10 prosince, 2023

Podpůrné struktury

Víte, v čem jsme naletěli úplně nejvíc?

Ne, nebylo to v tom, že kapitalismus je lepší než socialismus. On minimálně v ekonomických ohledech skutečně lepší byl. Není to ani v tom, že Havel dezinformoval, že tu nebude nezaměstnanost a sociální zabezpečení se ještě zvýší. I když to pak dopadlo poněkud jinak. Není to ani v tom, že nám tvrdili, že nikdy nevstoupíme do dalšího vojenského paktu. Ba dokonce to není ani v tom, že se tu rozkradly neskutečné peníze a celá průmyslová odvětví šla do kopru. Není to ani v tom, že přišla henta globalizace a my uvěřili, že přesun výroby do Číny bude super.

Tohle všechno je totiž úplně normálně řešitelné. To je jen otázka účetní rozvahy. Obyčejná kalkulace nákladů a zisků a posouzení investiční výhodnosti. A k tomu trocha té lidskosti pro chudé. Je to otázka technického pokroku a vývoje. I u nás se spousta lidí dokázala uchytit na špici světa. Dnes máme víc dobře placených lidí v IT byznysu než jsme v roce 1990 měli dobře placených horníků. Česká zbrojovka koupila americký Colt. Český Agrofert kupuje rakouskou chemičku Borealis. Dan Vávra uspěl s počítačovou hrou na americkém trhu. Ano, o hodně jsme v této zemi přišli, ale také jsme něco získali. To znamená, že tu pořád ještě máme lidi, kteří to umějí. A když to někdo umí, může to i někoho dalšího naučit. Dokonce i v dnešních podmínkách převozu zboží přes celou planetu se dá uspět.

My jsme naletěli v tom, že jsme na strašně dlouhá léta uvěřili, že všechny ty struktury, které se tu začaly po roce 1990 budovat, že jsou pro nás. Naletěli jsme na řeči o občanské společnosti. Že to budou naše podpůrné struktury. Že to bude školství, které něco naučí naše děti. Že tu budou neziskovky, které se lépe než stát postarají o naše potřebné. Že tu budou média která za nás budou mluvit. Že budeme mít veřejnoprávní televizi a rozhlas a budou objektivní. Tohle byla naše hlavní chyba.

Už dávno jsme zjistili, že privatizace byla hlavně rozkrádačka a už si na to dáváme pozor. Už dávno jsme zjistili, že sociální otázka je spíš formou placení výpalného těm, kteří by jinak dělali bordel. Už dávno víme, jak je to s těmi vojenskými pakty a už také víme, co to znamená, když se zaseknou globální toky zboží a jaký sajrajt nám dokáží vnutit.

Ale až teď se do popředí dostává debata o médiích. Až teď se začíná ukazovat, že novináři České televize tu nejsou pro nás, ale pro jakési obtížně definovatelné mocné, kterým odezírají ze rtů a pro obyčejné lidi mají jen pohrdání. Tak moc námi pohrdají, že i podle analýzy rady pro rozhlasové a televizní vysílání byly prezidentské debaty neobjektivní a nadržovaly generálovi. Česká televize není česká, není ani těch, co v ní pracují. Česká televize nepracuje pro tento národ a nemluví za něj.

To samé platí pro politické neziskovky. Až teď se ukazuje, že slouží někomu jinému, než národu. Že jsou tu ne proto, aby nám pomáhaly, ale aby škodily. Vysoké školy už nevyrábějí odborníky, ale aktivisty. Tak kvalitní, že po zavření jaderných elektráren v Německu začínají bojovat i proti přehradám… ze dna se uvolňuje metan… to prostě nevymyslíš. U nás zase blokují magistrálu, aby se tam jezdilo třicítkou a tvrdí, že nejlepší pro vzdělávání dětí je, když žáci budou rozhodovat o učivu… že, Kartousi?

Dlouhá léta jsme se pohybovali v mantinelech, které právě tyto struktury nastavily. Politik se potřeboval dostat do velkých médií a stál o to, aby o něm Šimon Pánek napsal něco hezkého. Bylo zapotřebí, aby se různí aktivisté kladně vyjadřovali a dávali analýzy ze kterých pak čerpala Česká televize. Dodržovalo se zdání objektivity a všichni jsme strašně dlouho hráli hru podle jejich pravidel. Dlouho jsme mluvili podle toho, jak oni chtěli. Jinak jsme se na obrazovku prostě nedostali. Dodnes je v naší sněmovně hodně poslanců, kteří to přesně takhle hrají a v mnoha případech ještě pořád věří, že je to tak správně, protože novináři jsou hlídací psi demokracie. Stále si ještě hodně našinců vlastně nevšimlo, že hrají podle cizích not a zkoušejí se dostat do struktur, které si drží svoje a buď si politika zformují k obrazu svému, nebo se ho snaží zlikvidovat. Však jste všichni slyšeli Řezníčka, jak okřikoval Babiše a generál si v klidu seděl a glosoval. Však jste viděli, jak Soukup proti Rajchlovi postavil dva hosty a ještě se k nim přidal. Hraj naší hru, říkej, co chceme slyšet a dostaneš prostor. Jinak budeš vymlčen nebo dehonestován.

Výsledek prožíváme právě teď. Děti se posmívají rodičům za zastaralé názory. Zkuste po škole požadovat kvalitu a náročnost. To jedině na školách soukromých, které si nemůžete dovolit. Ty veřejné, které měly být pro vaše děti, aby se něco naučily, ty už Kartouzové rozložili spolu s Cermatem. Ale na vymývání mozků je to dobré až až.

Na co jediné si vzpomene režimní intervjuk, když se ho Jindra Rajchl zeptá, co Fiala udělal pro naší zemi? Pomohl Ukrajině…

My jsme je třicet let nechali, aby si budovali za státní (tedy za naše) peníze podpůrné struktury, protože jsme uvěřili, že poslouží nám. Mlčící většina, která stále ještě nepřestala sledovat Českou televizi, ta tomu ze značné části věří doteď. Vždyť oni jsou to kvůli nám… Kdy jim dojde, že to tak není? Až ve chvíli, kdy potřebují zastání. Až ve chvíli, kdy potřebují, aby se o jejich problémech začalo mluvit a zjistí, že naopak jejich problém bude bagatelizován a potlačován. Až zjistí, že hlídací psi demokracie se už dávno proměnili v arogantní namyšlená hovada, která za ně fakt mluvit nebudou.

Nám nepomůže, když budeme bojovat proti politikům. Ten panák Fiala nic neřídí. To je jen ksicht. Podívejte se na elektrikáře Stanjuru. Něco tak neschopného tu snad ještě nebylo, ale Česká televize a Milion chvilek se všemi těmi Demagogy a Manipulátory ho prostě drží. Dodnes není problém najít mraky „expertů“ právě z těchto neziskovek a dalších struktur, kteří dostanou v televizi prostor, aby řekli národu, jak skvělou vládu máme.

My potřebujeme vlastní podpůrné struktury. Politiky už máme. Dokonce tolik, že se to do voleb ještě docela dost vytříbí. Uvidíte. My prostě potřebujeme, aby ty lokomotivy měly koleje. Aby měly kam jet. Potřebujeme pro naše lokomotivy udělat zázemí.

Potřebujeme, aby bylo úplně jedno, co Česká televize o našich lidech zveřejní, protože to budeme umět uvést na pravou míru a dostat to na veřejnost. Potřebujeme sami určovat témata – jako se to povedlo teď s tím ukrajinským obilím. Najednou majnstrým dýchavičně reagoval na alternativu. Tohle musíme dělat častěji a ještě lépe. Potřebujeme, aby Jindra Rajchl vůbec nepotřeboval chodit k Řezníčkovi, protože si prostě udělá rozhovor jinde a se stejným dosahem. Potřebujeme to tak udělat pro všechny politiky. Ideálně tak, aby i Fiala věděl, že bez rozhovoru u Xavera či na Prvních zprávách volby prostě nevyhraje.

Potřebujeme mít podhoubí, které bude pracovat pro nás. Něco už máme. Jsou tu Parlamentní lisy, Rádio Universum, Xaver… a další a další. Tohle je to hlavní, kde se musíme koordinovat. Manšaft na hřiště by byl. Mysleli jsme si že to zázemí na stadionu poslouží i nám, když ho za naše peníze postavili, ale to byla mýlka. Slouží jen vybraným jedincům. Proto si musíme vybudovat nové zázemí. Každý náš politik který uspěje, by se měl v první řadě snažit, aby právě tohle posílil. Protože Česká televize mu nepomůže.

A my ostatní nemáme na výběr… máme-li se zachránit, musíme porazit velká média. Musíme porazit politické neziskovky. Musíme s nimi držet krok. Musíme se více a častěji dostat k tomu, abychom nastolovali témata, která veřejnoprávní intervjuci nikdy nepřinesou. Není ani tak důležité, jestli budeme mít na výběr ze tří nebo čtyř politických stran. Mnohem důležitější bude, kolika lidem budeme schopni přinést jejich myšlenky.

Poslední týdny ukazují, že se skutečně mění atmosféra. Už se objevují tak velké „dezinformace“, že média klopýtají pozadu. Přicházejí témata, která Česká televize nechce, ale musí na ně reagovat. Všichni ti Jandourci, Bartkovští, Doležalové, ale i Řezníčci v poslední době vypadají, že nedělají nic jiného, než čtou alternativní weby a dost zoufale se snaží vymyslet argumenty, jak se té smršti postavit. Už cítí, že se děje něco, co prostě nemají pod kontrolou a děje se to na území, kterému ještě nedávno zcela kralovali.

Tohle musíme podporovat a rozšiřovat. Nepotřebujeme jedno velké sjednocené alternativní občanské fórum. Ale potřebujeme zkoordinované influencery na fejsbůku. Nepotřebujeme, aby se kamarádili všichni politici, byť je to ku prospěchu věci. Mnohem víc potřebujeme, aby se kamarádili blogeři a šéfredaktoři. Aby měli stále větší dosah. Aby Václavka Moravcová koukala jak sůva z nudlí, cože se to přetřásá na veřejnosti.

Jsme od toho jen kousek. Maličký kousek.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

289 thoughts on “Podpůrné struktury

 1. Prezident Pavel na Ukrajině napsal vzkaz….

  Proč v latince a proč v angličtině? To už zapomněl ruštinu a „bukvy“ ?
  Komu je vzkaz určený?

  1. No přece jeho západním loutkovodičům prostřednictvím západních médií.
   Celá ta akce byla divadlem pro publikum na Západě. Stejně jako fialová cesta vlakem do Kyjeva v nereálně rekordním čase.

  2. Černou bundu s bílým motivem lva oblékl na své cestě po Ukrajině český prezident Petr Pavel. Dárkem z liberecké firmy Elmarco, která vyrábí stroje na nanovlákna, zaujal natolik, že si ji chce řada lidí pořídit pro sebe nebo své blízké. Vedení společnosti prezident svým krokem příjemně zaskočil.
   Zdroj: https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/prezident-petr-pavel-ukrajina-bunda-nanovlakna-elmarco.A230430_114203_liberec-zpravy_jape

   No vidíte, jaký pozitivní vliv má PePa. A pak že měl hnusnej vohoz, psala Gaia ☺️

   1. Hned první příspěvek. Není bunda jako bunda. Bunda Prada na demonstraci je špiněna. Bunda podporující válku, je adorována.
    No, co už, takhle si tu žijeme.

    1. Někdy mě napadá, zda nám PePu nakonec nedosadili sami Rusové (ve smyslu, aby to tady rychle bouchlo). Neboť on to roze.írá hned od počátku tak aktivně, že je to až podezřelé… 🙂

  3. No, v každém případě doporučuje Rusům dělat to, co podle svého přesvědčení dělají. Osvobodit území, na kterém Rusové žijí.

 2. 1) Češi jako obvykle jsme k hájení některých ideálů přišli pozdě až v době, kdy na Západě od nich začali ustupovat nebo je zpochybňovat. Divoká privatizace byla po sametu velebeny v době, kdy v Británii už se dávno mluvilo o tom, že thatcherovske reformy zašly příliš daleko pod heslem, že existují lidé a že neexistuje společnost. Thatcherová měla dobré i špatné stránky, ale to tady teď nechci podrobně rozebírat. Začala v ČR divoká vlna výstavby satelitu okolo měst v době, kdy už si tím by Západě dávno prošli a už se spíš lidé vraceli do měst. Jde- li Západ někam oklikou a v ČR to sledujeme, příště nepůjdeme do cíle jednoduše zkratkou ale musíme jít v jejich stopách taky oklikou. 2) Nejhorší je, že nás ti nahoře obrali o víru, že má smysl budovat tuhle republiku. Lidé se už nějakým ideálům jen cynický usmívají. Nemáme už to budovatelské nadšení. Kdo by dnes šel do mobilizace jako 2 x roku 1938 bez snahy se tomu vyhnout! Kdo má jakousi batovskou vizi jako tenkrát ve stylu Budujeme stát pro 40 milionů? Protože zisky jdou do zahraničí. Investice a opravy už nejsou o úsporách, ale o umění žádat o dotace v Bruselu. 3) současný reálný kapitalismus se v mnohém oprávněně posmívá socialismu, ale přitom paradoxně sám funguje díky socialistické podpoře porodnosti. Funguje díky práci Husakovych dětí. Současný kapitalismus a režim ani nedokáží zajistit porodnost dostatečnou k hranici prosté reprodukce. Jenže je na to společnost připravena, když by to znamenalo nutnost přehodnotit spoustu hodnot? Jako uznat, že vychovávat děti není méně hodnotné jako dělat kariéru. Nutnost začít stavět hromadně bytové domy za levnější náklady a ceny atd.

 3. Vidláka si velmi vážím. Proto místo pochval, které by zabraly několik stran, zmíním jen pár věcí ve kterých se ( nevím proč, při jeho bystrém úsudku ) mýlí.

  „kapitalismus je lepší než socialismus. On minimálně v ekonomických ohledech skutečně lepší byl.“ – Růst SSSR ze zbídačené, primitivní země na počátku 20. století do ekonomického, vojenského i sociálního giganta za pár dekád je fenomén o kterém se dodnes na školách nesmí mluvit. V podstatě i současná Čína stojí v principech spíše na socialismu.

  „privatizace byla hlavně rozkrádačka a už si na to dáváme pozor“ – Kéž by. Ale není to pravda. Těch kauz jsou tisíce. A až na výjimky to nerušeně pokračuje…

  „sociální otázka je spíš formou placení výpalného těm, kteří by jinak dělali bordel“ – To je velmi sporné, protože je řada hanebných případů, kdy lidé potřebovali pomoct a systém jim ukázal „dlouhý nos“ zatímco jiní spoluobčané mají takové dávky, že nemají důvod pracovat. Problém není v existenci sociálního státu, ale ve způsobu udílení pomoci a v inteligenci těch, kdo o tom rozhodují.

  „Vysoké školy už nevyrábějí odborníky, ale aktivisty.“ – I to je pravda sotva způli. Ano, úpadek školství je děsivý, naivita mladých „neziskovkářů“ obludná, ale přesto je doočíbijícím faktem, že stát i soukromý sektor selhává v oblastech, které jsou tradičním cílem organizovaného zločinu i lidské zhůvěřilosti malých čecháčků a tím je např. ochrana přírody, ovzduší, půdy, zeleně, zvířat. Nebo i projevy šikany, korupce, úřední slepoty a nečinnosti, atd. Všude tam je obrovský prostor pro nějaké organizace s ostrými lokty a zkušenými právníky ( a nemusíme jim říkat neziskovky ). Nemám teď na mysli „zelené“ kraviny z Brusele, ale fakt, že v této zemi nikdo nejde po krku původcům černých skládek, spalovačům odpadu, travičům ryb i ptáků, pytlákům, korupčníkům z obecních i stavebních úřadů, soudcům i policistům selhávajícím ve své roli, atd. Všude tam se aktivistů nedostává. A běda, je-li obětí jakékoli perzekuce nebo trestných činů bílý, heterosexuální muž. Těm nepomůže stát ani „aktivisté“…

  1. Prozaik: Čína má spoustu soukromých firem. Dokud lpěli dogmaticky jen na státním plánování, byli na pokraji hladomoru. Čína cca od roku 1980 spojuje oba systémy v hybrid, který funguje a už bez dogmatismu. Někdy zváno státním kapitalismem. SSSR budoval, ale za jakou cenu? Využívání vězňů v Gulagů jako pracovní síly. Za obrovského revolučního vypětí společnosti a za ohromných obětí toho budovatelského nadšení. To nemohlo vydržet věčně. Navíc takto se dá stavět těžký průmysl, ale jako model společnosti založené i na službách a hightech oborech je to nevhodné. Náhoda, že SSSR začal mít problémy v 80. letech, když byl rozvoj chytrých zbraní a i v civilním sektoru klepal na dveře internet? SSSR měl kvalitní vědu, ale problém se zaváděním do běžné výrobce u spousty věcí.

   1. Manuel : O Číně toho vím dost, proto jsem použil obraty „v podstatě“ a „spíše“, protože její systém je určitým mixem. Nicméně její podstata je pořád „spíše socialismus“.

    Co se týče SSSR, doporučuju číst více, pozorněji a z lepších zdrojů. Nikolaj Starikov, Valentin Katasonov, atd. Dokonce i Koba na to téma cosi napsal.
    Rozklad SSSR souvisel paradoxně s ústupem od principů, které ho pozvedly. Ale i se zlenivěním generací, které se už narodily do klidu a jistot. Svou roli sehrál i Západ a hamižnost či naivita páté kolony v SSSR.

    1. Čínsky systém je podivne hybridní v podstatě. V SSSR příčin krize bylo víc. Válka v Afghánistánu. Nástup k moci Reagana, Thatcherové a Jana Pavla II. Papeže jde podceňovat, ale jen jeho zvolení posílili nespokojenost s režimem v Polsku. Ztráta víry v systém dokonce i u vládnoucí elity SSSR. Propad cen ropy. Právě problémy s přechodem od ekonomiky těžkého průmyslu k většímu využití počítačů k informační éře. Krize začátkem 80. let ve vedení, kdy vznikla gerontokracie, staří politici funkce zabetonovali a mladší tam nechtěli pustit. Chtěli vládnout jen ti, kteří byli za 2. světové už dospělí. Dneska mají gerontokracii pro změnu v USA a neprospívá jim to.

   2. Čína sice má spousty soukromých firem, ale bez stanovené účasti státu, tam žádnou nezaložíte.
    Čínský stát potom podporuje rozvoj a expanzi takových firem – například úhradou nákladů na dopravu, které se pak, při dopravě na jiný kontinent ve velkém, rozpouští na nepatrné částky – to je například ta doprava zdarma, prakticky ze všech čínských eshopů.
    Mají to nějak omezeno, od určitého objemu hrubého obratu, pak roste i výše státního podílu na firmě, ale detaily neznám.

   3. To Manuel:
    Jak to dopadne v Číně, to je pořád velká otázka. Kapitalismus funguje tak, že se kapitál kumuluje ve stále menším počtu rukou. Držitelé kapitálu mají mnohem větší moc, než ti ostatní. Nějakou dobu to asi může koexistovat se státní mocí, kterou drží lidé, kteří nemají kapitál. Považuji to za přechodnou formu, která se s velkou pravděpodobností převáží na jednu stranu. Předpokládám, že v Číně to bude kapitalismus, nebo něco horšího (viz. systém sociálního kreditu).
    Koexistence státní moci a moci kapitálu je do značné míry absurdní, a dlouhodobě je asi možná jenom tak, že kapitál ovládne státní moc, takže zdánlivě vládne stát, ale ve skutečnosti ze zákulisí kapitál (obraz EU, USA, …).
    Je to podobně absurdní, jako sociálně demokratické strany. Jakápak demokracie může být mezi miliardáři a a lidmi, kteří mají příjem několik set tisíc ročně?

    1. Koexistencia štátnej moci s kapitálom v Číne nie je vôbec absurdná, ale je riadená pevnou rukou. Pred nejakým časom mal majitel firmy Huawei (a to je už niekto) nejaké pindy ohľadom štátnej politiky týkajúcej sa financovania bankami. Zrazu ho dva týždne nebolo, a keď sa objavil, bol krotký ako baránok. Takže oná koexistencia funguje veľmi dobre.

    2. Myslím si, že nemáte pravdu.
     V Číně ještě funguje pud sebezáchovy – pokud nějaká privilegovaná kurva přeroste „stranickým orgánům“ (tj. Výboru lidového blaha“) přes hlavu, skončí na stadionu kulkou do hlavy.
     Smutné, ale naprosto funkční.
     Proto nikdy nezdivočí Jack Ma ani jiní liberálové.
     A jakékoliv řeči o „sociálním kreditu“ si račte vetknout někam. Co asi bude dělat učitelka Bednářová?
     Co bude dělat Petr Drulák?
     A Michal Kraft?
     A desítky dalších?
     Zlatá Čína.
     Zlatý rusko…

     1. Sociální kredit je orwellizace tomu těžko jde fandit. Mají v Číně ale lepší systém výběru kádrů. Stačí porovnat třeba ministra obrany s většinou ministrů obrany v Evropě. Co musí splnit člověk na funkci tam a tady.

  2. Kapitalismus….
   Mimo jiné, potíž je v tom, že kapitalismus usedlý se mění na velkokapitalismus kočovný a anonymní. Bez konkrétního odpovědného vlastníka. Usilující o krátkodobý nejvyšší ziskem. S tím důsledkem že nevznikají dlouhodobá produkční centra se vším co s nimi je spojeno. Kromě toho, s rostoucí a zesložiťující vnitřní strukturou podobnou státní. Nižší přirozená konkurenceschopnost je kompenzována monopolem na základě obsazení trhu, na základě technologického prahu, a monopolu chráněného „veřejnou mocí“ do ní prorůstající a v některých případech ji nahrazující a to až v projevech „neofeudalismu“ s bráněním rozvoje konkurence. Příkladem je „patentománie“ nejen chránící výsledky vlastního úsilí a vložené náklady, ale i patentománie „blokační“, se snahou patentovat i to co je obecně známé.

   Nejde o kapitalismus jako „tržní hospodářství“. Jako takové. Jde o to, na jakém kulturním substrátu. Někde byl a dosud je takový, jinde jiný. Jenže je pozorovatelný silný společná jmenovatel. Potlačení místní kultury a její nahrazení na základě společného jmenovatele. Maximalizace zisku v co nejkratším čase. To ovlivňuje i obecnou lidskou kulturu, způsob života, mezilidské vztahy. Zkracování horizontů. „Po mně potopa, co bych se zajímal natož staral co bude až umřu…“

   1. Schumacher: Je to i reakce u na články Petra Hampla? Články plné kritiky neosobního vlastnictví v korporacích, kde místo jednoho nebo skupiny miliardářů rozhoduje několik desítek manažerů a několik set odborníků, kteří dohromady vytvářejí ten tzv. elitářský dav bez jasné odpovědnosti s davovými pudy na úkor rozumu. To už radši jeden Musk jako vládce korporace než zběsilý dav.

 4. Nikoli, nejvíce jsme naletěli a pokračujeme v tom, svojí naivitou a idealismem, věříme ve volby, ale odmítáme starou moudrost, že není důležité jak kdo hlasuje, ale kdo počítá hlasy, je přičítána Stalinovi, ale on to jistě neřekl první, pokud vůbec, je to příliš západní.
  Ministr Rakušan otevřeně řekl asi před dvěma týdny – naší hlavní legislativní starostí je korespondenční hlasování, to stojí za několik nocí ve sněmovně.
  A máme to.
  My, alternativa, bojujeme o každý hlas, často mezi sebou, a pak v den voleb přijde odněkud půl milionu hlasů, třeba pro Starosty, oni jsou takoví praktičtí, že Piráti, a bude vymalováno. Vzpomeňte jak s tím Trump nedokázal nic udělat, našel pár desítek tisíc falešných, ty byly odečteny, poctivě a transparentně, ale ty zbylé – tam nebylo dokázáno, že jsou falešné, takže byly platné.
  Toto je věc, na kterou by bylo dobré nejen myslet, ale i se připravit.

  1. Správná připomínka. Pamatujete např. TOP v roce 2017, jak pořád měla při sčítání 4,5 % (i po sečtení hlasů Prahy) a najednou…čáry máry fuk 5,3 % a už zase byla v Parlamentu.

 5. Ne, kapitalismus nebyl a není lepší než socialismus.
  Kdyby byl kapík vystaven tolika sankcím a útokům vč. vojenských, sesypal by se v řádu měsíců.
  Kapík se jenom trošku polidštil v krátkém období cca 1965-1990 v důsledku konkurence sociálních programů v socialistických zemích. Jakmile se zbavil konkurence, vrátil se k obvyklým praktikám.

    1. Sibyla napsal:1 května, 2023 (11:13):
     Moje babička dokonce říkala, že kapitalismus není nic pro lidi.

     Tak, tak, Sibylo. I mně to říkali jak prarodiče, tak i rodiče. Jen mě tak při tom Vašem postu napadlo: co je vlastně u nás za řád? Je to vůbec kapitalismus? Nebo je to jakýsi dosud vědecky nepopsaný a nepojmenovaný řád? Nechybí nám někdo, kdo by to dokázal celé zformulovat a uceleně popsat jakožto nějaké ekonomicko-sociologické učení? (kdo musel povinně vedle odborných předmětů skládat též zkoušky/státnice z Marx-leninismu či vědeckého komunismu (brrr) asi pochopí, jak to myslím).

     1. Je to definované, takže podle Marxe
      ostátně monopolní kapitalismus, kdy stát se snaží zamaskovat nedostatky systému masívním dotováním a přerozdělováním ( znaky možno vygooglit a hodí se na bruselské bačování )
      a dnes, když jsme už ve válce o teritoriální dělení světa je to jasný imperialismus jako poslední stadium kapitalismu. Dílo databazeknih.cz
      https://www.databazeknih.cz › knihy
      Imperialismus jako nejvyšší stadium kapitalismu – Vladimír Iljič Lenin – Databáze knih

  1. Máte pravdu. Bohužel však existuje důvodné podezření, že v naší společnosti je daleko víc pitomců než se původně zdálo. Ti souhlasí.

  2. Přesně tak.
   Ono i s tou údajnou produktivitou kapitalismu to není nijak slavné: jenže reálný socialismus nemohl soutěžit na menším hřišti, kdy neměl výhodu globální dělby práce a zdrojů, a úspory z rozsahu, stejně jako vyšší produktivitu hromadné výroby pro masové trhy. Plus sankce, sankce, sankce. A diverze, útoky, překupování mozků, neustálá útočná propaganda.

   1. To k42:
    Kapitalismus nebo lépe řečeno imperialismus těžil ze dvou věcí:
    Z chtivosti každého jednotlivce mít víc a ze zásob surovin (často získávaných občanskými válkami).
    Dojel na totéž:
    Chtivost se pozvolna přetavila v lenost, hlavně duševní a suroviny, které docházejí, protože hodně spotřebováváme. Plýtváme. A bijeme se o to, co zbývá.
    Jistě by se to dalo rozvinout, ale ten základ je v tomhle.

  3. Ne úplně. Socializace evropského kapitalismu nabrala nečekaný směr. Spojení nevýhod obou systémů, obohacené o nové prvky environmentalismu, genderismu – humanrightismu…

  4. Když přišli odborníci ze Silicon Valley v rámci perestrojky na přátelskou návštěvu do Rožnova, první, co je udivilo, byla okolnost, že se uvnitř RVHP vyrábí vůbec nějaký křemík. Prostě byli jednak odborně na úrovni, jednak plně pod vlivem antisocialistické propagandy, kterou dnes můžeme vidět i u nás. Přitom utajeno nic nebylo. Cisterny s trichlorsilanem z NDR parkovaly všude po městě (Stasi údajně zkoumala, proč řidiči přespávají u rozvedených rožnovských paniček, když maji zaplacen interhotel a jak překonávají jazykovou bariéru) , závěr výroby se odehrával v Rožnově. Kdyby se agent CIA zeptal, kde běží výroba křemíku, asi tři ze čtysř dotázaných by mu to ukázali.

   1. Přesně. Bylo to veliké divení tehdy a skoro jste to trefil, duben 1986.
    A kdyby to byl rodile, češtinou a s lehkým severomoravským přízvukem vybavený agent, tak přes Sedláčka z křižovatky, by přes nějakou věnovanou pozornost, sehnal i vzorky přímo z výroby.
    A kdyby se jó snažil, tak se mohl dostat i do fabriky samotné, třebaže do M1 asi ne.

  5. Máte pravdu. Vidlák mluví o něčem, co ve skutečnosti nezažil (nebo zažíl jako malé dítě, nevím).
   Už ten způsob uvažování – ajťáci versus horníci, produceti počítačových her…
   Lidi potřebují v první řadě jídlo, šaty, bydlení. Jakpak to zajistí ajťáci? Leda tak, že prodají ty svoje produkty někomu, kdo ty věci má. Hm, a kdepak se ty věci dělají? Na Západě? Kdepak, tam se dělá „kvantitativní uvolňování“, to znamená vytvářejí se peníze z ničeho. To tričko, které mám na sobě, nejspíš ušila nějaká paní v Thajsku, za dva falešné dolary, na které makala dvanáct hodin.
   A copak se stane, až se ten pořádek změní? O to se totiž bojuje na Ukrajině. Až se ty země, které dolují a vyrábějí, osvobodí? Jejich lidé také budou chtít ledničku, televizi, …
   Komu pak naši ajťáci prodají ty své počítačové hry?
   Už od konce osmdesátých let jsem byl fanda počítačů. Koupil jsem si osmibiťák, učil jsem programovat v basicu…
   Věřil jsem, že to je pokrok. S nadšením jsem pomáhal rozjet řídící systémy na mašinách v naší firmě. S opravdu kvalitními ajťáky jsme vybudovali systémy monitorování technologických veličin, což nám hodně pomohlo zlepšovat kvalitu a produktivitu.
   Teď, po čytřiceti letech, vidím, že pokrok je minimální. Místo pokroku, který by umožnil zlepšovat lidem život, má čím dál tím víc lidí sehnat si jídlo, oblečení, bydlení. Ale každý rok nové modely mobilů, stovky nových počítačových her…
   A pořád je většina lidí přesvědčená, že socialismus je horší, než kapitalismus.
   Lidská blbost je nekonečná. Určitě si to budou myslet i až padne dolar a euro, a dostanou se do situace, v jaké jsou teď lidé třeba v tom Thajsku.

   1. Naprosto „nesnesitelný“ diskuzní příspěvek, Václave. [;>D)

    Proč? Protože jde přímo k jádru věci. To se dneska nenosí. To popouzí!
    Máme se totiž dobře, řekl bych až moc dobře. A tak vymýšlíme blbosti. Transgender, Zelený úděl, LGBT+ oteplování – a třeba ty mobily, každý rok nové modely. Ale ne všichni se máme dobře.
    Války o suroviny a hlavně vliv ve světě. Hromadění majetku u několika málo oligarchů, kteří ovládají „službu konající politiky.“ VBálky, kde se zabíjejí obyčejní, ale zfanatizovaní lidé a nic z toho nezískají.

    Vidlák je o generaci či dvě mladší – ale on naštěstí jako „sedlák“ vidí dopředu, kam nás to všechno vede. Takže je dobře, že máme své Vidláky. Střízlivý pohled „bez závoje“. To že je trochu nadšenec bych mu asi moc nevyčítal. To se otrká.
    My staří sice taky zřetelně vidíme kraj propasti, ale už nemáme dost sil kopnout řidiče našeho autobusu „Svět“ do zadku a sednout si za volat a zkusit to ubrzdit. Pokud to ještě vůbec jde.

    1. pro Starý kocour 7:48

     Kocoure, občas mě štve Vaše „brblání“ tak nějak na všechno a na všechny. Ale za tenhle Váš komentář Vám děkuji. Je fajn, líbí se mi! (já vím, pochvala od nějaké Tetky z Horní-Dolní není bůhvíjaká výhra, ale i tak… (mmch, semotamo čtu i Váš blog, jsou tam fajn články).

 6. Deripaskovy vlhké sny.
  Samozřejmě, politická moc se odvíjí od moci ekonomické.
  Tedy – v „demokraciích“.
  O státech to platívalo, pokud ve státech vládla „národní ekonomika“ – národní kapitál.
  Dneska už to neplatí, dneska je politická moc odvislá od „globálního kapitálu“.
  V těch „demokraciích“, v „koloniích“ tím spíše.
  Pak jsou tu ale ještě země s „omezenou demokracií“ /myšleno podle buržoasních měřítek/, nebudeme si namlouvat, že nehovořím především o Ruské federaci a o Číně jako o předních představitelích této kategorie státní organizace – ale těch zemí jsou desítky /některé z nich jsou spojenci „kolektivního západu“, takže také „zmetci“, ale tak nějak „naši zmetci“, takže u nich to nevadí/.
  Nevím, jak v Číně, ale v Rusku to byl až Vladimír Vladimírovič Putin, který po Jelcinově bačování, v jehož rámci oni pozdější oligarchové ke svým majetkům přišli, oněm oligarchům naprosto nekompromisně vymezil mantinely. A mohli si vybrat – buďto budou „šlapat“ v souladu se zájmem Ruské federace /nebo těm zájmům aspoň nebudou škodit/, nebo ne. To „ne“ ale – viz ona „omezená demokracie“ – znamenalo rozhodný zvrat v jejich majetkových poměrech a v nemalé míře posléze i v možnosti užívat si svobody.
  Deripaska se přizpůsobil, stal se Putinovým spolupracovníkem, i když samozřejmě nezapomněl na báťušku Jelcina, od něhož jeho bohatství pocházelo https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/oligarcha-oleg-deripaska-profil-strabag-putin-hlinikovy-kral-rusko_2204230500_jgr – viz cituji z Matejova článku –

  „Myslím si, že aj tí, ktorí sa o politiku príliš nezaujímajú a nevstupujú do jej zákulisia a labyrintov, si dobre uvedomujú, že vnútorná aj zahraničná politika každého štátu, založená na trhových vzťahoch a zákonoch, je priamo diktovaná záujmami veľkopodnikateľských elít…

  Na otázku, kto patrí do tohto kruhu, Oleg Deripaska odpovedal:

  „Všetci tí, ktorí sa dôsledne združovali okolo prvého prezidenta Ruska Borisa Nikolajeviča Jeľcina, ktorý mal odvahu prijímať ťažké ekonomické a sociálne rozhodnutia, na rozdiel od pokusov hrať sa na vtedajší populizmus, ktorých bolo obrovské množstvo – tak v politike, ako aj v ekonomike Ruska.“

  Nevím, kdy Deripaska svá moudra vyplodil, ale rozumím jim. Musí to být zatracená nenávist vůči „gosudarovi“, kterého činí odpovědným za to, že sám se dostal pod sankce kolektivního Západu /při dostatečné míře ostražitosti, aby nemusel nastoupit „ссылку“, při níž by mu jeho současné bohatství bylo k ničemu/.
  Jak říkám, prostě „omezená demokracie“.
  Fuj! Hanba! https://www.youtube.com/watch?v=dNqvSnPtOto

 7. Tchajwan
  Vloni na podzim se na Tchajwanu konaly volby do místních orgánů.
  Zvítězila opozice , která prosazuje vstřícnější vztahy s Čínou. Ta vyhrála i v metropoli Tchai-peji . Předsedkyně vládnoucí strany musela odstoupit.
  Tento fakt musela,ač jistě nerada, uznat i naše média.
  A já z toho usuzuji, že USA si ani na Tchaiwanu nestojí moc dobře. Naše média, která zuřivě prosazují nadvládu USA ve světě podávají zkreslený obrázek.

 8. Svobodná a nezávislá media jsou základem svobodné společnosti. Mnoho lidí ale musí do práce a tam musí zobat z ruky zaměstnavateli a nesmí si moc vyskakovat tím, že na facebooku (nebo jinde) sdílí názory, které nekorespondují s těmi, které sdílí zaměstnavatel. Každý svědomitý pracant, který nechce ohrozit chod rodiny, bude raději držet hubu, protože je závislý na platu. Takových lidí je tu většina a většinou nemají ani moc času řešit politiku a jít do hloubky dnešních problémů, stačí jim ta pitomá televize, kde mají vše naservírované přímo pod nos. 5-10% lidí to vidí jinak a bude pro nás těžké, abychom tu většinu dokopali k tomu, aby přemýšleli jinak.
  Lidi jsou většinou vychcaní, stejně jako za komančů a tak jsem zvědav, jak to opět dopadne, ale vzhledem k tomu, že je mě 60+, bude to asi moje poslední poučení z krizového vývoje společnosti.

 9. Hm. Ano, ano. Takže když už tohle všechno víme. Když víme, že se tady za třiatřicet let relativně konzolidovaný stát rozkradl a přeměnil ve dvě vazalské kolonie, kde si korporátní ovladači dosazují své patolízalské devótní satrapy, kterým není žádná sviňárna cizí, když tohle všechno víme, tak co ? Půjdeme ke koňovi pod ocas, tam zařveme, vláda se složí a nastane nová lepší budoucnost, která napraví všechny ty strašné zločiny, co nás uvrhly do současného marasmu? Znovu odkazuji na naprosto brilantní text paní Samkové uveřejnný dne 1/2/2023 na zdejším blogu na adrese https://web.litterate.cz/napsano-11-7-2014/. Zde je perfektně popsán rozval státní správy a souboje zájmových gangů, které bez ohledu na vládnoucí tlupy zločinců rozložily zdejší gubernii až k současnému tragickému konci. Podvodné vítězství současné vládní demolice je špička ledovce.
  Jaká míra národního svědomí a uvědomění přiměje zdejší populaci k volbě preferovaných národních zájmů před vlastním prospěchem za každou cenu? Dokážou ti, kteří už ve světě prorazili, uspěli a zbohatli utáhnout revitalizaci státu a státní správy ve prospěch všech zdejších obyvatel? Protože některým zbohatlíkům, kteří těží a bohatnou z trvalého marasmu je nějkaký amorfní fialový slimejš a jeho emenuel generalissimus úplně u zadku.

 10. Tužka napíše,…dovolím si napst, že hlavním hýbatelem celosvětového dění bude,….bude kolik vody poteče v řekách a kolik v nich bude ryb, ….Indus, Ganga, Brahmaputra, Irrawaddy, Mekong,…a v jejich přítocích,…taky v čínských řekách,…a kolik tropických pralesů zůstane v Jižní Americe.
  Asijské ledovce odtávají docela rychle,…brazilské pralesy se kácí ještě rychleji,…a tady je problém sněhové koule co se valí dolů,…
  Až poslední strom bude sťat, a poslední ryba vylovena, pak teprve lidstvo příjde na to, že peníze nejsou k jídlu….to byl nejkratší projev v roce 1975 v celosvětovém zasedání OSN v Helsinkách.

  Padající mosty Kassandré už jsou lidstvu na dohled,…množí se a nedbá,…
  Uvidíme za pár let,…stačí jedna pětiletka vývoje,….politice rozumí kdekdo,…já ne.
  Tužka.

  1. Nic proti příkladu s řekami a rybami. Nicméně Amazonský prales je tady s námi pouze něco přes 500 let. Před ním (nyní tedy pod ním) byly v této oblasti městské státy. Dnešní místní kmeny jsou pozůstatky pokročilých civilizací. Také memento… Ačkoli se domorodci dokázali docela dobře přizpůsobit.

   1. „Kluci, zatracení, bežte se učit, ať ten národ není tak blbej, už to je k nevydržení!“ Bohumil Hrabal.
    Nešli a tak se neuvěřitelné stalo skutkem: Národ zblbnul.

 11. Zásadním problémem bylo první vládnutí ODS ,kdy jsem pochopil ,co jsou zač.Tvrdím ,že Klaus byl schválen USA protože dělal přesně jejich politiku.Stát měl mít základní moc v energetice,dolech,vodním hospodářství atd. Z ODS se stala fašistická buňka západu.Doufám ,že současnost probudí občany k návratu normální politiky.

 12. To jsou ty výhody kapitalismu,nic nevlastnit a pak je najdeme na kontech miliardářů v zahraničí.
  Už jenom to,že jsme byla soběstační v potravinách v energetice,která díky tomu slouží pořád,bohužel.ale k ziskům jiných.Nemůžu najít oblast v které bychom byly výjimeční,která by nám přinášela prosperitu.

 13. K článku i k diskuzi:

  – chybí mně nějak porovnání vnějších podmínek, protože nejsme jen na vidláckém dvorku, ale pevně ukotveni v euroatlantických strukturách. Čili stejně jako v 1989 se něco změní, až nám to ze zahraničí oznámí větou: „Na co ti Češi a Slováci ještě čekají?“ . K tomu si připomeňme, že v 1968 se naivně čekalo, že okolí nezareaguje. USA prohlásily, že Jalta ještě platí a SSSR s okolím přijeli na tancích.

  – k té organizaci protestů proti vládě se dá ledacos ještě vytknout. Třeba demonstrace ohlášená na 6. května. TV budou vysílat přeměnu prince Charlese na Charlese III. coby anglického krále. Se záměrem podpory turistického ruchu. A za pár let pak Williama na krále, nebo Henryho? TV, co nebudou vysílat anglickou reality kingshow, budou vysílat osvobození ČR US Army a životopis Pattona. Na nějakou demonstraci se nedostane, a možná bude vydávána za průvod poděkování USA za osvobození. Stačí do průvodu vmísit pár lidí s vlajkami USA. Takže se organizátoři ještě mají hodně co učit, a chybí jim advocatus diaboli. Místo 6. května měla být o týden dříve či později.

  – ke smlouvě USA – ČR o základnách. Žádná masová vojska USA zde nebudou, spíše očekávám tábory, kde budou drženi odpůrci USA. Něco jako Abu Graib z kontejnerů. Bude potom velmi snadné odvézt české odpůrce USA do těchto základen a odtud někam do zahraničí.

  – velká ukrajinská ofenziva. Ohlášena předem, protože ukrajinská armáda potřebuje dodat zbraně. O to v té ofenzivě jde. A také donutila ruskou armádu, aby seděla v zákopech a neútočila. Asi stejně nemá, čím by útočila.

  – Dodávky zbraní Ukrajině jsou likvidací nepotřebného šrotu a uvolnění trhu. Dosud bylo dost přebytků zbraní, které byly prodávány všude po světě. Těch levnějších. Nyní bude trh zbraní nenasycený a očekávat nové a dražší zbraně. Testovací polygon je na Ukrajině, proto tolik různých typů zbraní. O všech pak bude možné tvrdit, že byly vyzkoušeny ve válečných podmínkách skutečného konfliktu. Ukrajinci to vše platí krví svých obyvatel do posledního Ukrajince.

  – Jaderné zbraně. Když někde nějaké zbraně jsou, je ochota je použít. Očekávám, že jednoho dne k jejich použití na Ukrajině dojde, minimálně taktických. Zatím se čeká, až se Rusové a Ukrajinci budou nenávidět natolik, že většině obyvatel nebude vůbec vadit vyhladit bratrský národ. Zatím se boji na frontě i v zázemí likvidují navzájem, ale zároveň tvoří nenávist na generace.

  – Odhaduji, že kromě ochoty Ukrajiny vstoupit do NATO byl ruský důvod k válce ještě výstavba jaderných reaktorů Westinghouse na Ukrajině, k čemuž byla smlouva podepsána a první měl stát v Záporožské JE. Možná už stojí? Za tím by následovala snaha získat jadernou bombu.

  – Válka na Ukrajině skončí jen dvěma způsoby:
  1. Rusko bude prohrávat, a pak dojde k nasazení jaderných zbraní bez ohledu na cokoli a kohokoli.
  2. Ukrajina prohraje, až prohrají USAsilně zapojené do konfliktu, a ty prohrají s koncem obchodování v USD v mezinárodní výměně zboží. A k tomu je ještě hodně daleko. Čili konflikt na Ukrajině se potáhne roky. Rusko pak získá Ukrajinu bez Ukrajinců.

  – ČR je v celém globálním konfliktu tandemu Rusko-Čína s USA a NATO jen jedním z mnoha postradatelných členů. Naší úlohou bude zásobovat ukrajinské bojiště a veškeré neúspěchy svalovat na nutnost nezbytných obětí ve prospěch obrany našich hodnot. Bude to něco jako evropské hodnoty, kterými se všichni ohání, ale nějak chybí definice. Takové obtížně uchopitelné téma.

  – V každém případě se nacházíme na konci Kondratěvova cyklu, či Hacketovy dlouhé vlny, oboje končí válkou, inflací a likvidací hodnot. Hlavně těch virtuálních, nějaké reálné hodnoty zůstanou. A proto česká vláda prosadí zvýšení majetkových daní, které dosud zvyšovala plíživě po dobu 30 let, kdy základ daně rostl o více než inflaci. Tedy vyhlášková cena půdy pro katastrální území se zvyšuje o více než činí vyhlášená inflace, a to už 30 let. Do doby krachu českých financí se ještě dočkáme zvyšování daní, nárůstu počtu úředníků, zvýšení platů policii a armádě (každý diktátor platí silové složky špičkově, aby byly loajální k režimu), zvýšení zadlužení státu, porušení všech předem kalkulovaných zabezpečení (zvedání doby odpracovaných let pro odchod do důchodu, zabavení penzijních spoření státem). Vše skončí až krachem české koruny. Trend je nastolen, cílová hranice odhadnuta, a jednou jí bude dosaženo. Kdy? Toť otázka na Petra Fialu.

  – Petr Fiala a jeho, vláda dávno vědí, že další volby prohrají. Tak činí nevratné kroky, které vládnutí znemožní všem dalším vládám. Kdo převezme křeslo premiéra po Petru Fialovi, ten se bude mít hodně špatně, a jedinou šanci na úspěch bude mít, pokud se cíleně zaměří na zrušení výhod voličským skupinám Petra Fialy a Pětikoalice.

  – celý svět už směřuje k ukončení obchodování v USD a jeho doplnění více jinými měnami. O konci USD rozhodne Čína, až za své zboží začne požadovat platby v renminbi nebo zlatu. Fyzickém, nikoliv papíru, že je někde uloženo. Zatím má Čína ještě dost peněz vázaných v USD, a pomalu je rozpouští výměnou za něco jiného. Až Čína zavelí, dlužníci z Afriky, Asie a Latinské Ameriky s chutí přestanou platit státní dluhy v USD. Prubířským kamenem bude Tchajwan, nikoliv Ukrajina. Ukrajina je jen méně významnou částí celého konfliktu, celkem postradatelnou a vhodnou jako vázání ruské armády a průmyslu. Tchajwan je ovšem místo, které si USA nyní nemohou dovolit ztratit. Čína je buď dobude vojensky, nebo okopíruje a vybuduje průmysl výroby čipů na svém území, což bude docela dlouho trvat. A do té doby se bude válčit na Ukrajině.

  Je to jen můj názor, třeba jej někdo doplní či vyvrátí. Zatím názor potřebný pro pochopení vnějších podmínek, a proč zatím ani možné budoucí a úspěšné odvolání vlády Petra Fialy zase tak moc v ČR nezmění. Ale odvolání současné vlády by byl dobrý začátek nápravy škod jí způsobených.

  1. Takže – když to shrnu z velkého odstupu, kdy detaily zapadnou pod horizont rozlišitelnosti, posouváme se po škále:
   – tahle země není pro starý
   – tahle země není pro mladý
   – tahle země není pro lidi

   1. Alefe,
    tak to se mýlíte. Tahle země je pro lidi, kteří splácejí a budou splácet dluhy, které nenadělali a z půjčených peněz mají jen povinnost zaplatit dluh. V podstatě směnečný rukojmí.

    1. Neviditelny penize zaruci neviditelny dluhy.
     V dusledku , se zamerem , ze chteji neviditelny lidi..
     Alef to definoval. A ve spravnym poradi..
     A bez diskuze.

    2. 🙂
     Nechci se přít, Gerde, ale řekl bych, že oba říkáme totéž – byť jinými slovy.
     Rozdíly vidím zejména v tom, že vy jste daleko, daleko pečlivější a detailu věnujete daleko větší pozornost než já.

     1. pro Alef Nula, zakladatel – května, 2023 (10:57) + související 7:51

      Alefe, vyjádřil jste to, co už dlouho cítím: „tahle země není pro starý“. Uvedu k tomu jeden osobní příklad – nějaké roky tomu nazad jsem měla tu čest, že jsem byla oslovena jednou místní organizací Svazu zahrádkářů k nějaké přednášce pro ně. Přednášková místnost byla v patře – což vyžadovalo několik návazných schodišť. Těžko vyjádřit jakou úctu i smutek jsem cítila z toho, když jsem viděla řadu zájemců, jak se s holemi a berlemi drápali po schodech, aby si přednášku vyslechli. Proč? Pro ně to nebyla jen „nějaká“ přednáška, ale zároveň i společenské setkání, možnost se vidět se známými, popovídat, vypít si připravený čaj, sníst nějaký malý koláček. Věnovat se své zálibě, kterou vzhledem k ubývajícím silám mohli provozovat stále omezeněji.

      Po té jsem se bavila s předsedou jejich místní organizace – pánem hodně v letech. Říkal mi, že místní buňku rozpustí, a to kvůli tehdy schválenému nařízení, že se musejí stát zapsaným spolkem a vést k tomu příslušnou administrativz. Říkal, že nikdo z nich tomu nerozumí a neuměl by to administrovat a na to, aby si platili nějakého právníka, prostě nemají. Chtělo se mi brečet. Co tihle skromní lidé potřebují? Občas se sejít, vidět, popovídat si o mrkvi a jablkách… Mít kontakt s lidmi stejné generace, s nimiž si rozumějí.

      Čas od té doby poskočil a generace mých rodičů se stala příživníky. „Ujídají nám chlebíček“. Jak je možné, že právě tohle spustila, mimo jiné, především křesťansko-demokratická strana? Je mi z nich na blití (omluva za expresívní vyjádření).

      Není daleko doba, kdy i já budu v téhle situaci. A tihle dnešní mladší? No, karma je zdarma a boží mlýny melou, takže i pro ně se pomalu vyřezává dědova mísa. Jsem možná škodolibá a nenávistná, ale přeji jim to.

      1. Aniž bych tím myslel něco uštěpačného, napíšu, že jste zůstala při čtení mého vstupu jen u vchodových dveří.

       Celá situace spěje k tomu, co velmi podrobně popisuje Gerd a já shrnuji tím třetím závěrečným; totiž, že extrapolací dosavadní trajektorie docházím k názoru, že tahle země (nedojde-li k nějakému zásadnímu a prudkému obratu) nakonec nebude k žití; bude jen pro otroky.

       Jakmile totiž eliminujeme staré lidi, zase se najde někdo, kdo bude „ujídat z chlebíčka“, a ten bude další na řadě.

       Všimněte si: jakmile na nějaké různorodé skupině (třeba lidí, ale ono to platí obecně) nastavíme nějaké uspořádání podle nějakého kritéria, vždycky se nějaký člen té skupiny ocitne se svým hodnocením „na ocase“. Když si to s ním vyřídíte, na řadu přichází další, da capo al fine.

       Proto říkám – zachraň se, kdo můžeš; a nemůžeš-li, tedy carpe diem.

       Letenky Budapešť-Guilin nyní za fantastických 16.230,- Kč, s jedním přestupem v Šanghaji. Nyní jsem zavalen prací a povinnostmi, to ale nepotrvá věčně.

       Ještě bych měl asi dodat, že k tomu „zachraň se, kdo můžeš“ patří kromě jiného a na předních místech:
       – udržovat sociální kontakty. Můj kamarád odešel do důchodu, „vypadl z kola“ a sociálně strádá: pro bývale kolegy je příliš starý, děti přijdou na návštěvu, sednou si do obýváku a čumí na mobil. S jiným kamarádem (ještě o dva roky starším) se rozhádal, což nebude asi tak úplně jeho vina, neboť tento náš společný kamarád asi získal toho jiného kamaráda s tím divným německým jménem…
       – udržovat se v co nejlepší kondici – fyzické i duševní. A pozor, šetřit se musí, dokud je z čeho; poškozené zdraví se napravuje tím obtížněji, čím je člověk starší. Ty svině počítají s tím, že jakmile přelezete důchodový věk, prdnete na desku co nejdříve, a oni ušetří za váš důchod. – Hovno, pravím. Nejmíň do stovky a v plném zdraví, to budiž naše krédo. Aspoň si pak člověk může k žebráckému důchodu něco přivydělat. Jenže k naplnění tohoto cíle je třeba stratovat, dokud je člověk aspoň trochu mlád.

       Venku je pěkně, jdu na procházku políbit pod rozkvetlý strom svou kvalitnější polovičku. Dneska je to – myslím – 42 let.

       1. pro Alef Nula, zakladatel 1 května, 2023 (14:44):

        Ano, v tom s Vámi, Alefe, nejsem v rozporu. Máte pravdu. Já jsem reagovala jen na první bod, neb s ním mám osobní prožitky, ale nejsem ve při i s těmi dalšími 🙂. Děkuji za reakci a přeji hezký den.

     2. „Tahle zeme je pro lidi „..tvrdi jeden ..
      „Tahle zeme neni pro lidi“..tvrdi druhej a to je prej shoda , ze oba rikaji totez…
      Tohle je na vomejvani ,ale skotskejma strikama..
      Chran nas Buh pred akademikama..A jejich diskusema..

  2. Dvě poznámky:
   – Na Tchajwanu budou za necelý rok parlamentní volby. Regionální volby byly nedávno a výrazně je vyhrála strana, která prosazuje spojení s kontinentální Čínou. Lze očekávat, že vyhraje také ty parlamentní volby. V zájmu Číny by tudíž bylo počkat na ty parlamentní volby. V zájmu USA bude najít záminku, jak něco rozjet ještě před uvedenými volbami.
   – Do řádného termínu českých parlamentních voleb je dva a půl roku. Dost času dostat nás do nějaké formy válečného stavu, ve kterém se volby nekonají.

   1. babaluba.
    To je ten problém,jak se nebude na Ukrajině dařit,tak může to poslední kopnutí kobyly být tragické.
    Ono to souvisí i s tím Tchajwanem,jak to dopadne na Ukrajině,tak to dopadne i na Tchajwanu.

   2. Volby na Tchajwanu nemusí USA zajímat, pokud předtím přesunou výrobu čipů z Tchajwanu do USA. Ale možná skutečně něco rozjedou ještě před volbami.
    Do října 2025 je ještě dost času zlikvidovat ČR hospodářsky a nechat příštímu vítězi voleb zemi v takovém stavu, že ji nepůjde pozvednout.

    1. To by ovšem museli do USA přesunout i desetitisíce lidí. Kvalifikovaná pracovní síla, ne výrobní linky. To v USA chybí.

     1. Jj, pokud ty linky mohou obsluhovat specialisti na gender, LBGTQ+, cancel kulturu atd, tak mohou výrobu přestěhovat a spustit okamžitě. V opačném případě musí začít nápravou základního školství, pak generaci, která tímto projde správně dovzdělat na středním a vysokém školství a … a pak naprosto v pohodě a plynule převedou výrobu zpět do USA.
      Anglosasúm chybí čas ….

      1. Chybí i samotný čas na technický přesun. Všechna ta technologie spojená s výrobou chipů, od výstavby hal, přes zařízení zajišťující bezprašné prostředí až po poslední kontrolní nástroj, není žádná masová výroba. Sem tam jde o malé série, ale v podstatě jde o kusovou výrobu. Takže potřebujete čas, spoustu času.

        1. A cvičené opice nám v dostatečném množství produkuje školství. Pracujících k linkám máme tedy dost. Kdo přebývá může řídit ministerstva, hrad, sněmovnu, senát a jiná výživná místa.

       1. Gerd, Kralik, Alef a dalsi:

        Nova fabrika na chipy TSMC uz se stavi v Arizone, produkce by mela zacit v 2024.
        Stavba sama probiha dobre, zle jazyky tvrdi, ze kamen urazu je sehnat kvalifikovanou pracovni silu…
        Puvodni zamer byl tam zamestnat mistni, ale to nejak nejde. Kdyz tam ten navozi Cinany/Tajwance, tak to nebude vypadat dobre.
        (Za zminku taky stoji, ze misto aby TSMC postavilo jeste dalsi fabriku v USa nebo v EU (mysleno b tom demokratickem zapade), tak se rozhodli postavit druhou fabriku uz v tak dost nahustenem Japonsku, kde je o pracovni silu rvacka a mzdove naklady jsou vysoke. Takze na tom, ze sehnat kvalifikovanou a hlavne disciplinovanou pracouvni silu neni jednoduche, neco bude.)

        O stavbe v Arizone bylo rychle rozhodnuto v USA ze strategickych duvodu, kdyz USA zacli v Tajwanu tlacit na pilu, aby v pripade valky meli Americane vlastni vyrobu chipu, a zbytek sveta at se klidne posere.
        Pamatujete na covid a vakciny?

        Jinak Gerd pise, ze vyvoj a stavba farik na chipy v Cine bude trvat dlouho.
        Nevim vubec jak daleko Cianni jsou, propaganda z obou stran je zoufala, ale par Tajwancu ajtaku znam, ale vsichni pracuji v Cine.
        Platy jsou tam lepsi a taky mnohem vic pracovnich prilezitosti.
        Takze si nemyslim, ze Cine bude trvat extra dlouho dohnat TSMC a byt sobestacni.

        Obcas ctu, ze Tajwanci se pri pohledu na Ukrajinu a americkou „pomoc“ desi, a odvraci se od konfrontacni politiky s Cinou. To muze byt pravda, ale opravdove duvody spis budou prizemnejsi, jak jsem psal vyse:
        v Cine jsou platy vyssi a pracivnich prileitosti vice…

        1. TSMC jede provozně výkonné čipy na 5nm (třeba x86_64 procesory), chystá se na vylepšenou verzi 5nm procesu – označovaného jako 4nm. A současně se už vyrábí méně výkonné čipy na 3nm (pro mobily třeba).

         V Číně SMIC vyrábí na 7nm, další firmy pak na 10nm a 14nm. Zpoždění za Tchaj-wanským TSMC je tedy asi jednu až dvě generace, tj. časově 3-5 let. A stále se zkracuje. Za pár let kontinentální Číňané ostrovní Číňany převálcují… jak technologicky, tak objemy a nízkou cenou – jako dosud se vším ostatním.

         Čína na tohle všechno dává naprosto neskutečné peníze a zdroje, mají obří intelektuální kapacity. A úspěšně překupují špičkové inženýry z tchaj-wanských firem včetně TSMC. Plat při nástupu 2x nebo více, nový luxusní byt, stabilizační peníze a přestěhování rodiny zadarmo… navíc mnohem větší a jásavější perspektivy, v uplatnění a růstu.

         Zkrátka, za rok a půl jsou na Tchaj-wanu parlamentní volby, výhra pro-sjednocení strany Kuomintang je jistá už teď. Do pár let budou chtít sjednocení s Čínou všichni… bez ohledu, jak Amíci otravují a uplácejí nebo vydírají.

         1. 55% absolventu Tajwanskych universit odchazi do Ciny, ze stejnych duvodu, jako Cesti absolventi odchazi na zapad. Penize a vice pracovnich moznosti.

          Momentalni preference Kuomitangu jsou o par desetinych mist pred vlanouci stranou, takze by se dalo rict, ze je to vyrovnane.
          Pomale sblizovani s Cinou si preje docela dost Tajwancu, pomalou snahu o samostatnost jich chce o neco mene. A rychlou samostatnost uz chce jen velmi malo Tajwancu…

          To je dost rozdil od toho, co si preji v USA a jak to maluji v ceskem Senatu.
          Ale kdyz pujde do tuheho, tak se (americka) demokracie na nejake volebni vysledky urcite ohlizet nebude.

         2. Ja a zapomel jsem napsat, ze se spis bojim mladych Cinanu, nez Tajwancu. Mam zkusenost s mladymi Cinany, absolventy univerzit, jak nejakou samostatnost nebo autonomii naprosto odmitaji. A to docela militantne. Masirka je tam asi pekna.
          Pro ne je Cina proste jenom jedna, a zvenku se do toho nikdo nema co srat.
          Navic jsou pekne hrdi na cinske uspechy, a taky ze jsou dilnou pro cely svet.
          Nejakym blabolum o znalostni ekonomice, a levnem dovozu z tretich zemi moc nerozumi.
          Kopirovani berou jako kladnou dovednost.
          Jo a taky si mysli, ze svet by se mel spis ucit Cinsky, nez Cinani Anglicky. Je jich prece pres miliardu…

          1. Jj. Legrační je, že Amíci pořád fantazírují, jak „ubrání Tchaj-wan“ nebo jak věrný spojenec je Jižní Korea. Nebo i Japonsko. Přitom, pokud se skutečně mocenské poměry viditelně promění směrem ke BRICS/SCO, loajalita k Fašingtonu se vytratí jak pára nad hrncem. Protože kšeft je kšeft a ekonomicky si tyto země nemohou dovolit vazby na krachující USA, a dál ukazovat fakáč Číně.

           BTW, v této souvislosti je zajímavý „signál“ ze Severní Koreje: odpálili novou mobilní strategickou raketu Hwaseong-18. Což není nic jiného, soudě podle podrobných fotek a videí startu, než ruská strategická raketa Topol. Zvláštní!

           Že by Kimovi rakeťáci měli nějakého raketového orákula, asi jako je Džamila Stehlíková v oboru medicíny? Který by jim přesně okopčil ruský Topol? Nebo jim to Rusové poskytli, jiné vysvětlení není…

           Asi signál Amíkům, aby si nevyskakovali, nebo…
           Co by totiž USA a Západ naprosto mocensky položilo, je uvolnění vývozu starých ruských raket a střel, jelikož pořád jsou modernější než všechno, co má Západ. Přestat dodržovat dohody o zákazu proliferace raketových technologí a je ámen se „Západní převahou“ a obsírání jejich lodiček a letadýlek po světě…

          2. A k tomu tchaj-wanskému TSMC, je opravdu neuvěřitelné – přitom je to pravda z oficiálních amerických zdrojů – jak se chystají „bránit Tchaj-wan“, aby TSMC nepadlo do rukou „čínské komunistické straně“.

           Chtějí je snad evakuovat? Nebo dokonce ubránit ostrov? Ani jedno. Vědí, že Tchaj-wan neubrání, v žádném scénáři. TSMC se chystají kompletně zničit, i s personálem. S výjimkou pár klíčových lidí, které si odvezou do USA. Toť oficiální amícký plán na „záchranu TSMC“…

           Ani se nedivím, že se do toho tchaj-wancům nějak moc nechce…

          3. Té záhadné rychlosti vývoje raketové techniky v severní Koreji, jsem se nedávno podivoval.
           Nechci nikomu nic podsouvat, ani snad naznačovat, ale skoro to vypadá tak, jako neofiko raketová základna Rusů v Asii 😀
           Neříkejte mi, že to nikoho za ta léta nenapadlo. Pod sankcemi a všelijakými opatřeními – a oni si v klídku vyvíjejí rakety, co mohou nést jaderné baťohy? Ale notáák. 😀

      2. Nevi se co bude zejtra , ani co bude za hodinu a tady jedou zaruceny predpovedi , na dalsich asi sto let..
       Popis pritomnosti, je nad moznosti nekterych..
       Clanek se nepoved, je potreba trochu uvazovat , jakej dopad bude mit text na ctenare , nerikam , vo tom vim , ze to autor nemysli dobre .
       Je lepsi /delaji to vsichni , co vazne pisou/, ze se text necha aspon trochu „ulezet“..
       Kdyz to nespecha..
       Akorat musi bejt ohled na bezprostrednost , svezest sdeleni ,aby se nevyparila …

       Pan D. pise uplny pochybnosti.
       Neco jako hop na kravu a uz je tele. Nekde si neco precet vod jinejch …
       Postaci uplne trochu klapnout klavesnici..Vsecko je snadno mozny.
       Naprosto v pohode a plynule, vsecko a vyrobu prevedou zpet….
       Fantasmagorie..
       Co se deje denne nevypada uspesne a nedava zadnou nadeji s tim stehovanim. Silnice, mosty, potrubi shnily, vsecko upada, vlaky krachujou, vybuchy tovaren , obrovsky pozary , upadek na kazdym kroku ukazujou , vlada se stara vo vsecko mozny, jenom ne ani trochu vo stat a zemi a obcany. Hycka ve stovkach miliard Ukrajinu.
       Buduje i u nas a jinde velmi nakladne zakladny.
       Vydava triliony nedavno osm a vse se rapidne zhorsi , dulezity banky krachuju pres noc ……a prevede se vyroba.
       Vyroba vyskoci ,sama vyskoci a ta vyroba si zejtre rekne , chci se ted prave stehovat a tak se jednoduse vodstehuju..A je to..
       Jednoduchy a bez problemu. Komplikace sou jenom a vyhradne po precteni takovych hovadin..Ale to uz p.D vubec nevadi..
       Opakovani je pro nej matka moudrosti , kazdej ucitel a akademik a profesor docent to tvrdi..Kazdej premiant si to potom poslusne zapamatuje a vopakuje..

   3. babaluba napsal:1 května, 2023 (8:16):
    …..“Do řádného termínu českých parlamentních voleb je dva a půl roku. Dost času dostat nás do nějaké formy válečného stavu“…………..

    Nechci sýčkovat, malovat čerta na zeď, slyšet trávu růst… a vůbec, všechno, co píši je jen metafora a nic nenaznačuji, ale: moc, moc se bojím, aby tady ta nějaká forma válečného stavu nebyla už za pár týdnů.

    Ukrajinská ofenzíva se dle různých zdrojů očekává v červnu. V červnu (ve druhé polovině) proběhne mimo jiné i nad naším vzdušným prostorem dosud největší cvičení vzdušných sil NATO – amíci si na ně přivezou hromadu letadel. Černochová předpokládá ratifikaci Smlouvy co nejdřív – nejpozději do léta (že by, nevysloveně, do června?). Opravdu to bude „jen“ cvičení? Takové, jaká se „běžně“ dělají (stejně jako se analogicky běžně dělají každoroční mobilizační cvičení, že?)?

  3. ad
   – ke smlouvě USA – ČR o základnách. Žádná masová vojska USA zde nebudou, spíše očekávám tábory, kde budou drženi odpůrci USA. …
   … já, protože obvykle očekávám, že to nejhorší, co dokážu vymyslet, bude několikanásobně překonáno, bych to -kromě těch sběrných táborů- viděl taky na sklady atomovek pro ty naše F-35, co si je zítra kupujeme …

  4. Ad: „2. Ukrajina prohraje, až prohrají USAsilně zapojené do konfliktu…“

   Není třeba, aby USA prohrály. Stačí, aby o konflikt ztratily zájem. Buď proto, že se pustí do jiné, pro ně významnější hry, nebo v důsledku změn v rozložení sil ve vnitřní politice USA (že je Ukrajina tak těsně spjata s politikou Demokratické strany, není náhoda).

   Naneštěstí pro Ukrajince a svět, dokud umírají samotní Ukrajinci a konflikt ve svém důsledku spíše stimuluje výrobu amerických zbrojovek, kterou platí někdo jiný (na druhou misku vah vedle darovaných zbraní ukrajině je třeba položit všechny ty krásné nové zakázky na nová udělátka) a v případě samotné Ukrajiny i zaplatí někdo jiný (za jaký že dluh Ukrajiny to spoluručíme?), spoléhat na vietnamský či afghánský proces asi moc nepůjde..

   1. Skutečnost předčila očekávání. Sklady se vyprázdnily, ale …. Zakázky na jejich zaplnění by byly, ale termíny dodání vyděsily kde-koho.
    Jen se podívejte na EU. Slíbila dodat Ukrajině jeden milión kusů střeliva už před měsícem, ale ještě se nerozhodla jak. Proč? Protože je slíbila dodat během 1 roku, ale továrny vlastněné firmami sídlícími na území EU nejsou schopné toto množství dodat.
    Připomíná to útok Francie a VB na Libyi, kdy po pár týdnech škemraly u USA o připojení se ke konfliktu, protože jim docházelo střelivo.

  5. Ne, že bych se vším souhlasil, ale ne, že bych s mnohým nesouhlasil. Zajímavé postřehy a vidění v souvislostech. Inspirativní.

   K závěru, odvolání současné vlády…. Kdo místo ní? Opozice? i kdyby byla schopna sestavit funkční vládu, jakože zatím není, protože nemá vhodné lidi a nemá potřebnou jednotu, a už při sestavování vlády by se zhádala do krve, kdo z případně oslovených, řekněme odborníků by vlezl do „jámy lvové“ aby obětoval svůj dosavadní život, svoji pozici, svoji prestiž, svoji existenci, protože bude spojen se všemi důsledky vlády předešlé. Mimo jiné.

   A především, pro převzetí a udržení vlády opozicí je nutnou podmínkou volební výhra se získáním ne relativní většiny, ale nadpoloviční většiny, nejlépe většiny kvalifikované k případné změně Ústavy. Většiny v Poslanecké sněmovně, která přehlasuje prezidentské veto a postupně se obměňující Senát. Která bude mít podporu nadpoloviční většiny všech voličů. Takovou situaci neočekávám do příštích voleb.
   Zatím jsem toho názoru, že pro snahu o převzetí vlády ještě není čas. Nejsou podmínky vnitřní a především určující vnější. Jsme součástí Svaté aliance a jí obklopení. Jsme s ní hospodářsky prorostlí tak jako nikdy před tím s kýmkoli. Nemáme, prakticky, na to, odolat vnějším tlakům, sankcím embargům, rozhodnutím cizích soudů, nařízením komisařů. Nemáme hospodářský fundament nutný pro znovunabytí suverenity. Jsme v nejhorší pozici v celých více než tisíciletých dějinách.

   Proč „prakticky“ ? Protože, jaké procento občanů by bylo schopno strpět strádání na úrovni válečného stavu? Nejen po krátkou ale po delší dobu? Jak to EU dala vyžrat Británii… A v jaké světové geografické, kulturní a ekonomické pozici je Británie, a v jaké Česko?

   Tak jako kdykoli před tím, nemůže jít o izolovaný proces. Ale o proces na základě vnějších změn podnícených nespokojeností a krizí v okolí. Ve významném okolí. Především v Německu a Francii, klíčových zemích EU. Pro ten případ ani opozice zdejší nemůže zůstat izolována, ale musí hledat spojení s opozicí okolní, hledat společné zájmy. Především v nejbližším okolí. Nejen v Německu, ale Slovensku, Maďarsku. I v neutrálním Rakousku, které může být silným argumentem pro požadavek neutrality.

   Co se týče vztahu s Ruskem. Dokud se Česko (z důvodu zřejmého z mého psaní nepíši „my“) nepřidalo k jeho okopávačům, vztah jeho vlády i občanů byl k nám pozitivní. To se v důsledku politiky zdejších vlád, protože nejde jen o vládu nynější, zhoršilo. Česko už prakticky přešlo z kategorie země ne-přátelské, do kategorie nepřátelské. Tuto pozici považuji i za strany Západu účelově budovanou, aby nám co nejvíce ztížila vymanění se ze sílícího vazalství. Ne abychom se pro změnu stali ruským vazalem, ale poté, co Západ by nás uvrhl do „klatby“ aby se Rusko k nám obrátilo zády.

   Proto, ačkoli jen to zde politicky i jinak rizikové, pokládám za účelné, aby opozice ve vztahu k Rusku, především k jeho občanům, vysílala jasný signál, že nesdílí nynější protiruskou hysterii, stejně tak, že hluboce odsuzuje nynější válku se všemi jejími důsledky pro občany Ukrajiny a Ruska, že zná a odsuzuje její užší i širší příčiny. Že to co válce předcházelo a k ní vedlo, nebylo z vůle občanů, formálních suverénů, ale důsledkem vládní politiky podléhající jiným a cizím zájmům.

   Z mého pohledu, je dvojí Ukrajina. Ukrajina lidí, a Ukrajina vlády. Tak je tomu leckde jinde…
   Z mého pohledu není rozhodující odkud je vládnuto, kým je vládnuto, ale jak je vládnuto. S jakými výsledky. Z toho pohledu, státní „suverenita“ nestojí za jednoho jediného mrtvého. Je-li to státní suverenita ne občanů, ale úzké vrstvy vládnoucích, kteří se státu zmocnili a kteří občany pokládají za své poddané a mediálně a i násilím je manipulují pro své zájmy.

   Co se týče mého vztahu k Rusku a občanům Ruské Federace, stačí mi, že zatím, protože zdejší vláda k tomu, zatím nedala dostatečný důvod, mě, nás, nechce vyhubit. Rusko, Rusové, nás nepovažují, tak jako nikdy před tím nepovažovali, za podřadnou rasu, kterou je žádoucí dílem vyhubit, dílem zotročit, a obsadit její životní prostor pro „vyšší rasu“. Rusko žádný takový úmysl nemělo a nemá. Naopak, má všeho dostatek. Jediné co žádá, abychom se nepodíleli na okopávání jeho kotníků. Totéž bylo ve vztahu k Ukrajině.

   Co se týče mého vztahu k Ukrajině a občanům Ukrajiny, rozlišuji občany a vládu -vlády, jejichž politika vedla k „ruské agresi“ třebaže nijak se nevymykající jiným agresím ostatních velmocí, kterých novodobé dějiny jsou plné, avšak odsuzované, pokud tak velmi výběrově. Se všemi tragickými důsledky pro „obyčejné“ lidi. Nemám veškeré potřebné informace proč Ruská vláda zvolila tento postup, co plánovala, co předpokládala. Čím snaha o převrat na Ukrajině byla podložena. Na základě těch, které mám, za příčinu eskalace „speciální operace“, za kterou ještě lze považovat výsadek v Hostomelu, je jeho neúspěch, který se změnil ve vedení války v jejím brutálním stylu, třebaže se s pozorovatelnou snahou šetřit civilní obyvatelstvo. Zdejšími médii a politiky vybírané případy civilních obětí jsou kontraproduktivní. Civilní oběti na rozdíl od ostřelování a bombadování Doněcka a Luhanska jsou oběťmi „kolaterálními“, jakkoli je to tragické. S každým dalším mrtvým občanem Ukrajiny roste nenávist k Rusku a Rusům, roste i podpora nynější kyjevské vlády. Každý mrtvý zvyšuje podporu vlády, její politiky, a do budoucna prohlubuje krvavý příkop mezi Ukrajinci a Rusy. Občané Ukrajiny jsou tak mezi mlýnskými kameny. Tak se válka postupně a přirozeně mění z války vládního západního vazala na válku vlasteneckou.
   Před tím i po tom jsem sledoval jsem vystoupení V.V. Putina a dalších představitelů. Jaké byly plány? Jak a proč se vyvíjely? Proč Rusko reagovalo jak reagovalo? Jakou jinou mělo možnost? Je něco co nevím? Co vědí jiní, zpravodajské služby Západu a politici, ale nám, údajně suverénnímu plebsu nezjeví? Vnitroruský boj o moc? Kdo prosadil „speciální operaci“, a co bylo příčinou její eskalace? Cílený záměr, anebo ve vleku událostí?

   Znepokojuje mě, mimo jiné, přístup části veřejnosti k válce. Jako by z pohodlí a zatím ještě bezpečí hlediště sledovali fotbal? Ne. Krvavé gladiátorské zápasy v aréně. Jedni fandí těm, jiní fandí tamtěm. Sázejí na ty či ony. Vedou o tom diskuse. Rozebírají v hospodách. Kdo jak by měl lépe čím a jak bojovat. I jako by sami hráli počítačovou hru. Další počítají kolik jim to už vynáší a ještě vynese, plánují investice…
   Jich se tohle tam přece nedotýká. Válka? Kdeže. Zajímavý obchod. Zatím.

   Jenže tohle není hra, tohle není sport, tohle není zábava. Umírají lidé. Stejní jako my. Kteří nechtějí nic víc než jen….žít.

   K mé základní spokojenosti stačí, jestliže mě nikdo nechce zabít. To samo o sobě považuji za maximální hodnotu. Je mi lhostejné, kdo vládne, odkud vládne, pod jakou vlajkou vládne, jestliže vládne přijatelně, abych mohl žít „obyčejný“ život.

   Politika nynější vlády ve mě vyvolává intenzívní pocit nespokojenosti.

   1. – Občas poslouchám ruské SMI – prostředky masové informace. Tam jsem si všiml, že máme u Rusa, nevím proč, nějakou protekci. Málokdy se o Česku zmiňují vyloženě negativně. Spíše je to pohled na štěňátko, které se vyčůralo, kam nemělo, ale kvůli tomu nemusí z domu. Řekl bych, že je to do budoucna celkem dobrá zpráva.

    – Ukrajina lidí, a Ukrajina vlády. Ale ty Ukrajiny jsou i tak rozděleny. Běžný Ukrajinec a Ukrajinec zfanatizovaný. Tak se válka postupně mění z války vládního západního vazala na válku občanskou. Ukrajina versus Ukrajina. Zbude rozbitá země, ještě chudší než byla. Budou chybět chlapi v produktivním věku, Nejen ti mrtví a zmrzačení, ale hlavně ti uprchlí. Nemají žádný důvod se vracet. Spíše asimilovat. Což, jak jsme zjistil činí. I ti bohatší. Uvědomují si,, že dávky nebudou dostávat věčně. Tady se na ně nedívají jak na něco, co vylezlo z pod kamene, ale jako na lidi, kteří měli tam toho dost. Nejen války, ale i atmosféry.

    – Dívat se na konflikt na Ukrajině (speciální operace to není, válka taky ne) jako na fotbal je prostě nemravnost. Ti fanoušci jedné nebo i druhé strany si měli uvědomit, že k tomu, aby se konflikt přelil na naše území není třeba ani mnoho času. A Slovensko mezi námi to nezachrání. A budeme v tom.
    ===
    Pracoval jsem minulý týden s ukrajinskou pianistkou, které doprovázela ve studiu amatérský sbor. Perfektně připravená. V pauze jsme trochu „pobaltali“ (rusky). Když si zaplatila u pohraničníku možnost se dostat mezi ukrajinskou a polskou hranici, vrhla se k šoférovi, který tam dovezl nějakou humanitární pomoc, vlezla mu do auta s tím, že ji bude muset zmlátit, aby vylezla. Neudělal to, ale dovezl ji až do obce u Opavy, kde je starostou. Zachoval se jako člověk. Sehnal ji papíry, ubytování, pak malý byt a místo v církevní škole, kde mohla hrát na klavír za trochu peněz. Učitelka v penzi ji zadarmo učí česky. Na Ukrajině nechala dva dospělé syny s tím, že se o sebe budou muset postarat sami, pokud nechtějí do „mjasorúbky“ na frontu a starou, 82 letou maminku. A teď řeší, jak ji dostat k nám, aby umřela v trošku lepším prostředí. Podivil jsem se, když mi říkala, že tady u nás je to ráj.

    A my to ani nevnímáme.

    1. Jen malá poznámečka.
     V řadách Rudé armády bojovaly proti německému fašismu (s výraznými rasistickými prvky) možná až miliony Ukrajinců a Ukrajinek. I jim patří náš vděk.

     1. Jistě. Ostravu osvobozovali Rusové, Bělorusové i Ukrajinci.
      Všechno to byli sovětští vojáci!

      Wiki: Petrovův nově vzniklý 4. ukrajinský front byl nejméně úspěšným frontem. Uvádí se, že jeho vojska měla nejhorší výsledky a byly nejslabší jak po stránce technické tak i personální.

 14. K sociální otázce. Nedávno jsem jel vlakem a jeli tam dva mladí lidé s malým dítětem co byli dost cítit. Ok bezdomovci tímhle dokáží vyprázdnit tramvaj roky. Ale tohle mi přišlo jiné. Jednak měli lístek a jeli dost daleko. A vypadali jen trochu ošuntěle a když se bavili nebo si hráli s dítětem tak se chovali úplně normálně. Přijde mi že se začíná objevovat nová kategorie lidí – „lidé žijící v bídě“. Nebo mi někdo vyprávěl jak potkal paní co si nabírala vodu na mytí nádobí v potoce.

  K médiím. Nedávno jsem na jednom (hudebním) rádiu slyšel zprávy a tam že prý vláda (a nejspíš přímo jmenovali Stanjuru) mimo jiné chystá nějakou reformu daní, aby šlo snadněji si doma přivydělávat. A výslovně tam uvedli jako příklad vaření marmelád. Nevím co to bylo, nehledal jsem to. Možná to byla náhoda. Ale přišlo mi to jako přímá reakce na Vidlákovy vize o přivydělávání si.

  1. Cvrček tuhý, larva měkká.
   Bezdomovec vedle heká.
   Snědl cosi z popelnice.
   Z kontejneru nikdy více!
   Zajdu si do žížalárny
   tam to nikdy není marný!
   Pěkně tučnou žížalu
   hned budu mít po žalu
   zvedne se mi moje ego.
   Vždyť kapík je jenom lego.

  2. Re: adx

   Široká daňová reforma hrozí v Čechistánu jenom potud, pokud by bylo výsledkem VĚTŠÍ dojení – pardon – danění širokých mas.
   Nikdy ne jinak.
   Kromě toho každý malý zmetek – pardon – poplatník bude ihned zneškodněn v momentě, kdy začne byť jen miinimálně konkurovat velkokapitálu, tzn. velkovýrobcům a velkoobchodu.
   Můžete chystat auta, na průjezdy STK, anebo montovat nové a neustále se kurvící splachovací systémy do tzv. mikád (nádoba na vodu nad hajzlem), případně dokonce i měnit ohřívače vody za účelem vytápění obydlí (tam už to je horší), ale NIC VÍC!!!

   1. To ano.

    Všimněte si když nějaká banka dělá reklamu jak jak její služby pomáhají podnikatelům. Vždycky ta mají jako příklad herce co hrají nějakého ševce co si doma sám něco šmudlí. A to je jako z jejich pohledu podnikatel. Nikdy jsem tam neviděl třeba velkou halu s robotama kde hrdý (český) reálný majitel velebí banku jaké mají super služby.

    A když se přesto někde objeví někdo, kdo nějaký nový byznys z nuly vydupe ze země, tak je za vrchol podnikatelského úspěchu a snažení ve velkých médiích velebeno, když to pak prodá nějaké korporaci.

    To by Baťa čuměl.

   2. Ja sam za sebe bych jen chtel uvest , ze vubec nemam rad , kdyz se vsecko svadi na to, MY.
    MY vsechno a nic. Ze napr. MY jsme naleteli.
    Jak muzu na neco naletet , kdyz vo tom vubec nic nevim.
    Nikdo se se mnou nebavi ani se neobtezuje mi neco povidat..Navic vladne lez.
    Vidim, ze ja a dalsi MY sou na tom podobne.
    Muzeme za vsecko a spachali jsme uplne vsecko..
    Jak tohle muze bejt. Nasleduje vycet co ja a my sme udelali.
    Havel lhal jako prase a ja za to muzu ze mel moc lhat a krast. Z toho ze chodil na to velvyslanectvi a jiny mu pripravili podminky k tomu.
    Ja a my sem ho mel hned mlatit pres hlavu a hubu aby prestal.Protoze sem vedel , ze to bude mit nasledky. V zivote sem havla nevidel a samozrejme neznal ani nemoh.
    Ja a MY musime mit po ruce nadprirozeny schopnosti vestit a tak vedet co se stane do budoucna vsecko. A vseho nechat a jen pozorovat a hned jak se to vyskytne vedet a s tim skoncit, treba nasilim a nic jinyho.
    -Ja a my sme naleteli….nasleduje vycet co vsechno…
    Az pozde ja a MY jsme zjistli…/Ja osobne sem nic nezjistoval,ani mne to nenapadlo,neni to moje prace, nevim vo tom nic ,jsou jiny a placeny , co je mi do nejaky privatizace jiny vedi co je lepsi. Kdyz to vim ja a MY , je to nam navic ho….no platny…./.Ja a MY.
    Co vsechhno mame vedet a MY v cem jsme se pohybovali , kdyz ty svine vsecko pred nami zatajovali a lhali v jednom kuse. Zase az potom se to vi..
    Ja a MY sme tricet let nechali.. Co teda sme ja a MY meli delat. Kde je vysvetleni a konkretni. Co a jak sme nechali..
    .I maly dite dneska vi jakou chybu udelal Hitler u Stalingradu, ale az potom..
    Az potom je vzdycky.Kazdej chytrej a general. Vcas zadnej..
    Poucky litaji vsude jako pesticky na irsky svatbe…
    Vo zadnej politikach a strukturach nevim , nevidim zadny a nikdo mi je tak nenacpe do krku. Mozna jinejm.
    Nasleduje vycet co vsecko…..
    Nejmensi spotreba benzinu je pri 80 km/hd, zpomaleni je, aby se mohlo kricet jak auta skodi..
    Nepomuze ted ,se dovidam kdyz ja a my budeme bojovat proti politikum, neco takovyho nikdy nikomu nepomohlo akorat na popraviste..
    Voni vedi a muzou a ubrani se za nase penize , dalsi velka vyhoda demokracie..
    Na JA a MY.
    Najednou ja a my potrebujeme toho neuveritelne moc. A JA a MY sme na to proti vsem..Kazdej si s nama akorat…/To je nase jedina jistota/.
    Ted musime a musime a porad musime ,nasleduje zase vycet..
    JA a MY zase musime a nikdo jinej. Ja musim kulovy a pro mne za mne , at se to vsecko treba posere. Mne zadny kecy nepresvedci ze neco musim a ze sem vsecko zavinil..
    Aby naka Vaclavka ,co mi je akora u prdele, ze byla a bude…
    Ve vlade je panak co nic neridi. Tak at se to posere , kdyz to tak chteli.
    Nekdo to tak chtel..Vo tom nic.
    Podhoubi ,ze prej mame ,je mi to zase tam…. neco se prej vytribi, proc se to nevytribilo uz davno..Samo.
    Potreba infuenceru, takovej mne nechce potkat..Zadnej fejsbuk nechci a chtit nebudu at tam pise treba svatej Pavel….Prej se jim deje neco…
    Nepotrebujeme sjednoceni …To muze napsat jenom nekdo kdo na vsecko sere, jako ja..Nekdy sjednoceni pomuze..
    Nejvic prej potrebuju sjednoceni blogeru a sefredochtoru , uz ani nepotrebuju, aby mne z toho vomejvali..

  3. Chystá se přesun vodného a stočného do vyšší daňové kategorie, tedy z 10% DPH na 14%. A 4% nárůst výdajů jen na vodném bude znát. K tomu počítejme růst cen potravin, léků, energií – všeho. když inflace sebrala asi 30% lidem z peněženek, dalších 20% sebere Stanjura s Fialou. Nebojte, možná na to nabírání vody v potoce dojde i u jiných. Tedy u těch, kdo bydlí v domku a mají studnu či potok. Městské byty na tom budou hůře, ty zaplatit musí. Ještě uvidíme, že dobře již bylo, makat se bude až do smrti. Hledejme, co znamená smrt z přepracování karóši (japonsky: 過労死) .

  4. K tomu domácímu zavařování. Bývalý kolega má manželku, kterou málem zahubila vlastní matka domácím kompotem otravou botulotoxinem. Následky má doživotně.

   1. Tedy hádat se nebudu, ale byl to určitě kompot? Teda vařené ovoce? Myslel jsem, že botulotoxin je „klobásový jed“… Ano, maminka mojí spolužačky umřela na starou masovou konzervu…Ale klobásy v kompotu? Nebo bylo v tom kompotovaném ovoci tolika červů, že se jejich maso zkazilo a vzniknul botulotoxin???

    1. Botulotoxin jako produkt metabolismu bakterie Clostridium botulinum nevzniká v kyselém prostředí, tedy o jeho přítomnosti v kompotech bych docela pochyboval.
     Spíš nějaké aflatoxiny, jako produkt metabolismu plísní.

    2. Nejen „klobásy“ – POZOR na to, zdraví máme jen jedno!

     Myslím, že troška poučení nám všem neuškodí,
     opravdu i v kompotu či marmeládě se to může stát…
     zejména když se nyní propaguje,
     že cukr škodí a nahrazuje se kde čím, co bakterii nemusí vadit….

     A malér je, že to ani na pohled …..údajně nepoznáme, jinak by to ti otrávení asi nesnědli.

     https://www.rodina.cz/0/nazor_strom17276625.htm
     Odtud kopíruji:
     Botulotoxin je polypeptid, produkt metabolismu bakterie Clostridium botulinum.
     Ta se vyskytuje především v trávicím traktu kopytníků, existují i typy parazitující na rybách atd. Je to anaerobní sporulující tyčinka, existuje ve dvou formách – vegetativní s metabolickou aktivitou, a pak ve formě opouzdřených spor, které přečkají nepříznivé podmínky – dokážou např. v kontaminované půdě přežívat celá léta.

     Sporami Clostridií se můžou kontaminovat TÉMĚŘ VŠECHNY potraviny, včetně medu.

     V čem tkví jejich nebezpečí?

     Při NEDOKONALÉM KONZERVOVÁNÍ potravin jim nechtěně můžeme vytvořit příznivé prostředí k přechodu do vegetativní formy, pomnožení a produkci smrtelně nebezpečného jedu. Botulotoxin působí na nervosvalové ploténce a v nejtěžší formě působí paralýzu všech svalů včetně dýchacích a také např. zástavu činnosti střeva.
     Pokud se včas odborně nezasáhne, otrava bývá smrtelná.
     U nás došlo od šedesátých let jen asi ke stovce těchto otrav,
     ale zažila jsem otravu dvou osob v mém blízkém okolí (zavařené maso na cestu k moři)
     a bylo to doslova o vlásek.
     Jak se chránit proti otravě?
     Clostridia se množí bez přístupu vzduchu, dříve často v klobásách zalitých sádlem někde
     v komoře – proto klobásový jed.

     Opouzdřené spory přežijí klasickou sterilaci, HYNOU až při teplotách kolem 120st.,
     kterých se dosahuje JEN v autoklávech v konzervárnách.

     Už před více než sto lety ale byla vyvinuta takzvaná frakcionovaná sterilace neboli tyndalizace. Spočívá v tom, že se konzerva po první sterilaci ochladí a po cca 24 hodinách se sterilace opakuje. Případné spory stačí vyklíčit a vegetativní forma se opakovanou sterilací zničí.

     Kdy je potřeba sterilovat dvakrát?

     U všech zavařenin, které NEJSOU chráněny DOSTATEČNOU koncentrací cukru nebo kyselin (tedy netřeba většinou u džemů, sladkých kompotů, čalamád, nakládaných okurek).

     U výrobků pro malé děti bych tak postupovala vždycky – tedy u těch nedávno diskutovaných výživ. Taky u všech konzerv typu lečo, zeleninový základ pod maso, houby v oleji, u všech masových konzerv. Už jsem tu četla děsivou zhůvěřilost – jak jedna z nás guláš na dovolenou plní do sklenic a obrací víčkem dolů a toť vše – jako u marmelády…

     Napadení Clostridiemi u konzervy vůbec nepoznáte.
     Nemusí být nijak smyslově změněná.
     Není vyduté víčko, víčko drží – tyto bakterie vzduch ke své činnosti nepotřebují, naopak. !!!!!!

     Takže pokud si nejste jisti a přesto chcete potravinu konzumovat,
     důkladně POVAŘTE nejméně čtvrt hodiny, toxin na bázi bílkoviny není tepelně stabilní.
     Děkuji za pozornost.“
     **************
     A zde to potvrzují:
     https://www.szpi.gov.cz/clanek/obecne-rady-a-tipy-onemocneni-z-potravin-alergie-a-intolerance-botulismus.aspx

  5. K sociální otázce. To znám u nás na Brno – venkově žijí v chatových koloniích v rozpadajících se chatkách z poválečné doby, bez elektriky, bez vody. Mají mezi sebou natahané prodlužovačky. Vodu nosí v kýblech od studny nebo potoka. Ztracená generace.

   1. A zjišťoval jste, co to je za lidi? Proč žijí tak, jak žijí?
    Jestli se do této situace dostali vlastní vinou, nebo podvodem někoho jiného, nebo proč vlastně?
    Až budete znát skutečné důvody, potom si pište o ztracené generaci.

    1. „Jestli se do této situace dostali vlastní vinou …“

     Jste spadl z višně? Když se rozhodnou vás zničit, tak vás zničí. A basta!

     1. Tuhle bylo, jak 2 studenti VŠ v Brně, z důvodů drahoty a nedostupnosti privátů, kde nakonec musí v bytě bydlet hodne studentů a není klid na studium, tak si pronajali v Bystrci zahrádku a bydlí tam v obytném přívěsu, který koupili na vrakovišti a zrekonstruovali. Kde jsou ty Casy, kdy já bydlela na koleji za 20 korun na měsíc a ještě k tomu dostala roli toaletního papíru a lahev jaru na úklid.

 15. Dnešní Vidlakuv článek pěkný.

  Chtěla bych upozornit na echo24, kde je snaha o plus minus pravdivější informace a kde díky cause Černochové šovinistická prasátečka víme, ze přehnaným respektem k vládní elitě netrpí.

 16. V májový čas dnešní
  pod rozkvetlou třešní
  teplé rety rudé.
  Dobré to zas bude.
  Svírám Monu Lízu
  za bzučení hmyzu
  vnímám její vůni,
  jsem rád, že jsem u ní.

 17. Asi klíčová myšlenka dnešního Vidláka by se při troše dobrý vůle a přimhouřených víčkách dala nahňácat do týhle jeho jediný věty:

  “ Potřebujeme, aby Jindra Rajchl vůbec nepotřeboval chodit k Řezníčkovi, protože si prostě udělá rozhovor jinde a se stejným dosahem

  No já bejt Vidlákem, tak bych brzdil, protože Fiala a spol. maj pod palcem hrdinnýho (už snad generála) Koudelku a ten se prej už jednou nezakecal. Podle toho co naznačoval Fiala, prej odvážně Koudelka celý alternativě povypínal co se dalo až ták, že všichni čuměli jak vyoraný myši, jak se se svejma stížnostma dezoláti nedostali ani přes prokuraturu, natož k Rychetskýho soudům. Von je sice Fiala blbej jak štoudev s plesnivým kyselým zelím, ale ten svůj boj:
  „Je však třeba bojovat s nesprávnými názory, a to budeme i nadále činit.“,
  myslí zcela vážně, protože mu/jim nic jinýho nezbude!

  No a pak mi to vychází jako na vojně, že když není spojení, tak není ani velení. Pak marně hledám odpověď na otázku, kam tedy bude ten Vidlákův Rajchl chodit, když né k Řezníčkovi, protože jinde to nebude prostě fungovat.

  No nevím-nevím, ale pak mi to vychází, že bez krve to asi nepude (samozřejmě myšleno čistě metaforicky)!

  1. Re: blbíš

   Všechno je jednou poprvé. Když se stejný trik použije podruhé, už to nemá tu pravou šťávu. Lidi si zvyknou i na šibenici.
   Když to udělá Koudelníkův syn podruhé, potřetí pak bude muset vypnout celou datovou síť.
   Lidé jsou učenliví…

   1. … věřím Koudelkovi, že to zvládne i bez vypnutí datový sítě, koneckonců Čína s tím má už svý zkušenosti.

 18. Jedna věc je jistá – pokud nás tenhle zasranej režim opravdu donutí jíst brouky, budeme je mít nejdražší v evropský unii.
  Jako elektriku, plyn, cukr…

   1. Iluze na hruze../na luzu/.
    Uz v prvni vete,ctu. Kapitalismus je lepsi…Kde to najdeme.
    Behem prumyslovy revoluce u britu, v Usa , nedejte se vysmat , lidi nebyli pro kapitalistu ani otroci, umirali na bidu , kdyz nezahynuli v „praci“ , se to nazyvat prace nebylo mozny.
    Protestanstvi zarucilo ze buh ma rad zisky a pujcovani na urok.
    Odmena za praci byla zaruka ,rychle a nebo pomalejsi ,ale zarucena zaniku delnika.
    A celych populaci ,zen a deti na podvyzivu atd…
    Muzeme to definovat jako nejvyssi formu a totalni zdokonaleni systemu absolutniho otroctvi.. Navic se dovazeli otroci z celeho sveta , z Ciny nejvic kvalitni , asi nejvic..
    Protoze mistni slabli a rapidne ubyvali na podminky..
    Otroctvi ve vetsine /bez tech ojedinelych deformaci dnes presentovanych jako otroctvi/, ale silenych v islamu..Nebylo tak sileny.
    A jen proto musela bejt obcanska valka za zruseni otroctvi..
    Aby si lidi pro sebe vybojovali ,ve valkach /a umirali / ,daleko ,daleko horsi..
    Jedna z hlavnich vyhod demokracie..
    Silenstvi kapitalismu nicilo svet, zakon napr. v britanii zarucovalo , ze reka je reka , kdyz v ni neco tece../Voda to bejt nemusel a nebyla. V londyne byla permanentni mlha ,zpusobena splodinami velkyho prumyslu a kazdej to dejchal ,cely lesy a priroda zdevastovany/.
    Kapitalista ve svym zajmu ,aby se dopracoval do imperialismu na celej svet ,si poridil nepritele v bolsevikovi , to je vzdycky nejdulezitejsi ,aby vytvoril podminky na dalsi druhou valku ,kterou ale bez SSSR nemohl vyhrat. Jak se ukazalo.
    Pro zapad to byla pseudovalka..Jenom proste zase taskarice a predstirani.
    Nekdy museli obetovat sve vojaky ,aby obeti byly vetsi a mohli kricet ze vsech sil, ze taky valci..Propaganda dodnes o tom presvedcuje.
    Silenstvi dalsi a jeste horsi valky ,dobyta uzemi Stalinem /s cimz nepocitali,chteli aby se german a rusem vzajemne znicili ,aby potom imperialista pohodlne ovladl svet, / je donutilo a couvnout..Aby se udrzeli u moci na svet..
    Zlepsili rapidne a podstatne /Keynes/,podminky pro sve populace ,casto az rozmazlovali ,aby se nebourili do protivalecnyho socialismu a zacali zase souhlasit s nutnosti se vsemozne „branit“ proti zavilemu nepriteli komunismu , ktery chce znicit svet valkou a nic jinho..
    Nevadil totalni rozvrat a zniceni SSSR…A preziti nacismu bez uhony , britu, francouzu a s udesnymi nepredstavitelnymi zisky Usa.
    Obema valkami.
    Ovladli ,nyni imperialisti v Usa /Londyn uz nezarucoval bezpeci/, svet agresi bank a financnich organizaci ,jako IMF , Us treasury a hlavne soukromou Reserve bankou..
    Tedy dalsi kolonizaci ,kdy soukrome korporace koristi v zkolonizovanych zemich a vlada demokratickym vydiranim obcanu to vse poridi a zaplati pro korporace..
    To zapricni mechanismus postupnyho hospodarskyho upadku pro kazdy stat..
    Korporace bohatnou ,uchopi moc a zacnou vladnout a imperializuji svet , nekonecnou agresivni rozpinavosti ..Nic jinyho nejde..
    Protoze jakmile prestanou skonci..
    Priklady neuvadim, abych nerozpatlaval, kazdej si je muze najit..

    1. sak taky Vidlak s Rajchlem maj v umyslu propagovat Svarcsystem a nechat ho bujet, dyt jsou to libertariani, delnici a low level bily limecky budou drit jeko otroci na OSVC, tro je jejich plan.

   2. Upozorneni …Nasleduje pro vas zbytecnej text , prispevk pro srolovani..
    Dulezita Upominka.
    Nezapomente ,ze neco takovyho nesmite cist ,cenzurujte se…
    .Muzete se poskodit na celej zivot..
    Radeji si ctete a ukajejte si sve zaliby v Ladikovych popularnich rikankach, ty jsou pro vas uzitecny….

     1. Tak, tak. Přeskočilo! Přeskočilo vám to dnešek.
      ===
      Korporace vládnou všemu. Kdo tvoří jakoukoliv korporaci? Co jsou „atomy korporace“?
      Židozednáři? Mimozemšťani? AI?
      Ne, je to „elita lidstva“. Ti, kteří měli dost síly a chytrosti vylézt až na vrchol.
      Mě to dost deprimuje. Protože „Jsme jedné krve oni a my…“
      Opozice je jen následná vlna těch, kteří chtějí zaujmout „místo na vrcholu.“
      Nemá jiné cesty. Na svahu té homole se neudrží, musí na vrchol nebo spadne.
      A musí mít nějaké podhoubí, aby uspěla. Jistěže ano. My jsme to podhoubí.

 19. Tak opravdu naposledy k https://web.litterate.cz/stalo-ti-to-za-to/comment-page-2/#comment-141527 , abych ten dnešní opravdu dobrej a chytře-hloubavej článek Vidlákovi neprasil:

  Znovu ve vší úctě, Kchódle, asi není ode mě zrovna férový vyzobávat z Vašich textů, ale já si opravdu nemůžu pomoc, třeba tohle Vaše z pátku:

  Rusové mají raketovou převahu a snadno mohou zničit konvenčními údery všechna NATO letiště bližší než 2000 km od ruských hranic, aniž by se NATO mohlo ubránit – protože NATO má velice slabé PVO, dokonce i obrana takto důležitých cílů je ubohá. Proti ruským semi-balistickým raketám a ruským hypersonickým raketám ani nejlepší Západní PRO systémy nefungují. I poslední model Patriotu PAC3 nebo THAAD (který reálně ve výzbroji vlastně ani není, jen asi 20+ kousků, které Amíci tahají „putovně“ po světě) nedokáže ani spolehlivě sestřelit 20 let starý Iskander-M, proti posledním modelům nebo hypersonickým raketám je k ničemu totálně.

  Pokud nesouhlasíte, že se Vaše psaní může interpretovat tak, jak to učinil blbíš (= na Amíky stačí „pár raket a bude vymalováno“) , tak pak to holt musíte příště napsat jinak a hlavně polopatičtěji, aby i takovej vojenskej nedouk blbíš pochopil, jak to vlastně myslíte a jak si na tom ve skutečnosti ty síly Ruska a USA stojící! Ve Vašem dosavadním psaní fakt čtu, že Amík je oproti Rusákovi zpozdilej téměř ve všem a navíc, a to mě překvapuje, že je i blbej, něco jako ve stádiu posledního tažení a to se mi fakt nechce věřit!

  1. Přesně tak to je. Kde v tom vidíte „pár raket“ je mi záhadou. Jako kdybyste naspal, že kardiochirurgie nic není, jen se parkrát řízne do masa.

   Odpověděl jsem ve včerejším článku, mrkněte tam. Nebudu to roztahovat i sem.

   1. … pokud to „párkrát řezání do masa“ jako já těch „pár raket“ dáte do uvozovek, tak proč né … ale nechme toho, tohle fakt už nemá smysl!

   2. „par raket“ muze znamenat leccos.
    Ja osobne nechapu, proc si tolik lidi na zapade mysli, ze Rusko ma atomovky jenom pro paradu.
    Vzdyt i Trump verejne prohlasil „k ceme mame atomove bomby, kdyz je nemuzeme pouzit.

    ‚If we have nuclear weapons, why can’t we use them?‘
    https://www.independent.ie/news/if-we-have-nuclear-weapons-why-cant-we-use-them-trump/34937353.html

    Vsichni nastavajici premieri Anglie pravidelne odpovidaji na otazku, jestli by pouzili jaderne zbrane, kdyby to bylo potreba, a bez vyjimky vsichni odpovidaji stejne.

    Co proboha vede strategy na zapade k myslence, ze Rusove jsou jini.
    V pripade primeho zapojeni NATO do konfliktu, tech „par raket“ taky muze znamenat par atomovek. Nemusi to byt ani nic velkeho.
    Budto poleti na americke zakladny v Polsku, Rumunsku, Nemecku atd…
    Nebo by Ruskove mohli oprasit americky plan na oddeleni Severni Koreje od te Jizni „sanitarnim“ koridorem vybombardovanym atomovymi bombami.
    Mohl by se tahnout pekne po polske hranici na jih pres tu slovenskou.
    Naprosto nechapu, proc by Rus mel strilet tisice konvencnich raket a likvidovat nekde letiste a sklady, kdyz to muze vyresit jenom par raket, ktere navic zpacifikuji bojechtive obyvatelstvo a vedeni ruznych valkychtivych zemi (napr Cernochova, Lipavsky), a soudruhum za morem zaroven ukazi, ze to Rus mysli vazne.

    Jeste jednou:
    ‚If we have nuclear weapons, why can’t we use them?‘

    Pro ty, kteri tu jsou sluzebne, to nerekl Putin, ktery porad jenom vyhrozuje a chresti zbranemi. To rekl americky prezident, takze to musi byt spravne, mirove a humanitarni.

    1. Rusové jistě mají předem spočítané, kdy „ještě ne“ a kdy „už jo“, ohledně použití taktických jaderných zbraní na evropském bojišti. A v tomto smyslu předem napsané rozkazy, rozmístěné jaderné zbraně, určené jejich nosiče, obsluhu a vše další.

     Mají to ostatně přímo napsané i v doktríně: použijí je, pokud je někdo použije proti nim nebo pokud dojdou k názoru, že útok na Rusko, byť i jen konvenčními zbraněmi, ohrožuje další existenci a celistvost Ruska.

     Zdánlivě je výhodnější poslat – třeba proti letecké základně NATO – jednu dvě rakety s jadernými bojovými částmi, než např. 40 raket s konvenční trhavinou. Jenže záleží na více okolnostech. Jaderné zbraně, i ty nejmenší taktické, mají totiž také pár menších „chybiček“.

     Jednak jsou velice drahé, a to dokonce tolik, že použití 40-ti konvenčních raket vyjde levněji než jedné jaderné: jako se říká, že politika je koncentrovaná ekonomika, o válce to platí také. Jednak je pak problém s nepoužitelností cíle pro vlastní potřeby – i malé taktické jaderné zbraně s minimalizovaným spadem a rychlým poklesem radiace nejsou bez rizik pro vlastní vojcly až bude cíl obsazen, dokonce ani v rámci válečné škály rizik.

     Další věc jsou pak obranná opatření protivníka: PVO, byť ho má NATO velice slabé a mizerné, PRO ještě horší, má jisté šance část raket/střel sestřelit. Když má Patriot PAC3 odhadovanou úspěšnost proti ruskému semi-balistickému Iskanderu-M 0,15-0,25 na jednu odpálenou obrannou střelu, při použití více střel proti jednomu cíli se občas trefit může. Tudíž i těch jaderných střel se musí poslat více, aby byla pravděpodobnost zásahu (téměř) jistá.

     Rusové mají hypersonické střely, čímkoliv NATO nezachytitelné – Kinžály a Zirkony. Ale také nestačí poslat jenom jednu střelu, protože vždy je jistá pravděpodobnost poruchy, selhání navedení, selhání nálože. Takže pokud by došlo k použití takové jaderné munice, stejně poletí na jeden cíl takové střely alespoň dvě najednou. Pokud jde o kruciální cíl, jehož zničení je nutnost, je to pravidlo.

     Další věc pak je, že obvykle nejde o úplné zničení cíle, ale o znemožnění použití či vyřazení na určitou dobu. Leteckou základnu stačí zneschopnit na pár dní nebo týdnů, pak už je to jedno, protože protivník stejně už nebude mít žádná letadla nebo operaci ukončí, protože nevyšla a porážka je jistá. Při větších operacích – jako by byl hromadný letecký/raketový útok na Rusko – může stačit vyřazení letiště i jen na pár hodin.

     Tím chci říct, že Rusové jaderné zbraně proti NATO při napadení Ruska nezbytně použít nemusí, dokonce že je to silně nepravděpodobné – pokud je jako první nepoužije NATO. Mají totiž dost konvenčních raket a raketovou převahu, jak kvantitativní, tak kvalitativní.

     Navíc je jasné, že strana, která je první použije, bude viníkem navždy: otevřela Pandořinu skříňku. Amíkům je to zjevně úplně jedno – bohorovně vyhlašují, že na to mají právo, jak ostatně již ukázali v Hirošimě a Nagasaki. Ale většině světa ne.

     1. Uz vidim jak Putin v Kremlu u kyble vodky pocita, ta takticka je draha, tu nepouziju..
      Takhle nic neusetrim..Nejsem blbej umim si to spocitat.
      Spokojene nahne kybl. Da si loka.
      Aby se chybicka nevloudila..
      Dalsi chybickou , ze mu to zabije vlastni armadu..
      Skalovani rizik je riziko..
      Ma to spocitany dopredu at se deje co chce, von vi kdy a kdy ne.
      Treba az za pul rou, zalezi jak to spocitani vyjde..Toho se bude drzet..
      Pac to ma v ty doktrine a smytec.
      A zvedne a nahne si kybl, pije.
      NATO zbroji asi 80 let ale mizerne. Na celym zapade nikoho za tu dobu nenapadlo , ze mizerne..Jenom nektery to vi ,shury dodany…
      Vobcas se i slepej trefi do stodoly ze dvou metru. Sou mizerne jeste beznadejny a ani vo tom nevedi..
      Pac Putin ma na pomoc jeste ty cilovy , krucialne vitezny pravidla..
      Ani se nemusi Putin poradne branit a umerne, jako odpoved na nuklearni utok. Se to vi..Nepravdepodobnosti tady uplne vladnou….
      Muze klidne chrapat pod kyblem vodky.
      Vsecko ma dobre spocitany.
      I pritom jejich NATO mizernym zbrojeni , maji spousty raket a dokonce kvalitativni a kvantitavni prevahu , kvalitativni a este kvantitativni ,mizerove zatraceny !!!
      Jak tohle muze vubec bejt.
      Dulezitost urceni a jasnosti , kdo je vinik je namiste. Nikdo neprezije ale at .
      Vinik bude urcenej ,neunikne a smytec.
      Ze vypacil zase ty Pandore nejakej kredenc.
      Jenom malickost , amikum neni jedno vubec nic , zadny prava bohorovne nemusi vyhlasovat ,ani dokazovat a nemusi se s tim ani vobtezovat , kazdej
      imperialista se ridi samozrejme zakony imperialismu a nemusi nikde nic rozkecavat a troubit , to je obecna povedomost uz tisice let..
      Putin jenom pomysli sou to mizerove a zarve , garson , dalsi kybl vodky a pronto !!

     2. Ja to proste vidim mnohem jednoduseji:
      jaderne zbrane jako prvni pouzije Urkajina, uz je dokonce maji a neni to zadne tajemstvi. Munice s ochuzenym uranem splnuje definici spinave jaderne naloze a dohadovat se o tom, od jakeho stupne zamoreni to uz je nebo jeste neni spinava bomba, je bezpredmetne.

      Takze az se Rusum zachce, tak vymluvu na pouziti malych taktickych atomovek jim poskytnou Ukrajinci pouzitim britske munice.
      40 konvencnich raket mozna zvladne stejnou praci, ale chybi tam ten odstrasujici faktor.

      Jinak jako delasi eskalaci cekam, ze Rusove sundaji ty spionazni AWACSy, ktere letaji kolem Krymu, protoze predevsim diky nim se musi ruske letectvo drzet zpatky, a hlavne ony stoji za uspesnosti ukrajinskych dronu.
      Jako vymluvu si umim predstavit klidne neco tak hloupeho, jako ze treba z tech AWACSu byly navigovany ty drony.
      Pravda nebo lez? Pamatujete jak zacla valka ve Vietnamu?
      I kdyby to byla pravda, tak to USA mozna priznaji az po 40 letech, kdy to uz bude jedno.

   3. Jen odpovezte, nestydte se. Nedejte se zahadovat..
    Proc ste tak tady zasifrovanej ,K24.
    Spani s kardiografii taky nejde. Prirovnani kulha na vsecky ctyri.
    Ani povrchni poucky a jine akademismy nefunguji jako driv.
    Chce to fakta a skutecnosti.
    A ty nesmi chybet ..

  2. Příteli blbíši, oba pamatujeme, že Kchodlovy předpovědi celkem slušně vycházely. Byly založeny na technických znalostech. Já jsem vycházel ze zcela jiných zdrojů a výsledky se velmi dobře shodovaly.
   Letos budeme mít jedinečnou možnost porovnání. Ukrajinská velkoofenziva ukáže limity. Je to již tak daleko, že i když se jarní změní na letní a pak podzimní a případně zimní, tak výsledek bude jednoznačný. Hop nebo trop. Ukáže se reálná síla.
   Všímejte se, někteří komentátoři hodně couvají. Připravují si nové pozice.

   1. Obcas predpovedi vyjdou, obcas ne, uvidime, jak to bude tentokrat, ale technickou erudici k42 uprit nemuzeme, i kdyz se to tezko hodnoti, pri neznalosti problematiky.

    Co ale hodnotit muzeme, je „velka ukrajinska ofenziva“.
    Jak ze studii vojenske historie vime, tak vsechny uspesne ofenzivy byly ohlaseny s velkym prestihem a ty nejuspesnejsi dokonce predem zverejnily i presne druhy a pocty zbrani, a taky pocet pripravenych vojaku.
    Moment prekvapeni je totiz vzdy na skodu.

    Tohle je neco, co by melo ne trknout, ale primo nabrat na rohy vsechny ty analytiky, vojenske novinare atd…
    Ale ono ne, oni misto toho vsichni svorne pisi o mohutne ofenzive a papouskuji propagangu jedne z valcicich stran.
    Rus tam asi do tedka sedel a chlastal vodku a zbyva mu poslednich par naboju, jak tvrdi Ukrajina a cesky ministr zahranici.

    Proto se spise vyplati se podivat na nejake analyzy tretich stran, kdyz mate chvilku volnou.
    Dneska pri snidani jsem zahledl zajimavou spekulaci, ze ta velka ofenziva bude spise zamerena na ruskou flotilu kotvici v pristavech na Krymu.
    Otukavaji to tam uz pekne dlouho, obcas se jim neco povede, ale nic velkeho, vsak se taky o zadne masove utoky nejedna. Zpravidla 2-3 drony.
    Spionazni letadla NATO jsou vzdycky pobliz, takze znalyzuji ruskou obranu a pripravuji pristi utoky.
    Kdovi, co by takovy masovy utok dronu a protilodnich raket dokazal, k tomu nejake ty hladinove drony… to by bylo aby se do neceho netrefili.
    Flotila by taky mohla byt presunuta do Azovskeho more, kde by podporila ruskou obranu z more.

    1. Sakuro, Káčko, i další. Jestliže má ruská armáda obrovskou převahu, proč ještě nevytlačila ukrajince od Doněcka na takovou vzdálenost, aby toto město nemohlo být ostřelováno?
     Víte, píšeme si tady ,podporujeme se, sníme, jaké by vše mohlo být, kdyby.
     Jedni jsou pětikolkáři, další okamurovci, babišovci, rajchlovci…
     včera a předevčerem jsem se v podvečer vracel z práce, no vlastně i zážitek z ranní cesty.
     My tady máme zvětšující se skupinu lidí, se kterou si nebude vědět rady, pokud nezaujme radikální postoj nikdo. Dost osob pod vlivem. Kapuce zastřený zrak, myšlenky, pokud jsou vůbec nějaké, tak kde seženu další cíga, další hlt, další dávku.
     Nezajímá je politika, nezajímá je zaměstnání, nezajímají je další ostatní lidé. Nechci tady mluvit rasisticky o občanech jisté barvy pleti. Týká se to skupiny spíš mladších lidí obecně.
     Kam až jsme to nechali zajít? Zkuste si vedle takových lidí bydlet. Ne v bytě, ale ve čtvrti. Budete se bát vyvěsit na balkon prádlo, vyvětrat, budete se bát dát děcko na pískoviště, budete se bát jít v příšeří sami někam.Nakoupit, nebo prostě domů. Dokud jim někdo(rodiče, prarodiče, neziskovky, ) semtam něco dají ještě nemají důvod dělat skutečný bordel, ale až se vše zhorší…
     Jak říkám, tato skupina narůstá, a to je vidím jen z auta, poflakovat se na zastávkách postávat ve čtvrt na pět ráno před nálevnou, odpoledne leží vyvrácení u kola. Ráno na vesnici autobusová zastávka a vytržená lavice položená do vozovky. o kus dále rozházené dlažební kostky po vozovce.
     Bude třeba obnovit i pořádek, řád, a úctu k autoritám.

     1. Ja do hlavy Rusu nevidim.
      Proc uz davno neni naraznikove pasmo kolem Donecka sirsi atd.
      Ja bych prilehla opevneni Ukrajincu uz rozbombardoval davno, aby meli v Donecku klid.
      Kdysi tu byl nazor, ze to tak Rusove udrzuji schvalne, aby meli Novorusove motivaci bojovat.
      To se mi zda pritazene za vlasy, ale kdo vi.
      Nebo taky ze to ukrajinske opevneni je moc bytelne, s cimz taky moc nesouhlasim, protoze v Bachmutu Rusove sundali jednou bombou pulku panelakoveho bloku.

      Kdovi, jak to je.
      Treba cizinecke jednotky z Polska, Beloruska, Gergie a dalsich jsou pry uz z Bachmutu pryc a zbyvaji tam jenonon Ukrajici, kteri kryji ustup cizincu.
      Ja tomu rozumim, masakr/zajmuti cizincu by vypadalo velmi spatne, a jako PR na zapade neprijatelne.
      Ale na druhou stranu, kdyz se vziju do kuze ukrajinskeho vojaka, tak cizi zoldaci maji povoleni ustoupit a domaci jsou tam nechani napospas osudu a ruskym bombam.
      Moc by se mi za Ukrajinu bojovat nechtelo.

      K tem neprizpusobivym, to je casovana bomba. Zije uz druha/treti generace zvykla na davky bez prace.
      Zatim je hodne ramusu kolem duchodu, zajimalo by me, jak je to s valorizaci ruznych davek atd. Mozna nekdo ze socialky ma informace.
      Eta (snad se nepletu) tu obcas psal, ze si s nejakym setrenim topeni moc hlavu nedelaji, a kdyz prijde slozenka s nedoplatkem, tak proste socialka napise mimoradnou davku.

      1. Re: Sakura

       Už jsem to tu psal milionkrát
       Třešňáku, KOLIKRÁT ZA SEBOU budete ochoten vstát ze země a ZNOVA BOJOVAT, když vás obyč agresor pošle pěstí nebo nějakým chvatem k zemi a vy budete i po pádu na zem stále bojeschopný?

       Odpovím za vás.
       1/ pokud bude jeho převaha více než jasná, pokusíte se o útěk.
       2/ pokud jasná nebude, určitě určitě to zkusíte třikrát, čtyřikrát pětkrát…,
       3/ pokud budete mít dost rozumu, necháte toho. Pokud rozum nebude, budete to zkoušet tak dlouho, dokud vás protivník nezchromí nebo nevysílí tak, že se neudržíte na nohou.

       Otázka č. 2

       Co si budete pamatovat DÉLE? Jeden pád na zem, anebo dvacet, třicet pádů na tomtéž místě za přítomnosti a pozornosti CELÉ vaší society, včetně holek, které jste měl v záměru ulovit?
       Jedno malé zakolísání, anebo nebetyčný totální výprask, jaký ještě nikdo a nikdy neviděl?

       Předpokládám, že pokud máte zbytky zdravého rozumu a paměti, ten totální výprask si zapíšete za uši hodně velkým písmem…

       Stejně tak si obyvatelé Doněcka a přilehlého okolí MUSEJÍ dlouho pamatovat, jak jim JEJICH spolubydlící (Donbass je na Ukrajině nějakých /silně zaokrouhlím/ 100 let) zabíjeli civily.

       Aby došlo k adekvátnímu a zamýšlenému rozvodu Vasila s Ivanem, musejí OBA podstoupit křest ohněm a krví.

       1. Ještě maličký dodatek.
        Vyrostl jsem a vlastně celý svůj život žiju v regionu, kde se vykopaly opravdu HLUBOKÉ rozdíly mezi lidmi, a to na základě vynuceného podpisu či nepodpisu papíru, kdysi zvaného Volkslista.
        Ten papír by už samozřejmě VÝSEDNICÍ předchozího stoletého vývoje, které se všeobecně nazývá „národní obrození“.
        Toto obrození – já to napíšu normálně – nacionalizace zdejšího obyvatelstva vedlo k totálnímu rozvratu zdejší society a jeho následky BOLÍ JEŠTĚ DNES.

        Po stu letech ještě stále není uklizeno…

        1. Karin Lednická „Šikmý kostel“ (1,2)
         Velmi dobře popsáno pro ty, pro které byl a je tento region příliš z ruky.

      2. K tomu ostřelovanému Doněcku: četnost ostřelování je dnes ve skutečnosti zcela minimální, a úspěšné zásahy ještě méně časté, protože tam Rusové rozmístili krátkodosahové PVO proti 122mm MLRS Grad a proti velkorážným 120mm minometům s větším dosahem. A vedou velice úspěšný protibateriový boj, tj. přesné zásahy Ukrošů ihned po každém pokusu.

       Mrtvých a zraněných civilistů v Doněcku etc je tak málo, že se radikálnější kroky na zničení Ukrošů v Avdějevce a dalších těch frontových osadách nevyplatí: počet ruských obětí takové operace by byl vyšší než ušetřené životy obyvatel. Současně pomalu obcházejí Avdějevku ze severu i z jihu, takže konec se definitivně blíží.

       Rusové by sice mohli Ukroše na zmíněných místech prostě zaházet velkorážnými klouzavými bombami, ale brání tomu dvě skutečnosti: Ukroši tam pořád udržují civilisty jako rukojmí. Další důvod je, že tam Ukroši hrnou ve velkém další kanonenfutter, aby si tyto posty udrželi – Rusové „denacifikují“ nejvíce Ukrošů právě v Avdějevce u Doněcku a pak v Bachmutu. Zkrátka jim to slouží jako pastička.

       1. Taky mi to tak připadá. Nechat je nacvičit na linii dotyku a tam je houfně zlikvidovat. Ti už pak nebudou součástí protiútoku. Dlouho jsem přemýšlel proč tak dlouho Ukrajinci brání Bachmut. Asi proto, že kdyby ustoupili, ocitli by se na poli bez ochrany a byli by zameteni daleko víc na západ. Zbylé výškové budovy jim dávají převahu – pozorování a střelba na níže položené části.
        A ještě něco: Když je nějaká četa ve výškovém baráku, dost špatně se dezertuje.
        Přesto je tam dezercí docela dost.

        1. Přesně tak.

         Bachmut/Artěmovsk je poslední těžká linie ukrošské obrany – díky geografii krajiny, města jsou v údolích mezi kopečky – před hlavním ukrošským uzlem na Donbasse, tedy městy Slavjansk-Kramatorsk, kde mají hlavní posádku, dopravní napojení na železnice a silnice a de facto poslední slabou linii obrany: pak je volno až ke Kyjevu, žádná další jednotky Ukrošů ani výzbroj ani ženijní opevnění.

         Navíc to pro Ukroše má obří propagandistickou hodnotu, navázanou na podmínky čerpání dalších peněz a dodávek výzbroje od Západu. Pád Bachmutu/Artěmovsku by mohl na Západě některým „otevřít oči“ a proud prachů a zásob výzbroje a munice by docela vyschl. Což přes tu úpornou obranu, jinak vojensky už skoro zbytečnou, stejně tak skončí…

         Výškové budovy, nejen festové sovětské paneláky z tlustých panelů, normálními 152 mm houfnicemi obtížně prostřelitelnými, ale hlavně betonové lité stavby slouží Ukrošům jako opravdové pevnosti.

         Rozdíl proti Mariupolu, kde ruské síly musely dobývat takové baráky za nenulových vlastních ztrát patro po patru – protože tam Ukroši násilím drželi civilní nájemníky jako rukojmí – je v tom, že v Bachmutu/Artěmovsku v těch domech civilové už nejsou. Takže místo, aby na ně Rusové posílali třeba Čečence, což jsou policejní protiteroristické jednotky, a byly to vlastně operace na záchranu rukojmí před teroristy, tady je to jiné.

         Rusové se s těmi domy už nedobývají: prostě tam hodí 1500 kg klouzavku a je hotovo. Opět ale platí, že Bachmut/Artěmovsk používají jako past na Ukroše, jinak by to dobyli dávno – jakmile zmizeli civilové, tak to mohli kdykoliv vybombardovat do mrtě. S tím začali až teď.

     2. Re: Folďas

      Byl jste na vojně? Třeba v ČSLA?
      Je jedno u jaké zbraně. Klidně kuchař nebo písař.
      Byl nebo nebyl?

   2. … ale náš Kchódl to píše jakože mač Rusko & USA(NATO) je rozhodnutej právě díky stagnaci a blbství USA na všech frontách, to je na mě silný kafe, příteli.

    Asi nikdo z nás nepochybuje, že na Ukrajinu s@re pes, ale moc bych si přál, aby Ukrajina nebyla tím prubířským kamenem, kterej by ukázal v samý syrovosti, jak na tom ve skutečnosti obě strany sou.

    Zatím je zcela evidentní, že Amíci a spol. (stejně tak Rusové), cíleně ničí svůj válečnej šrot ze skladů prakticky celý zeměkoule (hlavně z Iráku) a že se zřejmě hodně podcenili Rusko a sebe naopak trestuhodně přecenili, ale prachy je nutno vidět v první řadě, víme my, jak to ve skutečnosti vůbec je!

    Nicméně sem nezaznamenal, že na Ukrajině otevřeně válčí USA(NATO), ani to, že se tam bojuje s jejich současnou špičkovou výzbrojí … prostě nemám to Kchódlovo vidění, ale jestli má pravdu, pak se JEN situace otočí o 180° a dojde k záměně rolí z dob studený války, kdy Rusko klopýtalo za USA(NATO), ale svůj handicap vyrovnávalo počtem a rozlezlostí armád Varšavský smlouvy po celým tehdejším socialistickým světě. Dneska zase Amíci sou rozlezlí po celým světě a to doslova, a pokud pokulhávají zbraňově za Ruskem a Čínou, jak tvrdí Kchódl, pak to zase vyrovnaj svou rozlezlostí a počtem základen po celým světě. Takže nula od nuly pojde a zase budeme všici v prdeli podle sfér vlivů. To nemá žádný řešení, natož dobrý!!!

    Nepřeju si nic jinýho, příteli, než aby všichni už z tý Ukrajiny konečně vypadli a uplácali nějaký smysluplný a hlavně funkční mír tak, aby nikdo nemusel ověřovat vojenství toho druhýho. Prostě tím chci naznačit, že by bylo úplně optimální, kdyby nikdo nemusel ztratit tvář.

    1. Muj osobni nazor, jak to mozna dopadne a nikdo doma tvar neztrati.

     Vyhra USA, jak to ovcanum predlozi mluvici hlavy:
     Pred par lety Rusove planovali lety do vesmiru a permanentni stanici na Mesici. S tim je konec. Penize jdou na valku a do armady.
     Letat do vesmiru budou jenom USA, protoze jenom oni na to maji (od Boha) pravo.
     Sankce taky zabolely, i kdyz spise kratkodobe? Tezko ted hodnotit.
     Takze Rus je zadrzen, coz bylo od zacatku cilem.
     Jako bunus byla odstranena konkurence v podobe EU, protoze na levne energie muzou zapomenout a navic budou pekne sypat penize americkym zbrojarskym firmam, misto aby vyvazeli sve vyrobky se ziskem do Ruska.

     Vyhra Ruska, jak to ovcanum predlozi mluvici hlavy:
     Historicke casti Ruska obyvane hlavne Rusy, kteri byli od rozpadu SSSR utlacovani byly vraceny Rusku. Stalo to zivoty rady vojaku i civilistu, ale uzemni zisky a valky uz jsou takove. Zadamo vam nikdo nic neda.
     Misto proradnych Evropanu, kteri Rusko uz tolikrat zradili a napadli mame nove spojence v Asii, Africe a Jizni Americe, kteri od Ruska nakupuji jidlo a dalsi suroviny, ale na rozdil od Evropanu nas nebuzeruji za spatne nazehlene puky.
     Armada je zacvicena na spickove urovni, a Rusko na ve svete zase respekt (zase se nas boji).
     Rada zapadnich spolecnosti, ktere kazdorocne odsavaly miliardy na dividendach se musela pakovat a my jsme za par susnu vykoupili jejich podily, a jedeme si ted sami na sebe. (to ze Ruske firmy prisly o vsechno mozne na zapade radsi nikdo pripominat nebude)
     Podivejte se, jak verejne hlasili ze Rusko znici, ze ruske banky bez SWIFTu zbankrotuji… Jeste neni vsem dnum konec, ale zatim se ke dnu sunou predluzene banky v USA a EU.

     Kde je v tom vsem Ukrajina?
     Nikde, protoze dementi v historii misto nemaji.
     A uzitecni idioti jako Cesi, Litevci, Polaci… ti taky zjisti, ze zivotni uroven v USA je sice vysoka, ale nekdo to vsechno musi zaplatit.

     1. Ohledně sankcí
      Poslední zveřejněné statistické údaje, dost podrobné včetně března 2023, ukazují, že až na výjimky se produkce dostala na úroveň před vypuknutím SVO. Zmátořila se i odvětví, kde se nedá předpokládat vliv rostoucí poptávky vojenskoprůmyslového komplexu(VPK).
      Jedno z problémových odvětví – výroba chipů – je detailně rozebráno
      https://www.youtube.com/watch?v=Ts_VV7lG7t8 .
      Pro ty, co neumí rusky nebo nemají čas poslouchat či nechtějí:
      Základna stále existuje, ale je vybudovaná na technologiích Západu a zaostává cca 10-15let od špičky. Sankce jsou i na údržbu, náhradní součástky, a sankce jsou tak přísné, že si ani Čína nedovolí je ignorovat. Nezbývá než celé odvětví postavit od základu znovu. Kdysi stroje na výrobu chipů vyráběli sami v RF, ale firma chtěla vyvážet na Západ a na to potřebovala certifikáty ISO a ty dostala teprve tehdy, když si na výrobu chipů pořídila stroje ze Západu. A tak stroje vyráběné v Rusku nahradili západními a většina produkce šla na export.
      Plány a připravené peníze(trilióny rublů) jsou obrovské, ale termín dokončení projektu, rok 2030, zpochybňují i ve videu.
      Já problém vidím v tom, že ve videu se rozebírá stav v civilním sektoru, kdoví jak to vypadá ve VPK a zda na základě rozhodnutí zhora VPK neuvolní nějaké know-how i civilnímu sektoru. A i vlastnímu civilnímu sektoru ruské VPK uvolňuje know-how teprve tehdy, když už má provozuschopné know-how o generaci výše.

     2. Co se týče bank
      Banka JPMorgan dostala povolení komunikovat s ruskými bankami. Myslíte, že to půjde bez připojení k SWIFTu?
      Co se týče náhrady SWIFTu
      Rusko, Írán a Čína si vyvinuly každý svou náhradu SWIFTu. Interface mezi ruským a čínským systémem naběhl do testovacího provozu loni na jaře.
      Co se týče prodeje ropy a zastropované ceny
      Všichni odhadují za jaké ceny se prodalo a jaké důsledky to má na ruský rozpočet. Žádné, protože ruský rozpočet pracuje s cenou 40 USD/barel. Pokud je cena vyšší, příjem jde do fondu národního bohatství – a tady žádné plánované příjmy nejsou. Navíc z té rozpočtové ceny si lze odvodit, že náklady jsou nižší.
      Dál je třeba se podívat na cenu dopravy jak ropy, tak plynu. Dnes se dopravuje tankery, které patří ruským firmám, nikoliv řeckým americkým, tj. příjem do státního rozpočtu – minimálně daně. Tankery nejsou pojištěné u Loydů(protože sankce to zakázaly), ale u státní ruské pojišťovny – příjem do rozpočtu jak daně, tak zisk.

    2. Srolovat.

     Zadnou nulou nic nepojde. Imperialista nemuze jinak.
     Tim , ze se rozpina /tou rozlezlosti /, tim je nase nadeje, ze driv skonci, protoze to nekde prejde tu neviditelnou hranici , kdy se ty kolonizace daji hospodarsky ustat../britove, thatcher/.
     Kdy potom uz vydre z kolonii stale min a min a naklady rostou vic a vic ,nepratele a valky se mnozi.
     Ze zoufalstvi uz krade trochu ropy v Syrii , tim si skodi v celym Str. Vychode.
     A s nasledkama..Pac ,kdo to ma rad a kazdej ma strach , ze na nej taky dojde.
     Nici si tak moc nad svetem …
     Uz byl na dne ,ale zachranil se v posledni chvili vydrenim bohatstvi z Ruska a vych. bloku. Ted se to opakuje a kde vzit ..
     Vidi posledni moznost se zachranit jako obvykle, ve valkach..
     S nadeji , ze se Rusko zas polozi a ma bohatstvi ,ktery odevzda , ale zachrani se zase jen na kratkej cas.

     Ten proces hniloby a rozkladu imperia nikdo a nic nezastavi…
     Na to sou nejaky nepsany zakony mezi nebem a zemi..Se to vopakuje.
     A navic a to je nejdulezitejsi , uplne ze vseho nejvic , ze v pravej cas se objevi ,vladnou a drzi neomezenou moc prave ty , ktery ty zakony zaniku uskutecnuji..
     A nikdo jinej…
     To sou ty schvalnosti, vo kterejch furt se zminuju..
     A ze se s tim drou , prave s tim , /Nuland, Albricht, gen.Milley/ a s velkou chuti a energii , neni mozny ani prehlidnout..

     Nic novyho, SSSR polozil Breznev /nasledky dokoncil a ten proces Gorb./ a u nas Husak..A kolik mu bylo , kolik Breznevovi , kdyz huhnal na nejakym zasedani a kolik je Bidovi..
     Na zasedanich na kterych si zased na to bolsevicky imperium..
     /Uz tim, ze se tam drzel , aby se nic nezachranilo ani nemohlo /
     .To byl taky ten pravej..
     Dale vsecko je v procesu rozkladu a chaosu , ve kterym nektery vidi prilezitost koristit..Dolar je ohrozenej, prumysl omezenej a v zavislosti , suroviny si netezi,to skodi pocasi, zbrojeni v trilionech upada ,
     vic penez s prekvapenim kazdej vidi , ze najednou vic skodi..
     Skodi spojencum , vic nez Rusku, aby nebyla zadna hospodarska spoluprace /ta snad je vic a dulezitejsi /uran,ropa,kovy/, s Ruskem a Cinou se domnivam …
     Vopice drzi banan a chce ho snist ,ale nemuze ho vyndat ze dzbanu, nebo zaba na prameni , se menuje Putin..

     Musi mit obrovskou byrokracii, na kazdou zemicku ,na svete uredniky a budovy atd. U nas zakladny , dalsi zarucenej hrebik do zaruceny rakve.
     Protoze chce zkolonizovat i Zanzibar ,musi mit oddeleni ,ktery se stara vo to.
     Kdysi sem poznamenal , protoze vo tom vim, ze jedinej Putin by je zachranil /jenom ten proces pozdrzel/, uz proto si ho nesmi poridit , to je jasny.

   3. Vase tvrzeni o predpovedich nemaji nepripousteji fakta k overeni , ani jejich zalozeni na nejakych technickych vecech nepomahaji a nepresvedci.
    /Jedna pani povidala a povidala/…A povidala a hodne..
    Shoda zdroju se shoduje do jedinecne moznosti porovani..Tvrdite.
    Ale az potom , proc ty vytecny shody nejsou hned ted???
    Takovydle saskarny nemaji smysl a vo nich nepresvedci zadnou mysl , zadnou moci , ani ,kdyz Premysl moci , jako koci..
    Zadny zodpovednosti ke ctenari , tady jenom vylucujete jako mnozi sve telesne odpady. Na jiny..

     1. no jo, no … co tedy s Váma, Sakuro?

      … já vím, bydlíte v Japonsku asi už dlouho a brzo tam vycházející sluníčko asi nemá na Vás blahej vliv. Proto ten Váš příkře pejorativní text velkoryse přehlídnu a protože Vás mám rád, tak Vám osvěžím zřejmě už zapomenuté, a sice to, že v češtině se používají uvozovky mimo jiné, když chcete třeba vyjádřit IRONII (což by těch mých PÁR RAKET v kontextu mnou Kchódlovi napsaného a při dobré vůli neotupělého čtenáře,snad mohlo projít, co říkáte?) .

      Takže závěr:
      IRONII v textu v české mluvnici vymezujeme (nikoli svádíme, jak píšete) uzavřenými uvozovkami a nenazýváme to lhaním.

      Jestli to takhle stačí, budu rád?

 20. co se týká médií, vidím docela optimisticky. vládní média se vyšachují samy. nejenže se na to nedá dívat aní číst, ale když si dnes člověk otevře idnes.cz nebo lidovky.cz tak je skoro všechno zpoplatněný.
  vždyť oni sami nechtějí aby to chudí lidi četli.
  zdraží elektriku, jídlo, seškrtají důchody.
  zrovna jim ještě někdo bude platit za propagandu na internetu.
  a tak je to správné soudruzi. jen tak dál.

  1. Media dnes neveri ani tomu , co sami vykrikuji , ani sami sobe..
   /Ale vzdycky se nejaky najdou, co veri do poslednichvile/.
   Zase to zadny akademiky nezajima a nesmi..Jako nestesti s nazvem demokracie..

 21. Mě by například zajímalo, jakou sledovanost ta pravdatelevize opravdu má. Né, ta jejich vycucaná čísla.
  Občan by mněl také trvat na tom, aby někdo důvěryhodný😎 projel to jejich hospodaření.
  Je mi celkem jedno kdo se toho zhostí, ale pozvaní by se neměli nechat hnát do kouta. Například Klaus vmetl do ksichtu Wolfové, že nechápe, jak můžou televize tuhle vládu bránit i přes to, co předvádí. Holčina se nezmohla na nic jiného, než na úsměv idiota. I když jinak se chová jako mačo, tentokrát byla vyvedena z míry.
  Další zářez dal moderátorce (už nevím, která to byla) Kolovratník. Ten byl konfrontován s Primáckým dvorním šaškem Zdechovským. Ten moderátorku vylískal ve stejném duchu.
  Rvou se za tu vládu, jako vzteklí čoklíci. Žádný rozdíl mezi pravdatelevizí a Primou není. Jsou na jedné louce paseni. Tománková taky zparchan…a. Oprášila po letech její kouzelnou větu „nemluvme o něm, není tady a nemůže se bránit“ Ovšem tu větu používá jen vůči vládním matlákům. U opozice je jí to naprosto šumafuk.
  Ono by nebylo od věci, když už tam ten host přijde a začne se na něho štěkat, má být připraven a hned (slušně) úder vrátit. Nenechat se citýrovat, jako malý spratek. Jak vy k my, tak my k vy.

  1. to Vám, Jasle, povím s velkou přesností:
   1)
   když dávaj v bedně zase a zase Hercula Poirota, tak se něj dívaj minimálně tři lidi = já, manželka a Labuť našeho Godota a vždycky se divíme, kdo že je tím vrahem ač sme to viděli už nejmíň 100x
   2)
   když dávaj seriály, tak na stejně poblikávajících oknech poznám, že bedna má sledovanost 80% zdejší populace
   3)
   když dávaj Moravcovou, tak podle nablití v alejích poznám, že se třiceti procentům z těch seriálových udělalo šoufl, čili u bedny vydrželo s dobrým žaludkem 50%
   4)
   no a když v bedně dávaj televizní noviny, tak se přiznám, že nevím, protože si s vnoučkem u nás doma po podlaze pouštíme autíčko na setrvačník a děsně se nám to líbí a nějaká sledovanost je nám u prd@le!

  2. Diskuse a ponizovani..
   V magazinech,you tube a vsude se zjevuji pod zaminkami ,tsuami tel davu zen ,ktere jsou uniforme odeny do tri minikousku hadru.
   Zeny viditelene a tvde touzi a soutezi se obnazovat, co nejvice..
   Budou ale se producirovat nahe, az kdyz to nekdo povoli. Napr. jako povoleni a povel nosit minisukne..
   Diskuze potom s nimi /maji navic zcela jine zajmy, kdyz napr. neco v CT ,v radiu prectou, kdo jiny napsal , o necem podstatnem si nekteri ukajeji a nejen sve komplexy menecennosti ..
   Aby prisel sem napr. se malokdo odvazi , stydivost vladne , strach to takovym nedovoli, ,to je dukaz.
   /Jako napr. p. Vrabel se nekdy smele objevi/..
   Sokolovny se uvadi , maji tak vzdy prednost../Tam je vyhoda ,zvaneni a za 5 minut nikdo nevi co/.
   Zde by se na ne vyritily neprijemne dotazy o vysvetleni . Tomu nejde uniknout..
   Pikantni je , ze ti co skodili k horsimu, jsou ted nejchytrejsi a radi porad ,protoze si presto o sobe mysli ,ze vedi nejvic ,co zlepsovat , ale az pozde, p r o k l a t e pozde..

 22. Skvělý článek, Vidláku.
  Jako vždycky.
  Ale i já zůstanu u toho svého „jako vždycky“, tj. že k zásadní změně poměrů může dojít jen v okamžiku, kdy se sejdou podmínky vnitřní /subjektivní/ s podmínkami vnějšími /objektivními/, jinak to může být jen o tom „obrušování hran“.
  K této situaci je ještě na hony daleko, i kdyby se „podpůrné struktury“ samým úsilím přetrhly.
  Ta situace v tom, jak je dnes „svět“ nastaven, u nás nastane, až roli světového hegemona převezme společenství BRICS se svými souputníky /mezi nimiž my nejsme a nebudeme, a proto padneme na držky/.
  O tom, že tu roli převezme, myslím, už není nejmenších pochyb ve světle toho, kolik těch „souputníků“ se k zakládající struktuře BRICS hlásí /takže z hlediska sumy HDP, z hlediska počtu obyvatel, z hlediska rozlohy zemí a konec konců i z hlediska vojenské síly už dnes mají naprostý primát, jen chybí pevnější struktura a organizace řízení/.
  Jenom na kocábce „kolektivního Západu“ se ještě tančí a vysílají se signály „bu bu bu“. I ty signály skončí, jakmile ten svět spojený s BRICS odmítne dolar jako světovou rezervní měnu a když skončí „petrodolar“ jako podvod na celém světové=m společenství.
  Což nebude trvat už nijak dlouho, nevím, jestli se toho ještě dožiju, ale naši potomci jistě.

  1. V té smlouvě jsou
   – Vojenské letiště Čáslav
   – Vojenské letiště Náměšť
   – Vojenské letiště Pardubice
   – Logistické centrum Mošnov
   – Vojenský výcvikový prostor Hradiště
   – Vojenský výcvikový prostor Libavá
   – Vojenský výcvikový prostor Boletice
   – Vojenský výcvikový prostor Březina
   – Vojenská posádka Vyškov
   – Vojenská posádka Rančířov
   – Vojenská posádka Stará Bolesla

   Jen tak, metaforicky, pro připomenutí: před 17 lety se kromě Brd Američené porozhlíželi též ve vojenských újezdech b>Boletice a Libavá
   https://www.idnes.cz/zpravy/nato/americane-si-kvuli-zakladne-prohledli-tri-vojenske-prostory.A060725_105820_zpr_nato_pal

   Ale to už je dávno, že ano.

    1. Libavu pamatuji ještě jako les, dneska vypadá jak tankodrom.
     Na ja, štempl na kůrovcovou kalamitu (ty Harvestory, měsíční leasing, totiž chtějí svoje, kam tam na několik zasažených smrků s koněm, to je ztrátové….).

  2. Výstavba bude probíhat jinak, od čeho jsou kontejnery a unimo buňky? Přijede jeřáb a položí je. Jediná výstavba, která bude probíhat, může být plotů s žiletkovým drátem. Obávám se, že zde brzy budeme hostit Abu Graib či něco podobného.

  3. Vojenske zakladny zmeni majitele a to je vse.
   Jeden rozdil muzeme videt , ze Stalin byl imperialista ,ale neochotnej../Soc.v jedny zemi/.
   Byl zatazenej Hitlerem a jeho spolupracovniky daleko vic na zapad a nemoh si pomoc ,v sazce byla bezpecnost SSSR , aby nemel nepritele rovnou u nosu a to samy je zase problem dneska.
   Rusko je obrovska zeme a z toho vladnuti jeden akorat poradne zesedivi , navic Stalinovi kolonie pridelalavaly velky starosti , musel utracet, musel se starat aby kolonie nezlobili , drzet tam armady na obranu , najmout jeste vice byrokratu , vojsk a generalu a to jednomu neprida… A nebyl tak blbej , aby vo tom na rozdil vod imperalisty ,nevedel.
   /Socialismu v jedny zemi !!!!/.
   Imperialista zapadni ma jiny motivy ,umysly a plany..
   Lenin uvedl ,ze fasismsu je posledni vyvojovej clanek imperialismu, nebo tak..

 23. Si děláte vidláku prdel! Co normální lidi z teho získali?? Za pomoci Havla , emana, Klause,… nás harpagondechujci ožebračili. Ti co pomáhali ožebračování se mají krásně. Na gdysi 8hod pracovní dobu už vzpomínají jen někeří, ale stále lidi mluvěj z cesty. Problémy sou jen nenaplněné potřeby a hajzlové, keří „právníkama vymyšlených papírů“, kradou majetky po předcích. Ano vybudovat na rozkradené zemi něco nového aby se to zase mohlo rozkrást. Díky, nemám zájem.

  Ani jednoho prolhaného moderátora z ČT nenašli v popelnici, ani žádnej bouchač, kulturista nebo voják v záloze s naditými hlavněmi neuděl nic. Všichni se jen prostořece vyjadřují prázdnými větami o hovnách, keré sami serou.

 24. ……………Potřebujeme mít podhoubí, které bude pracovat pro nás. Něco už máme. Jsou tu Parlamentní lisy, Rádio Universum, Xaver… a další a další

  – asi tak po 30. – 80 tis, sledujících

  do bedny čumí miliony “ vypláchnutejch“

  1. No nevím jestli čumí, asi jak kde. Já když se koukám na tu šňůru naproti je to rozdíl a velký od toho co bývávalo. A sama musím říct, co tak poslouchám lidi, vůbec mi nevadí že bednu nemám.

 25. Ty rady které hmyzáky jíst, když cvrčci nejsou výhodní… Panebože!!!
  ===
  A milý Vidláku:
  To podhoubí, po kterém voláte prostě není. Je jenom zblblá masa. Je sice zásadní pravda, že kdo má média, bude mít moc. Ale ta média, která si dosud udržela zdravý rozum nejsou masová. Průměrný obyvatel kotlinky nebude kromě nadávání na vládu dělat nic, pokud zásoby potravy stačí. Občas hodí do lesa pár kousků masa (na dluh) a vlci zůstávají tam, kde jsou. Velká média sice opatrně točí kormidlem ale všude se dočtete, jak pomalu reaguje zaoceánská loď.
  Jsem skeptik. Pokud nenarazíme na ledovec, kapitán bude stále vydávat rozkazy, kterou písničku mají muzikanti hrát na horních palubách. A když na ledovec narazíme, je to jen otázka času, nejspíš se potopíme. Že se kapitáni a muzikanti po nárazu vzpamatují je podle mě málo pravděpodobné.
  Na První máj nemám dobrou náladu. Chystám si malý nafukovací člun, ale nevím, jestli ho dostanu v nastalém zmatku na vodu a jestli dopádluji k pevnině. Posádka lodi i pasažéři jsou sice trochu neklidní, ale hudba hraje, tak co…
  Příkazy z Titanicu říkají „stále vpřed a držet kurz, jde o Modrou stuhu – a hlavně jejich prachy,

 26. OT : denik.cz :“Osvobození Ostravy: v noci z 29. na 30. dubna 1945 začalo peklo“, článek je z 29.4.2021.

  1. Zajímavůstka : Gotthard Heinrici
   Narodil se 25. prosince 1886 v Gumbinnen ve Východním Prusku, byl bratrancem maršála Gerda von Rundstedt. Jeho manželka byla židovského původu.* V první světové válce bojoval na západní i východní frontě. Za druhé světové války si vysloužil pověst schopného ústupového velitele. V roce 1943 neuposlechl rozkaz k zapálení Smolenska před vyklizením města, za což byl na čas zproštěn velitelské funkce. Od 20. března velel skupině armád Visla, která měla zabránit sovětskému průniku přes Odru. V závěru války se dostal do britského zajetí, kde strávil tři roky. Zemřel 13. prosince 1971.

   *Goering prý vyslovil výrok, že o tom, kdo je židem v Luftwaffe, rozhoduje on (viz Erhard Milch, Helmuth Wilberg….).

    1. Proč ? Tkzv. “ historie“ (je třeba rozlišovat historii epizodní, strukturální a systémovou a dále uvažovat její podmíněnosti, viz Jacob Burckhardt) je plná kontroverzních epizod.
     Např. : https://en.wikipedia.org/wiki/Kastner_train
     A stejně byl Eichmann neskutečná svině.

     Záleží na tom, zda se “ zajímavůstky“ využívají nebo nevyužívají k propagandě, zde ale pozor , etymologie : propagare – šířit.

  1. á … máme to tu zase … něco jako ten Ještěrův provařenej Kábul, kde se taky bojovalo za … za co vlastně, ví to vůbec ještě někdo?

   Ale je i v našem zájmu, aby uspěli,“ zdůraznil během návštěvy Pavel s tím, že Ukrajinci dnes bojují za hodnoty, které jsou důležité i pro nás

   1. U Kábulu se bojovalo za Prahu, a evidentně jsme Prahu prohráli. Teď už se u Kyjeva nebojuje za místo, ale za hodnoty. Ty jsou přenositelné.

 27. Trochu OT, ale dnes zajimave z FB :
  Cvrčkózní apokalypsa.
  Dneska rozbouráme další mýtus o ekonomické výhodnosti požírání hmyzu.
  Je to naprosto stejné, jako s elektrosráči a celou elektrodebilitou.
  Skutečně si stále „někdo“ myslí, že cvčci jakou nějakou potravinovou panaceou a že požíráním brouků zachráníme planetu?
  Ále prdlajs….
  Takže o co tu vlastně jde?
  No vysvětlení je od přítele, který jistou dobu krmné cvrčky choval a to konkrétně druhy Gryllus assimilis a Acheta domesticus, a tudíž je v tomto ohledu poněkud políben praktickou realitou a nikoliv jen ideologií. (ano, ON se vyzná se a ví) …..na rozdíl od jiných.
  Představa zastánců insektofágie je očividně taková, že se vezme bedna, do ní vysype násada konzumovatelného hmyzu a následně se dovnitř na střídačku dodává rostlinný materiál a odebírají vypasení lahodní cvrčci.
  Realitě NENÍ nic vzdálenějšího…!
  Chov cvrčků rozhodně není nenáročný, což mimochodem přímo odráží i cena, za kterou si je lze pořídit ve zverimexu.
  V současnosti za jednoho dospělého cvrčka, který v průměru váží 0,25 gramu, zaplatíme dvě koruny, přičemž bílkoviny, kvůli nimž se cvrčci mají konzumovat, představují přibližně jen 50 % této hmotnosti.
  Prvním z velkých problémů při chovu cvrčků je jeho velká energetická náročnost.
  Cvrčci, na rozdíl třeba od ovcí, králíků, kachen nebo hovězího dobytka, nejsou homoiotermní živočichové se schopností regulovat vlastní tělní teplotu.
  Pokud je držíme při teplotách pod dvacet stupňů Celsia, upadají do letargie, přestávají projevovat zájem o potravu a postupně hynou.
  K tomu, aby prosperovali, rostli a rozmnožovali se, je ale třeba držet je při teplotách kolem 30 °C.
  Bez toho sameček o samičku ani nezavadí.
  Tato náročnost na teplotu se neblaze kombinuje s náročností na prostor.
  Cvrčky NENÍ možné držet v jejich ubikacích stylem „tělo na tělo“.
  To u nich totiž vede k agresivitě a vzájemnému napadání.
  Každý z jedinců vyžaduje, světě div se, určité minimální množství volného prostoru úplně stejně jako jakýkoliv jiný živočich.
  Z hlediska poměrových by se dalo dokonce říct, že cvrčci jsou na nedostatek prostoru mnohonásobně méně tolerantní, než třeba taková drůbež.
  Něco na způsob klecového chovu by u nich bylo zcela neproveditelné.
  Ve větších chovech se tento nezbytně nutný volný prostor pro cvrčka dramaticky nasčítá a majitel hmyzí farmy, je tak vlastně nucen takřka celoročně vytápět haly, které jsou v podstatě prázdné.
  Minimálně tedy v našem mírném podnebném pásu.
  Farmy je zároveň třeba dostatečně odvětrávat, protože cvrčci při svém rychlém metabolismu, produkují značné množství oxidu uhličitého, kterým se snadno mohou udusit – větrání samozřejmě vede k tepelným ztrátám.
  Během energetické krize je něco takového lahůdka a loni kvůli tomu několik českých hmyzích farmářů skončilo.
  Druhým z problémů jsou cvrččí nároky na potravu.
  Většina zelených pitomců žije s naivní představou, že cvrčci, podobně, třeba jako kobylky a další obyvatelé travních mikrokosmů, jsou býložravci.
  Omyl.
  Cvrcči jsou všežravci (kobylky vyloženě predátoři), ve své „dietě“ vyžadují živočišné proteiny, takže v přírodě běžně napadají a konzumují nejrůznější menší živočichy.
  Pokud je jim přísun živočišných proteinů znemožněn, sice žijí, ovšem strádají a nerozmnožují se.
  Krmná směs pro cvrčky proto vždy obsahuje masovou moučku, což ji činí výrazně dražší než krmiva čistě na rostlinné bázi.
  Cvrčci v chovu sice mohou na rostlinné potravě nějakou dobu přežívat, vede to ale k jejich nutriční deprivaci a následnému vypuknutí hromadnému kanibalismu, jemuž se nedá nijak účinně bránit.
  Zmínku si zaslouží i problematická manipulace.
  Cvrčci dovedou být velmi rychlí, jsou mistři v utíkání z uzavřených prostorů, což práci s nimi komplikuje.
  Neustálým pohybem dochází k neustálému znečišťování krmiva výkaly roznášenými na jejich tělech.
  Tyto výkaly, mimochodem, mají nepříjemné iritační vlastnosti a mohou vyvolávat alergické reakce.
  Složením se velmi blíží výkalům rusa domácího nebo jiných druhů švábů a tento materiál, se dokonce považuje vyloženě za rizikový.
  Chov cvrčků v takovém měřítku, kterým by se pokryla spotřeba proteinů získávaných z těl teplokrevných živočichů a ryb, byl byl – ač to tak na první pohled vůbec nemusí působit – extrémně náročný, nákladný a jeho uhlíková stopa by x- násobně předčila tu, kterou zanechává současný chov běžných hospodářských živočichů.
  Ne nadarmo se říká, že ďábel spí v detailech, v případě cvrččí entomofágie je tímto detailem neschopnost představit si celou věc ve smysluplně velkém formátu.
  Navzdory tomu budou probíhat všemožné pokusy o její realizaci, nicméně každý z nich skončí asi tak, jako v dávné minulosti našeho druhu skončily snahy o domestikaci medvěda hnědého.
  Ano, o to se naši předci skutečně pokoušeli.
  Chudáci.
  Ti medvědi.
  Závěr?
  Ta mánie s hmyzem je TOTÁLNÍ kravina.
  Stačilo se jen zeptat.
  Děkuji, jestli jste dočetli až sem a prosím rozšiřte to.
  Tohle opravdu nemá NIC společného s udržitelností rozvoje lidstva.
  Tady jde o „něco“ zcela jiného.

   1. Masní červi, užívaní při sportovním rybaření, stojí kelímek 25 korun.
    Možná kalifornské žížaly, tam by se to vyplatilo….

    Nebo moli, ti se množí jak králíci. 😀

   2. Bysem nedoporučovala. Už jsem tu vůni jejich výkalů popisovala. Je vidět jak málo o nich doporučovatelé konzumace vědí. A přitom stačí abyste si je z kšeftu byť nevědomky donesl.

   3. Sibyla napsal:30 dubna, 2023 (22:09)
    Tak se budou jíst mouční červi.

    Sibylo, mám velmi hodného a slušného muže. Sprostá slova nepoužívá. Ale kdybych ho vyzvala: „pojďme dnes na večeři, dáme si nějaký moučnočerví stejk, tak to sprosté slovo použije při odeslání mé maličkosti do určitých míst“.

    No, ale proti gustu žádný dišputát, Vy si klidně talíř červů dejte. Můžete za nás i repete.

   1. Ja prave obedvam, tak jsem Bandituv prispevek radsi nedocetl do konce…

    Ale k te hmyzi strave a rentabilite mam dve poznamky.
    1/ Tady docela dost lidi chova doma ruzne plazy a jestery (druhy presne neznam) a kazdy Zverimex tu prodava krmivo – cvrcky.
    Nekde to urcite pestuji ve velkem, a i presto tu nejsou cvrci vubec levni.

    2/ Druhy bod je mnohem zavaznejsi. Bandita pise, a i ja si myslim, ze chov cvrcku ma sva uskali, takze je to jenom takova delostrelecka priprava na ten opravdu levny a na vyzivu bohaty hmyz – svaby.
    Chapu to tak, ze cvrcek je takovy ten mily a prijemny hmyz. Je i v Pinokiovi a vecer hezky cvrka… lidi ho maji proste radi.
    Zato svab… a navic jeste mozna rusky 🙂
    Spina a bordel jim nevadi, sezerou uplne vsechno, vcetne uhynulych jedincu vlastniho druhu… a jsou pry velmi bohati na bilkoviny. Mnozi se neuveritelne rychle, proste sama pozitiva.
    Ted to jenom musite vnutit ten tupym ovcanum. Zatim se ofrnuji, ale to delali pri nabidce molekul svobody pred par lety taky.
    Ted pekne caluji nasobne ceny, a jeste si pochvaluji, jaci jsou pasaci, ze se jim povedlo se zbavit levneho a spolehliveho zasobovani z nedalekeho Ruska.

    1. Třeba cvrčky chovají tam, kde jsou celoročně teploty nad 20°C. Šumí tam palmy a kromě cvrčků slyšíte, jak cikády zpívají milencům při měsíci, vzduch voní skořicí a kávou,a nad tím vším nese se tichá píseň Mosleminovi písně, který ze vzdáleného minaretu volá Alah je Alah.
     Cairo, Egypt. Zavřete oči, odcházím. 🙂

     1. Koník ještě teplý
      (přede mnou ho klepli)
      mezi zuby křuply krovky.
      V kyblíku jich mají stovky.
      Jemně hořká tekutina
      pomalu mi tep utíná
      pomaličku zavřu oči
      možná koník do mě močí.
      To je mana kapíku!
      Ještě list na řapíku.
      Zapomenu na kus špeku.
      V socíku to bylo k vzteku!

    2. Máte pravdu. V řadě knížek pokleslé scifi (např. Kulhánek) se píše o reklamách na chutné švábíky už dávno. Cvrčci, to je začátek, otvírání Owertonova okna.

  1. Nějaký zádrhel je patrný, když se aktualne asi 50 gramovy balíček cvrčků v chilli prodává za 90 korun (drogerie Rossman).
   Nebo zde ceník českého výrobce Sens
   https://damesens.cz/collections/vse?gclid=CjwKCAjwo7iiBhAEEiwAsIxQEb-CvITyqVdEL5SsGhOaz327zir7W8GX65_N7H__MaxAyv2N2pp9mhoCbJQQAvD_BwE
   Rozhodne ceny neodpovídají něčemu, co má nasytit lidstvo. Btw- cvrčci jsou pěstování na farmě v Thajsku. Zřejmě kvůli požadavkům na teplotu.
   U nás se tedy nejedna o žádnou lokální potravinu, jejíž transport by nezanechal uhlikovou stopu.

  2. BANdita napsal:30 dubna, 2023 (22:03) – Cvrčkózní apokalypsa

   Díky, BANdito za informaci, zkopírovala jsem si a posílám dál (osobně jsem přesvědčená, že „zelená“ hmyzí potravinová propaganda nemá za cíl nic jiného, než velký prachy)

   1. Kdyz chytry si tady vopravdu pridou na svy , proto taky vladne popularita tady…..Prectou si prispevky , lecos vokopirujou , vobslehnou vod jinych a pak se vyrajtujou na svejch chytrostech , ktery umisti nad ostatni..
    a sou tak zdaleka nejchytrejsi a poucujou a….

   2. Karlo, že by to mohlo být velké téma, k dokonalému odvedení pozornosti (no fuj, to jsou hnusy!), to Vás ani na chvilku nenapadlo?
    Fakt tohle budete posílat dál?

  3. BANdito, tenhle text z 1. dubna, jste si mohl odpustit.
   Tady se evidentně vyskytují lidé, náchylní něčemu takovému uvěřit. Nebo o tom usilovně „přemýšlet“, což ve výsledku spotřebuje jejich mentální kapacitu na zbytek dne. Výsledky vidíte sám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *