28 února, 2024

Po žních půjdeš k Turkovi

Jistě si přátelé vzpomenete – na Kydech to byl jeden z mých posledních neválečných článků – psal jsem o plánované reformě zemědělských dotací našeho nejlepšího ministra zemědělství všech dob Nekuly. Kterak se změní dotace, aby ti malí dostali víc a ti zlí velcí Babišové dostali míň a díky tomu konečně zavládne zemědělská harmonie, všude budou ty krásné malé farmy se spokojenými kravičkami jak z reklamy na Milku…

Tak už to začíná nést ovoce.

Psal jsem tam tehdy, že těch skutečně malých farem je u nás pět a půl a většina se živí víc na dotacích a zemědělství s příběhem. Pak je tu docela dost těch větších, kteří obhospodařují tak 500 Ha, protože to je výměra na které se dá zemědělstvím skutečně uživit. Pak jsou tu bývalá družstva, která hospodaří na výměře 1500 – 3000 Ha a která horko těžko drží nad vodou skomírající živočišnou výrobu a dělají také nějakou tu zemědělskou zaměstnanost. A nakonec jsou tu ti opravdu velcí, co mají deset tisíc hektarů a víc, kteří zemědělství dělají na globální úrovni, realizují úspory z velikosti a stojí za nimi velký kapitál.

Já jsem tvrdil, že geniální zemědělská politika našeho slavného ministra Nekuly se těch největších sice dotkne, ale oni si s tím poradí. Prostě jsou velcí, přenastaví svoje plány, budou mít trochu menší zisky, nastolí větší kontrolu nad svým hospodařením, zařídí si holt víc kapitálu a pojedou dál. Ti opravdu malí zase tu svojí pětisethektarovou firmičku rozdělí mezi tátu, mámu, dceru, syna a vnučku, hospodařit budou pořád stejně, jen to rozepíšou na víc lidí, panímáma, co dělá dotace bude mít víc papírování, ale v konečném důsledku na tom budou víceméně stejně, možná dokonce o trochu líp.

Pak na tom vydělá privilegovaná vrstva takyzemědělců, o které jde ministrovi především – to jsou ti, co ve skutečnosti nedělají zemědělství, ale dotace. To jsou ti, co mají na Šumavě drahý penzionek pro movitou klientelu a k tomu si ještě hrají na chovatele dobytka, ale jejich hlavní práce se odehrává na fejsbůku, aby to dobře nafotili a vyinkasovali dotace.

Ti, co na tom doopravdy prodělají, to budou ta bývalá JZD. Ti, co ještě dělají prasata a krávy, ale vlastně jen díky tomu, že jim komunisti kdysi postavili vepřín, ten se ještě nerozpadl a tak jsou v něm schopni víceméně za nulu držet nějaké krmiče a kydače, mají z toho nějaký hnůj na pole, ale byznys to není moc velký. Takové běžné dvoutisíhektarové družstvo už na malé farmy nerozdělíte. Zároveň nejste dost velcí, aby za vámi stály severočeské doly, polabské chemičky nebo zahraniční banky. K tomu už potřebujete mít zaměstnance, které moc neplatíte a jejich motivace je tak o dost menší než motivace malého zemědělce, který dělá na svém. K tomu nemáte dost kapitálu ani na stavbu vlastních skladovacích prostor, ani na zaplacení profesionálního právnického oddělení, které dokáže podojit stát. Tihle prostě prohrají. Dotační pomoc jim opravdu významně klesne a oni to nemají čím vykompenzovat, ani jak se přizpůsobit. A tak se stane to, co se stát musí.

V tomto týdnu jsem jen v nejbližším okolí slyšel o několika prodejích takových družstev. Někde se ještě jedná, někde už je ruka v rukávě. A hádejte, kdo kupuje?

No jasně – ti velcí. Investice do půdy je v dnešním inflačním světě velice zajímavá, každá banka na to ráda dá peníze, takže kupci jsou. Samozřejmě nikde se nenajde padesátihektarový sedlák, který by si prodejem chleba s příběhem vydělal ne koupi tisícihektarové výměry. Zároveň je těch malých příliš málo, že se nikdy nedokážou ani spojit, aby spolu takové družstvo koupili. A tak zbývají jen čeští Babišové. Ti na to mají.

Kromě toho je pro vlastníky takového družstva zajímavější, když to někdo koupí naráz, vyplázne naráz peníze, oni si je shrábnou a při trošce štěstí mají do důchodu vystaráno.

Troufám si tvrdit, že do podzimu budou takových prodejů desítky, ba stovky. Nadnárodní korporace děkují, tohle jim chybělo ke štěstí a k dokonalosti. Příští budou na řadě domácí oligarchové, protože to jsou ti zloději a od nich to pak koupí Bayer a Monsanto, protože ti jsou to největší světové dobro.

Co myslíte, že udělá nový velký vlastník? Především z toho udělá byznys. Ukončí prasata, zpravidla také ukončí provoz celého střediska, protože sám má svoje stroje a nějaké staré Zetory nepotřebuje, nepotřebuje ani kanceláře ani opravnu. Většinu lidí propustí, pár lepších traktoristů si nechá, ale rozhodně nebude potřebovat krmiče a elektrikáře. Budovy se prodají, byznys bude v černých číslech, aby zaplatil úroky z půjček na koupi, nový majitel bude kdykoliv ochoten koupit od malých vlastníků pronajaté plochy a prasata se budou dělat tam, kde jsou pro to lepší podmínky.

Jen krátce odbočím – když chcete dneska dělat ziskovou živočišnou výrobu, tak je to investice v miliardách. Ale i tak se to nedá dělat všude. To je stejné jako s továrnou na čipy – nejlepší je postavit jí tam, kde už nějaké stojí, kde jsou lidi, co s tím umějí, kde jsou zavedené logistické trasy pro příslušné materiály, kde prostě nemusíte všechno dělat od nuly. Pro kravín to platí stejně. Nejlepší je umístit ho tam, kde už nějaký funguje. A kde dneska fungují vepříny a kravíny? V Polsku. Tolik k soběstačnosti v živočišné výrobě.

Nevím, jak to chodí jinde v republice, ale řekl bych, že tam bude situace dost podobná. Naše vláda to prostě dokázala. Vytvořili situaci, která je na Západě všude. Na jedné straně budou maličcí až nepatrní farmáříčci, kteří si budou hrát na zemědělce, ale ve skutečnosti budou kompletně závislí na cizích penězích a cizí vůli. A pak tu budou velcí hráči, kterým budou patřit obrovské výměry a možná na nich ani nebudou sami hospodařit. To nechají těm malým. Ti budou rádi jezdit s traktory a ponesou všechna rizika. Tu a tam bude nějaký úspěšný farmář s hotelem a výrobnou klobás, ale ceny nebudou pro běžné smrtelníky.

A živočišná výroba bude tam, kde jsou pro ni podmínky, nikoliv tam, kde by to bylo potřebné. Pěstovat se tu bude to, co zde jde nejlépe, takže to dokolečka budou čtyři plodiny. Ty ostatní se zase budou pěstovat v optimálních podmínkách jinde. Většinu hektarů bude ovládat pár velkých hráčů, protože ti si poradí i bez dotací a ti malí budou rozděleni, aby se nad nimi dobře panovalo.

Celé se to projeví po žních. Když kupujete zemědělský podnik, tak ho zpravidla převezmete na podzim. Stávající majitel si užije poslední sezónu, ještě si vydělá na prodeji obilí, možná ho nechají i doprodat ty krávy a prasata, to samozřejmě nebude pro zaměstnance, to si nechají majitelé, kteří budou mít v létě ještě naposled slušný klondajk.

Pak nastoupí ti noví, zpravidla rovnou s balíkem výpovědí a někdy v září se začne pořádně propouštět. Podzimní práce už budou dělat jiné stroje a jiní pracovníci.

K tomu si připočtěte celkovou nejistotu, válku, drahotu, nedostatek dílů, inflaci… ono ani nemusí dojít na žádnou válečnou eskalaci, dokonce ani nemusí být neúroda… už jen tohle stačí, aby to na podzim byl opravdu řádný průser.

Prosím, až budou ty nepokoje, až zdivočelý dav vyvleče vládu ze Strakovky a budou jim dělat to, co dělají Pravoseci na Ukrajině svým odpůrcům, vzpomeňte si na mě a Nekulu mi nechte. Rád bych se ho osobně na pár věcí zeptal, protože nemohu uvěřit, že je tak blbej, jak to vypadá z jeho činů.

166 thoughts on “Po žních půjdeš k Turkovi

 1. Šavadabdůva 2.00
  —————————
  G D7
  1. Tenhleten příběh se nestal na pevnině,
  G D7
  jeho dějištěm je třístěžňová loď,
  G C
  já chytal služebně cvrčky v Argentině,
  D7 G
  přešli jsme Kordillery až do Puerta Montt.
  2. V přístavu čekal nás, šavadapdůva,
  se svojí družinou ňákej Žlůva,
  naprosto úplně neschopný lodivod,
  aby nás převez‘ domů od Puerta Montt.
  3. Jednapadesát stupňů jižně od rovníku,
  zrovna když jsem se chystal preparovat hmyz,
  brnkli jsme trupem o Ameriku,
  zavadili jsme o Hornův mys.
  4. Dneska je zvykem, nevím, jak kdysi,
  předejít panice, dodržet řád,
  na každé palubní nástěnce visí,
  tak jsem šel k čerpadlům a začal pumpovat.
  5. Pumpuji, pumpuji, šavadapdůva,
  po očku sleduji, kdepak je Žlůva,
  a jeho družstvo co má asi na práci
  a jakou pro nás chystá další legraci.
  6. Všichni už ve člunech, no hotoví blázni,
  nechtěli čekat, až siréna zazní,
  a na mě zbylo záchranné kolo,
  dělal jsem na hladině vodní pólo.
  7. Vlny jdou do moře, a z moře žádné schody,
  a není nikdo, kdo by podal sklenku vody,
  [: do pěti minut jsou tady žraloci,
  fialová rychlá služba první pomoci. :]
  8. Šavadapdůva, ten už je v suchu,
  ten už má hubu od ucha k uchu,
  ten už má starosti o nový fond
  na příští plavbu k Puertu Montt.

  9. Šavadapdůva, ten už je v suchu,
  ten už má hubu od ucha k uchu,
  ten už má starosti o nový fond,
  tak šťastnou plavbu k Puertu Mord!

 2. Vidláku a všichni ostatní, tady ale přece nejde vůbec o to, sežrat 5 kilo brambor denně. Tady jde o energetický obsah těch 5 kg brambor a plochy potřebné pro soběstačnost.
  Budeme -li brát jako denní příjem fyzicky činné osoby 10000kJ (žena o něco méně, muž o něco více), odpovídá to cca 3,2kg brambor, což představuje plochu zhruba 1m2. Z rostlinné stravy asi nic „koncentrovanějšího“ u nás nevypěstujeme. Pro 4 lidi je to zhruba 1500m2/rok. Cokoliv dalšího pro zpestření jídelníčku výrazně zvyšuje plochu. Z vidlákových 384m2 se 4 lidi neuživí ani omylem, natož aby vykonávali ještě nějakou fyzickou činnost.

  Pěkně je to zpracované třeba zde: https://winepunk.cz/2018/07/12/potravinova-sobestacnost-v-cislech/

  1. Pro UŽIVENÍ jedné osoby zemědělskou výrobou jsou potřeba cca 2 hektary polí. záhonů, pastviny, lesa a případné vodní plochy.
   V tom je zahrnuto obilí a zelenina pro osobní spotřebu, na osivo/sadbu a pro krmení, dříví na otop a eventuální stavební potřeby, sláma na podestýlku a seno na zimní krmení.
   Pro čtyřčlennou rodinu tedy asi 8 hektarů. Možná 6, při optimálním rozdělení provozních ploch a při jejich vynikající bonitě.

   Těch 10000 kJ (2400 kcal) je MINIMÁLNÍ energetický příjem v klidovém módu – tedy sed, leh a max. drobná fyzická aktivita vykonatelná vsedě (psaní, šití).
   Pro zachování základních životních funkcí BEZ fyzické aktivity je minimem asi 7500 kJ. Hodnoty pod 7500 kJ (1800 kcal) vedou k pomalému vyhladovění (smrti hladem).
   Jen pro představu – energetický příděl vězňů v nacistických konc. táborech byl cca 1300 kcal (5450 kJ) u lehce pracujícího vězně. Tato energetická dávka vedla ke smrti vyhladověním do tří až čtyř měsíců. Nikdy déle.

 3. Proboha, co furt máte s tím premiérem, on přece nedělá ani to pověstný „ň“ navíc, nebo dokonce něco úplně jinýho, než před volbama deklaroval/li=SPOLU=EU. Tohle bylo přece o něm jasný před jeho premiérováním úplně každýmu, nebo se snad mýlím? Válka ten jeho postoj a jednání graduje, nikoli zaviňuje:

  Už jen tohle mělo každýho varovat:
  https://blog.aktualne.cz/blogy/vera-noskova.php?itemid=40049
  Menstruace tajná a tajená
  Vývoj změny vztahu k vlastnímu tělu u transsexuálů.
  Gay pornografie jako afirmace a jako parodie. Genderové aspekty gay pornografie.
  Výuka tématu homosexualita a prevence homofobie na druhém stupni základní školy.
  .
  .
  Paní to tam napsal dobře:
  „Čím jsou ovšem menší studií významem a užitečností (=absolventi gender stidies), tím více se domáhají respektu, expandují, tím víc si stěžují a obviňují muže i společnost, naparují se, lobbují a činí nátlak na změny v zákonech, vydupávají si prostor, napojují se na penězovody. Také kvůli nim se množí hlasy, které prorokují brzkou a důkladnou devastaci našich hodnot, konec naší civilizace.“

  Tohle mělo bejt varováním a stopkou k jeho zvolení do ČEHOKOLI, natož do náročný funkce premiéra, když tohle dokázal tolerovat coby vedoucí školy. On z toho vlastně i žil! Co ale předváděl před premiérováním a co coby premiér nemůže tolerovat žádnej normální jedinec. Takovýho člověka mohl pustit na lidi akorát k společnosti naprosto neempatickej jedinec, ať byla společenská a politická situace jakákoliv! Furt existovala možnost dát úplně každýmu na srozuměnou, co ještě JO a co už NE (Rychetskej a spol.), a odejít středem, tohle Zeman však neudělal, NAOPAK! To mu UŽ nikdy neodpustím … a to píšu jako jeho volič! Tohle nezachrání ani jeho NĚKTERÝ moudrý hlášky (=jako třeba nyní o MPA atd.). Fialláh svým celoživotním neumětelstvím akorát tak občůrává, nic jinýho to totiž není. Třešničkou na dortu je i ta jeho „barmská“ ziskovka, kde se svým synem sosá ze státního, kde bez skrupulí a studu odhaluje svou PRAVOU povahu.

  A co navíc, dokonce si myslím, že je to i hloupej člověk!

 4. (…) Co tedy udělají země, když si nemohou dovolit platit vyšší ceny za energii? No, Janet Yellenová, která byla šéfkou Federálního rezervního systému a [nyní] ministryní financí, říká: ‚No, co uděláme, je použití Mezinárodního měnového fondu k zachování unipolární hegemonie Ameriky.‘ Myslím, že použila téměř tato slova. Musíme si udržet americkou kontrolu nad světem a uděláme to prostřednictvím MMF. … A umožní to MMF jít do zemí a říci: ‚Pomůžeme vám splatit vaše dluhy a nebýt zabaveni a získat energii, ale je to podmíněné.‘ (…)

  (…) Jednou obětí bude zjevně Evropa a euro. … Bylo dohodnuto, že nyní použije, myslím, 3 miliardy dolarů na vybudování nových přístavních zařízení pro nákup amerického zemního plynu – zkapalněného zemního plynu za trojnásobek až sedminásobek ceny, kterou platí nyní, což německým firmám téměř znemožní vyrábět hnojiva. pěstovat plodiny v Německu. (…)

  (…) Největším propadem ze všech byl japonský jen, protože Japonsko dováží veškerou svou energii a většinu potravin a udržuje své úrokové sazby velmi nízko, aby podpořilo finanční sektor. A tak je japonská ekonomika obětována a stlačována. …
  To je součástí plánu, protože nyní mohou Spojené státy říci: „Samozřejmě nechceme, aby váš jen klesl natolik, aby vaši spotřebitelé museli platit více. … Ale chceme, abyste přepsali svou ústavu, abyste mohli mít na své půdě atomové zbraně, abychom mohli bojovat proti Číně až do posledních Japonců. Stejně jako to děláme na Ukrajině, nechte nás to udělat za vás.“ (…)

  (…) A pravděpodobně ústřední ekonomickou hrou války NATO proti Rusku bylo znovu soustředit kontrolu nad světovým obchodem s energií do rukou amerických, anglických a nizozemských ropných společností.

  Takže ropné společnosti a USA v zásadě nechají země třetího světa jít do krize. Pokud nesplatí své dluhopisy, pak se Spojené státy a držitelé dluhopisů budou chovat k Latinské Americe, jako by se chovali k Argentině nebo Venezuele, a uchvátí všechna aktiva, která mají mimo svou zemi. Stejně jako Venezuela měla investice ve Spojených státech a zlato, které nechala v Bank of England, bylo ukořistěno.

  Dojde k obrovskému zabírání majetku. Předpokládá se, že tak se to bude vyvíjet a nejviditelnější aktiva, která budou ukořistěna, budou v Latinské Americe a Africe. Možná některé asijské deficitní země. …..

  Takže to, co vidíme, ve skutečnosti není válka mezi NATO a Ruskem. Jde o třídní válku neoliberálů proti práci po celém světě, aby nastolila moc financí nad prací. (…)

  (…) AARON MATÉ: Myslíte si tedy, že v tomto světě hrozí ještě horší hladová krize, o které se nebavíme a měli bychom se na ni připravovat?

  MICHAEL HUDSON: Hrozba? To je cíl! Ano, samozřejmě. To je to, na co se zaměřují. Pokud si přečtete, co Klaus Schwab říká na Světovém ekonomickém fóru, řekl, že na světě je o 20 procent příliš mnoho lidí, zejména na globálním Jihu. K tomu slouží všechny velké základy. Miliardáři, všichni říkají, ‚Musíme prořídnout populaci, je tu příliš mnoho spotřebitelů, kteří pro nás nevytvářejí dostatek bohatství.‘ Pokud pro sebe produkují bohatství, to se nepočítá, protože to není pro nás a my ho nezískáme. (…)

  https://www.unz.com/mhudson/sociopath-neocons-sacrifice-ukrainians-and-global-poor-katie-halper/

  1. To si všimli brzy… Tohle se přece třeba mezi sociology vědělo už před minimálně třiceti letech, u nás o tom psával už kdysi třeba Keller. A Bill Gates mluvil o depopulaci veřejně už tak patnáct let zpátky.

 5. Zapalit svicku ?

  Kdyz to nekde zakazuji, co takhle zapalit o vikendu svicku u pomniku vojaku, kteri nas osvobodili ?

  Je to nic, jen mala ukazka jako s tim dopisem.
  Zbabelci muzou zapalit se svedky svicku i u pomniku druhe strany pro jistotu 🙂

  1. Já myslím, že když zapálíte svíčku u pomníku, budete mít dobrého advokáta a budete tvrdit, že to bylo to na památku pomýlených Ukrajinců, kteří coby členové nesprávně zbarvené .ověts.é armády omylem útočili na své bývalé osvoboditele – a zároveň budoucí spolubojovníky ( a k tomu na území příští vlasti miliónu Ukrajinců), mohl byste vyváznout s podmínkou.

 6. Hmm tak nevím, jestli je to naše velení tak nedůvtipné, nebo jestli čeká za odměnu vyšší post. Do čeho nás to zatahují.
  https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/nemecko-nabidlo-cesku-kompenzace-za-zbrane-pro-ukrajinu-pise-die-welt-40395170

  Německý parlament nedovolil vyzbrojovat Ukrajinu, tak se naši ? nabídli? Dodají ukrošům s velkou slávou a oběťmi naše zásoby, které nám zase němci bleskově doplní… to se smí? kde to žijeme.

  1. Je to hrozné. Na internetu jsem četla již několik doporučení expertů na možnosti ovlivnění cen energií, záchranné kroky v zemědělství a další možná opatření, která by bylo možno aplikovat ke zmírnění dopadu všech krizí na obyvatele. Nejedná se o žádné mudrlanty a konspirátory, ale předsedy komor nebo vysoké manažery podniků. Nemám ani nejmenší pocit, že se tímto naše vláda vůbec zabývá, s hrůzou sleduju jejich výjezdy do zahraničí bez udání důvodu cesty, kdy výsledkem je nějaký dar na Ukrajinu, dodávku zbraní na Ukrajinu event. jedovatá slina vyslaná směrem k Rusku.
   Naprosto neuvěřitelné.
   V podstatě už očekávám časem jen poslední ,velmi kultivovaný projev profesora Fialy, že vše je ztraceno, vláda bojovala do posledního dechu, pokladna je prázdná, je to na vás, občané, nemáme nic, nic s tím nemůžeme dělat, držte se. Peníze ve státní kase prý mají dojít v červenci.

   1. Kdepak,to Fiala neudělá. Ten bude do posledka tvrdit,v jaké žijeme šťastné době,že jsme se mohou konečně svobodně rozhodnout vyznávat ty jedině správné hodnoty,ty transatlantické. Poslouchala jsem ho chvíli u Moravce a ať se mluvilo o čem mluvilo,vždy opakoval toto.

    1. Vysílá signály,že je úplně k ničemu. Už měl vtip i Kemel. V pozadí zuří válka a Fiala s kufříkem se táže 2 pohlaví,není to málo?

    2. Já ty šifrované signály přijímám a dekóduji.
     Neusále opakuje: Zanechte vší naděje.
     (Jasný plagiát – zašifroval jen nápis z Dantova Pekla)

   2. Nemám ani nejmenší pocit, že se tímto „naše“ vláda vůbec zabývá

    Uz to konecne pochopte to neni NASE vlada to je americky protektor, kteremu jsou poddani v kolonii uplne u brusele, on musi splnit pozadavky panu at jsou jakekoliv a za to dostane odmenu a misto v letadle az se bude z evropy utikat jako z afghanistanu

    30 let slouzi jako o zivot cizim tak to nebude menit

    1. možná by už jim konečně mohl někdo vysvětlit, že ač jim z tý brusele koukají již jen polobotky, žádná místo v letadle nebude.
     A pokud nám sem Putin hodí na zahrádku nějaký líbesbríf, veškerá podpora bude pouze ve formě soucitných blábolů a dodávek šrotu, který si budeme smět za drahé peníze koupit.

     1. Kdyby to pochopili museli by si priznat ze zapadacke sliby stoji za pekne h…o, po prozreni museli makat aby je luza nechtela vzit k zodpovednosti.

      Lepsi je to popirat, vedet ze to pujde do brusele, ale nedelat nic a snazit se plnit prikazy plnou parou, treba se zrovinka pro ne misto najde a budou moct v ty americe pomoct s gender atd.

      Proste uplne zbytecni

      1. Asi tak. Lujza dala odkaz na Hampla,který píše v tomto duchu. Takhle oni po skončení kariéry budou živeni v Americe s celou rodinou,děti tam něco vystudují,dostanou se do určitých kruhů,holky se vyhodně provdají,jako Farský,radši přestal dělat politika,než by si toto nechal uniknout. Nemají stud a svědomí.

       1. Amerika už je ale také přemnožená a spousta lidí má zbraně, náboje jsou vykupovány.
        A hoří tam ty potravinové továrny, hasiči mají údajně dovolenou.
        Nevím, nevím, zda zrovna ta severní je dobrý cíl.

  2. Re: ema

   Nehledejte v tom vědu a techniku. Český vercajk umějí Ukroši použít ihned. Na německý vercajk by se museli přeškolit, na což není čas, protože ztráty jsou značné.

   U nás to je jedno, protože kabaretní soubor s názvem AČR může provozovat svoje kejkle i s matrošem, který ovládat neumějí. Pokud by čistě teoreticky měli jít na nějakou misi, budou stejně plnit úlohu kanonenfutru a nikdy jinak. Tzn. zelené tepláky, přilbu, (to aby měli ze sebe dobrý dojem,) flintu a max. dva zásobníky se střelivem (60 nábojů), víc je pro ně škoda.
   Udělají dvakrát ratata a půjdou dom.

 7. Cílek:

  ▶ Vytvoření nouzových zásob je systémem, který by měl být postupně a nenásilně
  integrován do vašeho životního stylu.
  ▶ Doporučuje se, aby 2/3 shromážděných potravin bylo možné konzumovat zastudena,
  což zejména oceníme, pokud nebude možné vaření.
  ▶ V potravinách by měly být zastoupeny všechny důležité látky, tedy sacharidy,
  bílkoviny, tuky, vláknina, vitaminy, minerály a stopové prvky.
  ▶ Až na výjimky by to neměly být potraviny vyvolávající žízeň.
  ▶ Nakupujeme zásadně potraviny s co nejdelší dobou poživatelnosti.
  ▶ Obecně jsou to takové, které obsahují co nejméně vody a látek, jež se časem
  kazí.
  ▶ Vše uchováváme pokud možno v chladu, suchu a temnu.
  ▶ Při úvahách je lépe se nespoléhat na chladničky a mrazničky.
  ▶ Všechno, co se pořídí do nouzové zásoby, by se mělo průběžně spotřebovávat
  a znovu doplňovat podle zásady, že nové potraviny klademe ve spíži za staré.
  ▶ Chceme-li mít přehled, je dobré si vést evidenci.
  ▶ Při plánování nezapomeneme ani na potravu pro domácí zvířata.

    1. Nakonec jsem rozklikla a myslim,že nejdůležitější odstavec pro pepery je tento:

     Znovu opakuji – to absolutně a totálně nejdůležitější pro krizové scénáře je váš mozek. Pracujte na svých praktických dovednostech (vaření, práce se dřevem, znalost přírody a map, schopnost zklidnit se meditací apod.). Dokud vás nezasáhne nepřátelská kulka nebo nůž (a nebo mrtvice), máte svoje znalosti, dovednosti a duševní odolnost vždy u sebe. I tu nejlepší výbavu vám může někdo ukrást, s dobře připravenou myslí ale dokážete překonat zdánlivě nepřekonatelné i s minimální nebo žádnou výbavou.

     1. Tak tohle je těžké. Zjišťuji, že si pamatuju velké kulové, trochu bidenovatím. Až mi tedy ukradnou o zapisnik, jsem v loji.

    2. Když máte slupku od banánu, nepotřebujete toaleťák.

     (A nastříhaný a krátce povařený toaleťák je naopak zdroj zdravé vlákniny.)

 8. Fakt je, že Nekulu byste přepral, je to takový týpek jako Petr Nečas , znám jej, pracoval pro S Morava leasing, pak se stal předsedou představenstva toho druhého fondu, né SZIF, ale ten pro lesy, nechce se mi hledat zkratka. Taky bylo starostou Těšetic, jak byl úspěšný v této malé obci nevím, ale na ministerskou pozici to zřejmě stačilo. Před dvěma lety jsme byli na vinařském výletě po Malých Karpatech, byl i s otcem, ten je včelař a pracoval v Pomona Těšetice, jezdili jsme tam v devadesátých letech s učni vysazovat švestky a jabloně. Tak jsme si povídali, ale spíš o víně a jak teď fungují sady…
  Ale Vy byste se s ním stejně nepral, je věřící a má čtyři děti 😊

  1. je věřící a má čtyři děti

   A presto se rozhodl pridat se k fialove vlade a vtahnout nas svymi napady do chudoby

   Takovy dobry clovek, jen mel spatne kamarady, kteri ho zkazili 🙁

   1. Neřekla bych kamarády. spíš jako každý věřící … korouhvička která hledá, kde by se měla líp a bez toho oného, aha práce.

 9. Čekají nás časy jak cca v době třicetileté války. Bez zřejmě otevřeného konflikty, zato – pokud opravdu vše dojde – s bandami potulujícími se krajem a drancujícími vše, co jim přijde do cesty. Představa, že se člověk zachrání i s rodinou, by v takovém případě byla celkem naivní. Nepřežijí ani „survivalisté“, protože jsou to většinou osamělí vlci, ale s velkými zásobami všeho důležitého včetně léků. Takové bandě bude stačit zjisti, kde takoví jedinci syslí své sklady pro přežití.

  1. Bud poletime ke hvezdam, nebo neprezije nikdo, klasicke cernobile videni

   Proc by nemela prezit slusne zabezpecena rodina na vesnici ?

   Rabovani bude ve mestech, vesnice to zvladne

   1. Protože ve městech zásoby rychle dojdou, to vás nenapadlo? A i hlupáka snadno napadne, kam se obrátit potom…

    1. Ale vždyť přeci jsou celkem nedávné zkušenosti z Jugoslávie … relativně nejlépe semknutá vesnice, samoty byly přepadávány a pokud rabující nechtěli zanechat svědky …
     Města taky celkem špatně – bez vody a topení ..

 10. Jen tak pro představu, a to se zatím zdražilo jen relativně málo, za rok bude hůř.
  Teď jsem měl v rukách papíry od ukrajinského kamionu se slunečnicovým olejem. Nákupní faktura z Ukrajiny po přepočtu na jednu láhev 56 Kč. Není v tom DPH, zisk dovozce, náklady na skladování, velkoobchod, distribuce a marže konečného prodejce. Jen cena dopravy je skoro 3-4 x vyšší než před 3 měsíci. Takže za pár týdnů olej tak za stovku. Jasně, olej není základní potravina a dá se s ním šetřit, částečně nahradit. Ale prostě to letí …..

  Jinak možná ještě co tak sleduju. Kamionová doprava na UA se co do množství aut dost drží, dá se konstatovat i mírný nárůst oběma směry (přece jen se obchoduje spíš se středem a západem UA, kde je spíše klid).

     1. No dyk, kdyz byla nekde akce, tak jsme kupovali a pak se najednou vezlo k tchynum treba sto kilo po 9,90. Ted bude to same, jen x2.

      1. Jeste dodam… se jednou tchyn rozpomnel na rane devadesatky, kdy se zdrazeni resilo tak, ze se koupil 25kg pytel primo z cukrovaru a zeptal se v jednom z mala jeste funkcnich za kolik by byla jedna umrnena tuna. Nedostal se ani na beznou supermarketovou cenu.

  1. Olej je tuk, dá se použít univezálně. Lze jím nahradit prakticky všechny ostatní tuky. Tedy jej můžeme /musíme považovat za základní potravinu. Má navíc vysokou energetickou vydatnost. Používá se jako biosložka do paliv – proto, že je ho možno dlouhodobě skladovat a jeho zásoby by mohly zachránit mnoho lidí před hladem.

   A za druhé proto, že biosložky z rostlinných olejů zabrańují dlouhodobému skladování pohonných hmot (což ví každý, kdo nechal párkrát benzín v sekačce na trávu a na jaře musel měnit karburátor). Takže v případě vyvolané palivové krize zakrátko zabrání volnému pohybu osob – a hlavně jídla.

   Kombinace neexistujících dlouhodobých strategických zásob potravin, neexistujících zásob energetických nosičů (paliva) nedostatku léčiv a lékařů, destrukce školství plus instalace vlády současného typu je mnohem horší než úder jadernou pumou hirošimského typu (Hirošima se za pár let po jaderném úderu vzpamatovala, v případě fialového úderu to může vyžadovat generace i bez výměny zdejšího obyvatelstva za nové, lepší).

 11. Trošku jiný pohled na válku. Na odkázané stránce je to dole.

  https://www.aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=14&t=5&sid=98166d73d0fbbe7f05733560bba6b334&start=11940

  Video je koukatelné, nikde žádné mrtvoly. Ale všimněte si té „speciální výstroje“ vojclů, je to zhruba v polovině záznamu. Rozpadající se vesty, pantofle, tepláky. Zbytky kusů, které se vysraly na vojnu a zdrhly z určených pozic, které měly bránit, protože se ocitly v obklíčení a byly určeny k postupné „biomasizaci“.

 12. Králíku 62,
  co vaše hlodací tam-tamy?
  Admirál Kuzněcov prý dostal za uši.
  A Ukři jsou prý u Severního Donce v pytli. Totiž v kotli.

  Btw. Kdysi jsem měl králičici – tedy králíka – holku. Chodila se mnou jako ochočený pejsek, když jsem šel těm ostatním kosit trávu. Byla to „moje Máňa“…

  1. To vypadá na rádio Jerevan.
   Nebyla to letadlová loď Admirál Kuzněcov, ale fregata Admirál Makarov.
   Nedostal za uši, ale VSU po něm možná střelili „Neptunem“ a fregata dále pluje.
   Letadlové lodi Admirál Kuzněcov se vysmívá kdekdo, za posledních 8 let ji na netu potopili alespoň 3x.
   https://www.youtube.com/watch?v=GWDUn5GLMes&ab_channel=MaximMaximov
   Fregatu Admirál Makarov Ukrajinci nahánějí od 22. dubna, dnes v první ukrajinské zprávě oznámili, že po ní střelili Neptunem, potom už další anglické zprávy používaly místo shot-shot down.
   Peskov to komentoval, že v Kremlu nic neví. https://t.me/FAKEcemetery/1119
   Rybář dnes ve 13:00 tvrdil, že pluje někde kolem Zmijího/Hadího/Dračího ostrova. A ten nic bez ověření nepustí. По якобы подбитому фрегату «Адмирал Макаров» у острова Змеиный: с военным кораблем всё хорошо. Пуск «Нептуна», возможно, и был. Вот только никакого потопления корабля не было: фрегат на плаву.
   Jinak je ticho po pěšině, což obvykle znamená průšvih.
   Ukrajinci se na ostrov tlačí už přes týden. Vypadá to, že mají zálusk na lodní přepravu z Rumunska do Oděsy a k tomu ostrov potřebují.

 13. Vybráno z Telegramu:
  ——————————————–
  Ukrajinská ruleta
  Německu hrozí, že se formálně zapojí do války výcvikem ukrajinských vojáků. Britští vojenští představitelé varují, že ruské útoky na letiště NATO mohou být „legitimní“.

  BERLÍN/KYJEV (vlastní zpráva) – Německo dodá Ukrajině houfnice, vycvičí na nich ukrajinské vojáky a stane se tak nejen faktickou, ale i legální bojující stranou ukrajinské války. Vyplývá to ze zpráv o dodávce sedmi samohybných houfnic Bundeswehru z roku 2000 a z odborné zprávy vědecké služby Bundestagu. Podle zprávy člověk opouští „bezpečnou oblast neválčení“, jakmile nejen dodává zbraně, ale také instruuje vojáky, jak je používat. Pokud se Německo stane účastníkem války podle mezinárodního práva, jsou možné ruské útoky na německé cíle. O těchto obavách se již hovořilo ve Velké Británii, kde za určitých okolností zaznělo, že letiště, z nichž začaly vojenské transporty dodávat zbraně na Ukrajinu, by se mohla stát legitimním cílem ruských protiútoků. Kromě toho USA již diskutují o možnosti vyslat na Ukrajinu vlastní vojáky. Političtí experti se již delší dobu snaží rozptýlit obavy ze světové války.

  https://www.german-foreign-policy.com/news/detail/8910

  1. Tak Japonci by se přidali k NATu,to už byl jejich premier včera kvůli tomu v Londýně ke komu by šla Čína je otázkou.Možná budem ještě za Vystrčila vděční až se budou rozhodovat. Záleží taky na těch Salamounovych ostrovech.

  1. Hlavně ten guláš budou mít na čem uvařit.
   Pod ocas se umístí pytel na kobližky a výrobník bioplynu bude na každé služebně PČR.
   🤔

   1. Nebude vaření potřeba. Víte,jak vznikl tatarský biftek?To nájezdníci ve stepích samozřejmě neměli na čem vařit,neb tam nejsou žádné stromy,tak ráno dali flákotu pod sedlo ,celý den dělali na koních nnájezdy a večer snědli tatarák syrový

 14. Zajímavé info přebrané z AK

  Americké zpravodajské služby upozorňují na 7 strategických oblastí nasazení Rusů:
  ▪️Charkov
  Přibližná délka fronty – 100 km
  Počet BTG – 5
  Km na BTG – 20 km
  ▪️Izjum
  Délka fronty – 60 km
  Počet BTG – 22
  Km na BTG – 2,7 km
  ▪️Severodoněcký
  Přibližná délka fronty – 100 km
  Počet BTG – 19
  Km na BTG – 5,3 km
  ▪️Popasnjansky
  Délka fronty – 20 km
  Počet BTG – 7
  Km na BTG – 2,9 km
  ▪️Doněcky
  Přibližná délka fronty – 140 km
  Počet BTG – 20
  Km na BTG – 7 km
  ▪️Zaporoží
  Délka fronty – 130 km
  Počet BTG – 13
  Km na BTG – 10 km
  ▪️Cherson
  Přibližná délka fronty – 160 km
  Počet BTG – 7
  Km na BTG – 22,8 km

  Podle norem ruské armády (z roku 1982) jsou útočné BTG dlouhé 1-2 km a obranné až 5 km. Zajímavé je, že americká armáda používá jiné informace: 2-4 km v ofenzivě a 5-8 km v obraně. Pouze na 2-3 frontách mají ruské síly stále potenciál přejít do ofenzivy, zatímco na 3 frontách mají velmi roztaženou obranu.

  Můj koment – napočítal jsem 93 btg, což by podle dostupných informací činilo počet ruských kusů v rozptylu 70 – 90 000. Ivani mají totiž operovat v jednotkách tzv. rozšířených praporů (btg) – 800 – 900 kusů.

  Z toho mi vychází, že Ukrové jsou ještě pořád v těžké přesile.
  A z toho mi vychází, že Ivan má nějaké rychlé vyřešení konfliktu hluboko u výfuku.
  A z toho mi vychází, že se z toho už ani neposerem, protože fakt nebude z čeho.

 15. Zoufalcům, čekajícím na zprávy z Donbassu sděluji, že JP se bez předcházejícího avíza odmlčel.
  Mám z toho hodně nepříjemné pocity. Oni po něm šli a asi i pořád jdou modrožlutí soudruzi z SBU…

 16. treba se lidi probudi ? nebo taky ne

  nejake drazsi jidlo, tak trosku schudneme
  (jak si rika jelita z prahy, 20 procent hladomor nevadi, muzou si za to sami ti prorusti paraziti)

  ————vlkovo
  Potají se chystá brutální nárůst cen potravin v obchodech. Podívejte, o kolik zdraží jednotlivé položky, je to síla

  Ceny potravin po chystaném zdražování
  Konzumní chléb Šumava – 50 Kč
  1 kus rohlíku – 5 Kč
  100 g dušené vepřové šunky – 60 Kč
  250 gramů másla – 100 Kč
  1 litr mléka – 50 Kč
  1 kg mouky – 40 Kč
  1 kg brambor – 60 Kč
  1 kg kuře chlazené – 200 Kč
  1 kg vepřové krkovice – 450 Kč
  1 kg hovězí zadní – 550 Kč
  1 kg losos – 800 Kč

  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/05/06/potaji-se-chysta-brutalni-narust-cen-potravin-v-obchodech-podivejte-o-kolik-zdrazi-jednotlive-polozky-je-to-sila/

  1. a jeste neco k cenam energie

   ——vlkovo

   V roce 2023 ale faktura bude u elektřiny více než dvojnásobná, u plynu ještě víc. To znamená, že pokud zákazníci platili v roce 2021 třeba 40 tisíc korun za elektřinu, tak příští rok zaplatí 80 tisíc. Možná víc.
   …..

   A mne mrzí, že od dalších dodavatelů neslyším žádný silný názor, žádnou snahu něco udělat s příčinou těch vysokých cen.

   Co je tou příčinou?

   Fungování jednotné energetické burzy v Lipsku. Burza už netvoří cenu podle toho, jak se bude vyvíjet ekonomika. Netvoří ji podle standardních fundamentů, na které jsme byli zvyklí. Že když třeba v Austrálii postihnou záplavy dva ze čtyř největších dolů, cena jde nahoru.

   Dnes ale elektřina zdražuje, i když jí je dost, i když je dost výrobních zdrojů. Dokonce i emisní povolenka, která loni odstartovala zdražování, hraje teď menší roli. Dnes cenu zvedá nejvíc strach, jak to bude vypadat na Ukrajině za dva, tři nebo pět měsíců.

   Takže hlavní roli hraje panika?

   Dá se říct, že se teď sečetly a znásobily všechny problémy, které jsme nasbírali v Evropě během ne úplně šťastně řízeného přechodu k zelené energetice, ke Green Dealu. Spojily se s válkou na Ukrajině a to vše dnes odráží burza.

   https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/05/06/ceny-elektriny-dostanou-do-problemu-pulku-domacnosti-varuje-dodavatel/

  2. Na twitteru na to mají několik rázných odpovědí:
   Důchodci prožírají budoucnost
   Můžou za to komunisti
   Může za to Babiš
   Může za to Putin
   Tak se do toho ruska odstěhuj
   Nebudeme počítat grošíky
   Narovnej páteř – je ti snad milejší ukrajinská krev?
   Sláva Ukrajině!

  3. Re: tojejedno

   To je přece úplně jednoduché.
   Losos teď stojí šest stovek a má stát osm. Budeme jíst jen lososy a ceny potravin, které si budeme kupovat, se zvednou JENOM o 25 %.

   Takže zchudneme jen trochu a tuhle válku ZARUČENĚ vyhrajeme!!!

   1. Targusi,
    už jsem to psal – Británie zakázala dovoz kaviáru z Ruska.
    To bude mít zákonitě za následek pád jeho ceny, takže po zdražení chleba se ti nejchudší a nejbezcharakternější mohou živit pašovaným ruským kaviárem…pokud jim bude život cennější než hrdost. 🙂 🙁

    1. Re: AH

     Můj milý lítací příteli,
     nevíte náhodou, jestli británští soudruzi taky náhodou nezarazili i dovoz vodky všeho druhu a „Šampáánskoje Igríístoje“?
     Že bych se pak mohl při té hyperinflaci denodenně sjíždět proslulými „Doněckými blesky“, (napůl šampáno s voďourem). Blije se z toho výtečně!!!

  4. Hurá!
   Po „chystaném“ zdražování kilo chleba zlevní o dva koruny – já ho kupuji už teď za 52,-korun (před pár týdny za 32,- Kč)
   Osobně bych pro začátek přidal – tak dvě stovky za kilo chleba na volném trhu, alespoň před nástupem hypeinflace.

 17. Tohle je celkem přesná výpověď o současnosti EU:
  https://hlidacipes.org/rusove-v-pobalti-letos-den-vitezstvi-neoslavi-zakazana-jsou-shromazdeni-i-symboly-propagandy/

  Oni už automaticky předpokládají, že konec války a vítězství nad náckovským německem slaví jen rusové. Předpokládá to i nadšená redaktorka Tereza Engelová.
  Nikdo se nesmí ani přiblížit na 200 metrů k památníku.

  Hele, jestlipak ti baltici alespoň pro letošek zrušili každoroční pochod na oslavu veteránů Waffen SS?

 18. Ako už tu bolo povedane, revolucia potrebuje organizaciu. A tu nie je nikto, kto by bol schopny zorganizovat skutocnu revoluciu. Vedia to len sorosovci a americke mimovladky, ked potrebuju zvrhnut vladu. Nejake neorganizovane protesty mozno budu, ale tie nepredstavuju pre vladu vacsie nebezpečenstvo a po par dnoch vysumia.

  1. Je castym jevem /phenomenon/,ze udalosti vynesou a vynuti si, casto necekane , nezbytne vudce ..Jinak skonci drive nez zacaly..

 19. Po práci.

  Porytý je záhumenek
  brambory jsou v řádku;
  opráším si hlínu z trenek
  zajdu si na skládku.

  Za městem se skládka tyčí
  hlaholí z ní hlasy
  kurva mámo! To je v piči!
  Proč si češeš vlasy?

  Už jsou slyšet kuka vozy
  vezou nové zboží.
  To zas bude celulózy
  páráme ji noži.

 20. Měl bych dotaz na Apoštola a obecně ty, kdo tomu rozumí. Jakou nejmenší výměru půdy člověk potřebuje, aby na ní vypěstoval plodiny potřebné k přežití jedné průměrné čtyřčlené rodiny? A jakou optimální skladbu plodin byste doporučovali zasít či vysadit?

  Nejde mi o žádný, ani minimální prodej (leda nečekaných přebytků), pouze o vlastní skrovné přežití. Díky.

  1. Brambory, brambory a zase brambory. 🙂

   Počítejte to tak, že jeden člověk potřebuje 1 kg jídla denně, aby byl schopen trvale fyzické námahy. Ono je to spíš míň, ale berte to tak, že kilo jídla denně znamená nijak nestrádat. Čtyřčlenná rodina znamená 4 kg jídla denně = 1500 kg jídla na celý rok. Přepočteno na brambory je to 384 m2! Ne, fakt jsem se nespletl.
   To zdvojnásobte, protože úroda se vždycky nepovede, dejte si kousek rezervy a zjistíte, že základní obživu rodině zajistí 1000m2 obdělávané plochy.
   Vzhledem k tomu, že snad nikdy nebude tak zle, aby člověk žil jen ze své zahrádky a nic jiného neměl, tak tvrdím, že 500m2 obdělané plochy zachrání před hladem a zbude i dost času na jiné práce a jiné shánění.
   Dědeček zažil krizi ve 30tých letech a říkal, že pokud nezaměstnaná rodina měla alespoň 3 ary, tak nestrádala. Něco dostala na chudinské pomoci, chodila do vývařoven pro polívku, k tomu si doma udělali brambory a dalo se to.

    1. to jsou zajímavé diskuze 🙂
     počítáte, že budete štípat dříví celý den? bude co štípat?
     též podotýkám – nelze výživu zabezpečit pouze bramborami, to jsou čisté sacharidy, zvlášť pokud se počítá s fyzickou prací, bude nutno dodávat kvalitní bílkoviny pro nárůst a udržení svalové hmoty a něco tuku.
     Buď část brambor směnit se sousedem, co se specializuje na živočisnou výrobu nebo něco sám.
     Včera jsme o tom diskutovali s člověkem, který si údajně dělal propočty a došel k závěru, že finančně je takový domácí mikrochov prodělečný.
     Jakžtakž se rentují slepice v počtu nad 10.
     Další /pro městského člověka hůře představitelnou a poněkud bizarní/ činností k získání potravy je údajně odstřel přemnožených nutrií, jejichž maso je delikátní a odstřelená nutrie je honorována částkou 200 korun.

     Souhrně však řečeno – všechno se to týká obyvatelstva venkova s přístupem k půdě, ikdyž možná se na sídlištích dočkáme zateplených králíkáren na lodžiích, které nahradí muškáty.

     1. Sousedé jsou malorolníci, rodina má 9 členů. Sadí 70 brambor na jednoho. Podle normové rozteče a sponu sadby si spočítáte plochu. K tomu pěstují kukuřici na 4a a v zimě ji loupou.

      Já mám Polsko v takové vzdálenosti, že pro jídlo si dojdu.

    2. Ja jenom vim, ze prumernej clovek potrebuje 8500 kj,/2400kalorii/potravy a vyzivy , nikoliv podvyzivy, denne ,aniz by hnul prstem.
     Snad nejvice energie sezere,spotrebuje mozek i kdyz je lidma zhusta poduzivanej..

     1. To je moc, bazální metabolismus bude něco kolem 1400-1800 kcal za den, – v závislosti na pohlaví, věku, habitu… . jsou na to vzorce. Záleží dále, kolik ještě vydá organismus navíc prací. Kdybyste však nehnutě ležel, pojídal 2400 kalorií za den, tak budete tloustnout.

      1. Mně moje chytrá váha doporučuje 1350 kcal na den,mám trochu nadváhu.A bazální bude ještě méně.
       PS. vyhledala jsem na googlu vzorec pro výpočet,závisí na výšce váze a věku i pohlaví a vyšlo mi BM =1 397,5314

      2. Pokud by nehnutě ležel někde v dolíčku a nad ním létala munice, zaručeně by nestloustl. Oni na tom jihu nebyli tlustí, hovořili, že jim byla zima, měli na sobě několik svetrů, několik asi tepláků, říkali štany, čepice a nezahřáli.
       A museli každý den vyjít ven a hledat vodu a jídlo, když tam byli 40 dní.
       Osobně si myslím, že nebudeme mít čas vymýšlet zásoby.
       Lavrov řekl jen tak, že Londýn leží na jakémsi ostrově. Osobně jsem to vnímala jako výhrůžku. Už se rozkmotřil z Izraelem, jestli oni nevytáhnou nějaké dokumenty.

    3. Feliznavidade,
     nechcete si ta čísla ještě jednou někde jinde zkontrolovat?

     Tak šílenou snůšku hausnumer nedokáže vyprodukovat snad ani zmocněnec pro energetickou bezpečnost.
     Ten holý bazální metabolizmus o 10 000 kj deně, udržovaný konzumací pěti kilogramů brambor je kouzelný.

     Má to jeden háček. bazální metabolizmus zanmená metabolizmus člověka, ležícího 24 hodin v posteli – tedy vpodstatě metabolizmus ležícího nemocničního pacienta.

     Ovšem – až zkusíte konzumovat během dne pět kilo brambor, zjistíte, že to bude vyžadovat setsakra velkou tělesnou námahu, zvláště vzhledem k tomu, že tentýž brambor budete muset polknou několikrát po sobě.

     Doporučuji tady ještě přidat pár kilo pro výživu otroka, který do vásv vposteli těch pět kilo brambor denně bude pumpovat – současně žaludeční a rektální sondou., aby vaše vyhublé tělo udržel při životě.
     Ale nic si z toho nedělejte – už jsem četl větší kraviny od časopiseckých nutričních expertů.

    4. Tedy Felizi…, už jste někdy jedl pět kilo brambor denně, abyste si udržel energetický příjem? A mohl bych to vidět? To jako si fakt myslíte, že denně jíte ekvivalent pěti kil brambor?
     Když je moje prase v plném výkrmu, tak denně sežere pět kilo žrádla a denně z něj cca 1,5 kg přibere. Těch pět kilo žrádla, to je plný kýbl brambor rozmíchaných s vodou a šrotem. To by nesežral ani Kamil Hamerský a rozhodně ne za den. Japonci za války měli normu pro pracující dělníky 600g rýže na den. Co ti by dali za kilo brambor denně.
     Takže se vrátíme zpátky na zem… při vydatném obědě sníte cca 400 – 500 g jídla. Z toho bývá 150g masa. Pokud jste hodně rozežraný, tak si k snídani dáte 200 – 300g jídla. A večer byste vůbec jíst neměl, protože se v našich krajích prostě lidi přežírají. Kilo brambor denně je sice dost monotónní dieta, ale máte v ní všechno. Vitamíny, stopové prvky, většinu minerálů. Když budete mít k dispozici pět kilo brambor na osobu a den, tak z toho už i vykrmíte prase a budete mít i maso a sádlo. 4tyřčlenná rodina, která má k dispozici pět kilo brambor na osobu denně, ta už by si za hladu vydělala i na zlaté hodinky, mohla by si dovolit krmit deset slepic, jedno prase a ještě by mohla prodávat sousedům.
     Brambora je v podstatě škrob, což je složitější cukr. Je výživná jak sviňa. Ale tím vám samozřejmě nebráním vypěstovat si 5x tolik brambor dávat si kilo brambor k snídani, tři kila k obědu a kilo k večeři. Jen bych to chtěl v praxi vidět.

     1. 600 g rýže na den není zas tak málo. Rýže při vaření nabyde tak 3x,takže toho je plný hrnec.A kaloricky je ještě výhodnější nez brambory 76/126 kcal na 100 g.
      Takže do únikového batohu radši kilo rýže než kilo brambor,ze kterých je i odpad. Ale zas v případě nouze by brambory mohly být snědeny i syrové.

      1. Jednou jsem četla vzpomínky jedné židovky,co musela do transportu s celou rodinou. Premyslely,co k jídlu a nakonec si udělaly hrnec jíšky. To prý vydrží a na zbytek že si nasbírají,takto by vařily třeba z trávy,takže hladu se prý nebály,máme tu jíšku. Nakonec to bylo to nejhorší,hlad paralyzuje.

       Ale jíšku,to nikoho nenapadne dnes dát do preperského batohu.

     2. To je jak ta otylá paní, které lékař doporučil na zhubnutí dosti drastickou dietu: 3 kolečka mrkve denně:
      „…to první kolečko je v pohodě, to druhé taky jakž-takž spořádám, ale nezlobte se, to třetí kolečko už fakt nemůžu!“

   1. To všechno může fungovat, než parta nájezdníků vám úrodu sklidí a odveze. Švagrovi se to před lety stalo.

   2. Děkuji za cennou informaci, zejména ta dědečkova zkušenost je k nezaplacení, 3 ary (když dojde na opravdové lámání chleba i pět) dám dohromady na vlastním oploceném pozemku. I chlívek pro čuníka, králíkárnu a výběh pro slepice bych sem nějak vměstnal.

    Tak teď ještě aby nedošlo na ty atomovky a lze do budoucna hledět jen se středně těžkým pesimismem…

   3. Chudobince porostou jako houby po dešti, zvláště, když na ně bude dotační titul. Třeba i nějaké hotely a pensiony se přejmenují na chudobince. Chudobinec Pupp.

    1. A nemovitosti budou skupovat Ukrajinci. Jako v činžáku u kamarádky. Tam dřív bydleli normální rodiny ,dostali to od podniku,po revoluci na prahu důchodu to museli koupit a teď když vymírání,dědicové prodávají. Z 23 bytů mají Ukroši už 5.Co to znamená pro ty původní obyvatele nemusím psát.Stačí že nestírají chodbu podle rozpisu. Chlívek na entou.

  2. Sadíme 9 řádků délky 19 m, což obnáší 35 kg sadbových brambor a k tomu na 5 řádcích délky 11 m raných brambor tj. 10 kg sadby. Úroda nám vždy stačila na celý rok. Ale mi brambor sníme hodně. Drobné se vaří slepicím.

 21. OT: Včera oznámili azovci zavření na Azovstali, že už nepustí žádné civilisty. Od teď budou jen měnit, 15 civilistů na 1 tunu jídla a léky. Včera večer dostali na Twitteru protinávrh – za 1 zahraničního žoldnéře dostanou 1 pizzu a za generála kebab.
  https://t.me/indeec1937/6067

  1. Rano jsem to videl na Seznamu jako dezinformaci…
   Pripada mi, ze spolu jsme jeste papezstejsi nez Anglicani a u tech je nenavist k Rusku primo patologicka. Nikdy se jim nepovedlo zaclenit Rusko do jejich imperia a to se neodpousti.

 22. Apoštole, potvrzuji, u nás v okolí se prodávají dva větší zemědělské podniky Agrona a ještě jeden. V podstatě ty, co obhospodařovali půdu v okolí.

 23. Myslím, že žádné povstání ani defenestrace nebudou. Revoluce, které vypadají jako spontánní, musí být dobře připraveny a organizovány. Ovšem levicové strany prakticky neexistují. Kdo by teď cokoliv podobného organizoval? No a pokud žádná organizace potenciálního převratu nebude, protesty skončí v hospodách.

   1. Brownův pohyb ustane. Třeba jen mrazem. Kam půjde milion vlků z prahy? Ve zbohatlickém prstenci kolem ní nic k jídlu neroste a dál nedojdou.

 24. Ohledne toho „vyvleceni“ – no co ja vim… Cesky narod se naposledy nasral za Mistra Jana Husa – sice to si s nima nevedela poradit cela Evropa 🙂 ale jinak… Povstani proti Nemcum 3 dny pred koncem valky. Slovaci rok predtim. Partizani 3 dni po konci valky – divoke Revolucni gardy terorizujici (byt min. podporou Adu vinni, o tom zadna) nemecke civilisty. Slovaci rok predtim zlikvidovali nemeckou vojenskou misi. 17.11.1989 musel v Praze sehrat mrtveho studenta estebak aby se neco hlo – v Bratislave Svickova demonstrace rok predtim. Tech prikladu by se jiste naslo vice. Tak jaci jsou Cesi ? Nahore se zhrbi a dole slapou, jak rekl klasik ? Nedopadne to nahodou zas tak, ze se bude cekat az bude rozpad cele EU tak zjevny, ze budou mit i Cesi pocit ze naka revolta je uz „povolena“ ?

  1. Ja taky zadne lidove vzedmuti necekam, u Vlka jsem videl kolik lidi prislo na demonstraci proti drahote, a jak o tom jeste organizatori informovali.
   Prilo mi to spise, ze to svolali liberalove, jenom aby se toho neujali skutecni postizeni, a zamerne to zpackali.

   Jinak k tem povstanim, bratri Slovaci jsou skutecne tvrdsi palice, a „bitkari“, jak by rel Meciar, ale oni si tim povstanim museli pospisit a vycedit trochu sve krve, jinak by je po valce hlavne Anglicani zaradili mezi porazene mocnosti spolu s Nemeckem a Madarskem.
   My jsme si sve „odpracovali“ atentatem na Heydricha.
   Taky cesky socik byl podstatne mekci, nez od nas dal na vychod snad s vyjimkou Madarska? Aspon mi to tak kdysi vykladali Bulhari.

    1. Tak bychto uplne nebral. Bulharsko, Rumunsko, Madarsko, Polsko jsou vychodneji, nez my.
     A Jugoslavie nikdy nebyla uplne clenem „tabora socialismu“. Vsak tam taky soudruzi hned tak nekoho nepustili, a penize na dovcu pro vyvolene se daly opatrit budto za devizovy prislib, nebo pred Tuzexem

     1. Nebyli jsme vyvolení a byli jsme v Jugoslávii třikrát. Žádala se výjezdní doložka, aby jste dostal šeky, které se směnily za dináry.
      Akorát se muselo opakovaně odvolávat a vysvětlovat na státní bezpečnosti, proč tam jedete a co tam hodláte dělat.
      Pokud vás pustili a vrátil jste se, musela se vypsat listina, proč jste tam byl, s kým jste se stýkal a o čem jste hovořili.
      Vzhledem k tomu, že tam měl otec sestru, jsme očekávali, že to soudruzi pochopí.
      Měli problém to chápat.

   1. V Čechách není vlastně žádná strana nebo sdružení, která by vedla a organizovala odpor. Okamuru osobně považuju za populistu a SPD je dlouhodobě nálepkováno jako hnědá nacistická strana /neprávem/. A tím tak nějak s výčtem vlastně končíme a zbývá jen šedá vlna poreptávání, kam občas hodí vidle Stříž.

   2. „My jsme si sve „odpracovali“ atentatem na Heydricha.“ Priteli, kdo „MY“ ?? Pri vsi ucte k atentatnikum – bylo to nekolik agentu poslanych ze silneho a dokonale organizovaneho zazemi, jednali podle vojenskeho rozkazu a nesmeli o nem premyslet. Nebyl to reprezantativni vzorek ceskeho naroda – na rozdil od Slovenskeho narodniho povstani, ktere k teto definici melo podstatne blize.

    1. Tak s tim bych dost nesouhlasil.
     Atentatnici se prihlasili dobrovolne a dobre vedeli do ceho jdou. Tim mam na mysli, ze mohli kdykoliv odmitnout, a taky vedeli, ze se uz asi nevrati.
     A tim „my“ mam na mysli exilovou vladu v Anglii, ktera reprezentovala Cechy a na kterou byl vytvoren obrovsky tlak na odstraneni Heydricha, aby se Nemci necitili bezpecne ani v centru sve rise.
     Jako paka bylo udajne pouzito prave to, ze v protektoratu vsechno pekne fungovalo. Cesi chodili poctive makat do zbrojovek, spoluprace s Gestapem byla nad ocekavani, takze jsme pro Anglicany byli spis nemecky spojenec, jako Slovensko.

     1. No nevím, tchán to popisoval jinak.
      Když se vláda vykašlala na mobilizaci, podepsala Mnichov a zdrhla, lidé byli naštvaní, že je nechala na pospas osudu.
      A rozhodně to taková idylka nebyla.
      Prase se zabíjelo tajně, za vyzrazení byl koncentrák. Muselo se totiž odevzdávat sádlo, maso také. Manželův strýc byl zatčen a vyslýchán gestapem jen za to, že před válkou měl kamaráda, který přešel k partizánům. Přišel o oko, asi omylem.
      No ono se v Praze hajlovalo, to víme a když přešli příslušníci odboje ku Praze, byli většinou chycení gestapem. Gestapo asi ovládalo telepatii.

  2. @Slovaci rok predtim zlikvidovali nemeckou vojenskou misi.@
   to bola akcia nemeckej tajnej sluzby, potrebovali urobit na Slovensku poriadok aby im neurobili to co rumuni, totiz prevratili kabat bez jedineho vystrelu a presli k rusom (ZSSR)
   Ako protiopatrenie v Madarsku podporili puc Sipovych krizov (Szalasovcov) a na Slovensku rozbehli povstanie ktore este nebolo dobre pripravene aby ho tam mohli rozdrvit

   1. Myskine, to je cira spekulace. Zadny seriozni zdroj, treba valka.cz se ani naznakem nezminuje o te udajne ucasti ucasti Abwehru na likvidaci te mise.

  1. Všechno to do sebe zapadá jako kostičky v puzzle. Svět bude jiný, obzvlášť ten náš. Podstatné je, že si to lid demokraticky přeje a zvolil si pro to vhodné vůdce.
   Oprášil jsem starý deník a začínám v něm psát své postřehy v domnění, že snad jednou si je někdo přečte a pozná kdo ho do toho dostal. Že to nebude veselé je zřejmé. Mimo dvě velké války VŠECHNY vlády tvrdily, že bude stále lépe a lépe. Někdy i nebylo, ale budoucnost měla být lepší.
   Dnes máme vládu, která tvrdí, že bude již jen hůř, že málo pracujeme a tak žijeme nad poměry. Zvláštní je, že lid ji stále podporuje a jásá a těší se – na co?
   Čekají nás zajímavé časy.

   1. Špatně jsem přečetl “postřehy” a viděl potřeby. Sasin je určitě za vodou, ten měl potřeby napsané už dávno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *