22 června, 2024

Jak nám končí živočišná výroba

Krátký ukrajinský úvodník:

Představte si to… naše ukrajinská rodina z nedávného článku HLP byla shůry obdarována více než pětadvaceti tisíci Káčées. Nikdo neví, kde se ty peníze vzaly. Prostě jeden den je neměli a druhý den je mají. A díky tomu se skutečně rýsuje možnost, že jeden ukrajinský třicátník unikne z mlýnku na maso.

Tak nějak nejasně tuším, že vy čtenáři s tím máte něco společného… Pánbůh zaplať a naděl stokrát víc. Pro deset spravedlivých Hospodin ušetří město.

Druhou neopominutelnou zprávou je vypnutí části tranzitu plynu přes Ukrajinu z „důvodu vyšší moci“. Zatím je málo informací a jsou poněkud protichůdné, ale během dne se nám dostane tolika zpráv, až nás to bude mrzet. Já k tomu řeknu jen jedno – podle mě na tuto situaci Putin čeká jako na smilování, jen to nechtěl udělat sám, protože potřebuje být spolehlivým dodavatelem. Koneckonců teď hledá nové zákazníky a solidnost je velmi důležitým prvkem tohoto image.

Ale když plyn zastaví Ukrajinci, to je něco jiného… Podle mě se teď Putin chechtá až z Kremlu opadávají cihly. Ti hodní a demokratičtí Ukrajinci, kterým Evropa už dva měsíce pomáhá penězi i vojenskou technikou, jí na oplátku vypnou plyn. Inu, podle ovoce poznáte je. Je vidět, že Ukrajina je furt stejná. Podvody, šméčka, nedodržování smluv. Všichni to víme. Dokonce i ten Charles Michel a Uršulka Leyenová to vědí. Oni se nezměnili, jen se vybarvili. Zítra si k tomuto tématu určitě povíme víc.

A teď už dnešní text:

Včera jsem inseminoval svoji prasnici Xénii. Mám jen jednu, protože jsem malý chovatel. K tomu mívám tendenci mít své pašíky rád, takže s ní selátka nechávám mnohem déle než dnes běžných velkochovných 28 dní. Vlastně je odstavuju, až když je jejich máma sama začne odhánět. K tomu nechávám prasnici déle odpočinout mezi porody a vůbec se nechovám tržně. Jasně, chci to krásné vepřové z Přeštického prasete, chci mít hezkou zabijačku, chci si maso zamrazit i zakonzervovat, ale chci, aby se to zvíře u mě mělo dobře. Aby prožilo klidný a přežraný život bez stresů, aby mělo pod sebou slámu, přiměřeně čistý chlív a kousek výběhu.

Kromě prasnice se mi do chlívku vejdou ještě čtyři krmníci, na víc nemám prostory. Je nereálné, že bych držel ještě kance. Proto využívám služeb inseminační stanice. Když se prasnice začne boukat, zavolám tam, oni mi připraví inseminační dávku včetně aplikátoru (tuba s dlouhou trubičkou) a protože každý den jezdí někam na okrese Znojmo inseminovat velkochov, je snadné se s nimi potkat a převzít si to. Cena inseminační dávky je dneska 350,- Kč. Za tuto cenu dostanu nejen roztok se spermatem, ale také i hlídají rodovou linii, postarají se, aby „nedošlo k incestu“ a vůbec mají pod kontrolou, kdo s kým, kdy a jak. Pokud bude inseminace úspěšná, za tři měsíce, tři týdny a tři dny budu mít tak deset selátek. Budu muset asistovat při porodu, budu jim sám muset zaštípnout zuby, kanečky musím sám vykastrovat, protože místní veterinář se mnohem lépe živí na kočkách a psech ve sterilní ordinaci a do chlíva prostě nechodí.

A tak jsem si včera při předání popovídal s majitelem inseminační stanice…

Prý ať tak nějak počítám s tím, že potáhnou byznys do konce roku, ale pak s tím asi seknou. Ať teď jede s insemináačními dávkami kamkoliv, všude mu hlásí, že s chovem budou končit. Cena vepřového masa sice stoupla, ale jen pro spotřebitele. Výkupní ceny se zvedly málo, zato ceny krmiv hodně. Většina chovatelů má smlouvy na dodávky krmiv do konce léta, leckdo si umí našrotovat a zamíchat sám, ale při dnešních cenách obilovin je prostě jednodušší vše prodat, než dotovat zase o něco ztrátovější chovy.

Jediní, kteří chovy neruší, jsou ti, co dostali nějaké investiční dotace (na které už nově nemají nárok) a musejí ještě rok či dva vydržet, bo projekt musí prokázat udržitelnost.

Když nebudou chovy, nebudou ani inseminační stanice. Jejich byznys samozřejmě pár vidláků nezachrání, oni potřebují týdně nadělat stovky dávek. Moderní velkochovatelé u nás žádné porodny nedrží. V globální ekonomice je lepší, když se selata líhnou ve Španělsku a rozvážejí se do výkrmů v celé Evropě. Prostě se to rozdělí. Velká korporace prostě dělá byznys v prasečím šlechtění a dělají to ve velkém, takže mají i na genetické testování a dodávají prvotřídní selata schopná konverze krmiva 3:1. Na tři kila krmení, kilo váhy zvířete. Všechno ostatní je minulost.

Na jednu stranu tomu rozumím – globalizace prostě vítězí a kdo nechce zkrachovat, ten se musí přizpůsobit. Globalizace způsobuje, že se všichni poměřujeme s těmi nejúspěšnějšími a nikdo jiný neobstojí. Jen ti Češi uměli nějakou dobu držet krok díky schopnosti improvizovat. Jenže… teď to prostě končí.

Stojím před zajímavým dilematem. Mám si pořídit kance? Třeba z té zrušené inseminační stanice… Ze svého okolí postupně registruju signály, že možná není špatný nápad udělat z garáže zase chlív, co tam původně byl… Leckdo se mě ptal, jestli budu mít letos selata, že by nějaké koupil. Na záhumencích se objevilo mnohem víc brambor, ale také mnohem víc ječmene. Teď je pořízení selete snadné – prostě si pro něj dojedete, každý družstevní chovatel vám ho prodá. Ale jestli to takhle půjde dál, tak to letos bude poslední krmná sezóna. Příští rok už nebude pro sele kam zajet a moderní korporátní velkochov vám nic neprodá. Možná bych udělal kariéru na drobném chovu prasátek…

Ne, nikdy se to nevyplatí, nikdy se na tom nevydělá. Ale když sleduju tu rychlost směřování všeho do zádele, tak si říkám, že bych to možná udělat měl. Když vidím tu zběsilost všechno ničit, tak mám stále neodbytnější pocit, že se musím postarat sám, protože jinak budeme žrát kamení.

Zdá se, že se blíží doba, kdy sice možná budeme mít chlív, ale nebude kde vzít sele ani kuře. Protože ty staré časy, kdy vám to někdo (pod rukou) prodal, ty se nějak chýlí ke konci a i když na českých vesnicích stále najdete slepice, králíky, husy i prasátka, prakticky nikdo nemnoží. Bylo snazší to užitečné zvíře koupit z velkochovu.

Nakonec budeme ještě rádi za množírny psů – to bude poslední zdroj masa pro plebs.

153 thoughts on “Jak nám končí živočišná výroba

 1. Cikáni, kteří vegetují na Hlaváku si podle koordinátorky „Hlavák“ zaslouží každý den sprchu…aby je to nakonec nezabilo.

  1. každý den jeden jí tam vypadlo … to myslím tak akorát vyjde na nezbytné respektování kulturních zvyklostí.
   Jo, já vím, fúúúúj, takový škaredý rasízmus.

 2. Nějaký uvědomělý Rus (nestihl jsem o koho jde) odmítá v Rusku platit daně, protože se jimi financuje vojna…Je to bohatýr. Tak teď ještě , když se k němu přidají soudruzi Indiánobijci a bude dobře na světě 🙂

  1. může to být nějaký provokatér, se záměrem dostat „českého, zaprdnutého maloměštáka, fašistického, šovinistu“ do varu, aby následně naběhly neziskovky se srdcervoucím příběhem, jak tady bijeme chudáky ukrajinské demograty.

  2. Jo, četl jsem. – Já bych na rozdíl od PČR věděl. Myslím, že borec má na výběr: buď vysmahne, nebo někoho z Modřan napadne řešení.

 3. vadi i kvetiny ?

  ———
  Riga. 10. května. Hnutí odporu

  Jak už asi každý ví,  10. května brzy ráno buldozer zdemoloval buldozer květiny, které obyvatelé Rigy přinesli 9. května k Památníku osvoboditelů . „No, lidé z Rigy se rozhodli, že pokud to bude nutné, zopakujeme!“ A to se stalo do večera 10. května – 77 řad čerstvých květů květin. Půl hektaru.

  https://aftershock-news.translate.goog/?q=node/1106819&_x_tr_sl=ru&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Jan-Urbach-Riga-buldozerem-na-kvetiny-u-pamatniku-701784

  1. No ty kráso. V předpisově rusožroutském Lotyšsku a přímo v Rize, která je od Ruska vzdálená celé Lotyšsko, takže žádní zlovolní příhraniční separatisti. To musí kolonizátorům pěkně cvakat, jak vypadá opravdová občanská společnost, již druhdy tak rádi vzývají.

 4. Achtung, Achtung,

  mí ideoví odpůrci mohou jít dnes klidně spát, anžto JP v aktuální relaci (pokec o tom, kdy skončí tato válka) pravil, že večerní svodka dnes nebude.
  Takže dnes byste na mé „úžasné překladatelské výkony“ čekali marně.
  Dobrou noc!

  1. On ho Michal O nahradí.
   Nejdůležitější zpráva dne na ruských kanálech – na Zmijím ostrově se během prvního výsadku ztratili(oficiálně jsou nezvěstní) – americký podplukovník námořní pěchoty a anglický major z specslužby námořní pěchoty. Měli koordinovat práci rozvědky NATO a ukrajinského výsadku. Informace jako obvykle prosákla z prezidentské kanceláře, neboť Washington a Londýn chtějí po Zelenském, aby pohnul nebem a zemí a našel je. Možná jsou mrtví, možná padli do zajetí a Rusové o tom mlčí, ale dnes se objevila informace z chersonské oblasti, že na pobřeží našli vyplavené tělo vojáka v neznámé uniformě.
   https://t.me/krioggen/1989

 5. tak uz stavime stanova mestecka, neco je spatne

  ——
  Praha staví stanový tábor. Běžence z hlavního nádraží přemístí do Troji

  V Praze ještě dnes vznikne stanový tábor pro ukrajinské uprchlíky. Podle pražského magistrátu to bude v Troji. Úřady tak reagují na kritický vývoj, který nastal kolem ubytovávání běženců v hlavním městě. Migranty je zaplněné zejména pražské hlavní nádraží. Ministr vnitra Vít Rakušan ráno slíbil, že se situace už řeší.
  https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/praha-uprchlicka-krize-zdenek-hrib-vlada-prerozdelovani-asistencni-centrum-stanove-mestecko.A220511_092411_domaci_hend

  1. Dle informací se nejspíš jedná o pokus o řešení kolem olašských Romů, kteří bivakují na Hlavním nádraží, obdobná situace jako Brno.
   /Olaši ale -dle mého soudu- patřili spíše k bohatším, ne?/

   1. Asfaltový holub napsal:
    10 května, 2022 (22:12)

    „Zdravím, Občane,
    pravděpodobně jsem zde tím, kdo měl léta největší osobní zkušenosti s Romy. Pozitivní, negativní i – řekněme – exotické;( dva postpuberťáci plánovali mou a kolegovu vraždu, mj. )
    Měl jsem mezi nimi i několik přátel a několika dalších nich si hluboce vážím. byli mezi nimi i pracovití a šikovní řemeslníci, dva vysokoškoláci a jeden t.č. pravoslavný kněz, dříve sociální pracovník.

    Ovšem s olašskými Cikány osobní zkušenosti nemám. Před cca třiceti lety se obecně tvrdilo, (a tvrdili to i romisté) že pro Olachy je na rozdíl od většiny Romů naprosto nepřijatelné , aby kdokoli z nich pracoval v nějakém zaměstnání – bylo to srovnatelně opovrženíhodné a společensky deklasující, jako kdyby si jeptiška vydělávala prostituci či britská šlechtična 19. století vykonávala placenou práci.

    Dotaz: Změnilo se za ta léta něco?

    Znáte dnes nějakého olašského Cikána, který vykonává nějaké placené a smysluplné zaměstnání (např. prodej drog či servis narkomanům prostřednictvím neziskovky nepočítám). Neptám se provokativně, fakt by mě to zajímalo.“
    ——–
    Mne by by zajímalo, jestli někdo zná nějakého (stačí jeden případ! Nejsem maximalista, nečekám jako Hospodin či a Vidlákových deset sodomských spravedlivých!!! ) OLAŠSKÉHO (!!!) Roma, který se
    1) živí legální prací, prospěšnou nejen jemu a olašským Romům či ziskům neziskovky.
    2) – a to je důležité – nebyl následkem toho exkomunikován z olašskoromské komunity.

    Pevně věřím, že minimálně jeden či sto takových případů existuje, jen jsem o něm doposud neslyšel.

 6. Telegram:
  Analytici také upozorňují, že od začátku vojenských operací se spotřeba elektřiny na Ukrajině snížila téměř o polovinu, z 24 GW na přibližně 13,5 GW ve špičce. Z toho vyplývá, že většina průmyslových podniků jednoduše nefunguje. Podle prezidentské kanceláře ukončilo činnost 50 % podniků.
  Také bankovní sektor je v hlubokém kolapsu, především kvůli poklesu úvěrů a zavírání poboček a bankomatů. Lze říci, že fungování ukrajinského finančního systému je nyní přímo závislé na pomoci ze Západu. V současné době činí výše přijaté a oznámené podpory ve formě půjček a přímých grantů přibližně 25 miliard dolarů, což však zjevně nestačí.

 7. Z debaty o svobodě slova v demokracii:
  http://casopisargument.cz/?p=42505

  Ukázka:

  „Obávám se, že hovořit o současném zřízení ČR jako o demokracii je spíše otázkou přání než popisem reality.

  Ke klíčovým rysům současného režimu patří to, že vláda může určit oficiální a jediný přijatelný názor (narativ) a že může využívat represivní aparát k potlačení jiných. Zdá se, že mezi příslušníky finanční a mocenské elity existuje konsensus, že je to tak správně.

  Pokud se to někomu nelíbí, má tři možnosti: Smířit se s tím, odstěhovat se nebo usilovat o změnu ekonomicko-politického režimu.“
  Petr Hampl, sociolog

  1. Jenže ono je to skutečně tak, že můžete dezinformacím “ podlehnout“. Že jim uvěříte jen proto, že je vám naservíroval někdo komu věříte, z různých důvodů mu věříte.
   A stanete se tak někým, kým jste vůbec být nechtěli. Začnete si sám vyhledávat jen takové informace, které potvrzují ty dezinformace, které vám naservíroval někdo vám sympatický (někdejší váš diskusní kolega, nebo např. P. C. Roberts – proto, že dělal v Reagenově administrativě a proto nemůže být přece proruským dezinformátorem !!…atd atd.).
   V podstatě se z toho (takové schizofrenie) můžete zbláznit, začít hysterčit, ba i onemocníte….
   Propaganda je mocná zbraň, čím je kdo labilnější, tím snadněji podlehne.

   1. Jsem labilní jedinec, věřím přírodním zákonům, všemu, co vyplývá z poznatků studia statistiky, hlavní roli „cui bono“ ve všech kauzách. Spojuji si i velmi oborově vzdálené informace.

    Jsem ochoten diskutovat o konkrétních pravdách – nepravdách ale nikoli o teoretických výplodech „bojovníků proti dezinformacim“ – ztráta času.

    Nemocný jste Vy, ne ti, kdo si ověřují a zkoumají, co je jim propagandou servírováno.

   2. Re: BM

    Popsal se naprosto perfektně. Jsi něčím úplně jiným, neý jsi byl dříve.
    Co takhle trvalý pobyt nějaké spřátelené zoo?

   3. Poslušně hlásím, že jsem podlehl dezinformaci – oficiální mééédia mi říkaly, že se afghánská vláda udrží několik let a jeden dezinformátor mi říkal, že to není pravda. Cemper tohoto dezinformátora odhalil, napsal analýzu, proč je to dezinformace…, ale ta afghánská vláda se fakt neudržela.
    Také mi říkali, že Shaddám má zbraně hromadného ničení. Také jsem tomu nevěřil a podlehl jsem sympatickému dezinformátorovi. Jenže se ukázalo, že v Iráku fakt zbraně hromadného ničení nebyly.

    Od té doby mám raději sympatické dezinformátory a nějak nemám rád pravdomluvná média. A hodlám dál podléhat dezinformacím, minimálně do doby, dokud budou dezinformátoři blíže realitě než naše mééédia.

    Tož si dovoluju dělat si vlastní úsudek, hledám si sám zdroje a podléhám mnou vybraným dezinformátorům. A podle tohoto mého úsudku si dovoluju myslet že:
    1. Ukrajina přijde o značný kus území a je dost možné, že se z ní stane vnitrozemský stát.
    2. Pád Ukrajiny přijde nečekaně a naráz v jedné chvíli a v Kyjevě to bude vypadat dost podobně jako v Kábulu.
    3. Evropa bez ruské ropy a ruského plynu zažije bezprecedentní propad průmyslu, zemědělství i služeb.
    4. Rusko dosáhne svého a zaplatí cenu z vítězství.
    5. Než tohle všechno skončí, bude průměrný Ukrajinec nenávidět Západ mnohem víc než Rusko.

    1. Shaddam ZHN mel, alespon pokud mne pamet neklame (uz jsem Dunu dlouho necetl), jen je nechtel uzit kvuliva Velke konvenci.

     Pardon, nedalo mi to…

     1. Není to Shaddam, nýbrž Saddám. Dokonce i v anglické transkripci je to Saddam; taky se to jako „saddám“ vyslovuje. „Sh“ v anglické transkripci odpovídá našemu (a také arabskému) „š“ – to jen tak na okraj.

      Ale mně to taky nedá: jaké že ty ZHN měl, když se nic nenašlo?

     2. Re: jozka

      Ano, Saddám Husajn ty ZHN opravdu měl. Akorát si je schoval tak dobře, že už je nikdo nikdy nenašel.
      Asi se všichni zapomněli podívat, co má malej Sadík pod postelí.

    2. Jan Keller, sociolog

     „Všechna již provedená i teprve chystaná opatření vlády v tomto směru vycházejí z jednoduchého předpokladu, že určitá část dospělých lidí v naší zemi není schopna sama posoudit, co je pravda, co je lež, co je správné, co je nesprávné, co jim samotným prospívá a co je poškozuje. Ta část společnosti, která naopak toto všechno posoudit dokáže, je vládou Petra Fialy vybízena, aby pomýlená individua oznamovala příslušným orgánům, které se pomocí výchovných trestů pokusí o jejich nápravu.

     To ovšem znamená, že občané si de facto přestávají být rovni, i když jsou za sobě rovné oficiálně stále ještě vydáváni. Je jen otázkou času, kdy si někdo uvědomí, že demokracie je ohrožena, pokud druhořadí občané, tedy ti, kteří nejsou schopni sami správně vyhodnocovat informace a nechají sebou manipulovat, mají volební právo právě tak jako občané vyspělí. V zájmu obrany demokracie pak bude přirozeně nutno občanům druhé kategorie volební právo odebrat. Vždyť demokracie je to nejcennější, co máme, a pokud bychom si ji nechali rozvrátit, provinili bychom se proti našim nejvyšším hodnotám svobody a rovnosti.“

     1. Tendle Keller je bohem posvecenej a osvicenej akademik.
      By moh poucovat a osvitit ty francouzksy revolucionare 1780.
      Nebo mozna husity. Zarucene objevuje nezname brehy vedeni..

   4. Máte-li například Českou televizi a Český rozhlas, plně s vámi souhlasím. Jejich pravidelné a časté sledování skutečně může vyústit duševní chorobou.

    1. já se mám, heč, neobtěžuje mne jedno ani druhé a docela to jde, net stačí úplně a má daleko větší dosah než zmíněná ta oná.

   5. Ano propaganda je mocná. Poté co byli ISIS a Al Nusra nazývány umírněnými rebely tady máme nově nácky nazývané hrdinnými obránci Ukraruiny.
    Pozorný divák si nemůže nevšimnout, že s petislepencem přišlo do ČR to co přišlo na Ukraruinu po Majdanu.

    1. Nedávno mě jeden Kanaďan, léta žijící v ČR, přesvědčoval, jak to mají Rusové těžké, když se na ně valí jen ta oficiální propaganda a nemají přístup k alternativním zdrojům, a tak jsou úplně zblblí. Vzdělaný Kanaďan s rozhledem v řadě oblastí, ale co se politiky týče, tak sleduje pouze anglicky psaný mainstream a nic jiného. Fox News je pro něj ruská propaganda. Nastavené zrcadlo, že je na tom stejně jako ti Rusové, odmítl, protože jeho mainstream nelže.

  2. V EU PLUS v USA PLUS v některých dalších vybraných dikt…auto…no prostě státech BV, Afriky a Asie se to jmenuje „řízená demokracie“ a je to zcela v pořádku.
   Kdekoli jinde jde o „diktaturu“ – zpravidla v kombinaci „komunistická, krvavá, islamistická, antisemitská a pod.“ a takové státy jsou „demokratickým západem“ „osvobozeny“ bez ohledu na počet obětí a na škody.

 8. ale hlavne ze zisky jsou

  vam inflaci 14+ nam zisk 218 procent

  diky burzo, ktera vzdy snizujes ceny pro zakazniky a nikdy jinak (neviditelna lichvokracie)
  —-
  Jízda na drahé elektřině. ČEZ zvýšil meziročně čistý zisk o 218 procent

  Čistý zisk skupiny ČEZ za první letošní čtvrtletí dosáhl 26,7 miliardy korun. Pro srovnání: je to třikrát více než v prvním kvartálu loňského roku. Ostatně tolik ČEZ nevydělal ani za celý loňský rok. Takový výsledek jistě potěší akcionáře ČEZ. A rozzuří snad každého, kdo platí účty za elektřinu.

  Jak ČEZ dále uvedl, provozní výnosy meziročně vzrostly o 29 procent na 76 miliard korun a provozní zisk před odpisy (EBITDA) o 110 procent na 43,7 miliardy korun. ČEZ tak překonal nejen své vlastní plány, ale také odhady burzovních analytiků. „ČEZ oznámil vesmírná čísla totálně mimo tržní konsenzus,“ poznamenal k výsledkům makléř skupiny Fio David Lamač.

  Podle vyjádření společnosti ČEZ aktuální výsledky hospodaření reflektují rekordní zisk z obchodování s komoditami na západoevropských trzích, vysokou provozní spolehlivost elektráren a enormní růst cen komodit na velkoobchodních trzích. Vedení ČEZ navýšila celoroční výhled EBITDA na úroveň 95 až 99 mld. Kč (původně 85 – 89) a čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy na hodnotu 45 až 49 miliard korun (starší odhad 38 -42).

  „Očekávaný čistý zisk za celý rok 2022 indikuje dividendu, v případě stanovení na horní hranici intervalu platné dividendové politiky, na úrovni 67 až 73 korun na akcii. Příští rok tudíž bude pravděpodobně vyplacena nejvyšší dividenda v historii společnosti a majoritní vlastník český stát by mohl získat více než 27 miliard korun,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

  https://ekonomickydenik.cz/jizda-na-drahe-elektrine-cez-zvysil-mezirocne-cisty-zisk-o-218-procent/

  https://www.aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=8&t=21&start=5260#p263652

 9. OT: Záchvěv zdravého rozumu v českém trestním právu?
  https://www.novinky.cz/krimi/clanek/9-mm-a-je-to-je-jen-delkova-mira-soudce-se-zastal-diskutera-u-okamurova-clanku-40396581
  Luboš Patzenhauer, jo? Tak to by mě zajímalo, jak dlouho pod nějakými v Plzni študovanými nadřízenými vydrží. Hříchů předvedl na jeden případ až dost, neboť měl jasné a nápovědu nevyžadující indicie: slimák, Okamurův (!) článek a kritika vrchnosti. Nejenže se indiciemi neřídil, ale ještě k tomu přidal přesnou diagnózu slídilů po soc. sítích.

 10. Na patria.cz vyšla tato zpráva, cituji : „Provozovatel ukrajinského systému pro přepravu plynu GTSOU dnes ráno přeruší tranzit ruského plynu do Evropy přes měřicí stanici Sochranovka. Firma krok zdůvodnila aktivitami ruských okupačních sil. Upozornila, že ke splnění tranzitních závazků vůči evropským partnerům je možné dočasně přesměrovat tok plynu na propojovací bod Sudža, který se nachází na území kontrolovaném Ukrajinou. Pokud Rusko tok plynu nepřesměruje, mohou dodávky plynu do Evropy přes Ukrajinu klesnout až o třetinu, varoval šéf ukrajinské státní energetické firmy Naftogaz Jurij Vitrenko (ČTK)“
  Podle této zprávy plyn nezastavuje Ukrajina, naopak – nabízí Rusku možnost přesměrování toku plynu.

  1. Hele Bezejmenný.
   Vždyť sám píšete že ukrajinský provozovatel přeruší transport… Jaképak Rusko. Nerozumíte vlastnímu psanému textu?

   1. je otazka jestli bezejmenný. Nevidím tam „e“ ale „a“
    Takže my „lingvisti“ 🙂 tam vidíme „běžej many“
    A upřímně, výkon nic moc. Jediné co mu nelze upřít je snaha. „Musíte se více snažit pane správče !“

    1. Za tokovéto příspěvky bych také neplatil – Bezej Many. No je mi líto, opravdu to nestojí za nějakou platbu, a to ani v hřivnách !! No prostě Many nebudou … jak říkal klasik „Musíte se více snažit pane správče !“

  2. (…) Převod objemů tranzitu plynu do stanice Sudža, jak navrhuje ukrajinská strana, je technologicky nemožný, rozdělení objemů je předepsáno ve smlouvě o spolupráci, Kyjev si je toho vědom, uvedl Gazprom (…)
   https://t.me/s/rian_ru/162667
   ——————–
   (…) Nejsem nijak překvapen. Ona nejspíš každá ta ze dvou větví plynovodu, co vstupují na Ukrajinu, aby se sloučily do následné jedné nejspíše bude napájena každá z jiného plynového zdroje. Zelenský skutečně testuje Západ a postižené odběratelské země na jejich reakci. jestli se ozvou nebo ne. (…)
   https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/05/10/flash-ukrajina-zastavuje-dodavky-ruskeho-plynu-pres-svoje-uzemi/

  3. jistě najdete i vysvětlení proč za celou dobu (a to byl rus dál na UK) nebyla potřeba cokoliv vypínat a bum najednou aktivita ruských sil nutí vypnout(prosím oblbovat víc sofistikovaně tohle nežere ani můj pes)

    1. Tak to teda vypada ,ze EU pritel a spojenec NATO, Ukr. ,se snazi taky uskodit EU,zapadu a NATO a tim se stal a je ted ale pritel a spojenec , nepritele, Ruska..
     Nevedi a zaroven vedi ,co cini ?? A.
     Rusko vyhlasilo vcera sankce na desitky EU korporaci a konglomeratu..
     Nedostanou taky nic , jako vod Ukra !!!

   1. Ad: dols

    „jistě najdete i vysvětlení proč za celou dobu (a to byl rus dál na UK) nebyla potřeba cokoliv vypínat…“

    Vysvetlenie je jednoduche a bude zrozumitelne i Vam. Pozrite sa, kde koncili hranice tzv. „LDR“ a kde na zaciatku vojny Rusi utocili a obsadzovali uzemie.

    Z toho pochopite, ze tato stanica bola v rukach Ukrajiny. TERAZ je v rukach okupacnech vojsk.

    Nie je to, dufam, pre Vas prilis zlozite.

  4. A až si nakonec Němci vytáhnou hlavu ze zádele a s Ruskem zprovozní NS 2, můžete v duchu vaší logiky napsat: „Rusko dále ničí Ukrajinu ekonomicky a svým agresivním postupem ji zbavilo i transitních poplatků které jí dosud platilo“

 11. Nevím, kde se vzal ten blbý nápad shlédnout videjka z oslav dne vítězství v cizích jazycích. Byl to masochismus. Vojenský odborník si plete pochodující vojenské části, projíždějící techniku komentuje slovy domnívám se, snad. Tlumočník z projevu VVP vybírá jen něco a překládá velmi volně. Kdyby to bylo jen u jednoho videa. Nemá někdo přehled, co a jak bylo tlumočeno do němčiny?
  V Rize v Lotyšsku lidi nosili k památníku vítězství kytky o víkendu. Pak se tam objevil traktor, který kytky shrnul na jedno místo a vše se uklidilo. V pondělí odpoledne to tam vypadalo takhle https://t.me/pikta1/3535

 12. Telegram z fronty:
  Trhy v Chersonu fungují už dlouho – do města se dováží spousta zeleniny, ovoce, obilovin a masa. Sergej Moroz exkluzivně pro Readovku řekl o průměrných cenách výrobků. Kilogram masa stojí v průměru 180 UAH (450 rub), ryby 40 UAH (200 rub), slunečnicový olej 80 UAH (200 rub), chléb 20 UAH (50 rub), cukr 50 UAH (něco přes 100 rub), rýže 40 UAH (100 rub), pohanka 80 UAH (200 rub), mléko 20 UAH (50 rub), jablka 40 UAH (100 rub), vejce 30 UAH (75 rub).
  „Máme teď hodně vlastní zeleniny, takže je za rozumnou cenu – kolem 25-30 hřiven.

  1. Zprávy z domácí fronty. MAKRO:
   Regály s olejem skoro vymetené, obvyklé (moje oblíbené) balení 3 nebo 5 lietrů vůbec. Pouze litrovky, nákup minimálně pro cca 20 kusech, ale i těch jen zbytky.
   Masové konzervy téměř vůbec, regály skoro vymetené.
   Zdá se, že i naši Vietnamci čtou Apoštola, nebo možná reagují na požadavky zákazníků (to spíš).
   Lidi dělaj zásoby….

  2. Teď jsem koukal na Bieronku. Mám to sice 80 km ale s LPG tak 250 Kč. Tak to bude jednou za měsíc nebo dva nákup v pšonsku včetně zeleniny a masa. Chleba peču už léta. Je vidno že tamní soudruzi nevzali ožebračení obyvatel tak natvrdo.

  1. Vcera som niekde pocula, ze sme boli jedini, kto o uvolnene miesto stal? Si nie som tak celkom uplne ista, co si mam o tom mysliet …

   1. A bude hůř.

    https://www.novinky.cz/domaci/clanek/udelejte-z-beloruska-prioritu-sveho-predsednictvi-v-eu-apeluje-cichanouska-na-ceske-politiky-40396551
    —–
    (…) Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská bude žádat tuzemské politické špičky, aby Česko z otázky Běloruska udělalo prioritu svého nadcházejícího předsednictví v Evropské unii. Cichanouská to řekla po setkání s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). (…)

    (…) Cichanouská přijela do Česka na čtyřdenní návštěvu na pozvání Pekarové Adamové. Setkat se má také například s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) či předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). (…)

 13. Slovenská opozice uráží Vůdce Evropy a odmítá naši ušlechtilou společnou seppuku !

  blaha 19
  10.5.2022 19:58
  „Nie, nebol som dnes v parlamente na prejave Volodymyra Zelenského. A mám na to vážne dôvody. Priblížim vám ich bez emócií. Úplne vecne a faktograficky.

  Zelenskyj je povolaním komediant. Herec. Zabávač. Ak si budem chcieť pustiť nejakú komédiu, zapnem si Mr. Beana, nepotrebujem kvôli tomu chodiť do parlamentu.

  On je v podstate taký „ukrajinský Matovič“. Tak ako Matovič, aj on chápe politiku ako šou. Čistý populista, demagóg a nezodpovedný milionár, presne ako náš trnavský podvodníček.

  Čo je najhoršie, vtiahol svoju krajinu do vojny, ktorej sa dalo zabrániť. Sľúbil voličom mier a priniesol krviprelievanie. Stačilo garantovať neutralitu a sadnúť si s Rusmi za rokovací stôl.

  Dnes chce vtiahnuť do vojny celú Európu. Uráža nás a vyhráža sa nám. Akoby sa celý svet točil okolo Volodymyra. Je v područí amerických zbrojoviek a obetoval celý svoj národ.

  Považujem ho za vojnového štváča, rovnako ako Čaputovú, Hegera a Korčoka, z ktorých si urobil svojich provinčných hovorcov. Je hanbou, ako odovzdane zrádzajú národné záujmy Slovenskej republiky.

  Zelenskyj je multimilionár, ktorý prepieral svoje peniaze na Belize a v ďalších daňových rajoch. Pozrite si Pandora Papers. Toto nie je človek, ktorý by si zaslúžil našu úctu.

  Keď sa stal prezidentom, okamžite spustil neoliberálne reformy a ďalekosiahlu privatizáciu. Jeho výťah k moci bol jeden z najkontroverznejších ukrajinských oligarchov Igor Kolomojskij.

  Zelenskyj podviedol Ukrajincov. Nedoručil mier ani spravodlivosť. Za jeho vlády bujnela korupcia, rovnako ako za Porošenka. Oligarchia rozleptala krajinu a ubíjala bežných ľudí.

  Sám je síce židovského pôvodu, ale nedokázal sa vyhraniť voči rozbujnenému fašizmu na Ukrajine. To, že nacistický masový vrah Bandera je pre mnohých Ukrajincov hrdinom, považuje za „cool“.

  Namiesto toho, aby robil všetko pre mier, hecuje všetkých do vojny. V dnešnom prejave sa vraj oháňal rokom 1968 – vraj treba Rusom zabrániť, aby zopakovali inváziu.

  Možno mohol pán prezident pripomenúť, že Leonid Brežnev bol etnický Ukrajinec a sovietske vedenie v roku 68 ovládala brežnevovská tzv. dnepropetrovská mafia.

  Z dnepropetrovskej oblasti pochádza aj Zelenskyj, tak by to mohol vedieť. Mimochodom, rovnako odtiaľ pochádza aj oligarcha, ktorý ho vyniesol k moci. Títo chcú niečo vyčítať Rusom ohľadom roku 68?

  Zelenského neoliberálne reformy a matovičovská politika priviedli Ukrajinu na dno. Jediný spôsob, ako sa politicky zachrániť, bola preňho vojna – a tak neurobil nič, aby jej zabránil.

  Dnes sa hrá na hrdinu národa, no v skutočnosti aj kvôli nemu umierajú nevinní Ukrajinci. A chcel by, aby kvôli nemu umierali aj nevinní Slováci a Európania. To sa nesmie stať!

  Chce od Slovenska zbrane. Chce, aby sme sa odpojili od ruských surovín. Chce, aby sme nenávideli Rusko. Toto všetko musíme odmietnuť. Bola by to národná samovražda.

  Zelenskyj je nezodpovedný hazardér a nepociťujem k nemu ani štipku úcty. Preto som tam dnes nebol. Podporujem mierotvorcov, nie vojnových štváčov. On nie je Ukrajina, on je jej hrobárom.“

   1. S přitěžujícími okolnostmi:
    – otevřeně a veřejně
    – srozumitelně
    – ověřitelně

    Koštoval bych to na 5 let natvrdo; Stříž už si mne pracky.

 14. Telegram:
  Západ je odhodlán vyčistit ukrajinské zásoby od veškerého obilí, což je jedna z podmínek vojenské pomoci Ukrajině. Prezidentská kancelář mezitím vydělává na zemědělských společnostech, kterým umožňuje vyvážet obilí/solární olej. V tuto chvíli NIKDO nemyslí na obyčejné Ukrajince, kteří musí za potraviny utratit o 20-40 % více. EU dokončuje plán na usnadnění pozemního vývozu ukrajinských zásob potravin. Bude se o tom uvažovat již zítra,“ uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na své zdroje.

  Strategie se týká technických a byrokratických iniciativ, které mají urychlit přepravu rostlinných olejů, kukuřice a pšenice, což jsou jedny z hlavních vývozních artiklů Ukrajiny.

  Výkonná moc EU se obává logistických nedostatků, které by mohly zabránit využití alternativních pozemních tras přes sousední země. Evropané se obávají, že „mezery“ v infrastruktuře by také mohly bránit vývozu.

  Přeprava značné části z 25 milionů tun, které na Ukrajině uvízly do začátku příští sklizňové sezóny, nebude snadná, napsala agentura Bloomberg.

  1. Asi je rusove malo strileji a malo ubejvaji..
   Na druhy strane vyjimecna Wall Street ma vyjimky, cile obchodovat s prodejem ruskych statnich bondu a ruskych korporacnich bondu.
   Akce na Ukry taky neni zadarmo. Tak se pomuze,prilozi se ruka k dilu…
   Kdyz je nepritel zaroven spojenec..

 15. Je třeba najít viníka
  myslím, že pořád oniká.
  Nejde opustit jasnou vizi
  že viník bude někdo cizí.
  Stvořil si pátou kolonu
  předsedu vlády z teflonu
  ministra vnitra rakušáka
  feťák usedá do ušáka
  z pultíku kníká pekari
  lidovec kouká ze škáry.
  Dobře pečená koalice
  nastaví k ráně mastné líce
  nikdo je nechce lištit
  musel by ten chlív čistit.

 16. Až zhasnou světýlka bankomatů
  nasuším květy lípy, mátu
  ať můžu v zimě vařit čaj
  v kaufu mi těžko něco daj.
  Maso se stalo minulostí
  včera jsem potřetí vařil kosti
  z vývaru zmizela mastná kola
  není už ani koka kola.
  Jaké hovado to tu řídí
  takové žití se mi břídí
  procházím mezery mezi klasy
  nedaří se mi rvát si vlasy
  vždyť z hlavy zbyla holá lebka
  nejspíš mě dávno klepla pepka.

 17. Na norimberské Strasse
  chrochtá poslední prase.
  Pod očky přímo podhrdlí
  bémen und méren jím pohrdli
  tak jim teď ukáže, kdo je kápo
  první vegani jdou na gestapo.
  Ty ještě chováš prase v chlívku?
  A skrýváš v demižonech slivku?
  Tak ty si půjdeš čuchnot plynu!
  Já do vás dostanu disciplínu!

 18. Mám dietu č. 4 a řízek dělám z celeru v el. grilu. Tuky nesmím. Budu mít průpravu.
  Zmizením tučné stravy vyzdraví obyvatelstvo a bude potřeba méně lékařů. Méně bavlněných bílých plášťů ohrozí produkci bavlny v SSA, otroci budou mít více času a SSA zčernají.

  1. Nie tak celkom uplne … vitaminy A, D, E a K su rozpustne v tukoch .. minimalne bez D nas skoli aj rymicka … takisto cholesterol, strasiak modernej doby, pokial telo nedostane ‚zvonku‘ v tukoch dobry, tak si samo syntetizuje z toho co ma, ale uz spatny … nie ze by som teda tvrdila, ze clovek musi v sadle plavat, ale uz od mala nas nutili tym maslom aspon dierky v chlebe pozatierat, ked sme si na to rajce davali … talosi si pokvapkaju chleba olivovym olejom, aby sa telo k vitaminom dostalo

   Ale uznavam, ze kvoli zdraviu sa postna dieta da vydrzat … sme s manzelom drzali bezzbytkovu, ked skrze crevo malem umrel, a dala to cela rodina …

 19. Aktuální dění v širších souvislostech rozebírají novinář Erik Best (The Fleet Sheet) a Petr Novotný (Investiční web).:

  Třetí měsíc války na Ukrajině: Proxy konflikt mocností pokračuje, hraje se o pozici dolaru, potravinovou krizi i (ne)jednotu EU
  https://www.investicniweb.cz/videoteka/treti-mesic-valky-na-ukrajine-proxy-konflikt-mocnosti-pokracuje-hraje-se-o-pozici-dolaru?fbclid=IwAR3RNuK8nZeVA1roWYQLukmzR9leBG03LvhKkzRaRW_ti3xjEuPkeZwS3ps

 20. JO bylo snažší, ale to už NEBUDE. Docela se divím , že váháte. Vracíme se a budeme se vracet k umění a znalostem předků, . Za dva či tři roky/přežijeme-li/ se toho tolik v genetice nemůže zvorat. případně najít další – ona se nějaká zachová i když ceny půjdou jistě navrch. A jistě v dědině a okolí bude zájemců o služby čuníka vic. Mohl -li být dřív obecní kozel, proč by tato služba nemohla být i v čunících. Jak to předkové dělali. Bude to sice víc práce, ale taky víc hnoje -kterým nahradíte drahou a nedostatkovou chemii na polu- tak jak to dělali předkové. MOžná -půjde-li, tak přikoupit nějaký ten lán.

  Holt jedeme zuruckk a vše co se z vědomostí dávných dá zachránit a naučit – to lze jen včil, za pár – až pamětníci nebudou už bude pozdě.
  Držím pěsti

  1. Vážně nevím, jak to v této sortě bylo dřív – o inseminátorech se v padesátkách nemluvilo – to až později, ale děda a strejdové měli čuníky hodně dlouho, dokud si místo hnoje uprostřed dvora mladí nevybudovali bazén. :-)…

   1. Ale co pamatuji, tak na kuřatech, kačách a housatech seděly a byly zahřívání v takovém koutě za kamny.
    Jo a dole pod okny v dědině se anglické trávníky taky mění, přibylo králíkáren, a slepičích výběhů a ten kohout potvora začal vřískat už ráno. Co je v bývalých stodolách místo aut jen odhaduji.. a to je předměstí…….. 🙂 hmm

   2. Lidi se potom budou sdruzovat do tlup svepomoci.
    Na kratsi zastavce na ceste do tretihor, kdy vlastnictvi nebo najem jeskyne, podrazi..
    Oligarch bude mit jeskyni u potoka.

 21. Večerní svodka JP

  Charkov – VSU protahuje svůj útok směrem na SV od města – útočí do prostoru na sever od Starého Saltova (že by další uchystaný kotel?).

  Liman – RA zvýšila svou aktivitu, pro VSU je už nemožné dostat se z Limanu na západ, silnice jsou blokovány RA.

  Oskol – bez komentu, ale u přehrady je kroužek – symbol značící obklíčení Ukrů, již přeškrtnut.

  Bělogorovka – ruský desant na druhou stranu Sev. Donce se nezdařil.

  Severodoněck, žádné významné změny, kromě jednoho rozstříleného ruského pontonového mostu přes Severský Doněc.

  Toškovka, Orjechovo, Zolotoje – tvrdé boje, Ivan se snaží Chocholy pořádně uzavřít.

  Avdějevka – milice DNR útočí na okraj města.

  Záporoží a Cherson – relativní klid.

  Oděssa – vcelku zbytečný souboj o malý ostrůvek Ostrov zmijí (Bile), UA ztratila tři transportní čluny, tři letadla, asi deset vrtulníků a desítky vojáků.

  Počtvrté byl dnes bombardován most přetínající ústí Dněstru u města Zátoka, který leží na spojici Oděssy a nejbližšího funkčního přístavu Giurgiulesti, ve kterém je možno odbavovat lodě odvážející z UA obilí.
  K dnešnímu dni, už ztratila UA okolo 50 Bayraktarů, což znamená poněkud nízkou efektivitu této zbraně proti RA.

  1. To: Targus
   Kde se pořád berou ty ukrajinská letadla (SU 24, SU 25, SU 27, apod.), které jim RA denně sestřeluje? Chápu to u vrtulníků, které mohou přistát kdekoliv a tím uniknout pozornosti, ale u stíhaček se divím, že to RA nestačila eliminovat na letištích.

   1. Re: Panda

    Váš problém je, že v bambusových hájích, v nichž se pandy krmí nejčastěji, se nachází příliš málo letišť ,tudíž víte o celé této problematice kulové.
    Tak, teď jsem vás pořádně urazil, neb jsem z vás udělal tupé zvíře, a můžu zase dělat chytrého, mladého a krásného.

    Co se týká vrtulníku, není příliš skladnější, než letadlo.
    Průměr „velké vrtule“ na Mi-24 (pan Králík 62 si mě za tento výraz udělá na smetaně) má cca 17 metrů
    Šířka letadla Su-24 se složenými křídly je okolo 10 metrů, délka – ať nežeru . 23 m.
    Bitevník Su-25 , tzv. HRÁBĚ má šířku do 15 m, délka je velmi obdobná.

    A teď PROČ Ivan nepostřílel všechna letadla, jako divoké kačeny.
    Jsou letadla – provozky a letadla -úloženky. proč tomu tak je, vyplývá z faktu, že války jsou jen občas a letadla je potřeba mít v záloze již před válkou, protože je nelze vyrobit, jako rohlíčky – loupáčky.

    Když ta letadla zaparkujete na letištní ploše, máte problém, že si je každý mamlas spočte ze satelitní fotky či ze špionážního dronu (třeba!).

    Takže je musíte schovat.
    Kam?
    Do hangáru.
    Jenže co budete dělat, když vám Ivan vybombarduje všechny hangáry i s letadly?
    Budete s tím počítat už před vojnou a MAZANĚ si postavíte mnohem víc vojenských hangárů, než máte letadel.
    Tedy pokud nemáte k dispozici něco podobného, jako postavili Jugoši v Željavě (dejte si do vyhledávače Chorvatsko, letiště, Željava).
    Což na Ukraruině nemáte, protože všechny kopce a skály už dávno propili.

    Zpět na Ukraruinu.
    Jenže Ivan má chytré, mladé a krásné rakety, tudíž vám vojenské hangáry zboří jako nic.
    Co uděláte?
    Pod rouškou noci a pěkně nízko nad terénem, aby vás moc nebraly radary, přelítnete z jednoho vojenského letiště na nějaké jiné a letadlo zaparkujete do jiného vojenského hangáru. Třeba i do toho, který už dostal šlupku a nespadl úplně celý, protože vojenský hangár není kůlnička na dříví a něco málo vydrží.
    A samozřejmě, pokud máte čas (Vasil měl osm let času), zbudujete hangáry další – nové.
    Že to stojí moc peněz a Ivan je vidí? Ale s tím vy počítáte!!! Hangár postavíte jenom jako a Ivan bude házet bomby a rakety jak idiot na místo, kde se nic nepoškodí, protože tam nic není!!!

    Takže Ivan vám občas hrábne do kožichu, sejme všechna letadla, případně jejich MAKETY na ranvejích a vy večer vytáhnete vrtulník či letadlo a letíte prudit na frontu či za čáru do Země krále Vladimíra.

    Paňátno?

    1. Ještě dodatek k těm vrtulníkům

     Je fakt, že s vrtulníkem přistanete v podstatě, kde vás napadne.
     Ovšem jak jsem již psal, průměr té „velké vrtule“ neokecáte, takže toho místa potřebujete dost a shora bude takové místo poněkud příliš přehledné.

     A rovněž neokecáte servis.
     Do toho nejminimálnějšího servisu se počítá jak doplnění paliva, tak i kontrola zbraňových systémů a doplnění munice, protože není nic trapnějšího, když si vzpomenete na odpálení rakety, anebo na kulometnou dávku a ono to udělá jen cvak – a nic!

     Dodatek – nedívejte se moc na akční filmy, tam vrtulníky a letadla zcela běžně na jeden záběr vystřílejí deseti, patnáctinásobek munice, kterou má NEfilmový pilot k dispozici na jeden let. A za letu opravdu zbraně přebíjet nelze, to ještě nezvládli ani soudruzi kaskadéři.

     1. Pravdu ma, predseda Targus …
      Napr. v dobach socialistickych, bitevni L-39ZA Albatros mohl napaskovat max 150 naboju pro kanon GŠ-23.
      Nic moc, spis nic nez moc, to neni ani na ratatata 😉

    2. To: Targus
     Z pozice tupé Pandy v bambusovém háji (nejsem uražen, snesu hodně) Vám i následujícím komentatorům děkuji za osvětlení problematiky. Mám v tom více jasno.

     1. Re: Panda a Homér

      Můj psací přítel Homér vám ovšem velmi mazaně zatajil, že dvojkanon GŠ-23 (pokud jsem hledal správně) má tzv. kadenci (neboli rychlost střelby) podle modifikace pro laika dosti ztěžka uvěřitelných 3000 – 3400 výstřelů za minutu. Neboli 50 výstřelů za dobu, během níž řeknete slovo „jednadvacet“.
      Neboli výcvikový Albáč měl „nabito“ na jednu třísekundovou dávku.

     2. Informace a rozhodne zajimave a pocitam dulezite pro verejnost ,nemely by slouzit k nadpovysovani tech , kteri je premistuji na verejnost..
      Se tak ponekud znehodnoti..Mam ten pocit.

   2. Všechny RU údaje o urajinských strátách jsou odhady (zničeno až XY kusů). Zvl. zničené bombardováním / raketovými útoky může být poškozené tak lehce, že se dá opravit.

    1. Re: bp

     Naprostý souhlas. Může se opravdu stát, že mechoš omete prach, vyfouká přívody vzduchu do motorů (na letadlech to je trošku jinak, než na vašich Ochcávkách) a „litak“, který je nepřátelem veden, jako „uničtožen“, je připraven k nasazení.

   3. Také se spekuluje, že jsou na letištích v Rumunsku, odkud se na Ukrajinu protahují nízkým letem, proto ta přetahování o Zmijí ostrov. Step je rovná, a tak polní letiště pro vrtulníky je kdekoliv. Nějaký letec by se mohl vyjádřit k tomu, zda by dnešní Su a Mi byly schopné zvládnout pravidelné vzlety a přistání na stepi nebo jak náročná by byla úprava stepi na polní letiště.

   4. Nová letadla a vrtulníky se berou opravou méně poškozených a nebo v minulosti vyřazených (vyřazeny pro věk a nebo odlétaly povolené hodiny)
    Náhradní díly a zřejmě i celá letadla a vrtulníky dodávají státy bývalé Varšavské smlouvy a jiné státy kde se tato letadla provozovala. (Afrika a pod)
    Letadla startují z letišť jak to popisuje Targus, je i názor, že některá startují v Bulharsku, Rumunsku a přízemním letem doletí nad Ukrajinu, tam zaútočí a když mají štěstí tak se stejnou cestou vrátí.

    1. Re: JzH

     O startech z RO a BG by svědčil i „zatoulaný“ dron v Chorvatsku. A taky „zcela nevhodně zaparkovaný“ křižník Moskva se svým „zcela nevhodným“ radarovým vybavením.

  2. no Targusi, tak mi napadá – kdo ví co na tom ostrůvku je zbbudováno, že jej tak urputně brání. Zatím vždycky na takových místech bylo volačo nenápadně zašito. Kdo ví co je to za zmije.

   1. Re: ema

    Z fotek jsem viděl nějaké budovy a molo pro čluny.

    Takže ubikace pro holotu, záložní zdroj elektřiny (elektrocentrála na naftu), pokud tam byl natažený kabel z pevniny. Pokud nebyl, budou tam minmálně dvě takové centrály. Dále nádrže na palivo, a to nejdůležitější – RADARY – lhostejno, jakého druhu.

    1. Podle angl. článku na wiki (nevím, jestli nebyl zmiznut) tam JE „zrušená“ vojenská radiostanice a radar, vše maskováno „ornitologickým výzkumným pracovištěm“. Plus bydlení vč. pidiškoly pro „bývalou“ posádku. Asi si ten kus skály zamilovala a rozhodla se zůstat.

     Podle fotek zpřed SVO tam je krutě naddimenzované „molo“, zásobníky na kdovíco, heliport – no prostě typicky civilní ostrůvek.

     Jo, a teď koukám, že google zrušil Podněstří. Prostě je přifařil Moldávii bez byť jen náznaku hranic,

 22. Poslední věta mě inspirovala k hádance:
  „Když se rozkřiklo, že se žere pes, pár Pražáků potupně vrhlo.“
  Tááák a kdo z literárních znalců pozná, z čeho to je? Nápověda: Pes se žral na rozlučce se svobodou. Nápověda č. 2: Název knihy neoplývá optimismem.

    1. Čítal som to asi pred 30 rokmi, ale tú vetu si nepamätám.
     Klíčenka bude?
     Alebo aspoň pochvala pred nastúpenou jednotkou.

     1. Ja si z cetby dodnes pamatuju restauraci Pereje. Nejspis proto, ze jsem ji na konci osmdesatek navstivil (knihu jsem cetl az o par let pozdeji). Studena, hnusna knajpa.

      A pamatuju si to tak dobre, ze uz ted vlastne ani nevim, jestli byla v te knize popsana nebo se mi proste pocitove s tou knihu spojila 🙂

      1. Putin dnes muze za vsechno a ma Schopnosti jako nikdo jiny.
       Marny boj s prohrou..
       /Zivocisna vyroba taky ustane/..Kdyz .
       Novy svet se rodi,vzdy tezce ..
       Zalehnout a pustit stroj, aby nekdo vypravel , je nad vsechny spaci prasky.
       Ale vcera novinar z Chile , vsude duveryhodnej ,umistenej na U. , mi spat nedal. /G.Lira , you tube/.
       Ze prej to ma z prvni, uplne spolehlivy huby z Kremlu.
       30. zari ,Putin /muze za vsecko,umi skoro vsecko a jeste dela/, prej zastavi uplne vsecky dodavky vseho , tam kde se nechovaji.
       Coz je ale dlouho ocekavana mne napadlo, odpoved zapadu. A zadny dlouhy kecy.
       Ze bude mensi uroda obili ,ti kteri obili budou mit budou s nim setrit pro sebe ,kteri doposud zivili arabske zeme /Egypt 80 mil./ a ti z hladu zaplavi , bez surovinovou EU.
       Kde je vsecko ,ale zaroven neni..A snazi se o to nejhorsi..
       Nejenze na to ma P. schopnosti, si to muze dovolit ,ale uplne vsecky duvody.. Muze Kreml usoudit ,ze EU a zapadu dluzi odpoved a nejen jednu , celej tucet….!!!
       Je vo nem znamy /P./,ze zivotni kamarady zajistil dobre ,ale musi pro nej a Rusko delat a ty jiny zase muze a umi vodkopnout.
       Psal jsem jak mohl Putin ustoupit do bezpeci uvnitr Ruska a vyhnout se tak invazi do U.
       Na druhy strane mel zapad nejen daleko vetsi moznost se vyhnout okupaci NATO Ukru ,ale daleko vetsi POVINNOST to udelat , povinnost vuci nam, svetu a ted jeste tim, na sebe prozradil vsechny umysly, za tim skryte..
       Nasili, provokace konfliktu , prinuceni Ruska se branit..
       Cili, vzal tak na sebe vsechnu vinu. Odhalil tak vse a pokracuje ve zhorseni..Napr. pomoc vyzbrojeni U. z 33 miliard zvysili v Usa na 40 miliard.
       Doprovazene nekonecnou posedlosti pro nasili , zabijeni populace sveta ,zverstva a valky. Uz neni mozne neco zaprit.
       Nezalezi jestli nejake bitvy vyhraje…
       Tedy , definitivne uz ted prohral.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *