19 června, 2024

Na západní frontě klid

Tak jsem si poslechl včerejší Putinův projev na moskevské přehlídce a musím říci, že jsem byl vlastně dost překvapený. On totiž neřekl nic. Tedy… neřekl nic pro nás – Západ. Neřekl nic pro české, německé ani americké uši. Vzpomenul na heroickou minulost a boj proti fašismu, řekl, že se náckové zase rozlézají v jejich blízkosti a dodal, že boj za vlast je nejsvětější povinnost každého Rusa a kdo by tak neučinil, znectil by odkaz předků. Na ruské poměry a ruský sentiment byl projev dokonce i málo patetický.

Vyznělo to vlastně tak, že se na tom Donbase zase nic tak velkého neděje. Nějaký fašistický trpaslík podporovaný Západem tak dlouho provokoval, až dostal přes držku. Žádná válka, jen speciální vojenská operace. To nestojí za řeč – nestojí to ani za přehlídku zajatců, ani za přehlídku ukořistěné techniky. Slovo Ukrajina zaznělo jen při poděkování všem (sovětským) národům za vítězství nad Hitlerem. Častěji zaznělo i slovo „soudruh“.

Ani slovo o čínském spojenci…

Dovolte mi, abych z projevu vypíchl jednu drobnost – Putin vzpomenul mezi jinými i na Dimitrije Požarského a jako obvykle to jméno zdůraznil. Nepostřehl to ani překladatel České televize a všichni ti čeští experti, kteří se pak spravedlivě rozhořčovali nad Putinovým lhaním, o tom samozřejmě nic nevědí. Skoro bych se vsadil, že nikdo z nich ani neví, kdo to Požarský byl.

Požarský byl ruský bojar, který ukončil období tzv. Smuty – tedy období největšího rozmachu polského státu, který sahal až skoro do Moskvy a Smolensk byl vnitrozemské polské město. Naverboval dobrovolnickou armádu a když v bitvě u Moskvy slavně zvítězil, mohl se stát i ruským carem, ale odmítl to a dožil jako vážený člověk, který se nezapletl do dvorských intrik. Stačilo mu, že byl zachráncem Ruska. U sochy Požarského Putin skládá prezidentskou přísahu. Na podstavci sochy je reliéf, jak se ruští vlastenci obětují pro blaho vlasti… To jen tak na okraj… prostě si všimněte, že Putin Požarskému věnuje poměrně velký prostor. Závěr si udělejte sami.

Já si nemohu pomoci, ale Putin opravdu dělal dojem, že má všechno pod kontrolou. Že válka jede podle plánu, není důvod kolem ní dělat příliš velké haló, prostě vědí co dělají, hrají jinou hru, než si všichni myslí a prostě šachisticky lákají protivníka do pasti. K tomuto lákání je třeba i nějaké figurky obětovat, někdy dokonce i figurky značné hodnoty a celá strategie se projeví až několik tahů před koncem. Do té doby to může vypadat všelijak.

Čím dál více se přikláním k teorii, že Rusko nechce žádnou krátkou válku. Nechce dosáhnout rychlého vojenského vítězství nad Ukrajinou. Protože by ji museli živit, museli by bojovat s hnutím odporu, museli by tam být dlouhá léta a vypadalo by to tam jak v Bosně. Stálo by je to zkrátka mnohem víc peněz, než samotné střílení.

Podle mě je smyslem války ukázat Ukrajincům, koho mají za přátele. Smyslem není obsadit Kyjev a nastolit protektorát. Kdo by se tam s nimi dohadoval. Ať to dělá Zelenský. Smyslem je vykoupat Ukrajince v naprosto marné zákopové válce. Nechat je, ať zjistí, za co vlastně bojují. Nechat je, aby svými životy zaplatili za Západ a NATO. Aby zaplatili svojí bídou za nesmyslnost války. Aby na konci zjistili, že stejně přišli o to, co Rusové požadovali, jen jsou k tomu ještě chudí a musejí splácet obrovské válečné půjčky, protože zadarmo ani kuře nehrabe. Ukrajinci si mají sami dojít ke srovnání třeba Chersonem, kde tamní obyvatelstvo dostalo ruské důchody, tankuje za ruské ceny a nemusí splácet ukrajinské hypotéky.

Smyslem války je, aby ukrajinská armáda vykrvácela spolu s ukrajinskou ekonomikou. Aby se odkopali všichni státní představitelé. Aby se ukázalo, že ukrajinskou armádu řídí američtí vojenští poradci. Zkrátka a dobře, aby nakonec Ukrajinci nenáviděli Západ ještě víc než Rusko. V té chvíli postačí podaná ruka z Moskvy.

Nějaké šíbování fronty sem a tam nic neznamená. Důležitější je nikdy nekončící proud mrtvých a zraněných ukrajinských vojclů. Pattonova metoda – postarat se, nikoliv o to, aby Rusové padli za vlast, ale aby Ukrajinci padli za tu svou. Unavit je z války. Ruská i ukrajinská děla střílejí do ukrajinských baráků. Ruské i ukrajinské miny zamořují ukrajinskou půdu. Ruské i ukrajinské kulky dělají kolaterální škody mezi ukrajinskými civilisty. Všechny ty západní Javeliny, Stingery, drony i granáty ničí ukrajinskou zem, nikoliv ruskou. Ukrajinské železnice jsou ničeny, ukrajinské továrny nejedou. Ukrajinská ekonomika se propadá volným pádem. Žádná krátká válka a brzké vítězství. Dlouhé bojování za ruských podmínek, které se dá libovolně natahovat, zkracovat, eskalovat i uklidňovat.

260 thoughts on “Na západní frontě klid

 1. (…) Možný převod ruských zlatých a devizových rezerv z EU na Ukrajinu podkope důvěru Číny v Evropany a Američany a prudce sníží aktivitu používání dolaru a eura. (…)

  (…) „Čína a další země by mohly začít přesouvat svá aktiva v podstatě ze sféry vlivu EU, a to způsobí velmi prudký kolaps, pokud jde o používání amerického dolaru a také eura,“ vysvětluje ekonom Richard Wehner. (…)

 2. (…) Evropští dopravci nabízejí ukrajinským občanům bezplatné cestování vlakem, autobusem, lodí nebo letadlem, což je velmi oceňováno, uvádí se v Usnesení o dopadu nezákonné války Ruska proti Ukrajině na odvětví dopravy a cestovního ruchu v EU, které bylo přijato minulý týden, informoval web Evropského parlamentu. Doprava je pro EU strategickým nástrojem solidarity a podpory Ukrajiny a jejího lidu, dodávají poslanci. (…)

  (…) Rezoluce rovněž vyzývá EU, aby dále zpřísnila sankce proti ruskému námořnímu sektoru a odmítla povolit lodím, které na cestě do EU zakotvily v Rusku, vplout do přístavů EU. Kromě toho by mělo být všem lodím, které chtějí zastavit v přístavu EU, zakázáno doplňovat palivo v ruských přístavech, dodává se v textu. (…)

  http://casopisargument.cz/?p=42447

 3. Britská nspirace pro šéfa tuzemského cenzurního úřadu:

  „(……. ) film Paint Drying (Usychající malba). Natočil ho Charlie Lyne v roce 2016, aby donutil Britskou radu pro klasifikování filmů dívat se deset hodin a sedm minut na usychající bílý nátěr na zdi, neboť tato instituce je povinna podrobně zkoumat, zda se v každém novém snímku nenachází něco mládeži nepřístupného. Film získal povolení pro promítání všem věkovým kategoriím.“

  (U nás by autor téhož filmu byl obžalován pro důvodné podezření, že se jedná o usychající bílé „Z“ na usychajícím bílém podkladě.)

 4. Ze seznam.CZ:

  Evropská unie zvažuje další společný dluh. Tentokrát na obnovu Ukrajiny

  Diskuze k článku již odráží lehké procitání občanů z ze snu o bezbřehé pomoci.

 5. Pokud ještě někdo nenašel český překlad Putinův avčerejšího projev v plném znění, tady( a na Aeronetu) je:

  https://www.novarepublika.online/2022/05/projev-v-v-putina-na-rudem-namesti-v-moskve-9-5-2022

  Pokud se chcete pobavit, dejte si pak do vyhledávače heslo Putinův projev. Vyskočí desítky vzájemně si odporujících vyprávěnek, co údajně v tomto projevu je, sada diagnóz Putinova zdravotního stavu, ale projev v plném znění nejspíš nenajdete. Mně se to alespoň odpoledne nepovedlo.

  (Jinak lze říct, že je projev překvapivě umírněný a mírně defenzivní).

 6. Ve slovenském parlamentu prý opozice opustila sál. Při audio projevu *elenského. 😀
  Bratia mají gule. 😀👍
  Čaputová naříká, že je to strašná ostuda. 😀

  1. Ad: Helanov.
   No, bolo by dobre konecne zacat pisat aj pravdu. Ak Vam idu dobre spravy v rustine a cojaviem v akej reci, tak so slovencinou by nemal byt problem.
   Takze, ako to bolo v skutocnosti?
   Z opozicie odisla CAST!!! Ficovho SMERU, a pregresivcami a velkou castou inymi stranami nazyvani fasisti (cast z byvaleho klubu LSNS, dnes nezaradeni zbytok LSNS a cast z byvaleho klubu LSNS, dnes nezaradeni odidenci do strany „Republika“).
   Inak, poslanci Ficovho Smeru, ktori zostali, mali po skonceni prejavu vyjadrenia ocenujuce Zelenskeho (pocul som na videu jedneho z nich).

   Takze ak Vas tesi, zi tito maju gule a budu rozosievat svoje semena, tak preco nie.
   De gustibus non est disputandum

  1. Fialláh zašle děkovný dopis Kokainskému, že udělal práci za něho, když budeme bez plynu z Ruska.
   Asi došly další $ a €, z mezinárodní pomoci, tudíž nepotřebuje sanovat rozpočet poplatky za tranzit ideologicky závadného CH4.

   1. Já to viděl na dezinformační TV s tím, že přijela k ..elenskému jakási německá bestie (i rod souhlasí), nějaké řeči o sankcích, jak se všichni musíme spojit a odmítnout ruské plyny, ropy atd. a kokainista ji vzal za slovo.

    Více se mi líbilo, viděno tamtéž – ofocený článek z německých novin (nerozumím prakticky ani slova, musím věřit překladu), kde prý bylo psáno, že německým důchodcům důrazně doporučují si přes zimu odpočinout na Mallorce a dalších Baleárách, pomohou prý tím španělské ekonomice po koronavirové krizi (fakt nebude už další ?) a i vlastní zemi…

     1. Zakladateli, pokud jste Němec v Německu, tak ano, Mallorka. Pokud Čech nebo občan ČR, tak je mi líto, možná Chorvatsko po vlastní ose. Ale abyste nežil v omylu. Ti Němci si nepůjdou ke svému Burgermeistrovi pro apanáž na půl roku, vše je ve vlastní režii. Nemusíte nikam chodit. Tak mě napadá, když české důchodce posílám na pololetí do Chorvatska, tak ekvivalent by byl, kdyby Němci ty své posílali na Florida Keys nebo do Singapuru…

      1. Ti němečtí důchodci takto žili i před tím,zima ve Španělsku ( nižší životní náklady) ,byt pronajatý studentům a domů jen na prázdniny.

       1. To mi připomnělo jednu kolegyni, která si zoufala, jak byťák zatočil s jejími rodiči.
        Byli to penzisté a svůj obecní byt 3+1 na lukrativním místě přes léto pronajímali cizincům. Sami bydleli na svojí venkovské latifundii.
        Krátce po hadráku pojali nápad, že z toho nájemného dovedou daň, neb byli poctivci.
        A na byťáku je seřvali, že jim ten byt seberou, neb není možné vydělávat pomocí bytu přiděleného sociálně slabým občanům. 😀

      2. Ak mate chut teraz nosit nahubky prakticky vsade, davat si bacha, aby ste v dopravnom prostriedku netelefonovali, davat si pozor, ci nie ste nahodou pocetne uz skupina ohrozujuca Singapur a dalsie vynalezy „riadenej demokracie“, tak Singapur je tym vhodnym miestom. Aj ked – ak by taka forma bola zavedena tu, v EU, tak to by nebolo v sucasnom stave od veci.

  2. Nejen přes Sochranovku: https://tsoua.com/en/transparency/nominations/
   Ukři se, podle map, zřejmě snaží přesměrovat tok plynu směrem na Rumunsko.
   A Gazprom s tím nemůže nic dělat, protože Ukři blokují toky z obou klíčových vstupů – Sochranovka a Sudža – a Nord Stream, který mohl EU zachránit, nepremáva.

   Ovšem podle Bloombergů za to mohou Rusové: https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-05-10/ukraine-grid-says-russia-flows-via-one-key-entry-point-to-stop

  1. Jestli se bude ekonomická krize řítit stejným tempem dál, budeme aktivně pečovat o zdraví lovem, svážením větví z lesa a jejich řezáním ruční pilkou, nošením vody ze studánek, studní a vodních toků, okopáváním záhonků a tak podobně.
   A Hnízdil se bude moci konečně přestěhovat do jeskyně, bo přijde o kunčofty 😀

   1. Hnízdil by měl dostat výchovný pohlavek. Když před časem volal na Klause psychiatry, že nechce podepsat Lisabonskou smlouvu, tleskali mu ti stejní, kteří mu dneska nadávají do dezinformátorů. – Asi nebudu mít tu příležitost, abych se ho zeptal, nejspíš se nikdy nepotkáme; ale kdyby k tomu náhodou přišlo, bude mne zajímat, jestli a jaké si z toho vzal poučení.

    1. Výchovný pohlavek ??? Pokud tím myslíte odnětí svobody min.na pět let, pak si rozumíme. Tento dobytek by měl být tenkrát okamžitě zbaven možnosti léčit lidi. To samé Jamilla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *