17 července, 2024

Jak nám končí živočišná výroba

Krátký ukrajinský úvodník:

Představte si to… naše ukrajinská rodina z nedávného článku HLP byla shůry obdarována více než pětadvaceti tisíci Káčées. Nikdo neví, kde se ty peníze vzaly. Prostě jeden den je neměli a druhý den je mají. A díky tomu se skutečně rýsuje možnost, že jeden ukrajinský třicátník unikne z mlýnku na maso.

Tak nějak nejasně tuším, že vy čtenáři s tím máte něco společného… Pánbůh zaplať a naděl stokrát víc. Pro deset spravedlivých Hospodin ušetří město.

Druhou neopominutelnou zprávou je vypnutí části tranzitu plynu přes Ukrajinu z „důvodu vyšší moci“. Zatím je málo informací a jsou poněkud protichůdné, ale během dne se nám dostane tolika zpráv, až nás to bude mrzet. Já k tomu řeknu jen jedno – podle mě na tuto situaci Putin čeká jako na smilování, jen to nechtěl udělat sám, protože potřebuje být spolehlivým dodavatelem. Koneckonců teď hledá nové zákazníky a solidnost je velmi důležitým prvkem tohoto image.

Ale když plyn zastaví Ukrajinci, to je něco jiného… Podle mě se teď Putin chechtá až z Kremlu opadávají cihly. Ti hodní a demokratičtí Ukrajinci, kterým Evropa už dva měsíce pomáhá penězi i vojenskou technikou, jí na oplátku vypnou plyn. Inu, podle ovoce poznáte je. Je vidět, že Ukrajina je furt stejná. Podvody, šméčka, nedodržování smluv. Všichni to víme. Dokonce i ten Charles Michel a Uršulka Leyenová to vědí. Oni se nezměnili, jen se vybarvili. Zítra si k tomuto tématu určitě povíme víc.

A teď už dnešní text:

Včera jsem inseminoval svoji prasnici Xénii. Mám jen jednu, protože jsem malý chovatel. K tomu mívám tendenci mít své pašíky rád, takže s ní selátka nechávám mnohem déle než dnes běžných velkochovných 28 dní. Vlastně je odstavuju, až když je jejich máma sama začne odhánět. K tomu nechávám prasnici déle odpočinout mezi porody a vůbec se nechovám tržně. Jasně, chci to krásné vepřové z Přeštického prasete, chci mít hezkou zabijačku, chci si maso zamrazit i zakonzervovat, ale chci, aby se to zvíře u mě mělo dobře. Aby prožilo klidný a přežraný život bez stresů, aby mělo pod sebou slámu, přiměřeně čistý chlív a kousek výběhu.

Kromě prasnice se mi do chlívku vejdou ještě čtyři krmníci, na víc nemám prostory. Je nereálné, že bych držel ještě kance. Proto využívám služeb inseminační stanice. Když se prasnice začne boukat, zavolám tam, oni mi připraví inseminační dávku včetně aplikátoru (tuba s dlouhou trubičkou) a protože každý den jezdí někam na okrese Znojmo inseminovat velkochov, je snadné se s nimi potkat a převzít si to. Cena inseminační dávky je dneska 350,- Kč. Za tuto cenu dostanu nejen roztok se spermatem, ale také i hlídají rodovou linii, postarají se, aby „nedošlo k incestu“ a vůbec mají pod kontrolou, kdo s kým, kdy a jak. Pokud bude inseminace úspěšná, za tři měsíce, tři týdny a tři dny budu mít tak deset selátek. Budu muset asistovat při porodu, budu jim sám muset zaštípnout zuby, kanečky musím sám vykastrovat, protože místní veterinář se mnohem lépe živí na kočkách a psech ve sterilní ordinaci a do chlíva prostě nechodí.

A tak jsem si včera při předání popovídal s majitelem inseminační stanice…

Prý ať tak nějak počítám s tím, že potáhnou byznys do konce roku, ale pak s tím asi seknou. Ať teď jede s insemináačními dávkami kamkoliv, všude mu hlásí, že s chovem budou končit. Cena vepřového masa sice stoupla, ale jen pro spotřebitele. Výkupní ceny se zvedly málo, zato ceny krmiv hodně. Většina chovatelů má smlouvy na dodávky krmiv do konce léta, leckdo si umí našrotovat a zamíchat sám, ale při dnešních cenách obilovin je prostě jednodušší vše prodat, než dotovat zase o něco ztrátovější chovy.

Jediní, kteří chovy neruší, jsou ti, co dostali nějaké investiční dotace (na které už nově nemají nárok) a musejí ještě rok či dva vydržet, bo projekt musí prokázat udržitelnost.

Když nebudou chovy, nebudou ani inseminační stanice. Jejich byznys samozřejmě pár vidláků nezachrání, oni potřebují týdně nadělat stovky dávek. Moderní velkochovatelé u nás žádné porodny nedrží. V globální ekonomice je lepší, když se selata líhnou ve Španělsku a rozvážejí se do výkrmů v celé Evropě. Prostě se to rozdělí. Velká korporace prostě dělá byznys v prasečím šlechtění a dělají to ve velkém, takže mají i na genetické testování a dodávají prvotřídní selata schopná konverze krmiva 3:1. Na tři kila krmení, kilo váhy zvířete. Všechno ostatní je minulost.

Na jednu stranu tomu rozumím – globalizace prostě vítězí a kdo nechce zkrachovat, ten se musí přizpůsobit. Globalizace způsobuje, že se všichni poměřujeme s těmi nejúspěšnějšími a nikdo jiný neobstojí. Jen ti Češi uměli nějakou dobu držet krok díky schopnosti improvizovat. Jenže… teď to prostě končí.

Stojím před zajímavým dilematem. Mám si pořídit kance? Třeba z té zrušené inseminační stanice… Ze svého okolí postupně registruju signály, že možná není špatný nápad udělat z garáže zase chlív, co tam původně byl… Leckdo se mě ptal, jestli budu mít letos selata, že by nějaké koupil. Na záhumencích se objevilo mnohem víc brambor, ale také mnohem víc ječmene. Teď je pořízení selete snadné – prostě si pro něj dojedete, každý družstevní chovatel vám ho prodá. Ale jestli to takhle půjde dál, tak to letos bude poslední krmná sezóna. Příští rok už nebude pro sele kam zajet a moderní korporátní velkochov vám nic neprodá. Možná bych udělal kariéru na drobném chovu prasátek…

Ne, nikdy se to nevyplatí, nikdy se na tom nevydělá. Ale když sleduju tu rychlost směřování všeho do zádele, tak si říkám, že bych to možná udělat měl. Když vidím tu zběsilost všechno ničit, tak mám stále neodbytnější pocit, že se musím postarat sám, protože jinak budeme žrát kamení.

Zdá se, že se blíží doba, kdy sice možná budeme mít chlív, ale nebude kde vzít sele ani kuře. Protože ty staré časy, kdy vám to někdo (pod rukou) prodal, ty se nějak chýlí ke konci a i když na českých vesnicích stále najdete slepice, králíky, husy i prasátka, prakticky nikdo nemnoží. Bylo snazší to užitečné zvíře koupit z velkochovu.

Nakonec budeme ještě rádi za množírny psů – to bude poslední zdroj masa pro plebs.

153 thoughts on “Jak nám končí živočišná výroba

  1. Na JM přiletěly vlaštovky (jiřičky) před deseti dny a dnes se přihnali výborní letci – rorýsi, kteří mají dlouhá štíhlá křídla a jsou mistry v letecké akrobacii.

   1. Apoštole,
    j á bych raději navázal internetovou družbu s nějakou zasloužilou magdalenou dobromilou rettigovou z Papuy N.G!
    Je nejvyšší čas shhánět modifikované tradiční recepty ve smyslu:

    Vraž do kotle jednoho dobře opraného misionáře, šedesát krys a kůru z pěti mladých olejových palem (možno nahradit kůrou z osik, omaštěnou vývarem z kostí čerstvě uhynulých důchodců, či v krajní nouzi čerstvě uhynulých předsedů českých vlád……..

  1. Tony,
   jestli jste stále ještě na větvi z Lipavského, předpokládám, že je to větev z kleče, maximálně rybízu.

  1. „V roce 2006 se stal podnik součástí společnosti Metinvest, která je největším producentem oceli na Ukrajině. Podnik spadá do impéria nejbohatšího Ukrajince Rinata Achmetova. Achmetov vlastní v Mariupolu dvě velké ocelárny. Firma minulý týden uvedla, že nebude za žádných okolností pracovat pod ruskou okupací a že obléhání Mariupolu vyřadilo z provozu více než třetinu výrobních kapacit ukrajinského metalurgického průmyslu.

   Achmetov neupřesnil, kde se nyní na Ukrajině zdržuje. „Mým cílem je vrátit se do ukrajinského Mariupolu a zrealizovat naše nové výrobní plány, aby mohla mariupolská ocel opět konkurovat na globálních trzích,“ uvedl. Achmetov ocenil „zanícení a profesionalitu“ ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského během války, což signalizovalo snahu o zlepšení jejich vzájemných vztahů. Zelenskyj loni informoval o snahách zapojit Achmetova do pokusu o státní převrat na Ukrajině, Achmetov to však okamžitě popřel.“

  2. Re: ema

   A co se vám na tom nezdá?
   Furt dokola ukazují na fotkách tři vysoké pece, jeden ocelárenský provoz a válcovací trať. Nic objevného, nebo převratného.
   Jo, ještě tam byla jedna fotka z aglomerační linky,
   A to je asi tak vše podstatné.

   Nebojte se, „naši kluci“ kolem žhavého železa určo neběhají.

   1. Ne nezdá – je to jinak. Já měla kdysi možnost se do NHKG kouknout. A od té doby mám k ocelářům a pak taky horníkům obrovský respekt. Tam nemůžou být padavky, či kavárenští , tam je to o úplně něčem jiném.. Jiné, možná /snad důležitější profese mají vždycky čas, pohodičku, kdežto tady je pánem ten kus nebo „kýbl žhavého železa a u horníků ty metry zeminy nad nimi. Prostě je to o něčem úplně jiném. Abych pravdu řekla, nahánělo mi to hrůzu a zároveň obdiv, jak s tím žhoucím kusem či tekutinou/nevím jak to jinak pojmenovat/ dokázali manipulovat. Těžko se to popisuje. Možná je to taky tím, že nás ve škole/nevím už v kterém předmětu 50tá léta/ učili jak to funguje.
    A tady je to mnohokrát větší a tedy… Navíc ta patra, která na tom plánku nedávno byla, je to takové až děsivé.

 1. Tak máme nového guvernera ČNB. Sleduju A. Michla již delší dobu a čtu jeho články. Najsem ekonom, ale nenaššel jsem v nich nic, co odporuje zdravému rozumu. Vzhledem k tomu, jak kavárna vyvádí, si myslím, že Zeman rozhodl dobře. Starý ještěr z Hradu je pořád ve hře.

  1. Otázkou je, jestli je vůbec někdo v takovéhle vrcholové funkci schopný ustát zákulisní tlak loutkovodičů. Obávám se, že téměř nikdo. Takže bych se nedivil, kdyby to byl nakonec takový Rusnok 2.

 2. Biden otevřeně oznámil plány na odvoz všech zásob obilí z Ukrajiny (VIDEO)
  https://t.me/RVvoenkor/11765
  Podmínky půjčky pro Ukrajinu se stávají jasnějšími. Jak se dalo očekávat, Západ výměnou za zbraně, za které bude muset tak či onak zaplatit, upřel svůj zrak na ukrajinské zásoby obilí. Americký prezident Joe Biden to již otevřeně prohlásil.

  Biden učinil šokující prohlášení: „Ukrajina má ve skladech 20 milionů tun obilí. Nyní se snažíme zjistit, jak je dostat ze země. Sníží to ceny na celém světě,“ řekl doslova.

  Jak již dříve informovala Russkaja Vesna, Ukrajina již připustila rozsáhlý vývoz pšenice do zahraničí.

  Navzdory neúspěšné osevní kampani Kyjev masově vyvážel obilí z Oděské a Mykolajivské oblasti, aby zaplatil za půjčku a také aby obvinil Rusko z nového hladomoru.
  (Zdroj překladu je u Bavora)
  P.S.
  Poslední odstavec…..no nenapsala jsem to včera, že se to bude později hodit ještě i k obvinění Ruska, že zavinilo na UA hladomor? A přitom si na jejich pšenici někteří na západě ještě i namastí kapsy. Včetně některých našich. A za hubičku proti současným cenám. To se to tady pak prodává naše obilí za ty stávající. Několik much jednou ranou. (jestlipak nám levnější ukrajinské obilí zajistí levnější chleba….leda zlatý voči) Zdá se jako by demokraté už víc než tušili, že UA pomalu končí, tak ještě vydrancovat a rychle odvézt co ještě za něco stojí a co pak bude s obyčejnými lidmi tam to je nám ukradené. Budeme lkát nad jejich bídou a posílat humanitární pomoc.

  1. Som dnes kdesi citala, ze podla nejakeho zapadneho analytika to Ukrajina uz ma za sebou, pretoze prisla o uzemia, na ktorych ‚nieco‘ je …. elektrarne, ocelarne, bane … ze to, co im ostalo ‚nema cenu‘

 3. Tak, a vidlak oficialne bohapusto strasi 😛

  „25:00 To, co teď zažíváme, není dané jen tím, jak drsně dopadají cenové nárůsty, ale taky tím, že máme pocit, že to nedáme, jsme o tom přesvědčováni. Myslím si, že je to zbytečná hysterie.

  29:45 Řekl bych, že v okamžiku, kdy mám dvě volná místa na jednoho nezaměstnaného, myslím, že není takový problém najít si něco lepšího. Zvýšit příjmy a šetřit. Nejužitečnější investice, mohou-li lidé investovat, jsou do úspory energií.“

  30:55 V tuhle chvíli představitelé státu mají menší prostor, než doufali před zahájením agrese na Ukrajině, ale hlavně bych řekl nepodléhat průmyslovým lobby. Ve smyslu požadavků, že by ten či onen vliv nárůstu cen energií… že by podnikům něco kompenzovali, protože tou cestou už jít nemůžeme.

  31:35 I za cenu, kdyby ceny energií měly podvazovat růst, protože ten náš inflační problém se jmenuje přehřátá ekonomika, ne umrzlá.

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/rozhovory-vyzva-ceska-narodni-banka-meni-uroky-i-vedeni-reaguje-na-zdrazovani-spravne-201700#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=K9zUFj9Z8cx-202205111545&dop_id=201700&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=abtest198_novy_panel_sluzeb_varBB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

   1. ale ne, pořád mu to myslí. Dovedete si představit ten kolotoč, kdyby tam měli volnou ruku a spřízněného vrchního a jako dosud všechno svádělůi na minulou /é vlády. Takhle se budou muset krapítko přiučit ekonomiku. Stačí mi ty jejich dosavaddní výžblechty-

 4. jejda, ať mi někdo pomlouvá nejvyššíhio. cha cha
  Neschválili mu
  https://zpravy.tiscali.cz/advokat-polednik-nebude-ustavnim-soudcem-senat-zemanovu-nominaci-neschvalil-534423
  tak se s nimi „neradil „při jmenování guvernére.
  irozhlas.cz/ekonomika/jiri-rusnok-guverner-cnb-milos-zeman-ales-michl-quant-stret-zajmu-investicni_2205111102_
  A pěkně jim zavařil. Nebudou moci šibovat s financi dle přání :::::::
  navíc už dýl tvrdí že inflace byla už před UKR.

  Jejda

 5. Stále neumím dávat odkazy.
  Ale na YouTube stačí napsat Erik Best a je tam super rozhovor, cca 30 min.
  Název : Proxy konflikt mocností pokračuje.

   1. No žádná velká sláva, Erik tak nějak tančí mezi vejci a bojí se situaci pojmenovat pravými jmény a ten „trubec“ co mu klade otázky je slušně zválcovanej mainstreemem a papouškuje typicky západní pohled na ten konflikt.

    1. Bohajeho, usere, kolik vám je?Žádná sláva, prvda, ale…

     Podle mne je lépe zveřejňovat realitu po panácích a frťanech opakovaně, než jako „hrdina“ vylejt jednorázově na plnou hubu svůj skutečný názor z demižonu – a navěky být zablokovaný…či dokonce zablokovat jakékoli médium, ve kterém se vyskytnu.

     Jako hrinové se dnes mají /máme šanci prsit ti, kteří mají možnost seznámit se svými názory méně než jednu setinu procenta obyvatel ČR , což jest ubohých 100 000 lidí.

     Z nichž – dejme tomu , ať jsem škodnej, třetinu, to jest tři tisíciny procenta – tedy 33 000 Čechů ovlivníte a tím neutralizujet profesionální mozkové klystýry ČT a spol.

     Osobně si vážím každé osamělé pravdivé věty, kterou se podaří propašovat mezi vodopády lží.

     Ať už tryskají z kterékoliv strany.

     JEDNORÁZOVÉ HRDINSTVÍ DOKÁZAL SPÁCHAT KAŽDÝ OBĚŠENEC. Těch deset bolestivých vteřin před pádem do nicoty není nic strašného, 99,9% z nás zemře bolestivěji.

     1. No máte Holube pravdu, jak jsem starej tak jsem blbej. A při svém věku pořád naivní jako za mlada. Chmm, už to tak nějak nedávám, ty nekonečné lži a trapné obviňování, to neustálé mletí prázdné slámy o tom, jak to dělá VVP špatně, co všechno mu chybí nebo přebývá, ty diagnózy na dálku od soudružky Džamily atd… lidská hloupost je skutečně velice únavná.

      P.S. Dostal jsem nápad, předěláme naší energetickou soběstačnost na využití lidské blbosti = v ČR budeme zcela soběstační a ještě zbyde i na energetickou burzu. Ach jo. Bacha na broky, Asfaltovej holube.

  1. nahoře v hledacím řádku text komplet od http:// wwwwa…..text zvýraznit přetažením komplet a zvýraznění uložíte do paměti ctrl c , šipku dát kam chcete umístit a
   ctrl v

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *