17 července, 2024

Nejméně polovina

Než načnu dnešní zemědělské téma, dovolte mi krátké ohlédnutí za včerejším osmým květnem. Pokud mohu soudit ze svého okolí, tak jsem sice neviděl žádného starostu, kterak by se nechal oficiálně vyfotit u pomníčku Rudoarmějcům, ale prakticky všude jsem viděl nějaký ten věnec či jinou kytici. Zároveň také bylo poznat, že si tam v týdnu někdo dal práci – posekal trávu, zametl okolí, dal pomník do pucu. Vzbuzuje to mě jistou naději, že jednolitý mediální řev je semknutý jen v redakcích. Průměrný český starosta samozřejmě nestojí o to, aby ho někdo propíral na prvních stránkách novin, ale zřejmě už si také myslí svoje. Tak nějak počesku to „nemůže říct nahlas,“ ale doba se mění stejně rychle, jako přibývá varovných signálů z dokonalé ekonomické bouře.

Zatímco dneska budeme všichni čekat, co Putin oznámí na Rudém náměstí (a také jestli Ukrajinci zaútočí na Krymská most, či tak něco), můžeme se zatím zamýšlet nad neradostnou budoucností, která vyplývá z mého víkendového výpočtu.

Já si totiž v pátek vzal agronomické tabulky jednoho mého kamaráda zemědělce (to je ten, co má 150Ha, obdělává to po odpolednech s bratrem a oba chodí k tomu do práce, protože jinak by je to neuživilo), podíval jsem se, co má letos zaseto a v jakém množství, přibližně jsem propočítal, kolik letos utratil za hnojiva, naftu a ostatní zemědělské potřeby, dal jsem dohromady, kolik peněz bude potřebovat na druhé pololetí, kdyby se ceny všech vstupů proti dnešku nezměnily ani o kousek, tohle všechno jsem porovnal s aktuálně nabízenými cenami a vyšlo mi, že pokud chce zemědělec v dnešní době po žních znovu obdělat půdu, nasypat tam potřebná hnojiva a mít šanci přežít sezónu, tak musí alespoň polovinu úrody pšenice prodat za cenu přes 10.000,- Kč /tunu.

Opět – neberte mě za slovo, zemědělci nepěstují jen pšenici, ale i další plodiny. Myslím že celkem v pohodě to bude s bramborami. Ty se pěstují pro náš vnitřní trh a nepřevážejí se vlaky někam do přístavů. Kromě toho jsou velmi nenáročné a i za starých časů se na nich dalo slušně vydělat. (Krmné brambory z loňské úrody doteď kupuju za cenu 1.600,- Kč/tunu). Jejich problém je spíš v relativně náročném uskladnění.

Ovšem všechny obiloviny i olejniny, tam je to něco jiného. Pšenice, ječmen, kukuřice i řepka jsou důležité pro celý svět a jsou celosvětově také propojeny. Jsou důležité pro výživu, krmení i pro technickou výrobu, trasy na jejich převážení po celém světě jsou vybudované a propojené, takže kdo zaplatí nejvíc, ten vyhraje. A u nás se nedělají žádná opatření na omezení exportu, takže naše zemědělství se teď krásně zapojilo do super byznysu, který je finančně mnohem zajímavější než potřeba chleba tady v Kotlince.

Zemědělcům se nedivte – ti si určitě už před měsícem spočítali to, co já. Že přežití další sezóny jim zajistí jen co nejrychlejší prodej za současné vysoké ceny. A zájem je. Obchodníci přitvrzují. Teď už nabízejí i zálohu na budoucí úrodu. Dají pět tisíc na ruku za každou slíbenou tunu z budoucí sklizně a při převzetí dají dalších pět tisíc. Rovnou se zaručují, že pokud někdo jiný nabídne víc, oni to minimálně dorovnají.

Bývám teď často svědkem věcí nevídaných. To přijede polský kamion, ve stejnou chvíli přijede i zemědělec pro kterého skladujeme a se kterým jsme měli smlouvu na úrodu. Kamion se naplní (a přetíží co to jde), polský řidič vytáhne mobil, zapíše do něj váhu z vážního lístku, pak mu kdosi zatelefonuje a chlap vysolí prachy v hotovosti. Zhruba 300.000,- Kč za jeden plný kamion. Zemědělec vezme prachy, zaplatí nám z té stejné hotovosti pokutu za nesplněnou dodávku a oznámí, ať nepočítáme s tím, že nám ve žních něco dodá, má to totiž už prodané. K tomu rovnou hlásí, že nekoupí ani hnojiva, že mu Pšonci a Maďaři nabízejí hnojivo sice horší, ale levnější (které také musí zaplatit v hotovosti a nedostane fakturu, ale to teď při těchto kšeftech není žádný problém).

Nechci nic říkat, ale na jedné straně Poláci troubí do útoku proti zlému Rusovi, ale na druhé straně „pašují“ putinova levná hnojiva do EU. Samozřejmě si na nich také patřičně přirazí cenu. Když koupíte v Rusku tunu dusičnanu amonného za 5000 Kč/tunu a u nás ji prodáte za dvacet, tak vám zemědělci budou líbat ruce a ještě na tom pohádkově vyděláte. Převoz jedné tuny ledku odkudkoliv kamkoliv na světě nestojí víc jak 2.000,- Kč. Tedy… pokud to vezete opravdu ve velkém.

Hele – fakt nekecám. V této chvíli se obilí obchoduje v hotovosti, bez faktur, bez EET, bez čehokoliv. Normálně by takhle kamion nedojel ani na dálnici a měl by průser, že je bez dodacího listu. Já nevím, jak to ti Poláci dělají, je dost možné že mu někdo za rohem papíry dá, aby to do Gdaňsku na loď provezl. Nějaký SWIFT je teď pro komodity úplně zbytečný, obchoduje se jak za císařpána. – peníze na dřevo.

Nejhorší na tom je, že teď nikdo ze znalých netuší, kdo už prodal a kdo ne. Netuší to ani Nekula, ani jeho náměstci, netuší to zemědělští odborníci ani statistici… a co je nejhorší, netuší to ani podniky ZZN, které vždycky měly ten skutečný byznysový a nepolitický přehled o situaci. Běžný zemědělec se těmito kšefty moc nechlubí, bo tuší, že legalita hapruje na obě nohy… Ale prachy jsou prachy a jestli chcete zemědělsky přežít, nemáte moc na výběr.

Podtrženo a shrnuto, já to vidím tak, že po letošních žních se v tom optimistickém případě zjistí, že půlka úrody je fuč a míří do ropných království, aby to tam zachránilo sociální smír. V pesimistickém případě to bude ještě mnohem víc.

Ne, nemusíte mít strach z nedostatku, obilí je dost. V Rusku. Pokud se moje předpovědi splní, tak nejpozději někdy v prosinci začneme pšenici dovážet. Za cenu, proti které ta dnešní bude vypadat ještě dobře. Putin rád dodá. Prodej pšenice mu letos vydělá mnohem víc než prodej zbraní. Oni tam v Rusku totiž mají hnojiva za starou cenu a mají svůj obchod s komoditami pod státní kontrolou. Takže běžný ruský zemědělec dostane za tunu pšenice v přepočtu tři až čtyři tisíce korun českých, bude spokojený a Rusko to prodá ven za patnáct až dvacet tisíc. To je taková marže, že si leckterý oligarcha vydělá na novou jachtu a ještě zbude na vedení války.

Nedávno mi dva pekařští odborníci říkali, že podle optimistické varianty bude stát chleba devadesát korun za kilo a podle pesimistické to bude sto šedesát. Začínám věřit spíš v tu pesimistickou variantu. Vlastně vám mohu poradit už jen jednu poslední věc. Kupte si větší bandasku a skládací sedátko. Obojí dobře použijete, až budete stát ve frontě na chudinskou polívku nebo potravinovou banku.

Mám také nový pozdrav pro dnešní dobu: „Kupujte kuskus“. Odpověď je: „Zalít horkou vodou“.

213 thoughts on “Nejméně polovina

 1. Večerní svodka JP

  Úvodní koment k 9. Květnu – podle očitých svědků se v osvobozených městech účastnilo manifestací od 10 do 15 tis. lidu. Všude byl uspořádán rovněž pochod nesmrtelného pluku.

  Charkov – ukrácká ofenzíva se zastavila, děla nemůžou ven z krytu městské zástavby.

  Severodoněck – probíhají přesuny jednotek, podle průběhu se zdá, že ukrajinské dělostřelectvo má problém, mohlo zničit ruskou pontonovou rotu, které se podařilo na druhý pokus projet.

  Lisičansk – vybombardovaný vojenský výrobní závod.

  Popasnaja – RA nastupuje z Popasné na sever.

  Toškovka – postup RA pokračuje. Po přetnutí silnic se zdá, že jednotky VSU v prostoru Orechovo, Zolotoje se ocitnou v dalším kotli.

  Z uvedeného je zřejmé, že fronta od Severodoněcka až po Popasnou se začíná rozpadat.

  Gorlovka – je přetnuto komunikační spojení na sever

  Cherson – sestřeleno osm raket, zaměřených na centrum, kde probíhaly oslavy.

   1. Zprava od admina AK:
    Klídek přátelé – problém s databází a řeším to z telefonu, protože jsem na cestách…

 2. Dalsi varovani:
  „Útok hypersonickými raketami „Kindžal“ po niekoľkých objektoch v Odese.
  Jedným z nich je ďalší hotel so žoldniermi a ozbrojenými silami.
  Hotel sa volal „Apartmány pri mori“ a boli v ňom ubytovaní zahraniční operátori húfnic M777, ktoré sa plánovali presunúť na juh regiónu.“

 3. (…) Aj keď mali Slavín od dnešného rána zarezervovaný ako miesto svojho konania aktivisti z iniciatívy Mier Ukrajine, ktorí pri pamätníku zorganizovali udalosť „9. máj – Deň obetí rašizmu (ruského fašizmu)“, na miesto dorazili aj desiatky podporovateľov Ruska.

  V jednej chvíli sa priamo k pamätníku pokúsil odniesť kvety Štefan Harabin, ktorý je známy svojimi proruskými a protisystémovými postojmi, avšak k Slavínu ho aktivisti odmietali pustiť. S jedným z nich sa dostal do potýčky, keď Harabinovi nastavil hruď a zablokoval mu cestu, čo bývalého sudcu a politika značne vyviedlo z miery. (…)

  https://www.infovojna.bz/article/video-harabin-si-prisiel-kyticou-kvetov-uctit-pamiatku-padlych-sovietskych-vojakov-podporovatel-ukronacistov-a-banderovskeho-rezimu-v-kyjeve-mu-v-tom-chcel-zabranit-ty-fasisto-jeden-vypadni-reagoval-byvaly-minister-spravodlivosti
  —–
  Tak se nám to „moc pěkně“ rozbíhá…

 4. Šéf dopravní skupiny BusLine Jakub Vyskočil spáchal v noci sebevraždu. Podle zdrojů se zastřelil a zanechal po sobě dopis na rozloučenou. Úmrtí šestačtyřicetiletého syna potvrdil herec Ivan Vyskočil, rovněž i firma BusLine, jejímž majitelem Jakub Vyskočil byl.
  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jakub-vyskocil-busline-sebevrazda-ivan-herec.A220509_103916_domaci_remy?
  https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jakub-vyskocil-busline-sebevrazda-ivan-herec.A220509_103916_domaci_remy?
  aj syn Nicka Cavea zomrel 30-ročný, po 15-ročnom pred 7 rokmi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *