17 července, 2024

Po žních půjdeš k Turkovi

Jistě si přátelé vzpomenete – na Kydech to byl jeden z mých posledních neválečných článků – psal jsem o plánované reformě zemědělských dotací našeho nejlepšího ministra zemědělství všech dob Nekuly. Kterak se změní dotace, aby ti malí dostali víc a ti zlí velcí Babišové dostali míň a díky tomu konečně zavládne zemědělská harmonie, všude budou ty krásné malé farmy se spokojenými kravičkami jak z reklamy na Milku…

Tak už to začíná nést ovoce.

Psal jsem tam tehdy, že těch skutečně malých farem je u nás pět a půl a většina se živí víc na dotacích a zemědělství s příběhem. Pak je tu docela dost těch větších, kteří obhospodařují tak 500 Ha, protože to je výměra na které se dá zemědělstvím skutečně uživit. Pak jsou tu bývalá družstva, která hospodaří na výměře 1500 – 3000 Ha a která horko těžko drží nad vodou skomírající živočišnou výrobu a dělají také nějakou tu zemědělskou zaměstnanost. A nakonec jsou tu ti opravdu velcí, co mají deset tisíc hektarů a víc, kteří zemědělství dělají na globální úrovni, realizují úspory z velikosti a stojí za nimi velký kapitál.

Já jsem tvrdil, že geniální zemědělská politika našeho slavného ministra Nekuly se těch největších sice dotkne, ale oni si s tím poradí. Prostě jsou velcí, přenastaví svoje plány, budou mít trochu menší zisky, nastolí větší kontrolu nad svým hospodařením, zařídí si holt víc kapitálu a pojedou dál. Ti opravdu malí zase tu svojí pětisethektarovou firmičku rozdělí mezi tátu, mámu, dceru, syna a vnučku, hospodařit budou pořád stejně, jen to rozepíšou na víc lidí, panímáma, co dělá dotace bude mít víc papírování, ale v konečném důsledku na tom budou víceméně stejně, možná dokonce o trochu líp.

Pak na tom vydělá privilegovaná vrstva takyzemědělců, o které jde ministrovi především – to jsou ti, co ve skutečnosti nedělají zemědělství, ale dotace. To jsou ti, co mají na Šumavě drahý penzionek pro movitou klientelu a k tomu si ještě hrají na chovatele dobytka, ale jejich hlavní práce se odehrává na fejsbůku, aby to dobře nafotili a vyinkasovali dotace.

Ti, co na tom doopravdy prodělají, to budou ta bývalá JZD. Ti, co ještě dělají prasata a krávy, ale vlastně jen díky tomu, že jim komunisti kdysi postavili vepřín, ten se ještě nerozpadl a tak jsou v něm schopni víceméně za nulu držet nějaké krmiče a kydače, mají z toho nějaký hnůj na pole, ale byznys to není moc velký. Takové běžné dvoutisíhektarové družstvo už na malé farmy nerozdělíte. Zároveň nejste dost velcí, aby za vámi stály severočeské doly, polabské chemičky nebo zahraniční banky. K tomu už potřebujete mít zaměstnance, které moc neplatíte a jejich motivace je tak o dost menší než motivace malého zemědělce, který dělá na svém. K tomu nemáte dost kapitálu ani na stavbu vlastních skladovacích prostor, ani na zaplacení profesionálního právnického oddělení, které dokáže podojit stát. Tihle prostě prohrají. Dotační pomoc jim opravdu významně klesne a oni to nemají čím vykompenzovat, ani jak se přizpůsobit. A tak se stane to, co se stát musí.

V tomto týdnu jsem jen v nejbližším okolí slyšel o několika prodejích takových družstev. Někde se ještě jedná, někde už je ruka v rukávě. A hádejte, kdo kupuje?

No jasně – ti velcí. Investice do půdy je v dnešním inflačním světě velice zajímavá, každá banka na to ráda dá peníze, takže kupci jsou. Samozřejmě nikde se nenajde padesátihektarový sedlák, který by si prodejem chleba s příběhem vydělal ne koupi tisícihektarové výměry. Zároveň je těch malých příliš málo, že se nikdy nedokážou ani spojit, aby spolu takové družstvo koupili. A tak zbývají jen čeští Babišové. Ti na to mají.

Kromě toho je pro vlastníky takového družstva zajímavější, když to někdo koupí naráz, vyplázne naráz peníze, oni si je shrábnou a při trošce štěstí mají do důchodu vystaráno.

Troufám si tvrdit, že do podzimu budou takových prodejů desítky, ba stovky. Nadnárodní korporace děkují, tohle jim chybělo ke štěstí a k dokonalosti. Příští budou na řadě domácí oligarchové, protože to jsou ti zloději a od nich to pak koupí Bayer a Monsanto, protože ti jsou to největší světové dobro.

Co myslíte, že udělá nový velký vlastník? Především z toho udělá byznys. Ukončí prasata, zpravidla také ukončí provoz celého střediska, protože sám má svoje stroje a nějaké staré Zetory nepotřebuje, nepotřebuje ani kanceláře ani opravnu. Většinu lidí propustí, pár lepších traktoristů si nechá, ale rozhodně nebude potřebovat krmiče a elektrikáře. Budovy se prodají, byznys bude v černých číslech, aby zaplatil úroky z půjček na koupi, nový majitel bude kdykoliv ochoten koupit od malých vlastníků pronajaté plochy a prasata se budou dělat tam, kde jsou pro to lepší podmínky.

Jen krátce odbočím – když chcete dneska dělat ziskovou živočišnou výrobu, tak je to investice v miliardách. Ale i tak se to nedá dělat všude. To je stejné jako s továrnou na čipy – nejlepší je postavit jí tam, kde už nějaké stojí, kde jsou lidi, co s tím umějí, kde jsou zavedené logistické trasy pro příslušné materiály, kde prostě nemusíte všechno dělat od nuly. Pro kravín to platí stejně. Nejlepší je umístit ho tam, kde už nějaký funguje. A kde dneska fungují vepříny a kravíny? V Polsku. Tolik k soběstačnosti v živočišné výrobě.

Nevím, jak to chodí jinde v republice, ale řekl bych, že tam bude situace dost podobná. Naše vláda to prostě dokázala. Vytvořili situaci, která je na Západě všude. Na jedné straně budou maličcí až nepatrní farmáříčci, kteří si budou hrát na zemědělce, ale ve skutečnosti budou kompletně závislí na cizích penězích a cizí vůli. A pak tu budou velcí hráči, kterým budou patřit obrovské výměry a možná na nich ani nebudou sami hospodařit. To nechají těm malým. Ti budou rádi jezdit s traktory a ponesou všechna rizika. Tu a tam bude nějaký úspěšný farmář s hotelem a výrobnou klobás, ale ceny nebudou pro běžné smrtelníky.

A živočišná výroba bude tam, kde jsou pro ni podmínky, nikoliv tam, kde by to bylo potřebné. Pěstovat se tu bude to, co zde jde nejlépe, takže to dokolečka budou čtyři plodiny. Ty ostatní se zase budou pěstovat v optimálních podmínkách jinde. Většinu hektarů bude ovládat pár velkých hráčů, protože ti si poradí i bez dotací a ti malí budou rozděleni, aby se nad nimi dobře panovalo.

Celé se to projeví po žních. Když kupujete zemědělský podnik, tak ho zpravidla převezmete na podzim. Stávající majitel si užije poslední sezónu, ještě si vydělá na prodeji obilí, možná ho nechají i doprodat ty krávy a prasata, to samozřejmě nebude pro zaměstnance, to si nechají majitelé, kteří budou mít v létě ještě naposled slušný klondajk.

Pak nastoupí ti noví, zpravidla rovnou s balíkem výpovědí a někdy v září se začne pořádně propouštět. Podzimní práce už budou dělat jiné stroje a jiní pracovníci.

K tomu si připočtěte celkovou nejistotu, válku, drahotu, nedostatek dílů, inflaci… ono ani nemusí dojít na žádnou válečnou eskalaci, dokonce ani nemusí být neúroda… už jen tohle stačí, aby to na podzim byl opravdu řádný průser.

Prosím, až budou ty nepokoje, až zdivočelý dav vyvleče vládu ze Strakovky a budou jim dělat to, co dělají Pravoseci na Ukrajině svým odpůrcům, vzpomeňte si na mě a Nekulu mi nechte. Rád bych se ho osobně na pár věcí zeptal, protože nemohu uvěřit, že je tak blbej, jak to vypadá z jeho činů.

166 thoughts on “Po žních půjdeš k Turkovi

 1. „Brzy už i u nás na Jižní Moravě 🙂.
  Dovolujeme si Vás pozvat na 1. setkání Svobodné Buňky Jihomoravské, které se bude konat v Hodoníně v pondělí 6. 6. 2022 v 17 hodin.
  Adresa: ulice Palackého č. 14
  Kontaktní mail: svobodnabunkajihomoravska@seznam.cz
  Máte-li podobně naladěné známé v okolí Hodonína a Břeclavi, pozvěte je na naše setkání.
  Srdečně zveme všechny, co pochopili, že nastal čas na změnu a kteří pochopili, že se o sebe a své rodiny budou muset postarat sami. A že je čas vytvářet nově fungující skupiny, kde lidé spolupracují a navzájem si pomáhají.
  Vzájemně se představíme, povíme si, jak funguje obdobná buňka déle než rok v Českých Budějovicích.
  Probereme úskalí dnešní doby, na co se připravit, jak se zachovat, co mít doma na případ blackoutu, co mít v alternativní lekárničce⛑atd..
  Zaujme-li vás pozvánka, rozpošlete ji vašim přátelům, které by to mohlo zajímat, a přijďte společně v pondělí mezi nás.
  Bude možnost pořídit si knihy k tématům prepperství a soběstačnosti, permakultury, bylinařství atd.
  Hledáte v současné situaci, kdy se starý systém organizace společnosti rozpadá, způsob, jak přežít s minimem šrámů a ztrát?
  Pokud ano, rádi se s vámi podělíme o své zkušenosti.
  Kdo jsme? Jsme skupina obyčejných lidí, kteří pochopili, že se musí o sebe postarat sami.
  Vytváříme sítˇ lidí, kteří o sobě vzájemně vědí, pravidelně se scházíme a propojujeme své síly. Sdílíme své zkušenosti a navzájem se inspirujeme a pomáháme si.
  Cílem je připravit sebe a své blízké na nadcházející období krize (jak finanční, tak hospodářské, energetické, zdravotní, morální atd.)
  Více než rok intenzivně pracujeme na propojování lidí se stejným nastavením.
  Každý týden se pravidelně setkáváme a pořádáme různé akce, praktické přednášky, společné víkendy v přírodě, vzděláváme se v soběstačnosti atd.
  Snažíme se vytvořit „podhoubí“ pro dobu změny, která přichází odspodu v době, kdy se systém rozkládá. Jsme si vzájemně oporou v místě bydliště, podporujeme se navzájem.
  🧅Navazujeme kontakty s místními farmáři a producenty, řešíme energetickou i potravinovou soběstačnost, problémy „obyčejných“ lidí.
  Nemluvíme o tom, co by bylo potřeba a co bychom měli dělat, ale skutečně to děláme
  Vždy zůstáváme mimo politické dění a k žádným stranám se nepřipojujeme. …“
  https://www.facebook.com/jana.cervenakova.98/posts/5096300630462870

 2. Pro Targuse.
  V jednom diskuzním příspěvku před nějakou dobou jste chtěl vidět jak vypadá ukrajinská obranná linie na Donbasu. V dnešní svodce s fronty jsou ukázané vybudované obranné linie ukropů. Na satelitní mapě se to jenom modrá obrannými pásmy, které stačili za 8 let vybudovat. Snímky začínají po šesté minutě na odkazu https://www.youtube.com/watch?v=09-GgnlPt-8. Doporučuji všem ke shlédnutí.

  1. Re: JVC

   Měl jsem sice na mysli něco trošičku jiného, ale díky i za toto.
   Já myslel, jestli neexistují fotky nebo obrázky přímo těch bunkrů nebo okopů. Počet a délku zákopů jsem už na nějaké mapě velmi zhruba viděl, tady to bylo podrobnější.
   Zajímá mne blíže technické provedení této fortifikace, resp. porovnání třeba s čs. opevněním, anebo s Maginotovou linií. Zatím jsem se dozvěděl, že Ukři občas postavili něco z betonu a obsypali to hlínou, takže vznikl umělý kopeček. Zajímá mne na tom, jestli a jak řešili umístění zbraní přímo do fortifikace.

   A samozřejmě je také důležitá hloubka fortifikovaného pásma.

 3. Je to celé vzhůru nohama jaksi. Správný článek. Dotýká se jedné ze základních, základních lidských potřeb a to je potřeba jíst. Zatím je to tak, že pořád vidíme v supermarketech plné vozíky. Pořád ještě jezdí tolik aut, že není kde a to ani během dopoledne kde v Ově zaparkovat. Mnozí ještě furt řeší své dovolené zejména v Chorvatsku. Ale cosi se fakt děje a je dobře že dost lidí prozře.Lidi já to řeknu blbě. Protože do kláves se to mlátí. Říkal jsem si že pšonci jsou takovví pánbíčkáři na jednu stranu a na druhou by si klidně nechali uřezat obě nohy, jen když Rusák zdechne.Než takový Svět tak ať radši ti blázni shoří a třeba se nové generace poučí. Berte s jistým odstupem. Nikdo nechce umřít. A všichni musíme.
  Ale snad lidi včas přehodnotí své priority. A zkusí to nějak zvrátit. Hlavně ti tady v té proklaté Ojropě.
  KAm to všechno spěje. Mi bude padesát. V práci jsem včil zažil dva hodně intenzivní dny kdy se toho na jednoho valilo x a naráz , ne postupně a nedařilo se. To si jeden řekne- A tady je právě to s tím zemědělstvím a vůbec- řekne si, kura mám toto zapotřebí? Se seberu budu mít o polovinu méně peněz ale budu se hrabat v hlíně sbírat mandelinky kydat hnůj, ale budu mít čistou hlavu.
  Dneska jsem potkal jednoho- Nechci jmenovat vozí tlen, a toho v době kovidové jeblo hráblo mu. Přišel o rodinu jeden docela důležitý papír a koníček. Prostě doba a úkoly které na jednoho nakládají ne každý je schopný zvládnout. I v tomto je tento systém obludný. Snad by ta potravinová krize mohla nastartovat protesty a změnu k lepšímu.

 4. Kam letí ten Kalibr?
  To zas bude bordel, brrr!
  Míjí lídly, míjí kaufy
  letí tam, kde rovnaj laufy.
  Snad dnes Targus šichtu bulnul!
  Platí tak, že je to šul nul
  s výdaji na holé žrádlo.
  Tak že prý už to tam spadlo.
  Targus volá na Jahodu:
  Podívejme na náhodu!

 5. Říkalo se (Sibyla?), že nás jednou žlutí utlučou čepicema. A už jsou tady. Sice mají i modrou, ale jsou to oni.

 6. Tak, já myslím, že anglosasové přeci jenom chtějí jaderný střet. Před nějakou dobou jsem zde psal, že polské mírové sbory na Ukrajinu jsou celkem dobrá vychytávka … a soudruzi zjevně nenechávají nic náhodě.
  Plán se zhruba následující:
  1. Propojit Polsko s Ukrajinou – důsledkem bude, že Ukrajina se zadními vrátky tak stane de-facto členem EU.
  2. EU je silně propojena s NATO
  3. Poláci pošlou mírové sbory, oficiálně bez požehnání NATO a EU, ale tomu snad bude věřit jen blbec
  4. RF zaútočí na polskou armádu na území Ukrajiny
  5. Poláci prohlásí, že byli napadeni a oficiálně požádají o asistenci NATO
  6. … pak už asi bude úplně jedno, zda máte zasazené brambory, pšenici nebo mrkev pro přežití …

  Podrobněji zde:

  https://aeronet.news/video-polsky-prezident-v-sokujicim-projevu-k-armade-prohlasil-ze-mezi-polskem-a-ukrajinou-uz-nebudou-zadne-hranice-jak-pry-prorocky-prohlasil-volodymyr-zelensky/

  Můj odhad – směřujeme velmi rychle k jadernému střetu, události by zhatilo, kdyby RF razantně tzv. zvýšila sázku … teřba sundání všech satelitů NATO, potopení všech letadlových lodí USA … nebo něco takového.

  1. Tak snad má infokurýr dobré informace, že bezpečnější“ variantou z ruského pohledu je detonace EMP zbraně z velké výšky, která zničí americkou rozvodnou síť a uvrhne Spojené státy do chaosu a kolapsu. Takový EMP úder by zcela ochromil americký vojenský dodavatelský řetězec a zabil by asi 90 % civilního obyvatelstva během 1 až 2 let podle předchozí vládní analýzy.

   Rusko jistě ví, že americká rozvodná síť ještě není zocelena proti EMP a že americký finanční systém, potravinové lístky, komunikace, dodávky paliva a téměř vše ostatní závisí na fungování rozvodné sítě. Útok EMP je proto pro Rusko nejúčinnějším způsobem, jak zneschopnit Ameriku a potenciálně zhroutit národ ve válečné době.

   Jakmile si to uvědomíte, uvědomíte si také, že EMP zbraně by mohly být také použity proti zemím NATO, jako je Spojené království. Úder EMP proti Londýnu – nebo Paříži či Berlínu – by uvrhl celý národ do temnoty a zhroutil by se…http://www.infokuryr.cz/n/2022/05/04/usa-nato-se-pripravuji-na-protiutok-proti-ruskym-silam-v-cervenci-nebo-srpnu/

 7. Ostravaci a sebekritika:
  ——————————-
  “ Zašel sem tedy na zastupitelstvo městske časti Vitkovice, kde se nejdelši ulica jmenuje Ruská a vystupil sem s navrhem, že znamenim doby by bylo přejmenovat tuto invazni ulicu.

  Chvilu bylo ticho, pak se z jedne strany zastupitelu ozvalo: „Tak už je to tady,“ z druhe strany sem slyšel cosik o debilach a idyjotach. Předsedajici byl v obraze a povida: „A jaky nazev byste tedy navrhoval?“

  „Myslim, že idealni by bylo vratit se k prvnimu nazvu teto ulice, tedy Alberta Šalamouna Anselma von Rotschild strasse,“ přednesl sem svuj navrh. V zastupitelstvu to zašumělo a vyroky o debilach a idyjotach se ozyvaly už ze všech stran. Považoval sem to za sebekrytyku zastupitelu, že na něco tak logickeho nepřišli sami.“

  Zdroj: https://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=786931

 8. Větvička o hrdinné výměně cedulek:
  “ Člověk aby pohledal puvodni cedulky, kere za sto roku nebyly aspoň raz vyměněne.

  No a v Praze si jakesik chytre mozky vzpomněly, že už se dluho nic nepřepisovalo, a tak zahajili novu vlnu. Stare, hystorycke cedulky se hažu do šrota a davaju nove. Přitem to je velice nebezpečne. Třeba taka ulica Ukrajinskych hrdinu. Nemusi dluho trvat, přide nova generace a budu se ptat – a jake hrdiny oni měli vlastně na mysli? Mysleli tym ty bojovniky, keři povraždili stovky volyňskych Čechu? Nebo ty druhe, keři povraždili desetitisice Polaku? Nebo ty hrdinne chlapce, keři v mundurach Rude armady v osumašedesatem osvobozovali Prahu? Nebo ty hrdiny, keři se zabarikadovali v Azovstalu a pro jistotu s sebu zebrali civilisty, aby se jim nic nestalo?

  Zdroj: https://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=786931ětvička o hrdinských cedulích

  1. Kdo ví, jak to budou řešit v obci Rusava. Bidenava? Ukrajinava? Nebo dokonce Trusava? To by bylo nejlevnější z hlediska úspor za tisk dokumentů.

 9. „17:46

  V aukční síni Christie’s v Londýně se za 90.000 liber (2,6 milionu Kč) vydražila flísová bunda v khaki barvě, kterou měl na sobě ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Britský premiér Boris Johnson, který aukci vedl, při té příležitosti označil Zelenského za „jednoho z nejúžasnějších vůdců moderní doby“, informoval dnes list The Daily Telegraph.“
  ——-
  Zas jsem něco prošvihl.
  Mně se nidy nic neřekne!
  —–
  Mohl jsem si ji uložitdo krabice jako investici proti hyperinflaci. Do dvou let bude možná jakákoli jiná bunda v českém Fiallandu dražší.

 10. Mne spíš znervózňuje to opakované prohlášení Ivana, že na Ukroruině nepoužije jaderné zbraně, přičemž o zbytku Evropy ani muk. Rád bych se mýlil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *