24 června, 2024

Apoštolské válečné teze

V neděli si od psaní opět dám oddech, v pondělí se dočtete opět něco o českém zemědělství, jak nám mizí za hranice všechno uskladněné obilí a budoucí úroda v ten den už bude možná i z půlky prodaná. Zároveň asi všichni budete v pondělí sledovat Vladimíra Vladimíroviče, zda začne mobilizovat, či nezačne, zda se pro Krasnoj Plošti projdou ukrajinští zajatci, a vůbec, on tam bude mluvit a zřejmě se z toho hodně dozvíme i o naší budoucnosti.

Já bych dneska udělal takové shrnutí svého apoštolského pohledu na ukrajinskou válku. V předchozích týdnech jsem věren své tradici házel na sklo různé pohledy, které si běžně protiřečily, prohrabával jsem prostě temné kouty reality a hledal, jestli se tam nenachází něco, co všichni přehlédli. Dneska se pokusím střízlivým způsobem popsat, jak to vidím já osobně.

Začnu několika tezemi, které si myslím víceméně od začátku a věřím v ně, protože mi je ještě nikdo nevyvrátil a ani sama realita mě nedonutila od nich ustoupit:

 1. Rusko a Čína v tom jedou spolu. Není to konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, ale konflikt nového rusko-čínského (nebo čínsko-ruského) bloku proti Západu v čele s USA. Ukrajina je v tomto konfliktu proxy válčiště, protože jsou dostatečně blbí či navedení, aby cedili krev za ideály, ze kterých stejně nebudou nic mít. Čína loni na podzim kupovala obiloviny za každou cenu a někdy v říjnu dosáhla stavu, kdy polovina všech světových zásob potravin byla pod čínskou kontrolou na čínském území či v čínských výsostných vodách. Podle mě už v té době s válkou počítali, rozhodnutí o této válce nepadlo jen v Moskvě, ale také v Pekingu.
 2. Pokud v tom Čína a Rusko jedou spolu, tak nejde ani tak o to, jak Čína Rusku pomáhá teď, ale jak mu pomohla někdy před válkou, kdy už byli domluvení a připravovali se na to, co přijde. Všechny zprávy o tom, jak čínské firmy odcházejí z Ruska a dodržují sankce, to je víc zbožné přání než realita a je to součástí kamufláže, aby se nám Žluťáci neodkopali zbytečně brzy.
 3. Rusko na Ukrajinu zaútočilo s menším množstvím vojáků, než měla k dispozici Ukrajina. Od začátku do konce jsou proti Ukrajincům v menšině. Zároveň (jak správně podotkl Petr Hampl) bojuje Rusko v podstatě proti NATO v ukrajinských uniformách. Bojuje proti tomu nejlepšímu, co má Západ pro válku k dispozici. Po mnoha letech ruských vojenských úspěchů ve světě, nedokážu uvěřit tomu, že by najednou z ničeho nic Putin nevěděl, do čeho na Ukrajině jde.
 4. Putin měl vždycky jako svoji superschopnost se soupeři vyjebat. Ani ne tak vyhrát, nebo je porazit, ale prostě s nimi vyběhnout, udělat z nich v přímém přenosu hejly a debily. Nedokážu uvěřit tomu, že armáda a tajné služby, které dohromady dokázaly hladce obsadit Krym bez jediného výstřelu, na což tenkrátRusové neměli dlouhá léta příprav, tak ty stejné služby by se teď najednou ukázaly jako ryzí amatéři. Proto mám tendenci vidět za ruskými „neúspěchy“ spíše taktiku. Při útoku na Kyjev zablokovalo patnáct tisíc ruských vojáků tříapůlmilionovou metropoli. Jestli to považujeme za ruský vojenský neúspěch, tak bychom alespoň měli připustit, že Rus tohle může počítat jinak. Stejné to bylo s těmi Javeliny a Stingery. Západ jich dodal obrovské množství. Deset na každý ruský tank, alespoň tak se chlubil Borísek Džonson. Dodávky samozřejmě nějakou dobu trvaly. A teď tam leží v zákopech, ruský tank žádný není a proti dělostřelecké palbě to k ničemu není…
 5. Rusko nemá zájem na rychlém ukončení války. Ze začátku jsem měl také tendenci srovnávat Rusa s Američanem a z tohoto hlediska Rus skutečně nic nepředvedl. Ale čím déle konflikt trvá, tím více si myslím, že rychlý pád vlády v Kyjevě byl prostě jen plán A, který stálo za to zkusit, protože by to bylo skoro zadarmo. Plán B pak už počítal s taktikou buldozer, kterou Rusové uplatnili v Sýrii a prostě teď podle ní jedou. Válčení je přiměřeně levné, protože sklady sovětské dělostřelecké munice jsou v Rusku i na Ukrajině obrovské a je levnější je vystřílet než delaborovat.
 6. O skutečných záměrech ruského generálního štábu neví nikdo nic. Pokud mohu soudit z dosavadního průběhu a pokud platí moje teze o pomalém válčení, tak bych si myslel, že součástí ruské kalkulace ani tak není Ukrajinu rozstřílet, ale vyhladovět a zastavit, unavit obyvatelstvo neustálou válkou a tak trochu čekat, že se duch vlastenectví promění v něco jiného. Dosáhnut toho, aby ukrajinskému lidu došlo, že je dobrý jen jako jatečné maso. A nebo dosáhnout toho, aby se vlády nad Ukrajinou zmocnily nácbataliony zcela otevřeně a vytvořily tam něco jako Islámský stát s těmi popravovacími proprietami. Vzhledem k tomu, co slyším od příbuzenstva, tak si troufám tvrdit, že se možná stane obojí zároveň. V Kyjevě a Lvově si ten hákenkrojc dají do znaku zcela veřejně a na Donbase si vojáci řeknou, že větší problém je v Kyjevě než v Moskvě.
 7. Stejně tak si myslím, že by součástí ruského plánu je i názorná ukázka, jak bude vypadat Evropa bez ruských zdrojů. Ani Řím nebyl vypleněn za den, a tak i tato věc bude u nás nějakou dobu trvat. Všechno podstatné je ale už v běhu a čeká se vlastně jen na to, až iluze narazí na realitu. Proto si myslím, že Rusové ještě svoje kohoutky zavřou. Ne teď, ale v pro nás tu nejblbější možnou chvíli. Možná je ale ani nezastaví, protože nás dostatečně zničí vysoká cena a Rus ještě bude na svém.
 8. Nedělám si iluze ani o ruské, ani o ukrajinské propagandě. Ruské zprávy od Konašenka sleduju, ale ta jeho čísla, jak Ukrajincům zničili už skoro tři tisíce tanků, o tom si myslím svoje. Spíš mě zajímají jeho informace o počtu dělostřeleckých přepadů a počtu vystřelených raket. Z toho se dá celkem hezky usoudit, že Rusové jedou už tři týdny zcela konstantně. Své úsilí nijak významně nezvyšují ani nesnižují. Ukrajinskou propagandu neberu vůbec vážně od jejich kyjevského ducha a ohlášených ofenzívách do míst, odkud se Rusové stáhli, bo lepší je zarovnaná fronta bez výběžků.

Jestli jsem to uhodl, tak se v pondělí nestane nic. Putin prostě bude mít vlastenecký projev, ujistí posluchače, že je všechno na nejlepší cestě, že Rusko zvítězí a nastane nová éra dějin. Zatratí nespolehlivou a nevěrnou EU, přidá šedesáté páté varování, ať se do toho NATO neplete, vyzdvihne význam Číny, předá nějaké ty medaile a možná předvede i nějaké ty zajatce.

Pokud pravdu nemám a naopak mají pravdu majnstrýmoví novináři (i Marian Kechlibar), tak by na nějakou tu mobilizaci, vyhlášení války a jaderné varování mohlo dojít. V té chvíli bychom se měli už opravdu děsit, protože ruská mobilizace nemůže zůstat bez odpovědi ze strany NATO a uděláme další mílový krok k průseru.

375 thoughts on “Apoštolské válečné teze

 1. Mimochodem, možná zaniklo ve víkendovém ruchu, ale na Slovensku parlament nevydal Fica.
  Nejspíš mu tím zachránili život, protože slovenská vazba není školka – tam vám vlítne oko do nosu jako prd.
  Fico není žádnej svatoušek, ale je to menší zlo.
  Možná kvůli tomu padne vláda, ale nikdo pro ni brečet nebude.

  1. Tu zprávu jsem zachytil už před pár dny, byť prezentovanou tak, že se Fico vyhne stíhání a kriminálu. Jestli si dobře vzpomínám, proti snad hlasovali i někteří vládní poslanci (nebo se zdrželi). Třeba je to známka toho, že někteří na Slovensku už vědí, že budou na východě sousedit s RF, takže začali nenápadně otáčet politickým kormidlem. Asi jako někteří soudruzi u nás v druhé polovině osmdesátých let.

  2. Vlada nepadne, tito zufalci vedia, ze sa uz na dlhy čas ku korytam nedostanu a niektorych cakaju aj pruhovane teplaky v kultovej prešovskej koluzke. To ich drzi spolu, nadžgať sa este kym sa dá.

   1. Pokud je něco pravdy (hoax, konspirační teorie) na tom, že procesory mají tzv. NSA backdoor (zadní vrátka, aby z NSA mohli kdykoliv vstoupit do jakéhokoliv počítače), potom se jim ani moc nedivím. Asi mají víc informací …

    1. Je to už roků pár, když u nás šel film Síť, tak to tam nám nevěřícím někdo vysvětloval že to nenínic nemožného, akorát že ve skutečnosti ta brána není tak nápadné, že stačí to zakamuflovat úplně přehlédnutelně pro toho kdo hledá… A tyhlety dohady v Číně už taky předčasem byly. Možná jen to najití bylo težší, ale nic není nemožné….

 2. Mám piosbu na pražáky. Až půjdete na špacír – prý přejmenovali Betlémské náměstí- je to pravd anebo fake?

  1. To je fakt prasárna na přesdržku.
   I ten český článeček k původnímu heslu neskutečná s…ka.

   Ale zajímavé je, že když jsem zadal „Вели́кая Отeчественная война“ do google, hodilo mě to na ruskojazyčnou wiki a tam to je: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%9E%D1%82%D0%B5%D1%87%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%B0%D1%8F_%D0%B2%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D0%B0

   P.S.: Na Nově jsem se před chvilkou dozvěděl, že Československo osvobodily americká a sovětská armáda…

   1. Jeden z nejznámějších českých písničkářů Jarek Nohavica musel kvůli svým postojům přehodnotit koncertní plány. Jelikož v časech ruské agrese odmítnul vrátit vyznamenání od Vladimira Putina, v Polsku mu odřekli celé turné, představení se z vůle pořadatelů ruší i v jeho rodné zemi. Bez omezení tak nyní může hrát jen na Slovensku, kde se nad jeho názory nepozastavují.
    https://cnn.iprima.cz/nohavica-se-stehuje-na-slovensko-v-cesku-a-v-polsku-mu-rusi-koncerty-kvuli-putinovi-107358

 3. „I kdyby Rusko na Ukrajině použilo taktické jaderné zbraně, Česka se to nedotkne, říká Drábová“
  ***
  (…) „Půlkilotunová taktická jaderná zbraň znamená ohrožení tepelnou tlakovou vlnou řekněme do kilometru od epicentra, ohrožení přímou radiací, která vzniká při výbuchu, je zhruba do kilometru a půl, a radioaktivní spad po použití takové zbraně by byl naprosto minimální,“ vysvětluje Drábová.

  Jelikož se při použití taktických zbraní netvoří mnoho radioaktivního spadu, je podle ní možné se do oblasti vrátit v řádu týdne. Kontaminace je vyšší v oblasti dva až tři kilometry od epicentra výbuchu, větší vzdálenosti by ale neměly být výrazně zasaženy. (…)

  https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3485992-i-kdyby-rusko-na-ukrajine-pouzilo-takticke-jaderne-zbrane-ceska-se-nedotkne-rika
  —–
  Hned se mi bude líp spát…

  1. Á ha… tak proto se z Černobylu dělá jeden z největších strašáků dodnes, kdežto nějaká bomba sem, bomba tam…

   1. „Dělá se z toho“ je nejspíš správný pojem. Protože já si to pamatuju dobře a až na to, že zaorali špenát, tak se u nás nedělala veškerá žádná bezpečnostní opatření. A máme snad nějak prudce zvýšený výskyt rakoviny, nebo jiné děsy? Nevím o tom nikde, ani ve Švédsku, nad kterým ten hrůzostrašný mrak visel jak deka snad týden.
    Získala jsem dojem, že člověk musel být přímo v tom reaktoru, aby na to umřel.

    1. tak nejak si pamätám, že vraj vtedy z ČR (Dukovany?)
     volali na Slovensko (Bohunice?), či im tam niečo neuchádza,
     že tam zmerali nejakú rádioaktivitu a u nás na SK vraj nič,
     lebo vietor ten mrak dúchal okolo SK tak nič nezbadali.
     Neviem, môže byť.

    2. Ked jebla Fukusima, tak radioaktivny mrak obletel celu severnu pologulu, namerali ho vsade. Otazkou je, v akych hodnotach je este nebezpecny a v akych uz nie. Vela zavisi od toho, kolko radioaktivnych castic spadne na zem a kolko len preleti vzduchom. Po cernobyli sme niekolko rokov nechodili na huby, neodporucali to vtedy komunisticke mainstreamove media, takze tam uplne nic z toho si nerobili ani u nas v 86-tom.

    3. U nás se tenkrát nesmělo pást. Vítěz okresního nebo krajského kola soutěže „O zemi, kde zítra znamená již včera“ pobyl za odměnu v Kyjevě. Do roka amputace nohou pak exit na rakovinu. Žák devítiletky.

  2. Paní Drábová je renesanční dáma. Spektrum aktivit omračující.
   Pan Petr Hirsch, profesionální poutník, se uspořádal pouť do Santiaga de Compostella. Hlavním poutníkem byl pan Dušek, upoutaný na invalidní vozík. Na tom Svatém místě si invalidní poutníci obnovili ducha a režisérka o tom natočila dechberoucí film. “ Camino na kolečkách “.
   A pan Hirsch dostal další nápad. Invalidé se vydají na pouť do Černobylu.
   Rostou tam okurky jako dýně a dýně veliké jako psí boudy, to není jen tak !!!
   Proč by tam nemohly postiženým dorůst některé nervy, celé končetiny asi né, ale vzhůru do Pripjati!
   Celou akci zaštítila Dana Drábová. Jenom poutníkům doporučila, aby snad na tu pouť nebrali i děti.

  1. No hlavně že má Péťa Fiala botoxem vyžehlené čelo, aby lépe vypadal na fotkách a kamerových záznamech. A to se počítá!

  1. Ten člověk(?) na obrázku mi připadá jako fantomas, který má navlíknutý jakýsi gumový obličej a pod ním se skrývá něco mnohem horšího… jako v Muži v černém, kde pod maskou byla vesmírná příšera.

   1. Výborné jméno. Ještě bych si dovoil úpravu na Libor Mříž a je to zcela neprůstřelné. Není potřeba soudního dokazování, jako v případě Íčka, že není Íčkem – Libor Mříž zcela určitě není … Liborem Mřížem.

 4. Pro Občana.
  Ještě se vrátím k tomu osvobozování, a to pohledem z jiného úhlu, který jsem dodnes nevnímal, neuvědomoval jsem si ho.

  Vracel jsem se před polednem domů z fitka přes naše centrální náměstí Republiky, kde je dnes velké srocení lidu v souvislosti s těmi našimi Slavnostmi svobody. Dění tam komentovali dva moderátoři a zrovna když jsem tam procházel, zmiňovali také dva z posledních žijících veteránů – Belgičanů.
  Ono se celkem (mimo Plzeň) moc neví, že součástí americké armády na západní frontě byli i belgické jednotky, z nichž některé dorazily i do Plzně – proto tu každoročně visívají i belgické vlajky.

  Moderátoři sáhli do životopisů oněch dvou belgických veteránů a tak jsem slyšel (zkracuji, ale nezkresluji), že se účastnili protifašistického odboje v Belgii, po jejím osvobození vstoupili v 19 letech do belgické armády (a tak se ocitli v Plzni), a po válce v armádě zůstali a sloužili v belgickém Kongu.

  A tu jsem si uvědomil, že belgická armáda v Kongu, ve snaze udržet koloniální panství, se dopouštěla nejhorších zločinů a její vojáci byli těmi nejhoršími hrdlořezy.
  Já samozřejmě nevím, zda toto označení patří o oněm dvěma veteránům, kteří si zaslouží naše poděkování za boj proti Němcům, je to ovšem nejen možné, ale do určité míry i pravděpodobné.

  Stejně tak je možné a do stejné míry pravděpodobné, že někteří američtí vojáci, kteří dorazili do Plzně, později sloužili třeba ve Vietnamu (také žádná humanitární mise) a někteří ti sovětští/pražští nás přijeli zpacifikovat v roce 1968.

  Svět opravdu není černobílý – s tímto tvrzením budete, myslím, i vy souhlasit.

  1. Re: Godot

   S těmi Američany ve Vietnamu jste to drobátko přepálil. UŠáci tam vlezli ofiko až v r. 64.
   Dvacet let šlapat bláto moc lidu nevydrží.
   Koreu (1950) bych vám uznal bez keců.

   Čímž vůbec nechci tvrdit, že v obecné rovině nemáte pravdu. Je tam pouze časová chybka v uváděném příkladu, nic jiného

   1. Zelení mozci jdou po válčení jak slepice po flusu,jsou to takové typy,hlavně že válčí a je jim jedno za co. A Belgičani byly jako kolonisti nejhorší zvěř,tuhle o tom psali v NG. Když otrok zlobil,dali mu do zadku granát a odpálili. Tohle prý žádní jiní kolonisté nedělali.Ken to Belgičané

     1. Píše k tématu. Řeč byla o belgické armádě v Kongu.
      Rwandané ty zvěrstva , amputace končetin mačetou, jenom odkoukali od Belgičanů.

   2. Nekteri to zvladli … napr:

    Julian Johnson Ewell (05.11.1915 – 27 července 2009) byl kariérou důstojník armády Spojených států , který sloužil ve druhé světové válce , korejské válce a vietnamské válce . Velel 9. pěší divizi a II. Polní síle ve Vietnamu a dosáhl hodnosti generálporučíka .
    Během invaze dne D se zúčastnil seskoku padákem do Normandie a nadále se účastnil bojů proti nacistům v Evropě. Ewell později velel 501. pluku, který zahrnoval účast na operaci Market Garden a obranu Bastogne v bitvě v Ardenách . Za hrdinství v Bastogne obdržel kříž za zásluhy. Po válce pokračoval Ewell ve své armádní kariéře a mezi jeho velitelské úkoly patřil 9. pěší pluk v Jižní Koreji během korejské války , asistent velitele kadetů ve West Pointu , asistent velitele divize 8. pěší divize a zástupce velitele a náčelníka Zaměstnanci Velitelství bojového vývoje . Během vietnamské války velel Ewell 9. pěší divizi (1968-1969) a II. Polní síle (1969-1970).

    Generálporučík Harris Whitton Hollis (25. června 1919 – 21. března 1999) byl důstojník armády Spojených států , který sloužil ve druhé světové válce a válce ve Vietnamu .
    Během druhé světové války velel rotě C, 326. pěšímu pluku kluzáků . Zúčastnil se akce v jižní Francii a Porýní. Na konci let 1956 a 1957 sloužil v Jižní Koreji nejprve jako plukovní ředitel a později jako velící důstojník 1. praporu 19. pěšího pluku . V listopadu 1968 se stal zástupcem velícího generála I. polních sil ve Vietnamu a dne 2. dubna 1969 převzal velení 9. pěší divize . Po přesunu 9. pěší divize z Jižního Vietnamu převzal v září 1969 velení 25. pěší divize .

    1. Re: Homér

     Jmenovaní soudruhové byli normální kariérní důstojníci, neboli vojzpovol-i (ové), nikoli mladí dvacetiletí klučinové, kteří to na konci války dotáhli na mladšího seržu.
     Jsem přesvědčen, že Godot myslel takovéto obyč. vojcly.
     Ostatně z TV-přenosů jsem si nevšiml, že by na akce tohoto typu byli taháni geňové ve výslužbě.

   3. Nooo…
    V r. 1959 tam měli cca 1000 „poradců“, jejichž počet stoupl do r. 1963 na 23 000. Po false flag akci „Tonkin incident“ se z nich, když tu náhle, prakticky přes noc stala regulérní armáda; na konci r. 1964 už jí bylo 168 000.

  2. V Belgickém Kongu páchali taková zvěrstva, že se tam z toho domorodci nevzpamatovali dodnes.
   Strašlivý masakr mezi národy Hutu a Tutsii, jde také za Belgičany.
   Upřednostňovali totiž menšinové Tutsie před většinovými Hutuy. A Hutuové to dali, nečekaně, po odchodu kolonizátorů Tutsiům sežrat.
   Všechno to týrání, vraždění a ponižování.
   Přijde mi příznačné, že nejvíc problémů dělají Afričané právě v bruselském Molenbeeku. A Bruselané raději nezasahují.
   A dneska Bruselští poučují Evropu o lických práfech. 😀To jsou paradoxy!

   1. To jsou ty pravé západní hodnoty,které,dle prof. Fialy máme být šťastní,že můžeme vyznávat a k západu patřit.

  1. To je hodně dobrá rozborka. Hlavně to zneužití všech médií vč. sociopatických sítí ke změně až eliminaci rozpoznávacích schopností u „lidu“.
   Není to tak dávno, co zejména západní sociologové a psychologové popírali existenci memů a jejich využívání ke změně myšlení velkých skupin lidí. Čárymáryfuk a po necelých dvaceti letech jsou memy brány týmiž jako běžná, legální a správná technika manipulace.

 5. Hmm sleduji záznam BBC z roku kdy amíci napadli Afghánistán….. Zvláštní je že tenhle „reportér S zvláštní historií z BBc Adam Mynot skončil jako zaměstnanec Huavei hmm a zajímavé, jako obvykle vojenské síly jsou v pohotovosti mimo území US. Trvalo 3 týdny než síl ameriky a angliee byly připraveny zaměřit na nové cíle… zničit letecký prostor a pod.. Co mi to jen připomíná/z nedávna/
  zdá se že jedou furt stejně

 6. „Tým společnosti BIOMILQ pracuje na výrobě umělého lidského mléka s využitím lidské prsní tkáně a mléka darovaného místními ženami.
  Tyto dárkyně pak na oplátku dostanou dárkovou kartu do obchodního domu Target.“

  https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/spolecnost-podporovana-gatesem-tvrdi-ze-materske-mleko-vyrabene-v-laboratori-bude-do-5-let/
  —–
  Motají se kolem toho samí lidumilové – např. Gates, Zuckerberg, Bezos atd. – takže to bude určitě špica.

  1. Aby dub v kotli nedehtoval, musí být perfektně suchý.
   Složený pod stříškou (plachtou) uschne za 7 let.
   Jinak sympatická hromada.

   1. Bude to muset stihnout za 2 roky. Není to do kotle, nýbrž do krbových kamen, a je to směska jasan-dub.
    Skládám ho nařídko do hráně, zakryju až před zimou. Déšť aspoň trochu vyplaví třísloviny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *