“ Snažil jsem se, ale na tu svinskou disonanci jsem neměl. A jak se později ukázalo, vyhráli …(?)

   1. Jestli na tom opravdu trváte, vyhovím a smažu. Ale mně váš komentář přijde docela k věci.
    Mohu váš komentář taky přestěhovat do diskuse pod jiný článek.

 2. Homer napsal:
  „Od Masaryka po Husaka slo prezidentum fyzicky o zivot.“
  Pokud hovoříme o období NEŽ se stali prezidenty, máte pochopitelně pravdu.
  Výčet prezidentů, kterým šlo o život v době výkonu funkce, byl podle mého názoru kratší:
  Hácha, Gottwald a Zeman.

 3. Pardon za OT:
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Hnuly-se-ledy-s-cenzurou-50-milionu-neziskovkam-100-mediim-A-ridit-to-bude-Klima-724536

  Asi to bude chtít napsat něco ostřejšího než Pilíře totality a věnovat se i jednotlivým “osobnostem”, neziskovkám a jejich primárním účelům maskovaným za humanitární poslání.
  Jen mě nyní brzdí ve spravedlivého hněvu a nabroušené klávesnici horší internetové připojení a “zbití” z lyžovačky s dětmi…

   1. Jenže Fijaláh a his melody boys nemůžou boj s desinformacemi okecávat jako nějakou Banalitu zla, zvlášť když jde o sprostou cenzuru, sebepropagaci a potření opozičních názorů. Oni nevykonávají nějaké rozkazy, oni jednají vědomě. Notabene, když je v tom nezisková organizace placená Sorosem, ten pokud si vzpomínám správně (momentálně se nedohledám) platí i NGO Člověk v tísni a jiné. V Maďarsku dokonce nějakou témeř absurdní částkou přispěl Orbánově opozici.
    BTW: ti papaláši: Koudelka, Klíma, Fijala jsou takové oteklé, vyžrané a odporné ksichty, jak si pamatuju z mládí, z TV zpráv, když zasedalo politbyro. Milí Češi, opět bloudíme ve spirále dějin…

    1. Typologie je docela jistě naprosto stejná, stačí si pustit archivní záběry z XY. sjezdu Strany… Člověk vidí úplně stejné držky. Není na té typologii zločinců (Lombroso a další po něm), jak to koncem 19. století prosazoval jakýsi francouzský kriminalista nebo kdo, nakonec něco? Co vím, to bylo kdysi zavrženo, jako rasistické a hloupě zkratkovité…

 4. K Zemanovi mám pár věcných výhrad jako k ekonomovi:
  -jeho „legislativní smršť“ v letech 119-2002 neuvěitelně zabordelila právní řád
  -privatizace bank
  -privatizace plynovodů
  -strašlivě doprasené vyjednávání podmínek vstupu do EU, všichni ostatní si vyjednali řádově lepší
  -protežování montoven

  Jako prezidentovi bych mu vytkl především Rusnokovu úřednickou vládu, horší jsme tu snad před Fialovou neměli, a pak obrat o 180° v zahraniční politice. Obojí nás stálo a ještě bude stát pěkný balík.

  1. Foundryman 21:16
   ajajaj.
   Rusnokovu úřednickou vládu:
   To byl možná Milošův nejstátničtější čin. Že měl právo víme. Ale co smysl věci. Nad ústavou je dělba moci ve státě vyvažování nikdo nemá absolutní moc ani parlament který dodá 101 podpisů. Vztaženo k tomu roku jsme 224 let věděli že když zasedá parlament nikdo si není jist majetkem ani životem. Ani parlament nemá absolutní moc. No a Miloš to vyvážil.

    1. Foundryman 22:13
     nojo. Ale podstata věci nejsou právní aspekty natožpak personální obsazení. Podstata věci jsou principy výstavby/existence státu

 5. Zeman a prognosťák:

  Zeman, símpěkně,NEBYL muž prognosťáku!
  Pravda, po sametovce ho mezi sebe V ROCE 1990 DODATEČNĚ přibrali, takže asi dvaapůl roku členem prognosťáku byl – až do jeho zrušení.

  Nikdy tedy nebyl oním „mužem prognostického ústavu“, ačkoli se prognostikou zaobíral, nikdy před listopadem nebyl kolegou oněch zmíněných hochů s Komárkem či Klausem v čele.
  Mnohokrát dementoval, že by byl před Listopadem členem prognostického ústavu – ale pořád se to všude objevovalo v novinových článcích . Což uváděl jako příklad neprofesionality a hlouposti českých novinářů.

  Prohlásil pak, že už to dementovat nebude, protože to nemá cenu, oni si stejně budou mlít svoje.

 6. Napadlo vůbec někdy někoho, že prezidentovi jde o život. Chcete to dělat s tím vědomím, že můžete zabít sebe i své okolí (a může to být úplně elegantní akce). Je to riskantnější, než dělat prodavače na benzinové pumpě,

  1. Od Masaryka po Husaka slo prezidentum fyzicky o zivot.
   Havlovi slo o svobodu.
   Klausovi a Zemanovi uz „jenom“ o vliv a karieru …

    1. „… že jim šlo o naše dobro …“
     To si opravdu myslíte ?! tak to už musíte být opravdu „zpracovaný“ tou „pravdou & láskou“… no nezávidím vám … ať vám to Pán Bůh oplatí …

 7. MZ vyhodnotil, že protivětry jsou příliš silné, domnívám se já, tedy při jeho informacích a intelektu – ovšem při své otočce tím ztratil vše a nezískal nic (opět moje subjektivní,

 8. OT Španělsko ruší DPH u základních potravin.
  V prvních šesti měsících roku 2023 se DPH u tohoto zboží sníží ze čtyř (!, pozn. favorit) procent na nulu. Seznam zahrnuje mj. chléb, mléko, vejce, sýr, ovoce a zeleninu.
  DPH u těstovin a jedlého oleje se sníží na polovinu, z deseti na pět procent.
  Podle premiéra Pedra Sáncheze je účelem opatření ulehčit situaci nejchudším obyvatelům země.

 9. off topic
  Tiskova agentura TASS:
  „Putin podepsal dekret o odvetných opatřeních k zavedení stropu pro ceny ruské ropy.
  Dekret o odvetných opatřeních k zavedení stropu na ceny ruské ropy bude platný do 1. července 2023, vyplývá z dokumentu.

  Prezident zakázal:

  ◾️Dodávky ropy a ropných produktů z Ruské federace těm, kteří ve smlouvách vyžadují cenový strop;
  ◾️Dodávky ropy zahraničním odběratelům, pokud smlouva využívá mechanismus cenového stropu.

  Dodávky ruské ropy a ropných produktů do zemí, které zavedly cenový strop, budou možné pouze na základě zvláštního Putinova rozhodnutí.

  Kontrolu dodržování dekretu o odvetných opatřeních k zavedení stropu cen ruské ropy bude provádět Ministerstvo energetiky.

  Dekrt o zvláštních opatřeních v souvislosti s „cenovým stropem“ pro ropu a ropné produkty Ruské federace:
  ▪️zakazuje dodávky, pokud smlouvy přímo či nepřímo stanoví cenový limit;
  ▪️zákaz dodávek ropy pod cenový strop nabývá účinnosti 1. února 2023 a platí do 1. července 2023;
  ▪️datum zákazu dodávek ropných produktů určí vláda;
  ▪️prezident může vydát zvláštní povolení k dodávkám ropy a ropných produktů.“

 10. Dobrý den, toto mě teda dostalo. To snad není možné. Ti lidi jsou úplní fanatici.
  Už jenom z těch jejich titulků čiší zloba, nenávist a fanatismus. Ubohé urážení a ponižování. Normálně na to neklikám, ale teď jsem fakt neodolal, protože jsem nevěřil vlastním očím.
  Blázni, nebo já nevím. Oni opravdu jsou tak tupí a píšou to z přesvědčení, nebo jsou za to jenom placení?

  https://www.forum24.cz/prestante-uz-na-vanoce-otravovat-s-pysnou-princeznou/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

      1. Já třeba. Ale jenom na večerní „zprávy“, alias ukrajinsko-natovskou propagandu dnes.
       V rámci svého osobního monitoringu toho, co nám hlásá nepřítel…
       Takový inteligenčně-duševní masochismus.

     1. Díky, nemusím hledat. Už to proudí do PC.
      Beru ten filmeček jako neoddělitelnou součást Vánoc. No – zmatený blbeček. A dabing to má skvělý. Kdesi jsem četl, že je lepší než originální zvuk. Pravil jeden z aktérů, ale už nevím který. Snad režisér?

  1. Naopak. Soudruh velmi dobře nakladl. Ten kdo to pustil do vysílání by svůj antidemokratický prototalitní zločin měl odčinit těžbou lithia pro naši zářnou ekologickou budoucnost.

    1. Tož, taky jsem se do toho článku ponořil…. A po jeho přečtení – znovu jsem rád, že Forum24 je. Už dlouho. Mám-li kdykoli pochybnosti o mravní a intelektuální integritě lidí ze svého okolí, spolehlivě mi je tihle hoši rozptýlí, protože reálně neznám nikoho, kdo dosahuje takové míry svinskosti a ubohosti, jako oni. Svině (živočišné) prominou, těch si hluboce vážím.

 11. Mam pocit ze i vetsi cast z nas co tu cteme tyto ne zrovna mainstreemove blogy jsme z generace co cetla Technicky magazin. Jsem zvedavy a trochu se desim toho jak budou tyto alternativni blogy vypadat za 20 let. Jestli to budou blogy skupiny lidi co budou vnimat a vidět tu manipulaci, nadvladu korporatu a zkorumpovanych politiku a zrejme budou tyto skupiny lidi tvrde pronasledovani? Nebo bude alternativu zajistovat cast tech vyborne zajistenych mladych korporatnich pracovniku , kteri budou mit vsechny vydobytky konsumu a alternativu budou spatřovat v maximalizaci cilu greendealu a navratu zpet do doby bez elekttony( ale s wifi signalem)? Nebo se ve spolecnosti po nejakem propadu stane to cemu my rikame ze se vzpamatuje a bude se diskutovat zcela svobodne, bez autocenzury jako treba jeste pred rokem a neco?

 12. Jestlliže uchazeči o pozici hlavy státu jsou nejlepší z nejlepších, jeví se mi tak, že vyslat poselstvo pro Hanse Adama, a zrušit konstituci.

 13. Stačí zmínit něčí jméno a hned se zde proti němu sesype hromada urážek, výčitek, dehonestací…co dělal špatně před a po listopadu, co dělal špatně v ČSSD, co dělal špatně jako předseda vlády, co dělal špatně jako president.
  Nesebral náhodou v první třídě spolužákovi lízatko? To by odpovídalo….

  1. Každému co jeho jest…
   Trčet někomu z análu taky není to pravé ořechové. Byť by to byl prezident, který byl námi (z)volen.
   Ovšem dát někomu svůj hlas ještě neznamená, že se musí nekriticky kvitovat všechny jeho skutky.
   Natož veletoče…

   1. Možná by stálo za úvahu:
    Viděl někdy někdo nějaké výstupy z onoho „Prognosťáku“?
    Kde měli nějaké sídlo, kanceláře, kde je archiv všech podkladů, co měli k dispozici a nějakých výstupů z jejich práce, jestliže to byl akademický ústav a měl se údajně zabývat prognózami hospodářského a sociálního vývoje státu, v nějakých časových horizontech, nebo pětiletkách?
    Kdo byl zřizovatelem toho ústavu a kdo vybíral lidi, kteří tam budou pracovat, nebo údajně pracovali?
    Žádný novinář si nikdy nedal tu práci se zjištěním, co to vlastně ten Prognostický ústav byl a co přesně bylo náplní jeho práce.
    Byla to Státní věštírna s fasovanými koulemi z československého křišťálu, nebo seriózní agentura s nějakými výsledky?
    Objasní mi to prosím někdo?

    1. Na papíře, v archivu ČSAV v Brně:

     Prognostický ústav ČSAV
     Časový rozsah dokumentů 1984–1993
     Rozsah a druh dokumentů 37 kartonů, 24 knih
     Časový rozsah existence původce 1984–1993
     Vznik a zaměření Vznikl jako Kabinet prognóz ČSAV, r. 1986 přejmenován na uvedený název. Zrušen ve spojitosti s transformací Akademie. Výzkum objektivních procesů, celkových souvislostí a tendencí ekonomiky, společnosti a různých oborů.
     Charakteristika obsahu Písemnosti o vzniku, vývoji a organizaci ústavu, o vědecké výchově pracovníků, personální politice, dokumenty o vědeckých úkolech a o ediční činnosti pracovníků, plány vědecké práce a jejich plnění.
     Způsob zpracování (pomůcka) Rozděleno do hlavních skupin.
     https://www.mua.cas.cz/cs/pracoviste-csav-csas-institute-fonds-641

     1. Aha, na papíře. Takže k vidění to bude jen za „paywallem“, nebo s nějakým akademickým pověřením? Novinářský průkaz zřejmě stačit nebude, to už by se v tom nějaký Kmenta/Mareš/Klíma rejpali, že?

      Přiznávám, že co se týče existence a funkce tohoto ústavu, mnou doslova lomcuje hluboká nedůvěra.
      Tak zoufale málo údajů a informací k dodnes neprůhledné a nečitelné, ale údajně velevážené instituci –> ze které ovšem měli vycházet ti nejschopnější a nakonec i nejvlivnější lidé, doslova ovlivňující naši budoucnost!
      V první, ale hlavně druhé polovině devadesátek, kdy už byly k dispozici samostatné skenery, se s velkou chutí zveřejňovaly všemožné seznamy, někdy i celé zachované dokumentace agentů StB a jejich všemožných přisírků, co se činili do posledních chvil ČSSR – viz Rédl.
      A na tuhle váženou instituci, prý velmi důležitou, se úplně zapomnělo.
      Vždyť to byla doslova líheň těch nejlepších mozků republiky, budoucích kádrů, tedy vládních činitelů, ministrů – a nakonec i presidentů!!
      Kdejaký vařič i nosič kafe, prostý pobíječ much z Prognosťáku, jakým nepochybně v osmdesátkách musel být mladíček Dlouhý – ministrem!
      Jak je potom možné, že členem téhle „akademické“ sešlosti nebyl člověk, který něco zatraceně dokázal a svými schopnostmi ty panáky převyšoval nejméně o hlavu – doc. Ing. František Čuba, CSc. ???
      Takhle schopného člověka a hlavně vizionáře, za kterým bylo vidět tolik práce a úspěchů – zrovna v té půli osmdesátek, když to tady začalo jít ale fest do prdele – tak takového člověka, že by tam urgentně nepotřebovali?? Nebo právě proto jej tam nepotřebovali, že byl tak schopný? 😀

      Nebo ještě jinak, ale jde jen o můj osobní názor:
      Nemělo se raději na celý prognosťák a jeho prognózy, plánovaně zapomenout a mazat do ztracena?
      Nebude to tedy nakonec „trochu“ naopak?
      Zůstalo to raději jen na papírech a pod dozorem proto, aby co nejméně chytrých a zvědavých lidí vědělo, co tahle líheň vlastně byla zač, kdo přesně ji financoval.
      Ale hlavně – jak svými prognózami uspěli, či zda a vůbec přispěli k lepšímu řízení hospodářství. Případně ke zlepšení kvality života občanů ČSSR.
      Mohli lidé z téhle líhně na Západ, nebo nemohli? Oficiálních zdrojů o ekonomikách jednotlivých států tehdy určitě nebylo tolik, jako dneska, nebo ne tak snadno dostupných.
      Dnes za deset minut na internetu nasbíráte tolik dat, že je následně budete študovat a analyzovat deset dní.
      Museli se tam přece i podívat, aspoň subjektivně porovnat, jak to jde třeba Němcům, Francouzům, Angličanům či Rakušanům – a jaké prognózy pak, s ohledem na stávající systém, připravit pro naši tehdejší vládu?

      A nakonec si dovolím drobnou spekulaci:
      Není to takto špatně dostupné třeba i proto, že ty oficiální výstupy (například taková „prognóza hospodářského rozvoje ČSSR pro další pětiletku“) byly jen prostým mazáním medu okolo pysků vládních činitelů, ale jinak byly naprosto mimo a fakticky k prdu?

      Omlouvám se za příliš dlouhý text, ale zrovna „prognosťák mě nadzvedává vždy, když ho někdo zmíní.

       1. No místo PU po tzv. „plyšáku/hadráku“ si udělali „Ústav pro studium totalitních režimů“ ten je přeci úplně fajný …

  2. Je to tady velice zajímavé. Dá se tu studovat alternativa. Mnoho jsem se o ní naučil.
   1) Principem alternativy je vymezování se, odmítání, nesouhlas.
   2) Pokud se někdo vymezuje proti témuž, jako já, je to příjemné.
   3) Ale pokud se nevymezuje proti VŠEMU, proti čemuž se vymezuji já (Fiala správně fuj, ale nechal se naočkovat nebo neplive na Zemana), je pro mě jako pohan nebo celník.
   4) Ale na rozdíl od libtardů jej neodsoudím, jako člověka. Budu se s ním bavit, diskutovat, oponovat. Lidsky a přátelsky. Nicméně se s ním nikdy nespojím k dosažení cílů, které jsou nám společné.
   5) Takže těch cílů nikdy nedosáhneme.
   Howgh.

   1. Každopádně, podívejte se na FB Marka Sterzika.Tyto věci tam dost řeší, jakoby z filosoficko-vědeckého hlediska. Vidlák tu letmo zmínil, že jeho bratr se zabývá teorií poznání, tak jsem si našel jeho FB a je to určitě zajímavé.

    Takže jak říkáte, neměli bysme se zaměřovat na to, jaký je ten druhý pohan, ale měli bysme si vzájemně upravovat a obohacovat a kontrolovat své modely reality.

  3. Nevím, buď ještě dozvoiky vánočních nálad – bez obvyklého střízlivého myšlení a hodnocení, nebo vítězně vstoupilo libodemoaktivisti. co asi na tohle poví vidlák, bude rád za náárůst kritiků kdečeho, nebo sešup do podprůměru nebo ?????? Smutné…..

 14. Nevím co se stalo s panem prezidentem Zemanem ,kterého jsem dvakrát volil prezidentem.
  Podruhé jsem jej volil jako m e n š í z l o proti panu akademikovi Drahošovi.
  Na jeho Novoroční projev jsem nekoukal ,ohlasy na projev nečtu,domnívám se totiž,že po všelijakých pitkách prezidenta Zemana na ruské ambasádě v Praze,osobní přítomností na pozvání oslav Dne Vítězství v Moskvě jako jediného politika z EU, došlo pod n ě j a k ý m t la k e m k názorovém veletoči pana Zemana.
  Dle mého pohledu pozdrav Sbohem a šáteček patří tomu a těm ,co na něj tlačilo,Židé mu poskytovali ochranu za přízeň,kterou jim projevoval …Mnohdy jsem s ním nesouhlasil,leč Bimbem jej nazvat nemohu ,stejně jako pana Babiše jsem nikdy nenazval agentem Burešem z etických důvodů.
  Po zralé úvaze budu v prvním kole volit pana Baštu přestože hlasoval pro vstup FIN a S do NATO.
  V druhém kole se zařídím podle toho co vznikne ošéfovanými okolnostmi pod tlakem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *