4 prosince, 2023

Pokračování války jinými prostředky?

Očekávané se stalo skutkem. Rusko anektovalo čtyři ukrajinské oblasti. Doněckou, Luhanskou, Chersonskou a Záporožskou. Ceremoniál proběhl, Putin měl živý proslov, který Dominik Ticháček popsal jako pálení posledních mostů k Evropě. Tři sta let společných dějin je zřejmě u konce, Evropa už nemá hranice na Urale, ale mnohem blíž. Ukrajina zase podává přihlášku do NATO. Stoltenberg sice řekl, že ji zatím nepřijmou, ale ještě nevíme, co na to řekne děda Biden.

Po dlouhých osmi měsících proxy války mezi Ruskem a NATO se zřejmě bude pokračovat jinými prostředky. Větší válkou.

Nordstrýmy jsou zničené a nedovedu si představit, že by náš transatlantický bratr dovolil je opravit. Někdo slavný to říkal, ne? Že ti, co spolu obchodují, tak spolu nebojují? Tak to tedy máme smůlu. Obchody končí, začíná skutečná nefalšovaná válka. Anektovaná ukrajinská území jsou nyní v podstatě ruská a boj o ně bude v Rusku vnímán už jinak.

Víte, co je na tom nejhorší? Že přesně takhle funguje ruská duše. Moje maminka pochází z Ukrajiny a tak vím, co na tamní mentalitu působí nejvíc. Přesně tímto způsobem Putin obejde i ta poslední omezení, která ještě má. Z války o Ukrajinu se dneškem stala válka za Rusko. Z války intervenční se stala válka národní.

Pamatujete, co ve své analýze napsal dodavatel bunkrů Andor Šándor? Že spolu neválčí ani tak armády, jako spíš národy. Doteď to byla národní válka jen pro Ukrajinu. Teď už je to národní záležitost i v Rusku. U nás by to na lidi nezabralo, ale v Rusku to fungovat bude.

Já už nevěřím v mobilizaci tří set tisíc mužů. Některá videjka z průběhu mobilizace o tom, jak není vybavení, by mohla být pravá. Ne, že by se Rusku nedostávalo vybavení pro tu ohlášenou masu lidí… ale pokud jich berou mnohem mnohem víc, tak to dává smysl. Milion mobilizovaných už současná úroveň ruské logistiky nemusí stíhat a tak prostě někde něco není. Což neznamená, že to tak zůstane a nikdy se to nenapraví. Rusové se vždycky učili až z válečných zkušeností. Prvních tři sta tisíc má všechno, druhých tři sta tisíc má polovinu potřebného, třetích tři sta tisíc má sotva postel… ale dejte tomu nějaký ten měsíc.

Američané už nepokrytě hlásí, že velí ukrajinským silám a dokonce oznamují plány, jak v tom budou pokračovat. Navíc jsme zjistili, že pro americkou velikost nebude žádná naše oběť dost velká.

Hele, já vlastně marně přemýšlím, jestli se s tím dá ještě něco udělat. Plyn sem nepřiteče, válka bude pokračovat ještě lépe a radostněji, Putin dává zřetelně najevo, že nějací Evropani jsou mu ukradení a nemá žádný důvod se pokoušet o jiné vztahy než střílení přes hranice. Američné dávají zřetelně najevo, že jejich zájmy jsou přednější než nějaké Německo i nějaká EU. Dolar posiluje, ostatní měny padají. Energetická krize je vlastně už úplná jistota.

A to ještě nevíme, k čemu Rusko sáhne. Teď, když už je jim jedno, co si o nich myslíme. Začnou bombardovat města? Zničí Ukrajině energetiku? Nebo prostě jen opevní hranice a budou čekat? Sami Rusové několikrát říkali, že ještě pořádně ani nezačali. Začnou teď?

Zase jsme se přiblížili k atomovce.

Promiňte mi moji sklíčenost, ale tak trochu mám pocit, že dnešek je taková naše Křišťálová noc. Dodnes jsme měli čas zdrhnout. Všichni jsme viděli, co se chystá, ale všichni jsme zůstali. Všichni jsme měli dost informací, ale pořád jsme měli i naději. Naše možnosti, zdá se, končí. Politiku přebírají generálové a vojenská mašinérie. Přeji nám všem hodně štěstí.

Nebo je to jinak? Budou teď jednat? Souhlasilo Rusko s tím, že zbytek Ukrajiny vstoupí do NATO a teď už jen sledujeme domluvené tanečky a válečné vytyčení nových hranic?

Myslím, že na odpověď nebudeme čekat dlouho.

Zdá se, že moje články o soběstačnosti budou docela v kurzu… Měl bych z toho co nejrychleji udělat knížku. Ideální dárek k vánocům…

405 thoughts on “Pokračování války jinými prostředky?

  1. Re: Občan

   Chlastáček chytil ADEKVÁTNÍ trafiku za odvedené služby.
   Čemu se, KUWA, furt divíte???????????????

    1. Re: Občan

     Na hořkosmutno je naprostý ideál ořechovka.

     Polský špiritus (špyrytuscype) a zelené vlašské ořechy.
     Zalejete rozčtvrcené ořechy váše uvedeným nípojem a měsíc čekáte.
     Na žaludek naprosto ideální meducína.
     Ten špiritus musíte ale „seštelovat“, má to vysoko přes devadesát.

     Jinak vaše hořkosmutnost zcela jasně vypovídá o tom, že se vám nedostalo té jedině správné výchovy v dětství a pubertě.
     Například já mám z toho vývoje radost a zadostiučinění. Ba co víc, já se přímo těším, jaké to zase bude.

     1. Hmmm, zitra se tu pujdu po okoli zeptat, jetli nekne nemaji vlaske orechy.
      Nebo nestacily by jedle kastany? Tech je tu vsude dost.

     2. Jooo, před lety taky dva štelovali polský špiritus polským metanolem, pro autochemii. Obchod však padl, tak to prodali lihovarům na mixy lihovin, a byl z toho průser … není nad štelování !! Jinak ta ořechovka je fajná …

  1. Americká Rosinanta
   nohama už sotva plantá
   furt se vrhá do boje
   vzpomíná na kovboje.
   Jak byli jen o popkornu
   jak dopadli u Big Hornu
   jak je honil Sitting Bull,
   jak jsou pořád v plotě cool.

 1. Dědo, dědo Bidete!
  Kdy na záchod půjdete?
  Zdá se mi, že už je čas,
  vždyť jste přece anglosas!

  Ale holka, co tě nemá,
  umíš vůbec dělit dvěma?
  Já věřím své nové plíně
  nechám všecko pěkně v klíně!

  Mnohého už zimou kleplo
  já si stále držím teplo,
  zároveň si držím vláhu
  nic nepustím na podlahu.

 2. bidet řekne jen to co mu dají rozkazem a musí napnout všechny síly aby se to naučil na zpaměť a při čtení nic nepopletl….a my? teď už máme co jsme chtěli…

 3. Co nám poví děda Bidet
  aby se nemusel stydět?
  Bude mlčet jako ryba
  ten už jazyk neohýbá
  tomu už našili poutka,
  vždyť i chodí jako loutka.
  Levá noha levá ruka
  už mu koutek, oko cuká
  slina stéká na klopu
  se schodů jde do flopu.

  1. Re: Dobroděj

   Mňo, projel jsem to a nějak jsem avízované informace v článku nenašel.
   Čímž vůbec nechci říci, že autor nemá pravdu.

  2. Na začátku „SVO“ jsme spekulovali, co přesně Rusko chce, kam až zajde. Osobně jsem říkal, že to minimum je samozřejmě Donbas. Dnes je to už zřejmé, logické. Na Argumentu píše Chmelár, že anexe je nepřípustná, krádež. Žvásty. Nepřípustné bylo pro Rusy řádění ukronacistů na ruskojazyčném obyvatelstvu a přibližování NATO k hranicím. Stop, tečka. Celé roky Rusové říkali „nedělejte to“.
   Máme tu jasný cíl, otázkou zůstává, jakými prostředky toho Rusové dosáhnou. V současnosti se na území RF pohybují kvaziarmády NATO. Je tu mezi námi někdo, kdo by si myslel že tento stav Rusové takto mohou nechat a nechají? Asi ne. Ukrajinská kvaziNATO armáda útočí na Ruském území, Rusové je mohou vytlačit pomalu, konvenče, frontovou linii, a nebo rychle, raketovými útoky v hloubi ukrajinského území, na infrastrukturu a následným ultimátem.
   Občané evropských států, by si už konečně měli uvědomit, že jde o jejich zadky, že ty americké krysy pro ně neudělají vůbec nic (právě naopak) a, že musí začít tlačit své vlády na okamžité rozhovory k vyjednání míru a uznání Ruska v nových hranicích. Žádná jiná cesta není. Kdo to nechápe, nebo věří na nějaký Indijánobijský děštník, je těžký dement.

   1. S tou anexí je to složité. Historii píšou vítězové.
    Třeba vpád Rusů na Ukrajinu je hnusná agrrese. Vpád Američanů do Sýrie a kradení tamní ropy je preventivní úder v zájmu světového Míru.
    ( V obou případech bez pozvání legálně zvolené vlády. )

    1. Helanov: Američani si dávají pozor oproti době před 100 lety, aby už nic neanektovali přímo. Nebudou přece dávat cizincům své občanství. Narušili by to rovnováhu ve Washingtonu. Američané jsou ti, kteří mají obcanstvi,Bale na rozdíl od jiných národů, nežijí nikde v jiných zemích lidé americké národnosti ale bez amerického občanství, které by USA musely chránit. To je jejich výhoda. Muset se starat jen o občany. Potom může kavárna opakovat, že oni Kosovo nepřipojily, proto jsou morálně na výši. Nebudou z Albánců dělat americké občany. Určitě neformální vazalství toho státu k USA jim stačí. Nemyslím to ale oficiální vazalství středověké, protože Americe dává výhody, ale pán není povinnen vazalovi pomáhat a chránit ho. Ve středověku po přísaze vázala pánovi složil přísahu i pán vazalovi, že mu pomůže v případě potřeby.

     1. Manueli,
      jen z čistě technického hlediska by mě zajímalo, zda tenhle Vámi napsaný tatarspík, napsal Váš telefon úplně sám, nebo zda jste mu to nadiktoval.
      Vídám toho na internetech čím dál víc. Nějak se nemůžu rozhodnout, co je horší..

 4. Zelensky se hrne vsi silou do NATO, to znamena, ze wunderwaffen nejsou to, to demokraticka media a Strelkov vypraveji?
  Vzdyt prece vyhrava a USA posilaji dalsi a dalsi super zbrane…

  A to uz jsem zacal byt optimisticky, protoze po mesicich neuveritelne propagandy, jak si deti na rumunskych nebo polskych hranicich hraji kolem stanu na americke superhrdiny, a kdo by to rekl, ti superhrdinove (herci) se najenou (telemostem) objevi. Takova nahoda 🙂
  Vsechno formou placene reklamy, to znamena, ze do propagandy nekdo lije VELKE penize.

  Ale asi 10-14 dni zpatky zacala ale i jina kampan. Hlavne kratka videa ve stylu Tiktok a youtube shorts, to znamena mensi rozpocet.
  Jsou angazovany zname osobnosti, ktere premyslejici alternativa uznava (napr. J. Peterson):

  Rusko je samozrejme porad zlo nejvetsi, Putin je samozrejme dal vteleni Hitlera, ci Stalina, jak se to hodi. Uz to ale neni blazen, je jenom pomyleny.
  K tomu vsemu ale jsou zdurazneny informace, ze na Donbasu ziji vetsinove Rusove, ze USA/NATO se zbytecne tlacily na ruske hranice, a Rusove to tedy CHYBNE vyhodnotili jako ohrozeni.
  Dale pak, ze je blaznovstvi takhle tlacit jadernou velmoc, a ze zapad nese cast viny tim, ze sliboval Ukrajincum touzicim po svobode a demokracii neco, co pomyleni Rusove povazovali za ohrozeni.

  Ja vim, ze je to porad k smichu, ale vice by vymyte mozky na zapade ted nesnesly a pokud by angazovane osobnosti zacly hovorit pravde jeste blize (Odesa, 7 let bombadrovani Donbasu, opozite nezvestna), tak by byli i zapadni alternativou oznaceni za agenty Kremlu.
  Proc to sem pisu, tyhle videa, ac akteri jsou velmi inteligentni, tak jsou plna faktografickych chyb, co se tyce Ruska. Navic je to vsechno Anglicky.
  To znamena, ze ta kampan neni urcena Rusum, je urcena bezne populaci v USA a na zapade.
  Prave diky tem chybam by se tomu Rusove vysmali (neco jako kdyz Truss odmitla uznat Rostovskou oblast jako soucast Ruska), ale na zapade si toho nikdo ani nevsimne.
  Z toho je take videt, ze ony osobnosti o Rusku nic moc nevedi, a dlouhodobe se jim nezabyvaji. Byly proste angazovany ted.

  Delalo to na me dojem, ze nekdo chce zklidnit situaci a je ochoten i platit. Myslel jsem si, ze to byli Nemci (prumyslnici), kteri na rozdil od papalasu vi, ze bez ruskeho plynu konci.
  Tomu ted udelali valecnici za morem pritrz.
  Takze to vidim jako Vidlak: nevim, co by ted mohlo tu masinerii uz zastavit.

  Jenom si rikam, jestli uz muzeme odejit z lipske burzy, protoze uz nam Nemci nemuzou zavrit plyn, kdyz nebudeme sponzorovat jejich energeticky deficit. Obcas taky vyhrozovali presunutim vyroby Superbu na Slovensko nebo do Nemecka, ted uz rovnou mluvi o stehovani cele Skodovsky.
  Schvalne co na to petikolka 🙂

  1. Re: Sakura

   Pětidemolice na to neřekne nic a bude se tvářit, že nikdo nic neslyšel.
   A vy píšete zbytečně moc písmenek.
   A zcela nevhodných.
   A soudruzi z Ojroříše nám budou posílat zkapalněný plyn ze svých terminálů a určitě za půl darma, protože proto.

  2. Přestěhovat výrobu jednoho auta není záležitost na pár měsíců, ale minimálně na rok. Taky to znamená vyšší náklady na logistiku, protože dosavadní dodavatele tak rychle nevymění. To je taky na rok až dva. Navíc přestěhováním výroby na Slovensko by si moc nepomohli. To je možné leda v případě malých sérií, aby si uvolnili kapacit v Mladé Boleslavi na něco jiného. To spíše dojde k přestěhování výroby do Turecka, Portugalska nebo Španělska. Spíše ale to Turecko a některé severoafrické státy (Maroko, Alžír, Tunis, možná Egypt, Libye určitě ne). To pak znamená si tam najít dodavatele a vybudovat celý průmysl dodavatelů. Takže i čeští výrobci pak dostanou nůž na krk – vybudujte pobočku v zemi … , nebo přestanete dodávat do VW. A čeští výrobci zakoupí haly a přestěhují stroje.
   Ale nebude to ihned, takže strašení VW dostane reálné obrysy až ve 2023. A kde v té době bude Petr Fiala s celou vládou? V Bruseli?

   1. Jj … přestěhování takové fabriky je delší proces. Ale klidně bych se i vsadil, že už je o tom rozhodnuto. Tu prvotní zprávu, že vedení „uvažuje“ je dle mého potřeba chápat jako první Overtonovo okno … budou následovat zprávy nebo „úniky“, že jen počítají nebo „zjišťují zda je to reálné, zda by se to vůbec vyplatilo (když spalovací motory končí), na kolik by to vlastně přišlo … atd.
    Do toho musí přijít nějaká masáž, že přátelé Němci nám to nedělají schválně, ale je to jediná možnost a v podstatě to bude záchrana i pro nás … že na tom budeme profitovat. Klidně třeba i tím, že více plynu zůstane pro domácnosti …
    Můj odhad situace, který jsem už několikrát psal je, že tuhle zimu nějak překlepeme … ve hře je příští.

  3. Na ruské straně je vidět změna, tolik očekávané zlomení byrokratického stroje, který funguje pomalu a po svém, často ignoruje nařízení šéfů sedících tak daleko, předaleko. Takový úředník v Horní Dolní má jedinou starost, nenaštvat svého přímého nadřízeného, který by do Horní Dolní mohl zavítat a provětrat mu perka. Tohle je důsledek velikosti a víry „nas mnogo“, tak proč by šéfové měli věnovat pozornost právě mé maličkosti. Zkusím popsat změnu, kterou z dálky svého gauče pozoruji.
   Mobilizace někde probíhá dle pokynů, někde se na pokyny vykašlali a odvedli všechny, jejichž adresy měli uložené v horním šuplíku registratury. Potřebovali totiž nahoru nahlásit, že jejich vojenská správa zadaný úkol splnila včas a odvedla požadovaný počet osob. Manželky, matky, sestry se ozvali, že ten jejich byl odveden, ačkoliv podle Putinem vyhlášených pravidel odvodu nepodléhá. Dostalo se to na veřejnost téměř okamžitě díky internetovým médiím. Před SVO by se to pár dní probíralo v novinách, nadřízení by prohlásili, že si toho všimli a na problému pracují, pak by vše utichlo a možná by i nějaký úředníček po pár měsících dostal padáka.
   Nyní když se lidi ozvali a média to patřičně rozmázla, tak se téměř okamžitě hierarchie vojenských správ otřásla nevídaným způsobem. Iniciativa se objevila uprostřed vertikální hierarchie, ne ojediněle, vypadá to jako ohňostroj(pro IT – bublinkové třídění, mimo IT – vynořilo se spousta ostrůvků pozitivní odchylky). Vršek hierarchie to nejenže nezatrhl, ale naopak podpořil. V mnoha místech do problému zasáhli místní gubernátoři, kterým vojenské správy nepodléhají – věc naprosto nevídaná.

   1. Jeste jedna pikoska …
    PRED mobilizaci byly zprisneny tresty za ciny spachane behem mobilizace.
    Nekteri urednici asi zmeni sve misto pobytu … 😀

    1. Dám to v příštím článku, ale všímejte si kroků Putina – ten chlap má až nepříjemně velký náskok ve svých činech a záměrech. Nejzřetelnější (pro toho, kdo chce vidět) bylo zatržení výstavby plynovodu z Kataru přes Sýrii.

 5. “ Co na to řekne děda Biden. “
  Co asi. Vyslechne svoje rádcové a odvolá co odvolal. Pokud vím, účastníkem Rockefelllerových dýchánků, řečených Bilderbergů, byl Stoltenberg. Bidena nepozvali.
  Myslím si, že Biden je ten poslední, koho by nechala jeho administrativa o něčem rozhodovat.Ale nemusí mu to být líto. Evropští vůdcové také mají své rádcové a také fungují jenom jako mluvící hlavy.

  1. Haa co na to rekne? neblaznete.

   Predevcirem jsem videl video z jednoho jeho projevu.
   Vypadalo to, ze mluvi spatra, a tedy jak mu to jeste pali.
   Az na to, ze behem toho toho projevu rekl:
   „konec citace“ a „posledni vetu zopakuj jeste jednou“. A jeste to behem te citace nedavalo smysl, jako by to nejdo opravoval, ale pak skocil jinam

   Loutky za nim nehnuly ani brvou a reakce „demokratu“ byla, ze ten co to pise na ten teleprompter musi dostat padaka.
   Vsichni vedi,, ze Bidenuv mozek uz kompostovati, ale proto byl prece vybran.

   https://www.youtube.com/watch?v=toMcQVfLCyQ

   1. Právě proto je americkým prezidentem.
    Potřebná kvalifikace :
    Absence šedé hmoty.
    Pořádný kus másla na hlavě. ( Biden má Huntera. )
    Takoví se ovládají nejlíp.
    Ani ta Fonlejno by to nedotáhla tak vysoko, kdyby nesrazila do kolen Bundeswehr .
    😀

    1. Je to unavený zmatený stařec, kterému musejí říkat. Teď vstaňte, teď si sedněte, teď mluvte atd. Kdyby byl moudrý, věděl by, že mají jít do důchodu než sedět v křesle, na které už nemá sílu fyzickou ani mentální. Ono to ale zní tak lákavě…po 50 letech v kongresu a po viceprezidentovi se stát na konci života ještě prezidentem. Prezidenti vstoupí do historie, ale na viceprezidenty se brzo zapomíná a to je musí frustrovat a snít o křesle nadřízeného.

     1. V jeho případě to vypadá jako vítězství hmoty nad duchem. Chodí, přijímá potravu, vyměšuje, ba dokonce i umí trochu číst bukvy. 😀

      1. Jak ma bejt moudrej a vedet , dyz je dement. To nejde.
       Ale na zapade se to ztrati, kdyz vetsinu ovladlo silenstvi …
       Hmoty je malo a duch zadnej..Reagan nebyl na tom lip..

 6. skládají se mi taky neradostné střípky: kdysi jsem četl svědectví o Schwarzenbergovi coby ještě Havlova hlídače na hradě, jak za ním jezdili šlechtici z evropy že by taky chtěli restituovat jako on. odpověd byla ted ještě ne, to by lide blbě nesli, ale počkejte, bude tady hlad a pak lidi tohle už nebude zajímat…nedovedl jsem si to představit. amerika má mnohokrát vyzkoušené že nejlepší kšeft je válka na jiném kontinentě – prostě zisky v dolarech, náklady v mrtvolách užitečných idiotů a jako bonus rozflákaná cizí krajina, kterou je tak báječné opravovat za natištěné dolary. tehdy jsem si říkal že jediné co by přinutilo zpohodlnělé západoevropany jít do boje je razantní bída alá 30tá léta. nedovedl jsem si to představit . hehe a ani to nedá tolik práce. chcete jídlo a teplo?, táhněte na rusáka, tam tohle všechno je…

  1. ano, rotschildové systémem záměrně zbídačili německo a pak začli financovat hitlera a němec pochodoval

   dnes tomu není jinak – ještě lepší – slovan pochoduje na slovana

 7. Něco z historie

  Když se jednalo o Bosně, byla na stole kantonizace Bosny. Podle Švýcarska.
  Všichni to podepsali. I Izetbegović. Jenže ten svůj podpis dohody zapřel. Podle znalých pramenů, mu USA slíbily, že může dostat všechno. Tak začaly v Bosně boje.
  Jinde na Balkáně to bylo obdobně. Sice se, při rozbití Jugoslávie, angažovalo v Chorvatsku Německo, jenže minimálně s tichou podporou USA. O Kosovu radši nemluvě. Jak v Chorvatsku, tak v Bosně, tak ohledně Kosova, bylo několikrát uzavřeno příměří. Nesloužilo jako podklad pro jednání, ale jako čas, dokud USA nevyzbrojily a nevycvičily protistranu. Západní garance příměří, neměly cenu cáru papíru. Přitom bylo naprosto šílené, že srbská strana byla obviňována z „etnických čistek“. Kolik jiných národností zůstalo na území, vyčištěném Chorvaty, bosenskými muslimy nebo Albánci? Naopak, nejmultietničtějším státem bylo a dodnes je, právě Srbsko. Zatímco druhým stranám bylo vše tolerováno. A zamlčováno. I tak výšky najevo informace, jak džihádisté z celého světa vraždili v Bosnet a Kosovu, jak Albánci vraždili své odpůrce z vlastních řad nebo jiné národnosti a prodávali jejich orgány. Jak brutálně muzcili zajatce. Jak Chorvati v Krajině vyvraždili i malé děti.

  To samé se opakovalo na Ukrajině. Zvěrstva po na istockem násilném, neústavním převratu v Kyjevě, byla účelově zamlčována. Vražd opozičních poslanců a upalování v Oděsse, bagatelizováno. Před samotným převratem garantovaly Francie, Německo a Polsko, že v zemi budou mimořádné volby. Druhý den banderovci vraždili a provedli převrat. Nikdo nebyl volán k zodpovědnosti. Minské dohody, když se trochu vyzbrojili, také ihned porušili. Pak porušili, ostřelováním Donbasu, i Minské dohody II. Západní garance neměly zase žádnou cenu. Takže byly účelové, Západ počítal, že je poruší, jakmile to půjde. Vraždy opozičních poslanců, obyčejných lidí v zemi a vraždy ostřelováním civilních cílů v Luhansku a Doněcku, stejně jako všeobecný teror na UA, byly našimi a západními médií zamlčovány nebo bagatelizovány.

  Na obou místech dohody, které favorit západu (ROZUMĚJ USA), porušil za nezájmu garantů dohody. Teror obVatelstva a vraždění té „naší“ strany, jsou systematicky zamlčovány. Naopak, z toho všeho je v mainstreamu, obviňována protistrana.
  Události na obou místech, včetně postoje Zaoadu a USA jsou jako přes kopírák!

  O co tam jde? O více věcí. Ale o lidská práva, rozhodně ne!
  Zaklínání se na Západě lidskými právy, je pouze na úrovni folklóru, kterému dnes stejně téměř nikdo nevěří…

  1. Dodatek.
   Ukrajina, umělý multinárodní slepenec, měla být taky kanonizována.
   Stejně, jako v Bosně, i na UA USA vsadily na násilnou ideologii, s cílem získat všechno…

   1. Dovolim si to schrmout:

    Lidska prava jsou prava lidi u nas, jinde plati jenom pro nase kamose.
    Demokracie plati u nas, jinde dosadime brutalni diktatory, kteri nam pujdou na ruku.
    Mezinarodni pravo zmamena, co chceme my.

    Zda vem to poburujici? Sobecke? Nepripustne v „demokracii“?
    Ale presne takhle to fungovalo v kolebce demokracie v Recku.
    Za tisice let se nic nezmenilo.
    Historie britskeho imperia je tohohle plna. Doma si taky hrali na demokracii, ale milionum mrtvych v koloniich se jenom smali.

    Obcas se to nekomu prestane libit, hlavne kdyz nenazranost imperia dosahne nesnesitelne urovne.

    1. Nejhnusnějších zvěrstev se dopuštěl Leopold II. Belgický. Protežoval menšinové Tutsie a tím zadělal na pozdější strašlivý masakr ve Rwandě. Většinoví a těžce ostrakizovaní Hutuové se vzbouřili.
     Není to příznačné, že dneska sedí šéfové EU právě v Belgii ? 🤔

  2. Dexx:. v době toho konfliktu byly sympatie Západu u separatistů UCK. Při střelbě na vesnici, kde se schovali UCK, byli obvinění srbští vojáci. Na Donbasu byl viněni v podobné situaci separatisté za to, že se umístili mezi domy. V Jugoslávii lidé na Západě pochopitelně kritizovali, když ty největší odpornosti armády přenechávaly různým skupinám banditů. Na UA se najednou používání různých jednotek banditů, fanatiků vládou ke kontrole národnostních menšin místo armády, setkalo s potleskem nebo zlehčováním od zahraničních médií.

  3. Vaše hodnocení je velmi dobré. Jako obvykle se ptám, zda mně dovolíte jej použít v některém ze svých článků. Nezaručuji že s vámi budu ve všem souhlasit, ale v každém případě Vás uvedu jako autora vět, které převezmu. Děkuji.

 8. Vidláku, když jsme u vašich praktických rad z minula, tak já jsem na vás dala a koupila jsem si na topení černé uhlí-kostku z Donbasu.
  A dnes večer jsem si poprvé zatopila, nádhera! Ta výhřevnost a výdrž!
  Loni jsem topila briketami Rekord 3 a 7, to se nedá srovnávat. Uhlí jednoznačně vede. Chtěla jsem si jen zavlažit a mám tu saunu.
  Ještě ho mají tady, ovšem dvakrát dražší než loni:
  https://www.uhli-pytlovane.cz/tridene-pytlovane-cerne-uhli-pro-klasicka-kamna-kostka-800-kg/

 9. Je kam zdrhnout?
  Ne ze bych o tom uvazoval, ale pred 20 roky byly nektere staty atraktivni nejen turisticky.
  Posledni roky se to zmenilo.
  Mozna to v unoru bude jakykoliv stat se Slunkem a za rok jakykoliv funkcni stat.

  Da se tomu sesupu u nas zabranit?

  1. Sešupu se zabránit nedá. Přišel by s jakoukoliv vládou, protože vnější podmínky, ale je vinou Pětikoaly, že je sešup tak rychlý a v ČR horší než jinde. Výměnou vlády lze sešup zmírnit. Úplně zastavit se už nedá.

 10. Knížku bych bral všemi deseti.
  Občasné články jsou sice hezké, ale během pár dní zapadnou, navíc by to chtělo nějakou posloupnost dění aby člověk věděl co kdy kam zasadit, jak se o to postarat a i případní škůdci nejsou od věci.
  A nejen zelenina, i ovoce má své mouchy, např strupovitost či kadeřavost, drátovci či mšice…
  Je toho spousta co věděli naši dědové a babičky a v nás jen doznívají střípky jejich vědomostí které je potřeba oživit a pospojovat.

  1. Poryl jsem flák úhoru
   u rybářů koupil řepku.
   Kořeny jsou nahoru
   z řepky ale chytnu depku.

   Úhor pokryl koberec
   jenže chytl žlutou barvu.
   Asi že jsem bezvěrec
   poslal mi tam pánbůh larvu.

   Nebo jiný boží trest,
   který brání řepce v růstu.
   Mám porýt i Everest
   abych nežil pořád v půstu?

  2. Já teď čtu tohle: http://www.arvindguptatoys.com/arvindgupta/full-self-sufficiency.pdf
   Jsou to spíš takové povšechné informace, všechno je jenom tak naťuknuté na dvě tři stránky, aby člověk věděl odkud začít a neztrácel čas zbytečným pokusničením – ale zase je tam všechno. Od zakládání pole, přes zpracování úrody, porážku dobytka, stříhání ovcí, vaření piva, včelaření a sýraření, zelinářství, až po košíkaření, hrnčířství, koželužství, výrobu látek a kamenictví. Příručka pro Robinsona! 😀

   1. Já děkuji za odkaz ale bo jsem potomek výchovy komunistů, měl bych umět rusky, a díky bývalé práci umím jakž takž španělsky, trošku německy.
    Na angličtinu mám prostě v paměti hrozně malý šuplíček.
    Naučil jsem se jednu lekci, zapomněl tu předchozí. A tak dál..
    Tož budu muset vyčkat až Vidlák opravdu sepíše „manuál pro budoucí vidláky.“ 😉

 11. Projev k vyhlášení mobilizace se podobal projevu Stalina na začátku operace Barbarossa. Slova bratři, sestry. Vlast je v ohrožení a že má důvěru v lidi, že se na všechny spoléhá.

  Je to ekvivalent spálení vlastních lodí Cortésem na aztéckém pobřeží. Téměř tím znemožni prezidentům, kteří jednou přijdou po něm, aby ty oblasti vydali.

  Zatím je ochoten vsadit víc než většina NATO. USA ale můžou jít ještě dál, když jsou daleko za oceánem v poměrně větším bezpečí.
  To se opravdu nešlo dohodnout na autonomních republikách nebo spolkových zemích kompromisně, aby se vzala v úvahu rozdílná vůle lidí v různých oblastech v rámci jednoho státu? Mohlo to být jiné bez okupace a rozpadu státu. Kdyby se víc jednalo posledních sedm let.

  1. K jednání ale musí být jednak ochota obou stran jednat a pak vůle dohodnuté dodržet. Ani jedno z toho na straně Ruska nechybělo…

   1. Králík: sledoval to kromě toho období většího klidu, kdy se pozornost obracela víc k boji s ISIS a potom ke covidu. O neochotě jednat se separatisty navzdory slibu v Minsku s tím začít, vím. Tohle bylo jen povzdychnuti, jestli to za to stálo. Prezidentu Ze a jeho okolí záleží na té půdě, mohli přijít jen o Krym, možná nárok na něj prodat za něco, Donbas mohl mít autonomii, většinu území by tím uhájili. Teď po odmítnutí návrhu k autonomii dvou oblastí přišli o čtyři oblasti úplně. Jsou tím téměř odříznutí od obchodu na moři. To, co po Majdanu chybělo byl po vzoru Francie thermidorsky převrat, který většinou přijde v zemích po revoluci a kde muži středové revoluční politiky se zbaví revolučních radikálů. Nic takového se neudělalo a radikály nechali tlačit na politiky a ovládat ideologii, kterou oslovovali veřejnost. Nechali je rozhánět mírové iniciativy.

  1. Rusové nabízí výměnu. Balík sankcí EU č.8, 9 a 10 za referendum v Oděské, Nikolajevské a Charkovské oblasti.

    1. Nevím, kdo doufá v opakování I. Rzeczpospolity, ale už dnes to vypadá na tvrdý souboj.
     Lvovský soud je zahlcen restitučními požadavky z Polska. Volyňská řež je polskou vládnoucí vrstvou odsunována do nevědomí, ale plebs si stále pamatuje.
     Co všichni zapomněli je garant současných polských hranic, aby se západní polaská hranice nestěhovala o 300 km na východ a východní nakonec na západ.

 12. Přečtěte si ten Putinův projev, je dost dobrý. Mně z něj plyne, že nám pořád dává na vybranou. Evropě jako takové a hlavně té části jejího obyvatelstva, která nechce být americkou kolonií a kolaterálními ztrátami…

  1. Rusove dobre vedi, ze cely tenhle pruser Evropa nespiskala. Scenariste a reziseri sedi daleko za morem.
   Polaci a Anglani jsou sice agresivni, ale bez velkeho bratra by si ani neuprdli.

   Podle me ted Rus ceka, jestli se Nemcum rozsviti, jakou habaduru s nim „spojenci“ hrali.
   Podpis o vyrovnani se s minulosti uz najednou neplati, kazdy chce reparace. Vazne si myslite, ze to vymyslel Psonek?
   Na levne suroviny nemaji narok, protoze pak jsou ty spojenecke nekonkurencni. Taky maji lepsi vyrobky, nez spojenci a to je spatne.

   Takze si myslim, ze Rus dal Nemcum posledni sanci, a ceka, jestli se probudi, protoze tohle neni jenom nejaky odposlouchavani. Nemcum to samozrejme doslo. Pohadkam o ruske sabotazi NS2 neveri ani Cernochova s Reporyjcem. Oni ale vi, kde je chleba namazany.
   Ale otazka je, jestli se pokusi s tim neco delat, nedo se radsi zaradi ro rady.

   ps. kdyz jsem davno, jeste na starych Kydech, napsal, ze uz pred 10ti lety (dneska uz je to o neco vice) mi nekolik Americanu nezavisle na sobe na rovinu reklo, ze jediny zpusob, jak vratit americky sen zpatky do Ameriky je, nastolit ve svete stejnou situaci, ktera byla ve zlate dobe americkeho snu:

   Nemecko rozmlacene
   Japonsko rozmlacene
   Rusko rozmlacene a -30 milonu lidi
   Cina rozmlacena a obcanska valka v plnem proudu

   To se potom vsechno dari, kdyz jsou ostatni v hajzlu.
   Tenkrat se muj prispevek nesetkal s moc dobrym ohlasem, prece jenom tenkrat USA „valcily“ s jakymisi teroristy, a cesti emigranti zijici v USA se tam taky meli dobre.
   Nemam vubec radost, ze jsem me pravdu, jenom jsem si nemyslel, ze to pujde tak rychle.

   1. Sakuro, co si představujete pod pojmem Německo, nebo Evropa? Jsou to ty miliony lidí, nebo ti představitelé odtrženi od reality a pod vlivem mocných? Já vím, namítnete, oni si takové lidi zvolili…ale úplně tak to není. Podívejte se je pravda když píše, že Německo i Japonsko jsou v podstatě pod kuratelou USA- ještě J. Korea. A co s tím? Ani Němci, ani asiati s tím nejsou schopni cokoliv udělat.

    1. Pojmem Nemecko jsem myslel, ty kteri maji skutecny vliv, ty kteri v Nmecku maji slutecnou moc.
     Velko/vetsi podnikatele, vyssi management, banky.
     Urcite ne bezne ovcany, ti jsou velmi lehce manpulovatelni, zvlaste v Nemecku.
     A jejich papalase uz vubec ne.

   1. Na letošní vánoce určitě ne, to už by musela být napsaná a v tiskárně (jen tisková příprava a tisk bude trvat tak dva měsíce).

 13. No možná by pomohlo nebýt jenom Čechy, ale stát se i Evropany. Neoroduji za tu mizernou Ojroeuropu, která je tu teď, ale za starou dobrou Evropu národních států, která HÁJÍ SVÉ ZÁJMY.
  To by mohl být náš další program. Poté, co vymeteme z naší vlasti fialovou plíseň, podpoříme Novou Evropu. Evropu občanů, ne korporací, Evropu, která vyžene Američany a bude schopna ubránit se Rusům.
  Stále jsme bohatí a početnější než Američané s Rusy dohromady. A jsme tady doma.
  Naším heslem by mělo být – „Byli jsme tu před Ruskem a Amerikou, budeme i po nich !“

  1. Před Američany jsme určitě byli, ale Rusko tu bylo s námi.
   A nějak si nepamatuji, že by nás neustále napadalo. To spíše ten západ napadal druhé.

  2. Hezká idea. Jenže amíci jsou v Evropě docela pevně v sedle, přes různé Fialy, přes Sorošovo neziskovky a neziskovky placené Sorošovími neziskovkami, přes různé Bakaololisty, Bakalostránky.

   Muselo by nastat v Americe velký bordel, aby se to dalo využít zlomit tuhle moc.

   Dál tu máte masu zelených bláznů, ideologicky infiltrovaných idiotů, které by bylo třeba porazit na hlavu, jinak Evropa byť naše, by byla jen těžko obyvatelný skanzen.

   Z toho plyne: Chystejme se, příležitost možná přijde, aby jsme ji využili co možná nejvíc.

 14. Krize jako očistný plamen. Mám ve svém okolí idioty, co ruský plyn odmítali, protože se přeci „nebudou ponižovat před Putinem“. Nechápou ekonomiku/průmysl, prostě nic ani to, že o ponižování by nešlo. Já jsem odolný, oni rozmazlení a hloupí, takže se vlastně docela těším až jim realita začne mlátit hlavou o zeď.

 15. Glosa dne:

  Donedávna jsme se stavěli proti jedné jaderné velmoci. Uvalovali jsme sankce, odstřihávali jsme se od ruských surovin, zásobovali jsme zbraněmi Ukrajinu a riskovali eskalaci konfliktu a žili ve stínu stále reálnější možnosti, že dojde na atomovky.

  Teď máme díry v plynových potrubích a my najednou zjišťujeme, že už nebojujeme jen s Ruskem, ale stojí proti nám i ta druhá jaderná velmoc…

  Jaké to je, když člověk zjistí, že pro obě strany je jen colateral damage? Že pro vítězství v této válce není žádná evropská oběť dost velká?

  Doteď se demonstrovalo za mír a za jednání s Ruskem. Zřejmě jsme nebyli jediní a v Evropě bylo příliš mnoho lidí se zdravým rozumem. A tak se pojistili. I kdyby všechna jednání vyšla, plyn stejně nepřiteče.

  Jak dlouho bude trvat, než se začne demonstrovat za pomstu těm, kteří tohle dopustili a ještě to popohánějí?

  Převzato z webu svobodny-svet.cz

  1. Nemyslím si, ze by nějaká komis ukázala na kohokoliv jiného než na Rusko. Oni musí držet lajnu a semknuti za každou cenu.
   Ze to nemá logiku? Bohužel lidi už skáčou na každý špek. Už jim nepřijde divné vůbec nic. Ani teď se neobjevuje mírové hnutí, větší demonstraci vám uspořádají za práva LGBT….
   Znáte pohádku Císařovy nové šaty?
   To je naše realita, nakonec nám Drábová poví, ze menší ozáření je zdraví prospěšné…zvlášť za nízké teploty a o hladu.

 16. Ahoj Vidláku, potkali jsme se v Praze u Baťového, je to fakt smutná bezmoc…co my obyčejní lidi vlastně zmůžem? Já pořád naivně čekám, že se probudím ze zlého sna…a furt kurňa asi bdím…jak jsi napsal, už asi moc mají ti generálové a my ostatní jsme jen ty obětováná tu práva, tu levá křídla…

  .

  1. Na zimu jim do ukrajinského bitevního pole Pekarová uplete svetry.
   Aby jim v zákopu bylo pěkně teploučko.
   Fiala se samopalem, ve svetru, náš vzor.

   1. Vy si opravdu myslíte, že pekari je schopná vytvořit něco smysluplného, např. uplést alespoň 1 svetr? No možná by se pokusila o metodické vedení něch, co by to dělali, ale nejsme si jistý jejím úspěchem ani v tomto 🙂

    1. Máte pravdu, to si fakt nemyslím.
     Jenom mě občas napadne nějaká blbost (mám bujnou fantazii) a ta osoba se k tomuto účelu celkem hodí. A nejen ona.
     Například velitel útočné kavárenské jednotky by měl mít fialovou helmu, aby ho ostatní v bitevní vřavě poznali. Když jako budou mít všichni stejné svetry.

   2. A nezapomeňte na vzora- hrdinu Lipavského, který se zapojil už na samém začátku. Sice na těch fotkách vypadal jako tlustý chlapec, kterého ostatní kluci na naléhání maminek, co se kamarádí s Lipavského maminkou, vzali poprvé s sebou na airsoft a jediné vybavení sehnal u malého brášky, ale bojový duch, to je to, co se počítá!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *